אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > החזרה בתשובה  לגירסת הדפסה     

משולחנו של עדי אביר
ת.ד 39050 תל-אביב 61390
דואר אלקטרוני: abir@bezeqint.net

23.5.11

לכבוד
מר אפי רוזנהויז
מנכ"ל רשת שופרסל
רחוב שמוטקין 30
ראשון לציון 75363
באמצעות דואר רשום

 

מר רוזנהויז הנכבד,

 

הנדון: הפעילות המיסיונרית של כת חב"ד בסניפי שופרסל

 1. בישיבת החוזרים בתשובה של חב"ד ברמת אביב פועלת כת משיחית קיצונית בראשותו של הרב יוסי גינזבורג. הכת הזאת מנסה להפיץ את פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש בו היא רואה את המלך המשיח שעתיד לגאול את עם ישראל ולמלוך עליו. ישיבת החוזרים בתשובה הוקמה ברמת אביב מתוך כוונה לשנות את צביונה של השכונה והמיסיונרים שהיא שולחת לרחובותינו פועלים להשגת לגיטימציה לתורתם הקיצונית, להחדרת ההכרה במשיחיותו של הרבי ולשידול בני נוער להצטרף לכת ולהפוך לשפוטיה. ישיבה זאת אינה קשורה לאגודת צעירי חב"ד שמפעילה את רשת בתי חב"ד בארץ ובעולם.

 2. המיסיונרים של הרב גינזבורג מנסים להפגין נוכחות מוגברת ברחבי השכונה ולשם כך כל יום שישי בצהריים הם מציבים עמדות הנחת תפילין משני צידיו של קניון רמת אביב, ברחבות מסחריות וליד תיכון אליאנס. בנוסף הם גם מנסים להכנס לבתי עסק ולמוסדות ציבור ולהציע לנוכחים להניח בפרהסיה את התפילין שהם נושאים עימם. המשתתפים בטכסי הנחת התפילין מעניקים לגיטימציה ותמיכה לאנשי הכת ועוזרים להם להציג את עצמם כשומרי מסורת ישראל ואת כל מתנגדיהם כשונאי הדת ואולי אפילו כאנטישמים.

 3. בעקבות פניות של תושבי השכונה נאסר על אנשי חב"ד לבצע פעילות מיסיונרית בתוך קניון רמת אביב, בבתי הדואר שבשכונה, בקמפוס של אוניברסיטת תל-אביב ובמספר רב של בתי עסק. אנשי הבטחון באתרים הללו למדו לזהות את חברי הכת ולמנוע את כניסתם כשהם רוצים להכנס לאתר על מנת לקיים פעילות מיסיונרית במקום פעילות לגיטימית.

 4. בניגוד לרוב בתי העסק בשכונה, סניפי רשת שופרסל אינם אוסרים על אברכי ישיבתו של הרב גינזבורג לקיים פעילות מיסיונרית בסניפיהם. בעבר פניתי מספר פעמים למר אלברט חזן, מנהל סניף 'שופרסל שלי מילמן' ברחוב טאגור 38, וביקשתי ממנו לנהוג כקודמו בתפקיד ולמנוע את פעילותם של המיסיונרים החב"דיים בתוך סניפו. פניותי לא הניבו שום תוצאה והמיסיונרים המשיכו לפקוד את הסניף ולבקש מהקונים להניח תפילין.

 5. בתאריך 8.1.11 נכנסתי במקרה לסניף 'שופרסל שלי איינשטיין' ברחוב ברודצקי 15 וראיתי כיצד מיסיונר חב"די מנסה לשדל את קוני הסניף להניח תפילין. מייד פניתי למנהל הסניף, מר שי מוצפי, ושאלתי אותו מדוע הוא כופה על השומר לאפשר את כניסת המיסיונר למרות האיסור המפורש של הנהלת הקניון. מר מוצפי לא גילה שום רגישות לטענותי והוא אף טען שרק הוא, ולא הנהלת הקניון, מוסמך להחליט למי מותר להכנס לסניפו ולמי לא. בנוסף הוא הסביר לי שלכל אדם יש זכות להכנס לסניף ולכן הוא אינו יכול, ואינו רוצה, למנוע זכות זאת גם מהמיסיונר.

  במקרה לגמרי נכח בסניף גם מנהל אזור תל-אביב, מר מוטי אלפרוביץ. לאחר שהוא שמע את טענותי הוא הבטיח לי, חרף התנגדותו הקולנית של מר מוצפי, שבעתיד תימנע כניסתם של מיסיונרים חב"דיים לכל סניפי השופרסל ברמת אביב. השיחה עם מנהל הסניף ועם מנהל האזור תועדה בסרטון שהועלה לערוץ adiabir1 ביו-טיוב [א].

 6. ארבעה ימים מאוחר יותר, בתאריך 12.1.11, נכנסתי לסניף שופרסל ברחוב טאגור, בו נהגתי לערוך את קניותי לפני שיחסם של מנהלי הסניפים גרם לי לעבור לרשת מתחרה. עם כניסתי פניתי למר אלברט חזן ושאלתי אותו אם מנהל האזור כבר דיבר איתו. מר חזן אישר שיש לו הנחיות למנוע את כניסתם של המיסיונרים החב"דיים והבטיח לי שהתופעה לא תישנה. הודתי לו ופניתי לקניותי רק בכדי להתקל במיסיונר שהניח לאנשים תפילין באמצע הסניף. חזרתי למנהל והוא סתר את כל מה שאמר לי חמש דקות קודם לכן והעלה תירוצים מתירוצים שונים בנסיון להסביר מדוע הוא אינו עושה דבר למניעת הפעילות המיסיונרית בסניפו. הצלחתי להסריט חלק מהפעילות של המיסיונר ואת כל השיחה השניה שניהלתי עם מנהל הסניף. את הסרטון שצולם העלתי לערוץ adiabir1 ביו-טיוב [ב].

 7. למחרת היום שלחתי למר מוטי אלפרוביץ, באמצעות שירות הלקוחות של חברת שופרסל, את המכתב שבנספח א'. על מכתב זה לא קיבלתי שום תשובה, הן ממר אלפרוביץ והן משירות הלקוחות.

 8. בתאריך 7.2.11 נכנסתי לסניף ברחוב טאגור ושוב ראיתי את המיסיונר מסתובב בין הקונים. גם המקרה הזה צולם והועלה לערוץ adiabir1 ביו-טיוב [ג].

 9. למותר לציין שאני עורך את קניותי בשעות אקראיות ומפגשי עם המיסיונרים הם בהכרח ספוראדיים. עם זאת, נהגתי לשאול את אנשי הבטחון ואת עובדי החנות אם הסיורים המיסיונרים נפסקו ומכולם שמעתי שהחב"דניק שהופקד על הפגנות הנוכחות בסניפי שופרסל ממשיך לפקוד את הסניף באופן קבוע.

 10. בתאריך 18.5.11 נכנסתי שוב לסניף שופרסל ברחוב טאגור. בכניסה לסניף, ליד איש הבטחון, ניצבו אופניו של המיסיונר ועליהם הדגל הגדול והצהוב שמסמל את ביאתו הקרובה של המשיח. החב"דניק כבר הספיק להגיע למחסני הסניף ושם ראיתי אותו מניח תפילין על שנים מהעובדים. בעיני אחד מהם לא מצאה חן העובדה שאני מצלם אותו והוא התנפל עלי וניסה להוציא את המצלמה מידי. לבקשתה של סגנית מנהל הסניף ולאור העובדה שאין לי שום ויכוח עקרוני עם העובד הסכמתי לא לפרסם את הסרטון בו הונצחה התקיפה. עם זאת, לא אהסס לפרסם את כל שבידי במקרה הבא בו תופעל נגדי אלימות פיזית כלשהי.

  בהמשך ניהלתי שיחה עם ענת, סגניתו של אלברט חזן, והיא שבה והעלתה את הטענות המוכרות. עם זאת, היא אמרה לי שהיא אינה מודעת לכך שמנהל האזור אסר על כניסת המיסיונרים החב"דיים והיא הבטיחה לברר עימו את הסוגיה ולחזור אלי עם תשובתו. השיחה תועדה בסרטון נוסף שצילמתי באותו אירוע וגם אותו ניתן למצוא בערוץ adiabir1 ביו-טיוב [ד].

 11. מאוחר יותר באותו היום התקשרה אלי ענת בכדי להודיע לי שהיא דיברה עם מנהל האזור ותגובתו היחידה הייתה שאם אפרסם את הסרטון שמראה את הבחור נוהג כלפי באלימות הוא אישית יתבע אותי לדין. כיוון שכבר הבטחתי לה לא לפגוע בבחור החלטתי, למרות האתגר, לא לפרסם את הסרטון בו תועדה התקיפה אבל איני רואה שום סיבה שלא לפרסם את הסרטון השני, בו מתועדת שיחתי עם סגנית מנהל הסניף.

 12. למחרת דיברתי שוב עם סגנית המנהל וכיוון שדבר לא השתנה בעמדותיה הודעתי לה שבכוונתי לכתוב מכתב פתוח להנהלת הסניף. הסגנית שלחה אותי לעשות ככל העולה על רוחי ולאור העובדה שאיני מצליח למצוא אוזן קשבת אצל מנהל הסניף וסגניתו ושהבטחותיו של מנהל האזור אינן מתקיימות בשטח החלטתי לכתוב את המכתב הזה.

 13. בכדי למנוע התעלמות נוספת מפניותי ומכתביי החלטתי לפרסם את המכתב גם באתר שלי, וגם ב-Facebook. את המכתב שלחתי גם לאתרים אחרים שסולדים מהמיסיונריות החב"דיות וביקשתי מהם להניק לו תפוצה הולמת. למותר לציין שאני אפרסם ברבים כל תשובה בכתב שאקבל מרשת השופרסל ואעביר את התשובה לכל האתרים שיפרסמו את המכתב הזה.

 14. בדעתי להמשיך ולתעד את הגישה הסלחנית שרשת השופרסל מפגינה כלפי המיסיונרים של תנועת חב"ד וכל עוד המיסיונרים ימשיכו לחצות בהפגנתיות את הסניף ולהכנס באופן חופשי לחדרים האחוריים גם אני אלך בעקבותיהם ואצלם את מעשיהם. אשמח להתמודד עם כל תביעה משפטית שתחליטו להגיש בעקבות כך ולו רק משום שהדיון המשפטי יעזור להציף את הנושא לתודעה הציבורית.

 15. אין עוררין על כך שאיני יכול לטעון נגד הפעילות שאתם מקיימים בחדרים האחוריים של סניפיכם ואכן, אם המיסיונר היה נכנס למחסנים דרך הדלתות האחוריות לא הייתי יכול לבוא אליכם בשום טענה. הבעיה נובעת מכך שהוא מחנה את אופניו, עם הדגל הגדול והצהוב, ישר לפני הכניסה לסניף ובהמשך הוא חוצה את כל הסניף כשהתפילין בידיו והמשפט 'אח שלי, רוצה להניח תפילין' על שפתיו. הפגנת נוכחות מרשימה זאת נעשית ברשותם של מנהלי הסניפים ועל אפם וחמתם של רבים מתושבי השכונה שסולדים מכל הפעילות המיסיונרית שכת חב"ד מבצעת בשכונתם.

 16. איני יודע אם עצימת העין מהפעילות המיסיונרית שהכת של הרב יוסי גינזבורג מנהלת בסניפיכם מבטאת את מדיניות הרשת או רק את גישתם האוהדת של שני מנהלי הסניפים אבל ברור לי שהיא אינה לוקחת בחשבון את הכעס הגדול של תושבים רבים, חילוניים, מסורתיים ודתיים. איני מייצג את תושבי השכונה ואיני מדבר בשמם אבל אין לי ספק בכך שאחוז ניכר מהם מתמרמר על היחס המזלזל שהרשת מפגינה ברגשותיהם בעת שהיא מתירה פעילות מיסיונרית בתוך סניפיה.

 17. רמת אביב נאבקת על צביונה הפלורליסטי כנגד כת אנטי-ציונית, אנטי הומניסטית, אנטי-פלורליסטית ואנטי-השכלתית שמנסה להחדיר לשכונה את פולחן האישיות שהיא מסתירה מאחורי המסווה של הדת היהודית. אני שב וקורא לכם לא ליטול צד במאבק זה ולא לאפשר למיסיונרים של חב"ד לבצע הפגנות נוכחות בסניפי הרשת.

 

בכבוד רב,

עדי אביר

 

העתקים:

גב' אטי פרנק, יו"ר משותף של עמותת תושבי רמת אביב
מר דויד שולמן, יו"ר משותף של עמותת תושבי רמת אביב
גב' שרון בקר, דוברת עמותת תושבי רמת אביב
הרב יוסי גינזבורג, ראש ישיבת חב"ד ברמת אביב
ד"ר שלמה קליש
מר מיכאל מיטלמן
אתר 'אחד נגד כל הדת ובראש וראשונה חב"ד'
אתר 'דעת אמת'
אתר 'חופש'
אתר 'חדו"ש לחופש דת ושוויון'
אתר 'עמותת תושבי רמת אביב'

 


[א] הקש כאן בכדי לצפות בסרטון

[ב] הקש כאן בכדי לצפות בסרטון

[ג] הקש כאן בכדי לצפות בסרטון

[ד] הקש כאן בכדי לצפות בסרטון

 

 

נספח א'

 

משולחנו של עדי אביר
ת.ד 39050 תל-אביב 61390
דואר אלקטרוני: abir@bezeqint.net

 

13.1.11

 

לכבוד מר מוטי אלפרוביץ
מנהל אזור תל אביב
שופרסל בע"מ
באמצעות שרות לקוחות
פקס מספר 03-9480906

 

מר אלפרוביץ הנכבד שלום,

 

הנדון: מיסיונרים חב"דיים בסניפי שופרסל

 

בשכונתי, שכונת רמת אביב, מיסיונרים של חב"ד נוהגים להכנס באופן חופשי לסניפי שופרסל, לפנות ללקוחות ולעובדים ולהניח עליהם תפילין. בתאריך 7.1.11 פניתי בעניין למנהל סניף שופרסל בקניון, מר שי צוברי, והוא הסביר לי שבכוונתו להמשיך ולהכניס מיסיונרים לסניפו אף שהנהלת הקניון הורתה לכל השומרים ואנשי הביטחון למנוע את כניסתם. כיוון שגם אתה היית בסניף פניתי אליך ולאחר ששמעת שאנשי חב"ד עוסקים בפעילות מיסיונרית בסניף שופרסל בקניון רמת אביב ובסניף שופרסל ברחוב טאגור, הבטחת לי שאתה תדאג לכך שהם לא יכנסו יותר לסניפי שופרסל ברמת אביב.

אתמול, ה-12.1.11, הלכתי לעשות קניות בסניף שופרסל ברחוב טאגור ונתקלתי במיסיונר שהניח תפילין על עובדי השופרסל באמצע הסניף, לעיני הלקוחות וללא כל התערבות של מנהל הסניף. פניתי למר אלברט חזן, מנהל הסניף, וניהלתי עימו שיחה ארוכה במהלכה הבנתי שהוא אינו מתכוון לנקוט בשום צעד מעשי למניעת התופעה. את מעלליו של המיסיונר והשיחה עם אלברט תיעדתי במצלמתי ואת הסרטון שצילמתי העלתי ליו-טיוב בכתובת: http://www.youtube.com/watch?v=LG_1GXqttjQ. בשלב זה העלתי את הסרטון ללא תיוגים כך שאף אחד לא יוכל להיתקל בו באופן מקרי. אם הבעיה תיפתר אוריד את הסרטון מיו-טיוב ולא אפרסם אותו יחד עם שאר הסרטונים שמתארים את הפעילות המיסיונרית בשכונה.

אני מניח שפעילותה של תנועת חב"ד בסניפיכם מתבצעת בניגוד למדיניות הרשת ולכן ברצוני לשוב ולבקש ממך לנקוט בכל הצעדים הדרושים להרחקתם של המיסיונרים מהסניפים. אם מנהלי הסניפים אינם מבינים מדוע רשת כמו שופרסל אינה צריכה לאפשר לכל מיני מטיפים ובעלי בשורות לשווק את מרכולתם בסניפיה אבקשך להסביר להם את חשיבות העניין ולהורות להם באילו צעדים פרקטיים עליהם לנקוט. אם גם זה לא יעזור, אבקשך לשקול את החלפתם במנהלים שיוכלו להתעלות מעל לדעותיהם הפרטיות ולפעול בנחישות לביצוע מדיניות הרשת.

בתודה,

עדי אביר

 


מאי 2011חברים ב- עוצב על ידי