אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > השתלטות חרדית  לגירסת הדפסה     

הפגנות חרדים בבצלאל הקטן בירושלים

בסיוע נועה, סטודנטית ותושבת הרחוב

"העירייה מקווה כי רחוב בצלאל הקטן יהפוך למדרחוב שיכיל בתי קפה ויאכלס סטודנטים שיגורו במרכז העיר ..."
מתוך "ירושלים ברשת - טיולים וסביבה - מסלולים בעיר"

בחודש האחרון מתקיימות בכל יום שישי באופן עקבי הפגנות של חרדים ברחוב האמור. הכל החל לאחר שנפתח ברחוב בית קפה עם רישיון לעבודה בשבת. מאז, בכל יום שישי לקראת כניסת השבת, מתחיל "הבלגאן השיטתי": זה מתחיל מהתצפיתן החרדי שעובר ברחוב, מתריע בפנינו שהשבת נכנסת, וכרבע שעה אחריו מגיעה החוליה הראשונה בדמות 5-6 אנשים בלבוש חרדי, שמתקהלים מול בית הקפה (מתחת למרפסות השכנים) ומתחילים לצעוק "שאבעס-שאבעס". מספר דקות לאחר מכן מצטרפות אליהם "חוליות" נוספות של חרדים. לאחרונה הם הגיעו למספר שיא של כעשרים איש. הזעקות והמנטרות שהם ממלמלים באופן אובססיבי נמשכות כשעתיים ושלוש, עד שעובדי בית הקפה נכנעים, מקפלים את הכל והולכים הביתה.

עם תחילת התופעה התקבצו דיירי הרחוב באופן ספונטני כדי להפגין נוכחות ותמיכה בעובדי בית הקפה, ולצערם מספר פעמים אף התפתחו תקריות אלימות. על אף שהם מזמינים את המשטרה בכל שבוע מחדש, תגובת המשטרה איטית (לוקח להם, במקרה הטוב, מעל לשעה להגיע) ולבד מלחכות בצד שבית הקפה יסגר, הם עומדים בחיבוק ידיים ולא עושים דבר. למעשה, אפשר אף לומר שבשתיקתם הם מכריעים את המערכה לטובת החרדים.

התוצאה של פעילות הגרעין החרדי עד כה: בית הקפה אינו פועל בשבת, על אף שיש לו היתר לעשות כן והוא ממוקם מחוץ לשכונות החרדיות, ובעליו מצויים בדאגה תמידית שמא ימצאו במוצ"ש את החלונות מנופצים ואת העסק שרוף. את ההפרעה למנוחת השכנים ושלוותם אין צורך לתאר, אך חמורה ועצובה מכך היא ההרגשה הקשה של כפיה דתית בפעולה, ממש אצל השכנים בבית.

לאחרונה הובטח לתושבים ע"י אחד השוטרים שתקרית כזו לא תחזור על עצמה בשבוע הבא, אך לצער התושבים למודי הנסיון הם כולם ספקטיים, מה גם שביקשו מהם, דיירי הרחוב, להתרחק מהמקום כדי "לא להקשות על עבודת המשטרה". כבר התפרסמה גם במקומון "העיר" ידיעה בנושא. עובדי בית הקפה מסרו לנו שבעקבות הכתבה היה עומס יוצא דופן בבית הקפה ביום שישי, אך הלקוחות התבקשו לעזוב לקראת השעה ארבע אחה"צ... כדי להמנע מסכסוכים עם החרדים.

החרדים המפגינים מסרבים בעקרון לדבר עם התושבים. עם הנשים אינם מדברים כלל, ועם הגברים אינם מגיעים, לדבריהם, לדיונים נאורים במיוחד. לצורך העניין פתחו התושבים גם קבוצה ב-Facebook בשם "אנטי-שאבעס" (אתם מוזמנים להיכנס). בחור כשרוני אחד אף ערך וידאו "קליפ" משעשע במידת-מה ב-YouTube (למרות שהנושא כלל אינו משעשע במהותו):

מי שאינו יכול לחזות בסרטון כאן מסיבות טכניות, יוכל אולי לראותו בקישור:
http://www.youtube.com/watch?v=ThMvlb1NEfQ


אפריל 2008חברים ב- עוצב על ידי