אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
כל מה שרציתם לדעת על ברית מילה או שהעדפתם לא לדעת
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 106: יולי-אוגוסט 2009

כתבות הצבועות באדום הן כתבות הקוראות לא להיכנע לחרדים ולגחמותיהם
כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

המרדף אחר הרופאים
הפשקוולים בפרשת ה"אם המרעיבה" נחשפים
וגם
הרב דוד בצרי: "הרופאים שקרנים"

סייעו באיסוף החומר ליומן:
אורן, אלעד ו., גידי, דן, דני ח., דניאל, חני, יוסף ג., "ישראלי", מוטי, מיכאל, ניצן, עדה, עירון, רון ס., רוני, רונן, שי, תומר, הפורום לשוויון בנטל ועוד חברים טובים

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית - פרעות החרדים בחניונים בירושלים

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

04.07.09

וואלה!

אלפי חרדים התעמתו עם אנשי כוחות הביטחון בירושלים והציתו ערימות ופחי אשפה. בנוסף, חרדים יידו אבנים לעבר כלי רכב. חבר הכנסת ניצן הורוביץ: "הציבור החופשי בירושלים וברחבי הארץ לא ייכנע לאלימות החרדית הקשה החושפת את פרצופו ואופיו האמיתי של המאבק החרדי. זהו מבחן עבור הדמוקרטיה הישראלית בדרך למדינה חופשית באמת".

 

08.07.09

ynet

הפגנה חרדית נוספת נגד הפעלת חניון קרתא תוך שימוש בילדים. החרדים אומרים כי מדובר ב"מפגן כוח" של הדור הצעיר - ילדי תלמודי התורה.

 

25.07.09

וואלה!

500 חרדים חזרו להפגין ברחוב שבטי ישראל בירושלים במחאה על פתיחת חניון קרתא. כמה עשרות מפגינים ניסו לחסום את הכניסה לחניון, אך כוח משטרה מנע זאת מהם. בנוסף, שני צעירים חרדים יידו אבנים לעבר כלי רכב ונתפסו.

 

01.08.09

וואלה!, הארץ

מאות חרדים מפגינים בשבת בירושלים נגד פתיחת חניון קרתא, מתוכם 15 נעצרו. המתפרעים קוראים קריאות מחאה, משליכים ביצים ויורקים לעבר השוטרים. מנגד חברי "פורום הארגונים למען ירושלים חופשית" עמדו בכניסה לחניון קרתא וחלקו רשימת עסקים פתוחים בשבת בעיר ופרחים לתיירים שהגיעו מחוץ לעיר לחנות בחניון. נמסר מהפורום: "מטרת האירוע להוות משקל נגד למיצוב השלילי שיש לירושלים בתקשורת, בעקבות התמונות הקשות של ההרס והוונדליזם בהפגנות החרדים. החניון המלא מוכיח את נחיצותו, ואנו שמחים שתיירים מחוץ לירושלים מבינים בזכות הפעילות שיש גם ירושלים אחרת - שפויה ומזמינה".

 

08.08.09

ynet

חרדים ניסו לצאת לתהלוכה כנגד פתיחת חניון קרתא בשבת ונהדפו ע"י שוטרים. בתהלוכה, החרדים השתמשו בילדים שהתפרצו לכביש וחסמו מכוניות. חרדים נתפסו כאשר הם מיידים אבנים על מכוניות.

מעניין, תהלוכה בשבת, יידוי אבנים... כך מחללים שבת ומבטלים זמן תורה?

10.08.09

ynet

חרדים יידו אבנים על מכוניתו של ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, כשהוא בא לבקר אדמו"ר בשכונת עזרת תורה. ברקת בתגובה "לא אכנע לאלימות ומי שחושב שבאמצעות אלימות ובריונות ישיג הישגים - טועה"

ברקת אמר שבאירוע זה "נחצו קווים אדומים". האמת היא שאותם קווים נחצו כבר מזמן.

10.08.09

ynet

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', נפגש עם ראשי בד"ץ העדה החרדית בביתו של הרב טוביה וייס בירושלים על מנת לסיים את המהומות בעקבות פתיחת חניון קרתא בשבתות. כל זאת יום לאחר שניר ברקת הותקף ע"י חרדים.

ניר ברקת אמר לאחר התקיפה: "לא אכנע לאלימות ומי שחושב שבאמצעות אלימות ובריונות ישיג הישגים - טועה", אבל הנה השר לביטחון פנים הולך לחזר אחר ראשי מעוררי המהומות.

15.08.09

קשת

מאות מאנשי העדה החרדית הפגינו בשבת בשני מוקדים בירושלים במחאה על פתיחת חניון קרתא בשבת. תשעה מפגינים נעצרו אחרי שדחפו שוטרים וקפצו לכביש בניסיון לחסום את הכניסה לחניון. בהפגנה הזו לא השתתפו פלג "תולדות אהרן" שאליהם משתייכת ה"אם המרעיבה".

 

16.08.09

ynet

"כמו גן חיות" כך מתארים אורחים מרחוק את מהומות החרדים בירושלים. תיירים מהעולם הגיעו ובאו לצלם. חלקם מחו על נושא הכפייה הדתית שלא מאפשרת להם ליהנות בירושלים: "זה רושם ראשוני לא טוב על ישראל, יש פה יותר מדי להט דתי. כתיירים, איך הם מצפים מאיתנו לבוא לעיר בשבת ולקנות דברים - בזמן שמונעים מאיתנו להגיע ברכב? מה שקורה פה זה מוגזם, זה מוציא לכולם שם רע".

הכפייה הדתית, וכעת מחזה העיוועים הזה, מונעים מתיירים להגיע לירושלים. העיר הענייה הזאת זקוקה לתיירים. חבל שהם לא יגיעו.

22.08.09

קשת

מאות חרדים הגיעו לחניון קרתא, וניסו לחסום בגופם את הכניסה אליו. שישה מהמפגינים נעצרו. ברחוב בר אילן השליכו חרדים אבנים לעבר מכוניות נוסעות. אדם אחד נפצע קל משברי זכוכית. במשטרה מותחים ביקורת על בתי המשפט שמשחררים את העצורים ולא יוצרים הרתעה.

הפכו את "פיקוח נפש דוחה שבת" ל- "פיקוח שבת דוחה נפש"...

28.08.09

קשת

לאחר התפילה בליל שישי, מאות חרדים התקבצו סמוך לבניין העירייה בירושלים במחאה על האלימות שנקטה המשטרה לדבריהם בהפגנות הקודמות. אחד המפגינים נשכב מתחת לגלגלי מכונית שעברה במקום ונפגע באורח בינוני. בפשקווילים שפורסמו נכתב: "יש להעסיק את המשטרה 24 שעות, כדי לגבות ממנה מחיר על ההתעללות והכאת העצירים".

בסרטון רואים בברור שהחרדים עומדים ומתפרסים על הכביש בכוונה תחילה כדי לחסום בגופם מעבר כלי רכב. החוק בישראל אוסר על הימצאות הולך רגל בכביש למעט חצייה (הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים).

29.08.09

ynet, נענע 10, קשת, וואלה!, ישראל היום

בירושלים, נמשכו גם בשבת המהומות סביב פתיחת חניון קרתא. אישה אחת נפצעה קל מאבנים שהושלכו. 14 חרדים נעצרו בגין הפרות סדר. 4 שוטרים נפצעו מיידויי אבנים וממכות של חרדים. נציגי העדה החרדית מאיימים כי בעקבות התעללות לכאורה שעברו עצירים חרדים במגרש הרוסים בשבוע שעבר, בכוונתם להפגין נגד פתיחת חניון קרתא לאורך כל השבת.

ניר פרג, פעיל ב-"פורום הארגונים למען ירושלים חופשית": "לא הגיוני שאהרונוביץ' יושב עם החרדים, עם הרב וייס ועם הלא ציונים ... הוא בא להקשיב לקבוצת אנטי ציונים המתנגדים לקיום המדינה ומתעלם מאיתנו - הרוב החילוני בעיר הזאת ... איך יכול להיות שראש העיר ברקת הותקף במאה שערים ואפילו מעצר אחד לא היה?"

30.08.09

הארץ

המפכ"ל דודי כהן על מהומות החרדים בירושלים: "זכותם להפגין, אבל יריקות על שוטרים וצעקות נאצים לא יעברו בשתיקה. אנחנו חושבים שירושלים צריכה לשמור על צביון מיוחד - אבל אנחנו רק המבצעים של החוק"

כאשר כופים דבר מה, אז הכפייה (ולא הדבר) הופכת ל"צביון". איזה צביון מיוחד יש לעיר בוערת עם חרדים מתפרעים? אנו לא רוצים צביון מפויח.


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

13.07.09

ynet

שופטת העליון בדימוס, דליה דורנר, תקפה בחריפות את הצעת שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן להרחיב את סמכויות בתי הדין הרבניים, וכינתה אותה "חוק קטלני". היא קראה לנשים הדתיות להתארגן ולהתנגד להרחבת הסמכויות: "אם לא תעשו את זה אתן אבודות - אין תקווה. אם 'קולך' יישאר ארגון של כנסים ונאומים המצב יהיה הרבה יותר גרוע".

 

15.07.09

ynet

דיינים שפרשו לגמלאות אחרי גיל 75 ישמשו כדיינים שימונו בתקן זמני ויקלו על הלחץ העצום בבתי הדין האזוריים. הם מכונים הדיינים העמיתים והנושאים שבסמכותם הם: אישור גירושין בהסכמה וסידור הגט; מתן צו ירושה וצו קיום צוואה, כמו גם אישור צוואות שמתחייב לפי החוק בפני רשות שלטונית; קבלת הצהרת אבהות מפי האיש והאישה; אישור תצהיר לפי חוק.

הלכות סנהדרין פרק יא: "המסית, אין דיניו כשאר דיני נפשות. מכמנין לו העדים, ואינו צריך התראה כשאר הנהרגין... ומושיבין בדינו סריס וזקן ומי שאין לו בנים, כדי שלא ירחמו עליו..." - קראו את דברי שופטת העליון בדימוס דליה דורנר (ynet) שמתארים את הבעיה: "בית המשפט רק רוצה להוריד מעליו תיקים בגלל העומס, ותמיד אומר: 'למה אני? תסתדרו ביניכם', אבל בית הדין הרבני כל הזמן רק רוצה לשפוט - אפילו בין גוי ליהודי".

21.07.09

הארץ

"משמרת צניעות" בנתיבות ממררת את חיי הסוחרים. בעלי חנויות מאויימים שאם לא יתנהגו בהתאם לכללי הצניעות שהארגון הזה מכתיב, יוטל חרם חרדי על החנות. בקהילה החרדית בעיר נתיבות, המהווה כ-25% מתושבי העיר, מגנים את התופעה ומתנגדים לה. גורם בכיר בקהילה: "זהו מעשה שלא ייעשה. הדבר לא מקובל על הקהילה החרדית והוא גורם לשנאת אחים בין תושבי נתיבות".

ומדוע איש אינו עושה מעשה? במיוחד הקהילה החרדית שטוענת שדרך זו אינה מקובלת עליה?

21.07.09

הארץ

סגן שר הבריאות ליצמן מעכב את חוק תרומת הביציות, למרות שוועדת הבריאות של הכנסת כבר סיימה את תהליכי הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית. יעקב איזק, יועץ התקשורת של ליצמן: "סוגיית הביציות היא נושא רגיש ומורכב מבחינה טכנית. כמו בנושא השתלות איברים ותרומות זרע, גם לנושא זה יש היבטים הלכתיים, אך כיום יש שילוב בין רפואה והלכה ולכל סוגיה יש פתרון. סגן השר יתייעץ עם רבנים ופרופסורים ואני מעריך שהדברים ייפתרו בחודשים הקרובים".

ליצמן - אכן אין זה בריא לעובר אם הוא ייווצר ע"י זרע וביצית של קרובי משפחה. כיום הרפואה יכולה לאתר ולפתור זאת בקלות. לעומת זאת, אם הזרע הוא של כהן והביצית של גרושה, אין הדבר מעניינך.

21.07.09

ynet

דובר "וועדת הרבנים לענייני תחבורה", שמעון שטרן: "בג"ץ כבר דחה כמה פעמים את דרישת הרפורמיים לבטל את הקווים ורק הורה להקים ועדה מיוחדת שתסדיר אותם. אם השופטים היו חושבים שאין להם מקום - לא היו מקימים ועדה".

אם בג"ץ יאשר דבר כזה, פירושו של דבר הצדקת האפליה על רקע מיני, והם יחזירו אותנו שנים אחורה לשנים שבהן לשחורים לא הייתה הזכות לשבת בקדמת האוטובוס. קראו על רוזה פארקס.

22.07.09

הארץ

אבירמה גולן במאמרה "זוגיות למנודים" קובעת שחוק ברית הזוגיות הנוכחי הוא גרסה מצומקת ומעוותת של חוק ברית הזוגיות הקודם. "בבסיס ההצעה ... מונחת ההשקפה הרואה בזהות הדתית היהודית מרכיב דומיננטי ואף הכרחי של הזהות היהודית ... גם למחוקקים ברור, שמסלול העינויים שמציע החוק לקבוצה קטנה ומוגבלת של "חסרי דת" - ביטוי מקומם כשלעצמו, שכולל, למעשה, את כל מי שלא הצליח, למרות תחנוניו והאנטישמיות שהיתה מנת חלקו, להוכיח את שורשיו היהודיים - ישמש אולי 20 זוגות בשנה".

 

30.07.09

הארץ

בתוך עשור, רבע מהמועמדים לשרות ביטחון לא יגויסו על בסיס "תורתם אומנותם" בגלל חוק טל - כך מעריכים ראשי אגף כוח אדם בצה"ל. ח"כ פלסנר, יו"ר צוות המעקב, לשעבר קצין בסיירת מטכ"ל: "אלה הם נתונים מדאיגים. אם המגמה תימשך בתוך עשור נהיה בעיצומו של משבר חברתי עמוק עם מחלוקות פנימיות סביב ערך השירות הצבאי ויחסי צבא חברה. יש כאן סכנה להמשך קיומו של מודל צבא העם של מדינת ישראל כפי שהכרנו אותו".

מי חשב שהתוצאה תהיה אחרת?

11.08.09

mynet

מודעה שפורסמה בעיתון החרדי "יתד נאמן" קראה להחרים את הרכבל בסטלה מאריס בחיפה, כי המקום, לטענתם, "מחלל שבת". בעמותה לפיתוח תיירות בחיפה הגיבו: "אנחנו מציעים את כל האתרים. הציבור רשאי לבחור. מי שרוצה, מוזמן להגיע. אטרקציה צריכה להיות פתוחה לכל מגוון האוכלוסייה שמגיעה בכל ימות השבוע. כל אחד רשאי לבקר בכל אתר שיחפוץ".

זה כמובן מענה מצויין ומי ייתן ושאר בעלי העסקים ילכו בדרך זו. לצערנו, לאו דווקא איכות המענה קשורה ביחס הדתי אליו.

11.08.09

ynet

ועדת הכספים אישרה לממשלה הקצאת תקציבים מיוחדים בסך 360 מיליון שקל לפירעון התחייבויות שניתנו לסיעות ש"ס ויהדות התורה.

וכך רשם נחמיה שטרסלר במאמרו "סוף הבית השלישי" (הארץ): "הציבור החילוני, ברוב טיפשותו, עוזר לתהליך המסוכן הזה. הוא מעניק תקציבים למערכת החינוך העצמאית של החרדים, אף שמלמדים שם רק תלמוד; לא מתמטיקה, לא אנגלית, לא מדעים, לא היסטוריה ולא אזרחות - שהיו מאפשרים עבודה מכובדת ויציאה ממעגל העוני. הציבור החילוני הוא ציבור מתאבד, המסכים לממן (באופן עקיף) גם את תעשיית החזרה בתשובה ההולכת ומתרחבת."

16.08.09

mynet

הרב יוסף שלום אלישיב פרסם פסק הלכה לפיו אסור להגיע לכותל בשבת כי שם פועלות מצלמות.

אולי הטריק הזה גם יעבוד בהפגנות הפרועות של החרדים בשבת?

17.08.09

mynet

ארגון מתנדבי מד"א מארגן יום כיף למתנדביו, עם הפרדה: "בשל האופי הדתי של מרבית ממתנדבי המרחב, יתקיימו האירועים בנפרד: אירוע לגברים המיועד למתנדבים ובניהם, ואירוע לנשים המיועד למתנדבות, בנות זוגם של מתנדבים ובנותיהם". מתנדב אחר הגיב לשערורייה: "אני דתי נשוי ואין לי שום בעיה לבלות ערב מהנה עם מתנדבי מד"א, גברים ונשים כאחד, כל עוד לא מדובר בפארק מים עם בגדי ים. מה זה צריך להיות אירוע בנפרד לגברים ונשים? זה ממש עצוב לאן שהגענו, פשוט קראתי ולא האמנתי למראה עיניי."

ההלכה גמישה מאד בידיהם של שומריה: "גנאי הוא לאישה שתהא יוצאה תמיד, פעם בחוץ פעם ברחובות; ויש לבעל למנוע אשתו מזה, ולא יניחה לצאת אלא כמו פעם אחת בחודש או פעמיים בחודש, כפי הצורך..." - ספר נשים, הלכות אישות, פרק יג.

25.08.09

mynet

בניית תשתית הרכבת הקלה בירושלים יוצרת פקקי תנועה ענקיים וסבל של עשרות אלפי תושבים. סבלם של התושבים עומד להתארך, כי לעדה החרדית אין מספיק כוח אדם לוודא שאין פגיעה בקברים עתיקים. "אתרא קדישא" הוא ארגון השייך לעדה החרדית, שאינה מקבלת את מרות הרבנים הראשיים לישראל ואינה מכירה כלל בישראל כמדינת היהודים. במקרים קודמים רבים סחף הארגון להפגנות נגד מיזמי בניה שונים.

אנשי משרד התחבורה נפגשים עם ארגונים שאינם מכירים במדינה? פעם הושיבו על זה בבית סוהר.

27.08.09

ynet

חברות תעופה: נוהל "טומאת כוהנים" היא התעללות בנוסעים. בגלל לחץ חרדי, על הנוסעים להיכלא במטוס אשר נושא גופה, עד אשר תוצא הגופה מהמטוס. "מספיק עם ההתעללות הזו בנוסעים", אמר בכעס מקור בענף התעופה. לפני כשבועיים נאלצו נוסעי טיסת חברת התעופה השווייצרית "סוויס" להיות כלואים במטוס כחצי שעה עד שהגופה הוצאה מבטן המטוס. כ-200 נוסעים ועוד אנשי צוות נותרו במטוס הסגור, ומחאתם לא הועילה. "המדינה הזו עושה הכל כדי לגרש את התיירים ממנה. כל מיני נוהלים מוזרים עושים את העבודה יותר מכל מצב בטחוני," אמר אז מקור בנתב"ג.

כזכור, כוהנים אשר עוברים מעל בית קברות התכסו בניילונים (וואלה!), אז יש להציע חלופה: הכוהנים יתכסו בניילונים עד שתוצא הגופה מבטן המטוס. אם הם חפצים הם יכולים להישאר עטופים כך לאורך כל הטיסה.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

05.07.09

ynet‏, nrg

הוועדה לבחירת שופטים מציעה ארבעה שופטים דתיים לבית המשפט העליון. שלושה מחברי הוועדה לבחירת שופטים - חברי הכנסת אורי אריאל ודוד רותם והשר גלעד ארדן, הציעו ארבעה מועמדים נוספים לכהונת שופט בבית המשפט העליון - כולם דתיים. קרוב לוודאי שנשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, תתנגד למינויים הללו.

נשיאת בית המשפט העליון, יודעת, כנראה מה שהוועדה לבחירת שופטים מנסים להדחיק. למשל, שהשופטים בעלי הכיפה, בהנחה שהם אורתודוקסים, מצווים על פי אמונתם שלא לאפשר לאישה להעיד כי עדותה פסולה. מדוע שאנשים המחזיקים באמונות כאלה יהיו חלק ממערכת המשפט?

05.07.09

mynet

תושבי גבעת משואה בירושלים מתגייסים למאבק בהתחרדותה של ירושלים. לטענת חברי הוועד, למרות הרוב החילוני המוחלט בשכונה, העירייה מקימה בה רק מבני דת, ואילו הם נאלצים לנסוע לפעמים למעלה מחצי שעה כדי למלא את צרכיהם. בשכונה, הם אומרים, אין מתנ"ס, אין מרכז ספורט וגם לא אף מוסד תרבות אחר. בנוסף על כך,המגרש שעליו אמור לקום המקווה הוא עתודת הקרקע האחרונה שנותרה בשכונה עבור מבני ציבור. הם אינם מבינים מדוע דווקא שם מתעקשת העירייה לבנות מקווה טוהרה, כשמוסד מקביל נמצא מרחק חמש דקות נסיעה משם.

נראה שהעירייה מכינה את גבעת משואה להשתלטות חרדית.

09.07.09

mynet

קבוצת הורים חילונית מרמת אביב טוענת שחב"דניקים מפתים את הנוער לחזור בתשובה באמצעות אלכוהול.

הורים, שמרו על ילדיכם.

10.07.09

ynet

תושבי שכונת קריית יובל ממשיכים את מאבקם על אופייה החילוני של השכונה ומניעת השתלטות חרדית. תושבי השכונה מתכוונים לארגן קבוצת רכישה כנגד קבוצות רכישה חרדיות שעתידות להשתלט על בניין מגורים לסטודנטים לשעבר.

 

12.07.09

mynet

ראש העיר עכו רוצה להקים בה שכונה חרדית. במועצת העיר טענו שהשכונה הזו תביא לעכו אוכלוסיה חלשה. העירייה מסרה בתגובה: "עצם היותם דתיים לא הופכת אותם לנתמכים. ראש העיר שמעון לנקרי הדגיש בפגישתו עם השר, כי האוכלוסייה בה מדובר, לכשתקום השכונה, תהיה אוכלוסייה יצרנית בלבד, קרי משולבת בתעסוקה, ומכאן שאין מדובר באוכלוסייה חלשה".

מי ואיך יבדוק את "היצרנות"?

12.07.09

קשת

חרדים מהפלג הליטאי-חרדי ניסו להשתלט בדרכים חוקיות על בית כנסת של דתיים לאומיים. משכשלו, פרצו למקום, גנבו והכו את רב במקום. "הפילו אותי לרצפה, בעטו בי בכל חלקי הגוף", שחזר הרב ההמום. "גררו אותי, זרקו אותי מכל המדרגות. לאחר מכן כשניסיתי להימלט הם תפסו אותי, שמו לי אזיקים על היד והמשיכו להכות אותי."

 

30.07.09

הארץ

"ראש העיר בגד בנו," אומרים ראשי ועד המאבק החילוני בקריית יובל, על הסבת מכולת לבית כנסת והפעלתו ללא אישורים.

 

16.08.09

mynet

רחבת בית הספר "מגינים" ברובע ג' באשדוד הפכה לפני כשבועיים ללונה פארק לילדים חרדים, חלקם תושבי הרובע. כשבאו מוועד ההורים של בית הספר חשכו עיניהם: "הבלטות נעקרו ונהרסו ... הרסו לנו את הריצוף. הבלטות הישנות במגרש הכדורגל נעקרו ממקומן כי הכניסו מתקנים." סגן ראש העירייה ליברמן התגונן ואמר שהלכלוך נוקה.

האם ניתן להניח שבבתי הספר החרדיים לא היו מתנהגים כך?

19.08.09

mynet

פורסם בקרב החרדים בבני ברק ובמקומות נוספים כי שכונות בחיפה עומדות להתחרד. השמועה פרשה לה כנפיים וחרדים החלו לקנות דירות בשכונות הללו שבחיפה. מסתבר, כי זהו עוקץ נדל"ני והשכונות הן שכונות מצוקה שבהם מתגוררים נרקומנים עם שוהים בלתי חוקיים.

קבלו טעימה מהתבשיל שלהם...

28.08.09

קשת

נועם פנחסי מנהל מאבק נגד התחרדות שכונתו קריית יובל. "בוקר אחד התעוררנו וגילינו שמה שקרה ברמות, בגאולה, ברמות אשכול ובגבעה הצרפתית, מגיע גם אלינו," הוא מסביר. "צעקו לעברנו בשבת, העירו לאשתי שהיא מתלבשת לא צנוע, צבעו לי את האוטו, ניפצו את השמשות וניקבו את כל הצמיגים. קיבלתי גם לא מעט מכתבי איום ... תלשנו פשקווילים שנתלו ברחבי השכונה והורדנו עמודי עירוב וקופות צדקה שהחרדים הציבו כדי לסמן את תחום השבת באופן פיראטי."

אם הציבור החילוני ומנהיגיו המתרפסים ימשיכו לשתוק ולממן את החרדים, הדבר יקרה בכל ישוב בארץ. קראו את המאמר "תכנית השלבים" ב"העיר" 29.10.2009 על התכנית של חב"ד להשתלט על כל שכונת רמת אביב בתל אביב.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

02.07.09

הארץ, וואלה!

תא"ל אביחי רונצקי אמר בכנס גיוס חיילות דתיות לצבא: "אני אישית חושב ששירות של בנות בצבא זה לא מלכתחילה". רונצקי אף ציין בדבריו כי מאז 1951 לא ניתן אף פסק הלכה המתיר את שירותן של נשים בצבא. דובר צה"ל מכחיש, אך בצה"ל מבקרים את הדברים בחומרה רבה.

קודמו בתפקיד, תא"ל (במיל') הרב ישראל וייס, אמר ל-ynet כי דבריו של רונצקי, לפיהם בנות לא צריכות להתגייס לצבא, משקפות את הפסיקה ההלכתית הרווחת בנושא שאומצה גם על ידי הרבנות הראשית לישראל. על פי הרב וייס, "זו ההלכה, ולא צריך להתנצל". חבר מועצת הרבנות הראשית, הרב שמואל אליהו: "זה כל כך פשוט שזו ההלכה שזה מיד יורד מסדר היום". קראו מה יש לאורה לב-רון לומר בנושא.

02.07.09

mynet

סיעת רמת גן הירוקה בראשות ד"ר אבי ליליאן מתכוונת להציע למנות למועצה הדתית שני נציגים - אישה ורב רפורמי. יש הסבורים שהקואליציה תנסה למנוע מהסיעה את המינוי.

 

02.07.09

הארץ

ראש מנהלת השירות האזרחי-לאומי, ד"ר ראובן גל, התפטר, לפי מה שנטען, כיוון שמשרד המדע שבשליטת מפלגת הבית היהודי גורם לפוליטיזציה של המנהלת שגורמת לחבלה "באופיו הממלכתי של השרות" והפליה של מגזרים שאינם יהודיים.

 

05.07.09

ynet

הרב יהושע שפירא תוקף את המגמות הליברליות בציבור הדתי-לאומי, ומכנה אותן כגנאי "ניאו-רפורמה": "על זה [שימוש באמצעי מניעה או כניסה להריון שלא במסגרת נישואים, וכן התארגנויות פמיניסטיות וחד-מיניות] צריך לקרוע - גם את הבגד וגם את הציבור. אנחנו לא יכולים להשלים עם רפורמה!... הניאו-רפורמיות נוגעת בשני דברים - ברומנטיקה ובגבולות ההלכה, וזה שני הדברים שאסור לנו לגעת שם בכלל. [היא] מערערת את קדושת הבית היהודי ואת קדושת הצניעות והטהרה בישראל".

 

07.07.09

ynet

הרב אליהו מצטרף לדבריו של הרב שפירא ומדמה רבנים לכלבים: "אוי לנו מאותם הרבנים ... רוצים למצוא חן בעיני הנשים ... כתוב שהכלב תמיד רץ לפני אדונו ומסתכל אחורה לראות לאן פני אדונו הולכים ... יענו הוא המנהיג ... [צריך] להיזהר שלא להיגרר אחרי כלבים... היום ישנם אנשים שמחפשים קולא (להקל בהלכה) ... אנחנו אומרים: אדם שמתנהג בצורה כזו [חוסר צניעות] גרוע מבהמה. הבהמות גם כן יש להן צניעות". לגבי נשים ושירה אמר: "כדאי ללכת לבית סוהר ... ולא לשמוע קול של אישה שרה".

מסתבר שאת המאמינים בביצוע פולחנים שונים שונאים יותר מאשר את החילוניים. בדבריו על הנשים הרב מסתמך על דברי משטמה מן ההלכה: "ואסור לאדם לקרוץ בידיו וברגליו או לרמוז בעיניו, לאחת מן העריות. וכן לשחק עימה, או להקל ראש. ואפילו להריח בשמים שעליה, או להביט ביופייה - אסור ... ואפילו לשמוע קול הערווה, או לראות שיערה - אסור" (ספר קדושה, הלכות איסורי ביאה, פרק כא). אצבעה הקטנה של האישה משול לאיבר מינה. האישה לתפיסת עולמם היא אבר מין מהלך.

16.07.09

nrg

השופט דרורי משחרר פסק דין תמוה נוסף ומוצא את הקורבן אשם: אב לתשעה ילדים בעל בעילה אסורה את שכנתו החרדית בת ה-15 ולפני כשנה וחצי נשלח למאסר. משסיים לרצות את עונשו בכלא, הנערה החרדית ביקשה למנוע מאותו אדם לשוב ולגור לידה כי הדבר גרם לה עגמת נפש. דרורי פסק כי הנערה מחזיקה בתכונות מניפולטיביות והיא חרדה שבגלל שאיננה בתולה לא תוכל למצוא שידוך, ודחה את בקשתה.

שימו לב שגם במקרה זה פונה דרורי להלכה היהודית האורתודוקסית ופוסק לפיה.

28.07.09

ynet

הרב עמאר בהתקפה על ארגוני הנשים האורתודוקסיות: "הן עברו את המידה הנכונה וחצו את כל הקווים בטענות שהן נגד התורה". הוא הביא דוגמה נשים דתיות המערערות על ההלכה לפיה גבר יכול להתחתן עם אישה נוספת מבלי לגרש את אשתו, בעוד שאישה אינה יכולה (ynet). "אני מבקש את עזרתכם במלחמה נגדן".

תשובתה של רבקה לוביץ' מ-"מרכז צדק לנשים" ב-ynet.

30.07.09

nrg

מנהל סיעת ש"ס בכנסת, צבי יעקבזון, תקף את השבעות חיילי צה"ל בכותל המערבי. ליעקבזון יש טענות נגד חיילי צה"ל ובני משפחותיהם הפוקדים את הכותל על חשבון "באי הכותל האמיתיים", כלשונו. "אנשים חפים מכל רגישות מגיעים אל רחבת הכותל" הוא אומר.

ליאת נוקד-וינדר מתרעמת על הדברים הללו במאמרה הנוקב: "הכושי עשה את שלו, הכושי יכול ללכת" (News1): "הדיון אינו על הכותל עצמו, שמזמן הפך להתנחלות חד מגזרית, המנוהלת על-פי כללי צניעות קיצוניים הנכפים על כל העם, הדיון הוא על חופש. אילו החרדים היו לומדים היסטוריה כלשהיא (ולא רק של אביי ור' מאיר), אולי היו מבינים קצת מה היה שם ... אמירתם אל החיילים חד-משמעית - הקרבתם את חייכם, שחררתם את המקום, עכשיו לכו מפה, אתם והטומאה שלכם..." מילים כדרבנות.

31.07.09

וואלה!

פשקוויל במאה שערים דורש מנשים ומבנות שלא להלך על המדרכות ברחובות עמוסים.

זהו המשך ישיר להסכמה שבשתיקה ל"קוי המהדרין". הרעלה אינה כה רחוקה.

01.08.09

News1

בקהילות החרדיות בבית שמש, הנחיות צניעות לנשים: לא ראוי לצאת לרחובות, זה מפריע לגברים. אם יוצאות הנשים, עליהן לכסות את גופן, לא לדבר בפלאפון.

למען הסר ספק, לא מדובר בטהרן או בעזה, אלא בבית שמש.

02.08.09

gogay

נסים זאב על הרצח בבר נוער הגאה בתל אביב: "יכול להיות שהרוצח הוא הומו".

אותו ניסים זאב אמר גם: (וואלה!): "הומואים מחדירים רעל לחברה", ו- (nrg) "לטפל בהומואים כמו בשפעת עופות".

09.08.09

גלובס, nrg, וואלה!

הרב עובדיה בפנינה לשונית חדשה המשווה את התלמידים החילוניים לטיפשים שאוכלים כמו בהמות.

המורים החילוניים הם חמורים (nrg), אמר עובדיה לאחרונה. הפעם לשם שינוי אין אנו שומעים את "תלמידיו" שלו מנסים לתרץ לנו את דבריו. ממילא חבל על זמנם.

10.08.09

הארץ

הרב הצבאי הראשי, תא"ל אביחי רונצקי פנה לראש אכ"א, אלוף אבי זמיר, ולקצין חינוך ראשי, תא"ל אלי שרמייסטר: "לא ראוי לעסוק בהומוסקסואליות בעיתון צבאי". זאת בתגובה לכתבה על קצין דתי והומוסקסואל שהופיעה בעיתון "במחנה".

לאור הפרסום קיים ראש אכ"א, פגישה עם רונצקי ועם קצין החינוך הראשי, המפקד האחראי על העיתון, "ליישר קו" ולקבוע "גבולות גזרה" ברורים בין שני החילות (וואלה!). כמו כן הרב רון יוסף מהו"ד כתב מכתב גלוי לרונצקי (ynet).

10.08.09

mynet

קבוצת חרדים קיצונים מ"נתורי קרתא" הכריזה כי יש ליצור בסופי שבוע הפרדה בין נשים לגברים במדרכות של רחובות מסוימים בשכונת גאולה בירושלים.

 

11.08.09

ynet

הרב אבינר על תא"ל פארס (שהתפטר מתפקידו עקב שקר): "הרמב"ם אומר בפירוש: בצה"ל - רק יהודים. זה לא הסדר הנכון שגויים יהיו בצבא."

הרמב"ם אמר גם שלפי ההלכה הגויים משולים לבהמות. הרב הזה פשוט מפיץ אנטישמיות. אנו מבקשים סליחה מאותם לא-יהודים אשר מסכנים את חייהם למען כולנו.

11.08.09

ynet, קשת

ידנו וורקה, סטודנטית בת 23, רצתה לנסוע באוטובוס אגד למקום לימודיה. הנהג סירב להכניסה בטענה שאינו "מעלה כושים". תוך כדי שהוא ממשיך להעלות אנשים לאוטובוס, אמר: "תגידי לי, באתיופיה היו אוטובוסים? למה שלא תלכי ברגל?" ידנו לא ויתרה, עלתה לאוטובוס ובתוך כך התפתחו דין ודברים שבמהלכם הנהג אמר: "תחזרי לאתיופיה! אתם בכלל לא יהודים, מי הביא אתכם לפה? אתם הורסים לנו את המדינה, אתם עם טיפש".

זו אינה פעם ראשונה שמקרה חמור כזה קורה. בינואר 2005 מאבטח אתיופי לא נכנס לבדיקה שגרתית באוטובוס בגלל נהג גזעני (ynet). בנובמבר 2004 אמר נהג לנוסעת ש"כל הרוסיות זונות" (ynet).

13.08.09

נענע 10

משרד התחבורה ואגד מפלים לרעה את הציבור החילוני. בקווי אוטובוסים שיוצאים משכונות חרדיות בירושלים ומבני-ברק, מחיר הנסיעה זול לעתים בעשרות שקלים ביחס לאוטובוסים אחרים. אגד מפנה את האחריות אל משרד התחבורה.

 

18.08.09

ynet

ארגוני נשים קוראים למשרד התחבורה שלא לאשר את "קווי המהדרין". רינה בר-טל, יו"ר שדולת הנשים בישראל: "לא ייתכן שבמדינה המתיימרת להיות דמוקרטית ומתקדמת נשים נהדפות באלימות לחלקו האחורי של האוטובוס ... התנהלות זו היא דרכן של משטרים חשוכים להפוך נשים, המהוות מחצית מן האוכלוסייה, לאזרחיות סוג ב' ולהשפילן בפומבי." טליה לבני, יו"ר "נעמת": "היום החרדים דורשים הפרדה מגדרית בתחבורה הציבורית ומחר ידרשו הפרדה במקומות העבודה ובמוסדות ציבור ... הם אינם יכולים לכפות על כלל הציבור את האפליה המגדרית שלהם.". רחל עזריה, יו"ר תנועת "ירושלמים" וחברת מועצת העיר ירושלים: "אני קוראת לכלל הציבור להתגייס למאבק, מתוך הבנה כי מה שמתחיל כאפליית נשים, ידרדר במהרה לפגיעה באוכלוסיות אחרות. אסור לתת יד לפגיעה בלתי הפיכה בדמותה השוויונית של מדינת ישראל".

 

19.08.09

mynet

אתר חרדי בשם "צופר" פרסם דברי גולש על הרצח בבר-נוער: "המסר שקיבלנו מעיד על הפעילות הבהמית לה נחשפו קטינים במועדון בו אירע רצח ... הנשיא וראש הממשלה באו להזדהות עם חבורת סוטים מן המין הגרוע ביותר".

 

19.08.09

נענע 10

פייר גור ישיש בן 80 מתנדב כבר יותר משנה בעמותת בית הגלגלים באזור ירושלים. הוא מתנדב כגנן ומטפל בילדים נכים עם שיתוק מוחין. הילדים הנכים התאהבו בו ואפילו מכנים אותו סבא פייר. כל זה לא משנה למשרד הפנים, שם החליטו שהוא שוהה בלתי חוקי ויש לגרש אותו.

מבחינתו של סבא פייר, למרות עמדת משרד הפנים, הוא יהודי לכל דבר וישראלי שקשר את גורלו עם גורל המדינה, במעשים ולא בדיבורים, וזאת בניגוד לאחרים שישראליות וגורל המדינה מעניינים אותם כשלג דאשתקד. עוד סיפור דומה על מעללי משרד הפנים והעומד בראשו, השר אלי ישי, ניתן לראות ב-קשת.

27.08.09

ynet

אמנון לוי תכנן לשדר בתוכניתו בערוץ 10, "שומר מסך", סרטון המציג את טקס החליצה, אולם הסרטון לא שודר מכיוון שבית המשפט העליון אסר לשדר את הסרטון עם היריקה.

היריקה? זה מה שמפריע? ההתעללות בנשים לאורך כל השנה, ההלכה שפוסקת שחרשת לעולם לא תוכל "לחלוץ" ועל כן עליה להאנס ע"י אחיו של בעלה המת, ההלכה שפוסקת שבן תשע לא יכול לחלוץ ולכן עליו לקיים יחסי מין עם אישה בזמן שהוא קטין, כל אלה אינם מפריעים לבית המשפט?

30.08.09

mynet

מפגינות חילוניות נכנסו ל"קווי המהדרין" ונסעו בקדמת האוטובוס במחאה על ההפרדה המינית. זאת תחת הכותרת "יום תחבורה חופשית - שמים סוף לאפליה במרחב הציבורי". דוברת ארגון אל"ה (אקדמיה ללא הטרדות), שירן דדון: "הורינו לנשים שלא להתיישב ליד אברכים, וגם לגברים שלא להתיישב ליד נשים, מתוך כבוד לרצונן לשמור נגיעה. אנו לא נלחמות בציבור החרדי ולא בדת היהודית, אלא במגמה 'להחביא' את האישה באצטלה של 'צניעות'. אנו פועלות ברגישות האפשרית, אך גם בנחישות הנדרשת כדי להלחם בגילויי אלימות מילוליים ופיזיים קשים שנשים חוות בקווים אלו על בסיס יומי".

מהות קווי המהדרין היא הפליה על רקע מיני. מי שמכשיר דבר כזה, טובל ושרץ בידו. עצם הצורך לעסוק בנושא כה מופרך במדינה דמוקרטית "נאורה" הוא מקומם.

31.08.09

ynet

בעקבות הסרט על החליצה של אמנון לוי בתכניתו "שומר מסך" (ynet) מתבררים סיפורים מחרידים סביב נושא הייבום והחליצה. יעל שהתאלמנה מבעלה בגלל מלחמת יום כיפור מספרת: "הייתי צעירה כשהאסון קרה ... אחיו של בעלי ביקש לסחוט אותי, ודרש עשרת אלפים לירות כדי שהוא יסכים לעשות את החליצה. באותם הימים זה היה סכום מאוד גדול." רות שפירא, כיום בת 60 גילתה שלאחר שעברה את הטקס ה"ספק משפיל, ספק מצחיק" שאיננה יכולה להינשא ל"כהן" בעוד שהגיס יכול להתחתן עם מי שבא לו. אלמנה צעירה נוספת גילתה רק ביום חתונתה כי אינה יכולה להינשא, כי לא בצעה את פולחן החליצה.

בכתבה רשום בנוסף: "החליצה מטרתה להמשיך את זרע הנפטר, אבל המציאות ההלכתית מורכבת הרבה יותר - כך לדוגמה, אם אחי הנפטר הוא תינוק, האישה צריכה להמתין עד שיגיע לגיל מצוות, או במקרה אחר, בו הגיס הוא חירש-אילם, על פי ההלכה הוא לא יכול לקיים את הטקס."


פינת הפשיעה והפינה האפלה - "האם המרעיבה"

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

14.07.09

הארץ, וואלה!, nrg

פרשת התעללות חדשה ומחרידה לכאורה. אם חרדית המשתייכת לפלג הקיצוני "העדה החרדית" נעצרה בחשד כי הרעיבה את בנה בן השלוש. המשנה למנכ"ל בית החולים הדסה עין כרם, ד"ר יאיר בירנבאום, אמר לאחר שהאם הורחקה מבנה: "מאז הוצא צו ההרחקה של האם, משקלו עלה משמעותית והוא כ-20% מעל למשקלו לפני עשרה ימים. ניתן לומר שתסמינים שונים שהיו נעלמים בהדרגה".

 

14.07.09

לדעת

תיעוד חרדי המציג חרדים שוברים רמזור בגלל מאסר ה"אם המרעיבה".

בכתבה מתייחסים לוונדליסטים כשבאבניקים (כלומר, חריגים). הם נראים שוברים רמזור ואף לא אחד מהנוכחים עושה מעשה לעצור אותם.

14.07.09

nrg

מעצרה של האם החשודה כי הרעיבה את בנה מוציא את החרדים מקהילתה לרחובות והם מפגינים באלימות. לאחר שנודע דבר מעצרה של האישה בקהילה, פרצו מספר חרדים ללשכת הרווחה והציתו את דלת הכניסה. בנוסף, הם חוללו מהומה במקום.

 

15.07.09

ynet‏, ynet, נענע 10

מפירי סדר מהעדה החרדית הגיעו ללשכת הרווחה ליד מאה שערים, פרצו ללשכה והחלו לשרוף ולשבור את תכולתה, תוך כדי צעקות "נאצים! אנחנו נשרוף אתכם". שמואל פפנהיים, מראשי העדה החרדית בירושלים, הצדיק הבוקר בראיון לגל"צ את הפרות הסדר: "יש להיאבק עד טיפת הדם האחרונה..."

זכריה משרקי, עובד התברואה שנפצע מאבן שהשליכו על-פי החשד חרדים לעברו, סיפר ל-ynet: "באתי לצומת בר-אילן וראיתי שיש מהומות ויש אבנים ואש. רציתי לחזור ואז התקיפו אותי צעירים דתיים ... פתאום ראיתי שלכל צעיר יש שתי אבנים לפחות. אמרנו להם שאנחנו רוצים לחזור, אבל הם התחילו לשבור לנו את האוטו..."

15.07.09

נענע 10

החרדים מאיימים להחרים את בי"ח הדסה בעקבות מעצרה של האם החרדית החשודה כמרעיבת בנה. לטענתם זו עלילת שווא וקנוניה של בית החולים וגורמי הרווחה נגד הציבור החרדי.

להזכירכם: מדובר בפלג קיצוני, אנטי ציוני, שאינו מכיר במדינת ישראל. הם אינם מקבלים תקציבים מהמדינה ואינם משלמים מיסים. אולי הם רוצים להוסיף לרשימה זו "לא מקבלים שרותים רפואיים מהמדינה".

15.07.09

וואלה!

חרדים התפרעו על כביש בר אילן בירושלים וחסמו אותו לתנועה על ידי הצבת פחי אשפה במקום. המפגינים החרדים טוענים כי המשטרה ורשויות הרווחה מעלילים על האם עלילות שווא.

כך נשמעים הדברים של נציגי קהילתה של האם (וואלה!): הבנות המתנדבות מספרות, שהאם אמרה להן שהרופאים אמרו לה לא להאכיל את הילד ולא לאכול לידו, ושהילד חולה סרטן. מבית החולים נמסר (ynet) שהילד אינו חולה סרטן.

16.07.09

ynet

מאות חרדים התפרעו במחאה על מעצר האם החשודה שהרעיבה את בנה, מהם המשטרה עצרה 26 מתפרעים. בדיון שהתקיים לפני הפרעות בבית המשפט המחוזי, אמר ראש צוות החקירה המיוחד: "בתיק הזה יש התנהלות שלא הייתה מביישת ארגון פשע. איומים על רופאים, קציני משטרה ועדים".

ומה המשטרה עושה עם אותה "התנהלות שלא הייתה מביישת ארגון פשע"?... חובשת כיפה והולכת לדבר על לבם של רבנים.

16.07.09

nrg

הפרקליטות מתנגדת לשחרור האם החרדית החשודה בהרעבת בנה ללא אבחון פסיכיאטרי, בגלל "החשש לסכנה הנשקפת מפני האם לילדיה ולאחרים".

 

16.07.09

nrg

עובדי לשכת הרווחה בירושלים חולצו לאחר שחרדים רבים דפקו על דלתות הלשכה וקראו לשבור את החלונות במקום. תשעה עובדי עירייה נפגעו מזריקת אבנים, מהם שניים שפונו לקבלת טיפול רפואי.

 

16.07.09

הארץ, גלובס

מאות מפגינים חרדים מתפרעים בשכונות החרדיות בעיר, מיידים אבנים ומציתים פחי אשפה, במחאה על מעצר האם החשודה בהרעבת בנה. המתפרעים יידו אבנים לעבר בניין משרד החינוך וכן לעבר שוטרים. תשעה עובדי עירייה נפצעו עד כה מיידוי אבנים. ברחוב בר אילן הושחתו כל הרמזורים ועל פי ההערכות העירייה, הנזק שנגרם עד כה מהפגנות החרדים נאמד בכ-200 אלף שקלים.

אין דין ואין דיין.

16.07.09

nrg

ראש צוות החקירה של ה"אם המרעיבה", סגן ניצב אלי כהן, חושש מפני אפשרות שחרדים יחטפו את בנה הפעוט מבית החולים הדסה עין כרם.

 

16.07.09

ynet

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב אהרון פרנקו, הצהיר כי יש "ראיות חותכות לדברים" בפרשת "האם המרעיבה" והוסיף: "לא שמעתי צעקה מרבנים או נכבדים להפסיק את המהומות. אין גורם שפוי בקהילה החרדית שקם וקורא נגד התופעה הזאת." המפקד מספר על הסלמה באלימות החרדים גם כלפי עוברי אורח תמימים וגם כלפי רכוש ציבורי. הוא מבטיח כי נגד כל המעורבים בפרעות יוגשו כתבי אישום. רב-פקד אלי כהן הסביר: "החשש הממשי שלנו שאם היא תשוחרר ממעצר, ינסו גורמים חרדים למלט אותה מהארץ".

 

16.07.09

ynet

ח"כ ניסים זאב (ש"ס): "במקום לעצור את האמא, היו צריכים ליצור קשר עם ראשי העדה החרדית כדי לטפל בילד וגם באמא. האשה צריכה טיפול ... את האמא צריכים לשחרר מהכלא תוך כדי תיאום דרכי הטיפול באם עם העדה החרדית..."

העדה החרדית טוענת שהאם כלל אינה חולה ,אלא שהכל עלילת דם. האם ניסים זאב באמת חושב שהאם תקבל איזשהו טיפול נפשי בסביבתה?

16.07.09

nrg

תמונתו של הפעוט בן השלוש וחצי, בנה של "האם המרעיבה" מירושלים. בתמונה נראה פעוט מטושטש פנים והעצמות בידיו, רגליו וחזהו בולטות.

מנגד, משפחת ה"אם המרעיבה" פרסמה תמונות שלדעתם מראות כי התינוק בריא ולא עבר התעללות ע"י האם (reshet.ynet).

16.07.09

nrg

חרדים התפרעו במחאה על מעצר "האם המרעיבה" במספר מקומות בבירה ובאזור רמת בית שמש. בין היתר שפכו המתפרעים שמן על הכביש וגרמו לפרש להחליק עם סוס. מפקד המחוז: "אני כואב שאין גורם שפוי, לא נכבדים ולא רבנים, בקהילה החרדית שצועק את הצעקה להפסיק".

 

17.07.09

הארץ

גוף בשם "האגודה לבלימת ההתנכלויות בציבור החרדי" שמאחוריו עומדים עסקנים מחסידות תולדות אהרן ובני משפחת החשודה בהתעללות בבנה, מקדם חרם נגד בית החולים הדסה וקורא לציבור החרדי לפנות לבתי חולים אחרים. הגוף הקים "קו חם" לתלונות נגד בית החולים הדסה.

 

17.07.09

גל"צ

חרדים הציבו שלט ובו נרשם: "רופאי הדסה הם כמו מנגלה".

אם החילונים הם "בהמות" והשוטרים הם "נאצים", אז רופאי הדסה הם "מנגלה", למה לא. זילות השואה כבר הפכה מזמן לנשק חרדי מקובל. האתר החרדי חדשות 24 מפרסם את חוברת השטנה וההסתה.

17.07.09

ynet

במשטרה חוששים כי ההפגנות של החרדים מהעדה החרדית "תולדות אהרון" יחריפו לקראת הארכת מעצר האם. בשעות הערב המאוחרות נאספו כ-1,500 חרדים בכיכר השבת. משם הם עברו לדרך בר-לב (כביש מספר 1), וחסמו אותה לכיוון דרום כשהתיישבו על הכביש. לאחר חסימת הכביש, יידו חלק מהמפגינים אבנים. המשטרה הפעילה זרנוקי מים כדי לפנותם לצדי הרחוב. המפגינים יידו אבנים גם על סוסי הפרשים, והשתמשו בסמני לייזר כדי לסנוור את השוטרים. גורמים בכירים במשטרה אמרו כי "האירועים שהיו הלילה הם חמורים מאוד. מדובר בהסלמה".

שימוש בסמני לייזר לסינוור עלול לפגוע בראייה, עד כדי עיוורון, אם משך החשיפה עולה על מספר שניות.

17.07.09

ynet

הפרקליטות ממליצה להעמיד לדין את "האם המרעיבה", אך ככול הנראה היא תשוחרר ממעצר בתנאים מגבילים מאד. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן: "אני מוכן להכניס את האם לביתי, כדי להרגיע את המצב. העדה החרדית לא אוהבת את האלימות, צריך להרגיע את העיר יחד עם כל הגורמים".

העדה החרדית לא אוהבת אלימות? האירועים האחרונים כלל אינם משכנעים שמר ליצמן צודק.

19.07.09

וואלה!, נענע 10

חשד: ייתכן וה"אם המרעיבה" פגעה בשני ילדים נוספים.

 

19.07.09

nrg

הוחלט כי עובדי העירייה ישובו לספק שרותים בשכונת מאה שערים.

 

19.07.09

חרדים

נהג חרדי נסע אל תוך קבוצת מפגינים חרדים שהפגינו כנגד מאסר ה"אם המרעיבה" ודרס אחד מהם.

הצעקות "נאצי" התמתנו כאשר התברר לצועקים שמדובר בחרדי.

19.07.09

נענע 10

"האם המרעיבה" לא הגיעה לאבחון הפסיכיאטרי, למרות שזה היה תנאי לשחרורה למעצר בית.

מדוע לא האשימו אותה ואת הערבים לה בבזיון בית המשפט?

19.07.09

נענע 10

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, הורה ליועץ המשפטי של העירייה להגיש תביעות אזרחיות נגד כל מי שיש למשטרה ראיות נגדו בגין ביצוע מעשי ונדליזם במהלך הפגנות החרדים בעיר. על פי הערכות ראשוניות נגרם במהלך העימותים נזק של כמיליון ש"ח לרכוש העירייה.

"משפט אחד יהיה לכם ..." (במדבר ט"ו)

19.07.09

נענע 10, הארץ

לבית החולים "הדסה עין כרם" הגיעה שיחה מאלמוני שאיים לטמון פצצה ברכבו של המשנה למנכ"ל בית החולים, ד"ר יאיר בירנבאום, בעקבות פרשת "האם המרעיבה". מבית החולים הדסה אישרו את הפרטים.

 

20.07.09

nrg

לידי 'מעריב' הגיעו עדויות של נשים חרדיות המספרות על מצבו של הילד ועל מסוכנותה של האם: "רחמים על הילד, אל תיתנו לה לחזור אליו. אם היא הייתה נשארת איתו הוא היה מת. מאז שהוא לא איתה הוא פורח, הפצעים בידיים שלו שהיו מדממים מתחילים להגליד. הוא אוכל, מחייך. לתת לה לחזור לילד זה מסוכן". הנשים החרדיות חוששות להזדהות בגלל תגובת הציבור החרדי: "אנחנו חוששות לחיינו."

לחרדיות שפוחדות להזדהות: אם אתן חוששות, מדוע אתן שם?

20.07.09

וואלה!

הרב פרויליך, שבביתו מוחזקת האם החשודה בהרעבת בנה, מאשים את בית החולים הדסה: "לא האמא עשתה את זה, אלא טיפול משונה של ביה"ח ... לא נתנו לו לאכול ארבעה חודשים ולא לשתות דרך הפה כדי שהקיבה תצטמק." הוא טען כי רופאי הדסה התנכלו לאם לאחר שביקשה להעביר את הילד לבי"ח אחר. על ה"אם המרעיבה" אמר : דמות מושלמת ללא כחל ושרק."

אם הטיפול היה כה גרוע וגם התנכלו לאם, מדוע היא לא פנתה למשטרה או לפחות לשרותי הרווחה?

21.07.09

הארץ

בית החולים הדסה מתקפל לאור החרם החרדי וישקול את שחרורו של ה"ילד המורעב", ובתמורה הנהגת הקהילה החרדית תבחן הפסקת ה"חרם" על הדסה.

במילים אחרות: החרדים שהתפרעו מבינים שאלימות פותרת את בעיותיהם.

21.07.09

ynet

בעדה החרדית אוספים תלונות על מנת להציף את בי"ח הדסה בתביעות משפטיות. למרות כל אלה הגיעו ראשי הדסה - המנכ"ל פרופ' שלמה מור-יוסף והמשנה למנכ"ל ד"ר יאיר בירנבאום - לביתו של מנהיג העדה החרדית הרב יצחק טוביה וייס, וניסו לדבר על ליבו ולהראות לו את הפשע של האם שהונצח בסרטון בזמן שזו מנתקת את צינור ההזנה, אך הוא סירב. אחד הרופאים אמר: "בסרט ... נראה הילד צועק מכאבים. אלה תמונות קשות מאוד לצפייה".

אז מה קובע יותר - המציאות העובדתית או האמונה?

21.07.09

וואלה!

מירב ארלוזורוב: "אחרי שבוע כזה אין יותר ספקות כי המגזר החרדי לכוד בתוך מעגל של הרס עצמי - וכי החילונים מסייעים לו בכך. החרדים מתבצרים בגטאות של אי רציונליות, המוזנות בידי מערכת חינוך בדלנית ואטומה - הממומנת ברובה המכריע על ידי כספי תקציב המדינה. החרדים מרשים לעצמם לשרוף פחים ולאיים על פקידי מערכת הרווחה - ביודעם כי מסי הארנונה שמשלמים תושביה החילוניים (או הדתיים המתונים יותר) של ירושלים יממנו הצבת פחים חדשים, ושיפוצם של סניפי מערכת הרווחה. החרדים אינם חוששים כי הפרעות יפגעו במוניטין שלהם וביכולתם להשתלב בשוק העבודה, כי חלקים גדולים מהם אינם עושים מאמץ להשתלב בשוק העבודה. תחת זאת, הם חיים מכספי הקצבאות, שמממנת להם המדינה".

 

22.07.09

וואלה!

"הפעוט המורעב" לא יעבור לכל בית חולים אחר למרות הפרסומים. מבית החולים נמסר: "הדסה לא סיכמה על כך עם איש ..."

 

22.07.09

ynet

בעקבות זעמם של הקהילה החרדית על התנהלות בית החולים הדסה, חסידות סאטמר האנטי-ציונית חושבת להקים בית חולים לחרדים וקיימה מפגשים עם בעלי עסקים בנושא.

אולי שיקימו מדינה משלהם לעצמם? מציאות משלהם כבר יש להם.

22.07.09

ynet

גורם במערכת הבריאות מבקר את התנהלותו של סגן השר ליצמן ואת כך שהוא מגבה את העדה החרדית ואת ה"אם המרעיבה" למרות התוצאות המונחות לנגד עיניו. "התנהלותו של סגן השר חורגת מכל סטנדרט. הוא אמור לתת גיבוי למערכת הבריאות ולרופאיה ולא להשתלח במערכת ... בפרט כשהתוצאות ומצבו הרפואי של הילד נמצאים מול העיניים. סגן השר נטש את הרופאים לטובת העדה אליה הוא משתייך."

קראו בחופש את המאמר על הנאמנות הכפולה.

23.07.09

nrg

נחשפים פשקוולים בפרשת ה"אם המרעיבה": "רוצחים - תחזרו לגרמניה", "טעות מרה טעו אותם מנגליים אלו", "עלילת דם". ה"אם המרעיבה" מוצגת כקורבן: "אמא חרדית ומסורה לתינוקה החולני", והיא שייכת לציבור החרדי כולו המביא "גדודים גדודים של דורות ישרים ומבורכים".

 

24.07.09

ynet

אלמונים התקשרו לגיסתו של המשנה למנהל בית החולים הדסה עין כרם, ודרשו ממנה לפעול לשחרור "התינוק החטוף" כהגדרתם. זאת, לאחר שבתחילת השבוע קיבל ד"ר בירנבאום עצמו שיחת טלפון אנונימית בה איים אלמוני שיטמין מטען חבלה במכוניתו. המשטרה פתחה בחקירה.

 

24.07.09

וואלה!

ה"אם המרעיבה" תשוב לילדיה תחת השגחה, למרות עמדת הפרקליטות בנושא.

 

26.07.09

ynet

כך מדווחת התקשורת החרדית על רצח נעה בידיה אביה אסף גולדרינג: "חילוני שמאלני רצח את בתו", וזאת בתור התרסה על הסיקור העיתונאי על פרשת ה"אם המרעיבה".

"פרשת האם המרעיבה" התפתחה עקב הטרדות טלפונית, פרעות חרדים, תקיפת עובדי ציבור, הסתה כנגד בית חולים, זילות השואה בפי הפורעים ... טלו קורה מבין עיניכם.

28.07.09

nrg

הפסיכיאטר, ד"ר יעקב וייל, שבדק את "האם המרעיבה" חוזר בו ובמכתב לרבנים רשם: "הגעתי למסקנה כי אני רוצה להסתייג מהמשפט: 'להערכתי המקצועית תוכל הנבדקת להמשיך בביצוע תפקיד הורות כלפי ילדיה ללא כל סכנה', לא היו בידיי הכלים המספיקים להגיע למסקנה זו."

השר לשעבר, יוסי שריד חושף מידע על הפסיכיאטר, באתר "הארץ", שלפיו "נודע בעברו כמי שמודד סוטים לקולא: לא אברך-גנן עשה מעשים מגונים בילדי הגן, כי אם הפעוטות הם שפיתו את הפדופיל, כך קבע בשעתו הפסיכיאטר המלומד".

29.07.09

ynet

ה"אם המרעיבה" לא התייצבה לחקירה כי חשה ברע, פרקליטה טוען שפנה למשטרה והובטח לו שיחזרו אליו.

 

29.07.09

וואלה!

בבית החולים הדסה הגיב לטענות הנשמעות בקרב גורמים חרדיים: "רופאי הדסה הצילו את חייו של הילד והפנו את תשומת לבן של רשויות הרווחה בדבר הצורך לטפל באם ... הדסה לא מנהלת כל מאבק נגד עדות או קהילות כלשהן, נהפוך הוא. לא נתייחס בכלי התקשורת להשמצות שאין להן כל שחר, המופצות בידי גורמים קיצוניים."

 

31.07.09

וואלה!

בנה של "האם המרעיבה" שוחרר מביה"ח ויגור עם קרובי משפחתו. האם הנמצאת במעצר בית ולא תבוא במגע עם הילד. מבית החולים נמסר כי מצב בריאותו של הילד תקין.

 

02.08.09

ynet

"האם המרעיבה" שמרה על זכות השתיקה בחקירתה וזאת לאחר שלא הופיעה לחקירה קודמת. במקביל, קבוצת חרדים תקפה באמצעות אבנים, מקלות ומכשירי עבודה עובדים של עיריית ירושלים, שהגיעו לנקות את הרחובות בשכונת מאה שערים.

 

04.08.09

ynet, וואלה!

"האם המרעיבה" הואשמה בהתעללות בקטין חסר ישע. מכתב האישום עולה כי האם נהגה לנתק את בנה מאמצעי הזנה ועירוי שונים, אליהם הוא חובר במהלך האשפוז, "כדי למנוע את הזנתו וליצור מצג שווא בפני הצוות הרפואי, לפיו ח' סובל מחוסר יכולת לעכל מזון בכל דרך ואשפוזו בבית החולים הכרחי". היא אף נהגה לשפשף את עורו תוך גרימת כאבים.

 

06.08.09

ישראל היום

העדה החרדית מתכננת להחרים את קופת חולים "מאוחדת", לאחר שהתברר לחבריה ש-11 מתוך 125 הרופאים שיעידו נגד "האם המרעיבה" הם מ"מאוחדת". מקופ"ח מאוחדת נמסר שזאת חובתם של הרופאים כחלק מהחקירה.

האם 114 הרופאים הנותרים אינם שייכים לשאר קופות החולים? קראו גם את דבריה של נטע סלע (nrg) על העדה החרדית, שמחרימה כל סממן שלטוני חילוני וציוני, אבל טיפול רפואי ציוני הם מקבלים ועוד מעקמים את האף.

12.08.09

ynet

שופטת בית המשפט העליון עדנה ארבל אומרת שעל פי החומר הקיים עד כה בפרשה, לא ניתן להתעלם מהחשש שהאם מסוכנת לשאר ילדיה. ארבל ציינה כי כתב האישום שהוגש נגד האם חמור וכי העבירה המיוחסת לה היא עבירה "שטבועה בה ... מסוכנות לקטינים". היא הביעה חשש שגם ילדיה האחרים עברו התעללות. בבית המשפט העליון מתחו ביקורת על החלטת בית משפט השלום לשחרר את האם למעצר בית עוד בטרם נבחנה מסוכנותה בידי גורמים מקצועיים, ולמרות שטרם מוצתה בחינת החשדות כי פגעה בילדיה האחרים.

 

23.08.09

קשת

עדויות מזעזעות במשפטה של "האם המרעיבה": "הילד התחנן למזון - והאם סירבה". אחת האחיות דיברה על מקרה ספציפי, בו לדבריה ראתה את האם מחזיקה מגש עם פירות, ואת בנה הקטן בוכה ומושיט ידיים כדי לאכול מהפירות: "היא נתנה לו ביד אחת קליפה של אבטיח ובשנייה קליפה של מלון" אולם האחות התערבה "הוציאה את הקליפות מהיד של הילד והסבירה שהדבר מסוכן לבריאותו ונתנה לו מלון. גם את הקליפות לבסוף הוא אכל בתאבון רב כי במשך זמן רב נמנע ממנו מזון."

 

24.08.09

קשת

העדה החרדית מוציאה חוברת הסתה והשמצה בפעם השנייה כנגד רופאי הדסה וכן כנגד הציבור החילוני. "הם - החילונים ואנשי המקצוע שלהם - שקועים כל כך עמוק בבוץ, שהם כלל לא מסוגלים להבין שקיים עולם מסוג אחר ושונה ... עולם של זוך וטוהר, של התנהגות מכובדת ומידות טובות". הציבור החרדי מזדהה עם העדה החרדית.

זוך וטוהר... עלילת הדם הראשונה התפרסמה ב-חדשות 24.

24.08.09

קשת

גורמים בעדה החרדית בירושלים תובעים מקופת חולים מאוחדת לפטר את הרופא שבדק לראשונה את האם החשודה בהרעבת בנה, כי הוא נתפס אצלם כמלשין.

הרופא הזה מילא את חובתו. כפי הנראה אם לא היה עושה כן הילד היה נפגע קשה או מת.

30.08.09

ynet

מפגינים חרדים שהתאספו בשכונת מאה שערים בירושלים כדי למחות על מעצר "האם המרעיבה" השחיתו רכב אבטחה שחנה סמוך ללשכת הרווחה. כוח משטרה שהוזעק למקום סייע להוציא את הרכב מהמקום.

 


פינת הפשיעה והפינה האפלה - רבנים סוחרים באיברים

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

23.07.09

וואלה!, הארץ

פרשת שחיתות וסחר באיברים: 44 אנשים נעצרו וביניהם רבנים אורתודוקסיים. מעורב בחקירה גם המוסד הדתי "דיל ישיבה". לפי דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל", דמות המפתח בחקירה הוא קבלן יהודי-אורתודוקסי, בנו של מייסד ישיבת יוצאי חאלב שבסוריה, ששמו סולומון דווק.

 

24.07.09

nrg

בציבור החרדי בישראל חוששים מהמעצרים בארה"ב על רקע כספי: בין העצורים רבנים מראשי הקהילה החלבית-סורית, בהם רבה של הקהילה החלבית שאול קצין, שגילו 87, הרב אליהו בן חיים, מקורבו של הרב דוד יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, והרב אדמונד נחום, מקורבו של הרב עובדיה עצמו, וכן רשימה ארוכה של חלפנים ומנהלי גמילות חסדים (גמ"חים) של הלוואות כספים. החרדים חוששים שהתרומות יפסקו כי "עכשיו עשירים גדולים יפחדו לתרום, שמא יחשדו שהתרומות לישיבות בישראל הן כיסוי להלבנת הון. מעבר לכך, בפרשה זו הסתבכו תורמים גדולים".

הדגש בכתבה הוא על החשש לכסף, אך לא לשמם הטוב או לכל המשתמע ממקרה זה. גם לא לנזק התדמיתי ליהודי העולם.

24.07.09

nrg

התובע המחוזי של ניו ג'רזי אמר על החשודים בהלבנת הון ובסחר באיברים: "עבור האנשים הללו, שחיתות הייתה דרך חיים". סלומון דואק, בנו של מייסד הישיבה בעיירה, הוא האיש שהחליט לפוצץ את הפרשה לאחר הסתבכויות כלכליות וחוב של למעלה מ-338 מיליון דולר לשותפיו.

 

24.07.09

ynet

רשימה חלקית של החשודים בפרשה ומעלליהם: סולומון דואק, הרב לוי יצחק רוזנבאום מברוקלין, שאול קסין, מנהיג בקהילת שערי ציון בברוקלין, אליהו בן חיים, מנהיג בקהילת אוהל יעקב בעיירה דיל, אדמונד נחום, רב בית כנסת בדיל, משה אלטמן יזם נדל"ן.

הכתבה מכילה תמונה מביישת של שיירת אנשים - חלקם בבגדים חרדיים - מובלים אזוקים.

24.07.09

וואלה!

גורמים בקהילה הסורית-חלבית בארה"ב הביעו זעזוע מפרשת הסחר באיברים והלבנת ההון. הם חוששים מפעולות אנטישמיות כנגד הקהילה היהודית בארה"ב. ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי): "מדובר בהצגה תקשורתית גדולה. המגמה היא להשחיר ולכרוך עבריינים עם רבנים חשובים. טעה מי שחשב שהאנטישמיות של שלטון אובמה תיעצר בארץ ישראל".

 

25.07.09

ynet

הקוד להלבנת הכספים: "מביא 55 גמרות" (כותרת הכתבה). הבולשת בארה"ב חושדת כי במהלך שלוש השנים האחרונות הצליחו הרבנים להלבין סכומים של כ-3 מיליון דולר. זאת, על-ידי שימוש בגמ"חים - קרנות שנועדו באופן מסורתי לספק תרומות לנזקקים. התובע האמריקני: "החשדות מציירים תמונה מבישה של מנהיגי דת המובילים צוותי הלבנת כספים, ופועלים כראשי ארגוני פשע. הם השתמשו במוסדות צדקה לכאורה ככלים ל'כיבוס' מיליוני דולרים שהושגו בדרך בלתי חוקית."

 

27.07.09

ynet

"איך קורה ששמם של רבנים נקשר בהלבנת כספים בהיקף מיליונים ובניהול מארג מאפיונרי שמגלגל כסף שחור נקי ממס?" ישראל וולמן מציג דעה המובאת בתלמוד שקובעת כי איסור גניבה חל רק לגבי נגזלים יהודים.

למרות שישראל וולמן משתמש בכתבי הרמב"ם להוכיח שהגזל אסור ע"פ האורתודוקסיה היהודית, שימו לב מה כותב הרמב"ם בנושא זה: הגונב את הגוי, או שגנב נכסי הקדש - אינו משלם אלא הקרן בלבד" (הלכות גניבה פרק ב).


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

01.07.09

הארץ

נהג חרדי בן 19 דרס עגלה ובה תינוקת בירושלים, שנפצעה באורח קשה. הצעיר נמלט מהזירה אך אותר במאה שערים ונעצר. בעיתון ישראל היום 02.07.09 דווח כי הנער גנב את הטנדר של חברו לאחר שרבו ביניהם.

 

05.07.09

וואלה!

גבר חרדי בן 58, המוכר כרב בקהילתו, נעצר בחשד כי ניהל קשרים אינטימיים עם נערה בת 14, ש"חזרה בתשובה" וביצע בה מעשים מגונים. הנערה ספרה למשטרה כי החשוד שימש לה כרב והיה לה דמות עם סמכות רוחנית. בנוסף ספרה כי ידוע לה בוודאות שהרב מנהל יחסים אינטימיים עם מספר נערות נוספות בגילאי 14 ו-15.

אם הרב הזה אכן בעל ילדות אלה, הרי שלפי ההלכה הן עתה נשותיו... אם הנערה ידעה כי הוא "מתעסק" עם ילדות אחרות, עוד בזמן שהיא התייחסה אליו כאל "דמות רוחנית", הרי שיש כאן מקום לחשיבה.

05.07.09

ynet

אב התעלל בבניו ובנותיו, כי הם לא קראו תהילים בקול חזק מספיק או סרבו לקרוא תהילים. ההתעללות כללה בעיטות בצלעות, הצלפה באמצעות ענף הדס, דחיפות לרצפה ועוד. החשוד עצמו הכחיש בחקירותיו את המיוחס לו.

מדוע שילדים אומללים כאלה ירצו לקרוא תהילים? עליהם לקרוא את מגילת איכה...

09.07.09

ynet

בניזרי - לאחר שבית המשפט גזר עליו ארבע שנות מאסר - מתלונן על בית המשפט בחתונת בתו: היכן החמלה של ביהמ"ש?

ישעיהו פרק א פסוק כג: "שרייך סוררים וחברי גנבים, כולו אוהב שוחד ורודף שלמונים."

12.07.09

nrg, רשת, וואלה!

אב מאלעד שהטיח את ראשה של בתו התינוקת בקיר עד שנגרמו לה שברים בגולגולת, קיבל 33 חודשי מאסר בפועל בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה. לפי כתב האישום האב הטיח את החלק הקידמי של ראשה שלוש פעמים בקיר. כתוצאה מכך נגרמו לתינוקת שברים ודימומים. בנוסף האב מנע מהאם לקחת את בתם לבית חולים.

ספור מחריד זה מזכיר את מקרה ההתעללות המזעזע של ישראל ולס בסוף שנת 2008 (הארץ).

13.07.09

ישראל היום, nrg

פריצה מסתורית אירעה בביתו של הכתב לענייני חרדים ב"ישראל היום", שבמהלכה הניחו הפורצים חתול מת על אחד משולחנות הבית. חודש קודם לכן הוא הגיש תלונה במשטרה נגד ישיבת "שובו בנים", לאחר שתלמידים מהישיבה שברו את המכשיר הסלולרי שלו והיכו אותו.

 

13.07.09

וואלה!

על אב חורג, חסיד ברסלב בן 46 מאשדוד, שהורשע בביצוע עבירות מין ואינוס בבנותיה של אישתו - נגזרו 24 שנות מאסר. מסכת ההתעללות המינית החלה ב-2004 וכללה אינוס, מכות, סטירות ואיומים. הרכב השופטים כתב בהחלטתו: "מעשיו של הנאשם מזעזעים בחומרתם. הוא נטל על עצמו חירות להתעלל בשתי קטינות להן היה אמור לשמש תחליף לאב, ובמקום לדאוג להן ולשמור עליהן מכל משמר, הפך אותן, מגיל רך, מטרה נוחה ונגישה לפרוק בהן תאוותו החולנית. כלפי חוץ, הציג עצמו הנאשם כאיש דתי אדוק, אלא שכלפי ביתו פנימה נהג כאחרון העבריינים."

מדוע מייצר בית המשפט ניגוד בין דתיות לבין עבריינות? יש דתיים עבריינים ויש דתיים שאינם. יש חילונים עבריינים ויש חילונים שאינם.

13.07.09

כלכליסט, גלובס

הונאת ענק בציבור החרדי? יצחק חשין הגיש תלונה במשטרה כנגד אשר שפרנוביץ', בעלה של חברת ההשקעות החרדית "חומש". הטענה: שפרנוביץ' "רימה אותי וגנב את כספי, סובב אותי בכחש ואף איים עלי ברצח". מהמשטרה נמסר כי הם מחכים לתלונות נוספות ולחומר נוסף וגם רשות המסים עוסקת בפרשה ובודקת חשדות על אי דיווח הכנסות בחברה. יש המאשימים את אשר שפרנוביץ' ורואים בהתנהלותו לאורך שנות קיומה של החברה נוכלות שערורייתית. משקיעים שהפסידו את כספם בקרנותיה של החברה פנו לדיין הנחשב מומחה בדיני ממונות שפסק כי הם יכולים לתבוע את מוסדות הצדקה אשר קיבלו מהחשוד במעילה כספים.

העיתונות החרדית מכנה פרשה זו "מיידוף החרדי" (כיכר השבת). עוד פורסם בעיתונות החרדית כי החשוד טוען שהפסיד את כל הכסף אך המשקיעים לא מאמינים לו ומכנים אותו "נוכל" (כיכר השבת).

14.07.09

חרדים

"נוהל אדמו"רים" בנתב"ג. מסתבר כי אדמו"רים מסויימים יכולים להגיע בליווי אנשיהם עד המטוס ללא בדיקה במשטרת הגבולות. גבאי של אחד האדמו"רים ניצל פירצה זו ועלה למטוס לאחר שליווה את האדמו"ר שלו, וזאת למרות שהוצא נגדו צו איסור יציאה מהארץ. כשעלתה משטרת הגבולות על התרגיל, החליטו אנשי רשות שדות התעופה להכביד את "נוהל האדמו"רים". עכשיו "רק" למספר אדמו"רים ש"להם קשרים ענפים במערכות השלטון" מותר להביא את אנשיהם איתם עד המטוס.

גם אני רוצה אישור להגיע ללא בדיקות שונות ומשונות עם אנשים משלי עד למטוס! ... מי ששערורייה זו מעניינת אותו ורוצה לפרסמה בתיקשורת, מוזמן לפנות אלינו. יש לנו עוד חומר רב בנושא.

19.07.09

הארץ, נענע 10

קהילות אורתודוקסיות בצפון אמריקה, בשיתוף רבה הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו, הפיקו ספרון המופץ בבסיסי צה"ל. בספרון נרשם שכל ערבי אמיתי אוהד את הנאצים, שהאפיפיור תומך בחיזבאללה ומלמד את ארגוני הטרור להשמיד יהודים, ואיך מממנים "האירופאים" גופים אנטי ישראליים.

ל-"רב הראשי של צפת" יש היסטוריה מעניינת בהאשמות שונות ומשונות של מי שאינו שותף לאמונותיו.

19.07.09

הארץ, nrg‏, ynet

"אמא טליבאן" מבית שמש הורשעה בהתעללות בקטין ובתקיפה בנסיבות מחמירות, ובעלה הורשע בהתעללות ובאי-דיווח לרשויות.

 

19.07.09

וואלה!

ביהמ"ש המחוזי בת"א גזר 7 שנות מאסר על נער חרדי שאנס וביצע מעשים מגונים בשישה ילדים. חלק מהמקרים ארעו כאשר הנער היה אמור להיות במעצר בית. דודתו של אחד הקרבנות: "מי שהיה ערב לשחרור היה מנהל הישיבה בה למד ובה נשלח למעצר בית. אלא שהוריו מיהרו להעביר אותו לפנימייה-ישיבה אחרת בבני ברק, מבלי ליידע את ראשי הישיבה החדשה בעברו של בנם, כך יצא שהנער המסוכן חזר לשוטט ברחובות ואנס ארבעה ילדים נוספים."

 

22.07.09

ynet

קיבוצניקית חוזרת בתשובה חטפה את ילדה מאביו הצרפתי למרות החלטת בית המשפט להחזירו לצרפת. עקבות האם והילד נעלמו.

 

22.07.09

ynet‏, ynet

"האברך הדורס", איתמר ביטון בן 28, הורשע בבית משפט העליון. אביו מכהן כרבה הראשי של חדרה מזה יותר מ-30 שנה ועומד בראש מוסדות "אור יוסף" המקורבים לש"ס. אחיו של איתמר, בועז ביטון, ניהל את הקמפיין של המפלגה בחדרה במערכת הבחירות האחרונות.

נזכיר כי השר אלי ישי כתב (ynet) לשופט דרורי. קראו את דבריו של רון לשם (הארץ) בנושא: 'מדינה בריאה היתה פותחת השבוע בהליכים נגד אלי ישי ... כשאלי ישי כתב לשופט "אני ממליץ" על נייר מכתבים של "סגן ראש הממשלה", הוא הילך עליו אימים. בתום לב או במכוון, הוא התערב בהליך משפטי, הוא שלח איום מובלע שעלולה להיות לו משמעות על עתידו של השופט. אלי ישי ייתמם. זו השיטה בעיניו.'

24.07.09

nrg

כנגד אנשי תלמוד תורה של חסידות ברסלבית בצפת הוגשו עשרות תלונות חמורות על מכות וניצול מיני של ילדים למשפחות חוזרים בתשובה.

 

24.07.09

דה-מרקר

עוד מיידוף חרדי? ארל אוריאל עמר, חרדי הפעיל "בית השקעות", לקח מאנשים - חלקם מפוני גוש קטיף - את חסכונותיהם ופיצוייהם וברח לצרפת לאחר שהבין כי עומד לצאת נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ.

וזאת בנוסף לכתבות ב-כלכליסט ו-גלובס המדברות על הבעלים של חברת ההשקעות החרדית שקרסה.

28.07.09

ynet

שלושה מנהלי חברות כוח אדם, ביניהם אחיו של חבר הכנסת נסים זאב מש"ס, מואשמים בניצול עיוורים ועובדים זרים תמורת בצע כסף. הם מואשמים כי פנו לעיוורים כדי שיגישו בקשה לעזרה מהמדינה. כך קיבלו החשודים אשרות עבודה לעובדים זרים ששילמו אלפי דולרים עבור הזכות לעבוד. אלה נשלחו לעבודות אחרות, בניקיון או בבנייה, והעיוורים כלל לא זכו לסיוע.

על אלפי הדולרים שקיבלו החשודים מהעובדים הזרים כתוב "In God We Trust"...

30.07.09

נענע 10

תוכנית התחקירים "שומר מסך" מביאה את סיפורם של שני אבות, אמיר ותום, אשר התגרשו מנשותיהם שהתחרדו, ונישאו מחדש. הנשים ובעליהן חטפו את הילדים והסתירו אותם בתוככי החברה החרדית. יצחק קדמן, יו"ר המועצה לשלום הילד: "יש עשרות רבות של מקרים של חטיפת ילדים. אי אפשר לקרוא לזה בשמות מכובסים."

 

31.07.09

הארץ

מוסף הארץ חושף: "הסודות האיומים של קהילת העבריים בדימונה". משפחה שמעיזה לבקר את הקהילה מספרת על רעב נוראי, צפיפות, פוליגמיה, הכאות של ילדים, יחס מחפיר לנשים, פדופילה ואונס. אחד מהקורבנות מספר: "רבים רואים בי היום סוג של בוגד... חינכו אותנו לא לפנות אף פעם לעזרה אצל הלבנים... פתאום, אחרי שנים, נפל לי האסימון שאנשים לא יכולים לעשות מה שהם רוצים ואין מה לעשות."

גם כאן מדובר בכת סגורה, בעלת קודי משמעת חמורים ודמוניזציה של האחר (האדם ה"לבן" במקרה זה).

04.08.09

ידיעות אחרונות

תלמידי ישיבה חשודים כי פרצו לבתי כנסת בעמק הירדן וגנבו תשמישי קדושה. עו"ד רימונה שלג טוענת כי החשודים "מכחישים את כל החשדות."

 

04.08.09

ynet, הארץ

נסים אהרון, תושב ראשון לציון בן 59, בכיר לשעבר במחלקת הרכש במשרד הביטחון, התחזה ל"רב קדוש" והצליח לשכנע נשים רבות לחזור בתשובה ולהעביר אליו מאות אלפי שקלים, כמו כן, על פי החדש הוא נהג לאנוס את הנשים.

כמה עיוורת יכולה להיות אמונה. אדם אונס נשים והן מאמינות ב"קדושתו". חלם.

05.08.09

ynet

ילדה בת 11 נאנסה ע"י ידיד משפחה, שתואר ע"י אם המשפחה כ"סבא". האם תמהה "אני לא מבינה איך בן אדם שכל בוקר הולך לבית כנסת עושה דבר כזה". לפי האם, כשהיא התעמתה עימו הוא טען שהילדה אשמה בזה.

האם מוזמנת לקרוא את אוסף ציטוטי ההלכה האורתודוקסית.

09.08.09

ידיעות אחרונות

קצין בתפקיד רב צבאי בחיל האוויר חשוד כי הטריד מינית חיילת בבסיס. על פי תלונת החיילת, הרב נגע באבריה האינטימיים ובעקבות חומרת הממצאים הרב הושעה מתפקידו. יצוין כי המקרה גרם מבוכה לא רק בחיל האוויר אלא גם ברבנות הצבאית.

 

09.08.09

נענע 10, נענע 10, הארץ

המשטרה האריכה את מעצרו של שמואל פריימרק,חייל הנח"ל החרדי, שנעצר בחשד שאיים על מארגני עצרת הקהילה הגאה בתל אביב. הוא כתב בפורומים: "תצפו פגיעה נוספת בקרב ההומואים, הפעם משהו גדול יותר" ו-"פגיעה שנייה בקהילה בקרוב. תהיו מוכנים. אל תגידו לא ידענו."

עוד הוסיף החשוד בראיון שנתן ל-נענע 10, "יש שם אנשים בקהילה, שמאוד מאוד שמחים שהיה את האירוע הזה, פיגוע, ירי כל אחד יקרא לזה איך שהוא רוצה. למה הם שמחים? הם רוקדים על הדם של מי שמתו."

11.08.09

נענע 10

הוגשה תביעה כנגד חבר הכנסת אברהם מיכאלי, יושב ראש סיעת ש"ס, בגין אי סדרים חמורים בניהול כספי לקוח. על פי התלונה, חבר הכנסת הפקיד לחשבונו הפרטי כסף שקיבל ממכירת דירת לקוח. ח"כ אברהם מיכאלי דוחה את החשדות נגדו.

 

12.08.09

ynet

דוד בניזרי השתלח בשופט העליון אדמונד לוי. לטענת דוד בניזרי, על השופט חלה ההלכה שאומרת שכל מי ששופט לפי ערכאות ולא לפי ההלכה היהודית - "הוא רשע, גס רוח ומרים יד בתורת משה". אחרי גזר הדין טען בניזרי כי אחיו הורשע "בגלל שהפריע להומואים. יש הרבה הומואים בבית המשפט, בכנסת, במשטרה ובפרקליטות וכנראה שהאמת לא נעמה לאוזנם של הרבה יהודים במערכת אכיפת החוק."

נבדק האם דוד בניזרי עבר עבירה של זילות בית המשפט. הזלזול המקורי במוסדות המדינה ושופטיה - עליו חזר בניזרי - בא מפיו של רבו עובדיה יוסף.

14.08.09

nrg

בעל שדרש מאשתו לקיים יחסי מין תכופים נגד רצונה, נדרש מבית הדין הרבני לטפל ביצרו. כשהוא סירב, החליט בית הדין הרבני לחייבו בגט. הבעל נמלט מזרועות החוק והשאיר את אשתו עגונה למשך שבע שנים.

האישה האומללה נאנסה נפשית ומינית ע"י בעלה ולאחר מכן נאנסה שוב ע"י הרבנות לחיות חיי עגינות במשך שבע שנים.

18.08.09

mynet‏, ynet

ש"ס מתכננת כנס הזדהות עם המורשע בדין, בניזרי, בדומה למקרה דרעי. הרב הראשי יתפלל על בניזרי. בכינוס אמורים להשתתף רבנים שונים ובראשם נשיא מועצת החכמים, הרב עובדיה יוסף והרב הראשי לישראל שלמה עמאר. גם הדרג הפוליטי של תנועת ש"ס אמור לפקוד את הכינוס. גיסו של בניזרי, חיבר את השיר "הצדק מנצח".

תנועה מפלגתית, יחד עם הרב הראשי, תומכים במי שהורשע בגניבה ובשוחד (וע"י שופט דתי). בעצרת עצמה בניזרי השתלח בדמוקרטיה, שבעזרתה הגיע לכנסת (ynet): "זה דמוחרטה, לא דמוקרטיה". הבדרן לשעבר אורי זוהר האשים את הציבור החילוני כי הוא מגדל רוצחים.

19.08.09

נענע 10, ynet

הרב עובדיה יוסף כינה את שופטי בית המשפט העליון "כופרים" בעצרת התמיכה בשר וחבר הכנסת שלמה בניזרי שנשלח לכלא: "צר לנו מאוד על משפט העוול שנעשה לידידנו רב הפעלים, שעוסק בכל ימיו בלהרביץ תורה ולהאדירה. אוי לנו שיש לנו בית משפט מעוות כזה. אין להם לא דת, לא דין, לא מאמינים בשום דבר." על השופט לוי אמר: "רשע וגס רוח."

איזו תורה מאדירים אנשי ש"ס?

20.08.09

mynet

תקציר וביקורת על הסרט שהוקרן בתכנית "שומר מסך" בערוץ 10 על אליאור חן, סדיסט פסיכופט שבשם ה"קבלה" פרק את ההפרעה הנפשית שלו על קטנים חסרי ישע.

 

21.08.09

nrg

חרדים קיצונים תקפו את רב הכותל, שמואל רבינוביץ', באבנים כי הוא לא שומר את הכותל צנוע מספיק. עד ראייה לאירוע סיפר: "עשרות חרדים רגמו את רכבו של הרב באבנים, שברו את חלונות הרכב וניסו לנקב את צמיגי מכוניתו. היה חשש אמיתי שיפגעו ברב רבינוביץ' ובשאר האנשים שישבו ברכב."

 

23.08.09

ynet

מס הכנסה דרש מעשרות "מקובלים" ורבנים מפורסמים ומאות עורכי חתונות, "נותני ברכות" ומוהלים - להגיש דו"חות מס מלאים על הכנסותיהם בשבע השנים האחרונות ולהעביר בתוך חודשיים הצהרות הון על כל נכסיהם בארץ ובחו"ל. בעקבות זאת סוערות הרוחות בקהילה החרדית וגורמים חרדיים מאשימים את שלטונות המס ברדיפה. אחד מראשי החוקרים במס הכנסה: "התחום פרוץ לחלוטין. מיליוני שקלים משולמים בכל יום למקובלים ולרבנים כתרומות, ללא שום רישום"

העלמת מס היא גניבה, גם אם היא לא גניבה "מרעיך".

26.08.09

הארץ

גבר חרדי נעצר לאחר שנחשד שתקף נשים כיוון שהלכו בלבוש "לא צנוע". על פי החשד, החשוד יידה אבנים ובקבוקים, ירק וקילל את הנשים ואף גרם נזק למכונית של אחת מהן. במשטרה אומרים כי החשוד משתייך למשמרות הצניעות.

אה... אז אם ככה זה בסדר...

26.08.09

וואלה!

רב מעתלית הואשם בבית משפט בסיוע לבצע תרגיל "עוקץ", בעקבותיו העביר עורך דין מתל אביב כמיליון שקלים לשותפתו של הרב. הרב, על פי החשד, זייף מסמכים לפיהם הוא מחזיק בכספים שבפועל אינם קיימים.

 

28.08.09

ynet

רוחמה וייס במאמרה על שבת 'זכור': "אונס בקהילה: הצעקה, השתיקה וההשתקה". מצירוף החוקים נלמד שהלכות אונס אינן קטגוריה עצמאית, אלא חלק מדיון בבעלות על האישה ובתוליה.

קראו את המאמר. באורתודוקסיה האישה היא רכוש של הגבר והרכוש הזה יכול להיות בתול או בעול. יש חרפות המקודשות ע"י אנשים מסוימים.

28.08.09

הארץ

ילדה בת חמש מהעיר בית"ר עלית הותקפה מינית על ידי גבר הלבוש כחרדי. נכון לזמן כתיבת הכתבה, לא נעצרו חשודים.

ילדה זאת תמשיך קרוב לוודאי לגדול בחברה החרדית מבלי לדעת שההלכה אותה היא אמורה לקדש אינה מוקיעה פדופילה ואינוס של קטינים.

28.08.09

ynet

פיליפ גארידו הוא "פריצל האמריקני" - פנאט דתי שטען שהוא מתקשר עם מלאכים וכן ש-"אלוהים דיבר אליו". הוא חטף, אנס וכלא ילדה במשך 18 שנים. השכנים מספרים על איש חולה נפש אבל איש לא טרח לבדוק את מעלליו של חולה הנפש הזה המדבר עם "אלוהים".

 

30.08.09

הארץ

עשרות עצי דקל בנחל חרוד הושחתו - כנראה בידי אנשים המעוניינים בלולבי העצים לקראת חג סוכות הקרב. גיל עצמון, מנהל מרחב העמקים בקק"ל, אמר כי "העצים הושחתו בצורה ברברית ופראית. מדובר בפגיעה זהה בכל העצים שבמהלכה נגזמו ענפי העץ, ככל הנראה כדי לחשוף את הלולבים לאור השמש כדי שיקבלו צבע ירוק יפה עד לימים הסמוכים לחג ואז יבואו העבריינים שוב ויגזמו את הלולבים."

בכתבה מזכירים כי "אסור לקנות לולב גזול וכמובן שאסור לברך עליו. כדי להימנע מכך רצוי לקנות רק במקומות מוכרים שמעניקים חותמת כשרות"... נזכיר את המקורות (ספר זמנים, הלכות שופר וסוכה ולולב): "אם תקף על חברו והוציאו מסוכתו, וגזלה וישב בה - יצא, שאין הקרקע נגזלת. ואם גזל עצים, ועשה מהן סוכה - יצא. תקנת חכמים היא, שאין לבעל העצים אלא דמי עצים בלבד."

31.08.09

ynet

גבר כבן 50, כנראה חרדי, נדקר למוות בהוסטל בשכונת גאולה ע"י פלסטיני בן 23 כנראה על רקע פלילי. המשטרה ביקשה לנתח את הגופה אולם החרדים החלו להתפרע ויידו אבנים וברזלים לעבר השוטרים. במקביל, הציתו חרדים כמה מוקדים בעיר, כולל ניידת, ואף תקפו את לשכת הרווחה.

בכתבה ב-ynet ניתן לקרוא מה קדם להתפרעות. דומה כי בכל מקרה שלחרדים התנגדות לדבר מה, הם גולשים לפרעות ולאלימות.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

01.07.09

mynet

נערים חרדיים נכנסים לבריכות השחייה של החילוניים, עירומים כביום היוולדם, כי הרבנים התירו להם להתייחס לבריכה כאל מקווה. אלו הם תלמידי ישיבות מקהילת חב"ד, המגיעים אל אתרי הנופש הקיבוציים במסגרת פרויקט "נאות דשא", המשלב "לימודי קודש" עם טיולים באזור ומנוחה. נטען כי בחב"ד זה מקובל: "מדובר בתיקון של עזרא הסופר, שהתייחס לגברים הנטמאים בטומאת הקרי" (שפיכת זרע שלא לשם פרו ורבו).

כבר נאמר על חב"ד שהם הדבר הכי קרוב ליהדות.

01.07.09

הארץ, הארץ

"הילולת הרנטגן: חגיגה של הון, שלטון ומיסטיקה" - להילולה באו אנשי ציבור וסלבס וסגדו לו. ביניהם ניתן היה לראות את שרי הריסון, נוחי דנקנר, ג. יפית ועוד.

בזמן שאישי ציבור עולים לרגל ל"רנטגן" ולהילולותיו, השוטרים עסוקים בחקירת "נביאה מתקשרת" עם "קו פתוח" לקב"ה ולמלאך גבריאל (ynet). צריך להפוך את סדר העדיפויות...

04.07.09

nrg

הרב עובדיה שב ומסביר מדוע הייתה השואה. בין שאר דברי ההבל והעוולה הוא מגיע גם לגלגולי נשמות ואף "מטפל" במקרה הטביעה של שלמה יעקב יודלביץ בטיול בצפון: "בוודאי יש טעם למה נטבע אולי זה גלגול איזה נשמה היה."

ביקורת על הדברים (ynet). גם ח"כ הורוביץ שאל בתגובה (וואלה!): "השאלה הגדולה היא איזו נשמה, ושל מי, התגלגלה בעובדיה יוסף שגורמת לו באופן קבוע להוציא מפיו דברי הבל שכאלה, ויותר מזה מסקרנת השאלה האם גם בקרב חסידיו נתגלגלו נשמות שכאלה, שמונעות מהם להתקומם על האמירות הללו."

09.07.09

ynet

הרב דוד בצרי אמר בכינוס לנשים רווקות: "בחורה שרוצה להתחתן צריכה לקבל על עצמה כבר בפגישה הראשונה ללדת לא פחות משנים עשר ילדים". בנוסף השמיץ הרב את הרופאים: "הרופאים הם שקרנים. אל תאמינו להם. אומרים לכם שהעובר לא הבריא - זה רק בשביל לכסות את עצמם מתביעות. אסור לשמוע לרופאים. נשים שהתייעצו איתי ולא הפילו ילדו ילדים הכי בריאים וצדיקים... גם בגיל ארבעים ומעלה אפשר ללדת וזה לא מסוכן".

אנו מאחלים לרב בריאות ומקוים שלא יצטרך להיעזר ברופאים השקרנים הללו.

27.07.09

ynet

ח"כ ניסים זאב מש"ס הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק חדשה - שכל שטר במדינת ישראל יישא את הכיתוב: "אנו מאמינים בבורא עולם". ח"כ ניסים זאב: "מטרה של הצעת החוק היא להזכיר לכל יהודי שהוא צריך להאמין בבורא עולם. מבחינתי, אפשר להתחיל בשטרות הגדולים של 100 ו-200, ולאט לאט ייכנסו כל השטרות. צריכים לדעת שכמה שהשטרות יותר גדולים - גם האמונה צריכה להיות יותר חזקה".

ח"כ ניסים זאב משתמש במשפט הכתוב על הדולרים (מנהג הגויים?) "In God We Trust", כדי להצדיק איוולת זו. איכשהו זה לא עזר לרבנים האמריקאיים החשודים בהלבנת ההון...

02.08.09

ynet‏, ynet

ילדה בת 11 במדינת וויסקונסין שבארה"ב מתה מסוכרת, בגלל שהוריה העדיפו להתפלל לשלומה ולא לקחו אותה לטיפול רפואי. האב אמר במשפטו "אם אלך לרופא, אני מעמיד את הרופא לפני האל".

האין המדינה עצמה מלמדת להתפלל כדי לקבל סיוע? מדוע היא שופטת את חניכיה הנאמנים?

09.08.09

הארץ

אלי ישי פנה אל נשיא המדינה "כאיש ציבור, כבן עדות המזרח וכסגן ראש הממשלה" לחנון את בניזרי, שהורשע בקבלת שוחד, הפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע ובשיבוש הליכי משפט.

הנה המכתב (ynet) כלשונו. אין בושה.

11.08.09

ישראל היום, ערוץ 7

"רבנים ומקובלים" החליטו לטוס במטוס ולתקוע בשופר, לאחר שבשבועות האחרונים נדבקו תלמידים בשפעת החזירים בכמה ישיבות ברחבי הארץ, וכל זאת במטרה לרפא את הארץ מן המחלה. במהלך הטיסה נמנעו אותם "רבנים ומקובלים" מלומר את המילה "חזירים" כי החיה הזו טמאה. הרב שמואלי אמר כי אחת הבעיות המרכזיות היום בישראל, בגללה עלולה להתפרץ השפעת, היא "הפריצות" ו"הזנות".

פשוט עבודת אלילים. אורן זריף דווקא מבטיח להדביר את המחלה ע"י טיסה בשמי הארץ עם חזירים תלויים בתחתית המטוס (קשת). מעניין איך מתמודדים עם המחלה במדינות שלא זכו "להארה" כמונו.

12.08.09

ynet

שפעת החזירים מטילה אימה. בבית החולים "אסף הרופא" בקשו לחדול גם מנישוק המזוזות במקומות ציבוריים. הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר אמר "אם תצא הוראה רשמית - למי שירצה לשמוע לה אני ממליץ לשים את ידו סמוך למזוזה ולנשק, כדי לא להפסיד את ההרגל הטוב והחשוב הזה".

בכתבה מוזכרת העובדה שלא רק הווירוס של שפעת החזירים נמצא שם, אלא גם מאות חיידקים ומחוללי מחלות מסוכנים. לעומת זאת, מסתבר שבשפעת הזאת דווקא לא נדבקים מחזירים. אולי צריך לשנות את שמה ל- "שפעת המזוזות"?

16.08.09

ynet

שאלה: האם צריך להתרחק מכלבה בתקופת ייחום? תשובת הרב: לא.

לפי ההלכה האורתודוקסית (ספר קדושה, הלכות איסורי ביאה, פרק כא): "...לפיכך אסור לאדם לישן על עורפו ופניו למעלה, עד שיטה מעט כדי שלא יבוא לידי קישוי. ולא יסתכל בבהמה חיה ועוף, בשעה שמזדקקין זכר לנקבה." עוד התייחסות לנושא גידול כלבים בהלכה - קראו בחופש.

18.08.09

ynet

שאלה: האם מותר להתחתן עם דוד? תשובה: כן, זו מצווה. למרות שאסור להתחתן עם דודה, מותר להתחתן עם דוד.

מאחר שאין ניקוד, אולי היא בכלל התכוונה ל-"דויד"? או שמא ל-"דוד" מלשון "דוד שמש"? בטוח יש על זה איזה דיון בתלמוד...

31.08.09

ynet

הרב שמואל אליהו פנה במכתב אישי למדונה בו הוא מפציר בה לכבד את ארץ הקודש ולהקפיד על לבוש צנוע בזמן הופעותיה בתל אביב.

אוי, כנראה הזמרת מדונה לא קיבלה את המכתב, לפי הכתבה בעכבר העיר.


חינוך - ההתעללות בתלמידים יוצאי אתיופיה

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

12.08.09

הארץ

שבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים תש"ע, בתי ספר בפתח תקוה מודיעים שלא יקבלו תלמידים יוצאי אתיופיה. תנועת "הכל חינוך" מאיימת לפנות לבית המשפט כדי לחייב את בתי הספר הפרטיים להגדיל את מספר הילדים ממוצא אתיופי הלומדים אצלם. במכתב ששלח היועץ המשפטי של התנועה, עו"ד ד"ר אביעד הכהן, לשר החינוך, גדעון סער, הוא כותב שמדובר ב"אפליה פסולה מבחינה מוסרית, העומדת בניגוד לעקרונות יסוד, גם יהודיים גם דמוקרטיים".

אין להתפלא מגילויי הגזענות המכוערים כנגד אזרחים ממוצא אתיופי, כפי שראינו ממש לאחרונה (ynet, קשת). הכל מתחיל בחינוך. דרך ארץ קדמה לתורה, אבל יש אנשים שלא למדו זאת.

20.08.09

הארץ

בתי הספר הפרטיים-דתיים בפתח תקווה מסרבים לקבל את התלמידים שהעירייה שיבצה אליהם, אלא רק אם יימצאו "מתאימים לאופי המוסדות". לדברי בכיר בעירייה, פירוש הדבר הוא דחייה כמעט ודאית של התלמידים החדשים. שר החינוך, גדעון סער, כי "המשרד ינקוט את האמצעים החריפים ביותר נגד בתי ספר שיסרבו לקבל תלמידים ממוצא אתיופי. לא אקבל גזענות, גם אם תהיה עטופה בתירוצים."

 

30.08.09

הארץ

בתי הספר "למרחב", "דרכי נועם" ו"דעת מבינים" הם בתי הספר הפרטיים המקבלים מימון ציבורי, אך אינם מוכנים לקבל את הילדים ממוצא אתיופי. מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, אמור לערוך היום שימוע לשלושת מנהלי בתי הספר בפתח תקוה, על רקע סירובם להיענות לדרישת משרד החינוך לקלוט את כל התלמידים העולים מאתיופיה בכיתות רגילות.

קראו את דברי התוכחה של זאב קם (nrg) על בתי הספר הללו: החלטתי להביא בפניכם את "דבר המנהלת" של בית הספר "דעת מבינים", כפי שהוא מופיע באתר בית הספר: "בית הספר מחנך את תלמידיו למצוינות ויצירתיות בכל תחומי הלמידה, אך לא פחות מכך לערכי אהבת הבריות, קבלת השונה ותרומה לקהילה."

30.08.09

ynet

יממה לפני פתיחת שנה"ל תש"ע, מנהלי בתי הספר הדתיים שעומדים במרכז הפרשה של אי קליטת התלמידים האתיופיים - "למרחב", "דרכי נעם" ו"דעת" (המשתייכים כולם "לחינוך המוכר שאינו רשמי") - עומדים בסירובם להתייצב לשימוע שנקבע להם אצל מנכ"ל משרד החינוך, בטענה שהוא "מכור מראש".

"חינוך מוכר שאינו רשמי" לא עלינו.

30.08.09

הארץ, ynet

ראשי וועד ההורים בבתי הספר "המוכרים שאינם רשמיים" דוחים הסדר שהתקבל מול ראש העיר, שלפיו הקליטה בבתי הספר הפרטיים תהיה לפי "מדדים של אורח חיים הנהוגים בבתי ספר אלה". משמעות הדבר היא שבתי הספר הפרטיים רשאים שלא לקלוט את התלמידים העולים. גם במשרד החינוך כועסים על הפשרה הזו.

לפי עדותו של אחד ההורים ממוצא אתיופי, הוא טורטר ע"י הנהלת בית הספר ונשאל שאלות שלא קשורות לבנו וזאת על מנת לדחות את בנו בתואנה של "מדדים של אורח חיים הנהוגים בבתי ספר אלה".

30.08.09

הארץ

משרד החינוך הודיע הערב שיפסיק את המימון לשלושת בתי הספר בפתח תקוה שלא הסכימו לקלוט תלמידים אתיופים.

נותר עכשיו להמשיך ולהפסיק את המימון לכל בתי הספר "המוכרים שאינם רשמיים" ולבטל את חוק נהרי ו-חוק גפני.

31.08.09

וואלה!, ynet

שר החינוך גדעון סער התייאש מבתי הספר הפרטיים בפתח-תקווה ופנה לרב עמאר כדי לשלב את התלמידים האתיופים בזרם הממלכתי-חילוני. הרב עמאר סירב.

 


חינוך

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

01.07.09

הארץ, וואלה!

הצעת החוק לתקצוב מוסדות החינוך החרדים של ח"כ גפני עברה בקריאה טרומית. הצעת החוק דואגת לתקצוב מוסדות החינוך החרדים כפי שהן מתקצבות את בתי הספר הממלכתיים והממלכתיים דתיים. המדינה בשיתוף הרשויות המקומיות יממנו מוסדות חינוך חרדיים מוכרים, העונים על הקריטריון של מתן חינוך חובה. רשויות החינוך המקומיות יצטרכו להקצות בין היתר מבני חינוך ותשלומי חשמל ומים. ח"כ הורוביץ שאל "האם הליכוד הציוני רוצה שהתלמידים לא ילמדו שיעורי אזרחות ומולדת? החוק הזה הוא המשכו השערורייתי של חוק נהרי שהעניק זכויות לחינוך החרדי בלי לחייבם לפעול במסגרת משרד החינוך". ח"כ שלמה מולה (קדימה) אמר כי "ראש הממשלה משחד את יהדות התורה בתמורה לתקציב ומוכר את הרשויות המקומיות הקורסות תחת העול."

זהו פשע, שוחד פוליטי ואסון למדינת ישראל.

08.07.09

ynet

רבנים מהזרם החרד"לי בציונות הדתית איימו שלא לשלוח עוד את תלמידיהם אל מכללת ליפשיץ להכשרת מורים, עקב ההחלטה על מינויו של פרופ' שמואל גליק לנשיא. הסיבה: פרופ' שמואל גליק לימד בעבר במוסד המכשיר רבנים קונסרבטיבים. ל-ynet נודע כי הרב זלמן מלמד הורה לחברי האיחוד הלאומי לפעול לשינוי החוק, כך שבראש מכללה דתית יוכל לכהן איש תורה שלא מהאקדמיה. על פי ההצעה, ועדה מיוחדת תוכל להעניק לרב או לדיין בעל ידיעות תורניות מוכחות תואר המקביל לפרופסור, כדי שיוכל לשמש כנשיא מוסד אקדמי דתי.

הרבנים יודעים שהחוק מחייב שמוסד אקדמי המכשיר לתואר שני יעמיד בראשו כנשיא אדם בעל תואר מתאים. מה עושים? משנים את החוק להגדיר רבנים כפרופסורים... אמור מעתה: פרופסור הוא גם מי שיודע שהשמש והירח נבראו שלושה ימים לאחר כדור הארץ.

09.07.09

mynet

ראשי המרכז האקדמי כרמל הגו רעיון יצירתי כדי לרצות את המגזר החרדי: הנשים ילמדו בשעות הבוקר והגברים בשעות הערב.

קשה שלא להתייחס לידיעה הזו ברגשות מעורבים. מצד אחד השכלה היא דבר מבורך, בעיקר במגזר החרדי בו שולטת בורות בסיסית. מצד שני ההפרדה על רקע מיני ראויה לכל גינוי.

14.07.09

הארץ

השרים גדעון סער ויו"ר ועדת החינוך ח"כ זבולון אורלב מנעו מהצעתו של גפני לעבור כמות שהיא. החוק של גפני מאפשר למוסדות חרדיים לקבל תקציבים כמו בית הספר הממלכתיים והממלכתיים דתיים ולא כל התחייבות מצדם. השר סער: "ככל שיש אינדיקציה על בית ספר שאינו מקיים את חובת הליבה בהיקף שהוא נדרש לה - אנקוט צעדים שיוודאו כי הוא אכן מבצע זאת. לא יהיה מצב בו בית ספר מקבל תקצוב אך לא מלמד את הליבה, במידה שהוא נדרש."

ההתנהלות הזו סביב "מוסדות מוכרים שאינם רשמיים" היא בגדר כיבוי שרפות. במדינה ריבונית לא יעלה על הדעת לאשר חינוך לפי מגזרים. בקשר להתנייה של תיקצוב בלימודי ליבה: נחיה ונראה - מבחן המעשה ייקבע.

22.07.09

הארץ

יותר מעשרים תלמידים מהיישוב שלומי שבגבול הצפון עלולים למצוא עצמם בבית ספר דתי למרות התנגדות הוריהם. ההורים טוענים כי בית הספר הצומח בשלומי מתנהל כבית ספר דתי לכל דבר. "המפקח דתי והמנהלת דתייה וכל ההתנהלות היא ברוח זו: בנות חייבות להיות לבושות עד מתחת לברך וביום כיף בבריכה הפרידו בין בנים לבנות. גם בבית הספר אסור המגע בין בנים לבנות. ההרצאות שניתנות לילדים חילונים בזמן התפילה של הילדים הדתיים, מתמקדות בנושאי יהדות ומה אומרת ההלכה בנושא כזה ואחר".

 

23.07.09

nrg

כפר יונה סוערת בגלל הכוונה להקים בית ספר של ש"ס במקום אצטדיון בתוך שכונה חילונית. על פי הכתבה, ישיבת מועצה של התושבים החילוניים והדתיים התפוצצה לאחר שראש העיר סילק תושב שדעותיו לא נעמו לו.

 

23.07.09

nrg

עיריית תל אביב החליטה על הקמת גן טרום חובה דתי במקום חילוני וההורים במקום מתכוונים לתבוע את העירייה. לטענת ההורים, החלטת העירייה מבוססת על קבוצת מיעוט מזערי של הורים אשר הציגו בפני העירייה מצג שווא כאילו הם מייצגים אוכלוסייה גדולה שדורשת את הקמתו של גן ממלכתי דתי.

 

29.07.09

nrg

בית הספר (הדתי) צביה אמנויות ברמת אשכול השעה תלמידה דתית על כך שהעזה להוריד למספר רגעים חולצה ארוכה שכסתה את זרועותיה. לפי התלמידה: "המנהלת ראתה אותי ואמרה לי שהיא חושבת להעיף אותי מהתיגבורים של סוף השנה ומהפעילויות החברתיות, כשברור כמה תיגבורים חשובים בתקופה זו של הבגרויות. היא אמרה לי: 'תבואי מחר לבושה כמו שצריך, ואני אחשוב אם לקבל אותך או לא. עכשיו אני לא רוצה אותך פה'. למחרת הגעתי עם תלבושת בית הספר ותכננתי ללכת לרב כדי לשאול אותו מה לעשות. המנהלת שמעה שאני בבית הספר, צלצלה מיד אל אמי ואמרה לה שהיא לא רוצה אותי פה ושאין לה זמן להתווכח על כך, וטרקה לה את הטלפון".

מעניין מה עובר למנהלת הזאת בראש כאשר היא רואה זרועות חשופות ... גם לכם זה מזכיר את התמונות משלטון הטאליבן באפגניסטן?

05.08.09

ynet

יעקב לופו, היסטוריון חוקר החברה החרדית, מסביר שהעוני החריף במגזר החרדי נובע מחוסר הידע שלהם בעולם האמיתי. לופו מזהיר: "חלון ההזדמנויות ההיסטורי עלול להיסגר, וזו צפויה להיות בכייה לדורות בהילקח בחשבון הריבוי הטבעי העצום של קהילה זו ... במצב שכזה מסופקני אם יהיו האמצעים והיכולות בידי ממשלות ישראל ליצור את השינוי המיוחל, שגם כיום הוא מאוד תובעני וקשה."

"חופש" מתריעים על כך כבר למעלה מעשור.

06.08.09

nrg‏, ynet

אפרטהייד, גזענות ואפלייה בבית הספר החרדי 'בית יעקב' שבהתנחלות עמנואל. בית הספר מפריד תלמידות בעלות מוצא ספרדי מאלו שממוצא אשכנזי. שופטי העליון הורו לבית הספר "להסיר כל סממן פורמלי ומהותי כאחד של תופעת האפלייה אשר רווחה בבית הספר" ועל משרד החינוך כתבו: "עליו לנקוט בכל האמצעים החוקיים לתיקון המצב, לרבות שלילת רישיונו של בית הספר ועצירת תקצובו. מדיניות של 'הפרדה שוויונית' לא תוכל לחפות על האפלייה הפסולה במקום שבו היא מתקיימת. בהתנהלות 'בית יעקב' לא היה אלא לשרת תכלית פסולה, שהיא סגירת דלתות המגמה החסידית בפני תלמידות בנות העדה הספרדית אך משום מוצאן."

כל ישראל חברים - רק על הנייר. עדנה אולמן-מרגלית רושמת במאמרה (הארץ) "מעטה הצביעות נקרע": "משרד החינוך ניסה לשכנע את בית המשפט שהפיצול לגיטימי, בנימוק שאיננו מטעמים עדתיים או גזעיים, אלא היה נחוץ בגלל הבדלים ופערים בהשקפת עולם ובאורחות חיים ... את מעטה הצביעות הזה קרע בית המשפט בשבוע שעבר..."

09.08.09

ynet

מחקר: "מי משפיע על האמונה הדתית של הילד? מחקר חדש מראה שדווקא ההורים הם בעלי ההשפעה על אחד המרכיבים המרכזיים בעולמם של ילדיהם: אמונה דתית".

דת היא שטיפת מוח. לא שאלתם את עצמכם פעם איך זה שבסביבה דתית-יהודית גדלים יהודים דתיים, בסביבה דתית-נוצרית גדלים נוצרים מאמינים וכו' וכו'?

09.08.09

mynet

30 ילדים בגבעת הרקפות בקרית ביאליק ייאלצו להתחיל את שנת הלימודים בגן מרוחק, כי גן הילדים בשכונתם הוסב לבית כנסת.

 

11.08.09

ynet

אחוז הזכאים לתעודת בגרות במגזר החרדי נמוך מאוד. בתחתית הרשימה נמצא הישוב בני ברק. בעירייה ביקשו להבהיר כי החרדים - המהווים את רוב התלמידים בעיר - כלל לא ניגשים לבחינה.

החינוך החרדי אינו עומד במבחן המציאות, ונראה שברוני החרדים רוצים להשאיר מצב זה כך. מזכ"ל איגוד הישיבות החרדיות: "אנו מרגישים שהחינוך שלנו טוב, אז אין צורך שיתערבו. ככה חינכו אותנו גדולי התורה" (ynet). "חופש" קוראים לממשלת ישראל לעשות צעד אמיץ ולהפסיק לחלוטין את כל התמיכה הכספית בחינוך שאינו רשמי מוכר ומפוקח... הרי הם לא רוצים שיתערבו להם בחינוך, אז שלא יקבלו גם התערבות כספית.

13.08.09

נענע 10

הורים חילוניים בישוב הצפוני שלומי נדרשים לשלוח את ילדיהם לבית ספר דתי, בניגוד להשקפת עולמם. "אנחנו מבקשים שיתנו לנו לחנך את הילדים לפי הערכים שלנו" אומרת אחת האימהות שהגישו תביעה כנגד העירייה.

 

14.08.09

nrg‏, nrg

הרב חיים אמסלם יוצא נגד אנשי ש"ס, שבוכים על קיפוח ואפלייה ביחס לזרם האשכנזי, אבל שולחים תחת "פרוטקציות" את ילדיהם ללמוד במוסדות אשכנזים. תוך כך הוא קובע שש"ס "חולה מהראש", והשד העדתי הוא המצאה של ש"ס.

מספר ימים לפני שנאמרו דברים אלו קבע בן דרור ימיני ש"אין שד עדתי. יש ש"ס, שצריך להחזיר לבקבוק" (nrg).

19.08.09

ישראל היום

בביה"ס היסודי הממלכתי לשפות ותרבויות בבית שמש יוקם קיר גבס שיחצוץ בין תלמידים חילוניים שבית הספר שייך להם, לבין תלמידים חרדיים שיגיעו כי אין מקום בבתי ספר החרדים. רועי אלרוז מוועד ההורים סיפר: "אנחנו מזועזעים מההחלטה השרירותית, שיש לה משמעות כבדה על ההתנהלות ועל האווירה של בית הספר. גם אם יקימו את מחיצות הגבס בין הכיתות, הרי השירותים הם משותפים וכך גם החצר וחדר המורים, מה יעשו?..." ההורים מבטיחים: "אנחנו לא מתכוונים לתת לקבוצה קיצונית לפגוע בילדים ובחינוך של ילדינו."

מהכתבה: "בית הספר הזה, שבו לומדים 200 תלמידים, נחשב לפנינה חינוכית ושמו יצא למרחוק. נרשמים אליו תלמידים מכל האזור, והוא זכה בפרסים רבים" ... הכיצד מערכת החינוך תומכת בפעולות שכאלה?

19.08.09

mynet

הפורום לשוויון בנטל פנה אתמול לשר החינוך בשאלות נוקבות: "מדוע שבני הנוער ובכלל, בתל אביב בפרט, יסכימו להתגייס ולהסתכן בחייהם, כאשר שר הביטחון, כנסת ישראל ושריה מאפשרים ל-65 אלף בני נוער חרדים בריאים בגופים ובנפשם פטור גורף מהשירות רק בשל שיקולים פוליטיים. מה אותו נער או נערה תל אביבים שבוחרים לא להתגייס צריכים להבין מהעובדה שהם מכונים 'משתמטים', והחרדים כשרים למהדרין מאחר ולא חייבים כלל בשירות מתוקף חוק טל? איך נחנך אותם לשירות כאשר אין להם ממי ללמוד. לאור המשך האפלייה בין דם ילדינו לדם החרדים, ניאלץ לשקול היטב אם נמשיך לחנך את ילדינו לשרת."

התשובה לשאלה ברורה: שרינו הנכבדים נגועים בפוליטיקה ודואגים לכיסא המתמוטט. יש לדאוג לא רק לגיוס שיוויוני, אלא גם לחינוך שיוויוני שמלמד על גיוס שיוויוני.

19.08.09

וואלה!

"יש צורך בעריכת בדק בית יסודי בהתנהלות החינוך העצמאי, ויפה שעה אחת קודם". כך כתב בחריפות שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי. כל זאת בהקשר לסיפורו של עובדיה בן נון, שניהל בית ספר בחינוך העצמאי החרדי ופוטר מתפקידו בעקבות פרשה מסויימת המתוארת בכתבה.

ובין השאר בפרשה גם עירוב רב שאינו קשור כלל לעניין. נראה שברשת החינוך העצמאי לית דין ולית דיין.

20.08.09

mynet

פשקווילים שהופצו בישוב החרדי ביתר עילית, מוחים כנגד נערים חרדיים ש"פרקו עול" של החברה החרדית: "ועתה מה היה לנו בריונים פוחזים וריקים מסתובבים בראש כל חוצות, מעשנים סיגריות בפרהסיה, מתהלכים ברגל גסה ובמוזיקה רועשת כמתריסים כלפי מעלה ומדברים בפלאפונים להתריס ולהתגרות בעם קדושי שביעי ואף נוסעים באופנועים בעצם יום השבת. לא ננוח ולא נשקוט עד אשר תסור החרפה מעירנו."

 

30.08.09

ynet

דו"ח של מכון מחקר עצמאי המתבסס על נתוני משרד החינוך מגלה את הידוע: החינוך הממלכתי מצטמצם בעוד החינוך החרדי והערבי מתרחב, וזאת בגלל הדמוגרפיה והריבוי הטבעי הגדול במגזרים אלה.

ראו לאן צועדת מערכת החינוך. הקשיבו לדבריו של ירון ידען בנושא: מערכת חינוך מגזרית והשלכותיה - חלק א, מערכת חינוך מגזרית והשלכותיה - חלק ב, מערכת חינוך מגזרית והשלכותיה - חלק ג, וגם קראו את דבריו של בן דרור ימיני בנושא (nrg).

30.08.09

ynet

ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, מתכוון לחלק בית ספר חילוני לשניים בעזרת חומה ולהפוך חצי מבית הספר לבית ספר חרדי. תושבת העיר ואחת האימהות שמתנגדות למהלך: "ראש העיר התעלם מההורים וממנהלת בית הספר במפגיע ורק אחרי לחץ רב נפגש איתה ועם ההורים ואמר להם שאם יחליטו לא לקבל את הכיתות, לשבות או להפגין, הוא ידאג באופן מיידי לקצץ את תקציב ההסעות של בית הספר. במקביל הוא הודיע להם שזו תהיה שנתו האחרונה של בית הספר". תושבים מתריעים על מלחמת אחים. "מה זה מחיצה? זה מזכיר לי דברים אפלים."

זאת הפרדה והשתלטות חרדית בעת ובעונה אחת. אם החרדים רוצים ללמוד בבית ספר חילוני, שילמדו תכנים וערכים ממלכתיים. כך ייצאו נשכרים פעמיים.


כללי

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

07.07.09

mynet

יוזמה ברוכה בחולון: בעיריית חולון הוחלט להפעיל קו עירוני בערבי שבת בחינם לרווחת צעירי העיר המעוניינים לצאת ולבלות בעיר חולון ובתל אביב . ראש העירייה, מוטי ששון: "לאחר שראינו כי קו הלילה של משרד התחבורה לא נותן מענה בערבי שבת, שהוא הערב העיקרי לבילויים, החלטנו לקחת על עצמנו את הרחבת השירות ולהפעיל קו דומה גם בלילות שישי. הרצון העיקרי שלנו הוא שצעירי העיר יחזרו הביתה בשלום ויוכלו לבלות בת"א בשעות הקטנות של הלילה ללא צורך בנהגים תורנים וללא הוצאות על דלק ומוניות. ערבי שישי מועדים מאוד לפורענות ואנחנו שמחים שכרשות אנחנו יכולים לסייע במקום שידי המדינה כבולות."

מי כובל את ידי המדינה? המדינה בעצמה!

08.07.09

mynet

זוג חרדים צעיר ביקש להינשא אך בית המשפט סירב כי הנערה קטינה, ולא עברה את גיל 17.

שימו לב לסיבה בעטיה הם רוצים להינשא בגיל כל כך צעיר.

12.07.09

nrg, נענע 10

ועדת השרים לענייני חקיקה הצביעה נגד "חוק הצנזורה" שהציע חבר הכנסת אמנון כהן (ש"ס). השר מיכאל איתן (ליכוד) שהתנגד להצעה: "הדרך הנכונה לטפל בבטיחות הגלישה באינטרנט היא הדרך הדמוקרטית ולא הדרך של משמרות המהפכה..."

 

12.07.09

ynet

מפקד בה"ד 1, אל"מ אהרון חליוה, הודיע לרב הצבאי הראשי, תא"ל אביחי רונצקי, שמי שלא שרתו שרות מלא לא יוכלו להיות קצינים בצה"ל. למרות זאת החיילים הוזמנו להגיע לפרק ההשלמה שמקיימת הרבנות בשבוע האחרון של הקורס בבה"ד 11 בצריפין, ולקבל בסופו דרגות קצונה ייצוגיות בלבד. מ', בוגר שלב ב' שנדחה אמר ל-ynet: "מדובר באבסורד, כאשר מועמדים שלמדו יותר תורה ובגלל זה התגייסו רק לשירות מקוצר לא יכולים להיות רבנים בצבא, למרות שעל פניו הם הראויים והמתאימים לכך ביותר, בעוד כאלה שהעדיפו מסלולים אחרים על פני לימוד רציני בישיבה מתקבלים לקורס."

גורם צבאי (ynet): "ההחלטה שלא לשלב בקורס קצינים חיילים שלא שירתו תקופת זמן מינימלית בצבא אינה קשורה לרבנים הצבאיים דווקא. זו החלטה עקרונית שתכליתה למנוע מחיילים שלא הספיקו לבצע שירות משמעותי להתחיל בקורס קצינים" והוסיף שאין זה נכון שקצין יענוד על כתפיו דרגות קצונה לאחר מספר חודשי שרות מועטים.

13.07.09

nrg, הארץ, ישראל היום

שופט בית המשפט העליון, השופט לוי אמר על פסק הדין השערורייתי של דרורי בו זוכה אברך שדרס צעירה: "קראתי את ההחלטה של בית המשפט המחוזי ולא הבנתי איך האברך לא הורשע, זה לא מתקבל על הדעת". הדברים נאמרו בדיון בערעור שהגישה המדינה כנגד פסק הדין של דרורי. עוד מסתבר, כי האברך גנב בעבר מסופרמרקט ורק לפני הדיון בערעור המדינה שילם חלקית את הקנס לקורבן.

מקורבים לשופט דרורי הגנו עליו ואמרו ל-ynet: "אם היו מונחות בפניו הראיות החדשות, כגון כתב האישום שהוגש נגד האברך בעוון גניבה, הקופאית שנדרסה, הקלטת המתארת את הדריסה וכן העובדה שבמהלך עונש שלילת הרישיון שדרורי הטיל עליו הוא נהג ברכב, יכול להיות שהתוצאה של המשפט הייתה שונה, והאברך היה מורשע".

19.07.09

mynet

חברי "הפורום לשיוויון בנטל" הגיעו לבקו"ם לחזק את ידי המתגייסים, אך גם להעביר ביקורת על החרדים: "הבנים שלנו נכנסים בשער הקטן הזה למשך שלוש שנים, מבלי שנדע מה יעלה בגורלם, ואלה, צעירים חזקים בבריאותם ובנפשם, יוצאים אחרי שלוש דקות וממשיכים בחייהם," אומרת מירי בראון, מראשי הפורום. אחד החרדים טען: "אתם החילונים לא תבינו את זה לעולם, אבל זו האמונה שלנו. אם הרב יגיד לי לעזוב הכל ולהתגייס אפילו לחמש שנים - אעשה זאת בכל האהבה. אנחנו חיים בקהילה סגורה ולא יכולים לצאת נגדה. אל תבואו אלינו בטענות."

ראשית, ידיה של המדינה אינן נקיות מאשמה בחינוך שגרם לאותו חרדי לחשוב ולהתבטא כך. שנית, אם הרבנים אוסרים עליהם להתגייס, תמוה שהמדינה אינה פועלת כנגדם, כיוון שהם תומכים ומעודדים השתמטות.

20.07.09

דה-מרקר, נענע 10

סטנלי פישר: "במגזר החרדי יושב לו מרבץ אדיר של הון אנושי אדיר שאם נשתמש בו נקבל מצד אחד מנוע צמיחה נוסף למשק ומצד שני נשיג שיפור בממדי העוני של המגזר החרדי." בשנת 2008, כ-60% מהאוכלוסייה החרדית הם עניים.

האשמה מוטלת על הממשלה שתומכת במדיניות קצבאות ומערכות חינוך שונות ומשונות אשר מותירות את ה"בוגרים" שלהן ללא יכולת להתמודד בעבודה. יצחק טסלר, עורך מדור יהדות במעריב (nrg) שואל שאלה רטורית: "למען הסר ספק - שוק העבודה הישראלי יכול להסתדר גם בלי החרדים, השאלה הגדולה איך החרדים יסתדרו עם המדינה, כאשר מונעים מהם לדעת שיש אנשים שחושבים אחרת מהם."

26.07.09

mynet

רבה הראשי של ערד, הרב בן ציון ליפסקר, הגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה שבעקבותיה הוטל עיקול על חשבונות המועצה הדתית בערד. כתוצאה מכך, הולן שכרם של העובדים וספקי השירותים. פרקליטתו של הרב ליפסקר, עו"ד מור סטולר טוענת: "המועצה הדתית בערד מתנהלת כבר שנים שלא כחוק, מלינה שכר לעובדיה ומתנכלת לרב העיר בניגוד לחוק..."

כך או כך, התמונה המצטיירת ממקרה זה היא של עוד כשלים במועצה דתית. מדוע ה"מועצות" הללו קיימות על חשבון הציבור?

26.07.09

גלובס

מתי גולן שואל מדוע מדווחים על הפשעים של החרדיים כאילו מדובר בחשודים "רגילים"? "אם תעיינו בעתוניהם ותאזינו לדרשותיהם, בבית הכנסת, ברדיו ובטלויזיה, תראו שכל מעצר של אדם חילוני הוא מעין חגיגה בשבילם. שימוש בסמים זה כבר ממש חינגה. וכל כך מה? מכיוון שהם משתמשים באלה כדי "להוכיח" את עליונות החינוך הדתי על החילוני, את הערכיות של הציבור "המאמין" על הלא מאמין".

 

27.07.09

ynet

האוניברסיטה העברית ביטלה מכרז לרכישת שני בניינים שבבעלותה בשכונת קריית יובל בבירה – מכרז שהיווה יעד להשתלטות חרדית ומוקד למאבק בין החילונים לחרדים בעיר.

כל הכבוד למובילי ותומכי המאבק בתנועת "רוח חדשה".

28.07.09

הארץ

נחמיה שטרסלר במאמרו "סוף הבית השלישי": "לחרדים יש סדר יום מאורגן. הם יודעים בדיוק מה הם רוצים: לספק לציבור שלהם את תנאי החיים הטובים ביותר, על חשבון החמור החילוני. שהוא יעבוד קשה, ישלם מסים וגם יקריב את נפשו בצבא - כי בכל זאת מישהו צריך להגן על הגבול. הם עצמם לא יעבדו ולא ישרתו, אלא רק יסחטו. הם יוציאו כמה שיותר תקציבים מהממשלה וכמה שיותר תרומות מחו"ל - בדיוק כמו דרך החיים של היישוב הישן. הציבור החילוני, ברוב טיפשותו, עוזר לתהליך המסוכן הזה. הוא מעניק תקציבים למערכת החינוך העצמאית של החרדים אף שמלמדים שם רק תלמוד; לא מתמטיקה, לא אנגלית, לא מדעים, לא היסטוריה ולא אזרחות - שהיו מאפשרים עבודה מכובדת ויציאה ממעגל העוני. הציבור החילוני הוא ציבור מתאבד, המסכים לממן (באופן עקיף) גם את תעשיית החזרה בתשובה ההולכת ומתרחבת."

 

29.07.09

mynet

עמותת "מנוחה נכונה" פתחה בית קברות אזרחי בכפר סבא. שלום נוי, ראש העמותה, מבטיח קבורה בחינם לתושבי כפר סבא, אבל גם הסכום שיידרש ממשפחות מבחוץ נמוך בהרבה מזה שגובים הקיבוצים השכנים. "אנחנו עמותה ציבורית, ומטרתנו אינה רווח כספי אלא מתן תשובה מכובדת ואסתטית לכל מי שאינו רוצה לחוות את חוויית הקבורה המקובלת בבתי הקברות הרגילים".

 

01.08.09

nrg

בן דרור ימיני קובע: "הרב-תרבותיות הפכה להיות מכשיר בידי קבוצות מיעוט קנאיות כדי לכפות את עצמן על הרוב... קהילה החרדית הולכת ומתעצמת. כל ביקורת עליה הופכת ל"אנטישמיות"... מדינה שפויה צריכה לסייע לבלתי מסוגלים. היא אינה צריכה לממן קהילה הולכת וגדלה שמטיפה להשתמטות."

 

04.08.09

הארץ

נחמיה שטרסלר - סוף הבית השלישי (חלק ב'): 'החרדים מתייחסים לחילונים כאל יהודים לכל דבר הואיל ונולדו לאם יהודייה. אבל מבחינתם, מדובר ביהודים עבריינים, רשעים וחוטאים. הואיל ואינם שומרים שבת ולא לומדים תורה הם מעכבים את הגאולה. לכן מצווה להחזירם בתשובה... בשעות הערב הם ייצאו למשימה. ידפקו על הדלתות ויספרו על גן הילדים הפתוח במשך שעות ארוכות וגם נותן ארוחות חמות. הם ילכו לפארקים ולקניונים כדי לדבר חלקות עם בני הנוער. "מרגישים שיש לך נפש של צדיק", יאמרו להם בערמומיות ויוסיפו כמה דברי הפחדה על הגיהנום המזומן להם אם ימשיכו לעשן בשבת. אין להם שום בעיה מצפונית לעקור נער בן 15 מביתו וממשפחתו ולשלוח אותו לישיבה - בלי הסכמת ההורים. כך הם "מצילים" נפש אחת מישראל, והורסים משפחה שלמה.'

 

04.08.09

ynet

האם יש דרך להתיר נישואי כהן וגרושה? שואל כהן בעל נכות שקשה לו למצוא אישה לחלוק עמה את החיים. הרב אומר לו שאין דרך.

לפי ההלכה האורתודוקסית, כהן יכול לשאת בתולה ע"י בעילתה באונס. לפתרון קצת הומני יותר ניתן לקפוץ לקפריסין הסמוכה ו/או להצביע נכון בבחירות בישראל, כל עוד ניתן.

07.08.09

נענע 10

יורם שורק עונה לשאלות: "האם דת היא חלק מטבע האדם? למה אנשים צריכים דת? יש לנו איזו תכונה הגורמת לנו להאמין? האם זה מצב טבעי עבור האדם להאמין בעל טבעי?" והתשובה בקיצור, דת נותנת הסברים למי שלא רוצה לדעת.

 

12.08.09

nrg

חברות הסלולר מאפשרות לציבור החרדי לשוחח ברשת חרדית במחירים מגוחכים של מספר אגורות לדקת שיחה.

מדהים שהחרדים נותנים יד לחילול שבת המוני ע"י אותן חברות.

14.08.09

nrg

קבוצת תושבים חילונים התארגנה כדי למנוע את "ההשתלטות החרדית על הכותל", וזאת לאחר דברי צביקה יעקבזון, מנהל סיעת ש"ס בכנסת שקרא למנוע השבעת חיילים בכותל. לדברי הפעילים: "הכותל הפך ממרחב ציבורי ממלכתי לחצר הפרטית של גופים חרדיים קיצוניים". הרב שמואל רבינוביץ', רב הכותל, מסר בתגובה כי "הדרישה של קבוצה קטנה להפוך את הכותל למקום שאינו קדוש אינה מתקבלת על הדעת ופוגעת בקדושת המקום, ברגשות המתפללים וברוב הפוקדים את הכותל".

מעניין מדוע חושב הרב של הכותל שהמקום הופך לפחות קדוש? האם אלוהים נגעל מאותם חילוניים או מאותם חיילים? חשוב לזכור שבכותל המערבי כלל לא היה חלק מבית המקדש אלא חומה מעבר לבנין המקדש. קראו את דבריה של ליאת נוקד-וינדר (News1) במאמר "הכושי עשה את שלו": "הצנחנים הבוכים, אותם בחורים צעירים וחסונים, שאיבדו את חבריהם בשדה הקרב, שגופם קרוע ונפשם פצועה, לא היו מעלים על דעתם כי כ-40 שנה לאחר מלחמתם, ישב איש ציבור בכנסת ישראל, יתכחש לתרומת דמם וינשל אותם מזכאותם."

16.08.09

ynet

עובדי עיירת צפת חשדו כי אב השאיר את בנו על יד הכביש. עובד העירייה מספר: "נסעתי ברכב של העבודה ברחוב הנשיא וסמוך לפינת החי הבחנתי באדם שמן, בעל חזות דתית, מניח משהו על המדרכה ומתחיל לברוח ברגל. בהתחלה לא הבנתי מה זה, ופתאום ראיתי ילד שעומד על המדרכה ונשען על אחת המכוניות החונות, יחף ומחזיק בידו כיפה. רגע לפני שירד לכביש הספקתי להרים אותו והבאתי אותו ישר למשטרה..." לפי גרסת המשפחה, האב יצא לנסיעה לטבריה בעוד שבנו דולק אחריו והאב לא שם לב לכך ונודע לו על המקרה רק שעתיים מאוחר יותר.

עם או בלי קשר, יש בהלכה התייחסות לנושא ילדים נטושים. מכנים אותם "אסופי" - קראו את הפרק במשנה תורה. שימו לב כי אסופי גם ננטש ע"י הוריו והוא גם "ממזר בספק" על כל המשתמע מכך. היום כבר קיימות בדיקות גנטיות להורות...

17.08.09

דה-מרקר

משרד התמ"ת מפרסם: שיעור התעסוקה בקרב חרדים - 37% בלבד לעומת 80% בקרב חילונים.

די למדיניות הקצבאות!

29.08.09

nrg

פקחי עיריית ירושלים פשטו על קופות הצדקה הפירטיות הפזורות בעיר. נמצאו בקופות כמעט 20 אלף שקלים שאותם העירייה העבירה לקופתה. מטרת המבצע להילחם בתופעה הבלתי חוקית שגררה תלונות רבות מצד תושבים, בשל הנזק האסתטי, אך לא רק: כך למשל, תושבי קריית היובל פנו לעירייה והתלוננו על התופעה, שמבחינתם הייתה עדות ברורה להתחרדותה המתמשכת של השכונה.

 


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר או כותרת

הערת המערכת

24.07.09

ידיעות אחרונות

קבוצה של מדענים סיניים הצליחו להפוך באמצעות הנדוס גנטי תאי עור של עכבר לתאי גזע עובריים. מכלל התאים בחרו שני תאים שהושתלו ברחם עכברה ומשם נוצר ולד.

 

26.08.09

הידען

רועי צזנה מספר על מחקר שנערך בקופים. במחקר המדענים הראו לקופים שהם צריכים לבצע פעולות מסויימות שהן בפועל מיותרות לחלוטין וללא תכלית, על מנת להגיע לאוכל שנמצא בתוך קופסה שחורה. כאשר הוחלפה הקופסה השחורה בשקופה, הבינו כל הקופים שהפעולות מיותרות ולכן חדלו מלעשותן ופשוט נגשו לאכול. המדענים בצעו ניסיון דומה גם בילדים, אולם רוב הילדים התעקש לבצע אותן פעולות חסרות תכלית למרות שהוסבר להם שהן מיותרות.

כותרת הכתבה "על המקור לדת ולמה השימפנזים חכמים יותר מבני-האדם". אנו מסבירים כבר למעלה מעשור שהפעולות הדתיות הן חסרות תכלית, אבל עדיין יש אנשים המתעקשים לבצע פעולות מוזרות.

28.07.09

ynet

סיינטיפיק אמריקן ישראל פרסם מאמר על האבולוציה, בהשראת הרצאתו של ג'רי א' קוין, גנטיקאי אבולוציוני מאוניברסיטת שיקגו. קוין דיבר על הכמות האדירה של ראיות מדעיות, בלתי ניתנות להפרכה, המוכיחות את האבולוציה. ניתן למצוא אותן גם בספרו החדש "מדוע האבולוציה נכונה".

 

30.08.09

הידען

מקור החיים הוא בחלל. גליצין, שהוא אבן יסוד של החיים, נמצא בדגימה מהשביט וילט-2 שנאספה בידי החללית סטארדאסט. גליצין היא חומצת אמינו המשמשת ביצורים חיים לבניית חלבונים. ד"ר ג'יימי אלסיה ממרכס טיסות החלל גודארד של נאס"א במרילנד אמרה: "זו הפעם הראשונה שחומצת אמינו התגלתה בשביט. התגלית שלנו תומכת בתיאוריה לפיה כמה ממרכיבי החיים נוצרו בחלל והגיעו לכדור הארץ לפני זמן רב באמצעות פגיעות של מטאורוטים ושביטים".

 

28.08.09

ידיעות אחרונות

חוקרים בארה"ב הצליחו להחליף DNA של קוף בעל גנים פגומים שיוצרים מחלות גנטיות, ולטעת במקומו DNA 'בריא'. לקוף שנולד מהליך זה יש אב אחד ושתי אמהות.

 

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי