אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 158: מרץ-אפריל 2018

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

בנט: "הדיבור על גיוס חובה זה קשקוש - עדיף שיעשו חמש יחידות"
תערוכה הוסתרה - לבקשת החרדים
החרדים חששו מנקמת השבת של העיריות - ונוסעי התחבורה הציבורית ישלמו את המחיר
איסור הכנסת חמץ לבי"ח: "איך מאבטח ידע מה כשר? זו כפייה דתית"
הקרב על החמץ בבסיסים
כך ישראל מעודדת הקמת בתי ספר נפרדים לבנים ולבנות כבר מכיתה א'
אישום: מסרו מידע חסוי על נשים שרצו לבצע הפלה לעמותה דתית
דרמה בהלוויית הפעוט: חרדים קיצוניים חטפו את הגופה מאנשי זק"א
מנכ"ל משרד הביטחון: "בת"א משתמטים יותר מהחרדים" (למרות שהעובדות מראות אחרת)
ללא לימודי ליבה: בוגרי ישיבות יקבלו אישור על 12 שנות לימוד ממשרד החינוך
הרב שפירא: "הפכנו ללהט"ביסטן"

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

04.03.18

החדשות 13
מעריב
דה-מרקר

הסיעות החרדיות הצליחו בימים האחרונים לסכל רפורמה משמעותית בתחום התחבורה הציבורית. הרפורמה הייתה להעביר את האחריות על קווי האוטובוסים לרשויות אזוריות, וכך במקום פקיד אחד במשרד התחבורה בירושלים שצריך לאשר כל שינוי בקו כלשהו - האחריות תעבור לשלטון המקומי. החרדים, שמבינים כי יותר קל להתעסק עם משרד התחבורה מאשר עם רשויות מקומיות, בהן הם פחות חזקים, החליטו לסכל את הרפורמה, ככל הנראה מחשש שהדבר יגרום בסופו של דבר להפעלת אוטובוסים בשבת. הרפורמה זכתה לתמיכה מקצועית מקיר לקיר בארגוני התחבורה הציבורית, ויו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, היה אמור לעמוד בראש ועדה מיוחדת שתפתור את הסוגיה. אלא שהוועדה מעולם לא התכנסה, וככל הנראה כבר לא תעשה זאת, לאחר שהרפורמה סוכלה.

25.03.18

החדשות 13
החדשות 13
ynet
קשת
החדשות 13

סגן שר הבריאות ליצמן ביקש מבתי החולים לבדוק האם מוכנס חמץ למוסדות הרפואיים, אולם חלק מבתי החולים הבהירו כי אינם יכולים לעמוד בבקשה זו, וגם המאבטחים אינם יודעים להבחין בין מוצרים כשרים לכאלה שאינם. עם זאת נרשמו מקרים שבהם מאבטחים עצרו מבקרים בבית החולים. לאחרונה הוגש בג"ץ נגד הנוהל האוסר על הכנסת חמץ לבתי החולים, מה שהעלה את הנושא שוב לכותרות. בתשובת המדינה נכתב כי נוהל בדיקת החמץ הוא "נוהל סביר וראוי שנועד להבטיח את הצורך לשמור על בתי החולים פתוחים ונגישים עבור אנשים שנוהגים מנהגי כשרות בחג." לכן ביקשה המדינה לדחות את העתירה.

26.03.18

קשת
קשת

חיילים מתלוננים כי בבסיסי צה"ל עורכים ביקורות חמץ מחמירות מבעבר, גם לפני כניסת חג הפסח. "עשו לנו בדיקות בתיקים, אמרו שמי שייתפס עם חמץ יעלה למשפט," מספרים החיילים. חיילת סיפרה כי בתחילת השבוע נדרשו חיילי הבסיס לזרוק לפח את כל האוכל שהגיעו איתו מסוף השבוע, על אף שהיה אפשר לצרוך אותו במשך ימים רבים לפני החג. נציגי הפורום החילוני הוצפו בעשרות פניות של חיילים שמתארים מציאות דומה בבסיסים, לאחר שהם פרסמו פוסט בפייסבוק על הנושא.

10.04.18

קשת

בית החולים לניאדו בנתניה, שהוא בית חולים פרטי המוגדר כציבורי (כלומר "משרת את כלל האוכלוסייה", כהגדרת המדינה), ומקבל תקציבים לאור זאת מהמדינה - כופה את חוקי השבת וגם את חג הפסח בצורה חמורה, כך עולה מעדויות של העובדים בו ומתביעות שהוגשו כנגד בית החולים.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

28.02.18

החדשות 13

בעיר טבריה, שבה יותר מ-20% מתושבי העיר הם חרדים, מתחוללת לא פחות ממלחמת דת, שמובילה אף לאלימות ולירידה מתמדת בתיירות. העיר נמצאת במצב של הידרדרות כבר מספר שנים, והתושבים המקומיים הוותיקים עוזבים ומפנים את מקומם לתושבים חדשים - בעיקר חרדים, שמגיעים בעקבות ההבטחה לדיור זול ובר השגה. "לצערי טבריה מוגדרת היום כעיר חרדית יותר," הסביר אופיר נחמני, מועמד לראשות העירייה. "החילונים בורחים," הוסיף אחד התושבים החרדים.

12.03.18

הארץ

קופת חולים כללית שלחה למבוטחותיה תושבות הגליל העליון - הזמנה ל"ערב שכולו בריאות", כאשר אחת המרצות שם היא הרבנית רונית ברש הידועה כמחזירה בתשובה. בהזמנה סופר כי הערב יכלול "שיחה על העצמה נשית והפרשת חלה". בכתבה ששודרה בתוכנית "אנשים" בקשת ב-2015 אמרה רונית: "אני מסתובבת עם גלאי מתכות, איזה יהלום של בת ישראל אני יכולה ללכוד לרשתי... אם תטעמו את הטעם שלי ותגידו לא טעים, משוחררת אחותי, לכי. אבל את חייבת לטעום."

13.03.18

ynet

החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה תבעה את המועצה הדתית בקריית ים, בגין פלישה והפעלת בית קברות בשטח לא שלה. השופטת קיבלה את הטענה של החברה, קבעה שהמועצה הדתית תשלם כ-467 אלף שקל וכתבה: "מתביעה זו עולה תמונה עגומה, של רשויות ציבוריות שפלשו למקרקעין פרטיים ועושות בהם שימוש במשך שנים רבות, שלא כדין."

17.03.18

דה-מרקר

נאמני תורה ועבודה, תנועה ציונית-דתית המייצגת זרם ליברלי בציבור הדתי, חושפת כי משרד החינוך מעודד הקמה של בתי ספר יסודיים נפרדים לבנים או לבנות בלבד, ללא הצדקה ובמימון כספי ציבור. קיים זינוק של 112% במספר התלמידים הלומדים בהפרדה מגדרית מלאה. במקרים אחרים, משרד החינוך מעודד הורים ומנהלי בתי ספר להפוך בתי ספר מעורבים לנפרדים, תוך הבטחות לתקציבים גבוהים יותר.

19.03.18

וואלה!
וואלה!
קשת

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים מתח ביקורת חריפה על קורס של נציבות שירות המדינה, שנערך בהפרדה בין גברים ונשים. השופטת רחל בר"ג הירשברג המליצה לנציג המדינה, עו"ד משה וילינגר, כי המדינה "תחשב מסלול מחדש" בכל הנוגע לקורס. לאחר הקורס, המשתתפים אמורים להיות מוצבים למשך כשנתיים בשירות המדינה או ברשויות המדינה, "ובהעדפה להשמה בצמתי השפעה".

■ ■ ■ הערה: ערעור המדינה התקבל: הקורס לגברים חרדים בלבד לא יופסק (ynet).

27.03.18

ynet

באירוע חתימת הסכם הגג לבניית אלפי יחידות דיור בעיר החרדית אלעד שבמרכז הארץ, אמר שר הבינוי יואב גלנט: "אני חושב שהממשלה הזאת, ובתוכה משרד הבינוי והשיכון, מקדמים את הבנייה לאוכלוסייה החרדית יותר מכל ממשלה לפניה. אני רואה בעניין הזה חובה וזכות." שר האוצר משה כחלון הוסיף כי אלעד "זו עיר חרדית שברוך השם מתפתחת במימדים הרבה יותר גדולים מאשר במגזר הלא-דתי, והתושבים כאן זקוקים לפתרונות דיור."

28.03.18

קשת

חיילי 8200 שסיימו טירונות - זועמים על חדירת אלמנטים דתיים במהלך טירונות כללית של חיל המודיעין. הם מדווחים על מקרי ניסיון תחרוד. במקרה אחד התארחו במהלך אחת השבתות שסגרו בבסיס בעל ואישה דתיים עם ילדיהם - הבעל העביר לחיילים שיעורי תורה והאישה לחיילות. את טקס סיום הטירונות פתח הרב הצבאי במקום המפקדים והקריא טקסטים שנויים במחלוקת שמקומם לא בצבא. בנוסף ניסו למנוע מחיילת לעלות ולשיר.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

28.02.18

החדשות 13
מעריב
ynet

בובה בדמות חייל וספוגה בחומר דליק נתלתה על מבנה בשכונת מאה שערים בירושלים. מחקירה ראשונית נראה כי המטרה הייתה להצית אותה בהמשך. במשטרה פועלים במטרה לאיתור המעורבים באירוע.

■ ■ ■ הערה: לאחר תליית בובת החייל במאה שערים - שני חשודים עוכבו לחקירה (החדשות 13).

18.03.18

ynet

הרב הראשי הביא דוגמה מברכת "משנה הבריות". לשם כך הוא הביא כדוגמה "כושי" והשווה את ה"כושי" לקוף: "לא כל כושי מברכים... צריך שיהיה כושי שאבא שלו ואמא שלו לבנים... אם אתה יודע, יצא להם בן קוף, יצא להם בן ככה."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

03.03.18

ynet
קשת

כתב ynet, יצחק טסלר, מספר על ההתעללות הפיזית שהוא וחבריו לספסל הלימודים ספגו כדרך שבשגרה מהמורים החרדים בבית הספר החרדי בו הוא שהה. הוא כותב: "דבר לא הכין אותי לאלימות שבה נתקלתי כאשר התחלתי ללמוד במגזר החרדי... אני רעדתי מפחד, ולא כמטבע לשון. כשהמורים היו עוברים משלב הדיבורים לשלב המעשים הייתי מתכווץ במקומי, וכמוני שאר הילדים. אף אחד לא העז להוציא הגה, כי היה ברור שכל תגובה תפנה את הזעם והמכות אל התלמיד הבא."

05.03.18

News1

אלעזר ויגדרוביץ, חסיד גור בן 26, ירצה ארבע שנות מאסר לאחר שהודה שהביא למעצרם של בני זוג באוקראינה, שהקשר ביניהם לא נראה לאנשי החסידות, בכך ששתל סמים במזוודותיהם. במסגרת הסדר הטיעון הודה ויגדרוביץ בסחיטה בכוח, תקיפה בנסיבות מחמירות, חבלה במזיד, קשר לפשע, כליאת שווא, שימוש במסמך מזויף והפרת הוראה חוקית. ויגדרוביץ גם חוייב לפצות את השניים ב-400,000 שקל.

18.03.18

ynet

גורמים חרדיים יוזמים הפרדה בין המינים בצורה "וולנטרית" בקרונות הרכבת בירושלים, כשם שיש בחלק מקווי האוטובוס, וקוראים לגברים ולנשים להתרכז באזורים נפרדים בזמן הנסיעה בה. הם הדגישו כי אינם מעוניינים לכפות את העדפתם זו על שאר נוסעי הרכבת, אלא רק ליצור לעצמם באופן טבעי ו"בנעימות" אווירה "צנועה וטהורה". בסיעת "ירושלמים" הגיבו בזעם: "אנחנו מכירות את הטריק הזה, לא נולדנו אתמול. יוזמות כאלה מתחילות בצורה 'וולנטרית' ולכאורה בנעימות, אבל מהר מאוד נקבעות עובדות בשטח, עם קרונות נפרדים וגברים שיורקים ומכריחים נשים לעלות מאחור. ראינו את זה קורה באוטובוסים הנפרדים ואסור שזה יקרה גם ברכבת הקלה."

20.03.18

החדשות 13

34 חרדים מהפלג הירושלמי הקיצוני, שהשתתפו בהפגנה בבני ברק נגד גיוס חרדים לצה"ל, נעצרו על ידי המשטרה. המפגינים תקפו שוטרים, זרקו לעברם אבנים - וארבעה מהם נפצעו קל וטופלו במקום. כמו כן נמסר כי הם התפרעו ושכבו על הכביש. למרות האמור, המשטרה נמנעה מלפנות את המפגינים מהכביש.

23.03.18

החדשות 13
ynet
וואלה!
מעריב
קשת

לידור דנינו, בת 25 מבאר שבע, במסגרת עבודתה במרפאת "שבע עיניים בנגב" העבירה לעמותת 'הידברות', שעוסקת בין היתר במניעת הפלות, שמות של נשים שפנו למרפאה בה היא עובדת ופרטי הקשר שלהן, על מנת שהם יוכלו למנוע את ביצוע ההפלה. דנינו יצרה קשר עם ליזה דרמר, בת 47 מפתח תקווה, עובדת במשרדי אמ"א ("אמא מצילה אותי") שבעמותת 'הידברות', ומסרה לה את המידע האישי על המיועדות לביצוע ההפלה, ללא אישור מכל גורם במרפאה. דרמר מעמותת 'הידברות' העבירה את המידע האישי לקלינה שורץ, בת 53 מבני ברק, מנהלת משרדי אמ"א בעמותה, על מנת שזו תיצור קשר טלפוני עם המטופלות, וזאת ללא ידיעתן או הסכמתן, ותנסה להניא אותן מביצוע הפלה. על סמך המידע האישי שקיבלה, שורץ יצרה קשר טלפוני עם מטופלות המרפאה. הנאשמות פעלו כך במשך מספר חודשים, עד שלמשרד הבריאות הגיעה תלונה על הדבר. נגד הנשים הוגש כתב אישום שמייחס לנאשמות עבירות של פגיעה בפרטיות על פי חוק הגנת הפרטיות.

27.03.18

הארץ
החדשות 13
ynet
קשת

הרב ארנן מייסלס בן ה-41, אב לשישה ילדים מעלי שבשומרון, מואשם בגין ריבוי עבירות של חדירה לחומר מחשב כדי לעבור עבירה אחרת, פגיעה בפרטיות ומעשה מגונה. בין המעשים המיוחסים לנאשם גם צילום הסרטונים האינטימיים של הזמרת עדן בן זקן ונטע אלחמיסטר. על פי כתב האישום, מייסלס פרץ ב-226 הזדמנויות למצלמות חנותה של אלחמיסטר לצורך איתור תכנים אינטימיים, וכך תיעד בין היתר את הדוגמנית ואת בן זקן. גם בבתי עסק נוספים ביצע הנאשם סדרת פריצות למערכות הצילום, כמו למשל בחנות שמלות למגזר הדתי בבני ברק, שם הקליט סרטונים שבהן מופיעות נשים שונות במערומיהן. באישום אחר נכתב כי פרץ למצלמותיו של מכון להסרת שיער בבאר שבע וחזה בכ-290 הזדמנויות שונות בנשים, חלקן מהפזורה הבדואית, כשהן עוברות טיפולי הסרת שיער על מיטת הטיפולים.

01.04.18

ynet
ynet

מאות חרדים הפגינו בירושלים וחסמו את כיכר השבת במחאה על הכוונה לנתח גופת תינוק אשר טבע בג'קוזי, בעת שהוריו שהו במלון 'מיאמי'. הם פוזרו מהמקום על ידי שוטרים, אך לאחר שהשוטרים עזבו את המקום, חזרו החרדים למקום וחסמו את הצומת. על יתר הפרטים הוטל צו איסור פרסום, שאותו האריך השופט מחשש לפגיעה בחשודים ובבנם בן השבע. בטקס ההלוויה של התינוק התגודדו עשרות בודדות של נשים בצדי המדרכות, וסיפרו לילדים כי את האשמה על מותו של התינוק יש להטיל על "הכופרים": "הבאנו את הילדים לבקש סליחה מהתינוק." ב-ynet פורסם כי האם חשודה בפלילים.

03.04.18

וואלה!
מעריב
קשת
קשת

חרדים קיצונים פרצו ללוויית התינוק שטבע למוות באשדוד במלון 'מיאמי' והוציאו בכוח את גופתו מהאמבולנס של זק"א, בטענה שבהם ציונים. תוך כדי כך הם היכו נמרצות את הרב בנצי אויריניג, האיש שהשגיח על גופת הפעוט מהרגע שיצאה מהמכון לרפואה משפטית. גורמים בזק"א מציינים: "הם פשוט חיפשו מישהו לכלות בו את זעמם, הרב אוירינג היה הקורבן. זה לא נעים, אתה מוביל פעוט ומגונן עליו, יוצא מהבית באמצע החג, ובסוף גם חובטים בך ללא רחם." החרדים המשיכו להוביל את הפעוט בצורה פרטית למקום קבורתו בירושלים.

■ ■ ■ הערה: רק בישראל ובמדינות עולם שלישי חוצפה כזו יכולה להתקיים: עסקנים קוראים לתרום אוכל בדחיפות לחרדים הקיצונים שזרקו תפוחי אדמה, בצל ותפוזים לעבר השוטרים במהלך הפגנות, וכעת נותרו ללא אוכל לחג (ישראל היום).

03.04.18

וואלה!

אושר לוי, חרדי תושב רכסים בן 25, הואשם בגין סחיטה באיומים ופגיעה בפרטיות של נשים שסירבו להיות איתו בקשר לאורך שנים. מחקירת יחידת ההונאות של מחוז החוף עלה כי הוא איתר את הנשים בפייסבוק, כשהוא משתמש בשמות בדויים.

10.04.18

קשת

בעקבות תחקיר שפורסם בערוץ 2 על ידי הכתב חיים רבלין, יחידת המשטרה, להב 433, חוקרת בחשאיות חשד לפלילים ושוחד מצד בכירים במשרד הבריאות. על פי החשד, גורמים הצליחו לשחד בכירים במשרד הבריאות, כגון המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' איתמר גרוטו, וגם עם יעקב ליצמן, שהיה אז בתפקיד שר הבריאות, וזאת כדי לקדם את האינטרסים שלהם. עוזרו הבכיר של ליצמן, מוטי בבצ'יק, הוא זה שארגן את הפגישות - כך על פי החשד.

14.04.18

ישראל היום

קיצונים חרדים שרפו חנות לגלישה באינטרנט בבעלות חרדית, אשר מסננת תכנים בצורה מקפדת, ברחוב יחזקאל - פינת עזרא בירושלים, וזאת מכיוון שלא היה לה את תעודת הכשרות המועדפת עליהם. הקיצונים טוענים שאין את חותמת "העדה החרדית" ולכן המקום לא כשר. יצויין כי את המקום מפעיל יהודי חרדי. "זאת לא הפעם הראשונה שהם שורפים חנויות שונות," מספר יוסי רושטיק, תושב השכונה. "פעם זה היה חנות בגדים ופעם מסעדה שלא נסגרה בשעה מסוימת."

21.04.18

קשת
ynet
מעריב
מעריב

זוג הורים מאיזור ירושלים לעשרה ילדים ובנם הואשמו בגין עבירות של התעללות בקטינים ומעשים מגונים בתוך המשפחה. מלבד הכאת הילדים "בגין עבירות על הלכות הדת" כפי שנתפסו בעיני ההורים, האב מואשם בביצוע עבירות מין בבנותיו, והבן מואשם בביצוע עבירות מין כלפי שתיים מאחיותיו הקטינות לצורך גירוי וסיפוק מיני. ההורים נהגו להשפיל את ילדיהם, בין היתר על ידי הפשטתם מבגדיהם בעת שהיכו אותם, נעילתם מחוץ לבית והכאתם ברחוב לעיני העוברים ושבים. לאורך השנים אף אירעו מקרים רבים של התפרצויות זעם כלפי הילדים. במקרה אחד ההורים ניסו לקרוע את חולצת הבת ולהוריד את חזייתה במהלך ויכוח לשם ביזויה המיני. בהמשך אף גזרו את בגדיה שהיו לא צנועים בעיניהם, והיכו אותה בפטיש על ידה.

23.04.18

ynet

מי שרוצה לקבל ברכה מהרב הראשי, יצחק יוסף, נדרש לשלם 2,880 שקלים. התשלום הוא על קבלת עלון כל שבוע למשך 24 חודשים. את העלונים הללו ואת פרויקט ההתרמה כולו, מנהלת עמותת 'בית מר"ן' שלה קשר, לכאורה, לרב יצחק יוסף: הוא מככב בדף העמותה, שיעוריו עולים לאתר האינטרנט והוא גם חתום על ייסוד "קו ההלכה העולמי" שמקודם בו. הבעיה היא שאסור מרב ראשי לדרוש כסף עבור קבלת הברכה ובעמותה טוענים כי התשלום הוא עבור המשלוח (30 שקלים לכל שבוע). עם זאת, עולה מהתחקיר של ynet, כי רק מי שמשלם עבור ה"משלוח", יקבל "ברכה" בשידור.

28.04.18

וואלה!
קשת
החדשות 13
קשת

נכדו של חבר הכנסת מסיעת יהדות התורה, אליעזר מוזס, נעצר ביום שישי כששב מביקור בבלגיה. בתיק התפילין ובמזוודתו שנשא עימו נמצא הסם הקשה קוקאין. החשוד הובא לחקירה, שתק במהלכה בטענה כי מדובר בשבת והוא אינו מוכן לשתף פעולה. פרקליטו, עו"ד אבו עמר, אמר בדיון הארכת המעצר בבית משפט השלום בראשון לציון כי "לחשוד אין שום קשר לסמים האלו." לדבריו, הוא "נפל להונאה של אחרים ואין לו שום קשר." עו"ד עמר ציין עוד כי "מדובר בבחור צעיר, נעדר עבר פלילי מכל מין וסוג. זה מעצר ראשון בחייו."

■ ■ ■ הערה: מתברר כי החשוד נשא עימו מספר גדול של בקבוקים שהכילו את הסם המסוכן במשקל של כ-11 קילוגרם וחלקם היו אף בתא נסתר במזוודה.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

02.03.18

מעריב

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך, נפתלי בנט, התייחס בראיון לגל"צ למשבר הגיוס המאיים על שלמות הקואליציה. בראיון הוא טען "כל הדיבור על גיוס חובה זה קשקוש. עדיף שיעשו חמש יחידות, שילכו לעבודה וישלמו מיסים - מאשר שיתגייסו בהמוניהם."

■ ■ ■ הערה: בנט, החרדים לא לומדים ליבה ובטח לא חמש יחידות מתמטיקה, על מה אתה מדבר?

05.03.18

ynet

טרקלין דן בנמל התעופה בן גוריון מפסיק להפעיל כל תחילת שבת ועד צאתה את מכונת הקפה בטרקלין. על המכונה נכתב: "אורחים יקרים, לידיעתכם מכונת הקפה לא פעילה בשבת." הנוסע שצילם את השלט הגיב: "מה שמדהים הוא שבנתב"ג הדיוטי פרי עובד - דוכני הקפה מוכרים קפה הפוך ואספרסו, הכל עובד, רק בלאונג' של דן המכונה שובתת... רק מכונת הקפה לא מחללת שבת, כנראה צדיקה אמיתית."

05.03.18

ישראל היום
וואלה!
החדשות 13
ynet
מעריב

יהושע שפירא, ראש ישיבת ההסדר רמת גן, יצא בוועידת דת ומדינה של מפלגת "האיחוד הלאומי" נגד הקהילה הלהט"בית וטען כי 'אנחנו לא הומופובים ולא נכנסים לפחד מתופעת הלה"טיבסטן. אנחנו מאמינים ובריאים. יש חולי שהולך ומשתלט - המדינה נהיית לה"טיביסטן.'

07.03.18

קשת

מנכ"ל משרד הביטחון ואלוף פיקוד הצפון לשעבר אמר במפגש עם אנשי עמותת "נצח יהודה", המלווה חיילים חרדים, שיש יותר מיועדים לשירות ביטחון שלא מתגייסים מסיבות שונות בהשוואה לאלו שאינם מתגייסים מסיבות דת: "הרבה נוער מתל אביב גם כן לא משרת. אחד זה מטעמים דתיים והשני זה מטעמים אחרים. לדעתי יש יותר כאלה שלא משרתים מטעמים אחרים." אלא שבניגוד לדברים הללו, נתונים אותם הציג צה"ל מראים תמונה שונה מזו שתיאר. על פי נתוני צה"ל, שיעור הגיוס בתל אביב עומד על 69.4% לעומת שיעור של 72% בממוצע, ואילו שיעור הגיוס במגזר החרדי עומד על כ-40% משנתון המתגייסים לצה"ל או לשירות לאומי. עוד עולה כי רק 13% מאלו שלא התגייסו קיבלו פטור מסיבות שאינן דתיות.

10.03.18

מעריב

רבני הציבור הדתי לאומי והחרד"לי יצאו בקמפיין חדש, עם המרכז הלאומי להשתלות, תחת הכותרת "תרומת איברים היא חובת הלבבות", וקוראים לציבור הדתי לחתום על כרטיס 'אדי' המחודש, אך הקמפיין מעורר ויכוח מר וישן בציבור הדתי והתנגדות חריפה, בעיקר מצד הקהילה החרדית. כמה מרבני הציבור החרדי כבר טוענים כי מדובר ב"מצווה הבאה ברציחה".

■ ■ ■ הערה: אם הלב מפסיק לפעום לגמרי, אפשר להחיות. אם המוח מפסיק לפעול, אי אפשר לעשות כלום. מדהים שיש אנשים שלא מפעילים את המוח ועדיין חיים. ככה נראית תרומת אברים: קשת.

17.03.18

ישראל היום

אישה שקיבלה בעבר תרומת כליה, ואף הייתה חתומה על כרטיס 'אדי', לקתה במוות מוחי, אך משפחתה פנו לשלושה רבנים בכירים בעולם החרדי, ואלו הורו להם שלא לתרום. ייתכן שבשל פסיקה זו נמנעה הצלת חיים של חולים הזקוקים להשתלה. גורם המעורב בפרטי הפרשה אמר לישראל היום: "זו שערורייה שאין כדוגמתה, הצילו את החיים שלה באמצעות תרומת איברים בעבר. עכשיו היא יכולה לתרום, ואפילו חתמה על כרטיס 'אדי', שהמשמעות היא שהיא רוצה לתרום, אבל זה לא קרה. אתה עומד פעור פה מול מקרה כזה. זה לא מתקבל על הדעת."

25.03.18

קשת
וואלה!

מאות מאמינים חרדים ודתיים ערכו אירוע שאמור לדמות את הקרבת הקורבן בחג הפסח בירושלים במרכז דוידסון שלמרגלות הר הבית, ביוזמת תנועות המקדמות את בניית המקדש. בסוף הטקס נערכה שחיטה של שני כבשים, ששודרה אף היא על מסכים גדולים, והשביעה בהמשך את המשתתפים הרבים של האירוע. גם ח"כ יהודה גליק השתתף באירוע הזה. המשטרה מגלה סובלנות לטקס הזה גם השנה.

02.04.18

החדשות 13
קשת
ישראל היום

שוטר תיעד אדם שהסיע ברכבו 12 בני אדם בגילאי שנה עד 18, ברכב המתיר רק שבעה נוסעים. הנהג, בן 46 תושב איזור המרכז, טען כי הוא בדרך לפארק לבילוי משפחתי, ואין לו צורך בהתקני ריסון (חגורות) מכיוון שיש להם "השגחה עליונה". נגד הנהג נרשם דו"ח וקנס על סך 1,000 שקלים ו-6 נקודות בגין עבירת התקני ריסון, ודו"ח נוסף על סך 500 שקלים בגין אי מילוי תנאים והגבלות רישיון רכב.

10.04.18

כלכליסט

משרד החינוך יעניק לבוגרי ישיבות אישור על 12 שנות לימוד וזאת, למרות שהם לומדים במוסדות ללא תוכנית ליבה, ולמרות שרבים מהם מעבירים את שנת הלימודים ה-12 בישיבה גדולה שאינה מוסד מפוקח על ידי המשרד. יוזם ההחלטה, יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ יעקב מרגי מש"ס, מסביר את המהלך בצורך לשלב את החרדים בחברה ובתעסוקה, אבל המשמעות שלה היא שילוב מוגבר במגזר הציבורי של מי שלא למדו אנגלית, ולמדו מתמטיקה ברמה נמוכה מאוד.

23.04.18

ynet

הורי תלמידות בבית הספר "נתיבות דעת" שבקריית ספר החרדית, קיבלו חוזר שבו נדרשו להעביר את המצלמות שבביתם בדיקת כשרות, שבסיומה יקבלו חותמת השגחה. בפועל, בדיקת הכשרות משמעותה ניטרול אנטנת ה-WiFi לתקשורת אלחוטית.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

11.04.18

וואלה!

חיים אלתר, הוא נינו של האדמו"ר אברהם מרדכי אלטר, המוכר בכינוי "אמרי אמת" - נהרג בתאונת דרכים בכביש 5 סמוך למחלף מורשה, לאחר שמכוניתו התהפכה והידרדרה אל צד הדרך. בנוסף היו עוד שישה אנשים במכונית. מחקירה ראשונית עולה החשד שמרבית יושבי הרכב לא היו חגורים. עוד עולה כי ההרוג הועף מכלי הרכב למרחק של 50 מטרים, תוך שהוא חוצה את נתיבי הנסיעה של כביש 4. שלושה מחבריו הועפו אף הם מהרכב ונמצאו מוטלים בתעלה.

14.04.18

מעריב
ynet
הארץ
וואלה!

אמו של התינוק תושבת איזור בית שמש, שמת לאחר שבלע מים בג'קוזי אשר במלון מיאמי, הודתה כי רצחה אותו. עו"ד שני פרג'ון, המייצגת את האם, טענה בתוכניתם של ניסים משעל, דרור רפאל וספי עובדיה ב-103FM, שהחשודה לא הייתה מודעת למעשיה: "אנחנו עדיין נמצאים בשלבי המעצר אך היא שיתפה את החוקרים בכך שהיה לה חיזיון אלוהי." האם סיפרה לחוקרים כי חוותה "חיזיון אלוהי" וכי ביקשה להטביל את בנה. היא הוסיפה וטענה כי חשבה שהתינוק ייצא מהמים בכוחות עצמו בזכות הכוח האלוהי. אביו של התינוק, שישן באותה עת, נחשד בתחילה בשיבוש הליכי חקירה - אולם בהמשך ייחסה לו המשטרה גם חשד לרצח. מדובר בבני זוג בני 28, שלהם גם ילדה בת 7. קרובת משפחה אמרה לפני הדיון השני בהארכת המעצר: "היא לא הייתה מודעת למעשים שלה. היא אישה חולה שזקוקה לעזרה."


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

22.04.18

וואלה!

אתר "און לייף" פירסם כי מנהלים ומנהלות של בתי ספר בתל אביב ביטלו את השתתפותם באירוע "משחקים של פעם" בגלל הדרישה של משרד החינוך שפעילויות הספורט בו לגילאי ה'-ו' תהיינה מופרדות מגדרית "כדי להתחשב בבתי ספר דתיים שבהם נהוגה הפרדה כזו."

28.04.18

הארץ
קשת
ynet

המגזין "Times of Israel" פרסם שמוזיאון הטבע בירושלים כיסה תערוכות העוסקות באבולוציה ובדינוזאורים במהלך ביקור של קבוצות תלמידים חרדים. ד"ר יבגני רוזניצקי, רכז החינוך של המוזיאון, סיפר שבתי הספר היתנו את הגעתם בכך שהתערוכות תכוסינה, והוא החליט להיענות לבקשה. "ההסכם הוא שכשמגיעה קבוצה כזו סוגרים את הווילון והמדריך לא מסביר על החלקים האלה. כשהם יוצאים פותחים את הווילון," אמר בשיחה עם "הארץ". "זה קרה 12 פעמים, והיינו שמחים ליותר - לפני השנה לא היו בכלל קבוצות חרדיות, אלא בכמה מסגרות פרטיות. השנה מגיעות קבוצות בצורה ממוסדת מבתי ספר, אז אני חושב שזה בכל זאת הישג."

■ ■ ■ הערה: ד"ר ארז גרטי, מנהל תחום תקשורת המדע במכון דוידסון, כתב על כך: "... האבולוציה היא אמת מדעית. אולי יש אנשים שמוצאים אותה לא נוחה, אבל הסתרה שלה היא מסר של התעלמות מראיות, של הטעיה ושל עידוד בורות. במובן מסוים זו גם גניבת דעת, זו יצירת תמונה שגויה של המציאות אצל ילדים שבאים לבקר במוזיאון וללמוד על הטבע. כאילו החיים הופיעו באורח קסם, משום מקום ובבת אחת, ובשביל ילדים שמגיעים לסיור חינוכי במוזיאון שעוסק במדע." (דוידסון)


כללי

תאריך

מקור

תקציר

14.04.18

קשת

סקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה מצא כי 83% מהחרדים לא שותפים לתחושה הציבורית לפיה יום העצמאות הוא יום שראוי לחגיגה, לעומת 64% שלא רואים ביום השואה כיום אבל. רק כ-15-17% מבין החרדים מגיל 18-44 מציינים את יום העצמאות באופן חגיגי בעוד ש-23-27% מהמבוגרים מזדהים עם יום העצמאות כיום חג.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי