אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 59-58: מאי-יוני 2003

צבועים אדום - האירועים הקשורים לצו השעה
צבועים כחול - הערות מערכת יומן אירועים "חופש"

במסגרת מופיעות ידיעות בעלות חשיבות מיוחדת

סייעו באיסוף החומר ליומן:
דפנה, דרור, ניצן, עודד, רוני, שחר, שי ושירה

קיצורים: (ה) הארץ, (י) ידיעות אחרונות, (מ) מעריב

יומן חופש

18.6.2003 (י): מנהיג ש"ס, מר עובדיה יוסף על הנשיא האמריקני ג'ורג' וו. בוש: "מה הוא, עיוור, הבוש הזה? החמור הזה? מה הוא, בהמה? לא מבין? אבל אלה הגויים, אין בהם אמונה. אין בהם חסידי אומות העולם. כולם רשעים, אלא החושבים רק על האינטרסים שלהם"... "החמור הזה בוש, למה הוא לא נותן לנו כסף? שייתן כסף לישיבות במקום להפלת סדאם"... ראו כאן

13.6 (עיתון תל-אביב): דים סאם על הכוונת: מכתב איום שנשלח למסעדה דים-סאם מזהיר מחרם חרדי בשל ההנחה שמעניקה המסעדה לחברי עמותת "חופש". בעלי המסעדה: האיום לא מפחיד אותנו, נמשיך לפרסם באתר חופש. עמותת חופש כתבה בתגובה: דים סאם פתוחה לקהל הרחב בחופש זכויות מלא. מי שרוצה - יבוא ויאכל, ומי שאינו רוצה - יתכבד וילך למקום אחר. אנו סבורים שהדרך הראוייה להתייחס למכתב היא השלכתו לפח האשפה, ששם מקומו, יחד עם אופן חשיבת כותבו... ראו כאן

29.5 (Ynet): יצחק הורוויץ: "חרדים קבצנים: יותר מדי זמן רבצה החברה החרדית בכיסא הגלגלים המוזהב של משרד האוצר. עכשיו, שהיא מבקשת לקום על רגליה, מתברר שכבר אי-אפשר. אנחנו נכים."

כללי:

30.4 (גל"צ): שרת החינוך לבנת התחייבה לקצץ מיליוני שקלים מהחינוך החרדי.

9.5 (מ): אבישי בן-חיים מדווח על שיפורים בעמדות החרדיים: לא רק יהודה משי זהב הדליק משואה לתפארת המדינה, אלא שגם בחלק מתחנות הרדיו החרדיות שידרו את הצפירה והקפידו לשדר שירים עצובים. כשרוצים - אפשר לחיות יפה האחד עם השני.

9.5 (מוסף הארץ): "לסיפורי המקרא אין הוכחות ארכיאולוגיות" חוזר וקובע פרופ' ישראל פינקלשטיין בספרו "ראשית ישראל" - כתבה מאת אביבה לורי: "על פי הארכיאולוגיה, הישראלים באו מהסטוק המקומי: הם היו בעצם כנענים, שהפכו לישראלים בתהליך סוציו-כלכלי" - "ירושלים, בהשוואה לערי אשור, בבל או מצרים, אפילו בימי גדולתה, היתה כפר הררי, שום ממצא פאר, לא שערי נבוכדנאצר, לא מקדשי מצרים, כלום" - "בניגוד למה שמקובל לחשוב, הישראלים לא באו להתפלל בירושלים. היה להם מקדש בשומרון ובבית-אל. יהודה וירושלים היו בשוליים. לא היה שם כלום. מקדש דל וזהו"...

11.5 (מ): אל-על טסה בשבת בגלל הסארס. והארץ לא פערה פיה, ולא ירדה אש משמים ואיש לא נפגע. רק אור ירוק מאלוהים ירד משמים והודיע: אפשר להמשיך ולטוס בשבת.

13.5 (י): ח"כ יאיר פרץ מש"ס הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק, לפיה יודפס 'ב"ה' על כל שטר כסף. ולעומת זאת: 12.5 (י): משרד האוצר החל בחקירה נרחבת לאיתור כל הישיבות הרושמות מיליונרים כתלמידים נזקקים ואשר הוציאו בדרך זו כסף רב מקופת המדינה. האם כתוב על הכסף הזה 'בעזרת השם'?

15.5 (מ): שר המשפטים לפיד: אנחנו כמו צבא שחרור שנכנס לאיראן. תנועת אל המעיין של ש"ס על סף קריסה; שינוי רוצה להפריד בין הדת למדינה בסוף הדרך.

16.5 (7 ימים): מהפכה אזרחית בע"מ - כתבה מאת חן שליטא: מה חידש פורז: תעודות זהות לחיילים לא יהודים ולילדי עובדים זרים, חמץ בפסח ובשר חזיר חופשי. ומה בתכנית? מקומות בילוי פתוחים בתשעה באב, ועוד. 5.5 (י, מ): שר הפנים פורז העניק אזרחות לחיילים שאינם יהודים.

15.5 (Ynet): בריטניה עלולה לאסור על שחיטה כשרה. למה "עלולה"? עשויה! למה להתעלל בבעלי חיים כשאפשר אחרת?

18.5 (ה): ב-2004 אמורות להיסגר 134 המועצות הדתיות. מחלוקת בשאלה מי ייתן שירותי דת. עיריית תל-אביב: לא נוכל לספק שירותי דת. שאלה: מדוע כניסה לתיאטרון (נתמך בידי העירייה), לקונצרט (נתמך בידי העירייה) או מתנ"ס (נתמך בידי העירייה) עולה כסף, וכניסה לבית-כנסת לא עולה כסף? מי שרוצה שירותי דת - שישלם כמו כל אזרח אחר, והעירייה תתמוך בבתי הכנסת כפי שהיא תומכת בתרבות הכללית.

יומן חופש

23.5 (ה): מחקר שכלל סריקת מוחם של קבוצת בודהיסטים גילה, שהבודהיסטים מאושרים יותר, משום שהמרכז האחראי על ייצור תחושות כמו פחד וכעס פעיל אצלם פחות. אולי זה מסביר מדוע הדתיים כועסים עלינו ופוחדים מאלוהים, ומדוע החרדים חרדים. האם אפשר להיות יהודי בודהיסט?

23.5 (7 ימים): בגיל 13 החליט משה אופיר להתחרד, והיה לעילוי באליטה של הישיבות החרדיות - "קול תורה" ו"חברון". לאחר עשר שנים החליט לחזור הביתה. כתבה מאת ענת מידן.

25.5 (הצופה): חרדים השתלטו על שכונת תל-ברוך בתל-אביב ומשנים את צביונה כשכונה חילונית וסבלנית... ראו כאן

25.5 (מ): העיתון החרדי "יתד נאמן" תקף את בית המשפט העליון בעקבות החלטתו לבטל עתירה לפטר את השרים לפיד ופריצקי בשל התבטאויות נגד הציבור החרדי. לא שמענו על עתירות רבות נגד אמנון יצחק ורבנים אחרים בשל התבטאויותיהם נגד הציבור החילוני.

26.5 (מ): ועדה מיוחדת של הכנסת אישרה אמש תיקון לחוק טל, המאפשר לאברכים בגיל 23 להצטרף למעגל העבודה גם אם לא שרתו בצבא.

26.5 (מ): תיק אריה דרעי סגור - אחרי 10 שנים, 4 פרקליטים, 3 ערכאות ו-22 חודשי מאסר. נשיא בית המשפט העליון דחה את בקשתו למשפט חוזר בתיק "השוחד האישי". בחודש הבא יינתן פסק הדין בתיק "הציבורי".

27.5 (ה): קצין חינוך ראשי סיפק 600 ספרי הברית החדשה להשבעת טירונים שאינם יהודים. (י): יותר מ-51% מהעולים המתגייסים אינם יהודים. אולי הם אינם יהודים, אבל הם בני אדם!

28.5 (י): "דתיים מעתיקים יותר" - דו"ח משרד החינוך על העתקות במבחני בגרות.

28.5 (צפון העיר): חסידים חרדים השתלטו על מדורות ל"ג בעומר בתל-ברוך, "תוך שהם מאלצים את הילדים לעבור טקסים דתיים, לשמוע שירי "משיח" ולהניח תפילין".

28.5 (מ): התנאי לגיור: פטור מגיוס. נערות הפונות לבית הדין לגיור מתבקשות לוותר על שירות בצה"ל - כתבת חשיפה מאת אלי ברדנשטיין.

30.5 (ה): הממשלה ביטלה את קופה ג' לתקצוב ישיבות, קופה ב' רק קוצצה. "קופה ג'" היא תקציב סיוע של משרד העבודה למשפחות במצוקה, שעמד בשנה שעברה על כ-75 מיליון שקלים, והשנה 50 מיליון, ניתן כמעט כולו לישיבות חרדיות. תקציב הישיבות (קופה ב') יקוצץ מלמעלה ממיליארד שקלים ל-פחות מ-600 מיליון (!)

9.6 (מ): ראש העיר החרדי לופוליאנסקי ישקול בחיוב לממן מצעד הגאווה. לכאורה - כל הכבוד לגישה סובלנית מצד יהודי חרדי, אבל השמחה היתה מוקדמת. בתוך עשרה ימים: 20.6 (מ): בניגוד לתדמיתו הסובלנית, לופוליאנסקי מפתיע: "המצעד הוא תועבה שפוגעת באופיה של ירושלים."

11.6 (י): "מה באמת קורה במשפחתו של הרב עובדיה? שבעה מבני משפחתו וממקורביו של הרב הגישו תביעת לשון הרע נגד אתר אינטרנט, שפירסם, בין היתר, כי יהודית יוסף, כלתו של הרב, מסתובבת בביתו בחלוק שקוף". 12.6 (מ): סודרי, דובר ש"ס לשעבר: "המשמיצים הם חבורה מטורפת של חרדים סוטים". וואלה - גם דובר ש"ס לשעבר מודה שהחרדים הם בני אדם ככולם, ויש בהם גם סוטים. סודרי - בוא והצטרף לאתר חופש למערכת מדור הפשיעה והאלימות בחברה החרדית.

11.6 (ה): רבנים קראו לקצינים לסרב לפנות שטחים.

11.6 (י): בבית ספר תורני בירושלים: "אתיופים? לא בבית ספרנו" - "לאתיופים אין ערכים". כמובן, "הערכים" הם רק נחלתם של דתיים וחרדים ממוצאים מסוימים. תשאלו את יגאל עמיר ואת הרבנים שעודדו ותמכו בו. קראו ביומני הפשיעה והאלימות באתר 'חופש'. אלו הם אחלה ערכים!

12.6 (י): החרדים כועסים: ח"כ גמליאל מהליכוד תארח את יום הגאווה. למה מה כועסים? אתם רוצים לארח? בבקשה! בכיף ובגאווה!

13.6 (מוסף הארץ): "בעזרת השם זה יעבור" - כתבה מאת ורד לוי-ברזילי על ספר חדש מאת עירית קורן, דתייה, בשם "ארון בתוך ארון" על הומואים ולסביות דתיים וחרדיים בישראל. נסים זאב מש"ס - שמעת? גם הם בני-אדם, לא פחות ממך!

16.6 (מ): השר פורז: בקרוב נבטל לחרדים את ההקלות בארנונה.

17.6 (מ): פורז מקצץ 7 מיליון שקלים מתקציב הפנימיות החרדיות.

17.6 (מ): התייבש התקציב של "אל המעיין". גם לש"ס כבר אין כסף לקייטנות.

19.6 (ה): שלושת הדיינים המקלים בגיור קבלו הוראה לפרוש מבית הדין.

20.6 (מוסף מעריב): "יוצאים מארון הקודש" - כתבה מאת ורד קלינר על הומוסקסואלים ולסביות דתיים. בציונות הדתית טוענים שהם "לא קיימים". הוקם פורום הומואים ולסביות באתר וואלה.

22.6 (מ): אחרי הפסקה של 3 חודשים שוב פשטו פקחי שבת על הקניון החדש בהרצליה. אבל משרד העבודה איננו עוד בידיים חרדיות! אולמרט יושב שם!

22.6 (מ): אחרי הפסקה של 3 שנים - שוב מהומות בכביש בר-אילן. האם זה רק מקרה? או - 23.6 (מ): החרדים מנסים את ראש העיר החרדי: לאחר שנים של שקט ודווקא לאחר בחירתו של לופוליאנסקי, החרדים בירושלים מתפרעים. 22.6 (י): חרדים השליכו אבנים. שוטרת נפצעה.

22.6 (מ): שר הפנים פורז: ישראל צריכה להכיר בנישואים חד-מיניים.

23.6 (י): ח"כ יעקב ליצמן (חרדי מיהדות התורה) נועץ ברבנים בשאלה, כיצד עליו להשיב לחוקרי המשטרה בפרשת ההצבעות הכפולות בכנסת. מדוע עליו לבקש רשות מהרבנים לומר את האמת?

25.6 (חדשות וואלה): הרב האורתודוכסי דניאל שפרבר קובע: נשים יכולות לעלות לתורה. לכאורה מגיע לו פרס גולדה. אבל, בינינו, ראו לאיזו רמה הגענו, שהבעת יחס אנושי הוגן לאדם ממין נקבה זוכה לכותרות בתקשורת. האם אין זו נקודת עניות לחברה שלנו ככלל?

26.6 (מ): ח"כים חרדים תקפו אתמול בכנסת את שדר גל"צ אברי גלעד ותבעו לפטרו בגלל דברים שאמר על המטיף אמנון יצחק. לרגע חשבתי, שהם רוצים לפטר את אמנון בגלל דברים שאמר על הציבור החילוני...

26.6 (ה): "הנחיית ועד רבני יש"ע: לפנות מאחזים מרצון ולהקים מיד חדשים. מי אמר שרבנים אינם מתעסקים בפוליטיקה?

יומן חופש

מדע:

19.5 (ה): החוקרים גילו בצ'אד שבאפריקה הומיניד שחי לפני 7 מיליון שנה. שמו "תומאי". ההומינידים היו יצורים דמויי אדם, שחיו מאות אלפים עד מיליוני שנה לפני זמננו. קדמונים אלו התרבו רק עם בני מינם.

2.6 (ה): סופרנובות במרחק של 140 מיליון שנות אור מכדור הארץ. סופרנובה יצירה של כוכבים כתוצאה מהתפוצצות כוכב גדול בעל מסה גדולה פי כמה מהמסה של השמש. הדף ההתפוצצות גורמת להתנתקות השכבות החיצוניות של הכוכב ולפיזור חומרים ויסודו כבדים, המולידים דור חדש של כוכבים. "מפעל הסופרנובות" נמצא בתחום ההתנגשות של שתי גלקסיות באזור הקרוי Arp 299, הנמצא במרחק של כ-140 מיליון שנות אור מכדור הארץ.

12.6 (ה): גולגולות בנות 160 אלף שנה נמצאו באתיופיה, ומחזקות את התיאוריה, שמוצא האדם המודרני הוא באפריקה. ההומוסאפיאנס - האדם הנבון - החל להתפתח לפני כמה מיליוני שנים. קדמו לו ההומינידים - דמויי האדם, שגילם מאות אלפים וגם מיליוני שנים.

25.6 (ה): קודם נוצרו הגלקסיות, אחר כך צמחו בתוכן חורים שחורים - חשיפה חדשה בעקבות תצפיות של הטלסקופים האבל וצ'נדרה. מיליארד שנה = 8% מגיל היקום. היקום יצר שפע של כוכבים עוד כשהיה בן מיליארד שנה בלבד. ייתכן שהחורים השחורים שוכנים בגלקסיות רחוקות עוד יותר בזמן, בעידנים בהם היקום היה "רק" בן חצי מיליארד שנה.

איוולת, גזענות ורשעות:

27.5 (מ): "הזקנות שיושבות בתיאטרון גוזלות אוכל מהילדים החרדיים הרעבים" - דברים מפי הרב דוד בניזרי, "האח של", המאשים את המדינה בהעברת תקציבים "לתרבות הפנאי למיעוט שבמיעוט מצפון תל-אביב"... ראו כאן

2.6 (מ): "עובדיה יוסף על שר המשפטים לפיד: "כלפיד יבער". לפיד מוסר: "אני לא מתווכח עם תת רמה."

16.6 (מ): הרב דב ליאור, יו"ר ועד רבני יש"ע, קבע פסק הלכה: ליהודי אסור לתרום אברים לגוי. יהודי יכול לקבל תרומת אבר מגוי.

23.6 (מ): תיכוניסטים בקרית שמונה מודאגים שמא ייכשלו בבחינות, ותולים את תקוותם במזוזות. ילדים! כדי להצליח צריך ללמוד, לא לדפוק מזוזה במשקוף!!!

יומן חופשחברים ב- עוצב על ידי