אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
כל מה שרציתם לדעת על ברית מילה או שהעדפתם לא לדעת
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 95: אפריל-מאי-יוני-יולי 2007

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
גידי, יעקב, יפתח, כפיר, ניצן, עירון, רוני, שי

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש

רפיסות החילונים

23.7 (י): מאמר מאת ירון לונדון: רפיסות החילונים: "הציבור החילוני נוטה להתעלם מהחזון החרדי... אבל כיוונה של העקומה הדמוגרפית מורה שתוחלת קיומה של ההגמוניה החילונית נקוב בשנים ספורות... הציבור החילוני יכול להתגונן, אבל השבת מלחמה שערה תסכן את שלוותו. הוא מעדיף להיסוג, למרות שנסיגה מבטיחה את הריסת ביתו בעתיד הנראה לעין..."

לא לצאת לטיולים

29.7 (י): שניים מחשובי הרבנים הליטאים, הרב יוסף שלום אלישיב והרב אהרון לייב שטינמן, חתמו ביום ששי על מכתב מיוחד שיפורסם היום, ובו הם קוראים לבחורי הישיבות לא לצאת לטיולים.

התשובה לאירועים המרובים של מוות מטיילים, לעיתים בגלל חוסר ידע והכרת הנושא, איננה הוראה של רב לא לצאת לטיולים. מי שאוסר על צאן מרעיתו ללמוד את החיים המודרניים, בל יתפלא אם ייפגעו חלילה בגופם ו/או בנפשם באסונות שניתן למנעם או להתגבר עליהם.

"... חב"ד היא תנועה כמו נוצרית... 'המלך המשיח' לא הכחיש את השואה. הוא הצדיק אותה..."

1.6 (ה): האל הרופא - מאמר מאת פרופ' יהודה באואר, חוקר השואה ב"יד ושם": "חב"ד היא חסידות גדולה ומשפיעה, יש לה משיח שהיה ומת ורבים המצפים לתחייתו, ומבחינה זאת חב"ד היא תנועה כמו נוצרית. לכן חשוב לדעת מה אמר המנהיג שלה. "המלך המשיח" לא הכחיש את השואה. הוא הצדיק אותה."

אמנם מלפני חצי שנה, אבל טעמו לא נס, ולקחו לא נמס:

26.1.07 (Ynet): קנאים חרדים בירושלים גילו את הסיבה לצרות של עם ישראל: בגדים לא צנועים שנשים לובשות. במשך חודשים עברו פעילים מדלת לדלת וקיבצו בגדים שלא עומדים בתקן הרבנים. הלילה הם העלו באש את הבגדים הלא צנועים וחילקו דף הוראות, ובו רשימת מה שאסור ללבוש: חולצות טריקו, חולצות וחצאיות לייקרה, חולצות קצרות במותן, חולצות פתוחות בצוואר, חצאיות קצרות וצרות, חצאיות עם שסע, חצאיות עם גזרה ישרה, עגילים ארוכים או מגושמים, בגדים ותיקים בצבעים רועשים ונוצצים, חבישת פאות נוכריות יוקרתיות, גרביים שקופות או בצבעים, נעליים מגושמות.

"חופש" מציעה להם חולצות לא נוצצות, ובזול.

"יש לעבוד את בני האדם לפני שמתחילים לעבוד את הרוחות והאלים, ויש להבין את החיים לפני שמנסים להבין את המוות" -- קונפוציוס, 479-551 לפני הספירה

18.4 (ה): מאמרות קונפוציוס - תרגום מסינית אמירה כץ, מוסד ביאליק, ביקורת מאת ד"ר גדי ישי. על אמרותיו של הוגה דעות סיני, שחי במאה ה-6 לפני הספירה. "מאפיין בולט של המאמרות של קונפוציוס הוא היותם ממוקדים בחיי העולם הזה ובאנושות, ונמנעים מהנסתר. על פי מאמר יא12 יש לעבוד את בני האדם לפני שמתחילים לעבוד את הרוחות והאלים, ויש להבין את החיים לפני שמנסים להבין את המוות".

למי שמתעניין בתאריכים ובהשוואות הרלבנטיות הנובעות מהן: התלמוד נחתם במאה ה-5 אחרי הספירה.

האיוולת שבבזבוז:

6.7 (Ynet): התקציב להבטחת שנת השמיטה עומד על 103 מיליון שקל - פי 4 מהפעם הקודמת.

95% מעבירות המין בבירה בוצעו ע"י דתיים או חרדיים:

6.7 (Ynet): הציבור הדתי אינו נקי מעבירות מין. ד"ר אביעד כהן מה"הפורום הדתי למניעת הטרדות מיניות" חושף: 95% מעבירות המין בבירה בוצעו ע"י דתיים או חרדיים.

והאם אין עבירת מין בכפיית נישואין בשידוך על נערות צעירות ותמימות נגד רצונן?

בדיחת היומן:

16.5 (ה): ח"כ גפני (יהדות התורה): "אראה בהצבעה להעלאת אחוז החסימה צעד עוין לדמוקרטיה".

וזאת מפיו של נציג המפלגה הדמוקרטית האדירה, הדוגלת בדמוקרטיזציה של מדינת ישראל, שליחת בנים ובנות לצבא באופן שיוויוני, ייצוג הולם לנשים בכנסת, השכלת ליבה בסיסית לנוער...

מדור כללי

21.3 (י): מה הולכת עיריית ירושלים לבנות על חשבון פינה טיפולית בבית ספר לילידים שמתקשים בלמידה? בית כנסת - כתבה מאת חיים לוינסון.

25.3 (י): סקר: 70% מהצעירים בישראל חושבים שאפשר לגשר על הפער בין חילונים לדתיים, אבל מחצית רוצים להפריד את הדת מהמדינה.

31.3 (חדשות וואלה!): מנהלת בית הספר הדתי "אלומות" סירבה לשלוח את תלמידיה לפרוייקט מוזיקלי ייחודי. הסיבה: ישתתפו שם גם תלמידים ערבים.

1.4 (Ynet): צה"ל מכר את החמץ לגוי, וגם את הכלבים.

שירה: תגיד, אוהד - למה זה כאן? הרי זה שייך למדור האיוולת.
אוהד: איוולת איוולת, אבל הכסף הוא גם שלי...
והכלבים? מה להם ולאיוולת זו? - קרא בבקשה:

5.4 (י): כלבים כשרים לפסח - מאמר מאת המשפטן אביעד קליינברג.

2.4 (ערב פסח, י): פסח, משה ואלוהים ביהדות החילונית - מאמר מאת פרופ' יעקב מלכין.

2.4 (מוסף לחג, י): סקר מעניין של מינה מצח על יהודים, יהדות ואלוהים.

8.4 (ה): בתי הדין הרבניים לנשים: רוצות גט? בטלו את תביעת הנזיקין.

8.4 (ערב שביעי של פסח, י): ואיך נסביר את זה לילדים?" - מאמר מאת צבי ינאי על "מכת בכורות" שבהגדה: איך שלא נסתכל על זה - היא אינה עולה בקנה אחד עם שום מופת מוסרי.

8.4 (חדשות וואלה!): חרדים מחו נגד מכירת חמץ בירושלים.

טרם שמענו על חילונים שמחו על מכירת כשר במקום כלשהו...

9.4 (לוקל נתניה): לראשונה בנתניה - פקחים קנסו חנויות שמכרו חמץ.

19.4 (י): פלג קיצוני בחב"ד מפיץ צילומי חיילים שהשתתפו בהתנתקות ומבקש לזהותם -כתבה מאת גיא מי-טל.

צילומים של חיילים מחב"ד קצת קשה למצוא בימינו.

20.4 (י): חבורת הזמר באופקים התבקשה לבטל את הופעתה של זמרת בתפקיד סולו בטקס יום הזיכרון בעיר. הסיבה: הרגישות של הציבור הדתי. "מהחברה למתנ"סים נמסר: התקבלה בקשה... הוחלט להיענות לבקשה. אין בבקשה זו משום כפייה דתית". במחאה התפטרה מנהלת הלהקה: "אנחנו ב-2007 או בימי הביניים", אמרה.

זוהי דוגמה אחת קטנה לתופעה כלל-ארצית רחבה: הדתיים מנסים לכפות את גחמותיהם, תוך הכרה ברורה, שברוב המקרים דרישתם תתקבל. המפתח נמצא תמיד בידי החילונים. תמיד. דו-קיום ושיתוף פעולה מחייבים ויתורים הדדיים. איננו זוכרים מקרה דומה בו החילונים בקשו משהו שחייב ויתור מצד הדתיים, ונענו בחיוב. הדרך היחידה לחסל את הכפייה הדתית, השתלטותה, ואת חוסר השוויון בחיים החברתיים המתוקצבים בידי המימסד, היא לא לוותר! לקבל דרישה דתית רק אם היא תלווה בוויתור גם מהצד הדתי-חרדי.

23.4 (nrg): משפחת הרב אלישיב חגגה את בר המצווה של נינו של הרב בעת הצפירה ביום הזיכרון לחללי צה"ל.

מה להם ולצה"ל?

25.4 (חדשות וואלה!): רבנים ועיתונאים חרדים הורו למנהל להקת "פרחי ירושלים" (להקת ילדים חרדים בני 14-13) לא להופיע במסיבה ביום העצמאות משום שזה "חילול השם".

27.4 (מוסף לשבת י): סיפור עצוב על מיגזר שלם השרוי בעוני ונתלה בכל תקווה ליציאה מהבוץ - כתבה בשם "ירידות במאה שערים" מאת עודד שלום וגדעון מרון.

זו התוצאה כשמנהיגיהם הרוחניים מקדשים ומנציחים את העוני, הבערות והבורות.

4.5 (ה): המדינה ביטלה מכרז על משרה בבתי הדין הרבניים לאחר תביעה מצד עו"ד נעמה ספראי-כהן על אפליית נשים במכרז.

7.5 (י): הממשלה קובעת: הרשויות צריכות לתקצב את בתי הספר החרדיים.

לתקצב את הלימוד נגד המדינה ונגד החילוניות, על חשבון משלם המסים החילוני, כמובן. בארצות נאורות התגובה הציבורית שונה:

14.4 (חדשות וואלה!): החלטה של הממשלה לממן בתי ספר דתיים מוחרמת על ידי ארגון המורות הגדול בבריטניה, בטענה שהיא לא שוויונית.

9.5 (ה): שנתיים המדינה מתעלמת מהחלטת בג"ץ ומסרבת להכיר ב"גיורי קפיצה" (גיור שהלימוד לקראתו נעשה בישראל וסיומו מתקיים בקהילה יהודית בחו"ל).

15.5 (ה): רבני הציונות הדתית שעלו שלשום להר הבית קירבו, ביודעין ובחוסר אחריות, אבוקה בוערת לערימה הדליקה ביותר במזרח התיכון - מאמר מערכת.

15.5 (ה): ומה אומרים על-כך החרדים? - הרבנים שעלו להר - עובדי אלילים.

השאלה היא, האליל של מי ינצח.

16.5 (nrg): ח"כ אמסלם (ש"ס) בראיון לשבועון החרדי "קו עיתונות דתית" מצהיר: אישה לא יכולה להיות נשיא.

בוודאי שלא, אמסלם, אישה יכולה להיות רק נשיאה.

22.5 (ה): הרבנות הממלכתית מחמירה: לא מכירה בגיורים של עצמה: בשבוע שעבר פורסם כי בית הדין הרבני באשדוד ביטל גיור של אישה שנערך לפני 15 שנה משום שהודתה שאיננה שומרת מצוות. בפסק דין חסר תקדים בחריפותו קבע בין הדין שהאישה וילדיה אינם יהודים, כי היא ובעלה היהודי "פסולי חיתון" וכי הרב המגייר, חיים דרוקמן, הוא "חוטא" המכניס לישראל גויים גמורים. הרב דרוקמן = מראשי רבני הציונות הדתית...

22.5 (nrg): ועדת רבנים לענייני תקשורת אישרה אינטרנט כשר לציבור החרדי.

22.5 (ה): הוויכוחים בציבור הדתי יקבעו מה נאכל בשנת שמיטה.

מה חדש? הרי הם קובעים מה נאכל ומה לא, מתי והיכן, עם מי נתחתן ועם מי לא...

22.5 (ה): אושר בכנסת: הרשויות המקומיות יהיו חייבות לתקצב מוסדות חרדיים.

עוד ניצחון לחרדים בשל כניעה מבישה של הציבור החילוני.

4.6 (ה): משפטן צעיר נאבק באפלייה בקבלה לבתי הספר האשכנזים - מאת תמר רותם. התירוץ לדחיית הבת מביה"ס החרדי: "הופעתה הזולה של האם".

6.6 (ה): פרקליטות המדינה הורתה אתמול לרב הראשי לקבוע בזמן הקרוב קריטריונים לקבלת תשלומים על עריכת חופות ע"י רבנים עובדי-ציבור שמקבלים שכר מאוצר המדינה. זאת בעקבות חשיפת "הארץ" על כך שהרב לאו, הרב הראשי לתל-אביב, ובעבר הרב הראשי לישראל, ממשיך לקבל תשלומים על עריכת חופות בסכום המגיע ל-500 דולר לחתונה. בתום הבירור החליט היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז שלא להעמיד לדין משמעתי את הרב לאו, גם לא לפתוח נגדו בהליכים פליליים.

11.6 (ה): "מחללי קברים ומוסר" - מאמר מערכת: חילול קברים שבוצע בבית העלמין בכפר כיפל פארס הוא פרובוקציה לאומנית-דתית שנועדה להלך אימים ולהצית איבה.

12.6 (ה): הרבי אמר - אסור להתערבב - מאמר מאת יאיר שלג: לא תמיד נגזר על נשים לשבת בנפרד בבית הכנסת, ולא תמיד היה "קול אישה ערווה". בספר חדש - "משני עברי המחיצה" (הוצאה עצמית) מגוללת אורה כהן, דתיה פמיניסטית, את תולדות ההפרדה בין המינים בדת היהודית.

15.6 (ה): הרב בקשי-דורון, לשעבר הרב הראשי לישראל: "השחיתות במועצות הדתיות איומה".

אשר יגורנו בא לנו: פקודת הרב גוברת על פקודת הצבא:

19.6 (nrg): אליקים לבנון - רב הישוב אלון-מורה וראש ישיבת ההסדר במקום, זלמן מלמד - ראש ישיבת בית-אל, ודב ליאור - רב קרית-ארבע בחברון הורו לעשרה חיילי צנחנים לסרב לפקודת מפקדם הצבאי. החיילים נשמעו לפקודת הרבנים וסרבו פקודת הצבא.

21.6 (Ynet): ירידה דרמטית בשיעור הנימולים בעולם.

22.6 (י): ירידה חדה במספר הנימולים בארה"ב: 57% כיום, בהשוואה ל-90% בשנות הששים.

העולם מתבגר ולומד להבחין בין צורך רפואי לבין פולחן אלילי.

22.6 (TheMarker): "מכרז תפור למבקר אוהד" בבתי הדין הרבניים רצו מבקר שמכיר ומחבב אותם. אז שינו בשבילו את תנאי המכרז" - כתבה מאת גיא לשם.

22.6 (י): יוכפל מספר פקחי השבת - כך החליט השר החרדי ישי (ש"ס).

למה שלא יעביר את התקציב מ- "פקחי השבת" ללחם האחיד, במקום לזעוק כמו הקוזאק הנגזל?

23.6 (הידען): עד שנת 2030 יוכפל שטח בתי הקברות בישראל ויגיע ל-12,000 דונם = כשטחה של רמת-גן.

25.6 (חדשות וואלה!): רוב היהודים בישראל אינם שומרים שבת.

26.6 (ה): לאן נעלמה המתינות הדתית - על הרב חיים דוד הלוי - 1998-1924, שחשב שההלכה צריכה לתת רק הנחיות עקרוניות, ולא ראה בה מערכת שמקיפה את כל תחומי החיים. הוא ראה במוסר האנושי ערך בפני עצמו. הוא לא ראה סתירה בין ההלכה לחיים המודרניים, והסתכסך לא אחת עם בכירי הרבנים בישראל. מאמר מאת יאיר שלג.

26.6 (חדשות וואלה!): למרכז "רטרונו" מגיעים חרדים, שנפלטו מהמסגרות הקהילתיות, כדי לטפל בהתמכרויות לסמים.

27.6 (nrg): הרב שמואל אליהו, במכתב למועצת הרבנות, מבקש להשעות מתפקידו רב שנחשד במעשים מגונים בקטינות.

ומה לגבי רב שהוציא דיבה על עמותה?

4.7 (י): חרדים מהפלגים הקיצוניים ביותר עזבו את ירושלים לבית-שמש. 1500 משפחות של חרדים מנטורי-קרתא, תולדות אהרון וחסידי סאטמר מבריחות תושבים ותיקים מהעיר. כתבה מאת חיים לוינסון.

6.7 (מקומון חולון-בת-ים): עמותת חופש פנתה לראש עיריית חולון בבקשה לשנות את החלטתו לסבסד קייטנות עירוניות לילדים חרדים בתשלום 260 ש"ח לעומת 1295 ש"ח שמשלם ילד חילוני לקייטנה.

16.7 (י): עמותת חופש יחד עם תובעים נוספים הגישה תביעה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב נגד עיריית חולון על כך, שהעירייה מפלה בין ילדים חרדים לילדים חילונים, כשהחרדים משלמים פחות עבור קייטנות עירוניות.

11.7 (ה): בכנס "קולך" בשבוע שעבר דיברו על הקמת בית דין רבני אלטרנטיווי, שיורכב מרבנים ליברלים, ועל הקרדיט שנשות הארגון הדתי הפמיניסטי צריכות לקבל על הקמתו. השאלה היא מי בכלל יפנה אליו? מאמר בשם "אלי ישי לא רוצה אותם" מאת תמר רותם.

13.7 (י): כדי לא להרגיז את החרדים - בוטל מבצע ניקיון בחופים.

13.7 (י): "צביעות" - מאמר מאת מאיר שלו: "השר אלי ישי מש"ס, מגן העשוקים, אביר האביונים נושא נס המצוקה ונסיך השכבות החלשות, יצא למאבק נגד העלאת מחיר הלחם האחיד... מדי ששנה מתבזבזים כאן עשרות מיליוני דולרים על אחת מיוזמות הבלע היותר גרועות שלו ושל מפלגתו - ביטול שעון הקיץ בטרם עת".

על כך אפשר להוסיף עוד מיליונים שנשפכים לביוב בהכשרי פסח, במעשר, ב- "שנת שמיטה", בפקחי שבת ...

17.7 (Ynet): בעיריית נתניה אסרו על מכירת חזיר בעיר.

26.7 (י): שר הפנים שטרית: אבטל את האיסור על מכירת חזיר בנתניה. שטרית, בעצמו שומר כשרות: "יש לאפשר מכירת בשר חזיר למען הציבור שצורך את הבשר הזה".

נראה נראה. עוד מעט בחירות.

17.7 (חדשות וואלה!): בקרוב ייפתח בירושלים מרכז תרבות שיפעל גם בשבת.

מה? עד עכשיו לא היה?!

20.7 (ה): רק רב אחד מוסמך לאשר יהדותם של בני הקהילה האתיופית, ועשרות דוחים את חתונתם.

בחרו את ההגדרה המתאימה מבחינתכם: אכזריות, רשעות, אטימות-לב.

23.7 (ה): ערב ט' באב - גורמים חרדיים שעורכים טקסי-זיכרון לחללי מלחמות ישראל, מנסים להפוך את החורבן אקטואלי גם לחילונים.

קודם שהחרדים ישחררו את טקסי הנישואים והגירושים מכבליהם, אחר כך נתפנה לחשוב על ט' באב.

23.7 (Ynet): 57% מהחילונים: ט' באב לא מדבר אלינו.

27.7 (מוסף שבת י): שקרים מוסכמים - מאמר מאת מאיר שלו: "תשעה באב שקרי ונוסחתי כמו ט"ו באב, אבל הרבה יותר לאומי ופומבי ממנו. על מנת לקרב אותו לחילונים התפתחה כאן אופנה חדשה: לכנס כנסים של פיוס ולמכור בהם מעשיות לפתאים [= החילונים המטומטמים - הוספת מערכת היומן], שהחורבן קרה בגלל חוסר אחדות, ובמקום להתאבל על אובדן החיים והחופש, משווקים לנו את בית המקדש, אותו מוסד שנביאי ישראל הספיקו לסלוד ממנו כבר בגירסתו הראשונה.

27.7 (ה): הכנסת אישרה: בתי הדין הרבניים יוכלו לעקל כל נכס של סרבן גט כולל גמלה או הקצבה במשולמת לו.

27.7 (מוסף ה): אבודים - כתבה מאת אלון הדר על ארבעה בני משפחה חרדית שיצאו בשאלה, אחד היה זמר חרדי בשיא הצלחתו ככוכב זמר חסידי.

29.7 (ה): "מצווה מעוררת חרדה" - כתבה מאת תמר רותם: לאחר שנים של הסתרה ובושה, גם נשים חרדיות פונות לטיפול בדיכאון לאחר לידה. "היו לי חרדות שאהרוס את ההריון, שהכול יתמוטט, פחדתי שיקרה לי משהו..."

29.7 (Ynet): שני מקרי התייבשות שגרמו למוות לא הביאו את ראשי הציבור החרדי לתרגם את כללי ההתנהגות בשמש ליידיש או לפרסמם בפשקווילים.

שהרי הפשקווילים נועדו להשמיץ, לקלל ולהחרים, לא לסייע או ללמד.

מצעד הגאווה בירושלים:

7.6 (Ynet): פרופ' יואב דותן מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים: "איסור מצעד הגאווה - פגיעה בחופש הביטוי".

10.6 (נענע, Ynet): רבנים בירושלים הטילו קללה על משתתפי ומארגני מצעד הגאווה: "משתתפי המצעד מקוללים".

האם הם קראו יותר מדי הארי פוטר...?

13.6 (ה): מזימה חרדית מתוחכמת - מאמר מאת המשפטן אוריאל פרוקצ'יה: המאבק במצעד הגאווה נועד להחריף את השנאה בין חילונים לחרדים.

13.6 (ה): להכיר להם הומואים - רק מסע הסברה בקרב הנוער החרדי יפרוץ את חומות האיבה - מאמר מאת יו"ר האגודה לזכויות האזרח דורי ספיבק והמשפטן גיל גן-מור.

19.6 (ה): המדינה עתרה לבג"ץ לאשר קיומו של מצעד הגאווה בירושלים: כניעה לאלימות החרדים תהיה סכנה לדמוקרטיה הישראלית.

והרי את זה בדיוק אנחנו זועקים כבר 25 שנים, לנוכח אלפי מקרים של אלימות חרדית הגוררת תמיכה שבשתיקה מצד גורמים חילונים: כניעה לאלימות חרדית הינה סכנה לדמוקרטיה הישראלית!!

19.6 (ה): המאבק במצעד הגאווה יוצר פילוג גם בקרב מתנגדיו. החרדים חלוקים - למחות או להתעלם.

21.6 (ה): השר דיכטר רוגז על החרדים: "שוטרים סופגים קללות ורעפים".

22.6 (ה): למרות האיומים - מצעד הגאווה בירושלים עבר בשלום.

נישואים אזרחיים:

19.7 (Ynet): נישואים מעליבים: התרת נישואים אזרחיים ללא יהודים בלבד כמוה כקביעה שיש אזרחים סוג ב' - מאמר מאת זמירה שגב, מנכ"ל חמד"ת.

19.7 (Ynet): חצר הרב אלישיב: הסכם הנישואים חמור מאוד.

19.7 (חדשות וואלה!): נישואים אזרחיים? עדיין לא. ההסכם של שר המשפטים והרב עמאר נוגע ל-5% בלבד ממנועי החיתון.

24.7 (י): להתגרש ולא להתחתן - מאמר מאת בעז אוקון: "לא ניתן לקיים בישראל נישואי תערובת. ניתן להתחתן בחו"ל, ניתן להגר לישראל, ניתן להתגרש בישראל - אך להתחתן - לא.

המונח "נישואי תערובת" הוא כשלעצמו ביטוי לאפליה אנושית.

25.7 (ה): שגיאתו של בן-גוריון - מאמר מאת אשר מעוז על טעותו הטראגית של דוד בן-גוריון שהפקיד את מוסד הנישואים בלעדית בידיים דתיות-אורתודוקסיות.

25.7 (י): אזרחים כהלכה - מאמר מאת ב' מיכאל - "הרי לכם עוד תקדים ישראלי עולמי: 'נישואים אזרחיים' בהשגחת הרבנות."

30.7 (ה): קבורת חמור לברית הזוגיות - מאמר מאת שולמית אלוני. "נדהמתי לקרוא שיש הרואים בהקמת "כת החילונים" הלא יהודים שחבריה מותרים רק זה לזה ולא למי שמחוצה להם, פתח לנישואים אזרחיים לכל. ולא היא. כאן קברו את הרעיון לרישום זוגיות."

אי-גיוס משתמטי הישיבות:

2.7 (י): בעקבות חוק טל 165 אברכים ראשונים ביקשו להתנדב לשירות אזרחי: מד"א, כיבוי אש, אבטחת מוסדות חינוך. מדובר בשירות של שנה עד שנתיים.

יפה! כל הכבוד! אבל זו רק התחלה, והשירות חייב להיות מקביל לשירות בצבא - שלוש שנים לכל גבר צעיר, שנתיים לכל אישה צעירה.

11.7 (חדשות וואלה!): ועדת החוץ והביטחון המליצה לכנסת להאריך את תוקף חוק טל - המעניק פטור מהשירות בצבא ל-40 אלף תלמידי ישיבות - בחמש שנים.

17.7 (י): רבע מהבנים לא מתגייסים - כתבה מאת יוסי יהושע. גדל שיעור החרדים שלא התגייסו.

17.7 (י): תורתם מפלטם: כתבה מאת צביקה ברוט: הכנסת תאריך היום את הפטור לחרדים.

18.7 (ה): עיקר הגידול בלא-מתגייסים: תלמידי הישיבות החרדיות.

18.7 (ה): חוק טל יעבור בקלות. הח"כים יודעים שהציבור אדיש.

24.7 (י): מחיר ההשתמטות: צה"ל חושף ש-50,000 תלמידי ישיבה פטורים משירות - כתבה מאת אלכס פישמן: "אילו צה"ל היה מגייס בכל שנה רק רבע מתלמידי הישיבות ליחידות חי"ר, אפשר היה לשחרר את כל המילואימניקים הקרביים מתעסוקה מבצעית. אילו היו מגייסים גדוד של משתמטים חרדים, ניתן היה לוותר על תעסוקה של 20 גדודי מילואים ולחסוך 100,000,000 (=מאה מיליון) שקל בשנה.

סטירת לחי והתעללות ארוכת טווח שקדמה לה:

22.6 (ה): שר המשפטים פרידמן מסרב להגן על עו"ד דה-הרטוך, בכיר במשרדו, מהשמצות ח"כים חרדים. היועץ המשפטי מזוז נחלץ לעזרתו. אמנון דה-הרטוך, האחראי להעברת כספים מתקציב המדינה לגופים פרטיים כמו עמותות חרדיות, הפך בשנים האחרונות מטרה להתקפותיהם של כמה ח"כים חרדים, בראשם החוזר בתשובה משה גפני, ואברהם רביץ, שעמד בעבר בראש ישיבת החוזרים בתשובה "אור שמח".

11.7 (חדשות וואלה!): עוך הדין דה-הרטוך, שסטר לח"כ יעקב כהן, סובל כבר זמן רב מהסתה פרועה מצד התקשורת החרדית. אתמול הזעם התפרץ.

13.7 (מוסף לשבת י): על קידוש השם - כתבה מאת נחום ברנע על עו"ד אמנון דה-הרטוך (יהודי דתי), ועל ההתעללות ארוכת השנים בו על-ידי חרדים. "אנשים עזבו את בית הכנסת בגלל שסירבו לומר אמן אחרי הקדיש שלו. למה? שאל דה-הרטוך - כי אתה רשע, אמר החזן".

חינוך

30.5 (ה): משרד החינוך נענה לדרישות הרבנים: מורות ברשת "בית יעקב" יזכו לקידום גם ללא תואר אקדמי. הן תקבלנה מעמד מיוחד במקום תואר אקדמי - כתבה מאת יאיר אטינגר.

נענה? נכנע!

21.6 (ה), 2.7 (חדשות וואלה!): הצעת חוק של "יהדות התורה" - לאשר תקציב לישיבות גם בלי תכנית ליבה.

שערורייה, אבל הח"כים החילונים יבלעו וימשיכו ללקק לח"כים החרדים.

27.6 (nrg): משרד החינוך יציג היום תכנית לימודים חדשה, שבמסגרתה יתקיימו לימודי תנ"ך כבר מגיל ארבע.

האם שרת החינוך שלנו - פרופ' יולי תמיר - מבינה את משמעות הפסוק הפותח את ספר התנ"ך - "בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ...", כפי שנלמד במערכת החינוך עליה היא מופקדת? הרי היא מזדרזת להכשיר את ילדינו לחזור בתשובה ולהצטרף מוקדם ככל שאפשר לציבור החרדי ההולך ומתעצם, כולל הכנתם המיוחדת להשתמטות מן הגיוס העתידי לצבא.

5.7 (י): מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה טרומית שתי הצעות חוק עוקפות בג"ץ, שנועדו לאפשר למוסדות חינוך חרדיים ליהנות מתקציבי המדינה גם אם אינם מלמדים את תכנית הליבה של משרד החינוך.

על כך נאמר - כן מדובשך אך לא מעוקצך (עד כמה שניתן לכנות השכלה בשם "עוקץ"), או אם תרצו: את הליבה לא, אבל את הריבה כן.

6.7 (חדשות וואלה!): "חינוך דתי-קיצוני על חשבון משלם המסים " - זה מה שנקבל, אומר הפרופסור לחינוך אילן גור-זאב, אם הכנסת תאשר את ההצעה של המפלגות החרדיות לביטול תכנית הליבה.

8.7 (חדשות וואלה!): עד שנת 2012 - 45% מהתלמידים יהיו חרדים וערבים.

10.7 (ה): משרד החינוך מוותר על הניסיון לשלב בין לימודי היהדות והאזרחות ולפצל בין שני התחומים. בכירים במשרד: משמעות ההחלטה היא פגיעה בפעילות המועברת בבתי הספר בנושאי אזרחות, דמוקרטיה ויהדות פלורליסטית.

29.7 (ה): הילדים לא אשמים - מאמר מאת ד"ר עמי וולנסקי, בעבר סמנכ"ל משרד החינוך. יישום תוכנית מינימום יגביר את הנגישות של תלמידי החינוך העצמאי [= החרדי] להשכלה מקצועית.

מדור המדע

2.4 (ה): בצאת ההיקסוס ממצרים - מאמר מאת רן שפירא על עם כנעני שירד למצרים, השתקע בה וגורש לאחר כמה דורות. ההיקסוס תוארו לראשונה ע"י הכהן המצרי מנתון במאה ה-3 לפנה"ס, וצוטט ע"י יוסף בן מתתיהו. אלא שבחפירות ארכיאולוגיות לא נמצאה הוכחה לקשר אפשרי בין ההיקסוס לעם העברי.

2.4 (י): סוד הפירמידה: שיתוף פעולה בין חברת מחשבים לבין ארכיטקט צרפתי מתיימר להציג את פיצוח הסוד.

8.4 (ה): שרידי עצמות מלפני 40,000 שנה, שהתגלו במערה בסין, מעלים השערות כי הן שונות מאלה של ההומו-סאפיינס, ודומות יותר לניאנדרטאל. חוקרים סינים ואמריקנים סוברים, כי הסינים הם צאצאים של ערבוב בין שני המינים, ולא של הומו-סאפיינס שנדד מאפריקה. ד" אראלה חוברס מהאוניברסיטה העברית בירושלים טוענת שסברות אלו לא התקבלו ע"י החוקרים בעולם, ונדרשים ממצאים ומחקרים נוספים על מנת לבחון את התיאוריות השונות על מוצא האדם.

12.4 (ה): מי המציא את החום? מאמר מאת דר' יוסי רימר. מזכיר את היפוקרטס, 460 לפנה"ס, שהחשיב את החום כסימן אבחנתי חשוב ביותר אצל החולה.

ומה אצלנו, בתורה ש"הכול קיים בה"?

18.4 (ה): כנראה ש"לוסי" אינה אמנו הקדומה, רק בת-דודה - חוקרים ישראלים משרטטים מחדש את התפתחות המין האנושי - כתבה מאת עפרי אילני. ממצאי צוות חוקרים בראשותו של פרופ' יואל רק מאוניברסיטת תל-אביב מציירים מחדש את עץ ההתפתחות של משפחת האדם. מחקרם פורסם אתמול בשער כתב העת המדעי האמריקני "האקדמיה הלאומית למדעים". "לוסי", נציגת ההומיניד הקרוי אוסטראלופיתקוס אפרנזיס, כנראה שאיננה "אמנו הקדומה", כפי שסברו עד כה, אלא היא עף שהתפצל מאב קדום משותף, ומוצאו של ההומו-סאפיינס, הוא, כנראה, ישירות מן ההומו-ארקטוס.

28.4 (ה): האם יש תאום לכדור הארץ? מאמר מאת עפרי אילני על כוכב לכת חדש שהתגלה, במרחק 20 שנות אור מכדור הארץ, וכנראה יש בו תנאים מתאימים לקיום חיים.

3.6 (מ): מחקר חדש משרטט חוליה חסרה נוספת בשרשרת האבולוציה של האדם: קוף שעמד על שתי רגליו.

7.6 (ה): מחקר חדש מגלה, שלפני כ-13,000 שנה חדר אסטרואיד בקוטר קילומטר לאטמוספרה, פגע בצפון אמריקה, חולל שריפות נרחבות שהביאו להכחדת מינים שונים של יונקים, כולל ממותות.

1.7 (י): "יש מקום לשיפור" - כתבה מאת ד"ר איתי גל - "הגוף שלנו הוא מכונה מדהימה שאת רוב המנגנונים בה אנחנו עדיין לא מבינים" גופנו מלא "בפגמים ובתוספות מיותרות שרק גורמים לנו צרות ומחלות: התוספתן, שיני הבינה, שערות הגוף, ועוד.

2.7 (ה): האם היה יקום שקרס לפני המפץ הגדול? מאמר מאת עפרי אילני: מה היה לפני שנוצר היקום? תיאוריה מתמטית חדשה שפותחה באוניברסיטת פנסילווניה אומרת, שהיקום הנוכחי נולד לאחר קריסתו של יקום קודם.

3.7 (ה): פסלון של ממותה שהתגלה בגרמניה מחזק את ההשערה, כי גם לפני 35 אלף שנה עסק האדם ביצירה לשמה.

16.7 (ה): האב הקדמון של מיצי - מאמר מאת צפריר רינת: מחקר גנטי חדש מגלה, שמקורו של חתול הבית הוא באזור הסהר הפורה - שם התביית חתול הבר לפני יותר מ-100,000 שנה.

חתול מצרי חנוט
החתול נחשב במצרים העתיקה לבעל-חיים קדוש

19.7 (ה): במערת איילון בגליל העליון התגלו שלדים של נציגים לא מוכרים של עקרבים, ששרדו במקום מיליוני שנים.

מדור ספרים

18.5 (מוסף תרבות וספרות, ה): רבי יהודה הנשיא, מאת אהרון אופנהיימר, הוצאת מרכז זלמן שזר, 2007: מאמר מאת יהושע שוורץ. רבי יהודה הנשיא, שחי בשנים 220-175 לספירה - תקופת הזוהר של עם ישראל בארצו שבאה לאחר חורבן הבית, תכנן מהפיכה ביהדות, שתביא לנירמול מדיני וכלכלי של היהודים ושילובם במרחב הרומי. הוא היה מוכן להרחיק לכת בהקלה בעול המצוות, היה מוכן לוותר על תשעה באב, ועל שנת השמיטה, כשהבין את חשיבותה של החקלאות כענף כלכלי עיקרי של יהודי ארץ ישראל.

13.6 (מוסף ספרים ה): אייזיק ניוטון - חייו ועולמו של גאון הרוח והמדע. מאת ג'ימס גליק, תרגום לעברית: עמנואל לוטם, הוצאת אריה ניר. על האיש שהוריד עבור האנושות את השמים, כאשר עשה אותם נגישים למחשבה ולחקירה. סקירה מאת יקיר שושני.

פינת האיוולת

2.4 (י): אדם שמת לפני שנים רבות ממשיך לפרסם מודעות: מכתב כללי לחג הפסח, חתום בידי מנחם שניאורסאהן [למי שאינו יודע: הרבי מלובאביץ']. צילומו העדכני מופיע בראש המודעה.

2.4 (Ynet): הוחלט על הכשרת מים מינרלים לפסח. "למה צריך להכשיר מים מינרליים וסמרטוטי רצפה?" שואלת שולמית אלוני, ומשיבה: בשביל לשלם לכלי הקודש של הרבנות ושל הבד"צים.

הוא שאמרנו: המפתח נמצא בידיהם של החילונים. לא ירצו - לא ישלמו.

2.4 (ה): מה עשו שוחט, כהן וכבשה בירושלים?- מאמר מאת נדב שרגאי, על תנועת המקדש, שחבריה ביקשו לשחזר את טקס שחיטת קורבן הפסח ההיסטורי בעיר העתיקה, ורק בג"ץ מנע מהם את הגישה להר-הבית

ואיפה למשל "תנו לחיות לחיות"?

20.5 (ה): חסידות גור נלחמת במחשבים - כתבה מאת יאיר איטנגר. כל חסיד גור המחזיק מחשב צפוי לרבל בתקופה הקרובה "ביקור בית" שנועד לשכנע אותו להיפטר מהשרץ.

8.6 (ה): החרדים חששו מפגיעה בקברים, ועיריית עכו תשקיע עשרות מיליונים מכספי הציבור בהגבהת מסילת הרכבת, במסגרת בניית מעבר תת-קרקעי מתחתיה.

עוד בזבוז משווע. מה פלא שאין כסף לילדים רעבים ולמיגון בתים בשדרות?

13.6 (Ynet): הרב אליהו: נשים לא צריכות ללמוד גמרא, וכי "לימוד תורה לנשים הביא לירידה ביראת שמיים".

21.6 (Ynet): הרב אברהם יוסף: לא לקרוא לבן נמרוד או הרצל.

הרבנית שירה: גם לא לקרוא לו אברהם או יוסף.

25.6 (Ynet): לאליהו חיים פייזקוב, זמר חרדי בן 20, יש קול נשי. מסיבה זו הפסיקו תחנות הרדיו החרדיות להשמיע את שיריו.

אז בהפרעות הפיראטיות לנתב"ג לא ישמעו את קולו?

29.6 (מוסף ה): פחד אלוהים - כתבה מאת אורי בלאו, על רב ירושלמי - דוד טבק, שכינס מסביבו קבוצה של נשים חרדיות, המשוכנעות שהוא צדיק, קדוש, אולי אף המשיח עצמו, ושילמו לו אלפי שקלים בתמורה לברכות אישיות ולפדיונות.

29.6 (ה): תיאור טקס החליצה מסעיר את גולשי האינטרנט החרדים - כתבה מאת תמר רותם. החליצה היא טקס דתי עתיק יומין שמקורו בתורה. על פי הצו המקראי, כשאלמנה נותרת ללא ילדים מוטל עליה להביא ילדים לעולם באמצעות נישואים לאחיו. מצווה זו מקראת ייבום. כשהאח נשוי, או כשהוא מסרב, עליהם לבצע חליצה. באקט החליצה, המתקיים עד היום בפועל, נועל הגיס נעל שחורה לרגלו הימנית, והאלמנה חולצת אותה ויורקת בפניו, לעיני כל הנוכחים בטקס. מאותו רגע האלמנה מותרת לכל אדם בישראל.

במה זה פחות מטורף מכריכת רצועות עור סביב היד, או כריתת עורלת התינוק?

6.7 (Ynet): מימון שנת השמיטה ישמור על הקואליציה: התקציב להבטחת שנת השמיטה עומד על 103 מיליון שקל - פי 4 מהפעם הקודמת.

18.7 (קול העיר בני ברק): הקבר של "שמעון הצדיק" בגליל התגלה כקבר של סוס.

20.7 (מוסף לשבת י): מאיר שלו מגיב: "הרב עובדיה פסק השבוע שאסור לקנות אופנועים", כך אמר, "הרבה פעמים בא מישהו, דוחף אותו הולך למות".

30.7 (חדשות וואלה!): הרב עובדיה: חמין זה עניין של מין.

עוד פנינה מאוספו העשיר של התצא בחוץ.

הפינה האפלה

4.4 (י): בן 17 נעצר בחשד שליטף ילדה בבית הכנסת.

13.4 (ה): קרבות ירושה בחסידות ויז'ניץ, אבנים התעופפו, ילד אחד נפצע. בני הרב רבים, והחסידות על סף פילוג.

אם יתפלגו תקום מן הסתם עוד ישיבה, והציבור הישראלי יממן גם אותה.

ניסיון השתלטות חרדית על שכונת רוממה הישנה בחיפה:

18.4 (ה): כת ברסלבית השתלטה על בית כנסת בשכונה החילונית רוממה הישנה בחיפה. התושבים החילונים נאבקים על שמירת אופייה החופשי של השכונה. פאדי עיאדאת סוקר את המאבק במאמר "החילונים והברסלבים נאבקים על בית הכנסת".

18.7 (ה): עצורים ופצועים בקטטה בין חסידי ברסלב לחילונים בחיפה.

24.4 (Ynet): חרדי נעצר בירושלים בחשד ששרף דגל שתלש ממכונית פרטית בשכונת גאולה.

4.5 (י): חשד שראובן בנימין, גבאי בבית כנסת בבני ברק,תקף מינית נער בן 16. האיש הודה במעשה ונעצר.

11.5 (י): איש עסקים חרדי שכב עם העובד החרדי שלו, ביצע מעשים מגונים באשתו, ושילם לשניהם 90,000 דולר דמי שתיקה.

24.5 (Ynet), 25.5 (י): הרב שמעון גורליק מנהריה, אב ל-11, נעצר בחשד לביצוע מעשים מגונים.

29.5 (י): צעיר בן 23, בנו של רב ידוע, נידון לחצי שנה עבודות שירות לאחר שהורשע במעשים מגונים בילד בן 12.

חצי שנה עבודות שירות על מעשים מגונים בילד?

8.6 (נענע): חשד שמתפללים יהודים חיללו בית קברות מוסלמי סמוך לאריאל.

13.6 (Ynet): עיסקה בברכת מקובלים התבררה כ"עוקץ".

14.6 (נענע): נתב"ג נסגר להמראות בגלל הפרעות מצד תחנות רדיו פיראטיות.

15.6 (ה): הרב בקשי-דורון, לשעבר הרב הראשי לישראל: "השחיתות במועצות הדתיות איומה".

18.6 (ה): אלפי חרדים מחו על מצעד הגאווה ויידו אבנים בשוטרים.

18.6 (חדשות וואלה): חרדים יידו אבנים לעבר אוטובוס בירושלים.

14.6 (י): "מלחמת עולם" על ראשות ישיבת פוניבז': המשטרה טוענת שמנהל התפעול בישיבה הסתער על הפלג היריב עם גרזן.

22.6 (י): הרב שלמה שמש, הרב הספרדי הראשי בחיפה ואב בית הדין הרבני חשוד בהונאת ביטוח. נחקר אתמול במשטרה.

25.6 (Ynet): החרדי בן-גביר הורשע בתמיכה בארגון טרור ובהסתה לגזענות.

2.7 (Ynet): תושב ירושלים בן 44 חשוד שביצע מעשים מגונים בבתו בת השנתיים ו-4 חודשים. בצילום - כיפה לראשו.

2.7 (חדשות וואלה!): 7 חרדים נעצרו בהפגנה בבית שמש בגין יידוי אבנים בעובדי העירייה.

4.7 (Ynet): תחנה פיראטית משבשת מזה מספר ימים את שידורי גלגלצ, ומשדרת שידורי יהדות חרדית.

האמנם כל-כך קשה לחסל את התופעה? האם בלחצים של ח"כים חרדיים בכנסת מחכים עד האסון שיקרה חלילה בנתב"ג?

6.7 (nrg): זוג הורים שגילו כי התינוקת שלהם לוקה בתסמונת "דאון" נטשו אותה בביה"ח. לטענתם - "הרב אמר שנשכח ממנה".

6.7 (Ynet): הציבור הדתי אינו נקי מעבירות מין. אז למה רק 5 תלונות הוגשו בארבע שנות פעילות "הפורום הדתי למניעת הטרדות מיניות"? ד"ר אביעד כהן חושף: 95% מעבירות המין בבירה בוצעו ע"י דתיים או חרדיים.

9.7 (חדשות וואלה!): המשטרה עצרה חרדי בן 30 בחשד שניסה לדקור נהג מונית ערבי בירושלים.

15.7 (י): קרב על מדרגות הגירושים של כוכב הזמר החרדי. "רעייתו: הוא מכה אותי ומנהל רומן עם אישה אחרת".

17.7 (Ynet): כיפה נפלה מראש הפורץ והפלילה אותו. תחילה שחררה אותו המשטרה בשל מחסור בראיות, אולם בדיקת DNAשנערכה לשערה שנמצאה על הכיפה שהשאיר מאחור הוכיחה שהוא הפורץ.

היא גם הוכיחה, בפעם המי-יודע-כמה, שעולם הדת הוא עולם שכולו רק צדק יושר ומוסר, בדיוק כמו שאר העולם.

18.7 (Ynet): הפרקליטות שוקלת הגשת כתבי אישום נגד בכירים ברבנות בחשד למתן הסמכות של התואר "רב" שלא כדין במערכת הביטחון. בין המעורבים: ראש הלשכה של הרב יונה מצגר [זוכרים עם פרשת בית המלון?], ראש מחלקת הבחינות להסמכה ברבנות הראשית לשעבר, ראש לשכת הרב לאו [זוכרים פרשות החתונות?] והרב המשטרתי לשעבר. החשד: אנשי כוחות הביטחון הוסמכו כרבנים וזכו להטבות.

20.7 (ה): גל שני של תלונות על הטרדה מינית נגד הרב הירושלמי משה יזדי. צעירה בת 20 התלוננה במשטרה שהרב הטריד אותה ואת בעלה. תלונות נגד הרב החלו להופיע לפני 3 שנים. יזדי עומד בראש ארגון להחזרה בתשובה בשם "עמודי שלום", והוא מוכר בשם "רב הדיסקוטקים" משום שהוא נוהג למצוא במקומות כאלו את קהל היעד שלו.

25.7 (ה): חזן בית-כנסת בקרית-ביאליק חשוד בגניבת ספרי תורה נדירים שהגיעו מבומביי.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי