אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 160: יולי-אוגוסט 2018

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

כתובות נאצה באנדרטה לשירה בנקי
הסיבה - לסבית: הרב סירב לתת היתר נישואים לבנן של זוג אמהות
הרב הראשי לירושלים: "ילדים שחיים בלי אבא ואמא יהיו אומללים בסופו של דבר"
תושבת ירושלים חשודה שהזריקה לילדיה אינסולין כדי לקבל כסף מביטוח לאומי
הרב טאו: "אסור לשלוח ילדים למשרד החינוך, זה לזרוק אותם לגיהנום"
"השתגעת? לא מדברים על זה": למה בישראל לא לומדים אבולוציה?
"תפקידה הכי חשוב של האישה הוא להיות אמא": הרב קלנר שוב מעורר סערה
מאחורי הדלת הסגורה מחכה גבר שאת לא מכירה
תקציב? רק למי שלא יתחרה בשבת
משרד הפנים הורה על ביטול חוקי עזר עירוניים לפתיחת עסקים בשבת
פרסום ראשון: מחאת החרדים נגד עבודות בניית הגשר בתל אביב
מובילת המחאה נגד הדרת נשים במעיינות בירושלים: נפסיק למחות בגלל איומים
תעשיית הג'ובים למקורביו של ליצמן
מירי רגב על ביטול העבודות בשבת: זו מדינה יהודית, להתחשב בחרדים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

02.07.18

החדשות 13

למרות שראש העיר ניר ברקת הבטיח כי יוקם מבנה קבע לטובת "הבית הפתוח", שישמש כמרכז הקהילה בעיר - העירייה מתמהמהת כבר שלוש שנים, ובמועצת העיר אמרו לחדשות עשר כי העיכוב נובע מלחץ של גורמים חרדים בעירייה. לפני כחודש, אחרי בדיקה מקיפה, גילו אנשי "הבית הפתוח" כי המבנה היחיד ששייך לעיריית ירושלים ושלא נעשה בו שימוש הוא "בית אטנה", אך גם אותו העירייה סירבה למסור להם. איתי גוטלר, חבר מועצת עיריית ירושלים, אמר כי "אני חושש שיש פה רצון להימנע מתהליך של מאבק פוליטי פנים עירוני בכל מה שקשור לנציגים החרדים פה בעיר."

03.07.18

וואלה!

רב בבית הדין הרבני האזורי בתל אביב סירב לאפשר לבנן של זוג אימהות לסביות לקבל היתר נישואים כדת משה וישראל, למרות שהוצגו אישורים ליהדותו של הילד, כי "ההלכה היהודית והמורשת היהודית מתנגדות ומסתייגות מהמשפחות החדשות."

■ ■ ■ הערה: בשיחה עם וואלה! NEWS, ח"כ רוזין הגיבה למקרה ואמרה כי מדובר ב"המשך ישיר למצב בלתי נסבל שבו הרבנות הראשית מנצלת את הסמכות שהמדינה נותנת לה על מנת להמשיך ולחסום משפחות חד-מיניות, וכעת ילדיהם, מחיים נורמטיביים בישראל. מעל הכול זו מדיניות פוגענית שמוכיחה עד כמה נחוץ לשבור את המונופול של הרבנות ולאפשר נישואים אזרחיים בישראל, ויפה שעה אחת קודם." (וואלה!)

08.07.18

ynet

עלה חשש שסעיף העוסק בשימור המורשת - כפי שמנוסח כיום בלשון החוק - עשוי לאפשר לחרדים בנסיבות מסוימות להנהיג פטור מלימודי מקצועות הליבה במוסדות החרדיים. עם זאת, גורמים שעסקו בניסוח החוק גורסים כי הטענה אינה נכונה, אין כל כוונה לעגן בחוק יסוד פטור מלימודי ליבה ואין זאת הכוונה המשתמעת מהסעיף. הפרשנות באה על פי הסעיף שבו נכתב: "כל תושב ישראל ללא הבדל דת או לאום, זכאי לפעול לשימור תרבותו, חינוכו, מורשתו, שפתו וזהותו." על פי גורמים משפטיים, הסעיף במתכונת הנוכחית עשוי להתפרש באופן כזה שמוסדות חרדיים יוכלו לעצב את חינוכם באופן שהם רואים לנכון - ובכך למעשה להימנע באמצעות עיגון ההנחיה בחוק יסוד, שתעניק לראשונה פטור בחוק מלימודי ליבה.

13.07.18

ישראל היום

אלי רביבו, צלם חתונות ואירועים חרדי, נדרש ע"י רבנים למחוק תמונות מאירוע חתונה, רק מכיוון שהחתן והכלה הצטלמו לאחר החתונה. הצלם קיבל את האיום הבא: "שמענו על הצילומים של הבחור והבחורה שצילמת בחתונה. לא מקובל על ראש הישיבה התמונות, ואני מבקש ממך למחוק את התמונות ולא להעביר אותן לזוג. במידה ולא תעשה זאת, נדאג שהבחורים מהישיבה שלנו לא ישכרו את שירותיך כצלם בישיבה." אלי לא נכנע להם והעביר את הצילומים ללקוחות שלו כמובטח.

24.07.18

קשת

שרת התרבות והספורט מירי רגב החליטה שהתקציב לאגודות והתאחדויות ספורט יותנה בכך שלא יקיימו תחרויות בשבת. "המוסד יאפשר לספורטאים שומרי שבת המבקשים להשתתף בתחרויות ספורט המאורגנות על ידו לעשות זאת מבלי לפגוע בחובותיהם הדתיות," נכתב בסעיף החדש שעליו חתמה השרה.

■ ■ ■ הערה: "ההתניה החדשה של מירי רגב היא שליפה מהמותן, היא אומרת משהו שהוא לא ריאלי והיא כמובן לא בדקה אותו," מאשים יו"ר איגוד השחייה (קשת).

05.08.18

מעריב

בעוד 60 יום, עיריית ירושלים תתחיל לבצע "אכיפה מוגברת" באזור שלטענתה נמצאים בו למעלה ממאה מוסדות דת. בעירייה גם האשימו את העותר, עורך הדין יוסי חביליו שמתמודד בימים אלה לראשות העיר, בכך שעיוות את התמונה והציג במפה שהגיש לבית המשפט רק חמישה בתי כנסת. "הצעד הזה לא נועד לשמור על המרקם העדין אלא כל כולו נובע מסיבות פוליטיות," אמר עו"ד יוסי חביליו, שמייצג את בעלי המרכולים. "הוא יגרום לכך שבמקום לשמור על ירושלים פתוחה ופלורליסטית, היא תהיה עיר סגורה ומסוגרת. החילונים שכבר היום נוטשים את העיר יינטשו במספרים גדולים יותר."

14.08.18

החדשות 13
קשת
מעריב
ynet
קשת
קשת
קשת
ynet

משרד הפנים הודיע לכלל הרשויות המקומיות שאישרו תיקוני חוקי עזר לפתיחת עסקים ביום שבת, כי המשרד הממשלתי מבטל את התיקונים האלה. כנגד מודיעין-מכבים-רעות צויין מלשכתו של דרעי כי הצעת החוק "לאישור שר הפנים נעשתה באופן חובבני ולא מקצועי," לטענתם. לא הייתה שום התייחסות מדוע חוקי העזר האחרים נדחו.

■ ■ ■ הערה: בקשת פרסמו את סקירת הלשכה המשפטית של הכנסת, המראה כי במדינות רבות בעולם הרשויות המקומיות קובעות מתי לפתוח ולסגור עסקים בימי שבתון - ולא השלטון המרכזי. מעמותת חדו"ש נכתב כי במדינות רבות המגמה היא להקל על פתיחת העסקים בימי המנוחה.

19.08.18

וואלה!
החדשות 13
מעריב

המפלגות החרדיות מחו כנגד העבודות של בניית הגשר בתל אביב, שעתידות להתקיים במהלך שישה שבתות ובמהלכן ייחסמו נתיבי איילון. מחאת החרדים צפויה להתפרסם בביטאונים המפלגתיים היוצאים לאור מידי בוקר, ולפי גורם ביהדות התורה: "תועבר בהמשך דרישה לראש הממשלה, לשר התחבורה ולשר העבודה והרווחה למנוע את קיום העבודות." ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) התעקש כי השבת צריכה להיות מחוץ ללוחות הזמנים של העבודה: "אנו נדרוש זאת בכל תוקף." סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה) שיגר מכתב לשר התחבורה, לראש העיר תל אביב ולמנכ"ל נתיבי איילון: "מדובר בחילול שבת המוני המהווה הפרה חמורה של הסטטוס קוו תוך פגיעה קשה במסורת ישראל וברגשות רוב הציבור הישראלי - חרדי, דתי ומסורתי כאחד."

■ ■ ■ הערה: וכמובן הלחץ עבד, הממשלה התקפלה מהר מאוד לאור לחץ החרדים והשר כץ הורה להקפיא העבודות בשבת באיילון: "לעבוד בשעות הלילה המאוחרות" (הארץ, ישראל היום, קשת, ynet) - למרות שאין בכלל אפשרות מעשית לעבוד בלילות ולמרות שכל האישורים ניתנו בהתאם לתוכנית שהגישה החברה המבצעת, שקיבלה היתרים מהמשטרה וממשרד התחבורה, האחראי על הפרויקט. אבל למה לבלבל את השר כץ עם עובדות? בנוסף גורמים במשטרה קבעו: "הקמת גשר יהודית באמצע השבוע - סכנה." (וואלה!)

27.08.18

החדשות 13

מורים סיפרו לחדשות עשר שלימודי האבולוציה הודרו מהכיתות מסיבות של רגישות דתית, והמסר שמועבר למורים ולתלמידים הוא שעדיף להתעלם. המורים לא עוברים השתלמויות בנושא, לא יודעים ללמד אותו, ומקבלים רמזים, לעתים עבים מאוד, שעדיף להתמקד בסוגיות אחרות.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

15.07.18

ynet

תושבים חילונים ביישוב הקהילתי גבעות בר בנגב הצליחו למנוע פתיחת גן ילדים דתי במקום, לאחר שהגיעו ליישוב מספר משפחות דתיות. בהצבעה ראשונה אושרה הקמת הגן, התושבים החילונים דרשו הצבעה חוזרת ואז עמדתם התקבלה. אולם נראה כי המחלוקת האם לאשר או לא לאשר גן דתי גרמה לשבר ביישוב: "כל ההתבטאויות נגד הגן הדתי רק המחישו שאנו ממש לא קהילתיים כפי שאנחנו מנפנפים בכל הזדמנות," כתבה אחת התושבות בפייסבוק היישובי. "כולנו הפסדנו," טען תושב אחר, ואחת מחברות הוועד סיכמה: "אני חושבת שצריך לעשות הצבעה חוזרת אם להישאר כיישוב קהילתי או לא. כי כפי שזה נראה ככה, קהילה אף פעם לא נהיה."

17.07.18

קשת
הארץ

מש"קית חינוך בשם יעל, ששירתה בבסיס אימונים של חטיבת חי"ר בין השנים 2014-2016, חשפה בשיחה בתכנית "סוגרים שבוע" עם זוהר ישראל ברדיו דרום - שורת מקרים בהם הרבנות הצבאית ארגנה פעילויות בתמורה לשילוב הרצאות של רבנים, והעידה על הכוח המופרז שניתן למפקדים זוטרים ביישום פקודות השילוב הראוי וגם על הטפות דתיות באוזני חיילים שהם קהל שבוי.

22.07.18

וואלה!
News1

במחקר שערכו ד"ר זאב שטודינר, ד"ר גלית קליין ופרופ' ג'פרי קנטור מהמחלקה לכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת אריאל, נמצא שהעמדה של החרדים כלפי התיירות בעיר הייתה שלילית יותר, בהשוואה לחילונים ולדתיים אחרים. החששות של החרדים היו שיש סיכוי גבוה יותר לקונפליקט חברתי בין התיירים לבין התושבים, ושלתיירות יש השפעה גדולה יותר על שיעור הפשיעה. מבחינה סביבתית, החרדים חשו שהתיירות מונעת מהם לעשות קניות במרכז העיר, ושתיירות יוצרת צפיפות ובעיות תנועה. אם זאת, חרדים אשר מתפרנסים מתיירות, גילו יותר סובלנות לתיירות.

25.07.18

הארץ
הארץ

האקדמיה מתפשרת על איכות הלימוד ומחמירה את "בחינות הצניעות" כאשר היא פונה אל האוכלוסייה החרדית. למשל: "משגיחי צניעות" המפקחים על סטודנטים חרדים במוסדות אקדמיים הפכו לתופעה נפוצה, וגם הפרדה בין המינים בכיתות, קוד לבוש לנשים ש"הולם את אורח החיים החרדי", "הפרדה בשטחים הציבוריים" - כניסות נפרדות לנשים ולגברים, הפרדה במסדרון הראשי של הבניין בו נערכים הלימודים, ובחדר הספרייה. בנוסף, לפי המל"ג, סטודנטים אשר לא עמדו בתקנון הלבוש ספגו "הליכי בירור ו/או סנקציות".

25.07.18

החדשות 13

מלון קרלטון בעיר נהריה מנע מאורחיו שימוש בחדר כושר בשבת בגלל אורחים דתיים ואף דרש מהם להתלבש בצניעות. במודעה שהוצגה נכתב: 'נבקש להיכנס למלון בלבוש צנוע: חולצות עם שרוולים (לא גופיות ולא גוזיות) ומכנס עד הברך, גברים ונשים כאחד. בימי שבת 28/7 ו- 4/8 חדר הכושר יהיה סגור במהלך היום ויפתח במוצ"ש. תודה על שיתוף הפעולה, הנהלת המקום.' מטעם המלון נמסר בתגובה: "המלון מכבד את כלל אזרחי ישראל. במלון מתארחת קבוצה דתית ששכרה את המלון. למלון אין שום העדפה ו/או הפליה מגדרית. אין המלון מדיר אף ציבור מבאי שעריו, אלא ביקש להתחשב ברגשות הזולת."

■ ■ ■ הערה: המודעה כלל לא נוסחה כבקשה בהתחשבות לרשות. כמובן גם שלחילוניים אין רגשות וכל אישה שמראה את המרפק שלה היא כמעט עירומה.

27.07.18

ynet

עובדי מלון לאונרדו קלאב בים המלח כיסו ביריעות בד חלקים נרחבים בשטחים הציבוריים במלון, ביצעו הפרדה בבריכה והקימו מחיצות - לקראת הגעה של קבוצת אורחים חרדים. במלון עדכנו הבוקר כי הוא יהיה סגור לטובת האורחים החרדים למשך שבוע. פעולות הכיסוי וההפרדה בוצעו כאשר אורחים חילוניים שהו במקום ומבלי שעובדי המלון יעדכנו אותם לפני הגעתם.

04.08.18

ynet

בית משפט השלום בראשון לציון קבע כי על העירייה לשלם פיצויים בסך עשרת אלפים ש"ח ללי וייצמן, תושבת העיר, לאחר שנמנעה ממנה כניסה לספרייה העירונית, בטענה כי שעות מסוימות מיועדות לציבור הדתי בלבד ובהן גם הוצאו ספרים שאינם מותאמים לקהל הדתי-תורני. השופט אבי סתיו כתב בפסיקתו כי הקצאת שעות נפרדות לציבור התורני בספרייה העירונית מפרה את חוק איסור אפליה, שכן יש בה אפליה של הציבור החילוני שנמנע ממנו שירות בשעות אלו.

10.08.18

ynet

שכונת שכטר באריאל הייתה לאורך שנים חילונית לגמרי עד שלפני כשנתיים וחצי, בחסות העירייה, הוקמה בליבה ישיבה ולזו התווספו גם גן ילדים, גן אירועים ומצבור של קרוואנים. לאחר כניסה לאזור של האוכלוסייה הדתית, שנקראת קהילת "בני נצרים" - התושבים טוענים כי הקהילה החדשה מאיימת על אורחות חייהם. "אנחנו סופגים יריקות, קללות ואבנים," הם מספרים. "חיינו הפכו לסיוט."

13.08.18

החדשות 13

עילית וערן פישר ביקשו לאמץ ילד לאחר שעילית חלתה בסרטן ולא יכלה להרות עוד. מכיוון שיש להם כבר ילדים, הם לא יכלו לאמץ בארץ ולכן פנו למדינה אחרת. כאשר הם ביקשו לגייר את הילד, הרבנות דרשה מהם להמיר את כל אורחות חייהם לאורחות חיים של דתיים, כולל לשלוח את הילדים הביולוגיים לחינוך דתי.

14.08.18

קשת

אדם הזמין לו, לאשתו ושני ילדיו ארבעה ימים בבית מלון בוטיק במרכז הארץ. ההזמנה בוצעה בעזרת חברת 'אשת' (ארגון שירותי תיירות) והוא שילם סכום של 7,000 שקלים עבור החופשה המשפחתית. כאשר המשפחה הגיעה למלון הם גילו שהוא הושכר לחרדים וזאת מבלי שעודכנו מראש. לא היו בחדר שירותי מיני בר, הארוחות היו נטולות קטניות ולא מגוונות, במקום ארוחת בוקר חלבית המלון סיפק ארוחת בוקר בשרית כמנהגי המגזר החרדי-האשכנזי, וגם חלק מהזמן הבריכה של המלון הייתה סגורה או שהופעלה בהפרדה מוחלטת בין גברים לנשים. בתביעה שהוגשה זכתה המשפחה ב-5000 שקלים.

27.08.18

החדשות 13

"בארוד", בר-מסעדה שפתוח בשבת ונמצא בחצר "פיינגולד" שבמתחם נחלת שבעה שבירושלים, עומד בפני סכנת סגירה כי חרדים, שזיהו כי מדובר במסעדה שאינה כשרה, מטרידים פעם אחר פעם את באי המוסד המיתולוגי. "זקנים וצעירים, בני שלוש עד 90, עומדים פה בכניסה לחצר, צורחים 'שאבעס' ו'שיקצע' ומקללים," סיפרה דניאלה לרר, בעלת המסעדה. "ראיתי שניידת משטרה הולכת בעקבות המפגינים, אבל כאילו לשמור עליהם, לא עליי."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

03.07.18

ישראל היום
ישראל היום

מארגני כנס דתי בשם "בכל לבבך", שהתקיים בגני התערוכה בתל אביב, קבעו מעליות נפרדות לגברים ונשים, ועוררו זעם בקרב חלק מבאות הכנס. בסך הכול הגיעו למקום כ-3000 נשים וגברים, מכל גווני הציונות הדתית.

■ ■ ■ הערה: אחד ממארגני הכנס הגיב: "אנחנו גאים ושמחים לעשות הפרדה, ולשמור על צניעות בכנס... ועכשיו לכל הנשים שצעקו חמס ברשתות נגד הדרת הנשים. אגלה לכם סוד. הכנס הזה עושה המון הדרה, אבל הדרת גברים. לנשים היו שתי מעליות והמדרגות הנעות, והגברים נאלצו להסתפק במעלית אחת בלבד." (ישראל היום) - הבעיה היא שגם הדרת גברים איננה חוקית, גם אם ברור שהדרת גברים לא הייתה שם.

10.07.18

הארץ

חיילות מתלוננות שהרוח בצה"ל היא החמרת חוקי הצניעות כלפי נשים בלבד, לאור דרישות של חיילים דתיים, או במקרים אחרים הימנעות מנקיטת עמדה ומתן הכשר לכפיה דתית. כל אישה היא "פיגוע צניעות פוטנציאלי", כפי שהגדירה זאת בעבר ד"ר יופי תירוש, ממובילות המאבק בהדרת נשים.

■ ■ ■ הערה: במקום להרחיק את אלה שמעידים על עצמם שאינם יכולים לשלוט ביצריהם הסוטים, מקשים על מי שהוא בריא בנפשו.

16.07.18

קשת

שדולת הנשים בישראל פרסמה סרטון המראה את היחס המבזה כלפי חיילות בצה"ל, הפך לוויראלי וצבר יותר מ-150,000 צפיות, 2,000 לייקים ו-3,000 שיתופים. הסרטון הוא המשך ישיר לעשרות הסיפורים של חיילות, אימהות ואבות שהתקבלו בארגון בשנה וחצי האחרונות - ובמיוחד מאז שנפתח הקו החם לחיילות מוקדם יותר השנה. הסרטון הוא גם תשובה לאוזלת היד של יועצת הרמטכ"ל לענייני המגדר (יוהל"ם), שר הביטחון והרמטכ"ל בטיפול בתופעה הנלוזה של הדרת נשים.

21.07.18

מעריב
קשת

חברת הכנסת רחל עזריה, המתמודדת על ראשות עיריית ירושלים, השיקה את קמפיין הבחירות החדש שלה על פני 300 אוטובוסים ברחבי העיר תחת הכותרת "תאמינו. זה אפשרי לחיות יחד." מספר שעות לאחר ההשקה, נצפו חרדים שהשחיתו את תמונתה והסירו את הפרסומת.

■ ■ ■ הערה: אז אפשר לחיות ביחד?

22.07.18

ynet

במהלך נופש צבאי בכפר הנופש אשקלון, לוחמות בגדוד המעורב "ברדלס" קיבלו לאחרונה פקודה לצאת מהבריכה "כדי לא לפגוע ברגשות חיילים דתיים". החיילות מהוות 70% מהלוחמים בגדוד. לאחר שהן יצאו מהבריכה יצאו גם כל החיילים, חלקם דתיים, והיא נותרה ריקה. אחת החיילות סיפרה: "האבסורד הוא שגם החיילים הדתיים אצלנו היו בסדר גמור עם זה שהיינו איתם בבריכה." והוסיפה ש': "מכיוון שאנחנו עושים הכול ביחד ונהנים מהביחד, הם לא רצו להישאר בבריכה לבד." היא הוסיפה שהתחושה בקרב הבנות בגדוד הייתה קשה בעקבות המקרה. "מצד אחד אוסרים עלינו לענוד תכשיטים על מדי א', וגם בתספורות מתערבים, כדי שנהיה שווים לבנים, אבל כשזה מגיע לבריכה, פתאום רק לבנים מותר. בעיקר הרגשנו מושפלות ומנוצלות, כי אנחנו מספיק טובות כדי להסתער ביחד, לסכל פיגועים ביחד ולסכן את עצמנו ביחד, ואז כשזה מגיע להנאה מוציאים אותנו כי יש לנו איבר מין שונה בין הרגליים."

27.07.18

ynet

אתר הראפטינג "אבוקייק" בפארק נהר הירדן לא התיר לנשים שהתלבשו באופן "לא צנוע" להיכנס ולנפוש, ואף הציב "משגיח צניעות". משפחה ומדריך טיולים שהגיעו למקום - סולקו כי "הנשים לא לבושות מספיק צנוע," לטענת אותו משגיח. אחת מהן לבשה בגד ים ומעל חולצה ומכנס קצר, ובתה לבשה גם היא בגד ים ומעליו מכנס קצר וחולצה. לעומת זאת, אותו מדריך טיולים מספר: "לגברים הדתיים שהיו שם הותר להיכנס במכנסיים קצרים ובגופיות, ואפילו חלקם הסתובבו שם ללא חולצות." לפי המדריך, זוג שהגיע לאתר נאלץ גם הוא לשוב על עקבותיו, לאחר שהתבשרו כי לבושה של האישה לא צנוע מספיק.

28.07.18

וואלה!

התיירת אריאלה חסון הגיעה עם שתי בנותיה מארצות הברית כדי לטייל בישראל ולבקר חיילים. לקראת ערב, היא נכנסה למלון "קיסר פרמייר" בטבריה, כדי לברר אם יש חדר פנוי בעוד כשבועיים. יחד איתה היו שתי בנותיה, בנות 14 ו-15. היא מספרת: "פתאום הגיע לכיוון שלי עובד המלון, הוא היה איש בטחון, והתחיל לצעוק בעברית: 'החוצה'. הסתכלתי מסביב, לא הבנתי שהוא פונה אלי. הוא המשיך לצעוק: 'החוצה, החוצה, לעזוב עכשיו.' פקידת הקבלה פנתה אליו ואמרה לו שאני רק רוצה לשאול שאלה ומייד הולכת משם, ואז היא פנתה אלי והסבירה לי שאני לא יכולה ללבוש גופיה כי במלון מתארחים אורחים דתיים." מהנהלת המלון נמסר: "סוכן תיירות חרדי שכר את המלון לתקופה של 17 לילות, והוא משווק את המלון רק לקהל חרדי."

29.07.18

החדשות 13

מלון קרלטון מנע מנשים להיכנס למלון אם הן "לא לבושות בצניעות" בגלל אורחים דתיים שנמצאים במלון וגם הונהגה הפרדה מינית בין נשים וגברים בשטח הספא. בשלט שנתלה במקום נכתב: "אורחים ומנויים שימו לב!!! החל מה-24 ביולי ועד ה-8 באוגוסט יתארחו במלון קבוצה של ציבור דתי." בהמשך נכתב כי 'נבקש להיכנס למלון בלבוש צנוע: חולצות עם שרוולים (לא גופיות ולא גוזיות) ומכנס עד הברך, גברים ונשים כאחד. בימי שבת 28/7 ו- 4/8 חדר הכושר יהיה סגור במהלך היום ויפתח במוצ"ש. תודה על שיתוף הפעולה, הנהלת המקום.'

31.07.18

קשת

שלטי חוצות בירושלים, עליהם התנוססו פניהן של נשים בפרסומות שונות - הושחתו. בין היתר הושחתו גם שלטי פרסומת עליהן נראית זוכת האירוויזיון, נטע ברזילי, במסגרת קמפיין פרסומי בו היא משתתפת בימים אלה. השלטים הושחתו שעות בודדות לאחר שהוצבו.

31.07.18

קשת

עיריית הרצליה, בשיתוף פעולה עם רדיו קול ברמה, תתמוך באירוע לגברים בלבד בחוף הנפרד בעיר, וזאת על רקע העובדה שהחוף הנפרד בהרצליה מעורר סערות כבר מאז שנפתח, בעיקר עקב העובדה שההפרדה חוסמת את החוף ולא מאפשרת לציבור הרחב לחצות את המתחם לצידו השני. גם רדיו קול ברמה כבר עורר סערה סביב הדרת נשים לאחר שהיעדר נשים משורותיו נידון בבג"ץ. משדולת הנשים נמסר: "נשים לא יוכלו להיכנס למופע של 'קול ברמה' בהרצליה בגלל שהוא מתקיים בחוף המופרד. עיריית הרצליה נותנת לאירוע חסות, והסמל שלה נמצא על הפרסומים שמזמינים את הציבור להגיע. אם האירוע היה מתקיים בכיכר העיר, האם גם אז היו אוסרים על כניסת נשים? קיום האירוע בחוף המופרד הוא ניסיון להחביא מעיני הציבור את האמת: עומד להתקיים אירוע מוזיקלי שלנשים אסור להיות בו, רק בשל היותן נשים. החוק אוסר על הפרדה מגדרית באירועים מסוג זה, ואנחנו נבהיר לעירייה שגם היא כפופה לחוק."

03.08.18

קשת

עו"ד יפה בן צור טנזר הגיעה למרפאת חר"פ שבצריפין, כדי ללוות את האחיינית החיילת שלה לבדיקה רפואית, אך שלוש החיילות בש"ג לא התירו לה להיכנס, למרות שהיה בידיה אישור כניסה. לטענתן היא הייתה לבושה באופן "לא צנוע", שעשוי היה לפגוע בחיילים ובקצינים הדתיים הממתינים במרפאות. בסופו של דבר האחיינית נכנסה לבסיס לבד ובן צור טנזר המתינה בחוץ מהשעה 11:00 עד השעה 15:00. לדבריה, באותו הזמן נכנס לבסיס גבר עם מכנסיים קצרים.

■ ■ ■ הערה: מקרה זה חזר על עצמו עם אישה אחרת, כפי שמדווח אורי משגב, כתב הארץ: ממקרה שהגיע אליו מפי אישה ש"הגיעה ללוות בן משפחה, גם היא הייתה לבושה בשמלה נטולת שרוולים, גם ממנה נמנעה כניסה. לבסוף הושגה פשרה: הש"ג התנדב לתרום לה קפוצ'ון עם שרוולים ארוכים, לאחר שהבטיחה שתלבש אותו במהלך כל הביקור בבסיס, מה שאכן קרה (ביום קיץ לוהט אופייני, להזכירכם). גם הפעם נדרשה התערבות של הדרג הפיקודי במקום, וגם הפעם התייצב הדרג הפיקודי מאחורי דרישת המאבטחים." (הארץ)

05.08.18

ynet

תחקירנית ynet וידיעות אחרונות, שניסתה לקבל עבודה בערים חרדיות בעסקים אשר עוסקים בעסקי המזון, נדחתה שוב ושוב. הסיבה היא הפחד שהציבור החרדי לא ירכוש מוצרים כי העובדת היא אישה. בעל בית קפה הסביר: "אף אחד לא יקנה אצלי אם אעסיק בחורה." התחקיר החל בעקבות מקרה של זכיין רשת מזון מהיר פופולרית, שעשרות סניפיה פרושים בכל רחבי הארץ. אותו זכיין פתח סניף בבני ברק, ומיד הובהר לו, לטענתו, כי לא יוכל להעסיק נשים בסניף שנהנה מהכשר בד"ץ העדה החרדית. "יש מקומות שעובדים בהם נשים," הוא הסביר לי, "אבל אצלנו אי אפשר כי זה משך בעבר חבר'ה לדברים לא טובים."

06.08.18

onlife

הרב יוסף קלנר, שעורר סערה בעבר בעקבות התבטאויות הומופוביות חמורות ודעות חשוכות שהשמיע על מקומן ותפקידן של נשים, הפיץ חוברת ובה "אוסף שיעורים". באותם "שיעורים" ניתן למצוא את הדברים הבאים: "אילו הייתה האישה שומרת על אישיותה העדינה והשקטה ועל התום שלה, החברה הייתה סובלת פחות ממתח ואלימות, ומתקדמת לעבר הרגעה כללית, סולידיות ובריאות בחיי המשפחה," ו"אין זה מקרי שגם כיום, נשים, על פי רוב, לא מגיעות לפסגות הגבוהות של עולם המדע. עם כל הפתיחות התרבותית, וההעדפה המתקנת שקיימת כיום לנשים, לא מצאנו אותן חולקות פרסי נובל באופן שווה עם גברים." לדבריו של קלנר 'ברגע שאנחנו הופכים את דמות המנכ"לית לדמות הנערצת על הבת - בזאת נשבנו בתרבות המערב.'

06.08.18

החדשות 13
החדשות 13

נועה חליוה, בתם של אשת התקשורת שירה מרגלית ושל ראש אגף מבצעים האלוף אהרון חליוה, המשרתת כמדריכה בצה"ל, סיפרה שכאשר היא הדגימה תרגיל - חיילים דתיים סובבו אליה את גבם רק כי היא אישה. "הם התנהגו כמו חרדים, לא כמו בני ישיבות הסדר," תיארה, "ביצעתי הדגמה של השיעור פרונטלית, מה קורה מהרגע שבו קופצים מהמטוס ועד פתיחת המצנח וגם אחרי. הם יצאו מהרחבה של המתקן ועמדו בשלשות עם הגב. זה היה נראה כאילו הם שייכים לקבוצה אחרת ולא לשיעור."

12.08.18

ynet

אלישבע מולדבסקי, סטודנטית בת 25 בבצלאל, ביקשה לאסוף חבילת דואר בתחנת חלוקה ברחוב נחום שבשכונת גאולה. כאשר הגיעה לסניף היא תקלה בשלט שבו נכתב: "ללקוחות הדואר הנכבדים, נא להגיע בלבוש הולם וצנוע." בתגובה כתבה להם "עובדי דואר נכבדים (ונכבדות), אם הלבוש שלי מפריע לכם/ן ומוביל אתכם/ן לדבר עבירה, אתם מוזמנים לכסות את העיניים ולא להגיד לי איך להתלבש." בתגובה, השלט עם תגובתה הוסר, ובמקומו נתלה שלט חדש וזהה - כולל שני הקווים להדגשה מתחת למילה צנוע.

17.08.18

קשת

דנה פורר, צעירה בת 21 מהרצליה, הותקפה בשובה מחוף הים, כאשר היא לבושה בבגד ים, ע"י קבוצת גברים שהביעה מחאה קולנית על ההופעה שלה - ואף החלה לקלל ולאיים עליה באלימות. היא התארחה בתכנית הבוקר וסיפרה: "זה גרם לי לפחד. בהמשך גיליתי שאני לא היחידה שזה קרה לה בהרצליה."

25.08.18

הארץ

אליאנה ברבל, מארגנת המחאה נגד הדרת נשים במעיינות באזור ירושלים, הודיעה בפייסבוק כי תפסיק את המחאה מחשש לאלימות כנגדה. היא סיפרה שמהגברים הטובלים במקום, אמר לה אחד מהם כי השם שלה "נמצא בפה" של עבריינים שנוהגים לטבול בו באופן קבוע. מחאת המעיינות החלה בעקבות סדרת מקרי אלימות, הטרדה מינית והשפלה של נשים שהגיעו לבלות במעיינות באזור ירושלים לפני כשלושה חודשים. המוחים נהגו להגיע בקבוצה גדולה לבילוי במעיין בימי שישי בצהריים, כדי לתת לנשים הרגשת ביטחון. המעיין הבעייתי מכולם הוא עין איתמר שבדרום ירושלים, שאליו מגיעה באופן קבוע קבוצה גדולה של גברים דתיים. נשים רבות סיפרו כי הותקפו והוטרדו בו.

26.08.18

ynet

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים יצאה במבצע מבורך על מנת להבהיר את המודעות לחצייה נכונה ובטוחה של הכבישים בירושלים והיא תלתה שלטים המדריכים את התלמידים לחצות אך ורק במעבר חצייה. הורי הילדים שמו לב שבשלטים מופיעים אך ורק תלמידים דתיים, ללא בנות לרפואה. הדוברת של המועצה לבטיחות בדרכים, מוריה מלכה, טענה כי "תשדירי ההסברה והקמפיינים הכלליים שלנו מופנים לנשים וגברים כאחד. אנו לא מתכוונים להיגרר לוויכוחים פוליטיים פנימיים בתוך העיר, לצערנו מדובר בתמונה ופרשנות מגמתית ולא נכונה וצר לנו שבנושא חשוב כמו בטיחות בדרכים, יש מי שמחפש מקום לפגם."

■ ■ ■ הערה: מרגיז שנכנעים לתכתיבי החרדים אולם מרגיז אף יותר שנשים משתפות פעולה עם הדרתן.

27.08.18

מעריב
קשת

הזמרת שרית חדד הותקפה מילולית בעזרת פשקוויל, בגלל הופעה מתוכננת בחברון, ע"י אלמונים שתלו ברחבי קריית ארבע, הקרובה לחברון, מודעות מחאה נגד קיום האירוע, והאשימו אותה בתועבה. בין היתר נכתב "חלחולת נוראה אחזתנו וכל מעי ירגז בשמוע השמועה הנוראה בדבר הופעתה של המשוררת שירי עגבים. שרית חדד שקולה קול ערווה, הביאה לעולם פרי בטן ללא נישואין כדת משה וישראל."

■ ■ ■ הערה: עלית קרפ כתבה בהארץ על הפשקוויל העילג הזה: "השמרנות הדתית היא אידיאולוגיה גורפת, ובתור שכזאת אין לה שום רצון לחיות ולתת לחיות, אלא להאחיד את הסביבה שלה על פי דגם שהיא תקבע. בדגם הזה הנשים חשודות בניסיון קבוע לפתות גברים, בערבים מותר לפגוע ומותר גם לנצל אותם ולהשתלט על אדמותיהם, וגם, אסור לטעות: הומואים זה לא בתוכניות של השמרנים, גם לא נשים ששרות על הבמה והן אימהות חד הוריות. אויש, זה הרי כל כך לא צנוע, והרי כבודה של בת מלך וכו'."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

04.07.18

הארץ
ynet

כשלושים דתיים הפגינו כנגד מצעד הגאווה באשדוד אשר יזם ארגון "חותם". המפגינים הניפו שלטים שעליהם נכתב "אין גאווה בהרס המשפחה", "אין סיבה למסיבה, מצעד הגאווה הינו מצעד הבושה" ו"לאבא אין תחליף". אחד המפגינים, אביתר מימון, אמר כי הסיבה למחאה היא ש"הצועדים כופים עלינו את זה בפומבי."

■ ■ ■ הערה: גם ההומופוב הגאה (כלשונו), סמוטריץ', אמר "עידוד משפחות חד מיניות הורס את החברה" כאילו יש ממש בדברים האוויליים הללו (מעריב).

21.07.18

מעריב

ראש ישיבת הר המור ואחד מבכירי הזרם החרדי דתי לאומי, הרב צבי טאו, תקף בחריפות את משרד החינוך: "אסור לשלוח היום ילדים למשרד החינוך בשום אופן, זה לזרוק אותם ישר לגיהנום, זה אי אפשר, צריך להקים בתי ספר תלמודי תורה ואסור לשלוח למשרד החינוך." הסיבה היא שלטענתו משרד החינוך מכניס תכנים להט"בים אל תוכנית הלימודים: 'שר החינוך אמר לא מזמן שכל בית ספר, גם דתי, יכול לשים דגל של להט"בים. הדבר הזה זה ניסיון להחדיר את התרבות הזו לתוכנו, לעשות לכל המדינה צביון דתי חדש, כולם יהיו קונסרבטיבים ורפורמים. זו נצרות חדשה. יש גם המון נצרות במשרד החינוך. המון הפגשה עם הנצרות באופן חיובי, ידידותי.'

21.07.18

מעריב
וואלה!

תאגיד "כאן" הביא את התייחסותו של הרב הראשי האשכנזי של ירושלים, אריה שטרן, לסערת הלהט"בים וחוק הפונדקאות, שבנוסף שלח מכתב לראש עיריית ירושלים ניר ברקת שבו הוא דורש להסיר את דגלי הגאווה מאזורים מסוימים בעיר הסמוכים לבתי כנסת בטענה כי הם מטמאים את האזור. בהקלטה שפרסם התאגיד נשמע אותו רב אומר: 'מה שאני רציתי לומר בעניין הזה, שמלבד עצם האיסור - שעל פי תורה יש איסור לקיים את המציאות הזו של הלהט"בים בכלל - אבל אף אחד לא מדבר על כך שבעצם מגדלים פה או גורמים להולדת ילדים שנכנסים לחיים מאוד מוזרים ולא טבעיים.'

■ ■ ■ הערה: לרב הראשי של ירושלים: הכתבה הזו, שמדברת על קורבנות אונס במגזר החרדי, מוקדשת לך. הכתבה היא על מלכי (18), חרדית מברוקלין, שעברה התעללות על ידי אחיה הבכור בילדותה והוריה ניתקו עמה קשר ועל עמותת "עמודים", שעוסקת בתחלואים בחברה החרדית, וסייעה לה בעת המשבר (ישראל היום).

23.07.18

קשת

כתובות נאצה נגד קהילת הלהט"ב רוססו בירושלים סמוך לאנדרטה לזכרה של שירה בנקי ז"ל, שנרצחה במצעד הגאווה בבירה בשנת 2015. בכתובות רוסס פסוק מספר ויקרא: "ואת זכר לא תשכב משכבי אישה תועבה היא." מהבית הפתוח בירושלים התייחסו לאירוע: 'כתובת הגרפיטי נגד להט"בים שרוססה צמוד לנקודה בה נרצחה שירה בנקי ז"ל לפני 3 שנים היא עדות לשנאה הקיצונית המתמשכת ולאלימות המכוערת כלפי הקהילה הגאה.'

■ ■ ■ הערה: אביה של שירה בנקי ז"ל: "התשובה לכתובת הנאצה בי-ם היא להשתתף במצעד הגאווה בעיר." (מעריב)

24.07.18

וואלה!
מעריב
הארץ

יותר ממאה רבנים מהציונות הדתית, ביוזמת ארגון רבני דרך אמונה, נאמני הרבנות הראשית ומרכז ליב"ה, תקפו בחריפות את הקהילה הגאה. במכתב שהגיע לידי וואלה! NEWS- מאשימים הרבנים את ארגוני הלהט"ב ב"טרור אגרסיבי" וב"שטיפת מוח תקשורתית כאילו יש איזה מושג של משפחה" במטרה "להפוך את הסוטים לגיבורים". הרבנים, בהם יגאל לוינשטיין, שמואל אליהו, דב ליאור ובכירים נוספים - טוענים כי הילדים שייוולדו בפונדקאות לזוגות הומואים "יהיו אומללים אם לא יאומצו במשפחות נורמטיביות." מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" אורי קידר הגיב: 'מכתב האייטולות הוא קריאה ברורה, שאין איך לפרש אותה בדרך שאינה התרת דמה של קהילת הלהט"ב כולה. חלק גדול מקבוצת המטורפים הזו מקבלת שכר ממדינת ישראל, ושתיקתם של ראש הממשלה נתניהו ושרת המשפטים שקד מעידה כאלף עדים על כך שאין בכוונתם לעשות דבר בכדי לעצור את אותם אנשי דת שאין להם אלוהים.'

■ ■ ■ הערה: פרופ' יורם יובל, פסיכיאטר, חוקר מוח ופסיכואנליטיקאי. יובל מרצה בפקולטה לרפואה - האוניברסיטה העברית בירושלים, כתב מאמר תגובה: 'אחת ולתמיד, להט"בים הם לא סוטים.' (ynet)

28.07.18

ישראל היום

גבר חרדי שהגיע לפארק "אשדוד ים" תקף מילולית רקדנית סלסה שהייתה במהלך פעילות בפארק שבאשדוד, כך לפי סרטון שתיעד את האירוע. בסרטון, ניתן לראות את הגבר צועק ומקלל את הנוכחים במקום, כשהוא מתייחס לרקדנית: "אנחנו לא כמוכם, אנחנו לא משרתים בצבא, אתם זבלים. מי רוצה לראות אתכם? אנחנו בזים לכם ולמה שאתם מייצגים. היא אומרת שהיא אישה ספרדייה להורים ספרדים, השם ישמור, בושה וחרפה."

29.07.18

וואלה!

הרב אריה שטרן, רבה של ירושלים שיגר מכתב לראש עיריית ירושלים ניר ברקת, שבו הוא דורש להסיר את דגלי הגאווה מאזורים מסוימים בעיר הסמוכים לבתי כנסת בטענה כי הם "מטמאים" את האזור. בסביבתו של הרב שטרן ציינו: "השנה, עד כה הבקשה זוכה להתעלמות מוחלטת. זה פוגע בקדושת העיר." אותו רב עמד בשבוע שעבר במרכז סערה ציבורית לאחר שפורסמה הקלטה מהתבטאויות שלו נגד פונדקאות לאבות יחידניים. 'יש איסור לקיים את המציאות הזו של הלהט"בים בכלל,' אמר אז. 'אבל אף אחד לא מדבר על כך שבעצם מגדלים פה או גורמים להולדת ילדים שנכנסים לחיים מאוד מוזרים ולא טבעיים, של חיים בלי אבא ואימא.' דבריו גררו תגובות חריפות במערכת הפוליטית ובשל כך נולד מכתב הרבנים.

29.07.18

וואלה!

הרב לוינשטיין, שהתבטא בעבר נגד קהילת הלהט"ב, אמר על המאבק לשיווין של הקהילה הגאה: "לא ניתן לעוור את עינינו מלראות את הריקבון המוסרי שבמשכב זכר, וודאי לא נכנע לנוכח האלימות המילולית הדורסנית שמופעלת כנגד כל מי שחולק על דעתם." בסיום המאמר, הרב קרא לתלמידיו לאחד "כוחות יחדיו, כל המודאגים מעתיד העם היהודי והמשפחה היהודית, ונגיע להפגנה נגד מצעד התועבה ברחובותיה של ירושלים." חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, הגיבה לדברים ואמרה: 'נאצים, טרוריסטים, אויבי המדינה - אלה המילים שמכוונות כלפי הקהילה הלהט"בית, מילים שמביאות אחריהן סכינים ואקדחים שכבר גבו את חייהם של צעירות וצעירים.'

30.07.18

קשת

חברי קבוצת המחאה הלהט"בית "הפנתרות הוורודות" הגיעו לבני ברק, תלו פשקווילים וחילקו מכתבים שקוראים לבוא למצעד. אבל במהלך הלילה הם הותקפו על ידי כעשרים חרדים, אחד מהם אף ריסס לעברם גז מדמיע והם נאלצו לחדול מפעילותם. הפעילים הסבירו: "באנו במטרה טובה להגיד לכל נער ונערה דתית וחרדית שהם בסדר ושזכותם לאהוב את מי שהם רוצים לאהוב."

31.07.18

ynet
קשת
וואלה!

משה חסדאי, פובליציסט, רס"ן במיל' ומנהל במגזר הציבורי, פרסם מאמר מסית כנגד מיעוטים באתר ערוץ 7 המזוהה עם המגזר הדתי-לאומי. כנגד המיעוט הערבי רשם: "מדובר באויב פנימי, שאחת דינו, לרדת מעל בימת ההיסטוריה. זהו עמלק, שדינו ידוע והגיע הזמן לבצע." המחבר תקף גם גורמים נוספים ובהם קהילת הלהט"ב: 'הכוח הלהט"בי והחילוני השמאלני הקיצוני, הכולל את הפמיניזם הרדיקלי שחודרים לצבא ולעמדות כוח, משחקים לידי האויב הערבי, שרואה בהם הזדמנות להחלשת העוצמה הצבאית והלאומית היהודית.' המאמר הוסר מאתר ערוץ 7 ונכתב כי הועלה לאתר "בעקבות תקלה". האתר פרסם התנצלות בחשבון הטוויטר שלו: "בעקבות תקלה עלה לאתר ערוץ 7 מאמר שתכניו עלולים להשתמע באופן המעודד מעשי אלימות."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

01.07.18

ynet

בעת שאנשי יחידת השיטור של עיריית ירושלים פירקו את מאהל ההשתלטות שהקימו חסידי הרב אליעזר ברלנד בשכונת מוסררה בפעם השנייה - לאחר מבצע הפינוי הנרחב שהתרחש במקום לפני כעשרה ימים - הם הותקפו והתפתחו עימותים בין החסידים לפקחי האכיפה, שאף הסלימו לכדי אלימות ושימוש בגז מדמיע. "זה פשוט היה מפחיד מה שהלך פה," סיכם נפתלי תושב השכונה שמתגורר ברחוב עידו הנביא. "אנחנו מודים לעירייה ולכוחות המשטרה שנוהגים ביד קשה ולא מוותרים לפורעי החוק הללו, ומקווים שיצליחו להחזיר לנו את השקט והסדר לשכונה."

01.07.18

קשת

אדם שמציג את עצמו כנתנאל זוהר, "מחזיר אהבה" ו"קבליסט" - איים על נשים שפנו אליו לעזרה ודרשו את כספן בחזרה כשלא "סיפק את הסחורה". באתר האינטרנט של נתנאל זוהר מופיעות עשרות המלצות נלהבות. כשפנינו לאנשים המופיעים באתר, התברר שזוהר השתמש בתמונתם ללא אישורם. גם עיתונאית ב-ynet, נטלי להב, הופתעה לגלות כתבה באתר שלכאורה נכתבה על ידה. כשתחקירני ynet ניסו לאתר את נתנאל זוהר, התגלה שיש לו שלל זהויות ואתרים. "אף לקוח מעולם לא נפגע ממני. אף אחד לא נעקץ על ידי. אני אזרח שומר חוק," הוא טוען בשיחה.

15.07.18

וואלה!
החדשות 13
מעריב
מעריב
קשת
ynet

חרדים קיצונים תועדו בתחילת השבוע צועקים ורודפים אחר צעירה שעברה בלבוש קצר ברחוב נהר הירדן בבית שמש. הנערה, הדס, סיפרה על המקרה הקשה ב-103FM: "ביום ראשון בערב ירדתי לרחוב בדרך להיות עם משפחתי ושמעתי שמתקיימת הפגנה בשכונה. כשירדתי לרחוב והבחנתי במפגינים, אמרתי לחברותי 'בואו נברח' כדי שלא יראו אותנו, אך לא הספקנו והחלה הרדיפה. את השאר כבר רואים בסרטון. צעקו לנו 'שיקסה', שנסתלק מהרחוב ושכאן זה לא תל אביב." כשנשאלה אמה האם פנתה למשטרה והעירייה, השיבה בשלילה: "מה שקרה לבנות היה מחדל, לא היו שם שוטרים שטיפלו בהמון הזועם, בתי וחברותיה יכלו להיפגע. הסיקור התקשורתי הביא אתו את המשטרה ורק אתמול היא הגיעה בכוננות רצינית. לצערנו הרב זה ככה. אנחנו לא מרגישים מוגנים. שברו לי את המנעול בדלת ואני ממשיכה לחפש דירה לגור בה בשבועיים הקרובים."

■ ■ ■ הערה: בעקבות המקרה תושבי העיר ערכו הפגנה (וואלה!) "הגענו בגלל הקיצוניים. נמאס לנו מהם."

15.07.18

קשת
קשת

תחקיר החדשות של קשת שפורסם במהדורה המרכזית, מעלה כי מקורבים לליצמן מונו באורח פלא לתפקידים במערך הרבנות בבתי חולים שונים, שנתפרו במיוחד עבורם. בנוסף הוא לא חתם על הסכם ניגוד עניינים כפי שנדרש לעשות שר או סגן שר בממשלה. למשל, בפרסומי בית החולים אסותא, מופיע משגיח הכשרות בשם הרב ישראל. שם המשפחה שלו לא מפורט במסמך, אך בירור מעלה כי מדובר בישראל ליצמן: בשיחת טלפון עמו הוא מכחיש שקיים קשר קרוב לסגן השר, אך הוא לא אחר מאשר אחיינו. גם בבית החולים משגב לדך בירושלים נמצאה נציגות משפחתית - גיסו של סגן השר ליצמן, שעלה לאחרונה מארה"ב, נושא בתואר רב בית החולים. בשיחת טלפון נשמע הרב מודה כי הוא גיסו. בכירים במערכת הבריאות שביקשו להישאר בעילום שם הודו שבמקרים מסוימים הועברו אליהם הנחיות מפורשות לקלוט אנשים שהשר חפץ ביקרם. בכיר במערכת הבריאות אמר כי "השר התקשר בעצמו או שלח את עוזריו להודיע לי את מי הם מבקשים למנות." רוב המינויים הם לתפקיד בשם מתאם קשרי קהילה לציבור החרדי - ספק מאעכר, ספק מגשר תרבותי.

16.07.18

ynet

אחרי סערת הנערה שברחה מהמון זועם, כ-150 חרדים מבית שמש הפגינו הלילה מול שתי משפחות המשתייכות לחב"ד, בדרישה שיעזבו את השכונה. "יש פה שכונה חרדית ויש שני בתים שמי שגר בהם אינו דתי, יש קטינים שמגיעים אליהם והם מתעסקים עם בנות. יש פריצות, זה דבר שאסור שיקרה בשכונה שלנו," אמר אחד האברכים.

16.07.18

החדשות 13

תחקיר "המקור" חושף עדויות פרשת "בחדרי חרדים" שבה נחקרה עסקה בין הרב יאשיהו פינטו לבעלים לשעבר של האתר החרדי, שכללה מתן סיקור חיובי בתמורה לסיוע במציאת רוכש לעסק. תחקיר "המקור" חשף את עדותו של הרב דב פוברסקי, לשעבר בכיר באתר, שטען כי כהן דאג שפינטו יקבל סיקור חיובי בתמורה לסיוע ברכישה עתידית של האתר. "גיא, שנפגש עם הרב פינטו, סיפר לנו שהוא הבטיח לו לקשר בינו לבין נוחי דנקנר, וינסה להוביל מהלך שנוחי ירכוש את האתר," סיפר פוברסקי, "אז דובר על 20 מיליון, 50% מהאתר. מופרך. אבל גיא חשב אחרת והנחה לפנק את הרב פינטו."

17.07.18

קשת

נהוראי דוד-בליתי, תושב בית שמש, טוען בראיון ל"חדשות הבוקר" כי הותקף באלימות קשה על ידי המון חרדי, לאחר שתיעד את "משמרות הצניעות" הפועלות בעיר. בסרטון שצילם הוא נראה מוקף על ידי קבוצת חרדים שהחלה לרדוף אחריו. הבוקר, כשהוא חבוש בידו וחבול בראשו, הוא סיפר את גרסתו לאירועים: "הם התנפלו עליי כי אני גר פה בשכונה ואני מה שנקרא 'חרדי נושר', מבחינתם ירדתי מהדרך והם מנסים להוציא מהשכונה כל מי שהוא כזה."

17.07.18

הארץ
וואלה!
וואלה!
וואלה!
קשת
קשת
ynet
וואלה!

הורים דתיים משכונת רמת שלמה בירושלים נעצרו בחשד שהתעללו בילדיהם, וזאת כדי לקבל כסף מביטוח לאומי בסכומים של שמונה מאות אלפי שקלים. בעת אשפוז אחד הילדים הקטנים, עלה החשד כי אמו, בת 30 אם לעשרה ילדים, הזריקה לו אינסולין שלא לצורך רפואי. ההורים נעצרו לפני כשבוע ובמהלך החקירה עלה החשד כי הם תקפו כחמישה מילדיהם באותה הדרך. בעקבות המקרה הזה בדקו הרופאים את שאר הילדים, ו"הגענו למסקנה שככל הנראה אין להם סוכרת. האם הלכה מתחת לרדאר והוליכה שולל את המערכת." עו"ד רפאל מכתבי המייצג את החשודה אמר כי "מרשתי מכחישה את החשדות. התלונה הוגשה ממניעים פסולים בשל סכסוך במשפחה ויש לשחרר ולאפשר למרשתי לשוב לחיק ילדיה."

27.07.18

החדשות 13
מעריב

משה פישר, בן 54, הורשע בשורת מעשים מגונים שביצע בשלושה קטינים בני 13-15 ממשפחות חרדיות, שניים מתוכם עבדו אצלו בעסק לניסוי ספות. פישר העסיק את הקטינים וכן נהג לבלות בחברתם ולקנות עבורם מוצרים שונים ויקרים. בית המשפט גזר עליו שש שנות מאסר בפועל, תוך שהוא מציין את היותו נכה ב-65% ומתקשה בהליכתו.

27.07.18

ישראל היום
קשת

גבר כבן 60 חשוד במעשה מגונה בבת עשר בבית הכנסת, בזמן שאביה של הילדה התפלל במקום. החשוד, תושב ירושלים, נעצר לאחר שביצע בה מעשים מגונים במקרים נוספים.

27.07.18

מעריב

חרדי נשוי בן 32 הצליח להימלט מעונש ומהמשטרה לאחר שביצע על פי החשד מעשה סדום בקטינה ונמלט מהזירה. לאחרונה הוא נתפס בגין עבירת מין שביצע על פי החשד בקטין אחר. דגימות DNA שהופקו מהקטין הובילו אל התפתחות דרמטית ומשמעותית בחקירה. בינתיים מיוחסים לחשוד שישה מקרים נוספים שבחקירה הוא קשר עצמו אליהם.

27.07.18

החדשות 13
וואלה!

מאיר תורג'מן, סגן ראש העיר ירושלים, חשוד בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, וכן עבירה שעניינה גניבה בידי מורשה. המשטרה הודיעה כי גובשה תשתית ראייתית נגדו. לפי ממצאי החקירה, תורג'מן קיבל לכאורה טובות הנאה שוות כסף בתמורה לקידום תועלתם של אחרים. בפרשה מעורב, לכאורה, גם שלמה דרעי, אחיו של שר הפנים אריה דרעי. לפי תחקיר חדשות עשר, תורג'מן קידם לכאורה את בנייתן של כ-1,600 יחידות דיור לבקשת חברו, שלמה דרעי.

28.07.18

מעריב
החדשות 13

עו"ד אילון אורון, עורך דינו של אלי בר זכאי, שחשוד כי דרס למוות את אילון שלו-אמסלם בן ה-13 בסוף השבוע האחרון בתל אביב תחת השפעת אלכוהול, אמר: "מרשי הוא 'ילד טוב ירושלים'," והוסיף: "הוא מגיע ממשפחה חרדית וצבר ותק של חמש שנים בנהיגה ללא עבר עברייני. הוא בחור טוב שקרה לו אסון. אתמול פורסמו נתונים שהראו כי נערים רבים בקבוצות הגיל שלו מצאו את עצמם נוהגים אחרי ששתו אלכוהול. אני לא מקל ראש בכך, זו תופעה וזה לא בסדר."

■ ■ ■ הערה: הבדיקה הראתה: רמת האלכוהול של הנהג הדורס בת"א - פי 10 מהמותר (החדשות 13) ואף הנהג הודה שהוא "פירק בקבוק וודקה" כהגדרתו (החדשות 13).

28.07.18

וואלה!

הרב שלמה בן אהרון, גבר חרדי המוכר כ"מרפא", תושב טבריה בן 59, ואישה נוספת ששימשה כשותפתו, "הרבנית" תושבת ראשון לציון בת 59, הנשואה לאדם אחר - נעצרו. המשטרה מייחסת להם עבירות של בעילה, מרמה, סידור נישואים אסורים - וכן ביצוע מעשים מגונים והתחזות. חוקרי המשטרה סוברים כי השניים ביצעו בשלוש נשים מעשים מגונים ואף מעבר לכך, במסגרת שיטת טיפול וריפוי שפיתח בן אהרון. השניים נעצרו בתחנת באקה אל גרבייה, שם נחקרת הפרשה.

05.08.18

ynet

הרב שמעון אור, חתנו של הרב יהושע צוקרמן, מראשי ישיבת "הר המור" בבירה, התריע במשך שנים כנגד חשוד בפדופיליה אשר שהה בישיבה ופגע מינית בקטינים. הרבנים הבכירים במוסד של חותנו היו מודעים למעשים אך בחרו לשתוק, ובכך יש להם אחריות להמשך הפגיעות. הרב אור חשף ב-ynet כי גם קרוב משפחתו הותקף מינית על ידי החשוד.

05.08.18

מעריב
קשת

הרב אריאל נזרית, אביה של אביטל רחלי נזרית ז"ל, אשר טבעה למוות בבריכה בעת שהמשפחה שהתה בצימר, התראיין למהדורת ה"חדשות" וסיפר על התחושות אחרי האסון הנורא שפקד את המשפחה: "שמרנו עליה מכל משמר, וראינו שכשהבורא רוצה, אי אפשר לתפוס את הנשמה, אולי את הגוף אפשר לתפוס ביד, אבל את הנשמות הוא מביא לעולם, והוא לוקח אותם בזמנם."

06.08.18

קשת

נהג של חברת דורון הסעות שהסיע קבוצת חרדים - תיעד בסרטון את הזוהמה והלכלוך שאותם חרדים השאירו באוטובוס שלו, כולל פרטי לבוש חרדיים. מהחברה נמסר: 'הסרטון צולם ע"י אחד הנהגים שלנו במטרה להראות עם מה נהגים בכל הארץ מתמודדים ולחנך להשארת סביבה נקייה יותר בכל מקום אליו מגיעים. אין הדבר מופנה לפלח אוכלוסייה ספציפי, אלא תופעה נרחבת ומוכרת בציבור. אנו מבטיחים שנמשיך ונקפיד על ניקיון לאחר כל נסיעה, אך נשמח לעזרת הציבור.'

06.08.18

ישראל היום

ישראל כהן פרסם באתר החרדי "כיכר השבת" כי תושבים יהודיים שמתגוררים בווינה מתלוננים שהנופשים החרדים לא שומרים על כללי המקום. ההודעה החריגה נתלתה לאחר שבעל המקום התלונן שהתיירים החרדים משאירים נזק ולכלוך, וכן נכנסים כמה במחיר של אדם אחד. לא מדובר בפעם הראשונה שבה מתלוננים תושבים באירופה על התנהלותם של התיירים החרדים. לפני כשבועיים פרסם כהן כי רדו ברנסקי, ראש משרד התיירות בדאבוס, עיירת סקי יוקרתית בחודשי החורף, ואחד מיעדי התיירות המבוקשים בקרב חרדים בקיץ - שלח מכתב חריף לראש הקהילה היהודית, שבו הוא התריע על כך שהיהודים משאירים לכלוך ופוגעים בשמה הטוב של העירייה.

07.08.18

קשת

הרב אריה כהן שמכהן כראש מחלקת הנוער בכולל הקהילתי במיניאפוליס שבארה"ב, שלח בעזרת אפליקציית הכרויות תמונות לא צנועות למי שחשב שהוא נער בן 16, אך בפועל היה חוקר משטרה. הרב כהן עומד למשפט באשמת שידול קטין לקיום יחסי מין באמצעים אלקטרונים, וכן באשמת התנהגות מינית אסורה עם קטין באמצעים אלקטרוניים - שתיהן עבירות המוכרות בחוק במדינת מינסוטה.

11.08.18

וואלה!
קשת
מעריב

רב נעצר בחשד שקיבל שוחד בתמורה לסיוע לספקים בהכנסת סחורה לארץ, בתוקף תפקידו כמנהל מחלקת כשרות יבוא ברבנות הראשית. יחד אתו נעצרו ארבעה נוספים ועוכבו לחקירה שמונה בני אדם. על פי החשד, הוא נתן תעדוף לספקים וליבואנים בהכנסת מוצרים שונים לארץ בתמורה לשוחד ולטובות הנאה, תוך קיצור זמנים. עם מעצר החשודים, נערכו חיפושים בבתיהם ובמשרדיהם. בחלק מהבתים נתפס כסף בשווי מאות אלפי שקלים. הם יובאו לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בראשון לציון.

■ ■ ■ הערה: שמו של אותו רב הותר לפרסום. שמו הרב יצחק ארזי (הארץ).

24.08.18

ynet
קשת
הארץ
החדשות 13

במהלך קטטה בין תלמידי ישיבה במודיעין עילית, נדקר אחד מהם. מהמשטרה נמסר כי הקטטה התפתחה בעקבות ויכוח שהתגלע בין תלמידי ישיבה בעיר, אז דקר חשוד את אחד הנערים ונמלט מהמקום. בהמשך נתפס על ידי המשטרה וחקירת האירוע נפתחה.

25.08.18

ynet

חבורה של כמה עשרות גברים דתיים שטבלה במעיין בסמוך לירושלים תקפה משפחה דתיה שבאה אף היא לטבול המקום. אב המשפחה, נטעאל בנדל, סיפר: "חששתי שזה מתקרב לאלימות פיזית ומיד שלפתי את המצלמה. גם לאחר שכיביתי אותה המשיכו הקללות וההטרדות המיניות. אשתי בחרה שלא להיכנע לבריונות ולממש את זכותנו ליהנות מהמעיין במרחב הציבורי. ישבנו במעיין כשכל העת הם ממשכים לקלל בצורה שאני מתבייש לחזור עליה." הוא אף הוסיף כי משפחתו לא הייתה הקורבן היחיד באותו היום, אלא גם משפחה נוספת שבאה על ילדים נוספים: "בעוד אנחנו במים יחד עם הבחור וילדיו, החלו כמה מהם להתפשט מולנו לגמרי. הילדים היו המומים. מדובר בילדים בגיל הגן. בשלב מסוים גבר בן כ-60 התפשט מול אשתי, קפץ למים, נעמד עירום מול הילדים והחל לצעוק על הילדה הקטנה: 'לכי מכאן ילדה, את מפריע לי, את לא רואה?'"

26.08.18

ynet

תושב סוסיא שבדרום הר חברון הואשם ע"י נשים בקהילתו בתקיפתן המינית ובפדופיליה, לאחר שזה נבחר להיות שליח ציבור בתקופת החגים. מאז פרסום התקיפה, סוסיא סוערת. הורים רבים פנו למתלוננות וניסו לאסוף פרטים. הגורמים התורניים ביישוב, מתברר, מכירים את הסיפור. בשיחה עם ynet הסביר אחד מהם כי העביר שיעור בעניין, וטען כי "צוות מוגנות" שפועל ביישוב עוקב אחר האיש ומוודא שלא יתקוף אף אחת.

26.08.18

הארץ

ראש מועצת היישוב החרדי עמנואל שבשומרון, עזרא גרשי, הואשם בפרשת שחיתות בשלטון המקומי לצד נאשם נוסף, בכיר בקהילת חב"ד במועצה. לפי כתב האישום, השניים סיכמו כי גרשי, העומד בראש המועצה מטעם ש"ס מאז 2008, יקדם את ענייני חב"ד בניגוד לחוק, בתמורה לתמיכת חברי הקהילה בו. ההסכם ביניהם יצא לפועל רק בחלקו.

27.08.18

ישראל היום

שמונה חסידי ברסלב, שעלו שיכורים לטיסה מנתב"ג לאומן, הורדו מהמטוס לאחר שהתפרעו, פגעו באנשי הצוות וגם התעמתו עם שוטרים. אחד מהם הקיא על רצפת המטוס. בגלל ההתפרעות והצורך להוריד את מזוודותיהם, התעכבה הטיסה ביותר משלוש שעות.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

01.07.18

ynet

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הגיב על חוק הגיוס ואמר ש"אילולא לומדי התורה שתורתם אומנותם - לא היה קיום לעולם," וגם: "במדינה שרוב תקציבה הולך לביטחון, אנחנו מצליחים להגדיל צמיחה ואשראי בזכות לומדי התורה ובלעדי זה אין לנו זכות קיום - איפה הבושה של העם שמדבר כך על לומדי התורה?"

03.07.18

ישראל היום

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, אמר בראיון לערוץ 7 בהתייחסו לרעידות האדמה האחרונות, עוד קודם לרעידות נוספות שהתרחשו, ש"רעשי אדמה לא מזיקים בישראל ... אצלנו רעידות אדמה לא מזיקות. הן מעוררות אותנו לתפילה. כשזה קורה באיראן, למשל, יש עשרות אלפי הרוגים." לא מדובר בהתייחסות היחידה לנושא. מוקדם יותר אתמול רמז ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) כי הרעידות התרחשו בשל מתווה הכותל: "אולי רעידת האדמה הבוקר היא בגלל שמישהו מנסה לגעת בקדוש לנו," תהה. בעבר אף טען ח"כ שלמה בניזרי, אף הוא מש"ס, כי רעידת אדמה התרחשה בשל משכבי זכר.

09.07.18

החדשות 13
וואלה!

ועדת הגיוס דנה בשינוי נוסח של סעיף עיקרי בחוק שגיבשה ועדה מיוחדת במשרד הביטחון. לפי ההצעה, יימחק הסעיף הקובע כי מטרת החוק היא "צמצום אי השוויון בגיוס תוך הכרה בחשיבות לימוד התורה", ובמקומו ייכתב כי המטרה היא "לעגן בחוק הסדר לדחיית שירות לתלמידי ישיבות אשר תורתם אומנותם, תוך הכרה בערך לימוד התורה." השינוי עורר התנגדות.

■ ■ ■ הערה: איזה ערך יש ל"לימוד תורה"? חבל שבהצעת חוק, שאמורה להיות רצינית, כותבים הבלים.

09.07.18

ynet

למרות הסכם הבראה בין הרשת של ש"ס לבין משרד החינוך, שנחתם לפני כחמש שנים, שבו התחייבה בין השאר הרשת לצמצם את מספר המוסדות ולקבל אליה רק מוסדות שנאמנים ל"יהדות החרדית הספרדית" - הרשת מקבלת גם מצטרפות חדשות שאינן נמנות עם הזרם הספרדי-חרדי. בתוך כך, בשנתיים האחרונות צמח מספר מוסדות החינוך ברשת מ-174 ל-208. הסיבה היא כספית: בית ספר שמצטרף לרשת מקבל תקציב נאה גם אם אינו מלמד ליבה. בית ספר עצמאי או מוכר שאינו רשמי, שמצטרף לרשת, זוכה בבת אחת לתוספת תקציבית נאה. כך ניתן למצוא לפתע ברשת החרדית-ספרדית חיידר ביידיש ומוסדות של חסידות חב"ד, שלא מחנכת בדרכו של הרב עובדיה יוסף.

■ ■ ■ הערה: חינוך לבערות ונבערות. ישראל הולכת לאבדון.

24.07.18

וואלה!

הרב חיים קנייבסקי, ממנהיגי הציבור החרדי-ליטאי בישראל ומחשובי פוסקי ההלכה, טען השבוע שהמשיח נולד בשבת האחרונה, ערב תשעה באב - כך דווח ב"דיילי סטאר" הבריטי. הרב קנייבסקי טוען שאסור לנו לצפות למשיח וציטט את דברי הגמרא (סנהדרין צ"ז ע"א) ואת דברי הרמב"ם (מלכים י"א): "שלושה באין בהיסח הדעת, אלו הן: משיח, מציאה ועקרב." לדבריו: "המשיח יגיע ברגע של היסח דעת - ואם נמתין לו בכל רגע, לא יבוא." גם אתם תוהים אם כך מדוע שיתף אותנו? הוא טוען שאין בזה סתירה כי "אפילו כשממתינים לו - עדיין לא חושבים שבאמת יבוא הרגע."

■ ■ ■ הערה: אנחנו לא המתנו לדברי הבל כאלה והנה הם הגיעו... מדהים.

28.07.18

ישראל היום

הרב מאיר אליהו האשים את קהילת הלהט"ב וההומוסקסואליות בכך שאבן נפלה מהכותל המערבי בשבוע שעבר. בשיעור שמסר בשכונת הבוכרים בירושלים הוא התייחס לנפילת האבן והפנה אצבע מאשימה ל"מצעדי התועבה וההפגנות שהם עושים". בנוסף, לאחר נפילת האבן, רמזו גורמים שונים לכך שמדובר בסמל ובמסר נגד הרפורמים, שמתפללים ברחבה המשותפת. "אסור לנו לדרוש ולפרש תופעות טבע כאיתותים משמים, שהרי נסתרות דרכי הבורא, ובכל זאת עיתוי ומיקום הנפילה מעלים תהיות רבות," אמר חבר מועצת העיר ירושלים דב קלמנוביץ' ביום לאחר נפילת האבן.

31.07.18

ישראל היום

כתב העת האקדמי "JAMA Pediatrics" חשף כי עשרות פעוטות חלו ואלפי בני אדם נחשפו למחלת החצבת שכמעט ונעלמה מהעולם, מכיוון שיהודים חרדים סירבו לחסן את ילדיהם. הסיבה להתפרצות הייתה התנגדות של חלק מהקבוצות החרדיות לקבל את החיסון, שהיה מונע את המחלה. 12 מהחולים היו ילדים מתחת לגיל שנה, שעדיין לא יכולים היו לקבל את החיסון (ובעצם הסתמכו על "חיסון העדר"). על פי החוקרים, אלפי האנשים שנחשפו למחלה היו באזורים גיאוגרפיים שבהם חיו מתנגדים לחיסונים. למרבה הצער, בעקבות ההתפרצות נאלצה אישה בהיריון לעבור הפלה, לאחר שלקתה במחלה.

11.08.18

הארץ

חברת ישראייר התקינה מזוזה באחד ממטוסיה שהגיע לארץ, במסגרת טקס חנוכת מטוס חדש. נוסע שירד לאחרונה מטיסה של החברה שלח לכתב הארץ, אורי משגב, צילום של מזוזה שהותקנה בפתח המטוס. משגב כתב על כך: "חברת ישראייר מתגאה בשנים האחרונות בהרחבת קווי השירות שלה ובהגדלת צי המטוסים. מסתבר שיחד עם הקדמה מגיע לפעמים גם טמטום."

■ ■ ■ הערה: סילוק נשים בטיסות כבר יש, ומה השלב הבא? בריתות במטוס?

20.08.18

ynet

שרת התרבות והספורט מירי רגב התראיינה לאולפן ynet וצידדה בשר התחבורה ישראל כץ. לטענתה, הוא קיבל "החלטה נכונה וראויה" כשביטל את עבודות הקמת גשר יהודית בנתיבי איילון בשבתות. לדבריה, לא מדובר בכניעה למפלגות החרדיות: "אני חושבת שמדובר פה בהבנה של צרכים של אנשים דתיים שגרים כאן במדינה הזאת, מדינה יהודית, שחיים פה גם חרדים, מגיע גם להתחשב בדעות שלהם." היא הוסיפה: "אין שום סיבה שיעבדו בשבת אם אפשר לעבוד משתיים בבוקר עד חמש בבוקר. אז יגמרו את הגשר לא בשבועיים אלא בחודש. מה קרה? אם אפשר להגיע להבנות בעניין אני לא רואה בזה שום בעיה."

■ ■ ■ הערה: לדברי רגב אין עם זה שום בעיה, רק הבעיה בדברים שלה שלא ניתן לעבוד שלוש שעות בכל לילה. זה פשוט בלתי אפשרי, אבל אפשר לברבר ולקשקש בתקשורת, זה ממש קל.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

23.07.18

וואלה!

גבר כבן 30 וקשישה בת 82 המתגוררים במאה שערים נפגעו באורח אנוש בשריפה שפרצה בבניין מגורים בשכונתם שבירושלים. לאחר קריאה לעזרה, חובשים ופרמדיקים של מד"א שהגיעו למקום העניקו לנפגעים טיפול רפואי ופינו אותם לבית החולים שערי צדק שבעיר. משם הועברו השניים לטיפול בתא לחץ בבית החולים אסף הרופא שבבאר יעקב.

■ ■ ■ הערה: רבים במאה שערים לא מכירים במדינת ישראל. האם ניסו במקום לקרוא לעזרת הרשויות - לקרוא לאלוהיהם?

14.08.18

ynet

ילד בן 4 מהעיר החרדית מודיעין עילית נפצע באורח קשה לאחר שככל הנראה נפל מגובה בביתו. צוות מד"א העניק לו טיפול רפואי ופינה אותו לבית החולים שיבא בתל השומר.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

15.08.18

ynet

כתב ynet, יהודה שוחט, פרסם סקר שערך בספרי לימודי החול במוסדות החינוך החרדיים, וגילה תמונה עגומה במיוחד: לא רק שמוסדות לימוד רבים בחינוך הלא מוכר כמעט ולא לומדים בהם לימודי חול בכלל - לא מתמטיקה, לא אנגלית, לא היסטוריה, בוודאי שלא ספרות ואזרחות - אלא גם שהספרים כלל אינם מעודכנים ומכילים שגיאות עובדתיות וגם שגיאות תחביר ודקדוק. הנרטיב הדתי אורתודוקסי שולט.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

03.07.18

וואלה!

אלפי חרדים מהפלג האנטי-ציוני "העדה החרדית" קיימו הפגנה בכיכר השבת בירושלים, ובה הושמעו קריאות נגד הח"כים החרדים שהצביעו נגד חוק הגיוס אך מאחורי הקלעים פעלו לקידומו. במספר שלטים נכתב "נמות ולא נתגייס". הפלג הקיצוני מחזיק בעמדה לפיה ישנה "גזירת גיוס", אף שצה"ל אינו מגייס חרדים בכפייה.

27.08.18

קשת

עדויות של נשים חרדיות על "ליל הכלולות" שלהן - מגלות את המחיר הנפשי הכבד אותו הן משלמות בעקבות נישואי הכפייה (שנקראים "שידוך"). ד"ר טל וישנה, פסיכיאטרית המתמחה במגזר החרדי, מסבירה את המנגנון הנפשי: "יש צעירות רגישות שפשוט מתמוטטות. אנחנו מזהים אצלן רמות חרדה גבוהות, חלקן נזקקות לטיפול בכדורים ואנחנו עושים הכול כדי שלא יגיעו לאשפוזים בבתי חולים פסיכיאטריים. אחת הבעיות היא שלוקח זמן לגלות תופעות נפשיות. זה לא מיידי, יכולים לעבור ימים עד שמתברר שהכלה לקתה בהתקף חרדה או בהתקף פסיכוטי, עד שהסביבה מבינה שהיא צריכה סיוע נפשי."

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי