אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 183: מאי-יוני 2022

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

ח"כ פינדרוס: "החלום שלי - לפוצץ את בניין בית המשפט העליון"
"השאיפה שלנו זה לסנהדרין": פינדרוס לא חוזר בו מדבריו על העליון
בת 13: נהג סירב להעלות אותי לאוטובוס כי לבשתי גופייה
מרצה מהאוניברסיטה הפתוחה פרסם מודעת דרושים המיועדת רק למרצים גברים
הרב קרא לתלמידים להגיע למירון גם בלי כרטיס: "שלא ישלטו הרשעים"
"גורלה של שירה בנקי מחכה לכם": איומים ברצח נשלחו למארגני מצעד הגאווה בירושלים
כך נכנעה המשטרה לישיבת הסדר והסיטה את מצעד הגאווה במצפה רמון ממסלולו
המשטרה התנתה קיום של אירוע גאווה באשקלון בהצבת גדר אטומה סביב המתחם


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

10.05.22

מעריב

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) התראיין לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן ב' והתייחס לסערה שעורר אתמול, כאשר אמר כי "החלום שלי הוא לפוצץ את בית המשפט העליון" - כפי שנחשף בוואלה!. "מבחינתי זה מוסד שצריך לסגור אותו. אנחנו כיהודים דתיים - השאיפה שלנו זה לסנהדרין. כמו בכל דמוקרטיה, אתה נמצא במצב של פשרות, אבל החלום הוא שיהיה משפט עברי, החלום של ישעיהו הנביא," אמר פינדרוס בראיון. כשנשאל האם היה מבטל את בית המשפט העליון לו היו 61 ח"כים התומכים בכך, השיב: "לא, אני מחכה למלך המשיח."

■ ■ ■ הערה: מי שלא מבין מה המשמעות של "משפט עברי", יכול לקבל הסבר באתר 'חופש' כאן וגם כאן.

28.06.22

בחדרי חרדים

חברת החשמל תטפל בתקלות בשבת בכפוף לאישור רבנים. החברה קיימה מפגש עם כתבים ואנשי המדיה הדתית והחרדית. במפגש הועלו שלל נושאים המעסיקים את המגזר החרדי, ביניהם תיקון תקלות ביום השבת. אורן הלמן, סמנכ"ל שירות שיווק ורגולציה, הציג את מדיניות החברה בתקלות בשבת "השבת לפני הכול" ואמר: 'אם רבני העיר החליטו שלא ניכנס לטפל בשבת, נכבד ונמתין למוצ"ש.'


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

09.05.22

וואלה!
N12

חבר הכנסת יצחק פינדרוס (יהדות התורה) אמר בפאנל שבו השתתף בערב יום העצמאות על בית המשפט העליון: "אתה יודע מה החלום שלי? להביא D9 ולפוצץ את הבניין הזה - לא להושיב את השופטים שלי שם." כך אמר בזעם רב - וזכה למחיאות כפיים סוערות מהנוכחים. התיעוד שפורסם ב"וואלה!" גרר תגובות חריפות: שר המשפטים גדעון סער מיהר לגנות את דבריו של חה"כ פינדרוס: "החלום של פינדרוס הוא חלום הבלהות של ישראל," הבהיר שר המשפטים, "לא אתן לך ולשותפיך להזיות מסוכנות אלה את האפשרות לממשן."

07.06.22

ישראל היום

רבנים בישיבות ובמכינות מובילות בציונות הדתית, שמתנגדים לכניסת נשים ליחידות הלוחמות, מתכוונים להורות לתלמידיהם להדיר את רגליהם מיחידות מעורבות. בשיחה עם "ישראל היום" אמרו מנהלי מוסדות כי מדובר בחציית קו אדום בוהק, והם לא מתכוונים לשבת בחיבוק ידיים: 'הצבא חצה היום קו אדום ויהיו לזה משמעויות,' איים אחד מראשי המוסדות, 'זה כמו חמץ בפסח וחילול שבת. עד עכשיו גיוס הנשים ליחידות לוחמות היה בשוליים, במקומות שבהם בפועל אף אחד לא רוצה להיות. עכשיו זה כבר במיינסטרים של צה"ל. מדובר בהדרת דתיים זוחלת בחסות בג"ץ.'

29.06.22

קשת
ישראל היום

קמפיין פרסומי חריג בעולם הבידור בו נשים מפורסמות וחילוניות קוראות לקהל העוקבים שלהן לשמור נידה - הוא למעשה מהלך ממומן. מערכת "גיא פינס" חשפה את התוכן השיווקי והמסחרי שעומד מאחורי עמדותיהן כביכול של ידועניות חילוניות, שמציגות אותו כסט של עולם ערכים. כעת מתברר שמדובר כאמור בחלק מקמפיין בתשלום, ששי מיקה ויעל בר זוהר הן חלק מהמשתתפות שלוקחות בו חלק. עיתון ישראל היום מפרסם: לאחר שידור התחקיר הרשת הוצפה במאות תגובות מצד ידוענים וגולשים כאחד, שמחו על הבעייתיות שבפרסום ממומן המקושר לדת ולמצוות, כשפוסט שהעלתה בר זוהר בעמוד האינסטגרם שלה לקידום המיזם דרך ריאיון שקיימה עם שי מיקה, צבר כמה עשרות תגובות זועמות מצד גולשים שלא חסכו במילים קשות כנגד הקמפיין ובר זוהר כאחד. "מבאס ומאכזב יעל," כתבה בתגובה גולשת, "לקבל כסף כדי לקדם נושא כזה מבלי שהקהל יודע שזה בשיתוף פעולה בתשלום. מזעזע ומראה כמה זה לא אמיתי. בנות אל תאמינו לכל מה שיש ברשת," קראה לגולשות. "היי יעל את שומרת גם נידה או רק את הכסף?" הוסיפה בציניות גולשת נוספת. "אהבתי אותך עד שהבנתי שאת מקדמת הדתה תמורת תשלום. מקווה שמשלמים לך מספיק," הוסיפה גולשת נוספת. "עצוב שאת לוקחת חלק במנהג פרימיטיבי שאומר שנשים הן טמאות," סיכמה בזעם גולשת נוספת.

■ ■ ■ הערה: ג'ודי ניר מוזס שלום כתבה מאמר תגובה ב-ynet: "אבל מה יבוא אחרי הקמפיין לשמירת נידה? הנה, יש לי רעיון בשביל הגברת לבייב-יליזרוב: כל מי שמתחתנת תעלה למחרת סרטון עם הסדין מליל הכלולות. אל תצחקו, זה בדרך. או אולי קלטת סקס לוהטת עם הסלוגן: 'הסתיימה הנידה - נהנים יותר במיטה.' בתמימותי סברתי שיש נושאים וערכי דת שהם בטריטוריה טהורה ולא ממוסחרת. מתברר שטעיתי וכל הפרות הקדושות נשחטו. אבל מה שבאמת מרתיח בקמפיין הזה היא העמדה המשתמעת ממנו כאילו אנחנו החילוניות הן נשים טמאות, נטולות גבולות וערכים, נעדרות יכולת להבחין בין טוב לרע. וזה די נמאס. אני מכירה דתיים שהם עברייני מין או פושעים בכלל, אבל נשותיהם שומרות נידה. ואני מכירה חילונים שנשותיהם לא שומרות נידה - והם צדיקים מושלמים ואנשי חסד." ראו גם את כתבתה של מיכל שליו רייכר ב-ynet מלפני כחודש: "הקמפיין המטורלל על מדע ונידה".


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

09.05.22

N12

מטופלת שביקרה ב-3 סניפים של קופת החולים "מכבי" תיעדה את השלטים שמעטרים את הקופה וגילתה שאין דמויות נשיות שמופיעות בתוכן הרפואי שמנגישה הקופה למטופלים על קירות הסניפים. הסניפים נמצאים בירושלים ובבית שמש. כך גם בחדר ההמתנה לרופאי ילדים - על הקיר מופיעות תמונות עם ילדים זכרים בלבד, ללא ילדות. בשבוע שעבר הוחלט במשרדי הבריאות והמשפטים לזמן את נציגי 4 קופות החולים לשיחה בנושא "הדרת נשים מפרסומים באזורים חרדיים". במהלך הפגישה הוצפו תלונות שנוגעות גם לקופות החולים כללית, מאוחדת ולאומית.

12.06.22

גלובס

ביהמ"ש נתן תוקף לפשרה, במסגרתה תשלם רכבת ישראל 16 אלף שקל פיצוי לנוסעת שישבה בקרון ונתבקשה לקום על ידי סדרן, לאחר שמספר גברים החלו להתפלל שחרית בקרון בו ישבה. הנוסעת מאיה מליץ: "שמחה וגאה על הזכות למחות נגד הדרת נשים."

27.05.22

וואלה!
ynet

הקרן למורשת הכותל מנעה מקצינת חינוך להנחות טקס השבעה של לוחמי חטיבת גבעתי בכותל, שבו עמדה להשתתף. היא נדרשה שלא להנחותו, מעצם היותה אישה. מדובר צה"ל נמסר כי 'הבקשה עלתה במהלך החזרות לטקס וההחלטה להחליף מנחה התקבלה על ידי המפקדים במקום, תוך טעות בשיקול הדעת של הנוכחים, זאת ללא התייעצות מפקדים בכירים ומבלי שאלו היו מעורבים או הכירו את הסיטואציה. האירוע יתוחקר. נדגיש כי לא קיימת בצה"ל פקודה האוסרת הנחיה של טקסים ע"י נשים.'

13.06.22

הארץ

תמרה להב בת ה-13, שגרה בקיבוץ מעברות, חיכתה לאוטובוס ביום שישי בצהריים בצומת בנימינה. לדבריה, כשהגיע לתחנה קו מספר 9 שנוסע בין אור עקיבא לגבעת עדה, הנהג פתח את הדלת ושאל את להב אם יש לה "משהו להתכסות איתו". הנערה סיפרה כי הופתעה מהשאלה והשיבה בשלילה. הנהג העיר לה שאופן לבושה הוא הטרדה מינית על פי חוק, סגר את הדלת והמשיך בנסיעה. אמה של להב, יעל, הגישה תלונה נגד הנהג ברשות הארצית לתחבורה ציבורית. "ההתנהגות של הנהג במרחב הציבורי היא פגיעה בזכויות בסיסיות שיש לכל אחת ואחד ובעיקר - כבוד האדם. אנחנו מחנכים את תמרה לשוויון מלא: כמו שהנהג לא יעיר לגבר או לנער על צורת הלבוש שלו, אין שום סיבה שיעשה כך לאישה או נערה." בפורום החילוני, עמותה המגדירה את מטרתה כפעילות נגד הדתה וכפייה דתית, הגיבו לתקרית ומסרו כי "הקישור בין 'צניעות' לבין לבוש של נשים, נערות וילדות הוא רעיון דתי, שנועד למשטר את האישה ולהעלים אותה. זוהי סיבה נוספת לכך שהמרחב הציבורי חייב להיות נקי מכפייה דתית, לטובת כולנו."

19.06.22

הארץ

מרצה אשר עובד באוניברסיטה הפתוחה פרסם מודעת דרושים הפונה לגברים בלבד. פרסום המשרה התייחס למשרת הוראה בכיתה של סטודנטים חרדים, כחלק ממסגרת שבה מתקיימים לימודים בהפרדה בין נשים לגברים, וצוין בה במפורש כי על המועמד לתפקיד להיות גבר, בניגוד לפסיקת בג"ץ. המודעה פורסמה לחברי הסגל באוניברסיטה, וכעבור זמן קצר נמחקה ונשלחה מחדש בנוסח הפונה גם לנשים. בתגובה לפניית 'הארץ' אמרו באוניברסיטה כי המודעה נשלחה "עקב טעות אדמיניסטרטיבית ותוקנה מיידית." מהאוניברסיטה הפתוחה נמסר כי היא "מגייסת עובדים וסגלי הוראה על פי איכותם והתאמתם, ללא כל קשר למגדר שלהם או לכל קריטריון אחר שאינו מקצועי." לפי המוסד, מרכז ינ"ר בירושלים - שם פועלת קבוצת הלמידה הנפרדת - הוא מוסד לימוד חיצוני חרדי המקיים גם לימודים של האוניברסיטה הפתוחה. באוניברסיטה הוסיפו כי במרכז ישנם תלמידים ותלמידות שלומדים אצל מנחות ומנחים כאחד, אך לא אמרו אם המנחות משובצות בכיתות של סטודנטים גברים או שהן מלמדות בקבוצות לנשים בלבד.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

04.05.22

הארץ

רב בית הכנסת של הטכניון ד"ר אלעד דוקוב קרא לסטודנטים המתנגדים לפעילות התא הגאה באוניברסיטה "לקחת אחריות על הקמפוס". דוקוב, המשמש גם מרצה במוסד, אמר בשיחה בקבוצת הווטסאפ של בית הכנסת, כי מסיבה שארגן התא הגאה באוניברסיטה היא ביטוי ל"גסות ובוטות", ובירך סטודנטים שהקימו "קבוצה מעשית לפעולה" נגד אירועים של קהילת הלהט"ב בטכניון.

24.05.22

מעריב

כאן 11 פרסם תיעוד של ראש ישיבת מצפה רמון ואיש מפלגת 'נועם', הרב צבי קוסטינר, כאשר הוא נואם בפני תלמידי הישיבה ותוקף את הקהילה הלהט"בית בצורה חריפה. הרב קוסטינר השווה את המאבק בקהילה למלחמה ואמר: "זה הקרב שאני אומר לכולנו, כל אחד במקום שלו, לא להתבייש, לקחת אומץ, איפה שאתה עובד תגיד 'להט"בים הביתה, הומואים הביתה', רשע, רשע ועוד רשע. מי שיודע כמה אלימות יש שם, רשעים, רשעים והם הולכים להכניס לכל בית את השיגעון הזה."

28.05.22

וואלה!

הרב מאיר מאזוז, מהרבנים החרדים הבולטים המכהן כראש ישיבת כסא רחמים בבני ברק, אמר לרגל יום ירושלים בשיעורו השבועי כי השרים יאיר לפיד ואביגדור ליברמן "בוגדים בעמם, שונאים את עמם, (והם) גרועים מהנאצים." הוא התייחס לחברי הממשלה וטען כי "יש לנו אנשים רעים, אנחנו מחכים שיום אחד יחלפו מן העולם." הוא הזכיר את שמותיהם של לפיד וליברמן והסביר כי "הם גרועים מהנאצים" היות ש"הנאצים אוהבים את העם שלהם, ואלה שונאים את העם שלהם." הרב מתח ביקורת על כך שהממשלה רוצה "לחנוק את האברכים".

■ ■ ■ הערה: יום למחרת דברי הבלע אמר אותו רב: "לא הבינו אותי נכון, צריך לשנוא את המעשה ולא את האדם. צריך לכבד כל אדם" (N12). בטח, כולם כל כך טיפשים, לא הבינו את הגאון.

15.06.22

ynet

מאות תלמידות חרדיות תושבות ירושלים שסיימו את בתי הספר היסודיים, לא שובצו עד עתה למוסדות התיכוניים בעיר, אף שנותרו חודשיים וחצי בלבד לפתיחת השנה הבאה. בעוד חברותיהן כבר יודעות היכן ילמדו ב-1 בספטמבר הקרוב. התלמידות, שנרשמו לאותם הסמינרים, עדיין ממתינות לדעת היכן ישובצו. המכנה המשותף לכולן: מדובר בתלמידות בנות עדות המזרח, שכל "חטאן" הוא מוצא משפחותיהן, שבגינו הן אינן רצויות במוסדות האשכנזיים היוקרתיים. העיתונאי החרדי ישי כהן חשף באתר "כיכר השבת" כי כ-600 בנות בירושלים מתקשות להיקלט בבתי הספר שאליהם נרשמו, המגבילים מדי שנה את שיעור בנות עדות המזרח בין התלמידות, ולפי שעה גם משרד החינוך והרשות המקומית אינם מצליחים לסייע בעניין.

30.06.22

N12

"המהדורה המרכזית" חשפה הקלטות יוצאות דופן של אב לילדה ממוצא מזרחי שביקש לרשום את בתו לסמינר - וסורב בשל מוצאה. את ההקלטות המקוממות הביא כתב חדשות 12 יאיר שרקי, שפגש את האב, שיוצא באומץ למאבק למען בתו, נערה בת 14 שמשלמת את מחיר הגזענות בחברה החרדית. כשהאב ניסה לברר מדוע בתו אינה מקבלת תשובה מהסמינר, נאמר לו: "אנחנו לא נקבל אותה, צריכים לשמור על איזון של אשכנזיות וספרדיות." הסמינר עצמו מתנער מהאמירות שנשמעו בהקלטות וטוען "שתי הנשים המוקלטות לא היו חלק ממקבלי ההחלטות ביחס לקבלתה של כל מועמדת, וממילא לא היו חשופות למערכת השיקולים. מכל מקום, הסמינר מתנער לחלוטין מהאמירות הללו, שאינן מייצגות אותו, ולראייה 50% מתלמידות הסמינר הן ממוצא ספרדי. הסמינר עומד על כך שהחלטתו ביחס למועמדת (שרק במקרה היא ממוצא ספרדי) מבוססת על הישגיה הנמוכים בבחינות הקבלה לסמינר."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

02.05.22

ynet

בעוד כשבועיים תיערך הילולת ל"ג בעומר הראשונה מאז אסון מירון, ומפקד המחוז הצפוני מזהיר מקריסת המתווה שקבעה הממשלה להגבלת קהל: "הפרויקטור מתכוון ל-16 אלף איש בזמן נתון, אבל אנחנו מעריכים שיהיו 50 אלף."

02.05.22

רשת13

מעל 15 ילדים בגן בירושלים סיפרו על עבירות מין חמורות שביצע בהם רב בגן ששימש כמורה לכתיבה. הילדים סיפרו על חדר צדדי במבנה אליו נלקחו כדי "לקבל עונש", וכשההורים הגיעו לשם הם מצאו בדיוק את החפצים שהילדים תיארו: מזרן אדום, גרזן, פטיש וקרם וזלין. אלא שאז החלה מסכת התנהלויות תמוהה של המשטרה ומערכת החינוך, שהביאו לכך שהחשוד במעשים שוחרר.

03.05.22

וואלה!

חמישה ממקורביו של הרב אליעזר ברלנד ועמותות הקשורות לחצר הואשמו בגין עבירות מרמה, עושק והלבנת הון. זאת שנתיים לאחר הגשת כתב האישום נגד הרב אליעזר ברלנד בפרשת "עושק שחור" ולאחר שהוא סיים לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו בפרשה. לפי כתב האישום, בין השנים 2016-2020, היקף העברת הכספים בחצר של ברלנד היה 72 מיליון שקלים. עמותת "כאייל תערוג" פעלה למעשה כדלת מסתובבת לכספיו של ברלנד, ומימנה את הוצאות הגנתו המשפטית ב-2014-2019, בזמן שהוא שהה בחו"ל. העמותה שילמה 715 אלף שקלים לעורכי דינו של ברלנד בשנת 2017 ושכרם של הגבאים עמד בחלק מהשנים על 1.2 מיליון שקלים לשנה. עמותה אחרת שילמה את כל הוצאותיו של ברלנד - כולל מזון, חשמל, גז, תשלום לעורכי הדין על הייצוג בהליכים המשפטיים, אבטחה, שכירת רכב, נהג צמוד ותשלום משכורות לעובדיו של ברלנד. זאת, מבלי להוציא תלושי משכורת וללא ניכוי מס.

05.05.22

N12

יו"ר ש"ס אריה דרעי הותקף בשכונת הבוכרים בירושלים על ידי חרדים קיצוניים, לאחר שהגיע להשתתף באירוע "יום שכולו תורה" בבית כנסת בשכונה, שאותו נוהגים לקיים ביום העצמאות. בתיעוד מהמקום נראה אחד השוטרים בועט בעוצמה באחד מהקיצוניים שחסם את רכבו של השר לשעבר. בשכונת הבוכרים, שחלק מתושביה שייכים לפלגים אנטי-ציוניים, החלו לצעוק לעברו של דרעי שנכנס לבית הכנסת. עם יציאתו, הוא חולץ על ידי המשטרה מהמקום ללא פגע.

08.05.22

ניוזים השרון

לכבוד יום העצמאות, תושב חריש נעצר לאחר שתלש וזרק את דגלי המדינה מבניין מגורים ותלה במקומם מודעות אבל על המדינה. במודעות נכתב: 'בסיעתא דשמיא, אנו תושבי השכונה בכלל ותושבי בנין אחדות 22 בפרט מתאבלים קשות על קיום מדינת "ישראל" המורדת במלכות שמים וכופרת בתורה. שכנים המתאבלים'.

09.05.22

רשת13
וואלה!
מעריב

משטרת מחוז ש"י עצרה מנהלת בית ספר בביתר עילית, ששמה שולמית ברכה לנדאו, בחשד שביצעה עבירות מין בתלמידות שלה. מעצרה הוארך בארבעה ימים. ככל הידוע, עד כה הוגשו שלוש תלונות והן מתייחסות לפרק זמן שלפני חמש שנים. כעת בודקים במשטרה האם ישנן תלמידות נוספות שנפגעו מהתנהלותה של המנהלת. האישה בת ה-50 חשודה בעבירות של מעשים מגונים. לפי הודעת המשטרה, לפני כמה שנים בהיותה מנהלת בית הספר היא ביצעה לפי החשד מעשים מגונים בכמה תלמידות שהיו קטינות. בית המשפט התיר לפרסם את שמה של המנהלת כדי לנסות ולאתר קורבנות נוספים.

15.05.22

ישראל היום

פרקליטות מחוז מרכז הגישה כתב אישום חמור לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד נגד תושב מודיעין עילית, בן 73, שביצע לפני מספר שנים בביתו מעשים מגונים בקטינים, בכל אחד בנפרד, במסגרת שיעורי תורה בדבר הלכות צניעות. כיום השלושה, בהם שני אחים, הם בשנות ה-20 לחייהם. הנערים היו אז בגילאי 13, 14 ו-17. המעשים נעשו לצורך גירוי או סיפוק מיני של הנאשם, ללא הסכמתם החופשית של הנערים, ולעיתים תוך מצג שווא שהמעשים עצמם הם חלק משיעורי הצניעות.

15.05.22

N12

תושב אלעד בן 51 נעצר ע"י המשטרה בחשד שאיים על ראש הממשלה נפתלי בנט והכריז במהלך שהותו בבית כנסת באלעד: "צריך לתת כדור בראש לראש הממשלה בנט." האזרח עוכב לחקירה על ידי שוטרי משטרת ראש העין. מהמשטרה נמסר כי "בתום חקירתו בתחנת המשטרה בעיר ובהתאם לחומר הראיות בתיק יוחלט אם להביאו מחר לבית המשפט בבקשה להאריך את מעצרו."

17.05.22

N12

הרב יצחק קירשנבוים מחסידות תולדות אהרון קרא לתלמידיו שלא לציית להוראות על הגבלת הכרטיסים ולהגיע בכל מקרה להילולה המסורתית בקבר רבי שמעון בר יוחאי - גם אם לא השיגו אישור לכך. "התפילות שלנו יגמרו את הרשעים," נשמע הרב בהקלטה מהתוכנית 'חמש עם רפי רשף'. "שלא ישלטו הרשעים והזדים במקום הקדוש הזה. כל יהודי שיכול, שייסע למירון. כן כרטיסים, לא כרטיסים... אם מישהו יכול לנסוע בלי כרטיס, אז עדיף, עם הרשעים האלו... לנסוע למירון, מי שיכול, שייסע." את הדברים אמר הרב קירשנבוים במהלך הפגנה של מאות חסידים שהתאספו במחאה על ההגבלות המתוכננות שמטרתן למנוע אסון נוסף כפי שהיה במירון בשנה שעברה.

17.05.22

מעריב

מיניבוס עם נשים וגברים שמשתייכים לפלג חרדי קיצוני, נעצר על ידי המשטרה כאשר בחיפוש במיניבוס נתפסו ארבעה שקים מלאים ב"קאטרים", סכינים יפנים, פטישים, ביצי צבע, וכפפות. על פי החשד, הקבוצה התכוונה לחבל בתשתיות החשמל, התקשורת, הכריזה ובמסכים שהוקמו לשימוש בהילולה במירון בעלות של מיליוני שקלים. המעצר בוצע לאחר שבמשרד הדתות ביקשו למנוע את חזרתו של אסון דומה לזה שאירע בשנה שעברה. הוחלט כי משך השהייה בהר תוגבל לזמן קצוב, תתקיים רק הדלקה אחת, חלוקת המזון תיאסר בהר והוכשרו שטחים נוספים אשר ישמשו בשנים הבאות את ההילולה. כמו כן, הוקמו מתחמי תפילות כדי להקל על העומס והוסדרו פתחי כניסה ויציאה באופן בטוח.

17.05.22

ישראל היום
ynet

המשטרה פרסמה את תמונתו ופרטיו של דוד יאיר הראש (55), תושב טבריה, החשוד שביצע עבירות מין בקטינה בירושלים. מטרת פרסום פרטי החשוד היא ניסיון לאתר קורבנות נוספים של הראש, אם יש כאלה. מהמשטרה נמסר: "בכל חשד לפגיעה מינית על ידי החשוד, ניתן לפנות ולדווח בכל תחנת משטרה ברחבי הארץ או לתחנת לב הבירה בטלפון 02-5391550."

18.05.22

N12
N12

7 שנים אחרי רצח הנערה שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים, המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאיומים, אחרי שקליע אקדח חי של 9 מ"מ הונח על דלת משרדה של ג' - אימא לאחד ממארגני אירוע הגאווה בנתיבות. בעקבות האיום הוחלט לבטל את אירוע הגאווה בעיר. בנוסף, אחרי ביטול מצעד הגאווה בנתיבות בשל איומים ברצח, ומחשש לפגיעה בחייהם - המשטרה הודיעה כי היא אוסרת גם את קיום הפגנת התמיכה בחברי הקהילה הגאה בנתיבות, שתוכננה להתקיים הערב ברחבת העירייה. המשטרה טוענת כי הסיבה לביטול היא בשל "אירועים אחרים המתוכננים באותו המועד באזורים אלו ומתוך רצון לשמור על שלום וביטחון הציבור." אולם, מסמך שהגיע לידי N12 מעיד אחרת - קיימת סכנה ממשית לשלומם של המשתתפים.

18.05.22

ישראל היום

נהג אגד הותקף בשכונת רמות בירושלים בידי נוסעים בעלי חזות חרדית. כתוצאה מן התקיפה שבר הנהג שתי שיניים והוא ספג חבלות בשפה ובידו. לקראת סוף המסלול העיר הנהג לנוסע שסירב לשלם ונענה בקללות. כשהחל הנהג קו חדש, עלו לאוטובוס הנוסע המקלל ושלושה צעירים נוספים, וסירבו לשלם. כשהעיר הנהג כי הם מתועדים בהקלטה, החלו הצעירים לתקוף את הנהג באגרופים.

19.05.22

מעריב
הארץ

עשרות בני אדם פרצו את המחסום המשטרתי שהוקם במירון, שברו את המחיצות בין מתחם הגברים לנשים, זרקו את הגדרות בפראות וסיכנו את חיי הנוכחים במקום. בהמשך, המתפרעים אף החלו בהשחתת מתחם הקבר. עוד גרמו חלק מהמתפרעים נזק למספר ניידות משטרה, ואף יידו אבנים לעבר השוטרים. כתב וואלה! יקי אדמקר שנמצא במירון, סיפר על ההתרחשויות בשיחה עם ליאת רון ואריה מליניאק: "קבוצה של קיצוניים מחוגי העדה החרדית הגיעה למקום, ובצעד מתוכנן מראש הם פרצו את כל המחסומים בכניסה למתחם הקבר. מדובר במתחם שהתנהל ביממה האחרונה בצורה מופתית, ממש כמו סרט נע. אנשים נכנסו ויצאו, ושהו במקום בממוצע חמש שניות לכל אדם ... הם פשוט פרצו את כל המחסומים, עברו את כל השוטרים, והם כולם שוהים עכשיו באזור הקבר. זה קרה באופן כזה שבסופו של דבר המשטרה איבדה שליטה, ונטשה את כל האזור."

19.05.22

מעריב

בית משפט השלום התיר לפרסם כי עידו צור עטאר תושב יבנה בן 36, המלמד קריאה לתורה לנערים לפני בר מצווה בעיר שדרות, נעצר כחשוד שביצע עבירות מין בקטינים. מעצרו של החשוד הוארך בשישה ימים. חקירת המשטרה החלה בראשית השבוע, כשלתחנת המשטרה בעיר שדרות הגיעה אם לשלושה קטינים בגילי 14-15, וסיפרה לחוקרים כי במהלך שיחות אישיות שהיו לה עם בניה לאחר שהבחינה בשינוי התנהגותי, הם גוללו בפניה מסכת ארוכה ושיטתית של עבירות מין שביצע בהם אדם אצלו כולם למדו לרגל עלייתם לתורה במועדים שונים, בהם היו לקראת גיל 13.

20.05.22

ישראל היום

חסידים של שני פלגים יריבים בחסידות גור התעמתו בירושלים בעקבות פשקוויל שפורסם לפני כן. כוחות משטרה רבים של מחוז ירושלים פעלו ליד שכונת מאה שערים ורחוב ירמיהו להשבת הסדר, תוך ניסיונות ליצור חיץ בין מחנות הניצים. מספר חסידים נפצעו באורח קל, ושוטר אחד נפגע מאבן שהושלכה לעברו. חסידות גור היא החצר החסידית הגדולה והחזקה בישראל. בראש החסידות עמד האדמו"ר הרב יעקב אריה אלתר. עם כניסתו לתפקיד, החל האדמו"ר לבצע שינויים מרחיקי לכת בחסידות. "הוא הגדיר עוד ועוד תקנות במהלך השנים, שחיזקו את מעמדו וגרמו לקהל החסידים להקצין איתו," הסביר יוסי רובינשטיין, חסיד גור לשעבר.

21.05.22

N12

קבוצת חסידי גור אלימה פרצה לבית כנסת באשדוד של קבוצת הפורשים מהחסידות והשאירו הרס במקום. בית הכנסת שייך לבן דודו של האדמו"ר מגור, הרב שאול אלתר המכונה "ראש הישיבה" ושעומד בראש קבוצת הפורשים.

23.05.22

קשת

עידו צור עטאר, תושב יבנה בן 36 העוסק בלימודי קריאה בתורה של נערים בני 12 לקראת בר מצווה בשדרות, נעצר בשבוע שעבר. עטאר חשוד כי במהלך השיעורים הפרטיים שהעביר ביצע בקטינים עבירות מין. במשטרה הוחלט לפרסם את תמונתו בקריאה לקורבנות נוספים שנפגעו על ידו להתלונן. עד כה התקבלה במשטרה תלונתו של קטין נוסף, והמשטרה קוראת לקטינים נוספים שנפגעו על ידי החשוד, להגיע לכל תחנת משטרה או למרכזי "בית לין" לקטינים נפגעי תקיפה מינית. מחר יובא החשוד בפני בית המשפט בבקשה להאריך את מעצרו פעם נוספת.

23.05.22

מעריב

בערב ל"ג בעומר, מספר נערות היו עדות להתעללות מחרידה בחתולים. לדבריהן, בשעות הערב המאוחרות הן הבחינו במספר ילדים בני 10, חובשי כיפות, המשליכים חתולים חיים אל תוך הלהבות במדורה שהודלקה בשכונת הדר גנים בפתח תקווה. אחת הנערות, בת 12, ששהתה באותו הזמן עם חברתה במדורה סמוכה, שמעה והבחינה במצוקתו של אחד החתולים והחליטה לנסות למנוע מהילד שהחזיק בו להשליך אותו ללהבות. היא מיהרה למקום והדפה את הילד לאחור, והחתול, שנבהל, שרט אותה בבטנה והצליח להימלט מהמקום. שכנתה של האם, שמטפלת בבעלי חיים, הגיעה למחרת בבוקר לאזור המדורה וגילתה לחרדתה מספר פגרי חתולים שלא שרדו את ההתעללות המזוויעה. "זה עצוב עד כמה ילדים יכולים להיות אכזריים. לקחת יצור חי ולהשליך אותו לאש למרות יללותיו, זה משהו בלתי נתפס. הסתובבתי שם בשעות הבוקר ונחרדתי ממה שראיתי," הוסיף גורם המעורה בפרטים.

26.05.22

ynet

כשבוע אחרי "יום הזעם" של חסידות גור, ל-ynet נודע כי כ-200 איש שהותקפו בשבת האחרונה התלוננו במשטרה נגד הפעילים שהכו אותם ונגד עסקנים בכירים בחסידות, הנחשדים כשולחיהם. כל זאת על רקע פרישתם מהחצר הגדולה בישראל. למרות התיעודים הרבים מזירות העימותים ברחבי הארץ, עד כה לא נעצר אף אחד מהמעורבים במעשים.

■ ■ ■ הערה: ששששש, מי אמר "כת"?

30.05.22

N12

הרב יוסף מזרחי מפיץ בפלטפורמות אינטרנטיות שונות אמירות מסיתות נגד נבחרי ציבור, נוסף על עמדות מתריסות וחמורות על השואה, קהילת הלהט"ב וחללי צה"ל. הרב מזרחי שמתגורר בארצות הברית מעביר את מסריו גם למאזיניו הרבים בישראל, ולאחרונה החל לדרוש בהרצליה, באילת, ביקנעם ובתל אביב. הרב הדגיש כי השר ליברמן הוא "אדם רשע" ויש לחגוג את יום מותו - "יום שהוא מת צריך לעשות מסיבה" כלשונו. מהרב יוסף מזרחי נמסר בתגובה: "הדברים שצוטטו מפי, יש בהם אך ורק הבעת דעה אישית אידיאולוגית ואין בהם כל אמירה של הסתה או איום. אין בדבריי כוונה לפגוע באחר או הסתה נגד כל אדם. מעולם לא קראתי לנקוט באלימות ומעולם לא נקט אף אדם באלימות מהדרשות שלי."

01.06.22

N12

יום לפני מצעד הגאווה בירושלים, מארגני המצעד וחבר הכנסת גלעד קריב שצפוי להשתתף בו - קיבלו איומים על חייהם מחשבון אנונימי בפייסבוק המזדהה בתור "האחים של ישי שליסל". תלונה הוגשה במשטרה ולקצין הכנסת. בהודעה שנשלחה למפיקת מצעד הגאווה בירושלים מטעם "האחים של ישי שליסל" נכתב: "לא נאפשר שמצעד הגאווה יתקיים בירושלים. ירושלים היא עיר הקודש. גורלה של שירה בנקי מחכה לכם." מקור ההודעה מתייחס לרצח של שירה בנקי ז"ל, שנרצחה במצעד לפני שבע שנים על ידי ישי שליסל.

02.06.22

N12

המשטרה עצרה חשוד באיומים ברצח על מארגני מצעד הגאווה בבירה ועל חברי כנסת שהודיעו כי ישתתפו בו. החשוד, תלמיד ישיבה בן 21 בעל אזרחות אירופית ששוהה בארץ באשרת סטודנט, הודה בחקירתו באיומים, אך טען שלא באמת התכוון לפעול. היום הוא יובא לבית המשפט בבקשה להאריך את מעצרו. החשוד הסתתר מאחורי פרופיל פיקטיבי בשם "האחים של ישי שליסל", שהביע תמיכה ברוצח שירה בנקי ז"ל במצעד שנערך בירושלים לפני 7 שנים.

03.06.22

ynet
מעריב

המשטרה עצרה תושב אלעד בשנות ה-40 לחייו, בחשד לביצוע עבירות מין בקרובת משפחתו לפני מספר שנים. בית משפט השלום בפתח תקווה האריך את מעצרו עד ה-7 ביוני, וצו איסור פרסום הוצא על פרטי החקירה.

05.06.22

וואלה!

עשרות צעירים חרדים יידו אבנים לעבר מכוניות נוסעות ברחוב בר אילן בירושלים. כתוצאה מכך איבדה נהגת שליטה על רכבה, שהידרדר לחפירות תוואי הרכבת הקלה. כמה נוסעים נפצעו קל.

06.06.22

N12

רז להב, תושבת ירושלים, הגיעה לבית המרקחת בשכונת מאה שערים שבירושלים, כדי לרכוש תרופה שהיא זקוקה לה - והותקפה באלימות על ידי תושבים קיצוניים. שוטרים שהוזעקו למקום חילצו את רז ונמלטו מן השכונה, לאחר שהותקפו גם הם בחפצים שנזרקו לעברם. מהתיעוד שפורסם ב-N12 ניתן לשמוע את הצרחות של רז בזמן שהותקפה על ידי תושבי השכונה, והאלימות נתפסה גם בעדשת מצלמות הגוף של השוטרים. רז הלינה: "השוטרים לקחו אותי ברגל משם, לא הבנתי למה לא היו מעצרים באותו הרגע. פשוט ביצעו בי לינץ', על ידי יהודים, וזה לא נראה לי סביר שהמשטרה לא מטפלת בזה באופן מיידי בצורה החמורה ביותר."

11.06.22

ynet

מרדכי שולמן, צעיר חרדי בן 25 מירושלים, הוא החשוד בביצוע עבירות מין בילדים בני 5 אותם לימד בגני ילדים בחינוך החרדי בעיר. בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את ערעורו של החשוד על החלטת השלום להתיר את שמו בפרסום, החלטה שהתקבלה לאחר בקשת ynet וכלי תקשורת נוספים. עשרות הורים מירושלים מחו לפני כשבועיים מחוץ לבית משפט השלום בירושלים שדן אז בבקשה - ורדפו אחרי שולמן בסוף הדיון. אחד ההורים אמר ל-ynet: "אנחנו דורשים צדק - ושכל העולם ידע את שמו של הפדופיל הרשע הזה. הבן שלי נפגע כשהגיע למקום שאמור להיות בטוח." בסוף אותו דיון מילטו מאבטחי בית המשפט את החשוד עם בני משפחתו מההורים הזועמים - ואלה יצאו ללא פגע מהמחאה.

16.06.22

ynet

פסיקה של בית המשפט המחוזי בניו-יורק מחייבת את האוניברסיטה הדתית היוקרתית "הישיבה יוניברסיטי" להכיר בתא הסטודנטים הלהט"בי, ואף מותחת ביקורת על המוסד האקדמי, שלדבריו נכשל ביצירת סביבה מכילה בקמפוס, עד כדי אפליה. האוניברסיטה הודיעה כי תערער לעליון: "ההחלטה מתירה לבתי משפט להתערב בענייניהם הפנימיים של בתי ספר דתיים."

17.06.22

ynet
מעריב

גבאי בית כנסת בן 42 מפתח תקווה נעצר בחשד לעבירות מין בילדים ובנערים. החשוד תושב העיר נעצר בעקבות תלונה של ילדה, שסיפרה כי תקף אותה מינית כמה פעמים בשנים האחרונות. לאחרונה התלוננו נגדו שני נערים על מעשים דומים, ובמשטרה מעריכים שיש קורבנות נוספים. לדברי הילדה, הגבאי ניצל הזדמנויות שונות שבהן היו לבד בבית הכנסת כדי לגעת במקומות אינטימיים בגופה. עוד סיפרה כי הגבאי נהג לתת לה סכומי כסף קטנים בתמורה לכך שלא תספר על מעשיו. בחקירתו הכחיש הגבאי החשוד את המיוחס לו, אך הוא הובא ביום רביעי לבית משפט השלום בפתח תקווה שהאריך את מעצרו בחמישה ימים.

20.06.22

ynet

הפרקליטות הגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד אברהם משה קרויס (44), תושב ביתר עילית, בגין ביצוע עבירות מין בילד בן 11 בסמוך למגרש כדורגל בעיר החרדית. לנאשם מיוחסת עבירה של ביצוע מעשה מגונה בקטין בנסיבות אינוס. על פי האישום, ב-11 ביוני, לפני כשבוע וחצי, שהה קרויס ברחוב חזון איש בביתר עילית, סמוך לזירת האירוע. הוא הבחין בילד, פנה אליו ושאל אותו אם הוא בדרכו לשחק כדורגל במגרש הספורט - והילד השיב לו בחיוב. הנאשם ביקש ללוות את הילד למקום, וכשהילד עצר ליד ברזיה, הנאשם ביצע בו מעשים מגונים. הילד הצליח להימלט.

23.06.22

ynet
ynet

בית המשפט העליון התיר לפרסם כי ליאור יזדי (38) מביתר עילית נעצר בחשד לאונס אישה ב-2017. על פי החשד הוא אנס אותה בביתה הפרטי, כשארבעת ילדיה נמצאים בבית, וגרם לפציעתה. הוא נעצר בעקבות חקירתו של אביו, הרב משה יזדי (59), שהואשם בחודש שעבר בביצוע עבירות מין בשבע נשים. עו"ד אריאל עטרי המייצג את המתלוננת מסר בתגובה: "מדובר במקרה קשה שבו בן הולך בעקבות אביו ואונס בברוטליות בת בקהילה. החשוד הוסיף חטא על פשע וזייף ראיות בניסיון לטשטש את עקבות מעשיו. אנו מצפים שהפרקליטות תעמיד את הבן לדין ותגיש נגדו כתב אישום בגין עבירה של אינוס ממש כפי שנהגה באביו שעצור, כעת, מאחורי סורג ובריח." נגד יזדי הבן הוגשה כבר הצהרת תובע, שמשמעה כי כוונת המשטרה להגיש נגדו כתב אישום. יזדי כבר נאשם במסגרת כתב אישום שהוגש לפני כשנה בזיוף מסמך בכוונה לקבל דבר בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות נוספות. לפי כתב האישום הזה, בעת שעבד בסניף בנק לאומי בשכונת בית וגן בעיר, ביצע יזדי פעולות זיוף ומרמה בחשבונות הבנק שאליהם קיבל גישה, לקידום מטרותיו האישיות. בין היתר נטען כי הוא הוציא במרמה עשרות אלפי שקלים מחשבונה של אחת העובדים שאיתה היה מיודד.

30.06.22

הארץ

המשטרה ניסתה למנוע ממצעד הגאווה במצפה רמון לעבור במרכז היישוב וסמוך לישיבת הסדר מקומית, בעקבות לחצים שהפעילו עליה ראש המועצה רוני מרום וראש הישיבה צבי קוסטינר ואנשיו - ומבלי שהתקבל מידע מודיעיני כלשהו על פגיעה בצועדים. זאת, אף שנימקה את החלטתה להסיט את תוואי המצעד לרחובות צדדיים ב"ודאות קרובה לפגיעה קשה בסדר הציבורי" וב"סיכון להתלקחות". שופטי בג"ץ מתחו ביקורת על החלטת המשטרה, שחזרה בה והודיעה שתאפשר לקיים את המצעד ביום שישי במסלולו המתוכנן. קציני המשטרה אישרו פעמיים את התוואי המקורי, אולם אז החל מסע הלחצים של קוסטינר ומרום - שהתנגד גם בשנה שעברה לקיומו של המצעד ביישוב ומצוי ביחסים קרובים עם קוסטינר. קוסטינר, מבכירי הזרם החרדי-לאומי בציבור הדתי, הוא מתנגד בולט לקהילת הלהט"ב. בחודש שעבר, בדרשה שנשא מול ביתו של ח"כ ניר אורבך, אמר: "לא צריך להתבייש להגיד, הומואים הביתה... רשע רשע ועוד רשע ואנחנו שותקים. להילחם בכל דבר."

■ ■ ■ הערה: חן מענית, כתב ב'הארץ': "המשטרה לא מכירה את הדין בנוגע להפגנות, או שהיא מצפצפת עליו?"

30.06.22

ynet

המשטרה הודיעה לפני מצעד הגאווה במצפה רמון, כי היא עצרה גבר בן 50, תושב המועצה המקומית, בחשד לאיומים כלפי אחד ממארגני המצעד. המשטרה מסרה כי הוא יובא מחר לבית משפט השלום בבאר שבע, שם היא תבקש להאריך את מעצרו. המצעד ייערך על רקע התנגדות של גורמים דתיים ביישוב לקיומו, התנגדות שהביאה את המשטרה תחילה לשנות את תוואי המסלול ממרכז מצפה רמון לשולי היישוב. היא התקפלה בה מההחלטה בעקבות ביקורת קשה מצד שופטי בג"ץ, אליו עתרו המארגנים. במהלך הדיון בבג"ץ, נציגת הפרקליטות התייחסה לישיבת "מדברה כעדן" שהמצעד אמור לעבור בסמוך אליה, ולדבריה רב הישיבה צבי קוסטינר השמיע "התבטאויות קיצוניות". השופטת דפנה ברק ארז טענה: "אז מה המסר? שהתבטאויות קיצוניות גורמות להסתה של מסלול מצעד גאווה. אז מסתבר שמשתלם להתבטא בצורה קיצונית."


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

30.05.22

N12

הרב הראשי יצחק יוסף הורה לסגור בית ספר לשחיטה כשרה, ובכך פגע במאבק של המשרד לשירותי דת ומשרד האוצר ביוקר הבשר, שנגרם בין היתר בגלל היעדר תחרות בתחום הכשרות. הרבנות הראשית סירבה להגיב.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

21.06.22

ynet

הנטייה המינית אצל גברים איננה משתנה. לא בעקבות נישואים לאישה - וגם לא בעקבות 'טיפולי המרה'": ד"ר איל זק ערך מחקר מקיף על הומואים דתיים שנישאו לנשים, והמסקנות שפרסם מלמדות על אומללות של כל הצדדים המעורבים, על קרע פנימי עמוק בין הזהות הדתית לנטייה המינית - ועל אחריות הקהילה למצב. "רבים מאלה שבחרו להינשא לאישה, בגדו עם גברים."


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

12.05.22

ynet

עוד הישג מדהים לפרויקט Horizon: חוקרים מרחבי העולם הצליחו לתעד את החור השחור, שנמצא במרכז גלקסיית שביל החלב, המכונה "סגיטריוס A" ומרוחק כ-27 אלף שנות אור מאיתנו. מדובר בפרויקט שבו משתתפים כ-3,000 מדענים מכ-80 מוסדות אקדמיים ברחבי העולם, שהשתמשו בשמונה טלסקופים.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי