אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
כל מה שרציתם לדעת על ברית מילה או שהעדפתם לא לדעת
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 185: ספטמבר-אוקטובר 2022

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

נתונים מדאיגים: "63% מהילדים המטופלים ברווחה בשל פגיעה מינית, הם דתיים וחרדים"
חבר בכת 'לב טהור' משיב לביקורת: "זו מצווה להינשא בגיל 13"
תינוק בן 8 ימים מאושפז: נפגע באיבר מינו אחרי ברית מילה
מד"א ערך ערב הוקרה למתנדבים דתיים בתל אביב, והושיב נשים ביציע מרוחק


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

14.09.22

ynet

לאור התחייבותו של ראש האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו בפני מרכיבי יהדות התורה, כי אם ייבחר לראש ממשלה - הוא ישווה את תקציב המוסדות החרדיים שלא מלמדים ליבה לזה של החינוך הממלכתי, מספר חי פסיקוב (30) שגדל בחסידות בויאן בירושלים, שמאז כניסתו ל"חיידר" של החסידות בגיל שלוש, רוב הכשרותיו עסקו בלימודי קודש. בגיל 23 הוא נאלץ להשלים לבדו ומכספו את כל לימודי הליבה. "בחשבון הגענו עד לרמה של לוח הכפל, אנגלית ומדעים כמובן שלא למדנו." גם אהרון (31), שגדל בחברה החרדית, לא למד לימודי ליבה והתנתק מהקהילה החרדית, מספר שנותר חסר כול.

29.09.22

ynet

כ-200 חרדים קיצונים שמתנגדים לשירות בצה"ל הפגינו בירושלים על מעצרו של סרבן גיוס שניסה לטוס לחו"ל, ואחרי שחסמו את תנועת הרכבת הקלה עברו למחות ליד גשר המיתרים - שם חסמו את הכניסה לעיר. כמה מהמפגינים קראו בין היתר "נמות ולא נתגייס!" ואחרים נשאו שלטים שעליהם נכתב: "כל עוד דם יהודי זורם בעורקיי, לא אתגייס לצבא השמד!" הם נמנים עם "פלג פרידמן", הקיצוני ביותר מבין הזרמים של הפלג הירושלמי - שנחשב בעצמו לקיצוני בחברה החרדית.

12.10.22

מעריב

העמוד הוויראלי "סטטוסים מצייצים" פרסם צילום של מודעה ובה דרישה מקוממת של שכנים בבניין המכוונת אל שכנה אחרת. 'לשכנים היקרים,' נכתב במודעה, 'צריך להיזהר שלא ישמע קול זמר של נשים לסוכת השכנים (עיין משנה ברורה), ויש להחמיר מגיל י"א. חג שמח.' שיר גרואווייס, ששיתפה ברשת את צילום הדרישה, שהייתה לכאורה מכוונת אליה, כתבה: "פעם אחת דפקה על דלת הבית שלי השכנה, ובפשטות אמרה שבעלה דורש שלא אשיר יותר בבית שלי, כי הוא שומע. השבתי בנימוס שזה דו כיווני." "גם אני שומעת את בעלה בסעודות שבת וקולו אינו ערווה אך אינו ערב, ולכן כל עוד הוא ימשיך לזייף, גם אני אמשיך לזמר. הם מוזמנים לבחור שירים מועדפים."


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

03.10.22

קשת

בעיריית רחובות החליטו לשכן, במבנה של גן ילדים, בית כנסת במהלך יום הכיפורים, כי לטענתם יש חוסר בבתי כנסת בשכונת שרונה בעיר. ההורים אינם מרוצים מהאורחים החדשים במבנה ומרגישים פגיעה בביטחון האישי של הילדים. חלק מההורים ב"מעון הדר" מרגישים מרומים ופגועים מהתנהלות העירייה וההתנהלות מולם. לדבריהם, נאמר להם שמדובר בקבוצת מתפללים קטנה בלבד, אלא שבפועל מדובר ב-70 מתפללים ומשפחותיהם. ההורים סיפרו שמפתח הגן ניתן למתפללים ועלה החשש שהם ישכפלו אותו. בנוסף, קיים החשש שהמתפללים יכניסו (לפני הצום) מאכלים אלרגניים, וכמובן עלה החשש מפגיעה מינית: "אם חלילה מישהו היה נוגע בבת שלי רק כי הוא רצה לראות איך בית הספר נראה. אני לא מבין מדוע צריכה להגיע קבוצה של גברים להתפלל ואיתם הנשים שלהם והילדים שלהם," אמר אחד ההורים.

13.10.22

N12

אליעזר ברלנד, עבריין מורשע ומנהיג קהילת "שובו בנים", ערך במהלך חג הסוכות אירועים המוניים במגרש חנייה עירוני בירושלים, באישור העירייה. האירועים התקיימו בחניון מורשה, שממוקם במיקום אסטרטגי סמוך לשער שכם ולעיר העתיקה, מקום שוקק מבקרים בתקופת החגים. תושב ירושלים ששוחח עם N12 ציין כי "ברלנד קיים אירוע עם מוזיקה רועשת עד הבוקר, עם אלפי חסידים תוך גרימת סבל אדיר לתושבים." לדבריו, חניון הענק במרכז העיר עדיין מופקע לטובת הברלנדים, כנראה עד סוף החג. לא ברור מי בעיריית ירושלים הפקיע מאות מקומות חניה מתושבי ומבקרי העיר למשך למעלה משבוע של החג, והכל לטובת כת שבראשה עבריין מורשע בעבירות חמורות.


הפליית האישה והדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

16.09.22

הארץ

מגן דוד אדום ערך בהיכל התרבות בתל אביב ערב הוקרה למתנדבים דתיים וחרדים בהפרדה מגדרית, כאשר לגברים הוקצו מקומות בקרבת הבמה ואילו נשים נשלחו ליציע העליון המרוחק. ההפרדה הלא-שוויונית הכעיסה מתנדבות חרדיות. מתנדבת אחת טענה: "אנחנו מתנדבים יחד באמבולנסים. לא ייתכן שיזרקו אותי מאחורה." במד"א דחו את הביקורת ודובר הארגון זכי הלר מסר: "אנחנו גאים באירוע שנערך בהפרדה." "אין שום הצדקה שאירוע ציבורי, לא דתי, יתקיים באופן שמפלה נשים בגלל הפרדה," אמרה פנינה פויפר, מנכ"לית ארגון "הציבור החרדי-ממלכתי", העוסק בקידום הציבור החרדי הדוגל בשוויון. לדבריה, "אפשר היה לחצות את האולם לצדדים במקום לשים את הנשים מאחור. הייתי מצפה שאלה שטוענים שנפרד יכול להיות שווה - לעשות את המינימום כדי לא להוכיח את ההיפך."

■ ■ ■ הערה: אם מישהו מוטרד מסוג ההפרדה במקום מעצם ההפרדה, אז שימליץ לשים את הנשים מקדימה.


גזענות, שנאת והפליית הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

15.09.22

N12

הרבנים הבכירים הרב חיים דרוקמן, הרב דב ליאור, הרב יעקב אריאל, הרב חיים שטיינר ועוד 13 רבנים נוספים פסקו שילד שעובר שינוי מגדרי צריך ללמוד בכיתת בנות. "ההלכה לא מכירה בשינויים מלאכותיים ואוסרת התנהגות והתלבשות של בן כבת או בת כבן. על כן על הבת להצטרף לכיתת בנות. תפקיד בית ספר דתי לשמור על ההלכה ולפעול על פיה," לשון המכתב. הרבנים החתומים על המכתב כן מבקשים לנהוג ברגישות במצב: "מן הראוי להיזהר מפגיעה באותה בת. יש לסייע בידה באורך רוח, להכיר בזהות שבה נבראה. הדמיונות אינם משנים את המציאות, את הבריאה המופלאה כפי שאלוקים ברא אותה כבת ובזכות לגדול כאישה וכאימא." מהאגודה למען הלהט"ב נמסר: "הרבנים החתומים מובילים לסכנה לפגיעה נפשית שעלולה לעלות בחיי אדם במקרה הנוכחי ובמקרים נוספים, וזאת בניגוד מוחלט לגורמי המקצוע והרפואה בארץ ובעולם. מערכת החינוך מחויבת לדאוג לשלום חייו ובטחונו האישי של הילד. אנחנו מפצירים בכל הגורמים: עזבו את הילד. בכוחכם למנוע את המקרה הטרגי הבא."

■ ■ ■ הערה: ההלכה דווקא כן מכירה בהגדרות "טומטום" ו"אנדרוגינוס".


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

01.09.22

N12

רמי גבאי, בן 56, אדם חובש כיפה בעל חזות דתית עם עבר פלילי ושלל עדויות על אירועים בעייתיים, התקבל לעבודה בצהרון עם ילדים, שאותם, על פי החשדת תקף מינית. ב-2016 הוגשה תלונה נגד גבאי בגין איומים על ראש עיריית רמת השרון, אבי גרובר. גבאי לא הצליח להתקבל לעבודה והתיק נגדו נסגר. הוא ניסה שוב ושוב להתקבל לעבודה שם. אבל גבאי לא ויתר, הצליח להתקבל לעבודה בצהרון של חברה בשם 'מגוונים' שעובדת עם העירייה. לאחרונה הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד גבאי בגין מעשים מגונים והוא מכחיש את המיוחס לו. רק בשלב הזה, בעקבות ידיעה שעלתה ב-N12, גילו ההורים מה קרה לכאורה בצהרון של ילדיהם - והם דורשים תשובות.

08.09.22

ישראל היום
וואלה!

בית המשפט המחוזי בירושלים התיר היום לאליעזר ברלנד, מנהיג קהילת "שובו בנים" של ברסלב, לטוס לאומן לקראת ראש השנה בו נוהגים חסידים לפקוד את קברו של רבי נחמן מברסלב באוקראינה. ברלנד יצטרך להפקיד ערבות בסך 650 אלף שקלים, מתוכם 200 אלף במזומן. ברלנד הורשע בעבר בעבירות מין ומרמה וריצה בגינן עונש מאסר. הרשעתו האחרונה של ברלנד הייתה בעבירות של קבלת דבר במרמה, עושק, ניסיון לאיום, עבירות מס והלבנת הון. לאחר הרשעתו נכלא, ובדצמבר 2021 שוחרר ברלנד ממאסר בעקבות חוסר מקום בבית הכלא.

20.09.22

N12

המורה אורן קורולקר הואשם בגין מעשה מגונה בקטין בן 14 בפארק הראשונים בבאר שבע. על פי כתב האישום, הקטין ניסה להתרחק מקורולקר בן ה-47 והדף אותו מהמקום. בכתב האישום נכתב כי "בתגובה הנאשם אחז בידיו כדי למנוע ממנו להתרחק - אך הקטין הצליח לברוח." אם הילד סיפרה: "הוא חיכה לאביו בפארק הצמוד לבית, והבחור קפץ עליו לפתע משום מקום. מפקד מרחב דרום ביקש ממני לא לספר את פרטי המקרה כדי לא לשבש פרטי חקירה. אני לא יכולה לפרט הכול אבל היה עניין של מגע." בתמונות ובסרטוני מצלמות האבטחה נראה קורולקר חובש כיפה גדולה.

27.09.22

N12

המשטרה המקסיקנית, אנשי הפרקליטות ומשרד הרווחה המקומיים, צוות פרטי ששכרו המשפחות ומשרד החוץ הישראלי - שילבו כוחות ופשטו על מתחם בו שהו אנשי הכת "לב טהור". במסגרת הפשיטה נמצאו במתחם 26 מחברי הכת, בהם גם אזרחים ישראלים בעלי אזרחויות נוספות ממדינות שונות כמו קנדה, ארה"ב וגואטמלה. שניים ממנהיגי הכת, יואל רוזנר ומנחם מנדל אלטר, נעצרו בחשד לסחר בבני אדם ועבירות מין קשות. על פי הודעת משרד החוץ, הם צפויים להישפט במקסיקו ולעמוד בפני עונשים אפשריים של כ-20 שנות מאסר. אלטר הוא אזרח ישראלי ורוזנר קנדי.

29.09.22

ynet

חלק מחברי הכת החרדית הקיצונית "לב טהור" במקסיקו שנעצרו בפשיטה הצליחו לברוח מהמתקן הממשלתי של רשויות הרווחה במקסיקו. הבורחים הפעילו אלימות קשה נגד הגורמים השונים במקום. לפי הודעת משרד החוץ, הפשיטה נעשתה לאחר שמשטרת מקסיקו אספה ראיות מפלילות נגד מספר אנשים בכת בחשד לסחר בסמים, אונס ועוד. במהלך הפשיטה נמצאו במתחם 26 מחברי הכת, בהם אזרחים ישראלים עם אזרחויות נוספות של מדינות כמו קנדה, ארה"ב וגואטמלה.

29.09.22

מעריב

אריה אלדד ורוני בר-און בתכניתם ב-103FM ראיינו את אוריאל גולדמן, חבר בכת "לב טהור" שהציג לראשונה את זווית ראייתו למתרחש. לטענתו אין כלל התעללות בילדים, אבל הוא הודה בנישואי קטינים: "בתור יהודי שמעת על 'שולחן ערוך'? ספר ההלכה העיקרי. זה מה שאנחנו עושים ואנחנו לא מתביישים בזה בכלל. אנחנו מאוד תומכים בנישואין בגיל מוקדם, זה לא אנחנו, זה כתוב בשולחן ערוך, כתוב שמצווה זה להינשא בגיל 13. התעללויות אין, לא היה ולא נברא, שקר וכזב." לטענתו "אי אפשר להסתיר ילד שעובר התעללות."

02.10.22

ynet

מחקר שערך אריאל פינקלשטיין, ושבוצע עבור תנועת נאמני תורה ועבודה (תנועה השואפת לחזק את השתלבותה של החברה הדתית בחברה הכללית בישראל), הצליב בין שני סוגי נתונים של הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה: מספר הקטינים שמטופלים ברווחה בגין פגיעה מינית, ופילוח שלהם לפי מוסדות לימוד: ממלכתי, ממלכתי-דתי והזרם החרדי. המחקר מעלה ש-63% מהילדים המטופלים ברווחה בשל פגיעה מינית הם דתיים וחרדים (על פי מוסד הלימוד) - פי 1.4 מגודלו של ציבור זה באוכלוסיית התלמידים. המחקר פילח את מגדר הנפגעים וגילה ששנשים נפגעות יותר, אך ככל שהגיל יורד מספר הנפגעים מבין הבנים עולה. הצלבה של פגיעה לפי שייכות מגזרית (על פי מוסד לימודי) וגם לפי מגדר, מראה שככל שהשייכות המגזרית היא דתית יותר - כך אחוז הבנים הנפגעים גבוה יותר.

09.10.22

קשת

כתבה של שמעון איפרגן מתארת כיצד השתלטו ארגוני הפשע בישראל על מסיבות חילופי זוגות בצימרים, בהן דתיים וחרדים המגיעים כדי להשתתף במסיבות חילופי זוגות. מי שאחראי על הארגון הם ארגוני הפשע שמצאו דרך חדשה להלבין כספים וגורפים מאות אלפי שקלים בכל חודש מהמסיבות. "אותנו לא מעניין מה עושים בחדרים. אנחנו מקבלים את הכסף," סיפר עבריין מהדרום.

12.10.22

הארץ

כתב "הארץ", אהרן רבינוביץ, חושף שהמשטרה סגרה עשרות תלונות על תקיפה של פורשים מחסידות גור בידי אברכי החסידות, בנימוק של מחסור בראיות או קושי באיתור חשודים במעשה. התלונות נסגרו על אף העובדה שחלק גדול מהתקיפות תועד, ושברוב המקרים מסרו המתלוננים את שם התוקף למשטרה. אף שהתקיפות אירעו לפני כחמישה חודשים, עד כה לא הוגשו כתבי אישום נגד איש מהתוקפים, ורק בשלושה מהמקרים זימנה המשטרה חשודים לחקירה. מקור המעורה בפרטים אמר ל"הארץ" שקצין בכיר במשטרת ירושלים הסביר כי התיקים נסגרו כדי להרגיע את הרוחות בין שתי הקהילות, וכי מעצרים וכתבי אישום ילהיטו מחדש את העימות ביניהן.

13.10.22

כאן 11

כרמלה מנשה חשפה בחדשות כאן 11 שחיילת הותקפה באלימות על ידי חרדים בקללות ואבנים בשכונת יהודה הנשיא בבית שמש. החיילת, שהמתינה לקו אוטובוס בדרכה לבה"ד 1, סיפרה לכרמלה מנשה כיצד התפתחה מהומה אלימה, כאשר המון רודף אחריה, מקלל אותה ומשליך לעברה מכל הבא ליד: "זזתי משם והתחלתי ללכת, והם רדפו אחרי. פתאום התחילו לצאת מהבתים מאות ילדים, נערים ומבוגרים שצעקו לי 'שיקסע' וזרקו עליי אבנים ופחיות. הרגשתי מוקפת וחסרת אונים." על פי הכתבה, החיילת חולצה ברכב סמוי כשהיא "מחופשת" לחרדית.

13.10.22

מעריב
ynet

תושב גדרה, בשנות ה-70 לחייו, שלימד בבית ספר ממלכתי-דתי ואף ניהל פרויקטים בתחום הנוער בגדרה, נעצר בחשד שביצע עבירות מין בקרב קרוב משפחתו וחברו לספסל הלימודים לפני כ-15 שנים, עת שימש מחנך בבית ספר בעיר. שני הקורבנות, אז ילדים בני 12, החליטו להתלונן באחרונה במשטרה - שפתחה בחקירה בחשד לעבירות מין בקטינים שנמשכו לכאורה לאורך כחמש שנים.

23.10.22

ynet

חסידיו של הרב העבריין אליעזר ברלנד, פעילים מקהילת "שובו בנים" בירושלים, חיבלו בהילולת שמעון הצדיק, בשל השתתפותו באירוע של חושף עברייני המין הרב שמואל אליהו. הפורעים קראו לעברו קריאות גנאי בטענה כי חל עליו דין "מוסר" (מונח הלכתי המתייחס ליהודי שהלשין על יהודי אחר לידי גורם בעל שררה), בגלל מלחמתו ברבנים שפשעו - ובהמשך חיבלו במערכות החשמל וההגברה באירוע ואף תקפו פיזית את סגן ראש העיר אריה קינג שהתלווה אליו. בהודעת המשטרה נמסר כי "במהלך ההילולה המתקיימת במתחם קבר שמעון הצדיק בירושלים, עם הגעת אחד הרבנים למתחם הקבר, החלה הפרת סדר והתפרעות אלימה מצד חלק מהמשתתפים בהילולה. ההתפרעות כללה דחיפות, גידופים, יידויי אבנים וזריקת חפצים לעבר משתתפים בהילולה ולעבר כוחות המשטרה שפעלו במקום. כתוצאה מהפרת הסדר ויידוי החפצים, נפגע אדם אחד באורח קל."

24.10.22

הארץ

מנהלי בית הספר החסידי הפרטי הגדול ביותר במדינת ניו יורק, Central United Talmudical Academy שבשכונת ויליאמסבורג שבברוקלין, הודו שקיבלו במרמה במשך שנים מיליוני דולרים דרך תוכניות סיוע פדרליות, מבלי שיעמדו לדין. במסגרת ההסדר הם הודו כי כספים שקיבלו במסגרת תוכניות סיוע פדרליות שונות, בהן למימון ארוחות צהרים ועזרים טכנולוגיים לתלמידים, הוסטו לצרכים אחרים בניגוד לחוק. הכספים שימשו בין היתר למימון מסיבות למבוגרים מהקהילה החסידית, כך עולה מפרטי ההסדר המותנה שהוגש לאישור בית המשפט הפדרלי בברוקלין. לצד זאת המנהלים הודו גם כי יצרו משרות פיקטיביות והעבירו תשלום לחלק מהעובדים במזומן ובתלושי קנייה וזאת על מנת שיוכלו להגיש בקשה לסיוע מרשויות הרווחה.

26.10.22

N12
ישראל היום
ynet

ארנן מייסלס, אדם דתי בעל זקן וחובש כיפה שחורה, הורשע במסגרת הסדר טיעון בחדירה לחומרי מחשב שהכילו תיעוד ממצלמות אבטחה שהותקנו בבתים פרטיים ובבתי עסק, לרבות בחנות בגדי ים ובמכון להסרת שיער. בין השאר, במאות הזדמנויות צפה ושמר תכנים אינטימיים, ובשל כך נגזרו עליו עונשי מאסר מותנים ותשלום פיצויים בסך כולל של 55,000 שקלים. על פי האישום, הוא חדר בכ-300 הזדמנויות שונות למכשיר שבו נקלטו חומרים ממצלמות במכון להסרת שיער, ובהם סרטונים ותמונות נשים שנמצאו בתנוחות אינטימיות במהלך טיפולים. כמו כן, לפי האישום מייסלס חדר למכשירים שתיעדו מצלמות שהותקנו בשבעה בתי מגורים שונים וצפה בקטינים ובבגירים בעת שהם בעירום, ולעיתים אף בעודם מקיימים יחסי מין. לאחר שאף התקין במקום עבודתו מצלמה נסתרת בחדר שהוקצה לעובדת, על מנת שתוכל לשאוב חלב אם בפרטיות, ובשל שאר מעשיו, הורשע מייסלס בחדירה למחשב ופגיעה בפרטיות ובמעשה מגונה.

31.10.22

כלכליסט

עיתון כלכליסט מדווח שקבוצת ההשקעות 'בסדנו' והיו"ר והמנכ"ל שלה ברוך אליעזר גרוס - עומדים במרכז חקירה של רשות ני"ע בחשד לביצוע עבירות של הצעה ומכירה של ניירות ערך ללא תשקיף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות הלבנת הון, וזאת לאחר שדבר החשדות נאסר לפרסום לבקשתו של גרוס עצמו. קבוצת ההשקעות בסדנו היא קבוצה ישראלית-אמריקאית שהוקמה ב-2011 בבני ברק, מונה עשרות חברות ושותפויות שונות ומגייסת זה שנים עשרות מיליוני שקלים מהציבור החרדי והדתי להשקעות בחברות סטארט-אפ ובמיזמי טכנולוגיה ונדל"ן. החשד הוא שבין השנים 2019-2022 פעל גרוס באמצעות קבוצת בסדנו כדי להציע ולמכור לציבור המשקיעים ניירות ערך תוך שגייס ממאות משקיעים עשרות מיליוני שקלים, וכל זאת שלא על פי תשקיף כמתחייב מהוראות חוק ניירות ערך.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

06.09.22

N12
ynet

תינוק בן שמונה ימים הובהל לבית החולים רמב"ם בעקבות פגיעה באיבר מינו שהתרחשה ככל הנראה לאחר ברית המילה. הוא מאושפז במצב קשה ולאחר שעבר ניתוח של כשלוש שעות. חלה התייצבות במצבו. הוריו מצפון הארץ נמצאים איתו כל העת, אך הגיעו ללא ליווי של המוהל - בניגוד לנוהג המקובל. ד"ר אכרם אסדי, מנתח אורולוג בכיר בבית החולים רמב"ם שמטפל בתינוק, סיפר ל-N12: "אנחנו לא יודעים בדיוק איך זה קרה אבל התינוק סובל מקטיעה כמעט מלאה של איבר מינו. זה מקרה מזעזע ומדובר בפציעה קשה מאוד. כרופא אורולוג אנו נתקלים בפגיעות כתוצאה מברית או פגיעה חלקית אבל כזו פגיעה קשה... אני לא זוכר מקרה ברמת חומרה כזו. ההורים בשוק. פעולה פשוטה שהופכת לצערנו לאסון." עוד הוסיף הרופא: "לצערי אנו נתקלים במקרים שבהם ברור כי מדובר ברשלנות בהכשרתו של המוהל. כל מי שעורך ברית מילה חייב לעבור הכשרה מלאה ולהבין לעומק את האנטומיה של גוף האדם כדי למנוע נזקים ארוכי טווח."


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

12.09.22

ynet
זמן ישראל
ynet
כאן 11

תחקיר הישיבות של הניו-יורק טיימס מעלה ש-99% מתלמידי הישיבות וכ-80% מהבנות שנבחנו במקבילה הניו-יורקית של מבחני המיצ"ב, נכשלו. המורים המקצועיים חסרי כישורים - ותלמידים העידו על התעללות. מהתחקיר עולה כי רוב הישיבות מלמדות אנגלית ומתמטיקה "במשך 90 דקות בלבד, לאחר שעות של שיעורי דת מפרכים", ורק לגילאי 8 עד 12. המורים למקצועות אלה לרוב "חסרי כישורים", מגוייסים ללא מיון מסודר באמצעות אתרי אינטרנט כמו 'קרייגסליסט', או דרך מודעות המוצבות על עמודי תאורה, ומקבלים שכר נמוך של 15 דולר לשעה. חלקם אינם שולטים כלל באנגלית, וישיבות מסוימות אף אוסרות על התלמידים לדבר אנגלית בבית. עוד עולה, כי לישיבות החסידות היו התוצאות הגרועות ביותר מכל בתי הספר במקבילה הניו-יורקרית של מבחני המיצ"ב. 99% מתלמידי הישיבות לבנים בכיתות ג' עד ח' שנבחנו בשנה האחרונה - נכשלו. גם כ-80% מהבנות בבתי הספר החסידיים נכשלו. לאחר הפרסום, נציג הקהילה החרדית, חבר מועצת מדינת ניו-יורק, שמחה אייכנשטיין, אף כתב מאמר דעה חריף בעיתון הניו-יורק סאן, ובו תקף את התחקיר בעיתון המתחרה, ואף האשים אותו במניעים אנטישמיים.

■ ■ ■ הערה: לפחות אנגלית הוא יודע.

29.09.22

רשת 13

סקר מיוחד של של פרופ' קמיל פוקס בפרויקט "קרוב לקלפי" של חדשות 13 מעלה כי 40 אחוזים בקרב הנשאלים במגזר החרדי תומכים בהכנסת לימודי ליבה באופן חלקי. 42 אחוזים מתנגדים באופן גורף.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

04.09.22

ynet

מחקר חדש מצא כי הנילוס עבר פעם כל כך קרוב לגיזה, עד שיכול היה לשמש לשם נשיאת האבנים, ששימשו לבניית הפירמידות המפורסמות במצרים. חלק ממבני האבן הללו, שנבנו כדי לחלוק כבוד למתים ולשאת אותם לעולם הבא, הוקמו לפני כ-4,500 שנה ללא טכנולוגיה מודרנית ובדיוק מדהים. מחקר חדש שופך אור על הדרך שהובילה לבנייתן.

16.10.22

וואלה!

ההיסטוריון והסופר הבריטי ראלף אליס בן ה-54 טוען שבידו הפתרון לתעלומה בת 3,000 שנה: שלמה המלך בכלל לא היה מלך ישראל, ולמעשה היה פרעה מצרי בשם שושנק הראשון ששלט במצרים ובישראל בסוף המאה העשירית לפנה"ס (ומזוהה בידי רוב החוקרים עם המלך המצרי שישק הנזכר במקרא).

■ ■ ■ הערה: לא מדובר בהשערה חדשה - כבר מספר חוקרים הגיעו למסקנה דומה במהלך השנים האחרונות.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי