אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 179: ספטמבר-אוקטובר 2021

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

לימודים ליהודים בלבד: הארגון החרדי שמסתתר מאחורי בית הספר "פינלנד סקול"
משרד החינוך בוחן הכרה בארגון העוסק בהחזרה בתשובה, שתקנה לו מימון מהמדינה
בדלת האחורית ובניגוד לפסיקת ביהמ"ש, המדינה מקדמת הכשרה בהפרדה לחרדים
הם העריצו את הרב, עשו כל מה שביקש ועכשיו הם מבינים מה באמת קרה בישיבה
צעיר שנפגע מינית במקווה תובע את המדינה: "המקוואות הפכו גן עדן לפדופילים"


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

01.09.21

דה-מרקר

הרב הראשי של צפת, שמואל אליהו, מסרב להעניק היתר כשרות לכמות גדולה של סחורה ולכן זה כחודש וחצי 400-500 טונות של ברוקולי וכרובית שוכבים במקפיאים של מפעל פרי הגליל שבחצור הגלילית. הברוקולי והכרובית שנמצאים במחסני פרי הגליל נקטפו בחורף ובינואר-פברואר וכבר קיבלו הכשר מנציגי הרבנות, אלא שבמאי מת הרב הראשי של חצור, מרדכי דיעי. ממלא המקום הזמני שמונה לו על ידי הרבנות הראשית היה רבה הראשי של צפת. אנשיו של הרב אליהו לקחו דגימות חדשות מהמפעל, ביצעו בדיקות וקבעו כי שיעור נגעי החרקים בירקות אינו מאפשר לתת להם חותמת כשרות. בימים שבהם נשקלת הפחתת מכסים על ירקות קפואים במסגרת הרפורמה בחקלאות, זוהי עדות חיה לפגיעה של מוסד הכשרות בתחרות במשק. גם עבור השוק המוסדי, אשר פרי הגליל דומיננטית בו, מדובר במצב בעייתי, כשהמלונות וגני האירועים סובלים ממחסור בירקות קפואים.

21.09.21

וואלה!

ועדת המשנה לתכנון ובנייה של עיריית ירושלים מתנגדת לתוכנית בניית "מצפה שלמה", לפיה יוקם מלון בן 30 קומות בכניסה לירושלים, מאחר שהוא קרוב לשכונת רוממה החרדית. "תוספת המגורים אינה תואמת לשכונה בה נמצא הפרויקט - שכונת רוממה - ולכן אינה מתאימה לשכונה בבינוי כפי שמוצע," נכתב בהחלטת הוועדה. הוועדה המחוזית אישרה במאי 2020 את התוכנית, אך ללא מגורים, ובשבוע שעבר דנה ועדת המשנה בהתנגדויות לתוכנית. תושבים חרדים טענו בין היתר כי הקמת מלון בפאתי שכונת רוממה ההיסטורית לא תואם את האופי החרדי של השכונה. התנגדויות נוספות היו נגד הקמת מגדל כל כך גבוה, וחברי המועצה החרדים המליצו לקבל את ההתנגדויות והצביעו נגד אישור התוכנית. יש לציין כי המלון ממוקם על ציר הרכבת הקלה, שהתב"ע מאשרת לבנות מגדלים לאורכה.

04.10.21

News1

מוזאון הטכנודע בחדרה נכנע לארגון אופק ישראל - המטה להסברה יהודית, ויתקן כיתוב מדעי בתערוכה, שלטענת הארגון פוגע ברגשות דתיים. הכיתוב שהוסר הוא: 'בעבר הרחוק חשבו שהסיבות למגיפות הן עונש משמיים על מעשים לא ראויים - פעולות של כוחות האופל ונציגיהם. כיום מבינים שהמגפות השונות נגרמות ע"י גורמים מיקרוביאלים (בקטריות ונגיפים) שונים.' מנכ"ל הטכנודע, הד"ר גדי מדור, השיב לאופק: 'להבנתנו, להסבר המופיע בתרשים המתאר את המגפות בהיסטוריה - ניתן פירוש השונה מכוונת מתכנני התערוכה ועל כך אנו מצטערים. כדי למנוע אי-הבנה, אנו נערוך שינוי בטקסט זה.'

■ ■ ■ הערה: מה הקשר בין הכיתוב ליהדות? האם ביהדות יש כוחות אופל?

13.10.21

מעריב

הצהרתו של שר הבריאות ניצן הורוביץ כי הוא פועל לקדם פתיחת מזנונים בבתי חולים שבעה ימים בשבוע - גרמה לזעם של הח''כים הדתיים. כיום, לדבריו, "בשבת יש הרבה מבקרים שבאים לבקר את החולים ואין להם אפשרות אפילו לקנות משהו לשתות."

18.10.21

מעריב

יעקב ליצמן הגיש הצעת חוק פרטית לפיה תבוטל חובת הגיוס של נשים לצה"ל. ההצעה נפלה ברוב של 38 חברי כנסת שהתנגדו, מול 20 חברי כנסת שתמכו.

27.10.21

ynet

ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, יוזם את הפעלת הרכבת הקלה גם בשבת - דבר שחולל, כצפוי, סערה בבני ברק השכנה. רבים מבעלי העסקים והתושבים בת"א מסכימים עם הצעתו של ראש העיר. "זה הדבר הכי נכון לעשות ובתור בעלת עסק שמשלמת מחיר יקר על השיפוצים הנרחבים כדי שתהיה פה רכבת, מן הראוי שגם נהנה מהתוצאות," אמרה לילך ספיר, בעלת ברים.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

31.08.21

הארץ

עיריית רמת השרון חתמה על הסדר שיביא לסיום פעילותה של ישיבת הסדר של גרעין תורני בבית כנסת בעיר, לאחר שהישיבה פעלה במשך כ-11 שנה בניגוד לחוק. לאחר שעזבה הישיבה את בית הכנסת, היא פעלה זמן קצר בשני בתים פרטיים סמוכים ללא אישור, וכיום פועלת במקומות אחרים שאינם ידועים לעירייה. מאז הקמתו נתקל הגרעין במחאה של תושבי העיר, הטוענים כי אנשיו מבקשים לשנות את הצביון החילוני שלה. הגרעין מקדם פרויקטים בעלי אופי דתי בעיר, ובאתר שלו נכתב כי מטרותיו הן "העצמה של המכנה המשותף ושל ערכים יהודיים ולאומיים".

21.09.21

מעריב

חבר הכנסת מאיר פרוש מציע לחוקק חוק לפיו חוזרים בתשובה יקבלו סל קליטה מהמדינה בדומה לזה שלו זוכים עולים חדשים.

21.10.21

N12

ארגון התחרוד וההדתה "הידברות" מפעיל בית ספר לילדים תחת השם "פינדלנד סקול". מה גורם לעמותות חרדיות מהארץ ומחו"ל לפתוח בית ספר באזור חילוני לילדים חילונים? את מה שמעיין החינוך התורני וארגון "הידברות" ניסו להסתיר, רפי טובול, המנהל המקצועי של פינלנד סקול, אומר במילים ברורות ומפורשות: "קרן וולפסון לא רוצה להדגיש את העניין הדתי, מכיוון שאחרת הרבה אנשים יימנעו מלהגיע לבית הספר הזה. הם יחשבו שרוצים להחזיר אותם בתשובה ולהחריד אותם."

29.10.21

הארץ

גוף המזוהה עם חב"ד נמצא בתהליך הכרה כארגון נוער רשמי על ידי משרד החינוך. משמעות ההכרה היא שהמדינה תממן באופן ישיר את פעולות הארגון, 'חב"ד לנוער', שראשיו דיברו בעבר בשבחי תהליך ההתחרדות בקרב הציבור החילוני. לפי גורם במשרד החינוך, משמעות מתן ההכרה היא 'שארגון אשר עוסק באופן ישיר בהחזרה בתשובה יתוקצב באופן רשמי במיליוני שקלים. כל מהותו של הארגון הוא לקחת בני נוער ולקרב אותם ליהדות ולחב"ד.' ארגון זה נוסף לארגון אחר בשם 'נוער חב"ד', שכבר קיבל הכרה רשמית ומימון מדינה, מעודד את פעיליו ברחבי הארץ להקים לילדים ולבני נוער את "מועדון המעשים הטובים" כ"דרך להתחבר לילדי ישראל ולהשפיע עליהם לנצח", בין השאר כדי "לגרום נחת לרבי-המשלח" (אדמו"ר חב"ד המנוח, מנחם מנדל שניאורסון, הרבי מלובביץ') ו"לקרב את הגאולה".


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

01.09.21

הארץ

הממשלה נערכת לקיים קורס הכשרה לשירות המדינה לציבור החרדי בהפרדה מלאה בין גברים לנשים, בניגוד להוראת בית המשפט. הקורס יופעל ע"י עמותה פרטית, במימון חלקי של המשרד לשוויון חברתי ובשיתוף נציבות שירות המדינה ומשרד הפנים. נדמה שמפעילי התוכנית מנסים להצניע את ההפרדה המגדרית. השרה מירב כהן: "הקורס הוצע בשלושה מסלולים מקבילים - מעורב, גברים ונשים - המבטיחים כי כל איש ואישה יוכלו ללמוד בסביבה לפי בחירתם ורצונם החופשי." עם זאת, היא הוסיפה כי היא "שותפה לחשש שברגע שהמדינה תומכת בלימודים בהפרדה, הדבר עלול להוות 'מדרון חלקלק' שיהפוך את היוצא מהכלל לדבר סטנדרטי."

12.10.21

N12

הדס שרבי שנסעה יחד עם אחייניתה בת ה-5 בתחבורה הציבורית בבית שמש, הותקפה ע"י אחד מהנוסעים. הוא החל לצעוק עליה ודרש שתעבור לחלק האחורי של האוטובוס, כי האוטובוס הוא "מהדרין" לדעתו. הנהג, לטענתה, "נכנע" לצעקות וביקש ממנה לרדת ולעלות שוב מהדלת האחורית. שרבי הסבירה בדף הפייסבוק של "פוליטיקלי קוראת" מדוע נענתה לדרישה המקוממת: "תוך כדי שירדתי - הצטערתי על כך שאני יורדת, והבנתי שאני יורדת משתי סיבות: הראשונה היא שפחדתי, השנייה היא שהייתי עם ילדה בת חמש, וגם אם אני מוכנה להסתכן ולשלם את המחיר של הישארות במקום, היא לא צריכה לשלם מחיר ולהרגיש אי נעימות ... מה שמפריע לי זאת הכניעה של הנהג לגילוי האלימות הזה, והסיבה שבגללה הוא נכנע." ד"ר יופי תירוש, חברת סגל בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ומומחית לדיני איסור הפליה, אמרה ל-N12: "תופעת השלטים באוטובוסים, שמתחזים לשלטים רשמיים ומאיימים כאילו אי ישיבה מאחור היא עבירה פלילית או הטרדת גברים, היא תופעה שנמשכת כבר שנים והרשויות לא מטפלות בה ברצינות."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

25.10.21

N12

חבר מועצת העיר ראשון לציון שלח מכתב לראש העירייה רז קינסטליך ובו דרישה לפיה המועצה תאסור ממורים ומורות הומואים ולסביות ללמד בבתי הספר בעיר. חבר המועצה, הרב אריה כהן המשמש גם כיו"ר סיעת ש"ס בעירייה, כתב במכתבו: "הצעתי לסדר היא שהמועצה תקבל החלטה לאסור מכל וכל על מנהל החינוך ומחזיקת התיק להכניס הומואים ולסביות לתת שיעורים לתלמידים - לא במישרין ולא בעקיפין." הוא הוסיף לאחר שהבין שהדבר נעשה על דעתו ובאישורו של ראש העיר: "התביישו לכם, חוטאים ומחטיאים את הרבים, אני לא אתן לכם רשות ואפשרות שתהפכו את העיר שלנו לסדום ועמורה."

■ ■ ■ הערה: דבריו של אותו רב עוררו סערה שגררה את התנצלותו (וואלה!): "ייתכן ובחירת המילים בניסוח המכתב לא היו מדויקות," הצהיר. עם זאת, מספר שבועות לאחר מכן שוב התבטא באופן מבזה וחשוך כנגד להט"בים (גל גפן).


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

03.09.21

N12

רש"ט שי ביטון היא שוטרת שהותקפה באלימות על ידי נוסע אוטובוס שלא עטה מסכה. בתיעוד נראה אדם בעל חזות חרדית מתווכח עם השוטרת ועמיתה לתפקיד. לאחר שהאדם הזה התבקש להזדהות, הוא קם ותוקף את השוטרת בפניה וכן תקף את עמיתה למקצוע.

05.09.21

ישראל היום

בתקשורת באוסטרליה מדווח כי בראש השנה העברית מתפללים חרדים סירבו להישמע להגבלות הקורונה של מדינת ויקטוריה או לעטות מסכות. העיתון המקומי "The Age" דיווח כי המשטרה ביצעה מצור על בית הכנסת. כאשר המתפללים יצאו, הם תקפו עיתונאים שהגיעו לזירה בעקבות המצור המשטרתי ונהגו באלימות גם כלפי אנשי משרד הבריאות שהגיעו לאזור בעקבות תלונות. מתפללים אחרים ניסו להתחמק מהשוטרים כשירדו מחלונות של מבנה סמוך לבית הכנסת. המשטרה המקומית מסרה כי היא פועלת לגלות את זהותם של האנשים שהתחמקו מהמקום על מנת לקנוס אותם. המשטרה החליטה שלא לפרוץ לבית הכנסת בכוח, למרות שיותר ממאה בני אדם נכחו במקום, והוחלט במקום להמתין ליציאת המתפללים ולהגיש להם קנסות. המשטרה מסרה לעיתון כי כל מי שיצא מבית הכנסת קיבל קנס בגובה של יותר מ-5,000 דולרים אוסטרליים, 12,000 שקלים בערך.

08.09.21

N12
וואלה!

רשות האוכלוסין וההגירה פרסמה כי יותר מ-150 חוזרים מאומן אותרו לאחר שעל פי החשד זייפו בדיקות קורונה שליליות, למרות שנמצאו כחיוביים לנגיף בבדיקות שנערכו באוקראינה. לאור הזיוף, עשרות מהם הצליחו לעבור את נתב"ג ולהיכנס לשטח ישראל. הם נעצרו בהמשך. במשטרה עדכנו כי החשודים זומנו לחקירה בגין מרמה, זיוף והפצת מחלה בנסיבות מחמירות. עוד אמרו כי מדובר בעבירות פליליות חמורות, שהעונש עליהן יכול להגיע לכדי מאסר של עד 5 שנים. הנוחתים המאומתים יידרשו להתייצב לחקירה עם החלמתם, ולכולם ייפתחו תיקים פליליים.

■ ■ ■ הערה: ולהוסיף חטא על פשע, ב-N12 מדווחים ב"תוכנית חיסכון" שכ-70% מהמאומתים שחזרו מאומן לא עונים לטלפונים של מערך החקירות האפידמיולוגיות או לא מוסרים מידע שעשוי לעזור בקטיעת שרשרת ההדבקה. ועוד פורסם ב-N12: "כמה קל לקנות בדיקת קורונה מזויפת?" - בכתבה רואיינו חרדים שמסבירים כמה זה קל ופשוט. חה"כ מאיר פרוש אמר בתגובה: 'אין ולא יהיה אמון בין הציבור החרדי להוראות הבריאות של הממשלה הקשורות לקורונה. קל מאוד ופופוליסטי לנסות להפוך את הציבור החרדי למפיצי מחלות ולהשתיק את המחדל הענק של מאות אלפי נוסעים שנסעו לחו"ל בחודשים האחרונים.'

15.09.21

הארץ

עדויות של צעירים חרדים מבית המדרש של ישיבת רש"י בירושלים מעלות חשד להתעללות קשה של הרב בצעירים והתעללות קשה של הצעירים במצטרפים חדשים, בעידוד של ראש הישיבה, הרב חיים (חייקל) מילצקי. לפי העדויות עולה כי במקום בוצעו "טקסי חניכה" שמשמעותם התעללות פיזית במצטרפים חדשים, התעללות נפשית והתעסקות מוגזמת במין ובמיניות הכוללת חדירה לפרטים אישיים או עידוד המצאות והגזמות מיניות באוזני אותו רב. אחד מבוגרי המקום הזה מסכם: "אני יושב פה ולא נוח לי," הוא אומר, "אני מבין שהכול מעוות, ועדיין, לא רק שאני מרגיש 'לא בסדר' אלא אפילו אומר לעצמי - הלוואי שזה ייסגר בשקט."

17.09.21

ynet

עציר כבר בן 24 תובע את המשרד לשירותי דת, את משרד החינוך, את משרד הבריאות, את העירייה שבה התגורר (ששמה לא פורסם), את העמותה שהפעילה את המוסד החינוכי בו למד וגם את הרב שפגע בו כשהיה ילד. הרב הורשע בשנת 2016 בעבירות מרובות של מעשים מגונים, ונשלח לשבע שנות מאסר. התובע טוען כי "עם השנים הפכו מקוואות הטהרה לגן עדן לפדופילים," וכי אין פיקוח מספק עליהם, בשעה שידוע כי נהוג שילדים מגיל בר מצווה טובלים ללא השגחת מבוגרים. הוא טוען עוד כי המשרד לשירותי דת התרשל בתפקידו בכך שלא פיתח תוכניות מוגנות ושמירה להגנה על קטינים בתחומי המקוואות.

19.09.21

ynet

לקראת חג הסוכות מפרסם אתר ynet כתבה בשם "אתה לא יודע מתי תיפול עליך מרפסת - המערב הפרוע של הסוכות בישראל". בכתבה תיעודים של סוכות שצריכות להטריד מאוד את הרשויות, בדגש על העיר בני ברק שם נמצאו סוכות שתלויות על חבל דק. סוכות רבות הן מאולתרות ולא בטיחותיות, עם חיזוקים מאולתרים של כלונסאות מתכת, קורות עץ או שלשלאות - חלקן תלויות בגובה על בלימה.

21.09.21

N12

בערב יום הכיפורים תועדה קטטה המונית בהוד השרון. תושבי העיר תועדו בעודם יושבים בלב צומת מרכזי ברחוב הבנים, כשלפתע נצפו מספר אנשים משליכים כיסאות זה על זה. תושבים שמתגוררים סמוך למקום טוענים שהריב התפתח בין שכנים לבין שלושה בני 18 שישבו עם חבריהם בכיכר. כמה צעירים עוכבו לחקירה בעקבות המקרה, חלקם חשודים במעורבות באירועים אלימים שחלו עוד לפני יום הכיפורים.

■ ■ ■ הערה: העיקר ללבוש לבן ולהתפלל לסליחה.

21.09.21

N12

שקד אלקובי, אחות במחלקות יולדות-קורונה של בית החולים שערי צדק, סיימה משמרת בבית החולים בערב יום הכיפורים ונסעה לביתה בהתנחלות כפר אלדד. במהלך נסיעתה נתקלה במתקפת אבנים. בריאיון ל-N12 היא שחזרה את מה שהתרחש בשכונת הר חומה בירושלים: "ב-23:00 סיימתי משמרת בבית החולים ובדרך הביתה פוצצו אותי באבנים. אלה היו בני נוער בגילי 12-15 שעמדו בכניסה לשכונה. בהתחלה רציתי לעצור ולדבר עם הילדים האלו, התחלתי להאט וראיתי שהם ממשיכים לזרוק עליי אבנים בטירוף. פחדתי פחד מוות וברחתי מהמקום." מדובר בילדים יהודים שלא משתייכים למגזר החרדי וזרקו אבנים גדולות על הרכב, הנושא מדבקה של בית החולים, בגלל יום הכיפורים.

21.09.21

N12
ynet

כוחות המשטרה וגורמי עיריית ירושלים פירקו בשכונת מאה שערים סוכת ענק, שנבנתה בגובה של 12 מטרים ללא היתר, היוותה סכנת חיים, וגם חסמה חלק מנתיב הנסיעה וגרמה להפרעה קשה לתנועה. פירוק הסוכה התבצע לאחר דיאלוג עם הבונים ואף הוצעה להם חלופה להקמת הסוכה במקום סמוך. הם קיבלו את ההצעה והתחייבו לפרק אותה באופן עצמי תוך חמישה ימים, אך לא עמדו בהתחייבות. בתוך כך, הבונים פנו לבית המשפט המחוזי בבקשה להוצאת צו עיכוב, אלא שהשופטים דחו את הבקשה. במהלך הפירוק, כוחות המשטרה והעירייה נתקלו בהתקפה מצד חרדים שהיו במקום.

21.09.21

N12

לפני חצי שנה חדשות N12 תיעדו מבפנים, איך מתחת לאפן של הרשויות, הקהילה הברסלבית ביבנאל מחתנת בני נוער מתחת לגיל 18 בניגוד לחוק. נחשף כיצד תלמידות שנשלפו מספסל הלימודים ולא מזמן שיחקו בחוץ - הפכו לאימהות. בעקבות החשיפה, הקהילה הברסלבית געשה והרשויות ביבנאל העבירו אחריות מזו לזו. אך לפי התיעוד מהחודשים האחרונים מתוך הקהילה בעיר, הכול חזר לשגרה במהרה. מי שהטיף לנישואים בגיל צעיר היה הרב אליעזר שלמה שיק, רב כריזמטי שכונה 'המוהרא"ש' והיה ממקימי הקהילה ביבנאל. בתקופה האחרונה הצטברו עדויות נוספות לפיהן נערים שמתגוררים בארץ או בניו יורק ולומדים אצל רוט, מתחתנים מוקדם מדי. עדויות מלמדות שהנערים והנערות עוברים שטיפת מוח לפי הנישואין.

21.09.21

ישראל היום

שלט קידום לעונה החדשה של התוכנית "הישרדות", שהוצב בסמוך לקניון איילון ברמת גן, הושחת. בשלט מככבים השורדים בבגדי ים חשופים וכנראה זה לא מצא חן בעיניי חלק מהאזרחים. זוהי לא הפעם הראשונה שמקרים מסוג זה מתרחשים - בעבר הושחתו שלטי חוצות של דוגמניות חשופות שהוצבו באותו האזור.

25.09.21

כלכליסט
ynet

עמותת "רפואה וישועה" של חסידות גור וחברת M.C.A.M.R.C ישיבו למדינה 9.6 מיליון שקל לאחר שנתבעו לשלם למדינה 16.2 מיליון שקל לפני כשנה. לפי התביעה, שהוגשה באמצעות המחלקה האזרחית בפרקליטות מחוז דרום, משרד הבריאות העביר לעמותה של חסידות גור 9.6 מיליון שקל ב-2007 לשם הקמה והפעלה של מרכז למתן שירותי רפואה בעיר אשדוד. ואולם העמותה לא קיימה את התחייבויותיה, לא השלימה את בניית המרכז הרפואי ולא הפעילה אותו, ולבסוף אף מכרה את הקרקע ואת המבנה שהחלה להקים לחברת נדל"ן תמורת סכום של 57 מיליון שקל. כל זאת ללא ידיעת משרד הבריאות ותוך גריפת רווחים לכיסה שלא כדין, תוך שהעמותה ממשיכה להחזיק בכספי התמיכה ומסרבת להשיבם לקופת המדינה.

28.09.21

ישראל היום

שר המשפטים גדעון סער אישר להוסיף עשרות סעיפי אישום חמורים וחדשים נגד מלכה לייפר, לאחר שהרשויות האוסטרליות פנו לישראל בבקשה לקבל את הסכמתו להעמיד את לייפר לדין בגין עשרים עבירות מין חמורות וכן עבירות נוספות על אלו שבגינן הוסגרה לאוסטרליה מלכתחילה בדצמבר 2020. האישומים החדשים התגלו רק כעת באוסטרליה, זאת במסגרת הודעות חדשות של שתיים מתוך שלוש המתלוננות, בהן תיארו אירועים מיניים חמורים נוספים שלא נמסרו על ידן קודם. ההודעות נמסרו לאחרונה במסגרת טיפול נפשי שאפשר להן לדבר יותר בחופשיות על המעשים של מלכה לייפר, ובכך לחשוף מקרים נוספים שלא נכללו בהודעות המקוריות.

28.09.21

ynet

אדנקו סבחת-חיימוביץ, שופטת בית משפט השלום ברחובות, הרשיעה מורה למתמטיקה בישיבה, אלעד מלמד (30), במעשים מגונים בנער מתחת לגיל 14. את המעשים ביצע המורה במסגרת תפקידו בכמה הזדמנויות שונות. השופטת ציינה: "עסקינן במורה שניצל את מעמדו וביצע סדרה של פגיעות מיניות בתלמידו, תלמיד ישיבה," וסיכמה: "הנאשם נגע שוב ושוב בגופו של המתלונן, כשהוא מנצל מצבים של נגישות של מורה לתלמיד, כדי לגעת בגופו של המתלונן בהפסקות ובשיעורים, תוך ניסיון לנרמל את המעשים ולשוות להם אופי שאינו חריג או פסול. המטרה של היחס המועדף למתלונן והרצון בקרבתו הייתה להגיע לגירוי או סיפוק מיני."

03.10.21

News1

האדריכל ערן מבל, שהכין את תוכנית המתאר למירוןף מזהיר כי גם קבר הרשב"י עלול להיות מסוכן, כי באירוע חריג היציאה מהציון כמעט בלתי אפשרית, וכי כל המבנים באתר, למעט הציון, הם בלתי חוקיים. "הקלישאה הכי נפוצה ששמעתי הייתה 'הרשב"י מגן עלינו'," הוא אומר.

15.10.21

N12

העיתונאית שני חזיזה, יוצרת מיני-סדרה תיעודית בשם "רב הנסתר" המגולל את סיפורה של קהילת "שובו בנים" של הרב ברלנד, אמרה ל-N12: "זה בוקר גדול, כשאתה עיתונאי חוקר שעובד על פרשה במשך כמה שנים - זה הדבר שאתה הכי מייחל לו," וזאת לאחר שהמשטרה עצרה שני גברים ואישה בשנות ה-60 לחייהם בחשד למעורבות ברצח אברהם אדרי ז"ל בשנת 1990 והיעדרותו של ניסים שטרית בשנת 1986, במסגרת חברותם במשמרות הצניעות של קהילת שובו בנים.

15.10.21

ynet

חנות הסלולר "דידי פון" בבני ברק תחת התקפה כי בעליה סירב לקבל על עצמו את "הכשרות" של "ועדת הרבנים לענייני תקשורת". לאחר סירובו הפכו חייו לגיהנום. בחודשים האחרונים הוא מצא את עצמו קורבן למסע התנכלויות והשמצות בלתי פוסקות המכוונות כלפיו וכלפי בני משפחתו, כולל החרמות, גידופים, ביוש ואיומים, ומזה כמה ימים גם הפגנות סוערות ואלימות מחוץ לחנות.

16.10.21

ynet
ynet
מעריב

חברים בכת החרדית "לב טהור" נעצרו לאחר שניסו להימלט לחבל כורדיסטן. הם נעצרו על ידי שלטונות גואטמלה. ככל הנראה ניסו חברי הכת להימלט יבשתית, דרך מקסיקו, וממנה להמריא לאיראן, לאחר שנמנעה יציאתם מנמל התעופה של המדינה לפני כעשרה ימים, כפי שנחשף ב-ynet. יצוין כי אחת המשפחות שנעצרו בנמל התעופה היא משפחה ישראלית, והיא נתפסה עם דרכונים מזויפים לילדיהם. ניסיון ההימלטות של חברי הכת הוצג כ"טיול". אחד מחברי הכת, ניסים מלכה, טען ש"לפני כשבוע וחצי הגיעה משפחה שרצתה לטייל לנמל התעופה," והוסיף: "אתם עושים פה מה שהנאצים עשו ליהודים ... אתם מושחתים, עושים הכול בשביל הכסף של ישראל."

18.10.21

הארץ

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר 12 שנות מאסר על אוריה עסיס, תושב עמנואל בן 28. עסיס הורשע בביצוע עבירות מין ב-48 קטינות בנות 13-18. רוב העבירות בוצעו דרך הרשת ומיעוטן היו במגע פיזי עם הקטינות לאחר ששידל אותן להיפגש עימו. לפי כתב האישום, עסיס יצר במשך כארבע שנים "זהויות בדויות רבות במטרה ליצור קשר עם קטינות, לפתותן במרמה, להתכתב עימן ובהמשך להצטלם בעבורו בעירום מלא או חלקי ולבצע בעצמן מעשים מגונים, מעשי אינוס ומעשי סדום". בחלק מהמקרים עסיס אף הוביל את הקטינות, רובן מהציבור הדתי והחרדי, להיפגש עימו במקומות שונים וביצע בהן עבירות מין.

18.10.21

ynet

בית המשפט המחוזי מרכז החליט פה אחד שראש ישיבת "אורות הארי" לשעבר, עזרא שיינברג (53) מצפת, שביצע עבירות מין חמורות בשמונה נשים ונידון ל-7.5 שנות מאסר - לא ישוחרר ועונשו לא יקוצר לפחות בחצי שנה הקרובה, וזאת לאור העתירה שהגישה הפרקליטות נגד ההחלטה להמתיק את עונשו של העבריין. שיינברג, תושב צפת, כיהן כראש ישיבת "אורות הארי" בין שנת 2000 ל-2015, אז נעצר עקב חשיפת מעשיו. עד אז הוא נודע כ"צדיק", תלמיד חכם ומקובל. הוא היה דמות משפיעה בקהילה ורבים פנו אליו לייעוץ ולתמיכה, כולל המתלוננות נגדו. ב-2017 הוא הודה במסגרת הסדר טיעון בביצוע עבירות מין במתלוננות כחלק מטיפול שאותו כינה "הרפיה". הוא הורשע בניסיון אונס בשתי הזדמנויות, בשורת מעשים מגונים, בשיבוש מהלכי משפט ועוד. שנה לאחר מכן הוא נדון ל-7.5 שנות מאסר בפועל.

26.10.21

הארץ

הרב אליעזר ברלנד נכנס היום לכלא ניצן, שם ירצה את עונשו על עושק חסידיו. ברלנד, העומד בראש ישיבת "שובו בנים", הורשע כי ניצל את מעמדו כדי לקחת כסף מאנשים השרויים במצוקה, בטענה שיוכל לפתור את בעיותיהם בעזרת "כוחותיו המיוחדים". בית המשפט גזר עליו 18 חודשי מאסר, אך בניכוי שנה שבה הוחזק במעצר וכחלק משחרור מינהלי - שחרור מוקדם בשל התפוסה הגבוהה בבית הכלא - צפוי ברלנד להשתחרר לביתו בתוך חצי שנה לכל היותר.

■ ■ ■ הערה: העקבות כניסתו לכלא של הרב ברלנד, אריה אלדד ורוני בר-און שוחחו הערב ב-103FM עם נורית שליט, שבתה שושי ז"ל חלתה בסרטן ופנתה לקבל עזרה מהרב. לדבריה של נורית, ברלנד הוא זה שאחראי למות בתה. היא סיפרה: 'הרב נתן לה לאכול רק מרק - רק מרק! במשך חודשים היא אכלה רק מרק וירדה 25 ק"ג במשקל. מרוב הכאב הגדול שהיה לי קיבלתי אירוע מוחי. הרב פשוט הרס אותנו, הוא הרס אותה. אני זוכרת ששושי רצתה משהו לאכול, היא הייתה מתחננת ואומרת "הרב, אני רעבה, זה לא מספיק לי," והוא היה אומר "בסדר, תוסיפי כוסברה למרק." זאת התנהגות של רב? לא אתן שהוא יצא מהכלא, אני אלחם עד הסוף. אם הוא יצא מהכלא - שיצא בארון מתים. אם לא בארון מתים, אני אדאג שיישאר שם כל חייו. כי זה לא רק הסיפור הזה, יש עוד דברים שהוא עשה לבתי שהציבור עדיין לא יודע, אבל אתם עוד תשמעו בהמשך.'

29.10.21

ynet

בית הדין הרבני בנתניה קבע לאחרונה בדעת רוב שאין לחייב בגט גבר שבמשך שנים התנפל על אשתו בהתפרצויות זעם ואלימות מילולית. הדייניים, הרב אוריאל אליהו והרב צבי בוקשפן, קבעו שאין עילה מוצדקת להתגרש מאחר שהבעל כָּמֵהַּ לשלום בית והלך לטיפול בכעסים. הרב יצחק רפפורט, שהיה בדעת מיעוט, סבר מנגד שהתנהגות הבעל הייתה מחפירה.

29.10.21

ynet

נעמה קזס ניהלה עסק של מגשי אירוח מול לקוחות פרטיים ומול חברות גדולות, בכשרות של רבנות תל אביב-יפו. לטענתה, משגיח הכשרות החל להטריד אותה מינית. תחילה ב"מחמאות", אחר כך בהערות לא ראויות ואף במגע, ולבסוף בהצעות שאי אפשר לטעות בהן. כשחשה שהגיעו מים עד נפש, איימה קזס שתתלונן נגדו, ומאותו הרגע הפכו חייה לסיוט. לאחר שהתלוננה על ההטרדה המינית, תעודת הכשרות נשללה ממנה. "אני כבר מעל לחצי שנה ללא פרנסה," היא מתארת בכאב. "אף חברה לא יכולה לעבוד בלי כשרות של הרבנות, ואני מתחננת ורודפת אחריהם שיביאו לי משגיח. העבודה שלי ירדה בחצי."

29.10.21

ynet

עשרות מפגינים מהעדה החרדית חסמו את רחוב יחזקאל שליד כיכר השבת בירושלים והבעירו פחים, וזאת במחאה על ההחלטה לנתח את גופת האברך תושב בית שמש שעל פי החשד נרצח אתמול על ידי בנו בן ה-17. מוקדם יותר אישרה שופטת השלום בעיר, עדי בר-טל, את ביצוע הנתיחה באופן נקודתי תוך "צמצום הפגיעה בכבוד המת לרמה המינימלית". מחקירת הרצח עולה כי כבר ביום שישי פרץ ויכוח בין הקורבן, אברך בן 47, לבין בנו, והוא התלקח מחדש בשבת. בזמן שישבו לשולחן השבת ביקש הבן דבר מה מהאב, וזה סירב. בשלב מסוים קם האב והלך לחדרו. הבן הלך בעקבותיו חמוש בסכין - ודקר אותו בפלג גופו העליון. בחקירתו טען הבן להגנה עצמית וציין שהאב התעלל בו.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

31.08.21

מעריב
ynet

במשרד הבריאות מודאגים מאוד מ-20 אלף ישראלים שצפויים לשהות באומן בראש השנה. רבים מהם כבר הגיעו לעיר האוקראינית בחודש האחרון. יש חשש גבוה מהנעשה שם כרגע ומהיום שאחרי אומן. ליתר דיוק, מהשבוע שאחרי, בתפילות יום כיפור. "יש כבר הדבקות שם, והלילה היה פינוי של חולה קשה מאומן לישראל בהטסה מיוחדת," אמר ד"ר אשי (אשר) שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות. בדיון מיוחד בנושא בוועדת הכלכלה של הכנסת, הוסיף כי "בעבר ראינו חולים יוצאים מהארץ ומדביקים רבים אחרים שחוזרים ארצה חולים." את התפילות ליד קברו של רבי נחמן מברסלב כינה: "אירועים צפופים עם מעט יכולת לייצר ריחוק חברתי". לדבריו, כ-7,000 איש כבר יצאו מישראל לאומן, אך מנתונים שפורסמו בשבועות האחרונים עולה כי במקום שוהים כבר למעלה מעשרת אלפים ישראלים, חלקם - באופן יוצא דופן מהמקובל בשנים עברו - הגיעו בהרכב משפחתי מלא, וצפויים לשוב ארצה מייד אחרי ראש השנה, ימים ספורים לפני יום הכיפורים.

01.09.21

הארץ

גם משבר האקלים לא דוחה את שנת השמיטה ברשויות המקומיות ובמוסדות. חרף הצורך האקלימי והפתרונות ההלכתיים שרבנים הגו, החל מהשבוע הבא יפסיקו ברוב הרשויות את נטיעת העצים.

03.09.21

מעריב

"מעריב" מפרסם כי המשטרה לא תבצע אכיפה של תקנות הקורונה בבתי הכנסת, בישיבות ובמרכזי תפילה במהלך התפילות בחגים, לא בראש השנה ולא ביום כיפור, וזאת מפאת הרגישות ובכוונה להימנע מתקריות "מביכות". משמעות ההחלטה היא כי המשטרה לא מתכוונת להתעמת עם המגזר החרדי-ליטאי ולא עם החסידיות והחצרות השונות בירושלים, בבני ברק ובערים נוספות עם ריכוז גבוה של אוכלוסייה חרדית, וזאת לנוכח מפגשים קשים הזכורים מהתקופה המקבילה אשתקד.

24.09.21

N12

עיריית ערד ביקשה מבית המשפט היתר לפינוי הסוכה שנבנתה בעיר ומסכנת את התושבים. חדשות N12 פרסם כי בוני הסוכה טענו שצו ההריסה הוא "מנהלי, אנטישמי" והוסיפו: "אין הגדרה אחרת לבקשה לצו הריסה, שבו מבקשת העירייה במדינת היהודים להרוס סוכה, דווקא בחג הסוכות." השופט החליט להיענות לדרישת הבונים וקבע - הסוכה לא תפורק. יום לפני כן, קרסה סוכה בשכונת מאה שערים בירושלים, בתקרית שבה נפצעו ארבעה בני אדם במצב קל - שתי נשים בשנות ה-30 לחייהן, פעוטה כבת שנתיים וילד כבן 5 עם חבלות. צוותי מד"א פינו אותם לבתי החולים שערי צדק והדסה בהר הצופים.

23.10.21

N12

מאות משפחות עם ילדים קטנים, קשישים וחולים במודיעין עילית נותרו במהלך השבת בסוף חודש אוגוסט ללא חשמל, וזאת למרות שצוות של חברת החשמל הגיע למודיעין עילית וניסה לטפל בתקלה. נטען כי אחד הרבנים בעיר אסר על עובדי חברת החשמל לתקן את התקלה. חברת החשמל פרסמה מסמך המציג גרסה מעט שונה ולפיה מתברר כי הסירוב לאפשר לעובדים לתקן את התקלה הגיע דווקא מהנהגת העיר. 'ביום האירוע הגיעו משגיחים של חברת החשמל לשער העיר,' נמסר על ידי חברת החשמל בתשובה לפנייה של "ישראל חופשית", 'שם נמנעה מהם הכניסה, וזאת לאחר דין ודברים מול הקב"ט ובתיאום עם ראש העירייה.' משמעות הדבר היא כי המניעה לתיקון התקלה שפגעה במאות משפחות הגיעה דווקא מראש העירייה, ולא מאחד הרבנים שלה.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

19.09.21

וואלה!

חסידת ברסלב, חיה לאה ברגמן, בת 31 ממודיעין עילית, חלתה ומתה מסיבוכי מחלת הקורונה. היא לא הייתה מחוסנת. צוות מד"א העביר אותה למתחם הקורונה במרכז הרפואי אסף הרופא, שם בוצעו פעולות החייאה, בסופן הרופאים נאלצו לקבוע את מותה. ברגמן אינה היחידה שמתה לאחרונה מקרב השבים מאומן. בימים האחרונים מתו הרב אלימלך פקשר, הרב יוסף בסירדמן ורב נוסף בחסידות ברסלב ששהו בראש השנה באוקראינה, וחלקם לא היו מחוסנים.

17.10.21

ישראל היום
ynet

הילדה אלטע פיקסלר, שהייתה בלב מאבק משפטי בבריטניה, נותקה ממכשיר הנשמה לפי החלטת בית הדין העליון בלונדון. אלטע, בת שנתיים וחצי שהחזיקה הן באזרחות בריטית והן באזרחות ישראלית, נולדה עם מום נדיר הפוגע בתפקוד המוח ואושפזה מאז לידתה בבית החולים. בית המשפט באנגליה קבע לאחרונה, לאחר מאבק משפטי שניהלו ההורים במשך חודשים ארוכים, כי בית החולים רשאי לנתק את הפעוטה ממכשירי ההנשמה, בניגוד לעמדת הוריה שביקשו להאריך את הטיפול הרפואי בה ולהעבירה לקבלת טיפול רפואי בישראל.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

05.09.21

חדו"ש

עמותת חדו"ש פרסמה את מדד הדת והמדינה השנתי שלה, לפיו - בין היתר - רוב גדול תומך ביוזמות לתחבורה ציבורית בשבת, ביטול מונופול הכשרות והגיור של הרבנות הראשית, אכיפת לימודי ליבה וקיצוץ בתמיכות במגזר החרדי. עוד נקבע כי המתח בין חרדים לחילונים הוא אחד המתחים הפנימיים הקשים ביותר בישראל.

04.10.21

ynet

על פי כתבה ב-ynet, עשרות תינוקות ישראליים נולדו באומן. משפחות שלמות מקדימות את הגעתן, חלקן בשל חשש ממגבלות הקורונה, אחרות גם כי לידת תינוקות שם מהווה "כרטיס כניסה חופשי למדינה". מתברר שבאומן קיים מערך שלם בקהילה היהודית, שכולל אפילו מלון החלמה ליולדות.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי