אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 114: נובמבר-דצמבר 2010

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

שערוריות:

חבר מועצת הרבנות הראשית, הרב רצון ערוסי, גיבש תוכנית להטמעת המשפט העברי בישראל

חשד להונאת ענק במשרדי עמותות של מוסדות חינוכיים-תורניים חרדים ברחבי הארץ

משרד האוצר השיק אתר אינטרנט חדש בו מפורט כיצד מחולק תקציב התמיכה הממשלתית למוסדות חרדיים, שעומד על מיליארדי שקלים

וגם:

לפי דו"ח חופש הדת של משרד החוץ האמריקאי - ישראל הופכת דתית ואלימה

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורן, אלי, אלעד, גידי, דן, דני ח., חני, יובל, יוסף ג., יפתח, ירון, "ישראלי", מוטי, ניצן, עירון, פזית, רוני, רונן, שי ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית - קווי המהדרין

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

09.11.10

ynet

כלת פרס ישראל ושרת החינוך לשעבר, שולמית אלוני, אמרה על קווי ההפרדה כי כל הדרת נשים היא מעשה בלתי חוקי בעליל. היא הוסיפה כי מי שמבקש להפריד בין נשים וגברים - יצרו מתגבר עליו, וקראה להעמידו לדין.

 

21.11.10

וואלה!, ynet

בכוונת בג"ץ לאשר חוקית את ההפרדה בין נשים וגברים באוטובוסים המשרתים את הציבור החרדי, וללא כפייה או אלימות. על פי ההסדר המוצע, משרד התחבורה יבצע בקרה גלויה וסמויה על פעילות קווי האוטובוס, מתוך כוונה למנוע גילויי אלימות כלפי נוסעות. החלטת בג"ץ המסתמנת תביא בפועל לשימור המצב הקיים, לפיו נשים לא יוכלו לשבת בחלקו הקדמי של אוטובוסים המשרתים ב"קווי המהדרין".

מאיר פריד כתב מאמר דעה כנגד ההפרדה באתר החרדי "בחדרי חרדים": "כל העת מציגים לנו מצג שבו הציבור החרדי, כביכול, מעוניין בהסדר המהדרין. ואני שואל: אם הפרדה זו כל כך רצויה ומוצאת חן בעיני הציבור החרדי, איך ייתכן הדבר שבכל קו שאינו מוגדר 'מהדרין', למרות שהוא נע בשכונות החרדיות בלבד, אין הפרדה?"

21.11.10

ynet

מהגוף החרדי המקדם את ההפרדה בין נשים לגברים באוטובוסים אמרו ל-ynet‏ כי בית המשפט נוהג נכון כשהוא נוטה לאפשר את פתיחת הדלתות האחוריות לעליית נשים, אבל אין להתנות את המהלך בכך שלא יירשמו אירועי כפייה או אלימות.

מכינים את הקרקע מראש לארועים אלימים בחסות החוק.


כפייה וחקיקה דתית - חוק האברכים של גפני

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

08.11.10

הארץ

יו"ר ש"ס ושר הפנים ישי, ויו"ר ועדת הכספים ח"כ גפני (יהדות התורה), דרשו מראש הממשלה נתניהו להפסיק את עבודתה של ועדת הפקידים המגבשת מתווה להמשך תשלום קצבאות הבטחת הכנסה לאברכים, וזאת כדי להנציח את המצב ולמנוע פגיעה בקצבאות עקב "פשרות".

וזאת למרות שמשרד המשפטים קבע כי חוק גפני לא יעמוד במבחן בג"ץ (בלעדי לכלכליסט).

09.11.10

ynet,‏ ynet

גפני הוזמן לפאנל שנערך באוניברסיטה העברית בירושלים. שם אמר: "האבא ימשיך ללמוד תורה ואתם גוזלים לחם וחלב מהילדים."

אין זו פעם ראשונה שח"כ דתי מתבטא כך (חופש). הדמגוגיה מגיעה לשיאים חדשים. גם אתר 'חופש' מצא מי גוזל חלב ולחם מהילדים: הלא הן הנשים החרדיות שהולכות לרשתות האופנה במקום לכלכל את ילדיהן (כלכליסט).

10.11.10

דה-מרקר

שר החינוך סער בפאנל על חינוך ציבורי: "חוק האברכים מנציח עוני, פוגע בערך העבודה ופוגע בערכי הציונות והיהדות" והוסיף: "הפטנט שלנו של חינוך פרטי בכספי ציבור הוא ניסיון להכחיד את החינוך הציבורי. זה מעצים את הפערים הכלכלים והחברתיים, פוגע בשוויון הזדמנויות ופוגע ביכולת לגבש אתוס לאומי משותף. בכל בית ספר יודגשו ערכים אחרים."

כולם כל כך חכמים אבל בינתיים מי שמציב עובדות בשטח הם החרדים, שאיכשהו מצליחים לכופף את החילוניים למרות ה"עקרונות".

15.11.10

דה-מרקר

מירב ארלוזורוב עומדת על ההבלים בין סטודנטים לאברכים וטוענת שהסטודנטים יקבלו קצבה על לימודיהם למשך פרק זמן קצר והאברכים לכל ימי חייהם ולכן ימשיכו להתבטל.

 

19.12.10

כלכליסט, mako, נענע10

הממשלה תאשר החלטה בנוגע לשינוי בסידורי הבטחת ההכנסה לאברכים. 11 אלף האברכים הלומדים בכוללים ימשיכו לקבל הבטחת הכנסה מהמדינה בהיקף כולל של 127 מיליון שקל, תוך שהקריטריונים לקבלתה יוקשחו קלות. נתניהו: "ההסדר יתמרץ את האברכים לעבוד."

יאיר אטינגר במאמרו "הרבה אותיות קטנות": 'הרפורמות מוצגות כצעדים מהפכניים, כאילו טמונה בהם הכרעת הקונפליקט בן 60 השנה בעניין השוויון בנטל בין החרדים ללא-חרדים, כאילו מעתה ינהרו בחורים ואברכים מבתי המדרש אל שוק העבודה ושורות הצבא. בפועל, שני הצעדים נועדו בעיקר לסייע לנתניהו להרחיק את עצמו טקטית משתי שותפותיו החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, בימים שבהם השנאה כלפי החרדים גואה.'

19.12.10

נענע10

ההפליה של הסטודנטים: 11 אלף אברכים יקבלו קצבאות מוגדלות כאשר מולם כ-15 אלף סטודנטים נזקקים. אברך מקבל כ-13 אלף ש"ח בשנה, הסטודנט יקבל מלגה בגובה של בין 2,500 ל-3,000 ש"ח בשנה - פחות מרבע מהתשלומים להם זכאי האברך הנזקק.

 

22.12.10

וואלה!

ועדת הכספים אישרה: התקציב הממשלתי לאברכים גדל ב-13 מיליון ש"ח. סך התקציב הממשלתי למימון החוק יהיה 127 מיליון ש"ח בשנה, ואם מספר האברכים יגדל - סכום הקצבה לכל אברך יקטן.

לתקציב הכבאות אין כסף, לאברכים, יש ויש...


כפייה וחקיקה דתית - הגיור בצה"ל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

14.11.10

הארץ, וואלה!

בגלל מפלגת ש"ס דחתה ועדת השרים לחקיקה בחודשיים את הדיון בהצעת חוק הקובעת כי לא ניתן להטיל ספק ביהדותם של חיילים שגוירו על ידי בתי דין בצה"ל. השר נאמן אמר בדיון כי "בתורה כתוב: 'ואהבתם את הגר', אני חייב להגיד משהו כאדם דתי - מה שאתם עושים זה חילול השם והרס אחת מאבני היסוד של היהדות בארץ ישראל."

בינתיים, למזלנו, המדינה מכירה בגיורי צה"ל (ynet). עד מתי זה יחזיק?

28.11.10

ynet

כל הגיורים שביצע הצבא חוקיים ואיש לא יכול לבטלם - כך קובעת הצעת החוק של ח"כ רותם ואילטוב (ישראל ביתנו). בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב בין היתר כי "לאחרונה הוטל ספק בתוקפם של הגיורים בצה"ל, ללא כל סיבה, שכן גיורים אלה נעשים כדת וכדין."

השר נהרי על חוק הגיור: "הבעיה יכולה לחכות" (ynet) וגם הרב הראשי הספרדי, עמאר, איים להתפטר לאלתר מתפקידו כאחראי על הגיורים בישראל (ynet): "אני רואה שאין באישורו של חוק זה דאגה לחיילים המתגיירים, כי אם מגמה ברורה של הרס הדת בישראל, שלא עשתה שום ממשלה בישראל."

12.12.10

ynet, גלי צה"ל

ראש הממשלה נתניהו נכנע לדרישות ש"ס, למורת רוחו של שר החוץ ליברמן, והחליט לא להביא להצבעה בממשלה את הצעת החוק בנושא הגיור הצבאי.

 

15.12.10

הארץ

חוק הגיור הצבאי, הקובע כי המדינה תכיר בכשרות הגיורים שנערכו עד כה בצה"ל, עבר בקריאה טרומית בכנסת. 75 חברי כנסת תמכו בחוק לעומת 18 מתנגדים. כל זאת למורת רוחן של המפלגות החרדיות, שלא רוצות להכיר בגיור הצה"לי.

 


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.11.10

נענע10

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק "משתמטות בשם הדת", לפיו ידרשו נערות המעוניינות בקבלת פטור משירות בצה"ל להצהיר כי למדו במוסד חינוכי-דתי במשך שנתיים לפחות בשלוש השנים שקדמו להגשת התצהיר, ובנוסף תוטל עליהן החובה לצרף לתצהיר אישור רשמי מהמוסד בו למדו. ח"כ חסון אמר בתגובה כי "השרים הוכיחו את רצינותם לשים סוף לתופעת ההשתמטות, שאותה יש להוקיע בכל דרך."

ח"כ חסון טועה. השרים מוכיחים כי הם תומכים בהשתמטות בשם הדת. ש"ס מתנגדת לחוק למרות שידוע שיש רמאויות במצב הקיים (ynet, דה-מרקר, נענע10). לא מפתיע, נכון?

02.11.10

ynet

הצעת חוק פרטית קוראת להעלות את שכר העובדים בשבתות ל-350% מהשכר הרגיל ובכך למנוע פתיחת עסקים בשבת.

 

03.11.10

ynet

החרדים מאיימים על חוק ברית הזוגיות: "נדאג שהחוק לא יורחב". החוק אמור לקדם נישואים אזרחיים בישראל לכל מי שירצה בכך.

האם החרדים באמת חושבים שהיום ניתן לכפות נישואים דתיים על חילוניים? הם פשוט בורחים לחו”ל. על החוק ניתן לקרוא בוואלה!

05.11.10

דה-מרקר

ח"כ אמנון כהן (ש"ס) הגיש הצעת חוק לפיה ישיבות קטנות יקבלו פטור מארנונה, כי בתי ספר מקבלים פטור כזה. לטענתו "עיקרון השוויון מחייב שככל שמוענק פטור מארנונה, הוא יוענק לכולם במידה שווה."

כשבישיבות ילמדו מה שלומדים בבתי הספר (כולל לימודי ליבה), אז יש לדון בערך השוויון. עד אז, ישיבות הן סתם מקום בו נאספים צעירים כדי שישטפו את מוחם בהבלים.

07.11.10

כלכליסט

שלושה חרדים הגישו ביום חמישי עתירה לבג"ץ נגד חברת אלקטרה נדל"ן, שר הפנים והוועדה לתכנון ובנייה, לפיה הם מתנגדים לחפירת פרויקט הבנייה בבית הקברות בגבעת אנדרומדה ביפו.

כשזה נגד החילונים - מוסד הבג"ץ הוא לפתע כשר למהדרין. איזו צביעות ודו-פרצופיות!

08.11.10

ynet

הצעת החוק הפרטית של נסים זאב מש"ס גורסת שאסור לאישה להפיל את עוברה לאחר השבוע ה-22, כי לטענתו מדובר בתינוק חי. גם סגן השר ליצמן נכח בדיון, וכאשר עובדת משרדו הציגה עמדה הפוכה ממדיניותו של ליצמן, הוא נזף בה ואמר שהיא לא תוזמן לדיונים נוספים.

ניסים זאב וליצמן למדו שנים רבות את "רפואת חז"ל" (דעת אמת). הם מומחים עולמיים ולכן הם מרגישים צורך לקבוע עמדה במה שבפועל אין להם בו מושג ירוק.

09.11.10

nrg

במסגרת חבילת ההחלטות הוותיקה הקרויה "המדיניות הכלכלית לשנים 2012-2011", על כל בחור ישיבה החל מגיל 22 לעשות שירות אזרחי במשך שנה במקום שירות צבאי, והממשלה שללה משר הביטחון את האפשרות לגייס את האברכים המתאימים מביניהם לצבא. שלושה ארגונים: עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון, הפורום לשוויון בנטל והתנועה לאיכות השלטון - פנו לבג"ץ כדי לדון בעניין, אבל המדינה, זו הפעם השלישית ברציפות, דוחה את הדיון בתירוצים שונים.

כשיהיו מיליון חרדים, מי יתגייס? הכנסת לא רואה מעבר לזמן כהונתה. ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם בצה"ל, תת-אלוף אמיר רוגובסקי, בכנס שדרות לחברה, מזהיר: בשנת 2020, חמישית מהמועמדים לשרות ביטחון יקבלו פטור בגלל "תורתם אומנותם" (גלי צה"ל).

21.11.10

nrg

הרבנות הצבאית לחצה על שטראוס-עלית להפסיק לייצר חטיפים המכילים אבקת חלב מחו"ל. על פי ההלכה, אסור לצרוך מוצרים המכילים "חלב נוכרי", כי אולי הגוי יערבב בהם מוצר חלב של חזיר.

 

21.11.10

ynet

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה בחודש את ההצבעה על הצעת החוק של ח"כ משה מוץ-מטלון מישראל ביתנו לחייב בשירות לאומי או אזרחי את אלו הפטורים משירות צבאי.

מושכים זמן...

22.11.10

דה-מרקר, nrg

ארגון הגג של הנכים בישראל ועמותת נגישות ישראל הגישו הבוקר עתירה לבית המשפט העליון כנגד משרד התחבורה ואגד, על כך שהם מעכבים התקנת מסכים דיגיטליים לשירות לקויי ראייה ושמיעה, קשישים ואנשים המתקשים בעברית - בלחץ השרים החרדים.

רק אנשים מיוחדים מסוגלים לראות בעזרה לזולת משהו גס. אילו תכנים "לא ראויים" יכולים להיות מוצגים על המסכים הללו? לראש הכחול של חרדים המתנגדים להם - הפתרונים. תנועת "ישראל חופשית" מבקשת לקיים הפגנה כנגד הכפיה הדתית (דה-מרקר).

24.11.10

nrg, וואלה!

"חוק המשתמטות" נפל בכנסת בגלל ערר של ש"ס.

 

25.11.10

ynet

עיריית תל אביב יצאה ביוזמה להפעיל קוי אוטובוסים בשישי בערב, כדי שמבלים יוכלו להגיע למרכזי הבילוי ובחזרה לביתם. החרדים בעירייה הטילו וטו. בחולון, הסידור עובד בצורה מוצלחת.

 

29.11.10

mynet

הזמר חנן יובל הציע לעיריית קרית אונו להנציח את שם המשוררת יונה וולך. העירייה מסרה כי תתמוך בהצעה ותנסה לקדם את ההנצחה בקריאת רחוב או כיכר על שמה. עמי גורט, נציג ש"ס במועצת העיר, מתנגד וטוען ששיריה של המשוררת גסים ופרובוקטיבים.

דיונים בהלכה על בעילת ילדה בת שלוש זה לא גס ופרוורטי?

09.12.10

mynet

חרדים תועדו כאשר הם מגיעים ביום שישי לשוק מחנה יהודה ומפריעים לקונים ולסוחרים הנמצאים שם לערוך קניות, כי לדעתם השוק צריך להיות סגור לפני כניסת השבת.

 

12.12.10

דה-מרקר, nrg

חבר מועצת הרבנות הראשית, הרב רצון ערוסי, גיבש תוכנית להטמעת המשפט העברי בישראל. לפיה ייקבע בחוק כי כל הצעת חוק שתעבור בכנסת תחויב בחוות דעת של המשפט העברי. ערוסי גם מתכנן לקבוע שכל שופט בבית המשפט העליון יחויב להתייחס למשפט העברי בכל פסיקה, ושופטים יחויבו לעבור ימי עיון והכשרה במשפט העברי.

מזעזע, אנו בנתיב המהיר למדינת איוולת הילכתית.

20.12.10

ynet

חרדים שלא ישרתו בצבא אבל יעשו שנת שרות אזרחי בלבד, יקבלו מענק תוספת במשכנתא בגין חודשי שירות אזרחי. התוספת תינתן לזכאים בתוכנית 'חסרי דירה' ותתווסף לזכאות האישית של מבקשי הסיוע, בדומה לתוספת כיום למי ששירת בצה"ל/שירות לאומי.

שנת שרות אזרחי אחת שווה שלוש שנים הכוללות סכנת חיים בצבא. זהו ההיגיון והצדק של ממשלת ישראל.

21.12.10

mynet

חברי המועצה החרדים דרשו שפסל דוד יוזז ממקומו. לטענת החרדים, לא ייתכן להציב פסל עם פנים במקום כה קדוש כקבר דוד בהר ציון. הלחץ להזזת הפסל החל לאחר שאלמונים ריססו אותו.

האם עלה על לבם של החרדים לגנות את המעשה הפונדמנטליסטי שממנו גזרו קופון?

25.12.10

דה-מרקר, ישראל Now

עמותת חדו"ש מזהירה: המפלגות החרדיות ושר הבינוי והשיכון אטיאס מקדמים את הצעת החוק לסבסוד משכנתאות בפריפריה, מפני שמשרד השיכון מקדם תוכניות לבניית עשרות אלפי דירות לחרדים בערי הפריפריה. מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון, הרב אורי רגב:"החזר המשכנתא הוא סוג חדש של קצבה שנתפרה עבור חרדים... הטבה זו תחבל בסיכוי להוציא משפחה כזו לשוק העבודה."

 

26.12.10

כלכליסט

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מתנה תוספת של 20 מיטות אשפוז פסיכיאטריות לבית החולים הדסה בירושלים בכך שהאשפוז במחלקה ייעשה בהפרדה בין המינים, וזאת בניגוד להמלצת מומחים. ברוב בתי החולים לבריאות הנפש אין הפרדה מגדרית במהלך היום, והפרדה זו היא רק בחדריהם הפרטיים של החולים והחולות. אם התוכנית של ליצמן תתממש, ההפרדה תהיה הפרדה מוחלטת.

 


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.11.10

mynet

כ־150 תושבי רחובות חוששים מהתחרדות העיר והם הפגינו מול בניין העירייה במחאה על הקמת המקווה ברחוב שדרות ח"ן, והכוונה להקים בית כנסת בשכונת מקוב. יו"ר ועד הפעולה של שכונת שדרות ח"ן והסביבה, אורי בן צבי:"העירייה מקבלת החלטות שמשנות את הנוף העירוני מתוך חוסר התחשבות בוטה בתושבים. זה בא לידי ביטוי בהקמת שני מקוואות לנשים ולגברים בשדרות ח"ן, שזו שכונה חילונית, וזה בניגוד לרצון התושבים. כמו כן, בהחלטה לעקור חורשה בשכונת מקוב ולהקים שם בית כנסת."

 

04.11.10

גלובס, גלי צה"ל

האתר החרדי "לדעת" מדווח על יוזמה של חרדים "להילחם על הבית", במטרה להפוך שכונות חילוניות ואת התושבים החילוניים ל"מתחרדים". הדירות יירכשו בצורה מאסיבית ע"י איש קש חילוני, על מנת שלא להרתיע את המוכרים ואת תושבי השכונה בכך שהדירות הולכות לחרדים, וכדי למנוע עליות מחירים.

לנו כמובן, הדברים אינם חדשים.

11.11.10

mynet

תושבי שכונת מוסררה שבירושלים הופכים את דירותיהם לבתי כנסת, ישיבות ותלמודי תורה.

ואנו חשבנו לתומנו שיש מצוקת דיור במגזר החרדי.

11.11.10

mynet

תושבים חילוניים בפתח תקוה הזמינו את ירון ידען מארגון "דעת אמת" להרצאה במסגרת 'שבת תרבות'. אולם הארוע לא התקיים כי לטענתם העירייה נכנעה ללחץ מצד גורמים חרדיים, שדרשו לבטל את השתתפותו.

 

18.11.10

הארץ

חרדים מארגון ההחזרה התשובה "ראש יהודי" פועלים בתל אביב. החזון הוא: 'שיכירו את הקב"ה, שיידעו שהיהדות רחבה, שיתעניינו.'

נראה עוד ניסיון מובהק של החזרה בתשובה ותיחרוד.

19.11.10

ynet

קריית-גת סובלת משינוי דמוגרפי. למן הקמתה היא ניחנה ברוב של תושבים מסורתיים, אולם אלה חיו תמיד בשלום עם שכניהם החילונים. כיום קריית-גת סובלת מהשתלטות חרדית, הכוללת בניה לא חוקית של חרדים, תוך עצימת עין של העירייה. החילונים מתכוונים לעזוב למקום אחר.

 

02.12.10

דה-מרקר

החקלאים טוענים ששר השיכון אטיאס חומד את קרקעותיהם ומבקש להפכן לקרקעות לבניה עבור הציבור החרדי. חבר מושב כפר ורבורג: 'שר השיכון ויו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל, אריאל אטיאס, חומד את הקרקעות שלנו כדי לבנות עליהם לחרדים שיכונים זולים, זה לא יקרה. הסעיף המתועב בחוק ההסדרים לפיו נוכרז כפולשים, מהווה הכרזת מלחמה של מועצת מינהל מקרקעי ישראל והממשלה על ציבור החקלאים.'

 

14.12.10

כלכליסט

מתחם היתומים של שנלר בירושלים ייהפך לשכונה חרדית המיועדת לחסידי גור. עד ראשית שנות החמישים אופיינו השכונות שסביב המתחם באוכלוסיה חילונית, אך מאז עברה השכונה תהליך מהיר של התחרדות, ורבים מתושביה הוותיקים נטשו אותה.

 

16.12.10

ynet

גלעד פדבה, חוקר תרבות, קולנוע ומגדר קורא "לא להפסיד השכונות למחזירים בתשובה".

 

22.12.10

הארץ

שבע משפחות ברסלביות הגיעו לרמות השבים ומנסות להשתלט על היישוב. התושבים: "רובנו ככולנו נאורים ופלורליסטים, ומוכנים לקבל את האחר. עם זאת, ניסיונם המר של יישובים אחרים מוכיח שחדירה חרדית הנעשית באין מפריע, מסתיימת לעתים קרובות בהשתלטות מוחלטת על שכונות או יישובים שלמים."

 

31.12.10

nrg

עיריית תל אביב החליטה להכשיר את גן הילדים הלא חוקי של תנועת בני עקיבא, שפועל סמוך לבית הספר ארזים, וזאת למרות שהעירייה הורתה בעבר לסגור את המקום וקבעה כי לתנועה אין את האישורים המתאימים להפעיל במקום גן ילדים.

 


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.11.10

וואלה!

יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ מוזס, הישווה את העיתונות החילונית לעיתונות הנאצית לפני מלחמת העולם השניה בגרמניה: "אתה יכול להעתיק בשקט קטעים מהשטירמר ולהשוות אותם לתקשורת כאן. השם ירחם."

רועי כ"ץ, מערכת וואלה! חדשות, הגיב על כך ואמר: "חבר הכנסת מוזס לא נתפס בפליטת פה או הוקלט מטנף בחשאי. הדברים נאמרו בראיון מסודר, כשהוא מודע היטב לכך שאת חיציו המורעלים הוא מכוון הישר לעיתונות החילונית בישראל. בראיון פולו-אפ באתר האינטרנט החרדי 'בחדרי חרדים' אמר אותו מוזס, שהוא אינו חושש מחקירת משטרה בחשד להסתה."

06.11.10

הארץ

עדי זוארץ, בת 29 מאשקלון, הגישה לרבנות באשקלון תמונת פספורט לצורך הכנת תעודת הנישואים שלה. מישהו ברבנות חשב שהתמונה אינה צנועה מספיק ולכן מחק בטיפקס "אזורים אסרטגיים".

זו חולניות מינית לראות בצווארה של אישה משהו מגרה.

06.11.10

נענע10

סיפורה של מירב, אישה עגונה. בעלה ברח לפני חמש שנים. לאחר שנמצא הוא דרש ממירב ויתור על מזונות עבר ועתיד - ויתור על חוב ענק. בית הדין הרבני תומך בבעל בניגוד לפסיקת בית המשפט למשפחה. כמו מירב יש אלפי נשים שנסחטות ע"י הבעלים. בית הדין לא נתן גט לאישה מוכה (כי אלה לא מכות מוות) וגם אישה לא קיבלה גט למרות שהבעל קיים יחסי מין עם בתו.

מירב טוענת: "סרבנות גט זו אלימות בחסות בתי הדין". אושרת קוטלר המליצה לנשים לא להתחתן על פי ההלכה: "אני בעד זוגיות, אבל אני לא בעד להיות שבויה בידיה של ההלכה. רע לי מאוד שאנשים כועסים עלי, אבל זו דעתי" (nrg).

07.11.10

ynet

אישה וילדיה סבלו משך שנים מהתעללות מזעזעת, הכוללת התעללות מינית, נפשית ופיזית מצד הבעל/האב. אחרי שקיבלה גט, היא ביקשה להגר עם הילדים לארה"ב. בית המשפט פסק כי טובתם המובהקת של הילדים היא להגר לארה"ב עם אמם. בית הדין הרבני, למרות זאת, פסק זכויות ביקור לאב המתעלל והוציא צו איסור יציאה מן הארץ נגד האישה.

האם הרבנים בבית הדין הרבני תומכים בהתעללות, גם התעללות מינית של אב בבנותיו? זה קורה רק במדינה לא נורמלית בה קיימות שתי מערכות משפט נפרדות ומנוגדות.

07.11.10

ynet

יהודה דוד וולפא, הרב של ראשון לציון, מסרב שלושה שבועות לפתוח תיק נישואים עבור זוג, כי לטענתו שם משפחתה של האישה אינו יהודי ולכן היא איננה יהודיה והוא מסרב להנפיק תעודת רווקות עבור החתן המיועד, שאין לו ספק ביהדותו, זאת מחשש כי יינשא לבחירת לבו בעיר אחרת.

אנו קוראים: הפסיקו להתחתן ברבנות בכלל.

08.11.10

ynet, נענע10

כמה רבנים בבני ברק פרסמו קריאה שבה אסרו על השכרת דירות לעובדים זרים ואיימו על המשכירים: "המשכירים לוקחים על צווארם את האסונות הרוחניים שיצאו מזה." לאחר מכן הצטרפה גם עיריית בני ברק.

כמות חריגות הבניה בבני ברק כה גבוהה וזה מה שמעניין את העירייה?

09.11.10

ynet

לחנה קהת, מייסדת 'קולך', הוענק תואר ד"ר של כבוד ממכון ויצמן. מאידך בחברה הדתית קולה מושתק.

 

11.11.10

nrg

הרב אליהו אברז'ל, אב בית הדין הרבני בירושלים, הוציא פסק הלכה שאוסר על שמיעת שירים מפי הומוסקסואלים "בגלל שהמסרים שהם מעבירים עלולים לקלקל את בני הנוער ולהשפיע עליהם להתנהג כמותם."

אתר חופש מוציא פסק הלכה לפיו אסור לשמוע בקול רבנים המברברים שטויות.

15.11.10

mynet

הוועד למען טוהר המחנה, הנחשב לגוף חרדי קיצוני, הכריז על הקמת מחלקת כשרות שתפקח על חנויות הבגדים. במודעה מטעמם נכתב כי נשים רבות במגזר נוהגות לקנות בגדים שאינם עומדים בקנה המידה הרצוי ו"הדבר גורם להרס הצניעות במחנה."

אנו מקווים שהוועד ישמור שכל אישה לא תסתובב יותר מפעם או פעמיים בחודש ברחובות. זה נוגד את ההלכה.

17.11.10

nrg

הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של העיר צפת: "ברגע שיש יותר משלושה ערבים בשכונה, המשמעות ההלכתית היא שהיהודים מפנים להם את המרכז. יהודי לא צריך לברוח מהערבים. יהודי צריך להבריח את הערבים."

מאמר מאת מערכת הארץ: "גזענות בחסות התורה": רבנים אלה ורבים אחרים, המטיפים בבתי הכנסת, כותבים בבטאונים ומוציאים לאור ספרים גזעניים, הם עובדי ציבור הנהנים ממעמד רם, שכר נאה והטבות על חשבון משלם המסים. דיינים... מחויבים לכללי אתיקה מחמירים, בדומה לשופטים, ואסור להם להתבטא בעניינים פוליטיים.

22.11.10

ynet

עיריית ירושלים מארגנת מופע הצדעה לכוחות הביטחון בבנייני האומה. הזמר החרדי יעקב שוואקי דרש שהגברים יישבו באולם והנשים ביציע - והעירייה הסכימה.

אנו מסכימים שיעקב שוואקי יחטוף מלקות עקב בקשתו להפרדה (לדוגמה ראו ב-ynet). עדכון: העירייה מצאה פיתרון "יצירתי" האולם יחולק לשלושה: נשים, גברים, ונשים וגברים (mynet). האם הזמר שדרש הפרדה עדיין יופיע? מעניין...

22.11.10

mynet

נער ממוצא אתיופי, בן 13, ביקש להיכנס ולטבול במקווה בבני ברק. עובד מהמקווה קילל אותו קללות גזעניות ואז היכה אותו, המשיך לרדוף אחריו ואף היכה את קרובי משפחתו שניסו לסייע לו. נגד האיש הוגש כתב אישום.

אהבת ישראל, כל ישראל חברים, אם הם לבנים וצחורים, כמובן.

23.11.10

ynet

רבקה לוביץ' מספרת שרוב הציבור אינו מודע לכך שמי שנישא בנישואין אזרחיים מוכרח להגיע לפתחו של בית הדין הרבני אם ירצה להתגרש (כשהצדדים יהודים). נראה שהגירושים, אם יהיו, אמורים להיות קלים, אך בפועל בתי הדין הרבניים מעגנים אישה שנישאה בנישואים אזרחיים וכעת רוצה להתגרש בגלל אלימות של בעלה.

 

25.11.10

הארץ

זוג שגר בדיור ציבורי ומתגלה שהבעל מכה את האישה, האישה תועבר למקלט, וכנראה תאבד את החזקה על הילדים, ובמקרים רבים את זכותה לדיור הציבורי - זאת בגלל פסיקות של בית הדין הרבני, שמתעלם מנוהל ברור של משרד השיכון ומחליט להעביר את הדירה לידי הבעל המתעלל.

 

25.11.10

ynet

האגודה של הקהילה הגאה הגישה תביעה משפטית נגד העיתון "מקור ראשון" בטענה שהוא מפלה כנגד הומוסקסואלים, לאחר שהעיתון לא הדפיס מודעה הקוראת לדתיים הומוסקסואלים להעזר בשרותי האגודה.

 

01.12.10

ynet

בעקבות התבטאויותיו האחרונות של רב העיר צפת, שמואל אליהו, שאמר כי אין להשכיר דירות לערבים, הגיש המרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית עתירה לבג"ץ, לפיה יש להגיש כתב אישום כנגדו אם יתבטא כך שוב.

 

07.12.10

ynet, נענע10, הארץ

כחמישים רבנים הצטרפו לגילוי הדעת של רבני צפת ובני ברק והרב עובדיה יוסף, שבו נכתב כי חל איסור הלכתי חמור על מכירה או השכרה של דירות וקרקעות בארץ ישראל למי שאינו יהודי.

חילוניים, אתם הבאים התור.

10.12.10

הארץ

אלי צביאלי, תושב צפת בן 89 אשר משכיר דירה בעיר העתיקה בעיר לשלושה סטודנטים ערבים, אמר על יוזמת הרבנים מצפת: "כל עוד לא מעמידים לדין את מי שיזם את הצעד הזה, אותם אנשים ימשיכו לשכשך במים עכורים. שמעתי על התארגנות הרבנים, זה כואב לי."

מסתבר גם שלא רק שרבנים קוראים לא להשכיר דירות לערבים אלא גם מכינים "מלשינון" (nrg, וואלה!).

12.12.10

נענע10

שלושה רבנים מהשומרון, הרב של אלון מורה - אליקים לבנון, רב היישוב יצהר - דודי דודקביץ ורב היישוב שבי שומרון - יהושע שמידט, זומנו לחקירה בחשד להסתה לגזענות בעקבות גילוי דעת שלא להעסיק ערבים, עליו חתמו לפני כשנתיים.

 

12.12.10

nrg, וואלה!

ח"כ בן ארי רוצה להגיש הצעת חוק שתתן חסינות לרבנים, כמו זאת לה זכאים חברי כנסת, בכל הנוגע לתפקידם כפוסקי הלכה. "לא ייתכן שרבנים יחטאו לתפקידם ההלכתי ההיסטורי, ובשל חוקים המגבילים את חופש הביטוי, ימנעו מלפרסם פסקי הלכה, או יעוותו את ההלכה מקדמא דנא, מפני אימת הפרקליטות."

הההלכה פוטרת גבר שאונס ילדה הקטנה משלוש מעונש... נראה את הרב שיחזור על דברים כאלה היום.

21.12.10

וואלה!

הרבנות הראשית לישראל אוסרת על בתי עסק המקבלים תעודת כשרות להציב עצי אשוח לקראת חג המולד ומאיימת על בתי העסק הכשרים שכשרותם תפסק אם יציבו אשוח כזה.

אוי, האנטישמיות והשנאה שהרבנים מקדמים.

26.12.10

ישראל Now

אמנון יצחק וארגונו מנהלים מלחמת חורמה כנגד זמרים אשר מופיעים מול קהל מעורב. בהרצאותיו האחרונות השליך אמנון את "המוזיקה הפסולה" וזאת לאחר שמאמיניו מנפצים את הדיסקים.

 

27.12.10

nrg

חשד: המועצה הדתית בקריית מלאכי מפרידה קבורת 'צברים' ואתיופים. בבית הקברות יש תעלה אשר מפרידה בין האוכלוסיות.

 

29.12.10

וואלה!

עשרים תלמידות תיכון מזרחיות-חרדיות מבני ברק לא התקבלו לסמינרים "אשכנזיים" בשל מוצאן המזרחי, ולכן מתחילת שנת הלימודים הן בביתן. הורי הבנות טוענים שבנותיהן לא התקבלו בגלל שישנה מכסה לקבלת מזרחיות.

כל ישראל חברות, אבל לא בבית ספרנו...

29.12.10

nrg,‏ mako

רבנים בקורס גיור צבאי גילו שחייל שנמצא בקורס הוא הומוסקסואל, והכריחו אותו לחתום על ויתור.

 

29.12.10

ynet

הרב דב ליאור, מבכירי פוסקי ההלכה בציונות הדתית, קובע כי לאישה אסור לקבל זרע מגבר שאינו יהודי, כי ליילוד יהיו תכונות גנטיות שליליות, שלדעתו מאפיינות את מי שאינו יהודי. לאימהות החד-הוריות סיפר שילדים ללא דמות אב הם "גם פושעים, גם עבריינים וגם כל מיני תופעות שליליות".

הרב דב ליאור מוזמן לקרוא את יומני חופש, שם ימצא רבנים רבים שהם גם פושעים, גם עבריינים וגם בעלי כל מיני תופעות שליליות.

31.12.10

נענע10, ynet

הרב שמואל אליהו, רבה של צפת ויוזם מכתב הרבנים שקראו שלא להשכיר דירות לערבים, זומן לחקירה במטה מחוז ירושלים. המשטרה זמנה לחקירה, בהוראת הפרקליטות, עשרות רבנים, שמרביתם חתומים על מכתב הרבנים. חלקם לא התייצב לחקירה.

לקבל שכר מהמדינה, מותר. לשמור על חוק המדינה... רק אם ממש רוצים.


פינת הפשיעה והפינה האפלה - פרעות הקברים ביפו ובברזילי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.11.10

ynet

עשרות חרדים הפגינו במתחם אנדרומדה ביפו, במחאה על עבודות בנייה הנערכות במקום. שלושה מהם נעצרו.

מה ששעמום עושה לאנשים. לאתר 'חופש' יש פתרון יצירתי עבורם: שיתגייסו לשלוש שנים לצבא, ואח"כ ילכו לעבוד.


פינת הפשיעה והפינה האפלה - הונאת ענק בכוללים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

21.11.10

וואלה!, mako,‏ ynet, נענע10, הארץ

חשד להונאת ענק במשרדי עמותות של מוסדות חינוכיים-תורניים חרדים ברחבי הארץ: מוסדות חינוך תורניים בירושלים, בבית שמש ובביתר עילית חרדיים חשודים שזייפו אלפי תעודות זהות על מנת לקבל תקציבים ממשרד החינוך. שישה חשודים נעצרו במעשים, ועוכבו לחקירה ארבעה בני אדם נוספים.

ומה מטריד את עורכי האתר החרדי "בחדרי חרדים"? - מיהו הפושע שהלשין...

21.11.10

ynet

לאור הונאת הענק לכאורה של הכוללים, עסקן חרדי סיפר ל-ynet כי קיימת תופעה רחבת היקף של דיווח כוזב על מספרים ושמות של תלמידים, ובמקרים חריגים יותר - כמו זה שנחשף היום - יש שלכאורה מזייפים תעודות זהות ומסמכים אחרים. הוא סיפר שמותר לגנוב מהמדינה שלא פועלת על פי חוקי ההלכה.

 

22.11.10

ynet

במהלך דיון בהארכת מעצרם של ששת החשודים בפרשה ההונאה בישיבות החרדיות בבית משפט השלום בירושלים, טענה נציגת המשטרה כי חיים הירשמן, ישראל הירשמן, מתתיהו הירשמן, שמואל הירשמן, אליעזר לנדי ויצחק אלכס - פעלו באופן שלא יבייש "ארגון פשיעה": "מדובר בשיטה שפועלת כבר שנים רבות. במהלך הפשיטה אתמול נתפסו מיליוני שקלים, חלקם במזומן, כאשר מקצת הכסף שנגנב שולשל ישירות לכיסי החשודים ומקצם למקורות אחרים."

החשודים שמרו על זכות השתיקה (נענע10).

01.12.10

הארץ

עובד משרד חינוך בן 47 נחשד ונעצר במעורבות בפרשת ההונאה של העמותות החרדיות, שנחשפה לפני כעשרה ימים. על פי החשד, הפקיד העביר רשימות שמיות של אנשים שאינם מקבלים קצבה, על מנת שאחראי הכוללים יוכלו להגיש בקשות מזויפות לקבלת קצבה בשמם. בתמורה, כך חושדת המשטרה, קיבל העובד שוחד.

מוזר, אנו היינו בטוחים שהחשודים בכוללים קבלו את הרשימות הללו מפי השכינה והגבורה. כך נהוג במגזר...

15.12.10

mako

העיתון ידיעות אחרונות מגלה כי בכוללים רבים ברחבי הארץ מדווח על מספר רב של תלמידים מאשר אלו שלומדים בפועל - כך גונבים הכוללים כסף מהמדינה.

לא להעביר להם תקציבים בכלל, זהו הפתרון היחידי.

16.12.10

נענע10

חיים ועקנין, תושב מודיעין עלית, נעצר בחשד שסייע בהונאת הכוללים הגדולה. הוא לכאורה העביר מידע לישיבות על ביקורות צפויות של נציגי משרד החינוך, לשם בדיקת מספר התלמידים הלומדים בישיבות לצורך מתן מלגות.

 

23.12.10

הארץ

מהן השיטות שבהן השתמשו הכוללים שהונו את מדינת ישראל? הזעקת אברכים שלא לומדים בכולל בעת ביקורת, זימון אותו אברך מספר פעמים עם תעודת זהות שונה בכל פעם, ואם מגלים את התרמית - אז ראשי הכוללים נוקטים באיומים.

 


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.11.10

הארץ

עבריין מין חרדי בן 19,שאנס את ארבע אחיותיו, דורש משרות בתי הסוהר: "תנו לי טיפול לשיקום עברייני מין רק על ידי עובד סוציאלי גבר ולא אשה." זאת לטענתו בגלל צווי צניעות וקודים תרבותיים עמוקים.

אין גבול לציניות.

01.11.10

הארץ

אהרן מושאשוילי בן ה-38 מקריית ים אנס צעירה הלוקה בשכלה ונפשה ונידון לעשר שנות מאסר. בתום הטיעונים לעונש לא הביע מושאשוילי חרטה או צער, ובקשתו היחידה הייתה לדחות את מתן גזר הדין בכדי שיוכל לצום על מנת "להסיר את רוע הגזירה".

מעניין ממי קיבל האנס את הרעיון לצום כדי שיסולח לו...

01.11.10

News1

בד"ץ העדה החרדית בבני ברק אישר הסכם בין שני אנשי עסקים חרדים, שמטרתו הייתה להונות את הסוכנות היהודית ואת רשות המסים. שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ד"ר מיכל אגמון-גונן, הראתה בפסק הדין שהחרדים ידעו שההסכם אינו חוקי.

 

02.11.10

נענע10, ynet, הארץ, וואלה!

"אלוהים נגלה לנגד עיניו וביקש ממנו לזרוק את ילדו ממרפסת הבית" - כך הסביר למשטרה אב שניסה לזרוק את בנו מהמרפסת.

מדוע מתייחסים לאדם כזה כמשוגע, אבל אברהם, בסיפור המקראי, נתפס כאיש בעל אמונה והוכרז כאבי האומה?

02.11.10

ynet

טוען בבית משפט רבני נעצר בחשד כי ביצע מעשים מגונים בשלוש נשים שביקשו את סיועו בדיונים משפטיים בבית הדין הרבני. הוא הודה בחשדות.

 

03.11.10

נענע10, הארץ

אליהו צביאלי, ניצול שואה בן 89, השכיר דירה לערבים שלומדים בצפת. עקב כך הוא קיבל בימים האחרונים איומים בטלפון וגם נתלו סביב ביתו כרוזים בהם כתוב 'לוחם תש"ח צביאלי מחזיר ערבים לצפת! בושה וחרפה לנו!' כשברקע קורא רב העיר שלא להשכיר דירות לערבים.

פרופ' עליזה שנהר, יו"ר ועד ראשי המכללות ונשיאת המכללה האקדמית עמק יזרעאל, מגיבה (ynet): "אליהו צביאלי... החל לסבול לאחרונה, כתוצאה מן ההסתה של איש הדת היהודי-ישראלי, מאיומים כי ביתו יישרף אם ימשיך להשכיר את הדירה לערבים. ואנחנו - שותקים."

04.11.10

nrg

בנו בן ה-20 של רב חרדי בכיר וידוע בבני ברק - נחשד בביצוע מעשים מגונים בנערים אותם הדריך, אבל בישיבה העדיפו לא להתלונן במשטרה ולהפנות אותו ל"טיפול" בעמותה שהוקמה במטרה להתמודד בצורה רצינית עם בעיית עברייני המין בחברה החרדית.

נשמע באמת מאוד "רציני" הטיפול דרך העמותה הזו והעיקר שלא ידלוף למשטרה...

07.11.10

ynet

האתר החרדי "חדרי חרדים" פרסם ששר הפנים, אלי ישי, טען כי נושא התגמול לאברכים הוסדר למעשה עוד טרם הדיון בחוק תקציב המדינה בינו לבין משרד האוצר. בלשכתו של שר הפנים התגוננו: "ישי אמנם התבטא כך, אך לא היה הסכם, אלא הסכמה."

 

09.11.10

ynet

כ-300 חרדים הפגינו ברחוב אגודת ישראל בירושלים במחאה על פינוי של מחסן בשכונת מאה שערים בעיר ורגמו שוטרים שבאו לעשות סדר.

אין עבודה - יש שעמום.

11.11.10

ynet

חרדים בשכונת מאה שערים בירושלים יידו אבנים לעבר כוחות משטרה שסיירו במקום. שוטר נפצע באורח קל בראשו ופונה על ידי מד"א לקבלת טיפול רפואי. החשודים במעשה נמלטו מהמקום.

 

14.11.10

דה-מרקר, mako

השחקן ובמאי יהודה ברקן מואשם בהשמטת הכנסות בסכום של 2.25 מיליון שקל מרשויות המס. על פי החשד ברקן התחמק מתשלום מס והעלים הכנסות שצמחו לו מעיסוקיו בהפקת אירועים למגזר הדתי החל משנת 1999. ההעלמה לכאורה בוצעה באמצעות תלושי שכר פיקטיביים וחברות הרשומות על שמות בנו, עידו ברקן ואשתו, אילנה ברקן.

 

15.11.10

mako

נכדתו בת ה-17 של הרב משה הירש, שהיה ממנהיגי נטורי קרתא, התארסה בסוף השבוע לבחיר ליבה בן ה-15. למרות שגיל הנישואים המותר בישראל עומד על 17, יכול בית המשפט לענייני משפחה לאשר מקרים חריגים, זאת כאשר גילם של בני הזוג הוא מעל 16.

 

15.11.10

ynet

תושב חדרה בן 55 נעצר בחשד שתקף את שכנו, מפני שזה לא הגיע לברית של נכדו. החשוד הטיח בו מילים קשות, וגם ניסה להצית את רכבו. החשוד מכחיש.

 

17.11.10

ynet

לפי דו"ח חופש הדת של משרד החוץ האמריקאי - ישראל הופכת דתית ואלימה. בדו"ח נסקרו הפגנות אלימות על רקע דתי, 40 אלף גיורי מדינה שמוטלים בספק, קווי המהדרין, 360 אלף עולים שיהדותם אינה מוכרת, קריאות "נאצים" כלפי שוטרים - כל אלו, ועוד נתונים מדאיגים אחרים.

מדהים שהנתונים מדאיגים את ארה"ב הרחוקה אבל לא את רוב רובם של שרי ישראל החילוניים. הם לא מפנימים שמשרותיהם זמניות וגם עתיד המדינה זמני בגלל מדיניות הכניעה שלהם לדתיים ולחרדים.

18.11.10

הארץ

לפני מספר שנים נפתחה חקירה פלילית וחקירת מח"ש, ונחקרו בה חשדות לפיהן מכללות שונות העניקו לשוטרים תעודות כוזבות מהרבנות הראשית. לאחר החקירה החליטה המשטרה להפסיק את מתן ההטבות, השוטרים עתרו לבג"ץ בדרישה להמשיך לקבלן וטענו כי קיבלו אותן כדין. בג"ץ קבע היום שמאות שוטרים קיבלו תשלום פסול על לימודי דת.

אולי למדו איך לא לתפוס עבריינים דתיים בהפגנות אלימות...

22.11.10

וואלה!

בבית הכנסת המרכזי בערד מתחולל מאבק בין חסידי חב"ד לבין חסידי גור. כל צד מהניצים מנסה לנכס לעצמו את בית הכנסת.

לאתר 'חופש' יש פיתרון: החב"דניקים וחסידי גור יגויסו לצבא, והבניין ישמש מתנ"ס לכל ילדי ערד.

22.11.10

mynet

שני מבקרים תמימים שהגיעו בשבוע שעבר לסיבוב בשכונת מאה שערים וביקשו לאכול - נרגמו באבנים ע"י תושבי המקום. לפי עדות אחד המבקרים: "בתוך שתי דקות הגיעו 15 צעירים עם חליפות זברה ומישהו החל לצרוח עלינו 'בלשים'. הסתובבתי אליהם ושאלתי אותם 'אני נראה לכם שוטר?'. בתגובה הם החלו לצעוק 'נאצים'. לאט לאט הצטרפו אליהם עוד אנשים."

הפושעים לא נעצרו.

23.11.10

הארץ, ynet, נענע10, mako

"הרב המתעלל" אליאור חן ודוד קוגמן קיבלו עונש של 20 שנים בכלא. אברהם מסקלצ'י ושמעון גבאי קיבלו 17 שנים בכלא. בהכרעת הדין כתבה השופטת נאווה בן-אור כי הנאשמים "חתרו במעשיהם תחת התשתית המוסרית היסודית ביותר של החברה האנושית." הארבעה הורשעו בשורה של עבירות התעללות קשות, בין השאר: טלטול ילדים, כפיתתם באזיקונים וחבלים, האכלת צואה, הצמדה לתנור חשמלי, שפיכת אלכוהול וזריית מלח על פצע, סגירה במזוודה ועוד.

 

28.11.10

נענע10, ynet, וואלה!, גלי צה"ל, הארץ, nrg,

אב ל-12 ילדים מבני ברק נעצר בחשד שביצע מעשים מגונים בשלושת בנותיו, ובתוך כך בניו עזרו לו לבצע את זממו. הבת הבכורה הפכה כנראה להיות לו לבת זוג.

מוסר דתי מהווה את אחד היסודות להטפה המיסיונרית לחזרה בתשובה.

28.11.10

ישראל Now

בפעם החמישית אירע מקרה אלימות קשה בבית ספר ממלכתי דתי בנתניה, שבו אב תקף את המורה של בנו כי לדעתו היא אשמה בהדרדרות של בנו בלימודים.

מה פתאום, אין אלימות בחינוך הדתי...

30.11.10

mako, נענע10, ynet, הארץ

אליאור חן הורשע בכל סעיפי האישום כנגדו, למעט אחד מהם.

אליאור חן, בהקלטות שהגיעו לנענע10, טען שמקנאים בו על חכמתו הרבה, ושלא ניתן להאשימו באלימות כי הוא רק הטיף.

01.12.10

וואלה!

תושב ארה"ב בן 28 בעל חזות חרדית נעצר בחשד לביצוע מעשים מגונים במספר קטינים, בעת שבילו בפארק סמוך לביתם בבית שמש. לפי הנערים, הם הותקפו מינית ע"י החשוד. אחד הנערים צילם את החשוד מאונן.

 

07.12.10

הארץ

שליח חב"ד מצפת נתפס עם ארבעה ק"ג של קוקאין. לאחר מעצרו אמר שהמארח שלו הפציר בו לקחת את המזוודה, והוא בדק אותה אך לא מצא דבר. קהילת חב"ד התגייסה לעזרתו של העצור.

 

14.12.10

ynet

תינוק שעבר ברית מילה דימם בצורה קשה מאיבר מינו. האם התקשרה למוהל והוא אמר לה להמתין לו כדי שיבוא לבדוק את המצב. האם לא המתינה למוהל, ובדיעבד מהלך זה כנראה הציל את חייו של התינוק. ד"ר אלכסיי קובלונוק, אורולוג, סיפר כי התינוק הגיע לחדר המיון עם דימום קריטי מאזור החתך: "כל איבוד דם, אפילו אם מדובר בטיפות בודדות, הוא משמעותי ביותר ועלול לגרום לנזק בלתי הפיך ואפילו למוות."

חיתוך העורלה הוא מנהג מצרי עתיק וברברי שהגיע הזמן לחסלו.

14.12.10

הארץ, nrg, נענע10

המנהיג הרוחני של קהילת ברסלב "שובו בנים", הרב אליעזר ברלנד, טוען כי נכלא ונוצל ע"י בנו ונכדו - באמצעות ניצול אמונותיהם של החסידים בו, הם גבו כסף רב על פגישות עם ראש החצר.

חסידים שוטים לא מתים, רק מתחלפים.

14.12.10

ynet

דניאל בן ה-5 נולד אוטיסט להורים חרדים, שלא הצליחו להתמודד עם ילד בעל צרכים מיוחדים. ההורים כנראה הזניחו את הילד מגיל שנתיים וכעת בית המשפט הוציא אותו מחזקת הוריו.

 

16.12.10

ynet

המשטרה חושדת שרב של מושב במועצה האזורית לכיש מסר תלונת שווא על גניבת מכוניתו, שככל הנראה הועברה בהסכמתו לרוכש ברשות הפסלטינית, ובכך ניסה להונות את חברת הביטוח שלו.

 

17.12.10

ynet

גבאי בבית כנסת במושב ליד בית שמש חשוד שהיכה בברוטליות את אמנון עזרן, הסובל מתסמונת דאון. גבאי בית הכנסת לא הסכים שאמנון יתן לאדם אחר את הזכות לעלות לתורה, ופרץ בניהם ויכוח שבסופו הותקף אמנון. אנשים שהיו באזור בית הכנסת לא עזרו לו ולא הגנו עליו מפני הגבאי.

כל ישראל חברים, אבל לא בבית הכנסת שלנו...

20.12.10

גלובס, ynet

נתוני לשכת הגיוס מראים כי כ-45% מבעלי הפטור הנפשי הם חרדים, והסיבה היא שפרופיל 21 פוטר אותם הלכה למעשה מללמוד בישיבה. המשמעות היא שמספר החרדים שמשתמטים משירות גדול הרבה יותר ממה שהיה נהוג לחשוב עד כה.

מעניין - מי מכין אותם לעשות הצגות? והיכן הם לומדים זאת?

26.12.10

ynet

מיכאל נקי, תושב שכונת מאה שערים, הורשע במסגרת הסדר טיעון כי לפני שלוש שנים הכין מטען חבלה מאולתר שהתכוון לפוצץ במהלך מצעד הגאווה בירושלים. עונשו: ששה חדשי עבודות שרות בלבד.

מיכאל - אתה מאוד לא נקי!

31.12.10

וואלה!

נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, שהורשע אתמול באונס ובביצוע עבירות מין נוספות, לא הגיע כהרגלו בקודש לבית הכנסת ובמקום זאת מתפללים הגיעו אליו.

אולי פחד ש-א' מבית הכנסת תספר מה קרה ביניהם

31.12.10

ynet,‏ nrg, נענע10, mako, הארץ

רב ידוע בן 60 מאזור העמקים נעצר ע"י המשטרה בחשד לשורה של עבירות מין בקטינים, וזאת בזמן שתכנן לנסוע (או אולי לברוח) לחו"ל. לפי החשד, הרב אנס ילדה בת 14 לפני כשלוש שנים וביצע מעשים מגונים בנער בן 14 ובנערה נוספת באותו גיל. מעצרו הביא לסערה במגזר החרדי, בעוד הרב ומקורביו דוחים את החשדות וטוענים כי מדובר בניסיון סחיטה.

ynet מפרסם את דברי האם שסיפרה לאחר חשיפת המקרה שהיא חשבה שמדובר בצדיק. הזקן הלבן והבגדים השחורים באמת תומכים בטענת האם. רגע... איך בכלל נראה "צדיק"?


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

08.11.10

כלכליסט

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני מיהדות התורה, אמר בפני חברי ועדת הכספים של הכנסת שלמרות שהתחזיות הכלכליות בזמן המשבר היו קשות, זה לא קרה כי "אני מאמין כי זה בגלל שהמדינה עוזרת לתורה, ושר האוצר מסייע לישיבות. הרי היינו אמורים לחטוף מכה קשה."

 

16.11.10

וואלה!

הרבנים הראשיים לישראל, יונה מצגר ושלמה עמאר, שלחו מכתב לכלל הרבנים בישראל בו נטען שלא יורד גשם כי אנו חוטאים.

החטא הראשון שעולה בראשנו כעת הוא שאנו משלמים לאנשים כאלה את המשכורת. החטא השני הוא שהסכמנו למנות עלינו אנשים בורים המאמינים באמונות הבל. שיילכו לבית ספר יסודי וילמדו קצת על אקלים וגשם.

28.11.10

ynet, הארץ

רב העיר חולון וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב אברהם יוסף, רמז כי עצירת הגשמים בישראל נגרמה, בין היתר, בגלל דבריו של אמסלם והביקורת שלו על ש"ס. לצורך דברים אלה, אברהם יוסף גייס גם את דברי הרמב"ם.

הנה עוד בור וחסר ידע, הדובר דברי איוולת חסרי שחר. אבל אם כבר באיוולת אנו עוסקים - נקים זירה גדולה בכיכר רבין ונציב שם את מצגר, עמאר (ראו לעיל) ואברהם יוסף שיילחמו האחד בשני, ומי שינצח - דעת האיוולת שלו תנצח.

01.12.10

ynet

חרדית בת 25 אובחנה כחולה בסרטן רירית הרחם. החרדית איננה מעוניינת לעבור ניתוח להצלת חייה והיא מעדיפה להמתין לנס. התנגדותה לניתוח נובעת מהעובדה שלאחר הניתוח היא לא תוכל ללדת, ולטענתה, אם כך, היא מעדיפה למות. אדמו"ר קהילתה של האישה, עודכן במצבה על מנת להשפיע עליה לעבור ניתוח והוא מתמהמה.

מסכנה. ראו עד היכן מגיעה פגיעתה הרעה והמסוכנת של הבורות בדת.

13.12.10

וואלה!

רבני הציבור החרדי בחיפה חושבים שכבישי האגרה החדשים במנהרות הכרמל מונחים על קברי יהודים. הרבנים יפגשו עם חברת כרמלטון, המפעילה את הכביש, שכבר הביעה נכונות בעבר להשקיע מיליוני ש"ח בפתרונות הלכתיים.

"פתרונות הלכתיים" הם תמיד על חשבון הציבור החילוני הטיפש, הדפוק, הנאיבי, שמוכן לבלוע כל הבל ורעות-רוח, גם אם הדבר מרוקן את כיסיו.


ניסים ואסונות - האסון בכרמל

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

04.12.10

ynet,‏ mako, הארץ, nrg, וואלה!

הרב עובדיה יוסף רמז כי השריפה המשתוללת בכרמל היא עונש משמיים על "חילול שבת" של תושבי האיזור: "אין הדליקה מצויה אלא במקום שיש חילול שבת... כמה בתים נהרסו, שכונות שלמות הלכו לאיבוד - הכל בהשגחה... צריך ללמוד תורה, לעשות מעשים טובים, לחזור בתשובה..."

עוד איוולת מאדם שרבים בציבור מקדימים את התואר "כבוד" לשמו. שוב, לא בו האשמה. מותר לכל אדם לסגוד לאיוולת. צר לנו מאד על שרבים ממנהיגינו החילוניים, כמו גם רבים בציבור החילוני, מתייחסים אליו בכבוד.

05.12.10

ישראל Now

גם ארגונו של אמנון יצחק מצטרף לעובדיה יוסף וטוען כי היה רמז לשריפה בכתובים.

גם לו יש מה לומר.

05.12.10

וואלה!

חיים קליין, ראש אמ"ן במשטרה לשעבר ובעברו מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, חמה של טופז אבן חן קליין שנהרגה באסון הכרמל, גינה את דבריהם של עובדיה יוסף, אלי ישי והתנהגותו של ראש הממשלה: "ועכשיו מגיע עובדיה יוסף ההזוי הזה ואומר שהשריפה נגרמה בגלל חילול שבת. אלה דברים חשוכים." הוא סיים את דבריו באמירה: "הורי ניצולי השואה השאירו לי מדינה הרבה יותר טובה ממה שאני משאיר לילדיי."

כל אדם שפוי בישראל חייב לגנות את דברי ההבל המרושעים הללו, שלא נאמרים סתם אלא מתוך כוונה ברורה לצבור כוח ושליטה.

05.12.10

ynet

חיים גרינפלד מגיב בסרקאזם לדברי עובדיה יוסף על אסון הכרמל: "ויודע אני שיבואו המלעיזים ויאמרו דברים שונים ומשונים... הם שיגידו שיש לנקוט משנה זהירות טרם מאשימים הורים, אחים ואחיות, גיסים וסבתות באחריות למות יקיריהם שהרי אלו אינם שומרים את השבת כהלכתה, אך כל אלו דברים בטלים, חובת הפרסום היא מיידית שהרי כאמור, מוטלת על כבוד הרב, אחריות כבדה, שאסונות כאלו לא ישנו."

עוד מן הכתבה: "למה להקים ועדת חקירה אם יש מי שיודע את התשובות?"

05.12.10

וואלה!

הניה, ראש ממשלת חמאס, טען שהשריפה בכרמל היא עונש מאלוהים: "אלוהים העניש אותם ממקום שהם לא ציפו לו."

עוד אידיוט. כנראה שעובדיה יוסף ואמנון יצחק מסכימים עימו. מצאו את ההבדלים.

05.12.10

ynet

טניה לנסקי, שנשרפה למוות באסון הכרמל, לא תקבר עם יהודים כי אמה אינה יהודיה.

תזכורת - הרב עובדיה יוסף: "אין להם (לגויים) מקום בעולם, רק בשביל לשרת את עם ישראל," והגויים יאריכו ימים "כדי שיעבדו אצל היהודים." מכאן נובע שהגויה עשתה את שלה, הגויה יכולה ללכת. ולציבור השפוי נאמר: הגיע הזמן לבטל את הנוהג המפלה, הפסול והמגונה של הפרדה בחיים ובמוות.

05.12.10

נענע10

השוואה בין תקציב הכבאות לבין תקציב המועצות הדתיות. התקציב השנתי של כל שירותי הכבאות בישראל מוערך ב-202 מיליון ש"ח בלבד, בעוד התקציב של המועצות הדתיות הוא 336 מיליון ש"ח, רק בשנת 2010.

ראו מהו סדר העדיפות של ממשלת ישראל הדתית.

06.12.10

גלובס

העיתון "ג'רוזלם פוסט" (jpost) מדווח כי ארגון נוצרי פרו-ישראלי מארה"ב ביקש לתרום כבאיות לישראל - אך נענה בשלילה על-ידי אלי ישי, כי זה נוגד את ההלכה. בד בבד, אלי ישי מאשים את "כל העולם" במחדלים שהובילו לשריפה, מלבד את עצמו.

הרמב"ם, הלכות מתנות עניים פרק ח': "אסור לישראל ליטול צדקה מן הגויים, בפרהסיה. ואם אינו יכול לחיות בצדקה של ישראל, ואינו יכול ליטלה מן הגויים בצנעה - הרי זה מותר. ומלך או שר מן הגויים ששלח ממון לישראל לצדקה, אין מחזירין אותו לו - משום שלום מלכות, אלא נוטלין ממנו, ויינתן לעניי גויים בסתר, כדי שלא ישמע המלך."

06.12.10

וואלה!

דוד פרנקל לועג לעובדיה יוסף על דבריו בנושא האסון בכרמל: "שגיאה הרת גורל בחישוב הסטטיסטי הובילה אותו למסקנה הפוכה מן המציאות."

 

07.12.10

nrg

נדב הלפרין בן ה-16 הגיב לדברי עובדיה יוסף: "אני מוצא עצמי מתקשה להבין מה ניסו אותם רבנים להשיג או לבטא... האם עלה במחשבה לפניהם הרעיון למקסם את האסון בכרמל ולהפיק ממנו תועלת כזו או אחרת לעמדה הדתית או הפוליטית שהם מייצגים בדרכי הפחדה?"

 

07.12.10

ynet

שר הפנים, אלי ישי, הוזמן לכנס שעסק בהתמודדות עם אסונות לאומיים לאחר אסון הכרמל, אך הוא לא הגיע כי לטענת לשכתו הוא הדליק נרות בכותל.

נו טוב, אלוהים גדול... תמיד הוא גדול, הגדול מכולם. וכשיש אסון - האשמים תמיד הם החילונים. אף פעם לא אלוהים. גם לא בשואה.

13.12.10

ynet

עמותת חדו"ש מצאה בעיתונות החרדית כמה וכמה הסברים שניפקו רבנים לאסון הגדול בכרמל. בין ה"הסברים" ניתן למצוא: הפחתה בלימוד תורה, העברת מסר פוליטי לחברי הכנסת, מתן גושפנקה לחרדים להתערב בחיי החילוניים וכמובן חילול שבת.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: 'הם (הרבנים) שבים ומתיימרים לקרוא את צפונותיו של הקב"ה, ללא בושה וללא מעצורים - ולרתום את אלוהים לקידום סדר היום הקיצוני שלהם.' במילים אחרות, הרבנים מנצלים אסונות לתועלתם האישית.

23.12.10

ynet, הארץ

ועדת הכספים של הכנסת אישרה תוספת של 12.5 מיליון ש"ח עבור הבטחת ההכנסה לאברכים בכוללים, אבל התקציב אינו כולל תוספת כספים למערך הכבאות.

גם ההתייחסות לסכנות עקב רעידות אדמה היא בהתאם, והתקציב כולו לנושא הוא אפס ש"ח (mako). האברכים לא ימנעו את רעידת האדמה, ללא קשר לכמות התפילות התפלות שלהם, ואם יתרחש אסון כזה - החילונים יימצאו אחראים.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.11.10

ynet,‏ mako

חיים שמלצר רצח את החרדי יוסף בוזגלו בירושלים בשמחת תורה. המשטרה העלתה כי השניים היו מסוכסכים על רקע עסקת סמים שהשתבשה, בה בוזגלו לא היה מעורב באופן ישיר. הרוצח לכאורה נשמע אומר לנרצח: "אין לי אלוהים", "אתה תשלם על זה" ו"אני ארצח אותך".

הכיפה בבית המשפט מראה דווקא שיש לרוצח לכאורה, אלוהים. המשפחה מדברת על כך שאירחו את הרוצח כתחליף למעצר (ynet).

03.11.10

נענע10

נס מדהים: תינוק צרפתי בן שנה וחצי נפל ממרפסת ביתו שבקומה השביעית לזרועותיו של רופא.

 

08.11.10

וואלה!

הפעוטה אנג'לינה מסינגהם מאנגליה לקתה בתיסמונת נדירה, שבה חלק מן המוח נהרס. רופאים הצליחו לנתק את חלק המוח הפגוע שלא יהרוס את החלק הנותר, והפעוטה תחיה עם חצי מוח פעיל.

מה שהמדע עושה היום, "אלוהים" לא יכול היה בכלל לדמיין.

25.11.10

ynet, הארץ

עוד יוזמה של רבנים להורדת הגשם: רבנים עלו על כדור פורח ואחרים הפליגו בספינה והתפללו לגשם.

כנראה שהרבנים מועלים בתפקידם כי זה לא ממש עוזר (וכשיירד גשם הם יחשבו שזה בזכותם).

26.11.10

ynet

שלושה נערים שנעלמו לפני 50 יום בדרום האוקיינוס השקט נמצאו בחיים על ידי ספינת דיג. לצורך הישרדות, הנערים שתו מי ים ואכלו דגים ושחף.

שכחו לספר שהם הניחו תפילין כל יום.

28.12.10

ynet, וואלה!, mako

משפחתו של שחקן הספורט המפורסם, אבי כהן, שמת לאחר תאונת דרכים, לא תרמה את אבריו - למרות שהוא חתום על כרטיס אד"י. משלחת רבנים הגיעה אליהם לאחר קביעת המוות המוחי, שכנעה אותם להמתין לנס והבטיחה להם שהוא יתעורר. אבי נפטר מספר ימים לאחר מכן ואבריו לא ישמשו להשתלה.

קראו את מאמרו של עמית סלונים (mako): הורגים בשירות הדת.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

01.11.10

nrg,‏ mako

בנוסף ל"חוק האברכים", בתקציב המדינה לשנים 2010-2011 נחבאת תוספת משמעותית למימון בתי הספר החרדיים, כ-12 אחוזים. רשת ש"ס תקבל תוספת של 20% וכל זאת לעומת 6-7 אחוזים לחינוך הממלכתי. עו"ד הרב אורי רגב: "תוספת המימון לחינוך החרדי היא השקעה בהרס המשק והצבא וספסרות בעתיד ילדינו. הציבור רוצה בשוויון ובחופש הדת והמצפון, אבל הוא מקבל במקום זה מכירת חיסול של כבודו וזכויותיו והזרמת כספי המיסים שלו להתחרדות החינוך. זוהי הציניות בהתגלמותה."

המדינה מתאבדת בגלל אהבת השררה והשלטון. פרופ' דן בן דוד מהחוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב: "יש בישראל חוק חינוך חובה, אך החוק לא מגדיר מהו חינוך ולא ייתכן שיתקצבו בתי הספר שלא נותנים לילדים ארגז כלים מתאים לחיים מודרניים." (ynet)

02.11.10

גלובס

בעקבות הוראת בית המשפט המחוזי בירושלים, משרד המשפטים יוכל מהיום להפעיל פיקוח הדוק יותר, באופן משמעותי, על התנהלות מרכז החינוך העצמאי לתלמודי תורה ובתי ספר, המנהל את מערכת החינוך החרדית של יהדות התורה שהיה מאוגד עד היום כעמותה עותמנית.

 

05.11.10

וואלה!, דה-מרקר

נתונים שאסף מנהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת מעלים תמונה קשה בנוגע להשתתפותם של החרדים בשוק העבודה, וכן השכלת החרדים הנמוכה.

 

14.11.10

ynet

לאחר אישורו של בית הספר הפרטי האליטיסטי "חברותא" מנהלי בתי ספר ציבוריים מתעקשים: "חינוך פרטי הוא סכנה למדינת ישראל."

איפה הייתם כאשר חוק נהרי אושר? היכן אתם כאשר חרדים שולחים את ילדיהם לבתי ספר פרטיים שאינם מקנים להם דבר מלבד בורות ושטיפת מוח?

27.11.10

ynet,ישראל Now

מנהלי בית הספר בקריית גת קיבלו מכתבים אנונימיים מ"קבוצה של הורים מודאגים", אשר מבקשים לאסור לימוד יצירות כגון אנטיגונה ואדיפוס. במכתב נרשם: "התנגדות עזה בקרב רבנים גדולים בשל גילוי העריות והרצח המתוארים בהן" וגם "על רכזת המקצוע להשמיד את הספרים האסורים."

גילוי עריות? אבל גם בתורה מסופר על גילוי עריות (ראו באתר חופש את הרצאתה של נירה עמית).

29.11.10

ynet

שר הפנים ישי פטר מארנונה את הישיבות הקטנות - אף שמדובר בזרם חינוכי לא רשמי שבו לא מלמדים לימודי ליבה.

 

26.12.10

ynet

ח"כ ציפי חוטובלי מפרסמת יוזמה לפיה משרד החינוך לא יעניק תקציב למוסדות חינוך שבהם לא נלמדים "לימודי ליבה". לימודי הליבה יכללו תנ"ך, מתמטיקה, מדעים ואנגלית.

עד כמה שזה נשמע מוזר, חרדים לא כל כך לומדים תנ"ך.

28.12.10

mynet

במועצת שדות נגב מקדמים יוזמה לפיה רבנים נכנסים לגני ילדים מדי שבוע ונפגשים עם הילדים בגילאי טרום-חובה וחובה. הרבנים מספרים לילדים את עיקרי פרשת השבוע, דנים איתם בנושאים ובמסרים העולים ממנה וממחישים אותה באמצעות תשמישי קדושה שונים.

זו שטיפת מוח של ילדים שאין בכוחם להבדיל בין דמיון הזוי למציאות.


כלכלה

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.11.10

כלכליסט, גלובס

יו"ר ועדת הכספים גפני אמר לשורת כלי תקשורת חרדיים כי זה "התקציב הטוב ביותר לחרדים מעולם." הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, אמר כי "החגיגות של גפני וישי משמעותן ימים קשים ועצובים לחברה הישראלית ולמשק הישראלי."

 

09.11.10

כלכליסט

חברת הביטוח 'מגדל' יצרה מסלולי השקעה למגזר החרדי שזכו ללגיטימיות מהגוף המחמיר בציבור החרדי והאנטי ציוני - בד"צ העדה החרדית. לפי המסלול, לחרדים מותר יהיה להשקיע את כספם כי ההשקעות לא יהיו בחברות ש"מחללות שבת" וגם ניתן היתר לקיחת ריבית.

חשבנו שהחרדים עניים - מהיכן הכסף בא להשקעות?

09.11.10

ynet

ראש מדור אוכלוסיות מיוחדות במשטרת ישראל, סגן ניצב יעל עמר, סיפרה בדיון בכנס שדרות שהמשטרה מבקשת לגייס חרדים לשורותיה אבל אין נכונות במגזר.

 

09.11.10

גלי צה"ל, דה-מרקר

יועצו הבכיר של שר האוצר שטייניץ, הדוקטור אבי שמחון, קורא לאנשי ציבור לתמוך בהורדת מספר הילדים הממוצע במשפחות חרדיות: "כשאתם מולידים שמונה ילדים אתם מתנהגים בצורה חסרת אחריות. אדם רגיל בודק כמה ילדים הוא יכול לכלכל, ואת המסים שהוא משלם מעבירים למי שעושה שמונה ילדים בלי יכולת לכלכל אותם."

ארנון סופר מקתדרת חייקין לגיאו-אסטרטגיה באוניברסיטת חיפה טוען: "בתחום איכות החיים, המפולת כבר החלה והיא תימשך ותיגבר בעתיד, שכן ישראל תהיה עמוסת ילדים חרדים עניים יחסית ואוכלוסייה ערבית בדווית מרובת ילדים וענייה מאוד. כל אלה ידרדרו את ישראל לעולם השלישי."

14.11.10

דה-מרקר, גלובס

ח"כ אמסלם מש"ס קרא בראיון במעריב לחרדים לצאת לעבוד וללמוד, ובש"ס מאיימים להדיחו. אמסלם עצמו הכחיש את הדברים וכנראה אישר אותם לאחר מכן (גלובס).

בין אם אמר ובין אם לאו, האיומים של מפלגת ש"ס מעידים היטב על רצונם לשלוט בציבור בור. להלן תגובתו של אמסלם ב-mako.

17.11.10

ynet, נענע10, כלכליסט

משרד האוצר השיק אתר אינטרנט חדש, בו מפורט כיצד מחולק תקציב התמיכה הממשלתית שעומד על 22 מיליארד שקל. מוסדות חרדיים מקבלים 54% מהתמיכות של משרד הרווחה במוסדות ציבור. עלות התמיכות בישיבות ומוסדות חינוך חרדים אחרים, מלבד זו שמופיעה בתקציב, עומדת על כמיליארד שקל.

נו, חבר'ה, ואנחנו שותקים? לא עולים על בריקדות? לא מוחים בפועל? לא מקימים מאהלים מול משרדי האוצר וראש הממשלה?

21.11.10

כלכליסט

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי המדינה מעבירה יותר משליש מהכספים שנתרמים ישירות למדינת ישראל מעיזבונות בארץ ובחו"ל - למוסדות דת. מדובר בעשרות מיליוני שקלים שאמורים להיות מחולקים באופן שיוויוני, אך בפועל הם מחולקים בצורה לא שיוויונית לחרדים. הדבר צורם במיוחד, מאחר שמרבית התורמים כבר אינם בין החיים, והם סמכו על המדינה שתחלק את כספיהם למטרות ראויות, שוויוניות ומגוונות.

 

09.12.10

כלכליסט

יואל אסתרון במאמרו "המלחמה הסמויה מן העין" מדבר על התנגשות בלתי נמנעת בין החילוניים לדתיים: קשה להבין מדוע המלחמה נשארת מתחת לפני השטח רוב ימי השנה. השקט המדומה הזה משרת כמובן את אלה שלא עובדים ולא חוסכים ומחכים למשיח, אבל למה הפראיירים ממשיכים לסבול ולשתוק?

המלחמה התחילה כבר בשנות ה-70 במסגרת צייד הנפשות ההמוני שערכו כתות ההחזרה בתשובה, והחילוניים הרדומים עדיין לא התעוררו.

13.12.10

נענע10

ערוץ 10 מדווח שבשנה הקרובה יגדל תקציב הישיבות והמוסדות התורניים ביותר מ-40 אחוזים לכמיליארד ש"ח. במשרד החינוך מצהירים כי הסיבה להגדלת התקציב היא גידול טבעי באוכלוסייה, אולם מבדיקת חדשות 10 עולה שהגידול הדמוגרפי הוא ב-10% בלבד.

 

14.12.10

ynet

ועדת הכספים תגבש תיקון לחוק, שיסלול מחדש את דרכן של בוגרות רשת "בית יעקב" לענף ייעוץ המס. לפי התיקון, החרדיות יוכלו לשמש כיועצות מס ללא תעודת בגרות ותחויבנה בבחינות פנימיות של המגזר החרדי. מטרתם של העסקנים החרדיים היא למנוע מהחרדיות לימודים אקדמיים.

כך המדינה עוזרת לחרדים לשלוט על החרדיות ולהשאירן בורות ללא השכלה מינימלית, שיכולה להובילן חס ולחלילה ללימודים אקדמיים. אכן אור לגויים...

17.12.10

נענע10, ynet, הארץ, גלי צה"ל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מציע הצעה חדשה בנושא הקצבאות לאברכים. לפי הצעתו, יוגבל מספר שנות הקצבה לאברכי הישיבות למקסימום של חמש שנים, ובמקביל תהיה מכסה מצומצמת של זכאים ללימודי כולל ללא הגבלה, בניגוד למצב הקיים היום, לפיו כלל הזכאים מקבלים קצבה לשנים ארוכות.

ynet מגלה שאין מה לשמוח בינתיים, מאחר שההצעה, אם תתקבל, תכנס לתוקף בעוד 5 שנים, ולא תחול רטרואקטיבית, ובינתיים החרדים חוגגים (ynet).

20.12.10

כלכליסט

פרופ' דן בן דוד מתריע: שחרור החרדים מהצבא לא יגרום להם לעבוד, כי אין להם שום כישורים לכך, ואין קשר בין אי יציאתם לעבודה ולצבא, אלא הקצבאות הן שמונעות את יציאתם לעבודה.

 

21.12.10

ynet

הקיצוץ בקצבאות הילדים הוצא מחוק ההסדרים ולא יופיע בתקציב הממשלתי הדו-שנתי.

 


כללי

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.11.10

ynet, נענע10

מצעד המחאה החילוני שתוכנן להתקיים בבני ברק, צפוי להידחות למועד אחר, לאחר שהמשטרה סירבה בסופו של דבר לאשר את המסלול. במשטרה ציינו כי מדובר בסיכון ממשי לפגיעה בחיי אדם ומהומות, באזור שבו התקיימו השנה הפגנות אלימות של גורמים חרדים קיצוניים.

לטענת המשטרה, יש מידע מודיעיני המתריע מפני מהומות, התפרעויות ושפיכות דמים מצד תושבי בני ברק - שלא יאפשרו לה להגן על הצועדים. האם אין זה תפקידה של המשטרה להגן על תושבי המדינה מפני פורעי חוק וסדר?

09.11.10

ynet

פרופ' יעקב (ג'יי) לביא, מנהל היחידה להשתלות לב במרכז הרפואי שיבא בתל השומר והנשיא היוצא של החברה הישראלית להשתלות, מספר שמי שיש לו כרטיס אדי יקבל עדיפות בתרומת אברים.

 

10.11.10

גלי צה"ל

ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם בצה"ל, תא"ל אמיר רוגובסקי, הציג נתונים לפיהם חמישית מהישראלים לא יתגייסו לצה"ל לאחר שיצהירו כי "תורתם אומנותם". ב-5 השנים האחרונות גדל מספר תלמידי הישיבות שלא מתגייסים ב-37%, והוא עומד על 62,500.

כנראה שאחד הפתרונות שמצא צה"ל הוא לדחות מאות בקשות של צעירים לדחות את מועד גיוסם לטובת שנת התנדבות ולמידה, במקום לגייס חרדים (הארץ). עד מתי?

14.11.10

mako

תושבי העיר סן פרנסיסקו בארה"ב עשויים להצביע על חוק חדש שיאסור את הטקס היהודי המסורתי: ברית המילה. מחבר הצעת החוק, לויד שופילד: "אנשים יכולים לבחור באיזו דת שהם רוצים, אבל האמונה הדתית של אדם נבלמת ברגע שזה מגיע לגוף של מישהו אחר. זהו גופו של אדם, הגוף לא שייך לתרבות, לא לממשל או לדת - אפילו לא לדת של הוריו. זו החלטה של האדם עצמו."

ברית המילה במקור איננה מנהג יהודי, אלא מנהג מצרי קדום שהועתק והוטמע באורתודוקסיה, והגיע הזמן שגם אצלנו יעבור מן העולם. אדם מבוגר שכמאמין דתי מבקש להקריב איבר מגופו לאליל בו הוא מאמין - בבקשה, זו זכותו. אבל אין שום זכות לשום אדם לכרות איבר או חלק מאיבר בגופו של תינוק לצורך סיפוק תאוותו הדתית.

15.11.10

ynet

רפי פוירשטין, חבר הנהלת רבני צהר, קורא לחילוניים לבלום את חלוקת המשרות של בתי הדין הרבניים לחרדים בלבד: "והנה מתכנסת לה השבוע שוב הוועדה למינוי דיינים, ושוב, כמה צפוי, אתכם זה ממש לא מעניין. אתם הרי מעורים מספיק לדעת שהמיעוט החרדי והלא ציוני הוא זה שיחלק את המשרות הנכספות. ואתם יודעים שהם לא ממש מכירים אתכם, ולא מכירים בכם כישות שמחייבת התייחסות."

 

08.12.10

ynet

עשרות פעילי הפורום לשוויון בנטל, תנועת חדו"ש ו"ישראל חופשית" הפגינו בבני ברק כנגד השתמטות החרדים משירות צבאי או לאומי.

 

16.12.10

mako,‏ ynet

הממשלה הגתה תכנית מהפכנית להרחבה משמעותית של היקף גיוס החרדים לצה"ל, לשירות האזרחי ולמערך המילואים. יוקם מסלול גיוס סמי-צבאי שיכלול שירות אזרחי במשטרה, בשב"ס, במשרד לביטחון הפנים, במד"א, במערך כיבוי האש, וגם יופנו חרדים בני 22-23 ללא ילדים לשירות אזרחי במסלול ביטחון, ואילו אלה בעלי משפחות יופנו לשירות אזרחי רגיל.

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), העומד בראש הצוות לבחינת יישום חוק טל בוועדת החוץ והביטחון, טוען כי התוכנית היא עבודה בעיניים (ynet,‏ nrg, וואלה!).

19.12.10

ynet, הארץ, nrg

הרמטכ"ל גבי אשכנזי, תומך בהעלאת גיל הפטור לגיל 24-25, ולא 22, אלא אם יש ילדים.

אתר 'חופש' תומך בביטול הפטור המפלה הזה.

20.12.10

ynet

יוסף ארגמן, היסטוריון צבאי, מספר על הקשר המעוות שעושים העסקנים החרדים בין מכתבו של הרב קוק לרב הראשי של בריטניה, שביקש למנוע את גיוס החרדים לצבא הבריטי: "מתפרסמים מדי כמה שנים קונטרסים וחוות דעת רבניות השבים והמצטטים את מכתב הרב קוק, במגמה לשלול את גיוס בני הישיבות לצה"ל. זאת, על אף שהרב קוק עצמו, שנפטר ב-1935, לא נגע בנושא ולא פירש את השלכות מכתבו בסוגיה זו."

 


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

הערת המערכת

02.12.10

דה-מרקר, הארץ

נאס"א הודיעה שגילתה סוג של חיידק שהמבנה הביולוגי שלו שונה מכל צורת חיים שהייתה ידועה עד כה. החיידק יכול לחיות בעזרתו של חומר הקרוי ארסן, שנחשב מאוד מסוכן. היצורים החיים על פני כדור הארץ מבוססים בעיקר על שישה יסודות: פחמן, מימן, חנקן, חמצן, זרחן וגפרית, והחיידק החדש לא כך בנוי.

 

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי