אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 153: מאי-יוני 2017

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

אושר לקריאה ראשונה: הפניה למשפט העברי
ב-2065: שליש מהישראלים - חרדים
השולטים בכיפה: איך הצליח ארגון דתי המקורב לבנט להיכנס למרבית בתי הספר החילוניים?
איך הצליח משגיח כשרות לעבוד 27 שעות ביום ב-18 בתי עסק?

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

07.05.17

ynet
ynet
ערוץ 10

בעקבות שינוי מועד חופשת ל"ג בעומר ע"י משרד החינוך והקצאת הסעות שמיועדות לתלמידים לטובת ההילולה במירון, ייאלצו ביום ראשון הקרוב הורים רבים ברחבי הארץ למצוא דרך להסתדר ולהביא את ילדיהם לבית הספר. "אני חושבת שזו החלטה תמוהה," אמרה אורלי ל-ynet, "לא ברור לי למה משרד החינוך חושב שאת האחריות על תפוח האדמה הלוהט הזה אפשר להטיל על ההורים."

■ ■ ■ הערה: עשרות הפגינו מול ביתו של בנט: "סופר את העומר אך לא את הילדים" (ynet).

20.06.17

דה-מרקר
ynet

הסיעות החרדיות מאיימות לקדם חוק עוקף בג"ץ לסגירת מרכולים בשבת, לאחר שבג"ץ אפשר פתיחה במתכונת מצומצמת של 160 מרכולים בתל אביב.

20.06.17

דה-מרקר
ynet
כלכליסט

עבודות שתכננה רכבת ישראל לבצע בשבת הקרובה בוטלו על ידי אנשי המקצוע במשרד העבודה והרווחה, לאחר החלטת ישיבה שהתקיימה בלשכת ראש הממשלה, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר התחבורה ישראל כץ, שר העבודה והרווחה חיים כץ וראשי הסיעות החרדיות - שר הפנים אריה דרעי, שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים משה גפני. בסיומה סוכם כי יישמר הסטטוס קוו בנושא שמירת השבת וכי הצדדים יפעלו "למנוע את ההתרחבות שהייתה לאחרונה בחילולי השבת בתחום התחבורה והעבודות בשבת."

23.06.17

ערוץ 10
ynet

בישיבת הממשלה שנערכה הוחלט כי "מתווה הכותל" הנוכחי יוקפא, והמשמעות היא שרחבת הכותל תישאר ללא שינוי, למרות פעילות התנועות הרפורמיות, "נשות הכותל" ותנועות אחרות, בנושא. במקביל אושר חוק הגיור הממלכתי המחמיר את הקריטריונים לגיור.

■ ■ ■ הערה: הנזק התדמיתי שנגרם בעקבות המהלך - גדול מאוד (ערוץ 10, ערוץ 10, קשת).

24.06.17

News1

ועדת חוקה, חוק ומשפט אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיה בחוק יסודות המשפט יצויין המונח "עקרונות המשפט העברי" כמקור פרשני, אליו יפנה בית המשפט במקרה של לקונה בחוק. זאת במקום האמירה הכללית של המושג "מורשת ישראל". פרופ' אביעד הכהן, דיקן מכללת שערי מדע ומשפט, הגיב: "לשקול זה דבר נחמד, אבל אין לזה שום הפנייה מחייבת. אנחנו רוצים שההפניה תהיה מחייבת. אני מצר על כך שהמשפט העברי הפך להיות נחלת חובשי הכיפה." עו"ד יצחק נטוביץ, משנה לראש לשכת עורכי הדין, אמר כי הלשכה יזמה את החוק, 'כי היום שפת המשפט העברי לא נגישה, והכוונה היא לקחת את הרמב"ם ולתרגמו למונחים משפטיים עכשוויים.'

■ ■ ■ הערה: אז איך מתרגמים לעברית את הדיון התלמודי על "בת שלוש ומטה שנבעלה"?

24.06.17

קשת
הארץ
ynet

המפלגות החרדיות דורשות "לבטל אוטובוסים עירוניים בשבת" שהם יוזמה פרטית של אנשים פרטיים. חברי הכנסת מיכאל מלכיאלי ויואב בן צור מש"ס, וחברי הכנסת אורי מקלב וישראל אייכלר מיהדות התורה - שיגרו מכתב למנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר וביקשו לשלול היתרים לתחבורה ציבורית בשבת בערים, שבהן עיריות מאפשרות הפעלה שכזו.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

05.05.17

דה-מרקר

היקף התעסוקה של גברים חרדים ירד במשך שני רבעונים רצופים, האחרון של 2016 והראשון של 2017 - ירידה שנובעת מההסכמים הקואליציוניים עם המפלגות החרדיות, שהקלו את הלחץ הכלכלי על גברים חרדים.

06.05.17

קשת

שדרות היא יעד לבניה רבה. רבים מהתושבים החדשים הם דתיים מהציבור הדתי-לאומי, והם משנים את צביון העיר שעד כה הייתה מסורתית ברובה. מרכז מסחרי בעיר ובו סניף של רשת "ניו פארם", בית המרקחת היחיד בכל המרחב שבין באר שבע לאשקלון הפתוח בשישי ובשבת, נסגר לאחר שסבל מהחרמה ע"י הציבור הדתי. גם פאב שהיה פתוח במשך שנה וחצי בימי שישי, ומשך אליו צעירים רבים, החל לקבל ביקורים מפקחי עירייה שהודיעו לבעלי הפאב כי מעתה ייאכף חוק העזר העירוני האוסר על פתיחת עסקים בשבת, לאחר שנים של אי-אכיפה. "זה היה היום החזק שלנו - אבל היה איום שיסגרו אותנו סופית אם לא נסגור בשישי," מספר עובד במקום.

14.05.17

וואלה!

סניף של רשת "פוקס" בקניון רמות בירושלים מסרב למכור מכנסיים קצרים לילדות ולנשים. כך גילו הורים רבים בשבועות האחרונים. הקניון ממוקם בשכונת רמות, אשר עברה בשנים האחרונות תהליך של התחרדות, וכיום מתגורר בה רק מיעוט חילוני. עם זאת, הוא משרת גם את תושבי השכונות הסמוכות - הגבעה הצרפתית וגבעת זאב, שכונות מעורבות עם רוב חילוני. מיטל, אם לשתי בנות, סיפרה שרק ניתן למצוא בסניף חצאיות ושמלות "לא מקובל עלי שחברה כמו 'פוקס' בוחרת צד ולמעשה מחרימה אותי כלקוחה," הוסיפה.

19.05.17

קשת
ynet

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חוזה את הרכב החברה הישראלית בעוד 48 שנים: בשנת 2065 תגיע האוכלוסייה ל-20 מיליון תושבים, ובנוסף בלמ"ס צופים כי חלקה של האוכלוסייה החרדית מכלל אוכלוסיית ישראל יעלה מ-11% ל-20% בשנת 2040, ול-32% ב-2065. ביחס לחברה היהודית, שיעור האוכלוסייה החרדית יעמוד ב-2065 על 40%.

02.06.17

קשת

הקטע שמחבר בין חוף הצוק למרינה בהרצליה, נחסם מדי שישי בבוקר לטובת זמני רחצה נפרדים לגברים מהציבור החרדי. ההפרדה נאכפת על ידי פקחים מטעם העירייה, אך העירייה לא הציבה אלטרנטיבה כמו מעבר אחר שיעקוף את הקטע החסום. תושבת הרצליה מספרת כי "כמות הגברים שמגיעה לחוף ביחס לכמות הנשים שצריכה לוותר על המעבר היא לא הגיונית. בשישי האחרון היו שם שני אברכים כשבצד עומדות תיירות שלא מבינות מה קורה וזה מביש. השומרים והפקחים מאיימים עלינו בקנסות."

06.06.17

הארץ

המשרד לשירותי דת מתכוון לשלם לזוגות דתיים כדי שייארחו חילונים בביתם לארוחות שבת ופעילויות בעלות אופי דתי.

17.06.17

דה-מרקר

מנכ"ל האוצר אמר בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה: "בלי טיפול נכון - שיעורי האבטלה בישראל יהיו כמו אצל החרדים." הוא הוסיף: "המצב הזה חובר לכך שכשמדברים על שיעור ההשתתפות בכוח העבודה הישראלי, ומביטים על המבנה הדמוגרפי של האוכלוסייה - ילדי כיתה א' היום מורכבים מ-50% מהילדים שהם ערבים וחרדים - ואם לא נטפל בשאלה איך מכשירים אותם נכון לשוק התעסוקה, נמצא עצמנו בבעיה משמעתית - עם אותם נתוני אבטלה בכלל האוכלוסייה - ששוררים בשתי האוכלוסיות האלו."

21.06.17

ערוץ 10
ערוץ 10

במערכת החינוך הממלכתית פועלות עשרות עמותות שמפיצות יהדות דווקא בבתי ספר חילוניים ומקבלות מימון של מיליוני שקלים הישר ממשרד החינוך. בשנים האחרונות משרד החינוך שופך מיליוני שקלים על נושא "הזהות היהודית" של התלמידים החילונים, רוב הכסף מגיע דרך תקנת המרכזים להעמקת הזהות היהודית. בארבע השנים האחרונות התקנה הזאת קיבלה כשבעים מיליון שקלים. "זהות" היא למעשה עמותת הגג של יותר מארבעים עמותות שפועלות בבתי ספר חילוניים, והעמותה הזאת מחוברת מאוד לבית היהודי ולעומד בראשו - שר החינוך נפתלי בנט.

24.06.17

קשת

אנשי חב"ד נכנסים לבתי הספר החילוניים ומטיפים לילדים, לעיתים בניגוד מוחלט לרצון הורי הילדים. 'מי הוא שיתערב בחינוך של הילדים שלי? ... אין בעיה להביא קשת רחבה של דעות אבל להביא רק דעה אחת ואז להגיד שאסור לצלם בחגים ושבתות? בחינוך הממלכתי לא היו אומרים את זה. אפשר להגיד שרוב היהודים מאמינים, אבל לקבוע עובדות. אין מה לעשות, שליח חב"ד לא יהיה מאוזן, המטרה שלו היא לגרום להם ללכת במתווה היהודי שהוא מאמין בו,' אומרת ג' שילדיה נחשפו ל"שיטות העבודה" של חב"ד, בשיחה עם קשת.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

29.04.17

קשת

בגבעת זאב שבאיזור ירושלים נהוג לערוך כל שנה טקס זיכרון משותף לדתיים וחילוניים לכל בתי הספר, אך לאחר שרב היישוב גילה כי ישירו בטקס ילדות, הוא הורה לבית הספר הממלכתי-דתי להיעדר מהטקס ולקיים אירוע נפרד.

20.06.17

קשת
ערוץ 10
ynet

בית משפט השלום בירושלים פסק לטובת רנה רבינוביץ', עורכת דין בגמלאות בת 82, אשר נדרשה לעזוב את מיקומה בטיסה בעקבות דרישה של אדם חרדי בן 50 שלא הסכים לשבת לידה. השופטת דנה כהן-לקח קבעה כי "תחת שום נסיבות, אסור על חברי צוות לבקש מנוסעים לזוז ממקומם בגלל שסירובו של הנוסע שאמור לשבת בסמוך להם בשל המיגדר שלהם. המדיניות הזו מהווה עבירה בוטה על החוק הישראלי."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

26.06.17

ynet

ד"ר אלדד פרדו ותהילה גמליאל חקרו את הספרים המשמשים ללימוד בבית הספר החרדים, עבור מכון המחקר IMPACT-se, ומצאו הסתה כנגד אשכנזים, מזרחיים, רפורמים, חילוניים, גויים וכמובן, כנגד המשכילים.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

30.04.17

ערוץ 10

קבוצת חרדים ממאה שערים, שאינם מכירים במוסדות מדינת ישראל, שרפה במוצאי יום העצמאות דגל ישראל בשכונתם. סרטון שתיעד את האירוע הראה קבוצת חרדים - שבה גם ילדים - עומדת במעגל סביב מדורה, בזמן שאחד מהם מנופף בדגל מעל האש, ומעלה אותו בלהבות.

01.05.17

ערוץ 10
ynet

אב בית בישיבה בירושלים חשוד בעשרות מעשי סדום בתלמידים בישיבה, בהם בנו בן ה-10. על פי החשד, אב הבית בן ה-40 ביצע חלק מעבירות המין במהלך טיולים שנתיים של התלמידים. במהלך חקירת המשטרה נגבו עדויות מקטינים בגילאי 10-17 שלומדים בישיבה, שסיפרו כי אב הבית כפה עצמו עליהם תוך איומים שיפגע בהם במידה ומעשיו ייחשפו. עוד העלתה החקירה חשד כי החשוד התעלל מינית גם בבנו בן ה-10 יחד עם קטינים נוספים, במהלך ביקור באומן.

■ ■ ■ הערה: אותו אדם התאבד בתא המעצר (ynet, ערוץ 10).

05.05.17

ynet

כתב ynet תיעד את הפסיכולוג הקליני ד"ר אילן קרטן שמעביר "סדנה סודית" במטרה להפוך את מטופליו מהומואים לסטרייטים. ב"סדנה" צולם הפסיכולוג מרצה למטופל ואומר לו הבלי הבלים במטרה לשכנעו שמצבו אינו "גזירה משמיים".

■ ■ ■ הערה: שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, אמרה על התחקיר: "הוא אומר את זה כל כך בנחת, והוא עוטה על זה מעטה פסאודו-אקדמאי, שבאמת אנשים יכולים ליפול בפח. אני אומרת משהו הרבה יותר בסיסי: מה רע בלהיות הומוסקסואל? אנשים צריכים לדעת שלהיות הומוסקסואל, לסבית או טרנסג'נדר זה דבר נורמלי ותפסיקו לרצות לשנות את זה" (ynet).

06.05.17

ערוץ 10

תחקיר אנליסט עם מתן חודורוב חושף כי שלישיית עסקנים מבני ברק בראשות הייזם יהודה מזוז, גייסו מיליונים לפרויקטים בקשיים והשאירו אחריהם משפחות מפורקות. עולה מהכתבה כי אותו חרדי בשם יהודה מזוז הקים מספר רב של עסקים ובעזרתם הציג מצג שווא של פעילות, על מנת לגייס כספים, אולם מאחרי העסקים הללו לא עמד דבר.

07.05.17

כלכליסט

כלכליסט מגלה כי "דעת" ("תורה ומלאכה") - עמותה פרטית שמפעילה רשת חינוך מקצועית-דתית והכשרות מקצועיות לנוער ולמבוגרים - כבר כמה שנים כמעט שאינה עוסקת בפעילות שלשמה נוסדה. למרות הדו"חות הקשים, בכירי העמותה, ובהם המנכ"ל הנוכחי שכיהן בעבר כמזכ"ל בני עקיבא, דני הירשברג, והשר לשעבר זבולון אורלב (שהפסיד לנפתלי בנט בפריימריז ליו"ר הבית היהודי-המפד"ל בסיום דרכו הפוליטית) - ממשיכים ליהנות ממשכורות גבוהות ומהטבות הגלומות בתפקיד, כמו רכב נלווה ומיכשור טכנולוגי.

07.05.17

ynet

משאית שחנתה במאה שערים, הושחתה על ידי חרדים קיצוניים שריססו בספריי שחור תמונת דוגמנית שהייתה על המשאית. בחברה שמשאיתה הושחתה ציינו כי זו אינה הפעם הראשונה שרכבים שלהם מרוססים במאה שערים. לטענתם, כבר חמש פעמים משאיות שלהם הושחתו, אך מאחר שלא היו ראיות לגבי המעורבים בהשחתה, לא פנו בחברה אל רשויות החוק.

08.05.17

וואלה!

רחל אסרף מבית שמש נפצעה באורח קל ונזקקה לתפרים בראשה לאחר שהותקפה באבן בראשה על ידי בן עשר "בגלל לבוש לא צנוע". רפי אסרף, בעלה של רחל, אמר ל'וואלה!' כי האשמים בתקיפה הם הרבנים. "שואלים אותי אם תפסו את הילד. יש לי הרבה כעס עליו, אבל הוא לא אשם. מי שאשם הוא הרב ששלח אותו, ויש רבנים שאומרים להם מה לעשות, ובהם המדינה והמשטרה צריכות לטפל - באותם רבנים שהמדינה מסבסדת. אם אכיפת החוק והענישה תתחיל מהם, זה יגיע גם לילדים, ואני מקווה שהפציעה הבאה בבית שמש תימנע, כי בקצב הזה היא תקרה."

11.05.17

mynet

אבנים נזרקו על אוטובוס פרטי שנשכר ע"י "נוע תנוע" - אוטובוס אשר נסע במסלול של קו 188 בשבת, המחבר בין תל אביב לבת-ים. רועי שוורץ-תיכון, מייסד התנועה: "מישהו החליט שלא מתאים לו שאנשים אחרים יסעו בחופשיות בשבת. בשנתיים האחרונות נוע תנוע מפעילה תחבורה בשבת בכדי לאפשר חופש תנועה לכולם, אך יש מי שרוצה לחסל את החופש הזה."

12.05.17

ynet

בשכונת מאה שערים בירושלים הציתו חרדים קיצונים בובות בדמות חיילי צה"ל, כחלק מחגיגות ל"ג בעומר. בעבר הובערו במדורות בובות של יוסי שריד ז"ל, יאיר לפיד ואחרים.

13.05.17

ynet

"הראשון לציון", הרב הראשי לישראל לשעבר הרב אליהו בקשי דורון, הורשע בגין עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מתן תעודה כוזבת ומרמה בהפרת אמונים, וזאת לאחר שבכהונתו הוענקו כ-1,500 תעודות פיקטיביות לאנשי כוחות הביטחון על השכלה תורנית.

14.05.17

קשת
ערוץ 10

חמישה חרדים נעצרו בפעילות יזומה של משטרת ישראל בבית שמש, שבה שוטרים התחזו לחיילים ברמת בית שמש והמתינו לחרדים שיתקפו. אכן חרדים בלעו את הפיתיון, דחפו וקיללו את השוטרים הסמויים, ואז נעצרו בחשד לתקיפת לובש מדים.

14.05.17

כלכליסט

דו"ח מבקר המדינה חושף שורה של חשדות לשחיתות ולמרמה במערכת הכשרות. לדוגמה, במועצה הדתית ירושלים התגלו "פגיעה חמורה בסדרי המנהל התקין והפרה בוטה של נוהל הכשרות". המבקר חושף שורת פרשיות של חשד לדיווחים כוזבים על שעות עבודה במועצות הדתיות בירושלים, נתניה ורחובות, וקובע שמדובר ב"כשל חמור של המועצות הדתיות". בין היתר, משגיח כשרות בירושלים שובץ "לעבוד" ב-18 בתי עסק בהיקף של 27 שעות ביום - בניגוד לכל היגיון.

14.05.17

ynet

דו"ח מבקר המדינה מגלה כי חרדים מנצלים "פירצה" עבור קבלת פטור נפשי מצה"ל. המבקר מצא פער לא סביר של פי שניים וחצי עד פי שלושה בין שיעור הפטור משירות צבאי מסיבות נפשיות הניתן למועמדים לגיוס מהאוכלוסייה החרדית, ובין שיעור פטור זה בכלל אוכלוסיית המיועדים לגיוס. על פי גורמי מפקדת קצין רפואה ראשי (מקרפ"ר), מועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) מהאוכלוסייה החרדית מנצלים את מגבלות הבדיקה אצל גורמי בריאות הנפש, המאפשרות לקבל פטור לא מוצדק רפואית.

14.05.17

ynet
ערוץ 10

מבקר המדינה קבע כי שר החקלאות אורי אריאל מהבית היהודי העביר כספי החטיבה להתיישבות - לאוכלוסיות מבוססות בעלות זיקה למפלגתו. ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), שהובילה את המאבק בהעברות הכספים לחטיבה להתיישבות, פנתה לראש הממשלה ודרשה לפטר את השר: "אריאל צריך לשבת בכלא ולא סביב שולחן הממשלה. אריאל ריפד את הכיסים של חבריו ועסקני מפלגת הבית היהודי בכסף ציבורי."

17.05.17

הארץ
ערוץ 10
קשת
ynet

קבוצת חרדים הפגינה מול ביתו של האלוף מוטי אלמוז נגד גיוס חרדים לצה"ל, איחלה למותו והסיתה כנגדו. המפגינים נשאו כרזות שבהן נכתב "סופך יהיה מר כהיטלר וחבריו", "ה' ינקום נקמתם של בני ובנות ישראל שנשמותיהם נשרפו בצבא השמד על ידי סוחר הנשמות ראש אכ"א" ו"עד מתי תשרוף נשמות בני ובנות ישראל בכבשונות האוישוויץ - צבא השמד".

■ ■ ■ הערה: כיצד הגיב ראש אכ"א על ההסתה נגדו? "יותר פשוט ללכת ללשכת גיוס ולקבל פטור" (ynet). ואולי, זו בדיוק הבעיה.

17.05.17

ynet

תינוק בן שמונה ימים מראשון לציון נפצע באורח בינוני עקב ברית מילה שנערכה לו בעיר. התינוק סבל מדימום קשה ופונה למרכז הרפואי אסף הרופא שבבאר יעקב.

23.05.17

קשת

אימהות לילדים בתלמוד תורה בבני ברק התלוננו כי אחד המורים תקף מינית כמה ילדים. לטענת ההורים בבית הספר, הוגשו לפחות חמש תלונות בעניין, אך הטענות לא נבדקו לעומק. במקום בדיקה אמתית שמהותה פנייה למשטרה, פנו לגרפולוג ש"זיכה" את החשוד מהחשדות.

28.05.17

קשת

"פשקוויל" שמופץ ברחובות בני ברק וגם פורסם בעיתונות החרדית מציע פרסים במאות שקלים לילדים חרדים שיתקפו מילולית חיילים דתיים ('חרד"קים'). הכרוז מבטיח עד 530 שקלים לכל ילד חרדי עד גיל 15 שיוכנס לניידת משטרה בשל הקריאה "חרדקים החוצה" - ותוספת של עד 290 שקלים אם הילד החרדי יוכה במהלך המעצר או העיכוב לחקירה.

30.05.17

קשת

"פשקוויל" שהופץ במהלך חג השבועות בשכונות חרדיות בירושלים - מורה לצעירים המקבלים צו גיוס "לקחת את הרובה" ולהרוג בעזרתו חיילים. המודעה שחולקה נפתחה בכותרת "פסק הלכה" למרות שאף רב לא חתום עליה. כותבי המודעה שחולקה מצטטים מדברי חז"ל כדי להצדיק את טענת "פסק ההלכה". באחד הציטוטים נכתב כי "העולם הזה הוא כפרוזדור וחיי הנצח הם בעולם הבא." בהמשך מזהירים הכותבים כי "אם תאבד את עולם הזה אשריך וטוב לך לעולם הבא, אבל אם תאבד את עולם הבא..."

30.05.17

ערוץ 10

דגם ארון הברית הגדול בעולם, שהיווה מתנה לתושבי העיר ירושלים - נותץ בידי אלמונים, ככל הנראה חרדים, בזמן שהמשטרה משקיפה ולא עושה דבר.

30.05.17

ערוץ 10
ynet

המשטרה חוקרת את דרעי בחשד לגניבה בידי מורשה מהעמותה בראשה עומדת אשתו, יפה דרעי - "מפעלות שמחה". הפרטים החדשים שנמצאו מגלים כי הגניבה התבצעה, בין השאר, באמצעות פריטת כסף בצ'יינג'ים, כלומר - הגיעה תרומה בצ'ק לעמותה, ולאחר מכן הוא נפרט למזומן בצ'יינג'.

■ ■ ■ הערה: ומה לדרעי יש לומר? 'בטוח בעצמי ב-100%, תודה לקב"ה' (ערוץ 10). המשטרה מפרסמת כי החשדות להלבנת הון ועבירות מס מוצקים - השאר פחות (ערוץ 10).

31.05.17

קשת

כל אחד יכול להיות מוהל בישראל, וזאת לפי חוק. גם מוהל שבעבר כשל בתפקידו, גרם לנזקים כבדים לתינוקות ורישיונו נשלל - עדיין רשאי להמשיך לעסוק במילה. כל אחד שמעוניין יכול להיות מוהל - בלי לעבור כל הסמכה או לקבל רישיון. מומחים בדיני נזיקין ממשרד "בר-און כהן עורכי דין", מספרים שהם נתקלים במקרים רבים הקשורים בסיבוכים רפואיים בעקבות ברית מילה. חלק מהמקרים מסתיים "רק" באישפוז ממושך ובהתערבויות כירורגיות, בעוד שבמקרים אחרים מגיעים אליהם ההורים לאחר שהמילה הסתיימה בגרימת נזקים ובנכויות קשות שנגרמו לצמיתות לתינוקות בני יומם.

31.05.17

ערוץ 10
קשת
ערוץ 10

16 חרדים נעצרו במהלך פעילות יזומה של המשטרה, במהלכה התחפש שוטר ללובש מדים. בעת שהלך ברחוב, הותקף השוטר, בין השאר באמצעות מכות וחפצים שהושלכו לעברו. סגן ראש עיריית ירושלים, הרב אפשטיין, טען לאלימות מיותרת של המשטרה, וביהמ"ש ביקר את המשטרה על החשש לחילול שבת מצד העצורים, וסירב לדון בעניינם של 14 מהם.

02.06.17

ערוץ 10

חוקרי משטרה שהגיעו לשכונת מאה שערים שבירושלים, במטרה לחקור של תקיפת חייל לובש מדים - הותקפו על ידי תושבים מקומיים, שיידו לעברם חפצים ואבנים. מהמשטרה נמסר כי התושבים גם הבעירו פחים וחסמו את הכבישים באיזור. בעקבות האירועים נפצע שוטר שנפגע בראשו מאבן ופונה לבית החולים במצב קל. "הם הבעירו פחים ודירדרו אותם לעבר השוטרים."

06.06.17

ynet

רב של אולפנה ממרכז הארץ נעצר בחשד שאיים על ראש אכ"א, האלוף אלמוז. הרב הזה חשוד ששלח לו מיסרון ובו נכתב: "זכור מה עלה בגורלו של פרעה." כמו כן במשטרה החוקרים רוצים לבדוק האם הייתה לו מעורבות גם באיומים כלפי האלוף אלמוז ביישוב מגוריו.

06.06.17

ynet

עשרות משפחות חילוניות מקריית ארבע מוחות כי בבריכה העירונית יש שעות שחייה לנשים, שעות לגברים, אך אין שעות משפחתיות המיועדות לקהל מעורב של נשים וגברים. יראת צרפתי, אם חד-הורית, מספרת: "הבן שלי בגיל שמונה, כך שאני לא יכולה להיכנס איתו לבריכה. הוא מתחנן בפניי שאקח אותו. זה הגיע למצב שבו ביקשתי מנהג ההסעות שלו שישגיח עליו בבריכה. זה מצב שלא יעלה על הדעת."

07.06.17

קשת
ערוץ 10
ערוץ 10

חרדים תקפו ויידו אבנים לעבר חייל שיצא לחופשת שבת בביתו, והלך במדים בשכונת מאה שערים בירושלים. כוח משטרה איתר את החייל בתוך חנות כשחרדים מתגודדים מחוץ לפתח החנות תוך צעקות וקריאות לעברו. החרדים אף מנעו הגעתו של צוות מד"א שהוזעק למקום.

09.06.17

ערוץ 10

גבר חרדי משכונת מאה שערים בירושלים נעצר בחשד לתקיפת שוטרים לפני כשבוע בשכונה. העצור חשוד כי היכה שוטרים במהלך פעילותם ואז נמלט מהמקום. באותו אירוע נפצעו שלושה מהם.

10.06.17

הארץ
קשת
ערוץ 10
ynet
News1

תושב ירושלים שמלמד בסמינר לבנות במרכז ובעל משרד פרסום לשעבר הפונה למיגזר החרדי, נעצר בחשד שביצע מספר עבירות מין בעובדות שלו, בהן אונס. החשוד נהג לבצע בהן את זממו במקומות שונים, ביניהם בשירותי המשרד, תוך ביצוע מעשים ברוטליים, ועוד איים עליהן שאם לא ייעתרו לו יספר על כך לבעלים שלהן ולרבנים בקהילה, ובכך יבזה את שמן. המשטרה הצליחה להגיע למספר מתלוננות שסיפרו על המעשים שביצע החשוד.

■ ■ ■ הערה: שמו של החשוד: מתי בן דוד (קשת, ערוץ 10).

13.06.17

ערוץ 10

לפי שמועות שרצות באפליקציית וואטסאפ, לאחרונה נתגלו בבני ברק שתי דירות גמ"ח לחתנים וכלות לליל הכלולות, עם מצלמות נסתרות בחדר המיטות. בדיקה שערך העיתונאי ישראל כהן מאתר "כיכר השבת" העלתה כי יקיריי זוג שבילה שם את הלילה - גילו מצלמות שהותקנו שם מבעוד מועד ואשר תיעדו את כל שהתרחש שם בדלתיים סגורות.

17.06.17

קשת

אישה שבעלה ניסה לרצוח אותה ואח"כ התאבד, מצאה עצמה נתונה לחסדי אחיה של בעלה, מאחר שלא היו לה ילדים מבעלה ולכן (בישראל) היא חייבת ייבום או חליצה. הגיס היתנה את מתן החליצה בכך שהאישה תיתן לו את הבית שלה, שהיה רכושה עוד לפני הנישואים.

■ ■ ■ הערה: מדובר בסחיטה לכל דבר ועניין, אבל למי באמת איכפת?

19.06.17

ערוץ 10
ynet

שלושה חיילים שהגיעו להתפלל בבית כנסת בירושלים הותקפו ע"י המון חרדי. החרדים קראו לעברם קריאות ומנעו מהם את יציאתם מבית הכנסת "שטיבלך" בשכונת "בית ישראל". שוטרים שהגיעו למקום חילצו את החיילים ללא פגע.

21.06.17

ערוץ 10
הארץ

שני חרדים בשנות העשרים לחייהם ניסו להיכנס למיתחם מצעד הגאווה בבאר שבע. על אחד מהם נמצא סכין והשני התפרע כאשר מנעו ממנו להיכנס למיתחם מאחר שלא עבר בידוק ביטחוני. האיש עם הסכין שוחרר בתנאים מגבילים לאחר שמעסיקו של האיש אישר כי הוא משתמש בסכין בעבודתו.

23.06.17

ערוץ 10

אוטובוס ובו שלושה חיילים לבושי מדים הותקף ע"י המון חרדי בשכונת מאה שערים בירושלים, לאחר שהאוטובוס נאלץ לעצור בעקבות תקלה. סביב האוטובוס התגודדו כמה עשרות חרדים תושבי השכונה, וקראו לעבר החיילים קריאות. למקום הגיעו צוותי משטרה שחילצו אותם ללא פגע, תוך שהחרדים משליכים לעברם חפצים ואבנים. השוטרים המחלצים הותקפו גם הם על ידי החרדים בביצים, אבנים וחפצים.

24.06.17

ערוץ 10

חשוד במעשים מגונים בקטין שגר במאה שערים שבירושלים - תקף את השוטרים שבאו לעצור אותו. שוטר נפצע קל בתקרית ופונה על ידי פרמדיקים של מגן דוד אדום לבית החולים.

26.06.17

News1
ynet

הקהילה החרדית מפרידה בין הורים לילדיהם כי "אינם חרדים מספיק". יושב-ראש הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא ביטון, פתחה את הדיון ואמרה כי "מטרת הישיבה היא לדון בתופעה שבה קורעים בקור רוח ובאכזריות ילדים מאחד ההורים, רק בשל מידת הדתיות שלו. אנחנו מבקשים לגעת במשמעות עבור הילדים, בחשיבות הקשר עבורם וכן במה שזה עושה להורה שנאסר עליו לפגוש את ילדו."


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

26.06.17

ynet
ערוץ 10

ילד בן 7 נפצע באורח בינוני לאחר שנפגע מרכב ביישוב ביתר עילית, לאחר ששיחק בכביש. הילד ניצפה עם כמה מחבריו בכביש לפני הפגיעה. בתיעוד נראים הילדים רצים ורוקדים על הכביש, כשהם מנסים "לבחון את עירנות הנהגים" העוברים במקום, עד שבסופו של דבר עובר רכב ופוגע בבן ה-7.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

03.06.17

קשת
הארץ

עיתון הארץ פירסם כי תיכון עירוני ד' בתל אביב סירב להיפגש עם תלמידי בית ספר דתי, מפני שהייתה דרישה מהצד הדתי שהדיונים בין התלמידים יתקיימו בהפרדה בין בנים לבנות, ושכל התלמידים יופיעו למפגש בלבוש צנוע.

■ ■ ■ הערה: הילי קופרשטיין, בת 15 מתל אביב, שהייתה אמורה להיפגש עם תלמידים מבית ספר דתי - מסבירה מדוע היא מתנגדת למפגש (קשת). בעקבות הדברים, ועדת החינוך של הכנסת התכנסה היום לדיון מיוחד וחבריה הופתעו ממה שסופר להם (קשת). באמת הפתעה.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי