אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

שיעור ביהדות בעיקבות הפיגוע הרצחני בלוס אנג'לס

מאת דרור, אתר חופש

בעיקבות הפיגוע ליד דלפקי אל על בשדה התעופה של לוס אנג'לס, יצאה הטיסה של אל על באיחור ונחתה בארץ בשבת.

אמר ח"כ גפני (יהדות התורה): "אין בעניין הזה שום פיקוח נפש. הטראומה היא נוראית והפיגוע הוא נורא, אבל אנחנו לא צריכים להשיל מעלינו את כל הערכים היהודיים לאור הרצח הנורא והכאב של המשפחות ושל כולנו".

עבור הרב גפני טיסה בשבת היא "השלת כל הערכים היהודיים". אני מניח, הרב גפני, שהתכוונת ל"חלק מהערכים היהודיים" ולא "לכולם", אבל גם ככה נראה לי שהגזמת קצת, לא? לא לטוס בשבת זה ערך יהודי?

אז אולי בשבילך זה כן ערך יהודי, לא בשבילי. יש לי הצעה בשבילך: אני מציע שאף אחד לא יחליט עבור השני. אני מניח ששנינו נסכים ש"אהבת לרעך כמוך" זה ערך יהודי שמקובל על שנינו, והערך החשוב הזה מחייב אותי לכבד את רצונך לא לטוס בשבת כמו גם מחייב אותך לכבד את רצוני כן לטוס בשבת. יותר חשוב מזה: הערך של "ואהבת לרעך כמוך" מחייב אותך להבין שאם רצונם של נוסעי המטוס הוא להגיע כמה שיותר לארץ ולהיות כמה שיותר מהר במחיצת משפחותיהם, חובה לכבד את רצונם.

נוכל, דרך אגב, להסכים על עוד ערכים יהודיים. למשל "כבד את אביך ואת אימך", "לא תגנוב", "לא תרצח" ועוד ועוד. הדבר החשוב הוא, כמובן, שאתה תחיה את חייך לפי אמונתך ואני אחיה את חיי לפי דרכי, ואף אחד לא יכפה את הרגליו על השני. במיוחד לא נכפה זה על זה כל מיני מנהגים משונים שיש לכל אחד מאיתנו (אני לא אכפה עליך, למשל, לבוא איתי לכדורגל בשבת או ביום חול, ואתה לא תכפה עלי לא ללחוץ על מתג חשמלי בשבת, או לא להתחתן כמו שאני מעדיף, או לא להיקבר בטקס לא דתי וכו' וכו').ועוד באותו עניין, אמר חבר הכנסת שאול יהלום: "היום יותר מתמיד, לאחר שארע נס לאל על, אסור לה לפרוץ את גדר המדינה היהודית".

אותך, מר יהלום, אני מבקש לשאול: איזה נס אירע? כידוע לך שני אנשים חפים מפשע נהרגו, צעירה בת 25 ואב לשמונה ילדים. עולמן של שתי משפחות חרב עליהן היום. אני מניח שהנס, בעיניך, הוא שלא נהרגו 20 או 200 איש אלא "רק" שניים, ואני מניח שאתה מבקש שנודה לאלוהים על כך.

הנס שאתה מדבר עליו מזכיר לי פיגוע רצחני מהחודשים האחרונים שאחריו ראיינו מישהו שסיפר על "הנס הגדול שקרה לו בגלל שאיחר לעלות לאוטובוס שבו אירע הפיגוע". מובן שהמסקנה של אותו בעל-נס היתה שהוא צריך להודות לאלוהים, אותו אלוהים שבזמן שהיה עסוק בלהציל אותו, לא שם לב שיותר מעשרה צעירים ומבוגרים מוצאים את מותם על לא עוול בכפם.

אני מאז שאני זוכר את עצמי לא מודה לאלוהים, כי הבנתי שאלוהים איננו קיים. אבל לאותו בעל-נס וגם לך יש לי הצעה: בקש מאלוהים שבפעם הבאה יתאמץ קצת יותר ואז, כשלא יהיו הרוגים בכלל, וגם לא פצועים, רק אז תגידו לו תודה. ובינתיים תחשוב קצת על האם באמת יש קשר בין יהדות לבין טיסה בשבת, והאם לאלוהים שלך, זה ש"הציל" את אבות אבותינו במלחמת העולם השנייה, זה ש"מציל" אותנו יום יום מפיגועי תופת ומצרות צרורות אחרות, האם לאלוהים הזה באמת איכפת אם מישהו טס בשבת.חברים ב- עוצב על ידי