אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יוצאים בשאלה  לגירסת הדפסה     

קוראים לי מוטי. כבר שמונה חודשים לערך שאני נהנה מהאתר שלכם. תמשיכו ככה.

מאת מוטי ה.

שלום,

קוראים לי מוטי. כבר שמונה חודשים לערך שאני נהנה מהאתר שלכם. תמשיכו ככה.

אולי תופתעו, אבל האמת היא שאני בני"ש (בן ישיבה) וכיום אני בתקופת השרות הפעיל בצבא (שנה ו-4 חודשים), ולאחר מכן אני חוזר לישיבה לשנתיים. לפני שהתחלתי את השרות הפעיל הייתי בישיבה שנה וחצי, וקצת לפני הגיוס התחילו אצלי ספקות. הספק העיקרי היה סביב הנושא של "אמונה בתורשה". זאת אומרת שאני מאמין ביהדות בגלל שנולדתי וחונכתי לרגלי הדת היהודית, וככה זה גם אצל מי שנולד וחונך לרגלי כל דת אחרת (אבל כמובן שכל דת אחרת זה שקר -- מצד שני הם בטח גם אומרים את זה על שאר הדתות).

שלושה חודשים אחרי שהתגייסתי, הספקתי כבר לשכוח משאלת ה"תורשה"... לא היה לי כל כך זמן להתייחס אליה, אבל פגשתי מישהו שעורר אצלי שוב את הספקות. ככל שהמשכתי לחשוב על הבעיה, הרגשתי שמשהו לא בסדר... יש היגיון גדול מדי בבעיה הזאת בשביל להתעלם ממנה. ויותר מזה אותו אחד פתח לפני עולם של מקורות שלפני זה לא ידעתי על קיומו. איך לפני זה ידעתי מאיפה אני משיג ספר על אבולוציה? לא חשבתי אפילו לקרוא ספר כזה, הרי אבולוציה זה "שטויות". פתאום אני מגלה ספרים על אבולוציה, ארכיאולוגיה, חקר המקרא, ועוד... עולם שלם ומדהים.

אם יש דבר שאני מתגאה בו, זה חוסר הפחד לקרוא כל דבר בלי קשר להשלכות שלו כלפי. בעיקרון אסור לקרוא ספרי כפירה, אבל אם לא הייתי עושה את זה הייתי בסך הכל משקר לעצמי. החקירה לא הייתה אמיתית ככה. בסופו של דבר גם לא אכפת לי אם טוב לי או רע לי, רק חשוב לי האמת. כבר נתקלתי בתגובות כמו, "מה אכפת לי? העיקר שטוב לי", אבל אני לא מסוגל לחשוב בצורה כזאת ואני לא רוצה.

היה איתי בני"ש (שכבר השתחרר) שכל הזמן היה משתגע מהספרים שאני קורא. היה תקופה שקראתי את "מהומת אלוהים" של סאם האריס, והוא כל הזמן בירבר על זה שזה אסור לקרוא כאלה ספרים. אני תמיד עניתי שאם רק תקרא ספרים שידרבנו אותך להאמין זה בכלל לא יהיה חוכמה אם באמת תאמין. בשביל להיות אמיתי צריך לראות את שני הצדדים של המטבע. וחוץ ממנו לא היה חסר דתיים אחרים שהיו להם "פניני חוכמה", כשהיו מדברים איתם על אבולוציה למשל. שניים שאני זוכר במיוחד: אחד לא היה מוכן להקשיב ובטח שלא לקרוא ספר בנושא, השני צחק והכריז שהגיע שעת סיפור.

היום אני מודה לזאוס (בצחוק כמובן) על שנתן לי את התכונה לדעת להקשיב ברצינות, גם כשאני לא מסכים. בזכות אותה הקשבה גיליתי שאני אוהב ללמוד, והיום אני לא יכול לעזוב ספרי לימוד גם אם הם לא קשורים לדת (את זה גיליתי במיוחד בזכות "הגן האנוכי" של ריצ'רד דוקינס, ואחרים שבזכותם הבנתי שאין דבר יותר כיף מפשוט "לדעת"). ואם כבר מדברים על ספרים, זה יהיה ממש נחמד אם תוכלו לעזור לי במציאת הספר "התנך כף החובה" של משה גרנות, בבקשה. [הערת המערכת: סייענו למוטי בבקשתו זו.]

חופש

כיום אני אתאיסט גמור. ואני לא סובל ולא מוכן לסבול כל דבר שלא עומד באותו קנה עם ההיגיון. התחלתי להיכנס לאתר שלכם רק אחרי שהפכתי לאתאיסט (תעשו את החשבון, אני קורא באתר שלכם כבר שמונה חודשים...). כיום רע לי ועצוב לי על זה שדבר נבער כמו דת קיים בעולם בצורה חזקה כל כך, ובתור בן במשפחה דתית בשכונה דתית, אני מרגיש במלחמה יומיומית נגד הדת, ומרגיש שהמלחמה הכרחית (כמובן שמלחמה לא במובן האלים של המילה חס ושלום). הדבר שהכי מפחיד אותי היום זה למות בחוסר ידיעה - האם העולם עתיד להחכים או שהדתות ימשיכו להתקיים עד שיכחד המין האנושי? היום כל כך ברור לי השקר שבאמונה, ברור לי שהתנ"ך מורכב משאריות של מיתוסים ואגדות עם ישנות, וברור לי שהוקוס פוקוס זה רק בסרטים ובספרי פנטזיה - הלוואי שהייתי מצליח לגרום לחברים שלי לראות את זה, אבל הם כל כך עקשנים עם הדעות שלהם.

עוד 4 חודש אני מסיים את השרות הפעיל שלי וחוזר לישיבה. אני חייב לציין שעברה עלי תקופה קשה מאוד בהתלבטות - האם לחזור לישיבה או לא. רוב היום ילמדו שם דברים שיהיה לי קשה מאוד להתנהג כאילו הכל בסדר כשהם יעלו על הפרק. החלטתי לחזור לישיבה משני סיבות: 1. בשביל החברים שהבטחתי להם לחזור כדי לברר דברים (אל תדאגו, כבר לא כל כך קל לשכנע אותי בשום דבר, אני צריך הוכחות), וההורים שרוצים שאני אתן לדת עוד צ'אנס; 2. אני מרגיש מן סוג של שליחות, אולי אני אצליח להחדיר בחלק מהתלמידים ספקות (בשירות המדע וההיגיון).

לסיום יש לי בקשה. נתקלתי בדף שלם בנושא אבולוציה באתר "האמת". שם הוא מביא כל מיני מאמרים שבאים להפריך את האבולוציה (הוא טוען שהוא קרא הרבה חומר בנושא). הוא אומר שכמעט כל מי שמאמין באבולוציה, זה בגלל שהוא לא מכיר את הבעיות הקשות שבה. הייתי צריך לעבור רק על הכותרות של המאמרים בשביל לראות איזה חקירה "מופלאה" בנושא הכותב באמת עשה. הוא מן הסתם קרא רק ספרים של מתנגדים לאבולוציה, אבל מעולם לא קרא ספר של מישהו שדוגל בה. לדוגמא מאמר שהנושא שלו הוא: "אם האדם התפתח מהקוף, מדוע יש עדיין קופים?". פליז... אני יכול לענות על זה, ואני לא קרוב ללהיות דוקטור. יצא לי לקרוא גם מאמר שלם, וזה היה פשוט מזעזע. שלחתי תגובה בה נזפתי קצת על הדברים וביקשתי מהכותב לחקור באמת, אבל לפחות בפעם האחרונה שבדקתי התגובה שלי לא פורסמה.

הבקשה שלי היא, אם יש משהו שאתם יכולים לעשות... אני לא יודע מה. פשוט זה עושה לי רע. הידיעה שהאתר הזה הוא אתר מאוד פופולרי היום בקרב הרבה אנשים, אפילו חילונים. אותו דף מלא שקרים מהווה מכשול נורא לאותם אנשים תמימים.

נהנתי לכתוב לכם ואני מקווה שהאתר ימשיך לתפקד כמו שהוא כיום.

כל מי שמכיר אותי ויקרא את זה, גם אם יחטוף שוק (מה שכנראה יקרה), יצטרך להתמודד עם הגילוי המרעיש בעצמו. אם יש לו בעיה עם מה שאני חושב ומאמין, הוא מוזמן לבוא ולהגיד מה שהוא רוצה (אולי אפילו לשמוע מה שלי יש להגיד). בסופו של דבר זה החיים שלי וכל אחד יצטרך לכבד את זה.

תודה לכם,


אפריל 2008חברים ב- עוצב על ידי