אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויברא האדם את אלוהים בצלמו
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > החזרה בתשובה  לגירסת הדפסה     

המסמך הבא הופץ השבוע ברחבי הרשת, ומצאנו לנכון לשתף אתכם בתכניו.
הוספנו גם הערה משלנו בתחתית... אנא קיראו ושתפו גם אתם.

חופש

עיתון הארץ חשף השבוע את תכניות הפעולה של מנהלת הזהות היהודית. התכניות האלו מוכיחות את שחשדנו: מדובר בגוף שמטרתו העיקרית היא החזרה בתשובה של חילונים. מצורף מסמך הממליץ על דרכי התמודדות עם פעולות המנהלת. נשמח אם תפיצו את המסמך הזה בכל הדרכים העומדות בפניכם, בעיקר בקרב חברי הקהילות שלכם.

מלחמה במאמצי ההחזרה בתשובה של מנהלת הזהות היהודית

כתבה שהתפרסמה ביום 4.3.14 ב'הארץ' חושפת את תכניות הפעולה של המנהלת לזהות יהודית. מדובר בגוף שהוקם בתוך המשרד לשירותי דת לפי דרישה קואליציונית של הבית היהודי. תפקידה - חיזוק ערכי היהדות בקרב אוכלוסיות חילוניות, או במילים אחרות - החזרה בתשובה. בראש המנהלת עומד הרב אביחי רונצקי שבתפקידו כרב הראשי לצה"ל עמד מאחורי תהליך ההדתה הגדול שהפך את הרבנות הראשית לגוף חזק ומשמעותי יותר מחיל חינוך והפך את הצבא לדתי יותר. כעת הוא מתכנן לפעול באופן דומה להדתת האוכלוסייה האזרחית החילונית.

ארבע התכניות הינן מינוי והעצמת רכזי יהדות בקהילה, העצמת בתי כנסת בקהילה, יזום מפגשי משפחות חילוניות עם משפחות דתיות והעמקה בקרב סטודנטים חילוניים. למרות שלכאורה התאפשר לגופים חילוניים, פלורליסטיים, קונסרבטיביים ורפורמיים להשתתף במכרזים, שלא במפתיע זכו בכל המכרזים רק תנועות חרד"ליות המשקפות את הגורמים הכי מתחרדים והכי לאומניים בקרב הציונות הדתית.

תכניות הפעולה מיועדות במיוחד לשכונות חילוניות. שלוש מארבע התכניות מתבססות על פעילויות של גרעינים תורניים. אל תוטעו מדרכי הנועם. מדובר במיזם שמטרתו היא מלחמה באורח החיים שלנו על מנת לשנותו. עלינו להילחם בכל כוחנו בתכניות הללו.

לאור היכרותנו עם דרכי הפעולה של הגופים הללו, ריכזנו עבורכם דרכי התמודדות עם האיומים הללו:

1. התנגדו להעברת שיעורי יהדות בבתי הספר ובגנים של ילדיכם על ידי גופים דתיים

משרד החינוך מכביר בדרישות להוראת יהדות, ובתי הספר והגנים פונים לגרעינים התורניים ולעמותות מיסיונריות (כדוגמת מדרשת להב) להעברת השיעורים הללו. תכניות כגון מסע ישראלי המוצעות לבתי ספר חילוניים משלבות חוויית שבת יהודית דתית. דאגו שכל מנהלי בתי הספר, המחנכים והגננות של ילדיכם יאשרו שהם אינם מכניסים גורמים כאלו למוסדות החינוך. דאגו להבהיר שלא תסכימו שילדיכם יהיו נוכחים בשיעורים כאלו. ככל שרבים יותר יתריעו בפני המוסד, הוא יזהר יותר.

2. התנגדו לעריכת אירועים של בתי הספר, הגנים ותנועות הנוער של ילדיכם בבתי הכנסת של הגרעין התורני או בשיתוף פעולה איתם

הגרעינים התורניים נוהגים להשתלט על בתי כנסת שכונתיים. אחר כך הם פועלים במרץ לערוך ביקורים של גנים ובתי ספר בבית הכנסת, עריכת אירועים כמו טקס קבלת התנ"ך בבית הכנסת, והרצאות של הרב המקומי במוסדות החינוך. דאגו שכל מנהלי בתי הספר, המחנכים והגננות של ילדיכם יאשרו שהם אינם משתפים פעולה עם בתי הכנסת הללו. דאגו להבהיר שלא תסכימו שילדיכם יהיו נוכחים באירועים כאלו. ככל שרבים יותר יתריעו בפני המוסד, הוא יזהר יותר.

3. סרבו להכין את ילדיכם לטקס בר המצווה על ידי גופים מיסיונריים

כל הגופים המיסיונריים הפועלים בשכונות החילוניות (חב"ד, לב אחים, הגרעינים התורניים, ברסלב...) מציעים לימודים לקראת טקס הבר מצווה, בדרך כלל בחינם. כל הגופים הללו משתמשים בשיעורים האלו על מנת להתחיל קשר ישיר ובלתי אמצעי עם הילד במטרה לחזק את דתו. זוהי השיטה האפקטיבית ביותר היום להתחלת תהליך החזרה בתשובה. אם בכוונתכם לערוך לבנכם טקם בר מצווה, ודאו ששיעורי ההכנה לא מתקיימים על ידי הגורמים המיסיונריים הללו.

4. סרבו להצעת מפגשים עם משפחות דתיות

המפגשים הללו לא באמת הדדיים ולא באמת מיועדים לקירוב לבבות. הם חד צדדיים ומיועדים לדחיפת משפחות חילוניות לעבר הדת.

5. הפיצו את המסמך הזה בקרב כל חבריכם

ככל שרבים יותר יתנגדו, יגברו סיכויינו להצליח. אנחנו החילוניים איבדנו הרבה מכוחנו הפוליטי אבל אם נתאחד נוכל להאבק וגם לנצח בקרב הזה.

חופש

והערה משלנו, כמובטח: לא רבים מכירים את הנושא לעומקו, ולא רבים מקורבים בנימי נפשם לאידיאולוגיות החילוניות בכלל ולזהות היהודית החילונית בפרט. למי שכן מקורב לנושא והוא בעל יכולות מתאימות, אנו ממליצים בנוסף או במקום לדחיית פעילויות שונות, לפעול דווקא להדדיות בפעילויות. הזמינו אתכם למפגש בעל אופי דתי? התנו זאת במפגש הולם בעל אופי חילוני. "שיעשו אצלכם שבת" למשל - ויתורים הדדיים זה אחלה. קראו לילדיכם להרצאות בתחום הדת? אנו בטוחים שילדיהם יפיקו תועלת רבה מהרצאות מפרות בתחומי האבולוציה וחקר היקום.


מרץ 2014חברים ב- עוצב על ידי