אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 178: יולי-אוגוסט 2021

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

שלד חזיר מתקופת בית ראשון התגלה בירושלים: "תושבי העיר לא אכלו כשר"
"תגיד שהוא נסע לבד": כך הושתק מקרה הטביעה של הנער בנחל פרת
"לא רוצים לראות חילונים": המלחמה על הרכבת הקלה בירושלים
הממשלה אישרה את הורדת גיל הפטור לבני ישיבות


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

18.07.21

ynet

רפורמת הכשרות שהוכרזה היום גוררת תגובות נסערות של פוליטיקאים מהצד השמרני והחרדי - ושל הרבנות הראשית. "הרבנות הראשית לישראל דוחה מכל וכל את היוזמה המסוכנת של המשרד לשירותי דת להרס הכשרות בישראל," אמרו במועצת הרבנות הראשית. "משמעותה של ה'תוכנית' שהוצגה היום לשינויים במערך הכשרות, היא ביטול הכשרות במדינת ישראל, עם פתיחת בזאר של גופים בעלי אינטרסים עסקיים שיעניקו כשרות, ומתן אפשרות לכל מאכער להעניק כשרות כשהתוצאה היא אחת: הרס וחורבן הכשרות." ח"כ מקלב תקף: "זה שגופים פרטיים ולא רבניים יעניקו כשרות, על פי סטנדרטים אחידים - זו לא רפורמה אלא עקירת הכשרות."

■ ■ ■ הערה: נחמיה שטרסלר כתב בתגובה במאמרו: "לא הכשרות מעניינת אותם, אלא הג'ובים" (הארץ): "הכעס הגדול שלהם נובע מפגיעה במקור כוחם: ג'ובים. הם עצמם לא 'אוכלים רבנות'. מבחינתם זה טרף. הם גם לא יתחתנו עם מי שאוכל רבנות. הם אוכלים רק בד"צ. לכן תעודת הכשרות שמנפיקה הרבנות לא חשובה להם. מה שחשוב זה הג'ובים שהיא יכולה לחלק. ואומנם, מדובר ב-4,000 משגיחי כשרות חרדים שממונים על ידי המועצות הדתיות, שהם הזרוע של הרבנות הראשית."

01.08.21

מעריב

אימו של האלוף האולימפי ארטיום דולגופיאט שוחחה עם בן כספית ואריה אלדד על כך שבנה לא יכול להינשא בארץ: "ש לו חברה והם גרים ביחד שלוש שנים אבל הוא לא יכול להתחתן."

04.08.21

הארץ

חברת השכרת קורקינטים איימה לקנוס נוסעים בשכונות חרדיות ומעורבות באשדוד בשבת. חברת "Wind" האשימה תחילה את העירייה בהגבלות, אך לאחר מכן שינתה גרסה בעוד ברשות המקומית אמרו כי הפעלת הקורקינטים נעשתה ללא תיאום עמה. החברה: "אף אחד לא נקנס בגלל כניסה לשכונות חרדיות בשבת."

11.08.21

ynet

בכינוס חירום הודיעו הרבנים הראשיים לישראל ועשרות רבנים מקומיים, כולם עובדי מדינה, כי לא יכירו בגיורים ממלכתיים ולא יאפשרו למתגיירים להירשם לנישואין, אם סמכויות הגיור יוצאו מידיה הבלעדיות של הרבנות, כפי שמתכנן השר לשירותי דת: "למסור את הנפש במאבק"

20.08.21

וואלה!

הממשלה אישרה את חוק הגיוס, כולל הורדת גיל הפטור לבני ישיבות לגיל 21. לפי הצעתו של השר זאב אלקין, גיל הפטור ירד ל-21, אך יעלה בהדרגה בתוך שלוש שנים ל-23 - במקביל לאימוץ מתווה השירות האזרחי של שר הביטחון בני גנץ. המשמעות היא שבעוד כשנתיים גיל הפטור יהיה 23, ובני 21-23 יקבלו פטור משירות רק בכפוף לשנת שירות אזרחי או לאומי.

■ ■ ■ הערה: ישי כהן, פרשן ומגיש באתר החרדי 'כיכר השבת' הגיב למהלך וכתב (N12): "אנפץ לכם את האשליה: אף חרדי, כזה שבאמת יושב ללמוד בישיבה, לא יעזוב את ספסל הלימודים לטובת שוק העבודה. זה לא יקרה. מי שלומד תורה באמת לא יעזוב את הגמרא, גם לא במחיר של עבירה פלילית (סנקציות פליליות) ובטח שלא במחיר של יציאה לשוק העבודה. כל מי שמספר לכם אחרת, משקר אתכם."

ממשלת ישראל אישרה שהחרדים התגייסו לשלושה שבועות, ככל הנראה אפילו בלי מדים, כחלופה הולמת לשירות חובה בצבא. מירב אורלוזורוב מסבירה ב'דה-מרקר': 'הורדת גיל הפטור לחרדים נעשתה מבלי לשנות את יעדי הגיוס לחרדים שצה"ל ממשיך להיות מחויב להם. מובן מאליו שעם פטור בגיל 21, צה"ל לא יוכל לעמוד ביעדים שנקבעו לו. לכן רקחו אנשי הצבא פטנט: נציע לחרדים שירות צבאי מקוצר של שלושה שבועות, נמנה את המתגייסים במסגרת יעדי הגיוס, וכך החרדים ישתמטו בפועל משירות צבאי, אבל צה"ל יסמן אותם ביעדיו כמי ששירתו - וכולם יוצאים מרוצים.'


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

29.06.21

הארץ

אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית החליטה לאפשר הפרדה בין גברים לנשים באירועים שהיא עורכת. לפי ההחלטה, המתחמים שבהם ייערכו האירועים יופרדו באמצעות יריעות בד, ובמקביל יהיה מתחם משותף לשני המינים. לפי האגודה, ההחלטה תאפשר לסטודנטים ולסטודנטיות דתיים המעוניינים בהפרדה "לשלב בין אירועי האגודה לבין האמונה שלהם", ומהווה "המשך קו חיובי של התחשבות והכלה", לטענתם. פרופ' דוד אנוך מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית מותח ביקורת על ההכשר להקמת מתחמים נפרדים. "הפרדה משפיעה על צביון האירוע ומשדרת מסר ברור על מקומן של נשים במרחב הציבורי," הוא אומר. "צריך להציע לכל מי שחושב שמדובר בעניין קטן, של התחשבות במיעוט חלש, לדמיין מצב שחלק מהרחבה יהיה ליהודים בלבד או רק לזוגות סטרייטים. הפרדה מגדרית באירועים, גם אם היא חלקית, פוגעת בכל מי ששוויון מגדרי יקר לו. ה'התחשבות' היא תמיד מצד אחד, ומאכזב לראות שסטודנטים, שרובם כנראה ליברלים, שוב נופלים בפח של הרטוריקה השקרית הזאת."

10.07.21

ynet
וואלה!
מעריב

בג"ץ הכריע בדעת רוב של שלושה שופטים מול שניים כי ניתן לייצר מתווה ללימוד חרדים באקדמיה בהפרדה בין המינים, אך אין למנוע ממרצות ללמד במסלולים המיוחדים הללו. בנוסף נקבע כי יש לאכוף את איסור ההפרדה במרחבים הציבוריים בקמפוסים כך שההפרדה תהיה אך ורק באולם ובזמן שבו נלמד הקורס המופרד ולא בספריות או במקומות אחרים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

12.07.21

כאן
כאן

עקיבא ווייס, כתב חדשות הערב ב'כאן 11', ראיין חרדים אשר מפגינים נגד הקמת הרכבת הקלה בירושלים. תושבים חרדים יוצאים כמה פעמים בשבוע להפגין ובתוך כך הם מתעמתים באלימות עם שוטרים ופועלים, ואף מציתים טרקטורים וכלי עבודה - וזאת כי הם אינם רוצים שחילונים יעברו בסמוך למקום מגוריהם ואף אינם רוצים לראותם.

15.08.21

N12

ועדה במשרד הבריאות החליטה לאשפז בכפייה צעיר דתי ממרכז הארץ, בטענה שהוא מהווה סכנה לעצמו ולזולת. בהמלצת משפחתו, הצעיר טופל בעבר בידי פסיכיאטר ומטפלים נוספים, לרבות טיפול תרופתי, שלדבריו לא עזר. הצעיר סיפר שיש לו משיכה מינית לגברים וככל הנראה בלחץ משפחתו הוא פנה לבית החולים לבדיקה. בהתחלה לא נמצאה עילה לאשפוזו, והוא שוחרר להמשך מעקב פסיכיאטרי. בשלב זה טענו בני משפחתו כי הוא תוקפני ומאיים ולכן הוא אושפז בכפייה. הצעיר ערער לבית המשפט המחוזי בתל אביב, שקיבל את טענתו וקבע כי הוועדה הסתמכה על תשתית ראייתית רעועה, בעיקר של משפחת המערער שהתנגדה לנטייתו המינית ולכן ניסתה לטעון שהוא מסוכן. בעקבות החלטת בית המשפט, הצעיר שוחרר.

22.08.21

ynet

מאות חרדים הפגינו ברחוב בר אילן בירושלים נגד עבודות הרכבת הקלה המתבצעות במקום. כוחות משטרה עצרו ארבעה מפגינים, וכוחות יס"מ ניסו לפזר את ההתקהלות בעזרת שתי מכתזיות. לוחמת מג"ב רוססה בפניה בגז פלפל ונפגעה קלות. המפגינים כינו את הרכבת "רכבת הקללה", וטענו שמעבר שלה ברחובותיהם יגרום ל"גזירת גירוש וכיליון על תושביה החרדים של העיר". עבודות הרכבת מתקיימות זה תקופה, והתוכניות לקיומן אושרו כבר לפני מספר שנים בעיריית ירושלים.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

29.06.21

הארץ

יצחק רוזנבלום, סטודנט לתואר שני במכון לקרימינולוגיה באוניברסיטה העברית, שהוא גם חרדי ואב לשמונה, חקר את התהליכים הקוגניטיביים המאפשרים לפוגעים מהחברה החרדית לתקוף מינית ילדים - תהליכים שגורמים לפוגעים להצדיק את מעשיהם בעיני עצמם ואף בעיני החברה. המחקר, אומר רוזנבלום, מצביע על שלושה מאפיינים בולטים: חוסר ידע של הפוגעים, הנפגעים והחברה בכלל, באשר למין ובעיקר לתקיפות מיניות; תפיסת הפגיעה המינית כאיסור הלכתי ופחות כאיסור מוסרי; והצדקות מוסריות-דתיות שמסירות את האחריות מהפוגע ומצמצמות, בעיניו, את חומרת הפגיעה.

02.07.21

זצ

ציון כהן, בן 44, ממעלה אפרים, אדם חרדי שהתחזה לרב מקובל וטען כי קיבל מידי האל כוחות לריפוי מחלות - הורשע שאנס וביצע מעשים מגונים בכמה נשים שבאו אליו ל"טיפול". במקרים שונים ולצורך טיפול בבעיות שונות (מסרטן ועד השכנת שלום בין אם ובת), ביצע ב"מטופלות" מעשים מגונים תוך שהוא מנצל את מעמדו בעיניהן. במקרה אחד אנס אישה תוך שהוא מחדיר חפצים לאיבר מינה. במקרה אחר אמר ל"מטופלת" שהיא מקוללת וכי עליה לבצע מין אוראלי בגבר ירא שמיים כדי להסיר את הקללה.

07.07.21

ynet

תושב העיר החרדית אלעד בן 61 נעצר בחשד כי במהלך השנה האחרונה נהג לאנוס ולבצע מעשים מגונים בנערה בת 16 שעבדה תחת מרותו בחנות. החשוד מכחיש בחקירתו כי אנס את הנערה ומודה שהיו אירועים מיניים בהסכמה. הוא נעצר להמשך חקירה.

10.07.21

ynet

סוכנת סמויה שהופעלה על ידי המשטרה במחוז ירושלים הצליחה לאסוף ראיות נגד 16 חשודים בעבירות פדופיליה ברשת. במקרה אחד, המשטרה באה לעצור אדם ממאה שערים שבירושלים. בזמן מעצרו החלה הפרת סדר. עשרות מתפרעים יידו אבנים וחפצים לעבר השוטרים, שגילו עם המעצר כי בבית החשוד פועל גן ילדים.

12.07.21

קשת

שלושה תושבי קריית מלאכי, בהם זוג נשוי כבני 45, יחד עם ש', חברם המשותף כבן 30, החליטו לשדוד את בית בת דודתו של ש' הנמצא באחד המושבים הסמוכים לעירם, כי שמעו שיש בביתה של הדודה כספת מלאה במזומנים ותכשיטים בשווי מיליוני שקלים. דודתו של ש' ובן זוגה תפסו את שלושת הפורצים בזמן הפריצה כאשר ש' הניח גם תפילין בזמן מעשה השוד. "במבט ראשון זה נראה ממש מוזר שבאמצע התפילה הוא מסר להם את כלי הפריצה, הכובעים והכפפות. זה היה הזוי," מספר רס"ר אור סגל מתחנת קריית מלאכי שחקרה את הפרשה המוזרה.

21.07.21

N12
מעריב

המשטרה פרסמה באופן חריג את שמו ותמונתו של יוסף גבאי, בעל חזות דתית ופאות, בן 22 שנעצר בחשד שקיים יחסי מין עם נערה בת 14 שחוסה במוסד במרכז. ההחלטה לפרסם את שמו נועדה לנסות ולהשיג תלונות מצד נערות נוספות נגד גבאי. לפי החשד, גבאי שכנע את הקטינה לקיים עמו יחסים תמורת תשלום, ואף שידל אותה להשתתף במין קבוצתי עם אחרים. ממצאי החקירה מעלים שגבאי נפגש פעמיים עם הנערה מחוץ למוסד לאחר שיצר איתה קשר באינסטגרם. גבאי הודה בחקירתו שקיים עם הנערה יחסי מין מלאים תמורת תשלום, ובמשטרה מקווים להגיע לנערות נוספות.

16.08.21

ynet

350 אלף דולר קנס כולל הוטלו באוסטרליה על משתתפי מסיבת אירוסים שהפרו סגר. האורחים, רובם יהודים, השתתפו במסיבת אירוסים חרדית שנערכה לאחרונה בעיר מלבורן. ראש ממשלת ויקטוריה: "אני כועס ומאוכזב מהבחירה האנוכית להתנגד לסגר."

21.08.21

וואלה!

חדשות ערוץ 13 מדווחים כי לאחר ששמעון הלר בן ה-15 טבע למוות במדבר יהודה, נעשו ניסיונות לשבש את הראיות במקום, וכן שראש הישיבה נמלט מהמקום. ראש קהילת שובו בנים, הרב אליעזר ברלנד, הורה למשפחה שלא לחקור בנושא ולא לדרוש תשובות.

21.08.21

כאן

חסידיו של הרב יאשיהו יוסף פינטו, ראש מוסדות "שובה ישראל", השתלטו על כניסה לבניין בבת ים והפכו אותה לבית כנסת בניגוד לחוק. בעבר הייתה במקום חנות, שהפכו אותה לבית כנסת ובהמשך הם השתלטו על שטחים נוספים. השכנים מדווחים על הרס, לכלוך ועשיית צרכים במקום. מפקח בנייה של עיריית בת ים הודה בשיחת טלפון לתחקירן ערוץ 'כאן' כי הוא אינו יכול לעשות דבר בנושא.

24.08.21

ynet

המשטרה עצרה חמישה חשודים בחשד שתקפו ודקרו בשבוע שעבר נער ערבי במרכז הבירה, כשהיו בדרכם לאירוע "סליחות" בכותל. בסרטון שפורסם, הנערים נראים בלבוש דתי. הנער פונה במצב קשה לבית החולים שערי צדק. החשודים הם תומר זקן (22), בראל גולן (19), ניר כולני ויקיר זעירי (20) וקטין נוסף בן 17. היום הוגשה נגדם הצהרת תובע מטעם הפרקליטות לקראת כתב אישום ומעצרם הוארך.

27.08.21

ynet
הארץ

בית דין חרדי קבע כי שני אחים וראשי ישיבה, הרבנים יצחק ומשה טופיק, תקפו מינית תלמידים לאורך שנים. כמה מבוגרי הישיבה הספרדית "באר יהודה" בירושלים סיפרו על תקיפות מצד הרבנים. "יצחק ומשה טופיק מהווים סכנה חמורה לבחורים," קבעו הדיינים. "המדובר בעשרות בחורים, במשך כמה וכמה שנים, שנפגעו מהם בצורה קשה בדברים חמורים שלא נוכל להעלות על הכתב, ואף בתקופה זו נמשכים המעשים החמורים." לפי בית הדין, הם אינם יכולים להימצא בקשר עם בני נוער, לאחר שהפרו התחייבויות שנועדו למנוע את הפגיעות. הדיינים מזהירים: "המסייעים בניסיונות טיוח העובדות וטיהור השרץ, גדול עוונם מנשוא." עם זאת יצוין שחברי בית הדין לא שמעו את גרסתם של האחים, ואחד מהם הכחיש בשיחה עם "הארץ" את הטענות נגדם. בימים האחרונים הוגשו גם כמה תלונות רשמיות נגד השניים, ובעקבותיהן נחקר היום (ראשון) במשטרה יצחק טופיק.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

03.07.21

ynet

הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, קובע בשיעורו השבועי המרכזי, כי אין לעלות לישראל אם המטרה היא לגור באזור שאיננו חרדי. "שאלו אותי אז, בזמנו, כשהייתי, אם לעלות לארץ ישראל או לא לעלות לארץ ישראל," סיפר הרב הראשי. "אמרתי להם: תלוי איפה יגורו. אם יגורו בשכונה חרדית או על יד כיסא רחמים (ישיבה יוקרתית בבני ברק) - אז שיעלו לארץ ישראל. אבל אם יגורו במקום כמו הרצליה וכל מיני מקומות כאלה של חילונים - (הם) יבואו לכאן וחס ושלום יתקלקלו (מבחינה דתית). שיישארו שמה."

■ ■ ■ הערה: מדהים לגלות כמה שברירית היא האמונה החזקה הזו.

14.07.21

ynet

חסידי ברסלב אשר חוששים מסגירת הגבולות של ישראל עקב הקורונה - מצאו פרצה. הם הגיעו לאומן במהלך חודש אוגוסט ושכרו שם דירות למשך תקופה ארוכה. בצלאל אמויאל (32) מירושלים שהגיע לאומן עם אשתו וארבעת ילדיו מסביר כי "ראש השנה אצל רבי נחמן זה מבחינתנו הדבר הכי חשוב בעולם, וכל השנה אנחנו מתכוננים לזה." הוא מזכיר את המימרה המיוחדת לרבי: "אין דבר גדול מזה", ואומר כי "בגלל החשש שהגבולות ייסגרו, מיהרנו להגיע השנה מוקדם. נסענו כל המשפחה, והשארנו דירה בירושלים שאנחנו ממשיכים לשלם עליה שכירות, ממשיכים לשלם למעון של הילדים הקטנים - וגם נגיע באיחור לפתיחה של כיתה א', אבל העיקר שנזכה להיות כאן בראש השנה."

17.07.21

חופש

העיתונאי החרדי ישראל כהן סירב ללחוץ את ידו המושטת של ח"כ הרב גלעד קריב בתוכנית "אופירה וברקוביץ'", בגלל היותו של קריב יהודי רפורמי. כל זאת בערב ט' באב, אשר על כן תיאר גלעד קריב את האירוע כדוגמה של שנאת חינם.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

27.07.21

ynet

שלושה בחורים חרדים מניו יורק ומלונדון, תלמידי ישיבת מיר בירושלים, נספו באסון התרסקות מטוס קל באוקראינה לאחר שהטייס ערך, לפי עדות חבריהם של הנספים, תמרונים מסוכנים. השלושה הגיעו לנפוש באתר התיירות וכללו אף ביקורים בקברי הצדיקים הרבים שיש במדינה. בתקשורת המקומית סיפרו כי הטייס נחשב למקצוען ובעל ניסיון של 40 שנות תעופה, והגדירו אותו כאחד הטייסים הטובים של אוקראינה.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

13.07.21

ynet

אירוע חסר תקדים בתחום הדת והמדינה: אסתר אלקין, רואת חשבון חרדית, נבחרה כנציגת ציבור במינהל קהילתי בירושלים. בכך לראשונה נבחרה אישה חרדית בתמיכת רבנים כנציגת ציבור. הסיבה היא שאם לא הייתה נבחרת, החרדים היו מפסידים נציג מטעמם במינהל, וזאת בגלל החלטה מקומית שקיבעה ייצוג מינימלי של שתי נשים. אורי קידר, מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" מסביר כי עם התעקשות מספקת נגלה שגם החרדים מסוגלים לגמישות מפתיעה, וכשמפסיקים להתרפס - החרדים "מתיישרים".

24.07.21

N12

מאות הורים לילדים בגנים חילוניים גילו לפתע כי הגן נמכר לרוכשים אלמוניים. בשלב מסוים התברר כי מדובר בעמותות חרדיות שרוכשות את הגן על מנת להגדיל את הרווחים על חשבון הילדים. מבחינת הבעלים החדשים - התכנים שמלמדים בגן לא חשובים, העיקר שההוצאות יהיו נמוכות. את הכסף מקבלים לבסוף אברכים בכולל. "אני יכולה גם למכור חזיר בגן - זה לא משנה להם," כך סיפרה בעלת גן מאזור השרון.

24.07.21

וואלה!

בעלי מסעדה בעפולה תובעים 600 אלף שקל מהרבנות בעיר, משום שזו לא ציינה את שם המסעדה בפרסומי בתי העסק הכשרים בעפולה - למרות שלמסעדה יש תעודת כשרות של מחלקת הכשרות ברבנות המקומית. חברת "שיפודי כינור דוד" טענה שהמסעדה מחזיקה בתעודת כשרות, ולמרות זאת לשכת הרבנות בעיר נמנעה מלהוסיף את שמה לרשימת בתי העסק הכשרים בעיר. רשימות אלו מפורסמות באורח קבע הן בעיתון אותו מוציאה הרבנות והן כהודעת ווטסאפ המתחדשת מדי יום ביומו, ובה מופיעים בתי העסק הכשרים בעיר עפולה. למעלה מכך, נטען בתביעה, הרבנות אף חסמה את הנתבעת מרשימת התפוצה. על פי כתב התביעה, נגרמו לחברה נזקים כספיים, והיא תובעת מהרבנות בעיר פיצוי של חצי מיליון שקלים בגין ירידה בהכנסות. עוד תובעים בעלי המסעדה 100,000 שקלים על פי חוק איסור לשון הרע.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

17.07.21

N12
הארץ
מעריב

ממצאי המחקר של ד"ר לידר ספיר-חן מאוניברסיטת תל אביב וד"ר ג'ו עוזיאל ואורטל כלף מרשות העתיקות פורסמו בכתב העת Near Eastern Archaeology ומעלים את הסברה שתושבי ירושלים בתקופת בית ראשון נהגו לאכול בשר חזיר. החזיר התגלה במצב של עמידה, כאשר הוא לכוד בין כלי חרס בגדלים שונים, המתוארכים למאה השמינית לפני הספירה, ששימשו לאגירה. נראה שהחזיר מצא את מותו תחת קירות האבן של המבנה שקרסו עליו, מבלי יכולת להימלט. "גילוי השלד של החזיר שופך אור חדש על מנהגי האכילה והתזונה של תושבי ירושלים בימי ממלכת יהודה לפני יותר מ-2,700 שנה," אומרת ד"ר ספיר-חן מהחוג לארכאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום ע"ש יעקב מ. אלקוב וממוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב. "תזונה זו הייתה מגוונת, וכללה גם בשר חזיר בהיקף נמוך. ממצא זה מצטרף לממצאים נוספים שהתגלו בחפירות של השנים האחרונות בעיר דוד ובאתרים אחרים בממלכת יהודה, מהם עולה שצריכת בשר חזיר מעטה (בדרך כלל פחות משני אחוזים מכלל המכלול), התקיימה באתרים בירושלים ובסביבתה בתקופת הברזל." ד"ר לידר ספיר-חן זיהתה את השלד כחזיר צעיר, בן פחות משבעה חודשים. לדבריה, השלד השלם של החזיר נמצא בחדר לצד עצמות של בעלי חיים נוספים שהוכנו לצריכה, כגון כבשים, עיזים, בקר, עופות ודגים. מגוון וגילאי בעלי החיים הנוספים, מעידים על כך שהאוכלוסייה הייתה יחסית מהמעמד הגבוה.

13.08.21

N12

בכתבה מרתקת צולמו כתבי ערוץ 12 דני קושמרו ואוהד חמו במסע מפחיד אל בטן האדמה, לתוך מערת איילון שהתגלתה לאחרונה. בין היתר צולמו מינים חדשים של יצורי מים שהתפתחו אבולוציונית במערה זו בלבד ואף קרויים על שמה.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי