אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
האם כשרות טובה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 93: נובמבר-דצמבר 2006

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
כפיר, ניצן, עירון, רוני, רונן, שחר, שי

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש

מדור כללי

5.11 (nrg): אלוהים הוא די-ג'יי: עשרות חרדים מגיעים מדי שבוע למועדונים הפרועים ביותר של תל-אביב. מדובר באנשי עסקים ובזוגות נשואים שבאים להתפרק.

5.11 (Ynet): בעקבות חשיפת העברת השנאי בערב שבת נודע, כי הבוקר פוטר לאלתר מנהל אגף לוגיסטיקה בחברת החשמל.

6.11 (חדשות וואלה!): נישואי קטינים לפני גיל 17 אסורים על-פי חוק. משרד המשפטים הורה לבתי הדין הרבניים להגיש תלונה על מקרים של נישואי קטינים.

למה להגיש תלונה? המדינה יכולה באותה הקלות פשוט לא להכיר בנישואיהם.

10.11 (ה): בית המשפט העליון קבע: גם בית משפט אזרחי מוסמך לדון בקבר בר-יוחאי.

מה שנראה מובן, הגיוני וחוקי בכל מדינה נאורה, מחייב התערבות בית המשפט העליון לאשרר מובנות מעין זו.

9.11 (ה): "ומה אומרים החרדים לילדיהם על הומואים?" - כתבה מאת שחר אילן. "יהודה משי-זהב לקח את הילדים להפגנות לראות איך זורקים אבנים, שיראו שיש מושג של להיאבק על אידיאולוגיה ולהיות מוכנים לקבל מכות".

למי ששכח: יהודה משי-זהב זכה בפרס ישראל.

12.11 (ה): מאמר מערכת: ממה מפחדים הרבנים? "לביטולו של כנס הרבנים הבינלאומי שעמד לדון בשבוע שעבר במצוקתן של מסורבות הגט ובדרכים ההלכתיות לפתרון הבעיה, יש משמעות אחת ברורה: המצוקה האנושית הקשה הזאת, ששותפות לה גם נשים דתיות רבות, אינה מעניינת את המימסד החרדי. זאת, לפחות כל עוד עמדתו משתקפת בהנחיותיו של 'פוסק הדור', הרב יוסף שלום אלישיב, שהביא לביטול הכנס".

13.11 (ה): משה גפני מיהדות התורה: לא כל חרדי צריך לקבל פטור משירות צבאי. כתבה מאת גדעון אלון. ח"כ גפני מאמין, שמי שלא הולך לישיבה חייב ללכת לצבא.

כל הכבוד לך משה גפני שצעדת צעד קטן קדימה, אבל אנחנו, אזרחי המדינה, מאמינים שכל אזרח חייב לשרת אתה המדינה באותו משך זמן: שירות בצבא, או במערכת ציבורית אחרת, וזאת ללא כל קשר לעיסוקיו - לימודיו בישיבה, באוניברסיטה או בעבודה כלשהי.

19.11 (ה): חב"ד מרחיבה פעילותה בעולם: 3000 פעילי חב"ד מכל העולם התקבצו לכינוס בברוקלין. יש להם שליח בתאילנד ובית חדש בסיביר.

20.11 (ה): "עם ח"י ילדים תיחשבי צדיקה" - מאמר מאת תמר רותם: "מותה בטרם עת של אהובה קלצקין, אם ל-18 ילדים, הפנה את תשומת הלב לנטייה בחברה החרדית להרבות בילדים אפילו מעבר למה שהיה מקובל בעבר. על המחיר שמשלמים הנשים והילדים כמעט לא מדברים.

20.11 (י): "בלי לדעת מי האבא שלך לא תוכל להתחתן" - זה מה שישמעו ברבנות 45 אלף ישראלים נטולי-אב, טוען ארגון "משפחה חדשה". ברבנות מכחישים: אם האמא הייתה רווקה, לילד לא תהיה שום בעיה להתחתן.

21.11 (ה): הרבנות הראשית יוזמת שינוי חוק השבות: גרים לא יוכרו עוד כיהודים.

אם רות הגיורת הייתה חיה תחת שלטון הרבנות הראשית, לא היה מי שיילחם לנו בגוליית.

28.11 (ה): עוקף מיהו יהודי: ברבנות הראשית לא מבינים כנראה שחוק השבות הוא יסוד לקיומה של ישראל, ושהוא אינו יכול להפלות בין יהודים מלידה ליהודים מבחירה - מאמר מאת שחר אילן. 13.2 (ה): ראש הממשלה דוחה "בשלב זה" את הצעתו של הרב הראשי עמאר למנוע הכרה בגרים בחוק השבות.

21.11 (חדשות וואלה!, Ynet): בג"ץ סירב לאפשר גירושים אזרחיים. לדבריו, לרבנות הסמכות להתיר גם נישואים אזרחיים.

22.11 (ה): פסק דין תקדימי של בג"ץ: הומואים שנישאו בחו"ל יוכלו להירשם כנשואים במרשם האוכלוסין ובתעודת הזהות. 29.11 (ה): אבל איך הם יתגרשו? שואל צבי טריגר במאמרו.

23.11 (ישראלי): תלמידי בתי הספר לא יחוייבו לבקר בכותל ולו פעם אחת בשתים-עשרה שנות לימודיהם.

וכאשר יבקרו שם בכל זאת, לא יאפשרו להם להיות ביחד.

23.11 (חדשות וואלה!): במועצה הדתית באשדוד סירבו להכיר בנישואי אתיופים.

29.11 (Ynet): בית המשפט העליון קבע, שגם אישה שאינה יהודיה זכאית לרשת את בעלה היהודי.

29.11 (Ynet): שרת החינוך תמיר אומרת לחרדים: לא נתקצב בית-ספר עם 10 תלמידים.

3.12 (ה): הצעת חוק של מרצ: ישראל תכיר ביהדות על פי האב ובגיור חילוני.

4.12 (ה): פתאום הודיעו לה שהיא לא גרושה - כתבה מאת תמר רותם: מ' התגרשה לפני שנתיים, ולפני שישה חודשים נכנסה להריון מבן זוגה החדש. סכסוך עם בעלה לשעבר הוביל לתביעה בבית הדין הרבני, שהחליט לבטל את הגט ולעכב את נישואיה החדשים. חלום הבלהות הזה עוד עלול להביא לכך שבנה שטרם נולד ייחשב ממזר.

5.12 (חדשות וואלה!): בית הדין הארצי לעבודה קבע: בקיבוצים אסור למכור בשבת.

6.12 (ה): הקונסרווטיבים (בארה"ב) יחליטו היום האם הומו יכול להיות רב.

6.12 (חדשות וואלה!): אושרה בקריאה טרומית הצעתו של ח"כ איתן (ליכוד) המגבילה את סמכות בג"צ בעניין נישואים חד-מיניים. ח"כ גלאון (מרצ): זהו תקדים מסוכן.

טיסות אל-על בשבת:

איתן הבר:

החילונים דואגים רק איש לעצמו, ולכן, כנראה, החרדים ינצחו במלחמה

5.12 (י): החרדים קוראים לחרם, אבל לא ביטלו טיסות.

7.12 (י): "באיזו חברה מחללת שבת לטוס?" - מאמר מאת גדעון עשת.

אכן זו שאלת המיליון, ולא ברור ממה חוששת אל-על.

12.12 (י): "זו מלחמה" כותב איתן הבר: החוגים החרדיים החליטו להחרים את 'אל-על', ואילו החוגים החילוניים היו מאורגנים כמותם היו משיבים מלחמה שערה - מציפים את מטוסי 'אל-על'. אבל החילונים דואגים רק איש לעצמו, ולכן, כנראה, החרדים ינצחו במלחמה.

13.12 (ה): ויכוח פנים-חרדי מסכל פתרון המשבר עם אל-על על טיסות בשבת. 15.12 (ה): המשבר בין אל-על לרבנים החרדיים גורם להפסד של כמיליון שקל ביום.

25.12 (י): אל-על: לא ניפגע מאיומי החרם החרדי.

בוודאי שלא! טוסו בכל ימות השבוע ותכסו את ההפסדים. האם חברות אחרות אינן טסות בשבת? אבל אל-על חוזרת ונכנעת.

8.12 (ה): "השתגעתם? הרסתם לי את החיים בגלל גזירה דרבנן?" - כתבה מאת יאיר אטינגר על רופא הנשים הדתי ד"ר דניאל רוזנק, שמציע לקיים "חשיבה מחודשת" בעניין חוקי הנידה: "... רוזנק קורא לשנות נורמה הלכתית בת 1500 שנה כך, שפרק הפרישות החודשית בין בני זוג יתקצר בכמחצית, משבועיים בקירוב לשבוע בלבד... באוזניהם של שומרי מצוות זוהי קריאה קיצונית ומהפכנית.

8.12 (ה): דיינים רבניים שלחו אישה לכלא לחודש ימים משום שגידפה אותם. בית המשפט העליון ביטל את העונש: גם אם התנהגותה הייתה 'בלתי נסבלת', העונש הוא 'בלתי מידתי', ועל הדיינים לנהוג באיפוק, וגם להזהיר מראש מאפשרות זו בטרם יטילו עונש.

12.12 (י): מורה בבריטניה פוטרה לאחר שאמרה לתלמידי כיתתה, בני תשע, שסנטה קלאוס לא קיים.

השירות האזרחי לחרדים יוצא לדרך:

14.12 (ה): מונה יו"ר למינהלת לשירות אזרחי-לאומי. המינהלת תאפשר לערבים ולחרדים שאינם משרתים בצבא להתנדב ולקבל זכויות דומות לשל חיילים משוחררים.

טוב אבל לא מספיק: (א) אסור שזה יהיה עניין של התנדבות, אלא חובה לכל מי שאינו משרת בצבא; (ב) זכויות דומות חייבות להינתן עבור שירות דומה: שלוש שנים בצבא לבנים ושנתיים לבנות. כך בדיוק גם בשירות האזרחי-לאומי.

14.12 (Ynet, TheMarker): "דיל" בין ליצמן , יו"ר ועדת הכספים של הכנסת (יהדות התורה) לאוצר: ליצמן קיבל 290 מיליון שקל לתגבור תקציבי ישיבות, ותמורת זאת התיר העברת חוק ההסדרים בתוך 10 ימים. 15.12 (חדשות וואלה!): סחטנים, נמאסתם.

14.12 (Ynet): נשיא איראן ונציגי נטורי-קרתא בפגישתם בטהרן: הציונים פושעים.

15.12 (ה): מסורת חג החנוכה - ספין של המכבים? כתבה מאת עפרי אילני על מחקר חדש של ד"ר סטיבן וייצמן, המעלה סברה שסיפור גזירות אנטיוכוס היה תעמולה חשמונאית. לדעת וייצמן סיפור גזירות אנטיוכוס נגד היהודים חריג לתקופתו ומלא סתירות; שלטון החשמונאים היה שנוי במחלוקת ועורר התנגדות נרחבת בעם; החשמונאים גיבשו את סיפור הגזירות כדי להעניק לגיטימציה לתפיסת השלטון; החשמונאים השתמשו בתיאורים ספרותיים מסופוטמיים כדי לתאר את פשעי אנטיוכוס.

אין זה הספין היחיד במסורות העולם בכלל ובמסורת היהודית בפרט.

15.12 (ה): נציגי ש"ס בעכו מתנגדים למינוי אישה למועצה הדתית.

22.12 (מוסף ה): "מי בכלל רצה להיות חילוני" - כתבה מאת אלון הדר על ספרו של שבתאי קור "נהג חדש" - סיפור יציאתו בשאלה של צעיר חרדי - ראה באתר חופש כאן וגם כאן.

19.12 (Ynet): רבנים בבני-ברק פרסמו "קריאת קודש" לפיה אסור בהחלט להשכיר דירות לערבים ועובדים זרים בשכונת פרדס-כץ בבני-ברק. 25.12 (י): אש הגזענות בבני-ברק - מאות תושבים הפגינו אתמול בצומת רבי עקיבא נגד השכרת דירות לערבים ולזרים בשכונת פרדס-כץ.

26-27.12 (י): עמידר - החברה הלאומית לשיכון - אסרה על דיירים שביקשו זאת להכניס לשטחי הציבור של המעונות שבניהולה עצי אשוח מקושטים לכבוד חג המולד.

חינוך

15.11 (Ynet): הבלוף של משרד החינוך וממשלת ישראל - כתבה מאת מורן זליקוביץ: עיון בתקציב 2007 מעלה, שלמרות ההבטחות המספרים מלמדים אחרת: פחות לאוכלוסיות חלשות, פחות למיעוטים, פחות לחינוך טכנולוגי, ועוד שורה ארוכה (של פחות), ויותר לחרדים: לרשת מעין החינוך התורני של ש"ס.

17.11 (ה): מאות בנות חרדיות בכיתה ט' לא מתקבלות לבתי ספר של רשת 'בנות יעקב' בשל מוצאן המזרחי. משרד החינוך הבטיח לפקח, בנו של הרב עובדיה מתנגד, אבל האפלייה נמשכת - כתבה מאת תמר רותם. 11.3 (ה): בירושלים מנסים לצמצם הקיפוח העדתי בתיכונים החרדיים לבנות - כתבה מאת יאיר אטינגר. האם מבחן אחיד לתלמידות אשכנזיות ומזרחיות ימנע אפליה במוסדות חינוך? במערכת החינוך החרדית אין ציפיות כי היוזמה החדשה תביא לשינוי בסדרי עולם.

סדרי עולם? סדרי אפלייה מגונה, שמדינה נאורה הייתה אולי מושיבה את יוזמיה ומבצעיה מאחורי סורג ובריח.

10.12 (ה): ש"ס פועלת להגדיל את תקציב בתי הספר החרדיים - הצעת חוק בעניין זה הוגשה ע"י ח"כ נהרי. 25.12 (ה): בעקבות הצעת החוק של נהרי, לפיה יחוייבו הרשויות המקומיות לממן בתי-ספר חרדיים, תבחן שרת החינוך תמיר את מימון בתי הספר החרדיים.

מדור המדע

10.12 (ה): מחקר חדש שופך אור על הכחדת המינים לפני מיליוני שנים: התחממות כדור הארץ. לפני 55 מיליון שנה שרצו בים וביבשה זוחלים ויונקים פרימיטיביים רבים, ששלטו בכדור הארץ במשך כעשרה מיליון שנה. בתוך פרק זמן קצר - תוך כמה אלפי שנים - הם נכחדו, בגלל עלייה בטמפרטורה של מי הים ביותר מ-5 מעלות צלזיוס. כיום נותרו מהם רק מאובנים.

18.12 (י): התיכוניסטית מאשה שרייבר בסן-פטרבורג ברוסיה תובעת מבית המשפט לאסור על המורה שלה לביולוגיה ללמד אותה את תורת האבולוציה, משום שתיאוריה זו, לפיה האדם התפתח מהקוף, מעליבה אותה.

21.12 (י): בסין התגלה מאובן של דינוזאור בעל שני ראשים. גילו כ-120 מיליון שנה, וגודלו המירבי כמטר אחד.

מדור ספרים

24.10 (י): מארג היקום - מאת פרופ' בריאן גרין, הוצאת מטר: תשובות לשאלות קיומיות כגון - האם המציאות ממשית, או שהיא רק בראש שלנו? ומה באשר לזמן ולמרחב בתוכם אנו חיים?

15.12 (י): האישה העירומה - מסע בפלא האבולוציוני הקרוב לנו מאד - גופה של האישה, מנקודת מבטו של זואולוג, הבוחן את השיפורים והמגבלות שהתפתחו בגוף האישה. הוצאת מודן.

15.12 (י): התמונה מסתכלת עלי - ספר ביכורים מאת אביעד גבעון, בן 28, המתאר את עולמם המבולבל של היוצאים בשאלה. הוא היה נער דתי שלמד בישיבת הסדר ונועד להיות רב, ולפתע עבר לעולם החופש - כתבה מאת חן שליטא.

פינת האיוולת

15.11 (י): משרד הביטחון הישראלי השתמש לאחרונה ב-30,000 דולר מכספי הסיוע הצבאי-האמריקני לקניית מזוזות לראש הממשלה, לשר הביטחון ולאלופים.

21.11 (י): בקריה החרדית בבית-שמש החליטו על הפרדה טוטאלית גם ברחוב, והציבו שלטים: הנשים מתבקשות לעבור לצד השני.

למה דווקא הנשים? שהגברים יעברו, אם נשים מפריעות להם.

30.11 (nrg): בת 6 לא התקבלה לבית הספר הדתי 'חורב' בירושלים כי אימא שלה לא מספיק צנועה.

7.12 (Ynet): חברת החשמל תגייס 150 מהנדסים ערבים שיועסקו כעוזרי מפעילים כדי להפסיק את חילול השבת ולעודד את החרדים לצרוך בשבת חשמל של חברת החשמל ולא חשמל שמופק מגנראטורים פיראטיים.

27.12 (חדשות נענע): סקר של מכון 'מאגר מוחות' מראה, ש-24% מהדתיים והחרדים מסכימים עם דעת רבנים הטוענים, שאריאל שרון התמוטט וחלה בגלל שביצע את ההתנתקות.

הפינה האפלה

עבירות מין וחשד לעבירות מין:

2.11 (י): צעיר בן 20 מירושלים נעצר אמש בחשד שפיתה ילדים בממתקים ואנס אותם על גג ביתו. 21.11 (חדשות וואלה!): צעיר מירושלים הודה בביצוע מעשי אונס בישיבה, בבית הכנסת ועל גג ביתו.

12.11 (חדשות וואלה!): מורה בן 20 מבני-ברק הודה בביצוע מעשים מגונים בתלמיד בן 14.

17.11 (חדשות נענע): תלמידת תיכון דתי צולמה מקיימת יחסי מין עם חבר ללימודים, והסרטון הופץ בין התלמידים. 2.3 (י): "צילומי הסקס שמסעירים את הרחוב החרדי - צילומים של בחור ובחורה שמקיימים מין אוראלי הופצו באינטרנט".

1.12 (ה): הטרדות ואיומים בכולל של הרב יורם אברג'יל. ביה"ד של הרב עובדיה יכריע האם אברג'יל איים על נשים. 8.12 (ה): איומים ברצח, הטרדות של בריונים והצתות כליב רכב- זו חצרו של הרב יורם אברג'יל מנתיבות. 8.12 (חדשות נענע): "נסגר התיק נגד אברג'יל. הרב אברג'יל מנתיבות הואשם לפני חודש וחצי בהתנכלויות, איומים והטרדה מינית על ידי 4 נשות אברכים בכולל שלו. בעקבות כך הורה הרב עובדיה יוסף על הקמת בית דין מיוחד בנושא. בתום הליך מהיר, ולאחר איומים מצד מקורבי הרב אברג'יל, החליט בית הדין לסגור את התיק מבלי לפרסם פסק-דין".

29.11 (nrg): תושב טבריה נעצר אתמול בחשד שנהג לספק את עצמו בפני ילדות בנות שש עד עשר בבית כנסת בעיר.

10.12 (י): הרב יואל יהודה קולקו, לשעבר סגן מנהל ישיבה בברוקלין, חשוד שהתעלל מינית בתלמידי הישיבה שניהל.

שונות:

25.10 (י): חשד שהמקובל אהרון דוד ניסה לשחד פקיד במס הכנסה.

4.11 (חדשות וואלה!): קבוצה של חרדים בכביש מס' 1 מיידים אבנים לעבר מכוניות סמוך לנתב"ג במחאה אל מצעד הגאווה.

5.11 (Ynet): עשרות חרדים יידו אבנים באוטובוסים של אגד משום שאינם מפרידים בין גברים לנשים.

5.11 (חדשות וואלה!): כתב ידיעות אחרונות חיים לוינסון שבר את עצם הבריח בהפגנה של חרדים בירושלים נגד קיום מצעד הגאווה.

10.11 (י): רוצח דתי - מאמר מאת אשר כהן, מרצה באוני' בר-אילן: יגאל עמיר הוא רוצח דתי - מאמר המנתח את מהותו וזהותו של יגאל עמיר כרוצח.

14.11 (Ynet): חשד למטען חבלה מתחת לבית ראש הישיבה - חלק ממאבק על הנהגת ישיבת העילית פוניבז' בבני-ברק.

14.11 (חדשות נענע): חמישה חובשי כיפה נעצרו סמוך למצעד הגאווה חמושים בסכינים, אגרופנים ואלות.

21.11 (חדשות וואלה!): החל שלב ההוכחות במשפטו של השר לשעבר שלמה בניזרי (ש"ס), החשוד שבתמורה למידע שמסר למשה סלע על מכסות עובדים קיבל הטבות בשווי מיליוני שקלים. 24.11 (חדשות וואלה!): עד המדינה משה סלע העיד היום, שמאז מונה בניזרי לשר העבודה גדלו רווחיו במאות אחוזים, בשל המידע שקיבל מהשר. לדבריו, בניזרי הורה לו לתרום 50% מרווחיו לישיבת 'אור החיים', ישיבתו של הרב אלבז, נאשם מס' 2 במשפט זה.

22.12 (ה): "החלה עדותו של עד המדינה במשפט השוחד של השר לשעבר שלמה בניזרי (ש"ס). משה סלע פירט את הסכומים שהעביר לבניזרי... זה התחיל מ-4,000-3000 שקל בחודש, אחרי זה 7000 שקל, 10000 שקל ואחרי זה 20 אלף דולר ו-100 אלף דולר".

23.11 (ישראלי): שר וח"כ מעורבים בפרשת מתן שוחד בבית הדין הרבני בחיפה. נעצרו מזכיר בית הדין ומשגיח כשרות.

25.12 (Ynet): ח"כ לשעבר עופר חוגי (ש"ס) הורשע הבוקר בבית המשפט המחוזי בירושלים בקבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות. 19.2 (חדשות וואלה!, Ynet): שנתיים מאסר לח"כ לשעבר עופר חוגי (ש"ס) שהורשע בעבירות מירמה רבות בנסיבות מחמירות. קבל כ-3 מיליון שקלים אחרי שזייף רשימות תלמידים.

26.12 (nrg): לפני מספר שבועות, במהלך נסיעה בקו 2 מהר נוף לכותל המערבי, התבקשה אישה בת 50 לעזוב את מקומה בקדמת האוטובוס ולעבור לאחור, ל"תחום המושב" לנשים. האישה התנגדה, וכתוצאה מכך הותקפה באכזריות בידי גברים חרדים מבין הנוסעים.

31.12 (Ynet): הרב דב ליאור, רבה של קרית ארבע, קבע פסק הלכה: מותר להעתיק תוכנות מחשב ודיסקים שלא לצורך מסחרי, גם אם הבעלים יראו בכך הפרה של זכויות יוצרים.

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי