אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > השתלטות חרדית  לגירסת הדפסה     

השתלטות חרדית חדשה
ומקום מריבה חדש בירושלים

מאת שחר - שגריר חופש

לפני כחמישים שנה הוקמה שכונת קרית יובל - אחת מהשכונות היותר ותיקות בירושלים. אחרי 10 שנים בערך הגיע תורם יהודי (חילוני) לביקור בארץ הקודש וביקר בירושלים והגיע גם לשכונת יובל, ראה אנשים עובדים שמרוויחים את פת לחמם ביזע רב , ראה חיילים טובים שיוצאים לשמור על מדינתנו היפה והחליט בצעד יוצא דופן להקים לרווחת תושבי השכונה - ואני חוזר - לרווחת תושבי השכונה, הוא החליט להקים בריכה שכונתית שתשמש בילוי לנוער ולתושבי השכונה. הוא תרם את הבריכה והיא הועברה לידי ההסתדרות ועירית ירושלים, ושימשה את תושבי השכונה בעיקר בימי שבת והיתה בתשלום כמובן. בימי חול היו מתקיימים במקום חוגי אירובי ודברים נוספים לרווחת תושבי השכונה. כמובן שהשימוש בבריכה התאפשר לכל מי שרצה, לא שייך לאיזה שכונה. הבריכה נקראה על שמו של אותו תורם - בריכת בית טיילור.

כמו שאמרתי, הבריכה היתה בידי העירייה שהפעילה אותה באמצעות אדם פרטי. יום אחד החליטו העירייה והיזם הפרטי שאין להם רצון להפעיל את הבריכה לשירות תושבי השכונה החילוניים, אלא ברצונם להעביר את הבריכה לידי יזם פרטי חרדי שיפעיל את הבריכה. ראשית - לדעתי יש לנו הזכות לדרוש שבשכונה חילונית לא יבואו החרדים לבריכה. אבל בוא נגיד ש- או קיי, בסדר, שישתמשו בבריכה בזמן שאחרים לא משתמשים בה, אבל מה - כמו סחטנים אמיתיים החליטו לדרוש שהבריכה לא תיפתח בשבת ולא יהיה במקום רחצה מעורבת, ח"ו, של גברים ונשים. כמובן שהחילוניים מצידם לא שתקו, אבל זה לא עזר להם. ניחשתם נכון! החרדים קיבלו את כל מה שרצו ואילו החילוניים נשארו בלי כלום. הלכה רווחת התושבים! החילוניים פנו שוב ושוב וביקשו את הבריכה לימי שבת, או במקביל - אפשרות לרחצה ביום חול, אך החרדים סירבו וזו היתה תשובתם: "איננו אוסרים על החילוניים להשתמש בבריכה אלא ההיפך, שישחו - אבל גברים לחוד ונשים לחוד". תודה רבה!

עד עכשיו חשבתם שהבריכה זה העיקר? אז צר לי לאכזב אתכם - לא הבריכה, אלא לאחרונה קמו שלושה מוסדות הנקראים "כוללים" לתלמידי ישיבות חרדים, ובקרית יובל הוחלט לבנות 530 יחידות דיור חדשות שחלקן כבר נבנו לגמרי והן מוכנות לכניסת תושבים. אבל אז באו אחינו היקרים החרדים וטענו כי היחידות דיור שנבנו - נבנו בשבילם! הם הסתמכו על חברי המועצה החרדים שעוזרים להם, והרי בתכל'ס הם השולטים בעירית ירושלים ומסובבים את אולמרט על האצבע הקטנה! בברכת העירייה ובברכת הוועדה לתכנון ובניה הם קבלו את האישור לאכלס את החלק החדש של השכונה החילונית בקרית יובל. אמנם החרדים גרים קצת במרחק, אבל בהתחשב בעובדה שהם התפשטו לגמרי על שכונת בית וגן (כאשר תושביה החילוניים העדיפו לעזוב מאשר להיאבק) אז היום הם גרים במרחק לא רב, הבריכה והכולל זה תירוץ מצוין בשבילם לעבור לגור בקרית יובל. ובאמת - מאז קיומה של הבריכה כבריכה חרדית הביקוש הנדל"ני במקום בקרב החרדים עלה, מה עוד שעירית ירושלים החליטה להקים במקום מקווה ובית כנסת - דבר שבטוח יגרום "לרווחת התושבים"!! בדיוק על פי התרומה שתרם לבריכה הנדבן טיילור!המאבק החילוני לא נגמר והוא מחריף. נמאס לחילוניים בירושלים לשתוק. האמת היא, שחלק מן האנשים כבר מאד עייפים מהמלחמה הבלתי פוסקת הזו: המלחמה התחילה בקולנוע אדיסון לפני עשר שנים ונגמרה בסופו של דבר בסגירת בית הקולנוע לחלוטין, המשיכה דרך כביש בר אילן, הפאבים, התמיכה בביתר ירושלים שכידוע משחקת בשבת, פתיחת מוזיאון ישראל בשבת, הכביש ברחוב אגרון, שכונת מלחה והמקווה, שכונת רמת בית הכרם, מסעדות ארומה ופרסקי, והמאבקים הנוכחים על שכונת קרית יובל, הרצאות של אמנון יצחק במתנסים ובניני האומה, ועוד בנוסף למאבק על כביש בר אילן שעדין לא הסתיים!!

המאבק סביב קרית יובל הוא לא על הבריכה אלא על תחילתה של התפשטות החרדים, שמגיעים בהסעות מבני ברק ומביתר במחיר מוזל מאד בסך 18 ש"ח בלבד כולל כניסה לבריכה. יש לציין שבעבר מחיר כניסה לבריכה בלי הסעה היה 45 שקלים.

תהליך המאבק : אין שום פירגון אפילו מצד החילוניים בירושלים! כולם אומרים: כל הכבוד שיש הפגנות מחאה, אבל בתכל'ס באים 20-40 אנשים להפגין מידי שבוע במשמרת מחאה. חלקם תושבי השכונה, צעירים ומבוגרים, וחלקם צעירי שינוי. משמרות המחאה האלה פועלות מידי שבוע, בכל יום שישי, כבר במשך יותר מחצי שנה, כן - גם בגשם! נעשו ניסיונות שוב ושוב לבקש מצעירי מרצ להצטרף להפגנות בימי שישי, אך הם עסוקים בלהציב מידי שבוע משמרת מחאה מול ביתו של רה"מ בעד הסכם שלום עם סוריה. רוב הנציגים החילוניים בעירית ירושלים לא מנסים לעשות משהו. הם טוענים שהם מיעוט ושידיהם כבולות, אבל מולם יש שני חברי מועצה שאיכפת להם - רוני אלוני (ירושלים עכשיו-שינוי) ואורנן יקותיאלי (ירושלים עכשיו) - שבאמת דואגים לאינטרסים של הציבור החילוני ובאמת מגיע להם כל הכבוד. נעשו פניות רבות לאישי ציבור, אבל הח"כ היחיד שהגיע למקום ומגיע להפגנות הוא ח"כ יוסי פריצקי משינוי. תנועת עם חופשי (שדרך אגב רק עכשיו הבנתי באמת כמה 120 השקלים שאני משלם כדמי חבר לשנה הם יעילים) עוזרת במימון הוצאות משפטיות וממנת סכום מסוים של הפעילות. באמת חבר'ה - אם אתם עדיין לא חברים בזה אתם לא יודעים עד כמה זה חשוב! החוכמה זה לא להתעורר רק שזה מגיע אליך הביתה!

אני פונה לכל הירושלמים שקוראים את הדף הזה -


בכל יום שישי החל משעה 12 וחצי מתקיימות הפגנות במקום.
אנא בואו והצטרפו אלינו במאבק על דמותה של ירושלים כעיר דמוקרטית וחופשית!

לוקחים קו 18 ויורדים שתי תחנות אחרי הר הרצל, שם כבר תראו שלטים לכיוון המקום.

ביום שישי האחרון התקיימה הפגנה "גדולה" במקום (גדולה יחסית לחילוניים אדישים) הגיעו כ-300 אנשים, כמעט כולם תושבי השכונה, צעירים וזקנים יחד. את ההפגנה אירגנה תנועת שינוי והשתתפו בה גם פעילים של מרצ לשם שינוי. הגיעו 3 חברי כנסת - וילן ממרצ, פריצקי משינוי, פינס מהעבודה - כולם אמרו שהם לא יתנו את ידם להשתלטות החרדים, התראינו לטלוויזיה והלכו. וכך נגמרה הפעילות שלהם ושל תנועותיהם הפוליטיות. מרצ הודיעה לנו שההפגנה בעד שלום עם סוריה חייבת להימשך, והעבודה - היא בכלל לא הגיעה להפגנה הזו. ח"כ יוסי פריצקי (שינוי) עוזר לנו במאבק המשפטי ובשטח הוא באמת היחיד שמגיע ונותן לנו להרגיש שיש לנו גב.


אז חברה! אם אתם גרים בירושלים תפסיקו לדבר על לעזוב אותה
תפסיקו לעמוד מהצד והצטרפו אלינו!
והכי חשוב באמת -
תצאו מהאדישות!!!

לפרטים נוספים - אפשר לפנות לשחרחברים ב- עוצב על ידי