אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 188: מרץ-יוני 2023

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת


המרכז לחקר הפרה האדומה


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

01/03/23

כלכליסט
חרדים10

ועדת הבריאות אישרה לקריאה ראשונה את חוק החמץ; "אנשים יתרחקו מהיהדות." לפי נוסח החוק, מנהלי בתי חולים יוכלו לאסור הכנסת חמץ, אבל גם לקבוע "אזורי חמץ"; החוק אינו מעניק למאבטחים היתר לחפש בתיקים. גפני מיתמם: "יהודי לא יכול להצביע נגד חוק החמץ." ח"כים: "אנחנו לא יהודים?"

06/03/23

מקור ראשון
ynet
ynet
מעריב

חוק החמץ הוא צעד ראשון בחיסול עצמי. ההחלטה - של מנהלי בתי החולים: חוק החמץ אושר בקריאה ראשונה. לפיד על חוק החמץ: "כפייה דתית, בקואליציה הצביעו עליו כמו גנבים בלילה." "הממשלה הזו בת חודשיים, היא לא העבירה שום דבר למען הציבור, אבל הכי דחוף הלילה - כפייה דתית."

06/03/23

מקור ראשון

הצעת החוק שאושרה בקריאה טרומית, ותאפשר לבתי הדין הרבניים לדון בדיני ממונות - מעוררת התנגדות חריפה בארגוני הנשים. עו"ד ניצן כספי שילוני ממרכז צדק לנשים, פועלת בימים אלו לסיכול הצעת החוק שאושרה לפני כשבוע וחצי בקריאה טרומית, ואשר תאפשר לבתי הדין הרבניים לדון כבוררים בסכסוכים ממוניים. היא מציינת כי כל חיזוק של מערכת בתי הדין הרבניים, שהיא מערכת משפטית שאיננה נאמנה לערכים ליברליים של שוויון ודמוקרטיה - הוא מהלך בעייתי.

08/03/23

כלכליסט
ביזנעס

הממשלה קובעת עובדות בשטח בדרך למדינת הלכה. בין היתר: הצעת חוק לחצי שנת מאסר על מי שתבוא לכנסת בשרוולים קצרים או מי שיתפלל שלא בדרך האורתודוקסית; הצעת חוק שמאפשרת לאסור חמץ בבתי חולים; הצעת חוק שמעניקה לבתי הדין הרבניים סמכות לדון בנושאים אזרחיים; 1.14 מיליארד שקל למטרות זהות יהודית והדתה; הצעת חוק להטיל מגבלות קשות על קיום שיעורים בנושאי מגדר ונטייה מינית; הגדלת התקציבים ב-2.7 מיליארד שקל למוסדות החינוך החרדיים שאינם מלמדים ליבה או מלמדים ליבה חלקית; רופא יוכל לסרב לתת טיפול בהתאם לאמונתו; ביטול רפורמת הכשרות והחזרת המונופול לרבנות הראשית; איתור קרקעות ל"קבורת שדה", למרות המחסור הקשה בקרקעות במרכז הארץ.

09/03/23

ישראל היום

הרפורמה טובה להנהגה החרדית - בלבד. מובן שהאמור אינו נכון ביחס לכל חרדי, ויש חרדים רבים שמתנגדים להפיכה המשטרית, אך כמעט כל החרדים מצביעים למפלגות יהדות התורה או ש"ס, שזו בדיוק רב עמדתן. הזדמנות לפוליטיקאים החרדים והדתיים-תורניים (חרד"לים) לבצע הפיכה משטרית, אשר תאפשר את הגשמת האידיאולוגיה החרדית.

13/03/23

ynet

אחיי החרדים, הרפורמה מסוכנת קודם כל לנו. מאמר דעה של ד"ר אליעזר היון: כוח בלתי מרוסן בידי הפוליטיקאים, כולל אלה שלנו, עלול להחריף נורמות בלתי ראויות. זכרו את האפליה האתנית במוסדות החינוך, ובעיקר זכרו את הרמב"ם.

13/03/23

וואלה!

בלחץ החרדים הכנסת תצביע על פסקת ההתגברות. בלחץ החרדים תעלה לקריאה ראשונה הצעת החוק שתאפשר לעקוף את בג"ץ ברוב רגיל. הלחץ הוא של הסיעות החרדיות, ובעיקר של יהדות התורה, שרואות בכך פתרון לחקיקת סוגיית פטור מגיוס לצה"ל בשל מעמד "תורתו אומנותו" שנפסל במשך שנים בבג"ץ.

13/03/23

ynet

המהפכה שחייבים לבצע: אי השוויון בנטל - חלק בלתי נפרד מהכעס של המוחים. יוסי יהושוע כותב על כך שגם אי-השוויון בנטל הוא חלק בלתי נפרד מהכעס של המוחים, שנושאים על גבם את נטל השירות לצד התמודדות עם יוקר המחיה, גידול ילדים ועוד. המחאה כבר לא נוגעת רק בחבילת החוקים שמביאה איתה המהפכה המשפטית, וגם פשרה לא תבטל את הצורך בשינוי משמעותי במתווה השירות הצבאי שיתגמל את התורמים. אולם, עם 32% ממחויבי הגיוס לצה"ל שלא התגייסו בשנתון האחרון, צריך להודות ש"צבא העם" שינה את פניו.

15/03/23

ערוץ 7
News1

אושר בטרומית: הרחבת הייצוג של האוכלוסייה החרדית ברשויות ובתאגידים ציבוריים. מליאת הכנסת אישרה בטרומית הצעת חוק של ח"כ משה גפני ואחרים שקובעת כי החרדים ייוצגו בהתאם לחלקם באוכלוסייה ברשויות המקומיות, בחברות ממשלתיות, ובתאגידים ציבוריים. לפי ההצעה, בחמש בשנים הראשונות ליישום החוק יזכו החרדים לייצוג כפול ביחס לחלקם באוכלוסייה.

19/03/23

סרוגים

החרדים דרשו לתת לחרדים העדפה בתעסוקה כמו לחיילים משוחררים. שיקלי התקומם והבהיר: אני תומך בלימוד תורה, אך אי אפשר להשוות את התנאים שלהם לאנשים שמסכנים את חייהם בשדה הקרב.

20/03/23

ערוץ 7

חרדים לרפורמה. בהינתן המצב שההתקוממות היא על השאלה האם ישראל תהיה יהודית יותר או דמוקרטית יותר, ברור הדבר שאנחנו צד משמעותי בעניין. הציבור החרדי שחרד ליהדותה של המדינה, צריך להוביל את התמיכה ברפורמה במערכת המשפט. אין כל ספק שמרכיבי הרפורמה עשויים בסבירות גבוהה לשפר את היחס המשפטי לציבור החרדי ולערכיו.

21/03/23

מרכז הנדל"ן
ביזנעס

הממשלה מקדמת את החוק לפיו על השרים להעדיף מינוי חרדים מטעמם למוסדות התכנון המשפיעים על הגדלת התכנון וההיצע בשוק הדיור. הצעת חברי הכנסת יעקב אשר ואורי מקלב אושרה לקריאה טרומית על ידי ועדת השרים לחקיקה. על פי ההצעה, "עד להשגת ייצוג הולם, יחויבו השרים הממנים להעדיף מינוי נציג חרדי במוסדות התכנון, ככל שהדבר ניתן."

21/03/23

חדשות 13

איסור דיבור על נטייה מינית בביה"ס וחסינות לח"כים ולרבנים. מבין החוקים החדשים שממתינים על שולחן הכנסת. טרלול החקיקה - הדור הבא.

23/03/23

מקור ראשון

החקיקה החרדית: במקום העלמת עין - אצבע בעין. חקיקה דתית חפוזה, באווירה של חנות ממתקים שכדאי לנצל כל שהות בה, היא אחד הדברים שהכי מנפחים את הקיטוב בזמן הזה. אי אפשר לחכות שנה?

28/03/23

כלכליסט
מעריב

רגע לפני הפסח: אושר סופית החוק שיאפשר לבתי חולים לאסור הכנסת חמץ. גפני שיזם את החוק כדי לעקוף את בג"ץ: "איפה יש כאן כפייה?"

28/03/23

ynet

קיבל פטור ממזונות חרף ספק לפגיעה מינית. שתי תלמידות תיכון ניתקו קשר עם אביהן. האם טענה שהוא פגע בהן מינית ונפשית, אך הדיינים בבית הדין הרבני קבעו שהטענה לא הוכחה באופן חד משמעית. בית הדין הפנה את המשפחה לטיפול וקבע שהאם תוכל לבקש מזונות אם יחודש הקשר בין הבנות לאב.

29/03/23

מעריב

יציאה בשאלה - עבירה פלילית? חרדים לגורל הצעירים בחברה החרדית. חשש בקרב היוצאים בשאלה מפני הצעת חוק של יהדות התורה, שלפיה סיוע לקטינים לעזוב את המגזר ייחשב לא פחות מעבירה פלילית שדינה מאסר.

הערה: ראו גם כתבת המשך ב-TheMarker (05/05/23): תהיו חרדים או תהיו ברחוב: הצעירים שלא השאירו להם שום ברירה. בני נוער חרדים שיוצאים בשאלה אינם זוכים לעזרה מתאימה מהמדינה, ומוצאים את עצמם חיים ברחוב או נשלחים למוסדות לנוער בסיכון, שם הם נחשפים לאלימות, סמים ואלכוהול. בזמן שח"כ חרדי מציע חוק שישלח לכלא את מי שיסייע לאותם קטינים ביציאה לעולם החדש - קבוצת צעירים שעזבו את החברה החרדית מנסים להניע שינוי ולהושיט להם יד.

30/03/23

Sheee

"בסופו של דבר הדין הרבני יפגע בכולנו - ישראליות ופלסטיניות." עוד מחאה מתרחשת עכשיו, והיא חשובה לא פחות - ההתנגדות לחקיקה דתית, ומניעת זליגתו של המשפט הדתי אל החוק האזרחי.

02/04/23

הארץ
וואלה!
ישראל חופשית

שלושה ימים לפני פסח: בביה"ח לניאדו דרשו מאישה בהריון לא להכניס ופלים וכריך. מאבטחים בבית החולים לניאדו בנתניה דרשו מאישה בהריון בסיכון להשאיר מחוץ לבית החולים ופלים וכריך שאינם כשרים לפסח - שלושה ימים לפני החג. החמרת המדיניות של בית החולים בסוגיה מגיעה בעקבות חוק איסור הכנסת חמץ לבתי החולים, שאושר בכנסת. "זה מקומם. זה בית החולים היחיד בנתניה, אין עוד אופציות."

04/04/23

שיחה מקומית

חוק החמץ: דרך מוגנת לקדם כפייה דתית בלי לשלם מחיר. החוק שמסמיך את מנהלי בתי החולים למנוע הכנסת חמץ למבנה בית החולים (אבל לא לבצע חיפוש בתיקי הנכנסים) הוא בעיקרו מצג שווא, שמאפשר למחוקקים להתחמק מהכרעה בסוגיות של דת ומדינה. וזו לא הפעם הראשונה שזה קורה פה.

04/04/23

N12

"פגיעה בזכות הקניין ובחופש התנועה": עתירה ראשונה נגד חוק החמץ. בעקבות המקרה בו אישה בהיריון לא הורשתה להכנס לביה"ח לניאדו כשברשותה ופלים שאינם כשרים לפסח - הוגשה הבוקר עתירה ראשונה נגד המרכז הרפואי. תנועת "ישראל חופשית" דורשת מביהמ"ש העליון להתערב מיידית כדי למנוע חיפוש בתיקים או חיפוש גופני של הבאים בשערי בתי החולים. "הפרה גלויה, בוטה ומוצהרת של בית החולים לניאדו את הוראות החוק," נכתב בעתירה.

10/04/23

קשת
הארץ

איך מתנהלים בתי החולים לאחר חקיקת חוק החמץ? סדרנים בביה"ח לניאדו תועדו כשהם מחפשים חמץ בתיקי מבקרים, בניגוד לחוק. בית החולים לניאדו הוא היחיד שמאבטחיו אוסרים בפועל הכנסת מזון לשטחו במהלך החג. בסרטונים שצולמו בכניסה לבית החולים נשמעים סדרנים דורשים לבדוק את תיקי המבקרים ומציינים שזהו תפקידם. זאת בניגוד לחוק החמץ, האוסר על עובדי בתי החולים לכפות חיפוש מזון על הבאים בשעריהם . נראה שיש בלבול סביב הוראות החוק, וחלק מבתי החולים טענו כי הם אוסרים על הכנסת חמץ, אך בפועל לא ביצעו בדיקות בכניסה.

10/04/23

גלובס

העם רוצה דמוקרטיה ליברלית. רוב מוחלט של הציבור דוחה כפייה דתית במדינה היהודית. הקואליציה - שפועלת להרחבת הכפייה הדתית והאפליה, הרחבת סמכויות בתי הדין הרבניים, למתן גושפנקה לאפליה נגד נשים ומיעוטים, להרחבת הדרת הנשים ועוד - עושה בדיוק ההפך ממה שרוצה רוב מכריע בציבור.

16/04/23

המכון למדיניות העם היהודי

מצבא העם לצבא דלת העם: פטור גורף לחרדים יסכן את ישראל. ההסדר המוצע שפוטר את החרדים מגיוס, אינו אלא תשלום דמי שתיקה לציבור הלא חרדי המשרת בצבא. אם יאושר, יהיה זה ויתור רשמי הן על השאיפה לשוויון והן על מודל "צבא העם".

17/04/23

ynet
סרוגים
מעריב

"שבת ישראלית" בדרך לסגירה סופית. השר אליהו: "שישי מסורתי חשוב יותר." מיזם "שבת ישראלית" שפתח עשרות אתרי מורשת ומוזאונים ללא עלות במהלך סופי השבוע - לא צפוי להתחדש. שר המורשת: "פרויקט 'שישי מסורתי' שלי, לקרב יהודים לבוא לתפילת שבת, חשוב יותר." גם פרשן חדשות 12 עמית סגל, ביקר את ההחלטה של השר עמיחי אליהו לסגור את מיזם 'שבת ישראלית'. השר הגיב: "אין לי בעיה שיימשך, אבל כרגע אין תקציב עד אישור תקציב המדינה."

18/04/23

בחדרי חרדים
מעריב
ynet
מקור ראשון

התוכנית לחוק הגיוס: הורדת גיל הפטור לחרדים ותמרוץ לחיילים. הפטור לחרדים - כאן ועכשיו מייד. ההבטחות לחיילים - על הקרח, לא מעוגנות בחוק. בתנועה לאיכות השלטון זועמים: "חוק הגיוס החדש יפגע עוד יותר בשוויון." צה"ל מתנגד למתן פטור מוחלט לגיוס חרדים. מתכונתו של חוק הגיוס החדש, על פי הפרסומים השונים, צפויה לפגוע בשוויון בנטל יותר מ"חוק שקד" שנפסל על ידי בג"ץ וכן לפגוע בתכליתו המקורית של החוק: גיוס בני ישיבות לצבא.

23/04/23

ynet

סמוטריץ' נגד עבודות בשבת: "אם איילון נסגר בהפגנות - אפשר גם את הרכבת". הקבינט החברתי-כלכלי התכנס לראשונה. שר האוצר טען: "לא בונים כבישים בשבת - וכך גם לא יבנו רכבת." השרים כץ ואקוניס מהליכוד הבהירו את החשיבות של העבודות בשבת, גולדקנופף איים: "אין ברכה בזה. אם יעבדו - כוח עליון יעכב."

25/04/23

כלכליסט

"בישראל כבר יש מערכת משפט אחת שמתנהלת כמו שטעטל." ד"ר אריאל פינקלשטיין, מומחה לממסד הדתי, מזהיר מהאפשרות שההפיכה המשטרית תדביק את בתי המשפט בתופעת הפוליטיזציה של בתי הדין הרבניים. בין התופעות: נשיאים של בית הדין הגדול שלא היו דיינים מעולם, שליטה פוליטית בוועדת הבחירות לרבנים והתערבות של מאכערים בתיקים. בין הלקחים: "אפשר להשתלט על ועדת בחירות גם לא דרך מינוי פוליטיקאים," וגם: "תחשוב שימנו בכוונה נשיא ברמה נמוכה לעליון."

26/04/23

ynet
הארץ

ההבטחה לחופש דת, חינוך ותרבות הפכה לכלי לרמיסת זכויות. שני מאמרי דעה לכבוד יום העצמאות. מנסחי מגילת העצמאות התחייבו לחופש בחירה ואיסור כפייה, אבל לא ידעו איך ליישם זאת. מאז הפתרון נדחה ונדחה "לאחר כך" - אחרי שתוקם מדינה, אחרי שנקלוט עלייה, אחרי שיהיה ביטחון. ובינתיים? תפרנו טלאי על טלאי וסטטוס-קוו שכולל יותר חורים מגבינה. מה נשאר ממגילת העצמאות? 75 שנה לאחר קום המדינה אי אפשר לדחות יותר. אין די בהבטחת "חופש דת, חינוך ותרבות" ליחיד, אלא צריך להתחיל לשאול ברצינות, ובעיקר ביחד, מה זו מדינה יהודית ומה היינו רוצים שתהיה.

03/05/23

ynet

הדרישה של עיריית ירושלים לבית קפה בגן השושנים: "שיהיה סגור בשבת ובחג." מכרז להפעלת בית קפה בנכס השייך לעירייה דורש כי לא ייפתח בשבתות וחגים. בעירייה טוענים כי נכסיה לא פועלים בשבת, למרות שבספר הנכסים מופיעים כמה שכן. יו"ר תנועת "התעוררות": "כפייה דתית, בניגוד לחוק העזר העירוני."

07/05/23

ישראל היום
משפחה חדשה

בצל המחאות: זינוק של 30% בפניות לארגון החתונות האלטרנטיבי. הוויכוח על נושאי דת ומדינה גורם לרבים להתרחק מהממסד הדתי. בארגון "חופות" מספרים כי לצד הרצון לשמור על טקס מסורתי, זוגות מסוימים מעדיפים להינשא מחוץ לרבנות. עו"ד אירית רוזנבלום, מייסדת "משפחה חדשה": "קיים חשש ממשי, בעיקר בקרב צעירים, שלאחר הרפורמה המשפטית יפגע חלון ההזדמנויות לכינון זוגיות אזרחית בישראל ותתעצם הכפייה הדתית."

16/05/23

כלכליסט

הפתרון לקיטוב? יותר זהות יהודית, פחות כפייה דתית. מאמר דעה של אלן פלד: סקרים מהעשור האחרון מצאו כי חילונים רבים שומרים מצוות למרות שהם לא מחויבים לכך על פי חוק. חלק מהתנגדות ההפיכה המשטרית קשורה לחשש מכפיית חוקים דתיים - ללא בלימת בג"ץ, ולכן הפתרון יהיה חייב להתייחס לפרמטרים של מדינה יהודית - כזו שתגן על חופש הדת ועל זכויות האדם.

07/06/23

ynet

בשם ההדתה, הם ישכתבו גם את ההלכה. תשובה מדהימה שנתנה המדינה בתגובה לעתירה המבקשת לאפשר לחיילים להחזיק חמץ בפסח בצנעת הפרט, גילתה שההלכה היהודית בחו"ל שונה מבארץ. לאחרונה קיבלנו המחשה לטענה שלפיה ההלכה בישראל היא "האמיתית", בעוד זו שבארה"ב, גם זו האורתודוכסית, היא מדוללת ופשרנית. היה זה כאשר בסיום טיעוניה של נציגת פרקליטות המדינה בפני בית המשפט העליון בשבוע שעבר היא ניסתה לתרץ מדוע בארה"ב למשל, יכולים חיילים יהודים שומרי מצוות לשרת ולגור בצוותא עם יהודים שאינם שומרי כשרות או כאלה שאינם יהודים כלל, ואינם מקפידים על איסורי חמץ בפסח.

11/06/23

ynet
ynet
כלכליסט

ועדת השרים אישרה: הסתה נגד חרדים תהפוך לעבירה פלילית. הפוליטיקאים החרדים רוצים להפוך ביקורת לגיטימית ל"גזענות". ועדת השרים לחקיקה אישרה תיקון לחוק העונשין של חברי הכנסת משה גפני ויעקב אשר מיהדות התורה, שלפיו הסתה נגד חרדים תהפוך לעבירה פלילית ותיכלל בחוק נגד הסתה לגזענות. "אנו עדים לתופעה מתרחבת של הסתה לגזענות כלפי האוכלוסייה החרדית," ציינו השניים, "בפרט חמורים המקרים שבהם ההסתה מתבצעת על ידי נבחרי ציבור במטרה לפלג את העם ולהשיג רווח פוליטי, תוך פגיעה בציבור שלם ובאחדות העם."

הערה: איזה "גזע" זה "חרדים"?

12/06/23

N12

הקרב על השבת, ההבטחה לתחבורה ציבורית והאיומים: "השינוי בקו נעשה בחטף." קו אוטובוס חדש עתיד היה לפעול בשבת במועצה המקומית מבשרת ציון, ולאפשר לתושבים החילונים להגיע לתל אביב. ברגע האחרון הצטמצמו 10 תחנות הקו המתוכננות לתחנה אחת יחידה. בעקבות הפעלת הקו בשבת ראש המועצה קיבל איומים על חייו. במועצה המקומית הבהירו: "החל מהשבוע הקרוב קו האוטובוס יבצע איסוף ופיזור בכל התחנות."

22/06/23

כיפה

הנחיה חדשה של גלנט לצה"ל: לא לאכוף חובת גיוס חרדים. שר הביטחון יואב גלנט יורה לצה"ל שלא לאכוף את גיוס תלמידי ישיבות עד לחקיקת חוק חדש בסוף החורף. במקביל לחוק הגיוס החדש בהמשך יאושר חוק הוקרת השירות שיעניק הטבות לחיילי צה"ל.

28/06/23

זמן ישראל

הממשלה למדה מבית המשפט את הטריק ודוחה את גיוס החרדים לעתיד המעורפל. בניגוד לחוק ובאישור הייעוץ המשפטי, הממשלה הורתה להפר את חוק הגיוס בנימוק כי היא מתכננת להסדיר את דחיית השירות עד תום מושב החורף בכנסת, בשנת 2024. במקביל, שופטי בג"ץ בחרו גם הפעם ליישר קו עם ההתקרנפות הממשלתית ולדחות פנייה קיימת של התנועה לאיכות השלטון בטענה שמדובר בעניין חדש.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

06/03/23

ביזנעס

על כף המאזניים: החרדים יהיו תושבי קריית גת? ראש עיריית קריית גת אבירם דהרי פנה לשר הפנים ולשר השיכון בבקשה שלא לספח את שפיר - העיר החרדית העתידית שתחל כשכונה בת אלפי יח"ד - בשטח השיפוט של עירו. הדרישה: תנו לקריית גת להתפתח לצפון ולמזרח במקום למערב - אך תחתיה עומד הפחד מההתיישבות החרדית המסיבית.

14/03/23

חדשות כרמי גת

הממשלה אישרה בניית אלפי יח"ד למגזר החרדי במערב קריית גת. בעבר השר לשעבר אלקין ייעד את השטחים להקמת שכונה במערב קריית גת למגזר הכללי. אחרי מאבקים של חרדים, שר הפנים מיכאל מלכיאלי אישר תכנית של אלפי יח"ד בקריית גת מערב למגזר החרדי. בהמשך ישווקו הדירות על ידי רמ"י, שתחת משרד השיכון והשר יצחק גולדקנופף, בהעדפה למגזר החרדי.

הערה: ראו גם כתבת המשך ב'כלכליסט' (22/04/23): גולדקנופף בישל מענק לקליטת חרדים, ולחילונים לא נשאר. שר השיכון סיכם עם ראש עיריית קריית גת שיתגמל אותו ב־300 מיליון שקל תמורת שני מכרזי בנייה ענקיים שווים בהיקפם לציבור הכללי ולציבור החרדי. הבעיה היא שקריית גת, שהסכימה לקלוט מספר עצום של חרדים, היא העיר האחרונה שתיהנה מהנדיבות הזו.

30/03/23

תל אביב אונליין

תושבים באזור כיכר המדינה זועמים על הכוונה להקים בסמוך ישיבה חרדית. התושבים הופתעו לגלות כי בצמוד לבית כנסת שברחוב קליי, צפוי להיבנות בבניין בן 5 קומות לטובת ישיבה חרדית קומות שתאכלס מאות אברכים, בלב שכונה חילונית. בעירייה טוענים כי המהלך "אינו עומד בסתירה לליברליות של העיר."

02/04/23

News1

נמשכת "מחיקת" זכר הציונות בבני ברק. ניכרת מאז ועד היום מגמה ברורה מצד השלטון החרדי בעיר (אם כי לא מוצהרת) "למחוק" את עברה הציוני של העיר וכל סמל ציוני או ישראלי בולט בעיר. הדבר די צורם ומקומם שכן ממשלת ישראל "הציונית" בכספי מיסינו התושבים הציונים מממנת את העיר ותושביה.

11/04/23

N12
mynet ירושלים

חרדים הפגינו מול מסעדה שמכרה חמץ בירושלים. התיירים ברחו. בתיעוד שהופץ ברשתות החברתיות ניתן לראות קומץ חרדים שהפגין נגד מסעדת מנזה בירושלים. "מי שלא יעמוד לצד השם לא יינצל," קראו המפגינים. "הם התגודדו מסביב ללקוחות ולשולחנות שלנו. השוטרים שמרו שזה לא יגלוש לאלימות," סיפר אחד העובדים. בעקבות המקרה מספר סועדים נטשו את המקום. "בכל שנה הם באים לכאן."

16/04/23

זמן ישראל

משלוש יוצא חב"ד - עיריית רחובות מתעדפת עמותות דתיות בהקצאת נכסים וקרקע. החילונים ברחובות מתלוננים כבר שנים על העדפה בוטה לחרדים בהקצאת מבנים ושטחים לצורכי הציבור. בשכונת "רחובות ההולנדית" מתחננים למבנה שישמש כמתנ"ס - אבל איכשהו תמיד עמותת חב"ד עוקפת אותם בסיבוב וזוכה. בדרך מוותרת העירייה לעמותה החרדית על תשלומים, עוברת על כללי ההקצאות של משרד הפנים, וגם לא תמיד אומרת אמת. עיריית רחובות: "נותנים מענה לצרכים של כולם." הרב של עמותת חב"ד: "תושבים סובלים ממחסור במקום לתפילה."

17/04/23

PROG

התיישבות חרדית בקצרין? ההגרלה הטובה ביותר. ההגרלה כאמור היא הטובה ביותר מבחינת הדירות שמוקצות לציבור החרדי: למעלה מאלף דירות באלעד וכשלוש מאות דירות בצפת. האופציה השנייה היא קצרין. האפשרות השלישית היא נוף הגליל.

21/04/23

mynet ירושלים

יותר ויותר בתי עסק נסגרים בירושלים בשבת: כך נראית ‏המהפכה השקטה. דו"ח חדש של המכון לדמוקרטיה מגלה את היקף בתי העסק ומוסדות התרבות בעיר שסגורים בשבת. מנגד, יותר ויותר מסעדות מחזיקות בתעודת כשרות. האם הסיבה לנתונים היא הגידול באוכלוסייה הדתית, או שזו עוד הוכחה לכך שאף אחד לא סופר את הציבור החילוני בעיר?

23/04/23

N12
וואלה!

הרב הראשי לשר משה ארבל: "תן תקציבים רק אם יבטיחו לבנות בית כנסת, אך אל תגיד במפורש - זה לא חוקי." הראשון לציון הרב יצחק יוסף ייעץ לשר לתת לרשויות המקומיות תקציבים רק אם יתרמו כסף לישיבה או יבנו בית כנסת, והוסיף: "תעשה את זה בחוכמה." בהמשך, התייחס הרב לסירוב רופאים להשתתף בכנס שאליו לא הוזמנו רופאות: "מה זה קשור שאישה תדבר בפני רבנים?" ליברמן בתגובה: "לפטר את הרב הראשי." גלעד קריב: "פרצופה של הרבנות הראשית. כמה מביש."

11/06/23

הארץ
מגדלור

הקרקס בפרדס חנה לא נפתח בשבת, התושבים תקפו את ראשת המועצה: "קורצת לחרדים." עשרות תושבים מחו מחוץ לבניין המועצה לאחר שההופעות בסופי השבוע בוטלו, וקראו גם נגד סגירת גנים חילוניים והקמת בתי כנסת בשכונה חילונית. ראשת המועצה הדפה את הטענות: "פתאום נוצרה שעת כושר, אולי בגלל המחאה ברמה הלאומית."

27/06/23

באר שבע נט

שלטי הפרסום בעד שמירת השבת בעיר מעוררים סערה. שלטי פרסום על אוטובוסים שמפרסמים עסקים שבחרו להישאר סגורים בשבת, הציתו ויכוח אדיר ברשת בין תושבי באר שבע בשאלת הכפייה הדתית.


הפליית האישה והדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

02/03/23

המקום הכי חם בגיהנום

"לא מתאים שאחת צעירה עם פאה בלונדינית תהיה כאן." אביה כהן-רווח, צלמת חרדית שהגיעה בהזמנת עיריית בית שמש לתעד מפגש של ראש העיר עליזה בלוך עם השר מאיר פרוש וראשי קהילות חרדיות, התבקשה לעזוב את המקום בהוראת פרוש ובלי התנגדות של ראש העיר. "אני מצלמת פוליטיקאים חרדים וזה מעולם לא קרה לי," אומרת רווח-כהן. מהעירייה נמסר: "ראש העיר לא היתה מודעת לאירוע."

08/03/23

וואלה!

סערה בשדרות: הורים דרשו לבטל הצגה בשל השתתפות של גברים ונשים יחד. הצגת הילדים "מחסן השטוזים של דתיה", בה משתתפים גברים ונשים יחד, בוטלה בשל לחץ של הורים לילדי גנים תורניים ורב העיר שדרות. הביטול גרר תגובות זועמות מצד תושבים בעיר: "הגזמה דתית, זו הצגה מקסימה ותמימה לקטנטנים." העירייה: "ההצגה בוטלה בגלל חוסר תיאום ציפיות."

09/03/23

מעריב

"לא במשמרת שלי": ראש המועצה המקומית מבשרת ציון הגיב בחריפות להשחתת תמונות נשים. תיעוד שפורסם בפייסבוק, הציג אלמוני שהגיע לאמפי-פארק ביישוב הסמוך לירושלים, כשהוא תולש וקורע שלטים עם תמונות של זמרות מוכרות. יורם שמעון, ראש מועצת היישוב טען: "אציב שלטים בכמות גדולה ומכופלת."

13/03/23

קשת
כאן

בגלל חרדי אחד בקהל בת 13 נפסלה מלשיר באירוע. אליענה חיוט בת ה-13 הייתה אמורה להשתתף בכנס יוזמות חינוכיות במועצה האזורית מרום הגליל. חמש דקות לפני היציאה למופע, כתבה המורה לאימה שהיא לא תוכל לשיר "בגלל בעיות הלכתיות". מאוחר יותר התברר כי הסיבה היא אדם חרדי אחד שהיה בקהל. "כל אירוע כזה מרחיק אנשים מהדת," אמר אביה של אליענה שהעיד על עצמו כמסורתי ההולך לבית כנסת. מהמועצה נמסר בתגובה: "מדובר באי הבנה מצערת ואנחנו מתנצלים עליה."

16/03/23

חדשות 13

"לצערי הרב הם לא אישרו שירת נשים": מתי הזמן הנכון להתעורר על החיים שלנו? פה ריסוס תמונה של אישה על מודעה בתחנת אוטובוס, פה יריקה על איזו ילדה עם חצאית קצרה מדי בבית שמש, פה איזה איסור שירת נשים מחשש לפגיעה ברגשות, פה חוק קטן שאולי כדאי עונש מאסר על נגינה או לבוש בלתי הולם בכותל - ותוך זמן קצר נמצא את עצמנו מתפלאים על איך הפכנו להיות איראן.

20/03/23

onlife

מיצג 'סיפורה של שפחה' הוא לא נבואת זעם, כך הוא עוד עלול להתממש. שמחה רוטמן חושב שמייצג 'סיפורה של שפחה' הוא קמפיין הפחדה. פרופ׳ גילה שטופלר, מרצה למשפט חוקתי ודיקנית, מסבירה מדוע המייצג אינו נבואת זעם שקרית אלא חשש אמתי שעוד עלול להתממש.

21/03/23

כיכר השבת

ח"כ אליהו ברוכי: "בשם הפרנויה מ'הדרת נשים', פוגעים בזכויות עשרות אלפי נשים." במהלך נאומו במליאת הכנסת בדיון ליצון "יום האישה", אמר ח"כ אליהו ברוכי (יהדות התורה) כי "בשם הפרנויה מ'הדרת נשים', פוגעים בזכויות המינימליות של עשרות אלפי נשים, שכל חטאן הוא שעולם הערכים שלהן שונה."

23/03/23

ישראל היום
ערוץ 7

סילמן תשיק פיילוט לרחצה נפרדת במעיינות רשות הטבע והגנים. הפיילוט של השרה להגנת הסביבה, שיפעל בינתיים רק בחודשי הקיץ הקרובים, מציע פתרון לשילוב האוכלוסייה החרדית - מבלי לפגוע בכלל הנופשים. הרעיון: ההפרדה תתאפשר רק לאחר שעות הפעילות של המעיינות. בעבר היה כבר פיילוט לרחצה נפרדת שהופעל בתוך שעות הפעילות של מעיין עין צוקים ברט"ג, שנפסל על ידי משרד המשפטים, בטענה שהוא גורם לאפליה. גם השרה הקודמת, תמר זנדברג, התנגדה לקידום פיילוט לרחצה נפרדת בחלק ממעיינות רט"ג. השרה סילמן נחושה לקדם את המתווה, גם בלי אישור מהיועצים המשפטיים של המשרד.

02/04/23

קשת

"אז אני אמורה לבוא פעם אחת עם הבת שלי ואז להביא את הבן שלי?" עיריית יבנה פרסמה מודעה לאירוע פסח שיתקיים לכל משפחות העיר, רק שבאותיות הקטנות נכתב כי יש שעות המוקצות לבנים ולבנות - בנפרד: "נכון שיש בעיר שומרי מסורת, אבל אין שום סיבה שנפריד בין דתיים לחילונים." מעיריית יבנה נמסר: "יבנה היא עיר מכבדת ומאפשרת לכולם, נמשיך לשמור על הקיים מבלי להיגרר להקצנה."

03/04/23

קשת

"אמרו לי: 'אמא שלך הייתה רוצה שתעברי ולא תעשי בלאגן.'" טל אביטבול לעולם לא תשכח את לוויית אמה, ואיך ברגעים הקשים האלו ניסתה חברת קדישא להפריד בין נשים וגברים, ובינה ובין אחיה הקטן. בנוסף, היא מספרת, הם אסרו על אחותה של האם לשאת דברי הספד. שבע שנים אחרי, פסק בית המשפט כי על חברת קדישא לפצות אותה ב-120,000 שקלים: "אני מקווה שפסק הדין ירתיע כל אדם שמנסה ליצור הפרדה בין משפחות ברגעים קשים כאלו."

04/04/23

הארץ

בן גביר ורעייתו דרשו שחייה מעורבת בקאנטרי ברהט; העירייה: "הם בעצמם מקדמים הפרדה מגדרית." אחרי שבג"ץ חייב את הבריכה בקריית ארבע לקיים רחצה משותפת לגברים ולנשים, אילה בן גביר ביקשה להגיע לקאנטרי ברהט עם בן 15 ל"יום כיף" וסורבה. בני הזוג עתרו נגד העירייה, שמאשימה אותם בניצול מעמדם הציבורי כדי לאפשר אפליה.

11/04/23

קשת
אשדוד נט

"תסתכלו עליי טוב. זו הדרך היחידה להראות נשים." שדולת הנשים יצאו בקמפיין חדש ובו אפשר לראות את פניו של השחקן צחי הלוי, אבל כשמתקרבים אפשר להבחין שהם מורכבים מפסיפס של נשים, שחלקן הושחתו במסגרת פרסומות שבהן השתתפו - כאשר מתחת הכיתוב: "יש מקומות בישראל שזו הדרך היחידה להראות נשים במרחב הציבורי": "בימים שבהם אנו מרגישות את הניסיונות לפגוע בזכויותינו החשיבות של הקמפיין חשובה מתמיד."

17/04/23

חדשות 13
e-Med

מחאה נגד הדרת נשים בכנס רפואי בנושא פריון של החברה חרדית. יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי דורש לשלב רופאות בהרכב המשתתפים בכנס של מכון דורות על פוריות האשה, הכולל דוברים גברים בלבד. כללית הסירה את החסות מהכנס ורופאים ונציגים ביטלו את השתתפותם.

19/04/23

N12

ההורים זועמים: העמידו את הבנות במסדר והכריחו אותן להחליף מכנסיים. הורי תלמידות כיתה ז' בבית ספר אליאנס בתל אביב הופתעו הבוקר לגלות שהאוטובוס לטיול השנתי במדבר יהודה לא יצא, משום שבנותיהן הגיעו עם מכנסיים קצרים. לטענת בית הספר, אורך המכנס הוא עניין בטיחותי - אך הבנים בשכבה לא קיבלו שום הנחיה בנושא. מטעם משרד החינוך נמסר שאין הנחיות לגבי אורך מכנסיים.

30/04/23

הארץ

ש"ס לא רוצה נשים בתפקידי מפתח, והמנכ"לית האחרונה תשלם את המחיר. תאיר איפרגן, מנכ"לית משרד העבודה, צפויה לעזוב את משרתה - לפי פרסומים בחברה החרדית. איפרגן היא האישה היחידה שמנהלת כיום משרד ממשלתי, וסביר שיחליף אותה גבר. בש"ס שוב מבהירים שאין בכוונתם לקדם נשים - גם לא את המקצועניות ובנות עדות המזרח.

04/05/23

מכון שלום הרטמן

גם אם זה בהסכמה - הפרדה מגדרית במרחב הציבורי מאיימת על נשים. איך המשפט מתייחס להפרדה מגדרית במרחב הציבורי, האם היא מהווה איום כללי על מקומן של נשים בחברה ועד כמה - אם בכלל - נוגעת לסוגייה זו הסכמתן של יותר ויותר נשים להפרדה הזו?

08/05/23

קשת
מעריב

נשים ונערות מגורשות מאוטובוסים באשדוד רק בגלל מינן. קו 80 בעיר, של חברת "אלקטרה אפיקים", מדיר נשים ולא נותן להן לעלות לאוטובוס, כולל במקרה אחד שתועד במצלמה נסתרת. מעדויות נוספות של נוסעות, עולה שהאפליה קיימת גם בקו 74 ובקו 79 של אותה חברה ציבורית, שפועלת בדרום.

08/05/23

ynet

"מעבר לגברים, מעבר לנשים": הדרה ברחוב בירושלים, לקראת ל"ג בעומר. המדרכות ברחוב שמוביל להילולה בשכונת בית ישראל בבירה נתחמו - וחולקו למעברים נפרדים. עיריית ירושלים הורתה להסיר את השלטים המדירים.

09/05/23

ישראל היום

ב"שערי צדק" הקפיאו עד להודעה חדשה כנס בהפרדה מגדרית בין גברים לנשים. בהזמנה צוין כי בכנס יתקיימו "מעגלי שיח" נפרדים - לנשים ונערות בהנחיית רופאות ונשות מקצוע. ב"שערי צדק" מיהרו להבהיר כי "מדובר בכנס חיצוני של'שערי צדק' לא היה חלק בתכניו." בבית החולים הדגישו כי "הבוקר נחשפנו לראשונה לפרסום, ואנו מקפיאים את קיומו בשלב זה עד לבירור מלא של הפרטים."

12/05/23

קשת

"תנו לילדות שלנו להתלבש איך שהן רוצות." אחינועם קרופניק בת ה-13 הגיעה לחטיבת הביניים שלה בגינסבורג האלון בעיר מגוריה יבנה, אך אוימה בסילוק כיוון שהגיעה עם מכנסיים ש"אינם עומדים בתקנון": "המנהלת התקשרה ואמרה שאם זה מפריע לי שאעביר את הילדה בית ספר, כי יש חטיבה אחרת בעיר שמאשרים בה מכנסיים קצרים, שיער צבוע וקרעים בג'ינס."

הערה: בכתבה - צילום המכנסיים שבהם הייתה לבושה אחינועם. שפטו בעצמכם.

16/05/23

וואלה!
מעריב

המודעה שמזעזעת את בית שמש: "תשחקי בפינה כדי שנלך לבית כנסת, ותיכנסי להגרלה." עלון חרדי פרסם מודעה שבה התבקשו ילדות "להשאיר את הרחובות ריקים" בשבת. הפרסום עורר סערה בציבור החרדי, שנאבק בפלגים הקיצוניים. חלק מהתושבים שרפו את הדפים ברחוב ואחרים הבטיחו לשלוח את בנותיהם לשחק בחוץ: "מנסים להחדיר אג'נדות הזויות שמנרמלות תרבות פדופיליה." ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) הגיבה למודעות: "דורשת ממשטרת ישראל לחקור בדחיפות את הנושא. מדובר בפדופיליה, הפליה ושנאת נשים. רק מוחות מעוותים יכולים לכתוב דברים כאלו. זהו הקו שהממשלה הזו מובילה - קו של הדרת נשים מהמרחב הציבורי, אז מה הפלא שהאנשים האלו שצריכים טיפול בדחיפות, מעיזים לכתוב דברים כאלו בפרהסיה."

16/05/23

N12

פני נשים הוסתרו ממוצרים בסניף Be של שופרסל בבני ברק: "פנאטיות כמו באיראן." תמונות של נשים על מוצרי טיפוח צונזרו בסניף של Be בבני ברק וזעזעו רבים. "איזה מסר זה מעביר. פנים של אישה זה דבר רע?" סיפרה צלמת התמונה שביקרה בסניף, "כמה קיצוניות, דיכוי ושנאה. אם ניתן לזה לגדול לאן נגיע?" ב-Be הגיבו: "סניף ייעודי בבני ברק הפונה בעיקר לאוכלוסייה החרדית, מדובר בסניף זה בלבד."

17/05/23

הארץ
וואלה!

במימון עיריית ראש העין, נשים יישלחו לשבת מאחור בהצגת ילדים. תחת הכותרת "מופע לכל המשפחה", השורות הראשונות במופע שייערך בהיכל התרבות בעיר יישמרו לגברים בלבד, ומשפחות שמעוניינות לצפות בו יחד יוכלו לשבת רק ביציעים מרוחקים. שדולת הנשים וסיעת מרצ בעיר דרשו לבטל את החלוקה, אולם מהעירייה נמסר כי "לא מדובר באירוע בהפרדה מגדרית."

24/05/23

ישראל חופשית
ישראל חופשית
ישראל חופשית

"האדון לא מסכים שיישבו לידו נשים," גם במקומות המיועדים לאנשים עם מוגבלויות. רוני אוחיון, ספורטאית פראלימפית וקטיה קופצ'יק מתנועת 'ישראל חופשית' בראיון ל"סדר יום", כאן ב'.

24/05/23

ישראל היום

"מנסים לפגוע במרקם החברתי-תרבותי של העיר": שלטי שחקניות של תיאטרון החאן הושחתו. שלטים ועליהם תמונות של שחקנים ושחקניות בתיאטרון בעיר ירושלים הושחתו, ולא בפעם הראשונה. תיאטרון החאן בתגובה: "נזק גדול לא רק לתיאטרון אלא לעיר ירושלים בכלל." זו איננה הפעם הראשונה שקמפיין של תיאטרון החאן, המסרב להימנע מפרסום שלטים עליהם מופיעה דמות אישה בירושלים, נפגע.

04/06/23

ישראל היום

"מודרות בחייהן ובמותן": תמונת הלוחמת ליה בן נון שנהרגה בגבול מצרים הושמטה מאתרים חרדיים. "בחדרי חרדים" ואתר "JDN" העלימו את פניה של החיילת שנהרגה בגבול מצרים. בטוויטר זעמו: "יגידו לנו שצריך לכבד את אורחות החיים של החרדים, זה נראה למישהו מכבד?" יו"ר נעמת: "קוראת למנהיגי העולם החרדי - תגלו מנהיגות ותגנו את המהלך המבזה הזה."

07/06/23

וואלה!

"אל תקלקלי את השכונה בפריצות": מכתב האיומים שהונח בביתה של אישה מטבריה. המכתב מעוטר ב'בס"ד' ומבהיר את הצורך "מהתורה" בכיסוי ראש, שרוולים ארוכים, גרביונים וחצאית ארוכה. המכתב הונח בפתח דירתה של הדס מדמון, על רקע העובדה ששולחי המכתב לא מרוצים מלבושה "הלא צנוע". במקביל, ניתקו לה את המים לדירה ועל הברז הניחו מכתב נוסף. "מאוד מקווים שהבנת את הנושא לפני שנצטרך לעשות דברים לא נעימים ואף יותר מזה חלילה."

21/06/23

צומת השרון רעננה

אירוע בהפרדה ברעננה מעורר סערה. מדובר באירוע פתיחת הקיץ שמפיק כולל בית יוסף במגרש ציבורי בשכונת רסקו. חברת המועצה מירב מאיר: "מסמל את כל הרע כלפי נשים." יו"ר המועצה הדתית אריה פרידמן: "לא צריך ללבות את להבות מלחמת האחים."


גזענות, שנאת והפליית הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

28/02/23

רשויות

המחאה השקטה של גני תקווה: הנחיות צורמות הוצבו בכניסה להצגה הגאה "את שאהבה נפשי". אין כניסה לנכים, הומואים יושבים בכסאות מסומנים ונשים בסוף - אלו חלק מההנחיות שהוצבו בשלט הכניסה להצגה שרכשה לאחרונה מועצת גני תקווה. ההצגה נכתבה בהשראת סיפורו של נער דתי שנשלח לטיפולי המרה. ליזי דלריצ'ה ראש מועצת גני תקווה: "זה פשוט לא יקרה!"

03/03/23

ישראל היום

לא רק שרקי - השאלה החברתית שמטלטלת את המגזר הדתי-לאומי. פוסט היציאה מהארון של יאיר שרקי שבר את הרשת, אבל טלטל גם את המגזר הדתי־לאומי, המתמודד בשנים האחרונות עם הסוגיה המורכבת של נערים ונערות הנמשכים לבני מינם. במכון "באר אמונה" של תנועת "אמונה" מסיימים בימים אלה הכשרת מחזור רביעי של מדריכים לבני נוער הזקוקים לעצה ולתמיכה, בלי שיפוט וביקורת, תוך מציאת דרך שתסיר את האיום הגדול מכל: האובדנות של מי שחש שאין לו מקום בעולם. מנגד, יש גם רבנים אורתודוקסים הקובעים: צווי ההלכה מוחלטים, לא תיתכן פשרה, ומי שמקל - "רוצח נפשות".

07/03/23

N12

יום כיף לחרדים בלבד בחמי געש - על חשבון עיריית ירושלים. 2 מיליון שקלים - זה הסכום שבחרו חברי מועצת עיריית ירושלים להוציא על ימי ספורט שהוצעו למגזר החרדי. התקציב אומנם אושר בהצבעה של ישיבת המועצה, אולם ללא שום מכרז ובקרה. ראש האופוזיציה בעירייה אדיר שוורץ: "בעיר עם הארנונה היקרה במדינה בוחר ראש העיר להוציא מיליונים על ימי ספורט עבור מגזר אחד בלבד." העירייה: "אירוע הספורט ההמוני היחיד שמוצע למגזר."

13/03/23

וואלה!

ראש העיר ביתר עילית: הוריתי להוריד נוסעים ערבים מאוטובוסים. מאיר רובינשטיין הדגיש שהורה להוריד נוסעים "גם אם הם בעלי תעודת זהות כחולה." לטענתו, במשטרה ובמשרד הביטחון פנו אליו בעקבות המהלך, אך הוא הורה להמשיך בו. "אם יש בעיות שיפנו אליי," אמר לכלי התקשורת "חדשות הסקופים". "שישפטו אותי, בוא נראה את הטיפשונים האלה."

14/03/23

N12

"זה נגד התורה, לא מתאים": בעלי דירות סירבו להשכיר לזוגות חד-מיניים. בעלי הדירות חזרו בהם מהסכמתם אחרי שהבינו שזוג הומואים מעוניין לשכור את הדירה. "בלי שאלות מיותרות," אמרה בעלת דירה בפתח תקווה וניתקה את השיחה. זוג מתל אביב: "הרגשנו רע מאוד אחרי שדחו אותנו, היו לנו ימים קשים אחרי המקרה."

22/03/23

N12

בעל הקייטרינג שסירב לספק שירות בחתונה: "בן זוגך יהודי?" - סיוון (שם בדוי) ובן זוגה בסך הכול רצו לחגוג עם משפחותיהם את נישואיהם. בעל הקייטרינג שאליו פנו טען שמשגיח הכשרות אוסר עליו מבחינה הלכתית לספק שירות לזוג שאחד מהם אינו יהודי. בשיחה של בעל הקייטרינג עם סיוון, שהגיעה לידי N12, נשמע אומר: "המשגיח אמר לי, זה כמו שאסור לך לבשל בשר לא כשר."

הערה: "בן זוגך יהודי?" - נשמע כמו שאלה שנלקחה מעולמות אפלים שהיכרנו.

13/04/23

ynet
כיכר השבת
דבר

"אם האולפנה הייתה מזרחית": הסרטון של בנות האולפנה שעורר סערה. בנות באולפנת חורב פרסמו סרטון, שבו הציגו הבדלים בין יוצאי מדינות מזרח אירופה לכאלו שהגיעו ממדינות ערב. בין היתר הן צבעו את פניהם בצבעים כהים ורקדו על שולחנות. מאולפנת חורב נמסר בתגובה: "האולפנה מתנצלת ומצטערת על תוכנו, על אף שנעשה על ידי תלמידות כסאטירה." גינויים מכל קצות הקשת הפוליטית.שר החינוך יואב קיש: "נחרדתי לצפות בסרטון, הנחיתי לזמן לבירור מיידי את כל הנוגעים בדבר."

הערה: ראו גם כתבת המשך ב-TheMarker (16/04/23): אחרי שהזדעזעו מסרטון האולפנה, נתניהו ויואב קיש עובדים על שכפול המודל שלה. ההסכמים הקואליציוניים מכוונים להגדלת התקציב והחלשת הפיקוח בבתי הספר הממיינים, שבהם התלמידים אינם נחשפים לתלמידים מרקע חברתי אחר ומרשים לעצמם ללעוג להם.

28/04/23

בעולמם של חרדים

ליצמן: בתי הספר של ויז'ניץ וחב"ד שיישרפו אני רוצה את כל הכסף. הבלוג מציג סרטון בו מצטט אהוד אולמרט, מתקופת היותו ראש עיריית ירושלים, את ליצמן בנוגע לבתי הספר של ויז'ניץ וחב"ד: "אז שיישרפו, מה זה מעניין אותי, אני רוצה את זה לנו."

29/04/23

N12

האם שבנה עבר התאמה מגדרית: "אילחם עבורו." דנה ויס עם האם שבנה עבר התאמה מגדרית וההורים שדרשו לסלקו מהכיתה. גם בכירי הרבנות של הציונות הדתית הצטרפו למערכה נגדו.

18/05/23

ישראל היום

אב וילדו בעל המוגבלות סולקו מבית כנסת בדרום ת"א: "אתה יכול להתפלל בבית." אב ובנו שעל הרצף האוטיסטי מודרים במשך שנה מתפילה בבית הכנסת, הסיבה - רעשים וקולות, שלדברי הרב, מפריעים למתפללים.

30/05/23

ynet

גט מבטלת את "גט מהדרין" ותשלם פיצוי של 6 מיליון שקלים לנהגי מוניות ערבים. החברה הגיעה להסדר פשרה במסגרת תביעה שהוגשה נגדה לפני 3 שנים, בטענה שהשירות הייעודי שהציעה גט בירושלים, שאיפשר להזמין מוניות שהנהגים שלהם שומרי שבת בלבד, מפלה את הנהגים הערבים.

01/06/23

קשת

הודעה שנשלחה "מטעם העירייה" לתושבי ירושלים: בואו למחאה נגד מצעד התועבה. תושבים קיבלו הודעה לכאורה מעיריית ירושלים, עם הזמנה להגיע למחאה נגד מצעד הגאווה בעיר. בעירייה מכחישים שהם שלחו את ההודעה ואמרו כי "יפנו למשרד התקשורת," אך באגודה למען הלהט"ב לא השתכנעו: מדובר באירוע חמור שיש לתחקר אותו מיד ולמצות את הדין המלא עם האחראים.

07/06/23

ynet
ynet

מנכ"ל חברת החשמל: "יישובים דתיים לא נותקו מהרשת כדי לא לפגוע בהם בשבת." הפסקות חשמל לחילונים בלבד? כך עולה מדבריו של מנכ"ל חברת החשמל מאיר שפיגלר בוועידת איגוד המנכ"לים והמזכירים ברשויות המקומיות באילת. על פיו: "יישובים בהם יש תושבים דתיים לא נותקו מרשת החשמל כדי לא לפגוע בהם בשבת, חיברנו אותם לחשמל וניתקנו ישובים אחרים." האמירה מתייחסת בעיקר למודיעין עילית שנותקה מרשת החשמל לקראת כניסת השבת, ואחרי שעה ורבע הורה המנכ"ל להחזיר את החשמל. המנכ"ל הוסיף עוד, כי בקשת בן גביר שלא לנתק את ביתר עילית התקבלה לאחר שההחלטה כבר התקבלה ובוצעה. בדיון בוועדה לביקורת המדינה אמר שפיגלר שהוא "גאה בהחלטה".

12/06/23

קשת

תקיפה להט"בופובית בירושלים: "קוקסינלים, תמותו, תחזרו לתל אביב." צעיר וצעירה שחזרו ממצעד הגאווה בתל אביב לירושלים מקושטים בצבעי גאווה - נתקלו בשעת לילה מאוחרת בהמון זועם, רובם דתיים וחרדים קטינים, שהקיף אותם ודרש מהם לזרוק את הפריטים לפח. על פי עדותו של לביא משען בן ה-20, לפחות אחד מ-30 האנשים שהקיפו אותם תקף אותו באלימות: "הוא היה אולי בן 15, הוא ניסה לשרוף אותי עם מצית."

15/06/23

ynet
הארץ

ההשתלמות ההומופובית המוכרת שמוצעת למורים: "נטיות הפוכות", טיפולי המרה ו"סכנות הטרנס". בכנס של ארגון דתי-שמרני, שלטענת המארגנים השתתפות בו ובשיעורים נלווים אליו מקנה למורים 30 שעות השתלמות שתורמות למשכורת, יתארחו בין השאר אנשים שאחראים לטיפולי המרה ללהט"בים - ויתקיימו פאנלים על "תפקיד המחנך בהתמודדות עם נטיות הפוכות", או על "הסכנות באידיאולוגיית הטרנס".

20/06/23

מעריב

ח"כ יצחק פינדרוס מיהדות התורה: 'הדבר הכי מסוכן למדינת ישראל, יותר מדאע"ש וחזבאללה, זה התנועה הלהט"בית.' הח"כ התראיין לתוכנית "אנשים" בקשת 12. לדבריו, מה שהוא מכנה "הפריצות בעריות" זה 'יותר מסוכן מאשר בלי צה"ל.'


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

08/03/23

ynet

המוהל שמואשם באונס בתו נמלט מהארץ, אך היא לא מוותרת: "רוצה להוציא את הצדק לאור." מוהל ותיק ומוכר מהצפון, שהוגש נגדו כתב אישום לפני כחודש בגין האונס של בתו במשך 10 שנים מאז שהייתה בת 3, עזב את הארץ זמן קצר לאחר הגשת האישום ליעד לא ידוע והוכרז כעבריין נמלט. "המחדל שקרה ריסק אותי נפשית, אבל אני יודעת שימצאו אותו וימצו איתו את הדין," שיתפה הבת. עו"ד של הנפגעת: "הופתעתי לגלות שלא הוצאה נגד הנאשם בקשה להפקדת דרכון שתמנע ממנו להימלט מאימת הדין."

הערה: ראו גם כתבת המשך ב'קשת' (11/05/23): לאחר שנמלט לאוקראינה: המוהל שמואשם באונס בנותיו הוסגר לישראל. תושב צפון הארץ בן 65, שהסתתר באזור אומן לאחר שהוגש נגדו כתב אישום, הוסגר לארץ. המוהל שנאשם באונס שתי בנותיו לאורך מספר שנים נתפס על ידי האינטרפול לפני כמה שבועות, וכעת הליך הסגרתו הושלם.

08/03/23

וואלה!

"אנחנו מפחדים - אף אחד לא הצליח להציל אותנו": אב חרדי הואשם בהטרדת 9 בניו המאומצים בארה"ב. החשוד, חיים ניסים כהן בן 38, כוכב טיקטוק, נעצר לאחר שאחד מבניו דיווח בפודקאסט בעילום שם על הטרדה מינית והתעללות שהוא ואחיו עוברים. קורבן נוסף בן 16 אמר כי כהן ירסס עליו גז פלפל אם לא יעשה כדבריו. "היו כל כך הרבה דגלים אדומים - חשדו שהוא פדופיל."

16/03/23

וואלה!

מאות חרדים הפגינו מול חנויות סלולר בירושלים. מאות חרדים הפגינו מול חנויות הסלולר בשכונת מלכי ישראל שבירושלים. כוחות יס"מ הגיעו למקום לאחר שנמסר כי מפגינים השחיתו אוטובוסים ופחי זבל באזור.

23/03/23

ישראל היום
ישראל היום

זוהי סדום: זוועות הקהילה החרדית ביבנאל. בסדרה "בשם האב" ב"כאן 11" נחשפות הזוועות המיניות אליהן נחשפים ילדות וילדים ביבנאל. רב שהופך אנשים לרובוטים נטולי מחשבה; בנות 13 קורבנות של פגיעות מיניות ואונס פדופילי; נערות שמחותנות בגיל 14-15 כדי למנוע מגברים "לשפוך זרע לבטלה". לפני 8 שנים נפטר הרב אליעזר שלמה שיק, שהקים ביבנאל קהילה של 400 משפחות חסידים. במסגרת הסדרה חושף בנו מוישי את ההתעללות הנפשית המתמשכת שעברו הוא ושאר המאמינים. ממדיניות נישואי הקטינים ("אונס באמתלה של חתונה"), דרך משמרת הצניעות שהקים הרב כדי "לחנך" נערות צעירות ("סוטי המין והחולים הכי גדולים בדקו בשבילו מי מסתובבת בערב בחוץ,") ועד התעלמות האב ממצוקת הבן שעבר הטרדה מינית. "הוא דאג שכל מי שמאיים על מעמדו יקבל מכות רצח, אבל כשקרה לי הגרוע מכל - לא עשה כלום."

24/03/23

קשת

"קובעים כיצד תראה מפת הפשע בישראל": כך הפכו הרבנים למרוויחים הגדולים מהסולחות של העבריינים. מהסולחה המתוקשרת של עמוס לביא ואייל נגר ועד ליישור ההדורים השקט בין האחים אלופר ואבי טולדו לדרור אלפרון - המכנה המשותף להסכמים שנחתמו בעולם התחתון הוא מעורבותם של רבנים: "עבריינים פוחדים מהם, הם לא יעזו להפר את השבועה שנתנו." בתמורה לכך, הרבנים מקבלים סיוע כספי לתחזוק המסגרות שלהם.

28/03/23

ynet
וואלה!

גרם למותה של משפחה שלמה בתאונה - ונתפס נוהג בכביש למרות פסילה. נהג הסעות חרדי, יעקב ישר ישורון, גרם ברשלנות לתאונה קטלנית שבה נהרגו 7 בני משפחה מביתר עילית, ורישיונו נפסל ל-18 שנים. כעת הוא נתפס נוהג ללא רישיון - ונעצר: "עלה על הכביש תוך זלזול מוחלט בהחלטת ביהמ"ש - וסיכן את משתמשי הדרך."

03/04/23

N12

קרוב המשפחה פגע מינית, 3 אחים טוענים: גם בנו הוא פגע. 5 שנות מאסר נגזרו על דניאל מאיר דדון בן ה-25, חרדי מנתיבות, שביצע מעשים קשים בילדה בת 4 - וגרם לה לטראומה קשה. בת משפחתה סיפרה: "הילדה תיארה מקרים מזעזעים, הייתי מבוהלת עד אימה. 5 שנים זה עונש עלוב מאוד מבחינתנו." נגד דדון, הוגשו תלונות על פגיעה מינית בשלושה ילדים נוספים עד גיל 12, שמטופלים עד היום על ידי עמותת "מגן" בעקבות האירועים.

הערה: ראו גם כתבת המשך ב-N12 (07/05/23): הפדופיל שפגע בבת 4 נכנס לכלא: "הילדים שפגעת בהם נמצאים בכלא תמידי." לפני כניסתו לכלא ביקש דדון מבית המשפט העליון לדחות את תחילת ריצוי עונשו - בקשתו נדחתה על הסף: "ביצע עבירות מין חמורות."

05/04/23

קשת

הנפילה של גורו הקבלה שגלגל מיליוני שקלים. במשך שנים ארוכות היה נתנאל אור כהן (או נתנאל הכהן) כוכב. מאות אלפים הגיעו אליו כדי לקבל ברכה או לקנות קמעות באלפי שקלים. "הייתי מוכנה לשלם גם 50 אלף שקל," העידה אחת הלקוחות. אבל המקובל לא חזה שיסתבך עם רשות המסים. עורך דינו: "מדובר באדם שתכליתו עשיית חסד."

10/04/23

ynet

ונדליזם בבני ברק: גינת הילדים נהרסה בליל החג. גינת משחקים מונגשת בעיר, שמשמשת ילדים עם צרכים מיוחדים, נהרסה בערב החג. וזה לא המקרה הראשון: רק לפני שבועיים הוחרב כליל גן שמיועד לתלמידים על הרצף האוטיסטי. החשד: חסידויות חרדיות מנסות לנכס את השטח. עיריית בני ברק: "מחטף, נחזיר את המצב לקדמותו."

11/04/23

ערוץ 7

שב"ס טוען: חרדים ניסו לפרוץ לכלא. עשרות חרדים קיצונים הגיעו אתמול לכלא אילון להפגנת תמיכה באסיר יהושע דדון שנכלא בחשד להצתת חנות סלולר בשכונת גאולה בירושלים לפני מספר חודשים. ההפגה הפכה לאלימה ואנשי שב"ס תועדו מכים את המפגינים החרדים. בשב"ס מגיבים וטוענים כי המפגינים ניסו לפרוץ את שערי הכלא וכן זרקו חפצים והשחיתו רכוש.

13/04/23

קשת

בגלל טלפון "לא כשר": תקף את בתו וגרם לה חבלות. פרקליטות מחוז מרכז הגישה כתב אישום נגד אב בשנות ה-40 לחייו בגין תקיפת בנותיו הקטינות. על פי עדותן, הוא היה מכה אותן, מקלל וצועק ללא סיבה. "הוא זרק קערה של מרק. לאחר מכן דחף את אחותי הקטנה לקיר ומשך לה בשערות," סיפרה אחת מהן. אחת הבנות סיפרה כיצד אביה תקף אותה וגרם לה לחבלות בגופה בגלל שהחזיקה טלפון שאינו "כשר". "כשהוא גילה על כך הוא איים לערוף לי את הראש ותקף אותי," שחזרה הבת בעדותה במשטרה.

13/04/23

טוויטר
N12

חרדים יורקים לעבר נזירות בירושלים. המנהג המכוער בירושלים שמזעזע את הרשת. בסרטונים שהופצו ברשתות ניתן לראות צעירים יהודים יורקים על הרצפה כשהם חולפים ליד סמל נוצרי או איש דת. "זה חילול השם שאין כמותו. אם נוצרים היו רואים רב ויורקים לידו היינו מזדעקים על האנטישמיות." מן הסתם יהפוך ויראלי בעולם הנוצרי. לאן נוליך את החרפה?

20/04/23

ישראל היום

אחרי שהורשע בעבירות מין - הרב ברלנד צפוי להוביל אירוע הדלקה במירון. בניגוד לתקנות של המשרד לשירותי דת, ראש קהילת "שובו בנים" צפוי להופיע ברשימת מדליקי המדורות. "כיצד ייתכן שאדם כזה יקבל במה ציבורית?" במשרד למסורת ישראל אומרים: "לא שוללים השתתפותו, אך זהות המדליקים לא ידועה."

22/04/23

וואלה!
בחדרי חרדים

קבוצת חרדים קיצוניים ניסו להוריד דגלי ישראל בבית שמש. קבוצת חרדים קיצוניים ניסו להסיר את דגלי ישראל שנתלו בשכונת רמת בית שמש לכבוד יום העצמאות. צעירים ששמעו על המקרה, הגיעו והתעמתו עם המעטים שהמשיכו לנסות להוריד את הדגלים. נעצר אחד מראשי הקיצוניים בשכונה והוא יובא לדיון בבית המשפט.

25/04/23

המחדש

בשלטון הכופרים: קנאים שרים באמצע הצפירה. בלי בושה: קבוצה של חרדים קיצוניים החלו לשיר "בשלטון הכופרים" במהלך הצפירה בבני ברק. רוב הציבור החרדי מוקיע את התנהגות הקיצוניים.

05/05/23

N12

עשרות חרדים הפגינו מול בית הסוהר ברמלה וניסו לפרוץ לתוכו, 4 סוהרים נפצעו. החרדים הפגינו במחאה על מעצרו של חשוד בהצתת חנויות מכשירי סלולר. בהמשך הם ניסו לפרוץ את שערי המתחם תוך זריקת חפצים ואבנים. 4 סוהרים נפגעו ופונו לקבלת טיפול רפואי.

08/05/23

ישראל היום

תיעוד קשה: גידפו מאבטחים בהר מירון ותקפו באמצעות מוט ברזל. שני נערים חרדים חשודים נעצרו אחרי שאותרו בחורשה מעל לצומת מירון. על פי החשד, השניים הגיעו למקום יחד עם חברים נוספים, כאשר הם שיכורים. עכשיו מתפרסם סרטון התקיפה.

17/05/23

ישראל היום

"בעלי היה שואל 'לקחת כדור?', כבר קיוויתי למות": נשים חרדיות חושפות את השיטה שמתייגת אותן כ"חולות נפש". עדויות רבות חושפות תופעה מטרידה: נשים חרדיות בריאות בנפשן עברו אבחון פסיכיאטרי והוכרחו ליטול כדורים בזמן שהיו במערכת יחסים אלימה שממנה ניסו להימלט.

21/05/23

וואלה!
כאן 11
כאן 11
N12

מהומה במשחקייה: קבוצת חרדים תקפה אישה ושני חרדים נעצרו בחשד שפצעו אותה כי "חיללה שבת". מחקירת המקרה עלה כי הגברים, תושבי העיר בשנות ה-30 לחייהם, הגיעו למתחם הבילוי והטרידו את הנוכחים בטענה כי הם מחללים את השבת. בהמשך, קטטה התפתחה במקום. "ניסו אותנו עם מאפיית אנג'ל, ועכשיו המשחקייה. אחת התושבות שברה את המרפק כתוצאה מהתקיפה."

הערה: בסרט שנפוץ ברשת בהקשר לאירוע, נראה הרב אברהם בן אסולין: "אני מבין שלעת עתה אני לא יכול לכפות על אדם אחר אורחות חיים שמנוגדים לאמונתו בשלב הזה."

22/05/23

ישראל היום

בעקבות דבריו על החרדים: חיים הכט קיבל איום ברצח - והגיש תלונה במשטרה. לאחר שנשא בתוכניתו "מדברים ברדיו" ברדיו "קול רגע" מונולוג טעון בו אמר דברים קשים נגד המגזר החרדי וחסידות חב"ד, המגיש מעדכן כי קיבל איומים מפורשים ברצח.

הערה: את דבריו הנוקבים של חיים הכט ניתן לשמוע ולראות כאן.

24/05/23

מעריב

חשד: בן 19 מאלעד ביצע עבירות מין באחיותיו הקטנות. עם קבלת התלונה נעשו מספר פעולות חקירה מואצות, בסיומן עצרו אמש השוטרים את החשוד ובסיומה נכלא. בית המשפט השלום בפתח תקווה האריך את מעצרו בשישה ימים.

24/05/23

ישראל היום

ניצחון ראשון לבנט: הרב שטען שאימו לא יהודיה חזר בו - "דבריי היו שקריים, אני מצטער." הרב רונן שאולוב טען שאימו של רה"מ לשעבר אינה יהודיה. בנט הגיש נגדו תביעת דיבה, כחלק מהמאבק ב"מכונת הרעל": שרשרת של תביעות שהגיש נגד פעילים ואישי ציבור שלטענתו הכפישו את שמו. כעת הוא יכול לסמן ניצחון ראשון: הרב הודה שפרסומיו היו שקריים. בית משפט יכריע על גובה הפיצוי בהמשך.

28/05/23

ישראל היום

עימות עם סדרנים וגרימת נזק: ארבעה מתפרעים חרדים נעצרו בחשד להשחתת רכוש בהר מירון. שלושת החשודים, מצפת, בית שמש וירושלים, הובאו לחקירה בתחנת משטרת צפת, ובמהלך היום יובאו בפני שופט בבקשה להארכת מעצרם. יחד איתם נעצר קטין בן 15 בחשד שחיבל במצלמות האבטחה.

29/05/23

וואלה!

בכיר בתנועת ש"ס הואשם במסירת מידע כוזב לרשויות. יהודה אזרד, פעיל בכיר בתנועת ש"ס ויו"ר עמותת כרמי העיר, הואשם במסירת מידע כוזב לרשויות, כשב-2013 סיפק כ-13 אלף כריכים לפעילי התנועה בתמורה ל-104 אלף שקלים שנרשמו בדוחות העמותה כתרומה. 'בדוחותיה של העמותה לרשם העמותות דיווח הנאשם בכזב על ההכנסה האמורה כתרומה שקיבלה העמותה מתנועת ש"ס,' נרשם בכתב האישום.

01/06/23

וואלה!

עקב, נצמד וניסה להוריד את מכנסיו: בן 23 מואשם בהטרדה מינית של צעירה בטבריה. בתיעוד נצפה הצעיר חובש הכיפה עוקב אחר בת ה-20 שהייתה במהלך אימון בעיר, במשך דקות ארוכות. כשהשיג אותה נצמד אליה וניסה להוריד את מכנסיו, אך היא הדפה אותו ונמלטה מהמקום. בחיפוש בביתו נמצאה החולצה איתה תועד במצלמות האבטחה.

02/06/23

קשת
N12

ברחוב העריצו אותו. בביתו חיו בפחד אשתו, ילדיו והבת שאנס. הרשעתו של הבדרן החרדי שאול חיון באונס בתו, אז בת 13, הייתה אסורה בפרסום עד לשבוע שעבר. כך גם גזר הדין שבו טען סנגורו כי זו הייתה "מעידה", וכי המעשים בוצעו רק בילדה אחת. עכשיו מספרות הבת ואמה על החיים איתו - ועל ההתעללות שספגו ילדיו האחרים. וכן, "רק" אחת נאנסה. אבל איך תקראו לבית שבו מכות הן טקס יומיומי, הילדים מושקים באלכוהול ועל האם נאסר לצאת מהבית.

03/06/23

ישראל היום

מזעזע: שני קטינים מבית שמש נעצרו בחשד לביצוע עבירות מין חמורות בפעוטה. השניים, מהמגזר החרדי, נעצרו לאחר שאחד מהם הסגיר את עצמו בתחנת המשטרה. על פי החשד, העבירות - ביניהן אונס, מעשים מגונים ומעשי סדום בחסר ישע - בוצעו בפעוטה כבר שהייתה בת שנתיים וחצי והן נמשכו תקופה ממושכת. בימים הקרובים צפויה המשטרה להגיש נגדם כתב אישום.

05/06/23

כלכליסט

חסיד גור בלי ניסיון בנדל"ן מונה לאחראי על הבנייה בדרום. שר השיכון יצחק גולדקנופף מינה את זלמן ינקלביץ, מנהל אגף החינוך החרדי בעיריית אשדוד, לניהול פרויקט ענק להקמת אלפי דירות במיליארדי שקלים. התרגיל: מינוי בהליך מזורז על תקן מ"מ תוך פרסום מודעת דרושים אחת בדף אינטרנט ללא גולשים.

10/06/23

ynet
ynet
ynet

"שלטון הפחד" ו"גן הזוועות": צפו בסדרה על הרב הפדופיל ראש הכת בלוד. לאורך כשני עשורים שלט נתנאל דרעי בכל היבט בחייהם של חסידיו ושל בני משפחותיהם, כליאה, הרעבה, איסורים קיצוניים על שעות הפנאי והפחדה שיטתית של בני 3-6, עד שהורשע בעבירות מין בילדי הקהילה ונשלח לכלא. בסדרת הדוקו "פדופיל בראש כת" של ynet Original מתראיינים חברי הקהילה לשעבר ומספרים על שנים של איומים, נישואי קטינים ושליטה בהם מתוך הכלא.

11/06/23

N12

חשיפה: ארגון זק"א הפעיל חוקרים כדי להכפיש פעיל חברתי שלחם בעבירות מין בחברה החרדית. בזק"א ניסו לייצר חומרים מכפישים ואף מפלילים נגד הפעיל החברתי אייזק ווינהאוס, שסייע בשבירת מעגל השתיקה סביב התקיפות המיניות של משי זהב, יו"ר הארגון הקודם. בתיעוד שהגיע לחדשות 12 נראות הודעות שקיבל הפעיל מפרופיל של אישה - אך הופעל למעשה מטעם משרד חקירות שניסה להפילו. תגובת זק"א: "כל פעולה הייתה במטרה להתגונן מפני רדיפה, הכפשות ושקרים."

12/06/23

מעריב

ההפגנה האלימה בבירה נגד עבודות הרכבת הקלה: הוארך מעצרם של שלושה חרדים. מאות הגיעו אמש למחאת ענק נגד עבודות הרכבת הקלה, במהלכה, ע"פ החשד, גרמו לנזק רב, פגעו בשוטרים וחסמו את הכביש. במהלך המחאה נעצרו חמישה, וכעת הוארך מעצרם של שלושה מהחשודים בהפרות הסדר.

12/06/23

וואלה!

חקירת הרב טאו הסתיימה: חשוד באונס, תקיפה, חטיפה ומעשה מגונה. המשטרה הודיעה על חשדות הרב עם סיום החקירה, שהחלה לפני כחצי שנה עם תלונות משתי נשים נגד רבה הרוחני של מפלגת נעם. התיק הועבר לעיון והחלטת פרקליטות מחוז ירושלים. המשטרה לא פרסמה את המלצותיה אך עורך דינו של טאו טוען כי היא ממליצה לסגור את התיק.

14/06/23

וואלה!

ניצל מקומות צפופים: חרדי הורשע בעבירות מין בילדות מקהילתו; הוא ממשיך להכחיש. רפאל סטיוי, בן 47, הורשע בביצוע עבירות מין ב-6 ילדות ונערות בנות 8-16. חלק מהמקרים אירעו בזמן שהן שימשו כשמרטפיות לילדיו; חלק במתחם בית הכנסת השכונתי. השופטת אילת דגן קבעה כי עדותו הייתה "נכלולית ומבולבלת", הוא טוען שמדובר בנקמה, בגלל שהפסיק לתרום לחב"ד.

15/06/23

קשת

הזמין לביתו ותקף: חרדי תושב ירושלים נאשם בביצוע עבירות מין בנערים. כתב אישום הוגש נגד הלל קרויס, תושב ירושלים כבן 37, בגין ביצוע עבירות מין חמורות בשלושה קטינים. מכתב האישום עולה כי הוא ניצל את עבודתו במכולת על מנת להתחבב על הנערים, אז הזמין אותם לביתו וביצע בהם את העבירות.

22/06/23

מעריב

"גואל רצון הבא - רק עניין של זמן": הטיפול הלקוי של המדינה בכתות מסוכנות. פרויקט מחקרי שנערך בשנה האחרונה בחן את הצעדים שננקטים בישראל נגד כתות ומצא: המשפט הפלילי מתקשה להתמודד עם פגיעה מינית מצד מנהיג כת, המלצות ועדה מ-2011 עדיין לא יושמו. מרבית התפיסות הנהוגות בכתות פוגעניות רבות מאפשרות התעללות מינית בנשים המשמשת ככלי ענישה, משטור ובדיקת נאמנות לכהן הדת.

26/06/23

ישראל היום

סערת דרישת השר אליהו למנות את אביו לרב העיר ירושלים: ח"כ ולדימיר בליאק הגיש תלונה במשטרה. המערכת הפוליטית ממשיכה להגיב לפרסום כי השר דרש כי המינוי יתבצע בתמורה להסרת התנגדות מפלגתו לשינוי בהליך בחירת רבני הערים ח"כ יואב סגלוביץ': 'הפרסום בדבר דיל בין אנשי עוצמה יהודית לש"ס מדאיג ומחדד את הצורך לקיים את הבחירות לרבנות הראשית במועדן' ח"כ יוליה מלנובסקי: "בגלל דברים כאלה יצא שם רע לרבנות הראשית."

29/06/23

ישראל היום

מורשת של אלימות: בוגרי תלמוד תורה "מורשה" פותחים את צלקות ילדותם. בזו אחר זו צצות עדויות על מה שהתחולל בעבר במשך שנים בין כותלי תלמוד תורה "מורשה", ספינת הדגל החינוכית של הזרם החרד"לי: מכות, השפלות והתעללות מצד חלק מהמורים על בסיס יומיומי - וקשר שתיקה מתמשך. התלמידים, שעדיין חיים את ההשפלות, נחשפים כעת לראשונה, מספרים באומץ על מה שחוו ונוקבים בשמות המתעללים, שחלקם עדיין עוסקים בחינוך. "הסטירה שקיבלתי המשיכה להדהד," אומר משה נחמני, "העלבון, האימה והכאב הותירו צלקת עמוקה". הנהלת מורשה: "מביעים צער רב על כאב בוגרינו, עברנו תהליך ריפוי ותיקון."

30/06/23

ynet

חרדים פרצו לכלא צבאי במטרה לשחרר נערה שנעצרה בגלל השתמטות, 12 נעצרו. כ-200 חרדים קיצונים הגיעו להפגין מול כלא "נווה צדק" הסמוך לכפר יונה, הבעירו צמיגים, שברו דלתות וגרמו נזק לניידות משטרה. שוטרים שהוזעקו למקום הדפו אותם ועצרו 12 חשודים.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

05/03/23

ישראל היום
חרדים10

הרב הראשי יצחק יוסף במתקפה חריפה נגד אהרן ברק: "בן 86 לא יודע להגיד 'שמע ישראל', זה יהודי?" "מה הוא מתערב בחמץ בבתי חולים? אין לו אמונה, מה הוא קשור לענייני דת?" הרב הוסיף: "כל הבעיות בענייני דת ומדינה זה בגלל האנשים האפיקורסים האלה."

14/03/23

מקור ראשון

המרכז לחקר הפרה האדומה. מסתבר שיש ארגון כזה - והוא ייבא ארצה בערב ראש השנה חמש עגלות חומות מארה"ב. הן יוצגו לציבור במרכז מבקרים בתל שילה, שייועד לעניין הפרה האדומה וייפתח מפסח. מתי נזכה בפועל לאפר פרה אדומה? בשבועות האחרונים, אבוי, נמצאו שערות לבנות בזנבותיהן של כמה מהעגלות. "ידענו שהזנב הוא נקודת התורפה," אמר הרב עזריה אריאל.

19/04/23

סנטרו
רוטר.נט

למה אסרו הרבנים על חסידי גור לרכוש רכבי טסלה? "ברכבים רבים מערכות המולטימדיה פתוחים ופרוצים לאינטרנט. גם במקרים שהחברה טוענת שזה חסום או שלמשתמש נראה שאין בו כלום. ברוב המקרים ניתן בקלות מאוד להגיע לאינטרנט פרוץ, וכבר אירעו מכשולים רבים מכך, ירחם ה'."

20/04/23

ניוז 360

לקראת האלפים שצפויים להגיע: הכנות אחרונות להילולת הצדיק ר' ישייעה בקערעסטיר. לרגל העלייה ההמונית החלו גם ראשי עיריית קערעסטיר להכין ולהכשיר את המקום בכדי להכיל את המוני הבאים, כשלטובת המתפללים הוקם אוהל ענק רחב ממדים בגודל כ-6,000 מ"ר, ולהבטיח שכל אחד ואחד יוכל לנצל את היום כדת וכראוי.

25/04/23

כיפה

הרב שמואל אליהו: "בית הדין הבינלאומי יעבור לירושלים". לרגל חגיגות אמצע העשור השמיני לעצמאות ישראל, ומתוך ניסיון לשרטט את דמותה העתידית של מדינת היהודים, אתר 'כיפה' פנה לרבנים ורבניות שונים בבקשה לנסות ולנתח כיצד ייראה עולם ההלכה בעוד 25 שנה.

05/05/23

N12

על סדר יומה של הממשלה: הקמת מתקן שיאפשר אגירת חשמל כשר. בישיבת הממשלה ידונו בתוכנית להקמת מתקן שיאפשר לציבור החרדי לצרוך חשמל העומד בדרישות ההלכה. בדברי ההסבר נכתב: "המענה לכך כיום הוא שימוש בגנרטורים מזהמים ומסוכנים, וקיימת הזדמנות לפתרון חליפי בטיחותי ונקי." שר האנרגיה כ"ץ: "זה לא ייקר את תעריף החשמל לכלל הציבור." שר האוצר לשעבר ליברמן תקף: "עוד טרלול בדרך למדינת הלכה."

24/05/23

ynet

ביקש הפחתת מזונות: "רוצה להתעמק בתורה". גבר שמשלם 3,750 שקל בחודש לאימא של 5 מ-9 ילדיו, ביקש להקל עליו בזמן שהוא לומד לרבנות. השופטת קראה לו לצאת לעבוד והגדילה את הסכום החודשי.

16/06/23

ישראל היום

בן 53 מחיפה נעצר בחשד שתקף חרדי שהתפלל בכנסייה בטענה כי מדובר בקבר אלישע הנביא. האירוע החל לאחר שמזה תקופה ארוכה חרדים מתפללים בכנסיית סטלה מאריס בעיר. החשוד שוחרר בתום חקירתו בתנאים מגבילים. גורמים בכנסייה הקתולית: "התפלאנו מהעובדה שהמשטרה עצרה את הבחור הנוצרי שגירש את שני הפרובוקטורים היהודים."

22/06/23

וואלה!

פעילי להב"ה הפגינו נגד כנס יהדות משיחית בי-ם; חרדים ניסו להתפרץ לסטלה מאריס. כוחות משטרה הוזעקו לכנס בירושלים, אחרי שפעילי להב"ה וארגון 'אור לאחים' ניסו להתפרץ לאולם, צעקו והרעישו. במקביל, מהומה פרצה בפתח הכנסייה בחיפה, כשחרדים הגיעו למקום - ונהדפו בידי ערבים שאבטחו את הכנסייה מבחוץ.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

01/03/23

בחדרי חרדים

השריפה בסאטמר: העירייה הוציאה צו סגירה לבניין. בנייני מוסדות סאטמר שעלו באש בליל שבת האחרון ייהרסו כליל - כך עולה מצו הריסה שהוצא למקום. בחסידות נערכים לחפש מקומות חלופיים למוסדות ששימשו את הקהילה בירושלים.

14/03/23

ערוץ 7

החסידים נפעמו מהנס: הרב הורה לשיר דקות אחדות לפני מציאת המטען. האדמו"ר מבאיאן ביקש לשיר בטיש באורח נדיר מספר ניגוני התעוררות. שעה קלה לאחר מכן נמצא המטען בעיר ביתר עילית.

הערה: בכל דור ודור עומד עלינו הקב"ה לכלותנו, ומישהו מצילנו מידיו.

18/04/23

בחדרי חרדים

בדרך לר' ישעיה'לה: חמישה בחורים התהפכו עם הרכב. מרחק של רבע שעה מהציון של ר' ישעיה בן ר' משה בהונגריה, חמישה בחורי ישיבה התהפכו עם רכבם ופונו לבית החולים לאחר שנפצעו באורח קל. למרות שהרכב ניזוק קשות, הם יצאו בנס עם שריטות קלות בלבד.

הערה: הם "יצאו" בנס? ואולי דווקא "נכנסו" לתאונה בנס, לאחר שרבים אחרים לא התהפכו ולא נפצעו כלל?

23/04/23

חדשות JDN

התרגשות שיא בשכונת נווה יעקב: האדמו"ר ממבקשי אמונה שבת במקום. האדמו"ר ממבקשי אמונה הגיע לשבת חיזוק בשכונת נווה יעקב, לאחר מספר אסונות קשים שפקדו את השכונה בצפון ירושלים בחודשים האחרונים.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

02/03/23

כיכר השבת

בעוד חמש שנים בתי החולים יתמלאו ברופאים חרדים. בעמותת נצח בשיתוף המכון האקדמי לב מצאו את הפתרון לבעיות לימודי רפואה לחרדים. בעמותה מציעים לבוגרי תואר ראשון במדעים להצטרף למכינה ייעודית עבורם, בה הלימודים יתרכזו יומיים בשבוע בשעות אחה"צ/ערב ובסך הכל כ-15 שעות שבועיות. הלימודים יתקיימו בלמידה מקוונת ובלמידה מרחוק, ואחת לתקופה יתקיים יום לימודים פרונטלי. בסיום המכינה יעברו המשתתפים את המבחנים הנדרשים ויצטרפו למסלול מקוצר שאורכו ארבע שנים ולאחריו יוסמכו כרופאים.

08/03/23

ynet
מעריב
קשת

למה ילדים חרדים מתחילים לעשן דווקא בפורים? ראש עיר תועד מחלק סיגריות לנערים בפורים. "יש מספיק לכולם" - ראש עיריית אלעד, ישראל פרוש, תועד מחלק סיגריות לילדים ונערים. בהמשך טען: "ביקשו כמה נערים סיגריות, פתחתי קופסה וחילקתי." סיגריה ראשונה בגיל 10, עישון במהלך החג - ולעיתים בעידוד המבוגרים. תופעת הילדים המעשנים במגזר החרדי, שהייתה נפוצה בעבר, לא נעלמה - אבל כוחות רבים מנסים להכחיד אותה ולהזהיר את הצעירים לפני שהם מתמכרים: "אפשר לראות ילדים קטנים מעשנים בפורים בצורה גלויה. מכאן הדרך להתמכרות ולהרס הבריאות קצרה."

22/03/23

וואלה!

הבלוף נחשף: כך מוסדות חרדיים לא מלמדים ליבה - ומקבלים תקצוב מלא. תחקיר שיפורסם בחדשות 13 מגלה כיצד מוסדות לימוד חרדיים, שמדווחים למשרד החינוך כי הם לומדים מתמטיקה ואנגלית ובזכות זה מקבלים תקצוב מלא - לא מלמדים אותם בפועל. מדובר במוסדות שרשומים כמגישים לבגרות - אך אחוז הזכאות שם הוא אפס.

24/03/23

כאן חדשות

כך מתכננת הממשלה להפוך את החינוך החרדי לאימפריה. על הדקות האחרונות של החינוך הממלכתי אל מול הגודל וההתפשטות של החינוך החרדי, וכיצד מקדמת אותו הממשלה עוד יותר. בדרך לאוטונומיה חרדית: תוספת של מיליארדים, הימנעות מליבה והחלשת הפיקוד של משרד החינוך.

הערה: התלמידים של היום הם הבוחרים והמשרתים (?) של עוד מספר שנים.

10/04/23

כלכליסט

ישיבה במקום עבודה: הנזקים של תוספות העתק לחינוך החרדי. התקציבים המוגדלים לחינוך החרדי יסכלו הרחבת לימודי הליבה ויממנו בעקיפין יותר אברכים. הנזקים: ביטול "מתווה בעלז" שהבטיח לתלמודי תורה חרדיים 100% מימון תמורת לימודי ליבה; הסכומים שאמורים להגיע למורים בחינוך הממלכתי אבל בפועל לא יגיעו אליהם; מאבק ביציאת גברים חרדים לעבודה.

13/04/23

TheMarker

ב–OECD לא מבינים מדוע ממשלת ישראל מתעקשת לדרדר את מערכת החינוך. במשך שנים התעלמו ממשלותיו של נתניהו מההמלצות של OECD בנוגע לחינוך. ואולם הממשלה הנוכחית מרשה לעצמה לא רק להתעלם מהן, אלא לבצע את ההפך הגמור. "ממערכת החינוך בישראל יוצאים אנשים שלא יוכלו להשתתף באופן פעיל בחברה."

25/04/23

הארץ
בחדרי חרדים

"אסור ליהודי להישפט על פי חוקי המדינה": הצצה לספר לימוד האזרחות המוביל לחרדים. ספר הלימוד "כאזרח רענן", הנפוץ במסגרות החרדיות המגישות לבגרות באזרחות, שולל את ערכי הדמוקרטיה ותוקף את שלטון החוק. הספר אינו מאושר, אך לדברי מקורות, במשרד החינוך משתפים פעולה עם השימוש בו. מקצת הקביעות המופיעות בספר הנלמד במוסדות החינוך העל-יסודי החרדי: בית המשפט העליון "רומס את היקר והקדוש לעם ישראל במשך כל הדורות;" עקרונות היסוד של המדינה מתבססים אך ורק על "חוקה אלוקית נצחית, שאינה ניתנת לשינוי;" רק ליהודים "בעלות נצחית על ארץ־ישראל;" ואילו "ערכים נעלים של חירות ושוויון, שנמסרו לניווט בלתי מוגבל של בני אנוש, עלולים להוביל להשתעבדות ליצרים האפלים ביותר."

04/05/23

N12

סמוטריץ' רצה לסייע לתשלומי הורים רק בחינוך הממלכתי-דתי - ונבלם. במהלך דיוני התקציב, ביקש שר האוצר להקצות 100 מיליון שקל סיוע רק לחינוך הממלכתי-דתי. שר החינוך והיועצת המשפטית הבהירו לו שזה לא מתקבל - ולבסוף הכסף עבר לתלמידי הפנימיות. פחות ממחצית מהסכום הוקצה לסיוע לחינוך הכללי. סמוטריץ' בתגובה: "תוכנית להקלה בנטל תשלומי הורים לתלמידי תיכון ופנימיות ללא שום הבדל או השתייכות מגזרית."

14/05/23

ynet

במבחן בגאומטרייה: ילדים נדרשו לשרטט את בית המקדש עם "עזרת נשים וחדר רחצה לכהנים". תלמידי כיתה ה' בבית ספר ברחובות נדרשו לשרטט את בית המקדש, שמכיל בין השאר "אולם גדול לתפילה ואולם קטן לעזרת נשים". מביה"ס נמסר כי "מדובר בלמידה חווייתית, דוגלים בפלורליזם." הפורום החילוני: "שיעור הנדסת תודעה".

23/05/23

כאן
מעריב

אם רק יאפשרו להם: הדור החרדי החדש רוצה לימודי ליבה ולצאת לעבוד. "אתה מגיע לגיל 20 ואין לך כלים להתחיל, אפילו ברמת השפה." היקף הכספים הקואליציוניים שיוזרמו במסגרת תקציב המדינה החדש למוסדות החינוך החרדיים שאינם מלמדים ליבה עוררו סערה ציבורית אצלנו. מה משמעות היעדר לימודי הליבה עבור הצעירים החרדים והיוצאים בשאלה? ואולי המהפכה הנדרשת תגיע דווקא מתוך החברה החרדית עצמה.

24/05/23

TheMarker
המכון הישראלי לדמוקרטיה

תלמיד חרדי מקבל עד 40% יותר מחילוני. תקצוב החינוך החרדי: העובדות שמאחורי המספרים. אושר תקציב המדינה לשנים 2023-2024 ובו תוספת של 3.5 מיליארד ש"ח לחינוך החרדי. כמה מהחרדים לומדים לימודי ליבה, ועד כמה המדינה מפקחת על כך? מדוע הפיקוח על רשתות החינוך העצמאיות דל, ולמה אי-אפשר להגדירן "ממלכתיות"? חוק חינוך חובה מגדיר את מעמדו של החינוך הממלכתי (והממ"ד) בישראל, ומאפשר גם את פעולתו של חינוך מוכר שאינו רשמי (מוכש"ר). כדי לקדם את החינוך הממלכתי בישראל, נקבע שחינוך המוכש"ר יקבל 75% מן התקציב שמקבלים בתי הספר הרשמיים. ואולם רשתות החינוך החרדיות (החינוך העצמאי ורשת בני יוסף), אף שהן חלק מן החינוך המוכש"ר, זכאיות באופן חריג לתקצוב מדינתי מלא.

25/05/23

שיחה מקומית

הבעיה איננה במימון החינוך החרדי הפרטי, אלא בהיעדר הפיקוח עליו. הדרישה של המפלגות החרדיות לתקצוב נוסף היתה צריכה להיענות בידיים פתוחות, אבל תוך דרישה להגברת הפיקוח. זה לא קרה. כך, לא רק דנים כחצי מיליון ילדות וילדים לעתיד של בורות ועוני, אלא גם מקדמים את חיסול הממלכה.

01/06/23

קשת

עזבו מתמטיקה ואנגלית: בחברה החרדית מלמדים את הנוער היסטוריה חלופית. עם החילוניות והציונות כשורש הרע, ספרי הלימוד בחברה החרדית משכתבים את ההיסטוריה של ישראל, כך שהכול סובב סביב האל ומשרת את האמונה. את המלחמות ניצח צה"ל באמצעות "נסים ונפלאות", האינתיפאדה השנייה אירעה משום שניסו לקדם נישואים אזרחיים, ותשכחו משאלות כמו "איפה היה אלוהים בשואה". משרד החינוך? הוא לא בתמונה.

הערה: גם בחברה החילונית לא חסרים לימודי היסטוריה חלופית: "יציאת מצרים", "בריאת העולם" ועוד אגדות תנ"כיות רבות נלמדות כאילו היו עובדות היסטוריות.

07/06/23

N12

המספרים שמאחורי הסערה: כמה באמת לומדים ליבה בחברה החרדית? לימודי הליבה בחברה החרדית הפכו מזמן לנושא מעורר סערה. כאשר יש חרדים שרוצים בלימודים, התקציב שקיבלו המוסדות החרדיים אולי הוביל לפספוס הזדמנות היסטורית. מבית הספר היסודי, דרך הישיבות, עד החתונה ולאחר מכן - כמה חרדים באמת לומדים ליבה, משתלבים באקדמיה ויוצאים לשוק העבודה.

18/06/23

ynet

"שביעיסטית בנופלה": תלמידות שנשרו מהאולפנה - הוצגו כחללי צה"ל. במסיבת הסיום של תלמידות כיתה י"ב באולפנת כפר פינס הוצגה תמונת "יזכור" לבנות שעזבו את האולפנה לפני סיום הלימודים. יו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה: "מפגן המעיד על ניתוק ואובדן ערכים, ועל זילות וזלזול בזכר הנספים."


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

14/03/23

המחדש

נתון דרמטי: מספר הנשים החרדיות בהייטק זינק ב-180%. על פי דו"ח של הרשות החדשנות שיצא היום, מאז 2014 יש עליה של 180% במספר הנשים החרדיות שעובדות בהייטק.

הערה: זה לא נאמר בכתבה, אבל חלק גדול מאוד מנשים אלה עובדות בהייטק בתחומים ספציפיים שדורשים פחות לימוד וניסיון.

14/03/23

N12

שופרסל: מחסור בחמאה בסניפים, ברשת החרדית מלא. סרט שחלקים ממנו צולמו במצלמה נסתרת.

28/03/23

ynet

12 מיליארד שקל קואליציוניים מתחבאים ברזרבות התקציב. הסכום האסטרונומי שמיועד למטרות מגזריות כמו חינוך חרדי ודתי, ישיבות ומינהלות לזהות היהודית - לא מופיע בסעיפים המתאימים בתקציב, אלא הוחבא ברזרבות. חוסר השקיפות מונע דיון ציבורי וביקורת על הזרמת הכספים.

29/03/23

טוויטר
טוויטר

נתונים מדהימים מתוך דו"ח בנק ישראל. בממוצע בחודש משק בית חרדי צעיר (גילאי 25-44) מקבל 2,776 ש"ח מהמדינה ואילו משק בית צעיר יהודי שאינו חרדי משלם 2,206 ש"ח. בעברית פשוטה: משפחה חילונית צעירה משלמת כ-2,500 ש"ח לחודש למשפחה חרדית. זה האתגר הכלכלי שהממשלה אמורה לעסוק בו.

29/03/23

המכון למחקרי ביטחון לאומי

ישראל צועדת בעיניים פקוחות אל דשדוש כלכלי. מדינת ישראל עומדת בפני שינוי דמוגרפי משמעותי בעשורים הקרובים כאשר שיעור האוכלוסיה החרדית, בעלת שיעורי התעסוקה הנמוכים יחסית, צפוי לגדול. מערכת החינוך של הבנים החרדים מתרכזת בלימודי קודש ומזניחה לימודי ליבה. בנוסף לכך, החברה החרדית מעודדת את בוגרי מערכת החינוך החרדי להתרכז בלימודי תורה על חשבון תעסוקה והשכלה גבוהה.

02/04/23

tech12

איציק קרומבי: חוד החנית של שילוב חרדים בענף ההייטק. לפני כשנה הוא הקים את Mego, מסלול הכשרה לגברים חרדים בהייטק, והשנה הוציא את ספרו "כשהחרדים יהיו רוב", שמתאר בין היתר דרכים לשילוב של החרדים בתעשייה.

03/04/23

N12

המלצות ה-OECD: קיצוץ בקצבאות האברכים - ושמירה על עצמאות מערכת המשפט. בדו"ח של הארגון ממליצים להגביר את שילוב החרדים והערבים בשוק העבודה - ולהתנות את קצבאות הילדים בכך שאבותיהם יצאו לעבוד. ב-OECD מזהירים כי ללא שילוב אותן אוכלוסיות, יחס החוב-תוצר של ישראל יזנק ויבריח מישראל את ענף ההיי-טק.

09/04/23

מקור ראשון

העתיד המטריד של הדור הבא: הפער הכלכלי שהחברה החרדית צוברת. בעוד שהמגזר הערבי עושה את צעדיו אט־אט לצמצום הפער הכלכלי משאר החברה, הדור החרדי החדש מרחיב אותו בעוצמה.

17/04/23

כאן

שלוש האגדות שמוכרים לכם, כדי להוריד את גיל הפטור לחרדים. ההשלכות (הגרועות) של הורדת גיל הפטור על הכלכלה, וגם על הביטחון.

20/04/23

כלכליסט
בחדרי חרדים

גפני והחרדים מעכבים את העברת התקציב. מחאה על אי העברת כספים לחרדים: "עד שיקוימו ההבטחות שניתנו ליהדות התורה בנושא החינוך."

09/05/23

וואלה!
וואלה!
גלובס

חלוקת הכספים הקואליציוניים נחשפה: המיליארדים ששופכת הממשלה הנוכחית למטרות שימור הקואליציה חורגים הפעם הרבה מעבר למה שהתרגלנו לראות מממשלות בעבר. לפי טיוטה שמפרטת באופן חלקי את השקעת הממשלה במשרדים השונים, יועברו 1.8 מיליארד שקל לחינוך החרדי. בנוסף יושקעו 285 מיליון שקלים בתוכנית ב"רשות לזהות יהודית". הממשלה צפויה גם לאשר את הרחבת תקצוב מנגנון תלושי המזון לכמיליארד שקל, שנתח עיקרי בו יגיע למשקי בית חרדיים (על פי הערכות עד פי 4 יחסית לחלקם באוכלוסייה).

הערה: ראו גם כתבת המשך ב'דבר' (16/05/23): רופאי בריאות הציבור נגד חלוקת תלושי מזון לזכאים להנחה בארנונה: "אין קשר בין הקריטריון לבין אי-ביטחון תזונתי." איגוד רופאי בריאות הציבור כתב לשרים מרגי וארבל שהקריטריון שקבעו משמש לצרכים פוליטיים מגזריים.

13/05/23

ynet

אגף התקציבים באוצר: אובדן התוצר מאי-תעסוקת חרדים בעשורים הקרובים - 6.7 טריליון שקל. אגף התקציבים באוצר מפרסם חוות דעת המציגה את הנזקים הצפויים של ההסכמים הקואליציוניים ומזהיר: הכספים ייצרו מערכת של תמריצים אנטי-כלכליים המעודדים יציאה משוק העבודה והקטנת כושר ההשתכרות.

18/05/23

ynet
וואלה!

גולדקנופף מאיים: לא נתמוך בתקציב בלי עוד כחצי מיליארד שקלים. יו"ר אגודת ישראל כינס ישיבה עם חברי הרשימה, ובהמשך שלח מכתב, שם חזר על האמירה לפיה הובטח בהסכמים הקואליציוניים תוספת תקציב רטרואקטיבי למוסדות החרדים. מדובר בכ-217 מיליון שקלים למוסדות הפטור שלא מלמדים ליבה, וכ-400 מיליון שקלים לתלמידי ישיבות ולאברכים.

24/05/23

זמן ישראל

אריה דרעי הוא המנצח הגדול של תקציב המדינה. בניגוד לחבריו ביהדות התורה, יו"ר ש"ס לא התבזה בדיונים על התקציב - והשיג את כל מבוקשו כבר בשלבים המוקדמים של המו"מ. קשה להעריך כמה מיליארדים דרעי העביר למשרדים בשליטת ש"ס, אך הוא עצמו אמר לאחרונה: "עמדנו בכל היעדים שהצבנו לעצמנו."


כללי

תאריך

מקור

תקציר

02/03/23

צריך עיון

החרדים נגד בית המשפט העליון. חבר הכנסת פינדרוס בקול נרגש: "אתה יודע מה החלום שלי? להביא D9 ולפוצץ את הבניין הזה. לא להעמיד שם את השופטים שלי. זה החלום שלי."

03/03/23

יישובניק נט

רעיון מטורף, מסוכן, הזוי אבל הוא מתחיל להירקם: חלוקת מדינת ישראל לשתיים - מדינת יהודה ומדינת ישראל. אחת מהן תתבסס יותר על חוקי ההלכה (כפי שחלק נכבד מחברי הממשלה מעוניינים), והשנייה על חוקה חדשה. קבוצות החשיבה מורכבת מפקידים בכירים מאוד לשעבר בממשלה - שיודעים ומבינים איך ממשלה עובדת.

15/03/23

0404
חב"ד און ליין

שר הבינוי והשיכון הרב גולדקנופף: "בוחנים הקמת יישוב כפרי ראשון לציבור החרדי." במהלך סיור בישר השר כי הוא בוחן יחד עם צוות מקצועי מהמשרד בימים אלה את הקמתו של יישוב כפרי ראשון בעל צביון חרדי. המיקום המסתמן הוא מעל עמק החולה בקרבת העיר חצור הגלילית.

23/03/23

הארץ

הצעת חוק של חברי הכנסת משה גפני ויעקב אשר מיהדות התורה נגד מיסיונריות נוצרית מסעירה כנסיות, מטיפי דת וכלי תקשורת נוצריים בארה"ב. נראה שהאוונגליסטים חוששים מגלישה אנטי-דמוקרטית שעלולה לפגוע בזהות שלהם.

24/03/23

ice

דרישה להסיר לימודי תנ"ך מבתי הספר: "ספר פורנוגרפי". הורה מיוטה שבארצות הברית, קורא לאסור את לימודי התנ"ך בבתי הספר שבמחוז בו בנו לומד, זאת בטענה שהוא מפר את החוק של המדינה משנת 2022 בנוגע ל"חומר רגיש". "הוציאו את הפורנו הזה מבתי הספר שלנו," הפציר ההורה האלמוני בבקשתו החריפה לבית הספר התיכון דייויס, ומכנה את התנ"ך: "ספר פורנוגרפי".

הערה: ראו גם כתבת המשך ב'הארץ' (03/06/23): מחוז ביוטה הסיר את התנ"ך מספריות בתי הספר בשל תיאורים "גסים ואלימים". הורה שביקש למחות על מאמצי תנועות שמרניות לאסור על חומרי לימוד בבתי הספר הצליח לשכנע את מינהל החינוך במחוז דיוויס כי פסוקים מסוימים בברית הישנה והחדשה לא מתאימים לילדים.

08/04/23

ynet

איראן: מצלמות מותקנות במרחב הציבורי לזיהוי נשים שלא עוטות חיג'אב. הרשויות באיראן החלו להתקין מצלמות במרחב הציבורי כדי לזהות ולהעניש נשים שלא עוטות חיג'אב ולא מתלבשות בהתאם לקוד הלבוש הקבוע בחוק.

12/04/23

וואלה!

חרדים מבחוץ, חילונים מבפנים: קהילת האנוסים שמנהלת חיים כפולים. מאיר ורחל חיים כחרדים, אך בפועל מנהלים חיים בסתר. היא פורצת דרך במגזר החרדי, אך "מתה" להוריד את כיסוי הראש. הוא מלמד שיעורי תורה ובמקביל לומד על אבולוציה: "עושה כל מה שמצופה, ובפועל לא מתחבר לשום דבר בחרדיות." בהיעדר סיוע מהמדינה, קבוצה אחת מנסה לסייע. "הערכים שלי - ביקורתיות, חופש וחופש מידע, חירויות הפרט - לא יכולים ללכת יחד עם חרדיות," מודה מאיר.

23/04/23

חרדים10
כיכר השבת

הנשיא יצחק הרצוג: "קורא לרבנים לעודד הידברות והיכרות;" "התנהלות החרדים מרשימה; צריך הסכמה רחבה על מתווה הגיוס." נשיא המדינה בריאיונות בנושא השסע בין הציבור החרדי לציבור הכללי וחוק הגיוס.

26/04/23

בחדרי חרדים

וואו: זה מניין החרדים החיים כיום בישראל. לרגל יום העצמאות ה-75 למדינת ישראל, מפרסם המכון החרדי למחקרי מדיניות את אומדן החברה החרדית מקום המדינה ועד הלום, וגם מפרסם את צפי גידול החברה עד לשנת ה-100 למדינה.

09/05/23

מרכז הנדל"ן

"המחסור דרמטי, הרחוב בוער": מצוקת הדיור במגזר החרדי בשיא. מדי שנה מתחתנים 8,000 זוגות חרדים ולא מוצאים איפה לגור. יש מחסור של עשרות אלפי דירות ואי עמידה ביעדים. לבעיה אחראים, מלבד הטיפול הכושל של הממשלות המתחלפות, גם גורמים פנימיים בחברה, כמו סירוב לפינוי-בינוי והתעקשות לגור בעיקר בריכוזים החרדיים. בפן החיובי, מעריכים גורמים בחברה כי המצוקה תוביל לשינוי דפוסי תעסוקה: "החברה החרדית נמצאת בהליך של הפנמה שמה שהיה זה לא מה שיהיה. הקצבאות לא מספיקות."

18/05/23

בחדרי חרדים

הנתונים נחשפים: מי הזרם החרדי הגדול ביותר בירושלים. לרגל יום ירושלים מפרסם 'בחדרי חרדים' את נתוני הדמוגרפיה, תעסוקה ושכר של האוכלוסייה החרדית בירושלים, על פי המכון החרדי למחקרי מדיניות.

19/05/23

ynet

את החרדים של 48' לא הייתם מזהים. כתבתו של ניצן המבורג על החרדים של תקופת קום המדינה: לימודים אקדמיים, שירות צבאי, פחות מ-3 ילדים וחתימה על המסמך הפרוגרסיבי הנקרא מגילת העצמאות. אז מה קרה? נראה שהחרדים הם הרפורמים האמיתיים.

23/05/23

מקור ראשון

חזון המדינה האחת: המפתח לשילוב המגזר החרדי במדינת ישראל. הערים החרדיות ההומוגניות, לצד ערים חילוניות נטולות חרדים גורמות להעמקת הניכור בין המגזרים השונים בישראל, חייבים להפסיק לבנות גטאות לחרדים. בני המגזר החרדי, ובייחוד אוכלוסיית האברכים, כמעט ואינם מצויים בחיכוך כלשהוא עם יתר חלקי החברה בישראל. הבעיה מתחדדת באופן מוקצן יותר אצל בני הנוער החרדים אשר, בשל שיקולי צניעות והימנעות מחשיפה לסולם ערכים חיים "קלוקל", כלל אינם מכירים בני נוער חילוניים ולעיתים גם בני נוער דתיים-לאומיים. לעיתים קשרים עם בני משפחה חילוניים ואפילו דת"ל מתקיימים במשורה מחשש להשפעה מזיקה רחמנא ליצלן. את הפער שנוצר מאי ההיכרות והריחוק ממלאים אינטרסנטים פוליטיים ומעצבי תדמית למיניהם ה"צובעים" לרוב את בני המגזר האחר בצבעים קודרים ומאיימים.

01/06/23

N12

התופעה החדשה של תל אביב: פחות שרימפס, יותר כשרות. מאמר דעה של מנחם הורוביץ: בלי ששמנו לב, הנוף הקולינרי של תל אביב משתנה. יותר ויותר מסעדות בוחרות להוציא את פירות הים מהתפריט ולסגור את שעריהן בשבת.

19/06/23

ynet

האיש שקורא להוציא את הגלות מישראל ולהפסיק לשקר בתפילה. כמי שחי במדינה כבר מאז 1948, איש החינוך פרופ' דב גולדברגר לא מבין איך ייתכן שבבתי הכנסת ממשיכים להתפלל שיהיה קיבוץ גלויות, מתעלמים משיבת ציון ומתייחסים לירושלים כעיר חרֵבה ושוממה. בעיניו, לא רק שזה לא רלוונטי עוד, אלא שיש בזה כפיות טובה כלפי האל. ואלה לא המקומות היחידים שבהם הוא מרגיש שהמתפללים לא נצמדים לאמת.

25/06/23

הארץ

המאבק על הטלפונים הכשרים הוכרע, ועשוי לסמן את "גדול הדור" החדש. הרב משה הלל הירש נלחם בפירוק מונופול הכשרויות בסלולר, והכניע את מאמצי "יתד נאמן" להיכנס לשוק. ההסכמה שיצר גם בין הפלגים המוחרמים עשויה לבסס את מעמדו כיורש הנבחר.

29/06/23

ynet

ההורים חרדים, הילדים כבר לא. פגשנו הורים חרדים וילדים יוצאים בשאלה שבחרו לשמור על קשר חם.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

10/04/23

ynet

מחקר: "המוות הגדול" התרחש בשני אירועים נפרדים. חוקרים, שאספו דגימות בים סין הדרומי, הסיקו כי היו שתי תקופות שבהן האוקיינוסים היו חסרי חמצן - לפני כ-259 מיליון ו-262 מיליון שנה, במהלך התקופה הפרמית התיכונה, דבר שגרם להכחדה הגדולה בהיסטוריה של כדור הארץ. ויש גם קשר למשבר האקלים כיום.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי