אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
האם כשרות טובה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 140: מרץ-אפריל 2015

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

ריגול תעשייתי בפסח בבתי החולים אחר "מאכלים חשודים": "שניידר", "לניאדו" ו"שערי צדק"

ריגול תעשייתי בפסח גם בפארק בעפולה

ממצאים חמורים על התנהלות רשת החינוך של ש"ס

אחד מתומכי ש"ס, הרב יורם מימון, אמר: "חיילים נהרגו בצוק איתן כי חברי הכנסת תמכו בחוק הגיוס"

ההפרדה המגדרית בבתי הספר הדתיים מתרחבת - והכיתות מצטמצמות

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.03.15

nrg

הרב מאיר אלטר הורוויץ, המשמש כאדמו"ר מבוסטון, מפחד ממדינת הלכה. וכך הוא התבטא במסיבת עיתונאים שכינס בביתו בירושלים: "אני מפחד מהיום שיהיו 61 חברי כנסת, כי אני לא יודע איך ניתן לנהל מדינה עם האחריות של שמירת התורה. לדוגמה, לסגור את שדה התעופה בשבת, בעולם המודרני אני לא יודע איך אפשר לעשות את זה." ובכנות הוסיף ש"ברוך השם שלא באים לשאול אותי שאלות כאלה."

דווקא משדה התעופה הוא מפחד? אנחנו יכולים לחשוב על דברים הרבה יותר גרועים לפחד מהם.

09.03.15

News1

העדה החרדית תרכוש מעזה תוצרת חקלאית בשנת השמיטה, כי העדה הזו מעדיפה יבול נכרים על פני יבול ישראלי. לא ברור האם משפטית נוגדת ההחלטה את החלטת הממשלה בעת מבצע צוק איתן, שבה הוכרזה רצועת עזה כשטח אויב.

זה בסדר, אח"כ יהיו מי שיתפלל שהטילים של חמאס לא יגיעו לישראל. זה אפילו יהיה בחינם תמורת מעות, קמעות וספאם טלפוני. ראו דוגמה ב-nrg.

24.03.15

mako

גורמים חרדים בעיריית ירושלים מנסים לפגוע בקהילה הלהט"בית ודורשים למנוע העברת תמיכה תקציבית לעמותת "הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות". הרב נבנצאל ורבנים נוספים פנו במכתב לחברי מועצת העיר וקראו להם לפעול ל"מניעת העברת תקציב עירוני לבית ספר לסדום ועמורה," כלשונם. חבר מועצת העירייה אריה קינג טען כי הוא "סבור שכול תושב בעיר זכאי להשתתף בפעילות עירונית בשכונת מגוריו ולא ייתכן שקומץ אנשים יקבל תמיכה בגלל תפיסת חיים ותכונה אישית ייחודית."

האם חבר המועצה העירייה כורת את הענף שעליו הוא יושב? כי אפשר לומר את אותם הדברים בדיוק על המיגזר לו הוא שייך. גם השנה נציגי 'חופש' ישתתפו במצעד הגאווה.

06.04.15

הארץ
ynet
mako

מיכל אביבי, בן זוגה ומשפחתם גילו לתדהמתם שעיריית עפולה אסרה על מבקרים להיכנס עם חמץ לפארק ציבורי בפסח, ושהשומר בכניסה לפארק ערך חיפוש בחפצי הבאים בשעריו, ומי שנשא חמץ לא הורשה להיכנס פנימה. עורך הדין אביבי מסביר: "עיריית עפולה החליטה לקחת את החוק לידיה, לפרש אותו כפי שהיא מבינה, לעשות אפליה בין מי ששומר כשרות ומי שלא, לאו דווקא בני מיעוטים." כעת הוא שוקל תביעה ייצוגית כנגד העירייה.

קראו את כתבתו של זוהר ישראל ב'מאקו' (mako): "לי לא מפריע שאתם אוכלים כשר בפסח, זה לא פוגע ברגשותיי. תאכלו מה שאתם רוצים ותעשו מה שאתם רוצים בגבולות החוק. אלא שלכם לא רק מפריע מה שאני אוכל, אתם מתעקשים לאסור עלי לעשות זאת. העובדה היא שכפייה חילונית לא קיימת, כפייה דתית היא משהו שרק הולך ומתגבר..."

07.04.15

ynet

קבוצת ספורטאים דתיים פנו באמצעות עו"ד, פרופסור אביעד הכהן, ליושב ראש איגוד הטריאתלון, יובל חץ, בדרישה לשנות את מועדי התחרויות הקרובות של הטריאתלון שנקבעו לימי שבת. מנכ"ל איגוד הטריאתלון, שי כרם, הגיב לטענות ואמר שלפחות שליש מהתחרויות במהלך השנה הן בימי שישי והוסיף: "בדיקה בלוח התחרויות המפורסם באתר של איגוד הטריאתלון הישראלי היה מגלה את המידע הרלוונטי."

 

08.04.15

ynet

בית החולים "שניידר" בפתח תקווה אסר על מבקר להכניס עוגת תודה לרופאים בפסח, לאחר שהרופאים הצילו את בתו בת השלוש. מאבטח בכניסה אסר על המבקר להכניס את העוגה וטען כי זהו איסור של רב בית החולים.

 

08.04.15

ynet

בבית החולים "לניאדו" בנתניה אסרו בפסח על הבאים להכניס אוכל משום סוג (כשר וגם לא כשר). על משפחה דתית שהגיעה לטיפול נאסר להכניס אוכל: "הרגשתי כמו באיראן. זה מפריע לי מאוד. זה בית חולים, מרחב ציבורי, נראה לי לא תקין שמתחילים לבדוק לאנשים בציציות על ההלכה. זה כמו משטרת דת. זה לא החוק."

באתר לניאדו רשום: "בית החולים הינו תאגיד ציבורי ללא כוונות רווח אשר בראשו עומד וועד הנאמנים העולמי. הוא מושתת על דרישות ההלכה בכל פרט ופרט. בית חולים לניאדו אינו שובת לעולם ומטפל בכל אדם באשר הוא, ללא הבדל דת גזע ולאום." צריך להוסיף הערה האומרת: "חוץ מהכנסת אוכל בכל מיני מועדים"

09.04.2015

וואלה!

בית החולים "שערי צדק" בירושלים מעביר בפסח את הבאים בידוק מקיף, שבו מוודאים כי כל פריט מזון שמביאים עמם החולים והמבקרים נושא חותמת "כשר לפסח" וסגור. המאבטחים שבדקו את התיקים סיפרו כי הדבר נעשה בהוראתו הישירה של רב בית החולים. כמו כן, המאבטחים ניסו לחסום בגופם את תיעוד החיפוש במבקרים. אישה מוסלמית שנתקלה בחיפוש הפולשני אמרה: "תאר לך שהיו מבקשים ממך תעודת כשרות מוסלמית כדי לקבל טיפול רפואי. זה הרי לא ייתכן."

 

11.04.15

נענע10
ynet
הארץ
mako

מחאה באינטרנט קוראת לאסור על נבחרי הציבור להשתמש ברכביהם בשבת וחג, כל עוד אין תחבורה ציבורית בימים אלה בישראל. יוזם העצומה הוא אלכסיי, תושב עכו בן 33, שאמר כי בעיניו מדובר באפליה: "השר כץ יושב במגדל השן ואנחנו ממנים לו את הרכב בשבתות וחגים, בעוד שהוא מונע מאנשים תחבורה ציבורית."

ח"כ זנדברג (מרצ) הגישה הצעת חוק ברוח דברי העצומה (נענע10, nrg): "די לצביעות ולדו פרצופיות - מי שמונע מהציבור להתנייד בשבת לא יכול באותו הזמן לבקש לממן את נסיעותיו שלו." גם ראש עיריית תל אביב הצטרף למחאה (mako): "הגיע הזמן לדאוג לאלו שאין להם ולעשות את השינוי המתבקש," כתב חולדאי.

13.04.15

דה-מרקר

סגנית ראש העיר תל אביב-יפו, מיטל להבי, פנתה למשרד התחבורה כדי לאפשר תחבורה ציבורית בשבת לאוכלוסייה הערבית ביפו, עבור הנגשת בתי חולים בעיר תל אביב-יפו, אך זכתה להתעלמות מצד משרד התחבורה. כך נמנע שר התחבורה מהתנגשות פוטנציאלית עם חוגים פוליטיים במגזר החרדי - אך לפונים לא ניתנה האפשרות לעתור לבית משפט, היות שבמשרד התחבורה לא ניפקו בעבורם כל החלטה שעל בסיסה יוכלו לבקש את ההתערבות השיפוטית.

 

17.04.15

וואלה!

מרכז הקניות "ביג" באשדוד שנחנך לפני כחודש, והביא אליו עשרות אלפי תושבים מהעיר ומהיישובים סביבה, מעורר את זעמם של הנציגים החרדים בעירייה, כי הוא פתוח בשבת. בעוד חברי מועצת העיר החרדים דורשים לסגור אותו בשבת לאלתר, חברי האופוזיציה בעיר דורשים מראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, לא להיכנע ל"סחטנות פוליטית".

 

17.04.15

וואלה!

חייל צה"ל המשרת בנח"ל החרדי ועבר בבית שמש, ספג מעשרות חרדים יריקות וצעקות "נאצי" ו"אפיקורס", שעות מועטות לאחר צפירת הדומייה שפתחה את אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה. אלוף משנה במיל' יונתן ברנסקי, מנכ"ל עמותת הנח"ל החרדי ולשעבר מפקד גדוד הנח"ל החרדי, אמר שלמרות שמדובר בקיצוניים המונים כמה אלפים, "התחושה שלנו, לצערנו, היא שהציבור החרדי, אף שהוא, כמובן, אינו שותף למעשי המיעוט הקיצוני - הוא אדיש להם כמעט לחלוטין. הגיע הזמן לצאת מהאדישות לפני שיהיה כבר מאוחר. זה חילול השם נורא מכל הבחינות."

ראו את הסרטון ב-YouTube, המציג שאלה של אישה מוסלמית שטוענת כי רוב המוסלמים שוחרי שלום. ראו מה בריג'יט גבריאל, לוחמת לזכויות אדם, עונה לה. כמה עצוב שזה רלוונטי גם למה שקורה במדינת ישראל.

26.04.15

וואלה!

הרב יובל שרלו, מבכירי הציונות הדתית, התייחס לאסון רעידת האדמה בנפאל וליוזמה להביא את הנשים הפונדקאיות ללדת בישראל. הוא הישווה בעמוד הטוויטר בין הפונדקאות לעבדות: "היחס האנושי לפונדקאיות בנפאל והצלתן כמעשה הומני מוצדק, אך הוא לא יאפיל על השערורייה של עצם הפונדקאות מסוג זה, שאינו אתי ואינו חוקי ודומה לשפחות."

איתי פנקס ארד, חבר מועצת העיר תל אביב-יפו, השיב לאותו רב וכתב שפונדקאות מותרת בישראל, אך בחסות הממסד הדתי, מותרת רק לזוגות נשואים: "לא שמענו אותו מדבר על העוול שנעשה לפונדקאיות עד שזוגות חד-מיניים התחילו להביא ילדים לעולם." (ynet)

29.04.15

דה-מרקר

צוותי המשא ומתן של הליכוד ויהדות התורה סיכמו כי קיצבאות הילדים יוגדלו החל ממאי 2015. עלות העלאת הקיצבאות מחודש זה עד סוף 2015 נאמדת ב-1.5 מיליארד ש"ח. זוהי "פשרה" לאחר לאחר שביהדות התורה תבעו להעלות את הקיצבאות רטרואקטיבית מתחילת 2015. בהמשך, הגדלת קיצבאות הילדים תעלה כ-2.6 מיליארד ש"ח בשנה. העלות הכוללת של דרישות החרדים, יהדות התורה וש"ס - כ-5 מיליארד ש"ח בשנה. יהדות התורה תבעו עוד דרישות ובהן העברת 150 מיליון ש"ח למוסדות חינוך חרדיים, החזרת תשלום קיצבת הבטחת הכנסה לאברכים בשיעור של כ-1,000 ש"ח בחודש, ובעלות של כ-130 מיליון ש"ח בשנה, למרות שבג"ץ פסל את תשלום הקיצבה הזאת, והמדינה הפסיקה לשלמה מתחילת 2015.

'רק האל הטוב שבשמיים יודע מאין יבוא הכסף לכל הדרישות של ש"ס ויהדות התורה,' כתב יוסי ורטר בתגובה. (דה-מרקר)

29.04.15

נענע10
ynet

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סיכם עם ראשי יהדות התורה, יעקב ליצמן, משה גפני ומאיר פרוש, שיוקפאו רפורמות הגיור ולימודי הליבה, יבוטלו הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס, הקיצוץ התקציבי בחינוך החרדי יבוטל, ויבוטל הקיצוץ בקיצבאות הילדים.

חוזרים אחורה, הרבה אחורה.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

22.03.15

ynet

בית הספר העירוני "שפות ותרבויות" בבית שמש, שעמד במרכז סערה לאחר שהתלמידים והוריהם גילו יום אחד שפיצלו את בית הספר שלהם לשנים - חלק אחד לחילוניים והשני לחרדים - יעבור לידיים חרדיות. התלמידים החילוניים יעברו למבנה אחר שהיה שייך לחרדים ומתאים יותר למספרם של הקטן של החילוניים.

 

22.04.15

nrg

שלוש חיילות, בוגרות אולפנת "צפירה" באזור בית דגן, שהגיעו לבושות מדים לטקס שנערך באולפנה לכבוד יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל - סולקו בבושת פנים כי הן מהוות "כישלון יומיומי של האולפנה". מנהלת המוסד אמרה להן: "יש כאן אנשים שמרגישים לא בנוח עם איך שאתן לבושות, אני מבקשת שבסוף הטקס תצאו מכאן בשקט ובזריזות בלי שאף אחד יראה אתכן." בעקבות המקרה כתבה יערה סטטמן, בוגרת אחרת של האולפנה העומדת בפני גיוס לצה"ל וחברה של החיילות, הודעה לראש האולפנה, הרב אמיר אדרעי: 'כשסילקתם היום את חברות שלי מהאולפנה כי הן באו על מדים, דרסתם את כל הכבוד שלכם לצה"ל.' בתגובה השיב לה אותו רב: "כדאי לך להירגע. ראשית, כי הן לא סולקו. תבררי את הפרטים לפני כן. שנית, זו חוצפה שאין כדוגמתה להגיע לאולפנה ביום קדוש כזה ולירוק לנו בפרצוף. פשוט בושה! איפה הכבוד למקום שבו למדת? קצת כבוד. בפעם הבאה חשבי היטב לפני שאת באה לחנך אותנו."

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

12.04.15

גלובס

מתרבות תופעות של יהודים חרדים מארה"ב אשר מסרבים לשבת ליד נשים זרות, כך מדווח בעיתון "ניו-יורק טיימס". נוסעים ונציגי חברות תעופה אומרים כי מדובר בתופעה ממשית. מספר התקריות האלה הולך וגדל יחד עם הגידול בביטחון העצמי של החרדים. אך בה-בעת מסתמנת תגובת נגד של נוסעים אחרים במטוסים, שמשיבים מלחמה שערה נגד נוסעים חרדים, הן בגלל סיבות של נוחות והן בגלל סיבות פוליטיות.

 

14.04.15

mako

בית העלמין באופקים שוב מדיר נשים ולא מאפשר להן להיפרד מיקיריהן, למרות שכבר נקבע ע"י בית המשפט שמדובר באפליה. לפני מספר ימים אירע מקרה נוסף של הדרת נשים בבית העלמין הזה: קרוב משפחתו של פ' הובא לקבורה ולתדהמתו של פ', הנשים לא הורשו להשתתף בהלוויה. "הייתי בהלם. הרגשתי מבוכה." המועצה הדתית טוענת שזהו רצון המשפחה.

 

17.04.15

nrg

לאור תביעתן של ארבע תושבות העיר בית שמש נגד העירייה המקומית בשל סירובה להסיר שלטי צניעות, החלו בעיריית ירושלים להסיר שלטי הדרת נשים (הנקראים "שלטי צניעות") בשכונות מאה שערים ובגאולה. עם זאת, בעוד שעיריית ירושלים מגלה חריצות נגד שלטי הצניעות, היא נמנעת מלהסיר שלטים נגד חיילי צה"ל הקוראים "לך תמות בצבא".

 

27.04.15

ynet

קופת חולים מאוחדת מארגנת כנס לרפואת נשים בשיתוף עם מכון יד הרמ"ה, בניהולו של הרב דייטש. בכנס ישתתפו רבנים, פוסקים, דיינים, מורי הוראה, רבני בתי חולים ורבני קהילות. נשים המעוניינות לקחת חלק בכינוס, אינן מוזמנות ואף הובהר ל-ynet כי לא יהיו נשים בקהל. התנהלות זו היא בניגוד לעמדת ההסתדרות הרפואית. "חברי הלשכה לאתיקה מודעים לכך כי מדובר בתהליך חברתי רחב ועמוק של הקצנה דתית החורג מעבר למסגרת הרפואית. יחד עם זאת, חשים חברי הלשכה כי מחובתם להביע עמדה נחרצת כנגד הדרת נשים בכלל, ובפרט כשהיא מתרחשת במערכת הבריאות," נכתב בנייר העמדה של ההסתדרות הרפואית.

 


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.03.15

ynet

צעיר בן 23 מהעיר החרדית אלעד נעצר בחשד שהקים מעבדה לשדרוג נפצים וצעצועים מסוכנים, ואף החזיק מאות מהם בביתו. חבלן משטרתי נטרל את הנפצים, שנמצאו בפשיטה של משטרת ראש העין.

 

05.03.15

mako

ראובן ישראל, מטפל בכיר מטעם עמותת 'עצת נפש', נחקר באזהרה במשטרת מרחב קדם, לאחר שביצע לכאורה עברות מין בגברים שבאו לקבל ממנו "טיפול המרה" מטעם העמותה. בסוף הטיפול הם אמורים להפוך כביכול מהומוסקסואלים לסטרייטים. צעירים שפנו באחרונה לטיפול במרכז והגיעו לפגישה עם ראובן ישראל, טוענים כי הוא הטריד אותם מינית ובכמה מקרים על פי החשד גם נגע באיברים אינטימיים בגופם. חלקם הגישו תלונות במשטרת מרחב קדם ובהן תיארו את מעלליו של הבכיר.

לא קיים מטפל או רב, שיכול להפוך גברים הומוסקסואלים לסטרייטים. חבל שב"עצת נפש" מנסים.

08.03.15

ynet

נהג נצפה נוהג תוך כדי שהוא מניח תפילין, אוחז בסידור - ועל ראשו טלית המסתירה את שדה ראייתו. הוא הורשע בנהיגה בקלות ראש באופן המסכן את יתר משתמשי הדרך. השופטת שרון לארי בבלי, שהרשיעה אותו בעבירות המיוחסות לו, כתבה: "אין ספק כי מדובר בנהיגה באופן שמסכן את משתמשי הדרך. ספק בעיניי אם התפילה במקרה הזה הייתה מסייעת," והוסיפה: "אין מנוס מהטלת עונש העולה על עונש המינימום הקבוע בחוק."

שאלוהים יעזור...

11.03.15

הארץ

פסל של האמנית המקומית אריאלה בית און שהוצב בתקוע, בה מתגוררים אנשים מהמגזר החילוני והדתי, נופץ לאחר שהתקבלו איומים שהפסל "אינו צנוע", "פוגש ברגשות הדתיים" והוא למעשה "עבודה זרה".

אנו ממתינים לשמוע גינויים מרבני הקהילה הדתית על מעשה הוונדליזם הזה.

12.03.15

דה-מרקר

משרד האוצר העביר לתנועה לאיכות השלטון דו"ח ביקורת על רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס. בדו"ח ממצאים חמורים על התנהלות הרשת. בין השאר מותח הדו"ח ביקורת על הפעלת בתי ספר ללא רישיון ממשרד החינוך ותקצובם שלא כדין, תשלומי שכר כפולים ופיקטיביים לכאורה, מתן תשלומי פרישה לעובדים שעדיין מועסקים ברשת, מסירת דיווחים חלקיים ולא מדויקים לממשלה, עבודה בשעות שאינן מקובלות במגזר הציבורי והעסקת קרובי משפחה (הביקורת מצאה כי 1,604 מעובדי הרשת הם בני זוג).

רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס ממשיכה עסקים כרגיל.

22.03.15

וואלה!
ynet

אליהו ליפא ברוורמן בן 30 מבני ברק הואשם בגין מעשה מגונה בנסיבות אינוס בילדה בת חמש, לאחר שהרים את חצאיתה של הקטינה וביצע בה מעשה מגונה. נוסף על כך הוא נאשם בשיבוש מהלכי משפט, לאחר שהניא אדם ממודיעין עילית להגיש נגדו תלונה לאחר שביצע לכאורה עבירות מין בבנותיו. בבקשת המעצר נכתב כי הקטינה, כמו יתר הדמויות המעורבות, שייכת למגזר החרדי. המשטרה חושדת כי ברוורמן תקף מספר ילדות בעבר והחברה החרדית בה הוא חי נמנעה מלהגיש תלונות במשטרה. לאחר המקרה שאלה הילדה הקטנה את אביה האם ברוורמן הוא "צדיק או רשע".

 

23.03.15

News1

חסידיו של הרב אליעזר ברלנד, ראש ישיבת שובו בנים של ברסלב, אשר נמלט מישראל לאחר שנחשד בביצוע מעשים מגונים בנשים, פרסמו בעלון טענה כי על מנת למנוע את השמדת עם ישראל יש לאסוף סכום של 600,000 דולר כנגד כל נשמות ישראל. כמו כן הוסיפו ציטוט של הרב ברלנד עצמו, המשדל אנשים להעביר כסף אל החשבון. איציק וולף, כתב News1, חקר בנושא וגילה כי הכסף עובר למימון מוסדות שובו בנים שנמצאים בכינוס נכסים עקב החשדות נגד הרב.

 

23.03.15

נענע10
ynet

תושב ביתר עילית החרדית, בן 49, מואשם כי אנס, ביצע מעשי סדום ומעשים מגונים בארבע בנותיו הקטינות בין השנים 1994-2014. בבקשה להארכת מעצרו עד תום ההליכים נטען כי הוא אמר שבנותיו הן אלו שיזמו את המעשים.

מישהו כנראה לקח את האגדה על לוט ובנותיו יותר מדי ברצינות.

25.03.15

וואלה!
הארץ
mako
nrg

המשטרה עצרה 22 חשודים אשר נהגו להטריד מנהלים בכירים במשק ובחברות ממשלתיות ופרטיות, כדי שאלה יפרסמו בעיתון החרדי "הפלס". במשטרה ייחסו לעצורים, שהיו לכאורה שותפים בשיטה המיוחסת להם, מעשים של איומים, סחיטה והטרדות.

 

25.03.15

mako

כתב mako, נתנאל אזולאי, גילה כתובת נאצה המכילה איום ברצח על קיר בניין מגוריו, עם הכיתוב "הומו נרצח אותך", וזאת כתגובה לתחקיר שביצע על ארגון דתי בשם "עצת נפש" המתיימר להפוך הומוסקסואלים לסטרייטים.

ראו כתבה ב-mako.

25.03.15

ynet

פעוט בן 4 מהעיר החרדית אלעד הוזנח בצורה פושעת. הוא נמצא תחת קרטון במצב הזנחה קשה, מלוכלך, ולגופו טיטול שלא הוחלף זמן רב. השוטרים שטיפלו בו, נתנו לילד אוכל וגילו שהוא מאוד רעב. אביו, בן 30, נעצר בחשד להזנחת חסר ישע. המשטרה: "מזעזע לראות את הפעוט."

 

13.04.15

ynet

תושב העיר החרדית אלעד בן 29 שאושפז בבית החולים בילינסון בפתח תקווה, נעצר לאחר שתקף לכאורה את אנשי הצוות הרפואי במקום, לאחר שסירבו לספק לו סם מסוג "נייס גאי".

 

13.04.15

ynet

נערה מאפגניסטן נאנסה והושלכה לכלא בגין ניאוף, כי האנס שלה היה נשוי. הזוועה לא תמה פה, כי היא נאלצה להתחתן עם אותו האיש שאנס אותה, בגלל השמרנות של החברה הדתית שבה היא חיה.

עוד מקרה מזעזע שמדגים את הזוועה שבמצווה: "כִּי יִמְצָא אִישׁ נַעֲרָ בְתוּלָה אֲשֶׁר לֹא אֹרָשָׂה, וּתְפָשָׂהּ, וְשָׁכַב עִמָּהּ, וְנִמְצָאוּ, וְנָתַן הָאִישׁ הַשֹּׁכֵב עִמָּהּ לַאֲבִי הַנַּעֲרָ - חֲמִשִּׁים כָּסֶף; וְלוֹ תִהְיֶה לְאִשָּׁה, תַּחַת אֲשֶׁר עִנָּהּ - לֹא יוּכַל שַׁלְּחָהּ כָּל יָמָיו." (דברים כב כח-כט)

14.04.15

וואלה!
הארץ

הרב יאשיהו פינטו הורשע לפי הודעתו במתן שוחד לראש היחידה הארצית לחקירות הונאה לשעבר, תת-ניצב אפרים ברכה, בהצעת שוחד ובשיבוש מהלכי משפט.

הרב יאשיהו פינטו הגיע לישיבה "שובה ישראל" באשדוד בראשה הוא עומד, התייחס לפרשה ואמר: "יש לנו 21 שנים של עין הרע, השטן בכבודו ובעצמו נלחם בנו אבל עכשיו העין הרעה נגמרה. אני סולח ומוחל לכולם." (mako) - איזה יופי, פינטו סולח לכולם. מה היינו עושים בלעדי הסליחה שלו?

14.04.15

ynet
נענע10
mako
הארץ
נענע10

ה"מקובל" יהושע אוזן מרמלה חשוד בביצוע מעשים מגונים בנשים שבאו לבקש את עזרתו. בקהילתו קיבלו את הידיעה על המעצר בהלם כי הוא נחשב לבעל כוחות מאגיים. הוא עצמו הכחיש את החשדות המיוחסים לו וטען כי מה שעשה היה בגבולות המותר של הטיפול שהעניק לנשים. בכל מקרה, לטענתו, הוא לא נגע באף אחת מהן.

אולי הכוחות המאגיים הם אלה שביצעו את המעשים המגונים?

16.04.15

ynet
נענע10

כתב חדשות 2 גיא פלג פירסם תמלילים משיחות שקיים הרב הראשי לשעבר, הרב יונה מצגר, עם מקורבו שהפך לעד מדינה. לפי הדיווח, עד המדינה הקליט את הרב במספר מפגשים שנערכו בין השניים. בהקלטות נשמע הרב מנסה, לכאורה, לשכנע את העד לשקר למענו. הפירסום בא כחודשיים לאחר שפרקליטות מחוז ירושלים החליטה להעמיד את הרב הראשי לשעבר יונה מצגר לדין, בכפוף לשימוע, בגין קבלת שוחד של כעשרה מיליון ש"ח.

 

17.04.15

וואלה!
נענע10
nrg

משפחות טוענות שבנותיהן נפלו לכת דתית בשם מדרשת "באר מרים", שבראשה עומד אהרון רמתי. המדרשה הזו נחשפה כבר בשנת 2013, עם חשיפת הפרטים ב'וואלה! חדשות'. אחת השוהות במדרשה הזו סיפרה ש"חלק מהבנות ישנות על הרצפה בקור, הן ישנות בחוץ במרפסת בקור הירושלמי. אין מים חמים במקלחת. כשאני התקלחתי במים קפואים, אחת הבנות אמרה לי: 'לא נורא, ייסורים מכפרים.' לפעמים אין אוכל והן פשוט לא אוכלות שום דבר. הן לא הולכות לקופת חולים כי הרפואה מהשמיים. הן אומרות שה' נתן לי את כאב הראש והוא ירפה את זה, הן לא לוקחות אקמול, תרופות, כלום."

גואל רצון 2?

18.04.15

ynet

שני חרדים נעצרו בחשד שיידו אבנים לעבר מונית שהסיעה תיירים ברחוב ארץ חפץ בשכונת שמואל הנביא בירושלים. איש לא נפגע, אך נגרם נזק לשמשת הרכב. השניים הועברו לחקירה בתחנת לב הבירה.

הנזק שנגרם לשמשת המכונית קטן ביחס לנזק שנגרם לתדמית ישראל. ובעצם, למה להסתיר את הגועל נפש הזה מעיני העולם? חבל שמדובר בידיעה כל כך קטנה ביחס לנזק העצום שנגרם.

19.04.15

mako

חמש נשים נוספות התלוננו במשטרת מחוז מרכז נגד הרב יהושע אוזן, תושב רמלה, החשוד בביצוע עבירות מין בנשים שהגיעו לקבל ממנו ייעוץ וסיוע, וזאת לאחר שפורסם ששתי נשים הגישו כנגדו תלונות דומות במשטרה. בצוות החקירה מאמינים שיש נשים נוספות שנפלו קורבן למעשי הרב ומצפים לפניות נוספות.

 

24.04.15

הארץ
ynet
nrg
נענע10

קצין המשרת כמפקד מחלקה בבסיס האימונים החטיבתי של "גבעתי" בקציעות - הגיע לשכונת בית ישראל שבירושלים לביקור בית אצל שניים מחייליו. הוא הותקף ע"י המון חרדי. אמו אמרה ל-ynet כי התוקפים היו עשרות מבוגרים וילדים מתלמודי תורה בשכונה, שניסו לפגוע בו פיזית. "כשהותקף - ניסה לברוח מהמקום," סיפרה, "אך הילדים השתטחו על הכביש, והוא לא יכול היה לנסוע. הם המשיכו להשליך לעברו אבנים, והשמשות התנפצו. לאחר כמה דקות הצליח להיחלץ משם בעור שיניו."

חייל חרדי מספר ל-ynet: "אנחנו סופגים איומים, השפלות וחרמות (החרמות) - ואף אחד לא עוצר את זה. עוד תהיה פגיעה בנפש."


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

15.03.15

nrg
News1
וואלה!

הרב יורם מימון, מתומכי ש"ס, "הסביר" את הסיבה למותם של 70 חיילי צה"ל במבצע צוק איתן. בנאום שנשא בכינוס המפלגה הוא טען שחברי הכנסת שקידמו את חוק הגיוס "הסירו את כיפת מגן" מהחיילים. "רק בני תורה הם הביטחון של המדינה," הוקלט הרב מימון אומר בכנס. "אלפי טילים נפלו על אזור הדרום ולא נפגע אדם אחד. במלחמה האחרונה נהרגו 70 חיילים. מדוע נהרגו 70 חיילים? הם הרימו את ידם בחוק שאומר לבזות את התורה הקדושה ואמרו שבחורי ישיבות יתגייסו. הם הסירו מעליהם את כיפת הברזל."

 


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

24.03.15

נענע10
ynet

אסון נוראי פקד את משפחת ששון בביתם בברוקלין, לאחר ששבעה מילדי המשפחה נספו בשריפה שפרצה בדירת המשפחה. אבישי בן חיים ראיין את האב ושאל אותו מהיכן הוא שואב כוחות. תשובת האב הייתה: 'אם אנו מכניעים את עצמנו לקב"ה, אז מקבלים כוח מלמעלה. אם יש דבקות עם הקב"ה אז ממילא יש לך כוח אינסופי.' כאשר אבישי בן חיים חקר אם יש לו שאלות על האמונה, ענה האב: '...הקב"ה חשב אחרת... הקב"ה ברא את העולם להיטיב.' דוב היקינד מברוקלין, מחוקק במדינת ניו יורק, אמר לסוכנות AP כי מדובר ב"אסון מוחלט" והוסיף שדברי האב הדהדו בקהל. "הוא עמד שם מול שבעת הארונות. הוא הצליח לטעת חוזק ואמונה באלוהים - זה היה פשוט מדהים."

 

05.04.15

nrg
וואלה!
הארץ

בחברה החרדית עושים חשבון נפש לאחר מותו של מרדכי גרבר בן ה-27 מאלעד, שנרמס למוות בלווייתו של הרב וואזנר שהייתה בבני ברק. "אנשים דחפו את השוטרים, קיללו אותם," סיפר ל-nrg שלומי כהן, צלם תקשורת חרדי מאתר "כיכר השבת". שלומי כהן סיפר שהשוטרים ניסו למנוע את הצפיפות אולם לא צלחו עקב התנהגות האנשים במקום: "עמדה קבוצה של 15 שוטרים בפתח הבניין, אבל הם עזבו את המקום לאחר שהמונים פשוט פרצו פנימה. אין ספק שגם התנהגות האנשים גרמה לבלגן אתמול."

יצחק טסלר, כתב ynet, לא מאשים אף אדם באסון אבל מזכיר לציבור מה קרה בעבר כאשר היו אסונות בציבור החילוני ומה אמרו כל מיני אנשי ציבור דתיים על כך. לדוגמה הוא מביא את שר הפנים הרב יצחק פרץ מש"ס, שטען בשעתו כי אסון הבונים בו נהרגו ילדי בית ספר נגרם בשל מזוזות פסולות; את הרב עובדיה יוסף שקבע במהלך מלחמת לבנון השנייה כי חיילים נהרגו משום שלא שמרו מצוות, או רב אחר מש"ס שברוב חוצפתו הטיל על יאיר לפיד ותומכי חוק הגיוס את האחריות להרג חיילים ואזרחים במבצע "צוק איתן". (ynet)

08.04.2015

וואלה!
הארץ
mako
נענע10

יצחק סאמט בן ה-18 הוא הרוג נוסף שגבה העומס בהלווייתו של הרב וואזנר שהייתה בבני ברק. רב מבית המדרש "תולדות אהרון" שבו למד יצחק, ספד לו גם הוא, ואמר: "צדיק השם בכל דרכיו ומעשיו. אין לנו תרעומת כלפי מעשי השם. יצחק הוא קורבן חגיגה שלנו, נמשיך הלאה בכל הכוח ונאמין בה. הקרבנו קרבן לכלל ישראל."

 


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

24.03.15

דה-מרקר

מחקר חדש של בנק ישראל מגלה כי ההפרדה המגדרית התרחבה בבתי הספר היסודיים הממלכתיים-דתיים בין השנים 2001 ל-2010. עוד עולה כי כיתות שמופרדות על רקע מיני של התלמידים, הן קטנות יותר בהשוואה לכיתות מעורבות, וכצפוי אצל החרדים, ההפרדה על רקע מיני בכיתות היא הגבוהה ביותר ועומדת על כ-90%. כיתות עם הפרדה מגדרית ממעטות לחשוף את תלמידיהן לפעילויות תרבות מחוץ לכותלי בית הספר.

 


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

03.03.15

ynet

שני תלמידי תיכון, בן 17 ובת 16.5, ביקשו להתחתן בלחץ הורי הנערה, לאחר שהיא נכנסה להריון ממנו. משפחתה של הנערה, שבאה מבית דתי, הודיעה שלא תקבל את עובדת הפיכתה לאם ללא נישואים. בית המשפט לענייני משפחה אסר על הנישואין כי הריון אינו סיבה מספקת להכשרת היתר נישואים בין קטינים בניגוד לחוק. העובדת הסוציאלית שמונתה לחקור את המקרה סיפרה שאמה של הנערה הודיעה שלא תקבל אותה אלא אם תעשה הפלה או תינשא. הורי הנער, לעומת זאת, ציינו שיתמכו בכל החלטה של הצעירים.

 

09.04.2015

ynet

שופט בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, יהורם שקד, חייב אברך במזונות בסך 6,000 ש"ח לחודש, לאחר שהאברך סירב לשלם את המזונות בטענה שאינו עובד מבחירה ואינו משתכר די הצורך. האישה דרשה 9,000 ש"ח בחודש ומנגד, האב טען שהמזונות שדרשה האם מופרכים לנוכח העובדה שהמשפחה חיה בצמצום ומעולם לא הוצאו סכומים כאלה. השופט גילה שהמשפחה הוציאה 9,000 ש"ח על גידול הילדים כל חודש. השופט ציין שלא מדובר באדם שאינו יכול לעבוד אלא באדם שהחליט שלא להצטרף למעגל העבודה. מכיוון שהוא לא עבד מבחירה במשך שנים, קשה לחשב כמה היה מתפרנס לו היה מממש את פוטנציאל ההכנסה שלו וכאמור חייב אותו במזונות.

 


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

25.04.15

mako

חוקרים שערכו מחקר באוניברסיטת אוקספורד, הראו בסריקות MRI שתינוקות חווים כאב בדומה למבוגרים. לפי המחקר, אזורי הכאב במוח, שמופעלים כאשר מבוגרים חשים כאב, מופעלים בעוצמה ובמיקום כמעט זהה גם אצל תינוקות בני יומם. למעשה, המחקר הראה כי תינוקות רגישים יותר לכאב מאשר מבוגרים. אחת מהחוקרות המובילות במחקר: "אחרי המחקר שלנו, אנחנו מצפים לשינוי."

במחקר מדובר על בדיקת דם. תארו לכם כמה כואב ניתוח ללא הרדמה באיבר המין.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי