אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 168: נובמבר-דצמבר 2019

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

ש"ס דורשת למנוע את התחבורה הציבורית בשבת
האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך מימן עשרות מופעי חנוכה עם אמנים גברים בלבד
"צה"ל זייף במשך שנים את מספר המתגייסים החרדים"
השיטה בישיבות חרדיות: כדורים פסיכיאטריים לדיכוי יצר מיני
שני חסידי גור מעידים: בן האדמו"ר תקף אותנו מינית; בחסידות טייחו את המקרים
הרב הראשי יצחק יוסף: "גיוס עדי מדינה - נגד ההלכה"
"נשים מקבלות טיפול חודרני, זה מדיר שינה מעיניי"

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

31.10.19

קשת

כתב ערוץ 12, אמנון אברמוביץ', חושף כי גורמים דתיים בממשלה העבירו תקנה חדשה שקובעת כי כל פרטי החזיר ושומן החזיר נדרשים בתעודת כשרות. משמעות המהלך היא למעשה שאין אפשרות לייבא כל בשר שאינו כשר לארץ. משמעות נוספת היא שמי שצורך את הבשר יסבול מהתייקרות משמעותית במחיריו.

18.11.19

ynet

בית הדין הרבני בפתח תקווה קבע כי נישואים בין כהן ואישה שהתחתנה בעבר בנישואים אזרחיים והתגרשה - אסורים. אב בית הדין הרב יגאל לרר והדיינים אריאל ינאי ובן ציון הכהן רבין קבעו פה אחד כי לפי ההלכה היהודית ופסיקות קודמות של בית הדין הרבני הגדול, גט שניתן בפירוק נישואים אזרחיים אינו שונה במהותו מגט שניתן בסיום נישואים דתיים, ולכן האישה נחשבת לגרושה שלא רשאית להינשא לכהן.

24.11.19

וואלה!

ש"ס פנתה בדרישה אל שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שיפעיל את סמכותו בחוק, ויקבע תקנות שימנעו את הפעלת התחבורה הציבורית בשבת ברשויות המקומיות במרכז הארץ. דרישת ש"ס מגיעה בעקבות שירות 'נעים בסופ"ש', שנפתח בסוף השבוע האחרון, ומקשר בין כמה מערי גוש דן תוך כדי השבת, בניגוד לסטטוס קוו ולנוהג עד היום.

06.12.19

הארץ

עיריית ירושלים צפויה לסגור לתנועה בשבתות כביש שאינו עובר בשכונה חרדית בעיר, וזאת לראשונה זה שנים. חבר מועצת העיר יוסי חביליו, אחד משני נציגי הציבור החילוני בקואליציה של משה ליאון, אומר כי סגירת הכביש היא מבחינתו קו אדום. עם זאת, הוא מפנה אצבע מאשימה לראש העיר הקודם, ניר ברקת: "זו עוד אחת מירושות ברקת של כניעה מתמשכת לחרדים. הכביש לא עובר בשכונה חרדית ואין כל סיבה לסגור אותו בשבתות. זו פגיעה קשה בסטטוס קוו ובציבור החילוני בירושלים ולכן לא אתן לזה לקרות."

12.12.19

ynet

המשטרה עצרה 16 מפגינים בבני ברק נגד הפעלת קווי השבת. המפגינים הפגינו למרות שאף אחד מהקווים לא עובר בתחומי העיר. שישה נעצרו היום בעימותים עם המשטרה. אמש נעצרו עשרה בחשד שהפרו את הסדר הציבורי. בכרוזים שנתלו ברחבי העיר וקראו לתושבים להפגין, נכתב "מחלליה מות יומת."


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

09.11.19

כל העיר

תושבים בגבעת המבתר, המשתייכים לזרם הציונות הדתית ומתפללים בבית הכנסת קהילת שלמה בשכונה, חווים בחודשים האחרונים ניסיונות השתלטות על בית הכנסת מצד קבוצת חרדים. בשבועות האחרונים נרשמת עליית מדרגה מצד החרדים. כמאה חרדים הגיעו לבית הכנסת, הפריעו למהלך התקין של התפילה, ולטענת המתפללים הוותיקים - קיללו את אנשי בית הכנסת והשמיעו הערות סקסיסטיות בוטות כלפי הנשים והבנות ששהו בבית הכנסת.

11.11.19

ישראל היום

פעילים של ניידות חב"ד הגיעו ליישובי הדרום לאור המצב הביטחוני. "הטנקיסטים", כפי שהם מכנים את עצמם, הגיעו גם למוצבי צה"ל וחילקו לחיילים ממתקים ושתייה קלה. הם הניחו ללוחמים ולחיילים שהיו מעוניינים בכך תפילין וחילקו להם "ערכות שמירה רוחניות".

12.11.19

ישראל היום

פשקוויל שנתלה בריכוזים חרדיים מוחה על כך שרופאים גברים מטפלים בנשים חרדיות. במודעה שנושאת את הכותרת "מכתב גלוי" נאמר: "בידינו מעל מאתיים עדויות ממטופלים מאוכזבים שנפגעו ממצב הצניעות, אשר חוזרים ומעידים על רופאים פרוצים ממדרגה ראשונה, המטיילים בקומת אשפוז היולדות, וממציאים בדיקות ככל העולה על רוחם השפלה," כך נטען. "אנו חוזרים ודורשים בשם כלל הציבור לעשות יותר מאמצים למיגור תופעה מאוסה זו ולהפסיק לזלזל בצורה מחפירה בציבור גדול ויקר הסובל מתופעות מזעזעות אלו יום יום." המודעה, שמאחוריה עומד גורם אנונימי שחתם בשם "בני תורה הכואבים", קוראת ליולדות החרדיות להתנגד לבדיקות רפואיות שגרתיות שנעשות בידי רופאים גברים, בנימוק שאין מדובר בפיקוח נפש.

25.11.19

ynet

חייל המשרת בבסיס חיל האוויר בדרום נשפט השבוע על ידי מפקד הטייסת אליה הוא משתייך, ונידון ל-28 ימי ריתוק בפועל, כי במקרר שבחדרו בבסיס נמצאה חבילת המבורגרים קפואים שהביא מביתו. חשוב להדגיש כי המקרר הוא מקרר פרטי של החייל ולא ציבורי.

29.12.19

הארץ

עיתון ה"הארץ" בדק ומצא שכ-70% מהמופעים שמימן האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך לחג החנוכה השנה ברחבי הארץ - היו בהשתתפות גברים בלבד. נשים השתתפו רק ב-34 מתוך 110 מופעים שהאגף תקצב, כאשר כמחצית מהם יועדו לקהל המורכב מנשים בלבד. לעומת המופעים בהשתתפות נשים, כל המופעים שבהם הופיעו גברים יועדו לקהל מעורב - למעט אחד. העיתון הסיק את הדברים לאחר עיון בדף הפייסבוק של האגף, שבו התפרסמו המופעים השונים. כאשר ביקשו ב"הארץ" רשימה מסודרת מהאגף הזה, הם נענו ש"אין רשימה מסודרת."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

15.11.19

ynet

חנות פרחים בשם "פלורוז", שנמצאת ליד מודיעין, סובלת במשך חודשים מוונדליזם כלפי שלטי הפרסום שלה, רק משום שמוצגים בהם תצלומי נשים. בעל החנות, גל איזיביצקי, ש"הבין את המסר", החליף בימים האחרונים את השלט פעם נוספת - לתמונת גבר. "תמונות נשים בשלטי חוצות עם פרצוף קרוע או מחוק כבר הפכו לשגרה," אמרה מנכ"לית שדולת הנשים, עו"ד מיכל גרא-מרגליות.

16.11.19

קשת

ההצגה "המלך והעני" אשר אמורה להתקיים בהיכל התרבות בנתניה ובמימון המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל - פורסמה והקהל שהוזמן היה גברים וילדים בלבד. בניסיון לעקוף את האיסור על קיום אירועים בהפרדה מגדרית שהם במימון ציבורי, תוכננה גם אותה הצגה לנשים וילדות, אולם בשיחה שקיימה כתבת חדשות 12 עם היכל התרבות - התברר שלא תתקיים הופעה מקבילה לילדות ואמהות.

07.12.19

קשת

ברמלה פרסמו ערב העצמה נשית במעמד ראש העיר, מיכאל וידל. על פי המודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של עיריית רמלה, באירוע ישתתפו משה להב (הטיש הגדול), קובי אריאלי וג'קי לוי. בעוד שבין המשתתפים לא נמצאת אף אישה, מבהירה מודעת הפרסומת כי אין חשש - וגם נשים יוכלו להגיע לאירוע ההעצמה הנשית ("האירוע פתוח לנשים וגברים כאחד").

11.12.19

קשת
ישראל היום
קשת

גבר חרדי שרכב על אופניים חשמליים ברחוב רבי עקיבא המרכזי בבני ברק עקב אחרי אוטובוס שעליו הופיעה פרסומת עם תמונתה של גלית גוטמן. לפי התיעוד שהגיע ל'קשת', נראה הגבר עוצר את רכיבתו בשעה שהאוטובוס עוצר, ומשחית את התמונה שבמרכזה גלית גוטמן. רק לאחר שהפרסומת הושחתה כליל הוא הסתובב והתרחק מהמקום. בשיחה עם החדשות 12 הגיבה גוטמן למעשה, וכינתה אותו "מכוער, מבייש ואלים". הדוגמנית הוסיפה: "אני מזועזעת. אין בתמונה הזו שום דבר שאמור לעצבן מישהו ובכל זאת עצם היותי אישה כבר מפריע לפלג מסוים של אנשים במדינה."

14.12.19

ynet

שלט חוצות בכיכובה של הדוגמנית רוסלנה רודינה הושחת בגבול בני ברק - רמת גן. "אין בשלט הזה שום דבר שהוא חס וחלילה 'לא צנוע'," היא אומרת בראיון לאולפן ynet. לדבריה, השלט הושחת "משום שאני נראית טוב, כנראה, וזה הפריע למישהו."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

09.11.19

קשת
וואלה!

יו"ר כחול לבן בני גנץ הגיע לחתונת בנו של יו"ר סיעת יהדות התורה יעקב אשר שהתקיימה באולמי היכלי מלכות בבני ברק. בצאתו מהאירוע, חרדים תקפו אותו מילולית: "לך מפה, לך לערבים, לך לאיימן עודה, מחבל."

17.12.19

קשת

רבנים בכירים בציונות הדתית תקפו את אוניברסיטת בר אילן בגלל כנס שצפוי להתקיים תחת הכותרת "אוטופיות קוויריות בישראל", מתוכנן להתחיל בשבוע הבא ואמור להתייחס למגוון נושאים שמטרידים את הקהילה הלהט"בית בישראל. הדוברים בכנס הם חוקרים ומרצים באוניברסיטאות שונות. בין החותמים על המכתב: הרב דב ליאור, הרב שלמה אבינר, ורבנים רבים נוספים.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

08.11.19

ישראל היום
ynet

הרב יהודה בן דוד, בן 70 ואב ל-19 ילדים, הורשע בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים כלפי שלוש אחיות בנות משפחה אחת, בהיותן קטינות. בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר עליו 4 שנות מאסר בפועל ופיצויים בסכום של 150,000 ש"ח. בשלב הטיעונים לעונש ציינה עו"ד רחל אטיאס מפרקליטות מחוז דרום כי 'המעשים בוצעו ע"י הנאשם בבית הכנסת - מקום הקדוש עבור המתלוננות ובני משפחתן. הנאשם לא בחל ביום בשבוע ואף לא בשעות משעות היממה לביצוע מעשיו ואף היה שולח למתלוננות הודעות כתובות בשעות הקטנות של הלילה.'

08.11.19

וואלה!
ynet

שבעה נערים מברסלב, בני 14 עד 18 מקהילת שובו בנים של הרב אליעזר ברלנד, עוכבו לחקירה בחשד שתקפו אזרחים שהעירו להם על אופן הנהיגה. האירוע התרחש בשעות אחר הצהריים, אז ברלנד, שהורשע בעבירות מין בנשות קהילתו, הגיע לבקר באחד הבתים בשכונה בבית שמש. חסידיו נהגו אחריו ככל הנראה במהירות ובפראות, וכשאחד התושבים העיר להם על כך, וטען כי הם מסכנים ילדים שמסתובבים בשכונה, הם החלו להכות אותו באלימות.

09.11.19

מעריב

המשטרה גילתה על גג בית כנסת בהרצליה נשק וחומרי לחימה, כך הותר לפרסום. בכתבה מדגישים כי בבית הכנסת מתפללים גורמים המזוהים עם משפחת פשע מוכרת באזור. בבית הכנסת התגלו רימונים, מטעני חבלה, אקדחים ואמצעי לחימה נוספים.

12.11.19

וואלה!

בוואלה! NEWS ובכלי תקשורת נוספים הותרו לפרסום פרטים בנושא חטיפה של ילדים במגזר החרדי. במסגרת הפרשה, נחקר החשד כי ילדיהן של שתי נשים נלקחו לאימוץ, בהליך אשר לטענתן נכפה עליהן בתחבולות ובלחצים נפשיים. במרכז הפרשה ניצב "המאכער", גביר חרדי רב פעלים. הוא אזרח ארצות הברית שנע על קו ניו יורק - ירושלים. המשטרה מייחסת לו בין היתר עבירות של גניבת ילד, סחר בבני אדם להולדת ילד, מסירת ילד לאימוץ שלא כחוק וקשירת קשר לעשות פשע. הוא חשוד כי הוא ושותפותיו הטיסו את קורבנם, אישה פגועת נפש, ללדת בארצות הברית, באמצעים לא חוקיים ובניגוד לרצונה. הרבנית רבקה סגל, שאף הייתה האפוטרופסית שלה, היא מי שטסה עם י' לניו יורק. סגל, אף היא תושבת מגדל העמק, בשנות ה-60 לחייה, נשואה ואם לשלושה המוכרת מאוד בעיר כרבת פעלים שמגשרת בין הקהילה הדתית למחלקת הרווחה בעיר, מדריכת שיקום לנפגעי נפש ועוד. שמה הותר לפרסום. מעורבת נוספת שפרטיה הותרו לפרסום היא תושבת ירושלים, נחמה בתיה דייטש, המנהלת בעיר מרכז חרדי לטיפול בפגועי נפש.

17.11.19

וואלה!

עורכת הדין רות אשרף-ממן, תושבת כרמיאל ששימשה כעורכת דינה של הרבנית רבקה סגל, היא חשודה נוספת בפרשת גניבה וסחר בינלאומי של תינוקות. שמה פורסם לבקשת וואלה! NEWS וכלי תקשורת נוספים שהצטרפו להליך.

23.11.19

ישראל היום

חסידי חב"ד בריטיים, אדוארד כהן (67) ובנו דיוויד כהן (38), עומדים בימים אלו למשפט לאחר שנתפסו על ידי המשטרה הבריטית בחשד כי הרוויחו מיליונים באמצעות מכירה של כדורי ויאגרה מזוייפים והלבנת ההון באמצעות קרן צדקה שהפעילו. הפרשה המביכה התפרסמה ב-2014, אז פשטו שוטרים על קרן צדקה בשם 'קהילת חב"ד בריטניה'. השוטרים החרימו מחשבים ומסמכים רבים, שלימדו כי האב ובנו הרוויחו משנת 2012 כ-18.7 מיליון לירות שטרלינג ממכירה של כדורי ויאגרה מזוייפים ותרופות מרשם.

26.11.19

דה-מרקר

תחקיר דה-מרקר מגלה כי ארבע חברות פרטיות, שזכו בשנים האחרונות במכרזים שניהל משרד הבריאות - תרמו במקביל לחסידות גור, שאליה משתייך סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "אין ולא הייתה שום זיקה בין תרומות מצד חברות מסחריות למוסדות גור, לבין סגן שר הבריאות או התקשרותן למשרד הבריאות. הדברים מופרכים מיסודם. כל התקשרות עם משרד הבריאות המוזכרת ברשימה בוצעה על ידי ועדת המכרזים של המשרד לאחר הליכי מכרז ואושרה בידי אנשי המקצוע הרלוונטיים כדין."

30.11.19

מעריב

שישה מחסידיו של הרב אליעזר ברלנד עוכבו לחקירה בחשד לעבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון. בלשי המשטרה פשטו על בתיהם של השישה וערכו בהם חיפושים, במהלכם נתפסו מסמכים וממצאים נוספים. על פי החשד, השישה ניצלו את מצוקתם של חולים ובני משפחותיהם וגבו כספים מהם באמתלה לפיה הם יעבירו אותם לרב שייתן את ברכתו לחולים, דבר שלטענתם יביא להבראתם.

01.12.19

ynet

תלמידי ישיבת "ישועות משה" של חסידות ויז'ניץ בבני ברק הגיעו לישיבת "בני דן" הספרדית, גם היא בבני ברק, וזרעו הרס כנקמה על אירוע שבמהלכו הושלכו לעבר האדמו"ר שלהם מים וביצים ע"י תלמידי "בני דן". בתיעוד ממצלמות האבטחה בישיבה נראים החסידים מכים ומתעמתים עם תלמידי הישיבה הספרדית, עוקרים דלתות, שוברים ריהוט ורכוש וזורעים במבנה הרס רב. בישיבת "בני דן" אמרו ל-ynet לאחר האירוע חסר התקדים כי הנזק נעשה בשלוש הקומות בישיבה וכי רק בנס לא היו נפגעים בגוף או בנפש. הנזק במקום, כך אמרו, נאמד בסכום של עשרות אלפי שקלים.

02.12.19

מעריב

ערוץ החדשות כאן ב' פרסם כי צה"ל זייף במשך שנים את מספרי החרדים שהתגייסו. על פי הפרסום, על מנת לעמוד ביעדי הגיוס של הממשלה, בצה"ל שיקרו במשך זמן רב לוועדת החוץ והביטחון, לרמטכ"ל ולשר הביטחון. עוד על פי הפרסום: בשנת 2017 דיווח צה"ל על גיוסם של 3,070 חרדים, אך בפועל התגייסו רק 1,300. בצבא הוסיפו לרשימות המתגייסים החרדים גם מתגייסים שאינם חרדים על פי הקריטריונים שנקבעו וכאלה שאינם דתיים כלל.

03.12.19

וואלה!

לבקשת וואלה! NEWS, הותר לפרסם שהרב שמואל פיורץ הוא החשוד המרכזי בפרשת הסחר בבני אדם וגניבת תינוק לאימוץ. פיורץ, אב לתשעה כבן 44, איש עסקים המחלק את זמנו בין ניו יורק לירושלים, הוא החשוד כ"מאכער" שתיווך את העסקה הנחקרת במסגרת הפרשה. בחודש מאי נעצר על ידי היחידה המרכזית של מחוז צפון במשטרה ואחר כך שוחרר בתנאים מגבילים. לאחרונה הועבר התיק לעיון פרקליטות מחוז צפון. מאז עלה שמו כחשוד במעורבות בסחר בתינוקות נוספים.

04.12.19

קשת

במספר ישיבות מכריחים את החרדים, אשר לא הולכים "בתלם" לקחת כדורים פסיכיאטריים כדי לדכא את היצר המיני וכדי לדכא "שאלות כפירה". מקור השיטה כנראה בשנות ה-90 אצל חסידות גור, אבל מאז היא התפשטה גם לחסידיות נוספות. בישיבות יש "חונכים" שמשמשים מנטורים לתלמידים מתקשים, וכנראה הם גילו שהדרך הקלה ביותר לגרום לתלמידים הסוררים לשוב לדרך הרצויה היא כדורים פסיכיאטריים. "ברגע שאתה נותן את הכדור הזה למישהו הוא זומבי, ואפשר לעשות לו מה שאתה רוצה," אומר חיים תפילינסיקי, חונך לשעבר בישיבה. "הם רוצים דבר אחד - תהיה בתלם. נעשה הכול כדי שתוכל לעשות שלוש-ארבע שנים בישיבה ובזמן הזה נחתן אותך, תביא ילדים ומפה תתמודד בחיים."

07.12.19

קשת

פעילה חברתית תיעדה גן מאולתר שפועל ביישוב החרדי אלעד, ובו הזנחה קשה של התינוקות והפעוטות. בתיעוד מתגלה שבגן 20 ילדים, מטפלת אחת, ללא משחקים וללא אוכל מזין. כשהפעילה התקשרה לעדכן את ההורים במתרחש, לא כולם קיבלו זאת בהבנה. "את שאלת רב לפני שאת עושה מה שאת עושה?" תהה אחד האבות. "את מקפחת פרנסה של אדם לפני שאת שואלת רב? בושה וחרפה מה שעשית, גיהנום מחכה לך."

10.12.19

קשת

המקומון "השקמה בת ים" פרסם ידיעה לפיה רב במוסד לימודי בבת ים ממשיך ללמד נערים לבר המצווה, למרות שריצה בעבר עונש מאסר בגין פדופיליה וגם לאחרונה פגע מינית בילד בבת ים, ועל כך הוגשה תלונה. האם של הילד שנפגע מינית לכאורה לאחרונה, סיפרה בריאיון ל"מהדורה ראשונה" על ההודעות שבנה קיבל מהרב: "היו הודעות מיניות, לא משהו שמקובל, כל מיני הצעות מגונות."

13.12.19

ynet
ynet

בית המשפט המחוזי בירושלים נענה לבקשת ynet, "ידיעות אחרונות" וכלי תקשורת נוספים, והתיר לפרסם כי הוגש כתב אישום נגד גורם טיפולי במגזר החרדי בגין עבירות מין שביצע במטופליו. הפרשה נחקרה בחודשים האחרונים במשטרה ויתר פרטיה אסורים לפרסום.

16.12.19

קשת

דוד ויוספה אייכל מפעילים מדירתם בשכונה חרדית בירושלים את מרכז "באר דוד". לטענתם הם יכולים לרפא אוטיזם ושיתוק מוחין. עלות ה"טיפול" מגיעה לאלפי ועשרות אלפי שקלים לטיפול שמבוסס על "יכולות מיוחדות והרפואה היהודית". מלבד טיפול באוטיזם מבטיח האתר של באר דוד "עזרה אפקטיבית וריפוי של בעיות שונות הנחשבות באופן מסורתי לקשות לריפוי או לא ניתנות לריפוי בכלל" ביניהן שיתוק מוחין, תסמונת דאון, דיכאון אחרי לידה והיפראקטיביות. אייכל מספר גם על חולים שהחלימו אצלו מסרטן, ועל איברים שקרסו ושבו לתפקד באורח פלא.

20.12.19

הארץ

אברהם מרדכי אלתר, בנו של האדמו"ר מגור, מואשם על ידי שני חסידים מגור כי הוא תקף אותם מינית. ש' וחבר נוסף בחסידות מעידים בסדרת שיחות עם "הארץ" כי אלתר הבן תקף אותם מינית לפני כשני עשורים בבניין ישיבת "נר ישראל" של החסידות בירושלים. האדמו"ר עצמו, הרב יעקב אריה אלתר, קיבל מידע על התקיפות שיוחסו לבנו רק לאחר שנים. אלתר, מהחשובים שבמנהיגים בחברה החרדית, הורה להוציא את הבן מהישיבה, אך לא דיווח על כך לרשויות ולא הציע סיוע למתלוננים. כשחשש שהדברים יפורסמו, שילמה החסידות מאות אלפי שקלים כדי למנוע זאת. האדמו"ר ובנו מכחישים את הטענות, וסירבו להגיב מעבר לכך.

22.12.19

ynet
ישראל היום
קשת
וואלה!

שלום חזן, רב קהילה ובית כנסת בירושלים, יכלא לארבע שנות מאסר בגין עבירות מין שביצע בשני ילדים ושתי ילדות בגילאי 6-12. חזן הורשע בעבירות שביצע נגד ארבעה ילדים וילדות שהגיעו לעזור לו בבית הכנסת וללמוד ממנו תורה. הוא יפצה את הקטינים בסכום של 40 אלף שקלים. מפרטי האישום עולה כי הוא נפגש עם קורבנותיו בבית הכנסת, כאשר במהלך המפגשים פגע הרב בקטינים - ולאחר מכן שילם להם סכומי כסף. בין היתר הוא הושיב את הילדים והילדות על ברכיו, מישש אותם ונישק אותם בכמה מקרים שונים. הרב חזן חזר ואמר כי הוא לא פגע במתלוננים, התייחס אליהם כאל "סבא אוהב" וכל כוונתו היתה לעזור.

29.12.19

ynet

אליהו בר חנון, בן 33 מירושלים, מואשם כי ביצוע עבירות מין במשך שלוש שנים בנער בן 11. חלק מהמקרים בוצעו במכוניתו של הנאשם וחלקם בבית הכנסת. על פי כתב האישום שהוגש על ידי עו"ד אביעד דוויק מפרקליטות מחוז ירושלים, במסגרת עבודתו העביר בר חנון שיעורים תורניים בירושלים. בין 2012-2015 ביצע בר חנון מעשים מגונים רבים בנער (מגיל 11 ועד גיל 14), בתדירות גבוהה של כשלוש פעמים בשבוע, "וזאת לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים."


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

10.11.19

ישראל היום

הרב חיים קנייבסקי, "גדול הדור" החרדי, הורה לתלמידי הישיבות בדרום להמשיך ללמוד כרגיל, למרות האזעקות וירי הרקטות. בתשובה לשאלה בנושא, הנחה הרב הקשיש כי כרגע יש להמשיך ללמוד כרגיל בישיבות הדרום, מכיוון ש"תורה מגנא ומצלא."

29.11.19

קשת

הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, המכהן כ"ראשון לציון", נאם במהלך שיעורו השבועי בבית כנסת "היזידים" בירושלים. שם הוא התבטא נגד בתי המשפט והשופטים, וקרא לציבור המאמינים לדבוק בבתי הדין הרבניים. בשלב מסוים, הרב הראשי התייחס לסוגיית עדי מדינה: "יש להם עד מדינה, עד מדינה זה נגד ההלכה. לפי ההלכה אם הוא היה שותף לדברים האלה אז הוא רשע גם כן, איך אתה לוקח אותו עד מדינה? זה נגד התורה, זה נגד ההלכה הדבר הזה." הרב יוסף גם יצא נגד עדויות שמספקות נשים בבית המשפט: "הם מקבלים עדות של אישה, זה פסול."

13.12.19

mynet

בירושלים הוענקו תעודות הכשר למספר פחי אשפה מוטמנים בעיר, לנוכח העובדה שהם לא מתריעים על זריקת אשפה במהלך סוף השבוע, מרגע כניסת השבת ועד צאתה. מכיוון שלא ניתן לראות מתי פחים אלו התמלאו לגמרי, התקינה בהם העירייה חיישנים מיוחדים שמתריעים על גודש. מספר תושבים חרדים הבחינו כי החיישנים פועלים גם בשבתות, כך שבאופן תיאורטי מי שיזרוק שקית אשפה לפח מלא במהלך השבת יפעיל אותם ויחלל את השבת. לשם כך, בעירייה הפסיקו את פעלות החיישנים במהלך השבת והוענקה תעודת כשרות.

24.12.19

קשת
קשת

מגזין קשת מפרסם כי משנת 2003 החלו להפעיל בקופות החולים אחיות שכחלק מתפקידן (במהלך המשמרת שלהן) תפקדו במה שנראה "בודקות טהרה", והבדיקה מתבצעת רק עם הפניה של רב. מדובר באחיות שבדקו, כחלק מיום העבודה השגרתי שלהן, האם אישה בזמן וסת או לא, ואף כונו "העיניים של הרב". האחיות הללו עברו הכשרה במכון הדתי פוע"ה.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

22.11.19

קשת

ביתם של אופיר וציפי אוחנה עלה באש, כשהם וכל ששת ילדיהם בפנים. רפאל בן ה-5 ואליעזר בן ה-3 נספו בשריפה. אופיר שיחזר: "שעה לפני שבת הכנתי את המיחם, באתי להסתובב לצעוק 'שבת' לכבות מסכים לכבות מכשירים. אני מסתובב - אש ועשן לפנים. רצתי לכיוון החדרים, אשתי ברחה עם הארבעה לכניסה הראשית. היה מלא עשן שמה, היה חושך המיטה בערה לא יכולתי להיכנס."

13.12.19

קשת

יצחק מאיר ויס ז"ל בן ה-31 התמוטט ומת במהלך השבעה על בנו התינוק, שמת מוות בעריסה לפני שלושה ימים בלבד. ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה: "הלב שלו נשבר ולא עמד בזה. זה אסון גדול מאוד. אנחנו יודעים שכפי שהוא היה ודאי אומר - כשצריך להתחזק באמונה האמונה מתחזקת, יודעים שהכול בא משמים. רצונו היה להיטיב יותר ויותר עם הציבור."


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

10.11.19

ynet

פרופ' דן בן-דוד, נשיא מוסד שורש למחקר כלכלי-חברתי, עיבד וניתח נתונים שפרסמו גופים שונים בשנים האחרונות וגילה כי אחוז היוצאים בשאלה גדול מזה של החוזרים בתשובה, אך שיעור הפריון הגבוה בקרב הדתיים והחרדים מפצה על כך, ומכריע את הכף לטובתם. "אין קיצורי דרך בחיים," הסביר בן-דוד. "מרבית הילדים שנמנעו מהם לימודי ליבה רציניים לא יוכלו לסגור את הפער אחר כך. מניעה של חינוך ברמה מספקת מילדים מפחיתה באופן מובהק את סיכוייהם להתגבר על כך כמבוגרים. לכן, למרות הגידול המשמעותי במספר החרדים המתחילים את הלימודים לקראת תואר אקדמי, שיעור הגברים החרדים בגילי העבודה העיקריים עם תואר אקדמי - נשאר נמוך מאוד וללא שינוי, במהלך העשור וחצי האחרונים שבהם כביכול חלו השינויים."

08.12.19

ynet

משרד החינוך ממשיך לממן שיעורים בהפרדה מגדרית בבתי ספר יסודיים בזרם הממלכתי-דתי, וזאת למרות התחייבות מפורשת ותצהיר משפטי שהוגש לבית המשפט העליון, שלפיו יחדל לעשות זאת עד 2018. ממשרד החינוך נמסר בתגובה שמדובר בטעות בהקלדה, אולם על פי המסמך, הקצאת השעות נעשתה במשך שנתיים מעבר להתחייבות שניתנה.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

21.11.19

וואלה!
ynet
ynet

קווי השבת של גוש דן הסיעו במהלך סוף השבוע הראשון מעל עשרת אלפים נוסעים. גורמים בעיריות דיווחו כי הם לא ציפו לכזאת הצלחה.

22.11.19

ynet

בישראל פועלים כ-800 בתי עלמין יהודיים, אך אף לא אחד מהם מיועד לקבורה חילונית, כך פורסם ב-ynet. דו"ח שחובר ע"י מרכז המחקר והמידע של הכנסת מגלה כי למרות החוק מ-1996, הקובע כי יש להקים ארבעה בתי קברות אזוריים המיוחדים לכך ברחבי הארץ, המדינה לא ביצעה את המוטל עליה כבר 23 שנה, ובמקום זאת, הסתפקה בהקצאת חלקות לקבורה אזרחית בבתי העלמין הדתיים.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי