אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 113: ספטמבר-אוקטובר 2010

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

משה גפני אמר שהחרדים לא יעבדו גם ללא קצבאות

וגם:

צה"ל שולח חיילים למרכז החזרה בתשובה

וגם:

החרדים משתחררים משירות בצה"ל על סמך "צעטלע"

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד ג., אלי, גידי, דן, יובל ה., ירון, לאה א., מיכאל, ניצן, עדו, עירון, רוני, שי ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית - חוק האברכים של גפני

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

22.10.10

ynet, הארץ, כלכליסט, nrg

בג"ץ קבע שתשלומי הקצבאות לאברכים בכוללים אינם שיוויוניים ולכן יופסקו, אבל משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, יזם הצעת חוק לפיה המדינה חייבת לשלם קצבה חודשית של 1,000 ש"ח לפחות, ליותר מעשרת אלפים אברכים במסגרת התקציב הדו-שנתי הבא.

אסף וול במאמרו "עסקנות או ציונות": "גפני אינו אדם טיפש. כבר כתבתי בעבר על הנזק שהוא גורם לשולחיו... הציבור אינו מבין את האיום על חירותו ואף על שרידותו. הוא טועה לחשוב כי מדובר בהצקות, נידנודים או כמה מליונים שניתן להסתדר בלעדיהם."

24.10.10

הארץ

כדי לעקוף את החלטת בג"ץ בנושא קצבת האברכים, הממשלה צפויה לכלול בהצעת החוק הכרה בזכאותם לקצבה של סטודנטים שמעמדם הכלכלי מקביל לזה של האברכים הזכאים לקצבה. הקריטריונים הם: סטודנטים לתואר ראשון, הורים לשלושה ילדים שאינם מחזיקים בדירה או רכב ואין להם כל מקור הכנסה אחר. "יצטרכו לאתר סטודנטים כאלה בפינצטה," אמר אתמול גורם המעורה בעבודות לניסוח הצעת החוק.

חושבים שאנחנו מטומטמים?

24.10.10

nrg

הרב אילעאי עופרן מתנגד לבלוף החרדי בקרב על קצבת האברכים: "רק מתי מעט יודעים עד כמה שנויה סוגיה זו במחלוקת גם בתוך עולם התורה עצמו. מצג השווא של הפוליטיקאים החרדים, לפיו, מי שתומך בלימוד תורה, חייב גם לתמוך בהקצאת מאות מיליונים להחזקתם של אברכים לומדי תורה, אין לו על מה להישען."

 

24.10.10

ynet

שר הפנים, ישי, על נושא קצבאות האברכים: "אין לנו התנגדות שכל סטודנט וסטודנט גם כן יקבלו. כל מי שמדבר אחרת, מדבר מתוך שנאה והסתה."

כן, סטודנטים עם שלושה ילדים ללא רכב.

24.10.10

גלובס

אברך לעיתון גלובס: 'אל תתנו לח"כים החרדים את מבוקשם, אל תחזירו את הבטחת ההכנסה. ברגע שאין קושי כלכלי, הקהילה לא רואה בעין טובה את היציאה לעבודה. זו פרצה שקוראת לגנב...' בהמשך אמר האברך בבדיחות: "איך אומרים חילוני ביידיש? פראייר. בחיי, אני לא מתכוון לפגוע. אני חושב שיום אחד תהיה פה מלחמת אזרחים כשהחילונים יבינו שהם פראיירים."

 

24.10.10

ynet, דה-מרקר, ynet

הצעת החוק של חבר הכנסת גפני, לפיה האברכים יקבלו תוספת של כ-120 מיליון ש"ח לתקצוב תלמידי ישיבות, עוררה זעם רב בקרב מאות אלפי הסטודנטים בישראל, שפנו למנהיגיהם בבקשה לצאת לרחובות ולהבעיר את השטח. אחת מההפגנות מתוכננת בלב בני ברק. "מדוע אברך טוב יותר מסטודנט לרפואה?" שואלים הסטודנטים.

עריית בני ברק כמובן מתנגדת להפגנה (ynet), זה הרי שטח חרדי.

24.10.10

ynet

סטודנטיים חרדיים לא מסכימים עם מתן קיצבה לאברכים. אחד מהם, אברהם ביטקין, סטודנט לעבודה סוציאלית ואב לארבעה ילדים, אמר ל-ynet: "מי שצועק על כך שהציבור החרדי חייב לצאת לעבוד - די צודק. אפשר וצריך לעודד יציאה לעבודה ורכישת מקצוע. יש לתת את החכות לחרדים שיטפלו בעצמם ולא יפלו על החברה."

ראו מה אמר אלי ישי על מי שתמנגד לקצבאות: "אין לנו התנגדות שכל סטודנט וסטודנט גם כן יקבלו. כל מי שמדבר אחרת, מדבר מתוך שנאה והסתה."

25.10.10

כלכליסט

משה גפני הגיב על התגובה ציבורית ואמר על החרדים: "איש לא יעבוד גם אם יבוטלו הקצבאות." הוא הוסיף: "אני תומך בחוקים למען הסטודנטים, אבל לא אתפשר על שום דבר. זה הופך למלחמת שמד שגובלת באנטישמיות."

יובל אדמון במאמר הדעה שלו "יורקים בפנים של הסטודנטים" טוען שעושים צחוק מהסטודנטים ולא תומכים בהם: "הסטודנט הממוצע לתואר ראשון הוא בן 24 ובזמן שהאברך הספיק לעשות שלושה ילדים - הסטודנט שירת בצבא... תגידו, מילא אתם רוצים להפלות אותנו לרעה, אבל אתם גם חושבים שאנחנו מטומטמים? 450 מיליון שקלים לשנה ל-300,000 סטודנטים זה בממוצע 1,500 שקלים תמיכה לסטודנט בשנה. החרדים דורשים 1,040 שקלים לאברך בחודש, כלומר בערך פי 10 מסטודנט רגיל! איזה לעג לרש."

25.10.10

דה-מרקר, ynet

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתחיל לחשוש לכיסאו עקב ההתעוררות הציבורית כנגד הבטחת ההכנסה לאברכים, ולכן במסגרת השינויים בהצעת החוק יתאפשר לאברכים שירצו להשתלב בשוק העבודה להמשיך לקבל קצבת הבטחת הכנסה, וגובה הקצבה יפחת בהדרגה במהלך השתלבותם בשוק העבודה.

אם חילוניים לא זקוקים לקצבאות כדי להשתלב בשוק העבודה, כך גם החרדים. זה עניין של מנטליות שצריכה להשתנות במיידית ומן היסוד.

25.10.10

mako

אתנחתא קומית בנושא קצבת האברכים של גפני: החרדים גילו שלשון החוק השוויונית מתייחסת גם למצב שבו לאברך יש בן זוג ולא רק בת זוג. היועצים המשפטיים הסבירו לחרדים שזוהי הלשון המקובלת בחוקים. ההסברים נפלו על אוזניים ערלות, והח"כים החרדים אינם מוכנים שהחוק יעבור בניסוח הנוכחי.

אם ערכי השוויון בחוק הישראלי אינם מתאימים לחרדים, יתכבדו ויעזבו את המועצה המחוקקת.

26.10.10

ynet

תקציב המדינה לשנים 2011-2012 אושר בקריאה ראשונה, ברוב של 62 תומכים לעומת 34 מתנגדים. גם חוק ההסדרים עבר בקריאה ראשונה ברוב של 61 תומכים מול 34 מתנגדים. התקציב, על סך 558 מיליארד ש"ח, יועבר כעת לוועדת הכספים, שם יוכן לקריאה שנייה ושלישית. התקציב כולל את חוק האברכים הידוע לשמצה.

רבים מאלה שיצאו בהצהרות כנגד חוק האברכים כעת צריכים להמציא תרוצים, מדוע הם אישרו את החוק (ynet), לעומתם גפני אמר את האמת: 'הח"כים עצלנים' (כלכליסט).

27.10.10

nrg

אברהם תירוש, מרצה לתקשורת באוניברסיטת בר אילן, מבקר את חוק האברכים. הוא מצטט את הרמב"ם שקבע שהפרנסה מן התורה - אסורה, ושואל "כמה מבין 11 אלף האברכים שבהם מדובר אכן תורתם אומנותם במלואה והם עוסקים רק בה רוב שעות היממה? איזה אחוז מהם הוא בעצם עבריין, מפני שהוא מקבל כסף שאינו מגיע לו?"

 

27.10.10

nrg

גיא צ'רני, סטודנט שנה ב' בחוג לפילוסופיה וכלכלה באוניברסיטה העברית, טוען במאמרו שלא רק הסעיף של תוספת 110 מיליון שקלים לאברכים צריך לקומם אלא גם סעיפים אחרים שמעבירים עוד מאות מיליוני שקלים מוחבאים בתקציב, ויש להתנגד גם להם.

 

27.10.10

ynet

לאחר יוזמת הסטודנטים להפגין כנגד "חוק האברכים של גפני", הפורום לשוויון בנטל קיבל אישור לצעוד בלב העיר החרדית בני ברק עם דגלי ישראל ובמדי ב' צבאיים. העירייה כמובן מתנגדת.

 

28.10.10

וואלה!

במהלך הפגנה במחלף הסירה סמוך להרצליה, נגד הצעת החוק למתן קצבאות לתלמידי ישיבות, עוכבו שמונה סטודנטים לחקירה על ידי המשטרה. בין הסטודנטים שעוכבו לחקירה לאחר שהפגינו - איציק שמולי, יו"ר אגודת הסטודנטים בישראל, יאיר יצהר בלחובסקי - יו"ר אגודת הסטודנטים במרכז הבינתחומי בהרצליה, וכן ליאור פרושאור - בנו של שגריר ישראל בבריטניה, רון פרושאור.

כמה חרדים נעצרים ברוב המקרים לאחר שהם מפגינים באלימות?


כפייה וחקיקה דתית - שעון החורף בקיץ

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.09.10

דה-מרקר

יזם ההיי-טק שמעון אקהויז יצא בעצומה הקוראת לבטל את שעון החורף בארץ: "יזמתי את העצומה כי הנושא מרגיז אותי. אני שומר מסורת וצם ומתפלל באדיקות ביום כיפור. אני ממש לא מצפה לקדם שום דבר חוץ מהעניין עצמו."

לפי ynet, עשרים אלף אנשים חתמו על העצומה תוך שלושה ימים, אולם הציניקנים טוענים שאין אפשרות לשינוי כאשר אנשים יושבים על כיסאותיהם ומתחבאים מאחורי המחשב (דה-מרקר).

05.09.10

ynet,‏ ynet

עשרות אלפי ישראלים חתמו על עצומה ברשת נגד שעון החורף. עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל: "קשה לחשוב על פרשיה שמגחיכה יותר את הציבור החרדי בישראל מפרשת שעון הקיץ." שר הפנים לשעבר מטעם מפלגת שינוי, אברהם פורז: "כל עוד לציבור החילוני אין מפלגה שמייצגת אותו לא יהיו לו הישגים."

כמה מעשרות האלפים ישנו עד מאוחר ביום הבחירות?

05.09.10

ynet, גלובס

אחרי עשרות אלפי חתימות על העצומה להחרמת שעון החורף אמר שר הפנים, אלי ישי, כי הוא מוכן לשקול אפשרות להנהיג שוב את שעון הקיץ שבוע לאחר צום יום הכיפורים. מפעיל אתר 'עצומה', משה בן-משה, אמר כי "לא זכורה לי עצומה שזכתה לכל כך הרבה חתימות... היה שיא של חתימות שגרם ב-06:30 בבוקר לקריסה זמנית של האתר כולו."

מנגד בכירים במשרד הפנים ובלשכתו של ישי אמרו: "לא יהיה שום שינוי בשעון החורף. זה פשוט לא ישים, ולכן השעון לא יוזז שוב אחרי יום כיפור. זה לא יכול לקרות, וזה לא יקרה."

05.09.10

ynet

שר המדע, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, התייחס למעבר לשעון החורף בקיץ: "המעבר המוקדם לשעון החורף לא מסייע לדתיים או למסורתיים ואיני רואה סיבה שלא להשאיר את שעון הקיץ על כנו ולהביא לחסכון במשק."

הסיבה היחידה לשעון החורף בקיץ היא הכפיה הדתית. נחמיה שטרסלר כותב על המאבק על שעון החורף (הארץ): 'זו הייתה תוצאה של אותה "פשרה רקובה" שבאה לעולם מאונס. משום שגם הליכוד וגם העבודה מחזרים כל השנים אחרי ש"ס, המנצלת באופן ציני את מעמדה כלשון המאזניים.'

11.09.10

וואלה!

חבר הכנסת ניצן הורוביץ: "עלינו להבטיח שזו הפעם האחרונה שיש שעון חורף בספטמבר. נקדם הצעת חוק להזזת השעון לסוף אוקטובר כבר עם תחילת המושב החדש של הכנסת."

 


כפייה וחקיקה דתית - האוצר תומך בפטור צבאי לחרדים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

17.09.10

הארץ

תוכנית בדבר גיוס חרדים תוצג כנראה לבג"ץ לקראת ינואר הקרוב. לפיה תציב המדינה יעד של גיוס כ-30% מהגברים החרדים בשנתון בשנת 2015 והפניית עוד כ-30% מהם לשירות אזרחי. כיום מגויסים לצבא פחות מ-10% מהגברים החרדים בשנתון ומספר הפונים לשירות אזרחי מצומצם.

30% זהו שיעור עלוב ביותר.

26.09.10

גלובס

שר האוצר שטייניץ טוען בדיון סגור של פורום ראשי המשק, שאין לחייב את החרדים בשירות צבאי או אזרחי ואין למנוע מהם עבודה בשל אי-שירותם בצבא.

נראה לשר האוצר שהחרדים ילכו לעבוד אם משלמים להם קצבאות? לא ישלמו קצבאות - החרדים יעבדו. נקודה. אין קשר לשירות הצבאי בו הם צריכים להיות מחוייבים.


כפייה וחקיקה דתית - הגיור בצה"ל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.09.10

nrg, וואלה!, ynet

הגיור שעורך צה"ל לחיילים עולים הוא לכאורה "נחות" יותר מהגיור הרגיל המתבצע במערכת הגיור, כך טענה המדינה בפני אוזני שופטי בג"ץ, במסגרת דיון בעתירה שהגישו הרב שאול פרבר ממכון עיתים המסייע לעולים מתגיירים, וכן האלוף (במיל.) אלעזר שטרן וד"ר עליזה לביא מבכירי הציונות-הדתית. יו"ר 'הבית היהודי', ח"כ זבולון אורלב, אמר על כך: "כל מי שלא מוכן להכיר בגיור חיילים בצה"ל על ידי הרבנות הצבאית הוא כופר בעיקר ועוכר ישראל."

הרב הצבאי הראשי, רפי פרץ, על סוגיית הגיור הצה"לי: "בוש ונכלם כי היו מי שעירערו על יהדותו של חייל שעבר תהליכי גיור" (וואלה!).

06.09.10

וואלה!

הרב יעקב יוסף אמר:'כל הגיורים המתבצעים בצה"ל הם אפס ... זו גם עמדתו של אבי - כל הגיורים של צה"ל הם חוכא ואיטלולא.'

לפי ח"כ זבולון אורלב, יוסף האב והבן הם עוכרי ישראל. יוסי שריד שואל בתגובה" "של מי המדינה הזאת, לעזאזל" (הארץ).

30.09.10

וואלה!

"העדה החרדית" תצטרף למאבק כנגד ההכרה בגיורי צה"ל על ידי הרבנות הראשית לישראל, כך נמסר מאחד מבני ביתו של הרב משה שטרנבוך, ממנהיגי העדה החרדית. בני ביתו של שטרנבוך אמרו כי "דווקא מתוך תחושה של אחריות לעם ישראל ומתוך התנגדות למדינה בכוונתנו להילחם בכך שרבנים מנסים להפוך גויים ליהודים."

הגויים האלה יותר יהודיים מכל ה"עדה החרדית" ביחד.

10.10.10

וואלה!

הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, עומד להודיע כי הוא מצטרף לדעתם של של ועד הרבנים העולמי לענייני גיור ושל הרב יוסף שלום אלישיב, ממנהיגי הציבור החרדי, כנגד הגיור הצה"לי שלטענתם נועד להכניס גויים לישראל.

 

24.10.10

nrg

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם וח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), הגישו הצעת חוק הקובעת כי כל הגיורים שנערכו במסגרת מערך הגיור הצבאי מאז הקמתו תקפים ולא ניתן לבטלם - כך גם בנוגע למי שנמצא בהליך גיור בצה"ל בימים אלה, ובכל גיור עתידי.

החרדים הקיצונים שכחו כיצד גוירה רות המואבייה, סבתו של דוד המלך.


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.09.10

הארץ, ynet

הצעתה של ח"כ תירוש לפיה ייאסר יבוא פרוות או מוצרי טקסטיל המכילים פרווה, ממדינות מזרח אסיה - עלולה להיגנז לאחר שחבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) הודיע כי הוא חוזר בו מההבנות שאפשרו את תמיכת מפלגתו בהצעה. האיסור נוגע לפרוות העשויות משיער כלבים, חתולים או ארנבות.

אין שום מוסר באורתודוקסיה, שם הכסף קובע.

13.09.10

mynet

הפסל הענק של דוד המלך, הניצב סמוך לקבר דוד בהר ציון, עשוי לעבור ממקומו בעקבות לחץ של עסקנים חרדים בעיריית ירושלים, וזאת לאחר שאלמונים חרדיים ניסו להשחית אותו לפני כחצי שנה. יו"ר האופוזיציה העירונית, פפה אללו, מאיים כי יפנה לבג"ץ אם העירייה תיכנע לחרדים, דבר שעלול לגרור דרישות דומות גם בנוגע לפסלים אחרים.

ההישחתת וגם סילקת?

14.09.10

הארץ

שר הפנים אלי ישי הטיל סגר על אתר האינטרנט של רשות האוכלוסין וההגירה בשבתות וחגים. כתוצאה מכך, אין אפשרות לבצע תשלומים באמצעות שרת התשלומים בשבתות וחגי ישראל. גם האתר של המוסד לביטוח לאומי היה חסום בפני אנשים שהיו מעוניינים לבצע תשלומים בשבת ובמועדים, אולם בהתערבות עיתון הארץ, הדבר עומד להשתנות.

מדוע האינטרנט המשוקץ מעניין את אלי ישי החרדי? בתגובה הגיש ח"כ אורון הצעת חוק שמחייבת להפעיל את אתרי הממשלה בשבת (הארץ) וגם מפלגת ש"ס נתפסה עם המכנסיים למטה כאשר כתב ynet "רכש אותיות" ביום כיפור שחל בשבת דרך האתר שלהם.

28.09.10

הארץ

חיל חינוך של צה"ל שולח בכל סוף שבוע עשרות חיילים וקצינים "לעשות שבת" אצל חב"דניקים במרכז "אסנט" בצפת. מפעילי המרכז הם חסידי חב"ד, רובם חוזרים בתשובה. לדברי גורמים בתנועת חב"ד, המפעילים מקורבים לזרם המשיחי בתנועה ועוסקים בהחזרה בתשובה. במרכז עצמו מכחישים את תופעת התחרוד.

 

03.10.10

mynet

הוועדה למען קדושת השבת בירושלים מתכוונת להכריח את הסוחרים בשוק מחנה יהודה לסגור את חנויותיהם לפחות שעה לפני כניסת השבת, כדי שלא יחללו שבת.

האם הסוחרים חייבים משהו לוועד הזה?

11.10.10

גלובס

לפי עיתון מעריב, משה גפני, יו"ר ועדת הכספים בכנסת, ביטל פגישה עם נגיד בנק ישראל, פרופ' פישר, כיוון שפישר הירצה בכנס קרן המטבע ביום שבת. גפני למעריב: "עם שובו (של פישר) לישראל בכוונתי לשמוע ממנו הסברים," וזאת לאחר שנגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, נבחר על ידי מגזין "יורו מאני" כנגיד הטוב ביותר בעולם.

משה גפני ידוע בתרומתו לכלכלת ישראל...

13.10.10

mynet

תושבים משכונת רמת הנשיא בבת-ים נתקלו בשער נעול שלא איפשר להם מעבר משכונת רמת הנשיא אל מרכז העיר והקניון, דרך קריית באבוב. תושבי קריית באבוב נעלו כבר בעבר את השער בטענה כי תושביה החילוניים של שכונת רמת הנשיא, ובמיוחד בנות השכונה, חוצות את השכונה בלבוש לא צנוע.

חסידי ברסלב שנסעו לאומן הגו רעיון מבריק: הם שמו על עצמם בד שחור שמכסה את העיניים. אנו ממליצים זאת גם במקרה הזה.

17.10.10

ynet

סלוה קלצקין עלה לארץ כיהודי, וביקש להתחתן ברבנות. ברבנות לא השתכנעו שהוא יהודי וסירבו לבקשתו למרות שהציג מסמכים שאישרו שסבתו יהודיה, ומסמכים על הרקע של משפחתו בשואה. סלוה פנה ל-ynet בעקבות הקשיים והרב שלמה שפירא שדן בעניינו שיגר לו מכתב מאיים כי מעשיו עלולים להיות עבירה פלילית.

יומיים לאחר חשיפת סיפורו של סלוה קלצקין ב-ynet, הוא קיבל את האישור המיוחל אבל עם קנס של 5000 ש"ח, כי הוא "שוטה" (ynet).

24.10.10

mako

מחאה ציבורית כנגד חוק הפרוות יוצאת לרחובות תל אביב. לפי החוק, ייבוא פרוות שועלים חוקי - מהן מייצרים את מגבעות ה"שטריימל" שאותן נוהגים לחבוש חלק מהזרמים החרדיים. אגב, לפי פרסומים שונים, 30 בעלי חיים ניצודים בשביל שטריימל אחד בלבד.

השועלים ניצודים ועורם נפשט מהם כאשר הם בחיים. צער בעלי חיים כלל לא מעניין את מסורת השטריימל, שתפקידה לעבור מן העולם. אברהם לא לבש שטריימל!

25.10.10

ynet

רבקה לוביץ' מספרת כי לבית הדין הרבני בנתניה יש סמכות שיפוטית בנושאי הרכוש ומזונות אישה, גם לגבי בני זוג שנישאו בנישואים אזרחיים: 'למה לא תתנו קצת שקט לאנשים שבחרו להינשא אזרחית? לא עולה על הדעת שבשם "מנהג המדינה" תכפו את עצמכם על אזרחי המדינה שהצביעו ברגליהם ועשו כל שיכלו בכדי להימנע מלבוא בשעריכם.'

בתי הדין הרבניים אינם מבינים רמזים עבים: "תצאו בחוץ! הסתלקו מחיינו!"

27.10.10

ynet

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) דורש מחברת החשמל שבתי הכנסת ישלמו את חשבון החשמל לפי תעריף מוזל, למרות שהם צורכים מעבר לזמני הצריכה הביתית. חברת החשמל הסבירה שבתי כנסת רבים פועלים גם מעבר לזמני הצריכה הביתית, ולכן החברה העבירה אותם לתעריף הצריכה הכללית אבל בסופו של דבר התקפלה.

 

27.10.10

הארץ

נחשף עוד סעיף עוקף בג"ץ בחוק ההסדרים, לפיו נשים חרדיות יוכלו לכהן כיועצות מס גם בלי בגרות. לפני חודשים אחדים יזם ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הצעה ולפיה משרד האוצר ייאשר תקנות בנידון, אלא שבג"ץ קבע כי ההחלטה התקבלה על ידי המועצה בניגוד לחוק.

אולי נציע חוק לפיו נשים וגברים חרדיים יוכלו לשאת תואר "פרופסור" בכל תחום מדעי, גם ללא סיום גן ילדים?

28.10.10

דה-מרקר

ועד הישיבות הוא הגוף שמאשר את הפטור של ששים אלף גברים, המקבלים פטור שנתי משירות צבאי, וזה נעשה על סמך "צעטלע" (פתק). הוועד מאשר את הישיבות מרגע שהישיבה קיבלה אישור. לא מתבצעות בדיקות נוספות לגביה - רשימת התלמידים שהיא תגיש לוועד מדי שנה תקבל אישור כמעט אוטומטי מהוועד.

נשמע מאוד מסריח.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

21.09.10

nrg

הכותל עומד במחלוקת שבין יהדות התפוצות לבין ישראל, אשר נתנה לגורמים דתיים וקיצוניים להכתיב כיצד יש להתנהג בו.

 

30.09.10

mynet

כתבה על מגמות של התחרדות אורתודוקסית בקיבוצים.

 

15.10.10

דה-מרקר

שר הבינוי והשיכון אטיאס מתכנן להקים עיר חרדית בחריש, על 1000 דונם, עבור 50 אלף חרדים. העיר אמורה להיות הרחבה של היישוב הקיים חריש, שבו מתגוררים כיום 1200 תושבים, רובם המכריע חילונים. התושבים בחריש חוששים מאוד שלא יוכלו להמשיך ולגור בעיר המיועדת לחרדים.

אריאל אטיאס חושב ש-50 אלף חרדים יחיו בשלום מול כ-1000 חילונים? הוא חי בסרט דמיוני.

21.10.10

mynet

תושבים ברובע ט' באשדוד חוששים מכניסת חרדים לשכונתם וכפיה דתית כנגדם.

ויש להם בהחלט ממה לחשוש

24.10.10

הארץ

תושבי רחוב ז'בוטינסקי ברמת גן התנגדו לבניית בית כנסת במקום גינה וניצחו. אולם ראש העיר, צבי בר, מימש את זכותו החוקית כחבר בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, והגיש ביחד עם עוד חבר ועדה בקשה לדיון בתוכנית במליאת הוועדה המחוזית.

מדוע ראש העיר זקוק לבית כנסת באותו מקום, אם התושבים שגרים שם אינם זקוקים לו? האם פוליטיקה לא כשרה נכנסה לעניין (ynet)? בסופו של דבר, הוועדה לתכנון ובניה דחתה את בקשתו של ראש העיר (הארץ).

24.10.10

ynet,‏ ynet

חבר מועצת תל אביב, בנימין בביוף (ש"ס), רוצה שהעירייה תסייע כלכלית למשפחות חרדיות, שיעברו לגור בשכונות שפירא וקריית שלום בדרום העיר, וזאת בגלל "התרבות הפליטים האפריקנים שמציפים את דרום תל-אביב". חבר המועצה ראובן לדיאנסקי: "מדובר בניסיון ציני להשתמש בבעיית הפליטים והעובדים הזרים על מנת ליצור מציאות חדשה בעיר."

אולי חבר המועצה בביוף רוצה כוח אלקטראלי והוא רוצה שהמועצה תעזור לו להשיג זאת?

25.10.10

ynet

עשרות תושבי כפר יונה הפגינו מול בניין המועצה נגד הקמת בית ספר חרדי בשכונה חילונית ביישוב, ומולם הפגינו ש"סניקים. במהלך ההפגנה נשמעו קולות פיצוץ של נפצים וחזיזים.

וגם נשמעו קולות הקוראים "מוות לערבים" (מה הקשר בכלל?) מהצד החרדי. עוד על האלימות החרדית ניתן היה לקרוא באתר המאבק של כפר יונה.

27.10.10

כלכליסט, Bizportal

שר השיכון איים בכנס שנערך תחת הכותרת "מדינה בהפרדה": "במידה ולא יתוכננו שכונות או ערים לחרדים, התוצאה תהיה שהם יכבשו שכונות חילוניות." וסגן ראש עיריית ירושלים יצחק פינדרוס הוסיף: "אל תנסו לחנך אותנו. אנחנו 700 אלף איש שרוצים לחיות בנפרד על פי אורח חיינו הייחודי."

יש שטח נפלא למגורים - בנגב למשל.

28.10.10

הארץ

הצעת חוק של ח"כ הורוביץ להגבלת פעולות מיסיונריות של אנשי דת בצה"ל נדחתה ע"י הכנסת, וכך אנשי חב"ד יוכלו באין מפריע להיכנס לבסיסי צה"ל.

יופי של שירות צבאי אנשי חב"ד עושים. מי אמר שחרדים לא משרתים? הם משרתים נפלא את עצמם.

29.10.10

נענע10

מאבק ישן-חדש של תושבי רחובות כנגד ההתחרדות. ראש העיר, רחמים מלול מש"ס, מאשר לעמותות חרדיות קרקעות חינם, כאשר הוצגו עדויות לרמאויות בחתימות. למרות זאת אישרה עיריית רחובות את המבנים.

לכו תבנו מדינה...

30.10.10

הארץ

הארץ בכתבת תחקיר המצביעה על מגמות ההקצנה בהפרדה שבין נשים לגברים במגזר החרדי. כיצד ההפרדה בין המינים בבתי הכנסת גולשת גם לאוטובוסים, מדרכות, מרפאות.

החרדים מפרידים את המדינה מעצמם.

31.10.10

mako, כלכליסט

מחקר שנערך ע"י נשיא קבוצת גיאוקרטוגרפיה, פרופ' דגני, מגלה שעד 2022 יהיו בישראל מיליון חרדים. כיום מונה אוכלוסייה זו 545,000 נפשות. הכפלת המספר הזה הוא נתון שמאפיין בדרך כלל חברות במדינות עולם שלישי בלבד.

מדינת ישראל צועדת אחורה בהתפתחותה, בעידוד ממשלתי.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - שנאת נשים במאה שערים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

21.09.10

ynet,‏ mynet

קבוצת נשים קוראות לציבור להצטרף אליהן לצעדה בתוך מאה שערים בבוקר יום שישי הקרוב - ערב שבת חול המועד - כמחאה על דיונים בדבר הדרת נשים מרחובות ממאה שערים בטענה שהן פוגעות בצניעות.

 

26.09.10

גלובס, נענע10

בתיה ליטמן, חוזרת לתבונה, באה לבקר במאה שערים על מנת להיזכר בזיכרונות ילדותה ממאה שערים. היא הותקפה בברוטליות ע"י המון חרדי. יואליש קרויס, פעיל חרדי שנכח באירוע, אמר: "הדבר יצר שם מהומה, אך לא הייתה אלימות. אם היו מרביצים להן, הן לא היו יוצאות בחיים."

"טוב לדעת" כמה שונאים במאה שערים.

27.09.10

וואלה!

קבוצה של תושבי ירושלים יחד עם חברות המועצה רחל עזריה ולורה וורטון, עתרו הבוקר לבג"ץ נגד המשטרה, כי המשטרה טומנת ידה בצלחת, אינה אוכפת את החוק בשכונת מאה שערים, ומאפשרת לגורמים חרדיים להציב גדרות המפרידות בין גברים לנשים.

ב-mako מופיע ראיון מהתכנית "שש עם דנה ויס" עם רונה רובנו, מהפורום של הארגונים למען ירושלים חופשית, וכן עם החרדי ממאה שערים, יואליש קרויס. שם נטען שיואליש קרויס אמר שנשים צריכות ללבוש פחים עם עיגולים.

28.09.10

ynet

לאחר עתירתה של קבוצת תושבי ירושלים, בג"ץ פסק כנגד המשטרה וקבע כי על המשטרה לאבטח ולאפשר לנשות ארגון 'אל"ה' לערוך צעדה ברחובות השכונה החרדית בירושלים, במחאה על ההפרדה בין גברים לבין נשים בתחומה, והאיסור על האחרונות ללכת ברחובה הראשי.

 

29.09.10

ynet

עשרות נשים וגברים צעדו בירושלים במחאה על ההפרדה בין גברים ונשים, שנעשתה ברחובות מאה שערים במהלך חג הסוכות. המחאה עברה מכיכר השבת דרך צומת הרחובות קינג ג'ורג', יפו ושטראוס.

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

28.09.10

ynet

טויבה בריזל סבלה מהידרדרות במצבה הבריאותי בגלל מחלת הפיברוזיס שפגעה בריאותיה. היא קיבלה ריאה מתורמת, שהושתלה בבריזל והצילה את חייה. בריזל מספרת: "בעיקרון הרבנים אינם מאשרים השתלות איברים, אלא אם זה איבר של גוי, ואז מותר. אבל במקרה הספציפי שלי, קיבלתי אישור כיוון שהייתי ממש בסכנת חיים," והוסיפה שהיא ומשפחתה לא יחתמו על כרטיס אד"י.

לקבל, לקבל ורק לקבל, ורק לא לתת, לא לתת, לא לתת.

05.10.10

nrg

בהמשך הסאגה בין חצרו של ברוך אבו-חצירה, נכדו של הבאבא-סאלי, לבין ה"רנטגן" - חסידי אבו-חצירה מאיימים על חסידי איפרגן כי עליהם לעזוב את היישוב באופן מיידי, אחרת יחשפו "פרשות לא נעימות" הקשורות בהם.

פיתרון פשוט לריב הטפשי: כל החסידים יעזבו את היישוב באופן מיידי ויעברו לגור בחולות הנגב המשוועים לדיירים.

17.10.10

נענע10

הרב עובדיה יוסף טען בדרשתו השבועית שסיבת קיום הגויים בעולם היא להיות לישראל כמשרתים: "לא נולדו הגויים רק בשביל לשמש אותנו, לשרת אותנו. אם לא, אין להם מקום בעולם. רק בשביל לשרת את עם ישראל."

לחוצפה, לגזענות ולהתנשאות אין גבול.

18.10.10

וואלה!

הרבנות הצבאית מעודדת חיילים דתיים שלא להיכנס לכנסיות של נוצרים. קצין החינוך והנוער הראשי, תת אלוף אלי שרמייסטר, הדגיש את חשיבות הסיורים בכנסיות כחלק מההיכרות של החיילים עם הדתות השונות בארץ. מדובר צה"ל נמסר: "המפקדים רשאים לפטור חייל שאינו מעוניין בכניסה לאתר הקדושה במידה ומצאו כי כניסה זו פוגעת ברגשותיו או באמונתו של החייל."

חיילים חילוניים מוצאים עצמם נפגעים כאשר מכריחים אותם ללכת למרכזי החזרה בתשובה בצפת (הארץ).

18.10.10

וואלה!

הרב הצבאי הראשי לשעבר, תת אלוף במיל' אביחי רונצקי, אמר בתגובה לפרסום שהראה כי הרבנות הראשית מעודדת חיילים דתיים שלא להיכנס לכנסיות (וואלה!): "הנצרות היא האויב הגדול של עם ישראל."

בתוכנו חיים אויבים גדולים יותר...

19.10.10

mynet

נטורי קרתא בשכונת מאה שערים מבקשים לשוות לשכונה אופי פלסטיני ואנטי-ציוני. אחד מאנשי נטורי קרתא: "עד היום יצאנו לפעילויות שונות אצל פלסטינים נגד הציונות, אבל דווקא בתוך הבית לא הצגנו סממנים של הלאום הפלסטיני, וכעת הגיע הזמן לעשות זאת."

 

20.10.10

הארץ

המועצה הדתית בצפת, הממומנת על ידי המדינה והרשות המקומית, נתנה חסות לכנס בניצוחו של רב העיר צפת שמואל אליהו. בכנס דנו ב"סכנות" שתציב מכללה חדשה לרפואה שאותה מדינה מתעדת לבנות בצפת - כי היו שם סטודנטים ערביים.

 

20.10.10

וואלה!, ynet

צוערים דתיים בקורס קצינים עזבו טקס בבה"ד 1 לזכרו של יצחק רבין, ראש הממשלה לשעבר, משום שחיילת עלתה לשיר.

ערווה? זה מה שיש להם במוח? ציפי חוטובלי הגדילה לעשות ופנתה לרמטכ"ל גבי אשכנזי בבקשה שלא להעניש חיילים דתיים המבקשים לשמור על אמונתם (nrg). נשאלת השאלה: היא ציפי לא מרגישה כאובייקט מיני כאשר היא שרה?

21.10.10

וואלה!

באוניברסיטת בר אילן לא מרשים לסטודנטים חילוניים להתגורר במעונות בתוך הקמפוס. לחילוניים יש מעונות רחוקים יותר ויקרים יותר מחוץ לקמפוס. באוניברסיטת בר אילן מודים בכך והשיבו "הסטודנטים שווים בזכויותיהם, אבל שונים באורחות חייהם. כדי לאפשר לכל הסטודנטים, דתיים וחילוניים, לנהל חיים נוחים ושלווים, העדפנו לייעד מעונות נפרדים לדתיים ול"שאינם דתיים".

מדוע שלא הדתיים יגורו רחוק וישלמו יותר?

21.10.10

ynet

בסופר "שפע שוק" שבפתח תקווה אסור לנשים להיכנס בכתפיים חשופות. לקוחה שביקשה להיכנס נדרשה לעטות על עצמה סמרטוט.

 

23.10.10

ynet

צעירים חרדים התעמתו עם קבוצת סטודנטים ערבים אשר לומדים במכללת צפת, מספר ימים לאחר שרבנים בצפת קראו לא להשכיר דירות לערבים. תושב העיר סיפר כי בקטטה היו מעורבים צעירים ממוצא אמריקני מישיבת חב"ד וצעירים ערבים הלומדים במכללה ושכרו דירות באזור המדרחוב, והוסיף שזה נראה כמו פוגרום.

 

24.10.10

mynet

העיתון החרדי 'בקהילה', הנחשב לפופולרי ביותר, ראיין את ח"כ ניצן הורוביץ ובתגובה התמלאו לוחות המודעות באלעד בפשקווילים נגד העיתון. בין היתר נכתב בהם: "קם עלינו עיתון מסית ומדיח שמביא את דעותיהם של שונאי ישראל."

מתכננים פסיקת דין מוסר ודין רודף?

28.10.10

וואלה!

הרב עובדיה יוסף הצטרף לקריאת הרב הראשי של צפת: "אסור למכור להם (לגויים) גם אם הם נותנים הרבה כסף. לא ניתן להם שישתלטו לנו פה."

 


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.09.10

ynet

יעקב טייטל, שכונה "המחבל היהודי" וחשוד במעשי טרור כנגד ערבים, התפרץ במהלך דיון שנערך בעניינו בבית המשפט המחוזי בירושלים: "אני מתנגד לבית הזונות הזה, אין לו לגיטימציה לשפוט אותי ... לבית הזונות הזה אין לגיטמציה לשפוט אותי, השם הוא המלך."

 

06.09.10

nrg

רב כבן 40, דמות ידועה ביישוב הסמוך לחיפה ומלמד לבר מצווה, דרש מאחד הילדים במהלך השיעור להפשיל מכנסיים על מנת שיוכל לבדוק את איבר מינו. לטענת האם, הרב אמר לו שזה חלק מבדיקה שהוא צריך לערוך לו, כדי לדעת אם הוא כבר בן מצווה. הרב: "ביקשתי לברר על פי ההלכה אם הוא בוגר, וזה נעשה תוך כדי קריאת הפרשה שלו. זה חלק מההלכה ומהלימוד."

במילים אחרות, הרב מאשר את המעשה וטוען שזה נעשה לפי ההלכה. אותנו זה בכלל לא מפתיע.

06.09.10

ישראל Now

תושב ירושלים ודמות מוכרת במגזר החרדי נעצר בחשד לשורת עבירות אלימות ארוכה, שכללה מעשים מגונים, אונס ומעשי אלימות קשים כנגד ילדיו. בין המעשים המיוחסים לו: קריעת עור התוף, הרעבה, שבירת שיניים ואונס. האב טוען שאלה הם "עונשים חינוכיים".

הבה נחנך את האב באותה הדרך.

09.09.10

וואלה!

כתבה על "הסיקריקים" האלימים ממאה שערים, אשר שונאים חילוניים ומטילים אימה על החרדים.

את האלימות לימד אותם אלוהים בתורה.

11.09.10

וואלה!

תושבת המושבה מגדל נפצעה באורח קל. חרדים צעירים זרקו אבנים לעבר מכוניתה. הרקע לאלימות הוא כנראה בגלל שהאישה נסעה בשבת. בנוסף, התגודדו אמש מאות בני נוער במספר מקומות במרכז העיר עפולה, וחלקם זרקו אבנים לעבר רכבים חולפים. אזרח ערבי נפצע.

פרי הבאושים של החינוך הדתי-חרדי.

14.09.10

ynet

פעילי אגודת "צער בעלי חיים בישראל - תל אביב" מחו כנגד מנהג ה"כפרות" בשוק התקווה בתל אביב.

 

17.09.10

mynet

רעיה דוקטורנקו, פעילה למען בעלי חיים מבת ים, דרשה מהעירייה שלא לאפשר אחזקת תרנגולות בכלבייה: "הן מובאות לכלבייה ימים מספר לפני החג בכלובים ובצפיפות נוראה והטיפול בהן כולל מינימום של שתייה ואוכל, רק כדי שיחיו. זו התנהגות לא מקובלת." עוד היא מספרת שהחיות השחוטות נזרקות לפח.

גם פעילי 'חופש' היו עדים למראות קשים בגלל הטקס הפרימיטיבי הזה, שנערך בחסות חב"ד בשכונת רמת אביב בתל אביב.

19.09.10

רשת ynet

נערים רגמו רכב כבאות באבנים ובבלוקים, לאחר שהתקבלה קריאה על דליקה שפרצה בשכונת רמת אשכול בלוד במהלך יום כיפור. הכבאים חסרי האונים, שהיו במצב של סכנת חיים, קיבלו מהמוקד הוראה להימלט מהרכב, מחשש שייפגעו.

"תעזבו, אלו הם רק עשבים שוטים," אמר עיוור, שלא היה מסוגל לראות שסביבו רק עשבים שוטים, עד גבול האופק.

20.09.10

nrg

הרב בן ציון אלגאזי, העומד בראש מכון "צורבא מרבנן", מספר בכעס על תעשיית "ארבעת המינים" בסוכות ומתאר אותה כתחום שעשיר בזיופים, הונאות, הפקעת מחירים וגם הונאה של מס הכנסה: "על ממשלת ישראל והרבנות הראשית לישראל ליצור מנגנון פיקוח על נושא מכירת ארבעת המינים בישראל... לא נעים לגלות את האמת, אבל לפחות בתחום הזה, הכי קל לעבוד על חילונים."

חילוניים אמיתים לא קונים הבלים כאלה. מי שקונה הבלים אלה הם עם הארץ הדתי וה"חילוני, אבל".

20.09.10

mynet

שלושה תלמידי כיתה ז' מישיבה במודיעין התפרעו במהלך נסיעה באוטובוס והנהג סילק אותם מהאוטובוס. אימו של אחד הנערים תקפה את הנהג ולא אמרה דבר על התנהגותו של ילדה.

חינוך למופת.

24.09.10

הארץ

גלעד מששה, תושב עופרים שבשומרון, יליד אתיופיה ונהג באגד במקצועו, הותקף על ידי נוסע חרדי בשם דוד רחמן בקו 277. התוקף כינה אותו "כושי מסריח", גנב כרטיסיות והעליל על מששה כי הוא התוקף. הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד דוד רחמן התוקף וסגרה את התלונה של רחמן כנגד מששה.

 

24.09.10

mynet

מתלונה שהגיש תושב העיר פתח תקווה עולה כי עיריית פתח־תקוה מתקצבת במיליוני שקלים לשנה 245 מבנים שהועברו לעמותות פרטיות, בלא שהשלימו את ההליך החוקי. 235 מהם נמסרו לגופים המזוהים עם המפד"ל וש"ס.

 

26.09.10

הארץ, ישראל Now

גבר בן 35 ממרכז הארץ הצטרף למשפחה והם ביקרו ולנו במתחם קברו של רבי מאיר "בעל הנס" שבכניסה הדרומית לטבריה. באמצע הלילה מצאה אם המשפחה את הגבר שוכב ליד הילדה בת ה-11 ועולה החשד שאנס אותה.

שזכותו של הצדיק תגן עליו, אמן!

03.10.10

nrg,‏ nrg,‏ ynet

בתו של רב מהזרם הדתי-לאומי שגר באיזור הצפון, רווקה בת 21, סיפרה לאביה כי הממונה עליה במקום עבודתה אנס אותה לפני מספר חודשים. בתגובה הרב ובני משפחתו ירו על אותו אדם ופצעו אותו. המעסיק טען לאחר מכן שמעבר להיכרות לא היה ביניהם קשר אינטימי.

 

06.10.10

כלכליסט

דודי זילברשלג, יו"ר עמותת ביקור חולים, המנהלת את בית החולים הירושלמי, חשוד כי שלשל לכיסו עשרות אלפי שקלים שהיו מיועדים למיזם לגיוס תרומות בגרמניה עבור בית החולים. לכאורה, זילברשלג מחק את הכיתוב "למוטב בלבד" שעל הצ'קים, רשם את שמו במקום ידידי העמותה, והפקיד את הכסף בחשבונו הפרטי.

 

14.10.10

ynet

אביטל לבני, רכזת מתנדבים ארצית של תנועת "ישראל חופשית", הפועלת למיגור תופעת "קווי המהדרין", הותקפה מילולית דרך הטלפון הנייד שלה בגלל פעולותיה.

 

18.10.10

ynet, וואלה!, גלובס, הארץ

פסיכיאטר בכיר של הביטוח הלאומי חשוד כי העניק אישורים מזויפים לתלמידי ישיבות, באמצעותם הוצאו במרמה מיליוני שקלים מהביטוח הלאומי. חלק "מהמטופלים" הם תלמידי ישיבות שקיבלו הכנסה חודשית. הדבר נעשה דרך איש קשר חרדי שהביא את החרדים אליו.

אולי הפסיכיאטר באמת חושב שדת היא טירוף... צריך לחקור בנושא. ועדת תעסה-גלזר חקרה בנושא אבל לא עמדה בלחצים הפוליטיים.

19.10.10

נענע10, ynet, גלי צה"ל

גבריאל מימון, מנכ"ל משרד הפנים, יד ימינו של אלי ישי, חשוד כי פעל במרמה כדי לגזול שטח שיועד למפוני ההתנתקות. ככל הנראה הוא השתמש באשת קש, שושנה פרידמן, היא אם ל-16 ילדים, והיא רכשה עבורו קרקעות שלא יועדו לו.

אלי ישי מופתע מן המעצר: 'מעצרו של מנכ"ל המשרד מפתיע, מקווה שהאמת תצא לאור' (ynet, נענע10). אנחנו גם ב"שוק טוטאלי" מהמפלגה שהצליחה להכניס הכי הרבה פוליטיקאים ופעילים לכלא. שני עצורים בפרשת הקרקעות הודו: היינו אנשי קש (ynet).

19.10.10

ynet

ארבעה נערים מהעיר החרדית אלעד הכו במקלות צעיר בן 18 תושב העיר, כיוון שהתכתב בפלאפון עם בת זוג של אחד מהם. הצעיר נפצע קל עד בינוני ונזקק לטיפול רפואי בבית חולים.

 

20.10.10

ynet

מספר אישי ציבור מן הציבור הדתי הקיצוני תועדו כשהם מצדיקים את רצח ראש הממשלה רבין, מביאים הסברים דתיים שונים, וטוענים כי היו חוזרים על המעשה.

יש מקום בתא המאסר יגאל של עמיר, המשווע לחברה.

24.10.10

נענע10, mako

שמעון אלון, מבקר עיריית נתיבות, ומקורב לחצרו של "הבאבא ברוך", חשוד כי הדיח נערת פיתוי לפתות את הרב איפרגן על רקע מאבקים פנימיים שלהם.

איזו שנאה יש בין החצרות של הרבנים הללו. רבים על כסף, ממון ויוקרה. הדת החדשה-ישנה.

25.10.10

דה-מרקר

מנכ"ל משרד הפנים, גבי מימון, שנעצר לפני כשבוע בחשד למעורבות בפרשת שחיתות מקרקעין, הודה כי היה מעורב במכירת הקרקעות במושב יד בנימין תוך שימוש באשת הקש הדתיה.

 

27.10.10

ynet

בעל תחנת הרדיו החרדית הפיראטית "מבשר טוב" נעצר ע"י המשטרה יחד עם עוד שבעה אנשים.

תחנות הרדיו הללו עולות על שידורי מטוסים ומסכנות חיים, בנוסף על סכנת הנפשות של תעשיית ה"החזרה בתשובה" שהן מקדמות.

28.10.10

הארץ, ynet

זוג הורים מהעיר החרדית אלעד הורשעו במעשים מגונים בבנם התינוק בן התשעה חודשים, לאחר שהאב תיעד את האישה מבצעת מעשים מגונים. המשטרה חושדת שתיעוד זה נעשה לצורך סיפוק היצר.

 

29.10.10

nrg

כנסייה ברחוב הנביאים הוצתה. המשטרה חושדת בחרדים שבקשו לשרוף אותה עקב איומים שהתקבלו מהמגזר החרדי.

ההלכה אכן מצווה לעקור מה שמוגדר על ידה עבודה זרה.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.09.10

ynet

שר הפנים, אלי ישי, טען שנכשלנו בלבנון כי התרחקנו מאלוהים... ועוד על מלחמת לבנון השניה: "והנה מלחמת לבנון השנייה, בלי סוריה, בלי ירדן, בלי לוב. סה"כ 2,000 חיזבאללונים. 2,000! תראו מה קרה. אתם יודעים למה? כי אמרנו 'כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה.' מה אתם חושבים? שאפשר להצליח בלי סיעתא דשמייא? בלי תורת ישראל? בלי לומדי התורה?"

ש"ס והחרדים מעולם לא היו קרובים ל"אלוהים": כל מורשעי ש"ס, החברה החרדית מגלה את האלימות במשפחה, חרדים היכו רב דתי-לאומי

07.09.10

הארץ

חברת קדישא בירושלים קוברת אשכנזים בקומות כי לא נותרו מקומות בבתי הקברות האשכנזיים, אך אצל הספרדים יש מקומות ומשפחה אשכנזית הרוצה לקבור את המת אצל הספרדים תיאלץ לבצע טקס ספרדי.

 

07.09.10

הארץ

טרנד חדש מבית היוצר של חסידי ברסלב: בד המכסה את העיניים בזמן שהם נוסעים לאוקראינה, לקברו של נחמן.

אנו ממליצים לגברים החרדים את הטרנד החדש - ושיילכו עם בד שחור על גופם גם בארץ, על מנת שלא יראו איש.

07.09.10

נענע10

עשרות חרדים שטסו לאומן למטרת עליה לקברו של רבם, נראו בנמל התעופה כשהם מכוסים בבדים שחורים, רק כדי שלא ייחשפו ל"תועבה" של הנשים מסביבם. המראה מזכיר את מנהג הנשים המוסלמיות.

 

28.09.10

ynet

נשיא המדינה, שמעון פרס, הגיע לביקור בסוכתו של הרב עובדיה יוסף ואמר לו שהוא "איש רודף שלום".

שמעון פרס בוחר לשכוח את דברי ההבל של הרב כלפי הציבור החילוני. מזלו שלא אמר לו "תצא בחוץ"...

03.10.10

ynet

רב-מוהל מחב"ד באזור הצפון ביצע מאות בריתות-מילה שלא על פי ההלכה בשנים האחרונות, כך עולה מחשד של הרבנות הראשית. חלק מהילדים שנימולו על ידו כבר עברו ניתוח ל"תיקון" איבר המין, וכעת יש חשש כי גם אחרים ייאלצו לעשות כן.

גורם ברבנות הודיע כי ישלל רשיון המוהל שחתך פחות מדי (ynet). אוי ויי, רשיון? לפולחן ברברי של עובדי אלילים?

14.10.10

ynet

רב היישוב אלון מורה, אליקים לבנון, מבכירי רבני יש"ע, טוען שהדמוקרטיה היא דרך שלטון וקבלת החלטות ש"מעוותת את המציאות", משום שהיא מובילה לדרך ביניים מתפשרת שאינה אמתית, ולכן רבנים מחויבים לתורה - שהיא אמת מוחלטת.

 

19.10.10

וואלה!

הרב יוסף שלום אלישיב והרב אהרן שטיינמן, ממנהיגי הציבור החרדי, ורבנים נוספים - אוסרים על שימוש בנגני מוזיקה מסוג MP3 ו-MP4. לטענתם, קיומם של המכשירים מאפשר לבעליהם להשתמש בהם ל"דברים חמורים" וזאת תוך כדי שהם מסתירים את מעשיהם בגלל "מידתם הקטנה".

לא מזמן אלה היו הסקריקים ('הארץ') שהתנגדו לנגנים, היום אלה הרבנים "הראשיים".

28.10.10

nrg

ברשת בתי הספר אמי"ת של החינוך הממלכתי-דתי הורו לאלפי התלמידים להתפלל מדי בוקר לבואו של הגשם.

שיתפללו, אולי יימצא מישהו מבין התלמידים, עם מעט שכל וחוש ביקורת, שיבין שזה אינו מביא גשם.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

24.09.10

ynet

בבית הכנסת הגדול בישיבת ויז'ניץ בבני-ברק נשרפו עשרה ספרי תורה עתיקים מאירופה ונגרם נזק כבד לשלושה ספרים נוספים. האחראים במקום אמרו שהביאו גנרטורים נוספים "ולא היה שום סימן או אירוע חריג שיכול היה לרמז על סיכוי לשריפה כזאת."

למידע על הגנרטורים המאוד מסוכנים של החרדים קראו ynet, ynet.

01.10.10

וואלה!

צעיר בן 20 נדקר בירכו ברחוב מנחם שבשכונת גאולה בירושלים. לפני אירוע הדקירה הוכה בחור חרדי בן 20 באותה השכונה. הרקע היה ככל הנראה סכסוך פרטי בין תושבים בשכונה.

 

14.10.10

ynet

צבי ינאי במאמרו "צדיק ורע לו: האם אלוהים מתערב ברגעי אסון?" מדבר על הניסיונות הנואלים של רבנים להצדיק אסונות באוזניהם של מאמיניהם מקרים קשים.

 


חינוך - האפלייה בבית הספר בעמנואל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

16.09.10

ynet

לאחר שבג"ץ אישר לפתוח מוסד פטור לבנות בעמנואל, שלא יתוקצב על ידי המדינה, אמר ח"כ משה גפני בתגובה: "אנחנו נפסיק לשלם מסים." עוד הוא השווה בין בית המשפט לצאר הרוסי.

 


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.09.10

ynet

ד"ר אלי איזנברג, סמנכ"ל בכיר וראש המינהל למו"פ ולהכשרה ברשת אורט, ועוסק בקידום הבנת הנקרא, טוען: "החינוך החרדי משמר מסורת מפוארת של חינוך יהודי שוויתרנו עליה מהר מדי - הכבוד למילה הכתובה; היכולת לקרוא טקסט, להבין אותו, לעבד אותו, להתפלפל בו ולהעשיר את המחשבה באמצעותו."

צא בחוץ, אייזנברג. ובנימה רצינית יותר, מי שעומל אצלנו בצוות התשובות של אתר 'חופש', נתקל פעמים רבות בעילגות נוראה מהצד הדתי חרדי. פעמים רבות הטקסטים מגיעים עם שגיאות כתיב נוראות וללא סימני פיסוק.

02.09.10

ynet, נענע10

פרקליטות המדינה השיבה לבג"ץ בנושא העתירה נגד "חוק מוסדות חינוך תרבותיים ייחודיים", לפיו פטורים רוב מוסדות הלימוד העל-יסודיים לבנים במגזר החרדי מלימודי ליבה. בתשובתה נכתב: "הישיבות הקטנות הן בלוז אורח החיים הייחודי של החברה החרדית" וגם מודל הישיבה הוא "כטריז בפני המודרניות ואיומי ההשכלה".

מדינה מתאבדת, כבר אמרנו?

05.09.10

הארץ

משרד החינוך קיצץ לאחרונה את רוב תקציב לימודי האזרחות בהיקף מוגבר. הכסף שקוצץ יועבר, לפי בדיקת 'הארץ', לתגבור מקצועות היהדות: תנ"ך, תושב"ע ומחשבת ישראל. חיזוק תחומים אלה הוא אחד מיעדיו המוצהרים של שר החינוך, גדעון סער.

ההחלטה בוטלה (הארץ) ע"י מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, אולם שולמית אלוני לא חסכה את שבטה: "אינני יודעת לאיזו יהדות בדיוק התכוון, לזאת של המקלל ברבים, הרב עובדיה יוסף, או לזאת של החרדים האשכזנים שמצטיינים בגזענות כלפי נערות ספרדיות" (וואלה!)

07.09.10

ynet

חברי סיעת יהדות התורה הצהירו, בעקבות הודעת משרד החינוך שלפיה ישקול סגירת מוסדות חינוך שלא ילמדו לפי תוכנית הליבה: "נדחה ונאבק בכל ניסיון של התערבות בתכני הלימוד במערכת החינוך החרדי ... על משרד החינוך לדאוג לתכנים ולפיקוח במערכת החינוך הממלכתי הכללי, ולתקן את כל הטעון תיקון שם, הרבה לפני שמעזים לבוא ולפגוע במערכת החינוך החרדי הטהור, שהוכיח את עצמו מעל ומעבר במשך כל הדורות בהצלחה רבה."

מציאות לחוד, וחינוך חרדי ועסקנים חרדיים לחוד.

13.09.10

רשת ynet

משרד החינוך כופה על החינוך הממלכתי-דתי הוראה, לפיה 40% משעות הלימוד יהיו לימודי דת, ושעות אלה יבואו על חשבון תגבור במקצועות אחרים.

 

19.09.10

ynet

בג"ץ מבקש מהמדינה תשובה לשאלה, למה חרדים פטורים מלימוד המקצועות הבסיסיים וההכרחיים להשתלבות בשוק העבודה?

כי הכיסאות של מספר חברי כנסת החלו לרעוד בלחץ של סיעות חרדיות.

03.10.10

הארץ

יצחק לוי, לשעבר שר החינוך, במאמרו "כפיית התרבות המערבית": "תופעה חמורה מתרחשת סביב סוגיית לימודי הליבה. שותפים לה אנשי אקדמיה, אנשי ציבור ובתי המשפט. אלה מנסים לכפות את התרבות המערבית על התרבות היהודית, בלי שפורסם שום מחקר רציני שיוכיח את טענותיהם בעניין חיוניותם של לימודי הליבה."

איתמר בן-עמי במאמרו "חרדים רק לעצמם" על הליבה: "דווקא הסטודנטים החרדים הם הראשונים שצריכים לדרוש את הכנסתם של לימודי הליבה למערכת החינוך החרדית, שכן לא העסקונה החרדית היא זו שנאלצה להתמודד עם תוצאותיה של ההתבדלות."

05.10.10

הארץ, ynet

המדען הראשי, ד"ר גבי אביטל, פוטר מתפקידו עקב התבטאויות בלתי ראויות בעיתונות כנגד הנזק שהאדם גורם לסביבה (כי אלוהים הבטיח כביכול שלא לקלל את האדמה) וכן עקב טענות נגד האבולוציה.

אריה איסר , גיאולוג, במאמרו "אדוני שר המדע, הנח לדרווין" מוכיח את אביטל על דבריו (הארץ).

06.10.10

nrg

נדב הלפרין במאמרו 'לא לומדים לקח: ש"ס ומלחמתה בהשכלה': 'בש"ס (הרואה בעצמה תנועה חברתית) לא מביטים בילד הקטן שמתחנך אצלם כעל בעל פוטנציאל להיות למשל אדריכל או מדען, כפי בחירתו, אלא כעל אברך חרדי לעתיד לבוא שיבלה את הרוב המוחלט של זמנו בין כותלי בית המדרש.'

 

11.10.10

הארץ

הרב אברהם וסרמן, המלמד בישיבת רמת גן, במאמרו "סכלות מעט: על חיפוש קריירה ועודף השכלה", בעלון "עולם קטן", יצא כנגד האקדמיה וטען שלימודים אקדמיים מובילים אל רווקות מאוחרת, אמהות חד-הורית, כפירה, שמאלנות, חוסר צניעות ו"רמיסה של כל ערך לאומי ויהודי".

עבירות המין של רבנים ושמשי קודש רבים מלמדים מהי התוצאה של "לימודי קודש".

18.10.10

ynet, הארץ

רבנים ואדמו"רים בכירים בציבור החרדי קיימו כינוס חירום נגד שר החינוך גדעון סער, כי לדעתם הוא מנסה לכפות עליהם את לימודי הליבה, וקבעו שרק ל"גדולי ישראל" יש את הסמכות לקבוע את סדרי החינוך בתלמודי התורה ובכל מוסדות החינוך.

אז הם הקובעים? הבנו.

19.10.10

mako

רסל, חוזרת לתבונה, כותבת: "מדהים לגלות בכמה שקרים הואכלתי, בכמה הגנות וחומות החברה החרדית עוטפת את עצמה, איזו דמוניזציה אכזרית, מתנשאת ופחדנית, שנועדה לשמר את עצמה ואת צביונה. כך הוטחתי בבת אחת לעולם לא מוכר, עם אפס ידע וכלים, עם כלום בהתנהלות. עם רצון אחד - להיות אני."

 

21.10.10

mynet

11 נערות ממוצא ספרדי המתגוררות במודיעין עילית לא נמצאות במסגרת חינוך כי הן "ספרדיות". התלמידות במודיעין עילית לומדות בבתי ספר משותפים עד כיתה ט', ואז הן מתפצלות בין סמינרים שונים. קיימים שני סמינרים "אשכנזיים", בהם שיעור התלמידות הספרדיות עומד על כ-30% בממוצע.

 

24.10.10

nrg

זוג חרדים נפרד והאישה חזרה לתבונה. האישה דרשה שהילדים ילמדו בבית ספר חילוני אולם האב גרר אותה לבית המשפט המחוזי באשדוד, שם הוחלט שהילדים ילמדו אצל חב"ד. האישה לא ויתרה והגישה ערעור ובו השופטת החזירה את הדיון לבית המשפט המחוזי להחלטה חדשה.

 

24.10.10

וואלה!

בישיבה התיכונית "מגן דוד" בדימונה ישנה הפרדה בין אתיופים (שצבע עורם כהה) ל"לבנים". הרב דוד תורג'מן, מנהל הישיבה, טען שהוא בעצם עושה טובה למשרד החינוך ואם לא נאה אז שיקחו אותם ממנו.

שיקחו אותם ממנו לחינוך חילוני.

27.10.10

נענע10

תוכנית "המקור" חושפת כיצד בתי ספר דתיים אינם מלמדים את מקצועות הליבה, אך מצהירים הצהרות שיקריות על הלימוד הזה. בתמורה, כמובן, בתי הספר נהנים מסבסוד, בניגוד לחוק. משרד החינוך לא מפקח כמו שצריך על התכנים ו"מאמין" להצהרות מנהלי בתי הספר.

 


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.10.10

דה-מרקר

דה-מרקר מנפץ מיתוס וקובע שהרשתות החרדיות יקרות יותר מסניפי רמי לוי, שהיא הרשת הכי זולה.

 

12.10.10

ynet

שר השיכון אטיאס טען במהלך פאנל שהשתתף בו בכנס הכלכלי חברתי של משרד התמ"ת, שהחרדים רוצים לעבוד אך הם לא עובדים כי אין להם תמריצים. הוא התחמק מהשאלה שהופנתה לעברו - האם ביטול קצבאות הילדים ידחוף חרדים לעבודה. אטיאס נשאל על ידי ynet האם התכוון לומר: "קודם תנו מקום עבודה ואז תבטלו את הקצבאות," וענה: "קודם שתהיה תעסוקה ואחר כך נדבר."

לכו ללמוד לימודים אמיתיים ואח"כ נדבר. ח"כ גפני הודה שחרדים לא יצאו לעבודה גם ללא קצבאות.

19.10.10

דה-מרקר, וואלה!

סיעות ש"ס ויהדות התורה תובעות מן הממשלה לאשר מימון ממשלתי ל"זוגות צעירים", חקיקת חוק עוקף בג"ץ המחזיר את קצבאות הבטחת הכנסה לאברכים, וגם תקציב של 2 מיליארד ש"ח לישיבות. סך הדרישות הללו הוא 4.2 מיליארד ש"ח.

זוגות צעירים לא מעניינים אותם, זוגות חרדים, וחרדים בכלל, הם העניין. רצוי שישארו בורים וחסרי השכלה.

28.10.10

כלכליסט

חברת 'ל.מ. כוח אדם' מספרת שעל כל 500 משרות המתאימות לציבור החרדי, נמצאו רק שני מתעניינים. החברה עשתה מאמצים גדולים לפרסם את הצעות העבודה במגזר החרדי.

יובל אזולאי מסביר: "מי שמפריעה להם (לחרדים לצאת ולעבוד) זו דווקא המדינה, שמצד אחד דורשת מהם לשרת בצבא ומצד שני מבטיחה להם קצבאות" (גלובס).


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.09.10

ישראל Now

ניפוץ שבעה מיתוסים על צום יום כיפור מאת ד"ר שרה קפלן, שטוענת שצום כזה אינו מתאים ל"ניקוי רעלים" ואף מקשה על הגוף בסילוקם.

 

12.09.10

ישראל Now

לכבוד יום כיפור, רשת בלוקבסטר צופה תנועה של כ-17,000 לקוחות וכ-60 אלף השאלות סרטים בסניפיה שברחבי הארץ, ולכן נערכה לכך בהתאם.

 

13.09.10

mynet

עו"ד ראובן לדיאנסקי, חבר מועצה והנהלת העיר ת"א-יפו, יו"ר סיעת 'לתת לִחיות' קורא לציבור "די לכפרות!"

תזכורת לפעילות הפגאנית אפשר למצוא באתר חופש.

19.09.10

ynet

ניר (שוקו) כהן מספר על רשמיו מביקורו בבית הכנסת בראשון לציון ביום כיפור. הוא מספר על ה"מסחרה" שהולכת שם: "היום - בית הכנסת הוא בורסה. כל מתפלל הוא ברוקר, כל אחד זורק מספר, המספר הגבוה מנצח. מי שיש לו לוקח, מי שאין לו, יצטרך כנראה להתפלל לנס בשנה הבאה. אצל סבא היה נהוג שמי שרוצה קונה, מקבל ברכה והשאר היו מפרגנים. היום כבר לא מפרגנים, היום הכסף מדבר."

הכסף הוא האלוהים: "ויאמר הכסף אל בני ישראל..."

10.10.10

ynet

אסף וול לא היה חותם על מסמך נאמנות למדינה יהודית, כי הוא אינו יודע מהי מדינה יהודית: "כל עוד אין חוקה המבהירה במדויק באיזו מדינה מדובר, כיצד מתנהלים מוסדותיה הדמוקרטים ומה זיקתה ליהדות - אין לחתום על דרישה זו."

 

10.10.10

גלובס, ישראל Now

מכון סמית מגלה בסקר עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון ש-35% מהציבור סבור כי יצביע למפלגת חופש דת ושוויון בנטל חדשה, אם תקום.

 

18.10.10

ynet

חצר גן חרדי שפעל בשנתיים האחרונות בשימוש חורג ברחוב רדינג ברמת-אביב תיהרס. החב"דניקים ימשיכו להפעיל את הגן שלהם, אבל הוועדה המחוזית החזירה לדיון נוסף בעירייה את סוגיית השימוש החורג במבנה, ששימש בעבר כספרייה, תוך הצעה להגביל את תקופת האישור החורג ולא להאריכה.

 

18.10.10

גלובס

הממשלה תדון מחדש בהחלטה לפיה תלמידי הישיבות יקבלו פטור מלא משירות צבאי החל מגיל 22 ויתאפשר להם לבחור שירות אזרחי בלבד. זאת בזכות העתירות של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הפורום לשוויון בנטל והתנועה לאיכות השלטון.

 

24.10.10

הארץ

שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין בביקורת חריפה על בנו של מנהיג ש"ס, הרב אברהם יוסף, חבר מועצת הרבנות ורב העיר חולון, שאמר כי שופטים - מרגע שמונו לשיפוט - פסולים להשתתף במניין ולא ראויים להצטרף לכל דבר שבקדושה: "הגעתי למסקנה שלא הרב אברהם יוסף הוא השוטה. אנחנו השוטים. כל אלה שמוכנים לקבל דברים כאלה מפי מי שמכהן בעיר גדולה, מקבל משכורת יפה מאוצר הציבור..."

תודה רבה לך, כבוד השופט אליקים רובינשטיין - זו הסיסמה שחייבת להירשם בהיכל הכנסת ובכל מועצה מקומית: "אנחנו השוטים - כל אלה שמוכנים לקבל דברים כאלה."


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

29.10.10

mako

המדענים שמפעילים את רכב נאס"א שנתקע על המאדים, גילו תגלית מרעישה - מים על פני הכוכב: "אנחנו משערים שמתקיימת על הכוכב קהילת חיידקים גדולה וחזקה והדבר גורם לנו להאמין שיהיה ניתן להכשיר את הכוכב למגורי בני אדם בעתיד."

זה כנראה פרויקט נוסף של אלוהים.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי