אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויקרא את שמם אדם - פרשות השבוע בפעמת הזמן
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 172: יולי-אוגוסט 2020

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

טירוף הקורונה גואה:
בכיר ביהדות התורה: "שהממשלה תחליט על אומן, לא אנשי המקצוע"
"פיגוע קורונה" במודיעין עילית: "הרב שלה אמר לה לא להיבדק"
עשרות עדויות מחסידות בירושלים: "בעלי תסמינים מסרבים להיבדק"
מה עמד מאחורי ההחלטה לאשר ל-12 אלף תלמידי ישיבות להיכנס לארץ?
וגם:
"הסכמת שני הצדדים למעשה [קיום יחסי מין] לא רלוונטית, שכן לא מדובר בפגיעה אלא בחילול הקודש"
אחד מכל שלושה גברים לא מתגייס לצה"ל - בעיקר בגלל "תורתו אומנותו"
"גועל נפש! עדיף סעודת חזירים": המתקפה של הרב הספרדי של ירושלים נגד הקהילה הגאה
רב העיר פתח תקוה בעצרת לזכר נרצח בפיגוע: צריך לטהר את משכב הזכר
"אני לא אישרתי שיפרסמו את המספר שלי בקבוצה של זנות"
בעקבות חשיפת N12: הרב נתנאל שריקי נעצר בחשד לעבירות מין

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

12.07.20

כלכליסט

בעקבות בקשה שהגיש במסגרת חופש המידע הבלוגר הכלכלי עידן ארץ, דובר צה"ל פרסם נתונים לפיהם אחד מכל שלושה גברים לא מתגייס לצה"ל - בעיקר בגלל "תורתו אומנותו". עוד לפי הנתונים: ב-20 השנים האחרונות נרשמה מגמת עלייה מתמשכת בשיעור הפטורים שניתנו לפני גיוס לצה"ל. מהנתונים עולה כי נכון לשנת 2019, שיעור הפטורים שניתנו לגברים עמד על 31.2%, ואילו שיעור הפטורים שניתנו לנשים עמד על 44.1%. בקרב הגברים סיבת הפטור המרכזית מוגדרת כ"תורתו אמונתו", והיא מתייחסת בעיקר לחרדים ובחורי ישיבות שמצהירים כי לימוד תורה הוא עיסוקם העיקרי. בשנת 2019, שיעור הפטורים שניתנו תחת הגדרה זו עמד על 15.7%, כאשר ב-1999 עמד שיעור הפטורים במסגרת "תורתו אמונתו" על 7.8%. קטגוריה זו משקפת את העלייה החדה ביותר בעשרים השנים האחרונות.

12.07.20

קשת

הורים שהחליטו לא למול את בנם - התגרשו לאחר שיחסיהם עלו על שרטון. כחלק מהליך הגירושין, הרבנות הוציאה פסק דין המחייב את האם למול את בנה, והטילה עליה קנס כספי. האם סירבה לדרישה ופנתה לסנגוריה הציבורית לעזרה. בית הדין למשפחה פסק ברוב של שישה מול אחד, כי בית הדין הרבני היה נטול סמכות לדון בעניין ברית המילה, והוסיף כי יש מקום לביטול כל ההחלטות שניתנו בעניין. אחר ההחלטה היה שקט יחסי בין בני הזוג, אלא שאז פנה שוב האב לרבנות. לטענת האם, הרבנות החליטה כי בגלל הטענות החדשות תילקח ממנה משמורת האפוטרופסות על ילדיה באופן מיידי בגלל "סכנה לשלום הקטינים". לאחר פניית האב לבית הדין הרבני, האם פרסמה לאחרונה סטטוס בפייסבוק ובו היא כתבה כי הרבנות מחייבת אותה לשלם קנס של כ-6,000 שקלים כי לא הסכימה למול את בנה. 'בית הדין חותר בתחבולות לכפות את ברית המילה תוך התעלמות מפסיקת בג"צ וחריגה מסמכות. הגיע העת לעשות סוף לסאגת ההתעללות שבית הדין מעביר אותי ואת ילדיי,' כתבה.

25.07.20

הארץ

עיריית ירושלים החליטה להתנער מתערוכת ציורים ואומנות מפני שיש בהם ציורי עירום. התערוכה "גם אני ידעתי אהבה", שכוללת איורים שנוצרו במיוחד במסגרת קורס בבצלאל, תעלה בגלריה דואק שבמשכנות שאננים, ותציג פרשנויות לטקסטים עבריים החל בשיר השירים, דרך זלדה ועד לשירה עברית עכשווית. מהעירייה נמסר כי "בגלל שחלק מהאיורים שאיירו הסטודנטים מבצלאל כוללים תכנים שעלולים לפגוע ברגשות חלק מהציבור, החליטה העירייה שלא לפרסם במסגרת הפסטיבל העירוני את התערוכה הספציפית הזו. התערוכה תתקיים כמתוכנן בגלריה דואק, כחלק מפסטיבל רחב יותר של משכנות שאננים, וללא קשר לעירייה." "מה שאסור להראות בירושלים, או התערוכה המצונזרת ... התערוכה הוזמנה על ידי פסטיבל אאוטליין המתקיים בחסות עיריית ירושלים. מישהו בעירייה ראה את הפוסטרים והורה להוציא את התערוכה מהפסטיבל," כתבה אורית ברגמן מבצלאל בפייסבוק, "אז התערוכה עדיין תתקיים במשכנות שאננים ... אבל לא יהיה לה פרסום. בואו לראות והפיצו לחברים - אל תתנו לצנזורה לקבור את היצירה הבועטת הזאת."

02.08.20

ynet

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה שוקל להגדיל את תקציב מערכת החינוך, וזאת כדי להגדיל את הכספים לישיבות באמצעות הכנסת סעיף מיוחד בעניין בחוק, וזאת לפי דיווח מכלכליסט. לאחר שהצעת החוק תאושר בקריאה ראשונה, היא תובא לדיון בוועדת הכספים. לפי הערכות, בשלב זה גפני יבקש להגדיל את תקציב הישיבות באמצעות הוספת סעיף מיוחד לחוק. בלשכת גפני סירבו להגיב לידיעה.

04.08.20

קשת

כתב חדשות 12 חושף מה עמד מאחורי ההחלטה לאשר ל-12 אלף תלמידי ישיבות להיכנס לארץ: ההחלטה התקבלה, בין היתר, בעקבות לחץ שהפעיל שר הפנים אריה דרעי. במהדורה המרכזית נחשף לראשונה כי כסף רב מארצות הברית מגיע לישיבות בישראל, וזה שיקול נוסף שנלקח בחשבון מאחורי הקלעים. ההכנסה הכספית של הישיבות הללו מקליטת סטודנטים ובני ישיבות חרדיות וציוניות - היא אדירה: שכר הלימוד השנתי הממוצע הוא כ-15 אלף דולר, וההחלטה לאשר ל-12 אלף תלמידי ישיבות להיכנס לישראל, תכניס לקופתן של הישיבות הללו כ-600 מיליון שקלים. כזכור, פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, התנגד תחילה להגעתם ארצה של התלמידים והסטודנטים, ואף אמר כי "צריכים לעשות כאן מעשה חכם ולמנוע תבערה נוספת," אבל לאחר כמה ימים הוא הסיר את התנגדותו.

■ ■ ■ הערה: מוכרים את בריאות הציבור בנזיד עדשים והציבור הישראלי הוא זה שיישא בעלויות ריפוי החולים.

24.08.20

כלכליסט

שחר אילן מדווח בכלכליסט שהפער בתקציב לתלמיד תיכון, בין החינוך הממלכתי-דתי לחינוך הממלכתי הכללי, גדל בארבע השנים האחרונות פי יותר מ-1.5, מ-20% ב-2015 ל-32% ב-2019. ב-2019 עצמה הוא גדל מ-29% ל-32%. ישנו קשר ישיר בין הפער המתואר לבין העובדה שמאז 2015 שלטו במשרד שרים מהמפלגות הדתיות, תחילה נפתלי בנט ואחריו רפי פרץ, ואלה הזרימו תקציבים גדולים לתיכונים הדתיים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

21.07.20

קשת

חן אוחנה, תושבת אשקלון בת 30, חלתה בקורונה וחיכתה במשך כמה ימים להעברה למלונית שבאחריות פיקוד העורף. כאשר הגיע האמבולנס, היא גילתה לתדהמתה כי נהג האוטובוס לא מאפשר לה לעלות עליו, כי בצוות יש אדם דתי והיא לובשת גופיה - ולכן היא הושארה במקום. "לפני שעליתי, נהג האמבולנס כבר אמר שיש מישהו חרדי והוא מקווה שזו לא תהיה בעיה," חן סיפרה. "כשעליתי, הוא נחרד מזה שאני בגופיה ושורטס ולא היה מוכן שאעלה. הוא אמר את זה לנהג. רבע שעה חיכיתי בחוץ כשכל השכונה מסתכלת כשהנהג מתקשר למנהל שלו. בסוף הנהג הודיע 'את לבושה חשוף - את לא עולה'." חשוב לציין כי מצד פיקוד העורף אין כל נוהל או הנחיה לחולי קורונה בכל הנוגע ללבושם, למעט דרישה להגיע עם מסכה וכפפות. לכן, דרישתו של נהג האמבולנס ל"לבוש צנוע" מצד הנוסעת, נעשתה ללא כל סמכות.

12.08.20

הארץ

עיריית רמלה מקיימת "הפנינג" לגברים בלבד בבריכה העירונית, בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שקבע שנדרשת הצדקה כבדת משקל לקיום אירועים המיועדים למגדר אחד. חלק מהנשים בעיר שלא היו מודעות לקיומה של ההפרדה באירוע, הגיעו למקום עם ילדיהן ולא הורשו להיכנס. מהעירייה נמסר כי מדובר בשני אירועים בלבד, ושנועדו לציבור הדתי-חרדי בעיר.

17.08.20

קשת

עיריית ירושלים ערכה אירוע תרבות בקפסולות, שיועד לגברים בלבד. בתיעוד שצילמה כתבת N12 ענבר טויזר, נראים מאבטחי האירוע מבקשים ממנה לעזוב את המקום: "אין כניסה לנשים כי זה אירוע של חרדים." עוד הם אמרו לה: "זה אירוע לבחורי ישיבות. הכניסה היא לגברים בלבד." האירוע שהתקיים בכיכר ספרא הוקדש לתנועת ש"ס לרגל פתיחת תפילות אלול והשתתפו בו כמה מאות מתושבי העיר. מעיריית ירושלים נמסר: "מדובר באירוע בעל אופי דתי. באירוע היו גם נשים, ואם הסדרן טעה לחשוב שאין להכניס נשים, הרי שמדובר בטעות ואנו מתנצלים על כך."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

13.07.20

קשת

הרב הספרדי של ירושלים והראשון לציון לשעבר, הרב שלמה עמאר, צולם באתר החדשות "כיכר השבת" נותן נאום הסתה כנגד הקהילה הגאה ותומכיהם. בין היתר אמר עמאר כי עדיף ללכת לסעודה של חזירים מאשר לחתונות להט"ביות. הוא הוסיף שכל יהודי שהולך "לחתונות כאלה", צריך לנזוף בו ולהגיד: "גועל נפש, איך אתה הולך למקום כזה?" "אין חרפה ואין ביזיון יותר גדול שאדם, אפילו גוי, ישתתף בחתונות כאלה. רשעים שעושים מזה חתונה," הוסיף עמאר. "זו העבירה הכי חמורה. כבר אמרנו כמה פעמים - אם מזמינים אותם לסעודה של חזירים, יותר טוב שילכו לשם ולא ילכו לחתונות כאלה. אלף פעם יותר טוב." עמאר המשיך את הדברים הקשים, ואף כינה את מקיימי אותן חתונות 'פושעים': "הם הולכים להשתתף ונותנים יד לפושעים. הם נפלו באיזה שיגעון, אין בן אדם עובר עבירה אלא אם כן נכנסה בו רוח שטות. איזו שטות גדולה זו." כיכר השבת החליט שלא לפרסם את הצילומים אך הם דלפו.

07.08.20

קשת

קבינט הקורונה אישר את כניסתם של 17 אלף סטודנטים לישראל - רובם תלמידי ישיבות מארה"ב, והרכבת האווירית הזו החלה להגיע לארץ בניגוד לדעתו המקצועית של פרופ' רוני גמזו. כניסתם של בחורי הישיבות נעשית כשברקע נמנע איחוד בין זוגות מעורבים שעדיין לא מצליחים להתאחד, בעקבות החלטת המדינה למנוע את כניסתם של בני הזוג שאינם אזרחים ישראלים לארץ. לא מעט אנשים מרגישים כאילו יש אפליה מתוך אינטרסים פוליטיים - על הגב שלהם. "זה מרתיח את הדם. איך מעדיפים מישהו שהוא לא אזרח ישראלי להגיע לפה לחגים, ולא לתת לנו, לחגוג ביחד יום הולדת לאדם, ראש השנה?" שאלה רונית. "אתה מרגיש שלא רק שנותנים לך בוקס בבטן, אלא שגם בודקים שנפלת על הרצפה ודורכים עליך עד הסוף שלא תקום."

09.08.20

קשת

שלט שנתלה בבריכת השחייה של 'מרכז ציפורי' בירושלים עורר סערה ברשת לאחר שנכתב בו "היום יש מציל לא יהודי". הסיבה לשלט היא שנשים חרדיות לא רוצות שמציל יהודי ישהה באותו אזור כאשר הם נופשות בבריכה. שימי אמסלם, מנכ"ל מרכז ציפורי, מסר בתגובה: "ברגע שהודיעו לי על השלט, ביררתי והוסבר לי שנשים חרדיות ביקשו לשים אותו מכיוון שהן לא נכנסות למים אם אין מצילה או מציל ערבי."

28.08.20

הארץ

רב העיר פתח תקווה, מיכה הלוי, נשא דברים בעצרת לזכרו של שי אוחיון שנרצח בפיגוע בעיר. באותו המעמד השתלח בקהילה הגאה ובשופטים. בנאומו בעצרת, שהתקיימה במקום שבו נרצח אוחיון, אמר הרב: 'יש בתוכנו עוד דברים - קרי של טומאה, אומר לנו רש"י, משכב זכור אנחנו צריכים את הדברים הללו לטהר ולקדש.' הלוי התייחס בדבריו לפרשנות רש"י לפרשת השבוע "כי תצא". בנוסף, הלוי התייחס בנאומו לכלי התקשורת ולבתי המשפט, ואמר כי הם "מצננים את חום ואהבת ישראל". הלוי והמשרד לשירותי דת סירבו להגיב לדברים. מלשכת דובר עיריית פתח תקווה נמסר בתגובה כי "רב העיר הינו דמות הלכתית-עצמאית והדברים שאמר בעצרת הם על דעתו בלבד."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

29.06.20

הארץ

הרב משה דרור צנעני, רב בכיר בחסידות "שובו בנים", המונהג על ידי הרב אליעזר ברלנד - הוקלט כאשר הוא מנסה להשתיק טענות על תקיפות מיניות שיוחסו לברלנד. ההקלטה, שהגיעה לידי "הארץ", נעשתה בקיץ 2016, חודשים ספורים לפני שהורשע ברלנד במסגרת עסקת טיעון במעשים מגונים ובתקיפה - הרשעה שבגינה נשלח ל-18 חודשי מאסר, מהם ריצה 10 בפועל. בהקלטה נשמע הרב הבכיר מנסה להסביר לאדם אשר קרובת משפחתו הוטרדה מינית, מדוע הרב ברלנד לא יכול להטריד מינית: "היא צריכה לדעת, הרב הוא פרוש לגמרי, אין לו גוף בכלל," אמר צנעני, "לפעמים הוא רואה כל מיני דברים."

30.06.20

מעריב
קשת

רב מוכר מחולון וכמה מעוזריו נעצרו בחשד למעשים מגונים ועבירות מין. בימים האחרונים הופצו ברשתות החברתיות תיאורים שמהם עולה לכאורה שהרב מבצע מעשה מגונה. המשטרה עצרה את הרב וגם את השמש שלו ועוזר נוסף. הוא נחשד במעשים מגונים ועבירות מין לאורך תקופה. גורם המעורב בחקירה אמר ל-N12: על פי החשד, אל הרב הגיעו למשך תקופה צעירים שבאו בכוונה לעשות "תיקון". הרב ניצל לכאורה את היותו בעל השפעה על אותם צעירים וביצע בהם מעשים מגונים. החקירה החלה כבר לפני מספר חודשים בעקבות מידע שנמסר למשטרה.

04.07.20

קשת

בתחילת היום פורסם סרטון ערוך וחלקי ובו נראה חרדי נגרר לניידת משטרה כשהוא באזיקים, לכאורה בטענה שהמסכה לא כיסתה את פניו. המשטרה החליטה לחשוף את האמת כולה מאחרי הסרטון ופרסמה את הסרטון ממצלמת האבטחה שבמקום. בסרטון הזה נראה החרדי מתגרה בשוטרים שיעצרו אותו. אותו חרדי הוא דמות מוכרת ושמו אהרון בוימל, והוא מכנה את עצמו את עצמו 'האדמו"ר מברדיטשוב'. ל-N12 נודע כי השוטרים ביקשו ממנו להזדהות, אך הוא סירב - ולכן השוטרים נאלצו להפעיל כוח. בסופו של דבר הוא הסכים להזדהות בפני השוטרים - ואז הוא עוכב על ידם. בהגיעם לתחנת המשטרה נמסר לו דו"ח, והוא שוחרר לביתו. בתיעוד שפורסם מוקדם יותר היום, נראו שוטרים גוררים אותו ברחוב לעבר הניידת, כשידיו אזוקות, וקהל רב מקיף את השוטרים וקוראים להם לשחררו.

07.07.20

ynet

במסגרת הקמפיין להעלאת מודעות לנגישות שיזמה תנועת לינק 20, נתלו על אוטובוסים שלטים שעליהם נכתב: "הדרך היחידה שלי להיות על אוטובוס בינעירוני זה בפרסומת," לצד תמונות של אנשים עם מוגבלויות. בבני ברק, מישהו החליט כי הקמפיין הזה אינו צנוע כי הוצגה בו אישה, ולכן תמונתה רוססה בשחור. התמונה שייכת לטל מעיין בן ארי, שמתניידת בעזרת כיסא גלגלים והיא במקרה גם דתיה. "קשה לי להגיב לפעילות כזו כאישה דתייה," אמרה בן ארי ל-ynet. "זו פעולה מקוממת, אלימה וחסרת היגיון." היא הדגישה כי לא מדובר בעבודת דוגמנות או ניסיון מכירה של מוצר. "נרתמתי ואף יזמתי את הקמפיין, כי בזמן השבתת הרכבת, ובהיעדר אלטרנטיבה לאנשים עם מוגבלות, פשוט נתקעתי בבית במשך חודשיים, וכמוני עוד אלפים. לא תיארתי לי שפעולה שאמורה לשחרר אנשים רבים מתלות וכל מטרתה עשיית צדק, תוביל לעוולה חמורה אחרת."

08.07.20

קשת

בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות נראה מתנדב של מד"א מאזור השרון יורד מאמבולנס אל ישיבה - אמבולנס אותו לקח ללא אישור מבית חולים במרכז הארץ - ורוקד עם עשרות בני אדם, חלקם ללא מסכות. האמבולנס נכנס לשטח של הישיבה ומתוכו קופצים כמה בני אדם במדים לבנים, אשר משמשים את צוותי מד"א והצוותים הרפואיים להגנה מפני קורונה. המתנדב נראה רוקד לצלילי מוזיקה חסידית עם עוד עשרות אברכים שהיו במקום, חלקם בלי מסכות ובהם כמה ילדים.

10.07.20

קשת

גבר כבן 38 מבית שמש נעצר בחשד שתקף את בנו במהלך השבת. האב חנק את בנו עד שאיבד את הכרתו. המשטרה חושדת כי הרקע לתקיפה הוא כי האב סבר שהבן לא מקיים את מצוות הדת די הצורך. צוות מד"א הזעיק במהלך השבת את משטרת ישראל, לאחר שנקרא למקום והעניק טיפול רפואי לנער. השוטרים הבחינו בסימנים על צווארו של הקטין, והם עצרו את אביו בחשד שתקף אותו בחניקה.

10.07.20

קשת

בלב שכונת רוממה בירושלים ממוקמת אחת מהחסידויות הגדולות בעולם - חסידות בעלזא. מקורות בחסידות מדווחים על דפוס לפיו חולים יושבים בבתיהם עם תסמינים - ומסרבים ללכת להיבדק, כדי לא להימצא חיוביים לנגיף. "בבית הכנסת שלנו מתפללים מאות אברכים ולכולם יש קורונה - כמובן שאף אחד לא נבדק," סיפר אחד מהחסידים ל-N12. עשרות עדויות חושפות מקרים דומים אשר מתרחשים בחיפה, באשדוד ובירושלים. חולים מהחסידות אשר חוששים להעלות את נתוני התחלואה ולהחמיר את הסגר - מסרבים ללכת להיבדק. במקביל, מקורות בחסידות מדווחים כי בימים אלו מתקיימות הכנות לחתונה של נכד האדמו"ר בהשתתפות אלפי אנשים בחודש הבא. בעדות נוספת מאשדוד, ציין קרוב משפחה, קרוב של אחד מהחסידים הגר בעיר: 'יש שם בית מדרש ענק של בעלזא - כל האזור שם או שהיו בבידוד או שהם חולים. אחי כבר פעם שלישית בבידוד וגם חלק מילדיו. הוא כועס אבל אין לו עם מי לדבר - הכול בהוראת האדמו"ר.'

10.07.20

ynet

תושבים מרוממה בירושלים הפגינו באלימות כנגד הסגר שהוטל על השכונה עקב הגידול בהדבקות ווירוס הקורונה. המפגינים השליכו ביצים על שוטרים וקראו לעברם: 'נאצים, זה רק בגלל שאנחנו חרדים, אנחנו מוחים על האנטישמיות. אנחנו כמו השחורים בארה"ב.' היו גם שתקפו את חברי הכנסת החרדים. הלל, תושב רוממה, אמר ל-ynet: "אנחנו נמחה בדרכי נועם. לא נהיה כמו ההפגנה בתל אביב. לא נשרוף ניידות ולא ננפץ בנקים. אנחנו גם לא אנשי מאה שערים."

18.07.20

קשת

מודעות שנתלו באזורי המגזר החרדי, מבטיחות ריפוי לקורונה. לטענת כותבי השילוט, מדובר בתרופה טבעית שלכאורה נוסתה בהצלחה בארץ ובעולם. כידוע, תרופה מאושרת ומוכחת לטיפול בחולים בנגיף לא באמת קיימת. מערכת חדשות ערוץ 12 הפנתה את המידע החשוד על התרופה המסתורית למשרד הבריאות. זו אינה הפעם הראשונה שבה נאלצים הגורמים המוסמכים להתמודד עם מקרי שרלטנות והבטחות שווא. רק בחודש שעבר חשפנו במהדורה המרכזית אדם שמתחזה לרופא, שהבטיח כי הוא יכול לאבחן קורונה באמצעות שיעול בטלפון.

27.07.20

קשת

הדר מרדכי (28) בחרה לאייר את סיפרה המזעזע של חברתה אשר עברה התעללות פיזית קשה כשגדלה בבית חרדי עם הורים שהתעללו בה ובאחיה. כנערה חייתה במשך תקופה ברחוב, עברה שני מקרים של אונס, התחתנה והתגרשה פעמיים והצליחה להשתקם באמצעות טיפול בבעלי חיים. הדר בחרה לאייר מתוכו רגעים משמעותיים, ואת העבודות היא מציגה בימים אלה ממש במסגרת תערוכת הבוגרים של מכללת מוסררה.

27.07.20

ישראל היום

השחקן יניב ביטון התעורר לבוקר של איומים, גידופים וקללות, או כלשונו - "שיחות מלוכלכות והודעות אהבה בטלפון". ההודעות מגיעות על רקע הכרזות של אישים בחברה ובפוליטיקה הדתית והחרדית, שיצאו בימים האחרונים, נגד התוכנית הסאטירית "היהודים באים" בכיכובו, וכנגד האופן בו היא מציגה את הדמויות המקראיות. המתקפה על התוכנית החלה כאמור בשבוע שעבר, עם פרסום סרטון בעניין מאת הרב זמיר כהן, יו"ר ארגון "הידברות". גם חברי כנסת מש"ס ומימינה יצאו נגד התוכנית בימים האחרונים ואף פנו ליועץ המשפטי בבקשה לפתוח בחקירה פלילית כנגד יוצריה.

31.07.20

ynet

השחקנית מריה אסטרייכר, שמשתתפת בהפגנות מול מעון ראש הממשלה כשהיא מחופשת לדמות של אישה חרדית, טענה כי הותקפה בהפגנת הענק ונזקקה לטיפול בבית חולים. לדבריה, צעיר חובש כיפה התיז עליה חומר לא ידוע ונמלט מהמקום. "אני לא אלך יותר עם הדמות להפגנות. החיים שלי יותר חשובים," אמרה בשיחה עם ynet. "זה שרף מאוד והתחלתי לצרוח בטירוף," המשיכה אסטרייכר, "הייתי בטוחה שאיבדתי את הראייה, חשבתי שהלכו לי העיניים. החומר התקשה והעין נשארה סגורה, לא יכולתי לפתוח אותה. כמה אנשים באו ולקחו אותי הצידה סמוך לגן העצמאות, ושם שכבתי על הגדר וצרחתי כי עדיין לא הבנתי מה קורה. ידעתי שזה כוון אליי כי קיבלתי הרבה איומים. מהצד היו כמה חרדים ששמחו לאיד, זה שרף לי את הלב."

01.08.20

מעריב

ירוחם זק בן 49, מלמד בכולל בבית שמש, הואשם בגין מעשים מגונים שביצע בארבעה תלמידים שלימד לקראת בר מצווה. על פי כתב האישום שהוגש על ידי עו"ד עינת ברוכי יריב, בין השנים 2009-2015 לימד הנאשם בכולל בחצר בית בבית שמש והשתמש במחסן הצמוד לכולל על מנת לעבוד שם באמצעות המחשב וללמד ילדים לקראת בר מצווה. ארבעת המתלוננים נהגו להגיע למחסן על מנת לשחק במחשב של הנאשם וכן ללמוד לקראת בר המצווה, שם ביצע בהם הנאשם מעשים מגונים.

02.08.20

ישראל היום
ynet
וואלה!

כ-40 אלף איש פוקדים כל שנה את קבר רבי נחמן שבאומן בראש השנה. לכן, ראש המטה לביטחון לאומי הצהיר שלא תתאפשר טיסת ישראלים לאומן מחשש להדבקה המונית והתפשטות נגיף הקורונה, אלא שחלק מחסידי ברסלב לא מתרשמים מהאיסור והם מתכננים להגיע לקבר הרב בכל מחיר. אחד מהחסידים מסביר: "אנשי ברסלב תופסים את זה כמבחן אמונה... ולדעתי, הפרסומים על זה שהדרך לאומן סגורה באמת יביאו לכך שיגיעו רק אלו שהדבר בוער אצלם. מצד שני, יש אנשים שעד היום לא כל כך בער להם לנסוע בכל שנה, ועכשיו דווקא יש להם יותר התלהבות והם לא יוותרו בשום אופן. האתגר עוד יותר מעורר את החשק להגיע."

■ ■ ■ הערה: 'המל"ל דרש לבטל את הטיסות, מירי רגב הטילה וטו' (קשת) ושר הבריאות לשעבר דורש לפטר את פרופסור גמזו (ynet).

02.08.20

וואלה!

מקורבי אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת "שובו בנים" שהואשם בעבירות מרמה והלבנת הון, הפיצו הודעה אל חסידיו ובה ביקשו להעביר את כספי המענק לכל אזרח שחולקו בשל התפשטות נגיף הקורונה - לטובת הגנתו המשפטית. בהודעה נכתב: "ההוצאות של עורכי הדין כבירות מאוד ואין מי שהשתתף (בהן) חוץ מתלמידים של מורנו הרב. הם היחידים שיש להם את הלב עבור הדבר הזה." עורך דינו של ברלנד הוא עמית חדד, אחד מפרקליטיו של ראש הממשלה. ברלנד, מנהיגה של אחת הקהילות הגדולות מחסידות ברסלב, נעצר בחודש פברואר בעקבות מעורבותו בפרשה שזכתה לכינוי "עושק שחור".

04.08.20

מעריב
ישראל היום
mynet
ynet
קשת

משטרת מחוז ירושלים תפתח בחקירה פלילית נגד מארגני החתונה ההמונית שערכו אמש אנשי חסידות בעלז. בחתונה נכחו כ-2,000 אורחים שהתקהלו בצפיפות אחד ליד השני, ללא הקפדה על מרחק וללא מסכות. המשטרה בחרה שלא לפזר את ההפגנה בכוח. מדובר בשמחת הנישואין של נכדו השישי של האדמו"ר מבעלזא, בן של בנו הרב אהרן מרדכי רוקח.

■ ■ ■ הערה: כל אחד מארבעת המארגנים קיבלו קנס של 5,000 ש"ח. כמה יעלה האשפוז של החולים מהחתונה הזו? ולאחר כשבוע וחצי מסתבר שאחד "מבכירי" השמחה הזו חלה אך מסרב להיבדק בבדיקת קורונה. מקורות בחסידות הסבירו כי הסיבה היא חשש של האדמו"ר להיבדק לקורונה, ואמרו כי "בבעלזא יעשו הכול כדי להסתיר קורונה." (ynet)

06.08.20

קשת
מעריב

יונה אברושמי, רוצחו של אמיל גרינצווייג ז"ל התראיין חובש כיפה שחורה גדולה לכתבה בחדשות ערוץ 12 בריאיון ליגאל מוסקו, על "מה שצריך לעשות" למפגינים מול מעון ראש הממשלה בבלפור. בריאיון, כינה אברושמי את המפגינים בבלפור "חיידקים" ומדבריו התפרש שקרא לעשות מעשה: "חיידקים הם חיידקים, גם היום הם חיידקים. כשאתה אוהב בן אדם אתה מוכן למות בשבילו ... אני לא הולך היום לבלפור. יש בחורים צעירים, הם ילכו לשם, והם יודעים מה לעשות." במהלך הכתבה הוזכר שהרוצח קיבל את שחרורו לאחר שהביע חרטה על הרצח, אולם לאור הדברים החדשים החרטה היא רק מס שפתיים לצורך השחרור.

08.08.20

קשת

ילדים בגן בהרצליה סיפרו בשבוע שעבר סיפור שהעלה את חשדם של הוריהם. לדבריהם, גבר זר נכנס לגן באישור אחת מנשות הצוות כשהוא ללא מסכה - וזאת בעוד שלהורי הילדים עצמם אסור להיכנס לגן בשל מגבלות הקורונה. עוד סיפרו הילדים כי האיש, חובש כיפה ובעל חזות דתית, הציע להם ממתקים ולומר "ברכות".

11.08.20

ynet

בית הדין הרבני האזורי בירושלים קבע כי האלימות הפיזית, הכלכלית והנפשית שהפעיל גבר על אשתו היא סיבה מספקת לשלול ממנו את חלקו בזכויות הפנסיוניות שצברה האישה - שהייתה המפרנסת של המשפחה בזמן שהוא למד בכולל, לאחר גירושיהם. עם זאת, חלוקת הרכוש תהיה שיוונית למרות שהאישה היא זו שרכשה את הבית, כי גם מבחינה הלכתית וגם מבחינת חוק יחסי ממון - דירת מגורים שנרשמה על שם בני הזוג שייכת לשניהם גם אם אחד מהם שילם עבורה יותר. הדיינים הבהירו כי הדירה נרכשה מלכתחילה מכספים משותפים וכי לצד העובדה שהאישה מימנה את החזרי המשכנתא, הבעל דאג לטיפול בילדים.

12.08.20

מעריב

המשטרה עצרה צעיר בן 22 בחשד שתקף את בת זוגו במספר מקרים שונים. באחד מהמקרים, תקף אותה כי לא הייתה מוכנה לבוא איתו לבית הכנסת ובפעם אחרת, היא לא הכינה דגים לשבת. באחת מהתקיפות הוא זרק על אשתו גפרור בוער, כאשר האישה אחזה בתינוקת. נגד האיש הוגש כתב אישום ובקשה למעצר עד לתום ההליכים בבית משפט השלום בקרית שמונה, בגין עבירות של איומים, תקיפה הגורמת חבלה של ממש ותקיפת סתם. בית המשפט נעתר לבקשת המשטרה והורה על מעצרו עד החלטה אחרת.

14.08.20

קשת
ynet

נחמן אנשין החרדי, שרצח לפני כעשור באכזריות ורוצץ את גולגולתה של בתו הפעוטה פרומה בת השמונה חודשים, ובו בזמן מלמל פסוקים וצעק כי הוא המשיח, נתפס בנתב"ג. הרוצח נמלט לאנגליה לפני כשמונה חודשים עם אשתו ובנו, חזר לאחרונה לארץ, נתפס והוגש נגדו כתב אישום בגין בריחה ממשמורת חוקית. מפרטי האישום הנוכחי עולה, כי בדצמבר 2019 נמלט אנשין מישראל לאנגליה יחד עם אשתו הנוכחית ובנם, כאשר קודם לכן הוא רכש כרטיסי טיסה ומכר לאדם אחר את הרכב הרשום על שם אשתו.

18.08.20

קשת

בכתבה "בבית שהכי שייך לו, אלוהים לא שמר עלי" ניתן לקרוא על עדויות של גברים אשר נאנסו ע"י גברים אחרים כאשר היו ילדים במקווה. רחלי גוטליב רושגולד, סמנכ"לית עמותת "מגן" ומנהלת הארגון החרדי "לא תשתוק", שנותן מענה לנפגעי תקיפה מינית חרדים ודתיים, מספרת כי מאז הוקם הארגון בשנת 2015 - מתקבלות בו עשרות רבות של תלונות על פגיעות מיניות במקוואות. "רציתי להוציא פעם סטיקר שמופנה לאימהות - 'תשמרי על הילד שלך טהור, אל תשלחי אותו למקווה!'," היא מודה, "זו פשוט חממה לפדופילים, סכנת נפשות, וצריך להכיר בעובדה שהמציאות הזאת קיימת."

19.08.20

קשת
קשת

מספרי טלפון של נשים מופצים בקבוצת טלגרם בשם "דתיים חוטאים". חלק מהגברים מטרידים מינית את הנשים. רוני, שמספר הטלפון שלה הופץ, סיפרה שהגבר הראשון שהתקשר ציין שהוא תושב הצפון, וקיבל את המספר שלה. תחילה היא חשבה שמדובר בטעות תמימה, אבל אז התמונה התבררה: "הוא שאל אותי אם אני לא מעוניינת בערב חד פעמי עם גבר חרדי," סיפרה רוני. "הייתי בהלם, אמרתי לו שאני לא מעוניינת בערב חד פעמי עם אף אחד וניתקתי." אך הטירוף לא נגמר פה, הטלפונים וההודעות המשיכו להגיע ובאפליקציית זיהוי השיחות שבה היא משתמשת היא הבחינה כי עשרות גברים שהיא לא מכירה שמרו את המספר שלה. "פלשו לי לחיים, פחדתי לחזור הביתה," אמרה רוני. "ממש נכנסתי ללחץ בלילה." רוני פנתה למשטרה והגישה תלונה - ובמקביל העלתה פוסט לקבוצת פייסבוק של תושבות תל אביב. עד מהרה כתבו לה נשים נוספות שגם להן קרה מקרה דומה. אחת מהן, גלית, התמודדה עם מקרה דומה שלשום בשעות הלילה - ממש כמו רוני עצמה. "חלק שאלו כמה כסף אני לוקחת," ציינה גלית, אחרי שעשרות אנשים שלחו לה הודעות לקראת חצות.

19.08.20

ynet

צעיר דתי כבן 19 תקף קבוצת מתפללות מקרב נשות הכותל שהתפללו ברחבה. הוא התנגד למעצר וכתוצאה מכך נפצע שוטר. "היחס השמור לנשים מאמינות בכותל המערבי זהה לזה השמור למחבלים, לא פחות, והיחס לספר תורה שווה ליחס לפצצה מתקתקת שיש לנטרל," אמרה יוכי רפפורט, מנכ"לית נשות הכותל.

21.08.20

וואלה!

מתי בן דוד, מנהל משרד פרסום שביצע שורת עבירות מין בשש נשים חרדיות שעבדו תחתיו - ייכנס לכלא למשך 17 שנים, כך קבע בית המשפט בירושלים. שיטת הפעולה של בן דוד הייתה לשלוח לנשים הודעות עם הצעות מיניות, וכשסורב - נהג להשפיל אותן ולהתעמר בהן. הוא אף איים שאם יספרו על המעשים, יטען שנעשו בהסכמה וביוזמתן: "יצר מאזן אימה."

23.08.20

ישראל היום

כ-400 מתקהלים ששהו בישיבת פוניבז', נתפסו ע"י המשטרה ונרשמו להם דו"חות בגין אי עטיית מסכות והפרת התקנות לשעת חירום. גבר בשנות ה-20 לחייו נעצר במהלך האירוע, זאת לאחר שמנע מהשוטרים לבצע אכיפה במקום ובהמשך אף סירב להזדהות בפני השוטרים ולעיכובו. מהמשטרה נמסר בעקבות האירוע: "משטרת ישראל תמשיך לבצע את אכיפת התקנות לשעת חירום בכל מקום בו תזהה זילות בחיי אדם וחשש להתפשטות נגיף הקורונה."

27.08.20

ישראל היום
קשת
קשת
ynet
קשת
ynet
קשת
מעריב

הרב נתנאל שריקי הוא החשוד בביצוע מעשה מגונה של מטפל נפשי במטופלות. במהלך הדיון בבית המשפט, נציג המשטרה אמר שעלה חשד גם להטרדה מינית. הרב חשוד בביצוע מעשים מגונים בשתי נשים שביקשו את עצתו באזור הדרום, ועומת איתן אתמול בתחנת משטרת באר שבע. בית המשפט קבע, בהחלטה להאריך את מעצרו, כי קיים חשד סביר כנגד הרב. "יצוין, כי המעשים המיוחסים לחשוד, כפי שעולה מהודעות המתלוננות, נעשו בעת שהן פנו אליו על מנת להתייעץ עמו ולקבל ברכה. בשים לב לעבירות המיוחסות לו - קיימת עילת מעצר של מסוכנות וחשש לשיבוש חקירה. גם אם ניתן היה לשקול שחרור לחלופת מעצר שייתן מענה הולם למסוכנות, בשלב זה של החקירה, לנוכח חשש לשיבוש - אין לשחררו לחלופת מעצר."


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

24.07.20

ישראל היום
דה-מרקר

שירות סטרימינג חדש לקהל דתי מציע לצנזר סרטים וסדרות בהתאם לדרגות סינון או צניעות. שירות הסטרימינג החדש הוא פרי יוזמה של איש העסקים והפעיל הפוליטי ישראל זעירא, המשתייך למגזר הדתי-לאומי. זעירא הוא הבעלים של חברת הנדל"ן 'באמונה' ומוכר מאוד בקרב הקהל הדתי-לאומי כמי שתורם לפעילות של גרעינים תורניים העוסקים בהחזרה בתשובה. הוא גם חבר מרכז במפלגת הבית היהודי. כאשר תופיע סצנה או תמונה שאיננה צנועה, למשל כתף של אישה, היא תצונזר ותוצג הודעה למשתמש.

03.08.20

ynet

משה מנס (33), איש פרסום ותושב העיר החרדית מודיעין עילית, נמצא בבידוד כבר שבועיים עם חמשת ילדיו, לאחר שאשתו נמצאה חיובית לקורונה. עובדת המשתייכת ל"פלג הירושלמי" - קבוצה קיצונית ליטאית - שהגיעה חולה לעבודה - הדביקה את אשתו של משה וגרמה למה שהוא מכנה "פיגוע קורונה". לדבריו, "אותה עובדת הייתה מ'הפלג הירושלמי', ויש לה איזשהו רב, שאני לא יודע מי הכתיר אותו רב, ובאיזה סמכות הוא לוקח חיים של אחרים על עצמו. אבל אותו רב אמר לה שאין דבר כזה קורונה, ושזה קשקוש מוחלט." אותה עובדת הביאה, ככל הנראה, לתחלואה גבוהה: "במשרד של אשתי נדבקו עוד 6-7 עובדות. כל אחת חוזרת הביתה יש לה עוד 6-7 ילדים - בשנייה אחת מגיעים ל-50-60 חולים, כמו שבאמת קרה. ככה ברגע אחד כל העיר שלנו הופכת לאדומה."

19.08.20

קשת

אישה כבת חמישים, אשר פתחה פרק ב' בחייה עם גבר, פנתה לבין הדין הרבני במקום מגוריה באזור הדרום בבקשה להינשא לו. האישה פנתה לבית הדין הרבני בניסיון לבטל את נישואיה לבעלה לשעבר בטענות הלכתיות שונות ולקבל היתר להינשא לבן זוגה הנוכחי ואב ילדיה. הדיינים אסרו את הנישואין כי לדעתם, האישה קיימה יחסי מין עם הגבר השני, לפני שנפרדה סופית מבעלה הראשון. על פי ההלכה, טענו הדיינים, האישה "אסורה לבעלה ואסורה לבועלה": כלומר לא תוכל להינשא לא לבן זוגה הנוכחי וגם לא לבעלה לשעבר ממנו התגרשה במידה ותרצה להינשא לו בעתיד. כמו כן הדיינים דחו את טענותיה בדבר כשרות החופה שנערכה עם בעלה הראשון. עו"ד אירית רוזנבלום, מייסדת ומנכ"לית ארגון "משפחה חדשה", הגיבה בגיחוך למשמע המקרה החריג: "בהיעדר מוסדות תרבות פועלים, כנראה שבתי הדין הרבניים מבקשים להציג לנו מחזה אבסורד משלהם, רק שבמקרה הזה המחיר הוא גבוה מאוד, במיוחד לנשים שהן הקורבנות הכמעט קבועים של אותם אנשים חשוכים שקיבלו היתר מהמדינה לשחק בחיי אדם."

22.08.20

קשת

ארגון "בוחרים במשפחה", עליו חתומים בין היתר רבנים וחוקרים ממוסדות שונים, מאשימים את כל מי שמקיים יחסי מין ללא נישואים במתן גושפנקא לאונס והחפצת נשים, וזאת על רקע האונס המחריד באילת שבה נערה נאנסה במלון ע"י מספר בחורים. חלק מהדברים שנכתבו הם: "היעדר קו גבול ברור ונצחי הקובע שמקומו של המין הינו אך ורק בקודש הקודשים הזוגי של איש ואישה שכרתו ביניהם ברית, מותיר את בני האדם חסרי עמוד שדרה מוסרי ורוחני במובן הקיומי. הדבר נותן את אותותיו בהחפצת נשים, החצנת והוזלת סיטואציות אינטימיות ואין שום פלא שגם במופעים מבישים דוגמת האירוע באילת, שלא היה ראשון, וללא שינוי תפיסה - כנראה גם שלא יהיה אחרון." מטעם שדולת הנשים נמסר: "הניסיון לקשור בין מערכות יחסים מיניות בהסכמה בין שני אנשים לבין אונס - מזעזע וחמור. יש כאן דגל אדום חמור כי ישנן נשים שמקשיבות למי שחתומים על המכתב. אנחנו חייבות להגיד להן שיש דבר כזה מין בהסכמה, מין בריא וטוב בין שני בגירים, ויש עולמות של ניצול וכוח, וכל ערבוב בין שניהם הוא עיוות המציאות ... לא למותר לציין שהמחקר מלמד שהשיעורים של פגיעות מיניות בחברה הדתית והחרדית דומים לאוכלוסייה הכללית. במקום לצאת באופן חד משמעי נגד פגיעה מינית מכל סוג, הפניה מייצרת לגיטימציה לאונס במסגרת הנישואים. לא ניתן יד להחזיר את הנשים למעמד של רכוש הגבר."

23.08.20

קשת

הרב ישראל אלחדד, גבאי מתחם ציון הקבר באומן, טען בתוכניתו של רפי רשף כי הוא מצא תרופה טבעית לנגיף הקורונה. במהלך הריאיון אמר הרב הזה כי בידו מתכון לתרופה טבעית לקורונה אותה הוא המציא ורקח בעצמו, תרופה שבין היתר כבר ריפאה עשרות אנשים באוקראינה ובאנגליה. "בסיעתא דשמייא, אני אישית רשמתי פטנט, תרופה טבעית לווירוס הקורונה שריפאה כבר כ-50 איש בלונדון." אלחדד המשיך וטען כי הסתברות ההצלחה של התרופה עומדת בימים אלה על "מאה אחוז" והוסיף: "תוך יומיים יוצא מהחיידק הזה."

■ ■ ■ הערה: הקורונה הוא וירוס ולא חיידק. נו שיהיה, לא נבלבל את המומחה עם העובדות.

24.08.20

ynet

יו"ר ועדת החוקה יעקב אשר מש"ס מתח ביקורת על פרויקטור הקורונה המתנגד להגעת ישראלים לאומן. לדבריו, על הממשלה להחליט מה דין הטיסות לאומן, לא אנשי המקצוע הרפואיים.

■ ■ ■ הערה: משפחות שכולות זעמו על התנהלות הממשלה, שלא אסרה על אלפי חסידים לטוס לאומן, למרות אזהרות גורמי המקצוע מסכנת ההידבקות בקורונה. לטענתם, לא ייתכן שעליהם נאסר לעלות לקברי יקיריהם בבתי העלמין הצבאיים ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, בטיעון שקיימת סכנת הידבקות בקורונה, בעוד שמשיקולים פוליטיים, המדינה שקלה לאשר לרבבות לצאת לתפילות המוניות על קבר רבי נחמן באומן. (מעריב)


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

06.07.20

קשת

חן גל, אימו של פעוט שעבר ברית מילה שהשתבשה - סיפרה לאתר החדשות קשת כיצד כמעט איבדה את בנה בגלל ברית המילה. "ילדתי בן בלידה מדהימה קצרה ומהירה. הכול היה נראה יותר מדי טוב. אחרי שלוש בנות חיכיתי לבן, הנסיך, שיבוא. אבל כנראה שמשהו התפקשש והלילה אחרי הברית שינה את חיינו ... הלילה התחיל רגיל, קצת כאב לו, נתתי לו תרופה והכל נראה בסדר אבל בשש בבוקר קמתי לסיוט של חיי. שמעתי את לביא בוכה וביקשתי מבעלי שיביא לי את הילד כדי שאוכל להניק אותו. כשהחזקתי אותו הרגשתי שהמכנס שלו רטוב," היא משחזרת. "ביקשתי מבעלי שידליק את האור כי חשבתי שאולי ברח לו פיפי אבל חשכו עיני - כולו היה מכוסה דם."

16.07.20

ynet
קשת
חרדים 10

שלווה זלפריינד (64), גננת מוערכת מגן עירוני ממלכתי-דתי בפתח תקווה, נפטרה מקורונה. זלפריינד אובחנה כחולת קורונה לפני כשלושה שבועות, ובעקבות מחלתה אושפזה. בהודעה ששלחה בקבוצה שבוע לאחר שחלתה, כתבה כי הודיעו לה שהיא ככל הנראה נדבקה בגן וציינה בקבוצת הוואטסאפ של הגן כי משפחות הפרו בידוד ושלחו את ילדיהם לגן בכל זאת. עוד כתבה: "היו לי ניסים גלויים ... יד ה' סובבה את הנסיבות והיא זו אשר הוציאה אותי מהמצב הקשה בו הייתי ... הדברים ... נכתבים בדם ליבי ובתפילה שאזכה בקרוב לצאת ממסע הייסורים שקיבלתי באהבה מאיתו יתברך ... אני ב"ה מתאוששת והשלב הקשה ביותר של המחלה, כבר מאחוריי."

04.08.20

mynet
mynet

אברך בן 24, עקיבא קראוס, טבע למוות בכינרת. סמוך לשעה 17:30 התקבל דיווח במוקד זק"א על אדם שטבע למוות בחוף הנפרד בטבריה. משה ממן, מתנדב זק"א צפון שטיפל בזירה: 'כשהגעתי לחוף ראיתי כוחות הצלה רבים אשר מבצעים פעולות החייאה על גבר בן 24 שנמשה מהמים ע"י המצילים לאחר טביעה ... עשרות אזרחים עמדו בסמוך אליהם ואמרו פרקי תהילים. לצערי לאחר שפעולות החייאה כשלו, נאלץ פרמדיק מד"א לאשר את מותו במקום. מתנדבי זק"א צפון טיפלו בכבוד המת בזירה הקשה, נסיבות האירוע נחקרות ע"י המשטרה.'


כללי

תאריך

מקור

תקציר

25.07.20

קשת

על רקע הסערה בהצעת החוק האוסרת על "טיפולי המרה", הסרט "חתונה הפוכה" שיוקרן בדוקואביב וישודר בהוט 8, מגולל את סיפורם של צעירים וצעירות הומוסקסואלים ולסביות שהממסד הדתי-לאומי שבו גדלו מנסה "ליישר" דרך החופה והקידושין. מיכאל ורדי, רב קיבוץ צורים ובימאי הסרט הסביר: "מצד אחד זה לא מדובר, מצד שני כשאני מספר לאנשים שאני עושה את הסרט הזה, כל אחד מכיר סיפור. זאת אומרת שזו תופעה, אבל התופעה הזאת מושתקת, היא לא מדוברת, היא לא נמצאת על פני השטח, ואז אני רואה מה התוצאות הטרגיות של הזוגיות הזאת ואמרתי - צריך לספר את הסיפור הזה."

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי