אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 164: מרץ-אפריל 2019

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

רבני המכינה בעלי: "היטלר צודק בכל מילה, מאמינים בגזענות"
החשד נגד ליצמן בפרשת מלכה לייפר: קבלת שוחד
חמישה בכירים בחברה קדישא נעצרו בחשד לסחר בקברים
החרדים שמרוצים משריפת קתדרלת נוטרדאם
הדרישות: שמירת שבת, כסף לאברכים
"מקימים מכלאות לציבור החילוני"

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

02.03.19

ynet

המדינה מציעה שבבתי חולים במהלך הפסח יוגדרו מתחמים סגורים שבהם ניתן יהיה לאכול חמץ, וזאת לאחר עתירה נגד הנוהל הקיים. בראיון ל-ynet אומר יו"ר הפורום החילוני המשתתף בעתירה, רם פרומן: 'היועמ"ש מתכנן פתרון מעוות שבו יהיו מכלאות לציבור החילוני,' ומוסיף: 'אנחנו מדברים על חולים, הרבה מהם צמודים למיטתם, תדמיינו את המצב. אותו חולה צריך להגיע לאיזו פינה בבית החולים עם האינפוזיה, כשהוא בקושי זז. זה פתרון חולני וגם לזה הרבנות לא מוכנה, ודורשת דרישות שיפילו אותו מול בתי החולים.'

■ ■ ■ הערה: אפשר לזרוק בוטנים לחיות. זה כשר לאוכלי קטניות.

25.03.19

קשת

מערך הגיור ברבנות מערים קשיים על הורים אשר מבקשים לאמץ ילדים שאינם יהודיים, או הורים שביצעו הליך פונדקאות גם אם הזוג יהודי והזרע והביצית הם שלהם - בטענה שאם הפונדקאית היא "גויה" אז הילד אינו נחשב יהודי. ההורים מתארים את מסכת הייסורים שבה הרבנות מכריחה אותם לנהל אורח חיים דתי ולשלוח את הילדים למסגרות דתיות.

08.04.19

קשת

בבחירות האחרונות, המפלגות החרדיות יחד חיזקו את כוחן ועלו מ-13 מנדטים משותפים ל-16. הקו המנחה את שתיהן הוא שמה שהיה בממשלה הקודמת הוא שיהיה גם בזו הבאה, והן ישלבו כוחות כדי להשיג את מטרתן. דרעי וגם ליצמן הגיעו לבחירות הללו עם חקירה פלילית המרחפת מעל שניהם, ועל כן סביר שיתמכו בכל יוזמה של נתניהו להגנה מפני העמדה לדין. הדרישות העקרוניות של יהדות התורה עוסקות בראש ובראשונה בחוק הגיוס מבלי להיכנע לליברמן. בנוסף, ליצמן רוצה להמשיך לכהן כסגן שר הבריאות. יהדות התורה רוצה גם את ועדת הכספים לגפני, כהונה של שני סגני שר בחינוך ובשיכון ושני ראשי ועדות בכנסת.

■ ■ ■ הערה: נתניהו: "ללא הסכמה על חוק הגיוס - בחודש הבא נחליט על בחירות" (החדשות 13). "ההגדרה של אי שפיות: לעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות." - אלברט איינשטיין, והמבין יבין.

14.04.19

ynet
ynet
ynet

משרד הבריאות הפיץ מכתב למנהלי בתי החולים, ובו ביקש להבהיר כי "עמדת המשרד היא שבתי החולים יפעלו להבטחת הכשרות בפסח." במכתב שעליו חתום הרב פנחס פרנקל, ממונה ארצי על ענייני דת במשרד הבריאות, נכתב כי "על כל בית חולים לנהוג כפי שנהג בעבר," אך הובהר כי "לשם קבלת אישור כשרות, יש לנהוג על פי נהלי הכשרות של הרבנות הראשית לישראל."

14.04.19

קשת
הארץ

מפלגת יהדות התורה, שלבסוף עלתה לשמונה מנדטים, הודיעה כי אחרי התייעצות עם חברי הסיעה הוחלט שהמפלגה תעמוד מאחרי כל מי שלומד תורה ותורתו אומנותו ומי שלא ירצה להתגייס עקב כך לא ילך לצבא, ועוד הוסיפו שאם הנושא לא ייפתר: "אין לנו שום בעיה להתמודד בבחירות נוספות."

22.04.19

קשת

חיה יעבץ, אישה חרדית, אולצה בלחץ הרבנים בקהילתה להתחתן עם גיסה וזאת לאחר שאיבדה את בעלה בתאונת דרכים. סיפורה סופר בבלעדיות ב"mako נשים" במדור "מה הסיפור שלך", והיא התראיינה בחדשות הבוקר אצל נסלי ברדה. היא החזיקה מעמד בנישואי הכפייה שלושה חודשים - ואז הצליחה לברוח: "ויום אחד החלטתי שאני קמה ועוזבת. פתאום הבנתי שכן יש לי את הבחירה שלי. כשנמצאים בתוך קהילה, חלק מעדר, קשה לצאת מהמקום הזה."

28.04.19

מעריב
מעריב
קשת

מפעל פניציה מירוחם המייצר בקבוקי זכוכית, עשוי להימצא בסכנת סגירה עקב חרם חרדי, וזאת בשל פעילותו בשבת. כך עולה מראיון לתכנית "איפה הכסף" של ענת דוידוב ב-103FM. מיכאל שוורץ, מנכ"ל פניציה ירוחם, סיפר: "גורמים חרדים פונים ללקוחותינו וקוראים שלא לרכוש את המוצרים שלנו, ואנחנו חווים ירידות של מיליוני שקלים. אנחנו חשים זאת בהדרגתית בשנתיים האחרונות וזה מתגבר בחודשים האחרונים. השקענו המון כספים לצורכי התייעלות אך אנחנו לא מצליחים למכור, כי הלקוחות שלנו כנראה מאוימים כי אנחנו כביכול מוכרים בשבת. אם זה יימשך, החברה שלנו עלולה להיסגר."


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

11.03.19

וואלה!

הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף ולשכתו שינו את התקנון לעבודת מועצת הרבנות הראשית במטרה להשיג בגוף שליטה מלאה, לעתים תוך חוסר שקיפות.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

19.03.19

ynet
ישראל היום

זכיינית הפרסום של הרכבת הקלה אוסרת פרסום הכולל נשים ולכן שוב "קמפיין גברי" ברכבת הקלה, הפעם של חברת שטראוס. בעקבות פניית ynet, הסירה החברה את הקמפיין. בחברת JCDecaux Israel הודו בפני המפרסמים כי לא יעלו את הקמפיין מחשש להשחתת השלטים: "יש לנו אחריות כלפי המתקנים שלנו, ולאור הוונדליזם שמתרחש בקמפיינים המציגים דמויות של נשים - נבצר מאתנו לעלות קמפיינים כאלה."

24.03.19

קשת

שני זצ'בסקי, צעירה מאשדוד, עלתה לפני כשבועיים על קו 350 של חברת 'קווים' כדי להגיע אל ביתה מרמת גן וחיפשה מקום פנוי בו תוכל לשבת. נוסעי האוטובוס טענו בפניה שמדובר בקו "מהדרין" והבהירו לה בתקיפות שעליה לשבת בחלקו האחורי - בשל היותה אישה, וכל זאת בניגוד לחוק. זצ'בסקי המופתעת ניסתה למחות, אך ספגה צעקות ויחס עוין מהנוסעים. "פחדתי על החיים שלי," שחזרה. "הרגשתי שאם מישהו עושה לי משהו או יורק עליי, אף אחד לא ייצא להגנתי."

25.03.19

קשת

הרב חיים ברוך, שעמד במשך שנים בראש המכינה הקדם-צבאית יחד עם הרב רפי פרץ יו"ר הבית היהודי, תועד כשהוא משתלח בארגוני נשים אשר מבקשות שוויון בין נשים לגברים. בשיעורים לנערים לפני גיוס הוא משתלח בארגוני הנשים וטוען שהם ארגוני שמאל המנסים להחליש את צה"ל דרך שילוב נשים ביחידות קרביות. ב"מהדורה המרכזית" פורסמו חלק משיעוריו המצולמים.

10.04.19

הארץ

חברת ועדת קלפי מטעם הליכוד סולקה ביום הבחירות מקלפי בבני ברק בגלל היותה אישה בזמן שהאדמו"ר מגור הצביע במקום. ל"הארץ" נודע כי האישה סירבה בתחילה להתפנות, אולם לאחר שפנו בכירי החסידות לחברי כנסת מהליכוד, הגיע למקום פעיל מרכזי של המפלגה בעיר והחליף אותה. גורם הקשור לחסידות אמר ל"הארץ": "כבר עם פתיחת הקלפיות בשבע בבוקר הבנו שיש לנו בעיה כשראינו ששובצה לקלפי אישה מטעם הליכוד. כשאנשי הרב הבינו את זה הם ידעו שהם חייבים לעשות כמעט הכול בשביל להוציא אותה משם."

13.04.19

הארץ

עיריית ראש העין עורכת, בניגוד לחוק, אירוע ציבורי לכבוד פסח לילדים - בהפרדה מגדרית. האירוע, שיכלול אטרקציות לילדים, ייערך בשני סבבים - אחד לבנים ואחד לבנות. העירייה מסרה בתגובה כי האירוע מתקיים בבתי ספר תורניים שבהם יש הפרדה ממילא גם ביתר ימות השנה. בחודש שעבר פרסמה היועצת המשפטית של עיריית ראש העין, עו"ד אפרת הדר, הנחיות לעריכת אירועים בהפרדה מגדרית על ידי העירייה. בהנחיות היא כתבה כי בהיעדר קיומו של שוני שבכוחו להצדיק את ההדרה, כמו טקס דתי, מדובר באפליה פסולה העולה לכדי פגיעה בזכות לשיווין.

27.04.19

קשת

ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס בר הועבר מקום במליאה, על מנת לא לשבת ליד אסנת הילה מארק מהליכוד. בכנסת נענו לבקשה והוא יישב ליד אריאל קלנר מהליכוד, ח"כ חדש. תגובת ח"כ מלכיאלי: 'לא ביקשתי ממזכירות הכנסת לעבור מקום במליאה. פעלתי יחד עם ח"כ אסנת מארק בנושאים רבים, ביניהם בסיפור המתמחים בבחינות בלשכת עורכי הדין. לאחר בירור, מתברר כי מישהו מלשכתי פנה על דעת עצמו.' למרות ההבהרה, מלכיאלי לא ביקש לשוב לשבת ליד מארק.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

09.03.19

ynet

עדויות של עולים חדשים מעלות את החשד כי ברבנות הראשית מאלצים אותם לעבור בדיקות DNA כדי להירשם כיהודים או כדי להינשא.

■ ■ ■ הערה: פרופ' רוחמה וייס כתבה במאמרה ב-ynet: "בואו ננסה לנחש מה יעשו אדריכלי תורת הגזע של הרבנות הראשית לישראל וחבריהם במכוני הפסאודו-מחקר, אם יתגלו גם לא-יהודים עם אותו גן נחשק. יגיירו אותם בכוח? ראשיתו של הניסיון למצוא מאפיינים פיזיולוגיים משותפים לכל היהודים, בתורתם של הגרועים באויבינו."

23.03.19

החדשות 13

קבוצת חרדים מטרידה ותוקפת לקוחות של מסעדה ירושלמית בשם "R&R DINER" כי היא פתוחה בשבת וגם כי בעלות המסעדה הן זוג לסביות. לא רק המחאה החרדית פוגעת במסעדה, אלא העירייה שמשיתה קנסות על המקום ופקחיה אף הפסיקו מסיבה שנערכה לפני שבועיים לקהילה הגאה, תוך איומים כי אם לא תופסק המקום ייסגר למשך חודש.

27.03.19

ynet

תושב ירושלים הגיש לאחרונה תביעת לשון הרע והטרדה מינית נגד זוג שכניו - מרצה מאוניברסיטת בר אילן ובעלה - שלטענתו התעמרו בו והשפילו אותו על רקע אורח חייו החילוני ונטייתו המינית. בכתב התביעה, שבו הוא דורש פיצוי של 120 אלף שקל, נטען שהם הוקלטו אומרים לו בין השאר "פסיכופת", "בעיה שאתה קיים פה" ו"רק חתולים נותנים לך". לדברי המתלונן, המרצה נהגה להשתמש כלפיו על בסיס יומי בכינויים כמו "סוטה", "הומו" ו"חולה נפש", והדברים הסלימו לכדי הוצאת דיבה של ממש באירוע שהתרחש בחג הסוכות לפני שנתיים. לתביעה צורפו הקלטות ותמלילי האירוע שהתרחש לעיני אורחיהם של הנתבעים ונשמע ברחבי הבניין. בהקלטות נשמעת השכנה אומרת לתובע בין היתר כי הוא "שקרן פתולוגי ופסיכופת" ש"צריך אשפוז פסיכיאטרי", ובקרוב הוא ואמו יעזבו "בעזרת השם מרצון".

15.04.19

הארץ
ישראל היום

קתדרלת נוטרדאם עלתה באש והאירוע עורר זעזוע עמוק בקרב מיליוני אנשים ברחבי הגלובוס. הדבר הוביל לציוצים ומאמרים בעיתונות החרדית והדתית לאומית, כמו גם להתכתבויות ברשתות החברתיות, שבו בירכו על האירוע ההיסטורי הקשה. לדוגמה, באתר של רדיו קול חי כתבו בכותרת "אשרי שישלם לך גמוליך: בחצר נוטרדאם נשרף התלמוד." סגן עורך מגזין "למשפחה", אריה ארליך, פרסם פוסט ובו רשם "בט' בתמוז ה'ד (17 ביוני 1244) הובאו 24 קרונות עמוסים ספרי תלמוד לכיכר העירייה ברובע הרביעי של פריז, לא הרחק מקתדרלת נוטרדאם שכבר עמדה אז על תילה. בהוראת הכנסייה, 12,000 ספרי גמרא הועלו באש. שריפת התלמוד הראשונה. טראומה יהודית לדורות. 775 שנים חלפו. המעגל נסגר. מי יבין זאת." - רמז לכך שיש קשר בין האירועים.

23.04.19

קשת
ynet

חייל צה"ל שהגיע לשכונת מגורי הוריו במאה שערים בירושלים כשהוא לבוש מדים, כדי לבקר את משפחתו, הותקף ע"י תושבי השכונה. תושבי השכונה החרדיים שהבחינו בו החלו להתאסף ולקרוא קריאות נגדו. בסרטון שתועד בזירת האירוע נראה אחד החרדים משליך אבן לעבר החייל, והאבן כמעט פגעה באב שנשא את בתו בת החצי שנה. ההורים צעקו על המתפרעים, אך אלה בתגובה קיללו את ההורים וקראו לאמא: "תשתקי נבלה ותעופי מכאן."

27.04.19

מעריב

בחדשות 13 פרסמו הקלטה ובה נשמעים בכירי המכינה בעלי עם אמירות מעוררות ביקורת וסערה. באחת מהן, הרב אליעזר קשתיאל ראש הישיבה לבוגרי צבא שעל יד מכינת בני דוד בעלי, נשמע כשהוא אומר: "כן, אנחנו גזענים. אנחנו מאמינים בגזענות, יש גזעים בעולם ויש תכונות גנטיות של עמים וזה דרש מאיתנו לחשוב איך לעזור להם. יש הבדלים בין גזעים." הרב גיורא רדלר בשיעור במכינה: "השואה באמת זה לא שהרגו את היהודים, זאת לא שואה. כל התירוצים האלה כמו שזה אידיאולוגי או שזה שיטתי, זה שטויות. כיוון שזה היה מתוך אידיאולוגיה, במידה מסוימת זה יותר מוסרי מתוך אם אנשים סתם רוצחים. הומניזם, כל התרבות החילונית שאנחנו מאמינים באדם, זאת השואה. השואה באמת זה להיות פלורליסטים, להאמין ב'אני מאמין באדם'. זה נקרא שואה."

■ ■ ■ הערה: בשיחה עם איילה חסון הוא נשאל על משמעות הדברים ומגמגם תוך כדי. איילה חסון שואלת אותו במה העם היהודי חזק משאר העמים והוא ענה שהעם היהודי חזק בחמלה (מעריב).

28.04.19

הארץ

שליח חב"ד ומנהל חברה קדישא בקרית טבעון, מנשה אלטהויז, פרסם בפייסבוק פוסט ובו כינה את קהילת הלהט"ב "סוטים חולי נפש" והוסיף: 'הלהט"בים זה תועבה לפי תורת ישראל, ואף אחד לא יכפה עלינו אחרת.' לאחר שפורסמו תגובות זועמות נמחק הפוסט כעבור כמה שעות.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

27.02.19

וואלה!
החדשות 13
קשת

נער בן 17 נעצר בחשד שאיים ברצח בפייסבוק על ראש עיריית טבריה רון קובי. הוא נחקר במשך כמה שעות ובתום חקירתו שוחרר בתנאים מגבילים. בנוסף לכך, ברחבי העיר נתלו בימים האחרונים מודעות נאצה נגד ראש העיר, לפיהן מחלל שבת "מות יומת". לאחרונה הודיעה המשטרה לקובי כי הוא מאוים, ומאז מסתובב ראש העיר בליווי מאבטח צמוד.

01.03.19

קשת

תביעת ענק הוגשה נגד בני משפחתו של הרב אליעזר ברלנד: אשתו, בנו ונכדו של הרב. על פי התביעה, בוצע שימוש אישי בכספי תרומות בסך חמישים מיליון שקלים וכספי תרומות שהועברו למוסדות "שובו בנים" שבראשות הרב אליעזר ברלנד, ששימשו לצורך רכישת נכסים בחו"ל, למשל בעיר אומן שבאוקראינה. שמו של הרב ברלנד לא מופיע בכתב התביעה כי הוא עצמו לא עסק בכספים ולכן שמו לא מופיע בחשבונות הבנק. התביעה הוגשה בין היתר נגד תהילה, נחמן ונתן ברלנד - רעייתו, בנו ונכדו של הרב ונגד 11 נתבעים אחרים, רובם שימשו אנשי קש.

03.03.19

וואלה!
הארץ
קשת

הרב הראשי לשעבר יונה מצגר שוחרר מכלא מעשיהו לאחר שוועדת השחרורים החליטה להפחית שליש מתקופת מאסרו. מצגר הוא האסיר ה-14 באגף 10 במעשיהו, אגף המיוחסים, שבו הוחזק גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. מצגר הורשע בקבלת שוחד בהיקף של כחמישה מיליון שקלים, עליה קיבל כשלוש שנות מאסר וחצי, במקום ארבע וחצי, לאחר שחתם הסדר טיעון עם הפרקליטות. מצגר הורשע במספר רב של עבירות שוחד, עבירת מרמה והעלמת מס.

04.03.19

ישראל היום
קשת
וואלה!
הארץ
הארץ

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן נחקר בפעם השנייה בתוך פחות מחודש, הפעם בשל חשד למעורבותו בפרשה נוספת, שפרטיה לא פורסמו. זו החקירה השנייה במסגרת החשדות במשטרה נגד ליצמן, לפיהן הוא סייע למלכה לייפר, החשודה בעשרות מקרי פדופיליה, באמצעות השגת חוות דעת רפואיות שקריות. בנוסף, במשטרה חוקרים עבירות נוספות שביצע ליצמן בתחום טוהר המידות. במהדורה המרכזית פורסם כי במשטרה חושדים שליצמן ניסה להשפיע על גורמים רפואיים כדי לשנות חוות דעת על אנשים שהיה לו בהם עניין.

■ ■ ■ הערה: עידו אפרתי פרסם מאמר דעה בנושא ובו כתב בעיתון הארץ: "סגן שר הבריאות יודע דבר או שניים על מערכת הבריאות, ואפשר רק להניח מה רמת האמון שהוא רוחש למערכת שבראשה הוא עומד. כשהוא מנהל באין מפריע מנגנון לקידום שירותי בריאות למקורבים, המסר הוא חד וברור: מי שחפץ בטיפול מהיר ורפואה נאותה - שיתחיל לחפש פרוטקציה."

05.03.19

קשת

הרב יוחנן חיות, תושב בני ברק, נחקר באזהרה במשטרה בעקבות חשד שהוא ובנו השתתפו בעוקץ נשים עשירות. בעוקץ, בנו של אותו רב הציג עצמו, לכאורה, בשם סיימון לבייב, בנו של היהלומן לב לבייב. מי שחשף את שיתוף הפעולה של חיות עם ההתחזות של בנו הוא הרב מיימון בדוש, תושב ניו יורק ואחד משלושה אנשים שהגישו תלונות נגד הרב חיות במפלג ההונאה של משטרת מחוז תל אביב. שניים מהם פנו לאחר פרסום התחקיר על בנו ושלושתם טוענים שהרב לא רק משתתף במעשי הנוכלות של בנו, אלא גם עוסק לכאורה במעשים פליליים משלו - הונאות, ניסיונות הונאה, זיוף צ'קים והלבנת הון.

14.03.19

מעריב

כוחות משטרה וכוחות כיבוי והצלה הותקפו ע"י חרדים במאה שערים כאשר אלה פעלו על מנת להוריד מציג שנאה של בובת חייל שנתלתה על גג אחד הבתים בשכונה החרדית שבירושלים. לוחמי האש שהגיעו למקום הגיעו אל הבובה באמצעות מנוף כיבוי וחילוץ, והורידו אותה מגג הבית. בזמן שהורידו את הבובה, ספגו הכוחות קריאות נאצה קשות מצד התושבים, ואף הושלכו לעברם חפצים, אולם נוכחות כוחות המשטרה במקום מנעה פגיעה בצוותים.

15.03.19

קשת
מעריב

עובדים בחברה העוסקת בהסדרי קבורה נעצרו בחשד לפגיעה והזזת קברי ילדים משנות ה-70 במטרה ליצור חלקות קבורה חדשות ולסחור בהן. בנוסף נעצרו שניים נוספים מהמועצה הדתית בירושלים בחשד לסחר ומכירת חלקות בניגוד לחוק.

26.03.19

ישראל היום

המשגיח בישיבת 'אורחות תורה', הרב חזקיהו משיקובסקי, צוטט כשהוא תוקף את ראשי מפלגת כחול לבן. בדבריו הוא כינה את ראשי המפלגה כזרע עמלק ושליחי השטן: "כולם יודעים שלא היה בארץ שנה בחירות קריטיות כמו השנה. ממה עמלקים האלו מקבלים את הכוח, הם הרי מזרע עמלק. אין ספק. וממה הם מקבלים את הכוח - מ'הרפו ידיהם מן התורה'. השטן הלך ועשה את זה, שזה יהיה סמוך לסוף זמן (שבו לומדים בישיבה) - אחרי פורים שנה מעוברת." מדובר באחד ממקורביו של הרב אהרון לייב שטיינמן, "גדול הדור" החרדי שהלך לעולמו לפני כחצי שנה.

29.03.19

קשת

לאחר שפורסם כי בנו של הרב חיות, שמעון יהודה חיות, האיש שזכה לכינוי "נוכל הטינדר" נחשף כי עקץ נשים בשיטתיות כשהוא מתחזה לסיימון לבייב (בנו של המיליארדר לב לבייב) - פנו למערכת "mako" אנשים שטוענים כי הרב חיות שיתף פעולה עם ההתחזות של בנו והיה מעורב בהונאות בעצמו - בראש ובראשונה פיזור צ'קים ללא כיסוי של חברה פולנית שאינה קיימת. הרב חיות כבר נחקר באזהרה לאחר שהוגשו נגדו שלוש תלונות במשטרה. בנוסף לכך, למחלק ההונאה ולאל על הגיעו לאחרונה מספר פניות מאנשים הטוענים שהרב ניצל את מעמדו כדי להונות אותם בסיוע לבנו. ד', אחת הנשים שנעקצו על ידי "סיימון לבייב" בפינלנד, הגישה נגדו תלונה שגרמה לכך שייעצר וירצה עונש מאסר של שנה וחצי. עורך דינו של הרב חיות טוען: "למרשי אין אחריות לאף מעשי תרמית וגניבה של הבן. מרשי הינו הקרבן הגדול של הבן."

03.04.19

הארץ

עיתון "הארץ" גילה כי בנוסף על השר ליצמן, גם רב הכותל שמואל רבינוביץ פנה לפרקליט המדינה שי ניצן לפני כמה חודשים וביקש ממנו לסייע למלכה לייפר, הנאשמת בעבירות מין בתלמידותיה ומיועדת להסגרה לאוסטרליה. רבינוביץ ביקש מפרקליט המדינה לשקול לשחררה למעצר בית, בשל מצבה הבריאותי. ניצן לא הדף את בקשתו של רבינוביץ והעביר אותה לגורמים המטפלים בעניינה, אשר דחו אותה. רבינוביץ סירב לומר מדוע פנה לפרקליט המדינה, ובאיזו סמכות, אך ציין: "רב הכותל פנה לפרקליטות כדי לשאול בעניין זה מבלי להיכנס לפרטי ההאשמות. רב הכותל שמקבל פניות רבות בנושאים שונים בדק עם משרד המשפטים אופציה זו וקיבל תשובה שלילית. רב הכותל סומך את ידו על החלטת המדינה ושיקוליה."

09.04.19

חדשות 13

לפי פרסום חדשות 13 שפרסמו דברים של גורמי אכיפת החוק: סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, חשוד בקבלת שוחד במסגרת הניסיונות להשפיע לכאורה על חוות דעת פסיכיאטרית שתמנע את הסגרתה של הפדופילית מלכה לייפר לאוסטרליה. על פי פרסום חדשות 13, ליצמן חשוד שאיים על אנשי המקצוע במשרדו שיפעלו למנוע את הסגרתה לאוסטרליה ושיפוטרו אם לא יעשו זאת. אחת הראיות המרכזיות בתיק היא ציטוט של מקורב של ליצמן, שאמר לאחד העובדים במשרד הבריאות: "תראה מה קרה לד', זה יקרה גם לך אם לא תפעל לפי הוראת הרב." בנוסף לכך, עדים רבים ובהם אנשי מקצוע מעידים בפני המשטרה על שורה של החלטות בעייתיות למען מקורבי ליצמן.

11.04.19

ynet

הרב יהונתן אברהם שכיהן במשך שנים כדיין בבית הדין הרבני בלונדון אולץ לעזוב את תפקידו בשל "התנהגות בלתי נאותה" - ניאוף עם אשת מיליונר שסייע לה רוחנית, כך מדווח אתר ה"דיילי מייל". גורם בקהילה מסר: "המוניטין של הרב נהרס לגמרי. העובדה שהוא גם דיין רק הופכת את המקרה למביך וצבוע עוד יותר."

12.04.19

ישראל היום

לפי אתרים חרדיים שונים, הרב יאשיהו פינטו מונה במוצאי שבת לתפקיד אבי אבות בתי הדין של הקהילה היהודית במרוקו, תפקיד שבפועל הופך אותו לרב הראשי של המדינה. פינטו הורשע באפריל 2015 במתן שוחד לתת ניצב אפרים ברכה ובשיבוש הליכי משפט. הוא ריצה את עונשו בפברואר 2016 ושנה מאוחר יותר שוחרר מהכלא. בדברים שנשא בפני ועדת השחרורים אמר פינטו כי השתמש במעמדו התורני לצרכים פסולים, גרם להתרחקות מהיהדות מצד אנשים שנחשפו למעשיו והצהיר שברצונו לחזור בתשובה. הוא טען אז כי ברצונו לפרוש מהחיים הציבוריים ולהפסיק לשמש כרב, אולם לבסוף, כך נראה, חזר בו.

17.04.19

הארץ

12 פעילי תנועת המקדש "חוזרים להר" נעצרו בעיר העתיקה בירושלים כשברשותם גדיים שנועדו להקרבת קורבן הפסח על הר הבית. זהו ריטואל קבוע שבו המשטרה עוצרת בכל שנה פעילים בדרכם להר, ומשחררת אותם בתנאים מגבילים. באחד המעצרים פרץ עימות בין השוטרים לבין הפעילים ועוברי אורח שניסו למנוע את המעצר.

22.04.19

קשת

אברהם לשם, תושב קצרין בן 24, הואשם בגין אונס ומעשה מגונה בילדה בת ארבע וחצי בלבד, סמוך לבית כנסת בירושלים לפני כחודש. לפי כתב האישום, לשם - שלומד ומתגורר בישיבה באפרת - התפלל בערב שבת בסוף החודש שעבר בבית כנסת בירושלים, וניגש לילדה בזמן ששהתה מחוצה לו לבדה. בכתב האישום מתואר כיצד הוא לכאורה תקף את הילדה ואז הגיע לפורקן. זוהי הפעם השניה שכנגד החשוד נפתחת חקירה בנושא זה.

27.04.19

קשת

נתנאל סנדרוסי, הוא הנהג שחשוד כי דרס ופצע אנושות ילד בן 11 בשכונת רמות בירושלים וברח ממקום התאונה. החשוד טען להגנתו כלפי המשטרה כי "לא ידעתי שחיפשתם אותי. אני בן אדם חרדי ללא טלפון חכם." - וגם הכחיש שכלל נהג ברכב. לטענתו הרכב הוא שכור ומישהו אחר נהג בו.

■ ■ ■ הערה: בהמשך, בהסדר טיעון, הורשע סנדרוסי בעבירה של הפרת חובת נוסע להתקשר לגופי הצלה, וחברו מאיר גמליאל הורשע בעבירת הפקרה. (וואלה!)


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

04.03.19

קשת
קשת

יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, אמר היום לפודקאסט החדשות "פוד הבוחר" כי הוא מתנגד למצעדי גאווה והסביר את דעתו בדוגמה: "אני לא אוהב כלבים בבית - אני אעשה על זה מצעד?" - הקהילה הדתית הגאה מסרה בתגובה לדבריו של רפי פרץ: "אנו מצרים על השוואתנו ל'כלבים' מפיו של ראש מפלגה המתיימרת לייצג את הציבור הדתי-לאומי בכנסת הבאה, השוואה שבדיוק בגללה ובגלל דומותיה מצעדי גאווה אכן נצרכים."

22.03.19

וואלה!
החדשות 13

הרב אביעזר פילץ, ראש הישיבה החרדית-ליטאית "תפרח", השתתף במוצאי שבת בכנס של דגל התורה לקראת הבחירות, בבית הכנסת לדרמן בבני ברק. בנאום שנשא בהקשר הבחירות אמר: "אפילו הנאצים הבינו שצריכים לעשות מדורים נפרדים לנשים וגברים - וכך עשו, וכאן לא מבינים." ועוד אמר: 'זו מלחמה של חשמונאים מול מתיוונים. אין לנו פילים וכלי מלחמה גשמיים, אבל יש לנו את הכלים הללו - פעם בכמה שנים להצביע. לא צריך לבדוק אם יעזור, אנחנו צריכים לעשות. ניתנה לנו זכות פעם בכמה שנים לעשות משהו. הקב"ה רואה שאנחנו עושים משהו.'

25.03.19

החדשות 13

ספרון שמעודד אי-התחסנות מופץ על ידי קבוצה שנקראת "הורים למען חינוך עבור בריאות ילדינו" בקרב הקהילה החרדית בברוקלין, ניו יורק. תוכנו נראה מדעי, אך מלא בציטוטים שקריים. בין האיורים בספרון, מוצג מזרק חיסונים מלא בין היתר בתאי חזיר וקוף, תאי עובר מת, אלומיניום וכספית. כשמעליו נכתב בהטעיה מכוונת כי הוא אושר ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקני. זאת בניסיון לעורר את חששם של ההורים בנוגע לצורך בחיסונים.

30.03.19

וואלה!

בית הדין הרבני המיוחד בראשות הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף הודיע למשפחות נספי אסון התרסקות המטוס באתיופיה, ראם ומצליח, כי עליהן לשבת שבעה על קרוביהם ולקיים את כל מנהגי האבלות הנהוגים. עם זאת, נשותיהן של אברהם מצליח ושמעון ראם ייחשבו עגונות ולא יותר להן להינשא עד לאחר סיום זיהוי שרידי הגופות בעוד כמה חודשים.

■ ■ ■ הערה: ממש סיפור "החתול של שרדינגר". מתים וגם חיים באותו הזמן.

20.04.19

ynet

כנגד מוהל מהקריות אשר הציג את עצמו כבעל ניסיון רב הוגשה תביעה בעקבות נזק שהוא גרם לאיבר מינו של תינוק בן שמונה ימים במהלך ברית המילה. זמן קצר לאחר חיתוך העורלה, חש האב כי דבר מה אינו כשורה. "המוהל לקח את התינוק הצידה וטיפל בו, אך הוא לא נרגע והדימום לא פסק," מתואר בתביעה. "האב שאל את המוהל שוב ושוב אם הכל כשורה. רק כחלוף זמן ולאחר שכשלו ניסיונותיו של המוהל 'לתקן' את אשר אירע, אמר לאב כי עליהם לקחת את התינוק לבית החולים לצורך קבלת טיפול רפואי באופן מיידי." הנזק שנגרם לתינוק הינו ששליש מאיבר המין שלו נכרת.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

16.04.19

ישראל היום

גבר בן 43 אושפז בבית החולים שיבא כאשר הוא סובל מסיבוך נדיר של חצבת, שיתוק ברגליו, ועדיין לא ברור אם מצבו הפיך. האיש לא חוסן כלל נגד חצבת, ונחשף לחולה חצבת בישיבה שבה למד. הוא הגיע לבית החולים עם חום, פריחה וירידה במצב ההכרה. בהמשך פיתח דלקת ריאות ואושפז בטיפול נמרץ, ולאחר מכן התברר שהוא סובל מדלקת מוח, סיבוך נדיר של חצבת.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי