אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויקרא את שמם אדם - פרשות השבוע בפעמת הזמן
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > השתלטות חרדית  לגירסת הדפסה     

עוד נסיון השתלטות חרדית על שכונה חילונית בירושלים

המגרש בקרית יובל ברחוב ורבורג 4

קריאה לעזרה ודיווח פעילות

החומר שלהלן נשלח אלינו מדיירי שכונת קרית יובל בירושלים. כתובותיהם מצויות בידינו, וכל מי שיכול ומוכן לסייע להם בדרך כלשהי מוזמן לפנות אלינו ונטפל בהתאם. אתר ועמותת "חופש" מצטרפים אל דיירי השכונה, בבקשתם לקבל סיוע וסעד מכל אזרח אשר מבין את משמעותה האמיתית והמעשית של ההשתלטות החרדית על אזורי מגורינו ועל חיינו בכלל.

חופש

16.8.2008

השכונה שלנו, קרית היובל שבירושלים, נחשבה מאז ומתמיד לשכונה פלורליסטית, מאוזנת וסובלנית מבחינת ההרכב הדמוגרפי שלה. אולם מזה כמה שנים שהחלו "לנגוס" בה ולערער את האיזון העדין שנשמר בה. הדברים מתבטאים בכמה וכמה אופנים: ברכישות מאסיביות על ידי חרדים של דירות קטנות וזולות בשכונה, בנים "חוזרים בתשובה" שחוזרים לבתי הוריהם או לגור בשכנות אליהם, התעניינות הולכת וגוברת של קונים פוטנציאליים חרדים מחו"ל, העמדת "עמודי עירוב" בכל מקום שניתן לתקוע בו עמוד כזה, בנייה הולכת ורבה של בתי כנסת בשכונה, מקוואות, "מחטפים" של גני ילדים חילוניים שהתרוקנו בידי רשתות חינוך דתיות, בקיצור - התהליך המוכר מכל מקום בארץ שהולך ומתחרד.

בירושלים המאבק חמור הרבה יותר, משום שהוא מגובה על ידי העירייה. מצד אחד מציגה העירייה תמיכה "ממלכתית" בכלל האוכלוסייה, ובה בעת נותנת יד לעבירות גסות של החוק ובגישה המפלה את החילונים.

בלב השכונה, מאחורי הבניינים של רחוב ורבורג 4 ישנו מגרש גדול וריק, שבעבר כבר איימו לשכן בו מוסד חינוכי דתי כלשהו. בעקבות התנגדות נמרצת של התושבים ומינהלת השכונה, הוסכם שבמקום ייבנה מבנה קהילתי לזכרם של הנופלים בני השכונה, שישמש מקום מפגש בו יתקיימו אירועי תרבות וחברה. לרוע המזל מי שהיה אמור להשיג תרומות ולעזור במימון המבנה לא השיג את הכסף, והעניין התמוסס. המגרש - מסומן במפה העירונית כ"שטח חום", המיועד למבני ציבור - נשאר ריק ומשמש מרחב פעילות חברתית לילדי השכונה, הצופים ותנועות הנוער האחרות, ולהדלקת מדורות ל"ג בעומר לשמחת הילדים וההורים גם יחד.

לפני מספר ימים הרגישו שכנים המתגוררים בסמוך בתנועת דחפורים על המגרש, והסתבר שמסתמנת כוונה להביא למגרש שני קרוואנים [מכונים בשם "מנדים" - מבנים ניידים] שישמשו מבנים לארבעה גני ילדים חרדיים. לטענת סגן ראש העיר יהושוע פולק, יש בשכונה 60 ילדים חרדים הזקוקים לגני ילדים.

אלא שכידוע אין קבוע יותר מהזמני, והקרוואנים הללו מאיימים מאוד על האופי והשקט השכונתי. יש לציין שפעילות זו נעשתה בלי ליידע את המינהל הקהילתי או את התושבים הגרים בסמוך, ותוך כדי מהלך שעוקף את הנוהל הרגיל.

תושבי השכונה המודאגים החלו מאתמול להפיץ בין הבתים ובדואר אלקטרוני את החדשות המדאיגות. על המגרש מתכוונים להקים סוכות ואוהלים עם כתובות מחאה, ויש כוונה לחסום במכוניות את המעבר לקרוואנים ואם זה לא יעבוד - נחסום בעצמנו את המעבר. במקביל יש פנייה ליועץ משפטי של העירייה, והכוונה להגיש צו על תנאי שימנע את המשך העבודות. נשמח ליידע בהמשך על הפגנה או אירוע שבהם נזדקק לתמיכה נוספת.

חופש

17.8.2008

מספר גדול של תושבים הצטרפו והיו פעילים באירועים היום. היום הזה הוכיח שהתושבים בקרית היובל אינם אדישים לנעשה בשכונתם, ומוכנים להירתם למאבק לשימור אופייה הפלורליסטי של השכונה. אין הם ששים למלחמות ומאבקים, אבל כאשר אלה נכפים עליהם, לא ירתעו ולא יתפשרו. בישיבה במינהל נאמר היום שזהו הקרב החשוב ביותר שהיה בקרית יובל מאז ומעולם.

סיכום האירועים והמצב נכון לעכשיו ובקיצור:

א. הבוקר בערך בשעה 9.00 הגיע קבלן העבודות ונכנס למתחם עם רכבו. במקביל הגיעו גם מודדים מחברת מדידה. התושבים לא נתנו למודדים לעבוד וחסמו גם את המעבר לכלי רכב כבדים. הקבלן לא היה מוכן להראות אישורים או היתרים כלשהם. במקביל הגיעו למקום עשרות תושבים, כולל יו"ר המינהל, גורמי תקשורת ואחרים. בסופו של דבר עזב הקבלן והמודדים את השטח בערך בשעה 11.00 בלא שהחלו בעבודות.

ב. במקביל ובעזרתה של הרכזת האורבנית של המינהל, נבדקה החוקיות של הקצאת הקרקע והאם יש לעמותה החרדית ("עץ הדעת") היתר חוקי לעבודות. המצב די מורכב שכן יש כאן שימוש בהליך, שחוקיותו מוטלת בספק. בכל אופן, ובלי להרבות בפרטים הוחלט להוציא צו מניעה. בעקבות התייעצות עם עורך דין, יוגש מחר ההליך ישירות לאחראי המחוזי. שיחות נעשו גם עם היועץ המשפטי של העירייה ויתכן שכבר מחר ייעצרו העבודות על פי החוק.

ג. אורגנה שמירה, רשימת קשר ושיטות התקשרות לפעילים. כל זאת במקרה ומתחילה פעילות שתדרוש התערבות מהירה. כאן המקום לבקש מכל מי שעדין לא נרשם ל"שמירה" שיעשה זאת. כל מה שנדרש זה שעה בשבוע.

ד. בערב התקיימה פגישה במינהל, כאשר נציגי התושבים נכחו בה. הישיבה הייתה ארוכה ואחד הדברים החשובים שנקבעו בה היא התארגנות לאירוע שיערך ככל הנראה ביום חמישי הקרוב בלילה. הכוונה לעשות אירוע שיימשך כל הלילה, עם ילדים, מדורה, תפוחי אדמה וכו', עם תיקשורת, שמטרתו להדגים את אופיה הטוב של השכונה, והעשייה בה למען הקהילה. הודעה סופית על האירוע עוד תגיע.

ה. ההמשך הוא "כרגיל", כלומר לשמור על עירנות בעיקר בשעות הבוקר שבהם צפויה להיות פעילות של הקבלנים. אסור בשום פנים לתת להם לעבוד! לא למדוד ולא לחפור! שיהיה ברור לכולם שכל עובדה שתיקבע בשטח גם אם היא לא חוקית, עלולה בהחלט להיות בלתי הפיכה.

אין להקל ראש בחשיבות האירועים. המאבק הזה יכתיב את אופי השכונה ואת איכות חיינו. רק בכוחות מאוחדים ומתוך הכרה בצדקת דרכנו נוכל לנצח.

חופש

18.8.2008

הבוקר הוציא היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד יוסי חביליו, הוראה לעצור בינתיים את הצבת המנ"דים (מבנים ניידים) בקריית יובל ובקטמון. ההחלטה נעשתה בעקבות פניות של חברי מועצה וכמובן פניות של תושבים (דרך המינהל).

בהחלטתו קובע חביליו: "במסגרת הפניות אלי הועלו מספר רב של טענות כנגד הצבת המנ"דים בקריית יובל ובקטמון, חלקן של הטענות הן טענות המעוררות שאלות של מדיניות הצריכות לדון במישור הציבורי אולם חלקן של הטענות הינן טענות משפטיות המישור התכנוני... לאור האמור, אבקשך (המכתב מופנה למר איתמר בר עזר, מנהל האגף לחינוך חרדי) להורות על הקפאת ביצוע עבודות בשטח עד לחוות דעתי הסופית. אני מודע לדחיפות שבנושא בשל כך שהמנ"דים נועדו לגני ילדים ואנו עומדים זמן קצר לפני פתיחת שנת הלימודים. לאור האמור, תינתן חוות דעתי בדחיפות בימים הקרובים".

העבודות נעצרו, אבל עוד מוקדם לשמוח. בינתיים תימשך המשמרת שהוצבה במגרש, וזאת במטרה למנוע "חוסר הבנה" של העירייה וגופיה לגבי חוות דעתו של חביליו.

כאן המקום להודות לכל אלה שעוזרים לנו עד כה, החל מחברי מועצת העיר: פפה אללו, סער נתנאל וניר ברקת, וכלה ברבים אחרים בירושלים ומחוצה לה שתומכים ומייעצים.

הערת המערכת: בנוסף לכל האמור לעיל אנו מפנים את הקוראים ואת השואפים לסייע למדריך המשפטי של "חופש". בכל מקרה, אין "להיבהל" מכך שמחלקה משפטית בעירייה זו או אחרת טוענת "שהכל בסדר והכל על פי החוק". כבר היו מקרים רבים שבהם העיריות טענו כך, ובתי המשפט נזפו בהם קשות, ביטלו את ההחלטות של העירייה ואף חייבו אותה בהוצאות כבדות.

חופש

המשך הדיווחים מלמעלה בנושא נסיון ההשתלטות החרדית על המגרש בקרית יובל ברחוב ורבורג
18.8.2008

בערב נערך מפגש במגרש בוורבורג במעמד של רבים מהתושבים שבאו להיות מעורבים, לשמוע ולהשמיע. התושבים קיבלו מספר החלטות, ביניהן: המשך המאבק (היות שעצירת העבודות היא זמנית בלבד), המשך ה"שמירה" ליד המגרש ועל הכניסה אליו, וגם ארגון מפגשים ואירועים במגרש. בין יתר האירועים המתארגנים נדונו אירוע "קבלת שבת" ליום שישי הקרוב, ואירוע דוכנים ופעילויות לילדים בשבוע אחר-כך.

בנוסף, בשבוע הבא אמור הנושא לעלות בישיבת מועצת העיר, והתושבים מתארגנים להופיע במקום ולהפגין נוכחות.

חופש

20.8.2008

התושבים פירסמו בשכונה הזמנה לאירוע "קבלת שבת" המתוכנן:

בנוסף, הועלתה עצומה לחתימה המונית באינטרנט.

בסמיכות פרשיות לא נדירה, נוצר קשר בין תושבים מקרית יובל לבין תושבים משכונת נווה פרדסים מפרדס חנה, שם, על פי דיווח התושבים, מנסה (פעם נוספת) הרב בובליל "להשתלט" על שטחים באיזור החילוני, באמצעות הבאת משקיעים והקמת קריה חרדית באיזור.

חופש

22.8.2008

גם התיקשורת החלה לגלות עניין רב יותר במאבקם של התושבים:

בנוסף, הוקמה גם ב-Facebook קבוצת תמיכה במאבק.

אתר האינטרנט החרדי "צופר" הגיב בכתבה קשה, המכילה לדעתנו זילות השואה, לכתבתו של שחר אילן ב"הארץ". הכתבה (19/8 מאת שמואל קופר), פירסמה תמונה הנראית כלקוחה מעיתונות נאצית, כינתה את שחר אילן "אנטישמי", והישוותה מספר פעמים את דבריו לתעמולה נאצית:

חופש

23.8.2008

אתמול נכחו העשרות רבות של תושבים, שהגיעו לקבלת השבת שאורגנה (ראו בתמונות המצורפות). התושבים מתכננים להמשיך באירועים מהסוג הזה, שמקרבים את כלל התושבים.

התפתחויות נוספות:

מסתבר שהמאבק על המגרש בוורבורג לא הסתיים. האגף לחינוך חרדי ביקש דיון שיתקיים השבוע בוועדת תכנון ובנייה בשבוע הקרוב. נעשית בדיקה כעת האם אפשר יהיה למנוע על הסף את הדיון לאור ההחלטה של חביליו. נראה סביר שההחלטה תעבור בוועדה זו, שכמו בכל שאר הוועדות, נשלטת על ידי חברי המועצה החרדים.

היום תוקם סוכה חדשה במגרש בוורבורג. הסוכה שהוצבה שם נגנבה ביום חמישי בלילה לאחר הקומזיץ. אין זה הדבר הראשון שנגנב (נגנבו גם שולחן וכיסאות). התושבים אינם יודעים מי עשה זאת, ומבקשים שמי שגרים בסמוך למגרש וצופים עליו ישימו לב למבנה החדש שיוקם היום בעזרתם של הצופים והקיבוץ העירוני.

השבוע מתוכננות שתי פעולות: ביום רביעי אחר הצהריים מתוכננת הפעלה עם דוכנים במגרש בוורבורג, לילדים. ביום חמישי אלר הצהריים מתוכננת הפגנת נוכחות בעירייה (כיכר ספרא), במהלך דיון בנושא התחרדות העיר.


תמונות מכינוס קבלת השבת שארגנו התושבים


הבקשה להקצות קרקע למנ"דים בוורבורג - ועדת תכנון ובניה

חופש

26.8.2008

ישיבת מועצת העיר אמורה להתקיים ביום חמישי הקרוב (28.8.08) בכיכר ספרא בשעה 18.00. על הפרק הנושאים הבאים: כנס של ש"ס במימון העירייה, ניסיון השתלטות של גורמים חרדים על שטח בשכונת קריית יובל ובניית היכל ה"ארנה". התושבים נקראים להפגין נוכחות ככל הניתן, כולל שלטים ומסרים מתאימים.

מחר יום רביעי מתוכנן להתקיים הפנינג לילדים במגרש בוורבורג בין השעות 5-7 אחרי הצהריים:

אתמול העלה סגן ראש העיר יהושע פולק את תכנית הבינוי במגרש בוורבורג בועדת התכנון. הוא עשה זאת למרות הצו הברור של היועץ המשפטי של העירייה. מהבחינה הזו פולק "ציפצף" על הצו והורה לאגף להגיש תכניות בינוי לשבוע הבא. ברור שהמאבק על המגרש בוורבורג רחוק מסיום.

נסיון ההשתלטות בקרית יובל "העיר" את התושבים לחשוב גם בנושא הבחירות ההולכות ומתקרבות. לצורך כך מתבצעות עתה פעילויות נוספות שמטרתן להפיץ מידע, לגייס פעילים ולעודד אנשים ביום הבחירות עצמו לצאת ולהצביע (האם יש צורך כלל להסביר את חשיבות הנושא ?!). כל מי שמוכן להיות פעיל בנושאים אלה מתבקש ליצור קשר עם התושבים המארגנים זאת. בין היתר ישנה כוונה לערוך כנס גדול לקראת הבחירות, שמטרתו לידע את הקהל הרחב ולתת במה למפלגות ולארגונים השונים שפועלים לטובת שימור הצביון היהודי-חילוני בירושלים, במטרה לשנות את המצב העגום הקיים במועצת העיר.

דבר נוסף: הוגשה תלונה למשטרה נגד תושבים מסוימים בשכונה, על ידי אדם בגוף חרדי שאינם מכירים, בגין גרימת נזק לכאורה במזיד ל"עמודי העירוב". אין בכוונת התושבים, שלפניהם עומדת רק טובת השכונה וירושלים, להתקפל. היום אמור המינהל הקהילתי להגיש תלונה במשטרה נגד מקימי העירוב ונותני החסות (בעיקר הרב שמואל יצחקי שפועל בניגוד לחוק ונותן אישורים בשם העירייה להצבת עמודי העירוב). התושבים בוחנים כעת גם את האפשרות להגיש בג"ץ נגד העירייה בנושא זה.

חופש

29.8.2008

סוער היה אתמול בישיבת מועצת העיר. חלק מהתושבים כינו זאת "קרקס" או "הצגה", אבל בסך-הכל זה נראה בושה אחת גדולה שכך מתנהלות ישיבות של מועצת העיר, שהיא במקרה גם עיר הבירה של מדינתנו. היה ברור לכל בר דעת שלשנות שם משהו זה בלתי אפשרי, מול סוללה של חברי מועצה עם דעות מוצקות אנטי-חילוניות, אבל לפחות חברי המועצה החילוניים בתמיכה מסיבית וקולנית של תושבי דרום מערב העיר הצליחו להוציא משלוותם גם את האדישים שבהם, כולל את יהושע פולק.

תיאור די מדויק של הדברים הופיע היום ב-Ynet‏.

אותם תושבים שהגיעו מוקדם הצליחו להיכנס, אבל אלה שהגיעו קרוב לשעת הפתיחה או מעט מאוחר יותר, נתקלו בדלת סגורה ושומרי עירייה תקיפים שמנעו מאיתם להיכנס לבניין העירייה. על פי דבריו של ניר ברקת שירד למטה כמו גם פפה אללו וסער נתנאל, לופוליאנסקי מנע מלהכניס אנשים נוספים ונצמד לנוהל שמספר האנשים שיכול להיכנס לדיון הוא על פי מקומות הישיבה. יתרה מזו, הסתבר שחלק מהמושבים נתפס על ידי אנשים שהובאו ככל הנראה על ידי הסיעות החרדיות בתשלום. אותם אנשים צעירים שלא היו ממש חרדים תפסו כרבע מהמקומות באולם. בעת שבאולם עדיין לא התחילה הישיבה בחוץ הייתה מהומה רבה שגלשה למאבק פיזי בין עשרות התושבים, אשר נשאו שלטים, לבין השומרים (ראו תמונה). אט, אט הוכנסו אנשים, על כל אדם שיצא נכנס אדם אחר.

ישיבת המועצה נמשכה שעות רבות והסתיימה בערך ב-10 בלילה. לאחר שלב ארוך שלא היה קשור, התחיל שלב השאילתות. לתושבים זה נראה כאילו ראש העיר אינו עונה כלל למה שנשאל ומתחמק מתשובות ישירות בכל הדברים שנוגעים לניהול העיר. כך היה גם בנושא קרית יובל: תשובות "ממלכתיות" שלא הוסיפו ולא כלום. התושבים לא נשארו אדישים וצעקו קריאות בוז, מחאו כפיים והתערבו עשרות פעמים במהלך הישיבה.

המהומה הלכה וגדלה בשלב של הצעות לסדר היום שהעלו חברי המועצה החילוניים. כאן המקום גם להעריך את מאבקם ולהודות לחברי המועצה השונים החל מניר ברקת, דרך רלי בן דוד, פפה אללו, סער נתנאל ובועז עצמון. נראה היה שדבריו של חבר המועצה אברהם פיינר שאמר ש"בעוד שלחרדים יש עשרה ילדים הרי שלחילוניים יש ילד וכלב" היו השיא (או השפל) שבהצגה אתמול. לא מעט מהתושבים הוצאו על ידי השומרים שנהגו ביד די קשה. ההצעה לסדר היום שהעלו פפה אללו ובועז עצמון נדחתה על ידי הצעה אחרת שהועלתה על ידי ראש העיר, ואושרה כמובן על ידי כל חברי המועצה החרדים שהרימו את ידם (ראו תמונה).

נושא הצבת המנ"דים עלה במהלך ההצעה לסדר היום והוציא משלוותו את יהושע פולק. נראה שהנושא חשוב לו והוא אינו מתכוון לוותר כל כך מהר על המגרש בוורבורג. גם ההצעה שהועלתה על ידי חברי המועצה החילוניים, שיעשה תכנון כולל של כל השצפ"ים (שטח ציבורי פתוח) בעיר, לא עלתה כלל להצבעה.

היום ייפגשו התושבים ויחליטו לגבי המשך צעדיהם. בשבוע הבא מתכננים גם הקרנה של סרט במגרש בוורבורג. התושבים נקראים גם לתרום כסף לכיסוי הוצאות כמו הדפסת פליירים וכו' - תהליך שהתחיל כבר ביום רביעי בזמן ההפנינג.


תושבים מחוץ לעירייה


הצבעת פה אחד של החרדים בסוף הדיון

חופש

30.8.2008

אתמול התכנס ועד הפעולה של התושבים ודן כיצד להמשיך במאבק.

בשלב זה תימשך המשמרת בכניסה למגרש בוורבורג, כולל חניית הרכבים שמונעת את הכניסה מרכב כבד. התןשבים נקראים לאייש את רשימת השמירה ו/או העמדת הרכב במקום בשעות הבוקר. כל אלה החונים דרך קבע קרוב למקום בלילה, נקראים לחנות בלילה בכניסה למגרש.

השבוע תיפתח גם פעילות משפטית בנושא המגרש, ופעולות בלתי חוקיות לכאורה שמבצעת העירייה בנושא. כמו-כן נשלח מכתב למבקרת העירייה בנושא עמודי העירוב. התושבים מקווים שמבקרת העירייה תוציא הוראה חד משמעית בנושא. במקביל הם בודקים נושא הגשת בג"ץ בנושא. לנושאים שונים מתבקשת עזרת אותם תושבים שהם עורכי דין.

ביום חמישי הקרוב מתוכנן להקרין בערב סרט במגרש בוורבורג. הסרט יהיה לכל המשפחה ויתחיל בשמונה.

חשוב: תושבי השכונה חוזרים ומדגישים כי אין הם "נגד חרדים", וכל ניסיון לטעון שהם גזעניים אינו נכון. כל שהם רוצים הוא למנוע את שינוי הצביון הפלורליסטי של השכונה, ואכיפת החוק על ידי העירייה. כל שינוי בשכונה או שימוש בשטחי ציבור צריך להיעשות תוך התייעצות עם התושבים והמינהל, ומתוך הענות לצרכים האמיתיים של כלל התושבים.

חופש

31.8.2008

מכתב בן שני עמודים נשלח היום ממבקרת העירייה לראש העיר בנושא עמודי העירוב. למרות שהמכתב ברור וחריף הוא אינו מהווה עדיין "ניצחון" של התושבים בנושא זה, אשר על פי נסיונם חוששים שראש העיר וסגניו ינסו "להכשיר את השרץ" הזה. ההערכה היא שלא יהיה מנוס מהגשת בג"ץ.

כתבה ב-mynet ירושלים מחזקת את דעתם של התושבים כי המאבק עוד ארוך. מגוחכת במיוחד הטענה כאילו סגן ראש העירייה, יהושע פולק, עשה הכל לשתף את התושבים בנעשה בשכונה, ומקוממת הערתו: "הגיע הזמן להפנים שקריית יובל מתחרדת ולתושביה יש צרכים".

מאזינים הפנו את תשומת לב התושבים לתכנית שהייתה היום ברדיו ברשת ב'. התכנית שהוגשה על ידי יעקב אחימאיר ועסקה בעמודי העירוב, היתה חד צדדית לגמרי. הדובר היה חבר מועצה, שקונן על הנזק הכספי והרוחני הכבד שנגרם לציבור שלו. אף מילה לא נשמעה ממנו, ובאופן מפתיע גם לא מהמראיין באולפן - יעקב אחימאיר - לגבי הפגיעה הקשה בציבור החילוני! אולי אפשר יהיה לשלוח לו את מכתב מבקרת העירייה...

כאמור, התושבים מנסים להרים "הפנינג" ביום חמישי. הכוונה להקרין סרט לכל המשפחה במגרש בוורבורג. מסתבר שהמשטרה מערימה קשיים, והם נדרשים לדברים שונים כמו גידור המקום, הבאת מהנדס חשמל וכדומה, שבאופן מעשי ימנעו מהם לארגן אירועים דומים. לא ברור אם זו יד מכוונת או דרישה המעוגנת בחוק. אנשים שונים מנסים לעזור והתושבים מקווים לפתור את הבעיות הבירוקרטיות.

חופש

2.9.2008

להלן תמונות שצולמו על ידי תושבים בעין כרם, המתארות את הנזקים שגורמים המתקינים של עמודי העירוב לטבע. התמונות נשלחו כבר למבקרת העירייה ותישלחנה גם לשפ"ע (האגף לשיפור פני העיר). יו"ר מינהל קריית יובל הגיש תלונה במשטרה נגד המועצה הדתית, חה"כ ליצמן וחבר המועצה יצחקי, במסגרת המאבק שמנהלים תושבי השכונה מול הצבת עמודי עירוב שבת.

התושבים מקווים שהיום יצא מכתב מעו"ד, ליועץ המשפטי של העירייה שבו הם רואים בחומרה רבה את העובדה שסגן ראש העיר "מצפצף" על החלטתו וממשיך לקדם את נושא המנד"ים במגרש בוורבורג.

לצערם של התושבים נראה שלא יצליחו להקרין סרט ביום חמישי, הבעיות לא נפתרו עד כה ודורשים מאיתם דרישות שבלתי ניתן כמעט לעמוד בהן (גידור המגרש, אישורים של מהנדס חשמל, תאורה וכדומה). אי לכך הם מתארגנים לקבלת שבת כפי שעשו לפני שבועיים. קבלת השבת תתקיים ביום שישי בשעה 17.00. התושבים נקראים להביא מחצלות, יין ועוגות.

חופש

4.9.2008

התקשורת ממשיכה להתעניין. אתמול היתה כתבה נוספת ב"הארץ" על ידי יאיר אטינגר. הגיעו לאיזור גם כתבי תיקשורת אחרים שמבקשים לסקר את הבחירות ובתוך כך את המאבק בקרית יובל. זו עוד דרך להעביר מסר לציבור הרחב שיראה את הצדדים הצודקים והיפים של המאבק.

התושבים מקבלים מכתבי תמיכה רבים מאד מכל הארץ, מתושבים שמתמודדים עם מקרים דומים. בין היתר פנו אליהם תושבי בית הכרם על מנת לחבור ביחד במאבק.

תושבי השכונה פנו במכתב לקרן הקיימת, על מנת שזו תבדוק את כריתת העצים בעין כרם. ד"ר צביקה אבני שמנהל את מחלקת הייעור בקק"ל פנה כבר על מנת שהנושא יבדק. הוא כותב: "...לפחות בשתיים מהתמונות אני רואה כריתה לא חוקית... אודה לך על הנחייה לחקירת הכריתות הנ"ל"... הפגיעה בנוף על ידי עמודי העירוב נראית למרבית האוכלוסייה שולית אבל היא נושא מרכזי שיש להיאבק בו. כפי שלא יתכן שאנטנות סלולאריות יפגעו בנוף, כך לא יתכן שעמודי עירוב חוקיים או לא יעשו נזק לסביבה.

ההתושבים מדגישים שוב שהמאבק שלהם אינו עם החרדים עצמם. המאבק הוא קודם כל עם העירייה ועם פעולותיה הבלתי חוקיות. בנוסף הם רוצים לשמר את אופיין של שכונותיהם, וזאת על ידי עידוד התושבים לבחור ולהשתתף בפעילות קהילתית.

תיזכורת לתושבים: מחר קבלת שבת בשעה 17.00 במגרש בוורבורג. לא לשכוח להגיע ולהביא מחצלות, יין ועוגות.

חופש

6.9.2008

התושבים פתחו אתר אינטרנט חדש:
www.free-jerusalem.org
באתר זה ניתן, בין השאר, להירשם לרשימת התפוצה של המאבק וגם לקרוא מידע מעודכן ומהימן לכל מי שמעוניין לשמוע ולהיות שותף.

אתמול נערכה קבלת שבת במגרש, וקיימת תחושה טובה כיצד חיי קהילה הולכים ונבנים. העיתונאי אשר מדינה מהעיתון החרדי "בקהילה", וצלם מטעמו, באו בהזמנת התושבים, ויש לקוות שהבינו טוב יותר את המאבק, גם אם לא הסכימו איתו.

לאור ההתפתחויות בעירייה, החל מהשבוע ועד להחלטה חדשה, תיועד סוכת המחאה במגרש להיות מרכז של הפעילות השכונתית (ולמעשה של כל דרום מערב העיר). בסוכה יינתן מידע, ייאסף כסף וכו'. התושבים נקראים לתרום לסיוע במימון עלויות הפעילות. הכסף כרגע מיועד בעיקר להדפסת פליירים, והפקה של הפנינג.

השבוע קיימת תקווה שיתקיים הפנינג כפי שתוכנן בשבוע הבא. כפי שצוין כבר בעבר, המשטרה לא מקלה בנושא זה, והתושבים פועלים יחד עם המינהל על מנת שבכל זאת יוכלו להקרין סרט, לעשות הרקדה וכד'. השבוע הם גם מקווים להפיץ פלייר ראשון שייעשה במסגרת של כל קריית יובל רבתי (רמת שרת, רמת דניה, מלחה, משואה וכך הלאה).

היו מספר כתבות בסוף השבוע בנושא, ונראה שהוא תופס תאוצה. צריך לזכור שזה הרבה בזכות הפעילים והמסייעים. אך עדיין תושבים רבים מאד בקרית יובל והסביבה אינם מודעים למאבק הזה ואינם שותפים לו.

שתי כתבות רלוונטיות נוספות הופיעו בmynet ובnrg. בכתבה השניה מסופר על האחראים בעירייה למחדלים השונים בתפקודה על עיריית ירושלים.

יש לזכור שהמטרה העיקרית של המאבק על צביונה של ירושלים היא שינוי במועצת העיר, כלומר, יצירת רוב לא-חרדי במועצה. מאבק התושבים הינו א-פוליטי, דהיינו, אינו מזדהה עם שום מפלגה או גוף שרצים לבחירות. מטרתו להביא מספר גדול ככל האפשר של תושבי דרום מערב העיר לקלפי.

חופש

המשך הדיווחים מלמעלה בנושא נסיון ההשתלטות החרדית על המגרש בקרית יובל ברחוב ורבורג
10.9.2008

חרף עמדתו של היועץ המשפטי לעירייה, וחרף מכתבו של עו"ד אביתר שומר בשם ועד הפעולה של תושבי קריית היובל, התקיים ביום ה' האחרון דיון בועדת המשנה לתכנון ובנייה (בראשות פולק) בנושא המגרש. התושבים בודקים יחד עם המינהל אופציות לצעדים משפטיים נוספים.

ביום ששי הקרוב מתוכננת קבלת שבת בשעה 17:00 במגרש, באירוח צוות "עובדה" של אילנה דיין. התושבים הופכים את אופן קבלת השבת הזאת למסורת, כולל הפתעות לילדים, תיעוד האירועים, וכיבוד לכל.

התושבים מחו נגד כתבה שפורסמה ב"ידיעות ירושלים" ועסקה בקריית יובל. הכתבה נפתחה במילים: "ביום שבת הקרוב, 11:00 בבוקר, ייכנסו תושבים מקריית יובל למכוניותיהם וייצאו בשיירה ארוכה לכיוון רחוב זנגוויל בכניסה לשכונה במטרה אחת ברורה: לעצור את התחרדות השכונה". התושבים מבקשים להדגיש כי מעולם לא יזמו סוג כזה של פעולה וכי הם סולדים מפעולות פרובוקטיביות מעין אלו, וממקדים את העשייה בקבלות שבת, הפנינג לכל המשפחה ופעולות של תושבים למען תושבים. שום פעולה מעין זו לא התרחשה ביום שבת האחרון. תגובה בהתאם נשלחה למערכת ידיעות ירושלים.

נושאים נוספים שעל הפרק: עמדת עדכונים לתושבים הוקמה בסוכת המחאה; הקרנת סרט במגרש מתוכננת לשבוע הבא; קרוב ל-3,000 איש חתמו כבר על העצומה שאורגנה, ועוד היד נטויה. גם אתר האינטרנט של התושבים ממשיך להתעדכן.

התושבים מדגישים שוב את הצורך להיות מאורגנים, כולל הקמת רשת אנשי קשר, הפצת פלייארים ומידע, ועבודה של וועד הפעולה שהוקם. הופצו שני פלייארים, האחד בעברית והאחר ברוסית.

חופש

17.9.2008

ביום שישי האחרון השתתפו למעלה מ-200 תושבים בקבלת השבת, נהנו מזמרתם ומנגינתם של נציגי התושבים. תודה לילדי קריית יובל וליובל על 'שיר המאבק'! לקבלת השבת הצטרף צוות התוכנית "עובדה" אשר עורך בימים אלו תחקיר בנושא ירושלים לקראת בחירות 2008.

בעקבות פעילות של התושבים, התקבל גל של דיווחים אודות מבנים, פעולות ואירועים בלתי-חוקיים לכאורה בשכונה, החל ממידע על גן ילדים לא חוקי, וכלה בהערות בהם נתקלים תושבים ברחוב. כל נושאי הבינוי נבדקים בשיתוף פעולה עם המתכננת מהמינהל הקהילתי. חלק מן המקרים מעוררים סימני שאלה קשים באשר למדיניות היתרי התכנון של העירייה; כך למשל בית כנסת הפועל בדירת מגורים פרטית ברחוב אורוגוואי, באורח לא חוקי, מגיש בקשה להרחבה ומקבל היתר על פי הליך של דירה פרטית (לדוגמא ללא הליכי פרסום לציבור), וזאת אף על פי שמצוין במפורש בבקשה להרחבה כי מדובר בבית כנסת. והשכנים - חוששים להתלונן ולפעול בעניין.

בשל התערבות היועץ המשפטי לעירייה, אשר יצא בעקבות פניית תושבי השכונה, ככל הנראה החלו בעירייה בהליך הסדרת הקצאת הקרקע ברח' ורבורג לשם העמדת מנ"דים. יתכן כי בימים הקרובים יופיע פרסום לציבור בעיתונות בנושא זה. התושבים עוקבים אחר הפרסומים בשיתוף המתכננת מהמינהל הקהילתי. באם יהיה פרסום, יהיה עליהם להגיש עשרות ומאות התנגדויות מטעם תושבי השכונה תוך פרק זמן קצר יחסית (30 ימים מתאריך הפרסום). לפיכך מתבקשים התושבים העובדים בעירייה, או תושבים להם מכרים העובדים במחלקות רלוונטיות בעירייה, לעמוד בקשר עם וועד הפעולה בעניין על מנת שיוכלו לגלות הליך שכזה מוקדם ככל האפשר.

בעקבות הצעות של מספר תושבים, וההכרה שלהם בחשיבותן של הבחירות הקרובות גם למאבק על קריית יובל, יתקיימו במסגרת קבלות השבת הקרובות מפגשים פתוחים של מועמדים שונים לעיריית ירושלים עם התושבים. יוזמנו מדי שישי מועמדים למועצת העיר, אשר יציגו את עצמם ואת תפיסת עולמם, וינהלו שיחה פתוחה עם תושבי קריית יובל על נושאים המעסיקים אותם בעיר בכלל ובשכונה בפרט. זו ההזדמנות של כולם לפגוש באנשים הרוצים לייצג אותם בעירייה ולדרוש מהם מחויבות לנושאים החשובים להם!

התושבים מודים לכל המתנדבים שכבר השתבצו וסייעו השבוע בהפצת המידע וברישום פניות. העמדה פועלת בימים א-ה בשעות 16:00-19:00. השבוע חולקו למעלה מ-2,500 פלאיירים בעברית, רוסית ואמהרית ברחבי השכונה תודות ללמעלה מ-40 מתנדבים! זו ההזדמנות להודות גם לבעלי העסקים במרכז המסחרי שמסייעים בהפצת הפלאיירים בבתי העסק שלהם.

לאור העולה משיחות רבות שהתקיימו בעניין הפעולות הלא חוקיות השונות בשכונה, עולה תמונה ברורה: יש להיות מאורגנים, לחלוק ולהפיץ מידע במהירות ולהיות מסוגלים להגיב לנעשה בשטח בצורה יעילה. לכן מוקמת רשת של אנשי קשר בכל השכונה: תושבים מכל הרחובות, אשר ישמשו אנשי קשר בבניין או ברחוב בו הם גרים. בצורה זו אפשר להפיץ מידע (כגון פלאיירים) בצורה זריזה ויעילה, לקבל עדכונים אודות פעולות לא חוקיות ששכנים רואים ולהגיב בצורה מאורגנת, כקהילה. כ-30 תושבים כבר נענו לקריאה ונרשמו כאנשי קשר בבניינים וברחובות השונים. בואו לסייע בשמירה על אופי הבית שלכם!

חופש

23.9.2008

ביום שישי האחרון נערכה קבלת שבת במתכונת קצת שונה: נציג ראשון של מפלגה הרצה למועצת העיר הוזמן: רחל עזריה העומדת בראש הרשימה "ירושלמים". הכוונה להמשיך מסורת זו וביום שישי הקרוב בשעה 16.15 יגיע עופר ברקוביץ' העומד בראש רשימת "התעוררות". התושבים נאלצים להקדים את קבלת השבת בגלל התקצרות הימים ורצונם שלא לפגוע בשומרי השבת ולסיים את קבלת השבת מספיק זמן לפני כניסתה. עם פעילות זו תשולב גם החל מיום שישי זה פעילות לילדים הקטנים ועל כך עוד תבוא הודעה ויופצו פליירים.

לאחר דיון, הוחלט שהפצת המידע תעשה מעתה באופן יזום על ידי מתנדבים שיעמדו ליד דוכן ביום שישי במרכז קריית יובל ובמקומות אחרים כמו בתי הספר. ההרגשה היא שעדיין לא הגיעו לכלל האוכלוסייה בקריית יובל, רמת שרת, רמת דניה, עיר גנים וכד'.לצורך כך זקוקים למתנדבים אשר יסכימו להפיץ פליירים במשך שעתיים-שלוש בימי שישי. אנא, התנדבו כך שתוכלו להעביר את המסר לכלל האוכלוסייה בדרום מערב העיר. מתנדבים משכונות אחרות כמו בית הכרם ועין כרם מוזמנים גם כן ליטול חלק בהעברת המסר שתכליתו לקרוא למעורבות גדולה יותר של התושבים בבחירות ובשאר הפעילויות.כל מי שמוכן להתנדב שיפנה לאתר האינטרנט.

הפעילויות הצפויות רק ילכו ויתרבו וזקוקים למתנדבים שיהיו מוכנים לקחת על עצמם פעילויות אלה כמו ארגון תשתית ההפצה, ארגון פעילות בימי השישי (קבלת השבת), ארגון עצרת גדולה בפארק דניה וכיו"ב. אלה מכן המוכנים להתנדב לפעילות זו אנא פנו גם כן לאתר האינטרנט המופיע לעיל. זקוקים גם לעזרה של עוד עורכי דין! כבר יש כאלה העושים עבודה נפלאה אבל הם זקוקים לעזרה. גם עורכי דין שאינם עוסקים דווקא בנושאים של התרי בנייה וכד' יוכלו לעזור.

התקיים דיון בנושא המגרש בוורבורג ובכוונת התושבים להגיש ערר נוסף בגלל הליך לא תקין שנעשה על ידי העירייה. כמו כן בעדכון הבא יופץ מסמך להגשת התנגדות שאותו מתבקשים למלא. זאת על מנת להיות מוכנים להגשה של עשרות ואולי מאות התנגדויות להקמת המנד"ים במגרש בוורבורג. התושבים עוקבים אחרי פעולותיה של העירייה בשיתוף עם המינהל הקהילתי.

בסוכות מתכננים לבנות סוכה שכונתית במגרש! מתנדבים שמוכנים לעזור בתכנון ובביצוע שיפנו אל מרכזי הפעולה!

כל אחד מהתושבים נקרא להזמין למאבק שכנים נוספים, חברים או סתם תושבים אחרים שאכפת להם. המטרה העיקרית להביא לשיפור משמעותי באיכות חיי התושבים וחייהם של ילדיהם! שינוי המצב הקיים לא יתאפשר ללא מעורבות גדולה יותר של התושבים! רק כך ניתן להסתכל קדימה לעתיד טוב יותר לעיר הזו לאחר 11.11.08!

חופש

26.9.2008

תזכורת: היום בשעה 16.15 תהיה קבלת שבת מסורתית במגרש בוורבורג, כאשר הפעם יגיע נציג "התעוררות" עופר ברקוביץ. כמו כן תתקיים פעילות לילדים: הכנה של "שנות טובות". כולם מוזמנים!

התושבים ממשיכים בהפצה של פליירים במרכז קרית יובל ובתי הספר. דרושים עוד מתנדבים לסיוע!

הפנינג גדול בשיתוף וחסות המינהל הקהילתי תחת הכותרת: הייד-פארק דניה יערך ב-23.10, הודעה תגיע.

מצורף טופס למילוי התנגדויות להצבת המנד"ים במגרש בוורבורג. אנא, הורידו את הטופס והתחילו למלא אותו. כל אחד יכול לרשום טענות והתנגדויות שונות כאוות נפשו. חשוב שיהיו נוסחים רבים של התנגדויות. מי שזקוק לעזרה במילוי הטופס שייצור קשר דרך האתר. בבוא הזמן יתבקשו הממלאים להביא את הטפסים חתומים.

חופש

29.9.2008

בפרוס השנה החדשה התושבים רוצים לאחל לכולכם שנה טובה ומתוקה, שנה של בריאות, שלום ושמחה וכן גם שנה של שינוי והצלחה בירושלים! שנה של מעורבות חברתית וסובלנות הדדית ושל יכולת לשמר ולשפר את איכות החיים בשכונה ובעיר בה אנו חיים! כולנו מלווים תהליך חשוב שהחל ויכול לשנות את חיינו השנה, אם תרצו לא תהיה זו אגדה!

חופש

המשך המאבק בחדשים 10-11-12.2008

הגיבוש שכפה המאבק על צביון השכונה על התושבים המשיך לשאת את פירותיו בחדשים הבאים. הפעילות בחדשים אלה המשיכה באופן שוטף, וכללה:

 • שליחת כתבי התנגדות לתיק רישוי בניה לעיריית ירושלים
 • קבלות שבת שבועיות עמוסות פעילות עם המועמדים למועצת העיר בבחירות המוניציפליות ועם אנשי תיקשורת ואמנים
 • המשך המעקב והלחץ על העירה בנושא הסרת עמודי העירוב, ומניעה פיזית של התקנת עמודים חדשים
 • מעקב ודיווח לרשויות בנושא פעילות לא חוקית שנעשית במבנים בשכונה, כגון הפיכת מקומות מגורים לבתי כנסת וכו'
 • הקמת סוכות (בחג הסוכות) על גבי המגרש בוורבורג
 • יצירת קשר עם שכונות שכנות לביסוס מאבק משותף למען נושאים מקורבים
 • ארגון הפנינג "הייד-פארק דניה" במטרה להעביר את המסר למספר גדול ככל האפשר של תושבים בדרום מערב ירושלים - האירוע בוטל ע"י העיריה ובמקומו קיימו התושבים "אסיפה"
 • הדפסת חולצות "ירושלים חופשיה" לקראת הבחירות
 • הגשת ערר דחוף למניעת "מחטף" של העיריה, נגד החלטה להצבת מנ"דים בניגוד להחלטות וצווים משפטיים, והתכתבות בנושא זה עם היועץ המשפטי של העיריה
 • עידוד והכוונת כלל תושבי האיזור לקראת הבחירות בעזרת חלוקת חומר מודפס ותליית מודעות
 • ארגון וביצוע פעילות שטח לעידוד הצבעה בבחירות
 • אירועים שונים נוספים לגיבוש התושבים

הפעילות לא תמה. רבים מהנושאים, כגון עמודי העירוב ואחרים, טרם הגיעו אל פתרונם. עם זאת, במובן מסוים חשוב נוצח כבר המאבק. שגיונותיה של עיריית ירושלים בהרכבה הקודם הצליחו ליצור ולגבש "קהילת קרית יובל" פלורליסטית, שיודעת להיאבק על צביון שכונתה מחד, ומוקירה ומפיצה תכנים יהודיים יפים מאידך.

מסיבות חג, קבלות שבת, פעילויות משותפות של חילוניים ודתיים תושבי המקום הם עתה עניין של שיגרה. אתר "חופש" מברך את תושבי ירושלים על הצלחתם בבחירות, ומאחל לתושבי קרית יובל הצלחה במאבק, למען ירושלים כולה.

חופש

4.1.2009

ביום שני 5.1.2009 היה אמור להתקיים הערר בנושא המגרש בוורבורג, כלומר דיון בהתנגדויות שהגישו התושבים להקמתם של גני ילדים חרדים במקום, בלב שכונתם. באותו עניין, הסתבר לפתע לתושבים שהוועדה לקידום מבני דת שפועלת בעירייה הגישה כבר ביוני או יולי שנה שעברה בקשה להסב את חלקו של מגרש וורבורג לבית כנסת... הדבר נודע רק בשבוע שעבר בעקבות ישיבה שבה נכחו נציגים.

היום ראו התושבים שכר לעמלם ולמאמציהם הרבים. העירייה החליטה לחזור בה מהקצאת המגרש בוורבורג לגורמים חרדים ולכן הערר שהיה אמור להתקיים למחרת בוטל. מצורפת ההודעה שהגיעה עם מכתבו של קובי כחלון, סגן ראש העיר ומחזיק תיק הבנייה בעיריית ירושלים:


אוגוסט 2008 - ינואר 2009חברים ב- עוצב על ידי