אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויקרא את שמם אדם - פרשות השבוע בפעמת הזמן
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 174: נובמבר-דצמבר 2020

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

העולם על פי דרעי: ביטחון תזונתי מותאם לחרדים
לזה יש כסף: בוטל הקיצוץ בקצבאות האברכים ותלמידי הישיבות
מאמר מערכת הארץ - בגרות בהפרדה מגדרית
"למראית עין בלבד": אכיפה אפסית במוסדות החינוך החרדיים שפתוחים בניגוד להנחיות
מוסדות החינוך החרדיים פועלים באין מפריע: "הבינו שאי אפשר להיאבק בנו"
"ההנחה שחרדים יכולים לסגור בגיל 22 את הפערים בחינוך - לא נכונה ומסוכנת"
בממשלה מקדמים פטור מגיוס לחרדים - כדי שייצאו לעבוד
חרדים, תמונת מצב: עובדים יותר, מרוויחים פחות, משלמים הרבה פחות מסים


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

08.11.20

כלכליסט
ynet

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי השיג 700 מיליון שקלים משר האוצר ישראל כץ למטרת ביטחון תזונתי בימי הקורונה. המענקים יחולקו לזכאים על פי קריטריון התפור במידה רבה לאוכלוסייה החרדית בכלל ולאברכים בפרט - קבלת הנחה גבוהה בארנונה על פי מבחן הכנסה. במכתב ששלח שר העבודה והרווחה איציק שמולי באוגוסט לשר האוצר ישראל כץ נכתב כי "כ-60% מהמשפחות המשתתפות במיזם הלאומי לביטחון תזונתי אינן מקבלות הנחה בארנונה בשל אחוז נמוך של מיצוי זכויות. משפחות אלה ודומותיהן לא יקבלו דבר."

26.12.20

דה-מרקר
כלכליסט
ynet

לאחר נפילת הממשלה, מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק יסוד משק המדינה ואת הצעת חוק יסודות התקציב - שנועדו לאפשר את מנגנון התקציב ההמשכי, על פיו תנוהל מדינת ישראל בחצי השנה הקרובה לכל הפחות. במהלך זה השיגו המפלגות החרדיות וימינה ברגע האחרון הישג תקציבי עבור עולם הישיבות. התקציב הרגיל אחראי רק לכ-70% מהתקצוב של הישיבות בשנים האחרונות - בעוד של-30% הנותרים אחראיות העברות המסוכמות בהסכמים הקואליציוניים. בעולם בו מדינת ישראל מנוהלת על בסיס תקציב המשכי - שבו ההעברות הקואליציוניות אינן קיימות - היה תקציבן אמור להיפגע באופן משמעותי. במקום זאת, הגיעו ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) ויו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), לסיכום עם שר האוצר, ישראל כץ, שלפיו הקיצוץ לישיבות כתוצאה מהמצב יופחת בחצי, ויהווה 15% בלבד מתקצובן. בסכומים אבסולוטיים מדובר בהישג של כ-150 מיליון שקל בשנה.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

24.11.20

הארץ

עיתון 'הארץ' מפרסם שמשרד החינוך מקדם את הדרת הנשים והופך אותה לטבעית ומתבקשת, בעזרת בחינת בגרות שנערכה לפני מספר שבועות. אחד הפרקים בבחינת הבגרות באזרחות עסק ב"היבדלות בחברה החרדית". הפרק נשען על "עיבוד" מאמר מ"מקור ראשון", שטען בין היתר כי החילונים נאבקים "לעיתים קרובות מדי בכל מה שמריח יהדות" וכי יש להגן בחוק על מופעי תרבות בהפרדה מגדרית, "בדומה למצעד הגאווה בתל אביב, שאופיו המוחצן מפריע לישראלים רבים." המאמר שצוטט בבחינה מציג באופן חלקי ומוטה את השתלשלות האירועים סביב מופע שנערך בהפרדה מגדרית בעפולה בשנה שעברה, ופוסל תשובות המערערות על הצדקת ההפרדה או קובעות, על פי חומר הלימוד, שהמדינה מחויבת להגן על זכויות נשים ולהט"ב ולאפשר לבטאן במרחב הציבורי. תלמידים שענו ברוח זו נענשו בהורדת נקודות. מחוון התשובות שפרסם המשרד ומנחה את בודקי הבחינה - מפרט את הטענות שיש לזקק מהטקסט: "הציבור החילוני מגיב בקיצוניות ואינו מוכן לשום פשרה עם הדתיים," מפחד מהשפעת המפלגות הדתיות, "המבקשות 'להנחיל ידע ביהדות', ובלשון החילונים: הדתה."

30.11.20

N12

שר הפנים אריה דרעי דאג למנות את בני משפחתו, בנו ואחיו, לתפקידים בכירים ובעלי השפעה רבה בהסתדרות הציונית ובקק"ל. היום התמנה יענקי דרעי, בנו של השר דרעי, למנהל מחלקה בהסתדרות הציונית העולמית. התפקיד הרשמי שלו הוא ניהול המחלקה לגיוס משאבים וחיזוק המורשת. במסגרת הג'וב, הוא מקבל משכורת חודשית של כ-20 אלף שקלים ברוטו, כך לפי גורמים בארגון. מדובר במשרת אמון פוליטית.

26.12.20

הארץ

חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, קובעת שרשות הטבע והגנים פעלה ללא סמכות כשהתירה רחצה בהפרדה מגדרית. הרחצה הנפרדת בשמורת הטבע עינות צוקים (עין פשחה) הוגדרה כ"פיילוט", והוקפאה בהמלצת משרד המשפטים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

10.11.20

ynet

קמפיין חדש המשווק את רפורמת קווי האוטובוסים בבני ברק שפורסם בימים האחרונים - מדיר נשים מהמרחב הציבורי ומהאוטובוסים, חרף העובדה שלוגו משרד התחבורה מתנוסס עליו. במשרד טוענים כי מדובר בקמפיין של עיריית בני ברק. בסרטון מוצג אדם חרדי המספר שאת כל סידוריו הוא עושה במהלך הנסיעות באוטובוסים, אך מאז שקוצר משך נסיעת הקווים ומאז הפיכתם ליעילים יותר - הוא לא מספיק. במרחב הציבורי ובתוך האוטובוסים לא נראות נשים כלל. על הקמפיין מתנוסס הלוגו של משרד התחבורה, עיריית בני ברק וחברת נתיבי איילון. מעיריית בני ברק נמסר בתגובה: 'אנו גאים במהפכת התחבורה אותה אנו מקדמים בעיר בימים אלו בשיתוף פעולה מלא עם משרד התחבורה, מהפכה שמשפרת את השירות הניתן לנוסעי התחבורה הציבורית בעיר ותוביל גם למיתון בעומס הפקקים, ושמחים על העניין הרב שהיא יוצרת בקרב התקשורת בכלל וזו העוסקת בתחבורה בפרט. פניית שדולת הנשים התקבלה ותיענה ע"י הגורמים הרלוונטיים.'

■ ■ ■ הערה: נזכיר את הקמפיין הקודם של אותה העירייה שנגמר במעצרים.

15.11.20

מעריב

הדוגמנית דנה זרמון זעמה כשגילתה שפניה הושחתו בפרסומת למשחת שיניים. היא כתבה פוסט: "אני לא יכולה להסביר לכם כמה זה מזעזע אותי, לא ספציפית בגלל שזה עליי, אלא על זה שיש מישהו שבאמת חושב שזה הגיוני לעשות את זה. השחתה אלימה כל כך, שחס וחלילה לא יראו בחורה בלבוש צנוע מחייכת. כמה עוד אפשר לפעול ברוע ובכעס בשם האמונה."

23.11.20

N12
וואלה!

השר לירושלים ומורשת רפי פרץ טען בקשר לסוגיית שילוב בנות ביחידות הלוחמות בצה"ל - שאם השילוב ביחידות הקרביות יימשך, אז "ברור שנצטרך להוריד את הרף, מה שקורה בכל יחידה מעורבת, ועם זה נלחמים פחות טוב," כי "לא הגיוני שבת תסחוב 50 קילו על הגב. אז תהיה אחת, אבל אנחנו בדרך להפסיד עשר בנות שמבחינה פיזיולוגית גמרו את השירות ונתקעו עם בעיה חמורה לכל ימיהם, צריך לקחת על זה אחריות. עם זה נלחמים פחות טוב." בנוסף הזהיר שאם יחייבו חיילים מהציונות הדתית לשרת בחידות מעורבות - "הציונות הדתית לא תהיה שם." פרץ אמר את הדברים בכנס ביטחון לאומי ודמוקרטיה שעורך המכון הישראלי לדמוקרטיה.

07.12.20

הארץ

אלמונים השחיתו תערוכת צילום "תעמדי יציב" של הצלמת אלמה מכנס קז, בכניסה לירושלים - תערוכה שהופיעו בה נשים. הדמויות בתערוכה רוססו בצבע שחור. בתחילת השבוע הושחת שלט נוסף בתערוכה בצורה דומה. "זה הלם," אמרה מכנס קז, "זה לא שתלינו את זה באיזו שכונה, זה ברחוב ראשי בבירה. הם גם ריססו את הנשים עצמן בצורה אלימה וממוקדת. גם הקפדנו שהשחקניות תהיינה לבושות ובצניעות. זה כואב לראות את זה, כי הנשים האלו עולות על המגרש נגד כל הסיכויים. המטרה של התערוכה הייתה להראות שהאלימות נגד נשים מתחילה הרבה קודם למקרים שאנחנו שומעים עליהם."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

07.11.20

N12

מאות חרדים התגודדו בכניסה לירושלים כדי להשתתף במסע ההלוויה של הרב פיינשטיין שנפטר בארה"ב בערב שבת. עימותים אלימים התפתחו בכניסה להר המנוחות, 2 חרדים נעצרו. כ-1,000 חרדים ליוו את ארונו של הרב להר המנוחות בניגוד להנחיות משרד הבריאות. השוטרים ניסו למנוע את כניסתם אך מחצית מהם, כ-500 בני אדם, הצליחו להיכנס לבית העלמין.

09.11.20

הארץ

'הארץ' מפרסם מפי גורמים רשמיים בערים חרדיות שהאכיפה המשטרתית נגד מוסדות חינוך בחברה החרדית שפועלים בניגוד להגבלות הקורונה - דלילה עד לא קיימת - הכול למראית עין. "בבתי הספר אין באמת אכיפה," אומר ל'הארץ' גורם רשמי בביתר עילית. לדבריו, יש קושי לאכוף את ההנחיות מול המסגרות החינוכיות, מאחר שחלק מהלימודים מתקיים בהיתר. "ברגע שמותר ללמוד עד כיתות ד', הרבה יותר קשה לבדוק לאיזו כיתה מותר לפעול ולאיזו אסור. הנושא הזה נהיה הרבה יותר מורכב למשטרה." 'האכיפה שאני מכיר היא למראית עין בלבד - דו"ח אחד או שניים ליום. רק שיירשם בפרוטוקול שעשו דו"חות,' אומר גורם רשמי בבני ברק, "דבר בעייתי נוסף שאני רואה הוא שאין מספיק אכיפה נגד חולים ומבודדים בבתים."

10.11.20

ynet

"קופת העיר", ארגון צדקה מרכזי בבני ברק המגלגל עשרות מיליוני שקלים בשנה וקשור לבית הרב קנייבסקי, משווק את ברכת הרב כ"קמע" המגן על מפירי הנחיות הקורונה. ב"קופת העיר" העניקו לברכה סתומה של הרב הישיש פרשנות משלהם והציגו את התרומה כסגולה המגנה מפני פשיטה של המשטרה על חתונות הנערכות בניגוד לחוק. בפרסומים מטעם העמותה באתרי האינטרנט במגזר וברשתות החברתיות, נכתב כי דברי הרב הם "גזירה" המבטיחה כי לא תיגרם כל עוגמת נפש להורים המחתנים את ילדיהם, כולל אכיפה של הנחיות הקורונה ואיסור ההתקהלות.

11.11.20

ynet

מאות חרדים קיצונים התקבצו אל מול סטודיו צילום שבו שהו כמה אנשי עמותת "עושי חיל", המעודדת גיוס חרדים לצה"ל. הם קיללו את אנשי העמותה, צעקו לעברם "מוות" ואף רדפו אחריהם, גם כשפונו על ידי שוטרים. לא נרשמו מעצרים. שבעה מאנשי העמותה צילמו במקום סרטון תדמית לעידוד גיוס חרדים לצה"ל, ויחד עמם שהו במקום שני חיילים בשירות סדיר. כוחות משטרה הוזעקו למקום לטובת חילוץ החיילים ואנשי העמותה. בתיעוד מהמקום נראים השוטרים מבריחים את אנשי העמותה מהמקום בריצה, בזמן שהמון זועם רודף אחריהם בצעקות "מוות" וקריאות בגנות יו"ר העמותה.

11.11.20

ynet

בעל תפקיד בקהילה חרדית גדולה, מספר שנפל לטענתו קורבן לתרמית. הוא מספר כי ב-2017 קיבל טלפון מעסקן מקהילתו, שהציע לו הצעה מפתה: לרכוש יחד מבנה בשווי מיליונים בשכונת גאולה בירושלים ולהשקיע בבית הארחה ביישוב חרדי שפלה. לאחר מספר חודשים המשקיע הופתע לגלות כי במקום שבו אמור לקום הפרויקט בירושלים לא קורה דבר, לא הכשרת השטח ולא הכנת תשתיות להקמת בניין גדול. הוא פתח בבדיקות ואז גילה, לדבריו, שתי עובדות מטרידות: השטח ביישוב החרדי שעליו היו אמורים לקום המבנים כלל אינו שייך לאנשים שאיתם חתם על העסקה, ובפרויקט בירושלים שאמור היה להירכש במשותף - לא השקיעו העסקנים אפילו שקל, אך הנכס נרשם גם על שמם. עוד המשקיע גילה כי אנשים נוספים במגזר החרדי נפלו באותו פח.

11.11.20

ישראל היום

חוברת הקוראת שלא להתחסן כנגד וירוס הקורונה, ובה הכחשות של נגיף הקורונה והסכנות שלו, הופצה באלפי בתי כנסת ברחבי הארץ, כחלק אינטגרלי מעלוני השבת. בחוברת בת 16 עמודים נטען כי אסור להתחסן מקורונה ומנהיגי ישראל כונו "רשעים". לא ברור מטעם מי החוברת הופצה, ומדוע התאפשר ליוצריה לפרסם אותה למרות הטענות החמורות שעולות ממנה. למשל נכתב בעלון שמי שמת בפועל - נרצח, ובמקום אחר יוצא הכותב האלמוני נגד עטיית המסכות והסגר. "אנשים מסתובבים עם מסכות, הם תחת הסגר בלי הוכחות מדעיות. זה לא דמוקרטי, זה תכנון המוביל לשעבוד המין האנושי. עולם שבו כוחות אפלים של בורות ובצע כסף ינהלו את חיינו. ישלטו בעתיד ילדינו. אנחנו לא נסכים לכך, לא ניתן לכם לגזול את הדמוקרטיה שלנו, את החופש שלנו."

11.11.20

N12
מעריב
ישראל היום
וואלה!
ynet

רב מוכר מאזור השפלה נעצר בחשד שביצע עבירות מין בתלמידיו. שוטרים הגיעו לעצור את הרב לאחר שהתקבלו שתי תלונות נגדו מתלמידים שלו בתחנת המשטרה. מהתלונות במשטרה עולה חשד כי הרב ביצע, לכאורה, מעשים מגונים ועבירות מין נוספות באותם תלמידים. אחד מהתלמידים בגיר היום, ואילו השני עדיין קטין.

■ ■ ■ הערה: הרב החשוד הוא נתנאל דרעי (מעריב).

13.11.20

וואלה!

שיירת רכבים ובה עשרות חסידים, בראשות האדמור מבעלז, הרב ישכר דב רוקח, מהמנהיגים הבולטים במגזר החרדי, תועדה בטבריה כשחלק מהנהגים בשיירה נוסעים בפראות ומבצעים עבירות תנועה. בסרטון נראים חלק מהרכבים בשיירה, שבראשה רכב האדמו"ר, חוצים רמזור אדום ונוסעים תוך ביצוע עבירות תנועה רבות, כמו נסיעה במהירות גבוהה ואי מתן זכות קדימה. מדובר בנסיעה קבועה המתקיימת מדי שנה ביום פטירת אביו של האדמו"ר, רבי מרדכי רוקח, שהיה ידוע בכינויו 'האדמו"ר מהר"ם מבילגורייא'.

14.11.20

N12
הארץ

עובד מד"א אשר בא לדגום דיירים לקורונה, נתפס במצלמת אבטחה כשהוא יורק על תמונות של ישו ומריה. כאשר אחד הדיירים התעמת איתו, הוא הסביר את מעשיו: "ביהדות זו עבודה זרה," תירץ הדוגם, ניסה להמשיך בדרכו ואף איים לרסס את הדייר בגז פלפל. מדובר בבניין מגורים מיוחד ברח' שמחה הולצברג ביפו, שהוא חלק ממקבץ של כמה בניינים שקטים ששייכים לכנסייה בעיר. כל הדיירים באותו בניין הם נוצרים, אחד מהם הוא שופט בית המשפט העליון ג'ורג' קרא.

15.11.20

N12
מעריב

פשקוויל שנתלה בבני ברק מזהיר מפני חיסונים של קורונה כשאלה יגיעו לארץ. "זהירות! יש להימנע מחיסוני הקורונה האמורים להגיע," נכתב בפשקוויל שנתלה ברחובות העיר, "מי שעומד מאחוריהם הוא ארגון הבריאות העולמי WHO. במהלך התפרצות הקורונה התברר למעלה מכל ספק שהוא ארגון פשע ששיקר לגבי מספר המתים, והורה לתת טיפולים נשימתיים שהרגו את המטופלים." כתב N12 שניסה להתחקות אחר המקור וצלצל למספר המופיע על הפשקוויל, הגיע להודעות מוקלטות של ארגונים לא מוכרים כגון "קו הישועות" ו"קו האחרית הימים", בהם לא היה מענה אנושי. בנוסף, רבנים מסוימים מנחים את תלמידיהם שלא להתחסן. "רבותיי, כיום אנחנו לא יודעים מה ילד יום עם כל הסגרים וכל הבלופים שלהם, וכל השקרונה שלהם," אמר הרב יובל עובדיה. הרב יובל אלון הוסיף גם הוא: "כאן מדובר על טענות מאוד חזקות שיכולה להתרחש עלינו ממש שואה בקנה מידה אדיר, לא רק של תמותה, גם עניין של תוכניות לשעבד אותנו וכולי וכולי. החיסונים האלה מאוד מסוכנים."

16.11.20

ynet

מאות מוסדות חינוך חרדיים פועלים בניגוד להנחיות הקורונה כבר חודש ימים. הממשלה ורשויות האכיפה לא פועלים כנגד הצפצוף המאורגן על החוק. באופן רשמי, הוראת הרבנים הבכירים, מנהיגי הציבור החרדי, לפתוח את המוסדות בראש חודש חשוון - התייחסה לבתי הספר היסודיים לבנים, וכללה את הזרמים האשכנזיים בלבד, חסידים וליטאים. ככל שחלף הזמן, ועל רקע אווירה כללית בציבור של סיום הסגר, לצד סלחנות מופגנת ביחס להפרת החוק והיעדר האכיפה - הצטרפו אט אט גם מוסדות לבנות ולגילים גבוהים יותר, כולל בציבור החרדי הספרדי ובקהילות נוספות שנחשבו עד אז למקפידות יותר. על כך הגיב העיתונאי החרדי מנחם קולדצקי, עורך האתר "אקטואליק": "במשרד הבריאות הבינו כי לא יוכלו להיאבק במגזר החרדי," הוא טוען, "במבט ראשוני, ההחלטה של בית הרב קנייבסקי לפתוח את שנת הלימודים תוך צפצוף אחד גדול על מערכת הבריאות, הייתה טעות שהסבה נזק תדמיתי למגזר החרדי. אך כיום מודים רבים במגזר החילוני שהחרדים 'שיחקו אותה', ואילו הם נשארו בבית."

21.11.20

ישראל היום

אמבולנס מגן דוד אדום הושחת בירושלים בעת שצוות מד"א הוזעק לטפל בחולה ברחוב עין יעקב בשכונת מאה שערים בעיר. בזמן שהצוות העניק טיפול רפואי לחולה, האמבולנס רוסס בגרפיטי "שירות לאומי - ייהרג ואל יעבור". ממד"א נמסר: 'אנו רואים בחומרה כל פעולה של אלימות וונדליזם כנגד רכוש מד"א, במיוחד בשעה שהצוות מעניק פעולות מצילות חיים.'

21.11.20

מעריב
ynet
N12
הארץ

בתו של הרב חיים קנייבסקי טוענת כי הרב הורה לפתוח את בתי הספר היסודיים והסמינרים התיכוניים לבנות, בניגוד להנחיות, אך לנקוט "בזהירות האפשרית". בתו של הרב, הרבנית לאה קולדצקי, פרסמה מכתב מיוחד בו כתבה: "בתקופה האחרונה אנו נמצאות במצב מאוד קשה כי ישנן כיתות שעדיין לא נפתחו. הבנות יושבות בבית ומשתעממות. המצב של הרבה מהבנות גובל ממש בפיקוח נפש."

■ ■ ■ הערה: למות משעמום. סיבת מוות חדשה.

23.11.20

ynet

"מכון בית יעקב למורות" הפועל בשכונת רוממה בירושלים, הוא מוסד חרדי תיכוני ועל-תיכוני לנערות של רשת "החינוך העצמאי". אף שבית הספר כבר פתח את שעריו בתקופה האחרונה, בניגוד להנחיות הממשלה למניעת התפשטות נגיף הקורונה, הוא עורר התעניינות תקשורתית על רקע ההכרזה הרשמית של המנהיג החרדי הבכיר, הרב חיים קנייבסקי, כי יש לחדש את הלימודים בכל הסמינרים לבנות. לידי ynet הגיעה הודעה קולית שהוקלטה והופצה לתלמידות באחד המוסדות הגדולים בירושלים, ובה עודכנו כי הכניסה אליו תהיה מעתה דרך שער צדדי ולא מהכניסה הראשית, וכן נמסר להן סימן מיוחד המורה על פינוי חשאי, שקט ומיידי של בית הספר בעת הצורך - למשל בעת הגעת שוטרים או פקחים למקום זאת כדי "להימנע מחילול השם".

26.11.20

N12

גבר בשנות ה-30 לחייו חשוד בדקירה של אמו, אחיו וגיסתו בירושלים. מתברר שהחשוד הוא אחד מ-8 הילדים שעברו התעללות ממושכת ואכזרית אצל הרב אליאור חן, והוא השתחרר רק אתמול מבית החולים "איתנים" לסובלים מהפרעות נפשיות בבירה, זאת למרות התנגדות בני משפחתו.

27.11.20

וואלה!
ynet
ישראל היום
ynet

פרשה שנחשפה בוואלה! NEWS הובילה אל כתב אישום נגד עופר אלמליח, שהיה הרב הראשי של שירות בתי הסוהר (שב"ס), בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים. בנוסף לכך, אלמליח מואשם בגניבה בידי עובד ציבור בצוותא, קבלת דבר במרמה והלבנת הון. לפי החקירה, עופר אלמליח ואדם אחר בשם מרדכי קורקוס, שכהן מנכ"ל עמותת שורשים, הונו את שירות בתי הסוהר. קורקוס נתן שירותי דת לאסירים. לפי הסיכום בין הצדדים, העמותה הייתה אחראית על ריכוז שעות העבודה של המורים והעברת דרישת תשלום לשב"ס. לפי האישומים, אלמליח וקורקוס רקמו תכנית כדי לנצל זאת ולהונות את שב"ס. היא כללה רישום מנופח של שעות העבודה של המורים על ידי אלמליח, וחלוקת הסכום המוגדל שהתקבל בעמותה כתוצאה מכך.

28.11.20

ynet
וואלה!

שני נערים בני 16 נעצרו על ידי המשטרה בחשד שביצעו עבירות מין בילדים בגילאי 4-7. על פי החשד, הנערים, תושבי בית שמש, ביצעו את עבירות המין החמורות לאורך השנתיים האחרונות, מרביתן בבית שמש ובתוך אחד מבתי הכנסת בעיר.

29.11.20

מעריב
ישראל היום
וואלה!

מנהיג כת 'לב טהור' אליעזר רומפלר הצליח בימים האחרונים להימלט מישראל, זאת למרות שקיים נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ בעקבות אישומים חמורים שהופנו כנגדו בגין התעללות קשה בילדים. "קהילת 'לב טהור' הינה קהילה חרדית קיצונית אשר מונה עשרות משפחות, ואשר נעה ונדה ברחבי העולם מתוך מטרה להיעלם מידן של רשויות המדינה," כך נפתח כתב האישום, "הקהילה הוכרזה על ידי בית המשפט ככת פוגענית, וזאת לאור כך שבמסגרת הקהילה נהוג להעניש קטינים ובגירים בצורה קשה ואכזרית." סנגורו של אלעזר רומפלר סיפר כי הנאשם כתב לו מכתב ובו פירט מדוע ברח. הנאשם הדגיש "שזה לא מתוך זלזול בבית המשפט, אלא מתחושה שלנוכח הלחצים שמופעלים עליו ועל כל מה שקשור בקהילתו 'לב טהור', הוא לא יזכה למשפט הוגן או ייאלץ לנהל הליך משפטי ארוך מאוד בתנאים מגבילים ולא יוכל לראות את אשתו וילדיו שנמצאים בחו"ל."

01.12.20

N12
וואלה!
מעריב
ynet

הרב נתנאל דרעי הואשם בעבירות של מעשה סדום בשלושה תלמידים שלו. חלק מהמעשים בוצעו במשך כמה שנים, כשהיו התלמידים בגילאי 13-17. על פי כתב האישום, האירועים התרחשו בבית המדרש, שם העביר דרעי, בן 39 מלוד, שיעורי תורה לנערים - הנמנים על הקהילה שהוא מנהיג בעיר. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו עד תום כל ההליכים נגדו.

02.12.20

ynet

ynet פרסם תיעוד של חייל מילואים חרדי בפיקוד העורף, שגויס לסייע בקטיעת שרשראות ההדבקה במגזר החרדי. בתיעוד נראה החייל, בלבוש חרדי, מספר שהוא לא יכול למסור פרטים על מיקום החתונה, שמתקיימת כלשונו במתכונת מחתרתית. "אני לא יכול לספר לכם יותר מדי מהחתונה, כי בכל זאת היא לא חוקית. היום במדינה זה לא חוקי להתחתן, ולכן מתחתנים כמו פעם במחתרת. יש פה מלא חתונות, זה מקום מאוד מעניין. אני אומר לעצמי באמת לעזאזל, במדינה דמוקרטית ב-2020 לא נותנים לאנשים להתחתן, זו הזיה. אם היו מספרים לי את זה לפני שנתיים, לא הייתי מאמין לזה," אמר בתיעוד.

03.12.20

וואלה!

גבר יהודי דתי בן 49 נעצר בחשד ששפך חומר דליק והצית אש בכנסיית כל העמים הקתולית שבירושלים. ארגונים קתוליים בישראל טוענים כי יש לחקור את האירוע ברצינות וכי ייתכן שמדובר במעשה על רקע גזעני ודתי, אך מהמשטרה נמסר כי מתחקור ראשוני של החשוד עלה החשד שהאירוע התבצע על רקע פלילי. דובר הכנסייה הקתולית בישראל אמר כי הוא "נדהם מהעדר כל גינוי מצד בכירים ישראלים במעשה הפוגעני הזה," והוסיף כי הוא "דורש מבכירים ישראלים, כולל נשיא וראש ממשלה, לגנות את המעשה הזה בהקדם האפשרי."

04.12.20

הארץ

הרב של קהילת "שובו בנים" הברסלבית, קרא למאמיניו להעביר לו מיליון דולר לצורך רפואתו, אך הוקלט אומר שהכול בדיה לצורך "ביזנס" כלשונו. הרב ברלנד פרסם בקמפיין כי רופאים הבחינו ב"זיהום והרעלה חמורה" ברגלו, וכי הם מתכוונים לכרות אותה. כדי למנוע זאת, הוסיף, יש לשלם מיליון דולר לרופאים מומחים מחו"ל ומיליון דולר על "אבטחה". "אנחנו נמצאים בשני מיליון דולר מינוס," אמר ברלנד ועבר לדבר על עצמו בגוף שלישי: "הרב לא יכול לעשות מלווה מלכה, לא להתפלל, הוא צריך לשבת כל רגע מרוב הכאבים הנוראיים שתוקפים אותו בכל שנייה וכל אלפית שנייה." את כספי התרומות ביקש ברלנד להעביר לעמותת "כאייל תערוג" בהנהלת ברק ברבר, החשוד אף הוא בפרשת העושק. לפי כתב האישום, ברלנד השתמש בעמותה כ"דלת מסתובבת" שדרכה הכניס כספים ממקורות שונים והוציא כמיליון וחצי שקלים על תשלומים לעורכי דין והוצאות נוספות.

05.12.20

N12

אלפי חרדים הפגינו נגד תוואי חדש של הרכבת הקלה, שצפוי לעבור בירושלים ברחוב בר אילן. 25 מפרי סדר נעצרו לאחר שפגעו ברמזורים, הפילו גדרות, הציתו כלי עבודה ויידו אבנים. 6 שוטרים נפצעו מאבנים, 2 נזקקו לטיפול רפואי בבית חולים. המשטרה השתמשה במכת"זית לפינוי המפגינים, לאחר חודשים שבהם לא נעשה בה שימוש. גורמים במשטרת ירושלים לאתר החדשות N12: "לא זוכרים התפרעות בכזה סדר גודל."

07.12.20

כלכליסט

אתר כלכליסט חשף עסקת נדל"ן מסתורית בין זרוע הבריאות של חסידות גור (עמותת "רפואה וישועה") לבין חברה פרטית - M.C.A.M.R.C, ובמסגרתה נמכרו זכויות בקרקע באשדוד שהמדינה הקצתה לחסידות גור להקמת בית חולים. "רפואה וישועה" קיבלה בעבר כ-10 מיליון שקל ממשרד הבריאות לצורך הקמת בית החולים שהוגדר כ"מיון קדמי". זאת לאחר שהוקצתה לה גם קרקע של 3,000 מ"ר למטרה זו. העמותה השקיעה עשרות מילוני שקלים בבנייה, אך כשלה בהקמת בית החולים שעומד כיום ריק. בצמוד אליו קם בית חולים אסותא אשדוד. לאחר מכן, חברת M.C.A.M.R.C רכשה ב-2014 את השטח והמבנה מ"רפואה וישועה" ועקב כך, למרות כספים שניתנו לצורך בניית בית החולים, הוא לא קם. עוד מתגלה כי קבוצת תורמים יהודים שתרמו קרוב למיליון דולר עבור הקמת בית החולים הזה, שוקלים לפתוח בהליכים משפטיים נגד העמותה להשבת הכסף.

09.12.20

קשת

רונה (שם בדוי), יזמת היי טק, התחתנה ברבנות עם ד' בן זוגה לאחר היכרות ויצירת יזמות עסקית משותפת ומצליחה. לאחר החתונה, בן זוגה החל לחזור בתשובה בעקבות משפחתו. "בהתחלה התנגדתי לחזרה בתשובה, אבל ראיתי שלא יעזור לי. הייתה לי זיקה לדת והתחלתי לשמור שבת ולעשות כל מה שמצופה ממני: לטבול במקווה, להתלבש כמו דתייה, סעודות שבת, הכול. לקראת הסוף הוא נהיה פנאטי ולי זה הפך להיות מאוד קשה." הוא התחבר לרב פינטו וכשהקשר התהדק ביניהם, הציע פינטו לרונה ולבן זוגה לעבור לניו יורק ולנהל לו את המדיה, אך רונה לא הסכימה לעבור, לכן ד' עזב את הארץ ללא רונה. לאחר מספר שנים בהם ניסתה רונה לקבל גט דרך הרבנות וכשלה, כי הרבנות רצתה שלום בית למרות שר' כלל לא בארץ, היא הצליחה לדבר עם הרב פינטו. כשד' נשאל ע"י הרב פינטו מדוע הוא לא נותן לה גט, התשובה הייתה: "קודם שהיא תסגור לי את החובות, את התיק הפלילי, ואת כל התיקים בהוצאה לפועל."

18.12.20

וואלה!

חרדים שהפגינו נגד העברת תוואי הרכבת הקלה בשכונות חרדיות, במסגרת הקו הירוק, השחיתו רכוש ותקפו את מהנדס הביצוע של הפרויקט. מנהל הפרויקט ברכבת הקלה בירושלים הודיע על עצירת העבודות במחאה.

25.12.20

הארץ

א', בן 50 מירושלים, אשר נכלא בעקבות הרשעתו במעשי אלימות קשים הכוללים אונס כנגד אשתו, ביקש לצאת לחופשה מהכלא לצורך השתתפות בחגיגת בר מצווה של בנו. עקב התנגדות שב"ס לחופשה, הגיש א' בקשה לבית המשפט המחוזי בלוד, ובה כתב כי שני ערבים מטעמו יתחייבו להוציאו אישית מבית הסוהר ולשהות עמו לכל אורך חופשתו מהכלא. אחד מהשניים הוא סגן שר החינוך, מאיר פרוש מיהדות התורה, שהגיע אתמול לבית המשפט בשל כך. הערב השני הוא רבה של מגדל העמק, יצחק דוד גרוסמן. המדינה התנגדה לבקשה, והזכירה לבית המשפט את מסוכנותו של א'. כתב האישום נגדו מגולל מסכת של עבירות מין ועבירות אלימות קשות שביצע כלפי בת זוגו דאז. בין היתר נהג לאיים עליה ולהכות אותה, ועל פי כתב האישום אנס אותה מדי יום, "מכוח שליטת הנאשם במתלוננת," והכריח אותה לקיים יחסי מין עם גבר אחר. הוא הורשע במסגרת הסדר טיעון ונידון לעונש של שבע שנות מאסר ופיצוי של 250 אלף שקלים. השופט חגי טרסי דחה את הבקשה וקבע כי אין להתערב בהחלטת שב"ס שלא לשחרר את א' בשל מסוכנותו. "ועדת אלימות במשפחה המופקדת על המסוכנות התרשמה מקווי אישיות אלימים, אימפולסיביים וסדיסטיים אשר באו לידי ביטוי באופן יומיומי ביחסו של העותר למתלוננת... מסוכנותו נותרה גבוה מאוד ועל כן אין להתיר לו אישור לחופשות."

25.12.20

וואלה!

חרדים מ"הפלג הירושלמי" הקיצוני חסמו צירי תנועה מרכזיים באזור בני ברק, במחאה על המשך מעצרו של שכנא רוטנברג, תלמיד ישיבה עריק שנעצר בשבוע שעבר לאחר שלא התייצב כנדרש בלשכת הגיוס, לצורך חתימה על דחיית שירות. הכבישים נחסמו זמן קצר לפני כניסת הסגר לתוקף, בשעה 17:00. במקום נוצרו עומסי תנועה קשים. במהלך המחאה, המשטרה עצרה 13 מפגינים בחשד להפרת החוק והסדר הציבורי, לאחר שחסמו צירים ראשיים וכן יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה. אחד השוטרים נפגע בפניו מאבן שהושלכה לעברו וקיבל טיפול רפואי במקום. כמו כן המשטרה השתמשה במכת"זית על מנת לפזר את המפגינים.

25.12.20

ynet

אברהם רוזנפלד (54) הורשע בגין שורת עבירות מין ומעשים אכזריים אחרים שביצע לאורך שנים, בעיקר בילדים בכיתה ג'. בנוסף הוא יפצה את הקורבנות ב-335 אלף שקל. רוזנפלד ועוד חמישה נאשמים התעללו מינית ובאלימות קשה בתלמידים במוסד חרדי שהכינוי שלו בפי התלמידים היה "ברגן בלזן", ע"ש מחנה ריכוז גרמני בתקופת גרמניה הנאצית. רוזנפלד תקף והיכה תלמידים שסירבו לאכול, או הורה להם להתאפק ולא לצאת לשירותים, כך שנאלצו לעשות את צרכיהם במכנסיים, ואף קשר ילדים לכיסא באמצעות שרוך או אזיקון. באחד המקרים, נקבע, הוא הורה לתלמידים להכות ילד שקשר. בנוסף, הוא הרג לעיני התלמידים חתול שנכנס לכיתה. במקרים אחרים נהג לאנוס תלמידים בחדר המנוחה שלו הממוקם סמוך לכיתה ויועד לשימושו הבלעדי. בחדר היו מיטות וארון שבו אחסן דברי מתיקה, שאת חלקם לקח מהתלמידים. הוא נהג להורות לתלמידים להיכנס עמו אל החדר, ושם פגע בהם מינית. לאחר שהפסיקו לבכות הוא נהג לתת להם ממתק ולשלוח אותם לדרכם.

26.12.20

כלכליסט
N12

סגן ראש עיריית נתניה לשעבר, שמעון שר, הואשם בגין שורת עבירות שחיתות ובהן לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים. שר נאשם כי פעל לקידום עניינם של יזמי נדל"ן בעיר בתמורה לכך שיתרמו סכומי כסף גדולים למוסדות של חסידות צאנז שאליה הוא משתייך. כתב האישום, שהוגש על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות, מתאר שורה של עבירות שביצע שר בין השנים 2011-2016 בזמן שכיהן כסגן ראש העיר ויו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה. במקביל לתפקידיו הרשמיים, שר עסק בגיוס תרומות למוסדות של חסידות צאנז ובמיוחד למוסד שמכונה "בית היתומות". הוא נהג לפנות לאנשי עסקים ויזמי נדל"ן בעיר לבקשת תרומות, ובתמורה פעל לקידום היתרי בנייה עבורם וסייע להם באיתור מיזמים חדשים, כשבסך הכול העבירו היזמים כ-2 מיליון שקלים למוסדות צאנז לפי בקשותיו של שר. בנוסף, הוא פעל שלא כדין למניעת סגירת בית המלון "גלי צאנז", על אף מצבו הרעוע של המבנה בו הוא שכן.

27.12.20

קשת

אברך צעיר בן 23, נשוי וללא ילדים, התקרב לעברה של אחת הנוסעות ברכבת והתחכך בגופה. הנוסעת שהוטרדה, החלה לצעוק על הצעיר והזעיקה את המשטרה שהגיעה בזריזות למקום ועצרה את החשוד במעשה. "נכון שנגעתי בה, אבל מיששתי לה את הישבן במשך זמן קצר, לא יותר מזה," טען האברך. במשפט, הפרקליטות דרשה מבית המשפט לגזור על הנאשם עונש מאסר בפועל לאור חומרת המעשה, ומשום שלא נמצא מתאים לבצע עבודות שירות. סנגורו של הצעיר ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן, ולגזור על מרשו עונש של עבודות שירות. השופט דוד שאול-גבאי ריכטר החליט לבסוף לגזור על האברך עונש קל של 450 שעות שירות לתועלת הציבור, ובמידה ולא יקיים את הוראות שירות המבחן, ניתן יהיה לגזור עליו עונש מאסר, שנת מאסר על תנאי ותשלום פיצוי של 5,000 שקל למתלוננת.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

12.12.20

דה-מרקר

משרדי הממשלה הכלכליים, בעיקר משרד האוצר, בתמיכת משרדי הכלכלה והעבודה והרווחה, מנסים לשכנע את הפוליטיקאים לשנות את חוק הגיוס העתידי כך שהשינוי יהיה עמוק יותר ביחסי הצבא והחרדים. ההצעה נשענת על ההנחה כי האוכלוסייה החרדית מקופחת ביחס לאוכלוסייה החילונית ומבקשת "לקדם שוויון". לפי עיקרי ההצעה, הגיל ממנו גברים חרדים יקבלו פטור משירות צבאי ירד ל-21. מטרת ההצעה: לאפשר לצעיר החרדי להיכנס בגיל צעיר ככל האפשר לשוק העבודה, כדי לסגור פערים שכבר קיימים בינו לבין הצעיר החילוני בכל הנוגע להיכרות עם עולם העבודה. עם זאת, המשמעות של הורדת גיל הפטור ל-21 היא שנער חרדי שיסיים שלוש שנות לימוד בישיבה בגיל 18-21 יהיה פטור לחלוטין משירות צבאי.

15.12.20

וואלה!
N12
דה-מרקר

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, התריעה על העלייה המשמעותית בתחלואה בנגיף הקורונה שבציבור החרדי, בתדרוך לכלי תקשורת חרדיים: "יש עלייה משמעותית בתחלואה במגזר. אנחנו רואים בשבועיים אחרונים שינוי מאוד משמעותי, עם עלייה פי שלושה בשיעור הבדיקות החיוביות בתוך שבועיים, זינוק בתחלואה בכל הגילאים, כולל אוכלוסייה בסיכון," מסרה, "אנחנו רואים עליה של כ-150% בתחלואה בבני ברק. מה שרואים פה, זה הבדל עצום בין המצב לפני שבוע לבין המצב היום."


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

11.12.20

ynet
ישראל היום

האחים ידידיה חיים בן ה-5 ואלישיב יונגרייס בן ה-7 מבית אל, נהרגו בתאונת דרכים קשה בין רכב פרטי למשאית בכביש 1, כשתכננו לנסוע לשבת משפחתית. דודם בן 25, שנהג ברכב הפרטי, ואח נוסף בן 10, נפצעו באורח קשה ופונו במסוק עם חבלה רב-מערכתית לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. מבית החולים נמסר כי הם מורדמים ומונשמים. הרב ניצן ימין, ראש הישיבה שבה מחנך אביהם של הילדים, סיפר: "הוא ניסה לבלום אבל לא הצליח, צעק 'שמע ישראל' וביקש מהילדים סליחה ... מדובר במשפחה חזקה, מאוד מיוחדת, מחוברת ושמחה. הם החליטו לבחור בחיים. יש להם עוד ילדים והם מתחזקים בתפילות".


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

28.12.20

דה-מרקר

הכלכלן ד"ר מיכאל שראל, ראש פורום קהלת לכלכלה, שהוא חלק ממכון המחקר השמרני 'פורום קהלת', יוצא נגד הטענה השקרית "חרדים יכולים לסגור בגיל 22 את הפערים בחינוך." - "כל מה שצריך לעשות זה להסתכל על משאבים מול רמת הנשירה," אומר שראל, "לגברים חרדים שרוצים להשתלב באקדמיה ניתנים הרבה יותר משאבי למידה, אבל שיעור הנשירה הוא 46% - לעומת 23% אצל לא-חרדים, ולא בכדי. אם אני רוצה לעודד מישהו, חרדי או לא-חרדי, להגיע לאוניברסיטה ללא בסיס משמעותי של מיומנויות נדרשות - כמו אנגלית, מתמטיקה, אוריינות ושליטה במחשב - הסיכוי שלו להצליח לא גבוה. גם אם יצליח לסיים עם תואר אקדמי, זה לא יהיה במקצוע מתגמל מאוד. לא לחינם גברים חרדים הולכים ללמוד בעיקר משפטים או חינוך." הוא מוסיף: "בכל מה שקשור לגברים חרדים בשוק העבודה, נזרקות שוב ושוב אמירות כלליות לחלל האוויר, גם כשהן לא נתמכות בנתונים. למשל, אומרים שיש גידול ניכר בשיעור התעסוקה. האמת היא שהיה גידול בתעסוקת גברים חרדים בין 2002 ל-2015, אבל מאז העלייה מזערית, אם בכלל."


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

29.12.20

כלכליסט
ynet

המכון הישראלי לדמוקרטיה פרסם נתונים לפיהם הפערים הגדולים בין מציאות החיים של הישראלי הממוצע לבין זו של החרדי הממוצע - רק התרחבו השנה. לפי הנתונים, בציבור החרדי משלמים שליש מהמיסים אשר משלם מי שאינו חרדי. אחד הוויכוחים הוותיקים, המרים והקבועים בין חרדים ללא-חרדים, הוא האם הלא-חרדים מממנים את החרדים. השנתון שילב השנה נתונים שמיישבים את הוויכוח הזה באופן חד-משמעי. החרדים טוענים כי בגלל שהם קונים יותר, הם משלמים יותר מיסים אך זה בלתי אפשרי עבור מי שמשתכר פחות. השנתון מגלה שההוצאה נטו לאדם יהודי לא-חרדי עומדת על 4,700 שקל בחודש, יותר מפי 2 מההוצאה לחרדי - 2,200 שקל בחודש. יתרה מכך, השנתון מגלה שקצבאות ותמיכות מהוות 24% מההכנסה של משק בית חרדי, לעומת 9% בלבד במשק בית יהודי לא-חרדי - כמעט פי 3.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

08.11.20

ynet
N12

משרד הבריאות מגלה ששיעור חולי הקורונה מבין הנבדקים לנגיף בציבור החרדי בימים האחרונים גבוה בכ-40% ביחס לממוצע הארצי. מנתוני משרד הבריאות עולה כי בעוד שבאוכלוסייה הכללית 2.2% מהנדגמים בשבוע האחרון נמצאו חיוביים, בקרב החרדים שיעור החולים עומד על 3.1%. "הפרויקטור החרדי" אמר כי התנודות תואמות פחות או יותר את המצב באוכלוסייה הכללית, אך עוצמתן, כאמור, גבוהה יותר - כמעט פי 1.5. הוא העריך כי הדבר נובע בעיקר מהפתיחה ההדרגתית של תלמודי התורה (בתי הספר היסודיים לבנים) בניגוד להנחיות בחודש האחרון ו"מדברים נוספים שאנו ממשיכים לבחון."

29.12.20

וואלה!

42% מכלל חולי הקורונה שאובחנו בישראל מאז פרוץ המגיפה היו חרדים - זוהי הערכה לפי נתונים של המכון הישראלי לדמוקרטיה. לפי הנתונים, המציגים את המצב בסוף חודש אוקטובר, בעת שמספר המאומתים הכללי בישראל היה 297,571 איש - 83,232 מתוכם הגיעו מאזורים חרדיים - אך באזורים אלו מתגוררת רק 60.5% מהאוכלוסייה החרדית. לכן, ניתן להעריך כי מספר החרדים שנדבקו בנגיף היה 125,054 - 42% ממספרם הכללי. הנתונים המלאים יתפרסמו באתר האינטרנט של המכון לאחר סוף השנה. מספר החולים החרדים ביחס לאחוזם באוכלוסייה גדול פי יותר משלוש.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי