אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 180: נובמבר-דצמבר 2021

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

לראשונה, דיין שאיים על אישה שפנתה לבימ"ש אזרחי חויב בפיצויים בהליך פלילי
תחקיר הגז: פערי מחירים של עשרות אחוזים בין חילונים לחרדים
מנהיגי הכת החרדית "לב טהור" הורשעו בארה"ב בחטיפה ובניצול מיני של ילדים
עבריין מין מורשע הוזמן להופיע בהצגות ילדים בחנוכה
הסיבה להצמדת אבטחה לשר כהנא: "דין רודף" שהוצא נגדו בשל רפורמות הכשרות והגיור
בעקבות תחקיר "הארץ", המשטרה בודקת את העדויות נגד חיים ולדר, אך הוא טרם נחקר
הילדה נפגעה, הוריה החרדים זועמים: "רק שנתיים בכלא למי שתקף מינית בת 8"
שערוריית שופרסל: אחרי החשיפה - מחאה חילונית נגד הרשת


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

02.11.21

ynet

חרדי "במסכה" שגדל במוסדות החרדיים, נשוי ואב לילדים, מתאר את קשיי חייו לאחר שהפסיק להאמין: "אם היו יודעים שאני לא מאמין באלוהים, היו מחרימים אותי."

11.11.21

ישראל היום

ארגון חדש בארה"ב מבקש לאפשר ליהודים שלא מלו את ילדיהם להצטרף לקהילות כשווי זכויות, ולעודד בתי כנסת להצהיר כי יקדמו בברכה משפחות שבהן הבנים אינם נימולים • אלא שבקהילות מתקשים להתמודד עם הדרישה, ומבהירים כי לא יוכלו לערוך להם טקס בר מצווה.

03.12.21

הארץ

משלחת של רבנים עלתה השבוע לרגל לשר הנדל, בניסיון לעצור את המהלך שיאפשר לחרדים לנייד מספרי טלפון "כשרים" לסמארטפון. הקלטה של המפגש שהגיעה לידי "הארץ" חושפת את ניסיונם של מנהיגי הציבור החרדי לחסום מידע חופשי הנכנס לקהילה - ולשמר את שליטתם: "מנע ניוד מספרים כשרים, זה גרוע מהשואה."

07.12.21

הארץ

דיין בבית דין קהילתי-דתי באלעד חויב לשלם פיצוי בסך 60 אלף שקלים לתושבת עירו, ח', לאחר שהוציא נגדה "כתב סירוב" שהטיל עליה סנקציות מאחר שפנתה לבית משפט אזרחי חילוני - כך קבע בית משפט השלום בפתח תקווה. ברחבי הארץ פועלים עשרות בתי דין קהילתיים פרטיים, שדנים בסכסוכים בין חברים בקהילה לפי דין תורה. לעיתים, כשאחד מחברי הקהילה פונה למערכת המשפט הרשמית, בתי הדין מוציאים כתב סירוב שנועד להרתיע אותו ואחרים מלעשות זאת. צווים כאלה כללו בעבר איומים בחרם ועונשים קשים, הפוגעים בזכויות יסוד כמו חינוך, חופש העיסוק וחופש הדת. אלה הופנו לעיתים גם כלפי בני משפחתו וילדיו של אותו אדם. מקורות המעורים בנושא אמרו ל"הארץ" שהתופעה נמשכת, אם כי קשה לאמוד את מספר הצווים המוצאים, מפני שבתי הדין פועלים בהיחבא.

12.12.21

ynet

אלפי חסידי גור יצאו להפגין במרכז בני ברק במחאה על תביעה אזרחית שהוגשה נגד רבנים ועסקנים מגור, ובהם כמה מבני משפחת האדמו"ר. התביעה הוגשה ע"י האברך עקיבא גרינצייג, אחד מבני הקהילה שפרשה מהחצר החסידית. גרינצייג טוען שעסקני גור הוציאו דיבה והפיצו שקרים נגדו. במסגרת הדיון בתיק נדרשו הצדדים להתייצב בבית המשפט, והדבר שנתפס בחברה החרדית ובחסידות גור בפרט כמהלך משפיל - עורר את המחאה. הטענה המרכזית של המפגינים ושולחיהם היא שסכסוך מעין זה היה צריך להיפתר בפני בית דין רבני ועל פי דין התורה, ולא בערכאות משפטיות חילוניות.

20.12.21

ישראל חופשית

"ישראל חופשית" מפרסמת את מדד החופש העירוני לשנת 2021, על פי נושאים וגם על פי ערים.

22.12.21

ynet

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, גיל לימון, דרש כי הממשלה תמנה גורם ממשלתי שייקח על עצמו את האחריות על ארגון ההילולה השנתית המסורתית המתקיימת בנתיבות ב-ד' בשבט, יום פטירתו של הבבא סאלי (6 בינואר 2022), וזאת לאחר שהמשטרה סירבה לאבטח את האירוע מחשש לסכנה לשלום הציבור, פחות משנה אחרי האסון הנורא שאירע בהילולה סביב קברו של רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון. בנוסף, מזכיר הממשלה ערך דיון ובסיומו הבהיר כי נוכח לוחות הזמנים הקצרים, יש להמשיך להיערך לאירוע שיתקיים בכל מקרה. הוא הורה למנהל המשרד לפיתוח בפריפריה להעמיד תקציב בסך חצי מיליון שקלים לטובת קיום האירוע ולהבטחת בטיחותו.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

31.10.21

הארץ

משרד החינוך בוחן הכרה רשמית בארגון העוסק בהחזרה בתשובה, שתקנה לו מימון מהמדינה: ראש "חב"ד לנוער" אמר כי ארגונו עוסק ב"הנחלת ערכים". מקור במשרד: משמעות ההכרה היא שהארגון יתוקצב במיליוני שקלים. ארגון נוסף של חב"ד שכבר מקבל מימון מעודד פעילויות לילדים שנועדו "לקרב את הגאולה".


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

10.11.21

טוויטר

העיתונאי החרדי ישראל פריי מצייץ בטוויטר: "2 דברים קורים עכשיו במקביל: בבג"צ - החרדים נאבקים נגד "גזירת המעונות" בשם ההגנה על זכות הנשים. בכנסת - החרדים נאבקים נגד החמרת הענישה כלפי משחיתי תמונות נשים."

05.12.21

וואלה!

לאחר שהושחתה תמונתה של ניצולת שואה, בית המשפט קבע כי עיריית ירושליים תחויב לגייס עובדים ייעודיים בכדי להילחם בתופעת הוונדליזם של שלטי חוצות בהן מופיעות נשים. העירייה - כך פורסם - תקים יחידת מצלמות למאבק בהשחתת שלטי נשים.

10.12.21

ynet

זעקת העגונות מגיעה אל בתי הכנסת: עם עיצוב משכנע ושלל פינות ומדורים, מופץ בבתי הכנסת עלון סאטירי שמטרתו להעלות את מצוקתן של העגונות ומסורבות הגט, את אוזלת ידם של הרבנים - ולהגביר את הלחץ על חברי הוועדה לבחירת דיינים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

01.12.21

ynet

350 שנים לאחר מותו יש מי שממשיך להחרים את "החילוני הראשון", ברוך שפינוזה. פרופ' יצחק מלמד שחוקר את כתביו, ומייעץ לסרט על הפילוסוף המנודה - הופתע לקבל מכתב זועם מרב הקהילה הספרדית העתיקה באמסטרדם, שהצהירה על החרם במאה ה-17, ובו סירוב לאפשר לו להגיע למקום: "אתה אישיות לא רצויה כאן."

13.12.21

כיכר השבת

חרדי שקדן שנחשב עילוי באחת הישיבות המוכרות - החל לשמוע שידוכים, אלא שאז חשפה בפניו אמו כי היא "גויה גמורה" מאוקראינה; עולמו חרב עליו באחת ובימים אלה הוא החל הליך גיור.

22.12.21

N12

פערי המחירים בין הקהל הכללי לקהל החרדי עלו לכותרות בחודש האחרון בעקבות תחקיר האתר הסודי של שופרסל. תחקיר נוסף מגלה שפערי מחירים בין קהלים שונים בישראל ממש לא מסתכמים בתחום המזון. "תחקיר הגז" של תוכנית חיסכון מציג את הפערים בשוק הגז: חברות הגז יילחמו על כל לקוח חרדי לעומת התייחסות אדישה כמעט ללקוחות מהקהל הכללי. הפערים במחירים בלתי נתפסים, אבל לא רק זה: גם ההתנהגות של נציגי המכירות שונה. בתחקיר התגלו פערים של עד 90% לטובת הצרכן החרדי וגם היחס של שירות הלקוחות לצרכן החרדי היה יותר טוב.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

01.11.21

N12
הארץ

ראש קהילת "שובו בנים", אליעזר ברלנד, נעצר לחקירה בחשד למעורבות בשתי פרשות הרצח מלפני 30 שנה, לאחר שנעצרו חשודים נוספים. ברלנד הוחזר בשבוע שעבר לכלא לרצות עוד 5 חודשי מאסר בתיק שבו הורשע בעבירות עושק ומרמה, וכעת הוא נלקח מתאו למשרדי ימ"ר ירושלים לצורך חקירת החשד למעורבות בפרשות הרצח. אחרי כ-3 שעות גם אשתו עוכבה לחקירה. המעצר יצא לפועל בין היתר בעקבות מידע שמסרו בחקירותיהם כמה מהחשודים שנעצרו לאחרונה במסגרת הפרשה. גם ממצאים מהעבר שמפלילים לכאורה את ברלנד וקושרים אותו לאירועים חיזקו את חשדות המשטרה. מי שמחזק בעיקר את החשד נגד ברלנד הוא אחד החשודים שחתם לאחרונה על הסכם לשיתוף פעולה עם המשטרה, כפי שפורסם במהדורה המרכזית בחדשות ערוץ 12.

03.11.21

N12

אליעזר ברלנד התוודה באוזני מאיר שטרית שאחיו ניסים שטרית - נרצח, לאחר שגופתו מעולם לא נמצאה. ברלנד אף התנצל על כך שהוא לא הביא את הדבר לידיעתו כבר לפני 35 שנים ואמר לו: "אחיך לא חי. אתה יכול לשבת שבעה ולומר קדיש." במקביל, הפגישו החוקרים את ברלנד עם חשוד נוסף שנמנה על שלושת העצורים הראשונים בפרשה ושלהבנתם יודע היכן קבורה גופתו של הנער ניסים שטרית. ברלנד ניסה לשכנע אותו בפגישה כי יעביר את המידע לחוקרים, אך החשוד סירב לשתף פעולה ולא השיב על שאלות החוקרים בעצת פרקליטו.

07.11.21

וואלה!

כתב אישום הוגש לבית משפט השלום בירושלים נגד תושב בית שמש בגין עבירות תקיפה ואיומים של אשתו וילדיו. הנאשם ואשתו היו נשואים כ-15 שנים. באחד האירועים הקשים המתוארים בכתב האישום, הורה הגבר לילדיו לשבת על הרצפה בסלון, הניף סכין, אמר להם "אתם צריכים להיות בגן עדן, אתם צדיקים," והוסיף שצריך לחתוך להם את הרגליים. בשלב מסוים הילדים הצליחו לברוח לחדר השינה ולהתחבא מהאב. בנוסף, האב היה מעיר את ילדיו בארבע לפנות בוקר לתפילה ומכה אותם. מחלקת תביעות במשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של האב עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

09.11.21

ynet

סערה בברוקלין - החתן החרדי התגלה כלבנוני מוסלמי: כמה שבועות לאחר חתונה חרדית שבה השתתפו חרדים רבים מברוקלין, התגלה כי החתן הוא למעשה מוסלמי לבנוני, שהתחזה לחרדי והתגורר מספר שנים בטקסס, שם הצליח להיטמע בקהילה.

11.11.21

וואלה!

שמעון שטרן, תושב שכונה חרדית בבית שמש, הואשם בבית בשפט המחוזי בירושלים ברצח אימו, תמרה מסאנדילוב, בביתה בעיר לפני כשלושה שבועות. שטרן מאושפז בבית חולים פסיכיאטרי לצורך הסתכלות, וטרם נקבע אם הוא כשיר לעמוד לדין. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים. התקרית התרחשה בסוף חודש אוקטובר. "בשעות הבוקר, בזמן שמסאנדילוב התפללה בסלון ביתה, התקרב אליה בנה עם סכין שלקח מהמטבח ודקר אותה בגבה ובגופה," נכתב בכתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד גליקסברג-בניטה. "שטרן המשיך לדקור את אימו פעמים רבות, גם כאשר נפלה על הרצפה ודיממה. בעת הרצח היה בסלון אחיו הקטין של שטרן, ואחיותיו שהו בדירה וקראו למשטרה."

11.11.21

ynet

נחמן הלברנץ ומאיר רוזנר, מנהיגי הכת החרדית-קיצונית "לב טהור", הורשעו בבית משפט בניו יורק בחטיפה ובניצול מיני של ילדים. על פי פסק הדין, ב-2018 השניים חטפו באמצע הלילה שני ילדים, נערה בת 14 וילד בן 12, מביתם בניו יורק, והעבירו אותם למקסיקו כדי שבת ה-14 תקיים קשר מיני לא חוקי עם גבר בוגר. אימם של הילדים היא אחותו של הלברנץ, שבאותה שנה עזבה את הכת בגלל התנהגותו הקיצונית של אחיה.

14.11.21

ynet

בפרסומים שהופצו ברשתות החברתיות ובערוצים נוספים, מוזמנים מאמיניו של ברלנד להצטרף למיזם מכירת הטלית שלו ולהשקיע בו מכספם לקראת ההגרלה, תוך הבטחה, בשמו של רבם, כי לטלית סגולות מיוחדות הפועלות על מי שיזכה בה - רק אלף ש"ח לכרטיס הגרלה. אביה של אחת מנפגעות ברלנד העיד: "הוא עטף אותה בטלית. ליטף, נישק וליקק וכל הגועל שלו. היא יצאה בדמעות."

17.11.21

וואלה!

דרור לוי, מורה בן 60 מאשקלון, חובש כיפה, הואשם בית המשפט המחוזי בבאר שבע בגין ביצוע מעשים מגונים והטרדה מינית כלפי תלמידו בן ה-15. על פי האישום, הנאשם פנה בבית הספר אל המתלונן והציע לו להכין בשיעור פרטי עימו מאפה תימני מסורתי, וכן לחגוג יחד "חג של תימנים", ובן ה-15 נענה להצעתו. במהלך הכנת המתכון, הציע הנאשם לקטין הצעות בעלות אופי מיני וביצע בו מעשים מגונים. בהמשך, הזמין הנאשם את הקטין למחסן לסדר מדפים וגם שם ביצע בו מעשים מגונים. הקטין ניסה לחמוק מהנאשם ולצאת מהמחסן, דחף את הנאשם בבטנו ואף הכה אותו באיבר מינו, אך הנאשם המשיך במעשיו. הקטין יצא נסער מהמחסן ולאחר מכן ניגש לחבר וסיפר לו את שקרה, תוך שהוא בוכה בבית הספר.

18.11.21

הארץ
ynet

בעקבות עדויות של נשים בעיתון "הארץ", הסופר ואיש החינוך חיים ולדר הושעה מעבודתו בתחנת הרדיו לציבור החרדי "קול חי". לפי העדויות, חיים ולדר ניצל נשים מינית כשהיו קטינות. בתוך כך הודיעה רשת חנויות הספרים "אייכלרס" - הגדולה והמוכרת מבין חנויות הספרים החרדיות בניו יורק - כי היא מסירה את ספריו מהמדפים. גם מגזין הילדים "אותיות" הודיע שיפסיק את פרסום סיפוריו של ולדר. רשת המרכולים "אושר עד", שבבעלות חרדית ומשרתת באופן כמעט בלעדי את הציבור החרדי, הסירה היום ממדפיה את ספריו של ולדר.

18.11.21

ynet

חסידת חב"ד, ג'סיקה איבגי, פרסמה פוסט ובו חשפה כי בהיותה בת חמש בלבד הותקפה מינית ע"י מי שיצר את החנוכייה עבור הרב של החסידות הזו, הרבי מלובביץ'. 'הפוגע שלי הוא הירש פקר, היוצר של החנוכייה המפורסמת שעומדת ב-770, בית חב"ד העולמי, נדלקת בכל חנוכה במעמד של אלפים, ומשודרת בלוויין למיליונים... בכל חנוכה העתקים של החנוכייה מודלקים בכל צומת, כיכר ועיר. מזכירים לי. וחנוכייה אחת שעשו ידיים של פדופיל, דולקת לעולם. מעולם לא שכחתי,' כתבה. בריאיון לאולפן ynet היא מספרת כי החנוכייה הזו היא הטריגר שמזכיר לה בכל פעם את 'האיש הזה שפגע בי, הוא היוצר של החנוכייה המפורסמת של הרבי. כשהכרתי אותו, זו הייתה המורשת שהוא היה מציג, זה היה הדבר שהוא תמיד התהדר בו כל הזמן ככה.'

18.11.21

ynet

אתר ynet מפרסם תיעוד של פורעי חוק דתיים אשר תקפו על רקע מגדרי משתתפים בכנס הגאווה באריאל שנערך בקיץ 2021. מתיעוד בלעדי שהגיע לידי ynet, נראים הנאשמים מהרגע שבו נכנסו לעיר ועד הרגע שנמלטו ממנה. השבוע הוגש כתב אישום נגד שניים מהתוקפים, אל-חי כרמלי (20) המתגורר ביצהר ונער בן 16 המתגורר באזור השומרון. כרמלי מוכר למשטרה ולשב"כ. בתיעוד נראה רכב ובו כרמלי וצעירים נוספים - נכנס לאריאל ועוצר במכולת. אחד הנוסעים נכנס למכולת וחוזר לרכב עם תבנית ביצים. בהמשך, מתועד הרכב מגיע לכניסה למבנה שבו התקיים אירוע הגאווה. התוקפים יוצאים מהרכב, משליכים את הביצים לעבר המשתתפים, מרססים אותם בגז פלפל, ואז רצים אל הרכב ונמלטים בדרך עפר מהעיר.

29.11.21

N12

דוד פלבני, תושב ירושלים בן 25 ובעל חזות דתית, נעצר בחשד שביצע מעשים מגונים ועבירות מין בצעירים, תוך ניצול מצוקותיהם. לפני כמה ימים משטרת ירושלים עצרה את החשוד בביצוע עבירות מין, ובתום חקירתו מעצרו הוארך לצורך המשך החקירה. לפי כתב האישום, החשוד היה מאתר קורבנות במצוקה והיה מוביל אותם למקומות מבודדים בטענה ששם יוכל לסייע להם. בפועל הוא היה לכאורה מבצע בהם מעשים מגונים ועבירות מין. עוד חושדים במשטרה כי פלבני היה מטריד את קורבנותיו טלפונית ואף מאיים לפגוע בהם.

30.11.21

N12

יעקב אהרון הברמן, בן 33 ממודיעין עילית, חשוד בביצוע עבירות מין בקטין בן 12. בצעד חריג התיר בית המשפט לפרסם את שמו המלא ותמונתו בשלב מוקדם יחסית של החקירה, בניסיון להגיע לעוד מתלוננים - לאחר שהחקירה העלתה חשד כי פגע בקטינים נוספים. המשטרה פתחה חקירה לאחר שהוגשה לה תלונה ובה נטען שהברמן תקף לכאורה קטין בן 12. מהתלונה עלה החשד כי מדובר בתוקף סדרתי שפעל במשך שבע שנים. לאחר שעצרו את הברמן, במשטרה טוענים כי הוא נהג להיפגש עם קטינים במקומות שונים בין 2014 ל-2021 ולבצע, כך על פי החשד, מעשים מגונים.

01.12.21

קשת

נתן ברוקנר, עבריין מין מורשע שמוכר ככוכב הילדים החרדי בשם הבימה "דוד החקיין", הוזמן להופיע בהצגות חנוכה לילדים במימון עיריית תל אביב. ברוקנר הורשע בעבירות של מעשים מגונים בקטינים לאחר שפגע מינית בנער בן 13. הוא ריצה שבעה חודשי מאסר והשתחרר, ולמרות העבר הפלילי הוזמן להופיע באירועי חנוכה בפני ילדים ונוער בבתי כנסת ברחבי הארץ. משיחה טלפונית שביצעה מערכת "חי בלילה" עם לשכת סגן ראש עיריית תל אביב, זבולון אלחנן, עולה כי הם מודעים לתרחיש. תגובת עיריית תל אביב: "דוד החקיין נשכר לאירוע ללא ידיעת אגף התרבות והמודעה לא עברה את אישור העירייה."

02.12.21

N12
הארץ

בשב"כ החליטו להצמיד אבטחה לשר הדתות מתן כהנא בעקבות מידע שלפיו קבוצה דתית-קיצונית הוציאה נגדו "דין רודף" - כך פורסם ב"הארץ". לפי הדיווח, מקור ביטחוני טען כי איום בחומרה כזו לא הוטל על פוליטיקאי מאז שהוצא "דין רודף" נגד ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין. לפי הדיווח, המהלך קשור לרפורמות הכשרות והגיור שמוביל השר כהנא, למעורבותו בקידום מתווה תפילה חדש בכותל ולחלקה של מפלגת ימינה בהקמת הממשלה. על פי ההלכה, "דין רודף" מתיר לפגוע ואף להרוג אדם שבכוונתו להרוג אדם אחר.

03.12.21

ynet

רב היישוב שלומי, משה אלחרר, חויב לשלם פיצויים והוצאות של כ-140 אלף שקל לאגודה שמפעילה אכסניית נוער ביישוב ולחברת הקייטרינג שאחראית על המטבח שלה. השופטת של בית משפט השלום בחדרה, קרן אניספלד, קבעה שהוא הוציא עליהן לשון הרע "ניכר ומובהק", כששלח בקבוצת וואטסאפ של משגיחי הרבנות הארצי הודעה שמפקפקת בכשרות של המקום. השופטת האשימה את הרב בשקר: "הוכח דווקא שהפרסום היה לא אמת וחטא למציאות לאשורה, זאת בחלקים נרחבים ומהותיים שלו. כמכלול, זהו פרסום מובהק שאינו אמת. גם כאשר צוינה בו עובדה נכונה - כגון העברת הכשרות לפיקוחה של רבנות נהריה, עובדה זו הוצאה מהקשרה ונעטפה באמירות שאינן אמת, עד כדי יצירת תוכן כוזב, מטעה ומגמתי," כתבה.

05.12.21

מעריב
מעריב

בית המשפט התיר לפרסם שבנימין זאבי בן ה-69, בנו של השר המנוח רחבעם זאבי, הוא אחד החשודים ברצח הנער ניסים שטרית ב-1986. כאמור, כתב האישום שהוגש ביום שישי, מאשים את זאבי ואת ברוך שרביט בן ה-76 ברצח הנער שגופתו לא אותרה מעולם. על פי כתבי האישום, שהוגשו באמצעות עורכות הדין גאולה כהן ושירה נתן, הנאשמים שותפים לרציחתו של ניסים שטרית ז"ל, כחלק מפעילותן של "משמרות הצניעות" מטעם קהילת "שובו בנים" בראשה עומד הרב אליעזר ברלנד. כתבי האישום מתארים כי שטרית ז"ל נחטף והותקף על ידי אנשי "משמרות הצניעות" מספר חודשים טרם מותו, בשל חשדם כי הוא מקיים מפגשים עם בחורות, דבר המנוגד לנורמות הדתיות בהן החזיקו אנשי הקהילה.

05.12.21

ynet

עשרות בחורי ישיבות, שהגיעו לאירוע של רדיו "קול ברמה" בהשתתפות מספר מוזיקאים חסידיים, התעמתו עם המאבטחים במקום והעימות בין הצדדים גלש מהר מאוד לאלימות פיזית. האירוע האלים החל כשאחד מבחורי הישיבה רצה לעבור במעבר חסום, וכשהתבקש מצד המאבטח שלא לעבור - התעלם מהנחייתו, ובמקום פרצה מהומה והושחת ציוד. המשטרה הוזעקה למקום, הפרידה בין הצדדים ועיכבה ארבעה מהנוכחים לחקירה. דודי בן חמו, עיתונאי שנכח באירוע, אמר ל-ynet: "הרגשתי שזה עלול להסתיים באסון וצריך להיות זהירים ומוכנים למקרה הבא כי בוודאות יהיו עוד מקרים כאלה, וזה יכול להסתיים בפיגוע."

07.12.21

ישראל היום
N12
ynet

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה כתב אישום נגד 18 עובדי ציבור בכירים בעיריית בית שמש, יזמים ועורכי דין, לאור פרשת שחיתות חמורה שכונתה "פרשת הולי-לנד של בית שמש". כתב האישום מייחס לנאשמים עבירות שוחד והפרת אמונים, מרמה וזיוף בנסיבות מחמירות, עבירות על חוקי תכנון ובנייה, עבירות מס, הלבנת הון ועוד. כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכי הדין זהר גיאת, סאמי חוראני וצור חוטה, מתאר לאורך עמודים רבים כיצד נטלו הנאשמים מגרש ברחוב שפת אמת 8 בבית שמש, שיועד לבניית "מוסד-מרכז תורני" בן 3 קומות לתועלת תושבי השכונה, והקימו עליו את "שיכון יואל": קומפלקס בנייה רב קומות, הכולל מרכז מסחרי בן 3 קומות ו-3 מגדלים ובהם עשרות דירות מגורים. דירות אלה נמכרו במחיר מוזל למשפחות בקהילה החרדית, כל זאת תוך התעלמות מחוקי התכנון ותוך ביצוע עבירות מס והלבנת הון חמורות.

14.12.21

מעריב

בית המשפט העליון התיר לפרסם כי ראש עיריית ביתר עילית, מאיר רובינשטיין, הוא ראש העיר החשוד במעורבות ברצח אברהם אדרי בשנת 1990, במסגרת פרשת הרצח וההיעדרות מלפני 30 שנה. על פי כתבי האישום, שהוגשו באמצעות עורכות הדין גאולה כהן ושירה נתן - מאיר רובינשטיין ונאשמים נוספים שותפים לרציחתו של ניסים שטרית ז"ל, כחלק מפעילותן "משמרות הצניעות" מטעם קהילת "שובו בנים" בראשה עומד הרב אליעזר ברלנד. כתבי האישום מתארים כי שטרית ז"ל נחטף והותקף על ידי אנשי "משמרות הצניעות" מספר חודשים טרם מותו.

20.12.21

ישראל היום
קשת

הודעה מטרידה ומאיימת נשלחה במהלך הלילה לאלפי גברים מהקהילה הגאה ברחבי ישראל, בצירוף קריאה לחזור בתשובה. 'אתה להט"ב ולכן אתה משומד. מגיע לך עונש חמור, מוות וגירוש מהארץ,' נכתב בהודעה, עם הפנייה ליצירת קשר. 'תבוא לישיבת אור אלחנן כדי לחזור בתשובה. נשמח שתעבור גיור לאמונה.' בהמשך ההודעה המטרידה צורף מספר טלפון ושם ליצירת קשר באפליקציית טלגרם. על ההודעה כולה היה חתום לכאורה הרב חיים אריה חדש, אשר מכחיש את הדברים. 'הישיבה מכחישה בתוקף את ההודעה שהופצה בשם ראש הישיבה. הגשנו תלונה במשטרה כדי לברר את זהות מפיץ ההודעה הכוזבת,' נמסר מהנהלת הישיבה בשיחה עם N12.

22.12.21

וואלה!
מעריב

המשטרה דיווחה שעצרה חשוד בתקיפה של ח"כ מאיר פרוש. העצור, תושב צפת בן 18, חשוד בגזיזת זקנו של ח"כ פרוש לפני שלושה חודשים בירושלים וכן בתקיפה של רב נוסף בירושלים. מעצרו הוארך בשלושה ימים. מלבדו, נעצר אדם נוסף, החשוד בתכנון המעשה. ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) הותקף סמוך לביתו בירושלים לפני כשלושה חודשים, בידי אלמוני שניסה לגזור את זקנו ללא ההצלחה וברח מן הזירה. לפי החשד, התוקף, רוכב קורקינט חשמלי שנראה חרדי, ניגש אל חבר הכנסת ושאל אם הוא מאיר פרוש. לאחר שפרוש השיב בחיוב, הוא התנפל עליו וניסה לתקוף אותו - אך הח"כ הדף אותו והתוקף נמלט מהמקום.

23.12.21

ynet
ynet

תחקיר "ידיעות אחרונות" שפורסם במלואו ב"מוסף לשבת" חושף עדויות קשות לגבי מעשיה לכאורה של ציפי דינר, שנחשבה למורה האהובה ביותר באולפנת "שעלבים" בנוף איילון. דינר מצידה מכחישה את הטענות, אבל מתנצלת בפני מי שנפגע. דינר עזבה את ההוראה, אבל בכל זאת כיום היא מדריכת מנהלות ומורות, ולפני כשנה אף ישבה כשופטת בפרס החינוך הממלכתי-דתי לבתי ספר מצטיינים. אך כעת, קשר השתיקה נשבר. שתיים מהתלמידות שלה לשעבר בוחרות להביא את סיפורן המלא. לבקשת "ידיעות אחרונות" עברו השתיים בדיקת פוליגרף ונמצאו דוברות אמת באופן מלא. אחת מהן, א', הגישה תלונה במשטרת מודיעין.

26.12.21

הארץ

בעקבות תחקיר "הארץ", לפיו עלה החשד שהעיתונאי החרדי חיים ולדר תקף נערות וילדים, פורסם היום כי הגיעו 22 עדויות נוספות על תקיפות מיניות מצד ולדר לבית דין חרדי מיוחד העוסק בנושא. ולדר טרם נחקר במשטרה. בתחקיר "הארץ" הובאו עדויות של שלוש נשים שטענו כי ולדר תקף אותן מינית - אחת בזמן שהייתה כבת 13, אחרת בזמן שהייתה כבת 15 ואחת נוספת כבת 20, שבאה אליו לטיפול. מיד לאחר פרסום התחקיר פורסמו ברשתות החברתיות עדויות נוספות, והיום פורסם ב"הארץ" כי לבית הדין של הרב שמואל אליהו הגיעו 22 עדויות נגד ולדר.

■ ■ ■ הערה: לאחר זמן קצר, התגלה שהעיתונאי התאבד. אנשיל פפר כתב על הנושא מאמר (הארץ): "הרבנים העלו את חיים ולדר לדרגת קורבן, אך הצעירים יודעים את האמת."

29.12.21

ynet

בית המשפט המחוזי בירושלים התיר השבוע לפרסם כי יהודה מרם, חרדי בן 20 מבית שמש, הורשע בהתאם להודאתו במסגרת הסדר טיעון בביצוע עבירות מין בילדה להורים חרדים, כשהייתה בת שמונה. על פי עובדות כתב האישום המתוקן, באוקטובר 2019 ביקרו המתלוננת ומשפחתה בבית משפחת הנאשם. מרם פיתה את הילדה באמצעות ממתקים ללכת איתו למקום מבודד ואמר לה שהוא רוצה לראות את מידת התחתונים שלה. היא סירבה בהתחלה, אך הוא שכנע אותה. לאחר מכן הפשיט את פלג גופה התחתון וביצע בה מעשים מגונים. העונש המגוחך שקיבל הפדופיל הכעיס את הוריה של הילדה: אימה של הילדה אמרה: "לצערנו הוא קיבל בסך הכול שנתיים מאסר. למה? זה מחדל חמור. לא ייתכן שמי שפגע בזדון ובאטימות לב בילדה כל כך קטנה יזכה לענישה כל כך קלה, כאילו הוא גנב רכב או עבריין צווארון לבן. תוך שנה וקצת הוא כבר יוצא מהכלא על התנהגות טובה וחוזר לקהילה שיש בה כל כך הרבה ילדים שבהם הוא יכול להמשיך לפגוע." אב הילדה מספר: "התייעצנו עם רבנים שהמליצו לנו לפנות למשטרה. יש היום התפכחות בממסד הרבני, אבל חייב לצאת פסק הלכה כי עדיין יש רבנים שאומרים לא ללכת. הם חוששים מה יקרה למשפחה של הפוגע, אבל זה על חשבון הקורבנות. יש גם מקרים שבהם מופעל לחץ רגשי על משפחות הקורבנות על ידי גורמים בקהילה כדי שלא ידווחו. אסור שזה יקרה."

30.12.21

וואלה!
באזזנט

צעירה יוצאת המגזר החרדי נמצאה הלילה בדירתה בירושלים ללא רוח חיים. ברשתות החברתיות פורסמו בשעות האחרונות פוסטים שבהם העידו חלק מחברותיה כי היא נפגעה מינית בעבר על ידי הסופר החרדי חיים ולדר, ששם קץ לחייו השבוע לאחר שעמדו נגדו 22 עדויות על תקיפה מינית. על פי עדויות חברותיה של הצעירה, לאחר התאבדותו של הסופר "ליבה לא עמד לה," לאחר שוולדר קיבל גיבוי מחלקים בממסד החרדי, והיא שמה קץ לחייה. אחת מחברותיה כתבה הבוקר בפוסט שלווה עם תמונתה כי "היא נוצלה מינית על ידי חיים ולדר. אני יודעת את זה ממקור ראשון. היא נפגעה ממנו ושמה קץ לחייה כי נפשה הפצועה לא יכלה לעמוד בפסטיבל שחגגו לו אחרי שבחר להתאבד. ימים של בדק בית לכולנו."

30.12.21

N12

שמעון הדרי, בן 60 מירושלים, הורשע בהטרדה מינית של ילדה בת 10 בבית כנסת שבו הוא מתפלל, ונגזרו עליו שנתיים וחצי מאסר. הדרי הורשע שהטריד את הקטינה בבית הכנסת שבו הוא מתפלל בשכונת מגוריו שבמערב העיר. על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, הדרי קרא לילדה ונכנס עימה לבית הכנסת, שם הושיב אותה על ברכיו כשהוא מספר לה סיפורים. בשלב מסוים נגע עם שתי אצבעותיו באיבר מינה, בעוד הקטינה מנסה לרדת מברכיו. לאחר זמן מה הוריד את הקטינה מברכיו.

31.12.21

מעריב

ג'סיקה איבגי, אשר עברה פגיעה מינית על ידי בכיר חב"ד בגיל חמש, שוחחה היום עם ג'ודי ניר מוזס שלום ב-103FM על הפגיעה המינית מבכיר חסידות חב"ד: 'מה שקרה בעצם - לפני 30 שנה נפגעתי מינית על ידי בכיר בחסידות חב"ד. הוא למעשה היוצר של המנורה המפורסמת. הכרתי אותו אצלו בבית, בעבודה שלו, אבא שלי עבד איתו והוא לקח אותי איתו לעבודה. שם הוא ניצל את ההזדמנות שלו. הוא נגע בי אופן שיטתי, נהיה לנו סיסטם סודי, הייתי חלק מזה, הוא גרם לי להבין שזה דבר טוב. ילדה בת חמש נורא קל להשפיע עליה, במיוחד אם לא תיווכו לה קודם מה נכון ומה לא.' לאחר שהיא סיפרה על הפגיעה לאביה היא מספרת: 'אבא שלי לא שתק. את יכולה לתאר לעצמך את הזעזוע כשהוא גילה שזה אדם שהוא נתן בו אמון. אבא שלי היה צריך להתמודד מול קהילה, מול אנשים חזקים שהשתיקו אותו ובכל זאת הוא הלך לבית דין. למרות שהבן אדם הודה ויש לי פסק דין שהוא מודה, ויש התייחסות להודעה שלו, ועדיין לא היה פסק דין כנגדו ולא היה שום פיצוי כלפיי. הסיפור הושתק.'


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

01.11.21

ynet

ח"כ יעקב ליצמן ממפלגת יהדות התורה יצא נגד תקציב המדינה המתוכנן שעליו תצביע הכנסת בימים הקרובים, ובדברים שאמר בדיון בכנסת התייחס באופן ספציפי לכסף שיוקצה לטובת עיקור חתולי רחוב: "אני לא מבין בחתולים," אמר ליצמן, "אבל מעולם לא ראיתי כלבים שנותנים משהו לחתולים."

■ ■ ■ הערה: הדברים הללו נאמרו לאחר שפורסם: "ממשלת לפיד-ליברמן תעניק 1.17 מיליארד שקל לישיבות" (וואלה!). כלבים לא נותנים 1.17 מיליארד שקלים לישיבות.

16.11.21

וואלה!

אתר וואלה! מפרסם תיעוד מצולם ובו נראה צעיר בעל חזות דתית כשהוא נתלה על אוטובוס בעודו נוסע ברחוב ירמיהו בירושלים. האירוע התרחש בשעות הערב, וכפי שניתן לראות בתיעוד - הצעיר נשאר על האוטובוס באין מפריע. בסרטון ניתן לראות כיצד במשך לפחות חצי דקה, הצעיר נתלה על האוטובוס ועושה זאת לעיניהם של עוברים ושבים כשהוא מחזיק בשתי ידיו את החלק האחורי של האוטובוס. הקו עליו נתלה מופעל על ידי חברת "גלים" הנוסעת בין אופקים לירושלים.


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

03.11.21

N12
N12
N12
דה-מרקר

תחקיר של תוכנית חיסכון בערוץ 12 ואתר החדשות N12 מפרסמים כי שופרסל הפעילה אתר לחרדים ובו המחירים זולים בעשרות אחוזים ביחס לאתר אחר, שגם אותו מפעילה שופרסל, שפונה לקהל החילוני. בשני האתרים נמכרים פריטים זהים, בעלי ברקוד זהה, אך לעיתים מגיע הפער ביניהם ליותר מחצי מחיר. בעקבות הפרסום ב"תוכנית חיסכון" - שופרסל תפסיק את פעילות האתר הסודי והוגשו תביעות יצוגיות כנגד שופרסל.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

25.12.21

N12

בתום פרויקט בן יותר מ-25 שנה והשקעה של כ-10 מיליארד דולרים, טלסקופ החלל ג'יימס ווב - טלסקופ החלל המתקדם ביותר אי פעם - שוגר מבסיס החלל האירופאי. בין מטרותיו: תצפית על גלקסיות מרוחקות והבנת הדרך שבה נוצרים כוכבים. הפרויקט, בשיתוף של 20 מדינות, מבקש לענות על השאלה המסעירה: האם קיימים חיים מחוץ לכדור הארץ?

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי