אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > החזרה בתשובה  לגירסת הדפסה     

הטפה אלקטרונית

מאת: רותם

סיכום זה מבוסס על הרצאה שהועברה בכנס 'חופש' מס. 3 (באפריל 2002)

בחופי גואה שבדרום הודו מקפצים כל יום אלפי צעירים, רבים מהם דלוקים מסמי הזיה שונים, רבים מהם ישראלים. בשנים האחרונות התפתחה שם תופעה של "מטיפי טריפ". מסתבר שכשהמוח תחת השפעת סמי הזיה הוא מוכן לקלוט הכל כמציאות, ומטיפים חרדיים נעמדים ליד הרוקדים ו- "טוחנים להם במוח", כהגדרת אלו שראו את זה וסיפרו לי. "יש בורא לעולם, אנחנו העם הנבחר, הנשמה שלך בסכנה, רוחות אבותיך מחכים לך שתחזור בתשובה שלמה לפני שיהיה מאוחר," וכן הלאה. זה עובד. רבים חוזרים מהודו עם כיפת ברסלב שמעטרת את רעמת הראסטות שלהם.

החברה בישראל נמצאת כבר זמן רב, ולאחרונה במיוחד, במצב של טריפ. המהפכים כל שני וחמישי, הטרור, השכול, חוסר הוודאות, הפכו אותנו כחברה למוח שמוכן לקבל כל דבר. להשלים עם כל רעיון ובלבד שזה יביא תקווה. וגם לנו יש מישהו שעומד וטוחן לנו במוח, וזה מערך ההטפה לתשובה. סיפור שממחיש את זמינות ויעילות מערך ההטפה: אל אחת מתכניות ההטפה של ערוץ 2000, "מהפכה בחצות" שמה, עוד נשמע קטעים ממנה בהמשך, התקשר לילה אחד מישהו: "הלו חיים?" "מה חיים, אני יוסי בן מרסל," ענה השדרן. הבנאדם פשוט טעה במספר והגיע לא סתם אל הרדיו, אלא מצא את עצמו בשידור חי. שם זה עובד ככה שעם הרמת שפופרת הטלפון - אתה בשידור. יוסי ביטון, השדרן, הסביר לבחור: "הגעת לערוץ 2000, זה רדיו של בעלי תשובה. אתה לא התקשרת לפה במקרה. מקרה זה אותיות 'רק מ- ה' או 'ה' רקם'. השם יתברך רקם שאתה תטעה בחיוג ותדבר איתי". אחרי 20 דקות שיחה המתקשר קיבל על עצמו תפילין, מה שאומר שהוא קרא בשידור ישיר, בהדרכת השדרן: "אני עידו בן שרה מקבל על עצמי תפילין החל ממחר בבוקר," ואז זכה להשמעת הקלטה של מחיאות כפיים סוערות.

בגדול אפשר לחלק את מערך ההטפה ל:

כנסים והרצאות: כל יום מתקיימות הרצאות הטפה לתשובה ברחבי הארץ. אני מבקר בהרצאות כאלה מדי חודש. הכיוון הכללי של הרצאות אלו הוא קבלי מיסטי, מתובל בביטול העולם החילוני כטיפש ולא ערכי. נוקטים שם בהפחדות לגבי הצפוי בעולם הבא לחילונים, וההשפעה היא גדולה.

הקהל שבא להרצאות אלו הוא קבוע בד"כ, וגם מי שלא מתחרד לחלוטין הופך שבוי של הקונספציה החרדית: האורתודוקסיה היא הדרך הנכונה לחיות, בארץ אין כפיה דתית אך יש כפיה חילונית ורדיפת הדת, וכמובן מוכרחים להצביע ש"ס. בנוסף, רבים מהמבקרים הקבועים מאבדים את אמונם במציאות ובמדע, והופכים ללקוחות של עושי לחשים ורוקחי שיקויים וקמעות.

דבר נפוץ נוסף הוא סמינרים, כנסי ענק הנפרשים על שבוע או סופ"ש שלם, לעתים בבתי הארחה ולעתים בבתי מלון. אירוח משפחתי מלא (כולל בייביסיטר לילדים) ברמה גבוהה, לעתים במחיר מצחיק ולעתים בחינם, כשההתחייבות מצדך היא לבוא להרצאות שמתקיימות שם בין הארוחות. שם יש כבר חוויה כוללנית - לחץ חברתי, התנסויות דתיות בכל תחומי החיים ומעקב צמוד של מארגני הארוע.

אחד מהארגונים המפורסמים שעורך כנסים כאלו הוא ארגון ערכים, שרק הוא בלבד ממומן ב- 7,000,000 ש"ח בשנה, וזה רק ממשרד החינוך. יש להם עוד מקורות הכנסה, ויש עוד ארגונים כאלה.

מדיה כתובה: ספרים חוברות ועלונים, חלקם בהפקה עצמית וחלקם יוצאים לאור מטעם הארגונים שציינתי. רובם באיכות נייר וצבע גבוהה, מופצים בכל האמצעים הקיימים. מתחרדים טריים מחלקים אותם ברחובות, בדוכנים, בפסטיבלים, בבתי כנסת , בבתי ספר ועוד.

במהלך שירותי הצבאי בדרום ביקרתי יום אחד בבית הכנסת בבסיס. נדהמתי לגלות שם, מלבד כמויות אדירות של חומר הטפה של "ערכים" ודומיו גם חומר פוליטי רב: מגילות אסתר והגדות של פסח עם תמונותיהם של כדורי ועובדיה יוסף, בטאון ש"ס 'יום ליום' ועוד. אספתי את כל החומר והראיתי אותו למפקד הבסיס, אלוף משנה, בפגישה שהזמנתי אצלו. הוא עיין בחומר הרב ובסוף אמר לי: "אתה יודע שהרבה מהקולות של ש"ס הגיעו מהצבא?" מבחינתו זו הייתה הצדקה להימצאות החומר שם. הוא אמר לי שתמונה של עובדיה יוסף אינה תעמולה פוליטית משום שהוא רק "המנהיג הרוחני" של המפלגה. מדהים כמה שהחרדים קנו את לב החילונים עם כל הביטויים המכובסים האלה. הוא אומר לשבעה עשר חברי כנסת בדיוק מה להצביע, אז מה רוחני כאן? לידיעתכם, הפעלתי מספיק לחץ ולבסוף הוא הוציא מכתב לרב הבסיס, בו הוא קורא לו לאכוף את החוק הצבאי שאוסר על אחזקת חומר תעמולה בבסיסים.

הטפה אלקטרונית: אתרי אינטרנט, קלטות וידאו ואודיו של הרצאות, ותחנות רדיו. אתרי אינטרנט יש מכל הסוגים, מ- 'מנוף', "מרכז ההסברה החרדי" שממומן ע"י המדינה ועד אתרים של ישיבות ותחנות רדיו פיראטיות, בהם אתרים ברמה גבוהה מאד. באתר של ערוץ 2000 יש אפילו אתרון לילדים עם פאזלים של רש"י והרמב"ם.

קלטות הוידאו הן תעשיה משגשגת. אזכיר רק את 'שופר מולטימדיה', החברה של אמנון יצחק שמגלגלת כסף רב ומפיקה קלטות ברמה גבוהה - של הפקה, לא של תוכן - ואני מכיר רבים שחתמו על הוראת קבע של תרומות ל- 'שופר מולטימדיה', כמו כן נזכיר את 'אני מאשים', קלטת הוידאו המדהימה שאריה דרעי הפיץ עם הרשעתו ובה הוא הפך את עצמו למרטיר המושלם של המקופחים באשר הם. עכשיו מתפתחת גם תעשיה של DVD, משום שהמחשב הולך ותופס את הלגיטימציה שהטלוויזיה מעולם לא קיבלה בעולם החרדי.

קלטות האודיו הן התעשיה המשגשגת מכל. אמנון יצחק התחיל את 'שופר' דרכן, יש בהן הרצאות מוקלטות והן נחשבות "מדיית העם". לא צריך להיות עשיר כדי לשמוע אותן, בניגוד לאינטרנט או לוידאו-DVD. כיום כמעט ולא תמצאו הרצאה של מחב"ת (מחזיר בתשובה) שאינה מוקלטת לאודיו ונמכרת שבוע לאחר מכן, ומופצת בצמתים, בתי ספר, פסטיבלים ואפילו מבית לבית.

אינספור אגודות ועמותות מתעסקות בהקלטה, שכפול, אריזה והפצה של כל המוצרים שציינתי. גופים אלו מהווים אלטרנטיבה נהדרת לבחורי הישיבות שלא ממש אוהבים ללמוד אבל מאד רוצים אקשן ולראות עולם. משיחותי עם חרדים למדתי שרבים מהעוסקים בהטפה הם אכולי ספקות שמבקשים להתחזק במפגש עם החילוני "הריק ופוחז", או ממש כאלו שאינם מאמינים ב- "אמת האלוהית" ומחפשים את השיחה החופשית, חסרת הפיקוח, עם הציבור החופשי.

הנושא שארחיב עליו את הדיבור הוא הרדיו החרדי, שרובו ככולו פיראטי ונשלט ונתמך בידי ש"ס. אני מאזין כשנתיים לתחנות האלה ודי חי אותן. מתקשר לשם מדי פעם, מכיר כבר את השדרנים, אפילו יצא לי להכיר יוצא בשאלה שעבד במספר תחנות וממנו שמעתי איך זה נראה מבפנים.

קיימות עשרות תחנות, כשהקטנות הן מקומיות יותר ואפשר למצוא רבות מהן בירושלים. הגדולות נקלטות בכל הארץ. יש לי אפילו הקלטה של חייל שהתקשר ממוצב בלבנון ובצוותא עם השדרן השמיצו את המפקד שלו.

השידורים מתאפיינים בשפה ותוכן דלים מאד, וברמה נמוכה מאד של הכרת החומר התורני. פעם אספתי טרמפיסטים חרדים, וכששאלתי אותם מה דעתם על "ערוצי הקודש" הם צחקו וסיפרו לי שהאזינו פעם לשידור, והשדרן נשא דרשה בה ציטט: "חכמה תחיה בעליה" (מלשון: חכמה תתקיים תוך כדי עליה). שעות התפלפל על משמעות המשפט, כאשר למעשה הציטוט האמיתי הוא "חכמה תחיה בעליה" (מלשון: חכמה תגרום לבעלים שלה לחיות). הבחור לא יודע לקרוא בלי ניקוד. הם התקשרו לתחנה וגערו בו. במרוצת הזמן גיליתי שבחורי ישיבות רבים מתקשרים לתחנות ומביכים את השדרנים בשידור חי, זה פשוט משעשע אותם.


התכנים מכילים הטפה לרוב, ועל זה נרחיב ונשמע דוגמאות. יש גם התרמות רבות בשידור חי - כאן אני חייב לספר את הסיפור על יהודה ברקן, אשר יש שיאמרו שמאז שהתחרד הוא סוף סוף מצחיק. יום אחד שמעתי אותו מתרים בעוז למען "יהודי מסכן" שידו אינה משגת. דקות ארוכות הוא קורא למאזינים לפתוח את ארנקם ולא אומר למה הכסף מיועד. לאחר כעשרים דקות האמת יצאה לאור: "מדובר ביהודי מסכן שרוצה לקנות לבן שלו מחשב ואין לו כסף". בתחנה בשם 'קול החסד למען שמו באהבה' שמשויכת לרב נסים יחזקאל, בהתרמה למימון התחנה, השדרן צעק פעם: "אתם צריכים לתרום, ויצר הרע יגיד לכם לא לתרום אבל אתם תנצחו את יצר הרע ותתרמו". אותו יוצא בשאלה שעבד שם סיפר לי בעצב שמשפחות שאין להן כלום ללבוש או לאכול תורמות מאות שקלים מתוך אמונה שהתחנה תחזיר בתשובה את בני ישראל.

יש גם מוסיקה רבה, נעה בין חסידית מודרנית למזרחית כבדה, בתלות בערוץ, ופה ושם כל מיני פנינים - תכניות ילדים למשל.

נשמע את אורי זוהר בתכנית הילדים שלו 'אבא אמא ילד'. אם תהיתם מה הוא עושה עכשיו, הנה זה (ליחצו כאן כדי לשמוע):

(אורי זוהר מראיין בטלפון את נוי, ילדה כבת 5)

זוהר: "נוי, תתני לי ברכה."

שקט.

זוהר: "את לא יודעת במה לברך אותי? תברכי אותי שאני אהיה צדיק"

נוי: "שתהיה צדיק"

זוהר: "ותברכי אותי שהילדים שלי יהיו צדיקים" (מה שכבר לא יקרה, ר.)

נוי: "שהילדים שלך יהיו צדיקים"

מה שקדם לקטע זה היא שיחה בה הוא סחט מהילדה הודאה שמה שהיא רוצה לעשות בחיים הוא להביא לעולם הרבה בנים צדיקים שילמדו תורה.

'מהפכה בחצות' זו תכנית שהתבייתי עליה במיוחד, בעיקר לאור העובדה שהיא מאד אפקטיבית - בכל שידור אתה שומע כמה צעירים מקבלים על עצמם "שבת", תפילין וכו'. ביטון אפילו לא מנסה להיות נחמד, הוא בדרך כלל צועק ומאיים בדרכו החיננית מרגע שהמאזין שמולו מביע ספקות כלשהם לגבי קיום מצוות. העניין שהתכנית מאד קלה לניגוח, משום שהוא כל הזמן מוכר אמת פשוטה, שבת ותפילין, בעוד מי שמכיר את היהדות יודע שפשוטה היא לא - מלאה פרטים קושיות סתירות ודילמות כרימון. מספיק לעלות לשידור עם שאלה מהתלמוד וכבר הבהרת למאזינים שזה רחוק מפשוט - פשוט שיקרו להם.

תכונה שמאד מושכת את המאזינים לתחנות האלו ולתכניות האלו בפרט, זה שידור "בגובה העיניים". כל אחד עולה לשידור, אין לחץ של רייטינג, של מבזק, של תכנית שעומדת להיגמר. אתה יכול לעלות לשידור וללהג שעות על מה שבא לך, כשהמחיר הוא לספר שאתה נורא דתי, או להבטיח שמעתה תהיה. יש פה גם אלמנט של "ברכה אינסטנט": כמעט כל מי שעולה דורש ומקבל ברכה, בתמורה להתחייבות מפורשת ל-"התחזקות".

אחד המאפיינים שהרדיו החרדי מפורסם בו היא כמות השנאה וההסתה שמככבות בו. אנו נשמע את הרב אילן אביב צפוני בקטע שבערוץ 2000 כל כך חיבבו עד שהעלו אותו לאתר שלהם (ליחצו שם על הלינק 'הפתרון הסופי' - כל זמן שישאר).

פורמט מאד פופולארי של תכנית הוא "טרנסים בלאגנים עם הרב הסחבק". בד"כ מאוחר בלילה, מוצ"ש, השדרן משמיע טרנסים עצבניים במיוחד, אולי כדי לעורר פלשבקים מגואה, וברקע "טוחן בשכל", בעיקר הפחדות ואיומים. הפורמט הזה כל כך מצליח שאפילו 'רדיו קול חי', התחנה החוקית היחידה, העתיקה אותו. שם קוראים לזה 'ניצוצות'. אנחנו נשמע עכשיו קטע מתוך 'מהפכה בחצות' של ערוץ 2000, שם השדרן יוסי ביטון משדר כבר שנים את אותה מתכונת וזוכה להצלחה ולמאזינים רבים (ליחצו כאן כדי לשמוע).

מי שרוצה להרחיב בנושא, אני ממליץ על מספר מקורות: קיימת חוברת שהוציאה מפלגת 'שינוי', ואותה ניתן להשיג דרך המפלגה. החוברת מסקרת את נושא התיקשורת החרדית. קיים ומומלץ האתר של עמותת 'קשב' שעוסקת בין היתר במיפוי וניתוח שידורי הרדיו החרדי, יש שם מאמרים מאלפים בנושא ועוד.

כפי שראינו, אנו חברה במשבר, מבולבלים ונידפים כאותו נרקומן מתחיל בדרום הודו, וליד אוזננו בוחש מטיף שלא בוחל בשום אמצעי כדי להסיט אותנו לעבר דרכו שלו. היום הבאתי רק טעימה, את המנה העיקרית סיקרו בתקשורת שלנו - ההסתות הגלויות לרצח, הקורסים להצבעה בבחירות במקום מתים, הקריאה לזיוף קולות.

אפשר וצריך לתת תשובה מתאימה לשדרנים האלה, זה פשוט, זה חשוב, זה קריטי.חברים ב- עוצב על ידי