אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

במת חופש

זירתו הציבורית המופקרת של המון גס ונבער

את המכתב הבא קבלנו מיוחאי, גולש קבוע באתר חופש, המתייחס לבמת חופש "שאלות ותשובות בנושא אבולוציה".

להלן המכתב, ככתבו וכלשונו, על סגנונו, הדגשיו וצורתו:

נפלא! רעיון נפלא! אני נהנה מעצם הרעיון, מעצם מראה הבמה המעלף (כן! בעיין!), תודה, פשוט תודה!

נ.ב.: סבורני שחופש הוא האתר היחיד בישראל (ואולי בעולם?) שמסוגל ליזום, להכין ולהגיש חומר ייחודי כל-כך, באופן מסודר, נאה, ברור ומרוכז כל-כך! יישר כוח ויישר חייל! חזקו והמשיכו! אין כמוכם! עבודה נפלאה!

מצא חן בעיניי במיוחד המענה לאבשלום (בחור דתי), בעניין מתן התשובות באתר. צחקתי כשקראתי את הקטע המשעשע על הדרך הארוכה והקשה לקליית פולי הקפה... התשובה כולה שם - מענה חריף, תקיף, וסוכר פיות-עצלים. לקח מצוין לכל הבטלנים הפונים אל האתר ו'אינם מרוצים' מהתשובות.

עם זה צריך להבחין בין תמימים, שבתום-לב מבקשים הסבר מפורט יותר - ובין טרדנים מקצועיים, שפונים אל האתר אך-ורק מתוך כוונה להטריד, להציק ולהתגרות בזדון.

בהצלחה!

מכתבו החביב והמעודד של יוחאי הגיע אלינו זמן לא רב לאחר פרסומו של המאמר  "מי נתן להם עכבר?", מאת דודי גולדמן ב'24 שעות' ('ידיעות אחרונות' מ- 10.7.2006). וכך פותח דודי את מאמרו:

"עשרה סימני קריאה, שגיאות כתיב וסגנון מתלהם - כולם מכירים את הטוקבק הישראלי המצוי. עכשיו הגיע הזמן לגלות גם מי הם, לעזאזל, האנשים שכותבים אותו..."

מי נתן להם - 1

לרגע חשבנו שדודי גולדמן מתכוון למכתבים הרבים המגיעים חדשות לבקרים לאתר חופש, ושה'מיטב' וה'מובחר' שבהם מוצאים דרכם לבמות חופש הרבות. כל מי שקורא במות אלו מכיר בהן את עשרות סימני קריאה וההגזמה בריבוי האותיות , שגיאות הכתיב, הסגנון המתלהם, המתנשא  והבוטה, ובעיקר הגסויות, ניבולי הפה, הקללות והאלימות המילולית, שאדם ברמה תרבותית מינימאלית ירחק מהם כרחוק מאש. להלן דוגמאות בודדות מתוך הים העצום שהגיעו אלינו:

כולכם חבורת כלבים!! !אין לכם מושג כמה רע אתם עושים לעם עם האתר העלוב שלכם!!!!!  וזה לא חשוב עם אני דתי או חילוני, האתר שלכם מפגר בצורה מדהימה!!!!!!!!!  כדי לכם לסגור אותו, ומהר!!!!!!

http://www.hofesh.org.il/letters/bikoret/curses1.html

שלום וברכה זהו נושא מאוד רגיש... יש לי כל כך הרבה לחדש לכם על היהדות אבל אני לא יודע מאיפה להתחיל... אני יפוצץ אותכם בהרבה משפטים שלכאורה אין קשר ביניהם עלי ועל האמונה שלי...
http://www.hofesh.org.il/letters/bikoret/pitzuzim.html

חב"ד הם האחרונים הגזעניים. הם אלו שניגשים לכוווולם. אוהבים את כוווווווווווווווווווווווווולם. מאחורי הסיפור של ההוא מצפת שתיכנן לפגוע ברה"מ- האם יש לכם מושג מה היה שם באמת? איך השב"כ קשור לנושא? ואיך טמנו מלכודת לאדם פשוט מהשורה?... האם אתם יודעים הכל, באמת. אם הייתם יודעים... הייתם חב"דניקים!!!!!
http://www.hofesh.org.il/letters/religion_merchants/chabad4/chabad4.html

הדבר הכי גדול בחיים זה הקדוש ברוך הוא.  הוא נתן לנו את החיים...איזה מין  אנשים אתם...?????? כופרים מגעילים במקום להגיד תודה... שהוא יקח אותם וישים אותכם בשאול  תחתית בכף הקלע תישרפו בגיהנום...אתם וכל בני משפחותיכם אמן כן יהי רצון!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! כנס יבן זונה. ינעל הכוס של הדודה שלך יבן בן זונה.. שאמא שלך תשרף בגיהנום יבן אלף זונות!!!!!!!
http://hofesh.org.il/letters/bikoret/llt/llt1/llt1.html

וכך עוד, ועוד, כמעט ללא סוף...
לא אנחנו אלא דודי גולדמן ב'ידיעות אחרונות' קבע את האבחנה:

"מחקר חדש חושף את פניהם של מגיבי האינטרנט: גברים ממעמד סוציאלי נמוך, שפסגת היצירה שלהם מסתכמת ב-3-2 שורות בהמיות, ובמילותיהם הפחות עדינות של המומחים: 'הטוקבק הוא כיכר העיר של הלוזר'"...

אבינועם בן-זאב ממכללת אורנים, המצוטט במאמר, שחקר כינויים ודמויות בדויות באינטרנט, כותב:
"למרות שב-85% מבתי האב בישראל יש מחשב, וכמעט לכולם יש חיבור לאינטרנט, רוב הזירה הציבורית של הטוקבקים מופקרת להמון גס ונבער".

מי נתן להם - 2

מיכל בן-ארי, תסריטאית ומפתחת משחקי-מחשב לילדות, מביעה במאמר את דעתה על המגיב הגברי באינטרנט:

"הטוקבק דומה למשחק מחשב של בנים. כשאתה הורג שם מישהו, אתה הופך לגיבור-על. כמו שמרגיש המגיב הגברי, שבחיים האמיתיים הוא לרוב חסר כוח".

מי נתן להם - 3

"נכון, יש מגיבים אחרים שהם משכילים ויש להם ידע רחב",מוסיף  אבינועם בן-זאב ומסביר, "גם הם בוחרים באנונימיות של הכינוי הבדוי, כי תמיד יש סיכוי שהתגובה תפגע במעמד שלהם... אבל המגיבים המשכילים האלה הם במיעוט..."

אם כך בטוקבקים בתחומים כלליים, על אחת כמה וכמה כשמדובר בטוקבקים בנושאי אמונה ודת - אותם נושאים שאתר חופש מתמודד אתם יום-יום. שכן, אם נושאים בתחום התרבות הכללית זוכים לתגובות מצד "המון גס ונבער" כהגדרתו של אבינועם בן-זאב, תגובותיהם של חסידי אמונות ההבל והאמונה העיוורת בכוחות עליונים -  ודאי וודאי. כאן, בתחום האמונה, בייחוד כשמדובר באמונה באלוהים, הגסות והבערות מייצרת רשעות, גסות ואלימות ברמות מזעזעות, כבדוגמה הבאה:

שתחזרו בחזרה לכוס של אמא שלכם שנישרפת בגיהנום ביחד עם הסבתא שלכם ינאצים בני זונות צריך להרוג אותכם ולבתר את הגופות שלכם יזונות בני אלף זונות יהומואים חלאות המין האנושי שברא אותכם השטן ואשמדאי אל תדאגו בקרוב מלאך המוות יקח אותכם ושמה תראו את האחים של כם הנאצים והם יזינו אותכם חזק בתחת עד שייצא לכם עשן מהאוזניים
http://www.hofesh.org.il/letters/bikoret/curses1.html

ואין להתפלא על-כך. נצטט כאן את דבריה של שירה, שיתפרסמו בקרוב באתר בבמת חופש העוסקת בנושא ה'אמונה':

 "כשאני בוחנת את האמונות הדתיות השונות הקיימות כיום העולם, ברור לי  שהאמונה הדתית-מונותאיסטית גררה את המאמין לקיצוניות ולאלימות. הדבר נובע מהבלעדיות - בלעדיות האל. האמונה שרק הוא הצודק והאמיתי, ושרק דרכו היא הנכונה, עלולה להטריף דעתו של המאמין עד לדרגה השאהידית, המתאבדת, כשהוא מוכן להרוג עצמו ואלפים אחרים למען אותו אחד ויחיד, ואימו המוטרפת מתפארת בהתאבדותו ומוכנה שגם שאר בניה יילכו באותה דרך. גם למות על קידוש השם שייך לאותו תחום מוטרף, אם כי במישור שונה לחלוטין...".

זו  הסיבה העיקרית לכך, שאתר חופש אינו מוכן להפעיל במסגרתו פורום של טוקבק חופשי. אין לנו שום כוונה להעלות באתר - שאת רמתו התרבותית אנחנו משתדלים לטפח ולשמר -  גסויות משולחות-רסן ואלימות מרושעת. גם מכתבים שמגיעים אלינו בשפת ביבים נלוזה מקבלים מענה אישי, אבל לא מעבר לכך. את חלקם ('המובחרים'...) אנחנו מעלים מאוחר יותר בבמות חופש שונות במטרה להציג את כותביהם בערוותם, בעליבותם, בבורותם ובבושתם.

אתה צודק, יוחאי! אנחנו בהחלט מבחינים ומבדילים בין תמימים, שבתום-לב מבקשים הסבר מפורט יותר - ובין טרדנים מקצועיים, שפונים אל האתר אך-ורק מתוך כוונה להטריד, להציק ולהתגרות בזדון. את מרביתם של אלו לא תמצא באתר, שכן מכתביהם - לאחר תשובתנו האישית - מוצאים דרכם הישר לפח האשפה, שזה מקומם הראוי.


אוגוסט 2006


חברים ב- עוצב על ידי