אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 166: יולי-אוגוסט 2019

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

צעירה ביקשה לא להיקבר לאחר מותה - אך משפחתה החרדית מתעלמת
החילונים נותרו מאחור: תלמידים דתיים מקבלים תקציב גבוה ב-30%
מסיתים נגד הומואים - ומעבירים שיעורי מסורת לתלמידים חילונים
בנט ביטל בחשאי הגבלה על כניסה של עמותות דתיות לבתי ספר חילוניים
היועמ"ש: ניתן לקיים אירועים בהפרדה מגדרית, בתנאים מסוימים
היועמ"ש לא יפתח בחקירה נגד ח"כ גפני
שיחת ההבהרה לפסיכיאטר והגנה על "מסעדת הבית": כך עבדה שיטת ליצמן
בנק ישראל מזהיר: ההשכלה החסרה של החרדים - סכנה לעתיד המשק

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

08.07.19

וואלה!
ישראל היום

מועצת עיריית רמת גן אישרה הפעלת קווי הסעות לים ולמוקדי הבילוי בעיר בסופי שבוע. החלטת מועצת העיר התקבלה בתום ישיבה סוערת. ביהדות התורה מתחו ביקורת חריפה על החלטת עיריית רמת גן. ראשי יהדות התורה - סגן שר הבריאות ח"כ הרב יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני - טענו כי מדובר בחציית קו אדום שפועל ממניעים אנוכיים: "נפל דבר בישראל! לבושתנו ולחרפתנו ביצעה עיריית רמת גן מהלך מחפיר ומביש לאישור היסעי תחבורה ציבורית בימי שבת וחג, תוך פגיעה בסטטוס קוו הנהוג בכל השנים, ותוך התעלמות מרגשותיהם של רבבות תושבי העיר שומרי מצוות ומסורת ישראל." לפי ההחלטה, שני קווי אוטובוס יפעלו בצירי תנועה מרכזיים למוקדי הבילוי בתל אביב החל מהתאריך ה-19 ביולי.

12.08.19

מעריב
קשת

אישה בת 39 נפטרה בבית חולים בשוודיה, לאחר מאבק של שנה וחצי במחלת הסרטן. היא בת למשפחה חרדית שיצאה בשאלה, ביקשה לפני מותה כי רצונה שגופתה תישרף, ואף חתמה על הסכם ושילמה לחברת "עלי שלכת" אשר מבצעת שריפה של גופות בישראל. בני משפחתה, אשר נמצאים בשוודיה, הוציאו את הגופה מבית החולים ומתכוונים להביאה לקבורה במדינה. "הם לא כיבדו את רצונה בחייה והם לא מכבדים אותו במותה," אומרת בכעס חברתה הקרובה, "היום התברר לנו שהמשפחה החרדית שלה מתנגדת לשריפת הגופה, למרות שמודעים היטב לרצונה, לקחו את גופתה מבית החולים ומתכוונים לקבור אותה בשעות הקרובות בבית קברות יהודי בשטוקהולם. התקשרתי הבוקר לשגרירות ישראל בשטוקהולם והקונסולית אמרה לי שאסור לה להתערב. אבל אם הם לא יתערבו ואנחנו לא בשוודיה מי אמור לעזור?"

13.08.19

קשת

שר התחבורה, סמוטריץ', שוקל לשנות את החוק בצורה שלא תאפשר לקווי השבת שמפעילות העיריות להתקיים. זאת בתגובה על הפעלת ה"סבבוס" - קווים חינמיים ממספר מוקדים ברמת גן לתל אביב. הקווים פועלים בשישי וגם לאחר כניסת השבת, וצפויים להמשיך בסופי השבוע הקרובים עד לסוף הקיץ. הפעלתן לוותה במחאה מצד סיעות ותושבים חרדים בעיר.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

12.07.19

דה-מרקר

מנתוני משרד החינוך שמפורסמים, עולה כי גם ב-2018 המשיך המשרד לתקצב בסכומי עתק את תלמידי התיכון הדתיים ולהפלות את התלמידים החילונים והערבים. בתקופה שבין 2014-2017 עלה תקצוב תלמידי התיכון הדתיים ב-30%, בשיעור הגבוה ביותר, אך בשנה שחלפה הם המשיכו לעלות ב-7%, כך שכיום משרד החינוך מתקצב כל תלמיד תיכון דתי ב-40.3 אלף שקל בשנה - גבוה ב-29% מהתקציב שניתן לתלמידים החילונים בתיכונים בזרם הממלכתי. משרד החינוך התגאה בצמצום הפערים, אך מדיניות כזאת כלל לא מיושמת בבתי הספר התיכונים, אלא רק בבתי הספר היסודיים ובחטיבת הביניים, וגם בהם היא אינה מיושמת באופן שמביא לצמצום הפערים.

14.07.19

ynet

הורים לתלמידי כיתה ב' בבית ספר בגבעתיים העלו טענות קשות על פעילות שהועברה לילדיהם בקייטנת "בית הספר של החופש הגדול" שמפעיל משרד החינוך, ושאותה הגדירו "מיסטית". מפעילי הפעילות הזו הסבירו לילדים כי "למים יש כוחות ורגשות" ולימדו אותם לברך עליהם כדי שיוכלו להשפיע על איכותם וצבעם. "מדובר על מיסטיקה וכישוף," אמר אחד האבות. בחברה שהעבירה את הפעילות הסבירו: "העיקרון הוא ללמד את כוח הברכה והמילה, זו פעילות ערכית וחבל לנו שההורים לא מתחברים."

■ ■ ■ הערה: שטיפת מוח דתית מהסוג הנמוך ביותר. כבר שמענו את זמיר כהן ממחזר את ההבלים הללו מבריאתנים נוצרים.

21.07.19

ynet
ynet

תחקיר "ידיעות אחרונות" ו-ynet מגלה שבנט ומשרד החינוך אישרו להכניס לעשרות בתי ספר יסודיים בערים חילוניות ארגון שאנשיו עומדים מאחורי הקמפיינים האגרסיביים נגד הקהילה הלהט"בית ו"בעד המשפחה הנורמלית". הורים מעידים, כי כמו תוכניות אחרות שמופעלות על ידי עמותות דתיות, גם התוכנית הזאת רוויה בניסיונות להשפיע על התלמידים החילונים ולקרבם לא רק למסורת היהודית, אלא גם לדת ולאורח חיים דתי.

22.07.19

דה-מרקר

באירוע בשם 'ועידת צמרת - ועידת יעדים לבכירי הנדל"ן החרדי' שנערכה השבוע ברמת גן, הכריז חבר הכנסת יעקב אשר מיהדות התורה בנאום מעל הבמה כי בנושא הדיור, בקדנציה הזו ייחתם הסכם לפיו יוקמו 100-150 אלף יחידות דיור לפחות עבור המגזר החרדי בטווח של שמונה השנים הקרובות. בנוסף, כל ראש רשות לא יכול לסרב לבנות שכונות חרדיות בשטח השיפוט שלו. המדינה תחייב שבכל עיר מעורבת תהיה לפחות שכונה של 3,000-4,000 יחידות דיור לחרדים.

30.07.19

הארץ
הארץ

חסידי גור בערד השתלטו על מקלט עירוני - כעשרה מטרים אורכו ושישה מטרים רוחבו - והקימו בו מרכז ללימוד תורה ובית כנסת. הפורצים החליפו את מנעולי העירייה במנעולים משלהם ואינם מתכחשים להשתלטותם. הם טוענים כי עשו זאת ברשות פיקוד העורף, הממליץ על פעילויות אזרחיות במקלטים בימי רגיעה, וכי נכנסו למקלט לפני חודשיים בעת ש"עמד נטוש".

07.08.19

הארץ

משרד החינוך ביטל בחשאי הוראה המחייבת את בתי הספר החילוניים ליידע בכתב הורי תלמידים על פעילות של עמותות דתיות בנושאי יהדות, וכי היא איננה מוגדרת חובה. על השינוי המשמעותי בנהלים החליט המשרד בלי שנתן אפשרות להגיב עליו, ושר החינוך לשעבר נפתלי בנט חתם עליו שעות לפני פיזור הכנסת ה-21. שרת החינוך לשעבר, יולי תמיר, החברה ב"מועצה העצמאית לחינוך הממלכתי" הסבירה שהעובדה כי השינוי "נעשה במחשכים מעיד על הכוונה האמיתית מאחוריו: לעקוף את התנגדות ההורים. קשה מאוד להתנגד למשהו אם לא יודעים עליו. זהו מהלך מטעה ומסוכן, שמבהיר כמה חשוב להגן על החינוך הממלכתי."

09.08.19

הארץ

בעתירה לבג"ץ כנגד משרד החינוך, הגדיר האחרון עמותות אורתודוקסיות שנכנסות לבתי הספר הממלכתיים כ"פלורליסטיות" - בניגוד לדו"ח ועדת שנהר שהוזמן על ידי משרד החינוך והתפרסם באמצע שנות ה-90. כך או אחרת, אומר מקור הבקיא בפרטים, באגף לתרבות יהודית מופקד מפקח אחד בלבד על כ-50 עמותות (כאמור, 40 מהן אורתודוקסיות) הפועלות במאות בתי ספר. "למשרד החינוך אין יכולת אמיתית לפקח על התכנים שמעבירות העמותות, וספק גדול אם בכלל רוצים לעשות זאת."

09.08.19

וואלה!

משרד החינוך מרחיב את הפיילוט שהוציא לדרך בשנה שעברה, במהלכו קיימו תלמידים סיורים בעקבות סיפורי התנ"ך. לשם כך, הטיולים השנתיים בבתי הספר יהפכו למסע של שלושה ימים בארבעה חבלי ארץ שונים: הכרמל, גליל תחתון, מדבר יהודה והנגב. הטיולים יתקיימו באתרים בהם התרחשו אירועים בסיפורי התנ"ך. מנהל אגף של"ח וידיעת הארץ במשרד החינוך, אלי שיש, סיפר לוואלה! NEWS כי 'זה נקרא טיול שנתי או מסע בעקבות התנ"ך. כל בית ספר קורא לזה איך שהוא רוצה אבל המהות היא מסע בעקבות התנ"ך.'

■ ■ ■ הערה: אז אם כך אחד קורא לזה איך שהוא רוצה, נקרא לזה: "הדתה שמדתה".

12.08.19

קשת

בית מלון אחוזת הירדן בצפון הארץ הודיע טלפונית לאורחיו שבשל אירוח של קבוצת חרדים גדולה במלון במקביל לשאר האורחים, הם נדרשים לכבד את אורחות חייהם של החרדים. בין הדרישות: להתלבש צנוע ולהיכנס בשעות נפרדות לבריכה בהפרדה מלאה בין גברים ונשים כולל ילדים. "עד ה-31 לאוגוסט תהיה הפרדה בבריכה, משגיח אחר וארוחות בהשגחה אחרת," נאמר בשיחה עם בית המלון. "אי אפשר שגבר יכנס עם ילדה. צריך פשוט לכבד אותם."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

07.07.19

הארץ

נהג אוטובוס של קו 402 מבני ברק לירושלים מנע כניסה של אישה לאוטובוס בטענה שזהו "קו מהדרין" בהפרדה. הוא מנע את כניסתה של נור בר-און עקב היותה אישה. "הרציף היה עמוס באנשים," סיפרה בר-און, "הסתדרנו בטור כדי לעלות לאוטובוס. הנהג עצר, פתח את הדלת, נעמד על מדרגות האוטובוס כשהוא חוסם את הכניסה אליו, והודיע ש'יש מקום רק ל-12 גברים.' הוא התחיל לשלוף גברים מתוך התור." כעבור זמן קצר, התקרבה בר-און לדלת. הנהג מנע ממנה את הכניסה, והעלה במקומה שני גברים שעמדו מאחוריה. לדבריה, כאשר שאלה את הנהג למעשיו, הוא הסביר, ש"הם" (כלומר, הנוסעים שכבר באוטובוס) נוסעים רק בהפרדה בין גברים לנשים, ויש מקום רק לגברים.

13.07.19

קשת

במהלך טקס חלוקת הפרסים באולימפיאדת הפיזיקה הבין-לאומית נמנע שר החינוך, הרב רפי פרץ, מללחוץ את ידה של קאן לין נגויין, הזוכה הוויאטנמית - זאת לעומת הזוכים הנערים, שכן זכו לקבל לחיצת יד מהשר. אחת העדות לאירוע אמרה: "אנשים בקהל מאוד שמו לב לזה, זה לא עבר בלי תגובה. היו המון לחשושים מצד אנשים מכל העולם כמה שזה מביך, לא ייצוגי, שזו בושה לישראל כמדינה מארחת. אנשים מצאו את זה מאוד מעליב, זה היה ממש צורם. אם באמת כל כך מפריע לו ללחוץ את ידה של נערה, אז שלא יעלה מראש לבמה."

09.08.19

מעריב
וואלה!
ישראל היום

בית המשפט המחוזי בנצרת פסק שאין לאפשר את קיומו של מופע של זמרים בהפרדה מגדרית, ובכך קיבל את עתירת שדולת הנשים נגד עיריית עפולה ומרכזים לקהילה והתחדשות שכונות בעפולה. את העתירה הגישה שדולת הנשים לאחר שנודע כי בפרסומים של האירוע נכתב במפורש "האירוע מיועד למשפחות בהפרדה מלאה" ומתנוססים עליו שמות בכירים בעירייה: ראש העיר אבי אלקבץ וסגן ראש העיר צורי כהן.

■ ■ ■ הערה: דניאלה לונדון דקל: "יש הבדל בין התחשבות לבין 'חרקירי' - המלחמה על צביון המרחב הציבורי בישראל לא תיפטר בעזרת התחשבות." (קשת)

09.08.19

ישראל היום

החלטת ביהמ"ש שלא לאפשר הפרדה באירוע של הציבור החרדי בעפולה גרמה לסערה, וזאת לאחר שבית המשפט לעניינים מנהליים בנצרת קיבל את עתירת שדולת הנשים, והורה לבטל אירוע שיועד למגזר החרדי עם הפרדה מגדרית בעיר עפולה. הרב רפי פרץ, מראשי איחוד הימין, כתב בטוויטר: "הניסיון של בית המשפט היום להיצמד לחוק היבש - חסר כל היגיון. מי שרוצה לשלב את הציבור החרדי במארג הישראלי, חייב להבין דבר ברור - בכפייה לא נקדם שום דבר."

■ ■ ■ הערה: ומה לגבי הכפייה שיש כנגד ציבור חילוני? מה מקדמים ע"י זה?

18.08.19

וואלה!

בהיכל הספורט העירוני בנהריה התקיים מופע בהפרדה מגדרית. נשים נכנסו מכניסה אחת של היכל הספורט, מימין, וגברים מהכניסה האחרת, משמאל. סדרנים של חברת אבטחה וקומץ מארגנים בחולצות לבנות הורו לנשים תועות שהגיעו לכניסת הגברים - לעבור לכניסת הנשים, גם אם הגיעו עם בעליהן. הישיבה הייתה כך שנשים ישבו ביציע הימני וביציע האחורי, וגברים ישבו ביציע שמאל ועל רחבת הפרקט, על כסאות פלסטיק. השר לענייני דת, יצחק וקנין (ש"ס), ציין בנאומו באירוע שהמשרד של דרעי העמיד 50 אלף שקלים שהבטיחו את קיומו של האירוע.

20.08.19

וואלה!

עיריית נתיבות החליטה ליישם את חוות הדעת של היועץ המשפטי מנדלבליט וקיימה מופע זמר חסידי בהפרדה מלאה. בנוסף, העירייה ביטלה יציע למשפחות שהוא מעורב. החלטה קודמת שונתה בעקבות חוות דעת של היועץ המשפטי ברשות לפיתוח הנגב, שקבע כי "אין חולק שהוראות החוק מאפשרות קיום אירועים בהפרדה."

20.08.19

קשת
וואלה!
הארץ

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם את עמדתו לגבי אירועים בהפרדה מגדרית והסביר כי למרות הפגיעה בשוויון, ניתן לקיים אירועי בידור ופנאי בהפרדה - בתנאים מסוימים. אורי קידר, מנכ"ל ישראל חופשית, מסר בתגובה: 'החלטת היועמ"ש אביחי מנדלבליט מובילה לפגיעה עמוקה בדמותה הליברלית של ישראל.'

24.08.19

ynet

הרשויות בראש העין ביקשו להפריד בין בנים ובנות בבית הספר הממלכתי-דתי פסגות אפק, אך נאלצו לחזור בהן בעקבות פנייה של ההורים לבית המשפט. ההורים שגילו את ניסיון ההפרדה, הביעו התנגדות נחרצת לכוונת עיריית ראש העין ומשרד החינוך להפריד את ילדיהם, ופנו יחד עם תנועת "נאמני תורה ועבודה" בעתירה לבית המשפט המחוזי בלוד. בעקבות כך הוחלט על פשרה בין הצדדים, שבמסגרתה ימשיך כאמור בית הספר לפעול במתכונת מעורבת.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

02.07.19

קשת

משרד החינוך יצא ביוזמה לסייע לסגל החינוכי בבתי הספר הדתיים ולתת להם כלים לעזור לנוער להטב"י שבאחריותם. ארגון ליב"ה כתב מכתב למנהלי בית הספר הדתיים ואסר עליהם להשתתף בכנס.

■ ■ ■ הערה: בכתבה כינו את הארגון 'מרכז ליב"ה - מרכז לחיזוק יהדות מתקדמת'. מה מתקדם שם?

09.07.19

קשת

"נהג אוטובוס דתי העליב וקילל אישה דתיה מהעדה האתיופית," כך כתבה רינה דהן והמשיכה: "הוא ביזה אותה בגלל צבע העור שלה, קילל ואמר שהיא גויה." בתיעוד שפרסמה דהן ניתן לשמוע את הוויכוח שהתפתח בין הנוסעות לנהג. "למה לדבר בגזענות? הם עברו טראומה לפני שבוע מה זו ההתנהגות הזו?" צעקה דהן לעבר הנהג. "לא להגיד לה שחורה ודברים כאלה זה לא יפה." הנהג השיב לה: "האמת כואבת, מה לעשות. אסור להגיד לבן אדם גוי? אני יודע שהיא גויה." הנוסעת הפגועה השיבה לו בקללות ובכעס עד שהטונים עלו והנהג החל לצעוק על הנוסעים שהתעמתו איתו ואמר להם: "שקט! תנסו אותי עוד פעם אחת ותראו מה זה."

12.07.19

ynet

רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית יצא בקריאה לתמוך בשר החינוך, רפי פרץ, שהביע תמיכה בטיפולי ההמרה, תקף את קהילת הטרסג'נדרים וקרא להוציא אל מחוץ לחוק ניתוחים לשינוי מין: "זאת ההמרה הראשונה שצריך לאסור בחוק."

17.07.19

קשת

סגן ראש העיר ראש העין, מיכאל מלמד מיהדות התורה, פרסם בעמוד הפייסבוק שלו פוסט אזהרה לקראת הפנינג לחופש הגדול: 'בס"ד תושבים יקרים, עומר שכטר ומיכל סופרין מקיימים אירוע עם הפעלות לילדים, שמרו על ילדיכם זהו אירוע של קהילת הלהט"ב,' כתב מלמד.

11.08.19

קשת

מפלגת "נעם" פרסמה סרטון שכותרתו: "השיטה החדשה להשמיד אותנו". הסרטון, שהוא חלק מהקמפיין של המפלגה, עושה השוואה בין המפלגה הנאצית, מדינות ערב, חמאס והג'יהאד האיסלאמי - לבין "שוברים שתיקה", רבנים רפורמיים וקהילת הלהט"ב.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

29.06.19

קשת

המשטרה עצרה אדם מבני ברק בחשד שאיים על חייו של ראש עיריית טבריה רון קובי דרך רשת האינטרנט.

02.07.19

ynet

חבר מועצת גדרה, שני קרובי משפחתו ואיש אמונו איימו וסחטו אדם כדי למנוע ממנו להתמודד כנגד אותו חבר מועצה. הם איימו לפרסם סרטון ובו הוא מופיע מבצע אקט מיני בבית כנסת. כתב אישום הוגש לבית משפט השלום ברחובות נגד חבר המועצה המקומית ציון ידעי, אמנון מלמד, שאול ידעי ויוסי סיאני. הארבעה מואשמים בסחיטה באיומים. למלמד וסיאני מיוחסת גם עבירת השמדת ראיה.

08.07.19

וואלה!
קשת
וואלה!
מעריב
ynet

בית המשפט התיר לפרסם פרטים בנוגע לחקירת המשטרה בפרשה המוגדרת "סחר בבני אדם" שנחקרת כבר כשנה וחצי, אך מרביתה הייתה חסויה עד כה. על פי החשד, זוג חרדים חשוכי ילדים יצרו קשר באמצעות מתווך עם אישה פגועת נפש מהמגזר הדתי, תושבת הצפון שהייתה בהיריון, במטרה לקבל ממנה את הילד. לפי תחקיר שפורסם בידיעות אחרונות לפני שנתיים, האישה בהיריון הוטסה לחו"ל בחודש השמיני להריונה, נכלאה בדירת מסתור ותינוקה נמסר לכאורה למשפחה זרה. התהליך עצמו אירע על ידי האפוטרופסית שמינתה לה המדינה, הרבנית ס' מהצפון. החשד הוא שלא מדובר במקרה בודד.

09.07.19

ישראל היום

חמישה מבכירי הכת הקיצונית "לב טהור" הואשמו בארצות הברית בחטיפת ילדים ובהתעללות, עבירות שעלולות להכניס אותם לכלא למשך שנים ארוכות. חמשת הנאשמים - ראש הכת נחמן הלבראנץ, מאיר, אהרון ויעקב רוזנר, ומתיה משה מלכה, עומדים בפני שלושה סעיפים של חטיפה בינלאומית, עונשים שעונשם שלוש שנים בכלא. כמו כן הם מואשמים בתשלום לצורך קשירת קשר.

14.07.19

וואלה!

צעיר חרדי בן 26 מהעיר החרדית עמנואל חשוד בפדופיליה לאחר שיצר קשר עם יותר מ-60 ילדות ונערות ברשת. על פי החשד, הוא פנה אל הבנות תחת זהויות, דמויות וכינויים בדויים ומגוונים. לאחר ביסוס הקשר, נהג החשוד לשדל את הנערות לשלוח לו תמונות וסרטונים, ובכמה מהמקרים אף ניסה להיפגש עמן ולבצע בהן מעשים מגונים. כמו כן נבדק חשד כי סחט באיומים את הבנות כדי שישלחו לו חומרים נוספים. במהלך מעצרו של החשוד בביתו נערך חיפוש ונתפסו חומרי מחשב.

15.07.19

קשת

14 הורים חרדים מפתח תקווה התלוננו במשטרה שילדיהם בני ה-4 הותקפו מינית בידי המחנך שלהם בגן. התיק צפוי להיסגר בגלל חוסר ראיות. ההורים (ביניהם מתחרדים) הפקידו את ילדיהם בידיו של אותו המורה, "מלמד" כלשונם, אבל הוא על פי החשד ניצל את סמכותו ופגע בילדים מינית. לאחר שהוגשו תלונות מרובות במשטרה, נעצר אותו "מלמד" אולם הוא שוחרר לאחר זמן קצר כי עדות ילדים צעירים איננה אמינה.

19.07.19

ישראל היום

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, דחה את המלצת מבקר המדינה הקודם, יוסף שפירא, לפתוח בחקירה נגד ח"כ משה גפני (יהדות התורה), בחשד לשיבוש הליכי חקירה נגד רב המקורב ליהדות התורה. ח"כ גפני נחשד כי סייע לרב בכיר להתחמק מחקירה שערך נגדו משרד המבקר במשרד העבודה והרווחה. מבקר המדינה הקודם העביר באפריל האחרון את החומר ליועץ המשפטי לממשלה, עם המלצה לפתוח בחקירה פלילית נגד גפני.

26.07.19

קשת

תקרית אלימה בבסיס טירונים. חייל הסיר כיפה מראשו של חייל דתי, ובתגובה האחרון תקף אותו כמה שעות לאחר מכן במקלחת. החייל שהכיפה הוסרה מראשו התפרץ למקלחת בזמן שהחייל הראשון התקלח, סגר את דלת התא ואמר לו בכעס: "להזדמנות הזו חיכיתי." החייל שהותקף סינן לעברו של התוקף: "אתה לא מתבייש להפתיע אותי במקלחת? איזה גבר אתה?" החייל התוקף התעצבן, הסתער לעברו שוב וזרק עליו לבנה שפגעה בו. קצין שהגיע למקום מנע ממנו להמשיך ולהכות את החייל המותקף. האחרון פונה לבית חולים ואושפז במשך ארבעה ימים.

27.07.19

קשת

בשנים האחרונות יותר ויותר חרדים טסים לחו"ל לחופשות קיץ של שבוע עד עשרה ימים. מרבית החופשות מתמקדות באתרי הסקי ובכפרים למרגלות האלפים בשוויץ, שם הכשירו מספר מלונות והפכו אותם למוקדי עלייה לרגל. אלא שהתושבים מלינים על התנהגות לא הולמת. אחת התושבות בעיירה ארוֹזה מספרת: "הם צועקים באוטובוסים, דוחפים ומתנהגים בצורה שסותרת לגמרי את התרבות שלנו. הם פשוט מתעלמים מאיתנו גם כשמעירים להם על זה."

30.07.19

ynet

הפדופיל המורשע, משה אייזנבך - חרדי מבית שמש, הנמצא תחת פיקוח, צולם תוקף ילד בשעת פעולה. אישום נוסף הוגש נגדו בגין תקיפת שתי ילדות. הפדופיל, שנמצא תחת פיקוח, תקף שוב והפעם בעיר החרדית מודיעין עילית. בתיעוד שהגיע ל-ynet נראה אייזנבך בשעת המעשה - מאתר את הילד ותוקף אותו.

30.07.19

קשת

נתנאל סנדרוסי בן ה-23 ממגדל העמק, שהואשם בהפקרתו של חיים בנימין ביגלאייזן בן ה-11 בחודש אפריל בתאונת הפגע וברח בשכונת רמות בירושלים, פרסם בחשבון האינסטגרם האישי שלו את קבלת הפנים שחיכתה לו בביתו. לצד התמונה שבו הוא הולך על שטיח אדום ולראשו כיפה לבנה כתב: "ברוך מתיר אסורים. תודה לבורא עולם על הטוב ועל הרע."

04.08.19

ישראל היום
ynet

שניאור לנדאו, בן 28 מלוד, הוא המורה שחשוד בביצוע מעשים מגונים בתלמידים ובתלמידות בפתח תקווה. הפרטים על המקרה פורסמו בחודש שעבר, לאחר שהתלמידות סיפרו להורים כי המורה נעל את הדלת במהלך השיעור והראה להן את איבר מינו. ההורים פנו להנהלת בית הספר, וזו הגישה תלונה במשטרה. בצילומים הוא נראה עוטה זקן, חובש כיפה שחורה ומסתיר את פניו.

04.08.19

קשת
וואלה!
הארץ
קשת
קשת

המשטרה המליצה להעמיד לדין את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בגין שוחד, הדחה בעדות, מרמה והפרת אמונים. ליצמן חשוד כי ניצל את מעמדו ומרותו במשרד כדי להשפיע באופן פסול על שיקול דעתם של גורמי מקצוע הכפופים לו בשתי פרשות. האחת פרשת פדופיליה והשניה הצעת שוחד לעובדי מדינה שיימנעו מסגירת עסק של מקורב לו.

■ ■ ■ הערה: המתלוננת נגד המנהלת הנאשמת בפדופיליה: "הטיוח נחשף" (ynet), ועיתון מעריב פרסם את עדותה של אחת מעובדות משרד הבריאות ובה היא מספרת כיצד הציע, לכאורה, ליצמן לה ולחבריה שוחד (מעריב).

06.08.19

כאן
חדשות 13

ערוץ כאן 11 פרסם כי אוריה עסיס מעמנואל הוא החשוד בעבירות פדופיליה ביותר ממאה קטינות, רובן מהמגזר החרדי. במשטרה מצאו בטלפון הסלולרי שלו כ-3,000 תמונות וסרטונים עם חומרים פדופיליים.

07.08.19

קשת

בתום חקירה של 7 חודשים: המשטרה עצרה תלמיד ישיבה בן 43 מירושלים בחשד שהשחית אנדרטה לזכר השואה ברמת גן. בעקבות מעשה ההשחתה, הפסל כולו נתלש ממקומו, הופל לקרקע, ושש הארובות לזכר הנספים נופצו. בדיון שהתקיים בעניינו אמר: "עשיתי את הדבר הזה כי זה נוגד את התורה," וסירב לקבל ייצוג מהסנגוריה. מעיריית רמת גן נמסר בתגובה לאירוע כי "בעקבות השחתת אנדרטת ההנצחה לנספי השואה, החליטה העירייה על שיקום מקיף של האנדרטה ורישות מתחם הר הבנים במצלמות אבטחה."

10.08.19

וואלה!

זקי אריה, תושב תל אביב בעל חזות דתית, נאשם שביצע מעשים מגונים בחוסות במוסד "נווה נטוע" בחדרה. אריה ביצע את המעשים במהלך ביקוריו השבועיים בחדר המיועד למפגשי משפחות. לפני כשבועיים הבחין מנהל המעון בנעשה בחדר באמצעות טלוויזיה במעגל סגור. המנהל הפסיק מייד את הביקור והתלונן במשטרה. עם זאת, אריה מכחיש את המעשים המיוחסים לו.

10.08.19

ynet
ישראל היום

גננת במעון חרדי פרטי בבני ברק חשודה בהתעללות בילדים. לפי ynet עולה כי הורה שהגיע היום בצהריים למוסד החינוכי בכדי לקחת את בנו הביתה, גילה את הגננת מושיבה בכוח ילד בן 3 על כיסא. הצוות החינוכי צעק על הגננת, אבל ההורה, שחש כי הילד הותקף, נסע מייד למשטרה והציג בפני החוקרים את הסרטון. בתוך זמן קצר הגיעו שוטרי תחנת בני ברק למקום ועצרו את הגננת לחקירה באזהרה, בסיומה שוחררה למעצר בית.

16.08.19

וואלה!

אלמונים השחיתו את הפסל "ספינת האם" של האומנית הרב-תחומית והמעצבת אילנה גור בטבריה. האלמונים קשקשו על הפסל כתובות גדולות של "נח נחמן".

20.08.19

ynet

38 תלמידים לשעבר הגישו תביעה כנגד ישיבת "יוניברסיטי" כי לטענתם הם הותקפו מינית בידי רבנים ואנשי צוות אחרים לפני עשרות שנים. התביעה החדשה הוגשה בעקבות חוק חדש שהחודש נכנס לתוקפו בניו יורק, ונותן לקורבנות שנפגעו בילדותם שנה שלמה לתבוע, גם אם חלה על העבירות התיישנות. הוא מאפשר גם להגיש מחדש תביעות שכבר נדחו בשל התיישנות העבירות - כמו במקרה הנוכחי. בתביעה נטען שרב התיכון במוסד ג'ורג' פינקלשטיין וארבעה עובדים אחרים ביצעו בתלמידים עבירות מין שונות, כאמור לפני עשרות שנים. התביעה הוגשה לבית המשפט העליון בניו יורק, ורוב התלמידים שמצוינים בה, 33 במספר, נשארו אנונימיים.

27.08.19

קשת

ישראל מאיר בוייאר, ישראלי בן 19 שהצטרף אל כת "לב טהור" לפני מספר שנים, ביקש לברוח ממנה. הוא הצליח לחמוק ממתחמה השמור של הכת בלב היערות בגוואטמלה ויצר קשר עם משפחתו לצורך קבלת עזרה כדי שתחלצו משם - כך נודע לראשונה לחדשות 12. בשנת 2017 קבע פסק דין של בית משפט לענייני משפחה בישראל כי "לב טהור" היא "כת פוגענית" אשר נהוגים בה עונשים גופניים קשים, נישואי קטינים, הפרדת הורים מילדיהם וניתוק מהעולם החיצון. באותה שנה, עם מותו של הרב הלברנץ, עברה הנהגת הכת לידי בנו, נחמן, שהנהיג בכת קו קיצוני אף יותר מאביו.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

11.07.19

ישראל היום
קשת

שר החינוך החדש, הרב רפי פרץ, הודיע כי "ביצע טיפולי המרה" בעברו: "יש לי היכרות עמוקה, עשיתי את זה."

■ ■ ■ הערה: נזכיר: כך נראית השטות הזו שנקראת "טיפולי המרה". (קשת)


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

17.08.19

ynet

דו"ח מיוחד של בנק ישראל מזהיר כי ההשכלה החסרה של האוכלוסייה החרדית תוביל לפגיעה משמעותית בשיעורי הצמיחה של המשק. "הבעיה בנושא של החרדים היא לא של תמריצים כאלו ואחרים אלא חוסר רצון בלימוד עצמו," אומר ד"ר עדי ברנדר, מנהל אגף מאקרו ומדיניות בחטיבת המחקר של בנק ישראל ועורך המחקר. "יש התנגדות ללימוד של המקצועות הרלוונטיים לשוק העבודה משום שזה נתפס כהשחתת זמן. הבעיה צריכה להיפתר במישור הפוליטי, ולכן חשוב שקובעי המדיניות כן יבינו את המחירים של המשך המצב הקיים."


כללי

תאריך

מקור

תקציר

05.07.19

מעריב
קשת

בתוכנית "חדשות 12" בחמישי ביוני 2019, עבר המועד הקבוע בחוק לפרסום נתוני הגיוס בשנה האזרחית החולפת, בהם גם נתוני גיוס החרדים ובני הישיבות, אך משרד הביטחון לא פרסם נתונים אלה. החשש הוא שנתוני הגיוס יראו כי אין עמידה ביעדים והדבר ישמש ככלי לניגוח פוליטי בממשלה הנוכחית לקראת הבחירות.

04.08.19

ynet

בית משפט ביטל את החלטת מנהל רשות התעופה האזרחית להתיר המראת מטוסים בשעות העוצר בנתב"ג (01:40 עד 05:00) בימים שלפני ראש השנה, כדי להפעיל מערך טיסות לאומן עבור חסידי ברסלב. בעתירה שהגישו עיריות חולון וראשון לציון, שבה טענו כי מסלולי ההמראה עוברים מעל ראשי תושביהן, נאמר כי הדבר פוגע בזכותם של כחצי מיליון תושבים לשנת לילה רציפה ונטולת הפרעות לפני החג. השופטת פסקה: "לטעמי, אין שוני בין חסידי ברסלב לממש את מנהגם לבין הטסתם של אחרים בתקופות חופשים וחגים. איש איש על פי מנהגו, רצונו ומאוויו. על כך, לא קם צורך ממשי לספק את מאוויים של חסידי ברסלב ואת תאוותן של חברות התעופה."

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי