אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > יוצאים בשאלה  לגירסת הדפסה     

פעילות דעת אמת בבני ברק והאלימות החרדית
חופש ביטוי או פרובוקציה?

איתן, דעת אמת, טלפון נייד 055.56.57.58

דצמבר 2002

למען חופש הביטוי ויצירת רב שיח בין הציבור החרדי לחילוני אנו מתכנסים בכל יום ראשון בשעה 19:45 בפינת הרחובות ז'בוטינסקי ורבי עקיבא בבני ברק (מול מכון מור). משם אנחנו נכנסים לרחוב רבי עקיבא לחלוקת קונטרסים, פליירים והנפת שלטים על מרכז ההרצאות הטלפוני. ביום ראשון בשבוע שעבר קיימנו פעילות מוצלחת ועל כך כתבתי כאן.

דעת אמת , בני ברק - אלימות חרדית

שבוע לאחר החלוקה הופיעה בעיתון החרדי "קול העיר" של בני ברק כתבה מרעישה תחת הכותרת: "הפרובוקטיבים הגיעו שוב"... רגע! רגע! עיתונאים מכובדים, לפני שמשמיצים ומעלילים עלילות שאלתם את עצמכם מדוע נכנסנו לבני ברק??! לכל מי ששואל אבקש להסביר בלשון החוק:

"חופש הביטוי הוא זכות יסוד בשיטת המשפט הישראלית ומהווה חלק מיסודות המשטר הדמוקרטי".

ובמילים אחרות, אני מוצא בשיטה הדמוקרטית 4 עקרונות מרכזיים (החולקים עליי מוזמנים לכתוב לי בדוא"ל - אשמח לקבל ביקורת ולהעשיר את ידיעותי):
- הזכות לחיים ולרכוש
- הזכות לכבוד
- הזכות לחירות
- הזכות לשוויון

העיקרון השלישי "הזכות לחירות" כולל בתוכו עקרונות נוספים. למשל: הזכות לחופש תנועה, חופש העיסוק, חופש הביטוי ועוד... בנקודה זו ברצוני להרחיב. זכותו של כל אדם לומר דברים אשר אינם מקובלים על מגזרים מסויימים בחברה על מנת לשנות את דעותיהם ועמדותיהם, ולפיכך חלוקת פליירים והנפת שלטים בשטח ציבורי בבני ברק הינן פעולות חוקיות לחלוטין, בדיוק כמו חלוקת חומר באיזורים ציבוריים ברמת אביב או בשכונות חילוניות אחרות. אנחנו, כחילונים פלורליסטים, מאפשרים לחרדים להציב דוכנים ולחלק חומר דתי בריכוזים חילונים ולכן הצבת דוכן ו/או חלוקת פליירים במקום ציבורי בבני ברק ובמאה שערים הן פעולות לגיטימיות בהחלט.

דעת אמת , בני ברק - אלימות חרדית

התגובה האלימה של החרדים

ביום ראשון, 8.12.02, התקיימה חלוקה נוספת במתכונת זהה לחלוקה הראשונה. צעדנו עם שלטים והתחלנו לחלק פליירים לעוברים ושבים (כמובן שלא חילקנו לילדים). אחרי 20 דקות החלו להתקבץ סביבנו עשרות חרדים וניידת משטרה הגיעה למקום. המשכנו בחלוקה כשחרדים ממלאים את הרחוב ומקיפים אותנו מכל עבר. השוטרים ברחו! אחרי 10 דקות החלה מהומה רבתי ומעל 100 איש החלו לתקוף אותנו באופן פיזי ומילולי. כיוון שלא היתה אבטחה משטרתית חטפנו מכות רצח וכמה מהפעילים שלנו נפצעו. התקשרנו בבהילות למשטרת ר"ג וביקשנו סיוע מיידי. מוקד המשטרה התעלם מקריאותינו באמצעות ניתוק הטלפון.

רק אחרי 20 דקות, לאחר שכמה מפעילינו נפצעו ודיממו, חזרה ניידת המשטרה והשוטר שנכח במקום, א.א., סירב לעצור את אחד התוקפים למרות שהבחין בבירור שהתוקף בועט ומכה פעיל שלנו. לא אכנס לפרטים מדוע השוטרים נהגו ברשלנות פושעת כי הנושא בבדיקה משפטית אך אבקש להתמקד בתגובתם האלימה והבלתי סובלנית של החרדים שמוכיחה שוב שהחרדים לא הטמיעו את ההשקפה הדמוקרטית-ליברלית שלנו. האלימות של החרדים מוכיחה שאנחנו מגדלים פה דורות שלמים של אנשים שבזים לשלטון החוק, לאומה הישראלית, לציונות, לצבא, לבתי המשפט, לחילונים ולכל מה שהחילונים בנו במדינה הזאת. (ולא סתם השתמשתי במילה "מגדלים" - כמויות הכסף העצומות שמקבל המגזר החרדי ממשלם המיסים החילוני הן הגורם שמחייה את הקהילה החרדית ומאפשר את קיומה במצב הנוכחי).

מצורפת תמונה של פעיל ב'דעת אמת' שחבורת בריונים חרדים הקיפה אותו והכניסה לו מכות רצח תוך שהיא גוררת אותו על הכביש, מעיפה אותו לעבר מכוניות נוסעות, ולא חוסכת באגרופים ובעיטות. רק תושייתו ונחישותו של אותו פעיל הצילה אותו מההמון הפנאטי...

דעת אמת , בני ברק - אלימות חרדית

מתוך היכרות עם הציבור החילוני האדיש אני מניח שחלקו יאמר בתום לב (ומתוך בורות) שרק "עשבים שוטים" בעולם החרדי משתמשים באלימות וזה פשוט לא נכון! ידיעה שיצאה לאור ב-4.12.02 בעיתון "קול העיר" - בני ברק מאשרת באופן גלוי לקהל החרדי שיש היתר של מו"צ (= מורה צדק - פוסק הלכה) לפגוע פגיעה פיזית בפעילי דעת אמת!

דעת אמת , בני ברק - אלימות חרדית

לסיום, תרשו לי להוסיף את חוות הדעת של היועץ המשפטי של 'דעת אמת'. למתעניינים בלשון החוק מומלץ לקרוא בעיון.

דעת אמת , בני ברק - אלימות חרדית

אנו, פעילי 'דעת אמת' נמשיך במאבקנו למען ישראל דמוקרטית, חופשית וחילונית וככל שהאלימות נגדנו תגבר כן נתחזק ונתעצם עד שכל ילד וילדה בישראל יקבלו חינוך דמוקרטי, חופשי וליברלי.! הצטרפו גם אתם אלינו, מדי יום ראשון, ב-19:45.חברים ב- עוצב על ידי