אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 155: ספטמבר-אוקטובר 2017

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

אוטובוסים בשבת? בג"ץ ביטל את העתירה
"מדריך הכפייה הדתית": החרדים במאבק לשינוי המרחב הציבורי החילוני בישראל
מרכולים בשבת? "נעקוף את בג"ץ"
למרות הרפורמה בצה"ל: סליחות בחינם וסליחות בתשלום
תעשיית הנדל"ן של חסידות גור
"יש פה טרור נגד חילונים": המאבק על השכונה המתחרדת

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

08.09.17

קשת

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, מאיים להוציא מחוץ לחוק את האוטובוסים הפרטיים שמפעילות בשבת האגודות השיתופיות "שבוס" ו"נוע תנוע", למרות עמדת מנכ"לית של משרדו שלפיה "הסעה פרטית אינה מנוגדת לדין."

09.09.17

קשת
ערוץ 10
מעריב

בג"ץ מחק את העתירה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, שהוגשה על ידי אזרחים פרטיים, בשיתוף עם התנועה הרפורמית, ישראל חופשית, ח"כ תמר זנדברג ועמותת חדו"ש - כי העותרים אינם מייצגים חברה כלשהי המעוניינת לפעול בשבת, או קו מסוים: "האיסור מבוסס על הוראת המחוקק שלפיה על השר להתחשב ככל שניתן במסורת ישראל בכל הנוגע לתנועת כלי רכב בשבת," נאמר.

16.09.17

קשת

המגזר הדתי-חרדי בשדרות דרש מקופת חולים כללית להחשיך את מסכי הטלוויזיה בחדרי ההמתנה לרופאים בסניף הראשי של הקופה בעיר, ואיים בחרם צרכנים על הקופה אם תסרב להיענות לבקשתם, ותשאיר את הטלוויזיות דלוקות.

25.09.17

מעריב
קשת

גם השנה, yes ו-HOT לא ישדרו במהלך 25 שעות יום הכיפור וייאלצו לסגור את שירותי ה-VOD שלהם, וזאת למרות שיו"ר מועצת הכבלים והלווין, יפעת חי שגב, התראיינה ואמרה כי היא לא פוסלת על הסף את השידורים, וכי היא שוקלת אותם בחיוב. שר התקשורת, ח"כ איוב קרא: "עבורנו במשרד התקשורת זהו בבחינת קודש הקודשים, וכמו שמדינת ישראל התנהגה תקשורתית 70 שנה, נשמור גם השנה על הסטטוס-קוו בלי לפגוע באמונתו של איש, ונכבד אחד את השני כבעבר."

25.09.17

ערוץ 10

קבוצה של נוסעים חרדים בטיסה ניסתה למנוע מיתר נוסעי הטיסה לראות סרט שבו מוצגת אישה. החרדים הגיחו ובידיו של אחד מהם הייתה שמיכה כהה בה כיסה את המסך, בדיוק כאשר הוקרנה דמותה של דרו ברימר.

25.09.17

מעריב
ערוץ 10
דה-מרקר
ynet

עיריית בני ברק מאיימת לבטל את הקו האדום של הרכבת הקלה שעובר בשטחה, אם כריית המנהרה התת-קרקעית תימשך בסוף השבוע הקרוב, שבו חל יום הכיפור. בנוסף, אלמונים חיבלו במכונת הכרייה ככל הנראה על רקע עבודות במהלך השבת והחגים.

25.09.17

ערוץ 10
ערוץ 10
ערוץ 10
ערוץ 10

סדרת כתבות של אבישי בן חיים מערוץ 10 על הכפייה הדתית-חרדית במדינת ישראל, נוגעת בנושאים הבוערים בתקופה האחרונה: עבודות בשבת ברכבת, פתיחות עסקים, נשים במרחב הציבורי והדתה.

04.10.17

וואלה!

שבוע החלל הישראלי בירושלים בוטל בעקבות פנייה של חבר מועצה חרדי אל משרד המדע שבראשו עומד השר אופיר אקוניס (ליכוד). חבר המועצה יוחנן ויצמן מסיעת אגודת ישראל המקומית בירושלים טען כי המקומות שבהם יתקיים האירוע אינם כשרים. משרד המדע נענה לפנייתו של ויצמן, והשיב כי 'סוכנות החלל האמונה על האירועים המדוברים במשרד המדע והטכנולוגיה מודה לכם על תשומת הלב בעניין. בהתאם לכך, ועל פי הוראתו המידית של מנכ"ל המשרד, האירועים המדוברים מבוטלים.' לאחר מחאה, הוציא המשרד הודעה נוספת לפיו האירוע יתקיים אך במקומות אחרים.

■ ■ ■ הערה: לפי ההלכה, כל הכוכבים סובבים סביב כדור הארץ שנמצא במרכז. סתם, לידיעת אופיר אקוניס.

09.10.17

וואלה!

קולנוע "לב" ברמת גן, אחד ממוסדות התרבות הידועים בעיר, ייסגר בקרוב לאור החלטת מנהלי קניון ביאליק שבתחומו יושב בית הקולנוע, שלפיה הקניון יעבור למתכונת שמירת שבת. עמותת "ישראל חופשית" קוראת שלא לסגור את בית הקולנוע: "הגיע הזמן לומר 'די', ובמקום להבריח מוסדות תרבות, לתת להם תמריצים להישאר. יש בכוחה של העירייה לעשות כן. העירייה טוענת שאין זה בסמכותה ופעם נוספת מתנהגת באימפוטנטיות ובעייפות האופיינית לה. רמת גן סגורה בשבת בעוד הערים מסביב לה שוקקות. הגיע הזמן לשים לפארסה הזו סוף."

21.10.17

ynet
קשת
ynet

הסיעות החרדיות ש"ס ויהדות התורה הודיעו כי יעלו בהקדם להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת "חוק המרכולים", לפיה רשות מקומית לא תוכל להתיר פתיחת חנויות בשבת בתחום שיפוטה ללא אישור שר הפנים, וזאת במטרה לפסול את חוק העזר בתל אביב, שהתיר פעילות מסחר מוגבלת ברחבי העיר ביום המנוחה.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

02.09.17

ynet

ענף תודעה יהודית שתחת אגף כוח אדם בצה"ל מעודד את יחידות הצבא להשתתף בסבסוד מלא בסיורי "סליחות" שמופעלים על ידי עמותות וגופים חיצוניים, בחגי תשרי הקרובים בירושלים ובצפת. במקביל הוא מציע סיורי סליחות בתשלום במקומות אחרים, כגון תל אביב-יפו, רמת הגולן, מצפה רמון וגוש עציון. חלק ניכר מהסיורים בירושלים ובצפת, למשל, שאינם עולים כסף ליחידות, כוללים אלמנטיים דתיים ומבוצעים על ידי ארגונים עם אוריינטציה דתית כגון "הקרן למורשת הכותל", "עיר דוד" ו"אסנט", וזאת בניגוד לסיורים בתשלום. מארגון פנים, איגוד ארגוני יהדות ישראלית, נמסר בתגובה: 'לא ייתכן שצה"ל שאמון על ביטחון המדינה מהווה כר לארגונים דתיים לנסות ולהחזיר צעירים בתשובה. אנחנו קוראים לרמטכ"ל שלא להיכנע ללחצים הפוליטיים שמופעלים עליו מצד המפלגות הדתיות, לממש את הבטחותיו ולשים סוף להטפה הדתית בצבא.'

08.09.17

וואלה!
קשת
nrg
קשת
וואלה!
מעריב
וואלה!

תגרה אלימה התפתחה בין תושבי העיר ערד לבין חסידי גור שיצאו להפגין, תוך הבערת צמיגים, מול בית בו הוצב שלט כנגד האדמו"ר של חסידות גור. החילונים בעיר יצאו להפגין בתגובה ובמקום התפתחו עימותים שבהם נפגעו חילונים ואנשי משטרה. ראש עיריית ערד על העימותים: "חסידי גור בריונים, נחצה קו אדום." כ-150 משפחות חרדיות מהחסידות הגיעו לראשונה לעיר ערד בשנות ה-80. כיום ישנן 1,050 משפחות המהוות כ-20% מאוכלוסיית העיר. התושבים החילונים מתלוננים על "השתלטות" ופנו למאבק כנגד החסידות, שלטענתם פועלת כדי להתיישב בשכונות חילוניות ולשנות את צביון העיר.

25.09.17

דה-מרקר

המוסד לביטוח לאומי יקיים כנס שכותרתו 'הצופן שבתנ"ך' - בעלות מוערכת של כ-45 אלף שקל, בבית הארחה בירושלים. הכנס יכלול כיבוד קל, הרצאות והופעה של זמר. לפי נוסח ההזמנה לכנס, ינאמו בו גם 'המקובל האלוקי הרב בניהו יששכר שמואלי שליט"א'. מקורות בביטוח הלאומי מתחו ביקורת על קיום הכנס ועל עלותו, כי כנסים דומים אמנם נערכו במשך השנים לקראת יום הכיפורים, אלא שהם עסקו בנושאים שבחלקם משיקים לעבודת המוסד - כמו "מניעת אלימות בחברה", "חובות עובד ציבור" וכדומה. בכנסים הקודמים השתתפו, בין היתר, הרבנים הראשיים. לעומת זאת, נושא הכנס הנוכחי, 'הצופן שבתנ"ך', אינו קשור כלל לעבודת המוסד לביטוח לאומי, ובמקום רבנים ראשיים מופיע בו "מקובל אלוקי".

25.09.17

וואלה!

הורים מרמת גן טוענים כי הסייעות בגן בו נמצאים ילדיהם דורשות מהם לנשק את המזוזה בכניסה למבנה ואף לברך את ברכת המזון. "הבן שלי היה רעב כי הגיעה שעת הצהריים והגננת צעקה עליו שאסור לאכול, אם לא מברכים את ברכת המזון," סיפרה א', אם לילד בגן. "שאלתי את בני מה קורה אם לא מברכים את ברכת המזון, והוא השיב כי היא צועקת."

29.09.17

ערוץ 10

הורים לילדים בבית ספר יסודי חילוני בחיפה התרעמו על שתכנים שהועברו לתלמידים לקראת יום הכיפורים, מטיפים להקפדה על קיום כל המצוות והאיסורים של יום הכיפורים. תלמידי כיתה ב' קיבלו שיר שאמור לשפר את רמת קריאתם ובו נכתב "זה מאוד פוגע שרוכבים על אופניים ביום כיפור. ביום כיפור נפלו הרבה חיילים וזה מאוד עצוב." החוברת מאושרת על ידי משרד החינוך.

17.10.17

ישראל היום

ישיבת "נזר ישראל" של חסידות גור פלשה לפני 20 שנה למבנה בבעלות ארגון פועלי אגודת ישראל בראשל"צ. ניסיונות להוציאם מהשטח עלו עד כה בתוהו עקב איומים, תביעות סרק, הצפה של בתי המשפט וניצול פרצות שונות במערכת - ששיאן בשכנוע של שרת המשפטים איילת שקד לחתום על צו נדיר, המאפשר לדון בפירוק כלכלי של בעלי הנכס. עד כה הישיבה הזו עדיין נמצאת בנכס למרות שאנשיהם טוענים בשיחות פנימיות כי אין להם שום הצדקה חוקית להחזיק בנכס.

17.10.17

וואלה!

המדינה תשקיע יותר משלושה מיליון שקל בפרויקט העמקת זהות יהודית בקרב חיילים משוחררים, בשיתוף הסוכנות היהודית. מטרת הפרויקט היא לספק "ליווי מקצועי הכולל עיסוק מעמיק" בנושא הזהות היהודית עבור חיילים משוחררים. במסגרת הפרויקט נערכים מפגשי לימוד שבועיים בהם מתקיימות הרצאות וסדנאות הנשענות על המקורות היהודיים. כל זאת למרות העובדה שבמאי האחרון פרסם מבקר המדינה יוסף שפירא דו"ח לפיו הממשלה ביצעה התקשרויות בלתי תקינות עם הסוכנות היהודית בפטור ממכרז, תוך חריגה מהנושאים המקנים לסוכנות זכות לפטור כזה. אחד הפרויקטים שציין המבקר הוא העמקת הזהות היהודית בקרב חיילים משוחררים.

18.10.17

וואלה!

פקחי עיריית תל אביב דרשו לפנות את דוכן חב"ד בשכונת רמת אביב ג' באופן מיידי, ואף איימו במתן דו"ח בסך 478 שקלים אם הדוכן לא יפונה. לדברי מפעיל הדוכן, תושבים הביעו זעם לנוכח הדרישה לפנות את הדוכן. "הוא קיים הרבה שנים ורוצים לפנות אותו אחרי שהוא משרת את הציבור הרחב. זה צער גדול שקורה כזה דבר בעיר, אני מקווה שעיריית תל אביב תדע לעשות שינוי ולאפשר לדוכן הזה להתקיים כמו שהיה תמיד."מעיריית תל אביב נמסר: "כל פעילות במרחב הציבורי מחייבת קבלת היתר מראש מהעירייה טרם הפעילות."

25.10.17

ynet

חילונים בשכונה בחדרה סובלים מהתחרדות שכונתם. חיים פדלון, חילוני שגר בשכונה זה 27 שנים, מספר על ההשתלטות האגרסיבית: "סבלתי מחרדים טרור. נזקים בבית של אלפי שקלים: הפילו לי דוד שמש, שברו לי את הטלוויזיה בחצר, פינצ'רו לי את הגלגלים וניפצו לי את השמשות ברכב." משה חכימה (35), חילוני, גדל כל חייו בשכונה הוסיף: "הם מתנהלים פה כמו במחשכים של איראן: יש כאן בשבתות זריקות אבנים על רכבים נוסעים וזריקות ביצים על בחורות שמסתובבות בטייץ ועושות ג'וגינג, פשוט טרור נגד חילונים."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

25.09.17

קשת
קשת

חיילות מדווחות כי פקודת השירות המשותף, שנועדה להסדיר את אופי השירות עבור חיילים דתיים ביחידות המעורבות לנשים וגברים, גורמת לכך שהן, גופן ולבושן נבדק בצורה מוגזמת, וכנגדן עומדות דרישות צניעות בעוד לחיילים אין דרישות כאלה.

■ ■ ■ הערה: חנה בית הלחמי, מהלת חמ"ל ההורים החילונים, אמרה בראיון בערוץ 2: "יש את המושג הזה חצי ב', היום אסור לחיילות ללכת עם טישרט לבן כי אם זה יירטב זה עלול להיות שקוף. זו חשיבה פורנוגרפית." תמר שוורץ, מנכ"לית ארגון רוח נשית סיפרה באותו ראיון כי בתה שבצבא מספרת שהמפקדת אמרה להן "תקשיבו, אני מבקשת רק עם ארוך, לא חצי ב', לא ספורט כי אתן מגרות את הבנים ואני לא רוצה אחרי זה שתתלוננו שבנים שורקים לכן." (קשת)

29.09.17

קשת
קשת
ערוץ 10

פרסומת של חב"ד על אוטובוס של חברת דן עוררה זעם רב ברשת. לפי הרשום בכיתוב: "נסיעת האישה צריכה להיות באישור בעלה." עוד נכתב על השלט: "אישה כשרה עושה רצון בעלה." בדף הפייסבוק "מחזקים", שפרסם את התמונה של האוטובוס והמודעה, נכתב: "ישראל לא סעודיה ולא תהיה איראן. חייבים להעיף את המודעה הזו מהכבישים."

30.09.17

קשת

ברחבי ראש העין הופצו כרוזים החתומים על ידי רבנים, הקוראים לתושבים בעיר להחרים את פסטיבל המוזיקה. בין הסיבות לטענתם: ריקודים מעורבים בין גברים לנשים והופעתה של זמרת אישה.

24.10.17

קשת
ישראל היום
קשת

ערוץ 12 החדש פרסם את פניהן של כוכבות הערוץ יונית לוי, רותם סלע וקרן פלס בשלט חוצות בדרך בגין דרום בירושלים, לרגל השקת מספר הערוץ החדש, אך אלמונים הישחיתו את פניהן בשלט. כך קרה בשלט אחר של ערוץ 13, שבו פניה של שלומית מלכה הושחרו. סגן ראש העיר, עופר ברקוביץ, אמר הבוקר: "אינני מבין מי הם האנשים ההזויים שרוצים לראות רק גברים בעולם הזה. מדובר על קיצוניים פורעי חוק, אשר מוציאים שם רע לעיר הבירה של ישראל. לא נעמוד מהצד מול פעולות מהסוג הזה. פניתי למפקד המחוז ונדרוש למצות את הדין עם פורעי החוק. נמשיך לשמור על מרחב ציבורי פתוח ומוגן לכל אדם ולכל אישה."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

17.09.17

מעריב

שלמה עמאר, שמכהן כיום כרב הראשי של ירושלים, התייחס לפרשיית ח"כ יגאל גואטה מש"ס, לאחר שפורסם כי השתתף בחתונת אחיינו ההומו. עמאר, שכיהן בעבר כרב הראשי הספרדי לישראל וכיום הוא רבה הראשי של ירושלים, אמר כי "אני הייתי אומר לא אבוא ואני מוחה על זה. בעיני זה חמור מאוד. התורה מחמירה באיסור הזה. יותר קל לאכול חזיר עשר פעמים ולא העבירה הזאת." לטענה כי ח"כ גואטה ביקש לכבד את כבוד המשפחה כשהלך לחתונת אחיינו אמר הרב נחרצות: "זה לא כבוד המשפחה. כבוד השם לפני הכל, לפני הבנים והבנות, לפני הכל."

27.10.17

ynet

אישה שביקשה לעבור טיפולי פוריות בבית החולים לניאדו וסורבה, הגישה תביעה נגד בית החולים לניאדו. הסיבה שבגינה הצוות הרפואי סירב להעניק לה טיפולי פוריות היא שהאישה אינה נשואה. האישה סיפרה "הלכתי לפגישה אצל רופאת פריון, והיא אמרה לי שבגלל שאני ובן זוגי לא נשואים, לא נוכל לעבור את הטיפולים בבית החולים כי הוא פועל על פי ההלכה." כשפנתה למשרד הבריאות - הופתעה מהתשובה שקיבלה: "אמרו לי שלניאדו הוא בית חולים פרטי בבעלות חסידות צאנז ולכן מותר להם לא לבצע טיפולי הפריה חוץ-גופית בנשים שאינן נשואות."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

04.09.17

וואלה!
קשת

ארבעה רבנים שהתמודדו לתפקיד רב עיר נעצרו בחשד לעבירות מרמה, הפרת אמונים, זיוף והתחזות, לאחר שלכאורה זייפו את "תעודת הכושר" שלהם. על פי החשד, הארבעה השיגו את התעודה המבוקשת מבלי שנכחו כלל בבחינות ההסמכה. בחלק מהמקרים אף שלחו אדם אחר שהתחזה להם וביצע את המבחן במקומם. במקרה נוסף, אחד הרבנים אף פנה ישירות לבוחן וביקש ממנו "להקל" בבדיקת המבחן ובמתן הציון.

04.09.17

קשת

תלמיד כיתה ד' בבית ספר בעיר בצפון סבל מהתעללות מבני כיתתו, והחשד הוא שמאחורי האלימות הקשה עומד לא אחר מהרב-המחנך שלו בבית הספר החרדי. במשטרה אף חוקרים את החשד שהרב היכה אותו בעצמו בכמה הזדמנויות, שבאחת מהן נזקק לטיפול. לטענת ההורים, כולם - המורים, ההנהלה, ההורים של הילדים האחרים בכיתה - ידעו על הקרשים שהוטחו בראשו של ל', על השקיות שנקשרו סביב צווארו ועל היחס המזלזל. ידעו, לא דיווחו ולא טיפלו.

08.09.17

וואלה!

רב משגיח ישיבה מוכר בעולם החרדי, שהואשם בביצוע עבירות מין חמורות בשלוש קטינות אחיות קרובות משפחתו, נידון ל-17 שנות מאסר. שמו של הרב נאסר לפרסום בגלל קרבתו המשפחתית למתלוננות, גילן ואופיין המחריד של העבירות.

09.09.17

ynet
מעריב

תושב בית שמש בעל חזות חרדית בשנות ה-50 לחייו - חשוד שביצע מעשי סדום ומעשים מגונים בשבעה מתוך שמונת ילדיו בעת שהיו קטינים.

09.09.17

ערוץ 10

תושב בני ברק, בן 39, הואשם בגין עבירות סחיטה באיומים, השחתת קרקע והכנת עבירה בחומרים מסוכנים כנגד הקהילה הרפורמית ונגד אתאיסטים. הוא פעל לקבלת פרטים על מקום מגוריהם של המתלוננים, סייר מראש כדי לוודא את אמיתות הכתובות, ניסח מכתבי סחיטה ורכש ציוד לשם הטלת אימה עליהם. נגדו עומדים חמישה אישומים שונים, בגינם מבקשת הפרקליטות מבית המשפט להאריך את מעצרו.

09.09.17

ynet
ישראל היום

הרב ישעיהו ריזקאן (64), רב קהילתי מבני ברק, הורשע בשלוש עבירות של אונס במרמה ובמעשים מגונים שבוצעו לפני שלוש שנים בצעירה בת 20. השופט בן יוסף שכתב את חוות הדעת העיקרית קבע בהכרעת הדין כי הנאשם ניצל את בורותה המוחלטת של המתלוננות בתחום המיני.

12.09.17

קשת
קשת

רב מחנך ב"תלמוד תורה" במרכז הארץ ארגן חרם כנגד ילד, וזאת כי אביו של הילד התלונן שנה לפני כן על המורה הזה לאחר שסטר לילדו. בנוסף, הוא גילה מקרים נוספים בהם רבנים בתלמוד התורה נוהגים לנעול את הילדים שמפריעים ב'חדר עונשים' - שם הם מושארים לשעות ארוכות - תופעה עליה התלונן בפני משרד החינוך.

13.09.17

ישראל היום
מעריב

חייל הותקף על ידי המון חרדי זועם בשכונה חרדית. החייל, שלבש מדים באותה העת, נכנס לחנות בשכונת בית ישראל, צפונית לשכונת מאה שערים. חרדים התגודדו וקראו כנגדו קריאות. חלקם יידו אבנים לעבר החנות. עם הגעת השוטרים, התוקפים החרדים התפזרו והחייל חולץ ללא פגע.

18.09.17

ynet

גבר בן 63 מראש העין העובד כאיש אחזקה באוניברסיטה, אחראי על בית כנסת בעיר, חשוד שאנס בביתו ילדה בת 9 וביצע בה מעשים מגונים. השוטרים הופתעו מתגובתו בחקירה כשאמר כי ביצע את המעשה משום שהילדה פיתתה אותו.

22.09.17

ynet

לפי הערכות בחסידות ברסלב, מספר האנשים שפקדו השנה את אומן בראש השנה, כדי לחגוג במתחם הקבר של רבי נחמן מברסלב, הגיע לכ-60 אלף, וביניהם היו גם ילדים רבים. חלק מהילדים תועד בהתנהגות נטולת רסן ומבישה: עישנו ושתו משקאות חריפים, הציתו זיקוקים ונפצים בניגוד להנחיות השוטרים, הטרידו את אנשי המקום ואף השתמשו ברובה אוויר.

22.09.17

ערוץ 10

שלום בן דוד מונה, כשהוא בסך הכול 5 שנים עובד סוציאלי, למנהל אגף הרווחה בבית שמש, אחת הערים החלשות בישראל. זה נחשב למינוי פוליטי של ראש העיר משה אבוטבול, ובקרב עובדי אגף הרווחה בעיר הייתה תמימות דעים שהוא אינו מתאים לתפקיד. בעקבות כך, הוגשה עתירה נגד מינויו, ובית המשפט קיבל אותה. עם זאת, עיריית בית שמש הכשירה את המינוי ואף בחרה בו פעם נוספת. שלוש עובדות באגף הרווחה שסקרו את עבודתו של בן דוד כתבו שהוא: "חסר את הידע הניהולי והמקצועי הדרוש, התנהלותו פוגעת בעבודת האגף, אין לו ראייה מערכתית ניהולית והוא חסר כישורים למלא את תפקידו."

22.09.17

וואלה!

למרות שדיווחים על פגיעה מינית כמעט שאינם קיימים בחברה החרדית, מפני פחד הקורבן מנקמת החברה החרדית עצמה, אישה חרדית תושבת בני ברק פרסמה פוסט בפייסבוק שחשף מקרה של פגיעה מינית שעברה בראש השנה. המקרה התרחש ביום שישי, בזמן ראש השנה. על פי החשד, אברך חרדי בן 27 ממודיעין עילית ששהה בעיר, ביצע מעשה מגונה באישה בזמן שהותה בחדר מדרגות של בניין מגורים. כשצעקה לעזרה הוא תקף אותה פיזית אך ברח ונתפס.

23.09.17

קשת
וואלה!
קשת
nrg
ערוץ 10

מנהל עמותה ו-3 עובדים, ביניהם רב מוכר, נעצרו בחשד שקיבלו תרומות לעמותה בתמורה להשתלת איברים בניגוד לחוק. על פי החשד, אנשי העמותה העוסקת בתיווך השתלות איברים, מקדמים תורים להשתלת איברים תמורת כסף שמועבר, ברוב המקרים כתרומה לעמותה.

24.09.17

קשת

אחת הטיסות שחזרו השבוע מאומן שבאוקראינה - חזרה עם זוהמה ולכלוך. "הם השתינו בבקבוקים ואז השאירו אותם," סיפר אחד העובדים. "אתה רואה את הדברים האלה ובא לך למות." עוד סיפרו עובדי הנמל שהשנה קיימת החמרה בבעייה לעומת שנים קודמות.

27.09.17

ynet
וואלה!
ערוץ 10

שישה מפגינים בעד זכויות בעלי חיים שהגיעו למחות על טקס כפרות שנערך בשדרות מנחם בגין בחדרה - הותקפו על רקע דתי ע"י דתיים וחילוניים שכנגדם מחו.

27.09.17

ערוץ 10

פרקליטות המדינה כתבה לתנועת "אומץ" ששר הפנים, אריה דרעי (ש"ס), "חשוד בעבירות שאי אפשר להקל בחומרתן." בהודעת הפרקליטות לבג"ץ פורטו החשדות נגד דרעי, הכוללים לקיחת שוחד, הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד, גניבה, שבועת שקר ושיבוש הליכי משפט. כל אלו בכמה פרשיות נפרדות. במהלך החקירה הגיעו עשרות עדים להיחקר וכן נאספו חומרים רבים.

■ ■ ■ הערה: רון קופמן כתב על דרעי והפשיעה בחברה הדתית: "הרבה עבריינים יתייצבו בבתי הכנסת, ובצאת הצום יחזרו לפשוע." (מעריב)

29.09.17

מעריב

בתו של כתב התרבות של חדשות 2, אילן לוקאץ', הותקפה מילולית על ידי חבורת נערים עם כיפות שאיימו עליה וצעקו לעברה 'זונה אנטישמית'. אילן סיפר "אני בספק שמדובר בדתיים, חלקם היו עם כיפות בר-מצווה כאלה. אני לא יודע אם יש צורך להיכנס לזה, אבל בכל מקרה הם הקיפו אותן ויצרו סביבן שרשרת אנושית." בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר הרשמי שלו הוא ציין כי "הם לא שחררו אותה עד שתסביר מדוע היא לא צמה."

■ ■ ■ הערה: גם אם הם לא דתיים, הם בהחלט שטופי מוח באג'נדות דתיות.

29.09.17

מעריב
ערוץ 10
קשת
ynet
nrg

ראובן ישראל וולצ'ר, בן 44 מירושלים, מטפל בכיר ומנהל בעמותת 'עצת נפש', המציע טיפולי 'המרה' להומואים דתיים, הואשם בגין מעשה מגונה בהסכמה שהושגה במרמה ביחס לשני מתלוננים, ובמעשה מגונה בקטין שמלאו לו 14 תוך ניצול יחסי תלות בנוגע למתלונן הראשון. הנאשם התעלל רגשית ומינית במטופלים וסחט אותם כלכלית. בין היתר הטריד אותם מינית ונגע באיברים אינטימיים בגופם של המתלוננים שבאו אליו לטיפול. אנשים נוספים שנפגעו על פי החשד על ידי הנאשם לא הצטרפו להגשת תלונה.

30.09.17

nrg
ynet

הפרקליטות שוקלת להעמיד לדין שמונה חשודים בפרשת עיתון "הפלס" בכפוף לשימוע, בגין עבירות רבות של קשירת קשר לביצוע פשע, הטרדה וסחיטה באיומים. בין החשודים - נתי גרוסמן, בעליו ועורכו של עיתון הפלס, ומנכ"ל העיתון שמואל אלישיב. על פי החשד, הם סחטו באיומים חברות, כדי שיפרסמו בעיתונם ולא בעיתון החרדי "יתד נאמן".

01.10.17

מעריב
קשת

צעיר בן 25 מבית שמש חשוד שביצע מעשה מגונה בנערה בת 17 שהייתה שתויה. מהחקירה עולה כי הצעיר הגיע לאירוע סליחות בירושלים, שם פגש את הנערה במרכז העיר והם קבעו ללכת לאירוע יחדיו. בדרך הם רכשו אלכוהול ושתו יחדיו. בשלב מסוים, לפי החשד, ניצל החשוד את מצבה של הנערה לאחר ששתתה אלכוהול וביצע בה מעשה מגונה.

01.10.17

מעריב

אם חרדית ל-11 ילדים מבני ברק, שיתפה את הסיפור המזעזע שעברה משפחתה על ידי אבי המשפחה. לפי המידע שמסרה, אבי הילדים התעלל מינית בילדיה וגרם להם גם להתעללות מינית של הילדים אחד בשני. סיפרה האם: "קרתה במשפחתי טרגדיה של יחסי מין בין בעלי לילדי ובין ילדי לבין עצמם."

12.10.17

וואלה!

ראש הרשות לשיקום האסיר, אריה ביבי, אמר באירוע "שבתרבות" בבאר שבע כי השר אריה דרעי "הוא דוגמה לשיקום לא מוצלח."

14.10.17

קשת

הרב יהודה יעקובוביץ' שמלמד ילדים במודיעין עילית, חשוד שביצע מעשים מגונים בקטין אותו הוא לימד. הילד שלמד לבר המצווה הותקף מינית, ע"פ עדותו, ולאחר שסיפר לאמו, היא הלכה לרב אחר והוא אמר שהנושא יטופל. לאחר שלא היה שום טיפול ואותו יעקובוביץ' המשיך ללמד ילדים, האם התלוננה במשטרה. לאור זאת המשפחה הותקפה והוחרמה. בשלב מסוים, הטיפול בתיק הועבר לרווחה ואלה העבירו את טיפול לאותם רבנים שהזהירו את האם שלא להתלונן. תגובת פרקליטתו של החשוד, הרב יהודה יעקובוביץ': "מרשי מכחיש מכל וכל את החשדות נגדו. מדובר באדם שנחקר פעם אחת ויחידה לפני שנתיים, עובדה המצביעה על חולשה ממשית בחומר הראיות. אין לנו ספק כי הפנייה לתקשורת נועדה לשם הפעלת לחץ בלתי ראוי על הפרקליטות."

15.10.17

מעריב
מעריב
ynet
וואלה!
קשת
nrg
ערוץ 10

חיים שרגאי, גבר בן 66 שמפעיל בהתנדבות מקווה בירושלים, נעצר בחשד שבמשך מעל שנה ביצע עבירות מין קשות בשלושה אחים קטינים באותו מקווה. בדיון שהתקיים בעניינו בבית המשפט, החשדות המיוחסים לו הם ביצוע מעשים מגונים ומעשי סדום בקטינים מתחת לגיל 16. מהחקירה עולה עוד כי במשך מעל שנה נהג החשוד לתחזק את המקום, להוביל את הילדים ביחידות למקלחות המקווה, ושם ביצע בהם עבירות מין קשות.

15.10.17

ערוץ 10
ynet
ערוץ 10
ישראל היום
וואלה!
וואלה!

מאות חרדים מ"הפלג הירושלמי" חסמו כבישים והבעירו פחים בערים שונות בארץ: בירושלים, בבני ברק, בבית שמש ובצפת. בנוסף, בירושלים שיבשו גם את תנועת הרכבת הקלה. הם התעמתו עם כוחות המשטרה הרבים שהגיעו לאיזור. רק כעבור שעות ארוכות פיזרה המשטרה את ההפגנה. המחאה התחדשה בימים האחרונים בעקבות מעצרם של שני בחורי ישיבה עריקים על ידי משטרת ישראל, שהעבירה אותם לידי המשטרה הצבאית. אלה נשפטו בתחילת השבוע בבית דין צבאי ל-20 ימי מחבוש. מוקדם יותר השבוע התקיימו הפגנות גם בבני ברק.

■ ■ ■ הערה: החרדים הללו "מחפשים סרטוני אלימות של שוטרים" וזאת כדי לקבל תרומות בחו"ל (קשת). בנוסף, מערכת "חי בלילה" הסתננה אל ההפגנות הללו ומצאה שחלק לא מבוטל מהחרדים כלל לא יודעים על מה הם מפגינים (קשת).

19.10.17

ynet

צעירים רבים וביניהם חרדים רבים מנצלים פרצה לפיה כל אדם המחזיק כרטיס סטודנט יכול לקבל הנחות מפליגות בתחבורה הציבורית, בארנונה, הטבות בבנקים, בהופעות וברשתות הגדולות. הם נרשמים למכללות, משלמים דמי רישום ומשלמים על קורסים, אך בפועל כלל לא מגיעים להשתתף בהם. הדבר יוצא להם מאוד ריווחי.

22.10.17

nrg

יעל גבריאלוב, בת 23, מדריכת פנימיית בנות בבני ברק, הורשעה בביצוע עבירות מין חמורות בשתי חניכות במשך מספר שנים. העבירות בוצעו באחת החניכות בזמן שזו הייתה בין הגילאים 14-16, ואילו השנייה הייתה בת קטינה בגילאים 11-12. הנאשמת הודתה במסגרת הסדר טיעון, שאינו נוגע לעונש, בעבירות אונס, מעשה סדום, בעילה אסורה בהסכמה ומעשה מגונה.

23.10.17

מעריב
ערוץ 10
וואלה!

חרדים קיצונים בבני ברק ריססו לכאורה כתובות נאצה כנגד הנשיא רובי ריבלין. בכתובות שרוססו נכתב: "ריבלין משומד נאצי" ו"ריבלין צלם בהיכל". הכתובות רוססו, ככל הנראה, בעקבות התנגדות לביקור הנשיא בתלמוד תורה בעיר בתחילת שנת הלימודים.

24.10.17

ערוץ 10
ערוץ 10

האישה החרדית מנהלת בית הספר לשעבר מלכה לייפר המתגוררת בישראל ומבוקשת באוסטרליה בחשד ל-74 סעיפי התעללות מינית בתלמידותיה - מנהלת כאן חיים רגילים לחלוטין. שלושת הבנות אשר בהן פגעה מינית לכאורה, הגיעו לארץ ע"מ לבקש את הסגרתה.

26.10.17

ערוץ 10

הפגנת חרדים כנגד מעצר עריקים מצה"ל הידרדרה לאלימות קשה, כאשר המוני מפגינים תקפו אוטובוס נוסעים ברחוב שבטי ישראל בירושלים, בנוסף ניפצו את השמשות והדלתות ולטענת הנהג תקפו גם אותו.

27.10.17

ynet

יוסף סבג (20), חרדי לשעבר שבא להפגין נגד הפגנת החרדים, הותקף ע"י חרדים ללא כל התגרות מצדו, רק בגלל ששמע מוזיקה בשבת. "קיבלתי אגרופים לבטן, לפרצוף, אבל לא קיללתי, לא פניתי אליהם בכלל. קפצו עליי ארבעה חבר'ה. ראו את השנאה שלהם בעיניים. אחד קפץ עליי והשאר פוצצו אותי במכות," הוא מספר.

30.10.17

מעריב
קשת

לפי המשטרה, ישנה תשתית ראייתית נגד סגן ראש עיריית נתניה, הרב החרדי שמעון שר, החשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים. שר נעצר באוגוסט בחשד שקידם פרויקטים נדל"ניים בעיר נתניה בתמורה לכספי שוחד, ושלאורך שנים הוא היטיב עם קבלנים ואנשים תמורת שוחד שקיבל באמצעות תרומות שהעבירו באלפי דולרים למוסדות חרדים ולישיבה שאליהם היה קשור.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

02.09.17

מעריב
וואלה!
ynet

שמונה נעצרו ע"י המשטרה לאחר קטטה שפרצה בין שתי קבוצות, "השונאים" ו"המחבלים", בישיבת פוניבז' בבני ברק, מהמיוחסות ביותר בעולם החרדי. לפני כשבועיים, בשבת האחרונה, פרצה קטטה בישיבה בתוך חדר האוכל, ובמהלכה זרקו בחורי הישיבה סלטים ומוצרי אוכל נוספים אחד על השני. המאבק בין הצדדים החל בעקבות ויכוח על מקומות בחדר האוכל.

11.09.17

וואלה!

ראשי הסיעות החרדיות בכנסת קיימו ישיבה מיוחדת בעקבות החלטת בג"ץ לבטל את התיקון לחוק הגיוס. חברי סיעת יהדות התורה אמרו "אנו רואים זאת כהתערבות בחיי היומיום של הציבור החרדי."

01.10.17

ישראל היום

ועדת האתיקה של הכנסת קיבלה קובלנה נגד סגן השר הרב מאיר פרוש, אחרי שביקר בפעם השנייה את הרב אליעזר ברלנד שהואשם בעבירות מין. הקובלנה הוגשה על ידי שאנה אהרנסון מנהלת JCW ישראל, מאיר סיוולד מנכ"ל ה-Jewish Community Watch, וצביקי פליישמן מעמותת "לא תשתוק", ובה נכתב: "ביקור זה הוא הביקור השני במספר, לכל הפחות, של הרב פרוש אצל הרב ברלנד. הביקור המתוקשר הקודם התקיים עת השתחרר הרב ברלנד ממאסר בבית החולים. את הביקור הגדיר אז סגן השר פרוש כ'ביקור חולים' שגרתי. כזכור, הרב ברלנד היה מבוקש לחקירה על ידי הרשויות בישראל בחשדות של פגיעות מיניות בנשים ובקטינות בקהילתו. במקום להתייצב לחקירה ולנסות להזים את החשדות נגדו, בחר הרב, שטען לחפותו, להימלט מן הארץ כאחרון העבריינים, תוך שהוא שם את רשויות החוק ללעג ולקלס. לאחר סאגה מתוקשרת ומתמשכת הוסגר הרב לישראל, ואף הודה באישומים המיוחסים לו."

11.10.17

וואלה!

העיתון החרדי "יתד נאמן" המייצג את סיעת דגל התורה הליטאית בכנסת שבה חברים הח"כים משה גפני, אורי מקלב ויעקב אשר - פרסם מאמר דעה ובה האשים את החינוך החילוני ש"איבד את בלמיו" בתופעת הליצנים המפחידים. במאמר "הליצנים האמיתיים שמפחידים" נכתב כי "העובדה שתוך זמן כל כך קצר הצליח עיוות נפשי להפוך לתופעה חברתית מסוכנת ולא קטנת היקף, מצביעה על מצע רקוב חינוכי שעליו מתפתחת פטריית הרעל. הרוע האנושי שאותו משקים, מקבלים, גוזמים ומטייבים באינטרנט, נודע כבר בערוגות מוסדות החינוך הכללים." ועוד נכתב "אי אפשר לטעות במסקנות: עד כמה מערכת חינוכית צריכה לעמול קשה כדי לבנות אדם, מערכת חינוך המבוססת על תורה ומצוות, אינה מייצרת תופעות זוועה כאלה. המרשם שלהם הגדיש את התבשיל ומעשי ידיהם טובעים בים של כשלון לימודי ערכי. החינוך החילוני איבד את בלמיו והחלודה משתרגת על הוויתו."

15.10.17

ynet
ערוץ 10
קשת
מעריב
קשת

רשות הטבע והגנים באתר מערת הנטיפים טוענת כי המערה קיימת "שנים רבות" אך מצנזרת את גילה האמיתי שמוערך במיליוני שנים, וזאת כדי לא "לפגוע ברגשות" של הלקוחות הדתיים. רשות הטבע והגנים פרסמה שלט המוצב מחוץ למערה, ובו דווקא נכתב בתחילה "כ-5 מיליון שנה", אלא שהשלט הושחת שוב ושוב על ידי ונדליסטים. בינתיים, קיבל השלט חזרה את הכיתוב "כ-5 מיליון שנה". מדריכים במקום סיפרו כי הם נאלצים להתאים את עצמם לקבוצות המטיילים השונות באתרים שונים בארץ, לאו דווקא מערת הנטיפים. "במכתש רמון," אמרה אחת המדריכות, "אני אומרת לקבוצות חרדיות שהאתר נוצר לפני אלפי שנים."

23.10.17

ynet

אישה חרדית בשנות ה-30 לחייה, שאושפזה בשל בעיה רפואית בגופה הקשורה להריונה, סירבה להתחבר למוניטור בשבת בנימוק כי איננה רוצה "לחלל" את השבת, וגם טענה שהיא מרגישה בתנועות של העובר בבטנה, ולכן כנראה סברה שהכול כשורה. כאשר נבדקה עם מוניטור לאחר צאת השבת התברר כי הוולד מת. אין חשד לרשלנות מצד בית החולים.

29.10.17

וואלה!

תוך כדי קידומו של חוק הגיוס החדש, נודע לוואלה! חדשות כי בדיונים על החוק, הסיעות החרדיות דרשו שבחוק יוכנס סעיף חדש שיעניק הכרה רשמית של מדינת ישראל בלימוד התורה כערך - כך שיהיה ניתן להתמודד משפטית עם הטענה לאי שוויון בין המתגייסים לצה"ל לאלה שלומדים תורה. הנוסח שמציעים החרדים קובע כי "הממשלה רואה בלימוד התורה יעד ותכלית שיש בה חשיבות לחיזוקו ולחוסנו הרוחני של העם היהודי." לפי גורם בכיר בקואליציה, "הליכוד נתן לכך הסכמה עקרונית."


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

21.10.17

וואלה!

גבר כבן 40 טבע כשטבל במקווה ברחוב אבן האזל בירושלים. צוותי מד"א ואיחוד הצלה שהגיעו למקום פתחו בפעולות להחייאתו, אולם למרות מאמציהם נאלצו לקבוע את מותו במקום. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות המקרה.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

26.09.17

קשת

חטיבת הביניים יגאל אלון שבחולון, הממוקמת בשכונת קריית שרת, הביאה רב שערך תפילת סליחות מדי בוקר לקראת יום הכיפורים. 'מדובר בבית ספר ממלכתי, לא ייתכן שילדים חילוניים יחויבו להשתתף בתפילות דתיות, כחלק משעות הלימוד שלהם, ולערוך את הטקסים הללו מדי שנה,' אמרה מיכל שלו-רייכר, נשיאת הפורום החילוני. התפילות וסיורי הסליחות לא התקיימו רק בחולון אלא גם בקדימה, באילת ובתל אביב. 'גם ארגון חב"ד נכנס לבתי ספר ומעביר הרצאות ברוח שמרנית ובעייתית מגדרית וליברלית. הקיום החילוני לא מוצג כאלטרנטיבה ערכית ראויה והמסר הוא שהאדם הטוב הוא האדם הדתי,' טוענים ההורים החילונים שמתנגדים.


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

23.09.17

ynet

הכלכלן הראשי סקר ומצא כי העלייה בתעסוקת הגברים החרדים מאז תחילת שנות האלפיים נבלמה בשנה וחצי האחרונות ועומדת על 51%, בעוד היעד הממשלתי לנתון זה בשנת 2020 הוא 63%.

30.09.17

ynet

סקירת הכלכלן הראשי באוצר מאז 2015 מגלה כי חל קיפאון בגידול בפריון במגזר העסקי בישראל. אחד הגורמים לכך הוא שהגידול בתעסוקה התרכז בענפים בעלי שכר ופריון נמוכים ובגלל שעיקר הגידול בעובדים ב-2016 מקורו באוכלוסייה החרדית והערבית, בעלות מעט כישורים שרלוונטיים לשוק העבודה.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

24.10.17

ynet
מעריב

תינוק בן 8 ימים הגיע לבית החולים לאחר ברית מילה עם דימום מאסיבי. באותו היום, בשעות הצהריים נערכה ברית המילה לילד במודיעין, ולאחריה התינוק החל לדמם. בני המשפחה ראו שהדימום אינו מפסיק והחליטו לא לקחת סיכונים ולפנות את התינוק לבית החולים.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי