אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 80-79-78: ינואר-פברואר-מרץ 2005

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד, דן, חיים, נדב, ניצן, עודד, עירון, רוני, רונן, שחר, שי ושירה

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש

31.3 (כל כלי התקשורת): החלטה היסטורית!
בג"ץ החליט שיש להכיר בגיור בחו"ל של כל הזרמים ביהדות.

זה אמנם לא יעבור בשקט, אבל זו תחילת הפקעתה של השליטה החרדית על חיינו. רגב אחרי רגב נשתחרר, וזה תלוי רק בנו. השלב הבא: הכרה בגיורים כאלו גם בארץ, והשלב החשוב - גיור במסגרת ממלכתית ולא דתית. הדתיים יחליטו מיהו דתי על פי ההלכה, והמדינה תחליט מיהו יהודי. "יהודי" איננה מילה נרדפת ל"דתי". יש יהודי חילוני ויש יהודי דתי. היהדות איננה דת, אלא מיכלול התרבות שיצרו בני העם היהודי לדורותיהם. יהדות כוללת גם דת, אבל בהחלט אינה רק דת.

16.1 (מ): שליש מתלמידי ישראל לומדים בחינוך החרדי, גדלים ללא לימודי ליבה וללא הבנה בסיסית במהות הדמוקרטיה. מאמר מאת יואב המר ומשה כהן-אליה.

אסון. אסון של ממש. המפחיד מכל הוא, שכאשר נבקש לתקן זאת, כבר יהיה חלילה מאוחר מדי.

20.1 (ה): כרוזים בעדה החרדית בירושלים: הנכד של ראש העיר לופוליאנסקי מת בשל פולסא דנורא על סבו.

איוולת מרושעת ואכזרית, ולא הראשונה מסוגה. צוות חופש מביע תנחומים לסבא לופוליאנסקי ומרגיע אותו: מר לופוליאנסקי הנכבד: פולסא דנורא זו אמונת הבל איוולתית, ולהטיחה בפני אדם באבלו זו רשעות ברמה גבוהה.

7.3 (ה): קריטריונים חדשים חושפים: בישראל הרבה יותר טוב להיות אברך ממובטל - כתבה מאת רותי סיני. הביטוח הלאומי: לא סביר שיהיו תנאים טובים לאברכים, אבל לא שאלו אותנו.

ועל מה אנחנו זועקים כבר עשרים שנה??? גם אותנו לא שאלו, אבל אנחנו לא שותקים! מדוע שתקו כל אלה שידעו ולא התריעו? לא מחו? לא זעקו?

אתנן פוליטי לחרדים

12.1 (ה): סעיף מסתורי בהסכם הקואליציוני עם יהדות התורה קובע שתוקם מועצה להשכלה ישיבתית במתכונת המועצה להשכלה גבוהה. אחת המטרות: מהפכה בשיטת התקצוב של הישיבות.

מהפכה? מילה מכובסת ל-'הגדלה'. מה הקשר בין השכלה גבוהה ללימודי ישיבה?

17.1 (י): התשובה החילונית ל-'מלחמת השבת' היא תמיכה בעסקים שייפתחו בסופשבוע.

התמיכה הנכונה והיעילה היא לא להיכנס כלל לעסקים הנושאים שלטי כשרות, לא רק בשבת, אלא בכל שבעת ימי השבוע. ראו גם אתר "דפי חופש".

31.1 (י): הדתיים איימו להסיר את הכשרות, ועסקי המזון בטרמינל החדש בנתב"ג קבלו הוראה לסגור שעריהם בשבתות ובחגים.

ומה עם הנוסעים? התיירים? העסקים? את מי זה בכלל מעניין...

2.2 (מ): ראשי המועצות הדתיות ישובו לקבל משכורת.

האם לא בוטל משרד הדתות?

25.2 (ה, י): שרון ידרוש להגדיל ב-40% את התמיכה בתלמידי ישיבה בוגרים.

24.3 (חדשות וואלה!): ועדת הכספים (יו"ר: ליצמן, יהדות התורה) אישרה את הצעת התקציב, ודאגה להוזיל את תעריפי המים למקוואות. זו פגיעה בהכנסת הרשויות המקומיות.

מעבר לעובדה שיש כאן אפליה לטובת צרכני מים למטרת פולחן דתי, מדובר במעשה פוליטי שאין לו שום הצדקה אמיתית.

29.3 (י): שרון: לאכוף את חוק החמץ.

24.3 (י): שר הפנים פינס (עבודה) הודיע שלא ניתן לאכוף את חוק החמץ בפסח.

כללי

5.1 (חדשות וואלה!): מאות גיורים מעוכבים בשל בירוקרטיה.

11.1 (ה): שוויון בהפרטת החינוך - מאמר מאת ח"כ רוני בריזון: אם נותנים לחרדים חינוך ממומן ולא מפוקח - גם לחילוניים מגיע.

18.1 (ה): יהדות שאינה נותנת מענה אנושי לצרכים, אינה יכולה לבקש מונופול על הסדרים חברתיים - מאמר מאת פרופ' רות גביזון, נשיאה לשעבר של האגודה לזכויות האזרח, בדיון לגבי חוק האימוץ בישראל.

18.1 (ה): ח"כים משינוי עתרו לבג"ץ בדרישה להחיל את דו"ח דוברת גם על החינוך החרדי. בכך הם מבקשים לבטל את הסעיף בהסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה, המוציא את החינוך החרדי מתחולתו של דו"ח דוברת. 26.1 (ה): ח"כ שלגי (שינוי) עושה חשבון פשוט ומראה, כי אם נאפשר את קיומו של ההסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה בדבר הוצאת החינוך החרדי מדו"ח דברת, לא תוכל מדינת ישראל להתקיים יותר מעוד 3-2 דורות, ושואל: "איך יפרנסו 40 צאצאיו של חילוני את 1100 צאצאיו של חרדי?"

21.1 (ה): תפילת שבת חילונית למהדרין - מאמר מאת יאיר שלג: "מאות חילוניים בעשרות קהילות ובתי כנסת מיוחדים מקבלים את השבת בתפילות מסורתיות ובשירים עבריים".

רעיון לשיפור המצב הכלכלי: שיקימו גם ישיבות חילוניות ויבקשו הקצבות ייחודיות. למה-מה? החילוניים אינם יהודים כשרים למהדרין?

23.1 (י): על שכרם של רבני-ערים: כתבה מאת חיים לוינסון וגואל בנו: "כדאי להיות רב-עיר בישראל: השכר גבוה, לא חייבים דין וחשבון לאיש, ואי-אפשר לפטר אותך".

24.1 (ה): בחור ישיבה רוצה גם ליהנות: מאמר מאת תמר רותם - מרד הנעורים של בחורי הישיבות בדור הזה מתבטא בטלפון נייד, בספורט ובפגיעה במרות הרבנים.

כן יגבר וכן יפרוץ הדור.

1.2 (ה): מרבית בתי הקפה והמסעדות בטרמינל נתב"ג אינם פועלים בשבת.

3.2 (מ): פיצוי של 120,000 ש"ח על אפלייה גזענית: "אני חושד שאת לא יהודיה" אמר משגיח כשרות ללאה אישטו שעבדה בדוכן פלאפל בערד, ופוטרה בשל כך בידי בעל הדוכן. בית המשפט חייב את המועצה הדתית לפצות את העובדת.

15.2 (ה): בקיבוץ הדתי רוצים לאמץ הסכם קדם-נישואים ומודים שהכתובה מיושנת.

18.2 (ה): בית דין רבני קבע: האישה אמנם יהודיה, אולם אינה רשאית להינשא עם בחיר לבה הכהן, משום שאביה לא היה יהודי.

מגיע לנו עונש כזה, משום שהפקרנו את נושא הנישואים בידיים דתיות בלתי-מתחשבות. מגיע לנו.

23.2 (חדשות וואלה!): ראש ישיבה חרדית בלוד בילה במופעי חשפנות, ופוטר באישור שופט.

24.2 (י): בחודש הבא ייפתח קורס ראשון למנחי טקסים של קבורה אזרחית, מטעם "מנוחה נכונה".

2.3 (וואלה! עסקים): חב' מירס תשווק מכשירי טלפון סלולריים "כשרים": בלי אינטרנט, SMS או משיבון.

שחס וחלילה לא תהיה גישה לעולם המידע הגדול.

4.3 (מוסף ה): "הוא קצת השתעמם בישיבה" - כתבה מאת אסף כרמל על מנדי קטן, בן למשפחה חרדית מכפר חב"ד, מנהל את מועדון אלנבי 40, אחד הפרועים ביותר בעיר.

8.3 (י): "לא לחינם האמנו בכזב" - ירון לונדון על החינוך הדתי: "...הם יודעים שהחינוך הדתי והחרדי גורם לכך שהתלמיד נוטה לבטל את עצמאותו המחשבתית ואת רגישותו המוסרית בפני רבו. באקלים יום הדין השורר בעולם הדתי - לא רק בשוליו אלא גם סמוך למרכזו - יכול כל קנאי מטורף המכונה 'רב' להעמיד כמה חסידים שיעשו תועבות..."

10.3 (ה): מתחילים לפתוח את הארון - מאמר מרת תמר רותם: כנס של מטפלים דתיים מגלה שבציבור החרדי מתחילים להכיר בהומוסקסואליות ולחפש לה פתרונות. המטפלים עדיין מנסים לתקן את הזהות המינית, אבל מבינים שלא תמיד זה עובד.

11.3 (ה): המכון הדמוקרטי מציע: "חוק השבת" יתיר נסיעה באוטובוסים, אבל החנויות ייסגרו.

נחמד מצד אחד שהוא מוכן להתפשר על מה שיהיה מותר לצד האחר לעשות... אנו מציעים פשרה סימטרית: שבישיבות יתירו אי-לימוד ביקורת המקרא, אבל ילמדו אבולוציה.

15.3 (ה, חדשות וואלה!): ברית המילה = פגיעה בבריאות - מאמר מאת נתן גוטמן בשם "חופש הברית מול חשש מהרפס" - מותו של תינוק חרדי בניו-יורק פתח ויכוח ציבורי חריף על מנהג מציצת הדם בברית המילה. ארגון רבנים אורתודוקסי טוען שהמנהג מסכן את חיי התינוקות. החרדים מגיבים בהאשמות על מסירה לגויים ועלילת-דם.

לא מציצה ולא "ברית" - מנהג כריתת עור העורלה הוא מנהג ברברי-פגאני, אכזרי ומסוכן, וככל שמדובר בחיתוך בתינוקות הגיע הזמן שמבחינה חוקית יעבור מן העולם. זכותו של גבר בוגר לחתוך מגופו כל אבר שירצה, כולל אבר-מינו או חלק ממנו, רק שלא יתעלל בתינוק חסר הגנה.

17.3 (ה, י, מ): ח"כים מש"ס והאיחוד הלאומי מצטרפים לנוצרים בקמפיין נגד מצעד הגאווה הבינ"ל בירושלים.

הברית הלא-קדושה של הפונדמנטליסטים. שנואים בנפש הופכים לפתע חברים במאבק נגד זכויות הפרט וזכויות האדם בכלל.

17.3 (ה, י, מ, 22.3 י): היועץ המשפטי לממשלה: לגבות מס מרבנים על שירותי-דת הכוללים ברכות ומכירת קמיעות. בכך מצטרף היועץ המשפטי להצעת חוק קודמת של ח"כ רוני בריזון (שינוי).

20.3 (י): רב עיר נחשב לאחת המשרות הנחשקות ביותר בעולם התורני. רב משתכר בחודש בין 40-30 אלף שקלים ברוטו, בחלק מהמקרים נהנה מתנאים נלווים מפליגים, נבחר לכל ימי חייו, אינו כפוף לתקשי"ר, ואי אפשר לפטרו.

21.3 (חדשות וואלה!): אפליה גדולה לטובתם של חיילים בישיבות הסדר ביחס לסטודנטים רגילים.

21.3 (Ynet): בתי הקולנוע ובתי הקפה בקניון גבעתיים ייפתחו בשבת.

21.3 (י): איך הפך אליהו, הנביא הזועם, שטבח במאות כוהני בעל לישיש חביב שמחולל נסים - מאמר מאת ספי בן אליהו. רוצח שש מאות כוהני בעל ואשרה הוא כיום סבא'לה חביב, מעין סנטה קלאוס של יהודים.

23.3 (אינטרנט ה): הרב גיגי, שיעמוד בראש ישיבת הר עציון אומר, שצריך לפתוח את עולם בתורה בפני נשים עד למקסימום.

24.3 (חדשות וואלה!): בכנס שאירגנה תנועה דתית נדונה השאלה האם להתיר מין לפני החתונה. 28.3 (י): הדתיים האמיצים - כתבה מאת חיים לוינסון על רצונם של צעירים דתיים רבים להתנסות במין קודם לנישואים.

27.3 (י): ילדי התנחלויות חילקו השנה לחיילים משלוחי-מנות לפורים, שכללו עלונים מטעם חב"ד. החיילים עידכנו את מפקדיהם, שהורו להם להשליך העלונים לפח.

28.3 (ה): יש ארבעה זרמים ביהדות והם אפילו יכולים להתפלל ביחד - מאמר מאת יאיר שלג: 12 צעירים - אורתודוכסים, קונסרבטיבים, רפורמים וחילוניים נפגשים כדי ללמוד וללבן סוגיות דתיות. לפני חודשיים הם הצליחו לעשות שבת ביחד (גם האורתודוכסים התפשרו).

השאלה היא האם יצליחו גם לעשות תרבות ביחד: תיאטרון, קונצרט, בלט, קולנוע - יחד, גברים ונשים ביחד, דתיים וחילוניים ביחד. בספק גדול מאד. הלוואי.

28.3 (מ): הדיון על השמדת עמלק - מאמר מאת יוסף חרמוני: מה שהיה בעבר נחלתם של שוליים, עבר לאחרונה גם לזרם המרכזי בקרב הרבנים. במאמר מרכזי בעלונם של משיחיסטים חב"דניקים: "מינוי מלך, מחיית עמלק ובניין המקדש". מה שנתפס בעבר כנהמה שולית בקצה המחנה, הופך לחלק נורמטיבי בדיאלוג הפנימי של הציבור הדתי-לאומי.

30.3 (י): גזר-דין מוות בארה"ב בוטל ברגע האחרון מכיוון שאחת המושבעות הסתמכה על הפסוק "עין תחת עין ושן תחת שן" בתנ"ך. בית המשפט קבע, כי לתנ"ך השפעה חיצונית אסורה ובלתי חוקית על המושבעים. עורכי-דינו של הנאשם טענו, שהמושבעים פעלו בניגוד לחוק האמריקני, ופנו לתנ"ך כדי לדעת מה דעתו של אלוהים על עונש המוות.

30.3 (Ynet): חתונות אזרחיות אפשריות גם באנטליה. אפשרות נוספת: 4.8.04: נישואים אזרחיים גם באוניית קזינו.

מדע

5.1 (ה): לאחר התפרצות וולקנית בסנטוריני במאה ה-16 לפני הספירה התרומם גל צונאמי שהביא לקיצה של התרבות המינואית המפוארת אשר פרחה באזור. ענן האפר הענק שהתרומם נע מזרחה. על מצבה מצרית מאותה תקופה מתוארת סצינה של סערה עזה, חושך מוחלט וגופות צפות בנילוס.

תיארוך סיפור יציאת מצרים בסיפורי התורה הוא במאה ה-14 לפני הספירה, ולא מן הנמנע שהחושך והזעזועים האחרים שהגיעו לחופי מצרים היוו יסוד לחלק מהסיפורים על עשר המכות שלכאורה ניחתו על המצרים מכוח עליון.

17.1 (ה), 24.1 (י): נמצאו שרידיו של יונק, הגדול ביותר בתקופתם של הדינוזאורים, מלפני 130 מיליון שנים, שאכל גם דינוזאורים. בקיבתו של מאובן אותו יונק נמצאו שרידי דינוזאור.

30.1 (מגזין מ): מחקר ארכיאולוגי חדש טוען שסיפורי התנ"ך על דוד ושלמה הם לא יותר מאגדה או משאלת לב - כתבה מאת אלכס דורון: "דוד היה בסך הכול ראש כנופיה שעסקה בפרוטקשן", "לשלמה לא היה הרבה כסף ובטח לא אלף נשים", "בית המקדש היה בגודל של בית כנסת צנוע".

2.2005 (נשיונל ג'יאוגרפיק): מדענים מקשרים עליה חדה בכמות הסידן באוקיאנוס, לפני 515 מיליון שנה, להיווצרות קונכיות.

1.2 (ה): מחקר של צוות בינלאומי מצא, שהעטלפים התפתחו ב"מפץ אבולוציוני" לפני 50 מיליון שנה. העטלפים, המהווים חמישית מכלל היונקים בתבל, התפתחו במסלולים אבולוציוניים שונים. חוש הראדאר שלהם מאפשר להם ניווט ואיתור מזון בלילה.

צורות שונות של ראדאר התפתחו בדרכים אבולוציוניות שונות ונפרדות בזנים השונים של העטלפים (ראה ריצ'רד דוקינס, הגן האנוכיי).

3.2 (מ): "ויהי אור" - מאמר על האבולוציה של הראייה.

21.2 (ה): מתי הופענו? לפני כ-200 אלף שנה - תיארוך חדש הפך את ההומו-סאפיינס לזקן בעשרות אלפי-שנים. שתי גולגולות אדם שנמצאו באתיופיה ב-1967 הם של בני 195,000 שנה - 65,000 שנה יותר מכפי שחשבו בתחילה.

ראה גם כאן.

27.2 (מ):היקום שלנו נוצר במפץ הגדול לפני 13.7 מיליארד שנה. הגלאקסיה שלנו נוצרה יחד עם רוב הגלאקסיות כעבור כמיליארד שנה. השמש וכוכבי הלכת, שכדור הארץ אחד מהם, נוצרו לפני 4.5 מיליארד שנה בלבד. בקרבת שביל החלב "שלנו" יש גלקסיות צעירות הרבה יותר, שנוצרו לא מזמן - לפני פחות ממיליארד שנה.

28.2 (ה): תיאוריית "אפקט המייסדים" - מאמר מאת עופר מוקדי על תרומתו של ארנסט מאייר, מחשובי הביולוגים במאה ה-20, שפיתח מספר תיאוריות על התפתחות בעלי החיים. ע"פ אפקט המייסדים שני פרטים, העוברים מאוכלוסיית-מקור מסויימת, מסוגלים לעבור לאתר אחר וליצור שם אוכלוסיית בעלי-חיים השונה לחלוטין מאוכלוסיית המקור. תיאוריה אחרת שלו קובעת, שיצירת מינים חדשים מתרחשת דווקא בשולי אזור התפוצה של מין קיים ולא במרכזו, משום שבשוליים יכולים תנאי הסביבה ליצור משטר שונה מעט של הברירה הטבעית.

1.3 (מ): שתי גולגולות שלמות ולסת תחתונה של גולגולת שלישית של תנינים (קרוקודילים), שחיו לפני 40 מיליון שנה, נחשפו בצפון מדינת קווינסלנד באוסטרליה. מין הקרוקודילים ששרידיהם נמצאו חי לפני 65 מיליון שנה, והתקיים עד חמישה מיליון שנה. זו התקופה שבה התחוללו שינויים אקלימיים על כדור הארץ, שהשפיעו על התפתחות הקרוקודילים עד שהתעצבו לצורתם כיום.

6.3 (י): חוקרים גילו באתיופיה מאובן של עצם השוק של 'אדם' (צ.ל. 'הומיניד', אתר חופש) שחי כנראה לפני 3.8 מיליון שנה.

ראה גם כאן.

6.3 (מ): טלסקופ החלל הגדול בעולם ימפה את תולדות הכוכבים במיליארד השנים האחרונות.

10.3 (ה): הסבא של לוסי? - מאמר מאת תמרה טראובמן: עצמות מלפני 4 מיליון שנים התגלו באתיופיה, עשויות להיות של האדם הראשון שהלך על שתיים. השלד המאובן נמצא במרחק של כ-60 ק"מ מהמקום שבו נמצא שלדה של נקבת אוסתרלופיתקוס אפרנזיס שהתגלתה ב-1974 ומכונה "לוסי". לוסי חיה לפני כ-3.2 מיליון שנה ונחשבת לאחד המינים הקדומים באבולוציה של האדם שהילכו על שתיים.

21.3 (ה): מאמר מאת מרית סלוין על מערכת הגיבוי של הגנים, החיונית להישרדות התא -מחקר ממכון ויצמן. למרבית הגנים יש גנים כפילים, מחליפים, החייבים להתמחות גם בענפים אחרים. בדרך זו מצליחים אורגניזמים לשרוד בתנאים קשים ולהתגבר על נזקים שנגרמים למטען הגנטי שלהם.

20.3 (י): נמצאו שרידיו של אדם קטנטן שחי באינדונזיה לפני 13,000 שנה, והוא שופך אור חדש על האבולוציה של האדם.

איוולת, דעות קדומות וגסות-רוח

5.8.2004 (מ nrg): הרב אלישיב פסק: הסיבה למחלת הסרטן - ההתנתקות מהדת.

מר שך לפניו הגדיל לעשות ואמר שהשואה באה בגלל ההתנתקות מהדת. אז תחליטו פעם מה בדיוק קורה כאן.

10.1 (חדשות וואלה!): בכיר במרכז ל"קבלה" בלונדון אמר, כי היהודים שנרצחו בשואה הביאו זאת על עצמם, משום שלא השתמשו ב"קבלה".

12.1 (דה-מארקר): פשרה בין מפרסמת תרופות "אין אונות" לחרדים: מותר לכתוב "SEX" אבל לא "סקס" - כדי לא לפגוע בשפת הקודש.

למה-מה? "אלוהים" אינו מבין אנגלית??

12.1 (י): משרד התחבורה פסל את קמפיין הפרסומת של חברת התרופות "אלי-לילי" לתרופה המשמשת טיפול לאין-אונות, ודרש להוריד מהכרזות את המילה "סקס" כתנאי לאישורו.

16.1 (חדשות וואלה!): מנהל בית הספר "אור מלכה" אסר על הילדים להשתתף במסיבה שנערכה בידי אחד התלמידים בביתו, בגלל "חשש לכשרות".

17.1 (ה): שובם של דארווין והקופים - מאמר מאת נתן גוטמן על התגברות ההתנגדות בארה"ב לגישה המדעית-האבולוציונית, והתחזקות העמדה הדתית.

2.2 (ה): האם "משפט הקופים" אכן הוכרע" - מאמר מאת סוזן ג'קובי על נסיונות בכמה ממדינות הדרום לערער על תורת האבולוציה ולעצב את ספרי המדע ברוחם הבריאתנית.

3.2 (מ): מאמר מאת יואב פרומר: ארגונים דתיים וחוקרים אמריקנים התאחדו בחודשים האחרונים למתקפה מחודשת נגד תורת האבולוציה.

הם מבינים היטב היכן נקודת החולשה של אמונתם...

15.3 (י): רבים בארה"ב אינם מקבלים את תורת האבולוציה של דארווין וסבורים, כי האדם לא התפתח מהקוף, וש"אינטליגנציה עליונה" בראה את כל היצורים ברוח ספר בראשית - מאמר מאת משה רונן. הרב דרוקמן: "התיאוריה של דארווין היא השערה שלא הוכחה". פרופ' אליה ליבוביץ: "אם אנשים רוצים להאמין שיש ישות תבונית שתיכננה את העולם הזה וזה מאפשר להם לישון יותר טוב בלילה - שיאמינו בזה".

17.1 (מ nrg): הרב אליהו אברג'ל, אב בית הדין הרבני בבאר שבע, אמר שגידול פאות זה מנהג חסר יסוד וטעם, וכי מותר להוריד פאות כדי להשיג שידוך.

19.1 (מ nrg): הרב עובדיה קורא לנשים להתעלם מבדיקות אולטרסאונד,ולא להפיל עובר חשוד כבעל-מום, משום ש- "אולי הוא עתיד להיות גדול הדור".

"גדול הדור" כמו מישהו שאנחנו מכירים?

21.1 (י): בעדה החרדית בירושלים מסבירים את פטירתם של 5 פעוטות: "התינוקות מתו בגלל החטא של הטלפון הסלולרי.

תחליטו פעם אחת ולתמיד מי אשם: טלפון סלולרי או מזוזות לא כשרות.

26.1 (ה): "משחקי מקדש" - מאמר מאת נדב שרגאי על כנס "סעודת המקדש" שנערך שלשום בו דנו דתיים וחרדים כיצד להחדיר את "תרבות הבית השלישי" ללבות העם בישראל.

תרבות בית המקדש? תרבות בית מטבחיים של שחיטת בעלי-חיים? על מה בדיוק הם מדברים?

28.1 (מ): פסק הלכה של הרב מרדכי אליהו: אסור לשיר באמבטיה. מותר רק לזמזם ללא מילים בעברית.

31.1 (י): הרב אליהו, הרב הראשי לשעבר, "גילה" את הסיבה לאסון הצונאמי בדרום מזרח אסיה: כעסו של הקב"ה על תמיכת העולם בתכנית ההתנתקות.

אבל המוסמלים חושבים אחרת:

4.1 (Ynet): מטיפים מוסלמים: הצונאמי - בגלל הזונות והציונים.

6.2 (חדשות וואלה!): הרב עובדיה התבטא על ח"כ טומי לפיד: "חתיכת כלב".

6.2 (י): פסק הלכה של הרב שמואל אליהו: תהיה גבר - תישאר שעיר.

17.2 (י): פסק הלכה מאת הרב שמואל אליהו: אסור להדביק מסטיק, מותר לבלוע אותו.

האם מותר גם לבלוע שטויות והבלים?

4.3 (מוסף שבת י): יגאל תומרקין סוקר את ספרו של פול גוגן "פרא מתורבת", בתרגומו של ראובן מירון, הוצאת נהר ספרים. להלן קטע מעמ' 83 בספר:

"מי שיש להורגו כדי שלא ייוולד עוד לעולם - הוא אלוהים. כיום, הנפש שלנו, המעוצבת ומודרכת באורח הדרגתי על ידי נפשות קדמוניות, איננה חפצה עוד בבורא עולם מוחשי, או כזה שהפך למוחשי בסיוע המדע. המסתורין הגדול והעמוק נותר לא מפוענח כפי שהיה, כפי שהינו, כפי שימשיך להיות - גדול, עמוק ובלתי ניתן לפיענוח. אלוהים אינו שייך למדען או ללוגיקן, אלא למשוררים, לחלום. אלוהים הוא סמל היופי, הוא היופי עצמו".

10.3 (ה): עמירם ברקת ונחמיה שטרסלר אספו חלק מפניני הרב עובדיה יוסף (וגם אנו עדכנו במעט):

אמר על מה אמר
שופטי בג"ץ ריקים ופוחזים, סוררים, מורים ורשעים, כולם בועלי נידות, השטן מטעה אותם, שופטים לפי תורה של גויים.
אהוד ברק כראש ממשלה שועל עיוור, רץ אחרי הפלשתינאים כאחוז אמוק.
אריק שרון כראש ממשלה שהקדוש ברוך הוא ייתן לו מנה אחת וימות ולא יקום.
שולמית אלוני ביום שהיא תמות צריך לשמוח ולעשות משתה.
יוסי שריד הקב"ה ימחה את שמו מהעולם. יש לעקור אותו מזרע ישראל. צריך לומר "ארור יוסי שריד" כמו שאומרים "ארור המן".
טומי לפיד חתיכת כלב.
מבקרת המדינה מרים בן פורת עוכרת ישראל.
יוסף חריש ייחרב ביתו.
אברהם בורג עושה תעמולה בשביל הגיהנום.
יעקב נאמן יש לו סרטן רוחני.
הרופאים בהמות שלא יודעים כלום. רפאים אני קורא להם, הורגי הנפשות הללו.
הערבים כולם רשעים ארורים. נחשים. הקב"ה מתחרט שברא אותם. צריך לתת להם טילים על הכיף-כיפאק. להשמיד אותם.
שלטון החוק חוק בגימטריה גיהנום. ילך לגיהנום זה ששומע לחוק, יחד עם החוק שלו.
היהודים שנספו בשואה גלגולי נשמות של חוטאים.


18.3 (מוסף שבת מ): מחפשים את עמלק - מאמר מאת אבישי בן-חיים. בבית הכנסת הקרוב לביתכם מקריאים גם כיום את פרשת "זכור", ובה הפסוק "תמחה את זכר עמלק". אלא שהשאלה היא מיהו העמלק של ימינו. הרב מרדכי אליהו: "נשים צריכות לעזור לבעליהן להשמיד את עמלק". הרב עובדיה יוסף: "...יכול להיות הישמעאלים הרשעים האלה - הפלשתינים. לא יודע. הקב"ה יודע".

פשיעה, אלימות, עבריינות וחשדות לפשיעה, אלימות ועבריינות בחברה הדתית-חרדית

8.3 (ה): בית המשפט המחוזי בתל-אביב זיכה מכל אשמה את הרב בנימין בר-זוהר, שהואשם בקשירת קשר לקבלת כסף מאנשים המבקשים להתגייר.

3.11.2004 (Nfc): לא נמצאו ראיות מספיקות להעמדתו של הרב שלום נגר לדין. מדובר במתלוננת סדרתית - הוכח שהרב לא אנס.

כל מי שיש בידו ראיות בכתב לטיהור חשודים או נאשמים מכל עוול, לגביהם התפרסמו ידיעות בתקשורת הכתובה, מוזמן לשלוח אלינו ואנחנו נעלה על פי הצורך והרלוונטיות במדור זה.

SEX - הרי אסור לכתוב "סקס" בעברית! כתיבה זו מהווה פגיעה בלשון הקודש. מנגד - עשיית סקס איננה פוגעת בלשון הקודש - ראו ושפטו בעצמכם:

6.1 (י): מורה בישיבה בירושלים חשוד שתקף מינית את תלמידיו. (ה): נעצר מורה בתלמוד תורה החשוד בביצוע מעשי סדום ומעשים מגונים בתלמידיו - על פי החשד תקף במשך שנים תלמידים בני 12-8.

26.1 (י): רב בן 32 מואשם בביצוע מעשים מגונים בתלמידתו בת ב-15. הרב לתלמידה: אני מת לראות אותך עירומה".

27.1 (י): צעירה, שטיפלה בבנותיהם של בני-זוג חוזרים בתשובה נאנסה בידי הגבר, הרתה לו, והילד אומץ בידי הזוג - פרשה שנמצאת בטיפול המשטרה - כתבה מאת עמיר בן-דוד.

2.2 (י): מורה לתורה, המלמד בבית-ספר ממלכתי-דתי, נידון לשנתיים מאסר בפועל על פגיעה מינית בתלמידתו - דחף את ידו לתחתוניה באמצע שיעור תורה.

8.2 (מ): הרב מאיר מלכא, מייסד עמותת "שערי מלכא" נעצר אתמול בחשד שהתנה סיוע במזון לאלמנות ונשים חד-הוריות בקשר אינטימי עימו.

23.2 (י): סגן מנהל בית-ספר דתי באשדוד חשוד במעשים מגונים בתלמידיו - תלמידים סיפור כיצד נהג ללטפם ולחבקם באזורים אינטימיים.

16.3 (Ynet): בן 37, שהגיע מארה"ב ללמוד בישיבה ועבד מאוחר יותר כמורה לליקויי למידה ומדריך בפנימייה נדון ל-12 שנות מאסר בשל מעשים מגונים ומעשי סדום ב-11 ילדים.

שונות

6.1 (חדשות וואלה!): המשטרה עצרה 4 חרדים שתקפו ארמני בעיר העתיקה בירושלים.

13.1 (חדשות וואלה!): "בנו של הרב עובדיה יוסף, יעקב יוסף, ואישי ציבור חרדים נוספים, הגישו היום תביעה לבית הדין של העדה החרדית נגד חברי הכנס יעקב ליצמן וישראל אייכלר בטענה כי השניים זייפו את תוצאות ההצבעה במועצת גדולי התורה..."

20.1 (ה): תלמידי ישיבה אמריקאים חשודים בסחר בסמים משובחים בירושלים.

20.1 (מ): סמים בישיבה - כתבה מאת עמיר בן-דוד וחיים לוינסון: מאות תלמידי ישיבות בירושלים משתמשים באופן קבוע בסמים.

26.1 (Ynet), 11.2 (חולון-בת-ים): חוקרי מס הכנסה פשטו על משרדי קהילה באבוב בבת-ים בחשד שהעלימו כ-14 מיליון שקל, הכנסות שקבלו ממינהל מקרקעי ישראל.

26.1 (מ): אלימות בתוך החברה החרדית: ראש ישיבת פוניבז' הוכה בדרכו לתפילת שחרית. מלחמות "המחבלים" ב"שונאים" - שני הצדדים היריבים בישיבה החרדית, שוברות שיאים חדשים של אלימות.

31.1 (מ): הולכי-רגל חרדים חוצים יותר ברמזור אדום. חרדים מבצעים עבירות תנועה פי 3 מחילוניים.

3.2 (י, חדשות וואלה!): בניו-יורק: למוהל היה הרפס, התינוק אותו מל נדבק (מציצה!) ומת.

6.2 (מ): רב שהגיע לערוך חופה באולמי 'היכל החוף' בראשל"צ החרים את טבעת הנישואים שקנתה הכלה ולא איפשר לה לענוד אותה לחתן עד שלא יקבל תשלום עבור עריכת הטקס.

8.2 (ה): "אם ניסתה להפריד בין בתה ההרה לנער ערבי ולכן שכרה... ארבעה צעירים חרדים שלוקחים על עצמם 'לטפל' באירועים מסוג זה והם שתקפו את הנער וחטפו אותו".

11.2 (י): המשטרה חוקרת חשדות לכאורה נגד המנכ"ל לשעבר של משרד הדתות ונגד איש עסקים ממקורבי דרעי בפרשת בניית מקוואות במיליוני שקלים על חשבון המדינה.

ראה את הכתבה על טומאת הנשים וכשרות עסקי החרדים.

14.2 (י, מ): מזוז הורה למשטרה לחקור את הרב הראשי יונה מצגר בחשד שקבל טובות הנאה ממלון "מצודת דוד" בירושלים. 21.2 (מ): הרב הראשי לישראל יונה מצגר נחקר אתמול במשטרה במשך כ-11 שעות תחת אזהרה.

14.2 (י): נער בן 17 מחב"ד, החשוד שניקב צמיגי מכוניתו של בנימין נתניהו, נעצר בידי המשטרה.

17.2 (חדשות וואלה!): מותו של תלמיד ישיבה בן 19 במעונות ישיבת "נווה ציון" במבואות ירושלים חשפה משתמשים רבים וסוחרים. הרבנים חסרי אונים.

2.3 (ה): בית המשפט המחוזי דחה את ערעורו של יצחק ברדע, לשעבר הרב של רמת גן, שעמד בראש בית-דין מיוחד לגיור, על הרשעתו בקבלת שוחד תמורת גיור.

8.3 (חדשות וואלה!), 9.3 (ה): כתב אישום נגד ח"כ יאיר פרץ (ש"ס) הוגש אתמול לבית משפט השלום בת"א באשמה של ניסיון לקשירת קשר לקבלת תואר ראשון באוניברסיטת בר-אילן ובקבלת תואר אקדמי בפסיכולוגיה במרמה מברלינגטון-קולג'.

9.3 (חדשות וואלה!): יעקב שפירא, המנהל האדמיניסטרטיבי לשבער של ישיבת בני-עקיבא ברעננה ושל בית ספר תיכון לבנות בתל-אביב הואשם היום בבית המשפט המחוזי בת"א בעבירות של גניבה ומירמה בהיקף של למעלה מ-4 מיליון שקלים.

9.3 (חדשות וואלה!): אורית נוקד, סגנית השר, פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיורה על פתיחת חקירה פלילית נגד הרב עובדיה יוסף עקב מה שהיא מגדירה "דברי הסתה של הרב נגד ראש הממשלה".

22.3 (י): עוזי גוטמן ויוסי רפאלוביץ, שני אנשי עסקים חרדים שהורשעו בגרמניה בהברחת 1.5 מיליון כדורי אקסטזי מרצים את מאסרם בישראל.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי