אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 89-88-87: אוקטובר-נובמבר-דצמבר 2005

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד, דפנה, ניצן, עודד, עירון, רוני, רונן, שחר, שי, שירה ושרון

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש


יומן חופש זה מסיים 90 חודשי סקירה של העיתונות היומית בארץ בנושאי דת-מדינה. היומן הראשון עלה על מסך חופש ביולי 1998 ובפתיח שלו כתבנו:

זהו ניסיון ראשון לעריכת יומן אירועים חודשי בנושאי דת-מדינה-חברה. נשמח לשמוע את דעתכם לגבי חשיבותו של ריכוז החומר הזה. כרגיל, אפשר לכתוב אלינו

מאז חלפו, כאמור, 90 חודשים - שבע וחצי שנים. היו לא מעט קוראים שמצאו את היומן כלי-עזר חשוב בהכנה של עבודות-מחקר שערכו, ואם רק לשם כך נוצר היומן - דיינו. עם זאת, לא רבים מצאו לנכון להביע דעתם, "ככה סתם", בין אם לחיוב או לשלילה. צוות היומן מקווה שב-90 החודשים הבאים יגדל מספר המגיבים, ואולי גם המסייעים במלאכת הקודש, שכן הכנת היומן מחייבת מאמץ וזמן, ואך נעים לעוסקים במלאכה לדעת, שיש שכר לעמלם. בהזדמנות זאת אנחנו מבקשים להודות לכל אלו שסייעו ועודם מסייעים בליקוט קטעי עיתונות ובהעברתם אלינו, ולברך אותם ואת כל גולשי חופש בברכת שנה חדשה 2006 טובה וברוכת-חופש.

אזהרת השנה:

16.12 (ה): מוסדות החינוך של שמעון נגר, פעיל ש"ס בבית-שאן, מפוצצים מילדים. בבוא היום יצביעו ש"ס - מאמר מאת תמר רותם.

18.11 (ה): "היום זה ארגז חול, מחר זה רשת גני-ילדים (ובתי-ספר וישיבה)" - מאמר מאת תמר רותם על מה שעשו השנים באופוזיציה למעמדה של ש"ס בחולון ובבת-ים.

ש"ס איננה ולא היתה המפלגה היחידה באופוזיציה. גם שינוי, מרצ ומפלגות לא-דתיות אחרות היו שם - ובכל זאת לא שמענו על רשת גני-ילדים, בתי ספר ואולפנות של שינוי, של מרצ או של מפלגה לא-דתית אחרת.

מדור כללי

א. כספים לחרדים

9.11 (ה): אחרי מהומות בוועדת הכספים אושרה העברת 30 מיליון שקל למוסדות חרדיים.

11.11 (ה) שרת החינוך תומכת בתוספת לגנים חרדיים.

ב. גיור, גיוס ונישואין

25.11 (ה): ברית זוגיות? קבורה אזרחית? הפתרון רחוק - כתבה מאת לילי גלילי.

אבל כספים לחינוך חרדי - כאן הפתרון מיידי ופשוט מאוד.

28.11 (ה): שואפים להשתייך, אבל לא במחיר גיור - כתבה מאת אינה שפירו: בישראל חיים מאות אלפי עולים מברה"מ לשעבר שאינם מוגדרים כיהודים.

23.11 (ה), (חדשות וואלה!): צה"ל הנהיג "גיור ידידותי" ומאות עולים מתגיירים מדי שנה.

אולי צה"ל יהיה נחמד עד הסוף, וינהיג גם נישואין אזרחיים?

30.11 (ה): 7 עותרים שעברו גיורים לא-אורתודוכסיים דורשים מבג"ץ להכריע "מיהו יהודי".

18.12 (ה): "אתגר הגיור" - מאמר מערכת: מדינת ישראל והעומדים בראשה אחראים מוסרית וציבורית למצוקתם של העולים הלא-יהודים. חובה להסיק את המסקנה המתבקשת ולפתור את מצוקתם באמצעות פתרונות כמו ברית-זוגיות וקבורה אזרחית.

למה רק כלפי העולים הלא-יהודים? גם לגבי אזרחיה הוותיקים, יהודים כשרים וישרי-דרך, שאינם חפצים בכסות דתית זרה לרוחם! גם להם הזכות להינשא ולהתגרש ללא פולחנים דתיים, ולהיקבר ללא רב!

19.12 (ה), (י): הממשלה אישרה את המלצות ועדת עברי, והורתה על הקמת מסגרות חדשות לשילוב חרדים בשירות אזרחי, צעד מעשי בדרך להשלמת יישום חוק טל. תגובת "שינוי": חרפת שחרור בחורי הישיבות משירות צבאי קבלה חיזוק נוסף.

אבל כל ילד יודע שהמציאות שונה לחלוטין:

27.12 (ה): "כל ילד בבני ברק יודע" - מאת אבירמה גולן, שמעמיד את כולנו למול המראה בנושאי הגיוס והעבודה, בהן הסיסמאות בשני המחנות אינן קשורות למציאות.

מאמר חשוב בנושא מציאות שכל ילד יודע, לא רק בבני-ברק, אלא גם בתל-אביב ובדגניה.

22.12 (ה): "השתמטותם אומנותם" - מאמר מאת נחמיה שטרסלר על ליצמן, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ומאמציו הבלתי פוסקים (והמוצלחים מאוד מבחינתו) להעביר עוד ועוד מיליוני שקלים מאוצר המדינה לחרדים, ועל הפטור המתמשך מהגיוס לצבא.

ובאותו גיליון ובאותו נושא:

22.12 (ה) שחר אילן על חוק טל שעדיין לא יושם, וכיצד תיראה החברה החרדית אם חוק טל יצליח - "חצי תורתו, חצי אומנותו".

23.12 (ה): האדמו"ר מבעלז מפתיע: אברכים שאין תלמודם עולה יפה צריכים לעבוד. כתבה מאת יאיר אטינגר. עכשיו גם הרבנים החרדים מתלבטים: אפשר לשלב תורה עם עבודה?

אתם שואלים זאת? לכו אצל חז"ל, שקבעו ופסקו את פסיקות התלמוד, והם-הם בפועל ההלכה היהודית שלכם, ועשו כמותם: עיבדו ולימדו, במקום לחיות על חשבון הציבור!

ג. חינוך

11.10 (ה): "תנ"ך - שפה זרה" - מאמר מאת אבירמה גולן, הקוראת לציבור החילוני לחזור ולאמץ את התנ"ך כמקור לשפה העברית.

אנחנו מצטרפים לרעיון, בתנאי שמדובר בלימוד השפה העברית בתנ"ך, בלא שהדבר יגרור עלייה בשעות לימוד דת במסווה לימוד התנ"ך בבתי הספר הכלליים, וילווה בביקורת המקרא ובביקורת על המוסר ועל חוסר המוסר שבמקומות רבים בתנ"ך.

14.10 (חולון-בת-ים): "שיעור בדמוקרטיה" - כתבה מאת יותם יניב: כששמעו הורי תלמידים של יסודי-ממלכתי ג' בצפת, כי העירייה מבקשת להעביר את מבנה בית הספר לידי ש"ס, הם יצאו להפגנות והשביתו את הלימודים. התוצאה: ניצחון.

17.10 (ה): פסק דין עקרוני של בג"ץ: המדינה לא חייבת לממן ארוחות לחינוך העצמאי.

19.12 (ה): משרד החינוך החליט: בחינת הבגרות בתנ"ך תכלול השנה גם קריאת פסוקים בעל-פה.

חופש מציע את הפסוק הבא, המלמד על אחד הצדדים "האנושיים" שבתנ"ך: "ויך את-מואב, וימדדם בחבל השכב אותם ארצה, וימדד שני-חבלים להמית, ומלוא החבל להחיות, ותהי מואב לדוד לעבדים נושאי מנחה" (שמואל ב' ח' 2). פסוק זה מזכיר במידת מה "רופא" מסויים באיזה מחנה נידח באירופה של שנות השואה. לא זוכרים בדיוק מי, אבל זוכרים היטב את הפסוק בשמואל ב' ח' 2, אותו למדנו בעל-פה למבחן בתנ"ך...

ד. שונות

2.10 (ה): "בדרך לבני-ברק" - מאמר מאת עוזי בנזימן, על ירושלים שמתחרדת ומתקרבת במהירות לצורתה ולמצבה של העיר הענייה ביותר בארץ - בני-ברק.

2.10 (חדשות וואלה!): הקייסים האתיופיים מופלים בשכר לעומת הרבנים.

3.10 (ה): "סוף סוף גט" - כתבה מאת יאיר שלג. ארבע שנות מאבק לקבלת גט מבעל אלים הסתיימו כשאורית לוי החליטה להתבצר בבית הדין הרבני, עד שנתרצה לה.

6.10 (ה), (חדשות וואלה!): "במקום שחוזרים בתשובה לומדים..." - כתבה מאת שחר אילן. בשנים האחרונות התפתח סוג חדש של אפלייה במוסדות החינוך החרדיים האשכנזיים. בנוסף לאפלייה של בנות ספרדיות, מופלים לרעה גם ילדים של חוזרים בתשובה. עיתונאית חוזרת בתשובה עוררה סערה כששאלה מה טעם להמשיך להחזיר בתשובה אם ממילא לא יקבלו את הילדים למוסדות חינוך.

בוודאי שאין טעם, עיתונאית יקרה, אבל לא מסיבה זו!

16.10 (Ynet): משרד המשפטים יחל בבדיקת תלונות הורים לאפליה על רקע עדתי בקבלה למוסדות לימוד חרדיים.

7.10 (ה): "אלוהים בשיעור מדע" - מאמר מאת קנת וודוורד, הראלד טריביון, על הסכנה שבתכנון התבוני: "הסכנה היא לא רק בעובדה שמדובר במדע גרוע, אלא בעובדה שהוא מבקש לגייס הוכחות מדעיות כדי לשרת אמתות דתיות".

שתי הערות בסיסיות לנו כלפי הכותב ודבריו: (א) בכל הנוגע לרעיון ה"תכנון התבוני" אין מדובר ב"מדע גרוע", כדבריו, אלא ב"לא מדע"; (ב) לא קיימת "אמת דתית" - קיימת "אמונה דתית". "אמת" חייבת בהוכחה, וכזו טרם הוצגה לבדיקה מדעית עד היום באף אחת מן הדתות שבעולם.

7.10 (ה): "מסביב לתפוח" - מאמר מקסים את מיכאל הנדלזלץ על התפוח בדבש שאנחנו אוכלים בראש השנה, ומקורו בסיפור האגדה על אדם וחוה והתפוח בגן עדן.

9.10 (חדשות וואלה!): ח"כ פורז פנה לראש הממשלה בבקשה להפסיק מימון הקמפיין המוגש מטעם משרדו והמעודד את הציבור להגיע לתפילות הסליחות ביום הכיפורים.

17.10 (י): ניסיון חרדי להחרים את 'שטראוס' בגלל החסות למצעד הגאווה נכשל.

17.10 (ה): "הפכים מסוכסכים" - מאמר מאת אבי שגיא וידידיה שטרן (שניהם פרופסורים באוניברסיטת בר-אילן) על הניגודים התרבותיים בין הציבור החילוני לדתי-חרדי: "שניות תרבותית איננה מחייבת הכרעה. היפוכו של דבר: טובה גדולה צפונה לכל הצדדים דווקא מקיומו של הזולת התרבותי. הציבור החיצוני זקוק לפרטיקולציה יהודית נוכח מגמות גלובליות של האחדה; הציבור הדתי והחרדי זקוק לרנסנס שייבנה מפתיחות כלפי אפשרויות תרבויות המצויות מעבר לכותלי ביתנו.

נכון! בתנאי שאף צד לא ייאבק לחיסול תרבותו של האחר, לא יפגע בזכויותיו של הזולת, ויכבד את זכותו של בן-פלוגתא שלו לדבוק בתרבותו.

28.10 (ה), (חדשות וואלה!): אוטובוס גלאט כושר - כתבה מאת לילי גלילי. "אגד היא חברה ציבורית שאמורה לספק שירות שוויוני לכולם. לא בקו 982 הנוסע בין צפת לירושלים. "הנהג יורד מן האוטובוס, אומד את הקהל ומודיע: יש מקום ל-3 גברים, לא לנשים". "המקום הפנוי היחיד היה ליד גבר בקדמת האוטובוס. היא נאלצה לרדת מן האוטובוס ולחכות שעה וחצי לאוטובוס שאחריו".

28.10 (Ynet): בלחץ החרדים הסירה חברת קאסידי שלט פרסומת המראה דוגמנית יפה בצומת גהה.

3.11 (ה): "הסנהדרין החדשה" - לפני כשנה הוקמה בטבריה "הסנהדרין החדשה", והיא מתחילה להתערב בענייני המדינה כמו חינוך, פיצוי למשפחות מפונים, הלכות משפט, והיא מעלה ביקורת קשה על המדינה ומערכת המשפט שלה - כתבה מאת נדב שרגאי.

חבריא - זהירות! לנוכח התרפסותם הכרונית של רבים ממנהיגינו בפני גחמות דתיות, אלה עוד יעשו לכולנו צרות צרורות...

4.11 (ה): "החילוני האחרון" - כתבה על יצחק רבין ז"ל, מאת דניאל בן-סימון. "איך ישראלי כמוני מגיע למצב כזה, שהוא מתרפס בפני יהודי אנטי-ציוני".

11.11 (ה): פחות דמוקרטית, יותר 'יהודית' - מאמר מאת אבירמה גולן, על ישראל שלאחר 4 בנובמבר 1995, הדומה יותר לאוסף קהילות בדלניות, המתעטפות בדגל בלעדי של "אחווה" מעורפלת, "יהודית", ופחות ופחות דמוקרטית.

11.11 (ה): "הפער בין ההלכה לחיים מעולם לא היה גדול יותר" - מאמר מאת אביא שגיא וידידיה שטרן, פרופסורים באוניברסיטת בר-אילן: "על הציונות הדתית להשתחרר מהשפה התיאולוגית הטוטלית שדרכה היא מתייחסת אל המציאות. שפה זו סופה שתדרדר אותה לשלילה של המציאות ולמאבק נגדה".

רק בשפה מדובר? ומה עם כל שאר תחומי-החיים?

13.11 (Ynet): בתשובה לבג"ץ הודיעה המדינה, כי היא מתנגדת לרישום זוגות חד-מיניים כנשואים.

5.12 (חדשות וואלה!): בריטניה התירה נישואים חד-מיניים.

16.11 (חדשות וואלה!): אושרה הצעת חוק המחייבת להוסיף רישום תאריך עברי במסמכי לידה ופטירה.

24.11 (ה): במקוואות יש בזבוז מים משווע. עוד הצעה לחסוך במים.

5.12 (מ): צבי זינגר: אחד מבזבוזי המים הגדולים ביותר בישראל, מתברר, הוא למעלה מ-5000 המקוואות הפועלים בה, אשר רק בכמה מאות מהם הותקנה מערכת טיהור מים.

27.11 (Ynet): הרב שלום וולפא קורא בספרו לאנשי הציונות הדתית להתנתק מהמדינה.

2.12 (ה): הרב שרלו תוקף בחריפות את התנהלות בתי הדין הרבניים ואומר: "חלק מהדיינים מסכן את מעמד ההלכה בישראל ומביאים לעתים לפגיעה חמורה בבני אדם הנזקקים לשירותיהם".

נאה דרשת, רב יקר, אבל אנחנו היינו משנים את הסדר: בראש סדר החשיבות הם בני האדם, לא ההלכה.

8.12 (ה): "שלי והחרדים" - כתבה מאת שחר אילן - "איך הפכה ש. יחימוביץ', האשה השנואה ביותר במגזר החרדי, לרחל יחימוביץ', לוחמת נגד האנטישמיות החילונית החדשה".

לא כל-כך חדש: כבר בראשית 2004 כתב ח"כ רוני בריזון עליה ועל טענות "האנטישמיות" מצדה.

9.12 (ה): "יותר מששומרים ישראל על השבת יחימוביץ' שומרת עליה" - מאמר מאת מיכאל הנדלזלץ על שלי יחימוביץ', השומרת על השבת.

ראה גם באתר חופש.

15.12 (ה): "רב או רבה?" - מאמר מאת שחר אילן: רוב גדול של הרבות בארץ מעדיפות שיכנו אותן הרב, אבל כחצי מהרבות ששפת אימן עברית מעדיפות את המילה רבה. כולן נגד התואר רבנית.

16.12 (ה): פעמי דמוקרטיה במפלגה חרדית: לראשונה ייערכו מיפקד חברים ובחירות בסניפים של "דגל התורה".

25.12 (י): תינוק דימם אחרי ברית-מילה באולם שמחות במפרץ חיפה, והובהל לבית-חולים.

26.12 (י): "מה קורה כששני רבנים מכובדים במועצה הדתית בירושלים מסתכסכים? רב אחד הפעיל חוקרים פרטיים וטרמפיסטיות 'שתולות', שהנציחו את הרב השני מפלרטט, מלטף ומתגאה בביצועיו המיניים. הקלטת עוברת מיד ליד, המערכת הרבנית סוערת".

27.12 (י): חגי קראוס במאמר "מעוז צור ישוע": הלחן ל"מעוז צור ישועתי" נלקח משיר נוצרי.

28.12 (י): ליצמן, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ישב לבדו בישיבת הוועדה, וקיבל החלטה להעניק 600 ש"ח דמי חנוכה לכל בחור ישיבה, וקצת יותר לאברך בכולל. סך דמי החנוכה הללו הוא 44 מיליון שקלים".

על כך נאמר: לתת לחתול לשמור על השמנת. אבל שאלת השאלות - היכן היו כל שאר חברי הוועדה? ואם כבר, אז לכל שאר בחורי המדינה לא מגיעים דמי חנוכה? האם אין זה החג של כולנו?

29.12 (ה): החרדים עובדים בלי קשר לקצבאות - כתבה מאת רותי סיני.

30.12 (ה): חרדים הולכים ללמוד משפטים, אבל פוחדים שב'כולל' יגלו אותם - כתבה מאת יאיר אטינגר. רק 4 ישיבות מאפשרות לימודי תורה בשילוב תעודת בגרות.

מדור המדע

מספר מטרות למדור המדע ביומננו: לספק מידע חדש לאדם המשכיל והמתעניין בנושא; להרחיב את המידע למי שיודע ומבין ש"אלוהים ברא את העולם" הוא סיפור מעניין; לנסות להבהיר למי שמאמין בקיומה של הדמות הסיפורית "אלוהים", שאמונתו זו חסרת כל בסיס עובדתי; להראות למי שאיננו מבין עדיין, שגם זמן רב לפני 5,766 שנים שגשגו חיים בעולמנו הקטן; להבהיר לזה שאינו מבין, שהעברית אינה המקור לכל השפות; לחזור ולהדגיש שהטקסטים בתורה נכתבו ביד אנוש, ולא "ירדו משמיים", כביכול.

25.9 (מ): האיכטיוסטגה, שחי לפני 360 מיליון שנה, היה אחד הדגים הראשונים שיצאו מן המים לחיי יבשה.


איכטיוסטגה
ראה גם כאן

9.10 (מ), 11.10 (ה): יש כנראה חומר אפל ביקום, אבל פירושו עד כה היה שגוי - כך טוען צוות חוקרים בראשות אסטרו-פיסיקאי ישראלי, פרופ' דקל. "על פי המודל המקובל, כל גלקסיה ביקום שרויה במעין 'הילה' של חומר אפל, המשתרעת הרבה מעבר לאזור הנראה של הגלקסיה. המאסה הכולל של הילה זו גדולה פי עשרה ויותר ממאסת החומר הנראה בגלאקסיה". המאמרים מאת אלכס דורון (מ) ועמר ברומברג (ה).

12.10 (ה): התגלו שרידים נוספים של אדם ננסי שחי באי פלורס באינדונזיה לפני כ-18 אלף שנים.

14.10 (מוסף הארץ): "משפחת הקופים" - כתבה מאת דפנה ברעם על רנדל קיינס, בן-נינו של צ'ארלס דארווין, שמצא קופסה ובה חפצים שהיו שייכים לאנני - בתו הבכורה של דארווין, שמתה בגיל 10, ושמותה השפיע על דארווין להתגבר על חששותיו ולפרסם את מחקרו הידוע על "מוצא המינים".

ובאותו נושא ממש:

7.11 (י): האבולוציה של האובדן, מאת רן בן-נון


ספרו של דארווין "מוצא המינים"

2.11 (ה): התגלו שני ירחים חדשים נוספים סביב פלוטו - כוכב הלכת הקטן ביותר במערכת השמש שלנו.

8.11 (ה): מדענים מנאס"א סבורים שגילו שרידי קרינה מכוכבים שכבו זה מכבר, וייתכן שנוצרו בשלבים מוקדמים של היקום - לפני יותר מ-13 מיליארד שנים. הם מאמינים, כי מחומרים אלו נוצרו חומרי הגלם מהם נוצרו מאוחר יותר כוכבים אחרים, כולל השמש שלנו.

8.11 (י): בספרד נתגלתה גולגולת בת 14 מיליון שנה, שייתכן והיא שייכת לאב קדמון משותף של הומינידים וקופים.

10.11 (ה): חוקרת ישראלית גילתה שהטרנספוזונים - פיסות די.אנ.איי שמסוגלות 'לקפוץ' על פני הגנום - מעורבים בתהליכי האבולוציה - כתבה מאת מרית סלוין. טרנספוזון כזה התיישב בתוך אחד הגנים של זבוב הפירות לפני 90,000 שנים ויצר גן בעל פעילות חדשה בזבוב.


זבוב הפירות

10.11 (ה): לוח אבן ועליו חקוקות 22 אותיות התגלה לאחרונה בתל-זית, מערבית ללכיש. לדברי חוקרים מארה"ב, מדובר בכתב לפני 3000 שנה, והוא הכתב העברי הקדום ביותר שנמצא. אולם המומחה לכתב פרופ' יוסף נווה טוען שהכתב העברי הקדום נוצר רק במאה ה-9 לפני הספירה.

ראה גם באתר חופש

13.11 (ה): מדענים גילו גולגולת של יצור נדיר מעידן הדינוזאורים - כתבה מ"ניו-יורק טיימס": שם היצור - קדוזאורוס אנדינינזיס, והוא היה כנראה תנין גדול שחי לפני 135 מיליון שנה, בעיצומה של תקופת הדינוזאורים.

14.11 (ה): שיטה חדשה לניתוח לשוני איפשרה לזהות קשרים בין שפות אוקיאניות שאין ביניהן כל דמיון באוצר המילים, ושנפרדו זו מזו לפני יותר מ-10,000 שנה - בעידן הפליסטוקן (עידן הקרח).

16.11 (ה): "עמודי בריאה", בתוכם צבורים מאות כוכבים, אבק כוכבים וקרינה נצפו באמצעות טלסקופ החלל האבל כבר ב-1995. הם זכו בשם זה לאור המחשבה, שהלחץ המופעל בתוך אתר כזה מביא ליצירת כוכבים, וייתכן שגם השמש שלנו נוצרה בתוך "עמוד" כזה.


עמודי הבריאה

21.11 (ה), (חדשות וואלה!): "דרווין משיב מלחמה" - כתבה מאת חיים הנדוורקר על תערוכת-דרווין הגדולה בניו-יורק, שמטרתה לשכנע את ההמונים בצדקתה של תורת האבולוציה. בתערוכה מוצגות זו לצד זו עצמות גפיים של בן-אדם, שימפנזה, עטלף וצפרדע. לא צריך להתאמץ הרבה כדי להבחין בדמיון ביניהם.

הצחקתם אותי, יאמר לכם הדתי-הבריאתן, אבא שלכם צפרדע! אלוהים הגדול והכל-יכול לא ידע לדייק ולברוא גפיים דומות בבעלי-חיים שונים?

28.11 (ה): שרידים של שני מחנות דייגים שהתגלו השנה ע"י ארכיאולוגים בחופי קפריסין עשויים להיות העדות הקדומה ביותר למסעות למרחק רב בים הפתוח, כבר לפני 12,000 שנה.

29.11 (י): הירח הוא בן 4527 מיליון שנה, ונוצר מהתנגשות בין כוכבי-לכת - כתבה מאת אלדד בק.

30.11 (ה): "ואז, פחות או יותר, נולד הירח" - "ידענו שהירח הוא בערך בן 4.5 מיליארד שנה. שיטת תיארוך חדשה מאפשרת לצמצם את טווח הטעות ל-20 מיליון שנה.

הכול חארטה. הירח נוצר ביום רביעי, לפני 5,766 שנה.

5.12 (ה): טיטאן - ירחו הגדול ביותר של כוכב הלכת שבתאי, מתאפיין באטמוספרה הדומה לזו של כדור הארץ הקדום, אבל עם אקלים דרמטי, "אולי בעוד ארבעה מיליארד שנים, בסוף חייה של השמש, טיטאן יהיה כדור הארץ החדש".

6.12 (ה): "הכול כתוב בקרח" - מאמר מ"ניו-יורק טיימס": דגימות קרח שהופקו בקידוח באנטארקטיקה מראות, כי במשך מאות אלפי שנים לא גדל שיעורם של גזי החממה באטמוספרה כפי שגדל בעקבות פעילות האדם.

20.12 (ה): חוקרים גילו את הגן האחראי לצבע העור - מאמר מ"ניו-יורק טיימס": הגן האחראי לעור בהיר בקרב אירופים ולגוון עור כהה אצל אפריקאים התגלה בידי חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה בארה"ב. בני האדם פיתחו עור כהה באפריקה לפני כ-1.5 מיליון שנים. באותה תקופה הם אבדו חלק ניכר משערם, ונזקקו להגנה חדשה מפני אור השמש.

26.12 (ה): אבק מכוכב אחר: דגימות של אבק מכוכב שביט, שנאספו ע"י החללית Stardust אמורות לנחות על כדור הארץ בחודש הבא.אסטרונומים סבורים שהתנגשויות שביטים בכדור הארץ הן אחד הגורמים לקיומם של מים על כדור הארץ, תנאי הכרחי להיווצרות החיים.

26.12 (ה): מחקר המאשש את תורת האבולוציה נבחר בידי כתב העת Science כפריצת הדרך החשובה ביותר בשנת 2005. המחקר מצביע בין השאר על הבדל של אחוזים בודדים בלבד בין הדי.אנ.איי. של האדם לזה של השימפנזה, כמתבסס על רעיון הברירה הטבעית שפרסם צ'ארלס דארווין ב-1859.

28.12 (ה): האם הדיבר השני בא לעולם בגלל מחסור במתכות? בתל דן התגלו מתקנים עתיקים למיחזור מתכות. מחסור במתכות הוביל אולי למיחזור פסלים ממקדשים, שהוביל בתורו לאיסור "לא תעשה לך פסל".

אותה סיבה ממש מובילה כיום לדיבר השביעי ("לא תגנוב"):

26.12 (ה): גנבי מתכות פירקו מטילי ברזל מפסל של תומרקין ליד קיבוץ חצרים שבנגב...

29.12 (ה): ציור קיר בקבר מצרי קדום מ-2350 לפני הספירה מראה שני גברים מחובקים, עם דמיון רב ביניהם. האם היו אלו תאומי-סיאם? אחים, או מאוהבים?

פינת האיוולת

13.10 (חדשות וואלה!): ברומניה: אסיר המרצה 20 שנות מאסר הגיש כתב תביעה נגד אלוהים, בטענה שאלוהים הפר הבטחה שישמור ויגן עליו, והפקיר אותו בידי השטן. כתב התביעה הועבר לבית המשפט בטימישוארה, ומשם למשרד התובע הכללי. הבעיה היא, שעד היום לא הצליחו לזמן את אלוהים לבית המשפט.

יש לנו הצעה לאסיר: שייגש לנשיא בוש, שיסדר לו פגישה עם אלוהים - ראה:

7.10 (י): בשיחה עם אבו-מאזן אמר הנשיא האמריקני: "אלוהים אמר לי: ג'ורג' - תן לפלשתינים מדינה".

6.11 (י): שמונים שנה לאחר "משפט הקופים" הידוע, והחוק שנחקק במדינת טנסי ב-1925 לפיו נאסר ללמד בבתי הספר במדינה כל תיאוריה השוללת את סיפור הבריאה האלוהית של האדם כפי שנלמד בתנ"ך, הצביעה מועצת בית ספר בעיר דובר בפנסילבניה בעד הקראת הצהרה של "העיצוב המכוון" ("התכנון התבוני") בפני תלמידי הביולוגיה. הורי התלמידים תבעו את המועצה, ופסק הדין צפוי להתקבל בתחילת 2006.

10.11 (ה), (חדשות וואלה!): ועדת החינוך של קנזס אישרה סטנדרטים חדשים ללימוד המדעים, המאפשרים לבתי הספר ללמד את רעיון התכנון התבוני, שפוסל את תורת האבולוציה.

וללימוד הבלים הם קוראים "לימוד מדעים"...

10.11 (Ynet): איך שומרים על השבת בשכונות חרדיות? נועלים טלפונים ציבוריים.

17.11 (י): "בית המקדש יוקם בקרית שמונה. 8 מיליון דולר יושקעו בבניית ההיכל".

21.11 (מסלול, י): "זה ככה עובד: ככל שהעץ המקודש מפותח יותר, כך גם הצדיק שנטמן בשורשיו גדול יותר" - מאמרו של ספי בן-יוסף על אבא חלפתא זצ"ל, והטיול לקבר הצדיק.

ועוד בקשר לקברי צדיקים:

5.12 (מסלול, י): "לאלה האטלנטית מוכת עפצי האלמוג שמעל ציון קברו של התנא הדגול בטח אין מושג איך התגלגל למחוזותיה ראש קהילת לוד" - ספי בן-יוסף על טיול לקבר הצדיק רבי טרפון.

5.12 (חדשות וואלה!): פינוי קברים שהתגלו לאורך תוואי כביש 431 יעלה כ-60 מיליון ש"ח.

צא וחשב כמה ילדים רעבים ניתן היה להאכיל בכסף זה.

27.12 (מוסף אנשים): כתבה גדולה מאת דורון מלמד על גברת קוק ופעילותה בהטפה דתית.

29.12 (ה): הקתולים יכריעו: אין עולם-ביניים בין גן-עדן לבין גיהנום. "הנצרות גורסת כי האדם נולד כש"החטא הקדמון" דבק בו ועל כן עליו לעבור הטבלה כדי להיטהר. על-פי תיאורית הלימבו, שגובשה בנצרות בימי הביניים, אם תינוק מת לפני שהוטבל, הוא אינו רשאי להגיע לגן-עדן, ויגיע לעולם ביניים הקרוי לימבו (מן המילה לימבוס = גבול).


לימבו
מאת פרידריך פאכר, צייר אוסטרי
ציור משנת 1460, טמפרה על עץ, המוזיאון לאמנות יפה, בודאפסט, הונגריה
בציור נראה ישו אוחז בידו את אדם - סמל לרעיון הנוצרי, שישו מטהר את כל בני האדם
וכי בעזרתו יצליחו לעבור מן הלימבו לגן-עדן

הפינה האפלה

בעבר הכתרנו מדור זה בשמות משמות שונים, כגון "פשיעה", "חשדות לפשיעה", "אלימות" ושאר מונחים שמקומם בחלק האפל, השחור, הבזוי של חיי חברה אנושית. על מנת לצמצם את המלל טיאטאנו את כל אותם מעשים מגונים, פסולים ופליליים לפינה אחת, אותה אנחנו מכנים הפעם "הפינה האפלה". היה מי שביקש לכנותה "הפינה השחורה", אלא שחששנו שמא נזכה שוב להאשמות שווא כאילו היינו "אנטישמים" - כינוי ש'זוכים' בו אנשים לא פעם כשהם מתייחסים לבגדיהם השחורים של חרדים, כמו הייתה בחירת לבוש זו אשמתו של המתאר.

17.10 (ה): כתבי אישום הוגשו נגד האחים פריניאן. בצילום - כיפות לראשי שני האחים.

21.10 (ה): דודי שמש, שפרסם מחקר על חסידות "תולדות אהרון", קבל איומים על חייו, חלון ביתו נפרץ, ונזרקו פנימה 50 עכברים.

25.10 (Ynet): חרדים התפרעו בכיכר השבת. 4 שוטרים נפצעו.

26.10 (י): התגברות האלימות נגד נשים חרדיות הביא להקמת מקלט (שני) לנשים חרדיות מוכות.

27.10 (י): דחיפות, מהלומות ומריטת זקנים בתגרה בין מחנות האחים טייטלבאום בברוקלין, בהן השתתפו אלף חסידי סאטמר.

31.10 (ה), (גלובס): שאול יודקוביץ, מנהל במרכז הקבלה בישראל, החשוד בהונאת חולת סרטן בעשרות אלפי דולרים הודה שקבל את הכסף. התמורה - הבטחה כי המרכז יסייע לאשה להחלים.

ובאותו נושא ממש:

4.11 (מוסף שבת י): "סודות הקבלה (של הכסף)" כתבה מאת יפעת גליק על שאול יודקביץ, מנהל המרכז לקבלה.

אימרה ידועה מיוחסת לג'ורג' ברנארד שאו, שאמר לאישה מסויימת: "זה שאת זונה - על כך אין ויכוח - נותרת רק שאלת המחיר". הבטחות לבריאות, פרנסה, ילדים ואושר ,במחירים זולים יותר ניתנות ללא הפסק, ובדרכים שונות, מידי עשרות אלפי סוחרי-דת ומיסטיקה למיניהם.

31.10 (Ynet): חשד שרב בישוב בצפון הארץ בו ישנה קהילה גדולה של חסידי ברסלב נהג לחתן ילדות בנות 14-13. הרב ברח מן הארץ, ונעצר היום בנתב"ג.

ראה יומיים לאחר מכן (האם יש קשר?):

2.11.(י): "צעירה טוענת שהרב שיק מיבנאל אילץ אותה להינשא בהיותה קטינה". במשטרה חושדים שעוד עשרות קטינים נישאו בהוראת הרב. הרב מכחיש.

על הרב שיק ופרשת השתלטות ברסבלבים על יבנאל ראה באתר חופש

4.11 (י): המשטרה עצרה אתמול את יהונתן יוסף, נכדו בן ה-25 של הרב עובדיה יוסף, בחשד שתקף בחורה.

7.11 (י): רב פדופיל - דויד קאיי, נחשף בתחקיר טלויזויוני בארה"ב.

18.11 (ה): ח"כ יאיר פרץ מש"ס הודה בקבלת תואר אקדמי במרמה.

20.11 (ה): בבתי הדין הרבניים יש בעיות אתיקה רבות, הדורשות את טיפולה של נציבות תלונות הציבור על שופטים - כך אמרה שלשום הנציבה טובה שטרסברג-כהן (כתבה מאת יובל יועז).

28.11 (חדשות וואלה!): ממצאים חמורים בחקירת עמותות של הרב בא-גד.

29.11 (י): "הרב בא-גד קיבל מיליונים שלא כחוק".

9.12 (ה): "קנה לך רב" - מאמר מערכת בפרשת השחיתות הקשה, בה קיבלו מאות רבות של שוטרים, קציני-צבא ונגדים תוארי-רבנות פיקטיביים מישיבות חשובות, שהקנו להם תואר אקדמי שזיכה אותם עד 2,000 ש"ח בחודש.

9.12 (חדשות msn), 11.12 (י): נעצר רב בבאר שבע בחשד שביצע מעשים מגונים בשתי קטינות שהועסקו בביתו כעובדות ניקיון, והרב אמר להן ש"יגאל אותן מטומאתן" וביצע בהן את מעשיו.

9.12 (מוסף הארץ): "אם לא תאכל את הבננה, יבוא הרב" - כתבה מאת אסתי אהרונוביץ ושחר אילן על שערוריית "לימוד תורה" ע"י שוטרים ואנשי צבא בתמורה לתוספת שכר של 2,000 ש"ח. בכתבה - צילום של תעודה שניתנה לאיש צבא-קבע מאת הרבנות הראשית לישראל - "הריני לאשר בזה כי הרב *** למד חמש שנים בישיבות גבוהות ועבר בחינות כנדרש, הוסמך ע"י *** וכו' וכו'.

18.12 (חדשות וואלה!): מצבור אמצעי חבלה נמצא בחצר בית בכפר חב"ד.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי