אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 165: מאי-יוני 2019

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

תתכוננו לשלם: גוזלים את המדינה - על חשבונכם
סמוטריץ': "ישראל צריכה להתנהל על פי משפט התורה, כמו בימי דוד המלך"
הדרישה החדשה של החרדים: חוק שיכשיר את החשדות נגד ליצמן
תחקיר "המקור": ליצמן ולשכתו סייעו במשך שנים לעברייני מין חרדים
אישה הפילה בגלל חיידק ליסטריה, ליצמן הגן על המעדנייה מפני משרד הבריאות

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

04.05.19

דה-מרקר
ynet

נחשף מסמך הדרישות של יהדות התורה במשא ומתן הקואליציוני: בין נציגי יהדות התורה לבין נציגי הליכוד להמשך המו"מ הקואליציוני. בין הדרישות ניתן למצוא: חקיקה שתביא לכך שגופים ציבוריים לא יבצעו במישרין או בעקיפין כל פעילות בשבת; גופים ציבוריים ותאגידים סטטוטוריים, לרבות עיריות, תאגידים ציבוריים ממשלתיים ועירוניים - לא יבצעו ולא יתמכו כספית בכל פעולה שיש בה חילול שבת או שאינה מאפשרות לציבור שומרי מצוות להשתתף בה; קביעת חוק שיקבע ענישה יעילה שתביא לחיסול תופעת העבריינות בתחום חילול השבת; וגם תוקם יחידת אכיפה מרכזית לטיפול בעבריינות השבת בכל הארץ.

13.05.19

דה-מרקר
דה-מרקר

מירב ארלוזורוב מזהירה כי דרישות החרדים בהסכמים הקואליציוניים יסבו נזק אדיר ממדים לכלכלת ישראל, אם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יכנע לדרישותיהם. "כלכלת השבת היא ענקית, והיא קריטית לפריון ולתוצר של ישראל. פגיעה בשבת משמעה, ככל הנראה, נזק לתוצר בסכומים של עשרות מיליארדי שקלים - סכומים שעלולים לעלות בתוהו לחינם,"היא קובעת.

15.05.19

דה-מרקר

בכיר באחד היקבים הגדולים בישראל מתאר את הלחצים של חסידות גור על מנת ליצור חרם על מפעל פניציה שבירוחם, שחילחל אל כלל החברה הדתית. "יום אחד מתקשר אלי מישהו מחסידות גור. הוא מציג את עצמו ואז שואל למה אנחנו עובדים עם פניציה, ואם אנחנו מודעים לכך שזה מפעל שמחלל שבת. אחרי הטלפון מתחילים להגיע גם מכתבים ופקסים. במקביל, דואגים להעביר לי מסרים על כך שבבתי כנסת בבני ברק ובירושלים מוציאים החוצה את הבקבוקים שלנו,"הוא מתאר. בהתאחדות התעשיינים חוששים מתקדים שימוטט את כלכלת ישראל: "אנחנו מנסים להידבר עם החרדים ולמצוא פתרונות יצירתיים לבעיית פניציה - כמו יצוא של תוצר השבת או העסקת עובדים זרים - אבל לצערי החרדים לא מסכימים," אמר השבוע רובי גינל, מנכ"ל התאחדות התעשיינים. "החרדים טוענים שעצם זה שהארובה מייצרת עשן בשבת הוא חילול שבת שלא ניתן לעמוד בו. החשש שלנו הוא שזה ניסיון ראשון לגרום להשבתת מפעל בעל היתר עבודה בשבת. וזאת, כשמדובר בעשרות מפעלים, שכל אחד מהם קיבל היתר לאחר בדיקה קפדנית של משרד העבודה. המאמץ שלנו הוא למנוע את התרחשות התקדים הזה."

16.05.19

ynet

אלפי חרדים הפגינו בערב שבת ברחובות הנביאים וקינג ג'ורג' שבירושלים, במחאה על חילול השבת שנגרם כתוצאה מקיום החזרות לתחרות האירוויזיון בתל אביב. בפשקוויל שפורסם לפני השבת נכתב כי המחאה היא "על חילול השבת הנורא והאיום ברחבי ארץ הקודש ובפרט בהופעות התועבה בעיר תל אביב." במהלך המחאה עצרה המשטרה חשוד בתקיפת שוטר והפרת הסדר. הוא הועבר לחקירה.

17.05.19

וואלה!
ישראל היום

בביטאונים המפלגתיים של יהדות התורה הופיעו כותרות נגד חילול השבת שגרמה תחרות האירוויזיון שהתקיימה אמש בתל אביב. ח"כ משה גפני צוטט: "עולם הפוך אנו רואים," אמר גפני. "הפגיעה החמורה בשבת קודש לצורך התנהלות של אפסים, שזה מה שמעניין אותם ויורדים למדרגה התחתונה ומטיפים מוסר למי שלומד תורה." ביקורת הופנתה שוב נגד הממשלה בה שותפות המפלגות החרדיות, ונכתב כי "הממשלה שבתקופה האחרונה נתנה גיבוי במעשה לשורה של חילולי שבת סדרתיים, המשיכה כאמור להעניק את הגיבוי לחילול השבת ההמוני הזה. החרפה לא הופסקה למרות כל הבקשות ובמקביל לאירוע הזמר, נפרצו גם חומות השבת בחיי המסחר בכל אזור קיום האירוע הבינלאומי. אלפי שוטרים, סדרנים ופקחי עיריית תל אביב פעלו גם במהלך השבת בכל רחבי העיר."

■ ■ ■ הערה: נזכיר כי בל"ג בעומר שהתקיים ב-2017, המוני שוטרים אבטחו את המנהג הפגאני תוך כדי "חילול שבת"ואז לחרדים זה לא ממש הפריע (ynet). וגם בהקשר ל"ג בעומר,עבריין המין המורשע קיבל את הכבוד לנאום בל"ג בעומר, זו הפעם השנייה, ואף אחד מהרבנים לא פצה פה וצפצף. זו תועבה (הארץ).

19.05.19

הארץ

רב המרכז הרפואי הדסה, משה קליין, פנה לצוות הרפואי בחדר המיון של הדסה עין כרם, ודרש כי בימי שישי יטפלו בדתיים לפני שאר המטופלים, בשל כניסת השבת, ואף טען כי דרישתו מגובה בהנחיה שהפיץ מנכ"ל המרכז הרפואי, פרופ' זאב רוטשטיין, אף על פי שאין הדבר כך. הצוות הרפואי התעלם מדבריו לחלוטין.

01.06.19

הארץ
ישראל היום
ynet
וואלה!
קשת

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב' שהוא היה רוצה ליצור בישראל מדינת הלכה. "חוקי התורה עדיפים בהרבה על 'מדינת ההלכה' שייצר פה אהרן ברק," הסביר סמוטריץ'. "בוודאי שרצונותיי בטווח הארוך שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה. זאת מדינה יהודית, כך צריך להיות."

■ ■ ■ הערה: חבר הכנסת הבכיר ביהדות התורה, משה גפני, הגיב לדברים ואמר: "אנחנו לא נגיד כמו סמוטריץ' שאנחנו רוצים מדינת הלכה." - בכנס לשכת רואי החשבון באילת (וואלה!). במילים אחרות, רוצים אבל לא נודה בזה, ואף נוסיף הכחשה גורפת.

01.06.19

כאן

בהסכמים הקואליציוניים, אשר גובשו לקראת ניסיון הקמת ממשלת נתניהו החמישיתלפני שהתפזרה, ראש הממשלה נתניהו נכנע לדרישות החרדים לבטל את איסור ההפרדה בין נשים לגברים במקומות ציבוריים.

05.06.19

ynet

עיריית בני ברק החליטה כי קייטנות מסובסדות לילדים בתחומי המדע והטכנולוגיה לא יתקיימו בתחומה כי זה "לא מתאים לאופי של העיר." יעקב וידר, יו"ר סיעת הליכוד במועצת העיר בני ברק, מוביל את המהלך נגד התנגדות העירייה לקיים את הקייטנות: "זו קייטנה שיכולה לתת המון לילדי בני ברק, והמצב הסוציו-אקונומי בעיר קשה מאוד. יש משפחות שהיו שמחות לקבל קייטנה מרתקת של מדע וטכנולוגיה עם עלות מסובסדת בחודשי הקיץ הארוכים." והוסיף: "לדעתי הסיבה היא לא רק דתית, אלא גם כלכלית. ראש העיר לא יכול להחליט עבור תושבי בני ברק מה מתאים להם ומה לא, מה גם שהפרויקט הזה הותאם לציבור החרדי. הניסיון של העירייה לשלוט על כל היבט בחיים של התושבים הוא שערורייתי."


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

10.05.19

ynet

עיתון "ממון" פרסם כי הדרישה המשמעותית הראשונה בתחום הדיור, שמצביעה על היעד של ש"ס ויהדות התורה, היא להפוך את שכונות הענק החדשות ביבנה ובקריית גת לחרדיות. מדובר ביבנה מזרח, שמתוכננת ממזרח לכביש 42, במנותק מהחלק הוותיק של העיר, ותכלול 12,500 דירות, וגם קריית גת מערב שעתידה לכלול כ-9,360 דירות. השכונה תהווה רובע מגורים חדש, שמתוכנן להפוך להרחבה המשמעותית הבאה של העיר לאחר השלמת שכונת כרמי גת. לדברי גורמים פוליטיים, הניתוק הפיזי של השכונות מהחלק הוותיק של הערים הוא זה שמושך את קברניטי הציבור החרדי, שכן הן עשויות לאפשר לקיים את אורח החיים החרדי בנפרד משאר העיר. לדברי הגורמים, הניסיון מלמד שערים חרדיות עצמאיות כמו אלעד, ביתר עלית ומודיעין עלית הפכו עניות, וצירוף שכונה חרדית מאסיבית לעיר קיימת עם יכולת קיום כלכלית, נתפס כמתווה נכון יותר לעיר ולתושבים החרדים.

09.06.19

ישראל היום

עו"ד רועי ברזילי, סגן ראש עיריית רמת גן, תקף בחריפות את חסידי חב"ד בעיר וכינה אותם מיסיונרים, זאת לאחר שקיימו הקראת פסוקים לילדים וחילקו להם ארטיקים. בשיחה עם "ישראל היום" סיפר ברזילי כי בשבת האחרונה הגיעו מספר חרדים, ככל הנראה מחסידות חב"ד, וקראו לילדים לשמוע פסוקים בתמורה לקבלת שלגון, זאת למורת רוחם של חלק מההורים. "הם חיפשו אנשים, ילדים, שרוצים לומר פסוקים ולקבל ארטיק. ההורים החילונים היו צריכים לעצור את הילדים. חלק לא הרגישו נעים ונכנסו, אחרים לקחו את הארטיק וברחו. כל הסיטואציה לא נעימה... פעולות כאלו הן נלוזות, המניפולציות הכי נמוכות שיש שמופעלות על ילדים."

13.06.19

מעריב

חייל הלין בפוסט בפייסבוק כי רותק לבסיס במהלך סוף השבוע, זאת מפני שהניח נקניק באותו המדף במקרר בו הונחה גבינה. בפוסט נכתב: "אהלן, אנחנו שלושה שריונרים שמשרתים אי שם בדרום הרחוק וקיבלנו שבת על זה שהיה לנו במקרר נקניק ליד הגבינה. שתהיה שבת שלום, אותנו לא יצליחו לשבור." אדם בשם יואב שליש שהזדהה כאביו של החייל המרותק טען: "המקרר נמצא בחדר של חיילים חילוניים והנקניק היה סגור. אין ספק שאין הכפייה הדתית מקרבת ומאחדת. פלא שהקיטוב בעם הולך וגדל. פלא שאנחנו הרוב החילוני נרמסים על ידי המאפיה - המיעוט הדתי המאורגן. אני מעוצבן."

14.06.19

קשת

חיילים בודדים שחלקם אף משרת ביחידות קרביות, שכרו דירה במרכז העיר רמת גן. שכנים דתיים התלוננו באוזני המשכיר כי החיילים "לא צנועים" מספיק. חיילת נישקה את חברה במסדרון והם לא לבשו בגדים מספיק צנועים, לטעמם של השכנים. לכן, החיילים מסולקים מהדירה. "החלטנו לא להישאר. זה פשוט אי צדק כי אני בטוחה שבדתיים מאוד מתחשבים אבל בחילונים לא," אמרה החיילת הבודדה.

19.06.19

הארץ

התקציב של האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך הגיע לשיא של כל הזמנים והסתכם בשנה שעברה בכ-218 מיליון שקלים. בארבע השנים האחרונות שבהן כיהן נפתלי בנט כשר החינוך, זינק תקציב האגף ביותר מ-50 מיליון שקל - והוא נחשב גורם מרכזי במאמצי ההדתה במערכת החינוך, המממן עשרות ארגונים ועמותות שמזוהים עם הציונות הדתית ושפועלים בבתי הספר החילוניים.

24.06.19

קשת

התלמידה אביה שלומדת בבית ספר חורב ברמת גן, בית ספר עצמאי המשתייך לזרם החרדי, ביקשה לערוך מסיבת בת מצווה לה ולחברותיה בבריכה. מצילה ומאבטחת נשכרו כדי לוודא שהאירוע יהיה נשי בלבד, ולמרות זאת, מנהל ביה"ס החרדי בו היא לומדת אסר לקיים את האירוע.

25.06.19

ynet

החלטת בג"ץ שקבע כי יש לאפשר לתושבי קריית ארבע שעות רחצה מעורבות בבריכה - לא מונעת מהמועצה לפתוח את הבריכה בהפרדה. לפני כשנה, ולאחר שנים של מאבק, הצליחו קבוצת החילונים ביישוב להגיע להסדר סביב שעות פתיחת הבריכה, ולפיו תהיה בה גם שחייה מעורבת, לצד הנפרדת. ההחלטה התקבלה בהסכמה וקבלה תוקף משפטי על ידי בג"ץ. אלא שלפני כמה שבועות הוחלט במועצה לפתוח את הבריכה ללא שעות משפחה מעורבות, תוך התעלמות מהסיכום שעליו הוחלט בבג"ץ.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

29.04.19

קשת
קשת

ח"כ בצלאל סמוטריץ' תוקף את המשנה ליועמ"ש בעקבות התערבותה בביטול הפרדה באירוע לציון יום השואה על רקע מגדרי שתוכנן ע"י עיריית חולון. האירוע בהפרדה הינו בניגוד לחוק ולכן המשנה ליועמ"ש התערבה וההפרדה בוטלה. "הנה עוד סיבה שאני רוצה את תיק המשפטים -לבטל את הכפייה החילונית פונדמנטליסטית ומטורללת הזו של דינה זילבר, שמבקשת ביוהרה לחנך מחדש את הציבור הדתי, ומונעת ממנו לקיים אירועים התואמים את אמונתו הדתית," צייץ בטוויטר. "בדרישות הקואליציוניות שלנו יש תיקון לחוק שיאפשר הפרדה מגדרית בשל אמונה דתית."

■ ■ ■ הערה: באירן מרוצים.

01.05.19

הארץ
הארץ

נערה בת 18 לפני גיוס מצאה עבודה בירושלים וביקשה להגיע אליה באמצעות קו 143 של חברת אגד תעבורה. כשהגיע האוטובוס, הנהג סירב לאפשר לה לעלות, כי לדעתו היא לבשה "מכנסיים קצרים". לא מדובר רק בשיקול דעת מקומי שגוי של הנהג. גם בחברת האוטובוסים השתמשו בטענה של "לבוש לא הולם" אשר פוגע בנוסעים דתיים שמשתמשים באותו קו. כך זולג קוד מחמיר של לבוש ואמונה גם על נשים חילוניות. לאחר תלונה של אימה של הנערה, התקבלה הודעה לפיה התנהגות הנהג תיבחן. אולם כאשר ביקשה הנערה לעלות שוב על האוטובוס בפעם אחרת, אותו נהג זרק לעברה הערה מזלזלת נוספת: "היום אני מעביר אותך." רק לאחר התערבות עורך הדין חגי קלעי, טענו בחברת האוטובוסים כי "יש לבחון את האירוע." הטעות של הנהג - "יהודי מאמין" - הוסיפו שם - הייתה בכך ש"יישם את השקפת עולמו האישית ביחס למ', ועל זה יש להצר."

06.05.19

ישראל היום

הרב שלמה אבינר, מבכירי רבני הציונות הדתית, פרסם בערב יום הזיכרון קובץ שאלות ותשובות באתר "כיפה", שבו קבע כי אסור לאישה לבצע הספד בעת לוויה. העיתוי, רגע לפני פתיחת הטקסים לזכר החיילים שנהרגו, הלהיט את הרוחות ברשתות החברתיות. בתשובה לשאלה אם מותר לאישה להספיד, ענה הרב "ברור שהדבר אסור" ונימק את התשובה בכך שאסור לגברים להסתכל על נשים, ואף לשמוע את קולן.

08.05.19

מעריב

הזמר נתן גוש הופיע לפני ציבור דתי בעיר רמת גן ברמת עמידר. הוא הזמין נערה בת 15 לשיר עמו אולם תוך שניות ספורות נשמעו צעקות מהקהל והיא הורדה בבושת פנים. על פי הטענות, נציג מטעם העירייה ביקש מהנערה לרדת מהבמה.

10.05.19

קשת

חיילות בבסיס בדרום לא הורשו לשיר בטקס יום הזיכרון והן אולצו לדקלם את הטקסטים. הסיבה היא הנחייה של המג"ד כי חיילים דתיים עשויים "להיפגע" מכך. ההנחייה הזו היא בניגוד להנחיות השירות המשותף.

06.06.19

ynet

בימים האחרונים התקיימו שני אירועים ציבוריים, שבהם הופרדו גברים ונשים. ל-ynet הגיע תיעוד שני המקרים, שאחד מהם היה בחסות עיריית רחובות והשני ברחוב מרכזי בירושלים. ההפרדה היא בניגוד לחוק. ביום ראשון ציינו את "יום ירושלים". בין יתר האירועים התקיים גם "מצעד הדגלים", שבמהלכו עמותת "עם כלביא", המארגנת את האירוע, הציבה ברחוב סדרניםשחילקו אותו בין גברים לנשים ואסרו על ערבוב בין המינים. יומיים לאחר מכן חגגו גם ברחובות את יום ירושלים, באירוע שארגנה העירייה ונקרא "ריקודגלים". בסיום התהלוכה התקיימה ברחבת העירייה הופעה של הזמר יונתן רזאל. טרם ההופעה הוצבה במקום מחיצה גבוהה ואטומה שמפרידה בין גברים ונשים. רזאל הופיע מול הצד של הגברים והנשים התקשו לראותו מהמקום שבו הותר להן לעמוד.

08.06.19

קשת

עיריית ירושלים אסרה על פרסום כרזה שבה נראת רקדנית בבגד גוף וגרביונים, כי "מושא המודעה כוללת חשיפת גוף קיצונית שאינה מקובלת או נראית ברחוב. הציבור הדתי והתושבים רואים בתמונה פרסום הפוגע ברגשותיו המוסריים."

09.06.19

ynet
ynet

מסקנות ועדת הבדיקה של עיריית רמת גן שבדקה את הדרתה של נערה על רקע מגדרי בזמן הופעה של נתן גוש - מצאה כי אכן ההדרה נבעה על רקע מגדרי ובגלל שיקולים דתיים.

24.06.19

וואלה!

שלטים שהוצבו בכניסה הדרומית לצפת לקראת פסטיבל הלאדינו ופסטיבל הכליזמרים - הושחתו במהלך הלילה. מטעם העירייה נמסר כי ההשחתה היא, ככל הנראה, בגלל נוכחות של נשים בשלטים. אנשי העירייה העריכו כי מדובר ניסיון של גורמים שאינם תושבי העיר לעורר פרובוקציה, וכי בכוונתם להגיש תלונה במשטרה.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

20.05.19

קשת

פוסט אחד שעלה בערב גמר האירוויזיון גרר תגובות נאצה ואיומים על חיי מעלה הפוסט, כי 'אנשים נעלבו מההשוואה המדומיינת בין להט"ב (השם ירחם) לבין תימנים.' - כך הסביר מייסד העמוד, בר אלימלך דונזוב, בפייסבוק. "הפוסט זכה לאלפי לייקים, אלפי תגובות ומאות שיתופים," הוסיף דונזוב. אחד השיתופים להם הוא זכה היה בקבוצה של דתיים תימנים, שנעלבו מההשוואה המדומיינת הנ"ל. "בתגובה, הדתיים דיווחו בהמוניהם על הפוסט ועל העמוד, שלחו הודעות נאצה, קיללו אותי בתגובות ואיימו על חיי."

27.05.19

ynet

רבקי רוזנר והילה שילוני הן זוג לסביות שביקשו לבצע הפריה חוץ גופית בבית החולים שערי צדק. אבל בבית החולים הזה, מתברר שרופאים מקנים את הזכות הזאת אך ורק למי שעומדת בקריטריון היחיד: נישואין כדת משה וישראל. עדיות נוספות שמוצגות בתחקיר של ynet, מגלות כי הפרקטיקה הזאת בבית החולים הירושלמי מרחיקת לכת, וכוללת אפליה בוטה של כל מי שאינו זוג יהודי נשוי לפי ההלכה, ואף דרישה לכאורה מרופאים ומתמחים לנקוט אפליה שכזו, אם ברצונם לעבוד בבית החולים.

27.05.19

וואלה!

אתר וואלה! מפרסם כי רבנים בכירים בציונות הדתית קוראים במכתב שעליו הם חתומים, לציבור תומכיהם, להצטרף להפגנת ענק בירושלים נגד מצעד הגאווה שיתקיים בעיר. במכתב נרשם: "יוצאים להתגאות בראש חוצות על מעשים שנעשים על ידי המקולקלים שבאומות, ובאים להרוס את הצניעות והטהרה, ואת ערכי המשפחה והמוסר האנושיים והטבעיים." הרבנים ציינו כי הם "קוראים לכל הציבור בישראל, נשים וגברים, לצאת לרחובה של עיר בכדי להביע את הקול הנורמלי והבריא ולומר - עם ישראל חי." עוד הם כותבים כי מטרת ההפגנה היא לא לתת "יד להרס היהדות: לטשטוש ערכי התורה והמצוות, ערכי המשפחה והמוסר הטבעיים וכמובן לפגיעה בקדושת עיר הקודש ירושלים." חשוב לציין כי בשנים עברו, המצעד עבר ללא קריאות כאלה.

03.06.19

וואלה!
הארץ
ישראל היום

תנועת "חזון" פרסמה ברחבי ירושלים שלטים ובהם נכתב "אבא ואמא = משפחה. האומץ להיות נורמלי", אך אתמול הורתה העירייה לחברת הפרסום להסיר אותם בנימוק שתוכן המודעה עלול לפגוע ברגשותיו של חלק מהציבור המתגורר בירושלים, ועל כן יש להסיר את כל המודעות. בתנועה מתחו ביקורת על העירייה ואמרו כי 'בעקבות הטרור הלהט"בי הידרדרנו למציאות בלתי נתפסת, בה בבירת העם היהודי אי אפשר לומר את האמת הפשוטה כי אבא ואמא זוהי משפחה נורמלית. זאת בשעה שהעיר כולה מוצפת בדגלי גאווה.' כמו כן, הגישה התנועה בקשה לצו מניעה בטענה כי "מדובר בהנחיה בלתי חוקית, הנוגעת להפליה חמורה, הפוגעת בזכויותיה הקנייניות והחוקתיות של העותרת. מה עוד שאין כל מקום להנחיה משום שכלל אין מדובר בקמפיין פוגעני."

05.06.19

קשת

אלמוני בעל חזות חרדית ניסה להשחית את הכרזה לזכרה של שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים. הוא תועד משליך את הפרחים שהניחו הצועדים לזכרה של בנקי, שנרצחה במצעד הגאווה לפני ארבעשנים. ברגע שהגיעו למקום מפגינים שצעקו לעברו, הוא נמלט מהמקום.

15.06.19

קשת

ארגוני הקהילה הדתית הגאה המובילים לשינוי השיח הלהט"ב-פובי בחברה הדתית ולשילוב של להט"ב בחברה הדתית - עמותת בת קול ועמותת חברותא - הגישו תביעה נגד העיתון הדתי "מקור ראשון" על סך 130 אלף שקלים, לאחר שסירב לפרסם מודעות של הקהילה הדתית הגאה, ואף נתן במה לאמירות פוגעניות נגד הקהילה, כך לדבריהם. בארגונים הסבירו "מדובר על הפרה של חוק איסור אפליה במתן שירותים." מעיתון 'מקור ראשון' נמסר: 'מדובר בתביעה קנטרנית ומופרכת שנועדה להשתלב במסע היח"צנות של אירועי הגאווה. נגיב עליה בבית המשפט.'


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

29.04.19

קשת

סגן חיה אמבש זכתה באות מצטיינת הרמטכ"ל ליום העצמאות. חיה היא בתו של דניאל אמבש, העומד מאחורי אחת הפרשות הקשות של התעללות במשפחה שנחשפו בארץ. אמבש האמין כי הוא יורשו של מייסד זרם בחסידות ברסלב, ובשם המשיחיות ואשליות הגדולה שלו נשא נשים רבות ובנה בית אימים. הוא הורשע בעבירות אונס, מעשי סדום, אלימותוכליאה בתנאי עבדות של שש נשותיו ו-18 ילדיו - ונשלח ל-26 שנים בכלא. בראיון אמרה חיה: "עצוב לראות את זה מהצד שיש בני אדם שמסוגלים להקריב את הילדים שלהם למען מטרה כל כך שיקרית."

05.05.19

דה-מרקר

סגן השר ליצמן מיהדות התורה נחקר בנוגע לשתי פרשות. בראשונה הוא נחשד בביצוע עבירות של הפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט, בטענה כי שיקר וסייע למורה הנאשמת בפדופיליה למנוע את הסגרתה מישראל לאוסטרליה. בשנייה הוא נחקר בחשד לניסיון לסייע לבעל עסק לקבל אישור תברואתי באמצעות פנייה לגורמים במשרד הבריאות. חברו לסיעה, חבר הכנסת יעקב טסלר, לא המתין יותר מדי בטרם הגיש את הצעת החוק הראשונה שלו. לפי ההצעה: "נוסף על כל סמכות שניתנה לשר או לסגן שר מכוח חוק יסוד דין או הוראת מנהל, רשאי שר או סגן שר לקבל פניות מהציבור ולהורות על טיפול בהן בכפוף לכל דין או הוראת מינהל." אפילו באתר האינטרנט החרדי "בחדרי חרדים" מיהרו לקשור בין הצעתו של טסלר לבין הסוגיות שעמן מתמודד בימים אלו ראש מפלגתו, סגן השר יעקב ליצמן.

07.05.19

מעריב
קשת
ynet

צוות כיבוי והצלה מתחנת ירושלים, שבא לכבות שריפה, הותקף בשכונת מאה שערים בצורה ברוטלית על ידי עשרות רבות של תושבים מקומיים אשר ניסו להוריד את דגל ישראל שהיה על רכב הכיבוי - דגל שהתנוסס על הכבאית לרגל יום העצמאות. לוחמי האש נאבקו עם המתפרעים תוך כדי שהם סופגים מהלומות, יריקות, דחיפות וקללות, והצליחו למנוע לזמן קצר את תלישת הדגל, אולם לאחר שהמשיכו בנסיעה למקום השריפה, חסמו התושבים המפגינים את הכבאית תוך כדי שהם שוכבים אל מול גלגליה, ובזמן זה תלשו מפגינים אחרים את הדגל ממנה, ואף גרמו נזק לציוד ברכב הכיבוי ולו עצמו.

10.05.19

ישראל היום

צעיר כבן 20 מאזור הצפון עוכב לחקירה, לאחר שאיים ברצח על ראש עיריית טבריה, רון קובי. "אני הולך לרצוח אותך," כתב הצעיר בצורה מפורשת מאוד על גבי פוסט שכתב קובי בפייסבוק, וגורמים בעירייה דיווחו מיד על האיום למשטרה. רון קובי הגיב על האירוע בדף הפייסבוק שלו: "שוב איומים לרצח, שוב אלימות בגלל הסתה דתית, וזה קורה אחרי שהרב אמנון יצחק מפיץ כ-20,000 דיסקים בסוף השבוע האחרון נגדי. הסיפור הזה מריח רע מאוד. ישנו טרנד חדש, כל מי שרוצה להתפרסם מדבר על רון קובי. שטיפות המוח האלה חייבות להיפסק!"

12.05.19

ynet

תלמידות לשעבר בסמינרים חרדיים לבנות מספרות על חרם שהן עברו בזמן שהותן. בבתי הספר ובסמינרים החרדיים מגיע החרם ביוזמת ובתמיכת הצוות החינוכי. התלמידות מקבלות הוראה ברורה למי אסור להתחבר, עם מי אסור לדבר ומי עלולה להשפיע עליהן לרעה, לקלקל אותן ולהפוך אותן למנודות ומוחרמות בעצמן. התלמידות ממהרות ליישר קו. הסיבה לחרם היא שהצוות ה"חינוכי" רואה בתלמידות כ"מקולקלות" רק משום שהעזו לשאול שאלות.

13.05.19

קשת

חשוד בהנחת מטען צינור בתל אביב, תושב תל אביב בשנות ה-30 לחייו, נעצר כשהשתטח על קברי צדיקים בנתיבות, לאחר שניסה לפגוע באימו והניח את מטען החבלה בסמוך לדירת אימו בגלל שהכעיסה אותו.

■ ■ ■ הערה: "אימי, זכרונה לברכה, הייתה צדקת גמורה." (חיים נחמן ביאליק)

15.05.19

הארץ

תחקיר "המקור" שפורסם בערוץ 13 מעלה חשד כלפי השר ליצמן מיהדות התורה, לפיו ליצמן ולשכתו סייעו במשך שנים לעברייני מין חרדים. מאמצי הסיוע כללו הפעלת לחצים על אנשי מקצוע במערכת בריאות הנפש כדי שיקלו בהערכת מסוכנות האסירים, וכדי שיאשרו או יאריכו חופשות מחוץ לכלא - גם בקרב עברייני מין שטרם עברו שיקום. תת-גונדר בדימוס דבי שגיא, לשעבר מנהלת בתי הכלא נווה תרצה ומעשיהו, אמרה בתחקיר: "הייתי מאוד מתוסכלת לראות שיש פתאום שינויים תהומיים בחוות דעת, בתוך חודש-חודשיים ובלי שנעשה שום שינוי. ממצב של רמת מסוכנות גבוהה מאשרים לאסיר לצאת לחופשות. לא קיבלתי הסבר משכנע. מאחר שבמשרד הבריאות יש שר בריאות מהעולם החרדי, והאסירים משתייכים לשם - יש לחצים. מי שאומר לך לא נכון - לא אומר אמת."

18.05.19

קשת

תיעוד של חדשות ערוץ 2 מראה את האופן שבו טונף המטוס אשר חזר מאומן שבאוקראינה ובו היו דתיים רבים. הסרטון מראה זוהמה וטינופת במטוס שפוזר ונזרק ע"י הנוסעים בו.

19.05.19

ynet

תחקיר של "ידיעות אחרונות" ו-ynet מגלה כי הרב יונה, בעל בית הוראה ורב שכונת גבעת שאול בירושלים, מעודד לכאורה נשים שמגיעות להתייעצות עמו - לקיים איתו שיחות בעלות אופי מיני בוטה במיוחד, ואף מורה להן כיצד לנהוג במיטה תוך שהוא על הקו, מאזין לקיום היחסים. חנה, אישה מהקהילה החרדית, החליטה לעשות מעשה שישים סוף לדבר ותיעדה את הדברים.

19.05.19

ynet

בית הדין הרבני הגדול קבע כי גבר שביצע מעשה מגונה ועברות מין בקטין, על פי הודאתו של הגבר, נחשב "כשר לעדות" מבחינה הלכתית, ורשאי לקחת חלק בטקס נישואין דתי כאחד העדים בחופה ובקידושין, בעוד שאדם שיחלל שבת פסול. הנימוקים שניתנו להצדקת ה"כשרות" הם: יחסיו עם הנער לא היו מלאים, מדובר רק ב"מעידה" ובכל מקרה הוא התחרט על מעשיו וביקש עליהם סליחה - "בינו לבין עצמו".

20.05.19

הארץ
ynet

הרב ברלנד שהורשע בעבירות מין ידליק מדורה בארוע ל"ג בעומר שממומן מכספי ציבור. הרבנות הראשית מיאנה לאסור על השתתפותו של ברלנד באירוע. הארגון "בצלמו - זכויות אדם ברוח יהודית" פנה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, בדרישה למנוע את השתתפותו של ברלנד, שכן הדלקת מדורה בהילולה שמורה למנהיגי קהילות ונחשבת הוקרת כבוד. "אין ספק שמעשה זה מהווה מעשה בעייתי ביותר," כתבו בארגון, "כיצד ייתכן שאדם אשר הורשע בעבר במספר עבירות מין חמורות ביותר, ועוד בקהל תלמידיו, יקבל במה ממלכתית ציבורית? דבר זה מהווה בנוסף פגיעה חמורה בנפגעות ורגשות רוב הציבור." פנייה זו הצטרפה לפניות של ארגונים נוספים, שזה כמה שנים דורשים למנוע את השתתפותו של ברלנד.

■ ■ ■ הערה: כתבת ynet, טלי פרקש, כתבה מאמר שכותרתו: "הרב ברלנד ידליק במירון - והרבנים שותקים." (ynet)

20.05.19

מעריב
MivzakLive

בחגיגות ל"ג בעומר בעיר טבריה, ראש עיריית טבריה ראה בובה התלויה על חבל ומונפת מעל למדורה שמתחתיה כיתוב: "רון קובי ימות". בתיעוד המצולם, נראים חרדים בסמוך למדורה. יש לציין כי קובי כבר ספג איומים בגלל פעילותו האגרסיבית למיגור ולצמצום הכפייה הדתית בטבריה, כפי שהתחייב גם במצע הבחירות שלו.

21.05.19

מעריב
הארץ

תחקיר המקור חושף שסגן שר הבריאות ליצמן חשוד כי הגן על חברו אשר הפעיל עסק לממכר מזון שגרם לתחלואה. על פי התחקיר, בין 2014 ל-2015 הגיעו למשרד הבריאות בירושלים דיווחים על מקרי תחלואה בליסטריה בירושלים, שאחד מהם אף הוביל להפלה. משרד הבריאות גילה כי כל החולים אכלו במעדניית "גולדיז בית ישראל" ובבדיקה באוכל נמצאו מושבות של חיידקי ליסטריה. למקום הוצא צו הפסקת ייצור, אך אז נכנס ליצמן לתמונה. סגן השרהוא חבר קרוב של בעל המקום ולקוח קבוע במעדנייה. ליצמן זימן את אנשי לשכת הבריאות ושירות המזון הארצי למעדניה, וצעק עליהם מול בעלי המקום תוך שהוא מציין שהוא אוכל במקום ולא קרה לו שום דבר, הוא לא מאמין לבדיקות המעבדה, ודורש מהם לשנות את התוצאות. לאחר שאנשי משרד הבריאות סירבו, הוא שינה טקטיקה והציע להם העלאה בשכר - תוך שהוא נותן להם כרטיס ביקור של עוזר שלו.

11.06.19

ynet

קבוצה של כ-20 צעירים משכונת פרדס כץ השתוללה על פי החשד בליל שבועות האחרון במתחם חסידות דאראג בבני ברק, ככל הנראה מתוך שעמום. אתר ynet הציג תיעוד חלקים מהאירוע החמור, במהלכו תקפו הצעירים, חלקם קטינים, את החסידים שסיימו את לימוד ליל שבועות בשעות הקטנות של הלילה. באותה העת היו בבית המדרש מאות בני אדם שהגיעו ללמוד תורה.תושבי העיר מספרים כי בעיקר בשבתות ובחגים, מגיעים "נערי שוליים" או כאלה שבאו במקור ממשפחות דתיות באזור אל מרכז העיר, כדי להעביר זמן ולהתגבר על השעמום.

14.06.19

קשת

נבחר ציבור ועובדי עירייה בעיר החרדית אלעד נעצרו בחשד לקבלת כספי שוחד תמורת מתן אישורי חריגות בנייה והטיית מכרזים לטובת קבלנים בתחום הרשות המקומית.

17.06.19

ישראל היום
מעריב

הוריה של הילדה בת השבע שנאנסה, לכאורה, על פי החשד ע"י פלסטיני, פנו אל הרב קנייבסקי כדי לקבל את אישורו לפנות למשטרה.

■ ■ ■ הערה: הפשע, לכאורה, הגיע לידיעת המשטרה באמצע חודש אפריל, אז פנו בני המשפחה עם הילדה לתחנה והגישו תלונה. במשטרה מעריכים כי האונס בוצע בתחילת אותו חודש (וואלה!). כלומר עברו כשבועיים מביצוע הפשע לפנייה למשטרה והמצב הוא שיש קשיים ראייתיים להוכיח את האונס. אין מילים.

18.06.19

מעריב

דרור הומינר, תושב אפרת בן 49, עובד בית כנסת, שביצע מעשים מגונים בשלושה נערים בני 14, ביקש מבית המשפט להשית עליו עונש של עבודות שירות במקום מאסר בפועל. השופטים דחו את בקשתו. הומינר הורשע במעשה מגונה שבו "הציע" לנערים לבצע "בדיקת זרע", שתאפשר להם לתרום זרע בעתיד - "בדיקה" שהומינר התנה בכך שיצפה בה. בסיום נתן הומינר לנערים כסף.

19.06.19

מעריב

אדם דתי שהגיע לקבר שמעון הצדיק בירושלים החל תוקף את אחד המתפללים בעוצמה וזורק לעברו כיסאות, תוך שמתפללים אחרים מנסים למנוע ממנו להמשיך באלימות הקשה. לאחר מכן נמלט אותו אדם מהמקום. התקרית תועדה במצלמות האבטחה של המקום. לאחר חקירה של המשטרה התבררה זהותו של התוקף, חסיד של הרב אלעזר ברלנד, תושב ירושלים. החשוד הובא לחקירה ולאחר מכן בפני בית משפט השלום בירושלים לדיון בהארכת מעצרו.

20.06.19

וואלה!

עובדים בית הקפה "קפה לונדון" בנתניה הותקפו ע"י אנשים שמחו על "חילול שבת". אחד מהאנשים צעק "חילול שבת", תקף את עובדי המקום והפך שולחנות במקום. שלושה מעובדי המקום, שניסו להפריד את הקטטה, נפצעו באורח קל ופונו לבית החולים לניאדו שבעיר. מנהל המשמרת, יוסי סנדמן, סיפר: "לקחתי את הטלפון מהר לחייג 100, אחד מהם ראה שאני מחייג והתחיל לצעוק ולקלל אותי ונתן לי מכה על היד שהחזיקה את הטלפון. הוא קילל 'יא מניאק, יא זבל, אני אכסח אותך אני אהרוג אותך, מה אתם עובדים בשבת? מה אתם עובדים בשבת?' ונתן לי אגרופים בפנים ובגוף, ואז הבחור השני התחיל גם לקלל ולהתקרב אלי וזרק עליי כיסא שפגע לי ביד."

21.06.19

וואלה!
ישראל היום
קשת

חרדים קיצוניים שהפגינו בכיכר השבת בירושלים תועדו כשהם מנסים לחסום קו אוטובוס של חברת אגד שעבר במקום. כמה מפגינים חסמו את הכביש במהלך ההפגנה, ושהאוטובוס הגיע למקום הם ניסו לעצור את נסיעתוודפקו בחוזקה על חלונותיו, אך הנהג המשיך בנסיעה.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

03.05.19

ynet

ארגונים ופעילים בציבור הדתי והחרדי מאשימים את שר העבודה, חיים כץ, ו"ההיתר הסיטונאי לחילולי שבת" - בירי הרקטות אל תושבי הדרום. "איך אפשר שלא לראות את תזמון ההסלמה הפראית הזו יום לפני התכנסות וועדת ההיתרים למתן היתר גורף לחילולי שבת המוניים?" נטען בהודעה שהוציא "פורום השבת הציבורית". "הירי מעזה הוא תזכורת מהדהדת למדינת ישראל, שערב יום עצמאותה ה-71 שוכחת את ייעודה כמדינה יהודית." הם קבעו כי "קיום האירוויזיון בישראל הוא התפרקות מוסרית וערכית."

04.05.19

ynet
הארץ

דו"ח מבקר המדינה חשף שורה של ליקויים בשילוב החרדים בהשכלה הגבוהה בישראל. 1.7 מיליארד שקלים, זהו הסכום שהקצתה המדינה על מנת לשלב חרדים בהשכלה הגבוהה בישראל. הסכום הכולל אמור להתפרס על פני עשור: מ-2011 עד 2022. למעלה מחצי מיליארד שקלים כבר הושקעו בפועל אך יעילות התוכנית מעולם לא נבדקה. מהדו"ח עולה כי בשנים הראשונות ליישום התוכנית (2010-2011) אמנם עלה מספר החרדים המשתלבים, אך בשנת 2016 היא לא עמדה ביעד המקורי שהציבה למספר הסטודנטים החרדים באקדמיה, וגם בשיעור הנשירה הגבוה של סטודנטים חרדים מהמכינות ובלימודי התואר.

■ ■ ■ הערה: סיפרו לנו שחרדים הם גאונים והם יכולים להשלים את כל שנות הלימוד במהירות. אז סיפרו.

15.05.19

ישראל היום

הרב הראשי לישראל, הרב לאו, יצא בקריאה יוצאת דופן: להוסיף עשרים דקות נוספות לשמירת השבת, ולהימנע מעשיית מלאכה, לפחות עשר דקות לפני הדלקת נרות, וזאת בגלל "חילול שבת המוני לעיני העולם כולו".

24.05.19

מעריב
קשת

פוסט שפורסם בפייסבוק עורר סערה לאחר שנכתב בו: 'כשהייתי קטנה נהגו הוריי לקחת אותי ואת אחיותיי להילולה של הרשב"י ... רציתי להתפלל קצת ומה שקיבל את פניי זה הזוועות האלו שבתמונות וזה בתמצית. מעולם, מעולם, בכל השנים בילדותי לא היו מחזות כאלו!! טינופת כזו, נותרתי ללא מילים. אוטובוסים על גבי אוטובוסים עמוסים בחרדים שבטוחים שהצדיק שייך להם בלבד, מילאו את הציון וזה מה שהותירו אחריהם.'במועצת מרום הגליל מאשרים ואומרים שמראות כאלו חוזרים בכל ל"ג בעומר בשנים האחרונות, והם דואגים לנקות את המקום כמה שיותר מהר לאחר תום ההילולה.

26.05.19

קשת
ynet
ynet
ישראל היום

רב העיר ירושלים, אריה שטרן, שלח מכתב לראש העיר בבקשה שלא לאפשר תליית דגלי גאווה במצעד מטעם העירייה. בריאיון לגלי צה"ל, הוא אומר: "הדגלים פוגעים ברגשות של חלקים גדולים בציבור," ואף השווה בין קהילת הלהט"ב לאוכלי חזיר: "זה לא הנושא, אלא הנושא הוא המרחב הציבורי, ואני מייצג דעה של רבים וטובים מירושלים. מדובר על איסור תורה מפורש. זה דברים חמורים ועל זה אנחנו מניפים גדלים? משל היינו מניפים דגלים לתנועה לאכילת חזיר."

29.05.19

ynet

חסיד שעורך קניות בבני ברק באחד המרכולים הגדולים לכבוד שבת, צולם כשהוא "מאובטח" במעין גדר המחוברת לעגלה. הוא הסביר לצלם כי הוא חושש לעבור על ההלכה שאין ללכת בין שתי נשים, וזה הפתרון ההלכתי שמצא. נעמה עידן, אישה חרדית, עיתונאית והמו"לית של "יום ליום" הסבירה. "האיש הזה רק רצה להוסיף לעצמו גדרות (תוספת הלכתית כדי למנוע ממנו לעבור עבירה)," היא מסבירה, "אבל יצאה לו תוספת מוזרה. היום היא מוזרה גם בעיניי חרדים, אבל מי יודע מה יהיה בעוד עשרים שנה?"

■ ■ ■ הערה: בעוד עשרים שנה כנראה הנשים יהיו בכלוב והגברים חופשיים. הכול כמובן מתוך בחירה.

14.06.19

וואלה!

חייל המשרת בבסיס במרכז הארץ נשפט ורותק לעשרה ימים לבסיסו כי הכניס שלא בידיעתו למקרר צבאי קופסת אורז שהכילה בין היתר חתיכות עוף. החייל הסביר שמבחינת ההלכה מדובר באירוע תקין, מפני שקופסת האורז הייתה סגורה, וכך גם השקית שהכילה את האורז והעוף. למרות זאת, החליט מפקדו להענישו. אורי קידר, מנכ"ל ישראל חופשית, אמר בתגובה למקרה כי 'הכנסת כללי משמעת דתיים לכאורה ולא ברורים לצה"ל, היא כבר צעד, או אפילו עשרה צעדים יותר מדי. כשרף ההחמרה עולה ועולה, אין פלא שגם חייל דתי איננו "דתי מספיק" עבור הסמכות הדתית המקומית בצה"ל.'

24.06.19

ynet

קבוצת נשים הצליחה להניס השבוע באמצעות שירה קולנית, פעילים מארגון "אתרא קדישא" שהפגינו נגד חילול קברים ביישוב שוהם. המוחים טענו כי עבודות בינוי שנעשות במקום פוגעות בקברים עתיקים, אך החשש מהאיסור ההלכתי לשמוע קול אישה הכניע אותם.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

02.05.19

ynet

מקווה בקריית גת נפגע ישירות מרקטה שנורתה ע"י מחבלים מעזה. הבלנית אסתר טענה: "נס שלא היו אנשים. בדרך כלל במוצאי שבת יש הרבה אנשים." גם באופקים "קרה נס": לאחר שרקטות התפוצצו בשעות הערב באופקים ובסביבתה, אחת הרקטות פגעה בחצר בית. אסנת לנקרי (50) שביתה נפגע מרסיסים אמרה: 'אני רק חושבת מה היה קורה אילו. הייתה אזעקה ובעלי בדיוק חזר מבית הכנסת. נכנסנו עם אימא שלי בת ה-80 לממ"ד מיד וסגרנו את הבית. שמענו פיצוצים ויירוטים ואז היה בום אדיר. אימא שלי אמרה זה פה. אמרתי לה שזה רק יירוט. החבלנים אמרו שהרקטה נכנסה 10 מטר פנימה לתוך החצר. זה ממש נס. זה התפוצץ שם בפנים. אם זה היה יורד חצי מטר לכיוון אחר, זה היה מוריד את הבית. זו הייתה שבת מתוחה. לא חשבתי שבערב יקרה דבר כזה אצלי בחצר... מה שקרה עכשיו היה נס.'

■ ■ ■ הערה: בנוסף, בת 80 מאושפזת במצב קשה לאחר פגיעה של רקטה. לה לא היה נס, כנראה. צריך לפשפש למה.

03.05.19

ynet

משה אגדי, אב לארבעה בן 58, חוזר בתשובה, הוא ההרוג הישראלי הראשון מירי רקטה מאז מבצע צוק איתן ב-2014.

04.05.19

וואלה!

פנחס מנחם פשוזמן מאשדוד היה בדרכו אל בית הכנסת כאשר נשמעה אזעקה. הוא החל לרוץ לעבר מבנה, אך נפגע מרסיס וכתוצאה מכך, הוא נפצע באורח קשה ופונה לבית החולים אסותא בעיר, שם נקבע מותו. מכר מבית הכנסת, סיפר לוואלה! NEWS כי פשוזמן "היה תלמיד חכם, היה מרבה בשיעורי תורה." אמו של הצעיר איבדה שני אחים - האחד בפיגוע בהר מירון והשני באסון גשר בנות יעקב.

21.05.19

קשת

בתאונה קשה שאירעה בכביש 6, בין צומת התשבי לכיוון יקנעם, נפצעו באורח קשה פעוט כבן שנתיים וצעיר כבן 20 וגם שלושה בני אדם נוספים נפצעו באורח בינוני. הפצועים הם בני משפחה אחת שחזרו מהילולת ל"ג בעומר במירון.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

24.06.19

הארץ

אנשי חינוך הכריזו באוניברסיטת תל אביבעל מועצה ממלכתית חדשה, שמטרתה להגן על בתי הספר החילוניים מהתערבות משרד החינוך בענייני דת ולאום. חברי המועצה - בהם שרת החינוך לשעבר יולי תמיר וחבר הכנסת לשעבר יוסי יונה - הסבירו כי הם מבקשים להדריך את בתי הספר בקידום חינוך דמוקרטי, הומניסטי וליברלי, ואף להתריע על מגמות ותוכניות מנוגדות לכך: "החינוך הממלכתי בישראל עובר בעשור האחרון תהליכים מואצים של הדתה ושל שחיקת ערכים דמוקרטיים וליברליים באופן עמוק."

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי