אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 177: מאי-יוני 2021

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

שכנים חילונים נגד מנייני הקורונה: "המתפללים השתלטו על הרחובות"

האתר החרדי 'בחדרי חרדים' טשטשו את פניהן של השרות החדשות: "אנחנו לא מחויבים לפרסם תמונות של נשים"

אישור השליטה באל על: לשקר יש כנפיים

מכתב הרבנים נגד ממשלת השינוי: "לעשות הכול כדי למנוע אותה"; דרוקמן: "לא התכוונו לאלימות"

החשד: עוזר השר ליצמן קידם אינטרסים של חברות במשק תמורת שוחד

ההסתה נמשכת: כרוז קורא לפולסא דנורא נגד בנט


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

06.06.21

כלכליסט

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, שהיה ב-2019 בראשות אריה דרעי מש"ס, מימן טיולים בצפון ל-46 אלף תלמידי ישיבות. מספר התלמידים משאר הזרמים (תלמידי בתי ספר ממלכתיים וממלכתיים דתיים, תלמידי בתי ספר ערבים ודרוזים ותלמידים מהחינוך המיוחד) - עמד בסך הכול על 73,000 למרות שהחרדים מהווים כ-20 אחוזים מכלל האוכלוסייה. אומנם, לתלמידים החרדים - הטיולים היו בני יום, והטיולים של המגזרים האחרים היו בני שלושה ימים ולכן עלו יותר. המימון לטיול של לא חרדים היה 433 שקל ושל חרדים 115 שקל. אלא שגם כשבודקים את העלות התקציבית, מתברר שטיולי החרדים עלו 5.3 מיליון שקל, פי 1.5 מהטיולים של התלמידים הלא חרדים שעלו 3.6 מיליון שקל. כלומר, תלמידי הישיבות קיבלו 60% מהתקציב אף שהם מהווים רק חמישית מהאוכלוסייה הרלוונטית.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

21.06.21

ynet

תושבים בתל אביב, נתניה, בת ים וראשון לציון מדווחים על תופעה לפיה בתי כנסת אשר הוצאו בתקופת הקורונה לשטחי ציבור - נשארו שם תוך הפרעה והשתלטות על המרחב הציבורי. בין הדיווחים ניתן למצוא: תושבים בתל אביב דיווחו על בית כנסת מאולתר שהוקם ליד כיכר המדינה, כולל גידור של חניות, ברזי מים וארונות תקשורת השייכים לבניינים הסמוכים, דבר הגורם הפרעה לשכנים והגיע עד לחיכוכים אלימים בינם לבין המתפללים. בנתניה משמש חצי משטח של גן ציבורי בעיר, הממוקם בשכונה שאיננה דתית, לתפילה ולשיעורי תורה בכל ימות השבוע, כאשר הוצבו בו מצלמות, גנרטורים, תאורה והגברה, והאחראים מונעים מעבר של מקומיים דרך המתחם. בבת ים דיווח תושב העיר כי סוכה שנבנתה בגינה הציבורית, "לא רק שלא פורקה - אלא גדלה וצמחה בממדיה, ובפועל הפכה להיות שלוחה של בית הכנסת על חשבון הגינה ורווחת התושבים." הוא תיאר תחושה של אובדן עצות מול "השתלטות ובנייה בלתי חוקית בשטח ציבורי". ד"ר רם פרומן, מנכ"ל הפורום החילוני, מגדיר את התופעה, בריאיון לאולפן ynet, כ"מטרד, רעש וגם השתלטות לא סבירה על המרחב הציבורי". לטענתו, "כמו כל דבר במדינה הזו שמתחיל כמשהו ארעי, זה הופך להיות קבוע. אז בתקופת הקורונה פתחו את המתחמים האלה בגלל הבעיה בבתי כנסת - ועכשיו המתפללים מקבלים גם בתי כנסת וגם מנייני תפילה מחוצה להם. כלומר, גודל המקום שנתפס על ידי הדת הוכפל, וזה בא על חשבון דברים אחרים: פארקים ציבוריים, חניות ושאר מתחמים במרחב הציבורי."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

05.06.21

הארץ

מפקדים בגדוד חילוץ והצלה של פיקוד העורף אסרו על לוחמות שהיו בנופש מבצעי להיכנס לבריכה בבגדי ים "כדי לא לפגוע ברגשות חיילים דתיים", בניגוד לפקודת השירות המשותף. כדי ליצור מצג שוויוני, הורו המפקדים גם לנשים וגם לגברים להיכנס לבריכה בלבישת חולצה רחבה, אך ללוחמים התירו ללבוש מכנסיים קצרים - בעוד שכניסת החיילות הותנתה בלבישת מכנסיים ארוכים. רוב הלוחמות סירבו לדרישה ונותרו בחוץ. הדרישה של המפקדים מהלוחמות חורגת מפקודת השירות המשותף שעודכנה בידי הרמטכ"ל גדי איזנקוט בדצמבר 2017. לפי הפקודה, "בעת שחייה תותר לבישת בגד ים למעוניינים בכך, בהתאם ל'כללי ההופעה והלבוש'... אסור למפקדים להכתיב צבע או סוג לבוש מעבר לנכתב בפקודה."

12.06.21

קשת
וואלה!

באתר החרדי 'בחדרי חרדים' פרסמו וטשטשו את תמונות השרות שהצטלמו לתמונה המסורתית בבית הנשיא לרגל הקמת הממשלה ה-36. לאחר שורת גינויים ברשת, באתר טוענים כי זוהי זכותם לעשות זאת, וכי הם לא חייבים לתת דין וחשבון לאף אחד. ההחלטה של האתר זכתה לגינוי גם מצד חברות הממשלה שהושבעה אמש. שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו-שטה צייצה: "כמה עיוות מחשבתי נדרש כדי לטשטש פנים של נשים, במקרה הזה של שרות בממשלה. אתם אולי יכולים לטשטש את הפנים שלנו, אבל לא את היותנו כאן, חזקות, מובילות ואיתנות בהנהגת ישראל," ואף הוסיפה "זהירות, אין קשר בין התמונה ליהדות! אך בהחלט יש קשר להפרעות נפשיות!" מרב מיכאלי, שרת התחבורה החדשה ויו"ר מפלגת העבודה, הוסיפה: "איש הפוטושופ של בחדרי חרדים צריך לקבל העלאה. תודה לאל יש הרבה פנים לטשטש בממשלה החדשה. כן ירבו."

14.06.21

N12

תמונתה של השחקית מישל רודריגז, המתנוססת על שלט חוצות ענק לרגל קידום הסרט "מהיר ועצבני 9" - הושחתה. אלמונים קרעו את פרצופה של השחקנית מהכרזה. הכרזה, שתלויה בצומת "השומר" הסמוך לאור יהודה, כבר הוחלפה באחת חדשה ונכון לשעה זו לא ידוע מי השחית את השלט או מאיזה מניע, אך תמונותיהם של הגברים נותרו ללא שינוי.

21.06.21

N12

אלסי דול, חיילת בת 18 שפרצה ככוכבת נוער ביוטיוב, ושאומצה באוקראינה בידי משפחה ישראלית כשהייתה בת שבועיים - החלה הליך גיור כשהיא משרתת בצבא. היא החלה בהליך הכנה לגיור במרכז הלאומי לגיור "נתיב", אך להפתעתה, היא קיבלה במהלכו אזהרה משונה: הרבנות לא תרשה לזמרת להתגייר כי היא שרה בפני גברים. בנוסף, הודו באותו מכון גיור, שאילו הזמרת הייתה גבר, זמר, לא הייתה קיימת הבעיה הזו.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

29.04.21

N12
ישראל היום

מתפללים במירון גידפו שוטרים וחיילות במירון לאחר האסון והאשימו אותם בטרגדיה. החיילות אף הותקפו פיזית. מצה"ל נמסר כי הכוח המשיך במשימתו בהתעלם מההתנהגות הפוגענית, וכי הנושא עלה על ידי הלוחמות והלוחמים אמש במסגרת תחקיר ראשוני לאירוע לפני שחזרו לבסיסם. 'צה"ל רואה את האירוע בחומרה רבה ומגנה כל אלימות, פיזית או מילולית, כלפי חיילותיו וחייליו. צה"ל בכלל ופיקוד העורף בפרט ימשיכו להושיט יד, לסייע ולהציל כל אזרח או תושב בעת צרה,' נמסר בהודעת דובר צה"ל.

30.04.21

ישראל היום
ישראל היום
ynet

המורה שניאור לנדאו הורשע בריבוי עבירות של מעשה מגונה בקטין, ונידון ל-12 חודשי מאסר בפועל לאחר שעונשו הוחמר לבקשת הפרקליטות. לנדאו הורשע בעבירות אלו לאחר שהתפשט בפני 17 תלמידים בני 6-9, בבית ספר יסודי בפתח תקווה. הוא הורשע במסגרת הסדר טיעון, שלא כלל הסכמה לעניין העונש. בימ"ש השלום בפתח תקווה גזר על לנדאו בעבר שבעה חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי, פיצוי בסך 17 אלף שקלים לנפגעי העבירה וצו מבחן למשך 18 חודשים. שאר רכיבי גזר הדין נותרו על כנם. בתמונות ברשת הוא מוצג כבעל כיפה שחורה וזקן.

04.05.21

הארץ

אנשי חסידות תולדות אהרון שינו לפני כ-20 שנה באופן לא חוקי את השביל שבו נמחצו למוות 45 בני אדם בהר מירון. הסיבה לשינוי היא ביצוע הפרדה בין נשים לגברים. אף גורם לא מנע את העבודות להקמתו, ולא טיפל בבנייה הלא חוקית.

08.05.21

קשת

רשת "טיב טעם" מבקשת להקים סניף בירושלים ונתקלה בהתנגדות אלימה, כששלטי חוצות של הרשת הושחתו. טיב טעם השיקה קמפיין תחת הכותרת "ימות השליח", במסגרתו השיקה שירות משלוחים חדש לתושבי ירושלים. המסר "משלוח גם בשבת ובחג" ולוגו טיב טעם - נמחקו או רוססו בצבע שחור. טיב טעם, שמזוהה עם עבודה בכל ימות השבוע ומכירה של מוצרים גם ללא השגחת כשרות - מנסה להתרחב אל ירושלים, שם הציבור הדתי מכתיב את רוב נושאי המסחר. בשלב הראשון, הרשת הרחיבה את אזורי המשלוחים עד הבית באמצעות אתר "טיב טעם בקליק" והשקיעה, לדבריה, כחצי מיליון שקל בקמפיין החדש. בשלב השני, מסרה הרשת אתמול, תישקל פתיחת סניף בעיר. לאור התגובה המהירה לקמפיין החוצות, סביר להניח שמהלך כזה ייתקל בהתנגדות קשה של חלק מתושבי העיר.

18.05.21

ynet

על אלי רוזנברג, תלמיד ישיבה ירושלמי בן 29, דובר רבות בשוק המקומי, כשהציע לרכוש את השליטה בחברת התעופה אל על, וגם הצליח. הסיבה לכך היא שלאלי לרוזנברג אין רקורד עסקי ולא את הממון הדרוש. אולם לאביו, קני רוזנברג, יש, אך לאביו אין יכולת לרכוש את אל על כי הוא לא אזרח ישראלי. לפיכך נחשד רוזנברג הבן כאיש קש של רוזנברג האב. רוזנברג הבן הכחיש נמרצות ועורכי דינו טענו כי "אביו אינו המשקיע המיועד והוא לא צפוי להחזיק במניות אל על, במישרין או בעקיפין." גם מדינת ישראל, שהעניקה לרוזנברג הבן את היתר השליטה באל על, הכחישה. למעשה, במעמד החתימה התחייב אלי רוזנברג, שנטל את הכסף לביצוע העסקה מאביו, שלא יעניק לו ביטחונות, ערבות או שעבוד על מניות אל על ושהוא לא יוכל להפוך בשום דרך לבעלים של חברת התעופה. לפני חודשיים עלה קני רוזנברג לישראל. אתמול הודיעה אל על לבורסה שרוזנברג האב קיבל היתר שליטה באל על ויהפוך לבעל השליטה יחד עם בנו. השינוי אושר על ידי הממשלה ורשות החברות, זו שדחתה לפני שבעה חודשים את הטענה שרוזנברג הבן הוא איש קש. אף מילה על הבלוף שהוכשר בדיעבד. והינה, כעת, בהודעה לעיתונות שפורסמה אתמול אישרה אל על את הבלוף: "קני רוזנברג הוא זה אשר מימן את רכישת השליטה באל על בסכום העולה על 650 מיליון שקל."

25.05.21

כלכליסט

ח"כ ויו"ר ועדת הכספים משה גפני דרש במכתב מרה"מ, בנימין נתניהו, לקדם בממשלה פיצוי לנפגעי מירון, כשההחלטה תבוצע באמצעות חקיקה, או באמצעות שימוש בסעיף 9 בחוק 'הביטוח הלאומי', המאפשר לביטוח הלאומי לתת מענקים שלא בדרך קבע לקבוצת אוכלוסייה מסוימת. למכתבו צירף גפני את טיוטת המתווה שהציג בדיון מאיר שפיגלר, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, לפיו יוענק פיצוי נוסף (מעבר לזכויות הביטוח הלאומי ולתביעת הנזיקין, אך בכפוף לכללי השיבוב). בגין פטירה, תקבל המשפחה פיצוי חד פעמי של 100 אלף שקל, ואם נספו שני בני משפחה תקבל המשפחה 130 אלף שקל לכל נספה. בנוסף, יינתן פיצוי לשארים (ילדים עד גיל 20, ובת זוג עד גיל 67). ובנוסף, נכה מאסון מירון יקבל תוספת על קצבת הנכות הרגילה, שתחושב כמכפלה של אחוזי הנכות.

■ ■ ■ הערה: שלמה טייטלבאום, כתב כלכליסט, טוען "פיצויים לנפגעי מירון - ניסיון למסמס את החקירה." עקיבא נוביק, כתב בעיתון הארץ: 'במקום בחשבון נפש, העסקנים החרדים עסוקים עכשיו בציפוף שורות. הנשק המרכזי הוא "גדולי ישראל". לפי פרסום של עקיבא וייס בכאן 11, משפחות שכולות התבקשו לחתום על קריאה נגד הקמת ועדת חקירה ממלכתית, משום ש"גדולי ישראל מתנגדים." שוב חוזר השימוש הציני במותגים רבניים לטובת פוליטיקה אישית; ושוב חוזר הביזוי של הרב קנייבסקי, שאיננו פוליטיקאי ממולח ואינו מבין דבר בענייני בטיחות או ניהול אתרים. אך מי יעז להמרות את "פיו" ולדרוש חקירה? מי יסרב להוראת גדולי ישראל? רק אותם מעטים שגם ישקלו לא להצביע למפלגותיהם ולהופכן לכאלה שאשכרה חייבות דין וחשבון לציבור.'

30.05.21

ynet
מעריב

אורי זכי, בן זוגה של תמר זנדברג - ויו"ר הנהלת מרצ, טען לאיומים שהופנו כלפי בתם בת השנה ושלושה חודשים לאחר שזנדברג הציעה הצעת חוק לפיה החזרה בתשובה של קטינים לא תהיה חוקית. "אני עדיין נרעש מזה, שלחו לתמר איומים עם השם של הילדה שלי."

31.05.21

וואלה!

גבר נעצר לילה לפני מצעד הגאווה בירושלים, לאחר שאיים לפגוע במשתתפים במצעד הגאווה. "מחר במצעד הגאווה אני ארצח אותם," אמר. בית משפט האריך את מעצרו עד יום לאחר המצעד, לבקשת המשטרה, שנערכת עם אלפי שוטרים ואמצעים טכנולוגיים למצעד המתוח בבירה. המשטרה הגיע לרחוב חפץ חיים במרכז הבירה בעקבות דיווח שהחשוד השתולל סמוך לבית מדרש. "שוטרים שהגיעו למקום איתרו את החשוד שהתבטא אף תוך איומים, לטענת עדים למקרה, לפגיעה בסדר ובביטחון הציבור," מסרו.

04.06.21

N12

רבנים בכירים בציונות הדתית פרסמו מכתב שבו יצאו בחריפות נגד הקמת ממשלה חדשה. במכתב, שעליו חתומים בין היתר הרב דרוקמן, הרב שלמה אבינר והרב שמואל אליהו, טענו הרבנים שבממשלה החדשה "ייפגעו ענייני ביטחון המדינה," והוסיפו: "חייבים לעשות הכול כדי שממשלה זאת לא תקום." בעקבות המכתב עלו טענות שמדובר בהסתה. הרב דרוקמן הגיב: "במדינה דמוקרטית אפשר להביע את הדברים האלו." במהלך השבת, ראש השב"כ נדב ארגמן הוציא הודעה חריגה שבה התריע מפני הקצנה חמורה בהסתה ובשיח האלים, וייתכן כי מכתב הרבנים היה אחד הגורמים להתרעתו. "שיח זה עלול להתפרש ככזה המתיר פעילות אלימה ובלתי חוקית שעלולה חלילה להגיע אף לכדי פגיעה בנפש," הדגיש ארגמן. בימים האחרונים מתקיימות הפגנות מחוץ לביתם של חברי ימינה, והאבטחה הוגברה סביב בנט ושקד.

■ ■ ■ הערה: ענת רוזיליו-אדלר במאמרה: 'זו הסיבה שהקריאה של הרבנים "לעשות הכל" היא כל כך מסוכנת' כותבת במעריב: 'פלטפורמת דוח השנאה של קרן ברל כצנלסון, שמאתרת ברשתות החברתיות ובטוקבקים מילים ומשפטים המבטאים שנאה, גזענות והסתה - לא הייתה מנטרת את הביטוי. ולמרות זאת, מדובר באמירה מסוכנת. הן בגלל מעמדם של הרבנים החתומים עליה כמנהיגים בעלי השפעה וסמכות רוחנית ופוליטית בקרב הציבור הדתי-לאומי, והן משום שהיא מתווספת לאמירות דומות, כולל זו של ראש הממשלה, שהצהיר בגלוי כי ממשלת השינוי "מסוכנת".'

04.06.21

וואלה!
הארץ
N12
ynet
N12

בכירים בשתי חברות תרופות ובכירים לשעבר בחברת תנובה חשודים שהעניקו שוחד לעוזריו של השר יעקב ליצמן בתמורה לקידום האינטרסים שלהם במשרד הבריאות. העצורים הם: בבצ'יק, עוזרו הקרוב של ליצמן במשרד השיכון ולשעבר במשרד הבריאות, חשוד בקבלת שוחד ובמרמה והפרת אמונים; מנכ"ל חברת התרופות רוש, אבי דנציגר, חשוד במתן שוחד; מנכ"ל "פוליסי" ארז גילהר, חשוד גם הוא בעבירת שוחד; והעיתונאי החרדי בעיתון המודיע ועוזרו לשעבר של ליצמן במשרד הבריאות, מנחם גשייד, החשוד בקבלת שוחד. החברות חשודות כי תרמו כסף לעמותות שמקושרות ליד ימינו של השר, מוטי בבצ'יק, ובין היתר השקיעו ברכישת מודעות בעיתון המודיע המזוהה עם מפלגתו של ליצמן, אגודת ישראל, כדי לקדם תרופות בסל התרופות וסימון מוצרים. מנכ"ל חברת הלובינג "פוליסי" חשוד כי קישר בין העיתון לבין החברות. שופט בית משפט השלום בפתח תקוה, ארז מלמד, אמר כי "הפרשה נוגעת לקודש הקודשים. עולה תמונה לא נוחה בלשון המעטה."

05.06.21

וואלה!

מנהיג קהילת 'שובו בנים' אליעזר ברלנד התייצב בבית המשפט המחוזי בירושלים לדיון בהסדר הטיעון בעניינו. לאחר שהחל הדיון התברר כי ברנלד הגיע לדיון בג'יפ יוקרתי יחד עם מקורבו שמואל גבאי, אך לדיון נראה יוצא מאמבולנס, כביכול בשל מצבו הרפואי. עורך דינו של ברלנד, עמית חדד, אישר שהוא הגיע בג'יפ, ואז לטענת חדד הוא לא הרגיש טוב ועבר לאמבולנס. במסגרת הסדר הטיעון הוגש כתב אישום מתוקן לבית המשפט, ממנו נמחקו חלק מהעבירות החמורות כמו קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. ברלנד הודה והורשע בעבירות של קבלת דבר במרמה, עושק, ניסיון לאיום, עבירות מס והלבנת הון, וסוכם כי הוא ישלם קנס בסך שני מיליון ו-415 אלף שקלים לטובת המדינה, תשלום פיצוי לנפגעי העבירה על סך של כ-180 אלף שקלים, ויקבל מאסר על תנאי למשך שנה.

06.06.21

ynet
קשת

אישה תבעה בבית משפט, בתביעה אזרחית, רב שבמשך 10 שנים גרם לה לשלוח לו תמונות וסרטונים שלה בעירום והורה לה להחדיר חפצים לגופה. בהליך הפלילי הוא הורשע בביצוע עבירות מין ונידון למאסר, ובהליך האזרחי נפסק שעליו לפצות את הקורבן ב-338 אלף שקל. בהיותה כבת 24, היא פנתה לנתבע, המשמש ראש ישיבה ורב קהילה, כדי להתייעץ עימו בנוגע למשברים שחוותה בחייה, כולל פגיעה מינית בעברה. בילדותה היא חוותה פגיעה מינית ממושכת מצד אחיה. בהתאם להוראות שלו שלחה לו לבקשתו תמונות של גופה העירום, לרבות איבר מינה החשוף. כן שלחה לו סרטונים בהם היא מתפשטת, חושפת את איבר מינה ונוגעת בעצמה. בנוסף, לבקשת הנתבע, חשפה התובעת את גופה בפניו בשיחות וידאו ובאחת מההזדמנויות וכחלק מ"הטיפול", היא החדירה לתוך איבר מינה חפצים, כאשר היא מצלמת את עצמה לבקשתו. בהליך פלילי שנוהל נגדו בעקבות תלונה שהגישה - הורשע הרב בגרם מעשה אינוס וגרם מעשים מגונים בנסיבות אינוס והוטל עליו עונש מאסר בפועל ופיצוי כספי של 25 אלף שקל. באותו הליך הוא הורשע בפגיעה בשבע מתלוננות נוספות.

06.06.21

N12

ארבעה שלטי חוצות שמפרסמים את בואו של מצעד הגאווה בעיר נתניה הושחתו. בנוסף, הופץ ברשתות החברתיות סרטון המתעד צעירים בעלי חזות דתית צובעים את אחד השלטים. בסרטון אחד מהם נשמע אומר "עיר הקודש נתניה", "לא יהיה פה מצעד גאווה, הם ימותו, ימח הזכר שלהם."

07.06.21

הארץ

המשטרה חושדת כי שני עוזרים של השר יעקב ליצמן פעלו להביא להדחתה של חברת ועדת סל התרופות, פרופ' דינה בן יהודה, מומחית בהמטולוגיה - בשל התנגדותה להכנסה לסל של תרופה ניסיונית לסרטן של חברת רוש. בידי המשטרה ראיות לכך כי בבצ'יק אכן פעל להדחתה של בן יהודה מוועדת הסל, אך ישנו גם מידע כי העזיבה אירעה לאחר שהתמנתה בן יהודה לתפקיד דקאן בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית. כך או כך, סמיכות השיחה בין השניים לבין קבלת התרומות עשויה לאפשר למשטרה לבסס את החשד נגד בבצ'יק בעבירה של הפרת אמונים ונגד גשייד בסיוע לעבירה זו.

07.06.21

N12

בנצי גופשטיין וברוך מרזל נחקרו ביחידת המשטרה להב 433 בחשד שפרסמו דברי הסתה וגזענות ברשת. חקירתו של גופשטיין התמקדה בין היתר סביב סדרת סרטונים שפורסמו בשנת 2018 מטעם ארגון להב"ה, המתריעים מסכנת ההתבוללות ומהגורמים לה, ובחקירתו של ברוך מרזל הובאו בין היתר דברי תורה שהתפרסמו מטעמו ביוטיוב, בהם קרא להכות באויב כפי שהקב"ה הכה בעשרת המכות במצרים, וכן דברים שהובאו בבקשה לפסול אותו מלהתמודד לכנסת שהוגשה לבית המשפט העליון. מרזל וגופשטיין לא שיתפו פעולה עם החקירה, וטענו כי מדובר בחקירה פוליטית מובהקת.

08.06.21

N12

אלמונים הפיצו כרוז שקורא ל"פולסא דנורא נגד הרשע בנט". הקריאה הזו מצטרפת לסרטון שהפיץ השבוע עובד בעיריית פתח תקווה, שסיפר על כוונה לבצע פולסא דנורא לח"כ ניר אורבך - ובתוך שעות חזר בו וטען שהוא לא ידע מה משמעות הטקס. בכרוז כנגד בנט, שמופץ ברשתות חברתיות, ישנו עידוד ל"פולסא דנורא מיד קללת הרשעים, נגד הרשע שרוצה לפגוע בעולם התורה נפתלי בנט". עוד נכתב בכרוז: "גזרה קשה נופלת על עם ישראל." המנסחים האלמונים הוסיפו: "אנו יודעים כי חל איסור חמור להטיל קללה זו לשם תועלתו האישית של האדם אלא רק במקרים הנוגעים לגזרה קשה על עם ישראל. כאן זהו הדבר בעקבות פגיעה אנושה בעולם התורה והמצוות."

15.06.21

קשת

בעיר נתניה פורסמו פשקווילים עם ציטוטים מהמקורות, לוגו של העירייה ושל התנועה הדתית אריאל, שקראו "להסיר את הטומאה מקרבך" כנגד מצעד הגאווה שייערך בעיר. בנוסף, נפתחה קבוצת וואטסאפ בשם "מפריעים למצעד הטומאה", בה תועדו המתנגדים למצעד חמושים בסכינים, אגרופנים וגז מדמיע. בנוסף, הושחתו ארבעה שלטי חוצות המקדמים את מצעד הגאווה בעיר. בסרטון שתיעד שני צעירים צובעים את אחד השלטים, נשמע אחד מהם אומר: "לא יהיה פה מצעד גאווה, ימותו, יימח הזכר שלהם."

21.06.21

ynet

אתר ynetמפרסם כי עשרות חרדים מניו יורק שביקשו להשתתף בחתונה בארץ, התחזו לתלמידי ישיבה במטרה להשיג אשרת סטודנט שבאמצעותה יוכלו לנחות בנתב"ג. אף שהם נתפסו ובקשתם נדחתה על ידי הקונסוליה במדינתם, הצליחו המתחזים לרמות את הנציגות הישראלית בבלגיה, ולבסוף נכנסו ארצה באמצעות אישור הומניטרי שניתן בבריסל. במשרד החוץ אישרו את המקרה ומסרו בתגובה: "נכון להיום ישנם קריטריונים מובחנים לכניסת אזרחים זרים ארצה. במקרה זה, הגישו המבקשים, במקביל, בקשות בנציגות ישראל בניו יורק כאילו מדובר על תלמידי ישיבה, ובנציגות ישראל בבריסל ולרשות האוכלוסין הגישו בקשת הגעה לחתונה והציגו מסמכים רלוונטיים." "אלה אשר הגישו בקשות מתאימות, שעומדות בקריטריונים, בנציגות ישראל בבריסל ולרשות האוכלוסין, קיבלו אישורי כניסה מתאימים. יחד עם זאת, בשל החשש שעלה בדיעבד כי חלק מהמסמכים שהוצגו על ידי המבקשים מזוייפים, משרד החוץ, יחד עם רשות האוכלוסין, בודקים את נסיבות המקרה ומתחקרים את האירוע."

26.06.21

מעריב

מנחם שניאור בן ה-26, נשוי ואב לאחד, מורה בישיבת חב"ד בלוד, נעצר בחשד שסחט מינית קטינים בני 14-15 באמצעות האפליקציה "Hangouts". לפי החשדות, המורה פנה לנערים, הציג את עצמו כבן גילם וביקש מהם תמונות וסרטונים "בעלי אופי מיני", לעיתים בתמורה לכסף. אחרי כן המורה לחץ ואיים על הקטינים כי במידה ולא ישתפו עימו פעולה - הוא ידאג להפיץ את התמונות באתרים שונים. החקירה החלה בעקבות מספר דיווחים שהתקבלו במוקד 105, המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת.

28.06.21

וואלה!
וואלה!

נהג אוטובוס ערבי של חברת קווים הותקף בעיר החרדית מודיעין עילית. על פי עדות הנהג, חמישה בני אדם שעלו לאוטובוס תקפו אותו בין היתר באמצעות אבנים. בעקבות זאת הנהג נפצע ופונה לבית חולים. ארגון נהגי האוטובוסים בישראל מבית ההסתדרות הלאומית מסר: "חייבים לעצור את הטרור נגד הנהגים לפני שנהג יירצח."


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

02.05.21

וואלה!
News1
מעריב
הארץ

הרב חיים קנייבסקי התייחס לאסון במירון וטען שמדובר ב"גזרת שמים". לדבריו, בעקבות האסון על נשים להתחזק בצניעותן. עוד הוסיף הרב כי "יש להתחזק בתורה ובהתמדת התורה." עוד אמר קנייבסקי כי לאחר האסון הכבד שפקד אותנו יש להתחזק "בהלכות נטילת ידים לסעודה בכל פרטיה ודקדוקיה, ושצריך להתחזק בכוונה בברכות."


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

02.05.21

וואלה!
הארץ
N12
מעריב

עשרות פצועים ושני הרוגים לאחר קריסה של טריבונות מאולתרות בבית כנסת בגבעת זאב. עדות מצולמת שדווחה בערוץ 12 מראה כי המקום אומנם נקרא בית כנסת אולם המבנה בפועל הינו בתהליך בנייה. בנוסף, הטריבונות שעליהן עמדו החרדים שהשתתפו באירוע היו בחלקן מאולתרות והוחזקו על ידי קשירת ברזל ולא על ידי ברגים.

07.06.21

ynet

בית המשפט בבריטניה קבע כי יש לנתק את אלטע פיקסלר, פעוטה חרדית בת שנתיים וחצי, שנולדה עם מום נדיר הפוגע בתפקוד המוח, ממכשירי ההנשמה - בתום מאבק משפטי שמנהלים הוריה, המתנגדים למעשה ומבקשים להעבירה לטיפול בישראל. השופט קבע כי "לאור הממצאים על הכאב והסבל שהיא חווה, אין זו טובתה של אלטע להמשך הטיפול הרפואי שמחזיק אותה בחיים." השופט אף דחה בקשת ההורים להעביר את בתם להמשך טיפול בישראל, בנימוק שיש למנוע את המשך סבלה. הנשיא רובי רבלין התערב, פנה לנסיך צ'ארלס, וביקש להעביר את הפעוטה המאושפזת באנגליה, לטיפול בישראל.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

24.06.21

ישראל היום

בחפירות ליד רמלה אותרו שרידי אדם קדום מלפני כ-400,000 שנה שאינו מוכר למדע. החוקרים הגיעו למסקנה שמדובר בשריד לאוכלוסייה ייחודית מתקופת הפליסטוקן התיכון, שלא זוהתה עד כה. גילוי של טיפוס אדם חדש באזורנו והדמיון שלו לאוכלוסיות קדם-ניאנדרטליות, מאתגר את התפיסה המקובלת לפיה מוצא האדם הניאנדרטלי באירופה.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי