הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

ירושלים

תוכן העמוד:
נכשל ניסיון חרדי לטרפד את תכנית ורבורג
בשל איסור על הופעת נשים בוטל המופע המתוכנן של להקת "מארש דונדורמה"
קרית יובל: סיפורי האוניברסיטה העברית, והכשרת עבריינות על ידי העירייה
קרית יובל: שוק שישי-בשקל ודוכן של חופש - אירוע נוסף
קרית יובל: שוק שישי-בשקל, דוכן של חופש, וסגירת עוד מוסד דתי שפעל בניגוד לחוק
נסגר בית הכנסת הבלתי-חוקי ברחוב אנילביץ'
מקווה טהרה שני בבית הכרם החילונית
המגרש בקרית יובל ברחוב ורבורג 4
הפגנות חרדים בבצלאל הקטן בירושלים
צומצמה תוכנית בית הכנסת בשכונת גבעת המבתר
נסיון השתלטות חרדית על שכונת קרית יובל
המאבק החרדי לסגירת רחוב בר-אילן בשבתותקראו ב-Ynet על תהליכי ההתחרדות בירושלים.נכשל ניסיון חרדי לטרפד את תכנית ורבורג

תושבי שכונת קרית יובל קיבלו "צו התייצבות" לישיבת מועצת העיר, לאחר שהתברר כי חברי המועצה החרדים מעלים את מה שהם מכנים "המחטף" של ורבורג לדיון, בכדי לנסות לערער על ההחלטה.

הניסיון החרדי לטרפד את תכנית ורבורג נכשל.

תושבי השכונה רוצים להודות לכל הפעילים הרבים שהגיעו לישיבת מועצת העיר, מילאו את אולם המועצה והעבירו מסר ברור לחבריה באשר למידת המחויבות שלהם לשמירה על צביון השכונה בכלל ועל מגרש ורבורג בפרט.

מהלך האירועים: יצחק פינדרוס סגן ראש העיר, וחבר המועצה יעקוב הלפרין, ביקשו להביא לדיון לפי סעיף 18 ז' לחוק התכנון והבניה (סעיף פרוצדורלי שמתייחס לתהליך אישור התכנית), את תכנית 105791 - תכנית ורבורג שמהותה שינוי יעוד בשטח לבניין ציבורי בקרית יובל. למעשה, ביקשו על ידי כך, לערער על תהליך אישור התכנית שעברה כבר את אישור הוועדה המקומית והוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה. לטענתם, ההליך לא היה תקין ומדובר למעשה במחטף, ועל כן יש לבטל את ההחלטה.

הדיון בתכנית ורבורג נפתח לאחר "פיליבסטר" של למעלה משעתיים, שמטרתו הייתה להתיש את הקהל הרב שהגיע כדי להיות נוכח בדיון. למרות זאת, רוב רובו של הקהל הגיע חמוש במספיק מחויבות כדי לא להישבר ולהישאר. מורת רוחם של חברי המועצה החרדים מהנוכחות המאסיבית של התושבים הייתה בולטת. הדיון נפתח לבסוף, בהצהרה מפתיעה של פינדרוס על כך שאין צורך בהצבעה מאחר והצדדים הגיעו להסכמה. משדרשו חברי התושבים במועצה לפרט את ההסכמה, הסתבר שפינדרוס מבקש להשאיר על כנו את הייעוד למוסד חינוכי בנוסף להצעה המפורטת בתכנית המוצעת בתמורה להסרת התנגדותו. (יש לציין כי ניסיון המחטף הזכור מלפני 4 שנים, מתבסס על היעוד למוסד חינוכי, שמכוחו ביקשה עמותת עץ הדעת להקים במגרש גני ילדים חרדים). ניר ברקת שנטה בתחילה לקבל את הפשרה ורצה להעלות אותה להצבעה, חזר בו לאחר קריאות המחאה של הקהל באולם. לאחר שחברי המועצה השמיעו דברים, הציע קובי כחלון שניהל את הישיבה להעלות לאישור בהצבעה את התכנית המקורית (ללא דרישות פינדרוס), ועל פי סדר היום. התכנית אושרה ברוב של 13 קולות בעד, לעומת 7 שהצביעו נגד.

קשה להפריז בחשיבות ההתייצבות של ציבור תושבי יובלים בישיבת מועצת העיר אתמול. הנוכחות של התושבים הייתה מכרעת, היא סכלה את הניסיון של פינדרוס להשאיר את האופציות פתוחות ללחצים של מוסדות חרדים במגרש, ואותתה לכולם כי קריית יובל לא תהיה אדישה לניסיונות החוזרים ונשנים לפגוע בצביונה הפלורליסטי.

התושבים מבקשים להודות שוב לפעילים ששומרים על מגרש ורבורג בהתמדה ונחישות מזה ארבע שנים, ודאגו להגיע גם הפעם לישיבת המועצה, ולהודות, כמו תמיד, לחברים הטובים במועצת העיר, שבלעדיהם כמובן, אי אפשר. עבר עוד שלב, וכעת אפשר לשמוח ולאגור כוחות לשלבים הבאים, המאבק על מגרש ורבורג לא תם.

מאת תושבי השכונה - נובמבר 2012בשל איסור על הופעת נשים בוטל המופע המתוכנן של להקת "מארש דונדורמה"

בוטלה הופעתה של להקת "מארש דונדורמה" בפסטיבל "לילות סתיו בעתיקה", עקב סירובם להיכנע לדרישת המארגנים (עיריית ירושלים וממשלת ישראל) שבהופעה ישתתפו רק הזכרים שבלהקה.
קראו כאן את הפרטים.

מאת נגני הלהקה ותושבי העיר - ספטמבר 2009קרית יובל: סיפורי האוניברסיטה העברית, והכשרת עבריינות על ידי העירייה

האוניברסיטה העברית החליטה למשוך חזרה את המיכרז למכירתם של שני הבניינים ברחוב שטרן, שכמעט ונמכרו לקבוצות רכישה חרדיות. ובתוך יממה, הכשירה עיריית ירושלים בית כנסת לא חוקי ברח' אולסוונגר.
קראו כאן את הפרטים.

מאת תושבי השכונה - יולי 2009קרית יובל: שוק שישי-בשקל ודוכן של חופש - אירוע נוסף

במסגרת מאבק התושבים לשמירת צביון שכונת קרית יובל, התקיים שוב מבצע "שישי בשקל" ביום שישי 10/7/09. גם הפעם אנשי "חופש" היו שם.
קראו כאן את הפרטים.

מאת אנשי "חופש" בשיתוף תושבי השכונה - יולי 2009קרית יובל: שוק שישי-בשקל, דוכן של חופש, וסגירת עוד מוסד דתי שפעל בניגוד לחוק

במסגרת מאבק התושבים לשמירת צביון שכונת קרית יובל, התקיים ביום שישי 5/6/09 מבצע "שישי בשקל - שוק בגדים משומשים". גם אנשי "חופש" היו שם. ועוד על סגירת מוסד דתי נוסף שפעל בניגוד לחוק.
קראו כאן את הפרטים.

מאת אנשי "חופש" בשיתוף תושבי השכונה - יוני 2009נסגר בית הכנסת הבלתי-חוקי ברחוב אנילביץ'

בית המשפט פסק באופן סופי שהבית ברחוב אנילביץ' 36 לא יהיה בית כנסת.
קראו כאן את הפרטים.

מאת תושבי השכונה - אפריל-מאי 2009מקווה טהרה שני בבית הכרם החילונית

מקווה הטהרה הראשון בבית הכרם החילונית כבר פועל מזה כחודשיים. למרות זאת מוקם עכשיו מקווה שני. ביום שישי 1/5/09 ייערך הפנינג שכונתי בסימן התנגדות לבניית המקווה השני.
קראו כאן את ההזמנה לאירוע, ובואו לעזור.
קראו כאן על האירוע לאחר שהתקיים.

מאת תושבי השכונה - אפריל-מאי 2009המגרש בקרית יובל ברחוב ורבורג 4

עוד נסיון השתלטות חרדית על שכונה חילונית בירושלים. מגרש בלב קרית יובל מוקצה בעידוד העיריה, למבנים "זמניים" עבור גני ילדים חרדים. התושבים נרתמים למאבק על צביון שכונתם.
קראו כאן את הסיפור, וראו במה אתם יכולים לעזור.

בסיוע תושבי השכונה - אוגוסט-ספטמבר 2008הפגנות חרדים בבצלאל הקטן בירושלים

בחודש האחרון מתקיימות בכל יום שישי באופן עקבי הפגנות של חרדים ברחוב האמור. הכל החל לאחר שנפתח ברחוב בית קפה עם רישיון לעבודה בשבת.
קראו כאן את הסיפור המלא.

בסיוע נועה, סטודנטית ותושבת הרחוב - אפריל 2008צומצמה תוכנית בית הכנסת בשכונת גבעת המבתר

תושבים רבים מהשכונה חששו שבית הכנסת, שתוכנן במקור להתפרס על פני למעלה מ 700 מ"ר, יהפוך בסופו של דבר לבית מדרש, ויביא בעקבותיו אוכלוסייה חרדית אשר תשנה את אופייה של השכונה.

בעקבות עתירה שהגישו לבית המשפט, צמצמה הוועדה המחוזית ירושלים את שטח בית - הכנסת לכ-500 מ"ר, בהתאם לקריטריונים של מנהלת מבני דת בירושלים (ואנו תמהים מדוע לא נקבע התכנון בהתאם לקריטריונים אלה מלכתחילה?) עוד הוחלט, שהשימוש היחיד של המבנה יהיה לבית כנסת. על המגרש שהתפנה יתוכנן גשר להולכי רגל.

עפ"י גלובס נדל"ן 15.7.01נסיון השתלטות חרדית על שכונת קרית יובל

זה התחיל בסגירת בריכת השחיה השכונתית בשבתות, ובהפרדה בין גברים ונשים. זה המשיך בהקמת 3 "כוללים" לתלמידי ישיבות חרדיים. זה ממשיך ב- 530 יחידות דיור חדשות בשכונה שהוסבו לשימוש החרדים. זה ימשיך במקווה ובית-כנסת שהעירייה כבר החליטה על הקמתם. אלא אם נעשה משהו!
קראו כאן את הסיפור המלא.

מאז אמצע 1999 מנהלים תושבי שכונת קריית יובל מאבק ציבורי עז בעקבות נסיונות ההשתלטות החרדית על בריכת השחיה ומרכז הספורט בשכונתם.

גוף הקורא לעצמו "מפעלי נופש לעולם החרדי" נכנס למו"ם כדי לקבל את זכויות ההפעלה בבריכת הקאנטרי בירושלים (בית טיילור). לפי פרסומים בעיתון "המודיע" גוף זה הכריז שהפעלת הבריכה ומרכז הספורט תהיה אך ורק לחרדים! התושבים רואים בזאת פגיעה מהותית וחדירה בוטה לשכונה חילונית ומזהירים כי בכך יווצר מוקד לחיכוך נוסף בין הציבור החילוני והחרדי. השתלטות זו, במידה ותצליח, עלולה לסחוף ולהתפשט לשכונות העיר האחרות - זאת בנוסף לנסיונות השתלטות אחרים הידועים לנו עד כה בירושלים ובשאר חלקי הארץ.

בחוזר מס. 2 לציבור הירושלמי הודיע ועד הפעולה של השכונה כי בדעתו ליזום כניסה לשכונות החרדיות בלבוש פרובוקטיבי וזאת על מנת לזעזע את תושבי השכונות החרדיות בשל העוול הנגרם לאוכלוסיה החילונית.המאבק החרדי לסגירת רחוב בר-אילן בשבתות

החל משנת 1988 נשמעו קולות לסגור את רחוב בר-אילן לתנועת כלי-רכב בשבתות, מטעמים דתיים. עם השנים המאבק קיבל צביון קולני ולאחר מכן גם אלים, פלילי ומסכן חיי אדם, כאשר דרך שגרה הושלכו אבנים על מכוניות שנסעו בכביש בשבת. בתגובה לאלימות, זכה הצד הדתי בסגירת הכביש לסירוגין, כדי להתחשב ברגשותיו.

קראו על כך בדף המיוחד ב"ויקיפדיה".