אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 144: נובמבר-דצמבר 2015

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

למה טרור: בגלל מחללי השבת, וכמובן, בגלל מצעדי הגאווה
שקד נגד השופטים: "מתעלמים מהמשפט העברי"
הרב של צפת, שמואל אליהו: "לאמלל לשופטים את החיים"
הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת ההסדר הר ברכה, הטיף לקצינים בכירים בצה"ל: "כשיש התנגשות בין מצוות התורה לפקודה - מצוות התורה גוברת"
רבנים מרכזיים על לימודי נשים: "שורפים יותר מכבשני אושוויץ"
לאחר שהסתלק ממשרד הכלכלה לאור אישור מתווה הגז, דרעי יעביר 20 מ' ש' לפיתוח אתרי דת וקברי צדיקים
משרד הדתות מקדם הפקת שידורי טלוויזיה עם ארגון להחזרה בתשובה
יו"ר להבה, גופשטיין, על מות שריד: "באבוד רשעים רינה"
ואותו גופשטיין על הנוצרים: "ערפדים"
כוכבי תוכנית הסאטירה "היהודים באים" קיבלו איומים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

31.10.15

ynet

"ידיעות אחרונות" פרסם מסמך שכתב שר החקלאות, אורי אריאל (הבית היהודי), לפיו סירוס חתולי הרחוב מנוגד להלכה ולפיכך יש לעשות לחתולים "טרנספר" במקום זאת. במכתב ששלח לאחרונה לשר להגנת הסביבה, הציע אריאל לקחת את התקציב המיועד לטיפול בבעלי חיים משוטטים - 4.5 מיליון שקל בשנה - ולהשתמש בו "להעברת כלבים ו/או חתולים משוטטים ממין אחד (כל הזכרים או כל הנקבות) למדינה זרה שתיאות לקבלם".

ארגוני צער בעלי חיים הגיבו בתדהמה למכתב (נענע10), בעוד שברשת בארץ (ynet) ובעיתונות בעולם (ynet) הגיבו לדברים של השר כבדיחה. חבל מאוד ששר בישראל בוחר לקשקש ולהשתמש בהלכה כקרדום לחפור בו, במקום לעסוק בדברים רציניים. יצחק טסלר כתב על הפרשה (ynet): "אם אריאל חושב שסירוס מנוגד להלכה, שיתפטר - ונסיר בפניו את הכובע והכיפה." בסופו של דבר אורי אריאל התקפל וטען שזו בדיחה (ynet). אנו חושבים שדבריו היו רציניים מאוד ותמכו בכפיה דתית הזויה.

02.11.15

ynet

המפלגות החרדיות דורשות את ביטול חוק הגיוס "חוק השוויון בנטל", שיזמה "יש עתיד" בכהונת הממשלה הקודמת, אחרת התקציב לא יאושר. חוק השוויון בנטל הוא למעשה תיקון לחוק הביטחון שתוקן בכנסת הקודמת, לאחר שעמד במרכז קמפיין הבחירות של מפלגת יש עתיד, ונועד להגדיל משמעותית את מספר החרדים שמתגייסים לצבא.

המפלגות החרדיות שוב הצליחו לדחות את הקץ (הארץ, קשת, nrg) ולקרב את הקץ של מדינת ישראל.

04.11.15

ynet

לאחר ששעון החורף נכנס לתוקפו, נוסעי התחבורה הציבורית מתלוננים שקווי אוטובוס מפסיקים את פעילותם בימי שישי מוקדם מבעבר. לטענת נוסעים בתחבורה הציבורית, זמני הפעילות של עשרות קווי אוטובוס קוצרו לעומת שנים קודמות, מה שמגביל את לוח הזמנים של הנוסעים.

 

07.11.15

גלובס

השר הטרי לתפקיד החדש "השר לפיתוח הפריפריה", אריה דרעי, יעביר 20 מיליון שקל לפיתוח אתרי דת ובכללם קברי צדיקים. לטענת דרעי, ההשקעה באתרי הדת, בהם מבקרים לטענתו מיליוני ישראלים ויהודים מהעולם מדי שנה, תייצר מקומות עבודה ותתרום לכלכלה.

נזכיר כי התפקיד החדש "השר לפיתוח הפריפריה" הומצא אחרי שדרעי התפטר מהיותו שר הכלכלה. יו"ר ועדת הכלכלה, חבר הכנסת איתן כבל מהמחנה הציוני, תיאר את המקרה כשוחד: "זה לא תרגיל מסריח - זה שוחד בין שני נבחרי ציבור," אמר (וואלה!). ליאור גוטמן, כתב כלכליסט כתב: "מלבד הטענות הפוליטיות על הניסיון לגזור קופון בשם ציבור 'השקופים' ששלח אותו לכנסת, בחינה עניינית של כלל הסעיפים במכתבו של דרעי מחדדת עד כמה הוא למעשה פיספס את ההזדמנות להשתמש בכוח שניתן לו כדי להביא לשינוי אמיתי למען הציבור."

07.11.15

הארץ

הרב אליהו אברג'יל, אב בית הדין הרבני בירושלים, אישר משמורת קבועה לאב שילדיו הוצאו מביתו לאחר שעלה חשד שהשניים סובלים מהזנחה. האישור ניתן במעמד צד אחד כיוון שהאם מתגוררת בארצות הברית והיא (לטענתה) לא עודכנה בדיון. בהחלטתו כתב הרב אברג'יל כי 'לאחר דברי הבעל והאב, בהיעדר האישה שנמצאת בארה"ב זה שמונה שנים ולא יוצרת עמו קשר ובמכתב בית דין צדק מאמריקה נאמר שהיא חיה עם גוי, יש לה בן ממנו ולא מעניין אותה דת משה וישראל, ואף נכתב כי היא מגנה את דת היהודים - הרי אם כן ברור שמשמורתם וחינוכם יהיה אצל אביהם.'

 

20.11.15

הארץ
ynet
נענע10
nrg
ynet

הנהלת מתחם סינמה סיטי בירושלים נכנעה לחרדים ולעיריית ירושלים והודיעה כי למרות התכנון הקודם, המתחם יישאר סגור בשבתות. מקור בעירייה אמר כי מאחורי הקלעים הפעילה העירייה לחץ על היזמים למסור את ההודעה לבג"ץ כעת, וזאת על רקע ביצועים עסקיים ירודים של המתחם הפועל מאז פתיחתו שישה ימים בשבוע.

 

21.11.15

כלכליסט

הכנסת אישרה העברת תמיכה בהיקף 160 מיליון עבור הבטחת הכנסה לאברכים וסטודנטים. לא ניתן עדכון על הישיבה שקדמה לאישור בסדר היום השבועי של הממשלה ועד ערב לפי הישיבה. מדובר בהחלטה שהחליפה הצעת חוק דומה שקידם בשבועות האחרונים יו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה, ושתואמת את ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו בהצטרפות החרדים לממשלה.

 

26.11.15

וואלה!

הרב הראשי של יבנה, דוד אבוחצירא, קרא לתושבי יבנה הדתיים והחרדים להפגין בערב שישי, לאחר תפילת בית הכנסת, אל מול המרכז המסחרי החדש "רוגובין" שבשכונה הירוקה, כדי למחות על כך שהוא פתוח בשבת. לקריאתו של הרב אבוחצירא הצטרף סגן ראש העיר, פאלי כהן (ש"ס). מעדויות של תושבים שלקחו חלק בהפגנה עולה כי היא החלה בזמירות שבת המוניות, והמשיכה לדחיפות, יריקות וקללות. עם זאת, רוב תושבי העיר - לפי סקר הנהלת המתחם יחד עם מועצת העיר - בעד פתיחת העסקים בשבת, ומתנגדים למאבק המקומי שמובילים ראשי המגזר הדתי והחרדי ביבנה.

 

14.12.15

קשת
nrg

שרת המשפטים איילת שקד מתחה ביקורת על התנהלותם של השופטים בישראל בכנס רבנים. לטענתה של שקד 'על דרך הכלל, בתי המשפט מתעלמים מכוונת החוק ומרוח החוק וממעטים לשאוב השראה ממקורות המשפט העברי... הם מעדיפים לפנות לשיטות משפט אחרות וזרות ולא למשפט העברי, פרי עמלם של מיטב המוחות של עמנו. מרבי עקיבא ועד הרמב"ם, מרבי יוסף קארו ועד הרב קוק והבאים אחריהם. יש להצטער על כך ולפעול לתיקון המעוות,' אמרה שקד.

הנה דוגמאות למה שהשרה שקד שואפת (גם אם היא לא מודעת לכך): "חוזה עם הסיטרא אחרא".

18.12.15

הארץ
נענע10
nrg
וואלה!
דה-מרקר

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק "יום המנוחה השבועי" של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), לפיה יש להחמיר את האכיפה נגד פתיחת עסקים בשבת ובעל עסק שיפעל בשבת יקבל קנס בשווי של פי שלושה מהפדיון שלו באותו יום, וגם יהיה חשוף לתביעות מתחרים. הצעת החוק תועבר לאישור בקריאה טרומית.

ח"כ זוהר הגיב לסערה שהצעת החוק שלו גרמה (דה-מרקר). לדבריו, "זה שקר שמדובר בחוק הנובע ממניעים דתיים. זהו חוק ממניעים יהודיים סוציאליים... אם אני בעל מכולת או סוחר קטן, אני לא יכול ללכת עם המשפחה שלי לים בשבת. אני לא חייתי באשליה שזה חוק פשוט, והצריך ממני מאמצים כבירים להעביר אותו בוועדת השרים." מיקי זוהר, אתה לא יכול ללכת לים כי הים רחוק. צריך תחבורה ציבורית בשבת כדי להגיע לים.

20.12.15

דה-מרקר

תוספת של 83 מיליון שקל למוסדות חינוך חרדים שאינם מלמדים לימודי ליבה, בשנת התקציב 2015 ו-2016, אושרה בממשלה דרך משאל טלפוני. מנכ"ל עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון) הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה: "כל מי שקיווה שמסחטת הכספים של המפלגות החרדיות תנוח לאחר אישור התקציב, התבדה. מתברר שהמיליארדים שקיבלו המפלגות החרדיות מהליכוד כמחיר קניית השלטון היו רק מקדמה ובסיס לתוספות."

 

23.12.15

וואלה!
ynet

יותר מאלף חרדים הפגינו בערב שישי בשכונת קריית יובל בירושלים במחאה על הקרנת סרטים בשבת באחד המתנ"סים בשכונה. רוב ההפגנות שהתקיימו בשכונה עד כה היו של חילונים שמחו על ניסיונות החרדים להצר את צעדיהם ולכפות עליה אופי דתי. אחד מהמאבקים המפורסמים שאירעו בשכונה הוא המאבק נגד חוטי העירוב שאותם הציבו החרדים באופן לא חוקי, שנועדו ליצור "תחום שבת" עבור האוכלוסייה הדתית.

 

24.12.15

דה-מרקר

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) מציעה בהצעת חוק כי על שרים וסגני שרים ייאסר שימוש ברכבי השרד בשבתות וחגים, כל עוד לא ניתנת לציבור אפשרות לשימוש בתחבורה ציבורית נגישה, וזאת בתגובה ל"חוק השבת" שהגיש ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), שמכבידה על בתי עסק בשבתות, ומאפשרת לבתי עסק שנפגעו עקב פתיחה בשבת של בתי עסק קרובים, לתבוע אותם בתי עסק.

אנו בציפייה לראות כיצד החרדים יצביעו.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

14.11.15

ynet

עיריית בני ברק הודיעה לדיירי רחוב הבנים הגובל ברמת גן, כי מיום שישי ייסגר הרחוב לתנועת כלי רכב בשבתות ובחגים, וזאת "בעקבות שינוי בצביון רחובות האזור בבני ברק, עם כניסתן של משפחות רבות שומרות תורה ומצוות". תושבי רמת גן הסמוכים לרחוב זועמים: "מדובר בנסיעה של 100 מטר לכל היותר, אלא שהאפשרות הזו נחסמה יום בהיר אחד. נשללה מאתנו הזכות לנוע באזור מגורנו באופן חופשי."

 

17.11.15

הארץ

משרד התפוצות בראשות נפתלי בנט יעביר כ-20 מיליון שקלים לארגון אמריקאי המזוהה עם תפיסה יהודית-אורתודוקסית, בשם Jewish Women's Renaissance Project (JWRP) וזאת כדי שנשים בחו"ל יעבור "חוויה משמעותית, מעמיקה ומכוננת, שתגדיר מחדש את תפיסת עולמן כנשים יהודיות וכאמהות יהודיות". המטרה שהנשים ישפיעו על שאר אורחות החיים של דרי הבית.

 

21.11.15

קשת
ynet

אם לחיילת בשירות חובה העלתה פוסט לפייסבוק ובו היא מתארת כיצד בתה וחיילות נוספות, שהיו בתחילת הטירונות שלהן, נשלחו לטקס "הפרשת חלה" בכפר חב"ד. "כנראה שאין כל כך מה לעשות אתן, אז לקחו אותן להפרשת חלה," סיפרה באכזבה ל-ynet סלין דוד-אסיאג, אחת האימהות. "במעט שהספקתי לשוחח עם הבת שלי, היא אמרה שלא שאלה אם זו חובה או לא, אלא פשוט עלתה לאוטובוס, כך שאם אני מבינה נכון - המפקדים לא נתנו להם בעצמם לבחור."

 

08.12.15

נענע10

עשרות תושבים חילוניים ברחוב פנקס שבבני ברק הפכו לאחרונה לשבויים בביתם מדי שבת, לאחר שתושבים חרדים ברחוב החליטו באופן פיראטי להציב מחסומים ברחוב. החילוניים מתגוררים ברחוב כבר שנים, וכיום מתקשים אפילו להזמין בני משפחה לבקר בשבת.

שימו לב שזהו הרחוב השני שנחסם בבני ברק החודש.

11.12.15

הארץ

משרד החינוך, דרך האגף לתרבות תורנית, העביר ב-2015 כ-19.3 מיליון שקלים ל"מרכזים להעמקת הזהות היהודית". הסכום הכולל של תמיכות ב"תרבות יהודית" יסתכם בכ-133 מיליון שקלים - הסעיף שגדל בשיעור הגבוה ביותר בתקציב משרד החינוך. המפלגה שמקדמת העברת תכנים אלה היא "הבית היהודי". בעיתון 'הארץ' ממליצים להורים לבחון מקרוב את השיעורים שאליהם נחשפים ילדיהם, ובמקרה הצורך לפעול נגדם.

 

13.12.15

הארץ

מנהלת הזהות היהודית שפועלת במשרד הדתות מתכננת להפעיל שידורי טלוויזיה לצורך "הנגשת ערכי התרבות היהודית לחלקים נרחבים בחברה הישראלית". ל"הארץ" נודע כי המשרד מנהל מו"מ מתקדם עם ארגון ההחזרה בתשובה החרדי "הידברות".

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

15.11.15

ynet

כרזות פרסום של הסרט "עורבני חקיין - פרק הסיום" בירושלים ובבני ברק צונזרו ותמונתה של השחקנית הראשית ג'ניפר לורנס, המגלמת האת גיבורת הסיפור, הוסרה. בחברת יחסי הציבור של הסרט אישרו את ההבדלים בין הפרסומים והסבירו כי אסור להם לפרסם נשים חשופות.

היינו רוצים לראות את פרצופם של החרדים שילכו לראות סרט כזה ולפתע הם יראו ג'ניפר לורנס, המגלמת את גיבורת הסיפור.

27.11.15

הארץ

תלמידות כיתה י"ב בתיכון הממלכתי "בן צבי" בקריית אונו, נדרשו על ידי צוות בית הספר להסתיר את ברכיהן או לעמוד מאחורי ספסל כדי שרגליהן יוסתרו, כאשר הצטלמו לספר המחזור. אחת מהבנות מספרת ש"צעקו עלינו שהשמלות לא צנועות כי הן מעל לברך, ושאנחנו לא יכולות להצטלם ככה," וכמה מהן הוסיפו כי "התחושה הייתה שמדובר בלבוש זנותי."

איך קוראים לאנשים שרואים בקטינות אובייקט מיני?

30.11.15

ynet

תושבי בני ברק מתנכלים במכון כושר שפועל ברחוב הרב בלוי בעיר, לנשים חרדיות. הבעלים, שרה גנוט, מפעילה כבר כעשור חדר כושר ומכון לקידום הבריאות. לפני כמה חודשים היא שכרה סטודיו חדש ברחוב הרב בלוי, ומאז היא והעסק שלה מטרה להשמצות, רדיפות והתנכלויות נגדה ונגד הנשים המתאמנות בטענה שהמקום אינו צנוע ומביא לריבוי של נשים ברחוב.

חשבנו שילודה היא האחראית לריבוי נשים ברחובות.

01.12.15

וואלה!

רבנים במגזר החרדי-אשכנזי מתנגדים להשכלתן הגבוהה של נשים. הרבנים הוציאו הוראה למנהלי מוסדות חרדיים, שלא יכירו בתארים של נשים שילמדו במוסדות אקדמיים, ואסרו על תלמידות חרדיות ללמוד במכללות ובאוניברסיטאות, שבהן לטענתם "קיימות סכנות רבות של מכשולים עצומים." הסיבה האמתית תוארה ע"י הרב נתן זוכובסקי, ראש ישיבה נחשב במגזר החרדי: "המשכורות הגבוהות זו סכנה. איך הוא (הבעל) יכול להיות בעל דעה כשהיא מביאה את הדברים הגדולים (המשכורת). אם היא מתחילה להביא משכורות גבוהות ומוגזמות בגלל המכללות שהיא למדה ובגלל ההשתלמויות שיש לה - זה סכנה לכל מבנה הבית." רב נוסף, אביעזר פילץ, אמר כי הלימודים האקדמיים הם "הכבשנים של הדור הזה", שלטענתו הם "שורפים יותר מהכבשנים של אושוויץ, יותר ממרתפי האינקוויזיציה עם כל העינויים שבהם. זה כבשנים רוחניים."

 

01.12.15

mynet

אחראית משמרת בפיצריית 'קינג סלייס' בשכונת הבוכרים פוטרה, לאחר שבעלי העסק קיבלו מכתב מבד"ץ שדרש מהם "להיפטר מהבעיה בהקדם" (והכוונה לאותה אחראית משמרת ש"התנהגותה אינה מתאימה לצביון השכונה"). פרקליטה, עו"ד אלון חתניאן: "מדובר במקרה של פיטורין על רקע אפליה."

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

28.11.15

הארץ
קשת
נענע10

חברת "באמונה" המשווקת שכונות לציבור הדתי, העלתה סרטון פרסומת בו נראית משפחה דתית אשכנזית שאליה פולשים מזרחיים ומטרידים אותה. הסרטון רומז שמי שייקנה דירות אצל אותה החברה, ישוכן ליד "שכנים כלבבו", קרי, אשכנזיים, עדינים ומתורבתים. מנכ"ל החברה, ישראל זעירא, התנער מהסרטון אולם התברר כי הוא בעצם הקריין שבסרטון.

הנה תגובתו המצולמת של זעירא (ynet).

28.11.15

דה-מרקר

בנט ומשרד החינוך שברשותו, נכנעו לדרישות חרדים וכעת הוא מחליף את מנהל המחוז החרדי, מאיר שמעוני, בעיצומו של מאבק שהוא מוביל נגד אפליה עדתית בסמינרים החרדיים ובעד הגברת הבקרה והפיקוח על מערכת החינוך החרדית. משרד החינוך פרסם מכרז להחלפתו של מאיר שמעוני כמה ימים לאחר שמועצות גדולי התורה של יהדות התורה הכריזו על החרמת משרד החינוך - שמתקצב את מוסדות החינוך המזוהים עם המפלגה ב-1.1 מיליארד שקל בשנה - והפסקת שיתוף הפעולה עמו ועם מפקחיו "עד להחזרת מצב הפיקוח לקדמותו".

 

28.11.15

nrg
קשת

פרסומה של תמונה מהקמפוס החרדי של הקריה האקדמית אונו, בה יש הפרדה בין נשים לגברים בעת שהם לומדים והמרצה נאלץ לעמוד על שולחן כדי לראות את כולם, מעוררת סערה ברשתות החברתיות, ומעלה מחדש את סוגיית ההפרדה המתקיימת בקמפוסים החרדים של המכללות השונות.

פרופסור יובל אלבשן, הדיקן לפיתוח חברתי במוסד, אמר כי "עצם ההפרדה אינה הבעיה, העמידה על השולחן היא שנראית לי אבסורדית." (וואלה!) זה מה שמפריע לו? לא העובדה שנשים נתפסות כאובייקט מיני בחברה הזו?

03.12.15

nrg

יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין הגיב לאחר שנודע לו על מותו של שר החינוך לשעבר, יוסי שריד, בפייסבוק שלו וכתב: "באבוד רשעים רינה! על יוסי שריד הקפיד הרב כהנא לא להזכיר את שמו בלי שהוסיף ימח שמו. השבוע הזה התחיל טוב. שבוע טוב!"

 


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

30.10.15

ynet

אליעזר היון, כתב ynet, כותב על "הישיבות הקטנות" ששקולות לבית ספר תיכון בציבור החרדי. לפי היון, כדי להתקבל כראש ישיבה או כמחנך אצל אותן ישיבות המנוהלות ללא פיקוח, דרושים תנאי סף של לימודים פורמליים שהם מינימליים. בכתבתו הוא מתאר התעללות בילדים ע"י מי שאמור להיות הסגל החינוכי.

 

31.10.15

ynet
nrg
ynet

המשטרה חשפה פרשיית מין בקרב קטינים בעיר החרדית מודיעין עילית. שני קטינים תושבי העיר, בגילאי 14-15, חשודים במעשי אינוס ופגיעה בקטינים. על פי החשד, נהגו החשודים לבצע את זממם בבנים קטינים, חלקם מתחת לגיל 10, אותם נהגו לפתות ולהביא למקומות מסתור בעיר. בחקירתם קשרו את עצמם לאירועים.

 

02.11.15

נענע10
ynet
קשת
nrg

אליהו דילבסקי, רב קהילה מבני ברק, בן 52 מגבעת שמואל, מואשם במספר עבירות אונס, מעשים מגונים, מעשה סדום ותקיפה שביצע בנערה בת 12. כתב האישום מתאר כיצד ביצע דילבסקי, מנהל הישיבה "דרך אמונה" בפרדס כץ שבבני ברק ורב קהילה - למרות שמעולם לא הוסמך לרבנות - את המעשים המיוחסים לו, בקטינה ממשפחה שבאותה קהילה, במשך שש שנים.

 

02.11.15

נענע10
קשת
הארץ

קירות בית המשפט העליון רוססו בגרפיטי ובו נכתב "לא הורסים בית כנסת, רוצים מדינה יהודית." - זאת בתגובה להחלטת בג"ץ להרוס בית כנסת בגבעת זאב שנבנה בצורה לא חוקית.

עיתונאי ערוץ 10, רועי שרון, שהגיע לסקר פעילים בבית הכנסת, הותקף באלימות יחד עם הצלם איוון אלכסייביץ'. גולן יוכפז, מנכ"ל חדשות 10: "ההסתה המסוכנת כלפי עיתונאים הולכת ומחריפה ואינה זוכה לשום טיפול מצד מערכות אכיפת החוק. לא רחוק היום שבו עיתונאי ייפגע מאלימות שתופנה נגדו בשטח." (נענע10)

07.11.15

ynet

צעיר הלבוש כתלמיד ישיבה תקף מינית אישה והאירוע נתפס במצלמות אבטחה. לפי הסרטון, הוא הלך אחרי שתי נשים, בדק את השטח ונכנס אחריהן לבניין, שם התקרב לאחת מהן, חיבק אותה בחוזקה למשך שניות ארוכות ואז עזב את המקום. השתיים צעקו עליו והוא הסתלק, לא לפני שנפנף אליהן בידו. לאחר שיצא מחדר המדרגות הן יצאו אחריו ופנו לעוברים ושבים. הוא ברח משם בריצה.

 

07.11.15

ynet

כוכבי "היהודים באים" חושפים כי בעקבות תוכנית המערכונים ששודרה בערוץ 1 הם קיבלו איומים. "קיבלנו איומים," מספרים מרשק ומוני מושונוב, אבל לא חוששים להמשיך עם תוכנית המערכונים שעוסקת בהיסטוריה של העם היהודי - מאברהם אבינו ועד רצח רבין.

 

07.11.15

נענע10
nrg
ynet
קשת

המשטרה חושפת הקלטת שיחות שבין הרב פינטו לראש ארגון הפשע שלום דומרני, ולפי השיחות ניתן להבין כי בין פינטו לדומרני לא היה רק קשר של רב ותלמיד, אלא שפינטו נשמע מעורב או פועל כדי להשיג לדומרני ולאנשיו ויזה לארצות הברית והדו-שיח ביניהם הוא "חם ואוהב". ההקלטה, היא חלק מחומרי החקירה בפרשיית 'בלוק חוסם', במסגרתה הואשם דומרני בשני ניסיונות רצח.

 

10.11.15

nrg
News1

הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת, קרא בראיון לשרה ב"ק ברדיו גלי ישראל להציק לשופטי ישראל על רקע הריסת בית כנסת שהוקם באופן לא חוקי. "לא לתת לשופטים ללכת למכולת, לתיאטרון, בלי שצועקים עליהם וממררים להם את החיים. צריך למרר להם את החיים בהפגנות חוקיות, להפגין מול הבית שלהם, מול מקום העבודה שלהם, של הילדים שלהם, כל מקום חוקי," אמר הרב.

אנו בטוחים שמי שיקשיבו לרב יבדקו מהם בדיוק הצעדים החוקיים לאמלל לשופטים את החיים, ואף יתייחסו אליהם כ"ראה וקדש".

13.11.15

nrg

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר 22 שנות מאסר וקנס של מאות אלפי שקלים על אב חרדי מהדרום, כי נהג לבצע עבירות מין קשות בבתו משנת 2008. במהלך השנים 2002-2008 נהג אחיה של המתלוננת לבצע בה מעשים מיניים. גם האב וגם האם שידעו על מעשי האח, נהגו לשוחח עם המתלוננת ולהזהירה שהאח לא יחדיר את איבר מינו לאיבר מינה, מכיוון שלטענתם במקרה שכזה אף אחד לא ירצה להתחתן אתה.

 

14.11.15

נענע10

יהושע מנחם ארליך, בן 24 מבני ברק, מואשם בגין מעשה סדום בקטין מתחת לגיל 14 בזמן שאותו קטין בא ללמוד אצלו שעורי נגינה. על פי כתב האישום, לאורך תקופה של שנה וחצי, הצליח ארליך לרכוש את אמונו של הילד ובשלוש הזדמנויות ביצע בו מעשי סדום וניצל אותו לצורך סיפוקו המיני.

 

15.11.15

ynet

יוסף אהרונוב, יו"ר אגודת צעירי חב"ד לשעבר, הורשע בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, ושימוש במרמה, עורמה ותחבולה בכוונה להתחמק ממס. כתב האישום כנגד אהרונוב מראה כי הוא קיבל מיליוני שקלים מתורמים, גרם לרישום כוזב בהיקף של מיליוני דולרים וקיבל במרמה 3.5 מיליון שקלים.

וכעת הוא ייכלא רק לשנתיים עם קנס של מיליון שקלים וחצי (nrg, כלכליסט), בעקבות עסקת טיעון. לא רע, "הרוויח" שני מיליון שקלים.

16.11.15

nrg

אברך, שהתנדב במד"א, בשנות ה-20 לחייו, נאשם שתקף מינית שני אחים בני 14 ו-16, וביצע בהם מעשים מגונים. הוא פגש בקטינים בבית הכנסת בו התפלל ולמד, ופיתה אותם להצטרף אליו למשחקי כדורגל של הכולל ולנסוע עמו באמבולנס. במשך כשנה היה הנאשם משוחח עם הקטינים על נושאים מיניים, נוגע בהם בניגוד לרצונם - ובאחד המקרים אף ביצע באחד הקטינים מעשה סדום. עוד על פי החשד, במספר פעמים הציג לאחד הקטינים סרטים בעלי אופי מיני. הנאשם מכחיש את המעשים.

 

20.11.15

וואלה!

דורון רוזנצווייג בן ה-50, שהציג עצמו כחסיד של הרב ישעיהו פינטו, איים ברצח על התחקירנית והשדרנית אילנה דיין כי היא פרסמה תחקירים על אותו רב. "אילנה דיין מפרסמת כתבה על הרב פינטו, ואנחנו באנו לרצוח," אמר רוזנצוויג לשומר בעמדת הביטחון, בהתייחסו לסדרת התחקירים שפרסמה דיין על אודות הרב שהורשע במתן שוחד ובשיבוש מהלכי משפט. אנשי ישיבת 'שובה ישראל', מחצרו של פינטו, מסרו בתגובה: "איננו יודעים במה מדובר ואיננו מכירים את האדם."

 

20.11.15

ynet

בבית העסק של סופר סת"ם מירושלים נמצאו קרוב לארבעים ספרי תורה כאשר לפחות שבעה מהם, גנובים בוודאות. סופר הסת"ם, רחמים חאוי מירושלים, מואשם כי רכש את הספרים הגנובים ומכר אותם ברווח נאה. בתום חקירה נרחבת של ימ"ר צפון במשטרה, הוגשו כתבי אישום נגד שני אחים מטבריה, המואשמים בגניבת הספרים.

 

20.11.15

nrg
nrg
ynet
News1

חמישה חשודים נעצרו במסגרת פרשת הונאה חמורה במוסדות חינוך חרדיים. לפי החשד, החשודים ועשרות מעורבים נוספים הצליחו לקבל מימון ממשרד החינוך עבור עמותות פיקטיביות, בסך מיליוני שקלים. על פי החשד, העצורים ומעורבים נוספים נהגו לרמות את משרד החינוך ושלשלו לכיסם שלושה מיליוני שקלים שקיבלו בעבור בתי ספר ו"כוללים" הפועלים תחת העמותות שניהלו או שעבדו בהן - וזאת על בסיס הצהרות כוזבות שהוצגו על ידם, הן של פרטי רישום תלמידים (כולל כאלו שאינם אזרחי המדינה) והן עבור משרות הוראה (תקנים).

 

23.11.15

ynet
ynet

עו"ד ורד עובדיה, מייסדת הפורום המשפטי למען נשים חרדיות, פרסמה מאמר לרגל יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים. במאמר היא מספרת כיצד ישנם גברים חרדים המשתמשים בדת שלהם לצורך "אלימות רוחנית" (כפי שהיא מכנה אלימות זו), בה מוצאים הגברים צידוקים מן התורה שלהם להתעלל בנשים שלהם.

אישה, בהלכה היהודית היא רכוש. מכאן הכול מתחיל.

01.12.15

נענע10
nrg

אליהו נפומניישצ'י, בן 18 מביתר עילית, הואשם כי ביצע מעשים מגונים בקטינים. מכתב האישום עולה כי נהג לחלק סוכריות טופי לילדים שונים בסמוך לבית הכנסת שבו נהג להתפלל, במסגרת זו יצר קשר עם ילדים שונים ולאחר מכן ביצע בהם מעשים מגונים באלימות.

 

01.12.15

ynet
ynet

חרדי בשנות השלושים לחייו מבית שמש נעצר בחשד שהיה אחראי לשורה של מקרי אלימות ואיומים כלפי תושבים חרדים בשכונת "חפציבה" בעיר, והוא שיתף פעולה עם עוד מספר חרדים לצורך ביצוע פשעיו. הסיבה: הם לא החמירו מספיק בהלכה, ולטענתו לא קיימו אורח חיים דתי מספיק.

 

01.12.15

נענע10

מספר נשים פנו לפורום "תקנה", הפורום למניעת הטרדות מיניות בציונות הדתית, התלוננו על הטרדה מינית ומעשים מגונים על ידי מפקח של משרד החינוך, שעובד במנהל החינוך הדתי ומסרו את עדותן. פורום "תקנה" הודיע למפקח כי עליו לעזוב את עבודתו במשרד החינוך ולנתק מגע מנשים שבסביבתו. כמו כן, הם הציבו בפניו אולטימטום - או שיעשה כדבריהם או שיפעלו נגדו, כמו בפרשת הרב מוטי אלון אשר הורשע בהטרדה מינית, ויפרסמו את הסיפור ברבים.

משפט שדה. ראוי שהנשים יתלוננו במשטרה אם אכן קרה הדבר.

05.12.15

וואלה!

חרדים בעיר החרדית אלעד זועמים על בנות האולפנה "נחלה" כי הן רוקדות. במשך יותר משנתיים מנהלים התושבים החרדים מאבק עיקש נגד האולפנה. וביום חמישי האחרון התרחשה תקרית אלימה, שבה נער עם כיפה סרוגה שלף סכין וניסה לתקוף חרדי. לדברי אחד התושבים: "צוות הישיבה התערב והפריד בין הצדדים ונמנעה תקרית גדולה יותר."

 

05.12.15

nrg

הוועדה לזכויות הילד בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון - דנה הבוקר בנושא תקיפות מיניות במגזר החרדי. נציגת הפרקליטות טענה שחלק מהבעיה נעוצה ברצונם של ההורים להסתיר את המקרה ולא לאפשר לילד להעיד, מחשש להתנכלויות. עובדים סוציאליים והורים שזומנו לוועדה סיפרו על ההתנהלות הפוגענית של הרשויות בתיקים שדווקא כן מוגשים. אב חרדי לילד שנפגע, התלונן שהרשויות לא "רואות" את הקרבן אבל באותה נשימה סיפר על התנכלויות מהחברה החרדית כי העז לפנות למשטרה.

 

07.12.15

כלכליסט

חוקרי רשות המסים בדקו 500 מוהלים ורבנים ומצאו כי כ-25% מהם מעולם לא דיווחו על הכנסותיהם. בין התירוצים של הרבנים ניתן למצוא "אני לא דורש כסף עבור עריכת חתונות, אני אפילו מסרב. רק פעם אחת נתנו לי 500 שקל." אחרים טענו שהכספים שהם מקבלים מועברים לתרומות.

הכול לשם שמיים (למעט תשלום מסים).

13.12.15

nrg
ynet
ynet

שוטר, שהיה בעברו בחור ישיבה, הופעל כסוכן סמוי במגזר החרדי בשכונות מאה שערים בירושלים ורמת בית שמש במשך שנה וחצי, וחשף רשת ענפה של סחר בסמים מסוגים שונים בהם קוקאין ו-MDMA, וכן של סחר בנשק חם.

ביום לומדים ובלילה עובדים.

19.12.15

nrg
News1
ynet

פנחס זיידמן, בן 50 מירושלים, נאשם בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, שיבוש הליכי משפט והלבנת הון לאחר שהונה את משרד החינוך במיליוני ש"ח, כאשר דיווח על תלמידים פקטיביים במספר מוסדות שהיו תחת אחריותו, על מנת לקבל תקציב גדול יותר. הנאשם היה פעיל ומורשה חתימה בעמותת "תקוות גאולה" שהוקמה בשנת 2008, אשר מטרתה המוצהרת הינה הקמת מוסדות חינוך לאברכים.

 

19.12.15

הארץ

יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין פרסם טור באתר "קוקר" תחת הכותרת "למגר את הערפדים", ובו הוא קורא למנוע את חגיגות חג המולד, משווה את הנוצרים ל"ערפדים" וקורא "לסלק אותם" מישראל.

 

25.12.15

הארץ
ynet
nrg

רב העיר חולון, הרב אברהם יוסף, הואשם בגין שתי עבירות הפרת אמונים וניגוד עניינים. התביעה טוענת כי הרב הזה ניתב את בעלי העסקים בעיר דווקא לבד"צ בבעלות משפחתו. בנוסף לטענת הפרקליטות, מחירי הבשר בהכשרים אלה יקרים משמעותית ממחירי הבשר בהכשר בד"צ בית יוסף ובד"צים אחרים המזוהים עם העדה הספרדית, והרב ידע זאת ובכל זאת נתן את ההוראה לפעול רק מולם כשהוא נמצא בניגוד עניינים.

 

28.12.15

וואלה!
ynet

עשרות בוגרי ישיבות תיכוניות מהציונות הדתית, בשנות ה-30 לחייהם, כנראה נפגעו מינית מאדם שנקרא בפיהם "עזרא לנדרובר", אשר היה בא לאסוף אותם מהישיבה ואף, על פי החשד, תקף את חלקם מינית בתמורה לסיגריות, אלכוהול ונהיגה ברכב ללא רישיון. בחלק מהמקרים, כך מתברר, העדיפו רבנים בישיבות לסלק את התלמידים שיצאו לבלות עמו.

אורית נבון במוסף mako (קשת) מאשימה את הממסד הדתי ורשמה: "בדיעבד מתברר שמנהלי הישיבה ידעו על אדון עזרא, אבל איש לא חשב לטפל בזה, להפך... במקום לטפל במצוקה של התלמיד ולברר את פשר הקשר שלו עם ה'גורם הלא סימפטי', פשוט מעיפים אותו מהישיבה."


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

31.10.15

וואלה!

הרב המוכר מאיר מאזוז, ראש ישיבת "כיסא רחמים" שהשתתף באזכרה לציון חודש למותם של בני הזוג נעמה ואיתם הנקין - שנרצחו בפיגוע ירי ליד אלון מורה - טען כי הרצח של בני הזוג הנקין הוא למעשה "עונש" משמיים על מצעד הגאווה בבירה. "עלינו להיזהר ממעשי סדום ועמורה שהתרבו בשנה האחרונה. מצעד הגאווה? איזו גאווה זה להילחם בטבע, להילחם בקדוש ברוך הוא? על זה בא העונש."

אולי "העונש" בא בגלל ישי שליסל הרוצח שרצח ודקר משתתפים במצעד הגאווה בירושלים?

01.11.15

קשת

הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת ההסדר 'הר ברכה' המתוקצבת על ידי משרד הביטחון, הטיף לקצינים בכירים בצה"ל, בהם מי שהיה מפקד פיקוד המרכז אלוף ניצן אלון, מתי על חייל לסרב פקודה: "כשיש התנגשות בין מצוות התורה לפקודה - מצוות התורה גוברת."

 

11.11.15

וואלה!

ביטאון ש"ס "יום ליום" פרסם מאמר של קובי לוי המאשים (גם אם באופן מרומז) את מחללי השבת בירושלים בהתפרצות הטרור הפלסטיני-ערבי.

 

14.11.15

נענע10

הרב אורי זהר יצא בסרטון חדש בהפקת ארגון ההתחרדות "הידברות", על רקע נושא הפטור של בחורי הישיבה משירות צבאי. בסרט הוא טוען כי בחורי הישיבה פטורים משירות צבאי ועל עם ישראל לפרנס אותם, כי ככה כתוב בתורה.

אומרים חז"ל, "כך היא דרכה של תורה: פת במלח תאכל ומים במשורה תשתה ועל הארץ תישן וחיי צער תחיה ובתורה אתה עמל. אם אתה עושה כן - אשריך וטוב לך." אורי התכבד נא.

30.11.15

קשת

אדם בשנות ה-50 לחייו שחייו ניצלו הודות לתרומת אברים, מת לאחרונה. הכבד שלו התאים לתרומת איברים, אך משפחתו סירבה לתרום את איבריו כי רבנים אוסרים על כך.

 

15.12.15

דה-מרקר

כאשר נתניהו חתם על מתווה הגז, הוא אמר: 'הגז ניתן לנו על ידי הקב"ה,' וזאת ממש שלפני כן הוא אמר "אני לא מושפע מפופוליזם."

אותו 'קב"ה' נתן למדינות ערב הרבה יותר נפט. מה זה אומר? ה'קב"ה' גם נתן פוליפים (ynet) לנתניהו מהיכן שהגז שלו יוצא, מה זה אומר?

17.12.15

נענע10

אברהם בן חיים שגר בשכונת כנען שבצפת סיפר כי "צדיק" בשם דוד ומשה נגלה אליו בחלומו ומאז ועד היום, במשך 42 שנה, הפך ביתו למוקד עליה לרגל. בהילולה שמתרחשת שם זורקים לאש נרות ומצלמים אותה ואז מחפשים דמות של "צדיק" באש.

 

18.12.15

קשת

פיקוד העורף חילק לתלמידי בתי ספר יסודיים במגזר החרדי חוברת הסברה עבור מצב חירום בעת רעידת אדמה. בחוברת מוסברות העובדות לסיבת התרחשות רעידת אדמה, אולם הוספה הערה: "חשוב שנדע כי ההסבר הנ"ל הנו הסבר מדעי לרעידות אדמה, אך אנו מאמינים ויודעים כי כל תופעת טבע מתרחשת אך ורק ברצות ה' ובצוויו. וגם אם הנתונים מראים על הסתברות גבוהה לרעידת אדמה, אם הקב"ה לא יגזור היא לא תתרחש!"

זה לא נכון, ההומואים גורמים לרעידות אדמה (ynet, קשת).


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.12.15

ynet

משה כהן, תושב בני ברק, נהג בערב ברחוב ירושלים פינת רבי עקיבא בעירו, כאשר המצלמה שהתקין צילמה התרחשות מצמררת: אל הכביש הסואן התפרץ ילד קטן, ואחריו רצו שתי נשים כדי לתפוס אותו. אחת הנשים עזבה עגלת תינוק ואף היא ירדה לכביש. ב"נס" לא קרה דבר.

אכן השגחה אלוהית. בפעם הבאה מומלץ יותר להסתכל לצדדים.

08.12.15

וואלה!

שאול ניר נפצע בפיגוע ירי ליד ההתנחלות אבני חפץ יחד עם אשתו. מבית החולים בילינסון נמסר כי מצבו קשה וכי הוא מורדם ומונשם. יצחק, בנו של שאול ניר שהגיע לבקר את אמו שאושפזה בבית החולים מאיר שבכפר סבא, סיפר שהוריו היו אצל אחותו בהדלקת נרות חנוכה. "כשהיו בדרך הביתה לירושלים נפתחה לעברם אש. אנחנו בחג חנוכה וקורים ניסים, לעם היהודי תמיד יש ניסים."

 

15.12.15

ynet

נאור בן ה-13 שנפצע אנושות בפיגוע הדקירה בפסגת זאב לפני כחודשיים, לאחר שהותקף על ידי שני מחבלים, חגג בר מצווה. הוא והוריו הסכימו: "העובדה שנאור כאן, היא נס גלוי." רותי בן עזרא, אמו של הנער אמרה: "נאור הוא נס גלוי, ומי שלא מאמין בניסים שיראה אותו. ברוך השם שהגענו למעמד הזה." היא הוסיפה: "אנחנו מאוד שמחים לראות אותו ככה, ויש לנו זכות להודות כאן בכותל. לסכם את התקופה."

 

16.12.15

וואלה!

הוריו של התינוק בן השנה ושלושה חודשים שנפצע קשה בפיגוע הדריסה בירושלים הודו לציבור על תפילותיהם למען בנם. "אנו רוצים להודות לכל מי שחיזק, התפלל ולקח על עצמו מעשים טובים," אמרו יעל ובנימין סטבון, הוריו של יותם. "זה חשוב לנו ומרגש אותנו מאוד," הוסיפו. "עם ישראל הוא עם אדיר. יהודים מכל העולם מתפללים יחד אתנו ואנחנו מרגישים את זה, וזה נותן לנו וליותם המון כוח." עוד ביקשו "להדליק נרות שבת לרפואתו, יותם שמואל בן יעל".

 

26.12.15

nrg

תינוק, אשר נולד בבית חולים בירושלים, הובהל להדסה עין כרם מאחר שנולד עם רמת חמצון דם נמוכה ביותר והחל להכחיל. בבית החולים בו נולד בוצעה בדיקה ראשונית, במהלכה הבחינו הרופאים בתופעה נדירה - היפוך עורקים ראשיים. לאחר פינויו להדסה עין כרם התגלה מום נוסף בליבו. פרופ' אלדד ארז, מנהל היחידה לניתוחי לב ילדים בהדסה, החליף את מיקום העורקים של התינוק וחתך את הקשת העודפת, שאם הייתה נותרת במקומה הייתה חונקת למעשה את הוושט והקנה. אביו של התינוק, תושב ירושלים, אמר ל-nrg: "מדובר בנס גדול... ברוך השם הוא בסדר היום. אנחנו מחכים שיתנו לנו אישור לערוך לו ברית ואז נעניק לו את השם. זה הילד החמישי שלנו."

ברוך השם? באמת?


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

06.11.15

ynet
הארץ

ילדים ממשפחות דתיות נוטים להיות יותר שיפוטיים, פחות נדיבים ואדיבים מאשר אלה שגדלים בבית לא-דתי. למרות שהורים רבים סבורים שחינוך דתי גורם לאדם להיות נחמד ונדיב יותר לזולת, החוקרים מצאו שדווקא ילדים שבאו מבתים דתיים - נטו לחלוק פחות את דבריהם עם אנשים אחרים, ונטו יותר לנקוט גישה שופטת ומענישה כלפי מי שאת התנהגותו תפשו כרעה.

אומנם ילדים "יהודיים" לא נבדקו, אבל בניגוד "לדעה הרווחת" ניתן להניח שהם ממש כמו הילדים האחרים.

10.11.15

קשת

ערן סלע, אב לילד שעולה לכיתה ב' ונדרש לכתוב ברכה לילדו לרגל טקס "קבלת ספר התורה", רשם: "בראשית ברא האדם את האלוהים." הוא פרסם את המכתב בפייסבוק ורשם "אף מערכת חינוך לא תדחוף לילדים שלי שום שטויות על אלוהים."

 

02.12.15

קשת

כ-50 צעירים, חרדים לשעבר, תובעים את מדינת ישראל כי היא לא אכפה את לימודי הליבה בבתי הספר בהם הם למדו ומפלה אותם לרעה מרגע שהחליטו לצאת לתבונה. "אנו מצפים מהמדינה לפעול בהתאם לחובתה ולאינטרס שלה," מדגישים בעמותת 'יוצאים לשינוי', "לספק לכל בוגרי מערכת החינוך החרדית את ההשכלה הבסיסית שנמנעת מהם, מבלי להתנות את הסיוע באורח חייהם הנוכחי."

 


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

13.12.15

ynet
ynet

עשרות להט"בים בוגרי ישיבות ואולפנות חשפו את עצמם בקמפיין רשת ראשון מסוגו ומטרתו לעודד קבלה והכלה של בני הקהילה הגאה בחברה הדתית ולהילחם בטיפולי ההמרה.

 


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

18.11.15

הארץ

חוקרי אבולוציה וגנטיקאים רוצים שהמין האנושי יכיר בקופי השימפנזה כחלק מהמין האנושי, וזאת גם עקב המטען הגנטי הכמעט זהה שמשותף לנו וגם עקב האינטליגנציה הרגשית שאותם קופי אדם מפגינים.

 

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי