אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויברא האדם את אלוהים בצלמו
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 139: ינואר-פברואר 2015

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

עשרות חרדים ודתיים הורשעו בפגיעות בילדים

מנהיגה הרוחני של ש"ס: "התקווה שיר מטומטם"

עיריית ירושלים: תלמידי ישיבה הרסו מבנה בן מאה שנה כדי להגיש תוכנית בנייה בשטח

דן לא חסכן: חברת ההסעות העבירה מיליוני שקלים לישיבות וכוללים

היועץ המשפטי לממשלה הקפיא את מכירת הדירות הציבוריות למוסדות דת

אוניברסיטת אריאל מציעה קורסים של חב״ד תמורת נקודות אקדמיות

נתניהו לעיתונאים חרדים: אם אבחר אסיר את הסנקציות הפליליות מחוק הגיוס החדש

עיר חרדית חדשה בישראל: אושרה הקמת העיר כסיף בנגב

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.01.15

ynet

רועי אשכנזי (29) וענת קרדי (35) נישאו בתל אביב ועשו את הדרך לחתונתם בדרום העיר באוטובוס קו 171 של אגד, וזאת במחאה על כך שאין תחבורה ציבורית בשבת. "אנחנו מסתדרים בתל אביב בלי רכב, אנחנו לא מפונקים," הסביר רועי, "אבל ביום שבת אנחנו לא יוצאים מחוץ לעיר כי אין תחבורה ציבורית, דבר שמצריך מאיתנו לשאול רכב מחברים או ממשפחה. אנחנו בעד תחבורה ציבורית 7 בימים שבוע 24 שעות ביממה, כולל שבתות וחגים, וחבל שזה לא קורה רק בגלל פוליטיקה."

 

19.01.15

mako

תושבת השרון, המבקשת לקבל גט מבעלה, פנתה לבית הדין הרבני לקבלת גט ובמקביל הגישה נגד בעלה תביעה לחלוקת רכוש, לבית המשפט לענייני משפחה. הדיינים בבית הדין הרבני לא מאפשרים לאישה להשתחרר מנישואיה, כי האישה אשמה בכך שהגישה תביעה לבית המשפט לענייני משפחה. "לו הייתה מגישה את התביעה לבין הדין הרבני," אמרו הדיינים, "היה התהליך מסתיים בתוך חודשים ספורים בלבד."

 

22.01.15

ynet

חברי מועצת העיר ירושלים, חרדים ודתיים, מאיימים להצביע נגד אישור תקציב העירייה בגלל הופעות ומרוץ שצפויים להתקיים ב-16 בפברואר במסגרת אירועי "שאון חורף" של ירושלים. המרוץ יכלול ריצת גברים על עקבים לצד נשים על עקבים ומדובר באירוע היתולי. חבר המועצה תמיר ניר מסיעת "ירושלמים" הגיב לדברים בחריפות: "מטריד מאוד שהם מנצלים את אישור התקציב כדי להשפיע על התרבות שלנו ודברים שנראים לנו נכונים. אנחנו לא מתערבים בצורה כזו בוטה בתוכני התרבות שלהם."

 

02.02.15

ynet

השופט נמרוד פלקס מבית המשפט לענייני משפחה בירושלים אסר על גבר לבצע בדיקת אבהות לילדה שלטענתו היא לא שלו, ושנולדה לאחר שאשתו בגדה בו, כדי לא "להכתים" את הילדה כממזרה. השופט אילץ את הבעל לנסות להפריך בראיות את החזקה ההילכתית "רוב בעילות אחר הבעל", כלומר שהוא בהכרח אבי הילדים, אך כאמור - ללא בדיקת רקמות. לבסוף, השופט חייב אותו במזונות.

 

18.02.15

הארץ
ynet
nrg

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אירח בביתו מסיבת עיתונאים שבה השתתפו קבוצה של עיתונאים מכלי תקשורת חרדיים. שם אמר, בשיחת מסדרון, כי הוא מתכוון להסיר את הסעיף הפלילי שהוכנס לחוק לפי דרישת 'יש עתיד', שמחיל את חוק שירות ביטחון חובה על בחורי ישיבות. הנושא עמד במוקד מחלוקת פוליטית ומחאה חריפה בציבור החרדי.

דברי נתניהו עוררו סערה בקרב חיילי המילואים (ynet).

28.02.15

נענע10

מארגני כנס של בנות סמינר "בית יעקב" החרדי הזמינו מקום בגבעת ברנר על מנת לערוך שם את הכנס. ביום הכנס כוסתה אנדרטה לזכר נופלי הקיבוץ בניילון שחור, כי לדעת מארגני הכנס, האנדרטה אינה צנועה דיה. הדבר פגע קשות בתושבי הקיבוץ. "לכל דבר יש גבול וכאן הוא נחצה," אמרה אחת מחברות הקיבוץ, "כאן לא יחליטו עבורנו מה לעשות באנדרטה לזכר מי שתורתם לא הייתה אמונתם, ונתנו נפשם להגנת כולנו."

 


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

14.01.15

גלובס

ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, המליצה למועצה הארצית לאשר את התכנית להקמתה של עיר חרדית חדשה בנגב בשם 'כסיף', שתכלול עד 100 אלף נפש, וזאת לאחר הכישלון של שר הבינוי הקודם, אריאל אטיאס, להכריז על הקמת העיר חריש.

לא שמענו מעולם על הקמת עיר חילונית. לא הגיע הזמן?

25.01.15

nrg
הארץ

ועדת הכספים של עיריית ירושלים, התבקשה לאשר תקציב עבור הקמת "בית גיורא", שנועד לשרת את אוכלוסיית החיילים הבודדים, אולם ההצעה נתקלה בהתנגדות חריפה של הנציגים החרדים. חברי מועצה חרדים טענו שהסיבה לכך שהפילו את הסעיף הנוגע להקמת הבית לחיילים הבודדים, הייתה התחשבנות שלהם עם המנהל הקהילתי, לטענתם בשל יחס לא הוגן (כלומר, השיקול איננו ענייני ונובע מסוג של נקמנות).

 

27.01.15

הארץ

עיריית נתניה החליטה לפתוח בית ספר ממלכתי-דתי בקומה השנייה של בית הספר הממלכתי חילוני 'חיים חפר' בנתניה.

הפוך? זה לעולם לא היה יכול לקרות.

04.02.15

נענע10

פעילים של מפלגת ש"ס חדרו לבית ספר עם סטיקרים ותמונות של הרב עובדיה ז"ל, והחלו להציע לתלמידים להניח תפילין בתוך כותלי המוסד הלימודי, ללא אישור כמובן. לפי טענותיהם של אנשי המפלגות המתחרות, מדובר בפעולה לא חוקית שיש לפסול אותה.

 

11.02.15

ynet

גן משחקים שהוקם בבית שמש, המשמש את האוכלוסייה החילונית והדתית-לאומית בעיר, גודר בבד יוטה כחול בעקבות בקשה של נציגי התושבים החרדים, להסתיר את הנעשה בגן מעיני המתגוררים בשכונה החרדית הסמוכה. הסיבה: טענות לדברים שהם לא צנועים בגן המשחקים. הגן היווה מקום למעשי ונדליזם מצד החרדים, עד להשבתתו מפעילות. בין היתר מרחו המתנגדים זפת על השבילים, עקרו ספסלים ואף ניסרו עמודים. התושבים זועמים: "שישימו יוטה על עצמם, ויכסו את עיניהם במקום לגדר אותנו."

 

20.02.15

הארץ

אוניברסיטת אריאל מאפשרת לסטודנטים לעבור קורסים לא אקדמיים, שמעבירות מדרשות שונות בתחום היהדות. למרות שהקורסים אינם אקדמיים, הם מזכים את הסטודנטים בעד 12 נקודות זכות שנתיות, ומועברים על ידי ארגונים כגון חב"ד, ארגון תכלית ומדרשות "עוז רועי" לבנים ו"נצר אריאל" לבנות. השיעורים מתקיימים בהפרדה מגדרית ומועברים על ידי אנשי דת. באתרי המדרשות מצוין כי הקורסים מיועדים אך ורק לבוגרי בתי ספר דתיים, אך סטודנטים מספרים כי בפועל כל אחד יכול להירשם לקורסים כרצונו. עוד מספרים הסטודנטים כי הקורסים אינם ביקורתיים והרבה יותר קלים.

איזה טירוף להזמין ארגונים מסיונריים למוסדות אקדמיים... מתי יוזמנו פרופסורים למדע להרצות למשל בכפר חב"ד?

25.02.15

הארץ
ynet

בעקבות לחצים שהפעילו רבני הקהילות החרדיות על הרשויות, ביטלה עיריית ניו-יורק את האיסור על המציצה בברית המילה. לפני הביטול, נדרשו הורים שרצו לערוך את טקס המילה עם מציצה, לחתום לפני כן על "כתב הסכמה" המבהיר כי הם מודעים לסכנה, ועושים כן ביודעין. כעת האחריות על כל מקרה של הידבקות בהרפס בתינוקות תועבר ישירות למוהל. אם יימצא קשר בין המחלה לבין המוהל, על סמך בדיקות די-אן-איי, רישיונו לקיום הטקס הדתי יישלל לצמיתות.

בלי קשר לטקס הברברי והנוהג המזעזע הזה של מציצת איבר מין של תינוק, מדוע לא לעשות למוהלים בדיקות תקופתיות לגילוי הרפס? אנו מקווים לפחות שההורים יוכלו לתבוע את המוהלים במקרה שבנם נדבק בהרפס.

26.02.15

ynet

המצאה חדשה בחום הכשרות: כשרות "מהדרין" למקומות עבודה לנשים חרדיות. כדי לקבל את תעודת הכשרות הזו יש להקפיד על הפרדה וצניעות, חסימת המחשבים ושאר דברים הדרושים למקום עבודה חרדי. תעודת ההשגחה נחתמת במילים: "ובנות ישראל כשרות יכולות לעבוד לפרנסת ביתן במקום עבודה זה."

מגביהים את חומות הגטו החרדי.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

11.01.15

mako

רס"ר גדוד בצה"ל אסר על חיילות לשיר את ההמנון, כי זה "פוגע ברגשות" של חיילים דתיים: 'ירדנו לאחורי הקלעים וחיכה לנו רס"ר הגדוד, שהודיע לנו בכזאת קלילות, כאילו זה הדבר הכי לגיטימי בעולם, שלא נמשיך את ההופעה שלנו ולא נעלה לשיר את ההמנון, כי אנחנו בנות והם רוצים לכבד את בני הישיבות.' הדרישה גררה כעס גדול על אותו רס"ר.

 

12.01.15

nrg
נענע10

העיתון החרדי 'המבשר' הסיר בריטוש פוטושופ את מנהיגות העולם החופשי: את קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ואת ראש ממשלת דנמרק הלה ת'ורינג, כי הן נשים. המנהיגים הגברים סודרו מחדש והוצמדו זה לזה, כדי שהעדרן של השתיים לא יורגש. הדבר גרר ביקורת בעיתונות הבינלאומית.

כמה אתרי חדשות עשו מהריטוש הזה חוכא ואיטלולא (nrg). חבל שזה לא באמת מצחיק.

19.01.15

nrg

נשים חרדיות עושות היסטוריה בכך שהן התאגדו למפלגה ומתכוונות לרוץ לכנסת. בראשות הרשימה תעמוד רות קוליאן, פעילה חברתית שעסקה בקידום נשים; אחריה נועה ארז, מתמחה בפרקליטות, ובמקום השלישי תוצב קרן מוזן, רק בת 21, סטודנטית למנהל עסקים.

רגע, אל תפתחו את השמפניות. המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, מתריעה כי גורמים בחברה החרדית מפעילים לחצים על נשים חרדיות כדי שלא יתמודדו בבחירות לכנסת. לדבריה, בחלק מהמקרים נבדק חשד לפלילים (ynet).

25.01.15

הארץ
נענע10
ynet
nrg

ארבע תושבות בית שמש זכו בתביעה כנגד עיריית בית שמש, לאחר שגורמים חרדיים בעיר תלו שלטים שפוגעים בכבודן וקוראים להן להתלבש בצניעות טרם כניסתן לרחוב הראשי בעיר. עוד נטען כי העירייה "משפילה" אותן אף יותר בעיכוב בהסרת אותם שלטים.

 

02.02.15

mako

אסור לפרסם תמונה של ציפי לבני בשטח עיריית בני-ברק כי הרגולציה של עיריית בני-ברק אוסרת על פרסום תמונות של אנשים כדי שהחרדים לא יחשפו לתמונות נשים.

ציפי, לטיפולך (גם אם לא היית רוצה להופיע שם).

16.02.15

ynet

התנועה הרפורמית דורשת מעיריית ירושלים להסיר לאלתר "שלטי צניעות" התלויים מזה שנים בשכונות החרדיות, וזאת לאור תקדים בית שמש, שם פסק בית המשפט פיצוי כספי לקבוצת נשים (ynet).

 

24.02.15

nrg

ההסתדרות הרפואית יצאה בקמפיין ארצי להצלת הרפואה הציבורית. הקמפיין כולל צילומים של נשים ולכן ההסתדרות קיבלה הודעה שלא תוכל לפרסם את המודעות עם הנשים בירושלים, בעקבות איסור מגורמים שונים. מאידך, עיריית ירושלים טוענת כי: "עיריית ירושלים בראשות ברקת מאפשרת פרסום נשים בשלטי החוצות, לא פסלה אף קמפיין בו מופיעות נשים ומפרסמת נשים בפרסומיה הרשמיים בשלטי החוצות לכל אורך הקדנציה... באם יתברר כי הזכיין אסר על פרסום נשים, העירייה תפעל מולו משפטית כפי שהתחייבה. האשמות העירייה בכך מהוות לשון הרע והוצאת דיבה על כל המשתמע מכך."

 

24.02.15

nrg

במרכז בריאות האישה של קופת חולים לאומית ברמת בית השמש, המילה "אישה" רוססה בגרפיטי שחור ע"י "אלמונים". לאחרונה הפיץ "הוועד למען טוהר המחנה" המזוהה עם "הסיקריקים" בבית שמש, תקנון צניעות חדש לכלי התקשורת החרדים בבית שמש, שאסר את השימוש במילים כמו "הריון", "לידה" ו"צימרים".

שיתחילו לצנזר את התנ"ך...


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.01.15

דה-מרקר
דה-מרקר

לאחר חשיפת ערוץ 2, כי בתוך ימים ספורים בחודש נובמבר האחרון, נחתמו הסכמים למכירת 340 דירות בדיור הציבורי לגופים שונים, רובם עמותות דתיות, ללא מכרז ובהנחות גדולות ע"י משרד הבינוי בראשות אורי אריאלי ('הבית היהודי'), הורה היועץ המשפטי לממשלה על עצירת והקפאת מכירת הדירות הציבוריות.

ראו פוסט בפייסבוק של אילן גילאון: "מאות דירות דיור ציבורי נמכרות למקורבים בזיל הזול. ומי בין הנהנים מהשלמונים? בעיקר מקורבי המגזר. מוסדות דת, ישיבות הסדר ורבנים. הדירות לא נמכרות מתחת לשולחן אלא באישור ובסמכות השר הסקטוריאלי. התמונה העולה מהתחקיר הערב בערוץ 2 מחייבת פתיחת חקירה מיידית." (פייסבוק)

13.01.15

ynet

אוטובוס ציבורי של אגד נרגם באבנים ובברזלים בשכונה החרדית "סנהדריה" בירושלים. בנוסף, רוססו על האוטובוס כתובות "די לתועבה" וצמיגיו נוקבו. המשטרה פתחה בסריקות אחר חשודים. לפי הכתבה, הרקע למעשה אינו ברור בשלב זה.

הרקע לא ברור? לנו הוא ברור כשמש.

15.01.15

ynet

תושב ראש העין בן 27 הואשם בגין תקיפה מינית של ילדות בנות ארבע עד תשע. מכתב האישום עולה הוא כי ביצע בילדות מעשים מגונים בבית כנסת, ב"כולל" ובביתו. הנאשם הודה בחקירה במיוחס לו.

 

27.01.15

נענע10

חברת דן וחברות בנות שלה העבירו מיליוני ש"ח לכולל אברכים מבאר שבע, שמקורב לאחד מבעלי המניות. בנוסף, המנכ"ל שמואל רפאלי שמתגורר בכפר חרוב, הורה לתרום מקופתה של החברה לבית הכנסת הסמוך שבו התפלל באופן פרטי. על כל התרומות הללו, משלם הציבור במאות מיליוני ש"ח בשנה, המועברים דרך הסיבסוד של משרד התחבורה.

 

28.01.15

גלובס

משרד התקשורת טוען שנפל קורבן לגורמים חרדיים המשווקים תוכן טלפוני לציבור החרדי. הציבור החרדי, שנמנע מקבלת תוכן דרך טלוויזה, רדיו או אינטרנט, מתקשר למספרי טלפון של תוכן יעודי המספק תכני דת. עד כה, נהנו אותם ספקי תוכן חרדיים מדמי הקישוריות, אולם משרד התקשורת עומד להסדיר את מודל שיחות התוכן למסלול של שירותי תוכן מוסדרים במסגרת שירותי 1-900. התיקון אמור להיכנס בקרוב לתוקף והגופים החרדים העוסקים בכך מגיבים בתוקפנות ולמעשה השביתו את מרכזיית משרד התקשורת. במשרד התקשורת מסבירים שמדובר בעניין כלכלי של גורמים אינטרסנטיים, שאין לו שום קשר לדת.

 

29.01.15

ynet
ynet
נענע10

המשטרה פשטה על ישיבת פוניבז' לאחר שבמקום בוצעו מעשי אלימות ועבירות רכוש. בישיבה פועלות שתי ישיבות למעשה, הזוכות לכינויים 'המחבלים' ו'השונאים' (שניהם במלעיל), שנלחמות על שטחים בתוך הישיבה. המלחמה בין שני המחנות מתנהלת בתוככי הישיבה כבר זמן רב, ובין השאר כללה עד היום השמצות הדדיות, החלפת מהלומות, פיצוץ בלוני גז בזמן שיעורים ופנייה לערכאות.

 

02.02.15

mako
נענע10
ynet

אברך בן 38 צילם את בתו ואחייניתו בנות ה-13 ללא ידיעתן, בעת שישנו והתקלחו, והפיץ את התמונות באינטרנט. מגזר הדין עולה כי האברך, נשוי ואב לשבעה ילדים, נהג להתגנב אל חדרה של בתו בזמן ששכבה במיטה, צילם את איבריה הפרטיים ואף תיעד את עצמו מפשיט את בגדיה. בנוסף, הציב האב מצלמה בחדר השירותים של המשפחה ובבית הוריו, בעזרתה נהג לצלם את בתו ובת דודתה בעת שהתקלחו.

האם הוא למד מדויד ובת שבע?

04.02.15

ynet
הארץ

לאחר שנחשפה פרשת פדופיליה חמורה אשר התרחשה בישיבת חב"ד במלבורן שבאוסטרליה, התכנסה ועדה לדון בשאלה האם פעלו מוסדות חב"ד כשורה בטיפול בפרשיות, שבגינן הורשעו מורה ומאבטח בבית הספר שנשלחו לכלא, ומנהל מוסד חינוכי הורשע וקיבל מאסר על תנאי. הפרשה כוללת מסכת התעללויות בבנים הלומדים בישיבת חב"ד במלבורן, ובמקרה אחר, תקיפה מינית של נערה. דוד קרמר ואהרון קסטצ'ר שימשו, על פי הדיווח ב'טלגרף', כמורים בישיבת חב"ד המרכזית במלבורן אוסטרליה. נגד השניים הוגשו תלונות על התעללות מינית בתלמידיהם.

תגובתה של רבני חב"ד באוסטרליה: "סליחה שלא עשינו מספיק." (ynet)

04.02.15

ynet

כ-400 חרדים הפגינו בבית שמש נגד הגיוס לצה"ל. המפגינים יידו אבנים לעבר השוטרים והציתו פחי אשפה. צוותי כיבוי הגיעו למקום, השתלטו על האש וספגו אבנים. לא היו נפגעים.

 

05.02.15

nrg

המועצה הלאומית לשלום הילד פירסמה נתונים מדאיגים, על פיהם במהלך השנתיים האחרונות (2013-2014) נשפטו והורשעו בפגיעות מיניות בילדים לא פחות מ-54 אנשים מהמגזר הדתי והחרדי. עוד עולה כי כ-20 אחוזים מהמורשעים בפגיעות מיניות היו אנשי חינוך במגזרים אלה. למרות הנתון המדהים, במועצה לשלום הילד סבורים כי מדובר רק ב"קצה הקרחון" שכן במקרים רבים במגזרים אלו, התופעה מוסתרת ומושתקת.

 

09.02.15

nrg

עשרות חרדים מפלג ליטאי קיצוני שהפגינו בצומת קוקה קולה בבני ברק ובצומת שילת, חסמו את כביש 4 וכביש 443 במחאה על מעצר בני ישיבה שלא נענו לצו גיוס. נשים, שזעמו על חסימת הכביש ב-443, הסירו את חולצתן בניסיון לגרום לבני הישיבה לעזוב את המקום.

 

10.02.15

כלכליסט

דו"ח שהציג הצוות שבחן את הפיקוח על השוק האפור, ממליץ לפקח על תעשיית קופות גמילות החסדים (גמ"חים) - ערוץ אשראי נפוץ במגזר החרדי, וזאת כי נוסף לתפקידן במתן הלוואות, הן משמשות גם כצינור להלבנת הון זר. המלצה זו צפויה להיתקל בהתנגדות עזה מצד הסיעות החרדיות בכנסת. ניסיון קודם להכפיף את הגמ"חים לבנק ישראל, מפברואר 2010, נתקע בשל התנגדות הח"כים החרדיים, שבראשם עמד משה גפני (יהדות התורה).

מה יש לעסקני הגמ"חים להסתיר?

10.02.15

נענע10
ynet
nrg
הארץ

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע שהרב הראשי לישראל לשעבר, יונה מצגר, יועמד לדין בכפוף לשימוע, בגין עבירות של קבלת שוחד ומרמה. על פי החשד, במהלך ביצוע העבירות וכתוצאה מהן, קיבל הרב מצגר סכומי שוחד בהיקף משוער של כ-10 מיליון ש"ח, ומתוכם לקח לכיסו סכום משוער של כ-7 מיליון ש"ח.

 

11.02.15

News1

שופט בית המשפט העליון, יורם דנציגר, מצטרף לביקורת של בית המשפט המחוזי בירושלים, לפיה הרב הראשי לשעבר, אליהו בקשי-דורון, הרב הצבאי הראשי לשעבר, הרב תת-אלוף ישראל וייס, והרב הראשי לשעבר של המשטרה, הרב תת-ניצב יעקב גרוס, ידעו על מעשי הרמייה בפרשת התארים הפיקטיביים לרבנות, או לכל הפחות עצמו את עיניהם לנוכח הוכחות ברורות שזהו המצב.

 

11.02.15

הארץ

רות קוליאן, יו"ר מפלגת 'ובזכותן', המייצגת קבוצה של נשים חרדיות, טוענת כי העיתונים 'יום ליום' (ביטאון ש"ס) ו'יתד נאמן' (ביטאון דגל התורה) - סירבו לפרסם מודעות מטעם מפלגתה. לדבריה, מדובר ב"הפליה קשה ופוגעת ביותר", החותרת תחת חוק יסוד הכנסת ותחת איסור ההפליה על רקע מגדרי. מ'יום ליום' נמסר כי התגובה תימסר לוועדת הבחירות לאחר שהעיתון ילמד את האמור בעתירה. מ'יתד נאמן' נמסר: "הדברים אינם ראויים לתגובה."

דוד דמן כתב בעיתון הארץ, שלושה ימים לפני פרסום הכתבה הנ"ל (08.02.2015), מאמר שכותרתו: "לא מדירים נשים, שומרים עליהן". שם הוא כותב: "פתאום יתברר, כי בציבור החרדי לא מדירים נשים, אלא דווקא שומרים על כבודן." (הארץ) - בטח, שומר על כבודן פנימה, ממש פנימה. לצערנו, עתירת הנשים נדחתה (News1) כי קיים "סעד חלופי". השופט ג'ובראן ציין בהחלטתו 'כי יש ממש בטענות העותרות.'

12.02.15

הארץ

תלמידי ישיבת רוז'ין חשודים כי הרסו מבנה היסטורי בן יותר ממאה שנה במערב ירושלים, שיועד לשימור על ידי העירייה, וזאת כדי להגיש תוכניות בניה על הקרקע בו הוא נמצא. איש מחלקת השימור של העירייה הגיע לביקורת בעקבות פנייה אנונימית. כשהגיע הפקח הוא הבחין בתלמידי הישיבה, שלדבריו עסקו בפירוק המבנה. לטענת פקחי שימור בעיר, הרס המבנה נמשך כמה ימים על ידי מספר רב של אנשים, שנעזרו במוטות ברזל ובכלי עבודה ידניים. הפקח שבא למקום צילם את אנשי הישיבה בתוך המבנה. לדבריו הוא סולק מהמקום ואף הושלכו עליו כוסות מים ואבן.

 

18.02.15

nrg

שלטים בגנות חיילי צה"ל, הנושאים את הכיתוב "לך תמות בצבא", תלויים במשך יותר משלושה שבועות בשכונת מאה שערים בירושלים, אך משטרת ישראל והעירייה אינם פועלות להסרתם. עינב בר, חברת מועצת העיר מטעם תנועת "התעוררות", פנתה למחלקת הפיקוח העירוני בדרישה להסרת השלטים, תוך מסירת מיקומם המדויק, אלא שהעירייה סירבה להוריד אותם כי המשטרה חזתה הפרות סדר והפקחים "לא יכולים להיכנס למקום ללא ליווי משטרתי עקב זריקת אבנים וחפצים על הפקחים."

המערב הפרוע בארץ ישראל. אין דין ואין דיין.

18.02.15

ynet

תושב העיר החרדית אלעד נעצר בחשד כי תקף בכל חלקי גופו את בנו בן השמונה שהתעורר בלילה והעירו. האיש ריצה בעבר כשלוש שנות מאסר לאחר שהורשע כי הטיח את ראשה של בתו התינוקת בקיר בגלל שלא נרדמה. בנוסף הוא חשוד כי איים על אשתו בזמן שטיפלה בבנה וניסתה להרגיע את שלושת ילדיהם הבוכים.

ונותנים לאדם כזה לשוב לבית ילדיו...

23.02.15

ynet

תושב העיר החרדית עמנואל, בן 30, נעצר בחשד שאנס ילדה בת חמש וביצע בה מעשים מגונים. בחקירתו, החשוד קשר את עצמו למיוחס לו, אך סניגורו של החשוד מסר כי מרשו מכחיש את כל המיוחס לו.

 

26.02.15

ynet

תושב העיר החרדית מודיעין עילית, בן 29, נעצר בחשד שביצע תקיפות מיניות סדרתיות בילדים. החשוד נהג לבצע מעשי סדום ומעשים מגונים בילדים בחנות ממתקים ובבית ספר יסודי שבהם עבד וגם תקף מינית את בן משפחתו בן ה-10.

 

26.02.15

mynet

רב קהילה מקובל בבני ברק נאשם באינוס בהסכמה שהושגה במרמה ובמעשה מגונה בנסיבות אינוס בבת 17.5, שהוריה נמנים עם חסידיו. חלק ממקרי האינוס בוצעו בבית הכנסת. הרב הזה שימש כשדכן בין הנערה לגבר בן 27 מהקהילה החרדית. לפי האישום, הרב פנה לנערה וסיפר לה כי היא מיועדת אליו ולא לגבר בן ה-27. לאחר שזו האמינה לו, הוא אנס אותה. בהמשך, כשהחלה להתנגד למעשיו, הוא סיפר לה כי חלם שהיא בשמלת כלה ללא ראש וכי החיבור ביניהם "יציל אותה". הנערה, שהאמינה למוצא פיו וחששה ממוות ממשי, נעתרה שוב לדרישותיו. היא ניגשה עמו לחדר השינה שלו, והוא ביצע בה מעשים מגונים ובעל אותה. בהמשך, סיפרה הנערה להוריה על מעשי האינוס. הרב הכחיש בחקירתו את המיוחס לו וטען כי מעולם לא קיים יחסי מין עם הנערה. לטענתו, הוריה מעלילים עליו עלילות שווא, כיוון שאביה חייב לו 300 אלף ש"ח ובשל טענתו כי פיטר אותו לא מזמן מתפקידו כחזן בית הכנסת.

 


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

20.01.15

נענע10

שרה אליאש, שרצה במפלגת 'הבית היהודי', התראיינה לפני שנה לרדיו של אוניברסיטת אריאל ואמרה: "אני חושבת שצבא זה לא מסגרת שמתאימה לנשים. לא הייתי ממליצה לבנות להיות בתוכו."

יש מי שאומר שהכנסת לא מתאימה לנשים (נענע10). כנראה שגב' אליאש בוחרת למי להקשיב ולמי לא. גם אנחנו בוחרים לא להקשיב לאנשים שמדברים על הבל ושטות.

22.02.15

mako
הארץ

נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב שלום כהן, לעג להמנון הלאומי 'התקווה' וכינה אותו "השיר המטומטם הזה". הוא עוד סיפר שהמנהיג הרוחני הקודם של אותה מפלגה נקט בעמדה דומה: "למה אמר 'עלינו לשבח', למה? הוא לא רצה שהשיר הזה, המטומטם הזה, ישפיע עליו משהו."

 

27.02.15

דה-מרקר
mako

יאיר שרקי, כתב חדשות ערוץ 2, חשף מבחן שניתן בסמינר החרדי "בנות יעקב הישן" הכולל את השאלות והתשובות. בסמינר הזה לומדות כ-1,700 תלמידות. בית הספר הוכר על ידי משרד החינוך, כבית ספר מוכר שאינו רשמי. המשמעות היא שמשרד החינוך מפקח עליו ותיקצב אותו בכ-32 מיליון ש"ח בשנת 2014 מתקציב המדינה. מדובר במבחן במקצוע הנקרא "הבית היהודי", שנלמד בסמינר חרדי על-תיכוני מוכר בירושלים, בו לומדות נערות בנות 20-14. בין היתר מתבקשות הבנות להסביר "מהו תפקידה של האישה בעולם". התשובה, שמקבלת אישור היא "לדאוג לבעלה שלא יחסר לו דבר."

האם הם מלמדים את הבנות להיות הדום לרגלי בעליהן אחרי שהן חוזרות הביתה מהעבודה? כמובן שצריך גם לנקות את הבית ולטפל בילדים תוך כדי.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

13.01.15

וואלה!

ח"כ אלי ישי השתתף בטקס פתיחת מסע ההלוויה של יואב חטאב, בן 21, אחד מארבעת הנרצחים בפיגוע ב'היפר כשר' שבמזרח פריז. הטקס התקיים בישיבת 'כסא רחמים' בבני ברק. בדברי הספד שנשא בטקס, אמר ישי: "הקדושים יואב, פרנסואה, פיליפ ויוהן ביקשו לכבד את השבת, אבל אז בא המחבל הנתעב, טרוריסט שביקש לרצוח יהודים באשר הם יהודים." והוא הוסיף: "אתם זוכים להיטמן בעפרה של ארץ הקודש, שאליה השתוקקו אבותינו אלפי שנים."

 

25.01.15

ynet

פייגה חנה ארוש, נכדתו של הרב שלום ארוש, מבכירי הרבנים בחסידות ברסלב, נהרגה בתאונת דרכים שבה נפצעו גם בני משפחתה, בעת שהיו בדרכם לביתם בשכונת מאה שערים בירושלים, מההילולה של הבאבא סאלי בנתיבות. הרב ארוש קרא למלווים להתחזק בתורה ובמצוות בעקבות הטרגדיה. חקירת התאונה העלתה חשד כי אחת הנהגות עלתה על נתיב נסיעה נגדי והתנגשה ברכב שבא ממול. ככל הנראה, היא התבלבלה ועלתה על הנתיב הנגדי ונסעה לא פחות משמונה קילומטרים עד שהתנגשה ברכב שבא ממול.

בתגובה לאירוע המחריד, בני המשפחה לא פוסקים מלהודות על מה שלהגדרתם הוא לא פחות מנס. ב-nrg פורסם כי רעייתו של הרב שלום ארוש אמרה: "ופה היו ניסים גלויים שאי אפשר להאמין. ראשית כל שדניאלה בהריון, עם עובר בבטן והיא הכי פחות נפגעה, ושמעון נפגע יותר. רואים איך הכל מסתדר שההורים נשארו בחיים, זה מצער, מה אנחנו יכולים לעשות, אבל יהיו להם בעזרת ה' עוד הרבה ילדים. זה מה שהקדוש ברוך הוא גזר, זו נשמה שהייתה צריכה ללכת היא לא שייכת לנו. צריך להגיד תודה רבה שה' שמר את שאר הילדים והעיקר שהעץ נשאר."

24.02.15

mako

שני ילדים כבני עשר נדרסו כאשר חצו מעבר חצייה, לאחר שסיימו את לימודיהם. ג'יפ שחור פגע בהם בשעה שהם רצו במעבר החצייה. שני הילדים הועפו למרחק כמטר בעקבות הפגיעה ונראה כאילו הם נפגעו קשה. הנהג נותר בתוך הג'יפ למספר שניות, אך אז הילדים קמו על רגליהם ועזבו בבהילות את זירת התאונה. כעבור כמה שניות, הנהג יצא מהג'יפ, הבחין שעל הפגוש מונחת כיפה של אחד התלמידים וניגש לעברם כדי למסור להם אותה. איתי גדסי, עורך אתר האינטרנט החרדי 'כל הזמן', אשר העלה את הסרטון, טוען שמדובר בתופעה מוכרת בבני ברק: כאשר נהגים פוגעים בילדים ואלה לא מערבים משטרה וממהרים לעזוב את המקום. במקרה הנוכחי, כונן של זק"א הוקפץ לזירת התאונה, אך אביו של הילד שהיה במקום ביקש שלא לפנות אותו לבית החולים, בנימוק שלא קרה לו דבר. עוד גדסי אמר שמדובר בנס פורים.

 


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

14.01.15

News1

רבנים ואישי ציבור חרדיים יוצאים נגד הכוונה להקים רשת חינוך ממלכתית חרדית, שתלמד לימודי ליבה. הרב עמאר סיפר בשיעורו: "אמרו לי שיש היום אנשים שהיו פעם בישיבות והולכים להקים בית ספר חרדי בתוך המסגרת של הממלכתי, זה כמו שתגיד שתעשה צינור פלסטיק מאלומיניום. ילדים צריכים ללמוד תורה בלי חוכמות, במקום תורני עם יראת שמיים. מה אנחנו צריכים להתחכם? איפה ילמד הילד... מה הוא לא ידע אנגלית?!... מרן הרב עובדיה יוסף לא ידע אנגלית והוא היה מלך של כל העולם כולו." ח"כ משה גפני מ'דגל התורה' תקף בחריפות גם חלק מהמפקחים בחינוך החרדי במשרד החינוך: "היו גם כמה מפקחים ומפקחות, גם חרדים, שהתחילו לתת הנחיות בגני ילדים וגם בתי ספר, שתצילנה האוזניים עד כמה יכול להדרדר אדם או אישה חרדית שהולכים לעבוד תחת משרד החינוך..."

 

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי