אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 162: נובמבר-דצמבר 2018

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

לראשונה זה 4 שנים: שיעור התעסוקה של גברים חרדים - מתחת ל-50%
דו"ח: יותר תקציב לתלמידים דתיים, פחות מורות ביסודי
הכנסת נגד תחבורה ציבורית בשבת
המדינה לבג"ץ: מציעה להקצות "מתחמי חמץ" בבתי חולים בפסח
דף עבודה לכיתה ו' משווה בין מתייוונים "בוגדים" לחילונים
השרים צפויים לדון בהצעה שתתיר לחלוטין הפרדה בין גברים ונשים באקדמיה
"הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג קרה בגלל נישואים בין גברים"
מהומה פרצה בעת ספירת קולות החיילים בתל אביב: נטען כי נעשה ניסיון זיוף התוצאות
פרשת ההתעללות במרכז: תקפו מינית - ועודדו מכות בין 11 ילדיהם
"כסף בעבור נשיקות": רב מי-ם הואשם בביצוע מעשים מגונים בקטינה
הרב ברלנד לחסידיו: הביאו אליי סמים, נמכור ונשפץ בתי כנסת
בית הדין הרבני: התלוננת נגד הגרוש במשטרה? פצי אותו ב-100 אלף ש"ח
"השבת תובעת את עלבונה": גפני מצא את הסיבה לתקלות ברכבת לי-ם

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

30.10.18

ynet

מנתונים שהעבירה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה למשרדי הממשלה ופורסמו ב"כלכליסט" עולה כי לראשונה מזה ארבע שנים, שיעור התעסוקה של גברים חרדים - מתחת ל-50%. ניתוח של הכלכלן הראשי באוצר חשף כי הגידול בתעסוקת חרדים נבלם עם כינונה של הממשלה הנוכחית, וזאת כי הממשלה הנוכחית הגדילה בהיקפים משמעותיים את הקצבאות לאברכים ולמשקי הבית החרדים. בעוד מספר שבועות, אם לא נלך לבחירות לפני כן, אמורה הכנסת להכריע בסוגיית גיל הפטור לחרדים מגיוס לצבא, שתשפיע מן הסתם על שיעור התעסוקה של אוכלוסייה זו.

03.11.18

ישראל היום

"הפורום החילוני" פרסם מסמך שמפרט את זכויותיהם של חיילים שאינם שומרי מסורת בשבתות, חגים ועוד. בפורום הסבירו ל"ישראל היום" כי בעוד שלחיילים הדתיים יש מערך שלם שמגן עליהם, הרי שהחייל החילוני והחיילת החילונית עומדים "חשופים ונטולי הגנה".

04.11.18

קשת

נציגי החרדים נפגשו עם גורמים במערכת הפוליטית ובמערכת הביטחון, על מנת להגיע להסכמות על נוסח שיוסכם על כולם. לפי ההסכמות יבוטלו הסנקציות הכלכליות אם החרדים לא עומדים בייעדי הגיוס תוך כמה שנים והחוק יחזור לחקיקה בכנסת. על פי החוק המקורי, אמורות להיות מוטלות על החרדים סנקציות כלכליות, אך החרדים התנגדו לכך בנחרצות.

■ ■ ■ הערה: מעתה במקום לומר: "אם אין קמח - אין תורה," יש לומר: "אם אין כסף - אין תורה."

16.11.18

מעריב
קשת
קשת
ישראל היום

למרות עדויות על אלימות קשה של חרדים כנגד דיילים ודיילות בטיסת אל על 002 אשר נחתה באתונה כדי לא לחלל שבת, אל על טרם הגישה תלונות כנגד הנוסעים. "קבוצת חרדים הגיעה לקדמת המטוס ודרשה להישאר בניו יורק," העידה שי חסון, נוסעת שישבה קרוב לאזור בו התפתחה המהומה. "כשסורבו הם החלו לקלל את אנשי הצוות וזה הגיע קרוב מאוד לאלימות פיזית. אחד הנוסעים צעק לאחד החרדים שלפחות יקלל ביידיש כדי שהדיילות לא יבינו. נלחצתי והתחלתי לבכות, גם הדיילות בכו כי לא ידעו איך להתמודד עם זה. ראיתי את אחד הנוסעים דוחף דיילת, הייתה אלימות מילולית קשה, הם השליכו מזון והמטוס נראה מזעזע." מאידך, עיתונאי "ישראל היום" יהודה שלזינגר (אדם דתי) טען שלא הייתה אלימות. סמנכ"ל השירות באל על, אמיר רוגובסקי, הגיב לדברים בשם החברה: "הדיילות דיווחו על אלימות פיזית שכללה דחיפות, קללות, השפלות וצעקות," והוסיף: "אל על מגבה את הצוות באופן מלא ולא תעבור לסדר היום על הדברים. נזהה את הנוסעים המתפרעים ונגיש תלונה למשטרה. בעתיד נמנע מהם לטוס באל על, הדיילות יודעות לזהות אותם." למרות זאת, כאמור, טרם הוגשו תלונות כנגד המתפרעים (וואלה!).

■ ■ ■ הערה: בנוסף לכך, החברה התרפסה בפני הנוסעים והציעה פיצוי לכלל הנוסעים - כרטיס טיסה הלוך וחזור לאירופה (ynet). לילך סיגן קראה לאל על לשקול מחדש את מדיניותה מול המגזר החרדי: "אם אל על אינה מסוגלת להחליט שלא להתרפס בפני המגזר החרדי, הלוואי שהמגזר החרדי יקבל עבורה את ההחלטה. חרם חרדי ייאלץ את אל על לבנות מחדש את המודל העסקי שלה. לטוס בשבת, לקבוע קווים ספציפיים למי ששמירת השבת קדושה עבורו, ולא להכפיף חברה ישראלית לגחמות של הדת." ואימרו אמן.

17.11.18

ישראל היום

עדי דויטש, סטודנט דתי שלומד לתואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב, תובע את המוסד האקדמי בסכום של מאה אלף שקלים, כי לטענתו האוניברסיטה קיימה אירועים במסעדות לא כשרות - ולכן הוא לא היה יכול להשתתף בהם. מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה: 'מפגשי ה"נטוורקינג", עליהם מלין הפונה, הם מפגשים המתקיימים עם סטודנטים מחו"ל, והם אינם מאורגנים ואינם ממומנים על ידי האוניברסיטה, אלא על ידי משלחות מחו"ל שמבקרות באוניברסיטה למספר ימים.'

19.11.18

קשת

הקואליציה הצרה של 61 חברי הכנסת הצליחה להפיל הצעת חוק למען תחבורה ציבורית. הצעת החוק של ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) נפלה, לאחר ש-58 ח"כים הצביעו נגדה ו-56 - בהם ח"כ רחל עזריה מ"כולנו" - הצביעו בעד ההצעה. הממשלה הכריזה על עוצר יציאות גורף והחזרה של כל הח"כים החולים והנעדרים, וכך הצליחה להפיל את החוק.

24.11.18

קשת

חברת נת"ע, האחראית לעבודות הרכבת הקלה בבני ברק, ביטלה באופן חד צדדי את ההסכם עם העירייה - לפיו לא יהיו עבודות במהלך השבת. בנת"ע טענו כי אין לאפשר את עצירת העבודות מטעם של פיקוח נפש. המשמעות היא שייתכן שמשבר בנושא יפרוץ בקרוב, בדומה למחאות שהתקיימו בעיר בעבר, ולא ברור מה יעלה בגורל הרכבת הקלה בבני ברק.

26.11.18

ynet
וואלה!

כ-500 חרדים קיצונים הפגינו בהפגנה שאורגנה ע"י הזרם הליטאי הקיצוני "הפלג הירושלמי" סמוך לתחנה המרכזית בירושלים, במחאה על מעצרו של תלמיד ישיבה בגין עריקותו מצה"ל. החרדים חסמו את צומת הרחובות יפו ושרי ישראל ושיבשו את תנועת הרכבים והרכבת הקלה בקריאות "נמות ולא נתגייס." עימותים פרצו בין המפגינים לבין המשטרה, שעצרה 30 בני אדם, וקריאות "נאצים" הושמעו לעבר השוטרים. ההפגנה גרמה לחסימות בדרכים והפרעה קשה לסדר הציבורי.

09.12.18

וואלה!
הארץ

קניון ה'ביג' שבאשדוד הציב חנוכייה לצד עץ אשוח מקושט, לאור ריכוז גדול של יוצאי חבר העמים בעיר אשדוד שחוגגים את חג המולד וה"נובי גוד". סגן ראש העיר מטעם ש"ס, אבי אמסלם, תקף בחריפות את הנהלת המתחם, שלדבריו גורמת לשסע ומתח בין האוכלוסיות בעיר, וטען שהצבת עץ האשוח הינה "חרפה": "קיבלתי מאות טלפונים מאנשים לא דתיים וחלקם מבעלי עסקים ב'ביג'. המטרה הייתה לעורר פרובוקציה והתגרות על מנת למשוך דעת קהל לטובת המתחם. לא יעלה על הדעת שהחנוכייה והמנורה יוצבו בבת אחת עם העץ וכל הסימנים הנלווים על במה אחת. בטוחני שברוב מתחמי ה'ביג' בארץ לא רואים סממנים אלו. זאת חרפה להשריש תכנים וסממנים נוצריים שלא משקפים את היהדות והמסורת." ממתחם 'ביג' נמסר כי "תושבי חבר העמים בעיר אשדוד ובסביבתה מהווים חלק חשוב מהאוכלוסייה ובוודאי מקרב המבקרים במרכז. מעבר לכך כל מילה מיותרת."

■ ■ ■ הערה: תארו לעצמכם שפוליטיקאי באירופה יתבטא כך כנגד הצבת חנוכייה לצד עץ אשוח. מעבר לכך, כל מילה מיותרת.

17.12.18

קשת

הרב יהודה דרעי, רבה של העיר באר שבע, ראש אבות בתי הדין ואחיו של אריה דרעי, שיגר מכתב למשפחת רמון ובו דרש שלא למלא את בקשתה של רונה לפיה יש לשרוף את גופתה לאחר שנפטרה ממחלת הסרטן. לדבריו, הדבר מנוגד לחלוטין להלכה היהודית. במכתב טעה בשמה של רונה רמון וקרא לה "אורנה". הוא כתב להם: "נפסקה הלכה בישראל 'שמי שציווה שלא יקבורוהו אין שומעין לו' ובפרט המנוחה אשר מדבריה משתמע שלא ציוותה כדי שלא לגרום צער מיותר לבני המשפחה." ל'קשת' נודע כי היו רבנים ששקלו לפנות לבג"ץ ולעתור נגד שריפת גופתה של רמון, אבל ברגע האחרון נמלכו בדעתם מהחשש שהדבר יגרום לסערה ציבורית.

■ ■ ■ הערה: בתגובה - עלייה בפניות לשריפת גופות אחרי צוואת רונה רמון (וואלה!).

18.12.18

ynet

רוני וברמי, בעל מסעדה, התראיין לתוכניתם של אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש והודיע: "לא נשלם פרוטקשן לרבנות כדי לקבל כשרות." לרוני נמאס מהמשגיח שהיה פוקד את העסק שלהם, לטענתם, בשעות שבהן כבר לא היה מה לבדוק. נמאס מהזריזות שבה היה נעלם, שוב לטענתם, בלי לבצע את עבודתו - ומעל לכול, נמאס מתשלום של מאות שקלים עבור מה שכינו "פרוטקשן לרבנות". רוני הודיע כי העובדה שאין משגיח כשרות לא משנה דבר מהתנהלותו.

22.12.18

הארץ

בתשובה שמסרה המדינה לבג"ץ ביום חמישי האחרון, בעתירה נגד האיסור על הכנסת חמץ שהוגשה במרץ, נכתבה ההצעה הבאה: המדינה מציעה להקצות מתחמים ייעודיים בבתי החולים שאליהם יהיה ניתן להכניס חמץ בפסח כי "בדרך זו, יתאפשר למאושפזים ולמבקרים בבית החולים להכניס ולאכול מזון שאינו כשר לפסח במקום המיועד לכך, מבלי שתיפגע כשרות כלי האוכל, ובהתאמה המזון המסופק בבית החולים, לכלל המאושפזים." עוד נכתב בתשובה כי יהיה צורך במקרה זה לנקוט אמצעים שימנעו הכנסת חמץ לשאר שטחי בתי החולים. הפורום החילוני, שהגיש את העתירה באמצעות עו"ד יאיר נהוראי יחד עם עמותת עדאלה ועותרים נוספים, מסר בתגובה: "תגובת המדינה היא יום שחור לכל מי שמדינת ישראל חשובה לו. המדינה פוסלת הסדרים הגיוניים שהוצעו לה על ידי בית המשפט ובוחרת בהסדר שמבהיר את יחסי הכוחות במדינה של ליצמן ושקד: המרחב הציבורי הוא דתי ואילו לחילונים תוקצה 'מכלאה' קטנה בשוליים."


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

04.12.18

קשת

תלמידי כיתה ו' בבית ספר "בית הכרם" בירושלים נדרשו, לכבוד חופש חנוכה, להשוות את המתייוונים, יהודים שהמירו את דתם בזמן המצור, לחילונים של ימינו, והתבקשו לדון בשוני ובדמיון ביניהם. במשימה נכתב: "לפי סיפור החנוכה עולה כי 'מתייוונים' אינם אלא חבר בוגדים שכל רצונם למצוא חן בעיני השליטים ומוכנים למכור את בני עמם בנזיד עדשים. מכאן ניתן להסיק כמובן מאליו כי המתייוונים הם הצד הרע. יש שנוהגים להשוות ואף למצוא מחנה משותף בין המתייוונים של פעם לחילוניים במאה ה-21."

06.12.18

ynet

מנהל אגף התקציבים במשרד החינוך, דודי מזרחי, חשף כי מפלגת הבית היהודי הזרימה כספים לבתי הספר מהמגזר הדתי ולמטרות הדתה. בכתבה שפורסמה ב"כלכליסט" מנובמבר האחרון צויין כי בין השנים תשע"ד (2013-2014) לתשע"ז (2016-2017), התקציב לתלמיד תיכון בחינוך הממלכתי דתי (ממ"ד) עלה ב-30%, הרבה יותר משיעור הגידול בכל אחד מהזרמים האחרים (התקציב בחינוך הממלכתי למשל עלה ב-17%).


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

13.11.18

קשת

לאחרונה פועלת "משטרת צניעות" בעיר באר שבע, הדואגת בלילות לרסס תמונות של דוגמניות שמככבות על גבי פוסטרים ברחבי העיר. עשרות פוסטרים של נשים בתחנות אוטובוס, חנויות ושלטי חוצות - רוססו בספריי שחור. המרססים לא הסתפקו בשלטי פרסומת ורססו גם מספרות ובתי עסק שבחלונות הראווה שלהם נתלו פוסטרים של נשים. הנזק של בעלי העסקים וחברות הפרסום נאמד בכמה עשרות אלפי שקלים. חוקרי משטרת באר שבע עצרו חשוד במעשה, שטען שמדובר בתמונות לא צנועות ולכן ריסס אותן. במשטרה בודקים חשד שעוד חשודים היו מעורבים בריסוס התמונות.

27.11.18

הארץ
הארץ
קשת

חברי הכנסת יעקב מרגי (ש"ס) ושולי מועלם (הבית היהודי) יעלו בוועדת השרים של הממשלה חוק המנסה לעגן בחקיקה את קיומם של מסלולי לימוד נפרדים לגברים ולנשים באקדמיה. לפי הצעת החוק, הפרדה בין גברים לנשים בכל מוסד חינוכי לא תיחשב אפליה פסולה ולא תדרוש את אישור המל"ג.

04.12.18

החדשות 13

עיריית פתח תקווה הציגה רשימה של אירועים לכבוד חג החנוכה בחסותה ובמימונה, אך רובם בהפרדה בין המינים. זאת בניגוד לדין, שקובע כי הדבר נוגד את עיקרון השוויון. באחת מהצגות הילדים, הבנים הופנו לשבת מקדימה והבנות מאחור. "כרטיסים לבנים וכרטיסים לבנות", כך תיארה את המצב אם שהגיעה עם ילדיה להצגה. בנוסף לכך, בחוברת שהוציאה עיריית פ"ת - ישנן רשימת אירועים לחנוכה בהפרדה מגדרית. כך למשל, מופע "השירים שאהבנו" הוא לנשים ובנות, ואילו מופע "כפליים אור" הוא לכל המשפחה, אך בישיבה נפרדת. כמו כן, במוצאי שבת יתקיים אירוע לגברים ונשים בהפרדה, שבו ישתתף שר הפנים אריה דרעי, ראש עיריית פ"ת ונציגי עירייה נוספים.

14.12.18

ישראל היום

בערוץ עשר הופיע ריאיון עם הרב אליהו מירב, מגדולי משפיעי "שובו בנים", לאחר שבנו החורג, יוסי כהן, נהרג בפיגוע בגבעת אסף. הריאיון שותף רבות בפייסבוק וגם בעמוד שנקרא "הרב אליעזר ברלנד - הדף הרשמי". אלא שבשיתוף הזה, בשונה מהשיתופים האחרים, בחרו לטשטש את פניה של תמר איש שלום ולהסתפק רק בקולה. הסיבה, יש להניח - שיקולי צניעות.

15.12.18

ישראל היום

ארגון לא מוכר בשם "נפשנו - ארגון ארצי להחדרת תודעת הצניעות" הפיק חוברת שנקראת "עשרת הדברות: עשרה דברים שאישה צנועה אינה עושה", העוסקת ב-24 עמודיה בתחומים שונים שמיועדים, לדבריהם, "לנשים איכותיות בלבד". באחד מהפרקים נכתב שגדולי הדור אסרו על נשים לנהוג, בין היתר בגלל ש"האישה מטבעה נבראה להיות אשת בית. לשם היא שייכת, ורק שם היא חשה ומרגישה את מקומה הטבעי. ברגע שיש לה רישיון נהיגה, היא כבר לא קשורה אל הבית. היא נהפכת ל'יצאנית'."

15.12.18

קשת

חיילות מדווחות כי הן חוות השפלה והפרדה על רקע מיני כאשר הן באות לשרת עם חיילים דתיים. על מדריכת כושר נאסר להדגים, תצפיתניות גודרו בגדרות מפח, נאסר על חיילות להיכנס לבריכה, וכמובן, על חיילות חלים דרישות לבוש מחמירות מגברים. הדרג הפיקודי טומן ידיו בצלחת.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

02.11.18

ישראל היום

המגזין היהודי-אמריקני "פורוורד" חשף כי עיתון חרדי ביידיש בשם "די צייטונג" העלים את שמותיהן של הנשים שנרצחו בפיגוע בבית הכנסת "עץ חיים" בפיטסבורג. בעיתון פורסמו שמונה תמונות הגברים שנרצחו בפיגוע, ובקטן מאוד מתחת, בכתב כמעט בלתי נראה, צויין כי שלוש נשים נרצחו גם הן, ופורסמו שמותיהן וגילן. בנוסף, בית הכנסת נקרא 'Temple' ולא 'Synagogue'. הסיבה לשימוש במילה "טמפל", מקדש באנגלית, היא הפרדה בין האורתודוקסים לבין גורמים שאינם כאלו.

02.11.18

מעריב
וואלה!

הרב יגאל לוינשטיין התייחס במכתב ליו"ר הקואליציה להפליה כנגד הקהילה הגאה ורשם: "משפחה חד מינית איננה משפחה. זו סטייה ועיוות מוסרי. יש בעולם אמיתות וערכים נצחיים ורק עולם שאיבד את האמת ואת המשמעות, יכול להתיר זוגות חד מיניים ועוד למלא את דרישותיהם להביא ילד באופן שבו תנוצל אישה אחרת לפתרון מצוקותיהם." עוד אמר: "תסתכל לי בעיניים ותאמר לי שאני לא מספיק טוב כדי להיות אבא." "בכך למעשה המשיך את השיטה להשתמש במניפולציות רגשיות של חד מיניים כדי להשתיק את הדיון המוסרי," כתב הרב על ח"כ שמולי.

■ ■ ■ הערה: ראינו את המוסר של הנביאים בדף של 'חופש': "חוזה עם הסיטרא אחרא"

03.11.18

קשת

הרב מרדכי אדרת מהעיר ניו ג'רזי בארה"ב התייחס לטבח שהתרחש ביום שבת 27.10 בבית הכנסת הרפורמי בפיטסבורג, ואסר על מאמיניו ללכת לעצרת לזכר הנפגעים בטבח, וזאת כי בזמן הטבח נערך טקס ברית מילה לתינוק מאומץ של זוג גברים נשוי. בסרטון שהתפרסם ברשתות החברתיות מכריז הרב אדרת על כל מי שמתכנן לנכוח בעצרת כי זאת "יריקה בפני השם", ויש לו גם הסבר: "הם אימצו תינוק ועשו לו ברית, ואתם תוהים מדוע התרחש הטבח? ועכשיו אתם רוצים לקרוא עליהם תהילים?"

09.11.18

מעריב
וואלה!

השר אריה דרעי תקף במילים קשות את עופר ברקוביץ', המועמד לראשות עיריית ירושלים. דרעי קישר אותו עם ה"שטן": "השטן הוציא צו שמונה וגייס את כל גייסותיו לצערי הרב. השטן מגייס את כולם." דרעי גם האשים אותו כי הוא "רוצה, פשוטו כמשמעו, להמשיך ביתר שאת לחלן את ירושלים."

07.12.18

וואלה!

אתר החדשות 'וואלה!' מפרסם שהרב צבי טאו, מבכירי הרבנים החרד"לים ונשיא ישיבת "הר המור" בירושלים, תקף את המשפחות החד-מיניות במהלך שיעור שהעביר. הוא אמר: "הכול נשחת. עושים את זה בדרך של טריקים פסיכולוגיים וניווט של דעת הקהל - הכול בשביל למחוק את התוכן הפנימי, האמיתי והערכי של תורת חיים. הכול מכוון נגד זה." והוסיף: "ילדים אפשר בפונדקאות. להזמין אותם בכמות איך שאתה רוצה, לחלק אותם בכמות איך שאתה רוצה, לאנשים שבכלל אין להם שום קשר עם הילדים האלה וכאילו אפשר לתכנת הכול. אדם הוא כמו מכונה והתוך הפנימי הוא בכלל לא בחשבון." הרב האשים בדבריו כי "התרבות הזאת שפורצת אלינו" באה בגיבוי משרדי ממשלה כמו משרד החינוך, המשפטים והביטחון, במטרה אחת "לשנות את הצביון הדתי של המדינה".

08.12.18

קשת
קשת

ארגונים דתיים המתנגדים לקהילת הלהט"ב השיקו קמפיין נגד "המשפחות החדשות" כהגדרתם. במסגרת הקמפיין יופצו חומרי הסברה נגד זכותם של בני הקהילה לגדל ילדים. ביום ראשון הבא תתקיים הפגנה שבמהלכה ינסו המפגינים לחסום את צומת עזריאלי בתל אביב.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

30.10.18

הארץ
החדשות 13
ynet

כ-200 מאנשי הפלג החרדי הירושלמי הפגינו בבני ברק נגד גיוס תלמיד ישיבה לצה"ל, שהוגדר כעריק. 13 מהמפגינים נעצרו לאחר שחסמו לתנועה את רחוב ז'בוטינסקי, ולפי המשטרה הם סירבו להתפנות וחלקם תקפו שוטרים ויידו לעברם אבנים. המעצר התבצע בשבוע שעבר, אך ההפגנות נדחו עד כה מחשש שמחאה תזיק לרשימות המזוהות עם הפלג הירושלמי בבחירות המקומיות.

30.10.18

קשת

תינוקת בת שנה וחצי משכונת מאה שערים שבירושלים חלתה בחצבת ומתה בעקבות המחלה. לחדשות נודע שמעבר לכך שהיא לא חוסנה נגד המחלה - היא מעולם לא ביקרה בתחנות טיפת חלב ואף פעם לא נבדקה במרפאה. יתרה מכך, הוריה כלל לא רשמו אותה במרשם האוכלוסין. בחודש אוקטובר כמעט הוכפל מספר החולים בחצבת, יותר ממחציתם תושבי ירושלים, בעיקר מהשכונות החרדיות בעיר. הסיבה לכך: שיעור גבוה של הורים שלא מחסנים את ילדיהם במגזר החרדי בבירה.

31.10.18

וואלה!
מעריב
קשת
הארץ

משקיף מטעם סיעת 'מאמינים' השליך מעטפות כפולות על אחד השולחנות בזמן הבחירות לרשות המקומית בקלפי "לונדון מיניסטור" שבתל אביב - ונמלט. החשד הוא כי המשקיף ניסה להעביר מנדט לסיעת מאמינים של יהדות התורה על חשבון 'מרצ' במועצת העיר. יו"ר סיעת מרצ, מיטל להבי, סיפרה: 'אחד מסופרי הקולות של ש"ס הבחין באיש של יהדות התורה מוציא מעטפות מכיסו. חברי הוועדה עצרו את הספירה וקראו למנהל הבחירות והמשטרה והאיש ברח מהמקום.' עוד הוסיפה להבי כי "הספירה נעצרה אבל אנחנו אפילו לא יודעים מתי התחיל הזיוף, ניכנס לבדיקה של כל המספרים, נבין את המשמעויות ונדרוש גם להוציא צו מניעה."

31.10.18

ynet
החדשות 13

תושבת נתניה בת 57 חשודה בהתעללות בתינוק בן שלושה חודשים שבו טיפלה. לפי החשד, המטפלת טלטלה את התינוק, וגרמה לו לדימום מהעיניים ולשבר ביד. בית משפט השלום בפתח תקווה האריך את מעצרה של החשודה בארבעה ימים. פרקליט של החשודה, עו"ד גיל פרידמן, טען כי מרשתו טוענת שהיא לא טלטלה את התינוק ושהוא לא נפל מידיה. הוא הוסיף כי יש לבדוק אם האחראית למצבו של התינוק היא אמו, שלדבריו מצויה בדיכאון אחרי לידה. עוד אמר בא כוחה של החשודה כי מרשתו, בכירה בקהילה דתית בנתניה, ומשפחתה - ממוטטים מהמעצר.

03.11.18

ynet

בני זוג מהקריות תבעו בבית משפט השלום את שכניהם בגין עוגמת נפש שנגרמה להם במהלך בנייה לא חוקית חריגה ומשמעותית שביצעו, וכללה שלל תוספות. השופט ערן נווה קבע שמגיע להם פיצוי של כמאתיים אלף שקל בגין הסבל. המתלוננים דיווחו שבין היתר הנתבעים הקימו בית כנסת במרתף, מרפסת על הגג ויחידת דיור להשכרה, תוך הוצאת צינורות ביוב דרך הגינה שלהם. בנוסף הם בנו בריכת שחייה וקיר זכוכית חוסם בין החלקות, שגרם להצללה על ביתם. לדבריהם, הבנייה הבלתי חוקית גרמה להם למצוקת חנייה, הטרידה אותם והפריעה לשלוות חייהם.

07.11.18

וואלה!
קשת
ישראל היום
וואלה!
Rotter
קשת
מעריב

זוג הורים דתיים ל-11 ילדים חשודים בתקיפה והתעללות בילדיהם. האב נהג לתקוף מינית את בנותיו. במקביל, נבדק גם אם תקף מינית כמה מבניו. עוד חשודים ההורים כי נהגו להכות את ילדיהם, לקלל אותם, ולהשפיל אותם בתדירות גבוהה. החוקרים חושדים כי ההורים דרשו מילדיהם לתקוף אחד את השני כצעד של ענישה כלפי כמה מהילדים.

■ ■ ■ הערה: השופט תיאר את ההתעללות של ההורים בילדים כסדיסטית (ynet, וואלה!). עורך דינו של החשוד אמר: "המצב הוא שאדם עם בעיות נפשיות מצוי בסיר לחץ. הוא מגדל 11 ילדים, אמור לדאוג לכלכלתם, ולא משתלט על זה וגם לא יכול להשתלט. הוא אמור להיות במוסד, אבל במקום זה הוא נמצא בסיר הלחץ - וכך נולדה כל הפרשה הזאת." (ynet) - או במילים אחרות, הקרבנות שותפים באשמה.

12.11.18

קשת

הרב אריה כהן מהקהילה היהודית במיניאפוליס, הודה ששלח תמונות חושפניות באפליקציית ההיכרויות, למי שהאמין כי היה נער בן 16. באותה תקופה עבד הרב הזה כראש מחלקת הנוער של הכולל של מיניאפוליס. ה"נער" היה סוכן משטרה סמוי, וכשהודיע השוטר הסמוי שהוא "קטין", ענה הרב כהן: "זה קצת לא חוקי." לאחר מכן המשיך הרב בכל זאת לשלוח תיאורים מיניים, מילוליים וויזואליים.

12.11.18

מעריב
ישראל היום

רב המשמש רב קהילה ובית כנסת בירושלים, נאשם בגין תקיפות מיניות חוזרות ונשנות של ילדים. כתב האישום הוגש בגין כמות מרובה של עבירות מעשה מגונה בקטינים מתחת לגיל 16, שלא בהסכמתם החופשית. בכתב האישום נטען כי הנאשם נפגש עם ילדים בגילים 6-12 שהיו מגיעים אליו לבית הכנסת, בין היתר, על מנת לעזור בתחזוקת המקום וללמוד עמו. במהלך המפגשים, פגע הנאשם מינית בכמה ילדים ולאחר מכן שילם להם סכומי כסף.

14.11.18

קשת
הארץ
ynet

רב מוכר החשוד באונס של קטינות נעצר ע"י המשטרה. הרב חשוד במספר מקרים של אונס ועבירות מין בקטינות. את הפרשה חשפה הדס שטייף בגלי צה"ל. בתום דיון בעניינו החליט בית המשפט להאריך את מעצרו בחמישה ימים. על שאר פרטי הפרשה הוטל צו איסור פרסום.

18.11.18

הארץ
קשת

המשטרה המליצה להעמיד לדין את שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, בגין מרמה והפרת אמונים, וכן בגין עבירות מס בסך מיליוני שקלים, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט ושבועת שקר. המשטרה מצאה גם תשתית ראייתית להעמיד לדין את רעייתו של שר הפנים, יפה דרעי, ואת אחיו שלמה בגין עבירות מס.

18.11.18

News1

אח במשפחה חרדית תקף מינית במשך שנים את ארבע אחיותיו. המשפחה גיבתה את האח התוקף וניתקה את הקשר עם האחיות לאחר שהתלוננו, כך עולה מפסק דין של בית המשפט העליון. עוד נחשף בו, כי רב מסוים (ששמו אינו נזכר) הורה לאחת הבנות לבקש להקל בעונשו של האח.

20.11.18

וואלה!

בכירי ש"ס תקפו בחריפות את המשטרה והפרקליטות. בהקלטות שהגיעו לידי וואלה! NEWS נשמעו שניים מהרבנים החברים במועצת חכמי התורה של ש"ס - הרב שמעון בעדני והרב משה מאיה. " בפרקליטות שם כולם שמאלנים," אמר הרב בעדני והרב מאיה הוסיף: "קיבלו הוראה לחסל אותו." הרב מאיה טען כי "גם במשפט הראשון וגם בכל הדברים של היום - הכול זה עלילות שקר שאסור להאמין בהם." כשנשאל "איזה עניין יש למשטרה לרדוף את דרעי?" הסביר הרב מאיה כי "כשיש הוראה למעלה 'תחסלו אותו', מחסלים אותו." הוא טען כי "כל אלה שיושבים בבתי הסוהר, אתה חושב שהם יושבים באמת בגלל שהם חטאו? לא. רק בגלל שהחליטו לחסל אותם." גם הרב שמעון בעדני, חבר נוסף במועצת חכמי התורה של ש"ס, לא חסך ביקורת מאנשי הפרקליטות. כשנשאל "האם יש רדיפה נגד דרעי?" הסביר כי "ככה חושבים." לדבריו, 'מה שהוא עושה על שבתות (חוק המרכולים) החילונים רודפים אותו.'

■ ■ ■ הערה: הבה נזכר במעללי דרעי בעמוד העיתון ישראל היום. אולי גם שם מנסים "לחסל" את דרעי.

22.11.18

הארץ
ישראל היום

מספר תושבים דתיים מהעיר לוד, שהשתתפו בהקרנת הסרט "הבלתי רשמיים" העוסק בהקמתה של תנועת ש"ס, תקפו בקריאות גנאי את הבמאית, חן שומוביץ', על הסרט הקצר "בדק בית" שהוקרן לפני הסרט "הבלתי רשמיים". בסרט הקצר "בדק בית" העוסק באלימות כלפי נשים, התרחשה נשיקה בין בני זוג. מייד לאחר מכן החלו לחשושים בקהל ואישה דתייה קמה ממקומה והחלה לצעוק "בושה וחרפה" וקריאות גנאי שונות. במקביל, גבר דתי מהשורות העליונות החל לקלל. בשלב מסוים הוא גם הסתיר עם הטלפון הנייד שלו את המקרן כדי למנוע את הקרנת הסרט. כמו כן, לאחר מכן, אחד הדתיים אף ניסה לתקוף את הבמאית. בפוסט נרגש בפייסבוק סיפרה שומוביץ': "וכך בערב הבכורה של הסרט, נוצרה מהומה גדולה ולראשונה הרגשתי על בשרי כפייה דתית מהי. לא מכתבה, לא מפרסום פוסט בפייסבוק על גן שמכריח לעשות קבלות שבת, ולא על עוד הדרת נשים בטקס בצבא. מול עיניי צפיתי במילות שנאה, בביטול מוחלט ובחוסר כבוד לאחר בשם האל."

24.11.18

הארץ

טלי חרותי-סובר חושפת בטורה ב'הארץ' את מעללי הרב החרדי 'ד"ר' רפאל גרנות. היא כותבת שאותו רב מבצע שלל בדיקות לגילוי וריפוי מחלות. גרנות מרפא הכול אחרי שהוא מאבחן בשלל שיטות "ייחודיות", כמו למשל "בדיקת שיער ביומטרית". הוא גם בודק בעזרת הלשון והציפורניים בין היתר, "תדרי חיים" שהם "גלי אנרגיה הנעים במהירות ובעוצמה ובצפיפות לפי המקור שממנו הם שולחים." בתום האבחון מגיע שלב הריפוי וגם כאן מפליא גרנות בשיטות אינספור: "ריפוי על ידי מיקרו מינרלים", "ריפוי על ידי מינרלים ואנזימים" ו"ריפוי על ידי אור חיים". פרסומיו של גרנות עוררו גם את תשומת לבו של משרד הבריאות. עו"ד אייל חאקו, היועץ המשפטי של הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור בפרסומי מוצרי בריאות, טכנולוגיות רפואיות ומקצועות הרפואה - שיגר החודש אל "הדוקטור" מכתב חריף. "הינך מציג את עצמך כרופא לרפואה טבעית ומתיימר לטפל כמעט בכל מצב רפואי קיים. אתה מגדיל לעשות ומציג עצמך כמי שמאבחן מספר רב של מצבים רפואיים באמצעים שיעילותם לא נבדקה, כמו גם בטיחותם, ושעצם קיומם מוטל בספק. התנהלותך, לרבות השימוש בתארים שאינם מוכרים, ייחוס סגולות ריפוי ואבחון למכשור ושיטת טיפול שמהותם אינה מבוססת מדעית ומחקרית, מהווה הטעיה חמורה של הציבור."

25.11.18

מעריב
ynet

בית הדין הרבני האזורי בירושלים קבע כי גבר החשוד במעשה מגונה בבתו, יקבל את המשמורת עליה ועל שאר ילדיו. אמה של הילדה דיברה במהדורה הראשונה בערוץ 12 כשגבה אל המצלמה, ואמרה כי "הילדה שלי נמצאת בידיים של אביה שהתעלל בה מינית וקיבל משמורת מלאה עליה. נעשה פה עוול שלא יתואר ומישהו צריך לתת את הדין על זה." האב הזה נעצר בשנה שעברה בחשד כי פגע מינית בבתו הקטינה ואף צילם את המעשה. הוא לא הכחיש את המעשים אך טען להגנתו כי כוונתו הייתה טובה - לתעד את הבת משחזרת עבירות מין שבוצעו בה, לכאורה, על ידי קרובי משפחה אחרים, כבסיס לתלונה מצדו.

25.11.18

ynet
ynet

הרב אליעזר ברלנד הוקלט בשיחה שערך לאחרונה עם חסידיו מקהילת ברסלב "שובו בנים", ובה הציע להם להעביר אליו חומרים אסורים, קרי, סמים, הנמצאים ברשותם ואמר כי בכוונתו למכור אותם ולהשתמש בכסף לטובת מימון פעילותו הדתית. "אני מודיע רשמית לכולם שמהיום כל הסמים בארץ ישראל - להביא לרב ברלנד... כל אלה שלא רוצים להיתפס - שיביאו טיפ, 50, 30, או 45 אחוז, ונעשה איזו פשרה."

26.11.18

מעריב

שרת המשפטים איילת שקד מגלה כי מתנהל נגדה קמפיין השחרה על רקע המאמץ להסגרתה של מלכה לייפר, המואשמת בעבירות מין נגד נערות בבית ספר חרדי לבנות באוסטרליה, שאותו ניהלה. "זה דבר מחריד בעיניי. הסיפור הוא כזה: אישה בשם מלכה לייפר נאשמת באוסטרליה בעבירות מין בתלמידות שלה," אמרה השרה. "פגשתי אותן התלמידות שהן כבר נשים צעירות שהגיעו לישראל על מנת לבקש שמלכה תוסגר לאוסטרליה. בשנת 2014 שרת המשפטים ציפי לבני פתחה בהליך ההסגרה ובשלוש השנים האחרונות אני מנסה לקדם את ההליך הזה."

27.11.18

קשת
וואלה!

שלושה מחסידיו של הרב ברלנד נעצרו היום ועשרה נוספים הובאו לחקירה לאחר שתועדו כשהם מבצעים עבירות תנועה חמורות בכביש 90 כשהיו בדרכם מאילת לכיוון צפון. במעצר הסתבר שהרב ברלנד נמצא באחד מהרכבים. וואלה! NEWS פרסם הקלטות שבהן נשמע הרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת 'שובו בנים', מעודד את חסידיו לדהור עם רכביהם בכבישים במהירות מופרזת תוך סיכון חיי אדם. אותו רב מסביר שהמכוניות שלהם הופכות למטוס בזמן שהם נוסעים לקברי צדיקים ולכן המהירות המותרת היא 1000 קמ"ש אבל נוסעים "רק" 200 קמ"ש: 'אתם נוסעים על 200 קמ"ש,' אמר הרב, שהורשע בעבירות מין בנשות קהילתו, באותה הקלטה. 'כשאתם נוסעים לקברי צדיקים - זה כבר נהיה מטוס, אז במקום 400, נוסעים על מאתיים.' בהקלטה אחרת נשמע הרב אומר לתלמידיו: 'אנחנו נוסעים על 200, 300 קמ"ש, ואומרים (לשוטרים) "אנחנו שובו בנים" ואפשר לנסוע הלאה.' בהמשך השיחה אומר ברלנד כי יש מקרים שהמשטרה עוצרת 'על עקיפה, על משהו, או אין רישיון. ברגע שאומרים "אנחנו שובו בנים", ישר אומרים: "תסעו הלאה".'

28.11.18

החדשות 13
קשת
וואלה!

משטרת מחוז ירושלים הצליחה לעצור חתונה של קטינה בת 13 ועוד הסתבר שהקטינה דווחה כנעדרת לפני כחודשיים על ידי אביה. בנוסף, במהלך המעצר, המשטרה עצרה את אימה של הילדה אשר משתייכת ל"קהילת השאלים" ("נשות הטליבאן") ובנוסף נעצרו נשים נוספות.

30.11.18

ישראל היום
הארץ
וואלה!

ארבעה בני אדם - ובהם רב ואיש ציבור נוסף - ניסו לסחוט חבר מועצה ואיימו עליו כי יפיצו סרטון שבו הוא מתועד מקיים יחסי מין בבית כנסת. החשודים הכחישו בחקירותיהם את המיוחס להם. לדברי הסנגורים, איש לא איים על המתלונן והחשודים רק אמרו לו כי לנוכח הסרטון, ובהיותו אדם דתי, הם סבורים שאינו יכול להמשיך בתפקידו. החשודים טוענים כי התיעוד המדובר מופיע באינטרנט זה כשנתיים, בעוד שהמשטרה מסרה כי הוא צולם לפני כמה שבועות.

02.12.18

ישראל היום
ynet
מעריב
קשת
החדשות 13
קשת

פורסמה עוד תלונה על הטרדה מינית כנגד הרב מוטי אלון. אותו הרב הורשע בעבר בביצוע מעשה מגונה בכוח באדם שהגיע להתייעץ איתו. המתלונן תיעד חלק מהמפגשים מחשש שיפקפקו בגרסתו. חברי פורום 'תקנה' נחשפו לתיעוד והצעיר הותיר עליהם רושם אמין. הוצע לו להגיש תלונה במשטרה, אך הוא בחר לפנות לרבנים אחרים, שאינם חברים בפורום.

■ ■ ■ הערה: על כך רשם יעקב סלע שנאנס בילדותו: "פרשת מוטי אלון: רבנים, זו אשמתכם." (ynet) - נתנאל פרבשטיין, מנפגעי הרב קופולוביץ', תובע בעקבות פרשת אלון: "הרב דרוקמן חייב להתייצב ולהודות: 'אני טיהרתי את השרץ, אני הכשרתי את הפגיעה.'" (מעריב)

08.12.18

קשת
ישראל היום
מעריב

מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה בבית משפט השלום לנוער ברמלה כתב אישום נגד קטין דתי בן 17, המתגורר ביישוב במרכז הארץ. הקטין חשוד בעבירות של מעשה מגונה בנסיבות אינוס (בנסיבות מחמירות), חדירה לחומר מחשב כדי לבצע עבירה אחרת, פגיעה בפרטיות, סחיטה באיומים, הטרדה מינית, התחזות כאדם אחר, התחזות כחייל, מידע כוזב, איומים וקבלת דבר במרמה. על פי כתב האישום, החל מיוני 2016 ועד ליום מעצרו בנובמבר 2018 הקטין פרץ והשתלט על חשבונות משתמש ברשתות חברתיות שהיו שייכים לקטינות המנהלות אורח חיים דתי.

15.12.18

הארץ

תושב העיר החרדית מודיעין עילית נעצר בחשד לתקיפת נהג אוטובוס ערבי בעיר ביום שישי האחרון. המשטרה חושדת כי האיש תקף את נידאל אלפקיה, נהג מחברת "קווים", היכה אותו בפניו, פצע אותו באורח קל ונמלט.

16.12.18

ישראל היום
מעריב
ynet

בקמפיין מימון המונים הצליחו ארגון JCW ושלוחתו הישראלית "לא תשתוק" לגייס מעל מיליון דולר. הארגונים, שהתאחדו לאחרונה במטרה להילחם בעבריינות מין בציבור החרדי, יצאו בקמפיין Matching כאשר כל דולר שנתרם הוכפל ב-3 ע"י תורמי הארגון. מטרת הקמפיין, בין היתר, להרחיב ולהגביר את פעילות "לא תשתוק" בישראל ובכך להביא לתפיסתם והסגרתם של פדופילים ששוהים בארץ ולסייע לנפגעי עבירות רבים ככל הניתן. שאנה אהרונסון, מנכ"לית JCW בארץ, סיפרה באולפן ynet כי מבצע ההתרמה הנוכחי זה יכול לגייס עד מיליון דולר לארגון. "הגיוס הזה הוא בשביל הפעילות שלנו. ארגון JCW התחיל בארצות הברית, ועכשיו הוא פועל גם בישראל, בקנדה ובאוסטרליה ואנחנו מקבלים פניות מכל העולם."

17.12.18

קשת

אלוף מוטי אלמוז הותקף מילולית בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ע"י מפגינות חרדיות. המפגינות קראו קריאות נגדו והניפו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "יש לכם דם על הידיים."

18.12.18

ישראל היום
החדשות 13
מעריב
וואלה!

חמישה מנהיגים מהכת "לב טהור" נעצרו במקסיקו בעקבות שיתוף פעולה בין האינטרפול וה-FBI. כוחות משטרה פשטו לשתיים מתוך שלוש דירות מסתור שנמצאות בחזקת הכת "לב טהור". בין העצורים: מנחם הלברנץ ומאיר רוזנר, שתפסו את מקומו של מייסד הכת, שלמה הלברנץ, שטבע לפני שנה. החמישה נמצאים במעצר ובהליכי הסגרה לארצות הברית. ההאשמות נגדם כוללות: חטיפה, התעללות מינית, ניהול כת, התעללות בילדים, סחיטה באיומים ועבירות אחרות.

23.12.18

ynet

אישה שהתלוננה למשטרה ולבית המשפט לענייני משפחה בבקשה לקבל צו הגנה מפני אדם שהתגרשה ממנו, מכיוון שלטענתה הוא מטריד אותה ומאיים עליה, חוייבה ע"י בית הדין הרבני לפצות את הגרוש במאה אלף שקלים כי בני הזוג התחייבו שלא לפנות בעתיד למשטרה, לבית המשפט או לרשויות הרווחה זה בעניינה של זו (ולהפך) ללא אישור בית הדין, ולנהל את כל ענייני הסכסוך ביניהם רק בערכאה הרבנית. האישה הסבירה כי חתמה על ההסכם רק בכדי לקבל גט, ומתוך ידיעה כי הסעיף החריג ובו ההתחייבות המדוברת בטל מעצמו על פי חוק החוזים וממילא אינו מחייב אותה.

26.12.18

ישראל היום
מעריב

אהרון רוזנר, גבר חרדי מוויליאמסבורג, מואשם בסיוע לכת "לב טהור" בחטיפת שני ילדים ממשפחותיהם בניו יורק, ובקשירת קשר להעברתם למקסיקו, זאת לאחר שנעצר בשבוע שעבר. האיש חטף את הילדים מאימם לאחר שזו נסתה לברוח מהכת. "הוא השגריר של 'לב טהור' לארצות הברית," אמר מקור מקומי על אהרון רוזנר לאתר "ישיבה וורלד ניוז". אהרון הואשם בקשירת קשר ובחטיפה של ינטה טלר בת ה-14 ואחיה בן ה-12 חיים טלר.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

09.11.18

ynet

ד"ר נורמן גולדווסר, פסיכולוג דתי בן 46, טען כי הוא יכול "לרפא הומוסקסואליות" באמצעות "טיפולי המרה" אך נתפס מנסה לשדל גברים באפליקציה ייעודית. תחקיר שודר לראשונה באתר NBC News, בעקבות תחקיר של עמותת Truth Wins Out ("האמת מנצחת"), הנאבקת בעד שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב. בתקשורת האמריקנית טענו שמי שחשף את ערוותו (תרתי משמע) של הפסיכולוג ד"ר נורמן גולדווסר, הוא אחד מהמטופלים שלו לשעבר. ד"ר גולדווסר, חבר בקהילה היהודית בפלורידה וחובש כיפה, טען כי הומוסקסואליות היא תופעה זהה להפרעה טורדנית כפייתית (OCD), וכפי שזו ניתנת לטיפול, כך הוא יכול לרפא הומואים בעזרת "טיפולי המרה" פסיכולוגיים.

25.11.18

קשת
ישראל היום

לפני כשמונה שנים, אישה חרדית בת 20 אשר הייתה בהריון החלה לסבול מכאבי בטן, הגיעה למרפאה ונבדקה שם. ברגע שהצוות קבע שהיא תידרש לעבור כמה בדיקות נוספות, האישה סירבה. בסיכום הביקור נכתב: "היא לא מעוניינת בבדיקה כעת, למרות הסברים לחשיבות הבדיקה." בנוסף לסירוב זה, האישה סירבה לליווי של רופא מטפל, כפי שהומלץ לה במסגרת מעקב ההיריון. כשהגיע מועד הלידה התברר שהעובר נמצא במצוקה. הרופאים הבהירו לבני הזוג שייאלצו לבצע ניתוח קיסרי כדי למנוע פגיעה בעובר, אולם האישה ובעלה סירבו לכך בתוקף עד שלא יקבלו אישור לכך מהרב שלהם. כיום הילד בן שמונה והוא סובל מנכות בשיעור של 100% בגין פיגור שכלי קשה, שיתוק מוחין ואפילפסיה.

■ ■ ■ הערה: למרות כל זאת, בית המשפט פסק כי האישה תקבל פיצויים בסך מאות אלפי שקלים.

07.12.18

ישראל היום

ארגוני המקדש הקימו לראשונה "מזבח כשר" שעליו ניתן להקריב קורבנות, והם מתכננים לערוך אירוע חגיגי מחוץ לחומות העיר העתיקה בירושלים, שבו יחשפו אותו לראשונה. הרב אריה ליפו, מפעילי המקדש, אמר על המיזם: 'שמעתי את ההודעה ואמרתי שאי אפשר להמשיך עם קורבנות אדם. נזכרתי שבספר שמואל, כשהייתה מגפה גדולה, הורה הקב"ה לדוד לבנות מזבח בירושלים. רציתי להעביר את המזבח מקורבנות אדם, קורבנות טרור, לקורבנות שמסמלות את האהבה.'

07.12.18

הארץ
החדשות 13

טלי חרותי-סובר חושפת בטורה ב"הארץ" את שיטות העבודה של הרב יובל אשרוב וטיפולי התזונה שהוא נותן, וזאת בעקבות פנייה של אישה אליה. היא ביררה אל מול הפונה מהו סכום הטיפול (שאותו הגדירה כזעום). מסתבר שעבור טיפול אצל אשרוב שילמה 800 שקלים ובתמורה קיבלה "ליווי צמוד" במשך שלושה חודשים. ה"צמוד" הזה היה בטלפון ובהודעות וואטסאפ. אשרוב הוא עוד דוגמה לרב-מטפל. טלי ביררה האם הלקוחה המרוצה בדקה את הכשרתו של אשרוב. מסתבר שהיא לא עשתה כן והגברת הסתפקה בהמלצות (שיטה ידועה במגזר החרדי).

16.12.18

וואלה!
מעריב
ישראל היום

חולה חצבת השתתף באירוע המרכזי לרגל ה' בטבת "דידן נצח" בכפר חב"ד. משרד הבריאות הודיע כי המשתתפים שלא חוסנו נגד חצבת בעבר צריכים לפנות בדחיפות לקופות החולים על מנת לקבל חיסון סביל למחלה. עוד נכתב כי משתתפים שביקרו באירוע, ויפתחו מחלת חום או פריחה בשלושת השבועות הקרובים, מתבקשים ליידע את הרופא המטפל כי היו במגע עם חולה חצבת.

17.12.18

ynet

תחקיר ynet מגלה שלמרות העובדה שבעולם מתריעים מפני הסכנות של "טיפולי המרה", וגם בארץ שרותי הבריאות מסתייגים מ"טיפולים" כאלה, בחברה הדתית הם פורחים.

18.12.18

ישראל היום

הדוגמנית הישראלית קורל סימנוביץ' שהתחתנה עם כוכב הכדורגל של ברצלונה, סרג'י רוברטו, שאיננו יהודי, פרסמה תמונה שלה בחשבון האינסטגרם שבה היא נראית מחייכת ליד עץ חג המולד. "קישוטים בכל מקום. מאחלת לכם מרי כריסמס וחג שמח." הפרסום גרר תגובות קשות מצד גולשים. יותר מ-350 תגובות נרשמו, כאשר חלק מהגולשים מביעים בדוגמנית תמיכה ולא רואים בתמונה בעיה, כשמנגד אחרים מסתייגים ממנה, תוך שימוש בזכר השואה והרציחות שהתרחשו בעבר בסביבות חג המולד.

23.12.18

וואלה!
ישראל היום

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), טען שהתקלות הרבות בקו הרכבת החדש בין ירושלים לנתב"ג נובעות מכך ש"השבת תובעת את עלבונה." בדיון שנערך הוא שאל: "האם עשיתם חשבון נפש במשרד התחבורה שהשבת תובעת את עלבונה? אני מאמין שכתוצאה מהעבודות בשבת יש תקלות שאי אפשר לתאר אותן."

■ ■ ■ הערה: ידוע כבר ממזמן שהרכבת מירושלים אינה מוכנה להפעלה (דה-מרקר), אבל למה לא לנצל את המצב לשטיפת מוח.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

27.11.18

הארץ
ישראל היום

ילד בן עשר מהיישוב החרדי עמנואל שבשומרון לא חוסן ולכן חלה בדלקת מוח חריפה שהתפתחה ממחלת החצבת ונמצא בסכנת חיים. פרופ' יצחק לוי, מנהל היחידה למחלות זיהומיות במרכז שניידר לרפואת ילדים, אמר כי "מצבו של הילד לא טוב מבחינה נוירולוגית" וכי "הוא סובל מסיבוך של דלקת המוח ושל קרומי המוח." הוא שב וקרא להורים לחסן את ילדיהם נגד חצבת.

01.12.18

ישראל היום

אישה הרה ששייכת לחסידות קרעטשניף ברחובות ובעלה הוא זמר מוכר בציבור החרדי, חלתה בזיהום מהחיידק הטורף.

22.12.18

וואלה!

משרד הבריאות פרסם אזהרה לפיה קיים חשש כי מאות מתפללים, ביניהם גם נשים וילדים, נדבקו בחצבת ממתפלל חולה בעת תפילות השבת האחרונה בבית הכנסת הגדול ברחוב קאליש בבני ברק. ובנוסף, במקביל, שני ילדים, בן ארבע ובן שנתיים ועשרה חודשים מיבנאל - אובחנו היום כחולים כחצבת, לאחר שאביהם הגיע איתם למרפאת 'רקתי' של שירותי בריאות כללית. משירותי בריאות כללית נמסר בעקבות פניית וואלה! NEWS: "הבוקר הגיעו למרפאה שני ילדים וברגע שעלה חשד לחצבת נלקחו בדיקות. הנושא דווח למשרד הבריאות מידית ואנו פועלים בהתאם להנחיותיו."


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

03.11.18

ynet

כנס מיוחד בנושא "הדתה במערכת החינוך" התקיים לראשונה בכנסת ביוזמת השדולה החילונית. לטענת המארגנים, משרד החינוך לא ישלח נציג מטעמם לדיון - כי ההזמנה אליו לא התקבלה "בפרוצדורה המקובלת". בכנס שנערך השתתפו אנשי חינוך ונציגי ארגונים כמו 'הפורום החילוני'. בניגוד לוועדות הכנסת, אין חובת נוכחות של נציגי משרדי הממשלה בכנסים של שדולות הכנסת, פעמים רבות בוחרים המשרדים לשלוח נציגים לדיונים - אך כאמור, הפעם העדיפו להתעלם.

07.11.18

קשת

בתי ספר בארץ אוסרים על בנות (בדרך כלל רק על בנות) ללבוש מכנסיים קצרים שחושפים את הברכיים, מתוך הנחה שזה אינו מכבד, אולם בפועל מדובר בהגבלות צניעות ותלמידות מרגישות מושפלות.

21.12.18

ynet

תלמידי בתי ספר בבני ברק הפכו למתרימים עבור בית החולים "מעייני הישועה", כאשר התבקשו למסור להוריהם טופס התרמה כדי שאלה יתרמו כספים במסגרת מהלך גיוס המונים למען הקמת מחלקה לטיפול נמרץ לילדים בבית החולים. בדברי ההסבר שנכתבו על גבי טופס הבקשה נכתב כי בהיעדר יחידה לטיפול נמרץ בבית החולים "נפטרו לאחרונה תינוקות," מתוך רצון להבהיר את חשיבות התרומה. בית החולים "מעייני הישועה" אישר את הנושא ונמסר כי הוא "נמצא בימים אלו בעיצומו של מיזם לגיוס המונים למען הקמת מחלקה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים, וזאת לאור העובדה כי כ-120,000 ילדי בני ברק והפריפריה החרדית שבסביבתה חסרי מחלקה זו, והדבר גובל בפיקוח נפש. לאור קריאתם של גדולי ישראל לציבור להתגייס למען הקמת מחלקה זו, יזמו הורים יחד עם צוותי בתי הספר מהלך לגיוס כלל הורי התלמידים בבני ברק למען פרויקט חשוב זה שנועד כולו לרפואת הילדים." ממשרד החינוך נמסר כי "הפעלת הלחץ מטעם בית הספר על התלמידים לגייס כסף מהוריהם למען בית החולים פסול ולא ראוי."

29.12.18

ynet

נתוני דו"ח מרכז טאוב שבו נסקרות המגמות החברתיות והכלכליות בתחומים שונים וגם בתחום החינוך - העלו כי תלמידים דתיים מתוקצבים יותר מתלמידים חילוניים בחינוך היסודי. על פי הדו"ח, מאפייני החינוך הממלכתי דתי מסבירים חלק מהסיבות לתקצוב הגבוה יותר, כמו כיתות קטנות יותר ושעות נוספות המוקדשות ללימודי תורה ותכנים דתיים. עם זאת, בדו"ח מצוין כי חלק מהתקצוב העודף לתלמידים מונע משיקולים פוליטיים.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי