הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 83-82-81: אפריל-מאי-יוני 2005

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אוהד, אקו, דפנה, ניצן, עודד, עירון, רוני, רונן, שחר, שי, שירה

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש3.4 (ה): ומה עם אופציה אזרחית? החברה החילונית חייבת להשתחרר מרגשי הנחיתות העומדים מאחורי התפיסה שלפיה רק הדתיים מגדירים מהי יהדות - מאמר מאת שחר אילן.

12.4 (ה): שערורייה: שר הביטחון ביקש לאשר "צו שירות ביטחון לפיו מורים חרדים ישרתו בצבא [כמורים בבתי ספר המשתייכים לזרם החינוך העצמאי] ללא מדים ויקבלו 5000 שקלים בחודש". ועדת חוץ וביטחון דחתה בקשתו על חודו של קול.

שתי שאלות תם:
1. לשרת בצבא שירות חובה לא - ולשרת תמורת 5000 ש"ח כן?
2. לשרת תמורת 5000 ש"ח כמורים בבתי-ספר שמחנכים דור צעיר לא לשרת בצבא?פינת האיוולת

19.4 (י): איוולת: גם החיות בספארי ברמת-גן יאכלו כשר לפסח. אחד ההסברים: "במהלך חג הפסח מגיעים לביקור בספארי גם דתיים וחרדיים, ולכן זה לא נראה טוב שהפיל יאכל להם לחם מול העיניים"... 20.4 (חדשות וואלה!): משה גרילק בספרו "החרדים" מסביר: "החמץ מסמל את היצר הרע".

21.4 (ה): איוולת: "באזורים חרדיים אפשר למצוא בחנויות מוצרים כשרים לפסח שכלל אינם קשורים למזון - כמו סבון, נייר טואלט ואפילו אקונומיקה כשרה לפסח... החרדים שואבים מהמעיין, מחשש לכשרות מי הברז" - כתבה מאת תמר רותם. 21.4 (חדשות וואלה!): סבון, ניר טואלט ומוצץ כשרים לפסח.השתלטות הדת על הפוליטיקה ועל חיינו בכלל

עד כה נמנענו מלכלול ביומני-חופש מידע על פעילות דתית בתחום הפוליטי, מאחר ועיקרון נקוט בידינו שלא לחרוג לתחום הפוליטי. אלא שאירועי הזמן האחרון מאלצים אותנו לשנות את דרכנו. ירון לונדון, במאמר ב-Ynet ביום 7.7.2005, כתב בין השאר: "דת, כל דת, נגועה בתפיסה אימפריאליסטית. מחזיקי הדת לא יניחו לזולתם עד אשר יכפו עליו את אמונתם... אין דת המכירה ביחסיותה של האמת, ולכן אין דת שהיא סובלנית מכוח עצמה... אני נוכח לדעת כי הדת... מנסה לקעקע את אושיותיה של החברה הדמוקרטית... הדחף האימפריאליסטי הטמון בצופן ההפעלה של כל הדתות... מתנכל לסדר הדמוקרטי שהתקינה החברה". הטרור הדתי, האנרכיה והכאוס שהוא גורר עימו, פוגעים היום באושיות המדינה שלנו יותר מאי-פעם בעבר, ומסכנים את קיומנו. אתר חופש איננו יכול להמשיך ולהישאר אדיש להיבטים הפוליטיים שגוררת הכפייה הדתית, ואלו מועלים עתה על במתנו בהזדמנויות מתאימות - ראה לדוגמא מאמרה של אורה לב-רון "ערוגה לגידול עשבים שוטים".

בנושא זה כותב גם ח"כ רוני בריזון:

29.6 (ה): "בדרך למדינת הלכה" - מאמר מאת ח"כ רוני בריזון: "הדתיים בחיפה לא נאבקים על סגירת כביש, אלא על הצביון היהודי במדינה... המאבק בשדרות ורבורג, בדיוק כמו המאבקים ברחוב בר-אילן ובכביש רמות בירושלים אינו על סוגיות תחבורה ולא על עניינים הלכתיים הוא עוד סיבוב קטן במאבק הגדול על דמותה העתידית של ישראל: דמוקרטיה חופשית או איראן יהודית".

והנה מה שמבקש הרב ציון עדוסי:

13.5 (ה, חדשות וואלה!): הרב ציון עדוסי, חבר מועצת הרבנות הראשית ורבה של קרית אונו, קורא להקים ממשלת צללים שתפעל לפי ההלכה, כנסת צללים ובית משפט עליון צללים, שיהיו נאמנים להלכה.

שלא יאמר איש "לא ידענו"!!

7.4 (ה): יום לאחר ההצבעה בכנסת נגד קיום המשאל הכריזו כמה רבנים, בראשות הרב אברהם שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב ולשעבר הרב הראשי לישראל, כי מי שמשתתף בעקירת יהודים הוא מגוייס לתפקיד אנטי-לאומי ואנטי-ציוני.

לא רק מכבסת-מילים, אלא כפירה בעיקר.

7.4 (חדשות וואלה!): הרב אברהם שפירא, לשעבר הרב הראשי, קרא בפומבי לסירוב פקודה.

מישהו שמע שהוא נעצר?

20.4 (ה): המלצה בצה"ל למעצר מינהלי של רב בולט בגדה - ההמלצה נתקלת בשלב זה בהתנגדות משום שסבורים כי צעד כזה בעיתוי הנוכחי יחולל "רעידת אדמה" בקרב הקיצונים בשומרון.

סבורים?? אולי הם פשוט מ-פ-ח-ד-י-ם מהקיצונים בשומרון, שלא יוציאו עליהם פולסא דנורא...

25.4 (ה): "בשם האל" - מאמר מאת ישראל סגל, התוקף את דבריו של הרב קמינצקי - הרב של חבל עזה, שאמר "זה לא דבר מופקע שתהיה פה התערבות אלוהית שתסכל את ההתנתקות. הנס פה לא פחות ריאלי ממימוש העקירה".

26.4 (ה): אלוהים בלי לב - מאמר מאת אבירמה גולן: היהדות שמציג הימין הדתי היא פרשנות אכזרית, קהת-חושים ואטומת-לב לטקסטים העתיקים שהם בסיסו התרבותי והמוסרי של העם.

15.5 (י): שרת המשפטים תמנע שכר מרבנים מסיתים.

אבל מה עם עצם ההסתה? אם כבר הוחלט שהם מסיתים - האין זו עבירה על חוק?

17.5 (ה): מתנגדי ההתנתקות (בצילום: חובשי-כיפות) חסמו עשרות צמתים. כ-300 מפגינים נעצרו.

23.5 (ה): עמרם מצנע: מבחן הבגרות של הדמוקרטיה: אין לאפשר למיעוט קיצוני לשבש את החיים ע"י פעולות לא חוקיות.

26.5 (ה): מאבטחים חילצו את מנכ"ל משרד ראש הממשלה שהותקף בידי מתנחלים בנווה דקלים.

31.5 (ה): פעילי ימין קיצוני הקימו מאחז במלון נטוש בנווה דקלים.

24.6 (ה): צה"ל נערך לפרוץ למלון בגוש קטיף.

מאז הפלישה למלון חלפו 24 ימים, ואז עדיין צה"ל רק נערך.

7.6 (ה): הרב אליהו: "אין זכות לשום אדם בעולם, לשום שלטון לשום ראש ממשלה בעולם, לוותר על גרגיר מארץ ישראל".

לשום אדם ולשום רב אין זכות לקבוע לאחרים מה לעשות ומה לא לעשות, כשמעשיהם נעשים בהתאם לחוק ושלטון דמוקרטי, מה גם שדבריו של אליהו איננם בדיוק מעוגנים בתורה - הנה קראו:

19.6 (ה): שלמה המלך מסר שטחים" - מאתר מאת מרדכי כוגן, פרופסור לתולדות עם ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים. "אין בתורה איסור על מסירת שטחים לשאינו מבני-ישראל".

17.6 (ה): הרב אליהו יבהיר היום את עמדתו על סירוב פקודה; מציע: גוש קטיף יכונה מעתה "גוש קטיף לעד". 20.6 (ה): הרכב אליהו: "על החייל לעמוד ברפיון ידיים ולומר איני יכול".

10.6 (ה): הגיע הזמן לחתוך - מאמר מאת יואל מרקוס: "השבוע נסתמו כל הכספומטים בצפת בדבק מגע. למה? ככה. מאותה סיבה שהבעירו צמיגים בנתיבי איילון, מאותה סיבה שריתכו את שערי בניין ההוצאה לפועל, מאותה סיבה שהשחיתו שתי משאיות כבדות וטרקטור בניצן. למה? ככה. כי בריוני הקב"ה, ששרון כינה אותם השבוע "מלח הארץ", החליטו שההתנתקות מעזה לא תקום ולא תהיה. כי הם מקבלים גיבוי אידיאולוגי והלכתי מצד רבנים המנהלים את המרד נגד סמכות השלטון.

למה? לא סתם ככה! הכל מתוך כוונה ברורה לקעקע את השלטון האזרחי-דמוקרטי ולהקים על חורבותיו מדינת הלכה. לא סתם ככה. ממש לא סתם.

20.6 (ה): מאיימים על המדינה: "האופנה החדשה היא לאיים על מדינת ישראל שאם תתנתק מעזה - הציונות הדתית תתנתק ממנה" - במאמר מאת אלכסנדר יעקובסון.

29.6 (ה): שרון: לא נרשה שירימו יד על חיילי צה"ל.

30.6 (ה): קרבות אבנים במואסי. בצילום - נערים חובשי כיפות מיידים אבנים. "הוא ערבי, תהרגו אותו" צעקו הנערים ורגמו את הפלשתינאי באבנים.

30.6 (ה): מתנגדי ההתנתקות פתחו בפיזור שמן ומסמרים בכביש מס' 1 ואחר הצהרים הסתערו על הצמתים.

30.6 (ה): מזוז: יופסקו הזכויות המיוחדות לעצורי חסימות הכבישים.

האין זו הודאה רשמית שהם מקבלים זכויות מיוחדות? על סמך מה? מי נתן את ההוראה?

17.6 (Ynet): שרון הורה: לא לפתוח בשבת כביש בחיפה.

19.6 (ה): בלחץ החרדים - שרון הפך החלטת משרד התחבורה לפתוח לתנועה בשבתות קטע כביש ליד קרית שמואל. 26.6 (י): מלחמת שבת בחיפה. דתיים ניסו לחסום את שדרות ורבורג ליד השכונה הדתית קרית שמואל.כללי

1.4 (ה): בג"ץ קבע: מתגיירים ב"גיורי קפיצה" יוכרו כיהודים.

3.4 (ה): צדק נעשה לגיור: פסיקת בג"ץ מיום חמישי שעבר, הקובעת כי "גיורי קפיצה" של מתגיירים שלמדו בישראל והתגיירו בחו"ל יוכרו לצורך חוק השבות, היא החלטה אמיצה, הרואה נכוחה את מצב החברה הישראלית והעם היהודי.

החלטה אמיצה אבל לא מספיק אמיצה:

3.4 (ה): ומה עם אופציה אזרחית? החברה החילונית חייבת להשתחרר מרגשי הנחיתות העומדים מאחורי התפיסה שלפיה רק הדתיים מגדירים מהי יהדות - מאמר מאת שחר אילן.

5.4 (ה): שר הפנים: יוכרו נישואים קונסולריים לחסרי דת.

אתאיסטים הם חסרי-דת! קדימה לנישואים בקונסוליות!

5.4 (ה): בג"ץ דחה עתירה נגד איסור על העסקת יהודים בשבת: "בקביעת השבת כיום מנוחה אין משום כפייה דתית". ח"כ רוני בריזון מגיב: "מי שאינם יהודים יכולים לבחור את יום המנוחה מהימים ששי, שבת או ראשון, ואילו על היהודים נכפה יום השבת. ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה בעולם שבה מופלים היהודים לרעה בגלל דתם".

14.4 (י): גדעון עשת כותב על אותה החלטה: "בפלפול של שופטי בג"ץ על חוק השבת אין הגנה על זכויות, אלא כפיית חובות על אלה שמצוות הדת אינן לרוחם".

10.5 (מ): "המדינה לא מושחתת, היא מטומטמת" - כתבה מאץ יעל גרוס על אייל פישמן, יו"ר רשתות שיווק גדולות, בעקבות פסיקת בג"ץ בנושא השבת.

14.4 (Ynet): "אופיר פינס: העברת הכסף למועצות הדתיות - שוד לאור היום".

תגיד - לא אתה הוא שר הפנים?

14.4 (ה): היתרי תחבורה בשבת: שופטת בית המשפט העליון אילה פרוקצ'יה ממליצה להעניק היתרי עבודה בשבת לצורכי תרבות ופנאי, ובין היתר לתחבורה ציבורית, מוסדות תרבות ובתי קולנוע.

22.4 (ה): נסיגה דתית אצל הרפורמים: "הרבנים הרפורמים מתחילים להבין שבעידן של חיפוש רוחני יש משיכה במחוייבות למצוות, והצעירים חוזרים לכיפה, לשבת ולכשרות - כתבה מאת מיכה אודנהיימר.

כיפה וכשרות דתית אינם רוחניות! אלו הם ריטואלים שמקביליהם קיימים בכל דת! גם המתאבד המוסלמי חובש כיפה ונמנע ממאכלים מסויימים - האם בכך הוא רוחני? רוחניות היא התרבות הרחבה הגלומה בכל תחומי האמנות והמדע, לא בכיפה, לא בהתנזרות ממאכלים ולא במצוות דתיות.

25.4 (י): הדס מילר, ששירתה כלוחמת בסוללת תותחנים, העברה מתפקידה משום שהיא אשה, בעקבות הצטרפותם של בני-ישיבות הדר ליחידה.

27.4 (י): המסעדות ובתי הקפה בנתב"ג 2000 נאלצו להיסגר בשבתות ובחגים בלחץ הרבנות - כתבה מאת אריה אגוזי, המוסיף: "לא אופתע אם בעוד חודש ידרשו הרבנים מכל עובדי נתב"ג ללכת עם כיפות על הראש".

גם אנחנו לא נופתע - זהו עוד הליך מזדחל של כניעתה האווילית של מדינת ישראל לגחמות דתיות, בדרך למדינת-הלכה.

28.4 (ה): המחטף של ליצמן: בתוך יממה אושרו ופורסמו לפני הפסח קריטריונים שמגדילים את ההקצבות של אברכי הכוללים ופוגעות מאד בישיבות ההסדר.

5.5 (חדשות וואלה!): בית הדין למשפחה הכיר בגירושין של עולה שאינו זכאי חוק השבות, שנערכו בנציגות רוסיה.

20.5 (7 ימים ידיעות): "תצילנה אוזניים משמוע" - כתבה מאת חיים לוינסון על תערוכת הפשקווילים המוצגת במוזיאון ארץ-ישראל: "250 כרזות שיטנה המגדפות בלשון קודש ציורית כל דבר, מחנויות תועבה ועד גברים שבגדו בנשותיהם. מסמכים מזעזעים".

24.6 (ה): אלה תולדות הפשקוויל - כתבה מאת תמר רותם על תערוכה של פשקווילים במוזיאון ארץ ישראל: הפשקוויל - "משהו בין עיתון עממי לפמפלט מחאה בחברה החרדית - שלעתים קרובות טמונה בהם אלימות שיכולה להרוס חיים".


פשקוויל

12.5 (חדשות וואלה!): חרדים בבית שמש שרפו את דגל המדינה.

13.5 (Ynet): תפילה חדשה הודפסה בעלון שחולק בסוף שבוע 13.5.2005 בבתי כנסת, וזה לשונה: "ה', אנא בטל את ממשלת ישראל".

לשם מה, אם-כן, בחירות אחת לארבע שנים, והוצאה כספית כל-כך גבוהה? במקום זה נתפלל לאלוהים לפחות אחת לכל ארבע שנים, והוא כבר יעשה עבורנו את העבודה.

17.5 (חדשות וואלה!): 280,000 תושבים לא יכולים להינשא בישראל.

וזו המדינה שקבעה במגילת העצמאות שלה שלכל אזרחיה יהיה שוויון זכויות, ואשר חתמה על מגילת זכויות האדם של האו"ם המצהירה על הענקת האפשרות להינשא לכל מי שבוחר בכך.

29.5 (ה): ספי רכלבסקי: סיסמה נאה נבחרה למאבק המין הדתי באריאל שרון: "יהודי לא מגרש יהודי". מכלל הלאו אנו למדים על ההן. יהודי כנראה יכול לגרש לא-יהודי"...

והראייה:

29.5 (ה): שחר אילן: משרד הפנים נוהג לגרש הורים זרים לילדים ישראלים לאחר גירושין.

27.5 (ה): כאשר ישראלי מגרש יהודי - מאמר מאת דורון רוזנבלום: "ישראלי דווקא כן רשאי "לגרש" ישראלי אחר, אם הלה אינו מציית לחוק הישראלי. הרי בעבור זאת, בין השאר, הוקמה המדינה".

27.5 (ה): כתבה מאת יובל יעוז: המדינה מממנת את ההילולה במירון, אבל לא מפקחת על רווחי העתק של מנהלי אתר הקבורה. "המדינה תיקצבה את ארגון ההילולה ב-2.5 מיליון שקלים, וההקדש הספרדי המנהל את המקום לא הוציא ולו שקל אחד מכיסו". "ההקדש מדווח על הכנסה של 1.8 מיליון שקלים בשנה מקופת הצדקה... ורווח זה אינו מפוקח בהתאם לחוק ואינו מועבר לחלוקה בהתאם לקריטריונים".

30.5 (ה): שערורייה: בתמיכת ח"כ רמון (עבודה) - 6 דיינים חרדיים "נוקשים" ימונו לבתי הדין הרבניים.

מדוע להקל על החיים אם אפשר להקשיחם?

3.6 (י): שערורייה: תנועות הנוער טוענות: משרד החינוך דורש להסתיר את הציונות שלנו על מנת לאפשר גם לארגונים חרדיים להצטרף למוצעת תנועות הנוער ולקבל תקציבים ממשרד החינוך.

3.6 (י): שערורייה: כך מקימים מחדש את משרד הדתות כשנה לאחר שפורק בטענה שהוא מיותר - כתבה מאך גד ליאור.

6.6 (Ynet): שערורייה: עלות לשכת הרב לאו כרב הראשי לתל-אביב-יפו היא 1.1 מיליון שקל.

7.6 (Ynet): שתי בריתות באולם האירועים בפתח-תקווה הסתיימו ב"שניידר" בגלל דימום.

 8.6 (י): המוהל חתך יותר מדי, והתינוק אושפז.

8.6 (Ynet): שני תינוקות שהובהלו מברית המילה לבית חולים הם עניין שבשגרה. עשרות תינוקות מובהלים מדי חודש לחדרי המיון לאחר שנגרמו נזקים קשים לאיבר מינם על ידי מוהלים.

10.6 (י): על כך מגיב מאיר שלו: יש כאן תופעה מוזרה בהחלט. איך קרה שיהודים חילונים, חופשיים - ואני כולל את עצמי ביניהם - כאלה שבועלים נידות ואוכלים טריפות ביד חזקה ובלסת נטויה, ומתנזרים אף ממצוות יפות וחשובות כמו שמירת שבת, שומרים דווקא על המצווה הזאת - הקשה, האכזרית והפרימיטיבית מכל המצוות... חידה היא תהי לחידה.

12.6 (ה): היכן חונה העגלה המלאה? מאמר מאת עוזי בנזימן: "יש עזות מצח גדולה בטענה שמטענם המוסרי והרוחני של דוד גרוסמן ודליה רביקוביץ פחות משל הרבנים אברהם שפירא וזלמן מלמד. העדפת ההלכה (בפרשנות מסוימת שלה) אינה מעידה בהכרח על יתרון מוסרי. התפיסה שלפיה קידום המדינה ייעשה באמצעות פיתוח משאבי המדע והרוח שלה אינה נחותה, בהכרח מהגישה הרואה את חזות הכל בהרחבת שטחה, תוך שיעבוד האוכלוסיה הפלשתינית החיה בו".

17.6 (חולון-בת-ים): שערורייה: עוגת ההטבות למיגזר הדתי-חרדי תופחת - כתבה מאת שחר שחר.

21.6 (חדשות וואלה!): התלמידים יידרשו לשנן פסוקי תנ"ך לבגרות.

22.6 (ה): רבנים בחסד תחתון - מאמר מאת ח"כ יוסי שריד: "כל רב שני הוא היום "גדול בתורה" ו"גאון" ו"צדיק" - עד שמתברר שאיננו אלא מרן מריונטה, וסמכות על חוט".

מה זה חשוב איך מכנים אותם? חשוב, לצערנו ולאסוננו, שכנסת ישראל ורשויות מקומיות נכנעים למריונטות ולסמכויות-חוטיות.

26.6 (Ynet): ראש עירית ירושלים ישלם מכיסו 30,000 שקל למימון מצעד הגוואה אותו ביקש לבטל.

27.6 (י): סערה בבני-ברק: בקרית הקודש מתנהל רומן אהבה בין בחורה חרדית לצעיר בדואי.מדע

8.4 (י): בית קברות בן 6000 שנה התגלה בחוף פלמחים. 24.5 (ה): יותר מ-50 מבני-קבורה מהתקופה הכלכוליתית - 4000 שנה לפני הספירה, התגלו באזור פלמחים, בהם גלוסקמאות, מצבות וסימני פולחן.

10.4 (מ): למה נעלמו הניאנדרטלים? - כתבה מאת אלכס דורון. הנאנדרטלים היו ענף צדדי באבולוציה של האדם, חיו באפריקה ובאירופה במשך כ-260 אלף שנה, עד שנכחדו באורח מיסתורי לפני כ-30 אלף שנה. אחת המחשבות היא שהם לא הסתגלו לקור העז שהשתרר באירופה בעידן הקרח האחרון.

12.4 (ה): גולגולת של הומו-ארקטוס, מנוונת-שיניים בת 1.77 מיליון שנה התגלתה בדמניסי שבגרוזיה. השאלה נשאלת כיצד אכל אותו יצור.

ראה גם כאן.


גוגולת דמניסי

14.4 (ה): פריטי אובסידיאן - זכוכית שמקורה בהרי געש - שנמצאו בנגב מלמדים על אורחות הנוודים באזור לפני כ-5000 שנה.


אובסידיאן

18.4 (ה): המוח קופי, אבל השיניים אנושיות: לפני שלש שנים נמצאה בצ'אד גולגולת ועצמות שלהומיניד שחי לפני כ-7 מיליון שנה. הוא כונה "טומאי" שמשמעו "תקווה לחיים".

ראה גם מאמר באתר חופש.


טומאי

25.4 (י): צוות ארכיאולוגים אמריקני-מצרי נדהם לחשוף אתר קבורה בן 5600 שנה ליד קהיר, ובו שבעה שרידים של בני-אדם.

2.5 (ה): מחקר במערת הנטפים ליד בית-שמש מתעד את רעידות האדמה הגדולות באזור על-פני 185 אלף שנים. 15.5 (מ): חוקרים חשפו 13 רעידות אדמה הרסניות בארץ ב-200 אלף השנים האחרונות.

4.5 (ה) שרידי ישוב מהתקופה הכלכוליתית (לפני כ-7500 שנה) התגלו במירון.

5.5 (ה): גולגולת דינזאור שנחשפה לאחרונה, השייכת למין פכיצפאלוזאורוס, שחי לפני 66 מיליון שנה, מלמדת על-כך שמינים חדשים של דינוזאורים התפתחו גם סמוך להכחדתם

ראה גם כאן.


פכיצפאלוזאורוס

16.5 (ה): התגלה שלד של דינוזאור - פלקריוס יוטנזיס - שהיה במעבר מאכילת בשר לצמחונות, וחי לפני 125 מיליון שנה.

22.5 (מ): בדרום פרו נחשף מאובן של ארמדילו, שחי לפני כ-2 מיליון שנה, והיה בגודל של פולקסוואגן-חיפושית.

22.5 (מ): שלד כמעט שלם של ממותה, שחיה לפני 100-40 אלף שנה,נתגלתה במחזו הררי ברוסיה.

23.5 (י): מחקר רפואי בדק את פעילות המוח ומצא, כי מאחורי כל רגש טהור מסתתר היגיון חזק. מסקנה: אין רגש בלי היגיון.

16.6 (ה): מאובנים של תנינים פרה-היסטוריים מסוג באורוזוכוס סאלגאדואנזיס מלפני כ-90 מיליון שנה, שנחשפו לאחרונה מצביעים על-כך שבעבר היה קיים גשר יבשתי בין דרום אמריקה להודו-פקיסטאן.


באורוזוכוס סאלגאדואנזיס

17.6 (מוסף הארץ): כתבה מאת חיים הנדוורקר על חוקרי הדינוזאורים שחיו לפני 130 מילון שנה.

20.6 (ה): בדיקות די-אנ-אי שנערכו בידי חוקרים יפניים הראו, שהממותה, החיה הענקית שחיה בסיביר לפני 10,000 שנה, הייתה קרובה יותר לפיל האסיאתי מאשר לפיל האפריקני. הממותה והפיל האסיאתי התפצלו מאב-קדמון משותף לפני 4.8 מיליון שנה, בעוד שהפיל האפריקני התפצל הרבה קודם לכן מ"העץ המשפחתי" - לפני 7.3 מיליון שנה.


ממותה

30.6 (י, מ): שכונה שכללה שרידי בתים, כלים עתיקים, חיות מחמד ושלד של אדם מלפני 6000 שנה נתגלתה ליד נתיבי איילון.איוולת, דעות קדומות וגסות-רוח

13.4 (י): מסעדה בתל-אביב ביקשה לארח חיילים בודדים בליל הסדר, אבל צה"ל סירב: "היא לא כשרה".

גם צה"ל בעקבות המדינה בדרך למדינת-הלכה.

17.4 (Ynet): "האם מי שרוכב על אופניים ביום כיפור אינו יהודי" - שאלה מתוך מבחן לתלמידי כיתות י' בבית הספר הממלכתי "דרור" (לא דתי!!). התשובה העל-פי אותו מבחן: חיובית.

19.4 (Ynet): חברת גיחון המספקת מים לתושבי ירושלים נענתה ללחצים של ראש העיר ותספק רק מי קידוחים בהם אין חשש לחמץ.

4.5 (ה): "המלאכים - ולא החילונים - צריכים לפחוד מפולסא דנורא" - חוקרים חרדים טוענים שפולסא דנורא אינו טקס קבלי, אלא המצאה חרדית ישראלית - מאמר מאת שחר אילן.

9.5 (י): נחום ברנע על תפילת "יזכור אלוהים" בטקס הזיכרון במחנה ההשמדה בירקנאו: "מדוע נותנים חזנים, רבנים, עסקני-דת כל-כך מעט אמון באינטליגנציה של הקב"ה? האם הוא זקוק למפת-דרכים, לג'י-פי-אס, בבואו לתת מנוחה נכונה?"

9.5 (חדשות וואלה!): מיכאל הנדלזלץ מתקשה להבין מה המסר שעומד מאחורי קביעת מזוזה באושוויץ - האם אלוהים הגיע באיחור למחנה ההשמדה?

16.5 (י): מאמר מאת ירון לונדון על ביקורו של מר ארדואן, ראש ממשלת טורקיה ב"יד ושם": "לא סירובו של ארדואן לחבוש כיפה הוא מעשה חסר רגישות, אלא בקשתם של מארחיו שיעשה זאת".

1.6 (י): שערורייה: לראשונה - תרופות בהכשר הרבנות.

1.6 (Ynet): אורית מסורבת גט כבר חמש שנים, התבצרה בבית הדין הרבני הגדול בירושלים.

6.6 (Ynet): אורית, מסורבת גט שנים, ממשיכה בסבלה. שני דיינים שמטפלים בעניינה ביקשו להשתחרר מתפקידם. הסיבה: אורית התבצרה בבית הדין לאחר שבוטל דיון בעניינה.

2.6 (י): שערורייה: בעקבות עיסקה שנרקמה בוועדת הכספים של הכנסת (היו"ר - ליצמן, יהדות התורה) הוסכם שביקורת רואה חשבון בישיבות יתקיים רק פעם אחת בשלוש שנים, במקום ארבע פעמים בשנה עד כה.

16.6 (ה, חדשות וואלה!): אלף מכתבים לאלוהים הגיעו לכותל המערבי. מנכ"ל דואר ישראל טמן בין האבנים את המכתבים, שהגיעו מכל העולם.

כמו שנאמר - דבר אל הקיר.פשיעה, אלימות, עבריינות וחשדות לפשיעה, אלימות ועבריינות בחברה הדתית-חרדית

13.4 (י): חרדי מכפר חב"ד חשוד כפדופיל סדרתי. המשטרה: הוא הודה שפגע מינית ב-29 ילדים.

14.4 (י): אונס בשכונת מאה שערים: נער כבן 16 מירושלים נעצר בחשד כי אנס ילדה בת 13.

21.4 (חדשות וואלה!): כתב אישום הוגש היום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד שמש בית כנסת בן 75 מאשדוד, החשוד כי ביצע מעשים מגונים ומעשי סדום בילדים בני חמש.

15.4 (י): חרדים התפרעו ב"חוצה ישראל" ופצעו שמונה מאבטחים.

17.4 (חדשות וואלה!): מכתב איום הודבק בבית המהנדס הראשי של כביש 6.

26.4 (חדשות וואלה!): נעצרו 15 חרדים שהזיקו לבית מהנדס כביש 6.

27.4 (י): אלפי חרדים התפרעו נגד בניית כביש 6.

28.4 (ה): 8 חסידי סאטמר נעצרו בירושלים במהומות סלילת כביש 6.

29.4 (י): עשרות חרדים נעצרו בדרכם בכביש חוצה ישראל. המשטרה: "זו תופעה בלתי נסבלת".

1.5 (ה): הצלחה חלקית למחאת החרדים: סלילת הקטע הצפוני של כביש חוצה ישראל הופסקה למשך שבוע.

4.5 (ה): בלחץ החרדים שר התחבורה יפסיק עבודות בכביש 6 אם יתגלו קברים. 1.6 (ה): מפגינים חרדים מתעמתים עם מאבטח בקטע המריבה.

3.5 (חדשות וואלה!): היועץ המשפטי הורה על חקירה משטרתית של הרב של צפת, שמואל אליהו, שקרא לא להשכיר דירות לערבים.

נו, ו...?

5.5 (חדשות וולאה): נעצר נער בן 14, תושב בני-ברק, בחשד שתקף מינית ילדות בעיר. להגנתו סיפר, שהוא עצמו נפל קורבן לתקיפה מינית.

8.5 (ה): בנו של "הראשון לציון" עמאר חטף חבר של אחותו והתעלל בו בבית המשפחה.

8.5 (י): לינץ' בבית הרב - כתבה מאת בוקי נאה.

11.5 (חדשות וואלה!): ירון ידען מ"דעת אמת" מבאר לעולם החילוני שההתעללות במחזרה של בת הרב הראשי הוא מעשה מקובל המגובה במקורות ובהלכה.

18.5 (ה): היום יוגש כתב אישום נגד מאיר עמאר.

2.6 (חדשות וואלה!): אשת הרב עאמר ובנו כפרו באשמות נגדם.

9.5 (ה): נריה אופן (בצילום: חובש כיפה) בכניסה למעצר מינהלי בכלא באשקלון. תקופה ארוכה הוא נחשד בקשר לפרשות של פיגועים בערבים.

10.5 (י): מורה בישיבה תיכונית שכבה עם 5 תלמידים. במשטרה הודתה כי פיתתה אותם.

13.5 (חדשות וואלה!): ילדים יהודים בחברון יידו אבנים בניידת משטרה.

15.5 (י): "החבר'ה הטובים, שמייבאים לארץ סמים, הולכים לרבנים ומקובלים כדי לקבל את ברכת הדרך"...

17.5 (ה): השב"כ חשף התארגנות יהודית שתיכננה לבצע פיגוע בהר-הבית. בצילום: חובשי-כיפות ובעלי-פיאות.

23.5 (חדשות וואלה!): 3 בני 12 מאלעד חשודים בפריצה לשבעה בתי-כנסת וגניבת קופות צדקה.

22.5 (חדשות וואלה!), 23.5 (ה): המשטרה: יש תשתית ראייתית להעמיד לדין את הרב מצגר. לראשונה בתולדות המדינה: הרב הראשי לישראל עשוי לעמוד למשפט. זאב סגל: היועץ המשפטי לא יוכל להתעלם מהממצאים. יוסי ביילין: הרבנות הראשית לישראל פוגעת בכבוד המדינה. יאיר שלג: רבנים תחת חקירה: עידוד לקריאות לפירוק ברבנות.

בהצגה הזאת כבר היינו: כבר קראו והחליטו גם לפרק את משרד הדתות. אז מה? אסור להחליט? החלטה לחוד וביצוע לחוד. אל דאגה. אנו מהמרים שהרבנות לא תפורק.

29.5 (י): מעילה בחב"ד: עובד גנב מאות אלפי דולרים. הפרשה נסגרה "בתוך המשפחה".

29.5 (Ynet): נער חרדי בן 16 שאנס את שתי אחיותיו נשלח בידי בית המשפט המחוזי בתל-אביב לטיפול בהוסטל בפיקוח קצין מבחן. "ומי ירחם על הקורבנות?" שואל הכתב.

31.5 (חדשות וואלה!): חממה הוצתה בדרום בשל האשמה במיסיונריות. משפחה מהמושב החרדי תפרח שבנגב סובלת מהטרדות מתמשכות בשל השתייכות אם המשפחה לזרם היהודים המשיחיים.

2.6 (חדשות וואלה!): "המודיע": "העולים מרוסיה הם רוצחים שפלים".

6.6 (י): צעיר חרדי בן 19 נעצר בבני ברק בחשד שביצע עשרות מעשים מגונים בילדי האזור. בחקירתו במשטרה הודה בעשרות מקרים של מעשים מגונים.

17.6 (חדשות וואלה!): איש זק"א נחשד כי שדד תלמיד ישיבה.

30.6 (חדשות וואלה!): חובש כיפה דקר 3 חוגגים במצעד הגאווה בירושלים.

30.5 (ה, י): מזוז החליט: כתב אישום נגד שלמה בניזרי (ש"ס) באשמת לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים. יחד עם בניזרי יועמד לדין גם פטרונו הפוליטי והרוחני הרב ראובן אלבז, מבחירי הרבנים בש"ס, באשמת תיוון לשוחד ולקיחת שוחד. הרב אלבז עומד בראש רשת מוסדות החינוך "אור החיים" שברשת החינוך התורנית של ש"ס. 15.5 (י): בחקירתו שמר בניזרי על זכות השתיקה.

2.6 (חדשות וואלה!): בניזרי: מוצצים את דמי בקשית.

יומן חופש