אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 122: מרץ-אפריל 2012

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

בנימין נתניהו: "אם ננכה את הערבים והחרדים ממדדי האי שוויון - נהיה במצב מצוין בלעדיהם"

השוק השחור של רפואת הנפש במגזר החרדי

אשתך בגדה ונכנסה להריון? מזל טוב - הילד שלך

בן 55 המשתייך לקהילת חב"ד הורשע בשורה של עבירות מין שביצע בחמש מבנותיו כי אשתו הייתה נידה

שלושה בכירים באתר 'בחדרי חרדים' נעצרו בחשד לסחיטה ואיומים

בגלל החשש מחרדים: לא תולים דגלים בבית שמש

בניזרי: "ישראל היא המדינה האנטישמית בעולם"

מותר לאנוס גויה בעת מלחמה

בערב יום הזיכרון: בר מצווה לנכדו של סגן השר לשעבר

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורן, אייל, דן, דני, יובל, יוסף ג., מוטי, ניצן, עירון, רון, רוני, רונן, רותם, שי, תומר ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

29.03.12

ynet

שעון הקיץ שנכנס לתוקפו ב-30.03.12, יסתיים ב-23 בספטמבר או אם תאושר החקיקה בנושא, ביום ראשון הראשון שאחרי 1 באוקטובר. ח"כ ניצן הורוביץ (מר"צ) מתאר את המצב: "אין גבול לאיוולת ולאטימות. כבר כמעט שנה, הצעת החוק שלי להארכת שעון הקיץ עד סוף אוקטובר, כמו בכל העולם, תקועה בוועדת הפנים של הכנסת, בראשות ש"ס. מאות אלפי ישראלים חתמו על עצומות, אבל שר הפנים והמפלגות החרדיות תוקעות את השינוי. לכן, גם השנה ישראל תחזיק בשיא המפוקפק של שעון הקיץ הקצר בעולם".

נחמיה שטרסלר, שעסק בנושא רבות מזכיר לעם ישראל בעל הזיכרון הקצר (הארץ): "הואיל וישי איננו תינוק פוליטי, הוא דאג לכך שבוועדה יישבו אנשים המתאימים להשקפת עולמו הדתית".

02.04.12

נענע10

בית הדין הרבני אסר על אב, שאשתו בגדה בו בזמן שהיה במילואים, ולכאורה בזמן זה נכנסה להריון מגבר אחר, לערוך בדיקת רקמות לבתו כי היא עלולה להתגלות כממזרה. עקב כך האב חייב לשלם מזונות לאותה תינוקת שהיא, ככול הנראה לא שלו.

דת ומדינה = עיוות המציאות.

24.04.12

וואלה!

מנהל רשת הסופרמרקטים "ויקטורי" ברובע ג' באשדוד סירב לאפשר לאישה לערוך קניות משום שלטענתו היא לא התלבשה בצניעות. המנהל התנה את כניסתה למקום בלבישת חצאית וכיסוי כתפיה וכשסירבה - סורבה כניסתה. סמנכ"ל רשת "ויקטורי", אבי רביד, אמר בתגובה: "כל עוד לא ירקו עליה ולא נתנו לה בעיטה, אז אנחנו בסדר".

זוהי הטרדה על רקע מיני. האם בישראל 2022 נראתה כתבות כגון אלה: "החל מבצע אכיפה משטרתי נגד נשים שלא מכוסות כראוי"? (ynet).

29.04.12

הארץ, כלכליסט

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הצעת חוק לפיה הריסה או שינוי ייעוד של מבנה המשמש לצרכי דת יגרור אישור של שר הפנים שיכול להטיל ווטו על ההחלטה. ההצעה הוגשה על ידי אברהם מיכאלי מש"ס וחתומים עליה חברי כנסת רבים ובהם ציפי חוטובלי, אורי מקלב, אמנון כהן, זאב אלקין, מיכאל בן ארי, אריה אלדד, נסים זאב ועוד.

האם נראה לכם כי שרי הפנים יאשרו דבר כזה, לאור העובדה שכבר תקופה ארוכה כולם מש"ס?


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

13.03.12

גלובס, כלכליסט

לפי "כלכליסט", שר השיכון אריאל אטיאס מתעד לחסום את דרישתו של שר החוץ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) להוסיף את קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות לרשימת הקריטריונים לדיור בר-השגה. קריטריון כושר ההשתכרות קובע, שרק זוגות שעובדים ביחד לפחות במשרה וחצי יהיו זכאים לדיור בר-השגה.

 

15.03.12

גלי צה"ל

מאז נבחר ברקת לראש עיריית ירושלים, כמעט והוכפל התקציב העירוני המיועד למבני דת בבירה. סגן ראש העיר, דוד הדרי מהמפד"ל, הוא אשר עומד מאחורי העלייה הדרמטית בתקציבים. חברת המועצה רחל עזריה זועמת על התקצוב. "כשזה מגיע למקוואות - פתאום יש המון כסף... כדי לבנות מקוואות בשכונות חילוניות שאף אחד לא משתמש בהם".

מדוע לא משתמשים במקוואות בשכונות חילוניות? בוודאי שמשתמשים! זהו סימון איכותי למטרת השתלטות דתית על אזור חילוני.

26.03.12

ynet

בבית הספר הממ"ד נועם-הרא"ה ברמת גן אסור לאבות של תלמידות להשתתף במסיבת בת המצווה של בנותיהן מטעמי צניעות כי על הגברים "אסור" לראות או לשמוע נשים שרות או רוקדות.

האם לא ברור שזו אינה צניעות, אלא בדיוק ההיפך? הופכים את הבנות לאובייקטים מיניים של אבותיהן...

27.03.12

כלכליסט, הארץ

תושבי השכונות רמת אשכול והגבעה הצרפתית אשר בירושלים חוששים מהשתלטות חרדית, לאור כוונת העירייה להקים קריית חינוך לחרדים הכוללת גני ילדים ובית ספר בין שכונת הגבעה הצרפתית לרמת אשכול.

 

11.04.12

ynet

גן החיות הזואולוגי בבאר שבע נסגר לקהל חרדי בלבד ללא הודעה מראש. שלט קטן שנתלה בכניסה ובו נכתב "היום הגן סגור לקהל החרדי בלבד" מאשש את הדברים, אולם הנהלת הגן ועיריית באר שבע מתעקשות לטעון כי "הכניסה לא הוגבלה". מיכל טמיר, אחת המבקרות כתבה להארץ: "סגן ראש העיר באר שבע, שבא באותו יום לבוש במיטב התלבושת האחידה של ש"ס, הבטיח שכל מי שבאה בלבוש צנוע תוכל להיכנס לגן החיות. אבל מי החליט שצניעות היא ערך שעלי לכבד? אני ממש לא רוצה להיות צנועה. אני רוצה להיות חופשיה, לנקר עיניים, להיות פרובוקטיבית וסקסית, וזו זכותי המלאה במדינה חילונית ודמוקרטית."

לא היינו מתפלאים לו נרשם הכניסה לחילונים וכלבים אסורה.

12.04.12

הארץ

הלהטוטן, רפי ויטיס, העלה במופעו במהלך חול המועד בפסח מתנדבת, והתבקש ע"י אישה חרדית להורידה מהבמה כדי "להתחשב ברגשות החרדים שבקהל". המתנדבת הוחלפה במתנדב.

בקרוב ידרשו שלבמה יעלה איש שומר מצוות כדי שלא ייפגעו ילדיהם התמימים של החרדים למראה אדם חילוני.

04.03.12

הארץ

"העמותה לבניית שכונה דתית - עכו" ו"האמונה לפיתוח עכו ובניינה" זכו במכרז לשיווק כ-200 יחידות דיור בעכו. על פי החשד הן משווקות את הדירות לציבור הדתי בלבד. בעקבות המודעות, פנתה האגודה לזכויות האזרח למינהל וביקשה לבטל את זכיית העמותות בשל אפליה בשיווק הקרקעות.

 

04.03.12

גלי צה"ל, דה-מרקר, כלכליסט

למעלה מ-20 אלף יחידות דיור מקודמות עבור המגזר החרדי בבית שמש. לדברי עו"ד רפי אטינגר ממשרד אזולאי, אפיק, אטינגר ושות': "התכנית נולדה בחטא, היא פרי משותף של השלטון המרכזי והמוניציפאלי ונרקמה במוצהר מבלי להתבייש כדי לייעד ללא סמכות את רמת בית שמש ג2, כמו את יתר עתודות הקרקע בבית שמש, לאוכלוסייה חרדית בלבד".

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

29.03.12

כלכליסט

תחנת הרדיו החרדי "קול ברמה", של מפלגת ש"ס, תחויב להעלות נשים לשידור רק 4 שעות בשבוע במקום 6 כפי שנקבע בהסדר קודם. לדברי יו"ר מועצת הרשות השנייה ד"ר אילן אבישר: "ההחלטה מאזנת בין האופי המיוחד של קהל היעד של התחנה לבין הסדר של השמעת נשים בתחנה".

מדהים שמתעסקים עם הבלים כאלה במקום פשוט לסגור את התחנה ולהעבירה לידיים אחרות.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - שירת נשים בצה"ל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

23.04.12

וואלה!

15 חיילים חרדים המשתייכים למסלול "נצח יהודה" מסרבים להשתתף בטקס יום הזיכרון בעקבות השתתפות של חיילות הבסיס, ולאור זאת שבמהלכו מתוכננת להיות גם שירת נשים.

 

24.04.12

קשת, נענע10, nrg

חיילים בני ישיבות ההסדר בבית הספר לאיסוף קרבי בסיירים שבנגב סרבו לשמוע את שירת הנשים בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

14.03.12

הארץ

לדרישת הבד"ץ, מסעדת "היימישע עסין" בשכונת רחביה, שבעליה חרדים, תפסיק להעסיק מלצריות בימי חמישי בלילה, כי בזמן זה נרשמת במקום תנועה ערה של בחורי ישיבות המבלים במקום. לדברי הבעלים, חיים ספרין, קנאים ש"עינם צרה בהצלחת המקום" לחצו על המשגיחים ובעקבות כך הם פקדו על הבעלים להפסיק להעסיק נשים בחמישי בערב.

קרדום? זה כבר גיליוטינה.

20.03.12

ynet, הארץ

"חוק הסנקציות" אושר בכנסת. החוק החוק מחייב את בתי הדין הרבניים להטיל סנקציות על סרבני גט ולשוב לדון בגט בפרקי זמן קבועים. עד כה נמנעו בתי הדין הרבניים להפעיל סנקציות נגד סרבני גט מחשש ל"גט מעושה" (גט שניתן ע"י כפייה ולא מרצונו של האיש). רבים מהדיינים, במיוחד בבתי הדין האזוריים, מתרעמים על מה שהם רואים כ"התערבות גסה" של הכנסת באוטונומיה השיפוטית שלהם, ועל עומס התיקים שצפוי לגבור.

נזכיר, כי לעיתים מתן הגט עצמו מותנה בסחיטת כספים מהאישה וממשפחתה.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.03.12

ynet, הארץ, nrg

הרב הראשי לשעבר, אליהו בקשי דורון, יועמד לדין, בכפוף לשימוע, על חלקו בפרשת "תיק הרבנים". במסגרת הפרשה הוסמכו לרבנות כ-1,500 מאנשי כוחות הביטחון במטרה לקבל תוספת שכר, למרות שלכאורה לא עמדו בקריטריונים להסמכה.

 

05.03.12

ynet

תינוק בן שבועיים מת בבית חולים בברוקלין בסוף חודש ספטמבר, לאחר שנדבק ב-"הרפס סימפלקס סוג 1" במהלך ברית המילה, כך מפרסם העיתון Daily news. לא ברור עדיין מי ביצע בתינוק את ברית המילה. נגיף ההרפס הוא נגיף השכיח בחלל הפה, אך בתינוקות הוא עלול לגרום לזיהום קטלני בדם ובמוח.

מדהים, לא יודעים מיהו המוהל? הכיצד? אולי ההורים אינם רוצים לומר.

08.03.12

ynet

גבר בן 42 מעמנואל נאשם בתקיפה ופציעה של אשתו לנגד עיני ששת ילדיהם. לפי האישום, שהוגש לבית משפט השלום בפתח תקווה, האישה נמלטה מפני בעלה עם ילדיהם אל בית הרב ביישוב, והוא הגיע אף לשם ותקף אותה שוב, בעת שבתם התינוקת הייתה בידיה.

 

08.03.12

הארץ

שני גיסים תושבי ביתר עילית אנסו, על פי החשד, את אחותם הקטנה של נשותיהם מאות פעמים במשך שנתיים. המעשים נעשו לכאורה לפני מעל לעשר שנים, כשהמתלוננת, שהיא כיום בת 24, הייתה בגילאים 14 עד 18. הגיס הראשון נעצר לפני יומיים. חקירת המשטרה העלתה נגדו חשדות נוספים, לפיהם קיים יחסי מין פעמים רבות גם עם קטינות אחרות. הגיס השני, מורה בישיבה חרדית, נעצר אתמול, והוא חשוד "רק" באונס המתלוננת.

 

11.03.12

וואלה!

שני גיסים מהמגזר החרדי הפכו שתי אחיות לשפחות מין ובמשך שנים אנסו אותן וביצעו בהן מעשי סדום. הפרשה התרחשה לפני שש שנים והיה ניסיון להסתירה בתוך הקהילה החרדית, אך היא נחשפה לפני מספר שבועות בלבד.

 

15.03.12

ynet

הנערה אמינה פיללי ממרוקו התאבדה לאחר שאולצה להינשא למי שאנס אותה. הנישואין התאפשרו בהתאם לסעיף בחוק העונשין במרוקו, שמתיר ל"חוטף" של קטינה להתחתן עמה וכך לחמוק ממשפט. "אמינה בת ה-16 חוללה שלוש פעמים", כתבה בטוויטר אחת הפעילות, "על ידי האנס, על ידי המסורת ועל ידי הסעיף בחוק העונשין".

מדהים כמה ההלכה והאסלאם דומים במקרה זה. ההלכה אף מצהירה כי זו מצווה לאנס לשאת את אנוסתו. מכוער.

15.03.12

נענע10, nrg

אב לשמונה מחיפה, הורשע בשורה של עבירות מין שביצע בחמש מבנותיו מאז שאלו היו בנות ארבע. הנאשם, בן 55 המשתייך לקהילת חב"ד, הורשע בשישה כתבי אישום בעבירות מין במשפחה, לאחר שבמשך שנים ביצע את המעשים בחמש משש בנותיו ולאחר שהפרשה נחשפה על ידי מטפל עובד סוציאלי קליני, אליו פנה האב. עם תחילת המשפט, הודה הנאשם כי לא היה מסוגל לשלוט על הדחף המיני ולדחות את סיפוקו, בעיקר כאשר אשתו הייתה במחזור החודשי, ופנה לשם כך "לבנותיו ומצא סיפוק לצרכיו".

אין מילים. אנס את בנותיו בגלל אשתו הנידה.

18.03.12

ynet

גבר בן 35 מהעיר החרדית אלעד חשוד כי השתולל בחדר המיון בבית החולים בילינסון בפתח תקווה ודרש לאשפזו. כמו כן, עלה החשד, שהוא איים על אחד הרופאים שישרוף את ביתו.

 

19.03.12

ynet

גבר בן 47 מהעיר החרדית אלעד נעצר בחשד שתקף את ילדיו הקטנים לאחר שחזר שלשום מבית הכנסת כשהוא שיכור. כמו כן עולה, החשד כי היכה ואנס את אשתו הנמצאת בהיריון. לפי החשד, הוא גם אסר על אשתו להתקשר למשטרה כדי שלא תחלל שבת. החשוד מכחיש.

 

20.03.12

nrg, הארץ

שלושה גברים חרדים מבית שמש ומבית"ר עילית חשודים כי הונו בשנים האחרונות את משרד החינוך במיליוני שקלים, כאשר קבלו כספים תמורת הפעלת כולל ללימוד תורה, שלמעשה אינו קיים. מהמשטרה נמסר "מדובר בכ-300 שקלים לחודש לבחור, כפול עשרות בחורים, כפול כמעט שנתיים".

 

20.03.12

הארץ

ממלא מקום וסגן ראש העיר אשדוד, עמרם כנפו, חשוד בקבלת שוחד כאשר היה מעורב בשורה של פרשות שונות של קידום פרויקטים נדל"ניים בעיר. הוא נעצר בתום חקירה סמויה שנמשכה כמה שנים, בשל מעורבות ב-12 פרשיות שונות שנפרשות על פני השנים 2005-2012. כנפו נחשד בקבלת שוחד, בהלבנת הון, במרמה, בהפרת אמונים ובהשמטת הכנסות במזיד. על פי החשד, קידם כנפו פרויקטים נדל"ניים של שני קבלנים מרכזיים בעיר ששמם נאסר לפרסום. עם מעצרו הוביל כנפו את השוטרים לכספת שבה מצאו כעשרת אלפים דולר.

נציין כי עמרם כנפו הוא מש"ס. מופתעים?

21.03.12

ynet

אברכי כולל חשודים כי שלמו לחבריהם על מנת שאלה ייגשו לבחינות ההסמכה לרבנות במקומם זאת משום שלא היו בקיאים מספיק בחומר הלימוד. תלונה הוגשה למשטרה, ועולה חשד כי מדובר ברשת של אברכים זייפנים.

 

25.03.12

נענע10

גבר כבן 60 מבני ברק הורשע בביצוע מעשה סדום בנסיבות אינוס ומעשה מגונה בילד בן 11 לפני כעשור, כשנהג להסתובב בשכונת מגוריו של הקורבן, ולמד עם אביו תורה. הוא ירצה 9.5 שנות מאסר וישלם פיצוי למתלונן בסך של 35,000 שקלים, לפי החלטת השופטים "הקטין שימש עבור המערער אובייקט מיני נוח וזמין לפרי מעלליו".

מסתבר שלימוד תורה משמש מקור חיפוי להרבה עבירות! אז מה לנו כי נלין על כך שהתחמקות משירות צבאי היא סתם תירוץ למשתמטים???

27.03.12

ynet

בית משפט השלום בירושלים זיכה בדין גבר בן 48 בשם הלל גליס, מביתר עילית, ששימש במשך 21 שנה כמחנך במוסדות תורניים ובארבע השנים האחרונות עבד כמפקח בתלמוד תורה בבית שמש. הוא הואשם בביצוע מעשים מגונים בילדים בני תשע ושמונה אך השופט התרשם לטובה מעדותו של הנאשם והלין על הפרקליטות שמנעה מהילדים להעיד במשפט. השופט האמין לנאשם כי נגע באחד הילדים כדי למרוח משחה על בטנו התחתונה, והכניס את ידו לכיס של השני על מנת לחפש שם חפצים.

לחפש חפצים בכיסים? ניחא אבל למרוח לילד שאינו שלך משחה על הבטן התחתונה - האין זה ממש מוגזם?

31.03.12

הארץ

מאפיית מצות מאולתרת נשרפה לאחר שבלון גז התפוצץ בה. לאחר הפיצוץ, אחד מהמעורבים במאפיה התקשר למד"א ואמר שאין צורך לשלוח ניידת. אבל למטה איחוד הצלה, המזוהה עם המגזר החרדי, דווקא לא התקשרו. דובר כיבוי אש ירושלים, להב אסף אברס הגיב לנושא: "זה ממש לא חדש לנו". כי תאונות כאלה הן שגרתיות בתקופה שלפני חג הפסח.

 

01.04.12

הארץ, כלכליסט, nrg,‏ News1,‏ nrg, גלי צה"ל, וואלה!, הארץ

אנשי אתר החדשות החרדי הפופולרי "בחדרי חרדים" חשודים כי סחטו מספר רב של אנשים במגזר החרדי ואיימו עליהם שיפרסמו ידיעות מכפישות אם לא ישלמו להם כסף. הפרשה נחשפה עקב ניסיון הסחיטה לכאורה של יענקי ברגר, איש עסקים חרדי מירושלים, לפני כשבועיים.

כאן ניתן לראות כיצד השיטה פעלה (נענע10, ynet,‏ ynet) וכן פורסם כי אנשי ציבור ופוליטיקאים גם הם נסחטו אך בניגוד לאותו יענקי ברגר, לכאורה, לא פנו לשלטונות החוק (נענע10, ynet). עולה השאלה, מה היה להם להסתיר?

05.04.12

News1

אלי פרץ, חוזר בתשובה וחסיד חב"ד אשר הפעיל במשך חמש שנים תחנת רדיו דתית פיראטית בירושלים, נדון לחמישה חודשי מאסר בפועל עקב עבירה זו.

 

06.04.12

הארץ

יאיר אטינגר חושף שערורייה במגזר החרדי: חרדים נוטלים תרופות פסיכיאטריות בלחץ רבנים ועסקנים, כדי שהם יוכלו לשלוט עליהם טוב יותר. בין הטיפולים שנכתבו בכתבה ניתן למצוא טיפול תרופתי ל"דיכוי היצר" ומניעת יחסים הומוסקסואלים ואפילו טיפול ב"אתאיזם". יש פסיכיאטרים שמשתפים פעולה עם המגזר החרדי ומדווחים על "נאמנות כפולה".

חרדה - זהי מחלת נפש ואתר חופש ממליץ על תרופת החזרה לתבונה בלי שום חומר פסיכוטי כלשהו. תומר פרסקו כתב בבלוג שלו על הכתבה "חסידים על כדורים - קריסתו של האתוס החרדי": "אבל מה שמזעזע אותנו כאן, הרי, אינו בעיקרו עצם השימוש, אלא השימוש בסמים הללו על מנת לעצב את רצונו של הפרט כך שיתאים לדרישות האחראים עליו. כאן התרופות הפסיכיאטריות עוברות מקטגוריה של עזרים או מעצבים, שיכולים להיות שנויים במחלוקת, של תודעה ואיכות חיים, לאמצעים נכלוליים של שליטה בקהל."

08.04.12

nrg

שליח המתנדב בעמותה לחלוקת מזון גנב מהנזקקים את המזון שיועד להם, ומכר אותו לעמותות אחרות שלא ידעו על מקורו הגנוב של המזון. מנהלי העמותה שלחו בלש פרטי והוא גילה את התרמית. מנהלי העמותה לא הגישו תלונה למשטרה והחליטו לתת לרבנים לטפל בגנב.

אז מה העונש היום לגנבה? שריפה? סקילה? כשרוצים - אפשר להתעלם גם מהוראות הלכתיות מפורשות, ובלבד שלא ייפגע שמם ה"טוב" של עבריינים "שומרי מצוות"...

08.04.12

ynet

מלונות רבים מסרבים להקצות אולם תפילה או ספר תורה עבור אורחים רפורמים וקונסרבטיביים, למרות ששירות זה ניתן לאורתודוקסים כי משגיחי הכשרות במלונות מאיימים על הסרת הכשרות. מנכ״ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס: "המונופול בכשרות מעניק למשגיחים כוח אדיר. ברצותו ייטול המשגיח את תעודת הכשרות ויותיר את בעלי המלון אובדי עצות. זוהי סחיטה, אולי אפילו סחיטה באיומים."

מה ההבדל בין כשרות לדמי חסות?

08.04.12

גלי צה"ל, נענע10, ynet, הארץ, וואלה!, News1,‏ nrg,‏ ynet

מנכ"ל ו-9 מעובדי עמותת "חזון ישעיה", אשר חרטה על דגלה לדאוג לצורכי ניצולי השואה, נעצרו בחשד קבלת דבר במרמה, זיוף והלבנת הון כאשר מכרו לציבור החרדי את התרומות שקיבלו למען ניצולי השואה, והרוויחו כסף רב מכך.

 

10.04.12

הארץ, וואלה!,

ארבעה עדים נוספים כנראה יצורפו למשפטו של מוטי אלון שנאשם בביצוע מעשים מגונים בכוח בשני קטינים.

עדות חדשה ומזוויעה ניתן קרוא ב-קשת.

11.04.12

קשת, ynet,‏ נענע10

צעיר בן 17 מאזור טבריה נעצר אתמול על ידי המשטרה בחשד שביצע עבירות מין שונות ומעשים מגונים בשלוש מאחיותיו הצעירות, במשך קרוב לחמש שנים. שרותי הרווחה עלו על המקרה כאשר באו לבדוק את המשפחה. מדובר במשפחה דתית המתגוררת באזור טבריה. האם נמצאת בסערת רגשות קשה, ממאנת להאמין שהדברים אכן קרו. האב קורא תהילים בבית המשפט. הדיון מתנהל בדלתיים סגורות.

 

18.04.12

nrg

מוהל חתך שליש מאיבר מינו של עולל בגיל שמונה ימים. תינוק מחיפה הובהל אתמול לפנות ערב לבית החולים כשהוא מצב קשה וסכנה נשקפת לחייו. על פי הערכת מומחים, בגלל ששליש מהאיבר נחתך לגמרי קיים חשש גדול שהילד לא יצליח לחזור בעתיד לתפקוד מלא בכל הנוגע לאיבר מינו. גורמים ברמב"ם טענו כי יש לחשוף את זהותו של המוהל למרות שלא מדובר באירוע הגובל בפלילים, אלא במקרה קיצוני רק ברשלנות.

הרשלנות היא של ה"מוהל", הפשיעה היא של ההורים והמדינה שאינה מחוקקת חוקים כנגד המנהג הברבארי הזה.

24.04.12

הארץ

עיריית בית שמש נמנעת מלהציב דגלי ישראל ברחובות הראשיים הקרובים לשכונות החרדיות בעיר, למרות שבערים אחרות הדגלים הונפו. בית שמש הניפה דגלים במקומות שאינם קרובים לריכוזי חרדים. עיריית בית שמש טוענת כי אין אפשרות להציב שם דגלים אולם שיטוט אקראי ברחובות הללו מגלה שבעמודי התאורה הניצבים לאורך חלק גדול מהם ישנו כיס מובנה לדגל, שעומד כעת ריק.

כניעה מבישה לקיצונים.

26.04.12

הארץ

תושבת ירושלים, המגדירה עצמה מסורתית, קיבלה מכתב איום ממשמרות הצניעות: "לעזוב את שכונתנו מאחר ועברת על גבולות תורת ישראל". התושבת מפחדת שירפו את ביתה כפי שקרה כבר לשכנתה.

 

26.04.12

ynet

חרדים קיצוניים, מאנשי "נטורי קרתא", שרפו ביום העצמאות דגלים בבני ברק וחרפו את מי שהם מכנים כציונים.

חשבנו שלשרוף דגל של מדינת ישראל זו עברה. כנראה טעינו.

29.04.12

וואלה!

תושב שכונת שפירא שבדרום תל אביב, בן 20 נעצר בחשד שניסה להצית מגורי פליטים המתגוררים בדרום תל אביב. לאחר ההצתה, חלק מתושבי גבעת שפירא מחו על הגזענות ועל האלימות, ומנגד, אוריין סוזנה, תושבת שכונת שפירא, התעקשה שלא מדובר בגזענות. "אנחנו לא גזענים ואנחנו נגד אלימות אבל את כל הפסולת שולחים לשכונה הזאת".

 

29.04.12

ynet

כ-20 אברכים בבת ים ניסו למנוע משוטרים לעצור גבר ואישה לחקירה. בתגובה עצרה המשטרה שלושה מהם בחשד לתקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו. השלושה נלקחו לחקירה במרחב.

רק ביד קשה!

30.04.12

גלי צה"ל

הרב הראשי של המשטרה, סגן ניצב אליהו מוגרבי נחקר כי הוא חשוד בעבירות שחיתות. כדי לא לעמוד לדין משמעתי, הוא הודיע על עזיבה מרצון, לטענתו כיוון שהגיע לגיל הפרישה.

 


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.03.12

הארץ, ynet, קשת

השר לשעבר מש"ס, שלמה בניזרי, שהורשע בין היתר בקבלת שוחד ובהפרת אמונים, אמר לאחר שיחרורו, שכאבו גדול מכאבו של גלעד שליט בשבי. עוד טען כי ישראל היא המדינה האנטישמית ביותר בעולם, בגלל מסע ההסתה המתנהל בה נגד הציבור החרדי. לפני שחרורו בניזרי אמר כי הוא מתחרט על מעשיו, אולם לאחר שחרורו אמר דברים הפוכים.

בניזרי, אסור לשקר! קראו עוד דברי ביקורת מאת מערכת הארץ (הארץ) ואת דבריו של צבי שליט, סבו של גלעד (קשת). מנכ"ל הרשות לשיקום האסיר, ד"ר חיים אילוז אילון הוסיף: "לו בניזרי היה אסיר אחר, הוא היה חוזר כבר אתמול למעצר" (הארץ).

02.03.12

nrg

ליישוב חרשה שבמטה בנימין יגיעו חיילות על מנת לאבטח את המקום. תושבי המקום מתנגדים ולדבריהם, מדובר בהפרה של הבנה בינם לבין הצבא, לפיה צה"ל מכבד את עמדת היישוב על אי-כניסת חיילות.

אנו מציעים פשרה, החיילות לא יגיעו לשמור על הישוב ובמקומן יביאו בובות חיילים כמו שמסופר בקישור הבא ynet.

05.03.12

הארץ

החוק שלפיו אסור לחתן קטינים (מתחת לגיל 18) אושר בכנסת (ynet,‏ ynet) אולם סעיף שהוכנס בו יאפשר נישואים במקרים חריגים להכיר בנישואין קודם לגיל 18, כדי למנוע התערבות במסורות דתיות או בנורמות חברתיות של מיעוטים.

במילים אחרות, החוק יאפשר למי שנוהג להשיא קטינים, להמשיך להשיא קטינים ועל מי שממילא לא מחתן קטינים (המגזר החילוני) יאסר לחתן קטינים. מישהו, חוץ מעמותת חופש, רואה את האיוולת? גם הדתיים יודעים זאת (ynet). קראו עוד הכתבה שכותרתה "נישואים רק מגיל 18? חוק שחל רק על חילונים".

07.03.12

nrg

דייני בית הדין הרבני האזורי בחיפה, נתקלו באחרונה בבקשת גירושין הבאה: בעל שהיה נשוי במשך שבע שנים, ביקש להתגרש בטענה, כי אשתו ניסתה לכשף אותו. ביה"ד הרבני בחיפה הפנה את הזוג ליועצת נישואין.

איזה מגוחך. מכשפות? קיימות, כמו אלוהים, רק באגדות.

18.03.12

ynet

הרב הראשי האשכנזי של אשדוד, יוסף שיינין קבע כי מי שמתפלל תפילת שמונה-עשרה ונשמעת אזעקה, אסור לו להימלט למקום מבטחים כי: "לדעתי, כיפת ברזל הופכת את הסכנה לדרגת נחש ולא לעקרב, ולכן היום, אם אדם מתפלל שמונה-עשרה ויש אזעקה - הוא חייב להמשיך להתפלל".

החלטה זו מזכירה במעט את החלטת הרבנים בשואה לאסור על חסידיהם לברוח (וואלה!) אולם בפועל מה שקרה הוא שהרבנים ברחו ראשונים.

21.03.12

ynet

רבה של צפת, הרב שמואל אליהו, אמר בשיעור ב"מכון מאיר" שהטבח הנורא בבית הספר היהודי "אוצר התורה" בטולוז, הוא תוצאה של קנאה. לטענתו, הגויים מקנאים ביהודים כי אלוהים בחר אותם ולא את הגויים.

הבל הבלים. כמה עצוב שרב כזה מקבל משכורת ממדינת ישראל. אין שום קנאה. יש רוצח שפל ומולו המוני אדם, וביניהם "גויים" רבים אשר הזדעזעו מהרצח (ynet). עדיף שהרב הזה ישמור על פיו כי כבר נאמר, 100 חכמים לא יצליחו להוציא מהבאר אבן שטיפש אחד זרק.

29.03.12

nrg

המועצה הדתית בטבריה מגייסת מתנדבים ל"סיירת חמץ" בכנרת. ה"סיירת" שתשוטט במהלך החג לאורך חופי הכנרת ותבקש מהמטיילים והמתרחצים לא להשליך דברי חמץ למים, מחשש כי אלו יזרמו למי הברזים ויכשילו את שומרי הכשרות.

מדהים, רק אתמול פתחנו את הברז וכיכר חלה לשבת נזלה לה ישר לכיור. בשבוע שעבר יצא, מאותו הברז, דג זהב שאינו כשר.

29.03.12

קשת

הרב אייל קרים, ראש מחלקת רבנות בצה"ל ואלוף משנה נשאל לפני כתשע שנים באתר "כיפה" האם מותר לאנוס "גויות" בזמן מלחמה, והוא השיב לאחר התפתלויות "כך גם דוחה המלחמה צדדים מסוימים של גילוי עריות, אף שהתחברות אל גויה הוא דבר חמור מאוד, אלא שהוא הותר במלחמה (בתנאים שהוא הותר), מתוך התחשבות בקשיי הלוחמים. ומאחר והצלחת הכלל במלחמה עומדת לנגד עינינו, התירה התורה לפרט לספק את היצר הרע בתנאים שהתירה, למען הצלחת הכלל."

להלן הקישור לתשובתו המקורית של הרב באתר כיפה ועוד בנושא מאת רב אחר (כיפה). מגוחך לראות אנשים מבוגרים מתפלפלים כל כך הרבה ומסתובבים סביב הזנב שאין להם, במקום להודות על האמת הפשוטה. הרב גם שכח לציין בתשובתו, שעל הגבר לשאת את האישה שחמד לעצמו בזמן מלחמה...

07.04.12

הארץ

כתבת סקירה על הטירוף הדתי שמתחולל לפני פסח ונובע מהחרדה מ"חמץ".

 

17.04.12

News1, הארץ

10 מיליון דולר הוקצו לשיפוץ מתחם קברו של הרמב"ם. ההקצאה באה לאחר ביקורו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו במתחם הקבר לפני שלושה שבועות.

מדהים! אלפי עניים בישראל ושורפים כסף על עבודת מתים וגוויות.

18.04.12

קשת

רב מבכירי הזרם החרדי-ליטאי, הרב אהרון לייב שטיינמן, אמר בערב יום השואה: "יש לדעת שלא להתגרות באויבים הרוצים לכלותנו. כי ידוע, לפני השואה ניסו הציונים להתגרות בהיטלר הצורר יימח-שמו ולהטיל סנקציות נגד גרמניה...ואכן לבסוף התברר שההתגרות נגדו לא הייתה לטובה עבורנו. יתכן שאם לא היו עושים דבר זה נגדו, לא היה פועל באכזריות כזו".

כבוד הרב, להתגרות בציונים, מותר? (וואלה!)

23.04.12

ynet

העיתון החרדי-ליטאי "יתד נאמן", של יהדות התורה טוען במאמר שפורסם בו, כי מי שמשתמט הוא מי שלא לומד תורה, ואף מסכן את קיומו של עם ישראל: "צריך לומר את הדברים בנחרצות: המשתמטים האמתיים הם אלה המצויים באותו מאהל... הם המשתמטים מנשיאת לפיד הדורות מאז ימי האבות, דרך קבלת התורה ועד ימינו אלו. הם המסכנים את קיום האומה בכריתת הענף שעליו כולם יושבים".

חובה לעשות ניסוי שבו חרדים לא יקבלו שם הגנה חילונית. נראה מי יגן עליהם ועל חופש הביטוי שלהם אז.

24.04.12

נענע10

בראיון בלעדי לכתב ערוץ 10, אבישי בן חיים, התראיין חרדי נטורי קרתא לאחר שרוססו נאצות על אנדרטאות לחללי מערכות ישראל. בראיון טען החרדי כי החיילים אינם מגנים עליו, להפך, הם מסכנים אותו וכן שהאנדרטאות הן שקריות.

פניו של החרדי הוסתרו, כנראה לבקשתו. מעניין למה, אם הוא כל כך גאה בדבריו.

25.04.12

הארץ

מספר משפחות חרדיות חגגו אירועים ושמחות בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. כך עשתה גם משפחת פרוש הירושלמית, אשר חגגה את בר המצווה לנכדו של פרוש. מקורב למשפחה סיפר ל"הארץ", כי כבר "לפני מספר ימים פרוש שם לב לעובדה שהבר מצווה נופלת על ערב יום הזיכרון. הוא לא שם לב לזה בזמן, משום שהשנה הקדימו את יום הזיכרון ויום העצמאות ביום".

כמה מטומטמים אנחנו, פרוש חושב ,לעצמו! הרי כל התאריכים לימי הזיכרון נקבעים שנים מראש (כולל כאלה שהוזזו). ההזזה היא, כמובן, משיקולים דתיים כדי שגם דתיים יוכלו לציין אותם כאשר יום הזיכרון נופל על סופ"ש. "הרצחת וגם ירשת?"


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.03.12

וואלה!, nrg, נענע10

ילדה בת 7 ממודיעין עילית, מתה לאחר שנסחפה וטבעה במי ואדי של נחל מודיעין בעיר. מפרטי האירוע עולה כי אביה יצא עמה ועם שני אחיה הקטנים מביתם הסמוך, במטרה לתעד אותם על רקע מזג האוויר הסוער. האב, אברך, יצא מן הבית עם ילדיו, ובשעה שהשגיח על שני אחיה הקטנים, איבד קשר עין עם בתו הקטנה, ששמה יעל שפר.

איך מסבירים לילדות דתיות בנות 7 שחברתן לכיתה א' מתה? פשוט! "זה רצון הבורא" (ynet) אבל סיפורי סבתא אפשר למכור רק לילדים ודתיים. המשטרה חוקרת את האסון וחושדת ברשלנות (וואלה!).

07.03.12

הארץ

התובע הכללי של ברוקלין, צ'רלס היינס, החליט לפתוח בחקירה במטרה לבדוק את נסיבות מותו של תינוק בן שבועיים, שמת בבית החולים על שם הרמב"ם. תוצאות הבדיקות העלו כי התינוק נדבק בנגיף "הרפס סימפלקס סוג 1". הממצאים, נטען בדיווח, עוררו חשדות כי הנגיף, שנמצא בחלל הפה, הועבר לתינוק על ידי המוהל בעת שביצע את המציצה באיבר הנימול באמצעות קשית. מוהל ותיק בברוקלין המשתייך לחצר חסידית גדול אמר: "לא נבטל את מנהג המציצה בפה. כך נהגו אבותינו ואבות אבותינו".

תמצצו, כן, תמצצו לתינוקות את איבר המין. זה נראה ממש טוב.

25.03.12

גלי צה"ל

העיתון החרדי-ליטאי "יתד נאמן" טשטש תמונה של ילד חרדי אשר צולם לאחר מעשה הטבח בבית הספר היהודי שבטולוז, צרפת. הסיבה היא שעל כיפתו של הילד נרשם "יחי אדוננו מורנו ורבנו מלך המשיח לעולם ועד".

תארו לעצמכם מה היה קורה אם עיתון חילוני היה עושה זאת? צווחות והאשמות על אנטישמיות היו מושמעות מקיר לקיר.

02.04.12

קשת, נענע10, nrg, הארץ, וואלה!

ערבי תקף בגרזן, אדם חרדי לאחר שיצא מהכותל המערבי. הקורבן נשמע אומר כי "זה היה נס שהוא נפצע רק באורח קל לאור הנסיבות".

 


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.03.12

ynet, הארץ

תלמידת י"ב באחד מבתי הספר החרדים בדימונה הושעתה משום שבמהלך חופשת הקיץ עבדה לפרנסתה בסניף של רשת המזון המהיר מקדונלד'ס שמשרת קהל מעורב, לפי טענת אמה. בית הספר מכחיש.

מעניין, האם אין פיקוח על ה"תקנונים" של בתי הספר החרדיים הללו?

12.03.12

קשת, כלכליסט, ynet,‏ nrg

מבחני סאלד, שבהם נבחנות תלמידות החינוך החרדי יוכרו חלקית כבחינות בגרות במטרה שתהליך ההכרה יאפשר לבוגרות מוסדות החינוך החרדי להשלים את לימודיהן לתעודת בגרות אקסטרנית ביתר קלות, ויצור פתח להמשך רכישת השכלה.

עצוב לראות שרמת ההשכלה של הבנות, שנחשבת לגבוהה בציבור החרדי, דורשת הרבה השלמות כי היא בפועל אפילו יותר נמוכה מהרמה הנמוכה ביותר בלמידה במוסדות החינוך החילוניים. ליאור בן דור מכלכליסט מזכיר כי מלכתחילה המבחנים הללו, שהוצאו ע"י רבנים, נועדו לבדל את הבנות החרדיות כך שהמבחנים הללו לא יוכרו לצורך השכלה.

20.04.12

הארץ

סדרת החוברות "לומדים להצליח" משמשת להוראת לשון והבנת הנקרא. פורסם בה סיפור לפיו מי שמחלל שבת, דינו מוות. לפי החוברת, בני משפחת סולימן נאלצו לברוח מערבים במדינת ערב ולכן הצטרפו לשיירה. לקראת שבת, המשפחה החליטה "לשמור שבת" ולהפסיק את המסע בעוד השיירה המשיכה בדרכה. עם צאת השבת, המשפחה המשיכה בדרכה וגילתה כי השיירה נרצחה ע"י שודדים. הארץ מדווח כי כדי שאף ילד לא יפספס: "התרגשו סולימן ואשתו מאוד. נס קרה להם. הם ענו לקרוביהם: 'השבת שמרה עלינו והשאירה אותנו בחיים'".

מאחר שלא מדובר באירוע אמתי, אפשר לראות בסיפור הסתה גזענית, שמשמעה, שמי שאינו שומר שבת - דינו טבח!

29.04.12

ynet

עיתון הילדים החרדי "חברים" פרסם ביום העצמאות מידע על כל דגלי העולם אולם דגל אחד נעדר מהרשימה: דגל ישראל.

מדינת ישראל בעיני החברה החרדית היא רק מקור לחליבת כספים. אין זו מדינה בעיניהם!


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

07.03.12

כלכליסט

מבדיקת כלכליסט עולה, כי סבסוד הצהרונים יכלול גם 73 אלף תלמידים בכולל למרות המטרה המוצהרת בהחלטת הממשלה למקד את משאביה באוכלוסייה העובדת ולהעניק לה מהתקציבים הנדיבים שהוקצו לנושא. בהחלטת הממשלה נכתב במפורש כי אחת ממטרות ההחלטה היא "עידוד שילוב בעבודה ומיקוד המשאבים באוכלוסייה עובדת", ולשם יישום ההחלטה הוקצו קרוב ל־7 מיליארד שקל על פני חמש השנים הקרובות.

להתנדנד כמו לולב זו עבודה קשה.

05.04.12

הארץ, News1

"אם אתה מנכה את הערבים והחרדים ממדדי האי-שוויון - אנחנו נמצאים במצב מצוין בלעדיהם". כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיון חג מיוחד, שיפורסם במלואו ב-The Marker.

מדהים! לא צריך להיות ראש ממשלה כדי לדעת אמת כה פשוטה. השאלה היא מה ראש הממשלה עושה בנדון, חוץ מלברבר?

09.04.12

ynet, כלכליסט

ממשלת נתניהו ביטלה את סעיף מבחן התעסוקה בסבסוד מסגרות חינוך ומעונות יום לגילאי 3-9. ההחלטה התקבלה בישיבת ועדת השרים לענייני חברה וכלכלה לפני שבוע, אך נודע עליה רק לאחר ששר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, פרסם תגובה נזעמת: "ההחלטה מפלה לרעה את האוכלוסייה שנושאת במלוא הנטל הכלכלי והיצרני במדינה, ועומדת בסתירה להמלצות טרכטנברג".

המחטף החילוני עבור החרדים.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

05.03.12

קשת

ראש ממשלת צרפת יוצא נגד השחיטה הכשרה היהודית והמוסלמית, והביע סלידה מההליך, שנחשב אלים לדעת רבים בצרפת, ונוגד את ערכי האומה.

 

21.03.12

הארץ, News1

בעקבות העיר תל אביב, מועצת העיר הרצליה החליטה אתמול כי היא מעוניינת להקים מערך תחבורה ציבורית סדיר שיפעל גם בסופי השבוע. לפי ההצעה, יופעל בעיר קו תחבורה ציבורית מרכזי, שיעבור בצירי התנועה המרכזיים בעיר, ייסע לקרבת הפארק העירוני וקניון "שבעת הכוכבים" ולבסוף לחוף הים.

 

28.03.12

ynet

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה תחקיר לפיו עולה כי בעוד 47 שנה, יהיה אחוז גבוה יותר של חרדים וערבים לעומת אחוז החילונים, והאוכלוסייה תזדקן באופן משמעותי. כמו כן, המחקר חוזה כי יהיה מספר כמעט שווה של חרדים ויהודים שאינם חרדים בישראל.

לא נגיע למצב זה. למדינה חרדית כזו אין קיום, כי מי יעבוד ויפרנס אותם? ומי יגן עליהם מפני אויבים?

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי