אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יוצאים בשאלה  לגירסת הדפסה     

ואז מצאתי את האתר שלכם,
ופה מצאתי תשובות שסיפקו אותי

מכתבה של ציפורה (שם בדוי)

את המכתב הבא קיבלנו מציפורה (שם בדוי). המשכנו להתכתב איתה עוד מספר פעמים, עד שכתובת המייל שלה הפסיקה לפעול.

ציפורה - אם במקרה תראי התכתבות זו, מן הסתם תזהי במה מדובר וצרי עמנו קשר...

חופש

לאתר חופש שלום,

דבר ראשון הייתי רוצה להודות לכם על האתר ועל העבודה הרבה שאתם משקיעים בו, אני נהנית לקרוא את המאמרים שאתם מפרסמים הם מעניינים ונותנים מבט שונה ממה שאני רגילה על דברים מסוימים, אני ממש שמחה שמצאתי את האתר הזה הוא עזר לי לסדר את המחשבות והדעות ולגבש עמדה בנושא הדת.

השם שלי הוא ציפורה וגדלתי כילדה מאוד ממושמעת שעשתה את המצוות שיכלה ללא שאלות, האמנתי מכל הלב באלוהים, ואפילו לא עלה בדעתי שהוא אינו קיים. עד שגיליתי שמסננים את המידע שעובר אליי, בית הספר החליט איזה מידע מהתורה אני צריכה לדעת ואיזה לא (למדתי בבית ספר חרדי שבו כל שאלה קטנה ככל שתהיה לא התקבלה בברכה, נתקלתי בפרוש של רב שאומר כי אשתו הראשונה של אדם היתה לילית ולא הבנתי מה פתאום הרי הם אמרו שהאשה הראשונה היתה חוה ולא שדה, הייתי מבולבלת ואז התחלתי לחפור). בהתחלה הספקות שלי היו על החינוך החרדי והחרדים ולא דוקא על קיום אלוהים, לאחר מכן עברתי לבית ספר דתי ציוני שבו היו לנו שיעורי אמונה, שיעורים שבהם בעצם עונים לנו על שאלות שיש לנו באמונה כדי לחזק אותה ושנוכל לענות לכופרים (זה אירוני בהתחשב בעובדה שזה לא חיזק את אמונתי אלא העלה שאלות נוספות כך שבסוף נהייתי "כופרת").

במהלך שיעורים אלו שאלתי שאלות רבות אך התשובות של המורים היו לא מספקות או פשוט מתחכמות. נוצר מצב שבו הכיתה התחילה להשתיק אותי כי כבר חפרתי, ולמה אני שואלת? מה - התשובה לא מספקת? לא! התשובות לא היו מספקות!!! בכלל לא! גם למורים שלי נמאס מהשאלות שלי והם שלחו אותי לקרוא ספרים, תודה באמת, ממש עזרתם לי אם אתם לא יודעים פשוט תודו! שאלתי בכל אפשרות שהייתה לי רבנים שונים ומורים שונים, שאלתי שאלות שונות אבל התשובות לא סיפקו אותי, אחרי כן שאלתי את אלוהים ביקשתי ממנו שיראה לי סימן שהוא קיים, משהו. הייתי נואשת, כל האמונה שלי הלכה ונחלשה עם השנים, ערערתי על כל האמונות שהיו לי כילדה ועל האמונות של ההורים שלי ושל אנשים שכיבדתי.

ואז מצאתי את האתר שלכם, ופה מצאתי תשובות שסיפקו אותי! לאחר שנים שבהם השאלות שלי היו תלויות באוויר, סוף סוף קיבלתי תשובות ראויות לשמן, מנומקות והגיוניות, ואחרי עוד קצת מחשבה גיבשתי את דעתי, אני אתאיסטית!

סוף סוף לאחר שנים של מחשבה, של אי שקט נפשי, השגתי שלווה מסוימת. חברות מסוימות שלי אומרות כי אנשים היוצאים בשאלה פשוט רוצים חיים קלים יותר, אבל לדעתי זה לא נכון. הן לא מבינות את המצב הנפשי שהיה לי, הייתי מוקפת באנשים שחשבו בדרך מסוימת והייתי שונה מהם, פחדתי ואני עדיין פוחדת. סיפרתי לכמה חברות, אך לאנשים הכי חשובים בחיים שלי לא סיפרתי, כי אני מפחדת, אני מפחדת לאבד אותם ,אני מפחדת שהם יפסיקו לדבר איתי רק משום שאינני מאמינה, אך אני גם לא רוצה לחיות בשקר ולעשות דברים שנראים לי מגוחכים. וכך המצב הזה גורם לי להיות בדכאון. זה לא קל, בכלל לא, ואני לא יודעת מה לעשות, אני אובדת עצות. בתקופה מסוימת פשוט חשבתי לעזוב הכול ולחיות כמו שחייתי עד עכשיו, כדי לא לאבד את הכול, אבל אז קיבלתי חיזוק מסבתי (שאינה דתייה) ומצאתי את האתר שלכם וחזרתי למוטב. כשסיפרתי לכמה חברות שאני אתאיסטית, רק אחת מהן הגיבה יפה. השאר - או מנסות "להחזיר אותי לדרך הישר" ושולחות לי סרטונים על רבנים, או שמתעלמות מהמידע כאילו שאם הן יתעלמו מהמידע - גם אני איכשהו אשכח שאני אתאיסטית, או שהן פשוט אומרות לי "לא את לא!" - מה את אומרת? אז את יודעת עכשיו מה אני כן ומה אני לא?! וזה מפחיד אותי לחשוב ששאר הסביבה שלי תגיב ככה, בפרט ההורים שלי וחברים חרדיים קרובים שלי שאני מכירה מילדות. מפחיד לחשוב ששנים של חברות יכולות להימחק בגלל דעה אישית, וזה אחד הדברים שמפריעים לי בדת - אי היכולת שלה לקבל שונה ממנה (אם תוכלו להמליץ לי איך אני מספרת להורים שלי על הענין של האתאיסטית - אני אשמח. אני פשוט מבועתת מהמחשבה על התגובות שלהם).

אני חושבת שקצת חפרתי לכם, אבל אני אשמח אם מישהו יקרא ויגיב, אני ממש מודה לאתר ולעבודה הקשה והחשובה שאתם עושים. תודה לכם, אני שמחה שהוצאתי את זה, ואני שמחה שהגעתי לאתר שלכם.

נ.ב קראתי כמה מאמרים שעסקו בנושא האבולוציה והמפץ הגדול, והנושא מאוד מעניין אותי, אבל אני לא יודעת מאיפה להתחיל. אני אשמח אם תמליצו לי על ספרים או מאמרים בנושא.

 


אוגוסט 2020חברים ב- עוצב על ידי