אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יומן חדשות  לגירסת הדפסה     

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה
מס' 47-48: יוני-יולי 2002

סייעו באיסוף החומר ליומן:
בועז, דוד, דפנה, דרור, ניצן, עודד, שחר, שי ושירה

חודש יולי 2002 הוא חודש שבו נחקק חוק טל, חוק ההשתמטות מהצבא

איוולת השנה: הרבנות הצבאית הראשית

8.7 (מ): הרבנות הראשית של צה"ל קובעת: ביום תשעה באב יש לשים חול בתוך הנעליים הצבאיות.
בתיכנון - ההצעה למלא את הראש בתבן (אם אין תבן כבר עכשיו). עוד בתיכנון - בני שבטים נידחים באפריקה שהעולם המערבי מכנה "פרימיטיבים" ישלחו אנתרופולוגים לחקור את מנהגי השבטים הישראליים.

יומן חופש

23 ביולי 2002 - חרפת חוק ההשתמטות

צביעותם של חברי כנסת רבים עברה היום כל גבול. מנהיגים של מפלגות אזרחיות, כולל ראש ממשלה ושר ביטחון, שמצהירים כי השירות בצבא הוא חובה של כל אזרח במדינה, הרימו היום יד ותמכו בחרפה נוראה - בחקיקה מפלה, חקיקה בלתי חוקית בעליל, הפוטרת חלק ניכר מאזרחי המדינה משירות בצבא, ומשאירה את חובת השירות על כתפי אחרים. זוהי אפלייה בין דם לדם, זהו חוסר צדק משווע, כאן מכרו אותנו פוליטיקאים צבועים תמורת כיסאות בכנסת ובממשלה. את זאת לא נשכח. על כך לא נסלח. אתר חופש מאמין, שבני העם היהודי בישראל יזכרו את החרפה הזאת, וביום הבחירות הקרוב ירימו יד מאשימה כנגד אלו, שבגדו בעיקרון השוויון של אזרחים במדינה דמוקרטית.

14.7 (י): דאגה בצה"ל: כל צעיר עשירי - תלמיד ישיבה שאינו מתגייס. מה אתה דואג, צה"ל? 51 חברי כנסת ועוד נמנעים רבים דאגו לך שלא תדאג! בטח בצור ישראל וגואלו! לימוד התורה ע"י אלפי משתמטים הוא שיציל אותך ואותנו!

19.7 (ה): השתמטותם אומנותם - מאמר מאת נחמיה שטרסלר. ואנחנו אומרים - עיגון השתמטותם בחוק - טמטומנו.

21.7 (ה): תרי"ה מצוות: ביטחונם של החרדים - מאמר מאת שחר אילן: שתי מצוות בולטות הוסיפה הכת החרדית לדת היהודית: (1) לא תרוויח את לחמך בכבוד, (2) לא תשרת בצבא ההגנה לישראל. מספר המצוות עלה, אפוא, לתרי"ה. בשורה התחתונה כותב אילן: "...החילונים משלמים כדי לשמור על זכותם של החרדים, כמעט ללא יוצא מן הכלל, להשתמט".

24.7 (מ, ה, י): ברוב של 51 נגד 41 אישרה אתמול הכנסת את "חוק טל". רוב חברי הליכוד תמכו. 8 ח"כים ממפלגת העבודה נעדרו ונמנעו. 6 ח"כים ערבים תמכו בחוק.

25.7 (ה): שלוש עתירות הוגשו נגד חוק טל - העותרים הם התנועה לאיכות השלטון, מרצ ושינוי. "מטרתו של החוק היא להנציח את קיומה שלה אפלייה הבולטת והמקוממת ביותר בתולדותיה של מדינת ישראל". הערכה של המשפטן זאב סגל: "התערבות בג"ץ בשאלת גיוס תלמידי ישיבות עדיין נראית רחוקה". 25.7 (מ): ארבע עתירות: גם עו"ד יהודה רסלר, משפטן ורב סרן במילואים.

28.7 (חדשות וואלה): ח"כ יהודה גלעד (מימד) קורא לחיילי המילואים שהחזירו את פנקסי המילואים שלהם לבטל החלטתם: "חוק טל הוא חוק רע ולא מוסרי", אומר גלעד, אבל זהו הצעד הנכון להתחלת השתלבותם של החרדים בחברה. בולשיט אחד גדול! מה שאיננו מוסרי איננו יכול להיות כחוק! אין חוק לא מוסרי!

28.7 (ה): עשרות החזירו פנקסי מילואים במחאה על אישור חוק טל.

29.7 (ה): 180 חיילי מילואים שיגרו מכתב נגד חוק טל.

30.7 (ה): הפגנה של חברי שינוי ומרצ נגד חוק טל בעת גיוס בבקו"ם. לפני שבוע הוגשו 3 עתירות נגד החוק.

יומן חופש

יולי 2002 - חרפת 14 ימי משמר אזרחי

15.7 (מ): החרדים אמרו "לא" גם לשירות בן 14 יום בשנה במשמר האזרחי, והכנסת בלעה את היריקה. אפילו לשירות בן 14 יום בשנה במשמר האזרחי הם אינם מוכנים. את כל הקופה הם לוקחים, ואנחנו, באיוולתנו ובחוסר האונים שלנו מאפשרים להם לקחת. בושו והיכלמו לכם, חברי הכנסת החילונים!

15.7 (מ): בועז נול, התעוררות: זו יריקה בפרצוף. זו אפלייה בין דם לדם. הפוליטיקאים שלנו שכחו מזמן את מי הם מייצגים. נראה את כל הציבור שלנו ביום הבחירות הבא, ונגד מי ירימו את ידם!

25.7 (העיר): "בית זונות": צבי גילת מביע את דעתו על ההשתמטות הנבזית ועל שרינו שאישרו זאת.

Beit Zonot , בית זונות

יולי 2002 - בדיחת שעון הקיץ 8.7 (ה, י, מ): הממשלה אישרה אתמול ברוב גדול את הצעת החוק של ש"ס לקצר את שעון הקיץ ב-3 שבועות.

25.7 (מ): ש"ס התחרטה, ושעון הקיץ לא יקוצר השנה. "התחרטה"? הצחקתם אותנו! אחרי שהם ויתר המפלגות החרדיות דפקו לנו את הנשמה עם חוק ההשתמטות, אחרי שגם לשירות של 14 יום במשמר האזרחי הם התנגדו, הם זורקים לנו גרוש עם חור, נדבה לעני, כאומרים: "קחו, קחו, חילונים דפוקי שכל! קחו את שעון הקיץ המחורבן שלכם! תראו מיהם המנהיגים שלכם, ומיהם המנהיגים שלנו! אתם מסתפקים בגרוש עם חור, ואנחנו לקחנו את כל הקופה!"

יומן חופש

לא יאומן כי יסופר

26.7 (י): סיפורו המדהים של יוסף חנן כהן, חרדי חבר ש"ס, שהפך למוסלמי אדוק וחבר בחמאס. כתבה מאת רוני שקד.

26.7 (י): איש העסקים החרדי מאיר זיילר זכה לסעיף מיוחד ברפורמה במס הכנסה: זיילר, בעל מפעל המעסיק 100 עובדים בקרית מלאכי, זכה בסעיף מיוחד ברפורמה, הפוטר אותו מתשלום מסים על נכסים שהוא מחזיק בארה"ב. "ידינו לא היתה במעל" אמרו בתגובה חברי ועדת רבינוביץ (??), עו"ד אלתר, חבר הוועדה אמר: תוספת הסעיף הזה נעשתה שלא בדרך המקובלת (??). במס הכנסה אמרו שלא הם הכניסו הסעיף, ואין להם מושג איך הוא נכלל בהצעה ואיך הוא אושר בכנסת (??). מס הכנסה יבחן אפשרות לבטל את הסעיף. כל סימן שאלה נוסף - מיותר. 2.8 (מגזין ממון, ידיעות אחרונות): כתבה מאת איציק בסן וגבי ברון על מאיר זיילר: "אחרי מלחמת יום הכיפורים ציווה עליו הרבי מלובביץ לעבור לישראל ולהקים מפעל בקרית-מלאכי… בשבוע שעבר הצליח לשכנע את חברי הכנסת להכניס לרפורמה במס סעיף שיפטור אותו מתשלום מס על רווחים מנכסיו בחו"ל. מי? איך? מדוע? איש אינו יודע, איש לא ראה, איש לא שמע...

יומן חופש

צער וניחומים

26.7 (ה, מ): הרב שפירא, ראש המכינה הקדם-צבאית הדתית "ארץ הצבי" נרצח בפיגוע ליד אריאל. צוות אתר חופש אבל על מותו, ושולח תנחומים לבני משפחתו. באותה עת שולח צוות האתר ניחומים גם לכל הציבור היהודי החילוני הגדול והנפלא בישראל: הירגעו, חברים! מוות של יהודי חילוני איננו תוצאה של אי-קיום מצוות הדת, לא של אי-שמירת שבת, לא של הליכה שלא בתלם התורה, לא של אי-כשרותן של מזוזות. מוות הוא מוות, ולכל מוות סיבה משלו, שאיננה קשורה בדת, באמונה, בקיום פולחן דתי או בשמירת מצוות דת. הירגעו! חידלו להחליף מזוזות כאשר קורה אסון, אל תלכו למקובל או לרב - אלו בוודאי לא יפתרו לכם דבר, ואל תצפו שאם תחבשו כיפה ותתפללו בבית כנסת משהו ישתנה בנושא זה. חבל על מאמצי-שווא כאלו. די לכם בצערכם, ואל תוסיפו עוד דאבה.

יומן חופש

כללי

4.6 (מ, ה): אושר החוק לסגירת בתי קפה ומסעדות גם בליל 9 באב. בלי תמיכת ח"כים חילונים צבועים, הדואגים לכיסא יותר מאשר לאזרח שבחר בהם, החוק לא היה מתקבל. 17.6 (ה): עיריית ת"א תרשום קנסות לבתי אוכל פתוחים ב-9 באב בת"א. חולדאי: האם אתה המשרת של אלי ישי?

4.6 (מ) חידוש במגזר הדתי-לאומי: קו סיוע להומוסקסואלים, בפיקוח רבני.

4.6 (מ): ליקויי תברואה קשים נמצאו ב-60% ממקוואות הטהרה בגוש דן ובירושלים, והם עלולים לסכן את בריאות הטובלים.

4.6 (ה): ביתי הדין לבירור יהדות, אליהם הופנו בשנים האחרונות כל העולים מברית המועצות לשעבר שביקשו להינשא, יהיו מעתה אופציה בלבד. זאת בעקבות עתירה לבג"ץ שהגיש ארגון "משפחה חדשה".

9.6 (ה), 14.6 (חדשות וואלה): בהולנד נאסרה שחיטה "כשרה" בטענה שהיא גורמת סבל לבעלי חיים. הולנד הצטרפה לנורווגיה, שוודיה ושוויץ, שם אסור לבצע שחיטה כשרה. 7.7 (ה): הולנד אישרה שחיטה "כשרה" בתנאי ששחיטת השוורים לא תימשך יותר משלוש שניות. לפני חודש אסרה הולנד על שחיטה "כשרה" מתוך הנחה, שהשחיטה ע"י סכין גורמת סבל לבע"ח.

9.6 (ה): חוק בשוודיה: ברית-מילה בפיקוח רפואי. בעקבות מותו של תינוק מוסלמי כסיבוך למילה, נחקק בשוודיה חוק הקובע, שמילה תבוצע רק בלוויית איש צוות רפואי - רופא או אחות, שיוסמך לתת את ההרדמה שתינתן לתינוק. בקשת הקהילה היהודית שיין ישמש כהרדמה נדחתה. הקהילה היהודית השלימה עם ההגבלות החדשות.

10.6 (מ): חדש בעיריית תל-אביב-יפו: רישום נישואים להומואים ולסביות. כל הכבוד, רון חולדאי! מזל טוב, תושבי תל-אביב-יפו!

12.6 (ה): ביקורת מצד חוגים נגד כפייה דתית נשמעת לראשונה על נשיא בית המשפט העליון: ברק מושפע מהלחץ החרדי. כתבה מלווה בנתונים מאת אנשל פפר.

14.6 (ה): קופ"ח לאומית סיבסדה קייטנות בניסיון לגייס מבוטחים חרדים חדשים. הקופה סיבסדה? מבוטחי הקופה הם שסיבסדו זאת מדמי החבר שלהם!

14.6 (מ): חדש במגזר החרדי: הפרדה בין נשים לגברים גם בסופרמרקטים. ההפרדה - ע"י "גדרי צניעות". מה האבחנה שלך הפעם, ד"ר פרויד?

14.6 (7 ימים ידיעות אחרונות): מושבניקים דתיים בדרום התחילו לעבוד בשבתות, כדי להציל את מה שהשר שלמה בניזרי (ש"ס) הרס - כתבה מאת ענת פישביין. 24.7 (י): שרון לבניזרי: "גרמת נזק עצום לחקלאות". אז מדוע אינך מפטר אותו? אתה ראש הממשלה!

17.6 (י): דיאנה קוטיק מאוקראינה היא המוהלת הראשונה שהוסמכה אי פעם באירופה. ההסמכה מטעם הקהילה הרפורמית באוקראינה.

17.6 (המקומון ת"א): סגן ראש העיר ת"א, אודי נטע, הטיל וטו על העברת 600,000 ש"ח לשיפוץ בית כנסת חרדי על גג של בית ספר שאיננו עירוני.

19.6 (ה): בית הדין הארצי לעבודה קבע, ששעת כניסת השבת היא יום ששי בחצות. מועד השבת היא משקיעת השמש ביום ששי ועד לחצות של מוצאי שבת. בכך ביטל בית הדין הארצי פסיקה קודמת של בית הדין האזורי מלפני מספר חודשים, שקבע שהשבת מתחילה בחצות לילה של יום ששי ומסתיימת במוצ"ש עם צאת הכוכבים.

21.6 (סופשבוע מעריב): "בואי כלה, ואחר כך תלכי למטבח" - כתבה מאת פוריה גל: כל אישה שנישאת ברבנות חייבת לעבור דרך מדריכת כלה. מפגש כזה מסתיים, לעתים, בטראומה לשנים ארוכות. ליהי, ניבה, שירה, ליטל ואלפי צעירות, כלות בדרך - שיחה עם "מדריכת כלה" איננה חובה! מותר לך להגיד לגברת שבאדרת: לא, תודה, לא מדובשך ולא מעוקצך!

21.6 (סופשבוע מעריב): "האב, הבן והיד המלטפת" - כתבה מאת בועז גאון על התעללות מינית מצד כמרים - הכל בשם אלוהים.

יומן חופש

3.7 (ה): רבנים ידועים קוראים בעלון הדתי "להבה" "לא להעסיק ערבים ולא לבוא אתם במו"מ". אודי - אתה יודע במה נזכרתי? בשלט באירופה "הכניסה ליהודים ולכלבים אסורה". 8.7 (חדשות וואלה): הרב מלכיאור קורא לחקור רבנים שקראו לא להעסיק ערבים. קול קורא במדבר.

5.7 (כאן דרום): מועצת העיר אשדוד הקציבה כ-2 מיליון ש"ח לעמותות חרדיות ובתי כנסת.

7.7 (מ): "חילול שבת": הדתיים הפעילו לחץ כבד שהמטוס מלוס אנג'לס לא ינחת בשבת, אבל המטוס המריא ונחת בשבת. השבת העבירה מחאה חריפה לריבונו של עולם, על שלא מנע את רצח היהודים בלוס-אנג'לס וגרם לחילולה. אלוהים העביר מחאה חריפה לדתיים שמבלבלים לו את המוח בשבת. 8.7 (י): ראש הממשלה תמך בהחלטת סנה להטיס הנוסעים בשבת.

9.7 (מ): חילונים בקרית ארבע: הדתיים מפלים אותנו - כך אומרים צעירים, עולים חדשים ממדינות חבר העמים,שרוצים פעילויות בשבת.

11.7 (ה)" ש"ס תציע לאסור פתיחת מרכזי קניות בשבת ולהפוך את יום א' לשבתון. חופש מציע לאסור על ח"כ לאסור על אזרחי המדינה לעשות בשבעת ימי השבוע כרצונם.

12.7 (ה): עמותה חרדית, שאימצה לעצמה את השם ה.ל.ל, שהוא שמה של העמותה ה.ל.ל., שתומכת ביוצאים לשאלה, אולצה ע"י בג"ץ לשנות את שמה. שלוש שנים נמשך מאבקה של ה.ל.ל. האמיתית, עד שהצליחה במשימה. כבר לפני שנה קבע שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, כי מדובר בתרגיל, וכי על העמותה החרדית לשנות את שמה. הקביעה כי מדובר ב"תרגיל" מבוססת על ראיון שהעניק ח"כ החרדי רביץ (יהדות התורה), בו אמר: אני מודה שאנחנו בתרגיל. לא מדובר בתרמית, אבל בפירוש בתרגיל". לא לשקר? הצחקתם את רביץ.

13.7 (ה): מנהיג נטורי קרתא - משה הירש מירושלים, מכהן כ"יועץ לענייני יהודים" ליאסר ערפאת. בבריטניה - נטורי קרתא מפגינים נגד ישראל.

16.7 (מ): ח"כ הרב יהודה גלעד (עבודה-מימד) מציע להתיר הסדר נישואים אזרחיים בישראל. צדיק אחד בסדום.

17.7 (ה): רבנים ופוליטיקאים דתיים מנעו הקמת הוסטל לקשישים בבית-שמש בטענה, שמדובר באנשים יוצאי חבר המדינות שאינם שומרי מצוות. בטח שלא מגיע לקשישים הללו הוסטל. מי שאיננו מקיים מצוות איננו בנאדם.

17.7 (מ): מליאת הכנסת תדון היום בהצעת חוק שהעלה ח"כ אופיר פינס (עבודה) שתאפשר נישואים אזרחיים.

18.7 (מ): הנשיא קצב: בני הישיבות צריכים לעבור אימון צבאי בחופשות במקום לנפוש. לא יעזור לך, נשיא יקר. הרי גם ל-14 ימי משמר לאומי הם סרבו, ואנחנו בלענו את הקיא הזה שלהם.

19.7 (7 ימים ידיעות אחרונות): "אישה מורדת" - כתבה מאת ענת מידן על רותי נבון, שבשנות ה-70 התחרדה והפכה דתייה קיצונית, ולאחרונה זרקה את הפיאה הנוכרית ואת אורח החיים החרדי וחזרה להיות מה שהיתה במקור - אמנית, חילונית, שעושה מה שבא לה בראש.

21.7 (י): הרב הראשי בקשי-דורון שוקל להתפטר: "לא צריך שני רבנים ראשיים". כל הכבוד, בקשי-דורון!

22.7 (י): כרוזים בשכונת מאה שערים בירושלים: "צה"ל - בית-הבושת הלאומי". ראה מאמר תגובה "בית זונות" מאת צבי גילת בראש היומן.

22.7 (י): החרדים והרב עמר, הרב של תל-אביב, זועמים על קיום פסטיבל האירוטיקה בתל-אביב ועל הזמנתה של צ'יצ'ולינה.

23.7 (מ): מועצת הרבנות הראשית לישראל תוקפת את בית המשפט העליון: "בג"ץ מערער את יסודות היהדות". לא יאומן! הרבנות הראשית היא גוף ממלכתי, ואי אפשר לעבור בלא תגובה נמרצת על מתקפה זו. מערכת המשפט של המדינה שתאפשר למתקפה מעין זו לעבור בשקט, תביא להרס התשתית הדמוקרטית של ישראל.

24.7 (צפון העיר): תלמידי בית הספר החרדי "שמחת תורה" יתפנו מבניין בית הספר אלשיך במעוז אביב, והמבנה יושכר למיכללה האקדמית להנדסה. הישג אזרחי לאחר פעילות נמרצת ובלתי מתפשרת של תושבי השכונה בתמיכתה של צופיה מלר, חברת מועצת העיר מטעם מרצ.

29.7 (ה): בג"ץ הורה לעיריית מודיעין לנמק סירובה להקמת בית כנסת רפורמי בעיר. את העתירה הגישה התנועה הרפורמית בישראל.

30.7 (מ): החרדים הכניעו את הנהלת הספארי ברמת גן: הקרקס הסיני יופיע בלי הנשים. הטענה: צניעות. עוד כפייה דתית לרשימה הארוכה הקיימת. עוד כניעה מבישה של חילונים.

30.7 (י): המקצועות של ש"ס - מאמר מאת פרופ' דניאל פרידמן: ש"ס והעולם החרדי פיתחו שני מקצועות חדשים שאין להם אח ורע בעולם: הולדת ילדים ולימוד בישיבה. ככל שגדל מספר הילדים במשפחה גדלה ההכנסה, וללימוד בישיבה יש משמעות כלכלית אדירה.

31.7 (מ): לראשונה בירושלים - הרבנות הראשית הסכימה לתת תעודות כשרות לכמה סניפים של רשת "ארומה" למרות שברשת יש סניפים שפתוחים בשבתות.

יומן חופש

חינוך

27.6 (י): עדיף להיות תלמיד בחינוך הממלכתי-דתי: חילונים וערבים לומדים פחות, ובכיתות צפופות יותר.

1.7 (ה): "בשנת הלימודים הבאה פחות לימודים ופחות חינוך". אבל יותר תפילות.

19.7 (י): סדרת חינוך לחיילים בקברי צדיקים: ביקור בקברי צדיקים. סדרות החינוך של כל יחידות הצבא הועברו לצפת, והן יכללו ביקור בקברי צדיקים. ההשתתפות חובה. גורמי ביטחון טוענים: מיליונר חרדי תרם כסף לפעילויות החינוך בתמורה לביקור בקברים. מחר יבוא מיליונר חרדי אחר, יתרום כסף לצה"ל תמורת העתקם מגורי החיילים, בפקודה, לישיבת אור שמח. ח"כים חילונים: האם מישהו מכם עושה כאן משהו? או שאתם עסוקים עדיין בדיון מי יקבע את שכר הח"כים: 18.7 (מ): הח"כים ימשיכו לאשר בעצמם את שכרם.

יומן חופש

קבורה

24.6 (ה): קבורה יהודית עם ליווי מוסיקלי וקייטרינג - חידוש בישראל, בידי חברה עסקית בשם "כבוד אחרון".

5.7 (ה): בקרית טבעון יקצו 150 קברים לקבורה אזרחית.

יומן חופש

בדיחות

7.6 (מעריב מוסף שבת): "אנחנו לא סקטור של אוכלי-חינם. אנחנו תורמים למדינה לא פחות מאחרים בכך שאנחנו לומדים תורה" - דברים שאמר ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) למראיין דן שילון, בכתבה "אי-אפשר לקיים ממשלה בלי החרדים". עוד בדיחה: "אנחנו לא שודדים כלום... מה שמותר לשר האוצר מותר גם לנו".

11.7 (ה): הצעה בכנסת: שעון הקיץ יחזור בערב יום כיפור אבל יונהג רק במשך יומיים.

25.7 (מ): ח"כ זהבה גלאון (מרצ) לח"כ נסים זאב (ש"ס), שתקף אותה משום שהיא מעסיקה לסביות בלשכתה: "ח"כ זאב, עשית את זה פעם עם גבר?". 25.7 (י): גלאון לזאב: "אתה הומו?"

(מ): הרבנות הראשית של צה"ל קובעת: (1) אוסר לחיילים להצדיע למפקדיהם ביום האבל על חורבן בית המקדש. וביום האבל על השמדת 6 מיליוני יהודים בשואת אירופה מותר להצדיע? (2) ביום 9 באב יש לשים חול בתוך הנעליים הצבאיות.

יומן חופש

אמרי שפר של מאורות-הדור:

4.5 (ynet): עובדיה: משיח יבוא רק כשיכלו השופטים הרשעים. "הרשעים" = אלה אשר דנים נגד התורה ונותנים חסות לרפורמים.

4.6 (חדשות וואלה): ח"כ נסים זאב (ש"ס) בראיון לקול ישראל: מצעד הגאווה בירושלים? זה כמו חזיר בבית המקדש.

13.6 (ynet): השר ישי: חייל לא יהודי פחות נאמן למדינה. אין נאמן למדינה כמו משתמט חרדי.

1.7 (י): עוד פנינה מאמרי השפר של עובדיה: "מי שמתמהמה ואינו עוסק במצוות פרו ורבו גורם לעיכוב בואו של מלך המשיח". אז כמה פעמים ביום זו מצווה, עובדיה? חוץ מזה, הרי הלובאביצ'ר כבר בא! אפשר לנוח קצת מהפרו ורבו... 30.6 (מ): שיעורו המסורתי של עובדיה בוטל אמש בגלל התרעה על חדירת מחבל. אלוהים מתעצבן על הרב עובדיה.

18.7 (י): הרב אבינר בעלון "באהבה ובאמונה": מותר להרוג סרבנים. במהלך משפטה של הרשפי אמר אותו מאור-הדור, שלא צריך להסגיר את מי שאומר שעל יצחק רבין חל "דין רודף". לפני שנה אמר אבינר, שחללי המלחמות אינם סיבה לאבל לאומי. 197 (ה): ח"כ שריד פנה ליועץ המשפטי לממשלה וקרא לו להעמיד את אבינר לדין.

22.7 (מ): דוד יוסף, בנו של עובדיה: "שלטון החוק הוא שלטון של שקר"; "שופטי בית המשפט העליון רשעים". אתה בהחלט לא מקורי, דוד היקר. אמר זאת לפניך גאון-הבל אחר.

31.7 (י): הפה הגדול נפתח שוב: "היום הוא ראש ממשלה, מחר ראש מחלקת הזבל". ברמה זו מחנך עובדיה יוסף את תלמידיו. אוי ל"גדולי-תורה" אם זה סגנון דיבורם.

יומן חופש

התעללות

2.6 (י): אישה חרדית התלוננה במשטרה: "בעלי הוא סוטה מין, והפך אותי לשפחת מין". בין היתר אילץ אותה ללקק את הרצפה לאחר שריסס אותה נגד מקקים. האישה קבלה היתר מרבנים להתלונן במשטרה נגד בעלה. מזל.

26.6 (י, מ): אישה חרדית, תושבת בני ברק, קנתה מחשב ועברה קורס אינטרנט - וחייה הפכו לסיוט. בעלה התגרש ממנה, ו"משמרות הצניעות" הפיצו שמועות שהיא פרוצה והחרימו לה את המחשב. 24.7 (מ): בית דין חרדי מיוחד הוקם בימים אלה לפקח על השימוש במחשבים במגזר החרדי. אודי מספר, שבית דין חרדי מיוחד הוקם בימים אלה לפקח על השימוש בנייר טואלט בבתי השימוש החרדיים. אפרופו אינטרנט, מילואים וחרדים: אתם יודעים מדוע החרדים נמנעים משימוש באינטרנט? ראו ידיעה ב- 29.5.2002 ידיעות אחרונות: בקרוב: תכנית מילואים באינטרנט: צה"ל פרסם תכנית חדשה, שתאפשר לחיילי מילואים לבצע חלק מהאימונים שלהם בבית, באמצעות האינטרנט. הם פשוט פוחדים מהמילואים.

5.7 (7 ימים ידיעות אחרונות): "מנודה" - כתבה מאת ענת עצמון על אישה חרדית ממאה שערים, שהביאה לעולם 11 ילדים, וכשגילתה שבעלה החרדי בוגד בה, החלו הצרות. הבעל הפיץ עליה שמועות שהיא לסבית, היכה ואנס אותה. שבע שנים היא נאבקת כנגד קשר שתיקה מצד החברה החרדית. הסופרת הדתייה נעמי רגן עיבדה סיפור זה למחזה, העולה השבוע ב"הבימה".חברים ב- עוצב על ידי