אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

המאבק לחופש מדת

נכתב לקראת הבחירות לכנסת ה-16
פרופ' דן מלר

נכתב בנובמבר 2002 ופורסם לראשונה באתר הבחירות של "תפוז"

תיאודור הרצל, בחזונו, כתב, בין השאר, שני דברים עקרוניים ביחס למדינת היהודים: לייסד חוקה, ולמנוע תיאוקרטיה: "לא נניח לכיסופים התיאוקרטיים של אנשי הדת שלנו להרים ראש. נדע לרתקם אל בתי-התפילה שלהם".

שני עקרונות אלו הוזנחו, לאסוננו, בידי מקימי המדינה בפועל, וכולנו עדים להשתלטות הדרגתית, גוברת ומתעצמת, של הדת על כל פן ופן בחיינו. מדינת ישראל הצעירה איננה חסרה בעיות בוערות, שהטיפול בהן קודם, לכאורה, לבעיות דת-מדינה. כך קורה, שעוולות חמורות בחיי הפרט והחברה נזנחים לטובת שיקולים אחרים. הזנחה זו של החברה היהודית הכללית מצד אחד, שיקולי כדאיות קואליציונית מצד שני, ומעל לכל המאמץ העצום מצד מימסדים דתיים לנגוס בכל חלקה טובה של החברה היהודית בישראל, הביאו אותנו למצב בו זכויות הפרט נרמסות ברגלי הדת, השוויון בין בני האדם חדל להיות לערך, ומערכות השלטון, המשפט והצדק האזרחיים מתבזים ונשללים בידי רבנים רבים, ביניהם מהעומדים בראש המערכת הדתית. נוספים על כך פשעים ועבירות על החוק מצד מערכות ציבור דתיות וחרדיות, המשתמשים בכספי הציבור הכללי לחיזוק ותיגבור מערכות ההשתמטות והטפילות הקיימות בחברה הדתית והחרדית.

כולם בעד חופש

הפיתרון הוא פשוט: ליישם לאלתר את חזונו של תיאודור הרצל: להפריד את המדינה מהדת, לבטל את התיאוקרטיה שקמה עלינו להרסנו, ולהחזיר את הרבנים לבתי התפילה שלהם.

אין במטרות אלה משום פגיעה בציבור הדתי והחרדי: חובה על המדינה לדאוג לכל אזרחיה. אבל אסור שהמצב הנוכחי, בו השלטון מצוי מעשית, בידיים חרדיות, יימשך.

אתר האינטרנט חופש הוא האתר היהודי-החילוני הפעיל ביותר בארץ כיום. האתר מעלה על במתו לפחות נושא חדש אחד מדי יום. האתר פעיל בתחומי השטח המעשיים, כמו חשיפה של ניסיונות השתלטות חרדית על בתים, רחובות, שכונות ויישובים; חשיפה של מערכת המיסיון היהודי-חרדי (החזרה בתשובה); עידוד אלו המבקשים לפרוש מחיי הטפילות ולעבור לחיי חופש ויצירה (יציאה לשאלה); חיזוק המודעות לזהות היהודית-החילונית; הצגה והבלטה של תכנים תרבותיים בתחום זהותנו היהודית-חילונית; מאבק בכל תופעה של עוול שנעשה בשם האלוהים כלפי אזרחים ומוסדות בישראל; מאמץ להשתחרר מעול הכשרויות והבד"צים, הגובים מיליוני שקלים בשנה מכספינו לכיסים דתיים; מתן במה לכל מי שמבקש להביע דעתו בתחומים חשובים אלה.

אתר חופש איננו אתר פוליטי, והוא אינו מזדהה עם שום מפלגה. אבל היום, כשהבחירות לכנסת ה-16 עומדות בפתח, מבקש האתר להזכיר לכל אזרחי המדינה מי תמך בחוק טל, שעיגן חוקית את ההשתמטות הבזויה של צעירים בישראל מסיבת אמונה דתית; מי הרים ידו בכנסת נגד בילוי ותרבות בשבתות ובצומות דתיים; מי איננו מוכן להרים ידו בכנסת לביטול חרפת חוקי האישות, המונעים מרבים להקים משפחה בהתאם לרצונם ואהבתם; מי איננו מוכן להיאבק למען חופש הפרט, למען זכויות הפרט ולשוויון בין כל אזרחי המדינה - מי בעד חוקה לישראל ומי נגד, מי בעד הפרדת המדינה מהדת, ומי נגד.

אתר חופש מבקש, שכל אלו ייזכרו ביום הבחירות: לזכור ביום 28 בינואר 2003 ולפעול בהתאם לכך, על מנת שנחזיר עטרה ליושנה - על מנת שמדינת ישראל תהיה מדינה דמוקרטית והומניסטית, ולא מדינת הלכה דתית-חרדית, על מנת שבישראל החדשה תהיה אפשרות של נישואים אזרחיים, על מנת שכל אדם - גבר ואישה, יהודי ושאינו יהודי, עולה מרוסיה ומאתיופיה, מי שחי חד מינית או דו-מינית, הורה בודד או זוג הורים, בן לאב יהודי או לאב לא יהודי, נימול ושאינו נימול, יהיו שווים בפני החוק וייתנו להם מלוא האפשרויות לחיים נורמליים בישראל, כפי שהם ניתנים לכל יהודי באשר הוא, בחייהם כמו גם לאחר מותם.

יום הבחירות 28 בינואר 2003 יהיה נקודת מיפנה בחיי המדינה: נצביע לזה שתומך בחוקה, שתומך בהפרדת המדינה מהדת, שתומך בנישואים אזרחיים, או כל יתר המרכיבים של חיי פרט חופשיים מדת.חברים ב- עוצב על ידי