אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 184: יולי-אוגוסט 2022

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

"גנבו לי את הילדים" | היוצאים בשאלה שמאבדים את הקשר עם ילדיהם בחסות החוק

"יום חוויה" בצה"ל: מפגש עם מחזיר בתשובה מורשע, תפילת מנחה וביקור בקברי צדיקים

פרשת השחיתות במשרד הבריאות: המשטרה מצאה ראיות נגד עוזריו לשעבר של ליצמן ומנכ"ל רוש

בטכניון הורו לבטל מסיבה שתוכננה להערב; המארגנים: נאמר לנו שזה חילול שבת

"הנחש הוא הסוד של המשיח": דרכו האפלה של ברלנד לסיפוק תאוותו


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

10.07.22

וואלה!

הרב יצחק מרדכי הכהן רובין, רב קהילת "בני תורה" בשכונת הר נוף בירושלים, מזהיר מפני תופעת דוכני הצ'ולנט שנפתחו לאחרונה בירושלים והכשרות שלהם: "המכשול בזה מצוי מאוד."

22.07.22

N12
הארץ

חברי אגודת הסטודנטים של הטכניון עבדו בשבועות האחרונים על מסיבת סלסה שאמורה הייתה להתקיים בערב שישי (לאחר כניסת השבת) בנוכחות מאות משתתפים, למען הפוגה חווייתית מהמבחנים. "המון נרשמו, הכול היה מסודר ומוכן, נערכנו כולנו להגיע ופתאום מודיעים לנו שזה מבוטל." יממה בלבד לקראת קיום האירוע המיוחל, נודע למארגנים כי המסיבה מבוטלת בשל היתרי בטיחות. אולם לטענתם מדובר בלחץ שהפעיל רב בית הכנסת של הטכניון שחיפש דרך למנוע חילול שבת: "אנחנו יודעים שהוא זה שפנה להנהלה ודרש לבטל את האירוע שלנו, תוך איום כי יתלונן על עבירה בטיחותית ונקודות שעלולות להציב את המוסד הלימודי בבעיה." יו"ר אגודת הסטודנטים בטכניון, לבי מנש, אמר ל-N12: "עבדנו קשה כדי ליצור אירוע שיאפשר לסטודנטים ליהנות גם בתקופת המבחנים העמוסה. לצערנו, באופן תקדימי, הטכניון החליט לבטל את האירוע בגלל שהוא מחלל שבת. הביטול הזה לא מקובל עלינו ואנחנו נמצאים בשיח כדי שזה לא יקרה יותר. נמשיך לעבוד קשה ולהרים אירועים שוברי שגרה, גם בסופי השבוע."

21.08.22

N12

כ-3,000 צעירים חרדים עוזבים בכל שנה את המגזר. לפי ההערכות, כמאה מהם נקלעים למאבק על קשר עם הילדים, וכל זאת בחסות החוק. אם תיק הגירושין נדון בבית הדין הרבני, אז בית הדין הרבני מונע מהחרדים לשעבר מלראות את הילדים שלהם, או לכל הפחות מערים קשיים ונוקט בסחבת בתיק.

25.08.22

ידיעות אחרונות

חודש אחרי הבחירות יגיע אירוע חשוב יותר - הקו האדום של הרכבת הקלה אמור לצאת לדרך. אם הוא לא יפעל בשבת, ייווצר תקדים מסוכן גם לרכבת התחתית שנבנית כעת. דו"ח חדש חושף שההשבתה בסופי שבוע תעלה למשק כמעט מיליארד שקל בשנה.

29.08.22

News1

משרד התחבורה החליט לבטל את תחנות קו 972 של אגד מירושלים לחיפה ולהותיר שתי תחנות בלבד: במסוף הר חוצבים וביציאה מהעיר. המהלך שווק כניסיון להקטין את זמן נסיעת האוטובוס, אך למעשה הוא מונע את עלייתם לאוטובוס של נוסעים מהציבור הכללי - חילוניים ודתיים לאומיים - הנוהגים לעלות או לרדת בעיקר בתחנת גשר המיתרים, שבה עוצרים יתר הקווים הבין-עירוניים. ל-News1 נודע כי מאחורי השינוי עומדת פוליטיקה - לחצים מצד קנאים חרדים קיצוניים המעוניינים כי רק נוסעים חרדיים ייסעו בקו, מה שיעלה את האפשרות לכך שתישמר בו ישיבה בהפרדה בין המינים.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

10.07.22

הארץ

"יום חוויה" בצה"ל עבור חיילי ומפקדי יחידת "לוטם" של אגף התקשוב (סייבר) הפך לאירוע תחרוד. בתחילה הוסעו המשתתפים והמשתתפות למדרשה הדתית "דרכי אבות", ושם שמעו הרצאה מפיו של רב היחידה, נריה כהן. לאחר מכן פגשו את 'הרב הגאון ראובן אלבז שליט"א' (כך לפי התוכנייה של היום הזה). הרב אלבז הוא חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, ומי שמכונה ברחוב החרדי כאחד מגדולי המחזירים בתשובה. לאחר מכן הייתה "ארוחת צוהריים ותפילת מנחה". משם הוסעו החיילים ל"ביקור בקברי צדיקים". מכיוון שצוין שמם של הרב עובדיה יוסף והרב יצחק הלוי הרצוג (הרב הראשי האשכנזי השני), אפשר להבין כי מדובר בבית העלמין סנהדריה. בצה"ל טענו בתחילה שמדובר היה בתכני רשות, ושבעקבות תלונות והסתייגויות של חלק מהמשתתפים הוצעו גם פעילויות אלטרנטיביות, אלא שבירור מעמיק העלה שלפחות בחלק מגופי היחידה הוגדר היום כולו כפעילות חובה, ללא שחרורים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

16.08.22

ynet

"אצלנו יש עניין שאישה לא עומדת לבחירה," הסביר ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה, כשביקש להציג את הפטריארכיה בחברה החרדית כפולקלור חביב. זוהי טכניקה שהח"כים החרדים אמונים עליה היטב: להרחיק את הדרת הנשים בספרה הפוליטית הישראלית לאיזה מרחב תרבותי חרדי, מדומיין, טכניקה שלמרבה הצער מצאה לה אחיזה של ממש בקרב שוחרי רב-תרבותיות וליברלים בעיני עצמם.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

03.07.22

הארץ

תלמוד תורה בירושלים הרחיק מהלימודים ילד בן עשר שהתלונן במשטרה כי מורה תקף אותו מינית. נגד המורה הוצא צו הרחקה מהתלמיד בעקבות התלונה, אך הנהלת המוסד החליטה לאפשר לו להמשיך ללמד. הילד, מלווה באימו, התלונן בחודש שעבר נגד המורה בתלמוד התורה המזוהה עם הפלג הירושלמי בחברה החרדית, על כך שביצע בו מעשים מגונים. הוא פירט בפני החוקרים מסכת ארוכה של הטרדות מצד המורה, וכן מקרה אחד שבו המורה תקף אותו מינית, כולל מגע באיברי המין שלו. בתום צו ההרחקה, נדרש התלמיד לעזוב את הכיתה. בנוסף, ביקשו בהנהלת המוסד להעביר את הילד לכיתה גבוהה יותר, אך האם סירבה. "במקום להרחיק את המורה מהילדים, ולכל הפחות מהילד שלי, הרחיקו דווקא את הילד שלי. החליטו לשים אותו בכיתה עם ילדים גדולים ממנו, עם חומר לימודים שהוא לא מכיר ולהרחיק אותו מהחברים ומהשגרה שלו," אמרה. "זה לא מתקבל על הדעת. איך יכול להיות שדווקא הילד שנפגע הוא שמורחק?"

04.07.22

וואלה!

בית המשפט העליון החליט לשחרר את בנימין זאבי, בנו של השר לשעבר רחבעם זאבי, מבין הנאשמים החשודים בפרשת הרצח וההיעלמות בירושלים. במסגרת פרשה זו נעצרו אליעזר ברלנד ושבעה מחסידי קהילת "שובו בנים" בהנהגתו. על פי הוראת בית המשפט, זאבי ישהה בחווה החקלאית קשואלה בגוש עציון תחת פיקוח אלקטרוני. השופטת הסבירה בהחלטתה כי אומנם המעשה המיוחס לזאבי "הוא מן החמורים בספר החוקים, ומסוכנות עושהו ברורה. לכך מצטרף החשש להימלטות מן הדין הנגזר מחומרת העונש הצפוי למשיב ככל שיורשע בדין," ואולם, היא הוסיפה, כנגד אלה "קיימים בעניינו של המשיב גורמים משמעותיים המפחיתים את הסיכון הנשקף ממנו חרף העבירה החמורה המיוחסת לו..."

07.07.22

קשת

שני אחים מארגנטינה שלומדים בישיבות בבית"ר עלית ובני ברק הצליחו לגלגל לכיסם אלפי שקלים בזכות רישיון הנהיגה הבינלאומי שלהם. שני הצעירים, בגילים 19 ו-24, הציעו לאזרחים שגרים בישראל ומקבלים דו"חות על עבירות תנועה - לרשום את הדו"ח על שמם כאילו הם היו הנהגים באותה התקרית שתועדה. בשיטה זו הנהגים הישראלים נמנעים מרישום ומקבלת נקודות שעלולות לגרום להם לעבור קורס נהיגה מונעת, והצעירים מארגנטינה אינם מקבלים את הנקודות כי הם אזרחי חו"ל. בתמורה לכל נקודת חובה קיבלו האחים הארגנטינאים 100 שקלים מכל נהג ישראלי. במשטרה מעריכים כי בדרך זו הרוויחו שני הצעירים עשרות אלפי שקלים. האחים נעצרו ובכוונת המשטרה להגיש נגדם כתב אישום בגין קבלת דבר במרמה. לפני שנה נחשף מקרה דומה בו תושב בני ברק בן 32 המחזיק ברישיון נהיגה בינלאומי הסב מעל 159 דו"חות תנועה על שמו ועשה בעקבות ההונאה הזו מאות אלפי שקלים.

07.07.22

מעריב
N12

אלעד לוינשטיין, תושב פתח תקווה בן 42, חשוד בביצוע עבירות מין במספר קטינים, עת שימש כגבאי בבית כנסת בעיר. החקירה החלה לאחר שאימא של קטינה פנתה למשטרה וטענה שיש לה חשד כבד שהחשוד ביצע עבירות ומעשים מגונים בבתה, וכי נגע בבתה באיברים מוצנעים. החקירה הובילה למעצרו של החשוד ולקבלת כ-10 תלונות נוספות נגדו בגין עבירות דומות שבוצעו על פי החשד תמורות אתנן כספי.

09.07.22

ישראל היום

משרד הפנים העניק ויזת מגורים זמנית לברוך לאנר, רב מניו ג'רזי, שריצה כשלוש שנות מאסר בארה"ב לאחר שהורשע בתקיפה מינית של תלמידות תיכון, ונחשד בהתעללות בעשרות תלמידות ותלמידים לאורך שנים. בימים אלה נבחנת בקשתו של לאנר לקבל אזרחות ישראלית מתוקף חוק השבות. לאנר בן ה-72 עבד כמנהל בית ספר בישיבה התיכונית "הלל" שבעיירה אושן. ב-2002 לאחר ניצול מיני של שתי תלמידות הוא נידון לשבע שנות מאסר, אך בעקבות ערעור שהגיש נמחק אחד האישומים, והוא שוחרר מהכלא לאחר שריצה קרוב לשלוש שנים. חוק השבות מעניק זכאות לאזרחות ישראלית לכל יהודי, אולם למדינה יש סמכות להחריג מבקשי אזרחות בעלי עבר פלילי, או כאלה שחשודים בפשעים.

10.07.22

כלכליסט

המשטרה סיימה את חקירתה בפרשת השחיתות במשרד הבריאות ומצאה ראיות נגד עוזריו לשעבר של ליצמן ומנכ"ל רוש. במרכז בפרשת השחיתות עומדים שני עוזרים בכירים לשעבר של שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, מוטי בבצ'יק ומנחם גשייד, חברת התרופות רוש פרמצבטיקה והמנכ"ל שלה אבי דנציגר. במהלך החקירה המשטרה מצאה תשתית ראייתית מספקת להעמיד את השלושה לדין בעבירות שונות, ובראשן עבירת השוחד. בעקבות זאת הודיעה המשטרה על העברת התיק למחלקה הכלכלית בפרקליטות לעיון והחלטה אם להגיש כתב אישום בפרשה. על פי החשד, חברת רוש שילמה מה שמוגדר בידי המשטרה כ"שוחד הנעה" לאסטרטג והלוביסט מנחם גשייד שבעבר ייעץ לליצמן, והוגדר בפרשה זו כמעין "מאכער". התשלום הזה נועד, כך החשד, כדי שגשייד "יניע" באופן מפלה ופסול את מי שנחשב כל השנים לאיש אמונו ויד ימינו של ליצמן, היועץ הצמוד מוטי בבצי'ק, כדי שזה יפעיל את קשריו הענפים במסדרונות הפוליטיקה והפקידות לסייע בקידום האינטרסים העסקיים של רוש.

12.07.22

ynet

לוחמי מג"ב עצרו בתחילת השבוע נהג חרדי שהיה בדרכו לירושלים עם שני פלסטינים שהוברחו בתא המטען, ללא היתר שהייה. החרדי והפלסטינאים הועברו לחקירה באגף החקירות של משמר הגבול. במג"ב ביקשו לעצור אותם עד תום ההליכים והודיעו שיגישו נגדם כתב אישום.

24.07.22

קשת

בשבועות האחרונים פועלים בבני ברק שלושה פדופילים בשנות העשרים והשלושים לחייהם. על פי החשד מדובר ב-15 מקרי תקיפה מינית שהתרחשו באחרונה. בסוף השבוע נעצר תושב העיר כבן 25 בחשד לביצוע מעשים מגונים בילדות. על פי החשד הוא נהג להיכנס לבנייני מגורים שבהן היו ילדות, לגעת בגופן ולברוח מהמקום. המעצר שלו התאפשר הודות לסיוע שקיבלו החוקרים ממתנדבי ארגון השומרים.

26.07.22

ישראל היום

בית משפט השלום בפתח תקווה התיר לפרסם את שמו ואת תמונתו חיים אביחי צדוק - חרדי שנעצר בחשד לביצוע עבירות מין בשכניו הקטינים. מדובר באירועים שהתרחשו על פי החשד לפני מספר שנים בסמוך לביתו של צדוק במודיעין עילית - עליהם פתחה משטרת ישראל בחקירה. על פי החשדות נהג צדוק לפגוע מינית בקטינים. עד כה הוגשו מספר תלונות מקורבנות אשר טענו למעשי פגיעה מינית מצידו לכאורה.

27.07.22

וואלה!
N12

בית הדין הצבאי של חיל הים גזר שבע שנות מאסר על רס"ן פריאל קלימי, תושב מגדל העמק בן 33 הנאשם באונס ומעשי סדום בעובדת חברה אזרחית בבסיס בו שירת. כמו כן הוא ישלם 60 אלף שקלים פיצוי לקורבן. קלימי, נשוי ואב לילדים, הכחיש תחילה את ההאשמות באופן גורף, אך לאחר שמסר דגימת DNA שתאמה את הממצא בזירה והוא נאלץ להודות, הוא טען כי האירועים התקיימו בהסכמה. קלימי נעצר בראשית 2020. סנגוריו עו"ד תמי אולמן, עו"ד שחף אולמן ועו"ד יעקב שלומוביץ ביקשו אז גם לאסור את פרסום שמו משום שהוא "משתייך לקהילה חרדית סגורה," וכן כי אשתו, מורה במקצועה, עלולה לאבד את מקום עבודתה.

07.08.22

מעריב

תושב בני ברק נעצר בחשד שביצע מעשים מגונים בקטין תושב אלעד, בזמן שעבד כמורה במוסד החינוכי בו למד הקטין בעיר החרדית אלעד. חוקרי תחנת המשטרה בראש העין פתחו בחקירה לפני כשבועיים עם קבלת דיווח בגין עבירות מין שבוצעו בנער על ידי המורה. מהמשטרה נמסר כי החשוד בן ה-35 יובא לדיון בבית המשפט בפתח תקווה בבקשה להאריך את מעצרו.

08.08.22

מעריב

בית המשפט אישר את הטיעון עם השר לשעבר יעקב ליצמן מיהדות התורה, והוא נידון למאסר על תנאי של שמונה חודשים ולקנס בסך 3,000 ש"ח. כזכור, ליצמן נחשד בכך שהתערב לטובתה של מלכה לייפר, הנאשמת בפדופיליה, בכך שפעל לשנות את חוות הדעת על כשירותה לעמוד לדין כדי למנוע את הסגרתה לאוסטרליה. על פי ההסדר, שר הבריאות לשעבר הודה בהפרת אמונים בפרשת מלכה לייפר, בעוד פרשת המעדנייה תימחק מכתב האישום.

■ ■ ■ הערה: מרדכי קרמניצר כתב בעיתון הארץ: "מערכת מתוקנת הייתה עוצרת ושולחת לכלא לתקופה לא קצרה, אם המעשים היו מבוצעים על ידי אדם מן השורה. כאשר המבצע עוטה גלימת שלטון של שר - חומרת המעשים היא בגדר על אחת כמה וכמה. גילו, 74, והישגיו כשר בריאות אינם יכולים לכפר על חומרת מעשיו."

08.08.22

ישראל היום
קשת

שוטרים עצרו גבר החשוד בביצוע עבירות מין בקטינה באזור המרכז. במשטרה פתחו לפני כחודש בחקירה בעקבות דיווח ותלונות שהתקבלו כנגד החשוד. המלינות הינן קטינות בגילי 6-8 שתיארו שיטת פעולה דומה של החשוד. שוטרי תחנת בני ברק איתרו את החשוד והוא הובא לחקירה בתחנת המשטרה, שבסיומה נכלא. בית המשפט התיר לפרסם את תמונתו - בעל זקן וכיפה שחורה גדולה.

13.08.22

ישראל היום
ynet

ילד בן 4 פונה לטיפול רפואי לאחר שעל פי החשד דודו חנק אותו. הילד הגיע עם משפחתו לשבת אצל משפחתו של הדוד בשכונת רמות החרדית בירושלים. מחקירה ראשונית עולה חשד כי במהלך הבוקר שהו כמה בני המשפחה בדירה ובשלב מסוים הבחינו כי הקורבן לא עונה לקריאתם. אבי המשפחה הוזעק מבית הכנסת בעקבות כך, ולאחר זמן מה כשהבחינו כי דלת חדרו של החשוד נעולה, פרצו את דלת החדר ומצאו את הקורבן מוטל על הרצפה. השוטרים שהגיעו למקום עצרו את החשוד בשנות ה-20 לחייו. בביה"ח שערי צדק נלחמים על חייו של הילד, שמצבו מוגדר אנוש. הדוד הוא בן 27 ויש לו מחלה על רקע נפשי.

15.08.22

ynet

בנימין מזור, בן 37 שמנהל תלמוד תורה בבית שמש, נעצר בחשד שתקף והתעלל בתלמידיו במקום, בני 8 עד 10, במהלך החודשים האחרונים. המשטרה הודיעה כי עצרה אותו אמש אחרי חקירה שנפתחה בעקבות תלונות נגדו, וכי הבוקר האריך בית משפט השלום בירושלים את מעצרו בארבעה ימים. העצור הכחיש בחקירתו את החשדות המיוחסים לו, וטען כי מדובר ב"עלילה" של מספר משפחות שחברו נגדו כיוון שלדבריו לא היה מוכן לקבל חלק מהילדים.

15.08.22

מעריב

מחאות אלימות התפתחו במספר מוקדים ברחבי הארץ, ביניהם בירושלים, בית שמש, מודיעין עילית, בני ברק, אזור צפת והצפון - על רקע נתיחת בן ה-4 שנחנק למוות בידי דודו בשכונת רמות בירושלים. גם הבוקר (שני) התחדשו המחאות, כאשר מפרי סדר התפרעו בכניסה למודיעין עילית וחסמו את ציר 446 לאחר שגדולי התורה קראו לציבור החרדי לצאת להפגין. בשבת נקבע מותו של הילד בן הארבע שנחנק, על פי החשד, על ידי דודו בן ה-20 בירושלים. בעקבות מותו של הפעוט, תיק החקירה עלה שלב ומוגדר עתה כתיק רצח. מחקירה ראשונית עולה חשד כי במהלך הבוקר שהו מספר בני המשפחה בדירה ובשלב מסוים הבחינו כי הקורבן לא עונה לקריאתם. אבי המשפחה הוזעק מבית הכנסת בעקבות כך ולאחר זמן מה כשהבחינו כי דלת חדרו של החשוד נעולה, פרצו את דלת החדר ומצאו את הילד מוטל על הרצפה, וכאמור שוטרים שהגיעו למקום עצרו את החשוד.

18.08.22

וואלה!

הפרקליטות הצבאית ערערה על גזר דינו של הקצין לשעבר פריאל קלימי, שהורשע באונס ומעשי סדום בעובדת חברה אזרחית כבת 70 בבסיס חיל הים ושנאמר עליו שהוא "משתייך לקהילה חרדית סגורה". בנימוקיה כתבה הפרקליטות כי העבירה נמצאת "בקצה החומרה העליון של סקאלת עבירות המין. הטלת עונש שמשכו שבע שנות מאסר סוטה במובהק ממידת הענישה הראויה ומשדרת מסר סלחני כלפי מי שעבר עבירות כה חמורות." התביעה הזכירה כי קלימי, שהיה קצין צעיר בן 33 בעת ביצוע מעשי האונס, התקבע על גרסה כי אישה בת 69 "פיתתה אותו וגררה אותו לקיום מעשים מיניים, כמעט בניגוד לרצונו." עוד נכתב כי "ההגנה חקרה אותה חקירה נגדית ארוכה, קשה, שחדרה לנבכי נפשה לעיתים תוך הצגת טענות מבזות ומשפילות במיוחד כלפי אופייה 'הפתייני' כביכול."

21.08.22

ישראל היום

מנדי דסקל, תושב בני ברק בן 35, נעצר בחשד שביצע מעשים מגונים בקטין במוסד חינוכי בעיר החרדית אלעד. החקירה בעניינו של החשוד החלה לאחר שהוגשה במשטרה תלונה על נער שבוצעו בו לכאורה עבירות מין במוסד החינוכי בו למד באלעד. עם התקדמות החקירה עצרו השוטרים את החשוד ובמהלך החקירה התקבלה תלונה נוספת נגדו. מעצרו של החשוד הוארך ומחר יתקיים דיון נוסף בעניינו בבקשה להאריך את מעצרו, כאשר בית המשפט התיר את פרסום שמו בכדי לעודד נפגעים נוספים לגשת למשטרה.

21.08.22

וואלה!

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי ההכנסות בסך עשרות מיליוני שקלים של הרב ברוך אבוחצירא, ה"באבא ברוך", ובנו הרב יהודה אבוחצירא, מפעילותם הרבנית - חייבות בתשלום מס הכנסה. זאת לאחר שטענו כי פעילותם בין השנים 2003-2011 אינה חייבת במס כי מקור הכספים במתנות אישיות, בהילולות שערכו. עוד טענו כי שימשו רק כ"צינור" להעברת תרומות לעמותות שונות, ממכירת תשמישי קדושה שהיו שייכים ל"באבא סאלי" וכן מתרומות של אנשים שתרמו "כאוות נפשם" כשפנו בבקשה לברכת הרב ברוך אבוחצירא, לקבלת ייעוץ או בבקשה לשהות בנוכחותו. מנגד, במהלך הדיון נטען כי המערערים כלל אינם מקיימים תיעוד על התקבולים המתקבלים על ידיהם. "גובה הסכומים תדירות ההעברות והמערכת הענפה שאפשרה את המפגשים עם הרב, מלמדים שמדובר בפעילות העולה כדי עסק ו/או משלח יד הנובעת ממעמדו והכשרתו של הרב, מכישוריו האישיים והמוניטין שלו, לרבות ייחוסו המשפחתי," נימק השופט. בנוסף, מכיוון שהמערערים לא ניהלו פנקסי חשבונות כמתחייב, הטיל בית המשפט על המערערים את הקנסות הקבועים בחוק וחייב אותם בהוצאות משפט בסך של 300 אלף שקלים.

31.08.22

הארץ

מורדי מילר, דוקטורנט למחשבת ישראל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מנסה להסביר בדרך תאולוגית את העובדה שחלק מהחסידים של ברלנד לא התנערו ממנו למרות המעשים הקשים שבהם היה חשוד ואף הורשע. בבסיס ההסברים נעוצה ההנחה שברלנד "קדוש" ועליו לעשות "מעשים מטונפים" כדי לבצע גאולה. לצורך כך הוא השתמש בדימוי של נחש (סמל פאלי).

■ ■ ■ הערה: מזעזע כיצד מוח מעוות פועל.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

05.07.22

ynet

האם מותר להרוג עקרב שנכנס לשטח שלי בשבת? הרב שמואל שפירא מסביר שצידה והרג של בעלי חיים אסורים בשבת, אבל הריגה לצורך הצלה מותרת. אם הורגים עקרב שאינו מסוכן, יש לעשות זאת בדרך עקיפה...


כללי

תאריך

מקור

תקציר

08.07.22

ynet

מתי תכריע הדמוגרפיה החרדית-דתית את התיקו הפוליטי? כתבה המנתחת את ההשפעה של תהליכים דתיים, דמוגרפיים ואחרים על הפוליטיקה הישראלית.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

10.07.22

ynet

תמונה ראשונה מטלסקופ החלל ג'יימס ווב מראה קבוצת כוכבים וגלקסיות רחוקות. הגילויים של טלסקופ החלל עשויים לענות לנו על שאלות שהאנושות דנה בהן במשך הרבה מאוד זמן - מאיפה אנחנו באים? מה עוד יש שם בחוץ, מי אנחנו? בנוסף, יש לו את היכולת להביט על ההיסטוריה שלנו, מיליארדי שנים אחורה בזמן. וגם: מאובן עם שלוש עיניים ששינה את ההבנה שלנו לגבי אבולוציה של חרקים לפני מאות מיליוני שנים.

12.07.22

ynet

ביצים גדולות וקדומות שהתגלו באוסטרליה עברו ניתוח גנטי ונמצאו שייכות לעוף פרהיסטורי בן עשרות אלפי שנים. סימני חריכה שהתגלו על הקליפות רומזים לצליית הביצים על ידי בני אדם קדומים.

03.08.22

וואלה!

נאס"א פרסמה צילום חדש מטלסקופ החלל המתקדם ג'יימס ווב, שמספק תובנות חדשות על גלקסיה במרחק 500 מיליון שנות אור מאיתנו: "הוא גם נותן לנו תובנה על מה קרה לה בעבר ואיך היא תתפתח אל עבר העתיד," אמרו בסוכנות החלל האמריקנית.

31.08.22

N12

"פיל ממישור החוף" - נמצאה בישראל שן פיל בשלמותה מלפני חצי מיליון שנה.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי