אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > השתלטות חרדית  לגירסת הדפסה     


להדפיס, לשכפל ולתלות - בעבודה, בבית הספר, בסופר, בכל מקום אפשרי - להדפיס, לשכפל ולתלות

גירסת word של הדף הזה - כאן ; תגובות לאתר - כאן ; תגובות לכותב הדף הזה - כאן.
גירסת rtf) zipped) - כאן
Hofesh
מלחמת מחאה חוקית
נכתב ע"י "גלילאו"

חלק ראשון - רקע


בלשון הפיסיקה היבשה, בהגדרה הכי קצרה שמצאתי, נאמר כי "המסה הקריטית, היא הכמות המינימלית של חומר בר-ביקוע, המסוגלת לגרום לתגובת שרשרת". המונחים הללו, הלקוחים מן הפיסיקה הגרעינית, יפים גם לתיאור מצבים חברתיים. חברות הנמצאות תחת משטר דיכוי, כיבוש או בתנאים של ניצול ואי צדק חברתי - מתמרדות בסופו של דבר, כאשר התנאים לכך מבשילים. כאשר כבר אי אפשר יותר מתחולל פיצוץ גרעיני. וזו, בדיוק, "המסה הקריטית" החברתית שאליה, עוד מעט קט, יגיע (ואולי כבר הגיע) הרוב החילוני שהפך להיות חוטב העצים ושואב המים של מיעוט חרדי מדכא.


כדי למנוע פיצוץ גרעיני של ממש, שפירושו מלחמת אזרחים, אני - הקטן באלפי ישראל - מעז להעלות רעיון. יוזמה למרי אזרחי של הרוב החילוני במדינה, בתוך גבולותיו של החוק. את דגל המרי האזרחי הזה צריכים לשאת גורמים בלתי מפלגתיים (דוגמת אתר האינטרנט חופש) בגיבויים של אישי ציבור דוגמת הסופר עמוס עוז, שולמית אלוני ודומים להם. לא שאלתי אותם לדעתם. אך, יש לי הרגשה שלא מעטים מאישים אלה יסכימו למרי אזרחי מסוג זה, ובתנאי שנושאי המרי אכן יקפידו שלא לחרוג מגבולות החוק. אישים דוגמת אלה יוכלו להיות ה"סטארטר" של מאבק מסוג זה.


בימי ממשלת נתניהו פרסמה תנועת "שלום עכשיו", באתר האינטרנט שלה, מסמך שכותרתו היתה: "אני חייב לעשות משהו למען השלום, אבל מה?" במסמך זה קראה התנועה לאנשי השמאל להביע את מחאתם נגד מדיניות הממשלה, ואפילו קראה ל"מלחמת גרילה חוקית" נגד ממשלת נתניהו, שבה ישתתפו גם אנשי מילואים ואפילו חיילים סדירים.


מסמך זה, בתרגום נכון, יוכל להיות גם תשתית פעולה נכונה גם לאנשי הימין וגם לאנשי השמאל, המשייכים עצמם לציבור הציוני החופשי. לחלקים במרי האזרחי הזה עשויים להצטרף גם אנשים המשתייכים לציבור הדתי הלאומי - אנשים שקצה נפשם בקללות, בנאצות ובחרמות של ש"ס, בכיתתיות ובפלגנות החרדית, בניצול ובאי השוויון.


כדי לעשות משהו אינך חייב להיות מאורגן. לכל אחד יש קול שבו הוא, או היא, יכולים לעשות שימוש ולהטריד את הממסד המנציח את השליטה החרדית. אסור לתת למימסד הזה מנוחה. ניתן למרר את חייו, מבלי לעבור על החוק ומבלי להקריב קרבן גדול מדי.


חלק שני - תוכנית הפעולה


בראש ובראשונה יש להזכיר למפלגות הגדולות ולראשיהן את חובתן הראשונה למדינה, לציונות ולערכי הדמוקרטיה. הטרידו את ברק ואת שרון בכל הזדמנות. צלצלו לתוכניות הרדיו ברשת ב' ובגלי צה"ל, דרשו משתי המפלגות הללו להתאחד לשיקום החברה בישראל וגם להסכמה בנושא תהליך השלום. הפציצו את לשכותיהם בשיחות טלפון, בפקסים. תלו בחזיתות בתיכם כרזות: "העם עם ממשלת אחדות חילונית". תנו גיבוי לאמיצים המעטים במפלגות אלו (דוגמת ח"כ מיכאל איתן בליכוד ואברהם "בייגה" שוחט ב"ישראל אחת") שכבר קראו בגלוי לממשלה שבמרכזה יעמדו העבודה והליכוד. אל תשכחו גם את המפלגות החילוניות המובהקות. יוסי שריד וטומי לפיד אינם צריכים לאחד את מפלגותיהם. הפיצול הזה אולי אפילו טוב מבחינה טקטית. אבל במקום להשקיע את מירב מרצם בהתקוטטות - יש לתבוע מהם לאחד כוחות במאבק המשותף.

*

למקבלי צווי הגיוס והמילואים: אל תסרבו. אבל משקיבלתם צו גיוס או צו מילואים הוסיפו עליהם, בצד חתימתכם, הערה בנוסח: 'אני מתייצב למלא את חובתי, אבל אם הממשלה תמשיך בדרך זו איני יודע מה אעשה', 'אני מתייצב אבל מוחה על אי גיוס החרדים'. אם חמישה צווים כאלה יוחזרו ליחידה, הם לא יעשו רושם על איש. אבל אם הצבא יקבל עשרת אלפים צווים כאלה בחזרה, כל המערכת תתחיל לרעוד. לחיילים אסור לסרב פקודה, כל עוד היא חוקית. אבל מותר להם להביע דעות. בכל פעם שאתה מתבקש למלא שאלון הערכה, מוטיבציה או שביעות רצון - אל תשכח לכתוב שאי השוויון בנטל פוגע במוטיבציה לשרת, מפחית את הסיכוי שלך לרצות להיות קצין או לחתום קבע ומגדיל את רצונך להיות רק 'ראש קטן'. אפשר לומר זאת גם בתדרוכי המח"ט, עם תחילת שירות המילואים.

*

לנופשים בארץ: השתדלו למעט בנופש במלונות שומרי כשרות. אבל אם אין ברירה אפשר בשבת לדרוש אספרסו או קפה הפוך בלובי. קרוב לוודאי שתיענו בשלילה כי "משגיח הכשרות לא מרשה". אל תהססו לדרוש הסברים מהמלצר, מהמנהל התורן, ממנהל המלון בכבודו ובעצמו - ואפילו ממשגיח הכשרות עצמו. אתם זכאים להסבר הילכתי מפורט, מדוע קפה נמס חם בשבת הוא כשר למהדרין וקפה אספרסו הוא טריפה. אל תתעצלו. לכו אל משגיח הכשרות לחדר (שם הוא מתאכסן קרוב לוודאי עם כל משפחתו), דפקו על הדלת, העירו אותו משנת הצהרים ובקשו ממנו לבאר לכם את הסוגיה ההילכתית הזאת. זה יכול להיות אפילו משעשע למדי. אחרי כמה מאות מקרים כאלה יש סיכוי טוב שמישהו יישבר: או בעלי המלונות שהם אלופי הכניעה לגחמות של החרדים, או המשגיחים ששהות החינם במלונות בשבת תהפוך להם לסיוט.

*

למקבלי דרישה לתשלומי מס: החזירו את הדרישה בצירוף הערה בנוסח - 'אני משלם את מיסי אבל מתנגד לשימוש שנעשה בכסף זה למימון השתמטות מהצבא ולמימון הטבות אי שוויוניות לחרדים', 'אני לא מוכן שכספי המסים שלי יבוזבזו על סיבסודם של מתנגדי הדמוקרטיה ושלטון החוק' ועוד. הרבו בהדבקת סטיקרים בנוסח "אני מפרנס חרד".

*

לקרבנות מכפיה דתית בבתי הדין הרבניים, בחברות הקדישא ובכל מקום אחר: אל תתעצלו. דווחו למבקר המדינה, לנציב פניות הציבור ואם יש לכם כסף, או עורך דין שמוכן לספוג את מחיר האגרה הגבוה - פנו לבג"צ. דווחו לתקשורת על כל מקרה של כפיה דתית. אל תתביישו לפנות גם לארגון האו"ם לזכויות האדם, המטפל גם במקרים של פגיעה דתית בזכויות האדם. מספר הפקס של ארגון האו"ם לזכויות האדם בז'נבה: 41-22-9170092. את העתק הפניה לארגון האו"ם שילחו לעיתונות.

*

לסובלים מנסיון השתלטות של חרדים בשכונותיהם: פנו להתארגנויות הקיימות במקומות מגוריכם (רשימה מצויה באתר) והצטרפו לפעילות. התארגנויות מקומיות כאלה, כאשר פעלו בנחישות, הצליחו תמיד למנוע נסיונות השתלטות של חרדים על שכונות חילוניות. במקרה ואין בשכונתך התארגנות מסוג זה דבר עם שכניך, חבריך ובני משפחתך וקח את העניינים לידיים. אחרת, בעוד מספר שנים, תצטרך למכור את דירתך במחיר הפסד ולברוח, כל עוד נפשך בך.


להדפיס, לשכפל ולתלות - בעבודה, בבית הספר, בסופר, בכל מקום אפשרי - להדפיס, לשכפל ולתלותחברים ב- עוצב על ידי