אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 65-64: נובמבר-דצמבר 2003

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד, איילת, דפנה, ניצן, עודד, רוני, שחר, שי ושירה

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש

ביומני חופש אנחנו משתדלים לקבץ ידיעות מתוך העיתונות הכללית, שעניינן סוגיות דת ומדינה, כולל אורח חיים ומוסר במסגרת רחבה זו. מאמינים דתיים רבים רואים בכך התערבות שלא מענייננו בחייהם ובמנהגיהם. הם רק מתעלמים מן העובדה שהמערכות הדתיות מתערבות בכל פרט בחיינו אנו, מבלי לשאול רשותנו, ובניגוד לרצוננו ולתפיסת עולמנו. אתר חופש ימשיך להעלות אל פני השטח כל מידע שעשוי לקדם את מטרתנו, ובמיוחד לעורר את הציבור החילוני להבין שמשטים בו, חולבים את לשדו ואת נשמתו ומזנבים במחנהו.

מדור כללי

2.11 (ה): מכתב למערכת מאת ירון ידען, בתגובה להצעת חוק פרטית שהגיש יעקב ליצמן (יהדות התורה) לקבוע מזוזה בכל מוסדות הציבור, במיוחד בבתי ספר. ידען מציג את התנאים שנקבעו בהלכה היהודית לקביעת מזוזה, כשבפירוש בית ספר אינו כלול בהם. (ראו גם כאן)

5.11 (י): משרד החינוך יפיץ בבתי הספר הממלכתיים חוזר מיוחד במטרה למנוע מצב שבו אחד מהזרמים ביהדות יופלה לרעה בתוכנית הלימודים: "יש להציג בפני התלמידים תפיסה מאוזנת של הזרמים ביהדות: האורתודוכסי, הרפורמי, הקונסרבטיבי והחילוני".

יפה, רק שהסדר הפוך בהתאם למצב במציאות: החילוני ראשון, האורתודוכסי אחרון.

5.11 (י): ועדת השרים לענייני קבורה אישרה אתמול להקצות שטחי קרקע להקמת בתי עלמין לקבורה חילונית בגוש דן, בהם יוכלו חילוניים, שמאסו בחברה קדישא, להיקבר בטקס אזרחי.

5.11 (י): בצה"ל הוחלט לעודד גיוס בנות דתיות ולצמצם את מספר הבנות המשתחררות משירות מטעמי דת.

7.11 (מוסף שבת מעריב): לא תמיד החרדים אוהבים את החוזרים בתשובה - מאמר מאת אבישי בן-חיים: "קיצוני נטורי קרתא הצליחו להרחיק את החוזרים בתשובה מאזור מאה שערים". מדוע? "יותר ויותר נשמעים הקולות כי המטען שנושאים עמם החוזרים בתשובה פוגע בחרדים ומחדיר השפעות זרות".

8.11 (סופשבוע מעריב): "קרב רב" - כתבה מאת ורד קלנר על ריב בין רב אורתודוכסי ורב רפורמי בניו-יורק. יוסף ריינמאן, רב אורתודוכסי, חושב שעדיף לצפות ב"סופרנוס" מאשר ללמוד תלמוד אצל הרב הרפורמי עמי הירש, והרב הירש בדעה שהרב ריינמאן מעוות באופן טוטאלי את היהדות. הפולמוס בין השניים גורם לפאניקה בעולם החרדי.

הטענה "כולה שלי" מעוותת את היהדות. היהדות היא אנחנו ושל כולנו, בהיותה פרי התרבות שיצרו בני העם היהודי לדורותיהם. אצל ריינמאן תקפה אך ורק יהדות דתית אורתודוכסית, אצל הירש - יהדות דתית רפורמית, ואצלנו - יהדות חילונית, חופשית ותרבותית, כשכל גישה אחרת לגיטימית בתנאי שאינה כופה עצמה על האחרים ונתונה לביקורת.

11.11 (ה): מחקר של קרן פוזן בנושא "מה רוצים הורים חילוניים" מלמד, שמרביתם (67%) מגדירים את יהדותם כ"מורשת התרבותית והלאומית של העם היהודי" ולא כ"דת של העם היהודי".

12.11 (ה): הוויטמינים לא משהו אבל הכשרות למהדרין - מאמר מאת אבירמה גולן: "הסיבה שלחרדים היה כל כך נוח להשתמש בתחליפי חלב צמחיים היא החשש מחלב עכו"ם (שנחלב ע"י גוי). המוצרים הצמחיים המיובאים המכילים מאות מרכיבים מספקים תעסוקה לצבא של משגיחי כשרות, וכל המחמיר בכשרות מוסיף מקומות עבודה. את ההשגחה, כמה נוח, צריך לעיתים קרובות לבצע במפעל של הגויים במדינותיהם הרחוקות".

14.11 (מ): לצה"ל אין תשובה לחוזרים בשאלה: אברכים לשעבר מתקשים לקבל אישור לחזור על המבדקים שבהם זלזלו בעבר בהוראת הרבנים. "חשוב לי לתרום", מסביר אחד מהם.

14.11 (מוסף שבת מעריב): כיפות קטנות, כיפות גדולות - מאתר מאת אבישי בן-חיים: אם תתפלג הציונות הדתית, זה לא יהיה בגלל ארץ ישראל השלמה. מדובר בעמדות שונות בנוגע לחשיפה לתרבות החילונית, לצפייה בטלוויזיה, למחוייבות הטוטאלית, לפסיקות הרבנים ולמעמד האישה.

14.11 (מ): פשרה של כבוד - הרבנים הראשיים יקבלו מעמד שווה לנשיא בית המשפט העליון.

פשרה שתמיט עלינו אסון.

12.12 (ה): פשרה: בתי הדין הרבניים לידי לפיד; חופש פעולה לרבנים הראשיים.

21.12 (ה): לפיד אחראי על בתי הדין הרבניים, והרבנות מרוויחה. פרופ' מעוז, מומחה לדיני משפחה באוניברסיטת ת"א אומר: נשיא בית הדין הרבני הגדול יזכה במעמד שנשיא בית המשפט העליון היה שמח לקבל.

29.12 (ה): "נצחונו של המימסד הדתי" - מאמר מאת רן כהן: העברת בתי הדין למשרד המשפטים תוסיף סמכויות רבות לרבנים הראשיים.

18.11 (י): הרבנים הראשיים מציעים לעולים לא-יהודיים: נישואים אזרחיים בהשגחת הרבנות.

הרבנים הראשיים מנסים להקדים רפואה למכה, אלא שלא יעזור להם דבר: מי שאינו יהודי אינו זקוק לחסדי הרבנות, ויהודי שאינו דתי יקבל, במוקדם או במאוחר, חוק נישואים אזרחי. לא יעזור להם דבר. אבל אלישיב חושב אחרת: 21.11 (מוסף שבת מעריב): "הרב אלישיב טירפד את המהלך" - כתבתו של אבישי בן-חיים: בני נוח ופוסק הדור.

19.11 (י): זוג לסביות בכלא מבקשות להתחתן, אבל שב"ס מונע מהן להיפגש עם רב קונסרבטיבי, כבקשתן.

שב"ס - מדוע?

20.11 (מ): בעקבות גל ההתקפות האנטישמיות בצרפת - הרב הראשי של צרפת: "הסתירו את הכיפות", ומציע/מבקש מצעירים יהודיים לחבוש כובעי-מצחייה ברחוב ובמטרו.

אלוהים! כך אתה מגן על צאן מרעיתך הקדושים??

23.11 (י): תוכנית של הרב מוטי אלון בברכתה של שרת החינוך: תלמידים חילוניים ילמדו את פרשת השבוע. תנועת "בראשית" בהנהגתו של הרב אלון מפיצה את עלוני פרשת השבוע במאות בתי ספר דתיים ברחבי המדינה.

23.11 (ה): "כרטיס תורם איברים הילכתי" - תכנית חדשה ביוזמת מועצת "יחד". נושאי הכרטיס יופנו ליחידות השתלה בפיקוח רבנים.

פיקוח רבנים גם על הרפואה? על המזון הם מפקחים; על חיי האישות הם מפקחים; על התחבורה בשבת וחג הם מפקחים, על שעות המנוחה הם מפקחים. חבר'ה - עד מתי ניתן להם לפקח עלינו ועל חיינו? הרי זו כבר מדינת הלכה!

24.11 (מ): יעקב אחימאיר: התגובה הראויה לאנטישמיות היא, שעל הדיפלומטים והשליחים הישראלית בצרפת, גם החילוניים, לחבוש כיפה.

שגיאה! סמלה של היהדות הוא מגן-דוד. כיפה היא סמל לדת היהודית! התגובה הראויה היא נשיאה בכבוד ובגלוי של מגן דוד גדול ובולט לעין!

24.11 (י): סערה בעקבות דברי הנשיא קצב: "החילוניים - תינוקות שנשבו". כתבה מאת רמי חזות. 24.11 (מ): "קצב: החילוניים - תינוקות שנשבו". (ראו גם כאן וכאן וכאן וכאן)

25.11 (ה): "קצב: כינוי החילוניים "תינוקות שנשבו" - פיקשוש שהוצא מהקשרו".

28.11 (מוסף שבת מעריב): מאמרו של אבישי בן-חיים "לשפוך את המים עם התינוק" - דברי הנשיא קצב על התינוקות שנשבו עוררו השבוע סערה" - "כל דיון חרדי שעוסק בהגדרת החילוניים כ"תינוקות שנשבו" מידרדר חיש קל להשמצות אודות הבורות החילונית, ומסתיים בבדיחה הבאה, שמעת לעת מודבקת לאיש ציבור חילוני אחר בכדי להדגיש את בורותם של החילוניים. בדרך כלל היא מסופרת על אחד מנשיאיה הקודמים של מדינת ישראל: הנשיא ההוא הגיע לבית כנסת. הגבאי פנה אליו כדי להעלות אותו לתורה, וכמקובל שאל אותו לשם אביו במלים: "יעמוד... בן?" "58" השיב הנשיא. "לא, האבא, האבא", ניסה שוב הגבאי לחלץ את שמו של האב. "אה, האבא", מיהר הנשיא לתקן, "האבא כבר למעלה משמונים"...".

26.11 (ה): מחקר על שאיפות של הורים מחינוך ילדיהם - כתבה מאת אבירמה גולן: הורים חילוניים רוצים שהילד יממש את הפוטנציאל האישי ומעוניינים בחינוך לחשיבה ביקורתית. הורים דתיים רוצים שהילד ישתלב יפה בקבוצה ולא יבלוט יותר מדי.

28.11 (ה): הג'לטין המצוי במעדן "מילקי" של שטראוס מכיל עצמות גרוסות של פרות ששחיטתן לא היתה כשרה, והמוגדרת בידי רבנים כ"נבלה וטריפה". עם זאת אין הרבנות הראשית מתכוונת לשלול את ההכשר שניתן לשטראוס.

מעניין מאד מדוע לא, כשהם קופצים מיד ושוללים את ההכשר מכל חנות קטנה שלא לטעמם.

30.11 (י): הורי חיילים שסיימו מסלול בצנחנים נדהמו כאשר בטקס הסיום עלה על הבמה נציג חב"ד ונאם בפני החיילים ש"הלוחם האמיתי הוא הקדוש ברוך הוא והוא יעמוד לצדכם אם תניחו תפילין בכל בוקר". גורמי צבא מוסרים שאיש חב"ד עלה על הבמה ללא אישור, וכי הנושא ייחקר.

איש חב"ד עלה על במה במסגרת כנס צבאי ונאם בפני החיילים, לכאורה בלא אישור. לו מישהו מכם רצה לנאום בפני חיילים בכנס צבאי, היה מסוגל לעשות זאת? כלום לא היו מורידים אתכם בכוח, עוד בטרם הייתם מספיקים לומר משפט אחד, ומוליכים אתכם הישר לכלא צבאי?

30.11 (ה): ז'אן פייר רפארן, ראש ממשלת צרפת, הכריז שלשום על תכנית לאסור על נשים לחבוש כיסוי ראש במוסדות ציבור. לדבריו יש להגן על החילוניות ועל הנשים מלחצים פונדמנטליסטיים.

12.12 (י): הצעת חוק חדשה בצרפת: אסור יהיה להגיע לבית הספר עם רעלה או כיפה. (מ): ועדת מומחים בצרפת קבעה: אסור לתלמידים להגיע לבית הספר עם רעלות, צלבים גדולים וכיפות. ספי הנדלר מצרפת: "כיפות ורעלות - לא בדיוק אותו דבר".

מדוע לא בדיוק אותו דבר? האם רק משום ש"רעלות" זה של אחרים? זה בדיוק אותו דבר, שניהם ריטואלים דתיים של שתי דתות שונות.

1.12 (י): על פי פקודת הצבא אסור לחיילים ללבוש סוודר גם בימים קרים.

אל דאגה. כיפות מותר להם לחבוש.

3.12 (ה): "הטירונים החרדיים עשו למפקדים שלהם זובור: המפגש בין מפקדי צה"ל לטירונים שלהם, יוצאי ישיבות, נהפך לעימות בין התרבות הצבאית הכוחנית לתרבות חברת הלומדים החרדית. החרדים ששים אלי קרבות על כשרות וזמני תפילה, ומי שמתלוננים על השפלה ותסכול קשה הם דווקא המפקדים. מאמר מאת תמר רותם. 12.12 (י): הלהיט התורני: הנח"ל החרדי. ארבע שנים לאחר שהוקם הצליח גדוד הנח"ל החרדי להגיע ל-130 חיילים, לעומת 30 בשנת 1999.

לאור ההשפלה והתסכול של המפקדים בצה"ל ספק גדול אם יש לראות כאן הצלחה לצבא. לחרדים זו בוודאי הצלחה, ואי אפשר להתעלם מההנחה, שיש כאן כוונה מסויימת ומסוכנת מאד לגבי העתיד.

8.12 (ה): משרד החינוך ויתר לחרדים על תכנית הליבה. (ראו גם כאן)

8.12 (ה): תשעת שופטי בג"ץ דנו בעתירות נגד איסור מכירת בשר חזיר. 8.12 (מ): השופט חשין: "איפה אתם רוצים שימכרו בשר חזיר? בשדות?" במהלך דיון בבג"ץ בסוגיית מכירת בשר חזיר בבית שמש, טבריה וכרמיאל.

10.12 (ה): זכויות ובני אדם - מאמר מערכת לכבוד יום זכויות האדם הבינלאומי החל היום. בין השאר במאמר: "שני חוקי יסוד חשובים שחוקקה הכנסת מגוננים, לכאורה, על כבוד האדם וחירותו ועל חופש העיסוק שלו. אך חוקי יסוד חשובים עדיין חסרים כדי להשלים חוקה ברוח הכרזת האו"ם".

11.12 (ה, מ): גירושים אזרחיים נוסח ברק. פסיקה תקדימית, פריצת דרך לעשרות אלפי אנשים בישראל.

12.12 (ה): דרושה חקיקה אזרחית - מאמר מערכת לאור החלטת בית המשפט העליון, שקבע חובת תשלום מזונות גם בהפסקת נישואים אזרחיים.

18.12 (מ): מוהל חבש את אבר המין חזק מדי וברית המילה הסתיימה בנמק. "במערכת הבריאות לא הופתעו: זה חוזר על עצמו בערך פעם בשנה".

בכל שנה לפחות ילד אחד מאבד את אבר מינו בגלל פולחן דתי חסר כל הצדקה בריאותית. מדוע אתם ממשיכים לפגוע בילדיכם? (ראו גם כאן)

19.12 (סופשבוע מעריב): תמ"ק עוזי - כתבה מאת נאווה צוריאל על פרופ' עוזי אורנן, מומחה לבלשנות, לשעבר מחלוצי המאבק לחופש מכפייה דתית, ממקימי ומראשי "הליגה נגד כפייה דתית". מדבריו בכתבה: "החרדים הם אנשים זרים ומתנכרים שעוד מתנשאים על כל זולתם וחושבים שהם מלח הארץ. הם בזויים בעיני, בשפל המדרגה, הם לא מתביישים לחיות על חשבון אחרים. למה בתי הספר שלהם מחנכים לשנאת ישראל, נגדנו, נגד הצבא, נגד המדינה, נגד הכנסת, נגד בית המשפט, נכד הכל? אני צריך לפרנס את שונאי ישראל?"

16.12 (סופשבוע מעריב): חיים משבת לשבת - כתבה מאת אבישי בן-חיים על בחורי ישיבות: "בחורי ישיבות בכל הארץ מתקבצים סביב טלוויזיות בקיוסקים, מחזיקים בארון או קונים רק את מדור הספורט של העיתון החילוני, כדי לדעת מה עשתה בית"ר ירושלים, הקבוצה של החרדים. למה הם מתחפשים, משקרים לרבנים ולהורים, ולפעמים אפילו מחללים שבת כדי להגיע ליציע המזרחי של טדי?

18.12 (ה): שיראק תומך בחוק שאוסר כיפות, כיסויי ראש וצלבים גדולים, חברות פרטיות יוכלו לאסור על סממנים דתיים, ומטופלות בבתי חולים לא יוכלו לסרב לטיפול רופא גבר. צעד דרמטי זה נועד להגן על מסורתה החילונית של צרפת. במשך מאתיים השנים האחרונות נלחמת צרפת נגד המימסד הדתי. הארגון היהודי החילוני הגדול בצרפת תומך בהחלטה.

ארגון יהודי חילוני גדול בצרפת? מדוע בישראל אין ארגון יהודי חילוני?

19.12 (מ): בהחלטה יוצאת דופן החליט בית הדין הרבני בחיפה, כי "יחסי בעל-אישה שקולים ליחסי מעביד-עובד, וכי האישה היא עובדת של הבעל, ולכן חייב העל בפיצויי פיטורין לאישה כאשר הם נפרדים". בילי מוסקונה לרמן: נא לא לראות בהחלטה ברכה לאישה, אלא לראות בה קול מקלל, קול פרימיטיבי, הרואה את האישה עבד לבעלה. פרוטוקול זה מצטרף לשורה ארוכה של התנהלויות יומיומיות מחפירות כלפי נשים, וכל זה כחלק מגל עכור וגבוה של שנאת האחר ואי-כיבוד בסיסי של זכויות אדם.

25.12 (ה): מליאת הכנסת אישרה את פירוק משרד הדתות.

26.12 (מ): צרות בש"ס: ניתקו את החשמל ל"אל המעיין", וארגון הדגל של ש"ס על סף קריסה. בג"ץ קבל את עתירת התנועה לאיכות השלטון" והוציא צו מניעה נגד העברת כספים לארגון.

28.12 (ה): 38 עותרים, ביניהם אנשי רוח ופוליטיקאים, עתרו לבג"ץ בבקשה להכיר בזכות הרישום של הלאום הישראלי. ב-1970 קבע בית המשפט העליון שאין אומה ישראלית. העותרים מבקשים מבג"ץ לשנות אותה החלטה, ולחייב את משרד הפנים לרשום אותם בתעודת הזהות כישראלים, ולהפריד בין הדת שלהם ללאום. כתבה מאת משה גורלי. (ראו גם כאן)

29.12 (מ): הממשלה אישרה הצעת חוק שתאפשר לתחנה הפיראטית "ערוץ 7" לפעול חוקית. השר פורז: "זהו פרס לעבריינים שהפרו את החוק במשך שנים".

30.12 (י): סערה בהתנחלות הדתית וביישוב הדתי: שתי תושבות המקום, בשנות ה-30 לחייהן, החליטו למסד את אהבתן ולחיות בגלוי כזג לכל דבר.

שיהיה לכן במזל טוב.

31.12 (מ): מוטי עדן, המנהל הכללי החדש של הטלוויזיה, הבטיח לרב קנייבסקי תכנית להגברת "הנוכחות היהודית" בטלוויזיה.

מדע

החל ביומן מרס-אפריל אנחנו מעלים ביומן ידיעות מתחומי המדע שהתפרסמו בעיתונות היומית, שהן בעלות עניין בתחומים אלו במטרה (1) לספק מידע חדש לאדם המשכיל והמתעניין בנושא; (2) להרחיב את פרטי המידע לזה שיודע שלא אלוהים ברא את העולם; (3) להראות למי שאיננו מבין עדיין, שגם לפני 5764 שנים שגשגו חיים בעולמנו הקטן; (4) להבהיר לזה שאינו מבין, שהעברית אינה המקור לכל השפות; (5) לחזור ולהדגיש, שהתורה נכתבה ביד אנוש, ולא "ירדה משמים", מצו מגבוה או מכוח חוץ-אנושי.

3.11 (ה): מאמר מאת רן שפירא על התיישבות של מהגרים מחופי הים הכספי בבית ירח בערך 2700 שנה לפני הספירה.

לצורך התמצאות בזמן - המועד של סיפור יציאת מצריים הוא במאות ה-14-16 לפני הספירה.

6.11 (ה): מדענים אמריקאים גילו לראשונה גידול במוח מאובן של דינוזאור, שחי לפני 72 מיליון שנה.

18.11 (ה): ויכוח על מהימנות התיאור המקראי של מלכות דוד ושלמה: מאמר מאת רן שפירא על ביקורת שפרופ' ישראל פינקלשטיין מעביר על תיארוך השכבות הארכיאולוגיות בתל-רחוב.

21.11 (ה): מדענים יפאניים גילו זן חדש של לוויתן.

1.12 (ה): הפקרות בשמירה על אתר של שרידי האדם העתיקים ביותר מחוץ לאפריקה: באתר עובדייה, שליד קיבוץ בית-זרע בעמק הירדן התגלו בשנת 1960 שרידים של הומיניד מסוג הומו-האביליס, שגילו 1.4 מיליון שנה, שרק בגרוזיה נמצא דומה לו מחוץ לאפריקה, ערש ההומינידים והאדם. האתר מוזנח כיום, פרוץ לכל עובר-אורח, והוא נמצא בסכנת הרס בלתי הפיך.

מזעזע לראות, כיצד מדינה מזניחה ממצאים נדירים וחשובים בפרה-היסטוריה של האדם. אין ספק, שלו היה מדובר באתר קבורה יהודי, מיד היה עולה קול זעקה מפי שומרי הקברות המוכרים לכל, והיה נמצא הכסף לשימור האתר ולפיתוחו. (ראו גם כאן)

1.12 (ה): איך הצליחו הדינוזאורים לצאת מחוזקים מההכחדה שסיימה את העידן הטריאסי, לפני כ-200 מיליון שנה - מאמר מתוך האקונומיסט. בעידן הטריאסי היו הדינוזאורים חלק קטן מעולם החי. אחריו הם נהפכו לשליטי כדור הארץ. ההסבר של ד"ר וורד: ניצול יעיל של אוויר דליל.

2.12 (ה): תצפית מחקרית באפריקה על ההתנהגות החברתית של השימפנזים - מאת ניקולאס וייד, ניו-יורק טיימס. ההנחה העקרונית היא, ששימפנזים, בניגוד לבני אדם, לא השתנו במידה משמעותית מאז הפיצול מהאב הקדמון, ולכן התנהגותם כיום היא עדות מסויימת להתנהגותו של השימפנזה-האב-הקדום.

הכותב סובר שמדובר בפער אבולוציוני בן מיליון וחצי שנים, כאשר פיצול ההומינידים מהאב השימפנזי הקדום, התרחש, להערכת אנשי המדע לפני 7-5 מיליון שנה. (ראו גם כאן)

המחקר קובע, בין השאר, ש-"השימפנזים ובני האדם הם המינים היחידים שמבצעים פשיטות קטלניות לתוך שטחי השכנים כדי להרוג אויבים פגיעים".

4.12 (ה): הלווין גרוויטי-פרוב-B שישוגר בקרוב, עשוי לאשש את תורת היחסות הכללית של איינשטיין, שחזרה שהחלל מתעקם. עכשיו אפשר יהיה למדוד את זה - מאתר מאת אוריאל בריזון.

5.12 (ה): במחוז היפורדשיר באנגליה התגלה מאובן בן 425 מיליון שנה של סרטן. החריג לגביו הוא אבר המין שלא השתנה כמעט בהשוואה לזן החי כיום, בניגוד למרבית האברים ובעלי-החיים, שהשתנו בצורה דרסטית בתהליכי האבולוציה.

21.12 (ה): נאס"א הציג בסוף השבוע תמונות ששודרו מן הטלסקופ המשוכלל ביותר בעולם, שנשלח לחלל, ובעזרתו ניתן לראות אזור היוצרות כוכבים חדשים.

כוכבים חדשים? עוד איוולת קישקושית של החילוניים הבורים. הרי הכוכבים כולם נבראו בידי הקדוש ברוך הוא ביום רביעי לפני 5764 שנה.

22.12 (ה): התגליות המדעיות של השנה - כתבה מאת יובל דרור. ביניהן - על האבולוציה של כרומוזום Y, שמצליח לתקן את עצמו.

22.12 (ה): כך בנויה המערכת שמאפשרת קיום חיים על פני כדור הארץ - כתבה מאת מרית סלוין על הפוטוסינתזה. האחראי על קליטת האנרגיה של השמש הן מולקולות הכלורופיל, הנמצאות בעלים בתוך גופיף קטנטן הקרוי כלורופלסט. מדענים סבורים שהכלורופלסט התפתח מחיידק שחדר לתאים שצפו באוקיינוס לפני כ-3 מיליארד שנה.

29.12 (ה): מי פיתח את המקרצפים והלהבים - האדם המודרני, הנאנדרטלים או טיפוס אדם אחר? - מאמר מאת דן שפירא על גילוי כלי-צור במערה סמוך לכביש חוצה שומרון באזור כפר קאסם. הכלים מעידים על תרבות עשירה שהתקיימה במזרח התיכון מלפני 400 אלף שנה עד לפני 150,000 שנה - מחקרם של פרופ' אבי גופר וד"ר רן ברקאי מאוניברסיטת ת"א. (ראו גם כאן)

מדור האמונות
וגם נושאים אחרים - איוולת, אפלייה, רשע וסתם "פניני לשון"

2.11 (מ): עובדיה יוסף: "יש לנו ישמעאלים כמו זבל'ה". על שחקני התיאטרון אמר: "וסימנם אלה חשמל. יושיב אותם על כסא חשמל".

5.11 (מ): "אני לא השטן" - כתבה מאת שאול אדר, סופר מעריב בבריטניה, על תגובות נזעמות של בכירי הכנסייה האנגליקנית על השבעתו של ג'ין רובינסון, הומוסקסואל החי עם בן-זוגו, לתפקיד בישוף: "שטן", "תועבה", "עושים צחוק מאלוהים".

11.11 (מ): הרב אבינר, ממנהיגי הציונות הדתית, אוסר על גילויי חיבה בין החתן לכלה מתחת לחופה ואסור להתנשק בפומבי: "לא להתנשק ולהתחבק מתחת לטלית", לא לעמוד זה מול זה עם פרצוף מתמוגג", "לא ללחוש באוזני הכלה מלים מתוקות", לא לרקוד הורה משפחתית מעורבת".

מה כן מותר? לעמוד זה מול זה עם פרצוף של תשעה באב, ללחוש באוזני הכלה כמה שונאים אותה וכמה היא מכוערת?

24.11 (מ): סקר שנערך לרגל כנס שדרות מגלה, שהישראלים מאמינים שאלוהים, מזל וקשרים ענפים הם שלושת הגורמים המשפיעים ביותר על מצבם הכלכלי.

מה חשבו ובמה האמינו ששת המיליונים האומללים, שהושמדו באכזריות בשואת אירופה?

26.11 (מ): "הרב עובדיה: כל הצרות -מהאשכנזים". 28.11 (מ): "הצופה", העיתון המזוהה עם המפד"ל, יוצא במתקפת-נגד על מנהיג ש"ס, שתקף את האשכנזים: "זר לו היה נקלע לכאן, היה נדמה לו כי הרב עובדיה נמנה על האנשים שהתבלבלה דעתם".

איזו עדינות מצד "הצופה"... מאחר ואיננו זרים, התמונה ברורה לנו לחלוטין.

1.12 (י): מחקר שנערך בשנים האחרונות מלמד, ש-87% מהנשים הדתיות לא יבצעו הפלה גם אם העובר צפוי לסבול מפיגור שכלי. זאת לעומת 6% מהנשים החילוניות לגבי אותו מצב אפשרי.

3.12 (ה): האיוולת גוברת גם בארה"ב: הציבור האמריקאי רוצה לשמוע מהמועמדים לבחירות יותר דיבורים על דת ואמונה. וגם בספרד: 23.12 (ה): בספרד הועבר בשבוע שעבר חוק חדש, לפיו תלמידים יחוייבו להשתתף בשיעורי-דת.

8.12 (י): באתר האינטרנט של רשות הדואר מתפרסמים מכתבים שאנשים כותבים לאלוהים. למשל: "למה, הקב"ה, דווקא עכשיו יש הקפאת גיוסים? אני רוצה להתגייס למשטרה, לעשות קורס קצינות והגיל הוא שמכריע. אנא, הקב"ה, עזור לי להתגייס. רק אתה יכול לעזור לי". האגודה לזכויות האזרח מוחה נמרצות: המכתבים אישיים.

אכן כך - אלו הן פניות אישיות - גם אם לאחרים, כמונו, מותר לראותם כהבלים. אבל גם הבלים הם זכות אישית של בעליהם, ואם שמות הכותבים נחשפים - יש כאן לכאורה פגיעה צנעת הפרט.

15.12 (כאן נעים חדרה): "מי כאן החזיר" - מאמר תגובה מאת ישראל פנחסי כנגד התבטאותו של ח"כ פורוש על שופט בית המשפט העליון מר חשין "השופט החזיר".

25.12 (מ): ח"כ פורוש (יהדות התורה) בכנסת: "מדינת ישראל צריכה להתפרק מהנשק הגרעיני כמו שלוב עושה, וישראל תצטרך לסמוך על השם".

והשם יגן עלינו בדיוק כפי שהגן על ששת המיליונים בשואת אירופה.

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ שלגי משינוי הגיב על דברי פורוש: "אין אלוהים, הוא לא קיים אחרי השואה", וזכה לתגובות ח"כ החרדיים: "אתה חולה נפש ומטורף, הכנסת צריכה חדר נוסף לפסיכיאטר שיטפל בחברי שינוי".

26.12 (י): ח"כ יאיר פרץ (ש"ס) על היועץ המשפטי לממשלה, בתגובה להחלטת היועץ להעמידו לדין בפרשת התארים המזוייפים: "רובינשטיין יותר גרוע מהיטלר ואייכמן". 28.12 (ה): הח"כ התנצל על השוואת היועץ להיטלר.

26.12 (מ): פיתרון לדיאטה אצל הרב אליהו מצפת: המציא תפילה חדשה, ולדבריו - "אם רק תקפידו לומר את התפילה לפני כל ארוחה, הדיאטה תוכתר בהצלחה."

"ואם לא תשמע בקול יהוה אלוהיך ... ואכלת פרי בטנך בשר בניך ובנותיך אשר נתן לך יהוה אלוהיך" (דברים כ"ח 53).

28.12 (מ): הרב של בית הכלא בבאר-שבע הוציא פסק הלכה, לפיו אסור ללמד גמרא לאסירים ביטחוניים.

מה כן מותר ללמד אותם? להכין פצצות? ממתי רב הכלא אחראי לנושא חינוך אסירים?

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי