אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
האם כשרות טובה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 92: אוגוסט-ספטמבר-אוקטובר 2006

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד, דפנה, ניצן, עודד, עירון, רוני, רונן, שחר, שי, שירה

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש

9.10 (ה): שמחה של תורה סובלנית ושוויונית: שמחת הש"ס - מאמר מאת שחר אילן. "חג סוכות, כמו 9 באב, הוא חג ההולך ונשמט מלוח השנה החילוני... רק אם ארגוני היהדות החילונית יצליחו, רק אם היהדות החילונית תפרוץ מבתי המדרש והמכללות אל הציבור הרחב, יש סיכוי שהחילוניים יגלו את שמחת התורה. זו תהיה שמחה של תורה סובלנית, שוויונית, תורה שיש בה כבוד לדעות שונות, לאישה, לזר, לחריג, לנוכרי, לאדם ולחירותו. כי חדש לא רק שאינו אסור מן התורה, הוא הכרחי כדי לקיים אותה וכדי לשמוח את שמחתה".

מדור כללי

1.8 (ה): הכיפות הסרוגות רוצות בועה משלהן - מאמר מאת יאיר שלג: שנה אחרי ההתנתקות, ובעוד רבים מאחיהם נלחמים בלבנון, תוהים בני נוער מהציונות הדתית, מה לנו ולישראל החילונית.

מה הבעיה? יש בועות רבות בעולם... תהיות כאלו מדליקות נורות כבויות אחרות, אצל בני נוער אחרים, שלא יפגרו ויאמרו: מה לנו ולישראל של הכיפות הסרוגות? זהו מירשם בדוק לפירוד ונתק מוחלטים.

9.8 (חדשות וואלה!): ועדת הכספים אישרה העברת תקציב להקמת בית מדרש בהתנחלות בדרום הר חברון.

נפלא! זה מה שיציל את המדינה.

18.8 (ה): הרבנים החילוניים רוצים להטמיע את תפיסת היהדות כתרבות - דרך השטח - מאמר מאת יאיר שלג על היהדות החילונית בישראל. 29.9 (ה): גם טקסט של ברנר מתאים למזוזה - מאמר מאת יאיר שלג על היהדות החילונית בישראל. גיבורי הקאנון החילוני הם י.ח.ברנר, ח.נ.ביאליק, יהודה עמיחי, ברל כצנלסון והמשוררת רחל.

21.8 (ה): דברים שאמר אלי ישי (ש"ס) לכתב גדעון אלון בכתבתו "נכשלנו...": "על חיזבאללה: לא ראיתי אצלם כושר עמידה ואומץ לב, אלא רצון להתאבד".

אצל אברכי ישיבותיך וישיבות חבריך החרדים ראינו הרבה מאוד כושר עמידה ואומץ לב בקרבות בהם השתתפו במלחמה בלבנון.

28.8 (י): הוקמה הישיבה החילונית הראשונה בתל-אביב. 150 תלמידים ותלמידות ילמדו בה לימודי גמרא ותלמוד, עם פעילות חברתית ושירות צבאי מלא. בין המורים - דב אלבוים, הרב בן-נון. ראש הישיבה היא עו"ד טל שקד.

לא רק אלו הם תכני הלימוד שהיינו מצפים למצוא ב- "ישיבה חילונית".

4.9 (י): חדש בכפר-סבא: קבורה חילונית.

6.9 (ה): מאמר מאת נרי לבנה על חיי הציבור החילוני בישראל: "רוב נרדף - החרדים והמוסדות הרבניים עוברים כל גבול".

במדינת חוק איש אינו עובר גבול ללא עונש, אבל בישראל הנוהג שונה. כאן נכנעים לגחמות וללחצים בשם אלוהים.

7.9 (חדשות וואלה!): רק במשרד החוץ, הנחשב כיום לאחד הנאורים בעולם ביחסו לעובדיו, מכירים בזוגות הומוסקסואליים.

7.9 (ה): בד"צ העדה החרדית ירושלים הסיר את אישור הכשרות מטעמו למוצרי החקלאות האורגנית של מפעל "הרדוף מזון אורגני" משום שחבריו נמנים על ארגון הקהילה האנתרופוסופית בישראל. גורמים חרדיים טוענים שהאנתרופוסופיה עוסקת במדיטציה מיסטית.

הדת החרדית אינה עוסקת במדיטציה מיסטית?

11.9 (ה): החוק הוא חילוני - כתבה מאת יובל יועז על אהרון ברק ופסיקותיו.

11.9 (ה): "בחב"ד לא מכירים במדינת ישראל, אבל מלמדים עליה" - כתבה מאת עמירם ברקת על רשת "אור אבנר" של מאה בתי ספר של חב"ד ו-140,000 תלמידים ברחבי מדינות חבר העמים.

אבל משאבים מהמדינה הם כשרים למהדרין, ובישראל התפיסה היא כי "חב"ד הם נחמדים".

12.9 (ה, י): בג"ץ: לבית דין רבני אין סמכות לבטל נישואים עם לא-יהודים.

14.9 (ה): לומדים להיות חילוניים - כתבה מאת שחר אילן על חוזרים בשאלה, שפונים לארגון הלל לקבל עזרה בחייהם החדשים. לצד קשיי הסתגלות ופרנסה יש גם קשיי לימוד. אנגלית, למשל. מנהל הלל: אני לא בטוחה שכל אחד מתאים להיות חילוני. זה תהליך כל כך קשה עם כל כך הרבה ויתורים.

14.9 (Ynet): רק 44% מהגברים החרדים נכללים בכוח העבודה.

ובאיזה כוח נכללים 56% האחרים מהגברים החרדים?

14.9 (Ynet): ביום בו נפרד אהרון ברק מבית המשפט העליון, בחר ח"כ רביץ לבוא עימו חשבון: "אהרון ברק הפך עצמו לאויב מספר 1"...

21.9 (Ynet): רבנים קוראים להחרים את מר וייס, הרב הצבאי הפורש, בגלל חלקו בהינתקות.

22.9 (ה): 20,000 חוגגים את ראש השנה באומן.

22.9 (ה - מוסף): בתפקיד אלוהים - מאמר מאת ורד לוי-ברזילי על ישראל לאו, הרב שמבקש להיות נשיא מדינת ישראל. על הפסקת הריון הוא אומר "רצח", "סלקציה".

28.9 (י - 24 שעות): "הסעודה הראשונה" - אתי אברמוב וסמדר שיר מביאות ארבעה מונולוגים של סיפוריהם האישיים של יוצאים בשאלה. אברי רוזן-צבי: "בתפילת הנעילה חשבתי על השוקולד שלי. הסתכלתי מסביב על כל האנשים והרגשתי שונה, כאילו אני כבר לא חלק מכולם". ינון אדלר: "הטיעונים בעד שבירת הצום הלכו ונערמו. נכון, צמתי כל השנים, אבל פתאום, כשחשבתי על זה לעומק - כבר לא מצאתי היגיון בצום". צביקה פיליפס: "גייסתי לעצמי אינספור תירוצים, כמו שתמיד עשיתי כשעברתי על מצוות. שכנעתי את עצמי שזה בטח לא מפריע לאלוהים, ושבכל מקרה אני אתפלל מחר והכול יסתדר". שרית סבו: "יכול להיות שאם הייתי גדלה בבית חילוני, ההתפרעויות שלי היו קשורות לסמים ואלכוהול. אני, ילדה שגדלתי בבית דתי, התפרעתי עם עוגה ביום כיפור".

1.10 (ה): בקיבוצים נוטשים את "דת העבודה" וחוזרים למסורת. 30.10 (Ynet): מהפך בשומר הצעיר: מטבח כשר מופעל בקיבוץ בית אלפא.

1.10 (ה): למרות המחאות - מנהג ה"כפרות" לא נעלם.

1.10 (י - מוסף לחג): ילדים חורגים לאלוהים - כתבה מאת שוש מולא: "זה קורה במשפחות הכי טובות - גם בעולם החרדי, שנציגיו החרימו את טקס קבורתם של ילדי הרצל. בנו חולה הנפש של מייסד חב"ד גילח את פאותיו והתנצר. בנו האדמו"ר של רבי ישראל מרוז'ין חילל שבת ואכל טריפות. בנו של הרבי מצ'רנוביל כתב וידוי קורע-לב על שנאתו לחסידות.

3.10 (Ynet): הרב אבינר אינו מתיר להתגייס לצבא, אבל "מברך ומחזק" בנות שהחליטו להתגייס לצבא. "כל חיילת דתייה נקראת להיות שליחה נאמנה של ריבונו של עולם, בהליכותיה האישיות וכן במילוי תפקידה בצבאנו הקדוש".

גם כאשר חוקיו של ריבונו סותרים את חוקי הצבא הקדוש?

3.10 (חדשות וואלה!): סקר של "צו פיוס" מעלה, כי 61% מהיהודים מזהים בחברה שנאה על רקע דתי, ומחצית מהחילוניים ו-37% מהמסורתיים מסכימים, כי "החרדים עושקים את המדינה".

4.10 (ה, חדשות וואלה!): המרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית עתר לבג"ץ נגד ראש הממשלה בדרישה למנוע העברת כספי ביטוח לאומי לאברכים ע"י חברה קדישא.

8.10 (Ynet): "בש"ס עומדים על הרגלים האחוריות מול דרישת ליברמן לכינון ברית זוגיות. לחתן כהן וגרושה? לא יקום ולא יהיה". 5.10 (חדשות וואלה!): השר נהרי (ש"ס): חוק הזוגיות מאיים על הקואליציה.

מש"ס ממילא לא ציפינו לדאוג לסבל של הלא-רשאיים להינשא במדינה. בדיעבד נראה שגם את ליברמן לא מי-יודע-מה מעניין חופש הפרט של האחרים.

8.10 (Ynet): 7 מכל 10 ישראלים מאמינים: יש אלוהים.

עובדה: זה כתוב בתורה.

11.10 (צפון העיר): עושים לנו מחטף - כתבה מאת טל ברונר על ניסיון חרדי לחדור לשכונה החילונית רמת אביב ג' ולבנות בתוכה בית כנסת. תושבי השכונה קובלים על התנהלות העירייה בנושא זה.

11.10 (Ynet): "הדרך לגט רצופה כוונות רעות" - מאמר מאת מירי סער על בתי הדין הרבניים.

12.10 (ה): עשרות רבנים ידונו כיצד פותרים את בעיית העגונות.

ניתן לפתור את "הבעייה" במספר שניות...

26.10 (ה): הרב יוסי שטרן, ראש ישיבת ההסדר בעכו, קרא לחרם צרכנים על המגזר הערבי לנוכח עימות שהיה בין תלמידי הישיבה שלו לצעירים ערביים: 14.10 (חדשות וואלה!): תלמידי ישיבה ותושבים ערבים התעמתו בעכו - הסכסוך החל בכעס על השמעת פרקי קוראן ברמקולים.

30.10 (ה): בימים הקרובים תדון ועדת השרים לחקיקה בחוק השבת. החוק מציע לאסור את המסחר בשבת, אבל להתיר פעילות תרבותית ובידור ותחבורה ציבורית (מוגבלת) בשבת - כתבה מאת שחר אילן.

כניעה לחרדים

6.9 (Ynet): העיר קרית גת מתחרדת. בן לילה הקימו עסקנים חרדים בית ספר ל-200 תלמידים בעיר, כשהציבו קראוונים וחיברו אותם פיראטית למים.

ואיש אינו פוצה פה ומצפצף...

6.9 (חדשות nrg): משרד התחבורה ימפה נתיבי תחבורה לחרדים, "להעניק מענה אופטימאלי לבעיות התחבורה בציבור החרדי".

15.9 (Ynet): פרשת הצוואה של בנימין תיאודור הרצל, ובקשתו שהוא ובני משפחתו ייקברו בארץ ישראל, חושפת שוב את המגבלות שמטיל הממסד הדתי על הרוב החילוני. עד כה התנגד הממסד הדתי להעלאת עצמותיהם של ילדיו של הרצל בגלל התאבדותו של הבן.

מגבלות שהמימסד הדתי מטיל? חלילה! זו הכניעה המבישה של הציבור החילוני, ובעיקר של נציגיו בכנסת, לגחמות דתיות שאין להן בסיס או צידוק.

9.10 (ה): תעודת כשרות לאמנים: רבנים מאשרים "הכשר" למוקדי חגיגות של שמחת בית השואבה, וחברות מסחריות כמו מוטורולה וסלקום נותנות חסות - כתבה מאת יאיר אטינגר.

חינוך

31.8 (חדשות וואלה!): לאחר מחאה של ש"ס הוצע הסדר ליום לימודים ארוך בגנים החרדיים.

אז למה שמפלגות חילוניות לא יביעו מחאה דומה?

13.10 (ה): ידיעה עצובה לשמחת תורה - מאמר מאת יוסי שריד, המוחה והמבכה את הידרדרותו של החינוך הגבוה וירידת הרמה הנלמדת באוניברסיטאות.

25.10 (חדשות וואלה!): ח"כ הלפרט (יהדות התורה): "אני מכה את ילדיי... הכאת ילדים היא מעשה חינוכי".

25.10 (Ynet): ח"כ הלפרט: כשהיכו ילדים, החינוך היה טוב יותר.

26.10 (ה): ח"כ שמואל הלפרט: "אני סוטר לבני מסיבות חינוכיות".

הנה נמצא הפתרון להעלאת הרמה הנלמדת באוניברסיטאות.

מדור המדע

7.8 (ה): טלסקופ בקוטר 42 מטרים יחקור את ראשית היקום, בניסיון להשיב על שאלות כמו מה היו העצמים הראשונים בעולם, כמה סוגים של חומר ראשוני היו קיימים בו והאם יש כוכבים דומים לכדור הארץ בגלקסית שביל החלב.

23.8 (י): נאס"א טוענת שנמצאה הוכחה חזותית ראשונה לקיומו של החומר האפל, המהווה רבע מהיקום. חומר זה אינו מחזיר אור, ולכן אינו נראה. המידע הושג לאור תצפיות בענני גז שנותרו לאחר התנגשות שאירעה לפני כ-100 מיליון שנה בין שני גופים בגלקסיה.

30.8 (ה): האפיפיור בנדיקטוס לא מוכן להיכנע למדע. קודמו בתפקיד, יוחנן פאולוס השני, הצהיר בעבר כי האבולוציה היא "יותר מסתם היפותזה", אך כעת, נראה שהאפיפיור החדש בנדיקטוס ה-16, משנה את תפיסת הכנסיה ומאמץ תפיסות פסאודו-מדעיות שמקורן בארה"ב. לפיהן, "תורת התכנון התבוני היא למעשה גרסה מרוככת של הבריאתנות (האמונה בבריאת העולם על-פי התנ"ך) אשר רואה עצמה כמדע לכל דבר וטוענת כי המורכבות של היקום מוכיחה כי רק אינטליגנציה עליונה תכננה אותה.

בכך משלב האפיפיור הנוצרי (טפו) את ידיו ומוחו עם נציגי יהדות החרדית, מבית מדרשם של גדולי התורה הנאורים במדינת ישראל המודרנית, ומאמת, כמה נורא, את חששו הגדול של קרל סייגן בספרו "עולם רדוף שדים" בו הוא כותב, בין השאר:

"... מה שמפחיד אותי, במיוחד על סף האלף החדש, הוא שהפסוודו-מדע והאמונות התפלות יגבירו משנה לשנה את כוח הפיתוי שלהם, ושירת הסירנות של הבערות תגדיל עוצמה וקסם. מתי שמענו אותה לאחרונה? כל אימת שהתעוררו בנו דעות קדומות, לאומניות או אתניות, בתקופות של מחסור, כשהתערערו ביטחוננו העצמי הלאומי או חוזק רצוננו כציבור, כשהתייחסנו למראה מקומנו ומעמדנו ההולכים ופוחתים בקוסמוס, וכאשר תססה הקנאות סביבנו - או-אז השתלטו עלינו הרגלי-חשיבה שרכשנו בדורות עברו. להבת הנר מהבהבת קלושות. שלולית האור הקטנה שהיא מטילה רועדת. העלטה מתגברת. השדים מתחילים להגיח ממחבואיהם..."

19.9 (י): ממצאים חדשים מעלים, כי קבוצה של נאנדרטלים מצאה מסתור במערה ענקית בגיברלטר, ונכחדה רק לפני כ-24,000 שנה. עד כה היה מקובל שהנאנדרטלים נכחדו לפני כ-35,000 שנה, עם הגיע ההומו-סאפיינס לאירופה.

4.10 (י): פרס נובל בפיזיקה הוענק לחוקרי המפץ הגדול. ג'ון מאד'ר וג'ורג' סמוט זכו בפרס היוקרתי, והאקדמיה השוודית למדעים נימקה את החלטתה בכך, שמאד'ר וסמוט אישרו במחקריהם באופן מדעי את תיאורית המפץ הגדול, ובכך נתנו הסבר פיזיקלי להיווצרותו של היקום וראשיתו של כדור הארץ. "זהו הגילוי החשוב ביותר בתחום האסתרופיזיקה במאה ה-20". כתבה מאת יגאל רום.

13.10 (י - 7 ימים): ויהי אור - התפתחות האור בעולמנו, לאחר עידן החושך שבא כ-200 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול - מאמר מ"טיים" מגזין.

16.10 (י): למה החרקים זעירים? מחקר חדש המסביר, שבעידן הפליאוזואיקון - לפני כ-300 מיליון שנה, ריכוז החמצן באוויר היה גבוה מכפי שהוא כיום, והחרקים היו גדולים הרבה יותר.

30.10 (ה): באריטריאה נמצאה "חוליה חסרה" באבולוציה של הפילים. חוקר ישראלי-אמריקני קבע על עצמות שהתגלו ב-1997 שמדובר באריתראום - יצור שחי לפני כ-28 מיליון שנה, והיה חוליה מוקדמת לפיל המודרני. התפתחותם האבולוציונית של הפילים החלה כנראה לפני 55 מיליון שנים.

30.10 (ה): שרידי פילים התגלו גם בישראל. הקדומים בהם הם בני 20 מיליון שנה, והמאוחרים - בני 300 אלף שנה.

מדור ספרים

11.10 (ה): מי חיבר את התנ"ך? עם שלם חיבר אותו - יאיר הופמן על ספרו החדש של אלכסנדר רופא "עקידת יצחק", הוצאת כרמל.

16.10 (Ynet): הארכיאולוגים פרופ' ישראל פינקלשטיין ופרופ' ניל סילברמן טוענים, כי ממלכת דוד ושלמה לא התקיימה באופו שבו היא מתוארת במקרא - על ספרם החדש "דוד ושלמה - בין מציאות היסטורית למיתוס".

20.10 (י): ספר חדש: חורים שחורים - הגופים המוזרים ביותר ביקום, מאת צבי פירן, האוניברסיטה המשודרת. על הגופים המוזרים ביקום, שאי-אפשר לחזור מהם, אך אפשר אולי לעבור דרכם ליקום אחר.

פינת האיוולת והרוע

7.8 (חדשות וואלה!): כאלף רווקות עלו בט"ו באב לקברו של נחמן מאומן כסגולה למציאת זיווג.

16.8 (חדשות nrg): עיריית ירושלים הורתה לפנות תחנת משטרה בשכונת רמות ולהקים במקום גן ילדים חרדי. מדובר בנקודת משטרה יחידה בכל השכונה, המונה 47,000 איש.

16.8 (י): תמורת 28 עד 50 שקלים ניתן לקנות מזוזה כשרה למכונית.

17.8 (Ynet): נטורי-קרתא מחכים שמדינת ישראל תחדל להתקיים - כך אמר דוד וייס מנטורי-קרתא לסוכנות הידיעות האיראנית.

17.8(י): הורים לתינוק בפתח-תקווה ביקשו לקרוא לבנם נ נח נחמ נחמן מאומן. מנהלת לשכת מינהל האוכלוסין ניסתה לשכנע אותם שהשם עלול לפגוע בילד כשיגדל, אבל ההורים עמדו על שלהם, והילד נרשם בשם ננח נחמ נחמן מאומן.

3.9 (י): ריקודי בטן אסורים גם בלבוש מלא - פסק הלכה שקבע הרב משה עמיאל.

4.9 (חדשות וואלה!): מר בניזרי (ח"כ מש"ס): הגיוני שאישה לא תאכל בפראות מול גבר.

4.9 (חדשות nrg): פשקווילים שהוצאו באחרונה ברחובות ירושלים מזהירים מפני סכנות הפריצות הטמונות בחוף הנפרד לדתיים בתל-אביב.

5.10 (י): במהלך ברית מילה איבד התינוק מחצית מכמות דמו. 6.10 (י): עוד שני תינוקות שעברו ברית מילה אצל אותו מוהל אושפזו בגלל אובדן דם.

10.9 (חדשות nrg): עובדיה יוסף (הרב) קובע, כי אסור לספרדים לאכול פיצה עם גבינה צהובה וטונה מחשש שיבואו לידי סכנה בריאותית, והורה לשים שלטי אזהרה בפיצריות.

עוד רעיון להעלאת הרמה הנלמדת באוניברסיטאות (ראה לעיל במדור החינוך).

9.10 (ה): רבנים בכירים בעולם החרדי וראשי בתי דין אוסרים לקיים אירועי חג "ברחובה של עיר" מחשש ל"פגיעה בגדרי צניעות". בהנחיות שצוטטו אתמול בעיתון "המודיע" נכתב שאירועים ברחובות, בהם מופיעים זמרים או חזנים, "גוררים פרצות של תערובת... והם מהווים סכנה רוחנית".

10.9 (חדשות nrg): בבני ברק טוענים, שמוכרי הבגדים גורמים נזק רוחני קשה לבנות ישראל בגלל בגדי נשים שאינם כשרים.

18.9 (י): מעשה נורא במאה שערים: דיבוק נכנס בכלב.

19.10 (חדשות וואלה!): האדמו"ר מבעלז: מותר לגלוש באינטרנט - לצורכי פרנסה בלבד.

10.10 (Ynet): חילוניים בקברי צדיקים - תופעה מתרחבת? - לפי סקר Ynet ומכון סמית, אחד מכל 3 ישראלים אומר כי ביקר בשנתיים האחרונות בקברי צדיקים.

24.10 (Ynet): הרב ליאור: כל מגע עם הרפורמים אסור הלכתית.

24.10 (Nfc): הרב אליהו: חלון ראווה בשבת - לנשים בלבד.

הפינה האפלה

19.8 (חדשות וואלה!): ויכוח במשפחה דתית על רב "מועדף" הסתיים בדקירת אחד מבני המשפחה.

24.8 י): חשד שהרב דב בייגל איים על עדים וניסה לשבש חקירת משטרה.

29.8 (י): חשד שיצחק בחוסילובסקי, בן 31 מבני-ברק, תקף מינית 300 ילדים.

30.8 (י): "אליהו ורטהים בן 50 מחולון נעצר בידי המשטרה לאחר שנתפס מציץ לפי החשד לבחורה שמתגוררת בדירת קרקע במרכז תל-אביב". בצילום: "החשוד" - גבר חובש כיפה שחורה, מזוקן עם פאות.

31.8 (Ynet): "הסיקריקים" מפחידים את החרדים בירושלים. רבנים בכירים ואזרחים חשופים למכות, אבנים ואיומים בידי קבוצה קיצונית בעדה החרדית.

5.10 (חדשות וואלה!): נעצר רב מירושלים שאיים לבצע פיגוע בהר הבית.

24.10 (ה): "למרות האיסור הרב לאו ממשיך לקבל כסף תמורת חתונות".

25.10 (Ynet): מספר חנויות הוצתו בשכונת גאולה בירושלים ונשים התלוננו שבגדיהן רוססו באקונומיקה - ככל הנראה במסגרת מלחמתם של קנאים חרדיים ב"פריצות".

26.10 (חדשות וואלה!): צעירי חב"ד חשודים בהעלמת מס במיליוני שקלים.

30.10 (Ynet): החרדים הבטיחו: תהיה מלחמה במצעד הגאווה. ומנגד: 31.10 (Ynet): בואו, גאים חרדים, כשתצעדו עם אנשים כמוכם במפגן של אומץ וחופש, לא תרגישו כמי שמטמא את ירושלים.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי