אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יוצאים בשאלה  לגירסת הדפסה     

המדריך ליוצא בשאלה

יוצא בשאלה: כך תינצל מהתעללותם חסרת הרחמים של המחזירים בתשובה שיעמדו בדרכך אלי חופש

מאת: שבתאי קור

שבתאי הוא יוצא בשאלה, בוגר ישיבת פוניבז' בעברו
מאמר זה עלה גם בפורום של יוצאים בשאלה
המעוניינים יכולים לקרוא על הכותב גם כאן

במהלך השנים נחשפתי למקרים רבים בהם עוברים היוצאים בשאלה מסכת התעללות חסרת רחמים. מחזירים בתשובה מתנכלים להם בדרכים רבות ומגוונות. מקרים שנתקלתי בהם לאחרונה היו בבחינת הקש ששבר את גבי, והביא אותי לסכם בקצרה ובתמצות מהיר את שידוע לי על דרכי פעולתם של המחבתי"ם. אני תקווה, שכשיוצא מבין את האסטרטגיה ואת המשמעות שעומדת מאחורי המשפטים החלקלקים של המחבתי"ם למיניהם, יהיה לו הרבה יותר קל להישמר ממנה.

זאת יש לדעת, לזכור ולהזכיר: ישנם רבנים מחזירים בתשובה, שפועלים ללא דופי ומנסים בדרכים כשרות "לשכנע" את החילוני. נפגשתי עם רבים כאלה, ובהם אינני דן כאן. קל לזהות את נקיי הכפיים, אך קשה לזהות את מטונפי הלב. דרכי-פעולתם ישפכו אור מקיף על עולם אפל, שחרדיים מושחתים ואומללים דואגים להסתיר מפנינו.

החומר שלפניכם עלול להישמע, לפחות בחלקו, הזוי ומצוץ מהדמיון. כך הוא נשמע גם לי כששמעתי לראשונה על אותן דרכי פעולה מפותלות. ברבות הימים, ככל שנוצרו יותר ויותר קשרים ביני לבין יוצאים אחרים, התוודעתי לדרכים השערורייתיות, בהן נוקטים המחבתי"ם כאשר המטרה, מבחינתם, מקדשת את כל האמצעים.

המאמר מתחלק לפי סדר כרונולוגי, כאשר השלב הראשון והמסוכן הוא שלב הזיהוי. בכוונתי לערוך מהדורה משופרת ומושקעת יותר של "המדריך ליוצא". בינתיים אסתפק בזו המוצגת כאן לפניכם.

חופש

זיהוי מטרה

את היוצאים בשאלה מזהים המחבתי"ם בדרכים דלהלן:

  1. היוצא יוצר קשר ומעדכן ב"ערכים" או בארגון אחר העוסק בהסברה יהודית, את כוונתו לצאת בשאלה, ומבקש שיצמידו לו רב שיעמוד איתו בקשר וילווה אותו עד ליציאתו או חזרתו בתשובה.

  2. היוצא מספר לחבר טוב מהישיבה. החבר, הרבה יותר טוב ממה שנדמה ליוצא, בצעד להצלת חברו, מודיע עליו ל"שלטונות". ניתנת הוראה לחבר לחלוב מידע ככל שניתן מ"היוצא". בשלב זה אף אחד לא ניגש ליוצא, והרבנים מתנהגים איתו כרגיל. רק החבר, המעמיד פני תם, שואב ממנו אינפורמציה על יוצאים אחרים. רק בתום חליבת האינפורמציה מתחילה מסכת התעללות ביוצא. אז הוא שומע לראשונה שראשי הישיבה יודעים על יציאתו בשאלה, והוא מוזמן לפי תור לביתם, ושומע הרצאה מכל אחד מהם...

  3. היוצא כותב בפורום, או פותח "בלוג" אישי, במסגרתו הוא מגולל את סיפורו. בחור, (בדרך כלל בחורה לבחור ובחור לבחורה) מגיבים לדבריו מספר פעמים, יוצרים איתו קשר, בונים איתו יחסי אמון, ומזהים את המטרה... גם כאן, הוא אינו מודע לחשיפתו עד שהושלמה כליל מלאכת החליבה ממנו...

  4. היוצא מביא לישיבה ספרים חיצוניים, מאזין לכלי תקשורת זרים בפומבי, מגלה מרדנות מעוררת חשד, נעלם לעיתים תכופות מהישיבה ונתפס מבלי משים.

  5. היוצא מגיע למפגש פומבי בחסות ה.ל.ל. יוצא אחר, סמוי, מדווח עליו. על אותו משקל היוצא מגיע למפגש פורום ויוצא אחר, סמוי גם הוא, מזהה אותו. וזאת יש לזכור: היית במפגש בה.ל.ל, או מפגש פורום, נתפסת!!! "יוצא סמוי" חובר ליוצא-אמת, ומוזמן על ידו כאורח לשבת של ה.ל.ל. היוצא הסמוי משתלב היטב, לרוב הוא מחלל שבת מנימוקיו הוא, ולעיתים נדירות מודיע על כך "שיש עבירות שהוא לא עובר".

  6. קשר טלפוני: יוצא בשאלה שנתפס, והוא ביצע שיחות טלפון מהבית, מהישיבה, מהטלפון הנייד שלו או מה"בזכרת" של הוריו - כל היוצאים הסמויים האחרים שבאו איתו במגע נתפסים לאלתר, ומכשירי הטלפון שלהם חושפים מעגל נוסף שחושף מעגל נוסף שאינו מותיר הרבה יוצאים מחוץ לתמונה.

  7. פשיטות: אחת לכמה זמן מבצעים בריונים חרדיים פשיטות על סניפי ה.ל.ל, דעת-אמת, וארגונים נוספים, שואבים מהם חומר פורה, מפרסמים אותו לפי הכללים הנ"ל ומגיעים ליוצאים בשאלה אחרים.

  8. אבא ואמא: ההורים ובני המשפחה ידם רב להם בזיהוי בן-משפחתם שיצא ל"תרבות רעה". הללו מגוללים את סיפורם המר בפני רבם, שאוסר עליהם לדבר עם בנם בעניין. הרב מורה לבני המשפחה לצותת לשיחות בנם האהוב ולתהות על קנקנו וקנקנם של חבריו. כל חבריו, והמסיעים לו בה.ל.ל נתפסים.

  9. קו חם - הקו החם שמפעיל ארגון לב-שומע, גם הוא ידו רב לו בזיהוי. יוצאים מתקשרים לקו האלטרנטיבי החרדי, ומספרים בגילוי לב את שעבר עליהם בשבת.

  10. יוצאים בשאלה וותיקים מואסים בדרך כלל בחיסיון ממנו הם סבלו באופן אישי, ואינם נזהרים מלמסור מידע שעלול להפליל את חבריהם, וזאת, בדך כלל ללא כוונת זדון. בייחוד יוצאים בשאלה ששומרים על קשר "הדוק" עם חברים מילדותם, ואגב השיחות האינטימיות על בנות וכל מיני שיחות אישיות אחרות, הם מרשים לעצמם לספר ליוצאים גם "סודות" בה.ל.ל, תוך מתן אימון שלא הוכיח את עצמו בעבר...

כלל מספר אחד למחב"ת: לעולם תיתן ליוצא בשאלה תחושה שאתה בצד שלו! רכוש את אמונו, דבר איתו על כך שאינך מספר לאיש על מעלליו, והדגש בפניו את העובדה שהיושר הפנימי שלך חזק הרבה יותר מהאמונה. לעולם אל "תדפוק" יוצא בשאלה אם יש סיכוי שהוא ידע על כך! השתדל שיהיו לך כמה שפחות אויבים בקרב קהילת היוצאים. השתדל להיות כמה שפחות מפורסם בה.

חופש

אסטרטגית ההחזרה בתשובה

הנחת יסוד: יוצא בשאלה הוא בעצם מסכן, שנקלע למערבולת דמים ונלכד ברשת האכזרית של המטיפים "לכפירה" למיניהם.

זכור: היוצא בשאלה נמצא במצב רגיש! עליך לדעת כיצד לנצל את משברו כדי להשיג מטרה מקודשת!

על היוצא בשאלה מופעלים מכבשים מהבטים שונים: הורים, רבנים מהעבר, רבנים מודרניים המתמחים בנושאי אמונה, עסקנים זוהרים, דמויות נערצות על ידי היוצא!

מטרות הביניים: כיוון שהיוצא בשאלה יוצא כביכול מהסיבה הבאה "הוא חושב שיהיה לו הרבה יותר טוב בחברה החילונית" עלינו להבהיר לו שהוא טועה, הן על ידי שנבהיר לו עד כמה טוב לנו, הן על ידי שנבהיר לו עד כמה רע לזולתנו מהעבר השני של המתרס.

כך תבהיר לו שטוב לך: נשום עמוק, ספר כמה כסף יש לך וכמה כבוד וזוהר. הזמן אותו לארוחות, קנה לו שתיה והפגן עושר ואושר. דבר על אשתך החמודה והצדיקה, על ילדיך שאתה יודע מהם אך ורק נחת, ועל הבריאות שהיא ללא רבב. היה יהיר ושחצן כשאתה מדבר על עצמך, והשתדל לספח את היוצא בשאלה אליך. לדוגמא: אל תאמר "תראה איזה טוב לי עכשיו" אלא: "תראה איזה טוב 'לנו' עכשיו". החמא ליוצא בשאלה על עצמו בתבניתו הנוכחית. אל תדבר עליו כיוצא, אלא השתמש בדוגמאות מיוצאים אחרים.

כהורה: הקרן חיבה, שדר אהבה בלתי תלויה בדבר, שדר כאב ואכזבה וקשור אותם בקשר ישיר לאשמתו של הנער. רצוי לבכות בנוכחות היוצא תוך כדי שיחזור פלסטי של הציפיות שנגוזו באחת. חבק, הרעף אהבה ולעולם אל תגלוש לוויכוחים בנושאי אמונה!!!

אל תאבד תקווה, דאג לספר ליוצא, שגם אתה עמדת באותו מצב ויצאת ממנו. השלב הקשה ביותר על היוצא הוא "לספר להורים". כשאתה לא מאמין לסיפורו, ומפגין בפניו תקווה חסרת פשרות, אתה בעצם ממוסס את הודעתו, וה"פחד מלצער את ההורים" חוזר שוב לתוקף, מעכב את היציאה בשאלה, ומותיר לנו זמן רב, במהלכו ננסה לחשוף את היוצא למגרעות העולם החילוני.

כרב נערץ: עליך לעשות הערכת מצב. שמע את דברי הכפירה מהיוצא הפוטנציאלי. עקוב אחר הטון ועוצמת הנחרצות. אם אתה מוצא סתירות פנימיות בדבריו, נסה לשטוח אותן בפניו בשיא העדינות, לא כמתווכח, אלא כמבקש להבין.

בתום דבריו עליך להכריע אם יש סיכוי לשכנע אותו באמיתות התורה אם לאו. בדרך כלל, היוצא פוגש בך לאחר שהוא מייסד את עמדתו ביסודות שהם לאו דווקא הגיוניים. אם אתה מומחה ובקיא, תוכל לנסות, מבלי להציב את עצמך בצד הנגדי לזה של היוצא, לאפשר ליוצא להגיע לבד אל טעותו. משלא הצלחת, דאג לאחות את הקרעים, חשוב שנית על שאלותיו והביע בהן אימון מוחלט!!! "גם אני לא מבין" אמור לו.

או אז עליך לעבור ל"אסטרטגית הדיכוי" בה תספר לו כמה אומללים "אנחנו", ואז תאמר "הרי אנחנו, לצאת בשאלה איננו יכולים, הרי שם כולם אטומים. נהג בוז כלפי החילוניים. בשלב הראשון ליציאה בשאלה ההתאקלמות בעולם החילוני מפחידה את היוצא. בדבריך אתה בעצם מלבה פחד שכבר קיים, ומאושש אותו.

לעולם אל תדבר אל היוצא בשאלה כאילו יציאתו בשאלה ברורה!!! אם הוא יושב מולך, הרי שהוא נותן לך הזדמנות לשכנע אותו. עליך לשדר ש"יציאה בשאלה" איננה אופציה שעומדת על הפרק. כשהיוצא בשאלה מעלה אותה, בטל אותה בהינף יד ואמור לו "נו באמת, מה יש לחפש שם?". כשהוא מתעקש, אתה יכול לנסות להוסיף "רוצה שיצחקו עליך? יתיחסו אליך כאל עובד זר...". אם הוא יוצא שמתמצא, לך באותו כיוון, רק תמתן את הביקורת, סווג את הבוז שלך לפי גודל ההתנגדות של היוצא.

אם ידוע לך שהיוצא בשאלה מעריץ אותך, והוא סגור על יציאה בשאלה כאופציה ריאלית, עליך לנהוג כך: שדר בוז ליוצאים בשאלה, תאר עד כמה "שולית וחסרת משמעות" היא יציאתו של העומד מולך בעיניך. לא יזיקו קצת רחמים אגביים. אל תיכנס לוויכוחים בענייני אמונה!!! הוויכוחים עלולים להשוות אותך, בעיני היוצא בשאלה, לכלל חבריו וליטול ממך את הזוהר באחת!!!

חופש

עסקן כל-יכול

ככזה, ארגן לעצמך שיחות טלפון רבות, במהלכן תרבה לדבר "עסקים" שלא קשורים לדת או ליציאה בשאלה. רצוי שתארגן לעצמך שיחה במהלכה ינסה מישהו להניא אותך מדרך הישר באמצעות "קומבינה", ואתה תוכיח כושר עמידה ביושרך!!!

הוכח עוצמה, וכל יכולת נשגבה. תן ליוצא בשאלה את ההזדמנות לזרוק את עצמו לחסדיך והשתדל לא לאכזב אותו. היוצא בשאלה נמצא במצב קשה. נחוצה לו דמות מאמצת שתפתור לו בהינף יד את כל בעיותיו. לעולם אל תתיימר להשיג מה שאינך יכול להשיג! אם "פישלת" ואתה נוכח לדעת, שאינך יכול למלא הבטחה שלך, רצוי שתבהיר מדוע "אינך רוצה" לקיים את שהבטחת על אף שאתה "יכול"...

שדר ליוצא שהוא צריך אותך בין אם הוא יוצא בשאלה ובין אם הוא נשאר חרדי. באם יתברר לו שאינך נחוץ לו כחילוני, הוא עלול לנתק איתך קשר מיד כשיתברר לו שאינך יכול לעזור לו.

אם אתה יכול, ספר לו שישנה בחורה נפלאה, שנמצאת בדיוק במצב שלו, ושהחלום שלה הוא ששניכם - שאתם בעצם ממשפחות טובות - תכירו האחד את רעהו ותבנו בית, שיהיה כשר או לא, איך שתרצו. תאר את פניה היפות ואת גופה החטוב, אל תתבייש! המטרה מקדשת את האמצעים! המעכב היחיד לפגוש בחורות שאתה מציע לו יהיה "אתה לא מספיק יודע מה אתה רוצה מעצמך", בלי קשר לשאלות באמונה. היה זה "החפיפניק", שאין לו כוח לדבר כל היום על אלוהים, כי זה בעצם לא מענין. את זה השאר לרבנים. אתה שתה איתו בירה...

תוך חודש ימים עליך להביא אותו למצב, בו הוא "מתקשר אליך בכל בעיה". אל תחסוך בכסף ובמשאבים כדי להיטיב עימו. על כל בעיה הקשורה בכסף אמור: "למה אתה לא מדבר?". הפגן חוסר נוחות, שלוף כסף, ופתור את כל הבעיות. לעולם אל תטריד את היוצא. ספר לו על בעיותיך האישיות. תן גם לו, אם באפשרותו, לפתור חלק מהם. אם תוכלו לעבוד ביחד, מה טוב.

תפקידך לזרוע מוקשים בדרכו אלי חופש, ופרחים ריחניים בדרכו חזרה הביתה. והדוגמאות רבות. במידה ויש בידך הקשרים הרצויים, דאג - רצוי מבלי להשאיר עקבות - שהוא יפוטר ממקום עבודתו. אם ביכולתך, דאג נא שצרכיו המיניים לא יסופקו...

רצוי, שלאחר שדאגת לפיטוריו, תמצא עבורו, לאחר תקופה שלא תעלה על שבועיים של שעמום, עבודה נוספת, בה אתה תהיה השליט! ככה תהיה לך שליטה מוחלטת על מצב רוחו של היוצא. ברצונך תאמלל אותו, וברצונך תשמח אותו... רצוי לשחק בו ככל שניתן, אך לדאוג שלא למוטט אותו כליל.

שאל אותו בנועם ידידותי מה קורה בחיי המין שלו. נחם אותו בהתנשאות, ש- "ככה זה יוצאים בשאלה, הם לא מצליחים עם בנות"...

חופש

בחורות ובחורים

כחלק מאמצעי הלוחמה ניתן להשתמש - רק בעת הצורך - בבן/בת המין השני על מנת לשמור אצלך בכיס את לבו של היוצא, ולהבטיח את הישארותו בעולמך.

עליך לבנות ולבסס היטב מערכת-יחסים תלותית עם בחורה, שתהיה ממושמעת לכל מוצא פיך! כשרכשת את אמונה המלא, וכשהבאת אותה לידי תלות מוחלטת בך, תוכל לעשות בה שימוש כדי לכבוש את לבו של היוצא.

זכור: באמצעות בן או בת הזוג אתה מסוגל לאמלל את היוצא עד כדי כך, שאם הוא לא יבין לבד שהחיים החילוניים אינם זוהרים כפי שהם נראים, לפחות לא יהיה לו הכוח הנפשי לצאת בשאלה.

לעולם אל תספק לבחורה טלפון נייד שרשום על שמך. היוצאים בשאלה ידועים בחשדנותם ובקשריהם, ועקבותיך עלולים להיחשף! זכור "פרטים העלמת, את נפשו קיבלת!!!"

לעולם אל תשתמש באותה בחורה או באותו בחור להשגת שתי מטרות שונות. לאחר שהסתיימה מטרה אחת, הפרד בין בני הזוג ועבור לפרויקט הבא.

זכור: עליך למצוא את הדרך שבה שני הצדדים לא ידעו שאתה הוא השדכן! אתה עלול לאבד אותם באמצע הדרך, והם עלולים עוד לגלות האחד לרעהו על מעלליך ולפרוח מתחת ידך!!!

כיצד תיצור קשר בין בני זוג מבלי להיות מעורב??? ספר לה על מישהו שדיברת איתו, הראה לה את הבלוג שלו, ההודעות שהוא כתב בפורום, ותן לה לבד ליצור קשר ולספר לך עליו... כך תוכל לנתב אותו כרצונך.

קשר בין בן לבת עלול להיות חזק מדי, אם לא תקפיד לשמור את היד על ההדק! עסקנים רבים נכשלו והזוגות פרחו מתחת ידם מבלי להשאיר עקבות.

כיוון שבשלבים המאוחרים של היציאה זו הדרך היחידה שמוכרת לנו על מנת להחזיק את היוצא בפנים, עלינו להמשיך לנהוג כך בכל זאת, אבל תוך שימת לב ליחסים שנרקמים ביניהם. דאג לקבל דיווח יומי על מהלך יומם, ולנטרל את הקשר בזמן הנכון. באם אינך סומך על כישורך כשתלטן, אל תכניס את עצמך לתסבוכת מהסוג הזה לעולם! אל תכיר בחורה לבחור עצמאי בתכונותיו שיצליח לכבוש את ליבה במיומנות העולה על שלך!!!

ככל שתקשור אותו אליך באינטרסים רבים יותר, כך פוחת הסיכוי שלו לפרוח בדרור.

בשר לו לעיתים על עבודות ופרויקטים למיניהם שממתינים "רק לו" לכשיחזור בתשובה. כך תבהיר לו, שיהיה לו הרבה יותר טוב היכן שהוא גדל.

לא רצוי לחשוף אותו להודעות שנכתבו בפורום יוצאים בשאלה, בהן מספרים היוצאים כמה רע להם... הוא עלול לגלות את הפורום, ולהפוך לחלק אינטגרלי ממנו תוך זמן קצר!

אם ידוע לך על קשר של היוצא עם יוצאים אחרים, דאג להכתים את שמם. ספר לו כמה רע להם וכמה הם סובלים, ובייחוד, כמה הם מיסיונרים ולא תמימים כמו שהם נראים. קשר עם יוצא בשאלה עלול להיות מסוכן והרסני, ובייחוד קשר עם יוצא בשאלה מבוסס שחייו נראים מסודרים למראית העין!

דאג לקשר אותו עם כמה שיותר רבנים! בסיום פגישתם, שאב מהיוצא אינפורמציה מבלי שתביע דעה אישית. קבל את הביקורת שלו על הרב כנכונה והשתדל למצוא לו רב חלופי. דאג לעדכן את הרב החלופי בביקורת של היוצא על הרבנים שקדמו לו בכדי למנוע טעויות חוזרת ונשנות.

זכור! אתה הוא המתווך והמושך בחוטים. טעות שלך עלולה למוטט את כל הארגון, ויהיה מדוקדק ככל שיהיה, כמגדל קלפים!

חופש

הרב המודרני

תפקידך הוא השני במעלה אחרי הרב ה"עסקן". בעבודתך, חובתך להקרין ביטחון וידע מרשימים.

להלן נקודות התורפה של היוצא: היוצא אינו יודע אנגלית, ואינו מחובר להווי החילוני. הוא אינו מכיר סרטים, שחקנים, זמרים הוגי דעות חילוניים וכו'. התמצאות שלך, תעלה את קרנך בעיניו ותקטלג אותך בצד הטוב של המתרס. דבר איתו באנגלית ותתרגם לעברית, השתמש במילים לועזיות, אל תתרגם אלא לפי בקשה מיוחדת של היוצא, העמד פנים כאילו הוא אמור לדעת דברים מסוימים, ובחוסר הידע שלו אתה מצליח להוריד את קרנו בעיניו.

זכור: ככל שהאובייקט יעריץ אותך יותר, סיכוייך לשלוט בו ובהחלטותיו גוברים. גם אתה, שדר אמינות ואהבה, אל תשדר פנאטיות או יראת שמיים מופרזת. להיפך, השתדל לזלזל במיצוות למראית עין. זכור: על לעשות לה' הפרו תורתך!!!

גלוש לנושאים שוליים, כמו פסיכולוגיה, פילוסופיה, ונושאים אחרים במדעי הרוח. הפגן ידע והשתדל להתאמץ ולהקרין מאמץ מופגן לשכנע את היוצא גם באמיתות, שאינן קשורות לדת. כשהיוצא ישתכנע שאתה מתווכח לא רק למטרות החזרה בתשובה, אלא ל-"כיף" גרידא, הוא יהיה נכון לשמוע ממך הטפות הנוגעות למציאות השם והמסתעף. זכור: בכל פעם שהצלחת להחכים את היוצא, צברת נקודות זכות בליבו, שישרתו אותך להשגת מטרתך.

דאג לדבר על נושאים רבים עליהם אתם מסכימים. דבר ברחמים על שאר העולם שאינם מבינים אתכם, ובכך תכרוך את שניכם בכריכה נכספת אחת, שהיוצא ירגיש לא בנוח להינתק ממנה.

שמע ממנו מה הביא אותו לחשוב את מחשבות "הכפירה", והעמד פנים כאילו בבעיות שהוא מביא אליך עכשיו התחבטת לפני רגע... לעולם אל תקל ראש בשאלותיו. זלזלת בו, צברת נקודות חובה שמנתקות אתכם האחד מרעהו ופורמות את הערבות ההדדית שנרקמה ביניכם.

הבא סימוכין לדבריך מקודמים ונחשבים ממך, רצוי חילוניים.

לעולם אל תרדוף אחרי היוצא בשאלה, ולעולם אל תפגין השתוקקות לדבר איתו. על הכל תסכם עם העסקן ששולט בו. החמא לעסקן ואל תשכח לתת לו מחמאות על מאמציו.

זכור: כולכם חיילים בצבא אחד!!!

חופש

מילה למחב"תים

בזאת, אני בעצם פותח במלחמת חורמה נגד האכזריים שבכם! באם לא תפסיקו להיטפל באכזריות פאנאטית ליוצאים בשאלה, איאלץ להיאבק בכם באמצעים התיקשורתיים והחוקיים העומדים לרשותי. ראו הוזהרתם!!!


נובמבר 2005חברים ב- עוצב על ידי